Mensen mtM,uzen Zeelands woningprobleem ijn indruk van Indië" Sport 'oon Er vloeit bloed in Kasjmir Jan Willemen eld Een onderhoud met ir. Glerum Waarom ik zo denk... 2 DE STEM VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 Twee duizend woningen komen in Zeeland voor 1948 gereed WEER EENS IETS ANDERS J 2004J4 kan in de bovenwijdten 86 94 en 100 cm worden besteld voor bovenwijdte 94 cm. is voor dit model 2.50 tn. stol van 140 cm ureeate noaig. Mohammedaan en Hindoe raakten ook hier slaags D\ tragedie van het vrij geworden India, dat thans ten prooi dreigt te vallen aan opgezweepte politiese hartstochten, beleeft, hier een reprise op kleinere schaal. Klein gemeten naar Indische maatstaven, want er zijn toch altijd nog enkele millioenen mensen mee gemoeid. Gelijk het voownallge Brits-Indlë uiteenviel in twee staten, India voor de Hindoes en Pakistan voor de Mohammedanen, zo is ook Kasjmir verdeeld in twee kampen. Drie van de vier millioen inwoners behoren tot de Islam, maar de rijke bovenlaag en de regerende families zijn Hindoes. Dit is vele ja ren vrij goed gegaan, onder het op pertoezicht van het Britse Gouverne ment, al behoorde Kasjmir niet tot de vooruitstrevendste der Indische Staten. Het onderwijs, was slecht ver zorgd, bij de eigen bestuursorganen kwam vaak corruptie voor, en de Maharadja. Sir Hart 'Slngh, heeft al eens een opstand te bedwingen gehad Bij het werk van deze Brabantse kunstenaar Tentoonstellingen Wild zwijn MARKTEN nerkte, dat plan was bid te dalen, pe niet kwa- zei de „Maar zou zijn op zee Dit is na watervlieg - zei generaal, nijn gedach- het toe veilig op 't hij de com- hand. ,,Ik zei hij, ik vergeten u mij op attent hebt draaide opende de in zee. Itiek deuwe werk Lardner „It schrijft 'n criticus: |ilijk dit boek leggen, ten- een tafel Bande klnde- neemt het lal genoegen, ,600 te liggen. Leden. let dekenaat lel ruim 2300 ltelt, waarbij lland Tholen dit zich Zoom, waar voor BX..O. verklng van I het dus wel ng wordt ge- fceuws gewest. |ren valt uit, ol heeft; de Idaarom West pder dat men taan van de Jen bedreigen, samenwerking met het be- |Dagelijks op de plaats |g denkt is rn school zou Iternaat nodig fien ook weer heel wat te or een kalho- eilanden te dit de moed zal vers'ap- fen debiele kln- [ordt-n. Op een feij onmogelijk I een of andere tien jaar zijn Beving in met 1 dat zij onvol. grote belem- ler niets mee hnen voorthel- pun aanwezig- ol het onder- ok omdat zij len concentra- lisen. haar veel ster- [rwijzers, haar arln ook han- I werkt zo goed, I leerlingen in les worden op- Iwettigt de op- j.O. vraagt. alsmede dé bij het publiek \FFEZIONE. ICon Affezione, loering. De to* Jteurs uit Ove- Im hun mede- fbodene en de konden deze muziekvereni- van de toneel als schitte- chouwd. ingang van 10 en moedercur- het Wit-Gele Zr. Vernim- letd; 21.50 met 122.15 vaart der |5 avondoverd.; klassiek. - 7.00 nws; >0 dagopening; |ter; 8.45 Diver- morgenw.; 9.30 |30 w.st.; 10.30 ml Weston en [Je; 11.00 vrou- icht ork. conc.; Jir.; 12.38 Papa- Metropole ork: luiten haar huis 15.00 zieken; 17.00 AVRO- dier deze week lymasters; 17.50 1.15 sport; 18.30 Ir. Meikelbach; |ven; 19.05 Tom Gigli; 19.30 tws; 20.15 Conc i; 22.45 achter- tlek; 23.00 nws; s f Lamstuaarde KA.B. Onder voorzitterschap Van dhr. J. Asseiman, hield de ,vatn. arbeidersbeweging hare jaan ei gade- ring. Uit de verslagen van de secre taris en penningmeester bleek ne groei en bloei der afdeling. Het ledental is steeds stijgende, terwijl de financiële toestónd goed is. Dhr. P. Andi iessen, penningmeester van „Herwonnen Levenskracht bracht zijn financieel verslag UK. waaruit bleek dat er een grote som is bijeen gebracht tot bestrijding oer t.b.c. Evenwel werd aangespoord tot meer deelname door de eigen leden. Dhr. D. Platjouw bracht namens de controle-commissie dank aan de pen ningmeester voor zijn accuraat be- Tot leden der controle-commissie voor :;48 werden benoemdD. -at- jom A Hamerlinck. Als spreker trat dhr. H. Broeders uit Sluiskil, die aandachtig gehoor vond. Dp leden werden op een tractatie onthaald, vat goed in de smaak viel. Alles :esamen een geslaagde cn mooie avond. Middelburg PUBLICATIE Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter algemene kennis, dat rij besloten hebben de Stichting „Katholieke Gezinszorg in de gemeente Middelburg ingaande 29 Januari 1948 te plaatsen op de lijstvan instellingen van weldadig heid. Middelburg, 29 Januari 1948 Burgemeester en Wethouders benoemd Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, voorzitter v j. p. Koene, Secretaris. OPENING LAS-CURSUS. Op initiatief van de afd. Middelburg van de bond van smedenpatroons had in de ijzergieterij en machinefabriek van de frma Boddart en Co. de ope ning plaats van de cursus electrisch las sen. Hierbij waren mede aanwezig het dagelijks bestuur van genoemde afd., alsmede de heer van Gooi, directeur van bedoeld bedrijf en de heer G, Wagenvoorde, controleur van het wet telijk leerlingwezen in Zeeland. Zowel van de zijde der patroons als van de gezellen was hiervoor grote belangstel ling. Dank zij de welwillende medewer king van de directie van genoemd be drijf is het mogeijk ook hier op Wal cheren dit onderwijs te kunnen geven. De theoretische en practische lessen zullen worden gegeven door de heer A. P Wagenvoorde, smeltlasdeskundige hier ter plaatse. Benoemingen. B. en W. benoemden tot verificateur der financiën Ter secre. tarie de heer N. Tromp, commies ter provinciale griffie van Zeeland. Bevor derd werd tot hoofdcommies ter secre tarie W. F. van Riet, thans commies le klasse; tot commies 2e klasse de heren C. H. van Herwijnen, L. J. van der Veen en H. W. Lenseiink, thans adj. commies en tot adj. cómmies de heren H. Moor en S. Wisse, thans ambtenaar le klasse. Bekneld Een buspassagier. C. R. uit Goes, was zo., onvoorzichtig, om bij aankomst op de Markt, inplaats om door de gebruikelijke, door de nooduitgang de bus te verlaten. Hij dacht daarmede spoediger de aan- sluiting met de bus naar Goes te be reiken. Dit werd hem echter nood lottig, want hij raakte 'daarbij be- kneld tussen een tweede achterop rij dende bus, en verkreeg ernstige in wendige kneuzingen. Na verleende etrsie hulp ter plaatse door Dr. Fru- mau, werd hij naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd. Nieuu)-Namen K.V.P.-vergadering. In het Pa tronaat vergaderde de K.V.P. Als al tijd was de opkomst zeer slecht. Veer tien leden 't bestuur inbegrepen hadden zich de moeite getroost te komen naar de vergadering. Het contributie-vraag stuk nam geruimei tijd in beslag vast gesteld werd een contributie van f 2.- voor het gezinshoofd en een gulden vijftig als voor de echtgenote en de kinderen. De aanwezigen verklaarden zich bereid de contributie zelf op te halen daar de meeste jongeren weige ren zulks te doen. Toch zal andermaal worden getracht een propaganda-club op te richten en enkele voorlichtings avonden te geven. Besloten werd om binnen enige tijd voor de afdeling 'n spreker te vragen. Er zal aan de be stuurders van verschillende vak- en standsorganisaties gevraagd worden hun leden op te wekken naar de spre ker te komen luisteren. Voor de Twee de Kamer -verkiezingen werden candi daat gesteld de heren A. Lockefeer uit Hulst en W. Groffen te Middel burg. Goedgekeurd. Op de hengstenkeu- ring te Hulst werd ook goedgekeurd de hengst Dirk van Louise eigenaar-fokker gebr. Kerckhaert van Nieuw-Namen. Oudersavond. In het versierde Leo XlII-gebouw gaf de St. Paulus groep'een oudersavond. Voor een tal rijk gehoor opende do Aalmoezenier deze avond met gebed en een toe spraak. waarin hij de betekenis en stre ven van 't verkenners en welpen leven uiteenzette. Hij vroeg om de steun en sympathie der ouders. Een verkenner werd geïnstalleerd. De Hopman sprak over wat de verkenners aan kleding en uitrusting nodig hebben. Hij vroeg warm medeleven der ouders. Welpen en verkenners zongen, speelden to neel en maakten muziek. Twee ern- s tge nummertjes werden onberjspe- 1™, V1^ige^oerd en met grote aandacht vnufif Pauhtsgroep kan met oldoemng op deze avond terugzien. Ovezande Monumenten-collecte De collecte, georganiseerd door de plaatselijke monumentencommisrie, kan geslaagd genoemd worden. Er werden