en Land Veertig jaar journalist -Van de kfflkop de Bouwactiviteit te Terneuzen De gasvoorziening in Zeeland De trage wederopbouw in West-Zeeuwsch-Vlaanderen Wal een Wonderlijke Wereld Bijzondere school krijgt 890 gulden RADIO DE STEM VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1946 Een zeldzaam jubileum De gemeente geeft woningen in huurkoop Ingrijpende wijzigingen zijn nodig Het merkwaardig jubilé van de heer J. Doorenbos Volgelingen van Sus Antigoon Publieke Tribune Kan samenvoeging van gemeenten uitkomst brengen Raad van Kruiningen De winter Besliste houding V FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films, die deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks filmkeuringseisen genoemd. ELECTRO. Middelburg. Zeeduivels (18 jaar). SCHOUWBURG, Middelburg. De lafaard. (18 jaar). GRAND THEATER, Goes. De schoerpoetstertjes. (18 jaar). ALHAMBRA, Vlissingen. In vrede leven. (14 jaar). LUXOR THEATER, Vlissingen, Anna Lans. (18 jaar). RECEPTIE JI1R. MR. DE CASEMBKOOT De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding Zaterdag 21 Fe bruari om 3 uur recepieren In de con cert- en gehoorzaal te Middelburg. 25 JAAR'VOORZITTER VAN DE „DINTELOORD". Zaterdag 7 Kebruari zal het 25 jaar geleden zijn dat de voorzitter van de Coöp. Suikerfabriek Dinteloord, de heer J. M. van Bommel van Vloten, in het bestuur der Coöperatie werd opge nomen BENOEMD. Bij K.B. ls benoemd tot inspecteur van 's Rijks belastingen, de ontvanger der invoerechten en accijnzen A. Vrees wijk, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijn zen te Terneuzen. PROVINCIALE WATERSTAAT Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met Ingang van 1 Januari 1948 benoemd tot Ingenieur bij de Provin ciale Waterstaat met standplaats Zie- rikzee de heer Ir. C. Koning te Soest. De heer Demanez een halve eeuw bij de Spoorwegen J")EZER dagen was het 50 jaar gele den dat de heer A. Demanez, thans stationschef te Axel, bij de toenmalige Spoorwegmaatschappij Mechelen-Ter- neuzen m dienst kwam. Vanzelfspre kend wilde ook de N.S. dit zeldzame jubileum niet onopgemerkt voorbij la ten gaan. De jubilaris en zijn gezin, de heer van Oortmerssen, inspecteur der N.S., de heer Dubois, adj .-secretaris van de directie Mechelen—Terneuzen, enkele oud-collega's en het personeel van het station Axel hadden zich daar toe in het stationsgebouw te Axel ver enigd. Als eerste sprak de heer v. Ootmers- sen, die namens de directie van de N.8 de heer Demanez feliciteerde en tevens de bij de N.S. bij die gelegenheden ge bruikelijke enveloppe met inhoud aan bood. Hierna nam de heer Dubois het woord en deze dankte namens de di rectie van Mechelen—Terneuzen de ju bilaris voor zijn trouwe plichtsbetrach ting gedurende zoveel jaren. Ook schet ste hij in korte trekken de loopbaan van de heer Demanez, die als knaap van nog geen 13 jaar te Wiüebroeck ais volontair in dienst kwam en wist op te klimmen tot stationschef. Ook als voorzitter van de afd. Terneuzen van St. Raphaël feliciteerde de heer Dubois de jubilaris. Verder spraken nog de heren A. Die- leman, stationschef van Terneuzen en J. Dieieman, onderchef te Axel. Deze laatste bood namens het gehele perso neel van het stadion te Axel de heer Demanez een fraaie bureaulamp en mevr. Demanez bloemen aan. De heer van Ootmerssen, die pas en kele weken in Terneuzen geplaatst is, valt blijkbaar van het ene jubileum in het andere, want enkele dagen ge leden vierde de heer A. Poppe. halte toezichthouder te Philippine zijn 40-ja- rig jubileum, waarbij ook de heren van Ootmerssen en Dubois het woord voerden. Clinge Terugkeer. Op 12 Februari a.s. zal de militair Jozef Weyn van Nieuw- Namen in Nederland terugkeren met het M.S. Kota Inten. Goes DE WONINGBOUW. Deze maand komen de acht dubbele middenstandswoningen in de Tulp straat gereed, zodat er dan weer zes tien gezinnen gelukkig gemaakt kun nen worden. In Bouwplan II is er bijna een blokje van zes woningwetwoningen gereed. Voorlopig zal hierin personeel onderge bracht worden, dat aan de bouw van de overige woningen in dit bouwplan meehelpt. Zodra alles klaar is vertrek ken deze mensen en zijp de huizen disponibel voor de definitieve huurders Tot deze maatregel moest men over gaan omdat men anders de kans beliep bepaalde werkkrachten te verhezen. DE VERKEERSWEG DOOR GOES Men is nog met aan de vernieuwing van de verkeersweg door Goes kunnen beginrien. omdat de hulpstukken voor gas- en waterleidingen, die