Benelux=landen gaan meepraten i Ontstellende Levenslang geëist Nood Oorlogs schade Herdenking bevrijding Na Engeland wil ook Frankrijk de drie landen laten meebeslissen over het Duitse probleem Onverminderde strijd in Griekenland IN 'T KORT Wat 'ii lievs jongens! Weer levenslang geëist j tegen Susanna Arts VIERDE JAARGANG No. 993 De Driemogendhedenconferentie te Londen Londen en Parijs eens over bondgenoot schapsverdrag Tal Van mannen en Vrou wen ontvoerd en erger lijk mishandeld Zij ij gaven hun leven in Indonesië Spaans-Franse grens weer open Dr. J. In 't Veld Tien kwaliteitszetels Nog 200.000 mijnen in de kuststrook DE minister van Binnenlandse zaken, mr. dr. P. J. Witteman, heeft te Arnhem een aantal onderscheidingen uitgereikt aan leden van de landelijke hulpverleningsdienst. Veel wind ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 Het démasqué van iedere dag DES Distributienieuws Fantasie over Pauselijke maatregel Bijz. Gerechtshof Middelburg voor Middelburgse bloedhond Bierens Getuige, die haar man door verdachte ver loor, gaat hem te lijf Nederland krijgt weer Duitse machines Nederland helpt Indië Jeugdige inbrekersbende gearresteerd Het. allergrootste gevaar dat men signaleert, is wel dit, dat de ge troffen gebieden voor decennia ge declasseerd dreigen te worden, bezwa ren als men ze wil met credietrege- lingen en hypotheken. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.20. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koning irland VA DE ENGELSE verklaring, dat men graag op de Driemogend hedenconferentie te Londen de wen sen der Benelux-landen zal horen over het Duitsche probleem een verklaring overigens eerst gegeven na zeer sterke aandrang van de Benelux-landen heeft men gister ook in bevoegde Franse krin gen te verstaan gegeven, dat Frank rijk niet alleen de deelname van Nederland, België en Luxemburg aan alle besprekingen over de Duit se problemen goedkeurt, doch daar zelfs op aandringt. In Parijs herinnerde men eraan, dat Frankrijk sedert de vier grote mogend heden aan de bestudering van de Duitse problemen zijn begonnen, reeds minstens vijfmaal uitdrukkelijk van zijn standpunt te dezer zake kennis heeft gegeven. Het spreekt dus van zelf, aldus verklaarde men in Franse diplomatieke kringen, dat Frankrijk thans zonder voorbehoud het ver zoek der drie regeringen der Benelux landen uitgenodigd te worden tot deel neming aan de per 19 Februari te Lon-, den aanvangende besprekingen onder steunt. Het standput der Ver. Staten is nog niet bekend. Mocht Washington de Benelux-landen eventueel van de be sprekingen verre willen houden hetgeen wij niet kunnen aannemenl dan zijn Engeland en Frankrijk er nog om hun gezamenlijk standpunt „erdoor te drukken". Aangenomen mag derhalve worden, dat de zo lang ge koesterde en volkomen redelijke wens der Benelux-landen om straks in Lon den mee te „tafelen" over Duitsland, in vervulling gaat. Frankrijk zo wordt verder uit Parijs gemeld heeft in grote lij nen de Britse tekst, die als basis zal dienen, voor het bondgenootschaps verdrag, waarover Londen en Pa rijs zich voorstellen met de Bene lux-landen te onderhandelen, aan genomen. In het ontwerp, volgens het model van het Brits-Franse verdrag van Duinkerken, wordt voorzien zo weet A.F.P. te melden in weder zijdse bijstand, wordt gewag gemaakt van eventuele agressie en wordt ge refereerd aan het handvest van de V. N. en de reeds door Frankrijk en Gr.