Regen zat Koning Voetbal dwars Baronie overspoelde Longa compleet - herland Eerbied voor en gehoorzaamheid aan de Priesters in. ONGEN •ktoor Commissie Regeringsbeleid begint haar werk Amerikaanse hulp aan China De overblijfselen van Sint Liduina IN 'T KORT VIERDE JAARGANG No. 994 >eken roi. iis f 153.25 EL Hulst MAANDAG 9 FEBRUARI 1948 herderlijk schrijven van de bisschop van breda Men zegt, dat de poolgebieden houd zijn Gen. Reynders en Jhr. de Geer zullen gehoord worden Nog geen devaluatie van het pond Mgr. Poels Groot-officier Dan Oranje-Nassau Huldiging voorzitter Coöp. Dinteloord STILLE OMGANG De Valera opnieuw Iers president Bravo Baronie! Dosko kampioen Desk sneuvelde X* 1« Ruim negen milliard voor alle delen der wereld H Dr. Beel confereert met Stichting v. d. Landbouw Sestig- was hèt grote struikelblok Distributienieuws Huisslachting BILJARTEN (ë;j Harde wind K 1100-2538 fBR. om 2 uur IOSTERZANDE en hebben in jongens- en voord „SCHIT- voetbalschoe- lames-, heren-, .nderpantoffels, en zij 't ietwat gymnastiek- op Uw consu- Aanbevelend, r en winkelier mpagne. •RIJF TEL. 11 en heeft geschon- van een afdel'.ng begrijpt er ge®0 ruiter» heeft hi# gehad. FEBRUARI en Genoegen" |.g 6,30 uur. -12 u. a. d, zaal van der Steen Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. VONDAG werd in alle kerken en kapellen van het Bisdom Breda een herderlijk schrijven van de volgende inhoud voorgelezen: „Ofschoon wij niet meer beschikken over de kracht van onze jeugd, en ongesteldheid ons werk belemmert, kunnen wq toch niet nalaten, in samenwerking met onze Coadjutor, bij het begin van de Vasten, tijd van boete, gebed en levensverbetering, ons tot U te richten in een herderlijk schrijven. .Want al nemen door onze hoge leeftijd onze krachten af, onze bezorgd heid voor uw onsterfelijke zielen vermindert niet. En het is juist deze bezorgdheid, die ons thans tot U doet spreken over een der grootste maar tevens een der meest versmade van Gods weldaden: de Priester. Een weldaad Gods is de Priester, niet als menselijke persoon, maar als voortzetter en bedienaar van Jesus' priesterschap; wel een mens uit de mensen, doch aangesteld ten bate der mensen in de dingen, die op God betrekking hebben". De Priester, een weldaad Hierdoor js de priester zo'n grote wei daad voor mens en maatschappij, doordat Christus zijn heilbrengend werk voortzet door de priester. Is Christus het heil der wereld, dan ook de priester, in wie Christus voortleeft en voortwerkt, zodat wij de priester terecht „een tweede Christus" noemen. Immers, zegt Paus Pius XI, hij bekleedt de plaats van Christus' persoon volgens dit woord: .,Ge lijk de Vader Mij gezonden heeft, zo ook zend Ik U"; en evenals de Engelen op de vlakte van Bethlehem, zo zingt de priester het verder over de wijde wereld: „Glorie aan God in den hoge" en ver kondigt hi] vrede „aan de mensen van goede wil." En, als ge ons vraagt, waar en wan neer en hoe vertegenwoordigt de priester voor mij Christus, volgt ons dan in de geest naar die berg in Galilea en hoort, hoe Jesus daar aan de Apostelen een wereldzending, geeft met deze woorden/: „Mij is alle macht gegeven in de hemel en op aarde. Gaat heen dan, onderwijst alle volken en doopt hen in de naam van de Vader en de Zoon en de H. Geest, en leert hen, onderhouden alles, wat Ik U bevolen heb. En ziet, Ik ben met U alle dagen, tot aan het einde der wereld". Want sinds dien zijn zij uitgegaan de Apostelen, de Bisschoppen en, de pries ters naar alle volken in alle landen en wereldstreken de eeuwen door vanaf Christus' zendingswoord tot op de hui dige dag, nu er geen. volk en geen land meer is of de Katholieke priesters zijn er, onderwijzend en dopend in de naam van de Vader en de Zoon en de H. Geest, en lerend onderhouden wat Christus heeft geboden. r\ok hier in uw midden verkondigt de priester het woord van Chris tus: ook gij hoort hem, van wie Christus zegt: „Die U hoort hoort Mij' En terwijl Christus zegt: „Ik ben het licht der wereld; wie Mij volgt wan delt niet in