Oude man stierf door verwaarlozing Steeds weer bestandsschendingea Benelux*landen inderdaad naar De weg terug IN 'T KORT Enquêtecommissie heeft moeilijkheden De zaak Brinkman te Temeuzen Men zou hem om de erfenis aan zijn lot hebben overgelaten VIERDE TAARGANG No. 992 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 Duitse jeugd in nood Vormingswerk dringend nodig Benzine inplaats van bier J^ENKELIJK op 10 Februari zal het m.s. „Johan van Oldebarneveldt" met 1400 demobiliserenden ih Amster dam arriveren. Op 17 Februari komt het m.s. „Zuiderkruis" met ca. 800 man aan boord terug en 12 of 13 Febr. komt de „Kota Inten" in Rotterdam aan met demobilisprenden aan boord. Generaal Blaskowitz Wat meer wind De Regering en het Communisme Salarissen overheidspersoneel Scandinavische landen Londen willen een geestelijk Verbond Ontwerp bedrijfsorga nisatie in eindbe- handeling Instelling van Kamer van Bezwaren Rechtbank Breda «Een ingewikkelde zaak" De moordaanslag te Baarle Nassau Officier Van justitie blijft bij zijn eis van zes jaar Prof. Verberne buitengewoon hoogleraar aan Kath. Universiteit Neerlandia. Redactieraad: Uitgave N. V. Uitgeversmij. A. F. J. Aemoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna, Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor da gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. (Van een bizondere correspondent) IN DE VORIGE BESCHOUWING schetsten we, hoe de plattelandsjeugd in Duitsland door een ernstig gevaar van verslapping en afzakking wordt bedreigd. Wat moet c 4 gedaan worden om hierin verandering te brengen? WAAR ZIJN DE GESCHIKTE KRACHTEN T DE jeugd op het platteland mag niet langer aan zich zelf overge laten blijven: ze moet geleld en ge vormd worden. Zij moet weer leren haai- vriie tijd te vullen met echte levens- en vormingswaarden; dan verliest zij van zelf de smaak voor die wilde danserij en de herbergat- mosfeer en wordt ontvankelijk vooi geestelijke en godsdienstige vraag stukken. Lied. volksdans en leken spel moeten als vormingsgoed op het platteland vanzelfsprekend Dczit worden. Het komt hier echter vooral aan op de goede keuze! Vanuit het gezichtspunt van het echte, eenvou dige en ware moei uit heel veel een keuze gedaan worden. Het gebruike lijke verenigingstoneel met zijn prul werk duikt hier en daar weer op in de dorpen. Hst is echter voor de vor ming der jeugd van geen betekenis en moet derhalve door goed leken spel overwonnen worden. Het leken spel leidt tot poesie; maar ook tot vormende werken. Beide factoren zijn van veel belang en bieden brede en veelzijdige vormingsmogelijkhe den op de lange winteravonden. Bij dit alles mag echter de kunst van vertellen niet vergeten worden. Als het vertellen zeer bewust onder de dorpsjeugd beoefend wordt, dan zul len ooksprookjes, sagen en legenden weer een heimat op het platteland vinden en dan worden vertellersta lenten gewekt. Ook de sportbeoefening moet in het dorpsjeugdwerk opgenomen worden. De plattelandsjeugd wil de sport en heeft behoefte aan sport; om de pae- dagoglsche betekenis mogen we de sport niet aan onze handen laten ontglippen. I^EEDS ENIGE TIJD passeerden verscheidene keren per week zware Nederlandse vrachtwagens beladen met tonnen bier het douane-kantoor te Halewijn (Fr.) Gisterenmiddag ontdekten de dou ane-beambten, nadat een vracht auto en vijf aanhangwagens wa ren gelost, twee vaten die in plaats van met bier elk met 175 liter benzine waren gevuld. In een ge reedschapskist bleek zich 17 kg. koffie te bevinden. Goederen en vrachtauto's zijn in beslag geno men en de chauffeurs zijn gearres teerd. fE TILBURG i* een textielfraude opgespoord, waarbij een grote hoe veelheid textiel, katoen, wol, flanel garens, baddoeken e.d. in beslag is genomen. De goederen bleken gedeel telik van diefstal afkomstig. De orga nisatie dezer affaire berustte In han- oen van een Rotterdammer LIGT vooralsnog niet In het rlngVo°p0rt™ende |N STUDIE is de vraag In hoeverre het mogelijk zal zijn door het geven Van verder gaande voorschriften dan de reeds bestaande, de