Parade van het zwarte front -Van de hm.*z op Hulp aan kleine boeren Wa. een Wonderlijke Wereld Verbetering Westkade in zicht THERMOGENE radTO DE STEM VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 Het valt niet mee.... Samenwoning Daar komen de katten. MARKTEN PUNSTILtENDE WATTEN FILMPROGRAMMA. Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen van de onderscheidene films die deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rljksfilmkeurings eisen genoemd: Ledel Theater, Oostburg: Het gevan gen hart (14 jaar); Luxor Theater, Terneuzen: Lafaard (18 jaar). Concertgebouw, Terneuzen: De wen teltrap (18 jaar). Centrum Bioscoop, Axel: Er komt een vriend vanavond (volwassenen). Land zonder wet (14»jaar). Bioscoop- en Concertgebouw, Hulst: Muziek voor millioenen (14 jaar). Een zaak van leven en dood. (14 jaar.) BENOEMINGEN. Er hebben diverse benoemingen in de Polderbesturen plaats gehad. Benoemd werd tot dijkgraaf van de Stad-Philip- pinepolder A. P. van jlijfte te Philip pine; voorzitter van het bestuur der waterkering van het calamiteuze water schap Bruimsse, F D. van Vessem te Bruinisse; gezworene van de Melopol- der H. J M Bruggeman te Graauw en Langendam; lid van het bestuur der waterkering van de calamiteuze Burglr en Westlandpolder L. A'. van de Zgnde te Bugh. VERGADERING OORLOGS SCHADEREGELING UITGESTELD Naar men ons meedeelde, zal de door de Z.L.M. uitgeschreven bijeenkomst te Middelburg, waar de oorlogssrliaderege. ling ouder de loupe wordt genomen, veertien dagen later worden, gehouden dan oorspronkelijk was bepaald. De vergadering heeft dus plaats op Dinsdag 24 Februari a.s. DE CANDIDAATSTELLING VOOlt DE TWEEDE KAMER Het bestuur van de K.V.P vestigt op het volgende de aandacht, lift komt de laatste tijd herhaaldelijk voor dat men in de plaatselijke aielingen maar candidaten stelt, zonder dat men rekening houdt met het bepaal de in art. 8 van het Kiesreglement van de K.V.P. Hierbij is immers uit drukkelijk bepaald, dat een eandidaat gesteld moet worden in de vergadering en wel door een tiende dee! van de aanwezigen, welk tiende deel min stens 10 personen moet omvatten, die een bepaalde candidatuur schriitelijk moeten steunen door het plaatsen van hun handtekening. Wanneer buiten de vergadering candidaten ge steld worden, dan dient de eandidaat- stelling door minstens 25 handteke ningen gesteund te worden. Bovendien mag een kiezer slechts een lijst steunen. Alle candidaatstellingen, die tot op heden geschiedden en welke niet ge houden werden met inachtneming van het bepaalde in het kiesreglement zijn dus ongeldig en kunnen niet aan vaard worden. BESTUURSVERGADERING KRING MIDDELBURG K.V.P. Zondag vindt te Hulst een belang rijke bestuursvergadering ran het Kringbestuur plaats, waarop door de Verkeerscommissie van de K.V.I'. aan dat bestuur het tot stand gekomen Verkeer srapport zal worden aangebo den, waarin alle belangrijke verkeers problemen1 van ons gewest betreffen de verwerkt zijn. Wanneer liet rapport wordt vrij gegeven zullen wij het uitvoerig publiceren. Goes GELD VOOR DE WONINGBOUW. B. en W. schrijven aan dg raad: Voor de bouw van de 38 kleine mid denstandswoningen, welke worden ge bouwd aan de Heernisseweg, is een geld lening nodig tot een bedrag van 525000.— In verband met de exploitatieopzet der woningen moest de voorkeur wor den gegeven aan een lening, welke zou kunnen worden afgelost in 50 jaren bij wijze van annuiteit. Aan verschillende bemiddelaars voor het sluiten van le ningen werd een aanbieding in deze geest gevraagd, desnoods met de bepa ling, dat na 30 of 40 jaar de geldgever de bevoegdheid zou hebben, het restant der lening geheel op te eisen, terwijl hun aandacht er op werd gevestigd, dat de gemiddelde looptijd van de lening aanmerkelijk zou worden verkort, aan gezien de gemeente zich verbond na 10 of 15 jaar bij uitkering door het Rijk van het alsdan vast te stellen onren dabele deel de. bouwkoste^, ingevolge artikel 13 van het Financieringsplan Woningbouw 1947 het bedrag daarvan tussentijds geheel te zullen aflossen, waarna dan de annuïteit zou worden herzien. Ook rechtstreeks werd aan een geld gever van wie werd vermoed, dat deze gelden rer beschikking zou hebben, een aanbieding gevraagd, doch deze kon momenteel geen enkele aanbieding doen. Wel kreeg men tenslotte twee aan biedingen voor een lening met een loop tijd voor 30 jaar. Men was reeds beslo ten daarop in te