duisternis, maar zal het licht des levens bezitten", is het de priester die voor U dit Christus-Licht doet schijnen door de waarheid, die hij verkondigt. „Wanneer de wereld wilde luisteren naar het woord Gods, dat de pries ter onder leiding van Paus en Bis schoppen tot haar spreekt, zij zou de waarheid bezitten en de waar heid zou haar bevrijden en gelukkig doen zijn. Want om gelukkig te zijn behoeft de wereld niets anders te doen dan in volledig geloof Christus te aanvaarden en de wet van het Evangelie te onderhouden. En wat de wereld niet doet, mochten dat althans velen voor hun persoonlijk leven doen, luisteren namelijk naar de priester als hij hun het woord van Christus voorhoudt: „Neemt mijn juk op, en leert van Mij: en ge zult rust vinden voor uw zielen. Want mijn juk is zacht, en mijn last licht." De priester brengt ons Christus, 't Is de taak, die God hem gaf. Neemt de priesters van de wereld weg en ge neemt Christus van de wereld weg en er zal duisternis komen over de ge hele aarde. Want hoe zullen ze in Hem geloven als Hij niet verkondigd wordt, en wie zal Hem verkondigen als er niemand is die daartoe wettige opdracht heeft ontvangen?" Een tweede Christus /Je vraagt me waar en wanneer en hoe de priester voor U Christus vertegen woordigt. En ik neem U" in gedachten mede naar de zaal van het laatste avond maal Christus is aan tafel met zijn Apos telen in de nacht, waarin Hij werd ver raden. Hij neemt het brood, zegent het, breekt het, geeft het aan zijn leerlingen en zegt: „Neemt en eet, dit is mijn Li chaam". „Eveneens neemt Hij de kelk, spreekt een dankgebed uit, geeft hun de kelk en zegt: Drinkt allen hieruit, want dit is mijn. bloed van het Nieuwe Ver bond, dat wordt vergoten voor velen tot vergiffenis der zonden". „Doet. dit tot mijn gedachtenis." En sinds dien neemt de priester als bedienaar van Christus het brood in zi]n handen en spreekt in huiverende eerbied fluisterzacht niet zijn eigen woorden maar die van Christus: Neemt en eet, dit is mijn Lichaam; neemt en drinkt allen hieruit, want dit is de kelk van mijn bloed, dat voor en voor de velen vergoten wordt tot vergiffenis der zon den. Hij doet het tot zijn gedachtenis. Sinds dien. is dan ook „van de opgang der zon tot aan haar ondergang Gods Naam groot onder de volken, wijl op iedere plaats aan Zijn Naam wordt op gedragen een reine offerande", het offer van Christus door de H. Mis. „Jf0.81 wordt door de ontelbare zonden op deze aarde Gods wraak afgeroepen, vanaf onze altaren stijgt zonder onder- voor het aanschijn van Gods nifiS i?et verzoenend eerherstel van c-niistus, die Gods wraak weerhoudt. Ziet zo de priester staan aan het altaar als een tweede Christus, Chris tus vertegenwoordigend en daardoor geheel het gelovige volk, aan wiens hoofd Christus zich stelde allen sa- jj^brengend als ledematen van één M zij de priester grote wel daad Gods zal nooit van ons wij- n ?- &edachtenis aan de zich voor ons offerende Christus, en zullen immer de vruchten van de Kruis boom genadig neerhangen boven onze hoofden in het bereik van onze schuldige zielen. Wee der wereld, die geen priester heeft en daardoor geen altaar meer, waarop Christus zyn onbloedig of fer opdraagt door de priester." Banden brekent En als ge dan diezelfde Mensenzoon later hoort spreken tot zün Apostelen: „Ontvangt de H. Geest. Wier zonden gij vergeeft, hun zijn ze vergeven", weet dan dat van toen af een weldaad zich ging spreiden over de aarde als de stralen van een rijzende zon, die de duisternis verdrijft van de nacht der zonde; \vept dan dat de banden bre ken waarmee de zondaar was gebon den, op het woord van de vertegen woordiger van Christus: „Ik ontsla van uw zonden." Gods barmhartigheid zullen wij eeuwig bezingen, Hem dankend voor zijn grote weldaad: de Priester, „tweede Christus." Geen wonder, dat de Katechismus vra gend: Wat zijn wij aan onze priesters verschuldigd, ons leert: Wi] zijn aan onze priesters eerbied en gehoorzaamheid ver schuldigd. Minachting en smaad Vlfat zien wij echter? Dat de