maaltijden in hotels en restaurants nog meer te ver soberen. TAE SOVJET-UNIE.en Roemenië heb ben een verdrag van „vriend schap" en wederzijdse bijstand geslo ten. Dergelijke verdragen heeft de S U. nu met Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Polen, Joego-Slavië en Roe menië. IMaarvoor zo'n vormingswerk ontbreken op de dorpen de ge schikte krachten. Daarom is t irin- gend noodzakelijk, ln ieder dorp krachten te zoeken en ze in cursus sen en leergangen te scholen. Deze geschoolde krachten kunnen dan het best allereerst in beperkte kring met een gemakkelijke taak beginnen, om zo langzaam aan op de dorpen Jeugd groepen te vormen, die hun best doen de oppervlakkige levenshouding te overwinnen. Het dorpse vormings werk moet bewust als aanvulling, als voltooiing der zielzorg ln de zin van kerkelijke lekenhulp opgenomen wor den. Het jeugd-vormingswerk op het plat teland mag op hst dorp niet als ge ïsoleerd beschouwd worden. Uit het geen over de ontbinding, het bederf van het dorpsleven gezegd is, blijkt de noodzakelijkheid, niet slechts de jeugd, maar algemeen de dorpsmens te vormen De dorpsmens moet boven het bestek van het kerkelijke uit in zijn geestelijke, sociale en ethische be staan worden aangesproken en ge wekt. Echte cultuur-waarden moet de mens van het platteland zo nabij gebracht worden, dat hij daaruit zijn persoonlijk leven kan vormen en ge nezend op de gemeenschappen gezin, buurt, gemeente kan Inwer ken. Alleen zo kunnen de dorpsge meenschappen weer dragende en vor mende kracht krijgen. Verder is het van groot belang, de godsdienstige gebruiken en gewoonten van het platteland zinrijk en levend verder te dragen, daarbovenuit echter ook uit het kerkelijk jaar en uit 't rhyt- me der natuur nieuwe te vormen. Zo krijgt het godsdienstig leven op bet platteland weer de brede menselijke onderbouw. We hebben nodig 'n volks-vormings- beweging, die het schoolkind, de jon geling, en de volwassene tegelijk om vat. De dorpsschool kon en moest ln dit verband haar taalt de school jeugd te vormen uitreiken en een cultureel middelpunt van het dorp worden. Dat veronderstelt, dat oor de school op het dorp niet alleen voor zich zelf moet worden gezien, maar in de gezamelijke dorpse vormings- taak geplaatst wordt. De dorpsonder- 'Wijzer wordt dan „volksvormer" in de meest uitgebreide zin. Thans is zo'n- beweging noodzakelijker dan ooit. De dorpsonderwijzers en onder wijzeressen .moeten voor de belangen van de volksvorming geïnteresseerd worden. De onderwijzers zijn welis waar thans wat moe; ze hebben in zake vorming te veel „mode' beleefd en hebben te veel „aan de leiband" moeten lopen. In onze aangelegen heid gaat het om een vormingsom- bouw, die de opvoedingstaak tegen over de schooljeugd aanvult of af rondt en de school in het centrum van het dorpsleven plaatst. Wanneer de dorpsschool zich in dienst van d6 vorming van jeugd en volwassenen stelt, dan zal dat ook voor de school wel bevruchtend zijn PAEDAGOGISCHE ACADEMIËN Uier ligt een taak voor de paedago- gische academiën de kweek plaatsen van 't nieuwe onderwijzers geslacht. De nieuwe dorpsonderwij zer moet ophouden, slechts een spe cialist voor opvoeding en onderricht der schooljeugd te zijn, hij moet de eigen-waarde van het platteland be grijpen; want 't is een fondamentale eis van de volksvorming, dat ze de dorpsmens tot de eigen-waarde van het platteland terugbrengt. We heb ben thans een hele reeks paedagog;- sche academiën; zou het nu niet mo gelijk zijn, dat enige van deze inrich tingen zich instelden op de opleiding van de dorpsonderwijzer? Tot nu toe was het zo, dat opleidingsinstituten op het platteland naar stedelijk mo del waren ingericht en voor de een voudigere toestanden van het platte land een beetje besnoeid werden. Zo most het platteland als het ware geestelijk van de broodkruimels leven die van de tafel van de stedeling vie len. Ook dat kar. tot „Verstadterung van het platteland hebben bijgedra gen. We kunnen in enkele maanden alle vormingskgpties van het platteland niet oplosBn; wanneer we