Van de hak de Het Katholiek buitengewoon lager onderwijs Corpulentie en snedigheid Wat een Wonderlijke Wereld R AP IQ DE STEM VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Motie K. V. P. Langs de weg Ijzend ij ke Een honderdjarige te Kloosterzande Getroffenen Tegenhanger Om op te schieten Zeeland heeft dringend behoefte aan nog een school DOKTER MF.TZELAAR NAAR INDIë. De heer D. Metselaar, arts te Kam perland heeft een functie aangeno men bij de dienst der Volksgezond heid in Indië. Eind dezer maand gaat hij Kamperland verlaten om zich daar na in Maart in te schepen. Door dit vertrek ontstaat er ook 'n vacature in de Prov. Staten, in welk lichaam dr. Metselaar sinds het vorig jaar, zitting had voor de A.R.-partij. ZEEUWSE BRANDWEERBOND HERRIJST. Er bestond in Zeeland voor de oor log een provinciale Zeeuwse Brand- weerbond. Deze bond had als taak de boer voorlichting te verstrekken in brandweeraangelegenheden. In de oor log was men gedwongen de activi teit te staken, doch thans is besloten het werk opnieuw ter hand te ne men. Als voorzitter van de bond is aangewezen de burgemeester van Ter- neuzen mr. P. Tellegen. De burge meester van Oost-Kapelle, de heer F. G. Sprenger, zal als secretaris optre den. TONEELCONCOURS TE ST. JANSTEEN Zaterdag vindt in St. Jansteen tot slot van het door de toneelvereniging St. Jan georganiseerde toneelconcours de opvoering plaats van het door Dr.S Lockefeer geschreven Z. Vlaamse spel „de Zondvloed", dat in Hulst reeds viermaal voor een uitverkochte zaal werd opgevoerd en op meerdere plaatsen ten tonele zal gevoerd worden Zondagmiddag vindt de uitslag van de Jury plaats, waarna nog een be spreking zal gehouden worden om te komen tot coördinatie van de ver schillende toneelverenigingen in ons gewest. Zondag en Maandagavond vindt tot sluiting der festiviteiten een cabaretavond plaats. KRABBENDIJKE BLAAST VICTORIE. Tn DE JONGSTE raadsvergade- ring deelde de voorzitter mee dat de gemeente niet meer nood lijdend is. De gemeente-begroting voor 1948 laat zelfs een overschot van f 40.000 zien. Dank zij dit mee vallertje zullen de klinkerwegen in het dorp gerepareerd worden. BONNEN ZWENDEL Door de Rijkspolitie te Ovezande werd een zekere V. uit Goes aange houden. De man had een te grote hoeveelheid bonnen bij zich, waar onder voor plm. 13 kg. boter. De man werd gearresteerd en naar Middel burg overgebracht, waar hij wel een minder rcyaal gesmeèrde boterham zal krijgen. DE ZWARTE HANDEL TIERT NOG. Door de C.C.D. worden de laatste tijd in de Zak van Zuid-Beveland ver schillende woonwagenbewoners aange getroffen, die bij de landbouwers wol ruilen tegen boter en vet. Een knot wol wordt hierbij getaxeerd op 1 kilo gram vet of boter. De boter wordt door dé woonwagenbewoners tegen zwarte prijzen doorverkocht aan pa- tattes frites-bakkers. Er wordt tegen deze overtreding flink opgetreden. GE9LAAGO. Dezer dagen werd te Goes In de Pitmanschool een examen afgenomen vanwege de Ned. Bond van Fitman- leeraren. Het diploma kantoortypen kon worden uitgereikt aan: J. A. de Bour- graaf, Wemeldinge; L. Éding, Yerseke; C. Herinck, 's Heer Abtskerke; K. Kole 's Heer Arendskerke; M. Lindenbergh, Wolphaartsdijk; J. Lobbezoo, Goes; J. de Priester, 's Heer Arendskerke; Jan Schrijver, Goes; P. Speykers, Nieuw- dorp; W. Steutei, Goes; J. Waverijn, Kruiningen; Tr. van Anrooij, Yerseke; Dat kan. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende or ganen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer want ze worden afgevoerd, re gelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen wórden minder en de aanvallen ne men in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw le venslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Adv. 580-oo E. de Back, Goes; A Felius, Baarland; J. Kakebeeke, Driewegen; A. de Kok. Nieuwdorp; P. de Koster, Colijnsplaat; S. Kramer, Goes; C. van Loo, Wol phaartsdijk; I. Priem, St. Maartensdijk I. Schipper, Wolphaartsdijk; N. Traas, Baarland en J. Zegers, Wolphaartsdijk. 'EEN LATE ONDERDUIKER Te Vlissingen is de bunkermachine van de Steenkolenhandelsvereniging, die van 1927 tot 1941 bij deze maat schappij in gebruik was, veilig in de Vlissingse haven teruggekeerd. Men achtte het n'.I. in de bezetting raad zaam deze machine voor de grijpgra ge Duitsers op te bergen. De bunker machine Is thans weer bedrijfsklaar. De havenoutiilage In Vlissingen is nu weer belangrijk verbeterd. Clinge Teerdag. De jaarlijkse teerdag van de fanfare „Weldoen door Vermaak" behoort weer tot het verleden. Ruim 80 leden en muzikanten namen er aan deel. Ook by de H. Mis, welke *8 mor ons opgedragen werd Voor de overle- dén leden was veel belangstelling. Het rondtrekken met de muziek voorop bracht in het dorp een hele drukte. Tot laat in de avond heerste er een gezellige sfeer terwijl de no dige glaasjes, groot en klein, werden gedronken. Goes 7WFT5AL* PABRI-ÉKF-N «Pfcl DÖORW CANDIDAATSTELLING TWEEDE KAMER. Door omstandigheden welke het niet in de hand had, kan de tegen Vrijdag a.s. aangekondigde vei gadermg der afd. Goes van de Kath, Volkspartij niet doorgaan. Uiterlijk 7 Februari moeten echter de candidaten voor de Tweede Kamer worden gesteld, waarom het be stuur besloot dit zelfstandig te doen. Het zal naar men ons meedeelde, de heren mr. A, Eikhuizen te Ovezande en Sjef van Dongen te Aardenburg candideren. Mochten er nog leden zijn. die een andere candidaat aan dit tweetal willen toevoegen, dan hebben zij daartoe nog gelegenheid tot Vrijdag. DE KATH. ACTIE. Kerkelijke zending verleend. Na ruim drie jaar voorbeieidlng is Maandagavond aan zeven leden der Kath. Actie In onze parochie de kerke lijke zending verleend. De plechtigheid bad plaats in de parochiekerk door onze Deken, met assistentie van Rector Jansen en kauelaan v. Teylingen. Eerst werden de candidaten, de heren L. de Jong, L. v. d. Boog en F. Hagenaars en de dames M. Bos-v. d. Ham, M. Dcgge-Bonte, L. Boel, en W. de Valk toegesproken door de Deken, waarna zij in het priesterkoor plechtig de ge loofsbelijdenis deden, de eed op hët Evangelieboek aflegden, trouw aan de Kefk en gehoorzaamheid aan de Bis schop beloofden. Hierna ontvingen zij namens de Bisschop uit de handen van de Deken de zending om zich toen naar het Mariabeeld te begeven en de opdracht aan de H. Maagd te doen. In het priestekoor teruggekeerd ont- Qnze horizon is tameHjk beperkt en strekt zich niet veel verder uit, dan de grazige landouwen en blin kende wateren van het nimmer vol prezen Zeeland. We kunnen dus niet beweren, dat het verschijnsel alge meen is in Nederland, wel dat het zeer opvalt In ons gewest. We bedoe len dat van de bijkans ontstellendo toename der corpulente dames sinds de bevrijding. Behalve voor de vrouwen in kwes tie, heeft deze eigenaardigheid haar speciale bezwaren voor anderen en wel