gaan toen bleek dat Rijksver\ekeringsbank genegen was een annuiteitslening te verstrekken met een looptijd van 50 jaar tegen 3 a 3-H procent rente en verdere gun stige voorwaarden. B. en W. stellen de raad nu voor met de Rijksverzekeringsbank in zee te gaan. Clin ge Toneeluitvoering. - Door het mu ziekgezelschap „Weldoen door Ver maak" zal ars. Zondag onder regie van de heer Blommaert in de zaal van de heer Duyse worden opgevoerd het bekende blijspel in drie bedrij ven van J. Ballings „de Keikop". Hoewel' men met de speiers enige moeite gehad heeft doordat er door omstandigheden verschillenden moes ten uitvallen, heeft men toch voor goede plaatsvervangers kunnen zorg dragen, zodat het publiek een genot volle avond te wachten staat. Boven dien zal deze uitvoering voorafgegaan worden door een keur van muziek nummers.' Adv. öl7-oo Heinkenszand Spreekbeurt mr. Eikhuizen. Alhoe wel er een zeer minieme opkomst was op de vergadering van de K.V.P. hield mr. Eikhuizen, burgemeester der gem. Ovezande. een" zeer geslaagde causerie over de taak der politieke partij, waar bij hij sterk de nadruk legde op de aelf-werkzaamheid der leden. Immers, ook al is er nog zo een goede bestuursregeling of een welverzorgd ur- gentiepiogram, wanneer de leden me nen de-handen niet uit de mouwen te moeten steken, dan kan er van uitvoe ring van het program weinig terecht komen. Laten wij gerust dr. Schaep- man, onze grote voorvechter der katho lieke staatkundige organisatie, probe- na te volgen, die veel strijd heeft moeten leveren voor de eigen organi satie, maar die uiteindelijk toch ge wonnen heeft, aldus spreker. Na deze causerie dankte burgemees ter Funk de spreker, terwijl de pen ningmeester de aanwezigen meedeelde, dat het ledental sinds de laatste drie maanden van 141 op 206 is gekomen, dank zij vooral de activiteit van enkele jonge propagandisten. Te t vermelden is nog, dat door de afdelmg Heinkenszand mr. Eikhuizen eandidaat is gesteld voor de as.. Tweede Kamerverkiezing. Koewacht WIT sal FASRISKÊN- /■TLLOQQHN Adv. 914-oo Oudersavond. In het hoofdkwar tier van de Verkenners vond een z.g. Oudersavond plaats. De Verkenners en Welpen met hun leiders (sters) wisten er „op zijn verkenners" een gezellige avond van te maken. Ernstig ongeval. Bij de fa. v. If. (wijk Heikant) vond een ernstig onge val plaats, waarvan een arbeider uit Stekene-Hellestraat het slachtoffer werd. Bij het openen van een zware schuifdeur raakte deze los, viel op het slachtoffer en drukte het tussen deur en een wagen. Met een hersenschud ding en enkele gebroken ribben moest het slachtoffer per Rode Kruiswagen naar een ziekenhuis worden overge bracht. Boerenbond in het zilver. De plaat selijke. Boerenbond vierde haar 25-jarig bestaan. Voor een groot aantal aanwe zigen hielden de heren Langenhorst. v. Campen en Peeters uit Hulst een spreekbeurt. Na het souper vond in café van Hove een gezellig samenzijn plaats. Een amusementsgezelschap zorgde voor de note gaie. Burgerlijke stand. Geboren: De- nise, d.v. Edmond VandenBroecke Kousemaker. Wim, z.v. R. Geerards Scholier. Eduardhs z.v. A. Suij—Aude- naerdt Maria d.v. A. Haavtsen—Her man; Anna d.v. G. de GroenePersijn Maria d.v Q. Cei'pentierde Rijeke. Gehuwd: Johannes Warrens 53 jaar, (Vogelwaarde) en Maria Marin, 53 j. Klooster zand e £)E graanleveringspllcht voor de kleine boeren (beneden 8 H.A. en voor die van de zandgronden zal worden opgeheven, vertelde de Maas- en Roerbode gisteren. Het bericht lijkt een beetje voorbarig nu het reeds sinds enige weken tussen de boeren en de minister afgesproken onderhoud heden plaats vindt. Niettemin mag met deze, zo goed als met andere moge lijkheden, rekening gehouden wor den. Die andere mogelijkhden be staan, naar wij vernamen, uit een soort progressieve aanslagregeling, dan we! in een aanslagregeling in voedereenheden. De geruchten wil len dat voor de groep kleine bedrij ven niet langer een graanregeling zou worden gehandhaafd, voor de groep middenbedrijven zou een be perkte aanslag en voor de grotere bedrijven een dorsregeling gecre- eerd worden. Wie meer levert dan waartoe hij vo'gens de regeling ver plicht zou worden, zou een extratje krijgen, financieel dan we! in de vorm van een extra toewijzing vee voeder. Dit alles behoort echter nog slechts tot de geruchten. Wellicht zal er vanavond meer bekend zijn als het in de aanhef bedoelde onderhoud heeft plaats gevonden. Middelburg „Ik verkoos oe vrijheid", Het was een goede gedachte van de plaat selijke afdeling der K.AB. om kape laan Heemskerk Kravchenko's ophef makende botk „Be verkoos de vrij heid' te doen behandelen. De eerw spr. beperkte zich daarbij tot een ver korte weergave met vele citaten, die niet slechts eei: indruk van de inhoud gaven, doch ook tot lezing van het gehele boek opwekten. Tenslotte werd gewezen op het verschil m opzatting omtrent de menselijke persoonlijk heid tussen het communisme en het katholicisme. Het eerste is er op ge richt de persoonlijkheid te doden, ter wijl het katholicisme haar ziet in het licht van het H. Doopsel, waardoor zij aan God is toegewijd. Het is zeer te betreuren, dat slechts betrekkelijk weinigen de gelegenheid aangrijpen om hun kermis te verrij ken en hun leven pp een hoger plan te brengen, Ossenisse Varkeusverenigiug. Op de jaarver gadering der plaatselijke varkensver eniging werd besloten een boete van f 1,— te stellen voor de leden die zonder geldige reden, de jaarvergade ring verzuimen. De uitkering is gebracht op f 1,— per k.g. terwijl de contributie op 60 cent per maand voor elk verzekerd var ken werd gesteld. Uit het voorgelezen verslag bleek, dat het kassaldo bedroeg f 1141,83 en dat in 1947 4 varkens waren gestorven. Overslag Burgerlijke stand. Geboren: Willy z.v. A, de ClerkCerpeptier; Lea d.v. Camiel AudenaerdCasteels. Overleden: Josephus Audenaerd 39 jaar, echtgen. van M. de Kever. Ovezande K.V.I'. vergadering. In de verga dering van de afd. die behoorlijk be zocht werd, is mr. A. J. M. Eikhuizen met grote meerderheid van stemmen eandidaat gesteld voor de 2e Kamer. Op verzoek van een der leden zette de voorzitter uiteen, waarom er dit jaar weer Kamerverkiezingen moeten worden gehouden. Burgerlijke stand. Levenloos kind van A. Rentmeesters en N. Drijdijk. Geboren: Johannes Giljaan, zoon v. P L. de Jonge en J. Voet. Gehuwd: Priem. Comelis 30 jaar en van Tiggeien. Johanna Maria 33 Jaar, Koens, Matthijs 35 jaar en Moisop, Cornelia Jaeoroma 29 jaar. Bijz. Politie-rechter Middelburg JN de namiddag van 18 Juni 1947 werd te Kortgene de 31-Jarige mej. M. J de J. uit Goes aangehouden, aangezien werd vermoed, dat deze vrouw zich be zig hield met het drijven van zwarte handel. In een tas, die zij bij zich droeg, bleken allerlei artikelen te zit ten, zoals wol, garen en sigaretten en neg een aantal tabaks- en boterbonnen. De goederen werden ingeruild tegen de bonnen, die bij haar werden aange troffen. ZIJ werd veroordeeld tot 20 bé. 10 dg. hechtenis. De 40-jarige Middelburgse handels reiziger W. K. werd op 21 Juni 1947 te Kamperland aangetroffen, terwijl hij in het bezit was van een aantal knotten katoen. K. was niet in het bé zit van een textielvergunning, daar deze tijdens de Duitse bezetting was afgeno- Sas van Gent FROPAGANDA VERGADERING K. A B. In het kader van de voor haar gel dende slagzin, „Win er een bij", hield de Fabrieksarbeidersbond van de Kath. Arbeiderbeweging alhier, een grote propaganda-vergadering. De zaal was tot in de hoeken gevuld, toen voorzitter Lippens het welkom uitsprak en daarin in het bizonder de Hoofdbestuurder, de heer Broos, be stuurslid. van Bergen op Zoom; be dacht en ook van Assche van de K. A3. Hij wenste verder aan allen een genoeglijke avond en verleende het woord aan de heer Brussel, die op de hem eigen wijze duidelijk deed uitkomen waarom 't momenteel gaat. Men heeft nu juist te kiezen, voor of tegen een christelijke maatschap pij. Hij wees op hei. verkeerde van de beginselloze verenigingen en gaf ook een kijkje op hetgeen in de loop der jaren door de Arbeidersbeweging was tot stalid gekomen, niet door Stakingen of geweld, maar door de kracht van samenwerking. De tijden zijn ernstig, aldus spr., en zo men, zijn gezin, zijn beginsel en land lief had dan had men nu te kiezen voor Christus of de mammon. Allen spoorde hij aan om door goed doen en goed voorbeeld, zeveel mo gelijk leden te wurmen. Wordt aldus gewerkt, dén mag men verzekerd zijn van de zege, besloot spreker onder luid applaus van de aanwezigen. Voorzitter Lippens dankte spr. voor diens prachtige inleiding en hoopte dat allen er hun leer zouden uittrek ken en allen één lid zouden bij- winnen. Daarna kwam Tony Verweyen het gezelschap van VINJEE aankondigen hetwelk met muziek, zang, goochelen en schetsjes de aanwezigen een heer lijke avond bezorgde. In de pauze sprak de heer Broos, als