voor i ,io— certificaten verkocht. Pater v- d- Ven van ae Witfce Paters, hield een kerkcollec te voor de ziekenverpleging in de e van Afrika. Met een goede - i verllet hÜ Ovezande. via de kansel werden de parochia nen bedankt voor hun milde giften. Auto te water Een vrachtwagen an de firma Zeeland, aannemer van de wcRsverbetering in Ovezande. slip h» het Achterwegje en raakte in h! ¥.et aen kraan "it Goes kon rtena wf,, Vij zÜn nete]ige positie wor- deden ,1 I3 ,PfrS00nUjke ongelukken ueaen zich niet voor. Sluiskil UITVOERING KALOMID 7 ee^n",1^1'61"8'"® "Kalomid" gaf een geweldige avond voor de overige /"VVER het bouwvolume, dat onlangs door het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting met sterke beperking voor Zeeland werd vastgesteld is heel wat te doen. Óver het algemeen en speciaal in de getroffen streken voelt men zich sterk teil achter gesteld bij andere gebieden en men vroeg zich af, Waarom or.s gewest voor iedere hon derd woningen, die gereed komen in 1948 er slechts vijftig nieuwe mag aanbesteden, terwijl dit bijv. voor het niet getroffen Drente honderd en voor Den Haag zelfs vierhonderd bedraagt. Het Zeeuwse Kamerlid, de heer v. d. Feltz, die de regering daarover ver wijten heeft gedaan, ontving van minster Vos wel de toezegging, dat hij voor Zeeland de zaak nog eens nader za! bezien, maar dit nam de ongerust heid niet weg. Daarom klopten wij eens aan bij de nieuwe directeur van de Volkshuisvesting in Zeeland, ir Glerum, die zo welwillend was ons te ontvangen en te woord te staan, niet tegenstaande het werk waarmee hij overstelpt is. Hoewel Brabander van geboorte is ir. bevolking van Sluiskil. Evenals bij voorgaande uitvoeringen mochten ac teurs en actrices een luide bijval in casseren. Recollcctiedag. De kajotsters hielden een geslaagde recollectiedag. Een 35 tal meisjes uit de omliggende dorpen hebben te samen zich verdiept in godsdienstige en maatschappelijke problemen. Steen Benoemd. De wachtmeester le klasse der Rijkspolitie G. Wouters werd met ingang van 1 Maart als hoofdagent van politie benoemd bij de gemeente-politie te Bergen up Zoom. Stoppeldijk K.V.P. vergadering. In de verga dering der K.V.P. weiden J. van Don gen, burgemeester van Aardenburg en C. Devolder van Koewacht candldaat gesteld voor de a.s. verkiezingen van de Se Kamer. De heer Lansu van Zuid dorpe hield voor de weinige maae aandachtige toehoorders een causerie over de organisatie van onze K.V.P. en de voorschriften rond de candi- daatstelling. t Missiefilm,Door een pater Do minicaan uit Zwolle werd de prach tige missiefilm de Zwarte Zuster ver' toond, in het R.K. verenigingsgebouw'. De grootse natuur van Zuid-Afrika en het heidense leven van de Zoeloenc- gers werd in deze film schitterend in beeld gebracht. De talrijke aan wezigen volgden de film met volle aandacht. Door het opwekkende woord van de pater en het boeiend verhaal is ongetwijfeld het doel van deze film, n.l. meer kennis van en liefde voor de missie, bereikt. Terneuzen Loterij Door het comité voor ou den van dagen wordt, blijkens 'n ad vertentie in dit blad, een grote lote rij uitgeschreven, die tot doel heeft de ouden van dagen een genoeglijke dag te bezorgen. Men verzocht ons een aanbevellnkje er voor te schrijven. Acht gij lezer, zulks nodig? Wie zou de oudjes geen prettige dag gunnen en het comité geen rijk gevulde schatkistKoopt dus ieder een lotjeof twéé1 Vlissingen Geslaagd. Te Delft slaagde de heer L. J. Brasser voor het propae- deutisch examen voor werktuigkunde ingenieur. West dorpe Teerdag. De Visclub „De Plat zak" hield haar jaarlijkse feestavond welke werd voorafgegaan door de jaarvergadering. Deze avond verliep tot ieders tevredenheid. IJzendijke K.V.P.