zeer bijzonder voor hen, die met hen moeten reizen in de wat krap uitgemeten duo-zitplaatsen van onze autobussen. Uit eigen ondervinding kunnen we meespreken, dat wie zulk een reisge note naast zich neergeploft krijgt, wel niet direct voor verplettering moet vrezen, doch een zeer enge levensruim te pijnlijk aan de lijve voelt, welke in bijzonder „zware gevallen" met et telijke kilometers ademnood gepaard gaat. De wetenschap wil, dat vervetting van het lichaam vermagering van de geest met zich brengt. Dat die stelling niet altijd onaan vechtbaar is, bespeuren we j.l. Vrij dag, toen in 's Heer Arendskerke een kolossale boerinne de bus naar Mid delburg besteeg en zich neerliet naast de schraalste man, die ze in het ve hikel kon vinden, doch die toch pijn lijk klem kwam te zitten en uit wraak tegen de conducteur zei: „Fei telijk moest per gewicht betaald wor den!" Onze dikzak vatte, verre van goed moedig vuur op dit gezegde en het gegrinnik dat er op volgde. Snedig zei ze tot de jammerlijk verdrukte: „Wees maar blij, dat het niet zo is, want dan lieten ze jou staan!" De bus lachte weer behalve de tot corned-beaf geperste ongelukkige. Inzake achterstand bij de herbouw JN de algemene ledenvergadering van de Kath. Volkspartij afdeling IJzen- dijke werd de volgende motie aange nomen: „De afdeling IJzendijke van de Ka tholieke Volkspartij, in vergadering bijeen, spreekt zijn grote verbazing en diepe teleurstelling uit over het be sluit van het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw, om van nu af aan geen urgentie te verlenen voor de woningbouw in de geteisterde ge bieden, doch het behoefte-element over het gehele land reeds nu tot basis te nemen en wel op de volgende gronden: a. West Zeeuwsch Vlaanderen voelt zich ondanks allerlei beloften door de Overheid losgelaten, terwijl nog een schrikbarende achterstand bij de her bouw valt in te halen; b. De vrees bestaat dat niet vol doende materialen ter beschikking zul len komen en dat ook het gebrek aan arbeidskrachten steeds nijpender zal worden, zodat de wederopbouw van ons tot de zwaarst getroffen gebieden be horende streek de eerste tientallen van jaren niet verwezenlijkt zal zijn; c. Het is onbillijk om niet allereerst en met de grootste krachtsinspanning te herstellen wat door een minderheid voor allen in het land is geofferd; d. Het voorafgaande rechtvaardigt het vermoeden, dat in België verblij vende evacué's van West Zeeuwsch- Vlaanderen zich daar blijvend zullen vestigen en dat nieuwe vestigingen al daar door oorlogsgedupeerden, wier woningen de eerste jaren niet zullen kunnen worden herbouwd, geleidelijk aan zullen toenemen. vingen zij officieel hun aanstelling tot Juni 1949. Teruggekeerd naar hun plaatsen wer den zij nogmaals toegesproken door de Deken, die duidelijk en indringend de betekenis der lekenzendlng uiteenzette en de gezondenen er op wees, hoe zij nu waren geworden tot goede instru menten Gods en zij al hun krachten en vermogens moeten aanwenden tot heil der zielen en de Uitbreiding van het rijk Gods op aarde. De Deken sprak de hoop uit dat de kleine thans gevormde kern zegenrijk zou werken in de parochie en dat zij zich langza merhand, door toetreding van nieuwe leden, zou uitbouwen tot een forser groep, die veel actie zou kunnen ont plooien. Tenslotte ontvingen zij allen de zegen met het Allerheiligste, om zich daarna in de pastorie te verenigen tot een