eveneens herzien worden, nog niet te krijgen zijn. Zodra hierin verat ing komt. wordt het gehele werk aanbesteed. St. Jansteen Foetsie! Naar wij vernemen Js bij de politie aangifte gedaan van ont vreemding van liet rijwiel van zekere R. S. te Kapellcbrug. Kruiningen Lezing. In De Korenbeurs werd* een lezing gehouden uigaande van de Band NederlandIndië. Speciaal waren uit genodigd ouders en familieleden van militairen, de in Indië zijn of daar bin nenkort heengaan. De belangstellng was echter heel gering. Philippine Autobotsing. Door onoplettendheid van een chauffeur heeft deze bij het achteruitrijden aan hotel Au Port, de auto van dr. H. uit Hóek gekraakt. De politie stelde direct een onderzoek in. Sluiskil FEESTAVOND VAN DE K.A.B. Het was een „knalavond", de propa- ganda-feestvergadering, georganiseerd door de K.A.B. Als een groot gezin waren de arbeiders in het Parochiehuis samengekomen. Zelfs in een zo groot aantal, dat de zaal te klein bleek. Voor aafi hadden de diverse besturen der standsorganisaties plaats genomen. Wij merkten daarbrj op de Werkliedenver eniging St. Joseph, de Fabrieksarbei- ders(sters) St. Willebrordus, de Metaal bewerkersbond St. Eloy, het spoorweg personeel St. Raphaël, en de kantoor- en handelsbediendenbond St. Francis- cus van Assisië. Na de opening door de voorzitter dhr. de Waai trad op het variétégezel schap Fienez uit Den Haag. Een bonte schakering van muziek, zang en goo cheltoeren hadden ze in nun repertoi re. Pierre Theunee. de bekende radio- accordeonvirtuoos oogstte veel bijval.Hij bracht ons Dichter en Boer. Donauwel- len en na de pauze enkele verzoeknum mers. De conferencier Verwey wist spoedig de juiste gezellige sfeer te scheppen. Naast zijn conference bleek hij een goed komiek te zijn vooral als clown bij de goocheltoeren van Fier.ez. die op een onbegrijpelijke wijze werden uitgevoerd. In de pauze sprak de heer Broos over de grote zorg die de K.A B. heeft voor de tuberculoselijders. Hij QNDER de Zeeuwsch-Vlaamse ge- meenten, die een grote activiteit op het gebied van woningbouw aan de dag leggen, komt Terneuzen zeker niet op de laatste plaats. Ondanks het gelukkige feit, dat deze plaats maar weinig huizen door oor logsgeweld heeft verloren, is er dank zij de gestadige groei der bevolking en het er zich blijvend vestigen van heel wat gezinnen uit West-Zeeuwsch-Vlaan deren die óorspronkelijk als evacué's zijn binnengekomen, niettemin een tekort van ruim 500 Woningen, zodat de activiteit van gemeente en particulie ren, om in de kortst mogelijke tijd hierin te voorzien wel te verklaren is. Op het ogenblik zijn opgeleverd 15 z.g. Woningwetwoningen, terwijl er nog 112 stuks zijn aanbesteed, die ook voor een gedeelte reeds in aanbouw zijn. Bovendien heeft de gemeenteraad nog een plan tot de bouw van nog eens 150 dergelijke woningen 130 voor Ter neuzen en 20 voor Sluiskil goedge keurd. Eerlang zal Terneuzen dus over 277 stuks van deze geriefelijke n.euwe arbeiderswoningen kunnen beschikken. Behalve deze arbeiderswoningen staan er nog 160 middenstandswonin gen op stapel, waarvan 150 voor Ter neuzen en 10 voor Sluiskil. Op het ogenblik zijn er 22 hiervan onder de kap en 11 in aanbouw, terwijl nog voor zover mogelijk dit jaar zullen volgen. Ieder een eigen huis. TNeze middenstandswoningen worden voor rekening van de gemeente gebouwd en gefinancierd met rijksbij drage ingevolge Financiermgsregeling Woningbouw 1947. De wijze waarop deze woningen aan gegad.gden be schikbaar worden gesteld, wijkt geheel af van de tot nu toe gangbare methode want deze huizen worden niet zonder meer verhuurd, maar in huurkoop ge geven. Als een huurder gedtlrende 20 jaar aan zijn verplichtingen heeft vol daan, is hij zonder noemenswaardige extra-uitgaven in het bezit van een keurige eigen woning gekomen. Grond en Wegenbelasting zijn gedurende de huurtijd voor rekening van de ge meente het onderhoud is echter ten laste van de huurder. Vanzelfsprekend heeft dit initiatief niet alleen in Terneuzen, maar in het gehele land de aandacht getrokken en tal van gemeenten hebben dan ook reeds de gemeente Terneuzen om in lichtingen gevraagd. Zeer vermoedelijk zal dus binnen afzienbare tijd ook in andere plaatsen deze mogelijkheid tot het verkrijgen van een eigen woning op zeer gemakkelijke voorwaarden wor den opengesteld. „Iedere Nederlander een .eigen wo ning" heeft in Terneuzen een begin van verwezenlijking gekregen! spoorde de leden aan