d wordt" Christelijke partijen beraden zich over Duitsland JOU Doodstraf geëist nnaie Zwarte markt in bankbiljetten ff SS Mannaert Matte stemming aan de Ronde Tafel Nieuwe Bonnen Jhr Mr A. F. C. de Casembroot doet zijn intrede als Commissaris der Koningin JHR. legen ex-burgemeester Van Cam pen Indonesiana OTiont gezellig bal - Tholen O O L VIERDE JAARGANG No. 991 D O N D E R D A G 5 FEBRUARI 1948 Belangwekkende resolutie te Luxemburg aangenomen Ook Jacob Kaiser en Adenauer aanwezig IN 'T KORT EEK TRI10H1A Turkije roeot ambassadeur uit Moskou ieruq Iets méér zon Bogota blijft de boeman Gandhi's moordenaar beschuldigt Zachte zeep, soda, bananen Distributienieutüs Fransen wilden van hun papieren van 5000 frs. af Mw*tTZ T" d' ?rPl- ^erk°Per»CbijStdek kraagatheefte'late£ Machtsmisbruik en Verraad Serviesgoed-situatie gunstiger De watervoorziening op Walcheren. Engeland houdt zich aan de vastgestelde data '4' ebt U het Uw huid gen. Want van Diana huidvoe- vat daaren- liënten, die de werking hte huid en rijgbaar bij aetie-zaken. ies. Opening ziaal pi a atsbespre kin g aal. Entrée f 1,75 748—o 'EBRUAjRI 1948 „JULIANA" - ■OOOOOOOOOOOO LEDERHUIS sortering tOOOOOOOOOOA-Ó JERKEN VAN VALITEIT van deze Dames-, e of geheel ver- EYSINK of PON TERNEUZEN nes Sport.rij wielen groen, enz. 733-0 TELEFOON 2077 16 FEBRUARI a s- ,ot en met Zaterdag anschool BLIEK an der Steen belegerde vesting, ïars van koning echter afdoend* tt henna, Ar»* Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. - Redactieraad: A F J Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E, Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling r 3.38 per kwar taal per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 026. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburgl Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeèuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. A AN DE Benelux-conferentie te Luxemburg is veel aandacht besteed. Een andere conferentie, welke daar gelijktijdig werd gehouden, verwierf veel fLAY, de bevelhebber van de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland heeft te Parijs ver klaard, dat een Trizonia (het aan sluiten der Franse zone bij de Brits-Amerikaanse) noodzakelijk <is voor het economisch herstel van Duitsland. Hij vertelde ook, dat er in Duits land tekenen zijn, die op een meer democratische geest duiden. EpOT LEGER-AALMOEZENIER in Indië is benoemd Pater Azarias de Kok O.F.M. De nieuwbenoemde was reeds van 1929 tot 1934 werkzaam in Batavia als missionaris. T>E DRIE hoofdverdachten van de bomaanslag te den Haag op Sint Nicolaasavond 1946 hebben in hoger beroep zware straffen behouden. Ka pitein baron Heemstra en Sergeant de Boer 13 jaar en soldaat Peterse 9 jaar. V WEDEN wil neutraal blijven en daarom niet toetreden tot de W. Europese Unie. Bestaat er dan nog neutraliteit? het onderwierp. DELANGRIJK was di niet alleen om hel minder aandacht Ze had ook niet dat officieel karakter. Het was „maar" een conferentie van afgevaardigden der Christelijk-democratische partijen uit verschillende landen van Europa en ook uit Canada en Zuid-Amerika. AL SPOEDIG na de oorlog rees het verlangen naar contact tussen poli tici van dezelfde geestelijke gesteldheid In Zürich had een eerste conferentie plaats. Er waren moeilijkheden, omdat de partijenstructuur in verschillende landen uiteenloopt. Het verlangen om elkaar te begrijpen overheerste echter. De laatste conferentie heeft getoond, hoezeer deze „Nouvelles Equipes Inter nationales" zich reeds aan het con solideren zijn. Er waren afgevaardig den uit Engeland (katholieke Labour - leden), België. Oostenrijk, de Baski- sche Republiek (de regering in bal lingschap), Canada, Denemarken, Frankrijk, Italië. Ierland, Luxemburg Noorwegen, Nederland, Zwitserland, Zweden, Tsjecho-Slowakije, de