comité-iid van Herwonnen Le venskracht, over de wachtlijst van de TBC-bestrijding en spoorde aan tot de vrijwillige maandelijkse bijdrage. De Weleenv. Heer Kroon, als geeste lijk adviseur, besloot de bijeenkomst met een gepast dankwoord tot allen in de hoop dat een en ander tot nut voor de afdeling zou leiden. T erneazen Afscheid H, de Vriend. Woensdag middag nam dé heer H. de Vriend, kraanmachinist op het station. Terneu zen, afscheid van zijn coilegas, omdat hij na gedurende 34 jaar bij Mechelen- Temeuzen in dienst te zijn geweest het bedrijf ging verlaten. Op een personeels bijeenkomst werd hij toegesproken dooi de heer van Oortmerssen, inspecteur van de N.S., de heer A. Dieleman, 'sta tionschef van, Terneuzen en de heer Dubois, adjunct-secretaris van de direc tie van Mechelen-Terneuzen, die ieder op hun beurt de heer de Vriend prezen als een harde en trouwe werker en hem een rustige eii gelukkige levensavond toewensten. De heer de Vriend dankte de sprekers voor hun welwillende woor den en vooral ook de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael". die in 1926 het Pensioenfonds hadden weten op te richten, zodat hij nu Inderdaad een onbezorgde oude dag tegemoet kan gaan. Verder dankte hij alle coilegas' voor de prettige samen werking. men. Zijn bedoeling was de katoen te verruilen tegen maigarine. K. die reeds voor soortgelijke overtredingen twee maai werd veroordeeld, werd thans ge straft met een geldboete van 100, subs 30 dag. hech. De 72-jarige polderopzichter B. W uit Waarde verzond een aantal kippeneie ren naar zijn dochter te Hilversum. De eitjes werden verpakt m een kist en op de bijgevoegde vrachtbrief sctueei W. „groente" Bij zijn verhoor beweer de verd. niet te weten in overtreding te zijn. doch de Off. v. Justitie zei in zijn requisitoir, dat dit verhaaltje niet opging want wanneer men eieren ver voert en dit aanduidt met „groente" wordt dit erg ongeloofwaardig. Con form de eis werd hij veroordeeld tot 10 bs. 5 dag. hecht. M. M., een 40-jarige koopman te Goes had op 18 Juni 1947 in Kortgene 8 knotten wol voorhanden, terwijl hij zich niet in hoofd- en nevenbedrijf be zig hield met de handel in textielgoe- deren. De wo! werd in beslaggenomen en M. werd thans veroordeeld tot 20 bs. 10 dag. hechtenis. Het feestvarken. 62-jarige landbouwer J. V. uit Le- weüorp is ten laste gelegd het frauduleus slachten van een varken, wegende 80 a 90 kg., waarvoor een mest contract was afgesloten op 27 Febr. 1947 om te leveren ln Juni 1947. Bij controle op zijn bedrijf misten de con troleurs dit varken en V. vertelde toen dat er een feestje was geweest, waar voor hij dit varken maar had geslacht en dat hij indien nodig, bereid was een ander varken te leveren. Eis 100 bs. 30 dg. hechtenis. Uitspraak 75 bs. 25 dag. hechtenis. Van koetjes en kalfjes. 34-jarige P. K„ expediteur te Mid delburg, stond terecht wegens het op 24 October jl. in Borssele vervoeren van 10 ruimeren tijdens de nachturen. Op die dag was hij naar Heinkenszand gegaan en had daar kalveren opgela den, die volgens zijn zeggen via Vlis- smgen naar de markt te IJzendijke moesten. Het bijzondere van dit trans port is echter dat hij 's avonds om 10 urn' met de beesten werd aangehouden ...bij de aanlegsteiger te Borssele. Bij zijn verhoor vertelde hij, dat hij niet wist dat het ver-voer in hetAonker van vee in Zuid-Beveland verboaen was. De een zegt dat dit wel mag en de ander zegt van niet, aldus verd. Hij zei her haaldelijk met vee in het donker te rijden en zonder een vergunning daar toe. Ei 100 bs. 30 dagen hechtenis en 3 maanden gcv.str. voovw. met 3 jaar proeftijd. Mr. F. C. Adriaanse, als raadsman van verd. vraagt alleen een geldboete op -te leggen. Uitspraak 100 bs. 30 dagen hechtenis. Kunst, mest en bonnen. 