Herwonnen Le venskracht met alle van dienst zijnde middelen te blijven steunen. Ook de Bondsvoorzitter, dhr. Broeders zagen we voor het voetlicht verschijnen. Spr. wees op de doelstelling der K.A.B. Wij moeten ons bezinnen op de maatschap pelijke problemen. Wij kunnen rijk zijn wanneei kapitaal en arbeid eendrach tig elkaar de hand reiken.Zeer bijzonder dient vermeld te worden 't slotled van de conferencier, waarbij hij de buiten staanders aanraadde zich ten spoedig ste aan te sluiten en de leden verzocht met hun bestuur samen te werken door de vergaderingen te bezoeken. Zo tal rijk de leden nu zijn opgekomen ook zo op de vergaderingen. Het einde van de dag naderde toen de voorzitter sloot met een onderstreping van de laatste woorden van de conferencier. K.A B en variétégczelschap mogen op een zeer geslaagde avond terugzien. Ter hole Transportauto in de sloot. De grote transportwagen van de firma Schoenmakers uit Terneuzen kwam door het afglijden bij het draaien in een sloot terecht en kon op eigen kracht niet meer terug op de weg ko men. Met behulp van een takelwagen stond dc truck spoedig weer op het droge. Gelukkig liep alles zonder per soonlijke ongelukken af. Terneuzen Voor de ouden van dagen. Het actieve Terneuzense comité, dat ieder Jaar voor de ouden van dagen reizen organiseert, heeft dit jaar een loterij opgezet, om tegen het a.s. reisseizoen aan de nodige contanten te kunnen komen. Het Gcmeentebad. Het bezoek aan de gemeentelijke badinrichting bedroeg over de maand Januari totaal 3974 personen tegen 2867 in Decembgr. De toewijzing van badzeep is momenteel van die aard. dat het mogelijk is, aan alle aanvragen te voldoen, terwijl be schikbaarstelling door de bezoekers al gemeen wordt gewaardeerd. HEINKENSZAND. Vrijdag 6 Februari. Fancy fair door de verkenners. JGU HET MIJNGAS, dat een om wenteling belooft te brengen in de gasvoorziening, West-Brabant na dert. gaat men onwillekeurig ook denken aan de mogelijkheden welke daarin voor Zeeland steken Wij klopten daarom eens aan bij de directeur van het Gocse Gasbe drijf, de heer Brink, erkend specia list op dit gebied, daar hij voor de ontwikkeling der gasbedrijven in Zee land reeds veel deed en bereikte De heer Brink zweert niet bij eigen fabriek. Hoewel hij in de 25 Jaar dat hij te Goes in functie is de productie te verviervoudigen wist (van één tot 4'/i millioen M3. per jaar) en thans behalve aan Goes, ook gas levert aan Kloetinge, Kapelle-Biezelinge, We- meldinge, Schore, Waarde, Kruiningen. Kansweert, Krabbendijke en Rilland, staat hij open voor andere mogelijk heden en is een grote voorstander van gezonde centralisatie in Midden-Zee land en inkoop van mljngas. Wil men de vele mogelijkheden die steken in 't benutten van gas voor indus trie en verwarming gebruiken, dan zal men in zich de toekomst^niet de weelde kunnen veroorloven van'n reeks kleine fabrieken in een betrekkelijk te dun bevolkt gebied, die het product duur maken, ook al werken de fabrieken roet schade. Het mijngas kan veel goed- kioper worden geleverd, dan eigen pro ductie-in het klein dit mogelijk maken en door het samenbrengen van de dis tributie in «n hand, bijv. in die van de Prov. Zeeuwse Gasmij., zal ook de distributie en het beheer zo doeltref fend en goedkoop mogelijk kunnen ge schieden. Een ingrijpende wijziging is wat de gasproductie voor geheel Zeeland be treft dringend nodig. Reeds vóór de oorlog hadden bijna alle fabrieken drin gend vernieuwing en uitbreiding nodig en men begrijpt dus hoe de toestand thans is Zou men bijv. alleen de outillage van het Goese gasbedrijf willen aanpassen aan de bestaande behoeften, dan heeft men naast een nieuwe gashouder van 10.000 M3. ook nieuwe kamerovens no dig om van andere verbeteringen nog maar te zwijgen. Volgens de raming ts,a!!een hier een uitgave mee gemoeid van anderhalf millioen gulden. Elders zal het wel niet Veel zijn. De fabrieken te Vlissingen, delburg, Hulst en Axel moeten eens uitbreiden of restaureren. Het keerpunt. beter Mid- even- Qezegd kan dus worden dat men op een keerpunt staat. Of men zal millioeneri nieuw kapi taal in de Zeeuwse gasfabrieken moe ten stoppen, of men zal radicaal het roer dienen om te wenden. De idee om tot dit laatste te besluiten wint steeds meer veld. De zogenaamde Energieraad in Den Haag, die het vraagstuk der gasvoor ziening nationaal en internationaal oe- kijkt, houdt reeds ernstig rekening met bedoelde omwenteling. Voorzichtig