- Brittannië met de Sovjet-Unie geslo ten verdragen. Van Franse zijde wordt getracht aan bilaterale overeenkom sten tussen de vijf Westelijke naburen van Duitsland. /"VPMERKELIJK is, dat de Engelse Times gister de verlangens der Benelux-landen om mee te praten over West-Duitsland (eindelijk!) re delijk acht, daarmede dus de officiële mening verkondigend Het blad schrijft over de West-Europ. douane-unie ech ter: er zijn nog vele moeilijkeden. Althans één lid van de Benelux, Nederland, zou afkering zijn van een douane-unie met één grote mogendheid alleen en het zou zeker voorbarig zijn te verwachten, dat En geland een dergelijke stap tezamen met Frankrijk zou ondernemen. Vitale voor waarde voor het onderhavige voorstel zoals voor ieder belangrijk voorstel betreffende nauwere samenwerking in West-Europa, is dat Londen en Pa rijs een regeling vinden voo- hun ge schillen, die al veel te lang bestaan hebben. T\E REGERING maakt bekend. dat tot haar leedwezen in de afgelopen week zeven man der Koninklijke Landmacht het leven in Indonesië hebben verloren, waaronder: Sold. J. van Haaren. afkomstig uit. Breda, gesneuveld 28 Jan. 1948 Sold. F. M. Kuypers, afkomstig uit Haaren (N.B.), gesneuveld 28 Januari 1948. Sold. H. "W. Leenders, afkomstig uit Eindhoven, gesneuveld 28 Jan. 1948. De Kon. Marine heeft in deze periode geen verliezen gerappor teerd. pRANKRIJK en Spanje hebben nota's ondertekend, waarbij werd overeengekomen de Frans- Spaanse grens op 10 Februari te heropenen. QEDEMOBILISEERDE militaire- die militaire dienst in Nederlandsch- Indië hebben verricht kunnen ver gunning krijgen tot het In gebruik ne men van woongelegenheid mits dit ge beurt binnen een jaar na hun de mobilisatie. ^E K.N.A.C. heeft zich tot de bevoeg de 'autoriteiten gewend met het ver zoek het daarheen te willen lelden, dat het doen stoppen van het motorverkeer voor controle langs de weg voortaan slechts geschiedt door geuniformde ambtenaren, om het laten stoppen door onbevoegden te voorkomen. QNVERMINDERD gaat in Grie- kenland de strijd tegen geïnfil treerde troepen van opstandelingen voort. Volgens Reuter heeft de ac tiviteit der gueriliatroepen de twee belangrijke provincies Macedonië en Thracië, die vaak de graanschuur van Griekenland worden genoemd, in staat van oorlog gebracht. Een stijgend aantal burgers komt hier dagelijks om het leven en gehele dorpen moeten worden ontruimd. Naar schatting hebben reeds onge veer 200.000 mensen huis en haard moeten verlaten. De wegen zijn door mijnen versperd en de spoorwegen zijn opgeblazen, hetgeen een totale ontwrichting van het economische leven betekent. Ver scheidene honderden jongemannen zijn gedwongen dienst bij de opstan delingen te nemen, terwijl anderen zijn doodgeschoten of ontvoerd. Niet enkel mannen, doch ook vrou wen staan bloot aan ergerlijke mis handeling en ontvoering. Aartsbis schop Damakinos, de voormalige re gent van Griekenland heeft in ver band daarmee een beroep gedaan op de V. N„ alles in het werk te stellen om een einde te maken aan deze ter reurdaden van communistische re bellen. „Iedere Christen zal tot in het diepst van zijn ziel getroffen wor den als hij verneemt dat meisjes niet meer dan kinderen zich in ravijnen storten en zo de dood in- gaan, om zich niet bloot te stellen aan ontering en ontvoering over de Albanese grens", zo zegt de Aarts bisschop. MIET alleen te land maar ook over het water willen de communisti sche buitenlandse elementen Grieken land ten val trachten te brengen. Vol gens de laatste berichten zijn er na melijk „onbekende" duikboten gesig naleerd in de Griekse wateren. De Griekse regering heeft nu de Griekse vloot opdracht gegeven dergelijke duikboten onmiddellijk tot zinken te brengen, terwijl machines van de Griekse luchtmacht verkenningsvluch ten moeten uitvoeren nabij de Griek se kust, teneinde het duikbootgevaar te helpen keren. Daarbij zijn de van Amerika ontvangen toestellen van groot nut. Vreemde duikboten zouden zelfs zo brutaal zijn geweest Griekse schepen na het verlaten van de havens te heb ben aangehouden. Minister van Wederopbouw 70ALS BEKEND, komt de heer Neher, minister van Wederop bouw, die thans reeds in Indië ver blijft, in aanmerking voor de benoe ming tot lid van het Collegiaal Or gaan. Hij treedt in dat geval af als minister. Ter aanvulling van de dan ontstane vacature is aangezocht dr. J. In 't Veld, thans burgemeester van Zaandam. Deze deelde „De Tijd" desgevraagd mede, dat hij dit beroep in beraad heeft gehouden. Indien hij de aange boden portefeuille zou aanvaarden, zou hij de wederopbouw zoveel mogelijk willen decentraliseren, waarbij de ge meenten op ingrijpende wijze ingescha keld zouden worden. De heer In t' Veld is lid van de Partij van de Arbeid. In 1937 volgde hij K. ter Laan Ne derlands eerste rode burgemeester op als burgemeester van Zaandam, werd door de Duitsers in 1941 afgezet, doch keerde in 1945 als Burgemeester terug. Zijn partij, de S.D.A.P., verte genwoordigde hij in de Eerste Kamer. Mr. dr. In 't Veld was lid van de Nationale Adviescommissie en voorzit ter van de Ereraad van het N.V.V. IJITBETALING kolengelden (mee brengen bon 78 B.V. en-of 81 B.V.) Maandag 9 Febr. Kr. t.m. Le. Dinsdag 10 Febr. Li tan. Me. /""EN. von Stuipnagel, de voormalige gouverneur van Parijs, die de dood van heel wat Fransen op zijn geweten heeft, heeft zich het leven benomen in zijn cel te Cherche-Midix. DEEDS meer dan duizend personen zijn gearresteerd in verband inet de moord op Gandhl. TE BERLIJN zijn de grondwetten voor Bizonië door de Amerikaanse en Engelse militaire gouverneurs van Duitsland, generaal Clay en generaal .Robertson, getekend. VAN DE 119 reeds verdeelde zetels van het totaal van 146 heeft de partij van de Ierse minister-president de Valera er thans 58 behaald. Indien nu nog 16 zetels krijgt toegewezen, beschikt hij over een absolute meer derheid. MAAR in een K.VP.-vergadering te Tilburg werd medegedeeld gaat het P.B. bij de candidaatstelling uit van de verwachting, dat er weer 32 zetels zul len worden behaald. De candidaten voor 10 van deze zetels zullen volgens het nieuwe reglement rechtstreeks worden aangewezen door de z.g. Ver- kiezingsraad. Deze tien zullen deskun dig moeten zijn op de volgende terrei nen: militaire zaken, buitenlandse po- ltiek, vrouwenvraagstukken, algemene staatkundige problemen en Justitie, In dische zaken, economische zaken, fi nanciën, onderwijs en cultuur, zomede sociale zaken, volksgezondheid en we deropbouw. minister heeft daarbij een rede uitgesproken, waarin hij o.m. mededeelde, dat zich bijvoorbeeld In de kuststrook nog ongeveer 200.000 mijnen moeten bevinden. Ook uit de rest van het land stromen nog steeds de meldingen van gevonden oorlogstuig binnen, nog steeds vallen slachtoffers te betreuren, ten gevolge van munitie, die of verborgen is geble ven of ondanks alle waarschuwingen door leken zogenaamd onschadelijk wordt gemaakt of als oorlogssouvenir wordt bewaard. Het ls de taak van de hulpverlenings dienst er voor te zorgen, deze gevaren te bezweren. Weersverwachting hedenavond: geldig tot Aanvankelijk droog, later toe nemende bewolking met enige re gen. Wind uit Westelijke richtin gen, tijdelijk toenemend tot storm achtig aan de kust en tot harde wind in het binnenland, 's Och tends iets kouder, later enige stij ging van temperatuur. Heden zon onder 17.37 uur en maan onder 14.25 uur. Zondag zon op 8.11 nur en onder 17.39 uur, maan op 8.06 uur en onder 15 31 uur. Maandag zon op 8.09 uur en inaan op 8.33 nur. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele- foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. Italië verwacht roerige verkiezingen DE Italiaanse re gering heeft weer enige maat regelen genomen met het oog op de a.s. parlementsver kiezingen, waarbij rellen van commu nisten verwacht worden. Een gevan genisstraf van 2 tf 10 jaar ls gestela op het organiseren van para-militaire organisaties. Deze maatregel zal geen betrekking hebben op wettelijk erken de organisaties, zo als de partisanen Het werpen van bommen naar open bare vergaderingen zal met 1 tot 10 jaar kunnen wor den gestraft. Te vens zijn nieuwe straffen er hogere boete's vastgesteld voor het ongeoor loofd dragen van wapenen. mijnwerkers- 'stakingen, die Maandag in het Luikse kolenbek ken zijn uitgebro ken. breiden zich uit. Gisteren had den de arbeiders werk in 14 mii~-n neerglegd. De sta kers eisen een pro ductie-premie. Keuzebon brood blijft gehandhaafd C ERUOHTEN als zou de keuzebon voor brood, meelproducten, komen te vervallen, zijn bezijden de w '.rheid. Er zijn alleen besprekingen gaande met het bedrijfsleven over vereenvou diging van het systeem van bonaan wijzing. RIJWIELBANDEN VOOR INVALIDEN. Thans is het mogelijk aan invali den op ruimer schaal rijwielbanden te verstrekken. Via de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis kan men op speciale daartoe te verstrekken formulieren, zijn aanvrage indienen bij het Rode Kruis in den Haag. TVE LAATSTE TIJD wordt steeds meer door artikelen in de pers, door boeken en door filmjournaals de aandacht van het Nederlandse volk gevestigd op Indië, op het leven daar, op de huidige toestanden daar. Iemand die hiervan kennis neemt, zal het niet ontgaan welk een ont stellende nood er ginds blijkt te heer sen. De aanvoer van levensmidde len is dermate slecht, dat in vele ge bieden gebrek of soms zelfs hongers nood heerst Ook het gebrek aan kleding is ont stellend. De meeste mensen lopen in vodden, velen hebben zelfs in het ge- ALS pure fantasie verklaart radio Vaticana het bericht van het door het Italiaans persbureau Informazione doorgeseinde en in enkele bladen ge publiceerde bericht, dat Z. H. de Paus in verband met de zeer slechte con tactmogelijkheden met Oost-Europa, verschillende volmachten Hem toeko mend heeft gedelegeerd aan de bis schoppen in het Oosten. Volgens Radio Vaticana is het vol gende gebeurd: ,Bq het recent bezoek aan Rome, van Kardinaal Hlond, primaat van Polen en Aartsbisschop van Warschau en Gnjezno, overhandigde de H. Va der hem een schrijven, geadresseerd aan de Poolse bisschoppen. Dit schrij ven heeft een louter religieus karak ter en houdt niets buitengewoons im Het is gebruikelijk, dat Z. H. de Paus van tjjd tot tijd dergelijke brieven zendt als dank aan bisschoppen, die hem een hulde-adres deden toekomen. y^AN Nederland zijn In het kader van het 21ste toewijzingspro gramma, gedeelten van Duitse fabrie ken en losse machines toegekend tot een gezamenlijke waarde van R.M. 500.000 (waarde 1933) Uit de fabriek Bobingen in