-vergadering. In de ve: ga- dering van de afd. IJzendijke van de K.V.P. werden als candidaten voc de Tweede Kamer voorlopig gesteld: de Z. E. H. W., Froger, pastoor van Schoondij-ce en JSusgemeestcr J v Dongen te Aardenborg Besloten w-.rd een 'dankschrijven te riohlen aan Dr Mes voor het velt eri gocue wtrfc dat hij in zijn I.HtLteit van Tweede Kamerlid voor onze provincie heeft gedaan. De vergadering nam n.ft algemene stemmen een motie aan, waarin geprotesteerd wordt tegen de gelijkschakeling van de nieuwbouw over het hele land, tot schade van de herbouw van tijdens de oorlog ver woeste streken, die nog wat mser achteraan zullen komen. Nog werd aan de Kath. raadfractie opdracht gegeven, om in de gemeen teraad het toezicht op de naleving van de voorschriften inzake bioscoop bezoek voor kinderen, in bespreking te brengen, aangezien blijkt, dat daar mede meermalen de hand wordt ge licht. RJL Boerinnenbond. Een R.K. Boerinnenbond werd opgericht als onderdeel van de N.C.B.. Door een bijzondere propaganda is het aantal leden in de laatste dagen verdubbeld. Hiermede is onze parochie weer een organisatie rijker, welke vruchtbaar werken kan onder onze vrouwelijke jeugd. Donderdag 5 Februari 1948. CLINGE: Filmvoorstelling van Flui tende Kogels" in het St. Aloysius- patronaat. Aanvang 7 uur. WESTDORPE. GheseUen van de Schreyboom met „Maria Bood schap" van Paul CInudel. Opvoering van hel toheelspel „Maria Boodschap" in het patro naat. Glerum van Zeeuwse afkomst zijn vaders wieg stond in Rilland en dat zal het hem wel gemakkelijker maken vertrouwd te geraken met zijn nieuwe amotsgebied, dat hem werd toegewezen nadat hij zijn sporen in Limburg bij de Wederopbouw verdiend heeft. Ir. Glerum zei nog te kort in Zee land werkzaam te zijn om een gefun deerd oordeel over de huisvesting te hebben, maar al pratend bemerkten wij, dat hij reeds over heel wat feiten kennis beschikte en zijn ogen goed de kost gegeven had. HET BOUWVOLUME. Natuurlijk kwam het gesprek reeds vlug bij het befaamde bouwvolume en de 50 procentclausule terecht. Zijn eigen oordeel over dit percentage gaf ir. Glerum liever niet, daar het hem als ambtenaar niet past critiek op zijn superieuren uit te oefenen. Hij wilde alleen zeggen dat het nog eens bekij ken door de minister van de Zeeuwse huisvestingszaken, zou leiden tot een verhoging van het percentage. Aan de tot nu toe genoemde vijftig procent zit de volgende consequentie vast. Naar ruime schatting zullen er in 1948 in Zeeland tweeduizend nieuwe woningen gereed komen. Wordt de vijftig procent gehandhaafd, dan zul len er dit jaar slechts duizend nieuwe woningen mogen worden aanbesteed Nu kunnen deze nieuw aan te beste den huizen wel grotendeels aan de getroffen gebieden worden gegeven, maar men mag ook weer niet blind zijn voor de behoeften van snel in bevolking toenemende centra als bijv. Goes dat ,ln een kwarteeuw tijds zijn bevolking bijna zag verdubbelen. Zó bezien is een getal van duizend niet groot voor een provincie, waarin een stad als Vlissingen ligt, die alleen reeds een woningtekort van 1800 heeft. Ir. Glerum legde er de nadruk op, dat de genoemde vijftig pro eent alleen geldt voor 1948 en dat volgend jaar opnieuw de cijfers worden vastgesteld. Op onze vraag hoe het kwam dat Drente zoveel meer begunstigd werd dan Zeeland, antwoordde ir Glerum, dat die bevoorrechting niet bewezen is. Die kan men slechts vast stellen als men weet hoeveel woningen daar in aanbouw zijn Het is heel goed moge lijk, dat dit laatste aantal zo gering is, dat de volle toewijzing van honderd procent minder bètekent dan de vijftig voor Zeeland. Ditzelfde geldt ook voor den Haag en andere grote steden; terwijl voor die metropolen ook de zwaarwegende fac tor van de grote bevolkingsaanwas van belang is. Dit laatste is inderdaad niet licht te achten; alleen in Rotterdam bijv. staan veertigduizend gezinshoofden op de wachtlijst voor een woonielegenheld! Vast staat ook. dat Zeeland met twee duizend nieuwe huizen geen slechts figuur slaat daar dit vijf procent van het totaal is, terwijl in Zeeland nog geen drie procent van Neerlands be volking huist. De grootste nood bestaat op Wal cheren, Schouwen en in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. In dit laatste gewest zijn Breskens en Oostburg er het beste aan toe, wat de nieuwbouw betreft, maar Sluis, IJzendijke en. de gemeente Aardenburg zijn nog verre van verzadigd. DE SCHADEREGELING. TV: opbouw in laatstgenoemd gewest wordt ook belemmerd door de schade-regeling, vooral