echter de ze taak in heel haar diepte zien, dan zal ons dat langzaam tot de vor mingsmogelijkheid brengen, die voor de dorpsmens de juiste zijn. En denken wij Nederlanders er wel aan, dat driekwart van het boven staande niet alleen geldt voor Duits land, maar evenzeer voor ons goede vaderland. B.A. TTITBETALING kolengeiden (mee brengen bon 78 B.V. en-of 81 B.V.) Vrijdag 6 Febr. Ke t.m. Ko. Maandag 9 Febr. Kr. t.m. Le. QOK IN AMERSFOORT is thans een markt in tweehands auto's geo pend. De handelaren waren weinig enthousiast, omdat er teveel controle was, hetgeen bewijst dat er danig ge knoeid wordt op deze markten, het geen wij trouwens al deze week in onze reportage over de markt in Til burg hebben gesignaleerd. 'piNUS OSENDARP, die eens als hardloper op de Olympische Spe len te Berlijn de Nederlandse kleuren verdedigde, hoorde zich door het bij zonder gerechtshof veroordelen tot 12 jaar gevangenisstraf. JN PLENAIRE ZITTING heeft de Opperste raad var de USSR een decreet van het presidium van 15 Fe bruari 1947. waarbij huwelijken tus- sen Sovjet-burgers en buitenlanders verboden worden, geratificeerd. PERZISCHE regering heeft de Sovjet-Russische protestnota aan gaande de activiteiten van de Ame rikaanse militaire missie in Perzië af gewezen. 7. H. DE PAUS heeft Kardinaal Mi- cara, Prefect van de H. Congre gatie der Riten, benoemd tot lid van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk. OIJ DE Tweede Kamer is epn wets ontwerp ingediend om de belo ningen van deurwaarders met 25 pet te verhogen. TAE ITALIAANSE ministerraad heeft de datum van 18 April aanstaande voor de parlementsverkiezingen thans definitief vastgesteld. rpEZAMEN met haar verloofde stal een dienstbode uit Laren een post zegelalbum van f 50.000 van haar werk gever, omdat het paartje geld nodig had om te trouwen. De dienstbode en haar vroegere verloofde thans haai man, die soldaat in Indië is zijn nu veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf. pRINS OLUF, de 24-jarige zoon van prins Harald van Denemarken en neef van wijlen Koning Christiaan is in het huwelijk getreden met me juffrouw Annie Puggaard Moeller. Het bruidspaar zal zich binnenkort naar de Ver. Staten begeven. Door dit mor ganatisch huwelijk heeft prins Oluf afstand gedaan van zijn successie recht. Hij zal de titel voeren van graaf van Rosenborg. yOLGENS de „Berlinske Tldende' zou het huwelijk van ex-koning Michael van Roemenië en prinses An- ne de Bourbon Parma, plaats vinden m Mei, waarschijnlijk te Kopenhagen ALS GEVOLG van sneeuwstormen moest te New-York al het lucht verkeer worden gestaakt. De treinen rijden nog, maar ondervinden veel vertraging. Gisterenavond lag er reeds 10 cm. sneeuw en verwacht wordt, dat er vandaag nog zo'n hoeveelheid a j komen, De sneeuwplaag heeft de stad deze winter al ongeveer zes millioen dollar gekost. beneemt zich het leven >LASKOWITZ, de Duitse generaal, die in Mei 1945 te Wageningen de -capitulatie heeft-getekend, heeft even voordat hij met 12 andere hoge Duitse officieren moest terecht Staan voor het tribunaal te Neurenberg, zich het leven benomen door uit 'n raam van de derde verdieping van de ge vangenis te springen. Hij was het, die dé gruwelen in Putten op zijn ge weten heeft. T^E COMMISSIE-GENRAAL heeft in 1946 totaal f 103.040.83 gekost en in 1947 de kleinigheid van f 385.254.50. Het zijn dus lichtelijke dure snoep reisjes geweest. Ergerlijk is echter, dat het succes der C. G. omgekeerd even redig met de kosten is geweest! hedenaToenraTaChting ge'dig tot, harte° wlnrf aa" de kust tüdelljk richtimr w. "'«hl-Westelijk, mg verandering van temperatuur Heden zon onder 17.35 maan onder 13 29 uur. Zaterd-HT- Zon op 8.13 uur en maan op 29 u JJOOR DE Jeugd-Actie-Papier-ïnza meling is in November en Decem ber ca 1.500.000 kg. oud papier bij el kaar gebracht. Berekend tegen de prijs welke bij import van oud pa pier betaald zou moeten worden, ver tegenwoordigt deze hoeveelheid een bedrag van ca. f 255.000. TAE UITVOERING van de bestands. overeenkomst verloopt nl bevre dieend. Sedert de