Pries ter door de wereld wordt gemin acht en versmaad. Verwondert ons dat Integendeel Wij wisten het vooraf, want Christus heeft het ons voorspelt. Het hoort zelfs zo, want de knecht is niet beter dan zijn Meester. En hebben ze Christus belasterd, ze zullen ook hen belaste ren. Ook in dit opzicht is de priester „een tweede Christus." Hoort hoe duidelijk Christus het heeft voorspeld. „Wan neer de wereld U haat, weet, dat ze Mij het eerst heeft gehaat. Zo ge van de wereld waart, zou de wereld be minnen wat haar toebehoort; maar omdat ge niet van de wereld zijt, maar Ik U uit de wereld heb uitverkoren daarom haat U de wereld." En hoe zou het ook anders moge lijk zijn? Als de wereld Christus haat dan moet zij toch ook de gezanten en vertegenwoordigers van Christus haten. Ook by onze gelovigen zelf ont breekt de vereiste eerbied voor de Priester. Dit blijkt o.a. uit de mate loze critiek op alles wat de priesters doen en de ondoordachte afkeuring wanneer zü iets niet doen; uit het zonder voldoende grond vertellen en voortvertellen van werkelijke of veronderstelde fouten der priesters. Die critiek, of juister misschien dat kwaadspreken, is mateloos, richt zich even goed tegen -dè allerbesten en is steeds veralgemenend. Dat een priester ook een mens is, een mens uit dé mensen, men houdt er geen rekening mee. En toch was er zelfs onder de Apostelen geen Ju das, geen zwakke Petrus? Dat men spreekt over een levens staat en levensomstandigheden, waar men weinig van weet, hun oppervlak- men weinig van weet, hun oppervlak- kihegheid beseft het niet. |)at zelfs de huidige wereld, die zelf druipt van huwelijksontrouw en onkuisheid, van hebzucht en be drog, dat zo'n wereld de priester be lastert, dat verdient het scherpe ant woord van Christus aan de Fari- zeën: „Wie Uwer zonder zonde is, werpe de eerste steen." Dat zy zich bij hun aanvallen op de priesters in gezelschap bevinden van de bitterste vijanden van God en Kerk weten zij dat niet De oorzaak Vyanreer ge mij vraagt, waar en wan- neer en hoe vertegenwoordigt de priester voor mij Christus, dan wijs ik U op het genezingswonder van die lamme te Caphamaum, waarbij Christus sprak: „Wees welgemoed, mijn zoon, uw zonden rijn U vergeven"; dan vraag ik U te let ten op hetgeen Christus zegt tot de on gelovige schriftgeleerden: „opdat ge we ten moogt, dat de Mensenzoon macht neeft op aarde, om zonden te vergeven" huls?"' !"'"m m Ite oorzaak van. dit alles is, dat zelfs veel gelovigen geen onderscheid meer weten te maken tussen persoon en priesterlijke waardigheid. Men waardeert soms de priester nog wel, doch om hun persoonlijke goede eigenschappen, de een om zijn weten schap, een ander om zijn durf tijdens de bezetting of zijn lijdensmoed in de concentratiekampen; om hun vlotheid van omgang of zelfs om hun over dreven aanpassing aan de wereld. Deze redenen tot waardering zijn echter geheel zonder betekenis. Want men eert wel, maar juist niet datgene wat de eer verdient, namelijk hun priesterlijke waardigheid; men eert de persoon, niet de Priester. Hoe weinigen zün er nog onder onze gelovigen, die de priester eerbiedi gen als Priester; die inneriyk diepe eerbied in zich dragen voor de priester ondanks zijn gebreken om dat hü Priester is van de Aller hoogste God. Hoe scherp zag de H. Franciscus van Assisië de priesterlijke waardig heid toen hij zeide: „Wanneer ik te gelijk een priester en een engel ont moette, zou ik eerst de priester groe ten." Begrip en gebed "VTu wij het gewaagd hebben openlijk te spreken over dit onderwerp, dat blijkbaar zoveel gemoederen in beroering brengt en waarin wij zelf betrokken zijn, nu hebben wij een dubbel verlangen hier omtrent. Op de eerste plaats hopen wij goed be grepen te worden, en op de tweede plaats onder U te vinden- of op te wekken of ferzielen, die zich aan de heiliging der priesters willen geven door persoonlijke overgave in gebed en boete en apostoli sche medewerking. Wij hopen goed begrepen te worden. Wij verdedigen namelijk geen gebre ken, maar komen op voor