omdat er nog geen schikkng is gevonden voor de eigendommen, die in Franse en Bel gische handen zitten. Wel is er 'n regeling voor de bezitters uit Engeland, Amerika, Canada en Australië, maar voor Frankrijk en België is men nog niet verder dan het overleg. Ir. Glerum bevestigde, wat wij vorige week reeds als ons vermoeden uit spraken, dat er-voor de wederopbouw der boerderijen een aparte schaderege ling op komst is. Wijzer dan we geko men waren, verlieten We de „Sprenck", waar Volkshuisvesting haar hoofd kwartier heeft-opgeslagen, en de nieu we leider met de beste voornemens be zield is, voor Zeeland te bereiken, wat menselijkerwijze mogelijk is. De ruimte, die van. de taille uit een rokwijdte aangeeft, doet het figuui breder lijken dat dit ln werkelijk heid ls. Dit benoeft voor slanke figuren geen bezwaar te ijn, doch zwaardere figuren kunnen de vereiste rok wijdte beter op een andere mailier "i-krijgen, n.l. door ingezette banen die aan de taille smal beginnen er, naar onderen klokkend uitlopen, zoals op de tek ning is aangegeven Het achterpand «an de ,-ok bestaat lit twee leien, zodat een naad in het hidden tornt. De rug van het ïflfje is glad. De ingekmpte delen van het voorpand worden ingerimpeli: waar na het pasje wordt opgestikt. Een grote strik van dezelfde stof vormt verder de enige garnering. Het andere model kan heei geschikt van twee soorten stof worden ge maakt. Heeft U een apon. die onder de ahn versleten dan kan men dit verhelpen door nat gebruiken van een andere stof Deze stof wordt dan op de japon gestikt en van een knoopgarnering voorzien. De rok bestaat uit vier banen, die van boven glad om de taille 3luiten en naar •aderen klokkend uitlopen, "a.n voren ziin schuine steekzakken aangebracht. Jap°n ™et de strik kan onder J 2003 24 en de andere iapon l fle administratie var. ..Sella" Kromme Nieuwe Gracht 66. Utrecht a f 0.95 worden besteld J 2003 24 ln de bovenwijdten 88- 96 en 102 cm Aan stof is voor dit model bij een bovenwijdte van 96 cm ona 2.5U tn. van 140 cm. breeu r.odig. j^ASJMIR 1 Ver in het Noorden van India, in de schaduw van het mach tige Himalaja-gebergte, ligt het land, dat velen van. onze lezers zullen kennen uit de boeiende vertellingen van de Karakorum-reizigers, het echt paar Visser't' Hooft, die Srinagar, de hoofdstad van Kasjmir steeds als uitgangspunt van hun tochten kozen. Hindoe en Mohammedaan verdra gen elkaar nu eenmaal sleohter dan water en vuur. Voor een Hindoe is een koe een heilig dier. Wie een koe doodde, zelfs al gebeurde dit per on geluk, werd eens volgens Hindoe-wet ten met de dood gestraft. Een Mo hammedaan daarentegen ziet in een koe alleen maar een nuttig dier, dat tijdens haar leven zuivel, en na liaar dood nog eens vlees verschaft. Dit is één belangrijk verschilpunt, maar zo zijn er tientallen anderen te noe men. Dc Hindoese Maharadja wil het land aansluiten bij India, prompt is hierop onder de Mohammedanen een opstand uitgebroken. Zij wensen aan sluiting bij Pakistan, hetgeen afge zien- van de godsdienstige overwegin gen ook geografisch cn economisch verantwoord geacht kan worden. Srinagar, is het toneel geweest van een felle strijd, tussen de rebel len en het derwaarts gezonden leger van India. Ook om Djamma en Poonch is verbitterd gestreden. De Mdharadja moest de vluciu nemen om zich het vege lijf te redden. India beschuldigt thans Pakistan, dat hel. in deze kwestie niet onzijdig is ge bleven, doch aan de rebellen steun heeft verleend. Zeer onwaarschijnlijk lijkt dit niet.... Hoe het ook zij, er vloeit in deze schone streken bloed, en de Veilig heidsraad staat voor de moeilijke taak deze kwestie te ontwarren, het zij door een volksstemming, hetzij door instelling van een Commissie van Drie. Jn een van zijn boeken schreef de de heer Visser: „In de Mogeltuinen kleurden fel de uit de grond gewoe kerde bloemen, omdat het Lente was. Uit de vlakten van Indië, waar in dikke nevel het stof der velden en wegen hing, waren wij omhoog ge komen naar Kasjmir, waar tegen iet heldere hemelblauw de wolken zeil den en hun schaduwen deden schui ven over de blanke sneeuwvelden