ondertekening der overeenkomst, nu drie weken geleden, is in sommige delen van Java in de toestand geen merkbare verandering gekomen. Van Nederlandse liide is bij de Com missie voor goede diensten een pro test ingediend tegen de sabotages en beschietingen in Oost-.Tava, die sedert de ondertekening van het bestand in onverminderde mate voortgang heb ben gevonden. Sedert deze ondertekening wer. den. naar werd medegedeeld, min stens 23 Nederlandse militairen ge dood en 50 gewond in botsingen met republikeinen. De Nederlandse regering geeft de verzekering, dat mocht naar zij hoont in de toestand in Indonesië in verband met het tot stand komen van het nieuwe bestand en de ver dere Dolitieke ontwikkelingen geen spoedige verbetering intreden, ook het tempo van terugkeer der troepen op nieuw in ernstige beschouwing zal WO'-don gpnomoo Dn (v,mwcio..,no. raai kostte in 194« totaal f 103.040,83, in 1947 f 385.254.50. TAE REGERING is van mening, dat het communisme in zijn huidge vorm beschouwd moet wor den als een ideologie, strijdig met de Christelijke opvatting om trent het wezen van mens en maatschappij. Zij meent het leer stellig communisme echter niet beter te kunnen bestrijden dan door een beleid, gericht eensdeels op behoud en versterking van de christelijke grondslagen onzer sa menleving, anderdeels op het ver wezenlijken van de gedachte der sociale rechtvaardigheid, in het ontbreken waarvan immers het communisme z'n vruchtbaarste voe dingsbodem vindt, zo zet de mi nister-president aan de Eerste Ka mer in de memorie van antwoord over de politieke beschouwingen der begroting uiteen. Voor zover het communisme een staatkundige realiteit in het internationale leven is geworden mag de regering de ogen niet sluiten voor de noodzakelijkheid om in zo goed mogelijke verstand houding met alle volken ter we reld het hoge goed van de vrede te behoeden. IAe enquete-commissie die een onder- zoek instelt over het regerings beleid van 1940-1945 heeft haar werk aangevangen en reeds verslagen het licht laten zien. Hierin merkt de en- auete-commissie op, dat waar volgens de wet de beraadslagingen in de mi nisterraad niet tot onderwerp van verhoor of ondervraging kunnen ge maakt worden, het onderzoek wordt bemoeilijkt. En wel zo groot vond de commissie deze moeilijkheden, dat zij ernstig heeft overwogen of voortzetting van de enquete na het votum van de Eerste Kamer, dat weg neming van deze belemmering on mogelijk maakte, wel zin heeft. Zij is na rijp beraad tot de con clusie gekomen, dat het onderzoek, althans voorlopig, behoort te wor den voortgezet. Mochten daarbij de moeilijkheden zo ernstig blijken, dat een verdere voortzetting i iet verantwoord is, dan zal zij niet na laten een voorstel tot stopzetting te doen. Het risico, dat het thans aangevangen werk zal blijken ver geefs te zijn gedaan, zal naar haar oordeel moeten worden aanvaard. Met instemming heeft de commissie echter vernomen, dat de minister van Justitie zich bereid verklaard heeft, te" overwegen of hij zijnerzijds een wets ontwerp tot wijziging van de en- quetewet kan indienen. Overleg is nog gaande lyTET HET georganiseerd overleg wor 1 A den besprekingen gevoerd, ten einde binnen het kader van een tech nische herziening van het bezoldigings besluit tot de nodige aanpassing te komen voor die groepen van over heidspersoneel, voor wie de tot dus ver toegepaste verhogingen inderdaad onvoldoende zullen blaken te zjjn. Zo heeft de minister-president mee gedeeld aan de Eerste Kamer, in de memorie van antwoord op de politie ke beschouwingen dier Kamer. TIET AANDRINGEN van de Bene- Iux-Ianden om op 19 Februari te Londen op de Driemoge.idheden- oonferentie gehoord te worden over bevestigend te kunnen beantwoorden. Om over deze schijn-neutraliteit verder te praten zullen er in Stock holm nu besprekingen tussen de mi nister-presidenten van Noorwegen, Denemarken en Zweden plaats gaan vinden. Men wil een „geestelijk ver- de kwestie Duitsland heeft succes. jjontj jn ]osse samenhang" als bloc Mac. Neil, de Britse premier van tussen <jè