Ver enigde Staten en de Zuid-Amerikaan se staten. Verder „waarnemers" uit Duitsland en Polen (ook hier een afge vaardigde van de regering in ballings schap). Bekende figuren zag men er als Paul van Zeeland en oud-minister Heyman, Maurice Schuman, de gra vin van Atholl, Dr. Adenauer en Jacob Kaiser. Nederland had een flinke af vaardiging gestuurd in de persoon van Mr. E. Sassen, Serrarens, Mr. Dr. de Gou, Mr. L. Regout en Ir. Edm. Ni colas. de conferentie aantal verte genwoordigde landen en de personen der deelnemers, belangrijk was ze niet minder door het behandelde on derwerp: De toekomst van Duitsland. Drie sprekers hebben achtereenvol gens het politieke, economische en culturele aspect van het vraagstuk on der de loupe genomen, t.w. de heren Serrarens, Lamaile (België en oud minister Frieden (Luxemburg). De af gevaardigden van verschillen nationa liteit hebben daarop hun visie naar voren gebracht. Ook de Duitse waar nemers Adenauer en Jacob Kaiser na men het woord. Bekend is, hoe deze beiden verschillende richtingen in de C.D.U. verpersoonlijken, doch zij tra den hier eensgezind op. Het vraagstuk van de Duitse eenheid schoven ze op de achtergrond om aandacht te vra gen voor de allesbeheersende kwestie, hoe de Russische vloed te keren is. Een man als Adenauer legde ook be slist de nadruk op de verschillen in volksaard, welke op het voormalige Duitse Rijksgebied te constateren zijn EEN RESOLUTIE. TYE besprekingen leidden tenslotte tot een een lange resolutie, waarin o.m. de volgende uitspraken voorko men: De mislukking van de Londense con ferentie dwingt de volken van West- Europa om de onderlinge samenwer king aan te vatten zonder echter hun poging te beperken tot een gedeelte van Europa. Om in de Europese gemeenschap te worden opgenomen, moet het Duitse volk de plicht Tot geestelijke vernieu wing aanvaarden, alsmede tot een zo ruim mogelijke vergoeding van de sriiade, veroorzaakt door een oorlog, die op misdadige wijze werd begon nen en gevoerd. Duitsland kan zijn geestelijke en politieke evenwicht in het nieuwe Europa niet hervinden ten zij door het instellen en toepassen van een opvoedingssysteem, dat in het kader van de vrijheid van onderwijs de rechten en vrijheden van de men selijke persoon eerbiedigt, de rol van de staat opvat als ene ten dienste van het algemeen welzijn, nationaal en in ternationaal; het hoogmoedige en agressieve nationalisme verwerpt; de contacten en uitwisselingen met de ver tegenwoordigers van de cultuur van het Christelijk Europa begunstigt en vermeerdert. Ingepast „in het Europese economi sche plan moet de Duitse economie bijdragen tot het evenwicht der Euro pese economie. Onder controle (meer speciaal in het Ruhrgebied, de onontbeerlijke leveran cier van geheel Europa), moet zij iedere mogelijkheid van herbewape ning voorkomen, opdat Duitsland nim mer meer een militair gevaar voor zijn buren kan worden. In afwachting van het tijdstip, dat de Europese economische samenwer king zijn weldoende uitwerking heeft verkregen, is het dringend nodig be paalde maatregelen te treffen, waar door wordt voorkomen, dat Duitsland in wanhoop en nihilisme wordt ge stort, zcals de verhoging der voedsel rantsoenen en de monetaire hervor ming. De federale organisatie van Duits land moet ten gunste komen van de inrichting van een federatief Europa, samengesteld uit vrije en democrati sche staten in het kader der Verenig de Naties. Wat de laatste hier geciteerde stel ling betreft, werd door de Nederland se afgevaardigde Mr. E. Sassen enig voorbehoud gemaakt. De gebruikte uitdrukking organisation federale duidt op de inrichting van één Duitse Bondsstaat, zoals in de Wilhel- minische tijd. De Nederlandse rege ring heeft in haar nota's aan de grote mogendheden achter steeds voorge staan een Duitse Statenbond, welke een losser