52-jarige landbouwer-caféhouder M. M. uit Oostburg had samen met de veehandelaar A. M. uit Zierik- zee en de Belg de L. een handeltje in kunsfraestborjaen opgezet. De kruik ging te water tot ze hrak en thans kreeg M. M. een boete van 400-, A. M. moet ƒ200 betalen en de Belg werd veroor deeld tot ƒ600 boete. ■;-.v 'CWul is er. ic doen CLINGE. Zaterdag 7 Februari. Opvoe ring van het .toneelstuk „De Keikop" in de zaal van L. van Duyse om 18 uur. HEINKENSZAND. Zaterdag 7 Febr. Fancv-fair door de Verkenners. SLUISKIL. Zaterdag 7 Februari. Uit voering van de R. K. Toneelvereni ging Semore Avanti in het parochie huis cm 19.30 uur. WESTDORPE. Zaterdag 7 Februari. Toneeluitvoering in het patronaat door de Ghesollen van de Bchrey- boom. Vergadering K.V.P. Onder matige belangstelling werden als candidaten voor de Tweede Kamer naar voren ge bracht de heren Alb. Lockefeer te Hulst en De Volder te Koewacht. Doch de laatstgenoemde kon niet worden aan vaard, omreden deze ni^t voldoende werd ondersteund. JTET VALT NIET MEE bolsjewiek te zijn. Men moet dan meedraaien in alle boch ten, waarin de mannen van het Kremlin gelieven te draaien. Men weet, hoe de arme Dimllrwv terzake van de aansluiting der Balkanlanden een bocht ach ter was gebleven en toen een verschrikkelijke ket terij verkondigde. Hijgend van de inspanning heeft hü eehter Moskeu's inzichten weer ingehaald en voor heel de wereld verkondigd, dat hij een ezel is geweest. Maar nu zei hij braaf het lesje op, dat de Pravda hem had gedicteerd. Niettemin blijft er een kwade aantekening op zijn rapport staan. Zo'n kwade aantekening -kreeg ook een ander groot man in het belsjewieken-kamp, Ilja Ehrenburg. Hij is de grote reporter, die de deugden der communistische sa menleving en de misdaden van de kapitalistische we reld in een flitsende, levendige stijl weet te schilde ren. Dies werd hij steeds zeer geëerd en ook dik be taald. Thans eehter heeft het Moskouse tijdschrift „Cultuur en Leven" hem zwaar de les gelezen. Bol sjewistische zelferitiek ontbreekt hem. Anders gezegd hij verstout zich zo nu en dan er een eigen mening op na te houden. Ook hier zal het boetekleed moeten worden aangetrokken over het hemd, waarin hij nu staat. Nee, het valt niet mee bolsjewiek te zijn TN GEHEEL NEDERLAND pleegt 13% van alle gezinnen inwoning. Voor Brabant is dit percentage 17, voor Tilburg 12 en voor Eindhoven 19. Voor Utrecht, Amsterdam en Pen Haag zijn deze cijfers respectievelijk: 9, 18 en 18 Hierhij vergete men niet, dat dit percentage alleen het aantal gezin nen betreft. Daarbij komt het feit, dat het Brabantse gezin over het geheel genomen aanmerkelijk groter is dan in vele andere provincies. Nederland heeft een tekort van 300.000 woningen. Het zijn cijfers, welke we in „Edele Brabant" von den en welke zeker te denken geven. Evenals dit gegeven: in Tilburg heeft 60 procent van de gegoede stand een doktersattest, waardoor inwoning .pnmoge- lijk wordt gemaakt. Er wordt blijkbaar door. de betrokken autoriteiten niet overal met even grote energie gewerkt aan het doorvoeren van de vorderingsbe^alingen. Het valt ook niet mee de stevige schansen van het egoïsme te bestormen. Maar de nood dwingt ertoe. T\e katten komen zo'n beetje tn het middel punt der belangstelling te staan. Enkele dagen terug schreven we reeds over de schoonheidswedstrijd, die zij zijn gaan houden in Parijs. We kunnen nu nog iets interessanters melden, na melijk dit: dat er binnen kort 50.000 poezen naar Europa zullen komen. De Daily-Mail had een arti kel geschreven over de ratten en muizen die aan deze Vant van de Oceaan de graanvoorraden naar hun maag laten verhui zen. En de Verenigde Sta ten, Canada en Costa Ri ca hebben zich dat zo aangetrokken, dat zij ogen blikkelijk begonnen zijn met *en soort katten-ron- selarij. Als er 50.000 bij elkaar getrommeld zijn, gaan ze scheep naar Euro pa. Hoeveel liters melk en andere drink en eet waren ze per jaar zullen verzwelgen, hebben we nog niet uitgerekend, maar het zal zo ongeveer wel overeenkomen met de hoeveelheid tarwe e.d. die door de ratten en muizen in een zelfde tijdsbestek verzwolgen wordt. Kat ten zijn evenwel katten en ratten maar ratten. Waarmee we willen zeg gen. dat men de zorgen die vrijwillig aan de er- sten worden besteed, niet met het onvrij willige voe deren der laatsten op een lijn ken worden gesteld. Als V dit tegenspreekt. kent U het verhaal niet van Mobamed, die eens op een ceremonie verscheen met eer. kleed, waa-aan ^een roouw ontbrak. Toen hem gevraagd werd naar de oorzaak hiervan, ver telde hij dat hjj de mouw eraf gfneden had, om dat zhn kat 'erop Ug te slapen en hij het dier niet wil*e wekken Paarom.... we'kom aar te pirizer! Wordt wakker.... Tohn Florea, een Ameri- kaanse Journalist, die onlangs uit Japan terug keerde naar zn vaderland had een huisknecht, die als alle Oosterse bedien den er niet van hield zijn meester ln diens nacht rust te storen. Op een keer toen Florea wilde gaan slapen, .ver zocht bij zijn boy hem de ar.dere ochtend om pre cies zeven uur te wekker, daar hij een zeer