Westelijke mogendheden en Staat, heeft gisteren te Brussel ver- govjet.Unie. klaard, dat de Britse regering er thans ook op staat, dat Nederland, België en Luxemburg straks in Lon den hun standpunt over West-Duits- land komen uiteenzetten. Intussen heeft de Franse regering gunstig geantwoord op het Britse ont werpvoorstel om gezamelijk 'n West- Europese bond aan de drie Benelux- landen voor te stellen. Waarnemers in Londen zijn het er echter nu al over eens. dat de wijze waarop de Benelux het Engels-Franse ontwerp zal ont vangen, grotendeels zal afhangen van de mate, waarin de bond een werke lijke stem krijgt in de politieke be sluiten betreffende de economische toekomst van Duitsland. yOALSwij reeds meedeelden voelt men in Zweden niets voor toetre ding tot de West-Europese bond. Het blijkt nu, dat ook de andere Scandi navische landen .neutraal" blijven om zich niet het misnoegen van de Sov jet-Unie op de hals te halen. De be langrijkste vraag is echter, of neu traliteit ten opzichte van het com munisme wel bestaat. In de Scandina vische landen meent men deze vraag TN DE Memorie van Antwoord dei- regering aan de Eerste Kamer, betreffende de politieke beschouwin gen van dat college naar aanleiding van de begroting, deelt de minister president omtrent de voorbereiding van de nieuwe wettelijke regeling der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie mede, dat het concept voor een uit gewerkt wetsontwerp dezer dagen door de commissie-van der Ven in eindbehandeling is genomen. IfiOOO LEDEN telt thans de R. 1" AUU'Ulf goncj van spoor- en Tram wegpersoneel. Benoeming door de minister teruggenomen p'NIGE TIJD geleden verschenen in ons blad enkele artikeltjes, gewijd aan de benoeming van de vroegere directeur van het G.A.B. te Terneuzen, waarin tot uiting gebracht werd de wens der bevolking om deze benoeming ongedaan te maken. Ook in de gemeenteraad van Terneuzen werd een hartig woprd over deze zaak gewisseld en een motie met algemene stemmen inge diend, waarbij geprotesteerd werd tegen diens terugkeer. Inmiddels hebben besprekingen met hoofdambtenaren van het departement van sociale zaken plaats gevonden en ontving het bestuur van de K. A. B. te Terneuzen een telegram van het hoofdbestuur uit Utrecht, waarin werd meegedeeld, dat de minister van sociale zaken de benoeming van de heer Brinkman heeft teruggenomen. Deze beslissing zal ongetwijfeld ln Zeeuwsch-Vlaanderen grote voldoening verwekken, omdat hieruit blijkt, dat nu eens wèl met de algemene gevoe lens der bevolking rekening is gehouden, hetgeen een verheugend verschijn sel genoemd mag worden. Een commissie zal de kwestie bestuderen TAE EERSTE KAMERLEDEN die ttj- dens de politieke beschouwingen over de begroting opnieuw het denk beeld van instelling van een „Kamer van Bezwaren" (dit is een college dat de Staten-Generaal zou moeten ontlas ten van tal van werkzaamheden, waarvoor deze minder goed zijn toe gerust) opperden, waren van mening, dat daarmede niet behoeft te wor den gewacht totdat een grondwets herziening ter hand zou worden ge nomen. De regering meende dit aan vankelijk te moeten betwijfelen. Im; mers laat het zich moeilijk anders denken dan dat aan deze „Kamer" in ons staatsbestel een zodanige plaats zal worden toebedeeld, dat daardoor TA VER EEN DING varen de Officier van Justitie en de verdediger het eens: dat de zaak tegen de 66-jarige M. D. uit Roosendaal gecompliceerder was dan op het eerste gezicht uit de dagvaarding bleek. En de min of meer vage getuigenverklaringen maakten 't voor beiden niet gemakkelijker. M. D. werd ervan beschuldigd, dat hü de 80-jarige Franciscns van Trijp tot wiens onderhond hü zich had verplicht en die bij hem inwoonde, het noodzakelijke voedsel, de nodi ge verzorging en verpleging had ont houden, waardoor de oude man uit geput raakte en een longontsteking opliep, die zün dood tengevolge had. De politie was te weten gekomen, dat „Sus" van Trijp in ellendige toe stand verkeerde en zij stelde een on derzoek in. Men vond van Trijp in de bedstee, die met een kruk en