verband, een minder strak ke centralisatie veronderstelt. Dit standpunt nu wilde de Nederlandse delegatie te Luxemburg ook vasthou den. VERDERE PLANNEN. lyrET dat al is er toch een verheu- gende mate van eensgezindheid bereikt onder de vertegenwoordigers der Christelijke partijen ten aanzien van het Duitse probleem. Bij de be raadslagingen in de verschillende par lementen zal dit zeker zijn weerslag vinden. Besloten is verder ook „équipes na- tionales" te vormen van vertegen woordigers der christelijk-democrati sche partijen in de verschillende lan den. Na de verkiezingen in Nederland, zullen in Den Haag de N.E.P. weder om bijeen komen, om over dg vorming van het federatieve Europa te be raadslagen. Ook is aan een der afgevaardigden -- Mr. Dr. de Gou opgedragen een reglement te ontwerpen van een „in ternationale" van Christelijkejonge ren-organisaties. Hét ziet er allemaal veelbelovend uit. TTITBETALING kolengelden (mee brengen bon 78 B.V. en-of 81 B.V.). Donderdag 5 Februari: Hu t.m. Ka. Vr(jdag 6 Februari Ke t.m. Ko. TN EEN gister gehouden korte ver gadering der Eerste Kamer is het nieuwe lid, mr Th. Wijers (KVP) be ëdigd. JJONING LEOPOLD is-met zijn echt genote en prins Boudewijn in Havanna 'aangekomen. Kt 0^ 1 APRIL a.s. zullen alïe vergun ningen om op Zondag te rijden hun geldigheid verliezen. De R.V.1. zal nieuwe vergunningen uitreiken, wel ke tevoren schriftelijk moeten wor den aangevraagd. yiJF AMSTERDAMMERS zijn gear resteerd, omdat zij treindiefstal- len op hun geweten hebben. De he ren zijn lid van een bende, die ope reert door het hele land en artikelen «teelt uit goederentreinen. TPNGELAND wilde wel 10 milioen kg. appelen van ons kopen, echter tegen een onaanvaardbare prijs. Nu gaat België de appels le veren. Benelux-appeltjes dus! VIA GïyDNAU zijn opnieuw een aan tal rijtuigen van de Ned. Spoor wegen uit Duitsland naar Nederland teruggekeerd. Het zij» 5 lichtbescha- digde electrische rijtuigen en een 10- tal bijna geheel vernielde Diesel-rij tuigen. RUHN, de leider van de Amerikaan se nazi-organisatie. is uit het kamp van Dachau ontsnapt. J)E TURKSE REGERING heeft haar ambassadeur te Moskou terugge roepen. Dit wordt als een tegenzet be schouwd voor de onwil van Moskou om de destijds uit Ankara terugge roepen Sovjet-ambassa*' ui te laten terugkeren. Tegelijkertijd betekent 't evenwel ook een uiting van Turkije, dat het zich niet wil onderwerpen aan de willekeur van Moskou. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Wisselende bewolking met lan ge opklaringen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Geleide U)k verder afnemende wind uil Westelijke richtingen. HOcn 70< o»'.r 17 33 nur er r".*\rHer 12 n uur' Vrijdag zon op 8.14 uur cn maan op 6.41 uur. (Van onze Haagse oorrespondent). T\E RONDE TAFEL CONFERENTIE is thans meer dan een week oud. Resnltaten z(jn er evenwel nog niet. De stemming bij de Gedelegeerden blijft in het algemeen mat. De Democratische Partij in Curagao welke in de delegatie vertegenwoor digd is door Mr. v. d. Meer en Jonck- heer. blijft op het standpunt staan dat op de eerste plaats Dr. Kasteel zal moeten aftreden. Dr. Kasteel schijnt er niet in ge slaagd te zijn de Curagao-enaars voor zich te winnen en de opppsitie tegen hem zit eveneens in de Katholieke partij. De vage beloften van Minister Jonk man worden in parlementaire krin gen thans'uitgelegd als zou de ambts periode van Dr. Kasteel nog in de eer ste helft van dit jaar eindigen. Over zijn opvolger is niets bekend. Het is ten enemale niet zeker, dat er nog 'n opvolger zal komen. Vrijdag gaat de Curagaose de legatie echter praten met minister Jonkman, om het tijdstip van het af treden van' de Gouverneur te weten te komen. Daarnaast en dat is een andere grote moeilijkheid blijft de Cura- gaose delegatie