de eer van God in Gods gezanten, en voor het heil der zielen, die het vertrouwen in de priester niet kunnen missen. Men mene ook niet, dat wij zo spreken uit angst, alsof die aanvallen op de priesters ons schrik zouden aanjagen. In tegendeel. Als wij onze priesters de Ko ninklijke weg van het Kruis zien opge dreven. meer dan ooit gehoond en ver- vervolgd zoals Christus op zijn kruisweg, dan weten wij dat Christus in hen juist dan opnieuw zal triomferen Beter ken teken en groter ereteken bestaat er voor Christemen niet. Nu wij zo spreken zullen sommigen wellicht menen, dat wij de fouten van de' priesters niet zien. deze niet be treuren en deze niet willen ver beteren. Wij verzekeren U ech ter, dat wij hun fouten beter kennen dan wie ook. ze dieper betreuren dan wie ook en meer doen om dit te verbeteren dan wie ook. Want wij beseffen heel goed, dat de priesters heilig moeten zijn, dat heilige priesters de wereld van aan schijn zouden doen veranderen. Dat bereikt men echter niet door de priesters neer te halen. Beter zou zijn voor de priesters en de toekom stige priesters veel en goed te bidden, opdat zij beter zouden zijn dan de wereld waaruit zij komen. De priesters immers komen uit het volk zelf voort en ontvangen hun eerste en diepst doorwerkende opvoeding in het huis gezin. Als ge betere priesters wilt, geeft ons dan betere huisgezinnen, waar uit de priesters komen. Een kruistocht Vurig verlangen wij ook naar „offer zielen" voor de heiliging der priesters. Mochten er velen zijn of konten onder onze priesters, religieuzen en leken, die zich in stilte opofferen voor dit heilig doel. Offerzielen zoals de heilige priester Edward Poppe. vriend en voorspreker, naar wij hopen, onzer priesters, die zich aan God had aangeboden om als een tarwekorrel stervend en verdwijnend vermenigvuldigd te worden. Tot deze kruistocht voor heilige pries ters nodigt onze Moeder de H. Kerk ons niet onduidelijk uit door het goedkeu ren en met aflaten verrijken van geeste lijke oefeningen tot dit doel op de le Donderdag of le Zaterdag der maand, en van het schietgebed: „Jezus, Verlosser der wereld, heilig uw priesters en levieten." Zelfs heeft onze H. Vader Paus Pius XII 4 Nov. 1941 een Pauselijk Werk voor de Priester-Roepingen opgericht met het doel. de gelovigen te bewegen Priester- Roepingen te bevorderen, te beschermen en te helpen, de juiste kennis te ver spreiden omtrent de waardigheid en noodzakelijkheid van het. Katholiek Priesterschap, en hiertoe de gelovigen over de gehele wereld op te roepen tot gezamenlijk gebed. Reeds bidt gij 's Zon dags vóór de Quatertemperdagen het door ons samengestelde gebed voor de Priesterroepingen; reeds viert gij de Priester-Zaterdag. Mogen ook, overeen komstig de aanwijzing der Bepalingen van dat Pauselijk Werk, door ononder broken beurt-gebed der Religieuzen en door de aan God Opgedragen smarten, onzer zieken Gods heiligende genade neerdalen op onze priesters en priester- oandidaten. En moge Maria, de Moeder van de Eeuwige Hogepriester, van haar Priester Zoon verkrijgen dat ons volk de genade bekome van heilige priesters voort te brengen en heilige priesters te bezitten tot Glorie aan God in den hoge en tot vrede op aarde aan de mensen van goede wil". Oud graf ontdekt, dat echter niets met de Heilige te maken heeft XJET A.N.P. alarmeerde ons door het bericht als zou den in 'n mid deleeuws graf. ontdekt in de St. Jans- kerk te Schiedam, de overblijfselen van Sint Liduina zijn aangetroffen. Feit is, dat fragmenten van een skelet vermoedelijk van een vrouw, werden gevonden. ïn de loop van het jaar zul len deze fragmenten alsmede het graf zelf aan een nauwkeurig weten schappelijk onderzoek worden onder worpen. Inmiddels heeft de deken van Seine- dam, de Hoogeerw. Heer R. Reijnen, met grote stelligheid verklaard, dat hier absoluut geen sprake is van de overblijfselen van Sint Liduina. Het ontdekte graf is naar zijn me ning de eerste rustplaats van de hei lige geweest; haar stoffelijk over schot werd naar België overgebracht. Een