korte, intieme samenkomst. Geslaagd. Te Delft slaagde de heer J. L. Overbeeke voor het pro- paereutiseh examen voor vliegtuig- bouwkundig ingenieur. Raadsvoorstellen. Naar aanlei ding van het in de vorige raadszitting besprokene, stelleh B. en W. thans de raad voor, om de verórdening op het Gasthuis in die zin te wijzigen. Verder wordt voorgesteld met de heer E. A. Spelier, garage „De Koe poort" een stukje grond te ruilen in verband met het bijbouwen van een garage. In verband met het feit, dat de in vordering van alle ontvangsten en 't doen Van betalingen oen gem. bedrijf betreffende niet 'ot de taak van een gem -ontv. als zodanig behoort stellen B. ert W. voor 't kasbeheer van Grond bedrijf en Keuringsdienst van Vee en Vlees en Slachthuis, op te dragen aan de gem. ontvanger tegen een salaris van f 100 per jaar per bedrijf, ingaan de 1 Februari 1946. ..Het lied van Bern aflette" Deze bekende film haar het boek van Wer- fel, zal binnenkort ook in het Grand Theater alhier vertoond rVorden. Na de landingsoperaties op Walcheren hebben de geallieerden In de straten van West-Kapelle zes tanks achtergelaten. Tot dusver z(jn ze daar als her innering aan die vreselijke dagen blijven staan. Thans worden ze gedemon teerd en het staal zal voor vredelievender doeleinden dan oorlogvoering wor den gebruikt. bliek en onder regie van de heer Eg- germont werden alle rollen nauwkeurig vertolkt. Jammer dat de tweede avond minder goed bezet was. Ook de laatste jaarvergadering, hoe wel van grote betekenis, was zeer slecht bezocht. Nadat de voorzitter in deze eerste vergadering van het jaag 1948 allen een zalig en gelukkig nieuwjaar had toegewenst, werden de verslagen van secretaris-penningmeester zowel van instellingen die adn de vereniging Verbonden zijn als van de K.A.B. voor gelezen en met een batig saldo goedge vonden, waarna door de voorzitter in het bijzonder een woord van dank werd gesproken aan de secretaris-propagan dist. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Broeders, die in duidelijke taal de toestand uiteenzette. Hij wees er vooral op, hoe dringend nodig is de K.A.B. in een tijd 'als deze. Tenslotte werd nog aangekondigd dat a.s. Don derdag een ontwikkelingsavond zal wor den gehouden, waar als sprekers zullen optreden de heeren Ruiter en Schets te Vlissingen. Hoofdplaat Groenendijk Toneeluitvoering. Dat de K.A.B. alhier niet een dood lichaam Is gaf de toneelvereniging in haar eerste winter- uitvocrlng door het opvoeren van het drama Dodenschaduw wederom "te zien. Tot grote voldoening van het pu- i Toneeluitvoering R.KJ.B. De to neelvereniging R.K.J.B. van IJzendijke en omgeving gaf een toneelavond voor haar donateurs te Hoofdplaat. Opge voerd werd De Rode Adelaar. Aange zien deze vereniging voor de eerste maal voor het voetlicht trad, kwam er wel eens stagnatie in het spel, maar over het algemeen werd het stuk-goed gespeeld. De bezoekers hadden een ge noeglijke avond. Jaarvergadering Helpt Elkaar. De Varkensvereniging „Helpt Elkan der" hield haar jaarlijkse vergade ring. Door de secretaris werd reke ning en verantwoording gedaan over het jaar 1947. Er was een batig saldo van f 510.78. Totaal bezit 1 Jan. 1048 f 2696,35. Het aantal gestorven var kens bedroeg-5 waarvoor f 185 werd uitgekeerd, in '1947 was 1 nieuw lid toegetreden. Aantal leden 1 Jan. 1948: 170. Het bodeschop- werd aangenomen door Aug. de Srac} voor f 40 over '48 terwijl 't knippen werd aangenomen voor f 0.24 per varken door P. van Voren. De contributie bedraagt 40 et. per maand per varken. Uitkerihg voor gestorven varkens f 1.00 per k.g. Entree voor nieuwe leden f 3.