de gelijk namige plaats, werden machines toe gewezen ter waarde van R.M, 80.875, uit de Kontinental Metallwerke te Hedderheim ter waarde van R.M. 28.868, uit de Hanseatische Kettenwer- ke te Hamburg ter waarde van R.M. 481279 en uit de fabriek Espenplant Flugzeugbau te Wupperthal ter waarde van R.M. 149.621. Tenslotte werden in het bestek van het z.g. Franse spoed- verdelingsschema nog losse machines toegewezen, die een waarde van R.M. 193.000 vertegenwoordigen. verblUt ven ruim 2 maanden heeft H. HL dt Koningin de hoofdstad verlaten. MOG NIMMER genoot de zitting van het Bijz. Gerechtshof te Middel burg zo'n belangstelling als Vrijdag, toen de meer dan beruchte mensen jager. de 56-jarige Ko Bierens uit de- Zeeuwse hoqfdstad zelve, terecht stond. Deze voormalige landwachtcomman dant heeft van Mei tot September een ongekende terreur op Walcheren ont ketend door met zijn horde huiszoeking op huiszoeking te houden en dikwijls op eigen initiatief en zonder machti ging. Zijn slachtoffers zijn vele geweest. Twee van hen kwamen m Duitse con centratiekampen om en van een derde ontbreekt nog ieder spoor. Niet minder dan vijftien getuigen kwamen merendeels ontstellende mede delingen doen over 's mans wreedheid en hebzucht, maar onbewogen en hard als glas hoorde de verdachte alles aan, hoewel het af en toe emotioneel ge noeg was. De getuige Steketeé—de Rijke uit Middelburg, die weduwe geworden is door zijn toedoen geraakte buiten zich zelve toen zij vertellen moest hoe Bie rens haar man behandeld en haar be dreigd had. Zij maakte Bierens uit voor „schurk" en „boef", om hem tenslotte met haar tas een opmepper te geven, die aankwam. Zij werd uit de zaal ver wijderd en de juichende menigte werd eveneens gewaarschuwd zich kalm te houden. Getuige Ingelse—Hollander, een tweede slachtoffer beheerste zich beter, hoewel ze verontwaardigd vertelde hoe B. haar man als een hond met een karwats had geslagen na zijn arresta tie. In een botervaatje had haar man de radio, waar de rekels naar zochten, buitengèworpen, wat B. een halsmis daad ve2,d. Ingelse was naar Duitsland vervoerd en nimmer had zij meer iets van hem gehoord. De weduwe Visser—Wondergem uit Vrouwepolder, deed eenzelfde verhaal. Behalve aan mishandeling had de Landwacht, onder Bierens aanvoering, •gestolen wat los en vast was. Niet minder dan 10.000 was er geroofd. Voor de vrolijke noot zorgde de land- houwer Mesq, die met verve verhaalde I hoe de bende van Bierens op zijn hof- j stede huis hield. Bierens, die zocht naar een onderduiker, stak met zijn mes als een wilde overal doorheen en wierp zich, toen hij niemand raakte of vond op het zilvergeld, scheldwoorden uitbrakend tegen de Koningin, wier beeldenaar hij op de munten zag. „Heel het kabinet krauwden de kerels ook leeg, maar een heel kostbaar stukje vonden ze niet. Daar was je nog niet slim genoeg voor." De laatste woorden waren voor Bierens bedoeld, die ook nog te horen kreeg, dat zijn kop heel wat dunner was dan 1944! De landbouwer Vos uit Koudékerke, die het concentratiekamp overleefde, vertelde eveneens smakelijk over de overval op zijn boerderij, waar Bierens het joodse echtpaar Lezer vond. Dank zij een tip van een goed politieman ontkwam Lezer in het duister, hoewel de landwachters op hem schoten. Bierens was razend geweest. „De smeerlap zei tegen zijn mannen: je had die r.. jood neer moeten schieten." Een paar andere slachtoffers kwamen met nog meer sterke verhalen. Enige van hen klaagden nog niet geheel her steld te