belang rijke afspraak had. Op h£t bewuste ochtend lljke uur gleed Shorty - to heette de boy - zacht jes naar binr.en, legde 'n briefje op het nachtkastje van zijn meester en drib belde weer behoedzaam de kamer uit. —En toen Florea tegen een uur of twaalf wakker wsrd, vond hij deze boodschap: „Mr. Florea, het is op 't genblik zeven uur, wilt U alstublieft wakker wor dend Woningnood "Ei en krant in de Verenig de Staten kwam op 't Idee een enquête te hou den over de vraag, wat de huidige mensheid, denkt van de inrichting van een na-oorlogs huis. Op het enquête-formulier had men in grote letters de vraag neergeschreven wat zoudt U gaarne in Uw huidige woning willen hebben? Er kwamen ontstellend veel antwoorden. Maar al leen het kortste mocht aanspraak maken op de qualificatle meer-dan-ln- teressant. Het luidde namelijk l „mezelf I" ■X3O0OeX3O©OO(^OC'GO0O00O0OO9OeXiOOOGOOOOOOOGGOOOOOOO Raad van Sas van Gent Nog geen beslissing inzake subsidie-verlening aan Comité Katholiek Maatschappelijk werk. AP de eerste bijeenkomst ln het jaar wenste de voorzitter de raadsleden een voorspoedig jaar toe. Vooral hoopte spr. op een voorspoe dig jaar voor de gemeente. Veel moei. lijkheden zullen moeten overwonnen worden doch door eendrachtig samen werken kan zoveel tot stand komen. Hij achtte zich ontslagen om een overzicht te geven over het voorbije jaar, daar hij nog slechts 2 maanden als burgemeester was aangesteld. Toch memoreerde hij nog even het 400-jarig bestaan dat met zoveel luis ter en enthousiasme was gevierd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Waterstaat dat aandacht wordt geschonken aan het verbeteren van de bestaande toestand aan de Westkade en op de Dam. Het dempen van de zij-arm is nog in onderzoek. De inschrijvingen voo. de woningbouw zijn binnengekomen en thans bij Wo ningbouw Middelburg ter onderzoek en goedkeuring. Men heeft op spoed aan gedrongen, aldus de voorzitter. De heer Adam had van de aannemers de Wagenaere en Claijssens gehoord, dat zij niet eens wisten dat die huizen waren aanbesteed. Dat strookte volgens hem niet met besluien in vorige raads- ziting. Men had immers besioten ook de plaatselijke aannemers te raadple gen. Nu zijn er reeds 2, waar ik zeker van weet dat ze niet geraadpleegd werden, aldus spr. De heer Marquinu gaf te kennen dat aan architect van Zantbeek opdracht was gegeven plaat selijk aannemers te raadplegen. Het Slot vande historie was» dat op een voorstel van wethouder de Maayer werd' besloten publiek aan te besteden en wel in massa en m percelen, dit on danks het feit dat het bouwen hierdoor misschien 2 maanden zou worden ver traagd.- Begroting 1948 geeft batig saldo. 2°nder beraadslaging of zonder stem ming passeerde het kardinale punt van de bijeenkomst n.l. de vaststelling van de begroting, de hamer met aan inkomsten 295691.56 en uitgaven 298202.81, dus een batig saldo latend van 6488.75. De kapitaaldicnst gaf aan debet en credit 743.286.87. Het bedrag bedoeld in art. 55bls, 1ste lid der L.O.-wet 1920 werd voor 1948 vast gesteld op 22.18- per leerling. Als vak onderwijzeres voor nuttige handwerken aan de O.L.-school werd met ingang van 1 Januari 1948 benoemd mej. L. SarneekAntheunis. Het salaris van de gemeent'e-geneesheer werd verminderd tot 950 per jaar, dit in overleg met betrokkene. De wielersupportersclub De Sportvrienden uit Hulst zal het zonder subsidie van Sas moeten stellen voor haar organisatie van de Ronde van Ne derland in 1948 Als lid van het B.A. werd herbenoemd de heer C. L. de Maayer met 6 stemmen. De heer A. Ranschaert behaalde 3 stemmen. Af wijzend werd ook beslist op een vei'zoek van het Bisschopp. College St. Joseph te Weert om een subsidie van 100 per jaar per léeiling uij, de gemeente Sas, welke deze school bezocht. De heren van de P. v. d. A„ Adam en de Luix hadden veel woorden nodig om duidelijk te maken dat het verzoek van het Comité ".katholiek Maatschappelijk Werk O.Z.V1., om een toekenning van de z.g. start-sub sidie voor 1948 ad f 0.10 per inwoner wel niet overbodig was, maar aanlei ding zou worden voor andersdenken den om ook te komen aankloppen. Ook wethouder Marqulnie wist nog niets van het werk van deze instel ling en zou deze wel een jaar respijt willen geven om te zien wat ze pres teert. Bij stemming over het gev.J staakten de stemmen, zodat een punt dat werkelijk van groot beking is voor het algemeen welzijn in onze gemeentemoest