de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota, welke einde Maart zal aanvangen, hanteren als een stok achter de deur. Het standpunt van de Curagaose de mocraten is, dat men, afgezien van slagen of het nlet-slagen van de Ron de Tafel Conferentie, Guatemala toch zal verzoeken de status van Curacao op deze conferentie ter'sprake te bren gen. Hiertegen staat de mening van de gematigde gedelegeerden (Dacosta Go mez, Curiel en Gerhards) die Bogota alleen willen hanteren, wanneer de Ronde Tafel Conferentie zou misluk ken. Suriname stelt zich op een ander standpunt. Het wil wel culturele en commerciële toenadering zoeken tot de andere Zuid-Amerikaanse staten, doch men z.al niet verzoeken om te Bogota staatkundige kwesties met be trekking tot Suriname te behandelen. Een grote moeilijkheid blijft ook de kwestie Aruba. Zoals bekend wil Aru ba los van Curagao. Op welke wijze de Curacaose delegatie het eiland Aru ba in het Verenigd Koninkrijk wil zien opgenomen is nog niet bekend. Eman, de zoon van de bekende Aru baanse Volksleider wil Aruba een volkomen eigen status geven, zodat het eiland het vierde deel zou zijn van het Verenigd Koninkrijk. Hier tegenover staat de mening van ande re gedelegeerden, die een federatief verband willen scheppen tussen alle Antillen onderling en deze federatie dan het derde deel van het Konink rijk willen laten worden. Inmiddels gaat het er steeds meer op lijken dat de Ronde Tafel Confe rentie geen onverdeeld succes zal worden. De eenheid in de Curagaose delegatie is nog steeds zoek, ofschoon er in de boezem dezer delegatie al op verschillende punten overeenstem ming schijnt bereikt te zijn. Aangenomen wordt dat volgende week de eerste openbare zitting zal worden gehouden. Van enig optimis me is echter geen sprake. QANDHI'S moordenaar, heeft een bekentenis van zes en dertig blad zijden geschreven, waarin hij leden van de Mahasabha beschuldigt met name een ijzermagnaat, multi-million- nair uit New-Delhi. De Mahasabha zou de samenzwering hebben voorbe reid. De leden waren zelfs op de dag van de aanslag uitgenodigd, naar hun radio te luisteren om „ongelooflijk en yOOR HET TIJDVAK van 8 t.m. 21 Februari geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802: 175 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 176 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 14 Februari a.s.). 177 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig tjn. 21 Febr. a.s.). 179 algemeen: 250 gr. zachte zeep en 125 gr. soda. 165 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). 168 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 14 Febr. a.s.). BONKAAftTEN KD, KE 802. 673 algemeen: 500 gr. bananen (voorinlevering). 674, 675 algemeen: 250 gr. suiker, boterhamstroöisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. 676 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 14 Febr. a.s.). 677 algemeen: 400.gr. lqrood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). 679 algemeen: 500 gr. zachte zeep en 250 gram soda. 664 reserve: 400 gr. brood (geldig t.ro. 14 Febr. a.s.). 668 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits BONKAARTEN MA. MB, MC, MD MH 802 (bljz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1055 suiker: 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gram versnaperngen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 07, 11 tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. 