op de hoge bergen.... Twee beelden; dit Kasjmir en het door politieke verdeeldheid bloedende Kasjmir. Twee beelden; twee werel den, die van voor 1940 en die van na 1945. vy IE in de graphicus en glazenier Jan Willemen uit Dongen een dromer ziet en dat zijn er naar mijn erva ring velen vergist zich deerlijk. Nu moet ik hier eerlijkheidshalve aan toevoegen, dat het een gemakkelijk te maken en begrijpelijke vergissing is. Immers, vooral voor de „leek" ligt het begrip „dromen" en het begrip „scheppend kunstenaar zijn" zo on middellijk naast en in elkaar, dat het onderscheid tussen deze beide niet alleen moeilijk is te zien maar zelfs voor een ongeoefend oog geheel dreigt weg te vallen. Maar juist daarom heeft een kunstenaar, die gelijk Jan Willemen blijkens zijn werk iets te zeggen heeft, het volle recht aan spraak te maken op een nauwkeurige bestudering van zijn producten. Een diepgaande studie is tegen woordig ln een dagblad onmogelijk; wij moeten volstaan met het aange ven van een enkele richtlijn, waar mee wij dan de kunstenaar en de werkelijk belangstellende in zijn werk een dienst denken te bewijzen. Allereerst dan deze stelling; Jan Wil lemen is een vechter. Tyanneer u het edel gevormde hert je, dat wij hier voor u afdruk ken, aandachtig beziet, dan ervaart u weldra, dat zijn lijn sierlijk is en ka raktervol tegelijkertijd: dit edele dier tje overtuigt de beschouwer nadruk kelijk en niet te weerstaan van ver schillende waardevolle dingen: 1. de zelfstandige schoonheid van een dier; 2. de alles overheersende schoonheid van God in Zijn schepping; 3. de be langrijke functie van het Schone zelf waarvan de kunstenaar de dienende meester is, iflthans behoort te zijn. Dat Jan Willemen hierover vaak en diep mediteert is duidelijk en het bewijst zowel zijn grote aanleg om het bovenzinnelijke uitdrukking te geven in de voor allen en iedereen tastbare realiteit (kenmerkend voor een kunstenaar, die in aanleg waar lijk groot IS) als zijn eerlijke opvat ting over de maatschappelijke taak, die een kunstenaar heeft te vervul len: middelaar te zijn. Hij verwezen lijkt wat sommige gezaghebbende schrijvers aangaande het kunstenaar- schaf beweren: het is in eerste en laatste instantie een priesterschap. Daarom noemden wij Jan Willemen een vechter. ïy/Tisschien komt dit nog scherper naar voren, als we zien naar zijn Christofoor, in wiens stoere kleinheid we een beeld zien van de kunstenaar zelf: Christus torsend met inspanning van alle krachten, bedeesd en gering om die zware en schone opgave, maar ook sterk en vol overgave om de uit verkiezing. Zo is het werk Van Jan Willemen, van wie we nog zeer veel verwachten, zoveel zelfs, dat we niet aarzelen te schrijven, dat de kerkelij ke (liever misschien: religieuze) kunst van Brabant in hem waarschijnlijk een van de meest waardèvolle verte genwoordigers heeft gevonden van de nu levende generatie. LEO BOEKRAAD Twintig jaar Katholiek leven door van Duinkerken rrERECHT wordt Anton van Duin- kerken een brillant auteur ge noemd, en wel ln de dubbele bete kenis van dat woord. Hij straalt als een zon aan het vaak nog be trokken firmament van de vaderland se litteratuur temidden van sterren, die hoogstens aanspraak kunnen ma ken op „tweede of derde grootte" Kwalitatief en kwantitatief steekt hij uit boven zijn leeftijdgenoten en in vele gevallen kan hij zelfs rustig wed ijveren met vertegenwoordigers van de geslachten vóór en na hem. Maar ook zijn wij gedwongen op de twee de betekenis van „brillant" te wijzen. Veel vSfi wat van Duinkerken schrijft is een oog- en zinverblindend vuurwerk, straalt en schittert naar al le zijden en men komt soms al te ge makkelijk in de verleiding de kern van het betoog critiekloos te aan vaarden louter en alleen om de wijze van voordragen. Want zijn schrijf kunst wekt sterke herinneringen aan de voordrachtkunst, de in letterschrift gebrachte rhetorica, waarvan dan ge voegelijk kan worden toegegeven dat hij haar tot werkelijke kunst heeft weten té verheffen. -VTaar daarmee alleen komen we er niet, zeker niet als het gaat om een essay, waar het beweerde drin gend roept