gedeelte daarvan werd 60 jaar geleden afgestaan aan de Frankeland- se kerk op de Nieuwe Haven te Schie dam. T\E COMMANDANT van het Amerikaanse landleger heeft gezegd, dat het Noordpoolgebied waarschijnlijk nooit een belangrijk oorlogstoneel voor landtroepen zal zijn, ^mdat 't daarzo koud is. Nu weten we tenminste zo onge veer, waar we met een volgende oorlog naar toe moeten, als we ten .minste bontjassen kunnen betalen tegen die tijd. Hoewel ons een „bont-dracht" enigszins tegen de borst stuit in een omgeving van poolvossen en witte beren, die natuurlijk de jongste ontdekking van de com mandant der Amerikaanse land macht momenteel met een pool- feest bij Noorderlicht grootscheeps vieren. In verband daarmee is het misschien zelfs oirbaar de fijnge voeligheid inzake dierenbescher ming zover door te voeren, dat we ook nu haar die ons maand loon ontvangt aanzeggen, dat we het niet meer met ons teerhartig geweten overeen kunnen brengen, wanneer zij in pels gekleed wenst te gaan. Alleen vrezen we. dat ons huis dan geen poolgebied zal blij ken te zijn, dat immuun is voor „oorlogs-gedaver!" "T\E ENQUETE-Commissie regerings- beleid 1940—1945 zal op 17 Febr. een aanvang maken met de verhoren en heeft tegen die datum opgeroepen om voor een der sub-comm. te ver schijnen de gep. generaal I. H. Reyn ders, oud-opperbevelhebber van Land en Zeemacht en mr. dr. A. A. van Rhijn, die te Londen voorzitter was van de Algemene Rekenkamer. De eerste zal verhoord worden over het militaire beleid gedurende de Meida gen van 1940 en, voor zover in on middellijk verband staande, voordien. Laatstgenoemde is opgeroepen voor 't geven van nadere inlichtingen omtrent het finaciële beleid, daaronder be grepen het aankoopbeleid. Op 18 Februari zullen vo*r de en quête-commissie verschijnen de oud- generaal A. Q. H. Dyxhoorn, oud-mi nister van Oorlog en oud-minister president jhr. mr. D. J. de Geer, die resp. zullen worden verhoord over 't CIR STAFFORD CRIPPS, de Britse minister van Financiën, verklaar de vandaag tijdens een bijeenkomst van medewerkers van het Scottish Sa vings Committee, dat de Britse rege ring op het ogenblik niet het voor nemen koestert om tot devaluatie van het pond sterling ten opzichte van an dere geldeenheden over te gaan. Naar hij zeide, vormt sparen een van Engelands bolwerken tegen in flatie, terwijl de beste methode om de noodzaak van devaluatie af te wen den is, het voorkomen van inflatie en het bereiken van evenwicht in En- geland's betalingsbalans. Cripps verklaarde, dat op het ogen blik alleen nog de goudreserves van het sterlinggebied staan tussen Enge land en de catastrophe. Deze goudre serves worden echter iedere week kleiner. militaire en het financiële en aankoop beleid. Tenslotte zal 19 Februari worden verhoord prof. mr. A. M. de Jong, di recteur-secretaris van de Nederlandse Bank, wien inlichtingen over het fi nanciële en aankoop-beleid zullen wor den gevraagd. TTET HEEFT H. M. de Koningin be haagd, mgr. dr. H. A. Poels te benoemen tot grootofficier in de Or de van Oranje-Nassau. De versierse len bij deze orde werden hem Zater dagmiddag door de Minister-President dr. L. J. M. Beel, in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. J. Houben, in zijn woonhuis te Venray overhandigd. Mgr. Poels kreeg deze onderschei ding voor zijn bijzondere verdiensten speciaal voor zijn werk op sociaal ge bied. Zqais bekend was mgr Poels tot voor kort zeer ernstig ziek. Hij is naar wij vernemen, thans weer herstellende. De behandelende geneesheren hebben er in toegestemd dat hij 1 a 2 uur per dag zijn bed verlaat. Óp 14 Februari a.s. hoopt mgr. Poels de hoge leeftijd van 80 jaar te bereiken Zaterdagmiddag is de heer J. M. Bommel—van Vloten, thans voorzitter van de Coop. Suikerfabr. „Dinteloord" gehuldigd ter gelegenheid van zijn zil veren bestuursjubileum. De feestelijke bijeenkomst had plaats in de kantoren der fabriek. Naast het voltallige bestuur en hoofden van de onderscheidene afdelingen waren o.m. aanwezig, de Rijksaccountant, de