09 versnaperingen: 200 gr. versna peringen of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop, enz. 12 versnaperingen: 100 gr. versna peringen of ICO gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz., of 200 gr. jam, stroop, enz., Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Februari wor den gebruikt. De bon 673 algemeen voor bananen moet uiterlijk op 14 Febr. a.s. bij een handelaar in groente en-of fruit worden inge leverd. KEUZEBON BROOD, GEBAK. TWEE WEKEN GELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat cl,' bonnen voor ge bak in den vervolge inplaats van vier, twee weken geldig zullen zijn. Zuinig met huishoudzeep. J^OOR verschillende omstandigheden is de laatste bonaanwijzing voor huishoudzeep 14 dagen vervroegd. Aan gezien de volgende bon voor huishoud zeep op het normale tijdstip zal worden aangewezen, zal het publiek thans acht in plaats van zes weken met dit rantsoen moeten toekomen. Derhalve wordt aangeraden de nodige zuinigheid te betrachten. De bonaan wijzing voor zachte zeep, aanvankelijk vastgesteld op .18 Maart a.s. wordt een week vervroegd. Suiker dit jaar nog niet van de bon. (Van onze Haagse correspondent). JN TEGENSTELLING met anderslui dende berichten vernemen wij thans dat de suiker dit jaar nog niet van de bon zal gaan. Wel is er wel'icht een kleine verbetering te verwachten van bet rantsoen. JAM KOMT NIET VRIJ. Jam zal voorlopig niet worden vrij gegeven en ook niet op 'n aparte bon komen. Na het invoeren van de keuzebon is de consumptie van suiker gestegen en die van jam gedaald. Hieruit volgt dat belangrijke consumentengroepen de voorkeur geven aan suiker boven het duurdere product jam, waarin die grondstof wordt verwerkt Het uit de distributie nemen van jam zou een sterke stijging van de vraag uit de kringen van het koop krachtige publiek veroorzaken. De be schikbare hoeveelheid grondstof (sui ker) zou niet toestaan aan deze ver hoogde vraag te voldoen. EIEREN VOOR RESTAURANTS J)E EIERENPRODUCTIE laat even als het vorige jaar toe, dat om streeks half Februari aan restaurants in bescheiden mate eieren of eipro- ducten worden toegewezen. De toe wijzing zal telkens voor een bepaalde periode geschieden. RENE MAYER, de Franse Lief- tinck, heeft met een beminne lijke glimlach gezegd: burgers, om Frankrijk te redden moet ge eerst Uw bankbiljetten van 5000 francs inleveren. De burgers mopperden vreeslijk, tenminste zi) die een stuk of wat dier biljetten in hun bezit hadden. Het meest mopperden echter de zwarte pieten. Precies zoals des tijds b(j ons. En precies zoals destijds bij ons is er in Frankrijk een levendige zwarte markt in bankbiljetten ontstaan, in dit geval dan in biljetten van 5000 francs. Er waren heel wat lieden die van hun biljetten afwilden, terwijl er weer anderen waren, die heel graag een of twee dier biljetten meester wilden worden. Met het gevolg, dat er een levendige handel is ontstaan. Zodanig dat de regering heeft moeten ingrij- sche Winterspelen ook weer tal van grijpen. In één café in Parijs zijn niet zwevende ski-ers k-nnen bewonderen minder dan 148 personen gearresteerd zoals deze Costenr! ker, die als een I Ook hebben personen die een heei merkwaardige vogel het luchtruim stel biljetten van 5000 francs rijk zijn doorkheft' deze kwistig verdeeld onder hun ken- nissen, natuurlijk met de bedoeling dat deze straks procenten ontvangen voor de vriendendienst. Precies zoals bij 9ns destijds. als ®ist.eren stonden de biljetten van 5000 francs op de zwarte markt 2500 eerngisSier'at 5°° franc* Dat betekent du*, dat kopers de zer biljetten straks een aardig cent je verdienen. Want het kabinet heeft bepaald, dat houders van een of twee bankbiljetten van 5000 francs vanaf Vrijdag dezelfde waarde ervoor te rug zullen krijgen. 