remt dit lichaam reeds al te kostbare vernieuwingsplannen in Zeeland af. Zo kreeg de fabriek te Axel, die ook Ter neuzen voorziet van gas, geen toestem ming om een nieuwe oven te bouwen en Walcheren dat om twee ovens vroeg (Vlissingen en Middelburg) zal het cr met één moeten stellen. Hulst is nog wal gelukkiger geweest. Doordat te Kerkrade een oven over was en men die geschikt kon kopen heeft de Ener gieraad daar zijn zegen op gegeven. Men zal zich misschien afvragen of de behoeften van een bepaalde streek aan gas dan ijskoud genegeerd worden. Dit is niet het geval. Butagas. TJE NESTOR der Zeeuwse journa- listen, de heer J. Doorenbos, zal Zaterdag a.s. temidden van zijn confraters, zijn 40-jarig jubilé vie ren als stads-redacteur van de Prov. Zeeuwse Crt. Honderden jubilé's van anderden heeft Doorenbos „ver slagen", maar nu is hij zelf aan de beurt om in het zonnetje der pu bliciteit gezet te worden. Met onvermengd genoegen zullen wij zijn huik lichten, want zelfs het critisch geschoo'de oog van de „kran tenmannen" kan op Doorenbos' blazoen geen smèt vinden. De heer Doorenbos is Middelbur ger van geboorte. Hij was de 25 reeds gepasseerd toen zijn liefde uitging naar de journalistiek en de Middel burgse Crt. hem engageerde als stads redacteur. Zo werd de Zeeuwse hoofdstad Doo renbos' jachtterrein en hierop jaagde hij met een ongeovenaarde ijver en speurzin. Elk hoekje en gaatje kende hij van de stad waaraan zijn hart hing en bovendien kende hij ook alle men sen die er woonden zoals ook alle mensen Doorenbos kenden. Dooren bos was overal bij, niets ontging hem en alles werd vastgelegd voor de krant, waaraan hij nu veertig jaar zeldzaam feest aan efen stuk door verbonden bleef. Zijn ongeëvenaarde werkkracht kreeg de kans tot volledige ontplooi ing, toen hij zich associeerde met wij len de heer de Zeeuw van de Vlissing se Crt. en met hem het persbureau de Zeeuw oprichtte wat een reeks van hier en elders verschijnende couran ten van bergen Zeeuwse copie voor zag. Tot 1942 bleef de heer Doorenbos Middelburger, toen vonden de Duit sers hem stadsgevaarlijk en verban den hem buiten Zeeland. Maar nau welijks hadden zij hun gelaarsde hie len gelicht of Doorenbos kwam naar zijn gewest terug en werd door de F.Z.C. tot stadsredacteur te Goes aan gesteld, waar hij, ondanks zijn leef tijd, zich vlot en vlug inwerkte. Onverminderde activiteit. Ginds enige maanden werd hij als actief journalist gepensionneerd, maar zó verknocht voelt de heer Doo renbos zich aan zijn courant, dat hij thans dagelijks nog naar Middelburg reist, om het archief op de P. Z. Crt. bij te houden. Tot zover de staat van dienst van onze jubilaris, Die mag er wezen! Thar.s richtten wij nog even de schijn werper op diens persoon. Dan kan de toon van ons schrijven nog warmer worden, want als mens is de heer Doo rer.bos eer. voorbeeld voor velen. Hoe wel hij even gemakkelijk praat als schrijft, zal niemand hem kunnen be schuldigen dat hij ooit van iemand kwaad sprak Zijn goedhartigheid be schermde hem voor dit euvel en die- Tjolang n.l. de kwestie van de defini tieve gasvoorziening in Zeeland nog hangende is, denkt men aan een nood voorziening met Butaan- of Buta-gas Dit gas komt in de olle-brekerijen der Bataafse te Pernis in grote hoeveel heden vrij. Men brengt dit gas in ge comprimeerde toestand in speciale re servoirs, die per spoorwagon vervoerd kunnen worden. Deze reservoirs worden op de bestemde plaats in tanks gele digd en vandaar brengt men dan het gas in de gashouders der fabrieken. Op deze manier zou men Axel en ook Vlis singen willen helpen. En het mijngas? Over dit thema valt nog zoveel te vertellen, dat wij er een volgend arti kel aan zullen wijden.. TTet traitisme is een nieuwe kunstrichting, gecreëerd door de Pailjse schilder G. A. Howland. Zij stelt zich ten doel, de dingen hun „objectieve spookgestalte" te laten be houden. Een fles wordt door de traltisten geschil derd als het spookbeeld van een fles, een land schap al is het nog zo zomers-zor.nlg wordt 't spookbeeld van een land schap. Door kleurenvlek- ken en gevoelige lijnen, zo zeggen de traitisten, ge ven we alles een nieuwe dichterlijkheid. Het is natuurlijk maar net wat men onder dich- teriykheld verstaat. Een man. die door een traitis- tische portretschilder zijn nobele trekken laat ver eeuwigen, zal zich moel- ïyk tevreden kunnen voe len, wanneer hy bij het aanschouwen van zijn spookbeeld op de in het schildery