-. Het spuiten der varkens zal in verenigings verband geschieden. Getracht zal worden om meer ver gunningen te krijgen tot het houden van een varken voor hflisslachting. De aftredende bestuursleden .wer den herkozen. Hulst Kath. Thuisfront. Ten einde de terugkomst van de jongens uit Indië te vieren zal ook Kath. Thuisfront in onze gemeente op Zaterdag 14 Februari een oudersavond organiseren, waarop ook aanwezig zullen zijn alle jongens, die tot dien datum Inmiddels uit Indië zijn teruggekeerd. Verschillende inge zetenen van onze gemeente hebben hun medewerking toegezegd om deze avond, die in de zaal van de Graan- beurs, welke welwillend beschikbaar ge steld werd, zal gehouden worden, te doen slagen. Geslaagd. Aan de medische facul teit voor geneeskunde te Utrecht slaagde onze stadgenoot Theo Kindt, voor zijn propaedeutisch examen. /\p 25 Februari e.k. hoopt de wed. Pauwels uit de Clooster- straat le Kloosterzande haar 109e verjaardag te vieren. Reeds zijn verschillende eomité's gevormd, wat erop wijst, dat dit zo zeld zaam gebeuren zeker niet onge merkt zal voorbij gaan. 's-Heerenhoek Bondsdag J. B. De Jonge Boeren van de afdeling 's-Heerenhoek en omligende parochies kwamen met el kaar hun bondsdag in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek houden. Aanwezig waren vele leden, de diocesaan se cretaris en technisch adviseur. Bo vendien was Aalmoezenier Brandts speciaal op deze dag de gast der K. B. J. Om 8 utit werd de dag begonnen met een H. Mis tot intentie der over leden leden, waarna men naar het Jeugdgebouw toog voor het ontbijt. Ongeveer 10 uur opende de voorzitter de heer Vette de vergadering en gaf hef woord aan technische adviseur. Deze behandelt het onderwerp „Moeten wij ons in de L.T.J. enkel bepalen tot het technische". Spreker schetst hierin de werkzaamheden der K.B.J. en L.T.J. en L.T.B. in de loop der tijden. Op deze inleiding komen van de 'zij de der leden eon hoop moeilijkheden paar voren die hoofdzakelijk hierop neer komen, dat zij zich voelen zoiets als een aanhangsel van het Bisdom. Over en weer wordt dc mogelijkheid bekeken om te komen tot intensiever samenwerking ih Zeeland, afwijkend op de algemene richtlijnen. Het hoofd bestuur zal deze zaak onderzoeken. Ook het bestuur der L.T.B. hetwelk ook was uitgenodigd op deze vergade ring voelde deze zaak met de jonge ren mee aan. De Aalmoezenier en secretaris kwa men hierna nog aan het wöord en ongeveer 5 uur Werd de geanimeerde vergadering gesloten met een kort lof. St. Jansteen Terug uit Indië. Met het m.s. Joh. van Oldenbarneveldt repatriëren ver moedelijk op 11 Februari a.s. uit Ned. Indië de volgende militairen, afkom stig van deze gemeente, alien beho- toch wérd ze teruggewezen door de vader. We moe ten het niet beter willen weten dan het Evangelie. ■E'EN onzer redacteuren sprak met iemand van de Stichting Toezicht Politieke De; liquenten, die vertelde van zijn ervaringen en van de hoop, de ontspoorden weer terug te voeren in de Nederlandse samenleving. Dat heeft ons een bittere brief bezorgd van een militaire oorlogsweduwe, die tevens haar huis en veel van haar inboedel verloor: Ze heeft alle mogelijke moeite gedaan en geen kosten ge spaard