worden verschoven naar de volgende bijeenkomst. Welke motieven voorzaten bij de heren, die dit veroorzaakten, valt niet moeilijk te raden De heer E. Smit kreeg een afwijzing op zijn verzoek om grond in erfpacht om sintels op te slaan en wagens te parkeren aan de Westsluis. mISUniAu*. De rondvraag. INe heer Adam had vier punten op zijn lijstje, nJ. I de riolering van de sloot aan de woning van de heer De Bliek; II de bestrating van de Tramstraat; III het aanvragen aan de N.S. om het wederom te verkrijgen stellen van spoorkaartjes voor reszen naar België; IV het snoeien van de bomen. Al deze kwesties zullen door B. en W. nader worden onderzocht. De heer Scheffer vroeg naar de bordjes „Rijwielpad" en hoeveel vuilnis belten er ln Sas waren, waarbij hij er op wees, dat door de N.V. Walzemolon momenteel een grote vuilnishoop ge maakt werd op het z.g. Dijkje, D. heer Macs zou het trottoirhoek Zuid- et) Gentsestraat willen gemaakt zien. Het wordt daar gevaarlijk Tot slot vroeg de heer Krieekaer: nog aandacht voor de trottoirs in de Flankstiaat en het verdwenen houten hek in de Poolstraat tussen de uvming van de heer Cardon en tussen de heer Hamerlinek. De heer van Acker opperde bezwaar tegen het rechttrekken van de hoes OostkadeOostdam bij de bouw van de heer Marquinie. GOES, 4 Februari 1948. Groenten: Spruiten 9—31, Witlof I 15—19, Prei 35—38, Rode kool 7—9, Gele savoyekool 66.50, Groene savoyekool 4.50—8.50; Sjalotten 7, Peon II 5.50—7, Waspeen 7, Uien 1—14, alles per 100 kg.; Knol- selderie 3.508, per 100 stuks. KAPELLE-BIEZELINGE, 4 Febr. 1943. Appels: Goudreinetten 91a44, Belle fleur 737, Huisman^ Zoet 1932, Jo nathan 36—75, Glorie van Heiland 6— 28, Golden Delicious 24, Comtesse de Paris 16, Present van Engeland 8—22, Zoete Rlbbeling 18, Ontario 817, IWou dergemappel 11, Cox Orange Pippin 11—15, Jac. Lebel 8—13; Peren: Klei- peren 414, Gieser Wildeman 1935, Saint Remy 24—30, Pondspe'ren 28—33, Diversen: Noten 4.105, Witlof 3M;— 15, Uien (stek) 13, Uien 17, Prei 32, Spruiten 27, Wittekool 6. UvUJNHARDTf Hfit ideale Laxeermiddel Adv. 915-00 op <i« pijnlijke plek, bestrijd» GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK dozen 50 en 75 ei Adv. 916-00 76) Hij had' er natuurlijk ook voor gezorgd, dat» dit bericht, en ook dat van zijn aanstaand huwelijk via het geheime gienskantoor, dat Georges Rimond in zijn acte van zelf beschuldiging vermeldde, in handen gespeeld werd van de buitenlandse pers bureau*, 'n Gehuwde Volkscommissaris van Justitie kon onmogelijk in de huid kruipen van Arthur d'Artillac, de ge heime Franse gezant. Voor ontdek king in Parijs was dus niet te vrezen. Hier wisselde men zó dikwijls van por tefeuille, dat de hedendaagse minister van buitenlandse zaken d'Artillac een- voudir» niet van aangezicht tot aange zicht kende. Oder die valsehe naam zou hij in Frankrijk wonderen kunnen doen. Hij zou daar die gedegenereerde heren bestrijden met hun eigen wapt> nen en hun betalen met hun eigen munt... Jegor Jeslsky maakte met elke séance meer vorderingen en eer de veertien dagen verstreken waren, had hij Alex andra's wil "zodanig in z'n macht, dat hij haar, zelfs vanuit de administra teurskamer, zijn wil kon dicteren. Teg- leff achtte cl :uti om het ogenblik geko men haar uit haar kleine ziekenzaal te ontslaan en liaar over te doen bren gen naar een der vertrekken in ae Wiboigse Bakkerij, het vertrek van Gleboff, de geheimschrijver, wiens wo ning aan de acherzijde der Bakkerij was gelegen aan 'n brede gracht. In een van de grote auto's der gevange nis, in gezelschap van Jesisky en Teg- leff we.d zij overgebracht naar het luxtseuse vertrek, waar Katinka Roem- Jauzow haar wachtte. Hier zouden mor gen om half tien ook de getuigen bij een komen. Van hieruit zou ook het vertrek naar het grote Centraal Sta tion nlaats hebben, dat op Tegleffs be vel door een menigte détectiven werd bewaakt, evenals ten tijde van Czaar Nieolaas. De extratrein was op een zij spoor. even buiten de overkapping ge leid, waar behalve het dienstdoende personeel niemand hetzij met of zonder schriftelijke toestemming werd toegela ten, Roemjlinzow en zijn dochter zou den het Jonge „paar" tot aan Riga uit geleide doen... als hierin niet op het laatste nippertje verandering kwam, waarmee altijd moest rekening gehou den worden. In Riga lag de „Sebasto- pol' voor anker. Alexandra had zich rekenschap kun nen geven van de onweerstaanbare