aanwazige dich- teriykheid wordt gewezen Sus Antigoon echter zou in de zever.de hemel zyn door de uitstekende ge- ïykenis die de schilder in zyn portret weet te leg gen. Het is allemaal zo be- trekkeiyk. Maat wat ons betreft: wy houden het voorlopig by de niet-trai- tlstische meesterwerken. Men kan ons hierom van conservatisme beschuldi gen, wy blijven beweren dat het enkel en alleen ls om dat we spoken nog nooit hebben kunnen uit staan. Behalve dan Sus Antigoon. Dat was ten minste een gezellig spook Helemaal niet traitistlsch 'eerder spiritualistisch, zo wel in de Schiedamse als in de meer wysgerige en occulte betekenis van het Woord. Minister van opvoeding pilke dag kreeg ik slaag op school voor myn wangedrag. Een cchrift kreeg ik nooit, omdat ik ze nooit netjes fcon hou den. Ik had een lei; zy droeg het nummer 4<JS5. Dit nummer zal ik nooit vergeten. Altyd droeg ik broeken van anderen. Eén keer heb lk maar een nieuwe broek gehad. Dat was toen mijn moeder geld van de verzekerirgs- maatschappy had opgestre ken. Een wsrkeiyk pret tige herinnering aan myn schooltyd heb ik niet Tot zover het verhaal van George Tomkinson, op 't ogenblik minister van Na tionale Opvoeding in Oroot-Brittannië. Gezonde taal Inregen duizfcnd huismoe- ders uit Carlisle (Eng.) hebben een brief gezon den aan rechter G. S. Allsebrook, die een vrouw had geadviseerd, zich van haar man te laten schei den, wat hy .beter voor hen beiden oordeelde dan een scheiding van tafel en bed. „Uw opvattingen om trent het huweiyk r.yn on- christeiyk", aldus de brief der hulsmoeders. Het hu weiyk is voor ons, gelo vigen, onontbindbaar". We maken van dit voor val geen melding omdat we de uitlating der huis moeders wonderiyk vim- den. maar omdat de tegen stelling'tussen simpel ge zond verstand en moderne huweiykswetgevlng hier zo frapperend is. 'XSOOCXDOOOOOOOCX^TOOOOOOOOGOCXXlOOOOOOOOOOOOOOOOGOOO PEN LEZER uit Groede schrijft ons. door de wederopbouw van West-2.- 1 ir..l( vnnnln.nHn lm» mnn 1TTm Iflo OrtH Oi'on itrorb-ali1lrV»ot/l r?Aii IniKMUn Vrij regelmatig kan men in Uw blad lezen, dat het in de verschillende verwoeste West-Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten nog niet vlot met de wederop bouw. Waaraan deze trage gang van zaken moet worden togeschreven, vindt men doorgaans niet vermeld. Ligt het soms aan de gemeenten zelf? Hele maal niet uitgesloten. Wat toch voor een kracht gaat er uit van deze kleine W. Z.-Vlaamse gemeenten. De meeste van hen lijden aan bloedarmoede en kunnen de zware taak van de we deropbouw niet aan. Waarom hebben hogere organen hier niet ingegrepen en de gemeenten verenigd tot één ge meente, welke in staat is deskundige diensten in het leven I* roepen, waar- VASTGESTELD wordt een verorde ning tot. regeling van de vergoeding van verplaatsingskosten voor ambtena ren overeenkomstig de rijksregeling. Bovendien worden vastgesteld regeien omtrent de toepassing van de woon- luimtewet, waarnaar B. en W. zich bij het toewijzen van woningen enz. heb ben te gedragen. Het maximumbedrag dat in 1943 aan kasgeld kan worden opgenomen, wordt bepaald op 100.000. Aan de N.V. PZEM wordt garantie ver. leend voor de electrificatie van een ge- c.eelte van de Zanddijk vanaf Capelle- weg. Overeenkomstig art. 72 der L.O.- wet 1920 wordt aan de bijzondere zelfde goedhartigheid maakte hem school te Kruiningen medewerking ver- ook voor ieder confratêr, een harte- leer.d voor de verkrijging van de beno- lijk en uitermate hulpvaardig vriend, cjigde gelden uit de gemeentekas voor de aanleg van electrische verlichting in het schoolgebouw en de aanschaf fing van een nieuwe leermethode voor die de voortreffelijke gewoonte had l om stipt na te komen wat hij beloof de. Daardoor kan zonder reserve ge zegd worden dat Doorenbos een jour nalist is zeldzaam verschijnsel die geen vijanden en alleen vrienden heeft. Wij wensen onze geachte confrater nog een gelukkige levensavond toe en een langdurige verbondenheid met de Zeeuwse journalistiek, die zonder Doorenbos haast met denkbaar is. het vak Nederlandse taal; de totale kosten zullen ongeveer 800 bedragen Enige reclames tegen de aanslag in reinigingsrechten worden afgewezen. Vastgesteld wordt een verordening, waarbij de politie wordt, gemachtigd op de openbare weg aangetroffen leer lingen naar de school te brengen. rpOEN de winter naderde, heeft men het KNMI te De Bilt benaderd met de vraag Zal hij weer streng worden? De geleerde heren fron