zijn van de mishandelingen in de kampen geleden. Bierens zelf gaf de huiszoekingen toe, maar ver school zich achter Jan Dekker, de S.D en de Arbeidscontröle. De pres. begroef hem echter onder de officiële stukken waaruit anders bleek. In een rapport van de S.D werd Bierens zelfs lof toegezwaaid voor zijn grote activiteit, hoewel uit een ander stuk bleek, dat de S.D. afkeurde zijn eigenmachtig binnendringen van wo ningen. Een hoongelach barstte los in de zaal toen B. durfde te zegen dat hij Steketee, die omkwam in Duitsland, terwille had willen zijn. Hij ontkende overigens alles. De pres. verweet hem in het bij zonder, dat hij zijn eigen zoon ge prest had tot de Landwacht toe te treden. „Ik heb wel erger dingen met hem gedaan", inposteerde de B „Ik heb hem zelfs laten arresteren, toen hij zich had laten ronselen voor de S.S." Nadat nog een paar nagekomen ge- tulgen waren binnengepracht, waai on der de op een baar liggende medeplich tige van B., de landwachter Torbijn, begon jhr. Verspijck zijn requisitoir. 'n Zaak als 'n vuilnisemmer. yo typeerde de proc.-fiscaal het ge- val B. De dagvaarding had men wel tweemaal groter kunnen maken, zoveel heeft B., op zijn kerfstok. Het staat vast, dat B. mede-plichtig is geweest aan diefstal, mishandeling, beledigingen en huisvredebreuk. Het gehele optreden van B., vond spreker zeldzaam misdadig en hij vroeg zich af wat voor onderscheid er tussen hem bestond en een hoofdman, die met zijn roversbende vroeger uittrok. Ver verschillende slachtoffers maakte B„ en ergerlijk is ook zijn met volle ani mo verleende medewerking aan de D. Verzachtende omstandigheden zag spreker niet Zó groot was de dienst ijver van B., dat hij zelfs Duitsers ar resteerde. Bovendien is hij ten volle verant woordelijk voor zijn daden. Hij is goed ontwikkeld en was weleer in specteur van politie en res. eerste luitenant. De proc. meende, dat deze man niet meer in de samenleving terug mag keren en eiste levenslange ge vangenisstraf. Mr. Kuipers had de niet benijdens waardige taak B. te verdedigen. Hij wees op het straffeloos verleden van zijn cliënt en zei dat B., automatisch en met vrijwillig in de landwacht was geraakt. Eenmaal echter met het com roando belast, volgde hij slaafs de be velen op. Pleiter schetste hem als een ontwrichte, die ontevreden dat hij met zijn capaciteiten niet vergenoeg kwam.'naar de N.S.B. liep. Pleiter vroeg een elementer straf. heel geen kleding meer. Er zijn kin deren die de school moeten V zuimen, omdat zij geen kleren heb ben. Er zijn vrouwen die steeds bin nenblijven en om beurten uitgaan, daarbU gebruik makend van één-ge meenschappelijke sarong „Nederland helpt Indië" zond reeds vele scheepsladingen levensmiddelen en katoen naar indië, hiertoe in staat gesteld door de giften die ontvan gen werden en nog steeds worden van het Volk in Nederland voor de Vol ken in Indië. Vanaf haar oprichting tot nu toe zond dit comité bijna 600 kilometer katoen, bijna 3 millioen blikken melk, 1 -1 millioen kg. ha vermoutpap, in blik, meer dan 1 mil- loen kg. biscuits, vlees in blik, sar dines, jams, vruchtensappen en spe ciaal geprepareerde melkproducten (de laatste drie voor zieken en zwak ken). Ok gingen vele honderden kisten met studiemateriaal, sportartikelen, kinderspeelgoed enz. reeds naar de ArchipeL Toch zijn deze zendingen, waaraan milioenen guldens ten koste gelegd zijn een druppel op een gloeiende plaat. Levensmiddelen zijn steeds wel kom, vooral in die gebieden waar de aanvoer nog