7tj, die echter meer biljetten hebben moeten nog wat wachten Het spreekt vanzelf dat er ook ver schillende lieden zijn die hun over daad van 5000 francs biljetten niet kunnen verantwoorden en aan inle vering dus niet zullen denken. Dat betekent een voordeeltje voor de Fran se staat. Mayer heeft alvast becijferd dat de hele „staatslening" zoals hij het inleveren der biljetten noemt de staat een voordeel kan opleveren van een slordige 32 milliard francs. Te gen rond anderhalve cent per franc is dat voor een duur land als Frank rijk nog niet zo geweldig, zodat Mayer beslist nog wat anders moet gaan ver zinnen. Dat is hem zo lijk) het ons wel toevertrouwd, tot geluk van Frankrijk. Mr A. T. C. DE CASEMBROOT, de nieuwe Commissaris der Koningin, is bij zijn ambtsaanvaarding in de vergaderzaal van het college van Ge deputeerde Staten door de heer C. Philipse, als oudste lid, welkom geheten. Deze wenste hem geluk met zijn benoeming en vroeg vervolgens zijn belang stelling voor de vele problemen, die' in het gewest om een oplossing vragen. Spreker overhandigde daarop aan Jhr de Casembroot de voorzittershamer, daarbij wijzende op de voortreffelijke wijze, waarop zijn ambtsvoorganger deze heeft gehanteerd, die hem n.l. in het College nimmer heeft behoeven te gebruiken, en de hoop uitsprak, dat dit ook bij de nieuwe Commissaris nimmer het geval zal zijn. Jhr de Casembroot verklaarde daarop zijn taak met God's hulp te aan vaarden. Even later werd de Commissaris als voorzitter van het Provinciaal Opbouw orgaan door de heer A. Schout geïnstalleerd. Dit was tevens de eerste ver gadering van dat orgaan. Na de instalatie van Jhr de Casembroot als voor zitter volgde die van de nieuwe directeur, de heer C. Lijnzaad. De heer Schout sprak de hoop uit, dat dit orgaan onder- leiding van de voorzitter en de directeur veel goeds voor het gewest tot stand mag brengen. Wij hebben weinig last van de winter. In Amerika is het echter raak. Dat blijkt wel uit dit plaatje uit Chicago, waar de brandweer voor een hopenloze taak stond toen bij een hevige brand het water direct bevroor en er een fan tastisch ijspaleis te voorschijn werd getoverd. piSTEREN stond voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch de ex-burgemeester van Dinteloord, Fijnaart en Willemstad, A. van Campen, terecht. Na een scherp analytisch betoog eiste tenslotte de advocaat-fiscaal Mr. 3. Houben, de doodstraf. In zijn goed opgebouwde verdediging bepleitte Mr. J. Kuypers uit Bergen op Zoom, clementie. TN AFWEZIGHEID van de verdachte werd een psychiatrisch rapport door de getuige-deskundige dr. Jansen, na der toegelicht: deze was van oordeel, dat van Campen ten tijde van het door hem bedrevene, waarvoor hi.i nu te recht stond, geen enkele duidelijke geestelijke afwijking vertoonde en binnen de grenzen van het normale bleef. De eind-conclusie was, dat van Campen zeker toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Zware schuldenlast de onaangename situatie van een be schuldigde, waartegen eerste na jaren internering de doodstraf wordt ge vraagd en trachtte op psychologische gronden te bewijzen, dat v. Campen uiteindelijk een zo zware straf niet zou hebben verdiend. Hij was ook van mening dat de inwoners van Dintel oord bij navraag deze straf voor een man als van Campen al te zwaar zou den vinden. De uitspraak volgt over veertien dagen. TTAARNA werd de verdachte weer binnen geleid en begon het horen van drie getuigen.. Zowel H. Harmsen uit Willemstad, die wethouder was tij dens het bewind van v. Campen, als de secretaris van Willemstad en de maréchaussée v. d. Linden uit Geer- truidenberg, die gedurende Juni en Augustus in Willemstad was gedeta cheerd, wisten niet veel anders te ver tellen, dat hen geen enkele positief goede daad van de oud-burgemeester tijdens de bezetting bekend was. Wel verklaarden zij alle drie, dat het hen niet was gebleken, dat in be paalde gevallen het ontreden van de verdachte positief slecht was geweest Er werd even stil gestaan bij de gij zelaars-affaire, het verraad van de Engeland-vaarders, het Jodenverraad. de inundatie-kwestie en het bij de S. D. aangeven van meerdere geestelij ken, maar telkens opnieuw scheen de schuldenlast die op de schouders van de beklaagde rustte, zwaarder te gaan wegen. Onder