sten hun wenkbrauwen, bestudeerden diepzinnig be cijferingen en verklaarden toen: Een strenge winter is niet uitgeslóten, maar het is ook mogelijk, dat hij zacht wordt. Krantenmensen, die weten, dat het publiek eerder aanvliegt op akelige tijdingen dan op lieflijke pers pectieven, produceerden zware koppen, waarin de woorden ..strenge winter" paradeerden. Nu zijn we al aan de viifde Februari toe en behalve op kunstijs banen hebben binnen onze landspalen nog nergens de smalle ijzers over de gladde vlakten gekrast. De mei kevers mitsgaders'de crocussen piepen al boven dc grond, een voortvarend reporter hoorde reeds een merel fluiten, de kolenkisten zijn nog niet leeg, voet balcompetities werden bijna voltallig geschopt Het wordt verdraaid weer een record Nu trek ken de krantenmensen alweer aan de bel in De Bilt met de vraag: Hoe wordt de zomer? Ais de geleerde heren wijs zijn, houden ze zich ditmaal zodanig op de vlakte, dat er zelfs geen alarmerende kop te pro duceren valt. JNZAKE de regeling der Duitse kwestie schijnen we gezamelijk en in vereniging met de Benelux-genoten nu toch onze tanden te gaan iaten zien: „Westerse Unie.... prachtigaanslui ting bij het Verdrag van Duinkerken, schitterend maar eerst boter bij de Duitse vis". Anders gezegd: We laten ons niet langer als toehoorders behandelen terzake van de behandeling der Duitse vraagstukken we willen mede aanzitten aan de groene tafels, waar beslist wordt over datgene "wat we als een levenspa- bleem beschouwen. We kunnen alle bewondering hc'j ben voor zulk een besliste houding. De liefde kan niet van één kant komen. Besloten wordt een jaarlijkse vaste bijdrage beschikbaar te stellen voor de stichting en exploitatie van een lagere landbouwschool te Kruiningen. Bouw- en woningtoezicht. J-ïet voorstel tot opheffing van de ge meenschappelijke regelng bouw- en woningtoezicht cn gemeentewerken op Zuid-Beveland en tot vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke rege ling geeft veel stof tot spreken. Alge meen is men van oordeel, dat de be staande dienst moet worden opgeheven. Enkele leden spreken zich u*t tegen het invoeren van een nieuwe regeling, daar verwacht wordt, dat deze niet veel beter zal werken. In afwijking van zijn gewoonte brengt de voorzitter dit voor stel in stemming, waarbij alle raads leden zich voor opheffing van de be staande dienst verklaren. Hoewel niet duidelijk door de voorzitter in stem ming gebracht, wordt geacht de nieuw voorgestelde regelng aangenomen te zijn met 10 tegen 1 stem (de heer Bur- kunk, welke daadwerkelijk niet aan de beraadslaging deeinam). Met algemene stemmen wordt beslo ten tot bestrating van enkele gedeelten in de Achterweg naar Hansweert en tot bestrating van de weg op Oostdijk. Met 9 tegen 2 stemmen (de heren Francois en Witte) wordt besloten tot verpachting van enkele- perceeltjes tuingrond achter de woning aan de Berghoekstraat aan de bewoners dier wonlngcu. De luid klok. J)e nieuwe luidkiok voor de toren te Kruiningen zal het volgende op schrift dragen; Zij die mij voorging werd geveld door ruw geweld. En. zoals zij, ik in haar plaats Gods goedheid meld In principe wordt besloten om twee barakken (noodwoningen) uit Tuindorp te Hansweert te bestemmen voor lokaal voor de U.L.O.school. De kosten van verplaatsing, verbouw, enz. zijn ge raamd op 12.000 a 13.000. Toestem ming tot het bouwen van permanente lokalen aan de O.L.-school wordt door hogerhand niet verleend. Vlaanderen werkelijkheid zou kunnen worden?. Maar deze gedachtengang zal wel een utopie blijven. Konden de auto riteiten een mogelijkheid tot vereni ging maar eens onder het oog willen zien. Maar dat is uitgesloten, want men wil tegenwoordig van centralisatie niets weten. toch doen deze 14 kleine mach teloze grietenijen? In de le plaats Zijn zij alle eikaars concurrenten; zij vertrouwen elkaar niet en trachten elkander vliegen af te vangen. Voor beelden moeten niet genoemd worden, iedere ingewijde West-Zeeuwsch-Vla- ming kent ze Als er één gemeente een sportveld aanlegt moeten de overige 13 gemeenten er ook één hebben. Welke bezuinigingen een vereniging van ge meenten tengevolge zou hebben, kan ik niet beoordelen, maar één burge meester en één secretaris in de plaats van 14 van deze functionarissen, 1 ambtswoning voor de burgemeester in plaats van 14 en één op kosten van de gemeenschap rijdende burgemeester zou toch heel wat minder uitgaven be tekenen. En dan een enorme bezuini