in vloed. die er van die „professor" Jesis ky uitging. Zodra hij sprak, zodra hij haar aanzag, voelde zij zich machte loos zijn bevelen te weerstaan, maar als zij zich ver van hem voelde her leefde in haar walging voor wat er te gebeuren stond, voor wat men van haai ging eisen. Tegleff, haar beul. wederliefde schenken? Ze ken het niet ze rilde bij de gedache aan z'n naam, terwijl het beeld van hem. die zij lief had niet uit haar gedachten wilde wij ken Ze was er zich nauwelijks van be wust, dat ze nu niet meer, In de ge wone betekenis, gevangen zat, dat de wonde aan haar voet geheel genezen was, en dat ze hier, in dit comfortabele vertrek, zo goed als onbewaakt bleet. Ze hoorde Katinka heel dikwijls in haar omgeving praten en hoorde de naam Wiborgse Bakkerij, herinnerde zich, dat ook haar vader die naam wel eens noemde. Wat had die militaire bakkerij met dit alles uitstaande? Haar bruidstoilet was schitterend, maar ze keek naar die lichtgrijze zijde, met pa relen afgezet als naar een doodskleed Michaël zoU haar brief in handen ge kregen hehbben, dat stond vast. Katin ka had haar verzekerd, dat ze met eigen ogen gezien had, dat de chauf feur van haar vader hem aan de oude Petroff overhandigde. Wat zou Michaël doen? Zou-ie tóch nog pogen haar te redden? Zou-ie gearresteerd zijn en nu z'n lot in een van de cellen der gevan genis afwachten? Zou-ie misschien reeds de doodstraf ondergaan hebben? HIJ, de moedige jongen, met zoveel idealen! Z? stond voor het venster, keel: naai beneden naar het traag vc.ortklotsende water in de gracht tussen de hoge ver weerde gevels. Het venster had vaji buiten ijzeren tralies. Ware dit het geval niet geweest, ze zou er zich. op dit mement uit geworpen hebben om te ontkomen aan de schande en de wanhoop. Maar daar opeen? zag ze een paar dreigende ogen op zich gericht. Waar kwamen die vandaan? Het was onmogelijk, dat' iemand, buiten voor het venster kon staan. En toch zag zij ze scherp en duidelijk. Het waren de ogen van Jesisky, die haar, van op 'n afstand schenen te dreigen. En in haar klonk 'n stem: „Achteruit!... Draai je oml" Ze gehoorzaamde, ze kón niet anders dan gehoorzamen. De post-hyp- nose, waarin de Pool 'n grootmeester was, verrichtte ook nu haar werking. En Alexandra kon niet vei moeden dat deze vreselijke man, door haar te doen gehoorzamen om eigen vrijheid" en le ven kampte. Nog één rtacht, nog en kele uren dan zeu het vreselijke ge beurd zijn. Zou zij. in die enkele u;en de moed, de kracht en de ge'egenheiG vinden cm voor goed uit het leven te schelder.„Michaël, o Michaël. wat is er vin jt geworden?.. 'Wordt vervolgd'.) ZATERDAG 7 FEBRUARI. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 nws. 7,15 ochter.dgymn.7.30 morgengebed. 7.45 Maria ter eere 8,00 nws 8,15 pluk de dag 9.00 vrouw, 9.05 lichte ork. wer ken. 10.00 kleutertje 10.15 Berlioz, Cho pin en Liszt. 11.00 zonnebloem 11.45 Zweeds Mannenkoor 12.03 Jan Seven- stern. fluit, pianobegeleiding. 12,30 weer overz. 12,33 KI. v. Besck, 13,00 reg. uitz. 13.30 KI. v. Eeeck 13.50 film en toneel 14.10 gr. 14.20 Eng. gevorderden. 14.40 kl. dingen die vreugde geven, 15.15 conc der jongeren. 15.45 KRO 16 00 B. o. Z. Mannenkoor 16.20 Hotel en Rest. Bedrijf 16.20. C-reg. 17.00 Wigwam 18.00 Cantus Populoium 18,15 journ- weekoverzicht. 18,30 reg. uitz. 19.00 nws 19.15 reg. uitz. 19.30 De Raaf-Schutte 19.50 Banden die binden. 20.00 nws. 20,12 platen raden, 20.30 lichtbaken. 21 Negen heit de klok 22.Q0 Stoelen aan de kant. 22,37 actualiteiten, 22.45 avotld- geb. 23.00 nws. 23,25 kamerork. HILVERSUM II 4,15 M. 7.00 nws. 7,lp Geraldo en z. ork. 88.00 nws. 8,18 Virtuoso trio 8.40 lichte morgenkl. 9.30 w.st. 9.S5 H ndel. 10 VPRO 10.20 radio-feuilleton 10.35 volksliederen 11 arb. continubedr. 12.00 ens. VincenUno 12,30 weeroverz. 12,33 omr. operakoor. 12 nws. 13,20 Musette 13.40 Silvestrt kwartet 14.00 Ned. Lied. 14.15 harmo nie ork. 15.00 coöperatie en socialisme. 15.15 disco matinee 16.00 Esperanto 16,15 amateurs zetten hun beste been tje voor. 16.45 Landb. congres. 17.05 30 jaar Transportarb. 17,15 volksconcert 18 nws. 18,15 sport. 18,30 cm en nabij Ce twintig. 19.00 viool, plano. 19.39 VPRO 19.45 Rembrandt 20.00 nws 20.16 Vindebona Schrammel 20.45 vaudeville ork. 21,15 soc commentaar Voskuil 31.30 zang v. d. maand. 22.00 hoorspel, 22,30 Ramblers. 23.00 nws. 23,14 hobby-hoek 23,30 Zesdaagse Anwerpen. v

de Stem | 1948 | | pagina 2