doodse stilte hield de pro cureur-fiscaal zijn requisitoir waarin hij achtereenvolgens deze verschillen de onderdelen van de beschuldiging behandelde. Hij wees tevens op de grote verantwoordelijkheid, die een burgemeester gebonden aan zijn eed van trouw aan H. M. de Koningin en de Regering juist in de oorlogs dagen had en legde sterk de nadruk op het misbruik van macht, het ver raad in velerlei vorm door dc ver dachte gepleegd, zo zelfs dat het de S. D. soms al te bar werd. Uiterlijk onbewogen hoorde tenslotte van Cam pen de doodstraf tegen zich eisen. Het pleidooi De VERDEDIGER was van oordeel dat hij voor een moeilijke taak stond, nu de allerzwaarste straf was geëist, maar hij meende toch op ver schillende gronden op clementie te moeten aandringen. Hij wees op de voor-onriogse staat van verdienste van de oud-burgemeester, tekende onder aanhaling van een artikel van Bomans Opheffing distributie mogelijk? TVIT JAAR wordt er een gunstige ontwikkeling in de serviesgoed situatie verwacht. Deze gunstige ontwikkeling kan echter alleen dan aan het publiek ten goede komen, wanneer de distributiebepalingen worden opgeheven. De winkelierli klagen er over, dat het publiek, wanneer er punten voor serviesgoed worden toegewezen, niet de zgn. utility-goederen koopt (bor den, kommen e.d.), maar er de voor keur aan geeft de punten aan mooie kopjes of ander serviesgoed te beste den, terwijl de fabrieken van de re gering opdracht hebben gekregen 70 lot 80 pet. van hun productie aan uti lity-goederen te besteden. De daar door ontstane overproductie is, alleen door opheffing van de distributiebe palingen op te vangen. Zou de rege ring aan deze wens van de aardewerk industrie tegemoet komen, dan zal het publiek er toch rekening mee moeten ihouden, dat in 1948 nog niet aan al zijn wensen op het gebied van huis houdelijk aardewerk en porcelein zal kunnen worden voldaan. Komt er concentratie? QFSCHOON op Walcheren vier water Ieidingsbedrijven zijn, is nog steeds niet het gehele eiland van waterleiding voorzien. /Teneinde aan deze toestand een einde te maken is een plan in stu die om tot een concentratie van de gemeentelijke waterleidingbedrijven van Vlissingen, Oost- en West-Souburg en Domburg, tezamen met de Water leiding Mij. Midden-Zeeland te komen. Indien deze concentratie tot stand komt, is het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening bereid zijn medewer king voor het slagen der plannen te verlenen. Het gemeentelijk waterleiding bedrijf van Midde'burg zal met in d"1 concentratie worden opgenomen en zelf standig blijven bestaan. T*7"IE DE RADIOREDE van H. M. de Koningin Dinsdagavond be luisterde, werd getroffen door de op timistische toon, waarin ze werd ge houden. Hare Majesteit ziet de weg, welke thans gevolgd wordt, niet lei den naar de ruïnes van het Konink rijk, doch integendeel naar een nieu we vorm van samenleving en samen werking der vrije volken nadat ze nu al eeuwen lang onder andere ver houdingen zijn samen gegaan onder de hoede van het Huis van Oranje. Op een afschuwelijke wijie is van be paalde zijde indertijd zelfs de tijdelij ke troonsafstand van H. M. in het politieke debat betrokken geweest. Met deze rede is dit meer dan duidelijk gedesavoueerd. Hare Majes teit voelt zich gelukkig gestemd, „dat mannen in Indonesië en hier de wijsheid en de bekwaamheid bleken te bezitten om staatkundige vormen te vinden, die aan vele mil- lioenen mensen de vrijheden en rechten zullen waarborgen waarvoor tezamen is gestreden...." De extreme oppositie heeft bij pen- ne van de heer Lunshof in „De Ne derlander" reeds een woedende uit val gedaan in de richting van de Kroon, die zich openlijk tot tolk maakte van één der partijschappen". Knarsetandend schrijft de heer Luns hof: „De z.g. progressieve politiek vindt in Haar een warme bewonde raarster. De