om deugdelijke bewijzen. Vooral met een opstel als „Verdedi ging van Carnaval" eisen wij iets meer dan een glanzende verdediging van het cultureel-religieuze leven in het Zuiden des lands: wij willen op puur zakelijke gronden vernemen of Carnaval nu eigenlijk in zijn huidige verschijningsvorm aanvaardbaar is of niet. Dat van Duinkerken persoonlijk een voorstander is van Carnavalsvie ring kan ons verder rustig onberoerd laten. Vijn gebundelde opstellen „Waarom ik zo denk" tellen weliswaar ook andere en naar onze smaak vanuit het verstand gezien meer waardevol le gedeelten, als daar zijn „Apologie der Cultuur" en het informatieve „Wij en de politiek" maar dit neemt niet weg, dat wij ook een verhandeling als over Carnaval, na zoveel jaren in een verantwoorde bundel opgeno men, na een critisch onderzoek niet zonder meer wensen te aanvaarden. In dit verband moet ons eveneens van het hart, dat „Rijksbisschop Ludwig Miiller" beter niet meer herdrukt had kunnen worden (het is niet meer ac tueel en historisch bekeken niet be langrijk genoeg, terwijl ook/de cri tiek op de befaamde rede van dr. Féron waarschijnlijk met meer suc ces achterwege had kunnen blijven. "VTu willen wij niet beweren, dat „Zoals ik denk" om de bovenge noemde redenen zoveel aan waarde heeft ingeboet, dat men het beter on gelezen zou laten. Integendeel, van Duinkerken is werkelijk brillant: wat hij schrijft is altijd opnieuw belang wekkend en het is goed zijn versprei de opstellen eens in een handig en goed verzorgd boek bijeen te hebben. Want ondanks de fouten van zijn voortreffelijke schrijvers-eigenschap pen kan men deze bundel zonder overdrijving „een onmisbaar docu ment" noemen. De uitgave is van „Het Spectrum" te Utrecht. Tn Kunstzaal Donders te Tilburg (Zomerstraat) zal de kunstschilder J. J. Moolhuizen zijn landschappen, bloemstukken en stillevens expose ren. De tentoonstelling zal op Zater dagmiddag 7 Februari geopend wor den om 4 uur, door prof. dr. W. Gs. Hellinga, hoogleraar aan de Universi teit van Amsterdam. Deze tentoon stelling wordt 22 Februari gesloten! 'yanaf Zondag 15 Februari a.s. zal de kunstschilder Edmond Wingen 'n retrospectieve tentoonstelling van zijn werken houden in het Panorama Mes dag te Den Haag. De opening van de ze expositie geschiedt door de dich ter Leo Boekraad. rjiot en met 29 Februari a.s. zal in het stedelijk museum te Amster dam een tentoonstelling worden ge houden van oude tekeningen en nieu we litho's van Pablo Picasso. Eerste halfjaar: Wat heerst hier el lende. Wat is de kampongbevolking nog onbeschaafd. Waarom hebben de ze volken zich niet ontwikkeld gelijk de Europese volken? Wat hebben die Hollanders hier vroeger uitgevoerd? Hebben die allen aan hun lot overgelaten? Zie, die in lander eens buigen, als een knipmes. Zijn zij onderdrukt geworden? Ik zie een officier 'zitten op een prachtig kantoor. Grote luie stoelen staan naast hem, een voornaam uitziend Javaan zit naast hem op de grond. Zijn de Hollanders dan zo onbeleefd? Zij wo nen in prachtige villa's. De bevolking ln vervallen bamboe-hutten. Kent dit volk dan geen intellectuelen? Tweede halfjaar: Het volk lijkt me toch niet zo dom els ik dacht. Het heeft toch intellectuelen. Verschillen de kampongs zien er behoorlijk uit. Ik zie mooie wegen en spoorlijnen. Ik zie de sawahs, eenvoudig en toch goed bewerkt. Wat weet ik toch eigenlijk al veel van Indië. Waarom is dit door andere niet gezien en niet meer voor de bevolking gedaan? Derde halfjaar: Ik zie steden uit de grond rijzen. Ik zie prachtige zieken huizen. Ik zie het Rode Kruis werken in ver afgelegen kampongs. Ik zie mooie kerken. Ik zie enorme water werken en stuwdammen, die de be vloeiing van de sawahs regelen. Ik zie spoorlijnen dwars door bergen en over afgronden. Ik zie t-o ziekenzorg, de bestrijding. Ik zie al die moderne hulpmiddelen van deze tijd. Vierde halfjaar: Hoe zouden toch die eerste pioniers, die hier aan land kwamen, het land gevonden hebben' Hoe hebben zij er kunnen leven, daar je zelf van malaria baast niet kon ge- ntzen. Wat moeten hun materialen primitief geweest zijn. En toch zij hebben het gedaan. Zij hebben te voet DE MOEILIJKHEDEN IN KA.d.iMip het terrein vérkend, door oerwouden, door moerassen, over bergen en door afgronden. Spoorlijnen lopen dwars door alles heen. Bergen moesten ge ruimd worden, afgronden overbrugd. Vijfde halfjaar: Commissies komen. Ministers komen. Verslaggevers ko men. De Veiligheidsraad Dienstplich tigen, die pas hier zijn, schrijven brie ven naar huis van verontwaardiging: „Moeten wij opruimen, wat anderen verknoeid hebben O.V.W.