hapert. Sarongs kunnen er nooit genoeg zijn. Het Nederlandse Volk, dat zelf in de oorlog de nood van nabij heeft gekend, moet het zich een plicht en een eer rekenen de Oost-Indische Vol ken in hun nood bij te staan, Neder landers, helpt Indië door storting van uw gift op giro 500500. J)E regering heeft besloten, dat gezien in de huidige om standigheden de arbeidsproductivi teit zo weinig mogelijk in ongun stige zin te beinvloeden aan het rijkspersoneel op de aanstaande Nationale feestdag (5 Mei), welke op Woensdag valt, van 4 uur des middags af vrij zal worden gege ven. Aan de gemeentebesturen is verzocht, eenzelfde gedragslijn te volgen. Voorts besloot de regering, dat aan de vooravond van de bevrij dingsdag. dus 4 Mei, van 6 uur des middags af de nationale herden king onzer doden zal plaats heb ben. De openbare gebouwen zullen op dat uur de vlaggen half-stok hijsen Des middags om 3 uur zal in de Ridderzaal te 's Gravenhage een soortgelijke bijeenkomst als verleden jaar plaats had. worden gehouden onder auspiciën van het comité Nationale Herdenking. jTEN inbrekersgilde, bestaande uit vijf jongens, wier leeftijd varieerde van 12 tot 15 jaar en die werden aange voerd door de oudste van het stel, is door de politie te Rotterdam, in samen werking met die van Breda in de kraag gegrepen en achter slot en gren del gezet. Herhaalde malen hadden de jongens in Rotterdam ingebroken. Him bult was weliswaar gering, wat vulpen nen, potten appelmoes, en sigaretten maar de schade door verbreking veroorzaakt, loopt ln de honderden gul dens. Het feit, dat zij een keer een baal erwten, een baal suiker en een baal bloem leegstortten in een put en het geheel met water vermengden, geeft enigermate de mentaliteit van deze veelbelovende knapen aan. Toen een politieagent de Jongens op heter daad betrapte en een jongen van 12 jaar arresteerde, namen de anderen de vlucht. Zij stapten op de trein naar Dordrecht, liftten vandaar naar Breda, waar de politie hen met open armen ontving. TIET ONTWERP VAN WET op d» materiële oorlogsschade, dat door niet minder dan acht ministers werd ondertekend alleen de Minister president en de Ministers van Defensie en Marine ontbreken eraan heeft al heel wat deining veroorzaakt. Ontkend kan niet worden, dat het een grote verbetering inhoudt in ver gelijking met de thans geldende re gelingen, en dat verwezenlijking er van de fiscale lasten van het Neder landse volk nog ernstig zal verzwa ren. Dat blijkt trouwens ook wel ui» het eindbedrag, dat 2 milliard hoger ligt Voor de kleinere gedupeerden is de integrale vergoeding op basis van de vervangingswaarde aanvaard. De economisch sterkeren wil men ech ter naar gelang van hun draagkracht minder of meer van de geleden scha de zelf doen dragen onder het mot to: ,De economisch zwakkeren behoe ven niet op gelijke wijze té staan voor de sterkeren als de sterkeren voor de zwakkeren staan". Het is dus niet zo, dat het ontwerp de gedifferentieerde regeling aan neemt .omdat motieven ontsproten aan het algemeen welzijn bijvoor beeld het gevaar van een financiële Ineenstorting of het scheppen van in flatie tot matiging dringen. Neen. de regering ontkent het algemeen recht der getroffenen op een inte grale schadevergoeding. TTiermede nu vertrekt zij van een ander uitgangspunt dan aangege ven werd door de resolutie, welke Partijcongres van de KVP in October j.l. aannam. Daarin staat recht op de man af: Het Partijcongres der Katholieke Volks Partij handhaaft t.a.v. de regeling der materiële