o'm bij haar klein pensioen wat bij te verdienen, maar overal kreeg ze nul op het rekest „Om daarin te slagen moet men politiek delinquent zijn"Ze klaagt ook over te geringe belangstelling van gees telijke zijde in het lot van haar en haar gezin. „Gaat tl voort met uw tedere zorgen te wijden aan de p.d. Maar geef er dan geen ruchtbaarheid aan Wij vra gen ook geen medelijden, maar een kans en die wordt ons niet gegeven" We hebben deie klacht aan het licht willen brengen, omdat ze ons herinnert aan een plicht, die evenmin vergeten mag worden, de plicht om niet min der en1 allereerst op te komen voor deze categorie van oorlogsgetroffenen. Er bestaat geen tegenstelling tus sen de Christelijke plicht, om politiek verdoolden de terugkeer tot een normaal bestaan mogelijk te maken en die, om de getroffen trouw geblevenen te stenen en vooruit te helpen wat we kunnen. Overigens: de klacht van de oudste broer van de verloren zoon was begrijpelijk en menselijk. Maar ALS tegenhanger op bovenstaande brief vermelden we die/van een lezer, die ons verwijt, dat we in een bericht omtrent een roofover val vermeldden, dat de dader een voormalig S.S.-er was. In een andere krant had hij die bizonderheid niet gelezen en hij veronderstelt nu blijkbaar, dat we er die maar bij gefantaseerd hebben. Merkwaardig, hoe vlot sommige mensen een krant beschuldigen van on eerlijke practijken. alsof een journalist er ook niet zo iets als eergevoel op na houdt. Intussen is het een vraag, die ter discussie staat, of de vermelding ex-S.S.-er e.d. gewenst is in berich ten Men kan er respectabele argumenten tegen aan voeren, maar er is toch ook een sterk argument vóór: dat we namelijk precies dienen te weten waar we aan toe zijn, en dat we een open oog bewaren voor de moeilijkheden, welke aan de „reclassering" vastzitten. Er wordt in berichten over allerlei misdaad zelfs wel melding gemaakt van het feit, dat we te doen hebben met ex-illegalen, ex-politie-agenten, enz., omdat dit 'n bizonder aspect aan zulk een geval geeft. Toch mag men niet zeggen, dat wij „iets" hebben tegen illegalen of politie-agenten. Terwijl niemand ons het recht kan ontnemfen. dat we „iets" blijven hebben tegen de S.S. en de „vorming", welke deze aan jonge mensen gaf. OOOOOOGOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOGGOOOOOOOGOOOOGOOOOOOO T^én van de Stem-be- stelwagens spoedde rich voort door het Bra bantse land. Een two-sea ter,* bestuurd door een dame reed er achter aan. Nadat de auto's elkaar 'n kilometer of wat hoeden gevolgd, constateerde de dame, dat een pak kran ten uit de voorste auto rolde. 71) staptê uit. raap te het pak op en pakte 't in haar dicky-seat, met de nedoeling de Stem- chauffeur op het verloren voorwerp attent te maken zodra de weg iets breder werd. iets verder echter rolde er weer een pak op straat. En opnieuw raapte d« juffrouw liet op. Nog een keer of acht herhaal de zich de handeling. Toen v/as de d{cky-seat vol en stopte de Stern- auto bij eeh tankstation. De dame reed langszij en trok de u'tstappende chauffeur aan zijn jasje. „Ik heb 2e maar opge raapt". zei ze. „Wablief juffrouw?" zei de chauffeur. En toen viel zijn oog op de in- aoud van de dicky-seat. Hij slaakte een onder drukte gil. „Heel vriendelijk van u. dame", 2ei hij ..Maar Ik was bezig die dingen af te leveren «ian de agen ten. die ze altijd op de zelfde tijd langs de weg berm kunnen