een blok cement was afgesloten," Hij bleek in volkomen verwaarloosde toestand te verkeren en volkomen verzwakt te zijn. Bij het onderzoek vbor de rechter commissaris kwam aan het licht, dat van D. tot zün handelwijze zou zün aangezet door het vooruitzicht op de erfenis van de oude man. Enkele ja ren tevoren was hem het geld meer dan 6000 gulden beloofd, wanneer hü van Trijp tot aan diens dood zou verplegen. Verdachte beweerde, dat hü de oude man, die in de zomer van 1947 ziek was geworden, altijd „volop eten" ge geven had en dat hij niet naar een dokter was gegaan, "omdat de zieke daar niets van wilde weten. De pre sident was echter van oordeel, dat een dergelijke wilsuiting van een zie ke en min of meer kindse man wei nig invloed op het besluit om een dokter te halen had mogen uitoefenen. TAr. J. Hulst, de bekende politie-des- kundige uit Leiden, verklaarde dat van Trijp tengevolge van onder voeding en verwaarlozing zijn dode- lüke ziekte had opgelopen en ook enkele andere getuigenverklaringen waren bezwarend voor beklaagde. Zo beweerde zijn schoonbroer dat hü D. een keer had horen zeggen: de oude man is het brood dat hü krijgt niet waard. En jie schoonmoeder van verdachte verklaarde, dat hij een dui vel was. Het bleek geen gemakkelijke ge tuige, de 81-jarige schoonmoeder. Zij was nogal hardhorend, deed ongeveer een kwartier over de eedsformule en op de vragen vermocht zij niet te ant woorden, dan wanneer ze luidkeels werden gesteld. De verdediger onder vond dit büvoorbeeld. Hü vroeg mej. B. of ze nooit een eitje naar de zieke oude man had ge bracht, waar ze toch wist dat hü zo zwak was. Maar getuige verstond het niet. Daarom probeerde mr. Rassers het langs een omweg. „U hebt toch kippen, nietwaar?" „Wablief?" „Kippenja mijnheer." „En leggen de kippen?" „Ja münheer." „Dan had U de oude man toch wel eens een eitje kunnen brengen". „Een eitje?" „Ja, Uw kippen legden toch!" Toen ging getuige een licht op. „O, bedoelt U dat.Maar toen was Sus al dood". ADAT de president haai' nog het een en ander had gevraagd, kwam de echtgenote van D. aan de beurt. Zij had by de rechter-commissaris be weerd, dat haar man bang was dat hü niet meer van de erfenis zou zien warneer hij de dokter haalde. Hij zat nogal op de centen had zij gezegd, maar haar verklaringen waren op de zitting vager en aarzelender. Wel gaf zü toe, dat haar man gezegd had, he lemaal alleen voor „Sus" te zullen zorgen. Zij maakte het eten klaar en D. bracht het naar de bedstee. Zij ont kende dat de oude man zijn portie in een pot kreeg toebedeeld, zoals de politie zei geconstateerd te hebben. Zü wist niet anders of van Trijp had altijd zün eten gekregen, Waarop de politierechter op de verklaring van de politie-deskundige wees Beklaagde zelf ontkende pertinent alle schuld. De bezwarende verklarin gen legde hij uit als voortspruitend uit de omstandigheid, dat „men iets tegen hem had". Ook de getuigende politieman behoorde volgens hem bij de bewuste „men". De Officier van justitie begon zün requisitoir met te zeggen, dat de zaak niet zo eenvoudig was. Maar in elk geval was hü van mening, dat op het laatste deel der dagvaarding het onthouden van verpleging en medische verzorging toen van Trijp in hulpe loze toestand verkeerde veroorde ling zou kunnen volgen. Hü wilde re kening houden met de leeftijd van beklaagde en eiste 8 maanden gevan genisstraf tegen hem. Mr. Rassers, de raadsman van D„ achtte veroordeling niet mogelijk, om dat volgens hem de wetgeving niet' in het betreffende geval voorzag. Over 14 dagen zal de rechtbank uit spraak doen. TAE OFFICIER VAN JUSTITIE hand haafde op de Bredase rechtbank zitting van Donderdag zijn eis van 6 jaar gevangenisstraf tegen de 21-ja- rige Jos. Leemans uit Baarle-Nassau, die in Februari van het vorige jaar een aanslag pleegde op de winkelier Adrianus Loots en zijn zuster, met de bedoeling diens geld, dat in een brandkast was opgesloten, te bemach tigen. Loots werd door een revolver schot zwaar aan het hoofd gewond, maar wonder boven wonder kwam hij er boven op. De uilsorask