voor zitters van de Coop. Zevenbergen en Roosendaal, alsmede de secretaris van de .Zevenbergen" en vertegenwoordi gers van de Bedrijfschappen Akker bouw en suiker. De vice-voorzitter der coop, de heer Maas uit Ginneken dankte de jubilaris voor het vele werk door hem verricht resp. als penningmeester, secretaris en sinds 1940 als vooriztter. De voorzitter dankte voor de hulde. Er waren vele bloemstukken en telegrafische en schriftelijke gelukwensen De harmonie Sint Cecilia uit Stampersgat bracht een serenade. ïpEN TRADITIE der vaderen, die ieder jaar levend gehouden wordt, is de Omgang te Amster dam ter verering van het H.H. Sacrament v Mirakel. De luister werd aan onze grootste, onze na tionale bedetocht ontnomen. In drukwekkender en machtiger dan voorheen is de duizendvoudige stap van 't stilbiddende leger inge togen mannen door de nachtelijke straten. De intentie voor dit jaar is: „Heer, geef ons twee allergrootste genaden waaraan onze tijd zoveel behoefte heeft: Meer godsdienstig gezinsleven en meer geestelijke roepingen". /CATECHISMUSSEN en kerkboeken kunnen in Beieren niet gedrukt worden,omdat het Amerikaanse be stuur d& invoer van 400 ton door Z. H. de Paus beschikbaar gesteld pa pier verbood. Vroeger verschenen in Beieren 90 Katholieke kranten en bla den, nu geen enkel R. K. dagblad. TIET HOOFDKWARTIER der Ame- rikaanse strijdkrachten in Europa is van Frankfort naar Heidelberg over gebracht om ruimte te maken voor het bizonale bestuur. T rOORSTELLKN van Bidault voor een tolunie met Italië werden door de Franse ministerraad in een bui tengewone vergadering goedgekeurd. Eveneens werd goedkeuring gehecht aan het wederopenstellen van. de Frans-Spaanse grens. ■pRANSE ARTSEN zullen 1 Maart staken uit protest tegen de hoge belasting. Fondsleden zullen niet be handeld worden, behalve waar het zwangerschap of pre natale zorg be treft. DXTRA JERRY CANS met benzine mogen uit Nederland door naar Frankrijk reizende automobilisten worden meegenomen. Zulks in ver band met de benzinenood in dat land. rvUIZEND VOLKSWAGENS zullen uit Duitsland worden ingevoerd. Wij zijn de eersten, België krijgt spoe dig ook een aantal De uitvoerprijs 'is 750 dollar franco grens. WAARDEBONNEN nr. 11, 14 en 15 van het consumentencrediet zijn met ingang van heden geldig ver klaard. ^ABIJ BANDOENG verzamelden zich 120 man van de T.N.I. om uit de zak aldaar geëvacueerd te worden. Sommigen wensten demobilisatie en vroegen zelfs naar de mogelijkheden om in Nederland te studeren. TTITBETALING kolengelden (mee brengen bon 78 B V. en-of 81 B. V.) Maandag 9 Febr. Kr. t.m. Le. Dinsdag 10 Febr. Li t.m. Me. TTULP AAN PERZIE op praetisch n dezelfde basis als aan Grieken land en Turkije wordt voorgesteld in een rapport aan het Congres der V.S. Olievelden tfekken dollars. De SECTIE-VERGADERINGEN van de Ronde Tafel Conferentie zul len vandaag een eindverslag opmaken Daarna zal publicatie volgen, 16 Fe bruari a.s. is de eerste openbare ver gadering. Geen absolute meerderheid TTET IERSE VOLK heeft bij de al- gemene verkiezingen minister president de Valera opnieuw aan de macht gebracht, ofschoon diens par tij, de Fianna Fail geen absolute meer derheid kon behalen. Slechts de uit slag van de speciale verkiezing in Carlow-Kilkenny is nog niet bekend, doch deze kan geen ingrijpende ver andering brengen in het thans be kende beeld: Fianna Fail (regeringspartij) 66, Fi ne Gael 29, Labour-partij 14. Onafhan kelijken 12, Republikeinen ,10 Boeren partij 7. Nationale Labourpartij 4. Hoewel de Valera heeft verklaard, dat hij geen coalitie wil aangaan, is het duidelijk, dat hij zich de steun van een andere partij moet verzeke ren. Vele Ieren geloven, dat de Va lera voor midzomer opnieuw algeme ne verkiezingen zal uitschrijven. f)E regen is gister een lelijke spelbre ker voor de voetbalcompetitie ge weest. In het zesde district is geen wed strijd doorgegaan, terwijl in het vierde district slechts twee wedstrijden zijn gespeeld, waarbij zowel Baronie als TSC uitstekend voor de dag zijn ge