-ers schrijven: „Ziet naar jns. Wij vragen niet. wij doen. Wij zijn de pioniers" Grote stukken verschijnen in Hol land en elders in de couranten. Er wordt gekankerd, er Viordt geoor deeld: O.V.W.-ers. leeglopende avon turiers. Dienstplichtigen, arme ge dwongen jongens. Wat hier vroeger zat: het overschot van de maatschap pij. En toch in Indië wordt gebouwd Er wordt gewerkt, omdanks gekanker Ik denk weer aan de eerste pioniers Ik zie weer die officier zitten, naast hem die Javaan gehurkt. Wat voelt die Javaan zich op zijn gemak, omdat die officier zo goed zijn adat kent. en die respecteert Hier werd iets groots verricht. Hier wordt iets groots ver richt. Nederland heeft grote mannen Ik zwij'g en denk. Ben dankbaar hier te kunnen zijn. Ik voel me prettig. Ik weet van Indië niets af. O.V.W.-er „T" BRIG. ^yERDEN destijds reeds sporen van een wild zwijn in de bos rijke landgoederen van de heer Meursse onder Putte gevonden, thans is het boswachter Schaiken gelukt bij zijn tocht een wild zwijn ongemerkt tot op 15 meter afstand te naderen. Een tweetal schoten werden doeltreffend gelost. Het naar schatting 150 pond wegende beest kon de schoten blijkbaar ge makkelijk hebben, want met ach terlating van wat bloed, verdween het naar veiliger oorden. GOES. 2 Febr. 1948. Groenten: Spruiten 29—33, Witlof I 15—23, Rode kool 12, Boerekool 1118, Savoyekool 3.509.50, Peen I 8.50, alles per 100 kg. GOES, 3 Febr. 1948. Appels: Goud- reinetten 19—71, jonathan 20—98, Zure Bellefleur 1654, Golden Deleeious 18 —71, Lombarts Calville 27—33, Relnet- ten van Zucalmaglio 2635, Court SCHAKEN GOES WINT VAN TERNEUZEN. Een ontmoeting tussen de Terneu- zense en de Goese schaakclubs werd door de Göesénaren gewonnen'met 6V2 3»/2- De gedetailleerde uitslag was: P. v. d. Sande (Terneuzen)A. Reu- sen (Goes) '/a—'/2; S. W. Henry—A. Nordlohne 01; J. v. d. StaalG. Vo mer 1—0: A. v. d. StaalH. Oylemans 1—0; B. Burger—J. de Kuyper 01; J. KaanA. Looien 10; J. v. Bemme- len-H. Verbeek VsliA. Mamerlynck J. Ouwerkerk 0—1; A. StaÜhouders J. v. Zweden 0—1; B. Swets—Mr. C. M. Kegge Vz—Vi. SPORT IN 'T KORT IJzendijke won de blljartontmoe- ting tegen Sluis met 596—349 car. De organisatie van de interland- handboog-wedstrijd Nederland en Bel gië ls opgedragen aan de jongste schut terij in den lande, n.l. De Rare Schut ters, te Tilburg. pendu 11—16, Fr. Bellefleur 12—22. Reulemans 16—28, Zoete Bellefleur 26 —38, Zoete Ermgaard 2650, Pomme d'Orange 1626, Zoete Campagner 23, alles per 100 kg.; Peren; Comtesse de Paris 52—62, Pondsperen 24—33, St. Romy ^4—38, Kleiperen 18—37, Gieser Wildeman 23—46, Brederode 3045, Winterlouwtjes 19-»29. ROTTERDAM, 3 Februari. To taal aangevoerd 2173 stuks vee, n.l. 390 paarden, 33 veulens. 375 magere runderen, 713 vette runderen, 38 gras kalveren, 195 nuchtere kalveren, 22 schapen en lammeren, 1 varken, 355 biggen, 110 bokken en geiten. Prijzen slachtpaarden 1.55—1.20— 0.700 per kg. Paarden f 850700400. Hitten f 600—500—300. Kalfkosien 800675500. Melkkoeien 820. 700—500. Varekoeien 500—400—350 Vaarzen ƒ550—400—275. Pinken (375- 275225. Glaskalveren 200110 —50. Biggen f 605035. Biggen aanvoer korter, handel vlot, prijzen stijgend. Pa.rden, aanvoer Iets ruimer, handel vlot, prijzen werk en slachtpaarden iets stijver, verder als vorige week. Kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel ta melijk. prijzen iets hoger. Varekoet-n aanvoer iets groter, handel kalm, prij zen prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer iets ruimer, handel matig prijzHii stabiel, nraskaiveren aanvoer gering, handel lui, prijzen onveran derd

de Stem | 1948 | | pagina 3