in deze zaak werd in dertijd uitgesteld voo- het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. In dit rapport nu werd geconsta teerd, dat het verblijf in een concen tratiekamp een funeste invloed op de karaktervorming van beklaagde had gehad, terwül ook het gebrek aan pér soonlijke vorming zich had laten gel den. Ook het rapport der reclassering wees op bepaalde omstandigheden, die in het voordeel van Leemans zou den pleiten. De Officier van Justitie was even wel van mening, dat het rapport niet een zodanig nieuw licht op de zaak wierp, dat er voor wijziging van zijn conclusie aanleiding was. Ook was hij het niet eens met de verdedigster, die meende, dat het aanvankelüke ketsen van de vuurwapens en de houding van Leemans op het moment van de aan slag, zouden wijze op een tekort aan innerlüke bereidheid tot het plegen van zijn misdrijf. Hij handhaafde zijn eis van 6 jaar gevangenisstraf. Over 14 dagen volgt de uitspraak. de grondwettelijke taak van de Sta ten-Generaal of van een der beide Ka mers meer of minder wordt beperkt. Inmiddels heeft de regering er geen bezwaar tegen het denkbeeld ter be studering toe te vertrouwen aan een binnenkort in te stellen „voorberei dende" commissie. Deze zal zich echter dienen te be perken tot de vraag of instelling van een „Kamer", als hierbedoeld, uit staatsrechtelijk oogpunt beschouwd, reeds thans mogelijk is en in hoever re daartoe overigens aanleiding be staat. tteT BESTUUR der Sint Radboud- stichting heeft besloten de oplei ding in de Nederlandse politiek, de diplomatieke opleiding, alsmede de volledige journalistenopleiding, welke gedeeltelü'k reeds bij de aanvang van dit studiejaar begonnen is, op korte termün op de R. K. Universiteit te doen aanvangen. In verband hiermede zijn de vol gende benoemingen geschiedt: Prof. dr. W. R. Heere te Rotterdam tot bui tengewoon hoogleraar om onderwijs te geven in de politieke, economische en sociale aardrijkskunde; prof. dr. L. J. Verberne tè Breda tot buitenge woon hoogleraar om onderwüs te ge ven in politieke, economische en so ciale geschiedenis. Dr. A. Oldendorff te Haarlem tot buitengewoon hoog leraar om onderwüs te geven in de positieve sociologie en, zoals wij reeds meldden, H. Hermans te Voorburg (Z. H.) tot lector om onderwüs te geven in de dagbladwetenschap en tot tu tor van de studenten in de journa listiek. CA TA IJ ET Zeeuwse bataljon is onderweg van Java naar ons land. Reeds ver toeft de Johan van Oldenbarneveld in een der Middellandse Zeehavens en nog slechts weinig dagen scheiden ons van de aankomst in het vaderland. Het spreekt vanzelf dat de harten van de Zeeuwen in het vaderland al popelen van ongeduld om hun kranige zonen te kunnen begroeten. Vandaar dat het verlangen hen is tegemoet ge reisd in de vorm van een radiozend- installatie, welke gisterenavond aan boord zou zijn opgesteld om een repor tage te kunnen geven. Helaas is het er niet van kunnen komen. De zendinstallatie deed 't niet. Zwakjes klonl^het door de aether „al les wel aan boord" en daarmee moes ten de luisteraars het doen. Gelukkig niet voor lang, want hedenavond om half zeven zou een nieuwe poging wor den aangewend om contact te krijgen. Luistert U mee? 4AVER DE TERUGKEER van onze soldaten, htm stemming, hun plan nen, hun kansen, is al veel gesproken en geschreven. Er zijn regelingen op gesteld, er zijn comité's van ontvangst er worden veel en hartelijke woor den gesproken. Toch vragen we ons af, of bij alle goed bedoelde en ook vaak best georganiseerde pogingen, om de jongens #veer terug te leiden in de Nederlandse samenleving, wel diep genoeg in hun ziel gekeken wordt. Er leven daarin zo veel onze kerheden, vragen, verlangens, ang sten en beklemmingen ook, dat men alle gevallen zeker niet onder één schema kan vangen. In de brieven, welke de jongens naar huis of naar andere vertrouw den in het vaderland sturen, wordt men nog het beste gewaar wat er allemaal in de gedachten rondwoelt en om een antwoord vraagt. Met hek s.s. Zuiderkruis vertrok onlangs uit Semarang het bataljon Stoottroepen