komen. De Baronie DNL—LONG A 3—1; Wil lem II—TSC 2—2. De stand is nu: BW Sitt. Boys Eindhoven Willem II Juliana Maurits LONGA Bar. DNL Spechten TSC Helmond 16 10 3 3 23 54—18 15 8 5 2 21 25-16 16 9 3 4 21 33—26 16 8 5 3 21 38—29 15 6 5 4 17 35—29 14 3 5 15 27—31 18 5 5 8 15 35-46 17 4 S 8 13 2944 14 4 7 11 26—32 18 2 5 10 11 30—52 TT 3 4 11 8 29—39 ïn de tweede klas A. is Dosko kam pioen geworden door een zege op RBC en door het toewijzen van een protest op Dosko. waardoor de Bergenaren nog een punt extra kregen. Dat betekent dus het einde van de emotionele strijd tussen Dos ko en Alliance. Daar Alliance niet naar Breskens kon zijn er in deze afdeling twee wed strijden doorgegaan, namelijk Dosko- RBC 30 en TerneuzenMiddelburg Dosko Alliance Goes Internos RBC Hero De Zeeuwen Middelburg Breskens Terneuzen 18 14 3 1 31 17 18 8 l 29 16 8 3 5 19 17 8 3 7 18 17 6 3 8 15 16 5 5 6 15 17 3 5 9 11 IS 4 2 9 10 M 3 3 8 9 Ï7 3 3 12 7 In 2B heeft Desk teleurgesteld door met 32 bij Zwaluwen te verlie zen, al is het maar op het nippertje geweest. Desk heeft nu nog twee pun ten meer ais Zwaluw, doch de Kaats- heuvelaren hebben 1 wedstrijd min der gespeeld, zoda't ze zéker nog niet behoeven te wanhopen. De veelbegeer de titel ligt nog voor Desk in het ver schiet. WilhelminaMulo afgek. Concordia— RKTVV 2—2, Zwaluwen VFC—DESK 3—2. De stand is nu: Desk Zwaluw Schijndel TOP RKC Kolping Concordia RKTW RAC Wilhelmèrn Mulo 16 10 3 3 23 17 8 5 4 21 17 8 3 6 19 16 8 2 5 18 14 7 3 4 17 1.3 6 3 4 15 16 4 7 5 15 16 5 4 7 14 5 1 8 11 4 2 9 10 15 3 0 12 6 ET AMERIKAANSE departement van Buitenlandse Zaken heeft of ficieel bekend gemaakt, dat het Con gres binnenkort om ongeveer 570 mil- lioen dollar voor hulp aan China zal vragen, terwijl het tevens zal trach ten verdere fondsen voor militaire hulp aan Griekenland en Turkije te verkrijgen. Tegelijkertijd werd bekend gemaakt dat de V. S. voornemens zijn geduren de de 15 maanden van 1 April a.s. af in het totaal 9.333.000.000 dollar voor hulp aan alle delen van de wereld be schikbaar te stellen. In dit cijfer is de 6.800.000.000 dollar voor het plan-Mar shall begrepen, doch niet de gelden die de V. S. zuilen bijdragen in de V. N. en aanverwante internationale organisaties. Deze getallen werden genoemd m n brief van de Amerikaanse ambassa deur in Engeland, Lewis Douglas, aan Arthur Vandenberg, de voorzittel' van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. I^AAR WIJ VERNEMEN is de Stich ting voor de Landbouw door de minister-president uitgenodigd morgen besprekingen te voeren over de ver schillende landbouwvraagstukken, wel ke indertijd in de Tweede Kamer be handeld zijn bij de interpellatie-Von deling en waarbij ook de motie-Groen, ter sprake kwam. Baronie DNL—Longa. Een lustig dansend quintet root het Longa-doel, dat drie keer werd doorboord. Van de Corput van Baronie is in een hevig kop duel gewikkeld. TTe ruststand 2-0 in het voordeel van Baronie was eigenlijk nog geflatteerd voor Longa, want in de ze periode liet Baronie de ene storm aanval op de andere volgen en kwam Longa er eigenlijk niet aan te pas. Er werd door Baronie goed en vlot gecombineerd. Het is bijna één aan geschakelde belegering van het Lon ga-doel geweest. Zoals gezegd kwam Longa er spo radisch aan te pas. Zij kwam slechts enige malen gevaarlijk vooi Merks' heiligdom, doch de afwerking was dan zo slecht, dat een doelpunt wer kelijk teveel geweest zou zijn. Voor al het plaatsen liet bij de Longamen- sen veel te wensen over. Veelal kwam de bal bij de tegenpartij terecht. Haar spel was dan ook zeer povertjes. Na de rust was het een geheel an dere strijd, het aankijken niet meer waard. Wel verkleinde Wassenbe-g na 3 minuten de achterstand, doch dit was het belangrijkste wat zich in deze 3 kwartier voordeed. Baronie gaf haar tegenstandster geen kans om er nog een doelpunt bij te manen. 