óorlogsschade als uitgangs punt, waarvan alleen mag worden af geweken in zoverre het algemeen wel zijn, dit om enige reden, dringend eist, het beginsel van Integraal herstel dier schade. Dit vloeit voort uit het wezen der verdelende rechtvaardigheid, die, op zichzelf beschouwd, aar. de gemeen schap de zedelijke verplichting oplegt de ten hare behoeve geleden schade raar evenredigheid over de gehele ge meenschap te verdelen. Dit herstel drage in beginsel het ka. rakter van vervanging van het verlo rene met als doel herstel van de eco nomische positie en van het sociale milieu van de getroffenen naar even redigheid van positie en milieu der niet-getroffenen. Het kan niet anders, of dit moet tot een botsing van mening leiden tussen de Regering en de KVP bij de behandeling van dit voorstel. Wel spreekt ook de resolutie over de mo gelijkheid van een gedifferentieerde regeling, echter op geheel andere gronden gebaseerd, n.l. de eisen van het algemeen welzijn hic et nunc. Ui» deze eisen vloeit volgens de resolu tie tweeërlei voort: 1. Herstel van schade gelegen in de sfeer van luxe mag wegens de zeer ongunstige economische en financiële toestand van de Neder landse volksgemeenschap worden uitgesloten; 2. Naar gelang van de economisch- financiële draagkracht gedifferen tieerde regeling t.a.v. het bedrag der vervangingskosten en bij de fi- nanciëring van door de Overheid te verlenen hulp moet tot een ze kere hoogte aanvaard worden. Hier buigt de resolutie dus weer naar het ontwerp toe. Het verschil in uitgangspunt zal bij de practischa uitwerking ener gedifferentieerde re geling echter zeker ook practische verschillen openbaar maken. De re geling is wel zo gecompliceerd, dat het ondoenlijk is hier in details af te dalen, doch wat degenen, die het lot der getroffenen van nabij kennen, hier aan bezwaren opperen, kan ze ker niet met één handzwaai opzij ge schoven worden. Terwijl de KVP-resolutie zo duide lijk mogelijk zegt: Onaanvaardbaar zou het zijn de eco nomische en sociale positie van de ge teisterde gebieden en steden voor lange Jaren ernstig te declasseren. Het ontwerp opent zelfs ook niet de mogelijkheid, waarvan het laatste punt der KVP-resolutie gewaagt: Wanneer voor de Nederlandse volksge- meer.schap een betere financieel eco nomische toestand zou intreden, zou een wijziging der regeling in gunstiger zin voor die schadegevallen, waarop een gedifferentieerde regeling zou zijn toegepast. in overweging genomen kunnen worden. De KVP-fractie staat bij de behan deling van dit ontwerp zeker voor 'n uiterst moeilijke taak. Doch als ze vasthoudt aan de klare principes van de congres-resolutie kan ze uitstekend werk verrichten in naam van de so ciale rechtvaardigheid en het alge meen welzijn. ¥N een grijze winterjas, het haar in een rolletje om het hoofd gekapt en met zeer bleke gelaatskleur, nam de 32-jarige voormalige Aufseherin Su sanna Arts van het kamp Vught gister plaats tn de verdachtenbank en wiste stille tranen weg gedurende de zitting- van het Amsterdamse Bijzonder Hof, waarbij de president een beknopt over zicht gaf van een over de verdachte uitgebracht psychiatrisch onderzoek. Uit het rapport bleek dat deze vrouw, die de dood van verschillende vrouwen in het kamp Vught op haar geweten heeft, geen prettige jeugd heeft gehad. Van haar stiefmoeder onderging zij een ellendige en hardhandige behandeling De advocaat-fiscaal persisteerde echtef bij zijn eis tot levenslange gevangenis», straf.

de Stem | 1948 | | pagina 1