oppositie dreigt door een koninklijk woord het zwijgen te wor den opgelegd".... Aldus wordt geschreven in een dag blad, dat zich Christelijk-Historisch noemt. Hoe lang nog zal de C. H Unie deze titel aan zulk een blad verbonden willen zien? TTet is natuurlijk niet waar, dat er geen oppositie of bedenkingen te gen het Indonesisch beleid weer mo gelijk zijn. Men stelle zich op de bo dem der thans verwezenlijkte toe standen, doch de weg naar de ge schetste toekomst is nog ver. De ontworpen vormen moeten le ven en inhoud krijgen. De vrijheid van angst en gebrek is nog niet over al verwezenlijkt. Moorden, plunde ren, en brandstichten zijn nog aan de orde van de dag. H. M. vertrouwt dat deze hindemissen zullen worden over wonnen. Dit vertrouwen kan mede zijn grond vinden in de wetenschap, dat de ver antwoordelijke mannen zo nodig het machtsapparaat in werking zullen stellen, om er een eind aan te maken. Wederom wordt er een bestand be proefd. Minister Jonkman wilde Dins dag in de Tweede Kamer nog geen oordeel uitspreken over het al dan niet slagen van deze proeve. Gene raal Spoor, die de feiten dagelijks er vaart, heeft echter reeds van zijn diepe bezorgdheid laten blijken. Nog eenmaal is aan de Republiek de kans gegeven te tonen, dat haar gezag wer kelijk iets betekent ook tegenover de pemoeda's en andere benden. Er moet eens een eind komen aan de we kelijkse mededelingen, dat de Rege ring tot haar leedwezen een lijst van gesneuvelden moet bekend maken rjVrzake van de souvereiniteit der Unie, welke het Koninkrijk en de Verenigde Staten van Indonesië zal moeten samenvatten, heeft Minister Jonkman nu een positieve uitspraak gedaan. Prof. Romme en ook enkele anderen hadden daarom instantelijk gevraagd. Er dreigde namelijk het gevaar sprekers van de Partij van de Arbeid gingen in di'è richting dat de Unie zou worden opgevat als een ornament zonder reële staats rechtelijke inhoud. De katholieke frac tieleider liet duidelijk weten: dat ne men we nooit. Minister Jonkman heeft nu onomwonden gezegd: in de zin zoals Prof. Romme daarover sprak zal er een NederlandsIndone sisch staatsrecht zijn. Dat maakte het voor de katholieke fractie dus mo gelijk de regering geen hinderpaal in de weg te leggen bij het voortzetten van haar Indonesisch beleid. Maar waakzaamheid blijft geboden, opdat er toch geen uitholling ontstaat. rpenslotte is er nu ook beslist inza ke de vraag, of er een wettelijke machtiging moet vijn voor de instel ling van een collegiaal orgaan en pre- federale regering. De Regering wilde niet voldoen aan de wens: eerst een wet, dan de instelling. Er was haars inziens te veel haast bij het geval. Wel echter beloofde zij na te gaan wat er van de getroffen noodbesluiten in een wet kan worden samengevat, waarover de Kamer dan haar oordeel alsnog kan geven. Prof. Romme was daarmede tevreden, de oppositie niet. Intussen is het ook hier opletten, of de gevraagde toezegging niet gaat schuiven op de lange, lange baan Palestina in het Lagerhuis A LEXANDER, de Britse minister V. Defensie, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regering de moge lijkheid van een vroegere evacuatie van Palestina heeft overwogen, doch tot de slotsom is gekomen, dat de oorspronkelijke vastgesteld data 15 Mei voor de beëindiging van het man daat en 1 Augustus voor het terug trekken der troepen dienen te wor den gehandhaafd. Voorts verklaarde de minister, dat de regering geen vergunning zou ver lenen voor de export van wapenen, naar enig deel van het Nabije Oosten, behalve voor de leveranties volgens de bepalingen van bestaande verdra gen met enkele Arabische mogendhe den. „De regering heeft geen reden t# veronderstellen, dat het materiaal, -i dat ingevolge deze verdragen wordt geleverd, in Palestina zal worden gebruikt" zei hij. I

de Stem | 1948 | | pagina 1