2,ij deed het zelf beter want reeds 2 mi nuten later kon Adriaansen 3-1 voor Baronie noteren, daarmede de wed strijd beslissend. Jan Dielemans wist enige minuten na het begin uit een vrije schop van af het middenveld keeper Luyteiaar wien het uitzicht benomen werd te passeren en in de 25e minuut was het Adriaansen die de voorsprong ver grootte. De tweedt helft was 3 minuten oud toen Wassenberg Merks liet vissen. Kort daarop was het de beurt aan H. van Dijk om te scoren, na prach tig aangeven door Adriaansen. Baronie speelde over het geheel een goede wedstrijd. Dielemans, Broe ders en Adriaansen blonken uit. Door deze overwinning heeft Ba ronie zich waarschijnlijk veilig ge steld. WILLEM II-TSC 2-2. J)F. Oosterhoutse ploeg speelde veel fanatieker en met meer enthou siasme dan Willem II waardoor de tricolores met slechts uiterste kraehts inspanning een gelijk spel hebben weten te bewerken. Het hoofd van de Oosterhoutse verdediging .1. Sestig, speelde een partij die aan het onge lofelijke grensde Steeds was hij een struikelblok voor de Willem II-ers. Reeds na tien minuten weet Hoov- maayers de score te openen. Aan de andere zijde moet Botermans harhaal- delijk optreden. Vooral Ernst en Hooy- maijers maken het de Tiiburgse doel man erg lastig. Als bij een Tiiburgse aanval de schitterend spelende Sestig voor vermeend buitenspel blijft staan, Zelf verzorgers voor vlees worden thans in de gelegenheid gesteld var kens op te leggen voor huisslaehting in het seizoen 1948-1949. Voor opname in deze zelfverzorgers- regeling gelden dezelfde richtlijnen als het vorige jaar. Aanvragen om ver gunningen tot het aanhouden van een huisslachtingsvarken moeten vóór 15 Maart a.s. bij de plaatselijke bureau houders worden ingediend. ZACHTE ZEEP OF SODA. Vanaf heden geven de ranteoeobon nen G 40 recht op 250 gram zeep benevens 125 gram solda. weet de Jong gemakkelijk de stand op gelijke voet te brengen (11). In de tweede helft begint Willem I| met enkele goede aanvallen waarbij eenmaal Bex niet minder dan vier TSC-ers in de luren weet te leggen, maar door onoplettendheid zijner me despelen gaat de door hem geschapen kans teloor. Hooyimaayers doet het beter en weet zijn bewaker van Beers te ontlopen. Wederom dus heeft TSC de leiding (1—2), Bij Willem II worden diverse wijzigingen in de opstelling aange bracht. Er komt nu meer leven in de Tiiburgse aanval. Maar eerst in de al lerlaatste minuten heeft Willem II sue ces als bij een vrije trap van Ierland de stand op gelijke voet brengt (2--2) 1-0 4-2 4-1 1-4 3-0 5-2 1-4 2-0 DE BELGISCHE COMPETITIE. Voor de ere-divisie werden giste ren gespeeld. Boom-Ol. Charleroi FC Luik-Racin Brussel FC Mechelen-Un. St. Gilloise SC Charleroi-Lyra Berchem Sport-Antwerp FG S.C. Anderlecht-Beerschot Lierse S. K.-La Gantoise Ukkel Sport-Standard DE LEIJSTER KAMPIOEN 2e HL. DRIEBANDEN GROOT. In een partij tegen de Amsterdam mer D. van der Keijl is A. de Leijster uit den Haag er in geslaagd beslag' te leggen op de titel kampioen twee de klasse groot biljart driebanden. De eindstand luidt: A. d. Leijster 6 270 479 6 0.563 5 253 529 6 0.478 4 264 571 4 0.462 4 D. v. d. Keijl P. Stoffelen J. v. Dillen A. G. Eras, P. Thijssen, G. Brok. J. Sehreuder 242 587 6 0.412 243 508 6 0.478 248 565 4 0.438 253 648 6 0.390 179 556 4 0.321 Een door de schrijfster Anny Hrusch- ka gepubliceerde roman uit de inter nationale misdadigerswereld is voor Nederland bewerkt onder de titel DE DODE UIT BRAZILIË De eerste publicatie van deze roman in Nederland zal geschieden in feuil leton-vorm in „De Stem". De titels van de eerste hoofdstukken NACHTELIJK BEZOEK IS PETER IN HET LAND? EEN SCHIM VAN VROEGER VERDWENEN BRIEVEN EEN DETECTIVE IN ACTIE TAXI No. 417 WIE IS INEZ? EEN VREEMDE SCHOONZUSTER geven reeds een indruk van de span nende inhoud van het verhaal, waar van wij morgen met de publicatie aanvangen. Weersverwachting geldig tol hedenavond: Nu en dan stormachtige wind, vooral in het Noorden, overigens meest krachtige wind uit Weste lijke richtingen. Wisselend be wolkt met enkele buien. Geleide- lük iete konder. Zon onder 17.41 uur. der 16.42 uur. Dinsdag; 8.07 mir. Maan op 8.53 uur.

de Stem | 1948 | | pagina 1