ging. Geen herbouw van overbodige ge meentehuizen, enz. enz. jVffaar nu iets anders. Al deze klein# gemeenten, zoals die nu bestaan hebben een eigen ge meenschapsleven. In dat gemeen- scliansleven zijn er verenigingen op velerlei gebied gegroeid. Zijn dit krach tige, bloeiende verenigingen? In de regel .niet. Meestal zijn het verenigin gen, die weinig betekenen. Overal in de streek kent men ze, de aan bloedar moede lijdende dorpsverenigingen. Zie de voetbalverenigingen, de afdelingen Van het Groene Kruis en zo .is het met alle andere dorpsverenigingen od eik sociaal, cultureel of godsdienstig ge bied. Ailes op een laag peil door de versnippering; de dopsgemeenschap- pen zijn te klein. Daarom blijft het peil van ontwikkeling enz.'hier op het platteland ver beneden dat van de stad Ik zie b.v. hoe in vele gemeenten getracht wordt een kleuterschool op te richten, maar,men slaagt niet. Hoge kosten, talrijke moeilijkheden wegens te kleine gemeenschap. Zo zijn er tien tallen problemen, die de kleine ge meenschapen niet "kunnen oplossen, waardoor wij verre ten achter blijven bij de steden en stadjes. Laat de overheid daarom bevorderen, dat de gemeenten groter worden het geen door samenvoeging van kleine gemeenten tot stand kan komen. Een gevolg van deze vereniging zal zijn dat op de duur de bevolking uit alle vroegere dorpen zich één gaat voelen: verenigingen zullen samengevoegd wor den en op een veel hogere trap van de ladder komen te staan, hetgeen de gehe'e p'attelandsbevolking ten goede zal komen. (NASCHRIFT VAN DE REDACTIE). Het door inzender geopperde verdient zeer zeker de aandacht, hoewel niet ontkend kan worden dat het allemaal niet zo eenvoudig is als d8or hem wordt voorgesteld. Afstanden b.v. spelen een belang rijke rol bij het samenvoegen van ge meenten. In ons blad heeft men al eerder kun nen lezen dat pogingen in 't werk ge steld worden om kleine gemeenten bij bij elkaar te voegen. In dit verband is o.a. werkz. de commissie-Mes we'.ke commissie dit probleem ook wel in W.-Z.-Vlaanderen onder de loupe zal genomen hebben. De resultaten zullen uiteindelijk wei te gelegenrtijd bekend gemaakt worden 75) 'n Diepe radeloosheid maakte zich van hem meester en die was zó intens, dat hij, op eén ogenblik, de hand in de pelszak stak en er de browning greep, om hier. vlak voor de woning Van haar, die hij zó .liefhad... maar 'n in nerlijke stem waarschuwde: 'n men senziel, hoe radeloos ook, blijft Kost baar in de ogen van God." Maar zou ook 'n mensenleven van., n Tegleff zo kostbaar zijn? Het leven van een. die da% cn nacht dc Godheid sarde en tartte, die Hem naar de oogappel stak, door z'n medemensen op de meest geraffineerde wijze te marte len? En de stern sprak verder: Neem de atste gelegenneici waar. Er is nop tén laatste kans. Misschien lukt die. Ge hebt geld genoeg, ge bent sterk. Ge zult „satan" hier vandaag of morgen wel zien binnen rijden." In die drie dagen had hij zich, in zijn vermomming tot dicht bij het wacht lokaal gewaagd, biddend om de komst van z'n doodsvijand. Tegleff liet zich niet zien. Wat had hij nog te maken in de particuliere vertrekken van een die voor goed bui ten gevecht gesteld was. De fiypnose- proeven van Jesisky slaagden wonder lijk-goed. Alexandra raakte langzaam en zeker onder diens geheimzinnige Invloed. Het was er de hypnotiseur om te doen evenals zijn beroemde voorganger, Syengali, de post-hypno- se. de hypnoEe op 'n afstand, op zijn sujet toe te passen. Daartoe was het nodig haar, meermalen per dag. in slaap te maker) en dan te beproeven hoever zij het in het gehoorzamen van zijn bevelengebracht had. Nu eens stond hij aan het einde der zie kenzaal, terwijl de deur van haar ka mer gesloten was, dan weer bevond hij zich in de gang, ja zelfs in de gro te medicijnkast. Soms ook voor 'n venster, buiten en deed haar, vandaar uit gehoorzamen. Van dag tot dag cm 'sloot zijn noodlottige macht haar nau wer en nauwer, totdat zij, na verloop van acht tfagen, stipt volbracht, wat hij haar op vrij grote afstand, oeval. Toen deze laatste proef geslaagd was, keek Tegleff heel somber, hetgeen Je sisky aanleiding gaf te vragen of nij niet tevreden was over de bereikte re sultaten. „Ga Uw gang," zei de speur hond koud, ..ik heb gezien, dat ge zult slagen. We zullen U 'n plaats ge ven, vanwaar ge de jonge bruid onaf gebroken in het oog kunt houden. Michat', na z'n veimoeiend en ont moedigend rondzwerven, lag die on gelukkige avond