weer naar het vaderland. Men weet, dat het hier gaat om jonge mensen, die onmiddellijk na de bevrüding van het Zuiden letterlijk in het geweer zijn gesprongen, eerst om mede te hel pen aan de laatste slagen tegen het Duitse monster, later om als vrijwil- liger in Indië orde en rust te gaan herstellen. Ze hebben de tergende wachttijd in Malakka gekend, onder wijl de Britten op Java de boel aan het verprutsen waren. Ze hebben op Java ook hun grote teleurstellingen gekend en wat er nu gaande is op de bochtige paden der politiek begrijpen ze ook niet goed met hun recht-op-de- man-af-mentaliteit En nu filosoferen ze dan over hetgeen de verdere toe komst zal brengen. Pen hunner, die in Semarang het s.s. Zuiderkruis zag vertrekken, doch zelf nog enige maanden op da thuisvaart moet wachten, schreef in een brief, welke wij ter inzage kre gen: „Van de 4 man personeel hier op het kantoor, zün er nu drie afge zwaaid, zodat ik helemaal alleen zit en tot over m'n oren in-'t werk zit. Er is niet veel aan bekwaam perso neel tekomen. Mijn bataljon is vorige week scheep gegaan naar 't Vader land. Ik zelf hoop eind Maart te vol gen. Van dit bataljon sneuvelden hier 48 jongens, terwijl 75 man voor heel hun leven invalide zijn. Dat be tekent dat van de 800 man, waarmee we uit Nederland vertrokken, zowat een zevende deel afgeschreven moet worden. Daar komt nog bij het aantal geestelüke „wrakken" en dan zal men zeker tot een vierde deel ko men, dat aangemerkt kan worden als „oorlogsslachtoffer". Er is wel zeer veel van de jongens gevraagd hier, onredelük veel' zelfs; en de gemeen schap kan dat niet meer vergoeden. Wij hebben hier begrijpelijkerwijze zeer weinig vertrouwen in de toe komst in 't Vaderland. Hopelijk ech ter hebben we 't mis. Vooral de jon gens uit de dorpen (speciaal de boe ren) zal het niet meer meevallen de ploeg ter hand te nemen. Toch zul len deze jongens weer boer moeten worden. Nu kan men zo enigszins be grijpen dat de plattelandsbevolking in landen, die vaak oorlog voeren, gaar ne naar de stad trekt. Dit zal veel geestelijke ellende meebrengen. Er is onherroepelijk iets veranderd in de ziel van deze jongens; en het zal een kunst zijn om die verandering op te vangen en goed te leiden "vs/at in dit citaat allereerst treft, is de vermelding van het grote aantal slachtofers in dit ene batal jon. Beseft het vaderland wel vol doende welke risisco's deze jonge mensen in de bloei van hun leven ge loper, hebben? Dan is er die toon van moedeloos heid. Wat zal het vaderland hun nog kunnen bieden? Het is alsof deze hel den van het eerste uur de kracht ver loren hebben om de zo heel anders geaarde strijd in de burgermaatschap pij aan te durven. Vooral voor de jongens uit het boerenmilieu is de schrijver bezorgd. Hij vreest psy chische weerzin tegen het werken op het land. Veel zwaarder zal echter wegei. de factor, dat er op het land voor menigeen geen went meer open zal staan. Heeft men dat de jongens daarginds niet verteld? Krijgen ze vóór het afzwaaien geen ordtrricht in de nieuwe toestanden, we'ke ze in t^t vaderland zullen aantreffen? De voorbereiding tot de terugkeer in de burgermaatschappij moet daar ginds reed beginnen, als men de zorg voo' de gedemobiliseerden hier niet extra wil verzwaren. Maar bovenal: geef hun moed en vertrouwen. Het is niet gedaan met Nederland, met het oude Europa. Ke rels, die bewezen hebben, dat er durf en pit en edelmoedigheid ih zit, heb ben we juist nodig voor het opbou wer, van de toejeomst, w»a>'r het A'-cndland als leider in men.g opzicht zijn rol zal blijven spelen Een Carnavalsgaste op ski's denkt ge? Toch niet Het „mas ker" dat deze jon gedame draagt is 'n sneeuwbril, als wa pen tegen verblin dende wit van de sneenw. De jonge dame is de Britse ski-kampioen, die vol illusies naar de Olympische Winter spelen te St. Mo- ritz toog, doch al haar illusies in rook zag opgaan, toen zü een duike- Iing maakte tüdens de ski-wedstrijd Zoals men bemerk) ligt er nogal eer aardig vrachtjr sneeuw in dit win terspoitparadüs.

de Stem | 1948 | | pagina 1