op z'n matras in de schoorsteen schuilhoek, toen er tegen het met planken dicht-gespijkerde gat geklopt werd: ,;Gorocha, kom er uit. Hier is groot en goed nieuws!" Het was de trillende stem van Petroff. De ouwe stumper was nog geheel en al van streek door de ontmoeting van daar even. Terwijl ie de sleutel van de buiterdeur in het gat stak, terug gekomen van z'n dagelijkse loop om vogdsel in de wtnkelbuurt,, sprong 'n chauffeur uit de auto, die voor de deur stond cn waarin 'n deftige dame zat, „Bent U Petroff?" vroeg de chauf feur. „Om U edele te dienen," had de oude geantwoord, met de hand als saluut aan het mishandelde hoofd en plots weer in onrust. „Dan heb ik hier een brief voor U". En meteen was de wagen weer weg ge- den. Petroff had de brief gelezen. Die was natuurlijk voor Gcrocha bestemd Alexandra meldde dat ze gedwongen zou worden met hem te trouwen, en met hem per extra-trein naar Riga te vertrekken. Dag en uur werden nauw keurig vermeld. „Geloof me Michael, zo luidde het slot van het schrijven, „alleen jou behoort m'n ziel. Als ik in de trein ben met Teglff dan heeft men mij met geweld ontvoerd, want nooit zal het ja-woord Vrijwillig over m'n lippen komen. Vaarwel Michael, ik verkies de dood boven een sa,meil ieven met ons beider doodsvijand." Michael gaf 'n schreeuw van blijd schap toen hij deze enkele regels ge lezen had. Alexandra In de zieken zaal van de Peter- en Paalsgovange- nis! Daaruit zou hij haar niet kunnen doen ontvluchten, 't Werd "or scher per dan eertiids als vesting bewaakt. Zonder speciale vergunning w.is het streng verboden binnen een straal van twee mijlen, de noge dubbele buiten muur te naderen. Maar, ais zij ging trouwen, of beter nog, ais zij in de gereedstaande trein naar Riga zou stappen zou ie alles op één kaart zet ten. Hij zou z'n inlichtingen en maat- Kje.er: nauwkeurig nemen. Z'n doods vijand zou niet levend in Riga aan komen. En, terwijl Michaël, verborgen op de zolder van Petroff, z'n plannen en Kansen aan de hand van een platte grond van 't stationsemplacement nauw keurig wikte en woog. zorgde Roemjan- zow met niet minder nauwgezetheid, dat alles voor het aanstaande huwelijk geregeld werd. 'n Huwelijk met zó hoog geplaatste getuigen was in Leningrad sinds de grote revolutie, niet voorgeko men Tegleff's indirecte invloed op de loop der regeringszaken had zich ook nu weer doen gelden. In het officiële orgaan dat geregeld onder de Voikscom mlssarlssen circuleerde1 verscheen 't be richt dat Tegleff aangezocht Was de por tefeuille van Justitie te nemen, wat na tuurlijk 'n definitieve benoeming in het vooruitzicht stelde. 'Wordt vervolgd) 21.50 uit de schatkamer van het oude testament; 22.30 piano; 22.45 avondgeb. 23.00 nws. 23,15 Paris tu n'a pa3 changé. VRIJDAG 6 FEBRUARI. HILVERSUM I, 301 M 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn.: 7.30 morgenw.; 7.45 Sidney Torch (orgel); 8.00 nws; 8.15 pluk de dag; 9.00 ochtepdconc 10.15 boek der boegen; 10.40 populaire Italiaanse liederen; 11.00 zonnebloem; 11.45 als de ziele luistert; 11.45 Wanaa Landowska (clavecimbel); 12.03 zang en orgel: 12.30 weeroverz.; 12.33 ork. z. naam; 13.50 van man tot man; 14.00 Uit Nederlands glorietijdperk; 14.30 Elck wat wils; 15.30 Peter en de wolf; 16.00 vlooi en piano; 16.30 koorzang; 17.00 na school; 17.15 kwartet in Bes; 17.45 wat het buitenland leest; 18.00 dinerconc.", 18.30 reg. uitz.; 19.00 nws; 19.15 kath. jongeren; 19.30 oude melo dieën met nieuwe harmonieën; 19.50 zang: 20.00 nws; 20.12 Zilvervloot; 20.45 De drie landen: 21.00 Metropole ork.; HILVERSUM n, 415 M. 7.00 nws; 7.15 sweet music; 8.00 nws: 8.15 gr: 8.50 hulsvr.; 9.00 Schubert; 9.30 w.st.; 9,35 kamermuz. 10.00 V, .O.; 10.2° Debroy Somers band; 10.30 voor de vr 10.45 piano; 11.10 voordr.; 11.30 licht ork. conc.; 12.00 gr.; 12.30 weerpr-; 12.33 sport; 12.38 Pierre Palia; 13.00 nws: 13.15 virtuoso ens.; 13.45 oude songs; 14.00 kookkunst', 14.20 gr.; 15.00 ons volk en zijn dichters; 15.20 Joh Strauss; 16.00 omr. ork.; 10.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 omr. ork.; 17.20 wij en de muz.: 18.00 nws; 18.15 Jan Corduwener; 19.00 denk om de bocht 19.15 reg. uitz.; 19.30 VPRO; 20.00 nws 20.05 Röntgen-kwartet; 20.30 Midden in de wereld; 21.00 men vraagt en wij dr.; 21.00 soc. str.-liederen; 21.50 op vl. der muz.; 22.00 buttenl. overz.: 22.15 swing and sweet; 22.40 VPRO; 22.45 avondw.; 23.00 nws; 23.15 symph. conc.

de Stem | 1948 | | pagina 2