vinden." Verstrooid. /Generaal Metaxas. de voormalige Griekse staatsman, inspecteerde eens een militair steun - punt in de Middellandse zee. De commandant vroeg hem. of hij er prijs op stelde een nieuw model watervliegtuig te proberen Metaxas ging op het aanbod in en gaf te kennen, dat hij het toe stel zelf Wilde besturen. HIJ stapte met de com mandant in de machine en alles ging goed, totdat de eerste bemerkte, dat de generaal van plan was op een vliegveld te dalen. T.Neemt u me niet kwa lijk. generaal", zei de commandant. „Maar zou het niet beter zijn op zee neer tc strijken? Dit is na melijk een w*tervlieg - tuig.". „Och, natuurlijk", zei de verstrooide generaal, ..waar zitten mijn gedach ten! HIJ wendde het toe stel en daalde veilig op 't water. Toen drukte hij de com mandant de hand. ..Ik dank u hartelijk", zei hij, „en nooit 2al ik vergeten met hoeveel tact u mij op mijn blunder attent hebt gemaakt." Daarrj^ draaide hij zich om, opende de deur en stapte in zee. Critiek /Aver het nieuwe werk van John Lardr.er .,It beats v-orking" schrijft 'n Amerikaanse criticus: ,.Het is moeilijk dit boek uit handen te leggen, ten zij er natuurlijk een tafel in de buurt ia." 9QGGGGGGGOGOGQGGGOOGOGGGGGGGGGGGGGGGOGGGGGGGGGGGG LJET buitengewoon lager onderwij» geniet In Zeeland nog niet die belangstelling welke het verdient. In geheel de provincie zijn er namelijk slechts twee scholen, één katholieke te Hulst met vier en een christelijke te Middelburg met zeven onderwij zers. Voor een zo versnipperde en v moeilijk te bereizen provincie is dit beslist onvoldoende. Het is daarom verheugend dat Cr van verschillende zijden Initiatieven begonnen zijn om hierin verbetering te brengen. Zo is men van protestantse kant uit aan het proberen om te Goes een B.L. O.-school gevestigd te krijgen en uit een enkele maanden geleden bijeen eveneens te Goes belegde vergadering van vertegenwoordigers der St. Vine. Veren. in. het dekenaat Middelburg met de katholieke onderwijzers, heeft een deskundige, de heer Christ, de mogelijkheden aaan de hand gedaan om in het genoemde dekenaat xrak een katholieke B.L.O.school te stichten voor de Zeeuwse eilanden. Die mogelijkheden vallen, zoals een inmiddels ingesteld onderzoek heeft ge leerd, niet mee. Voor het Instandhou den *van een B.L.O.-school is op de duur een getal leerlingen van minstens 49 geëist,, daar mert anders de subsidie van het Rijk, die bestaat in het volle dig betalen der leerkrachten, verspeeld. Het rijk gaat bij het bepalen van zijn standpunt uit van de veronderstel ling, dat er per duizend leerlingen vijf tien in aanmerking komen voor buiten gewoon lager onderwijs. Om de ver eiste 45 leerlingen te bekomen zou men dus zeker moeten zijn van een getal rende tot het bataljon Zeeland: A. J. Breijaert; B. L. J. Francken; P. van Remoortere; Ed. Rietjens; F. van de Wiele en R. Verdurmen. Benoemd. Naar wij vernemen is wachtmeester le klas G. Wouters, al hier per 1 Maart a.s. als hoofdagent bij de gemeentepolitie te Bergen op Zoom benoemd. K.V.P Op de vergadering der RK Kiesvereniging, werden candidaat ge steld voor de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, de heren J. de Volder, Alb. Lockefeer en Jos van Dongen. Burgerlijke Stand Geboren: B. z. v. J. A. Kegels-Robijn. Overleden: A. C. van Acker, oud 53 jaren, echtg. van F. Bracké. Kruiningen Auto-ongeluk. Een gesloten jeep reed in de richting Goes en wilde ter hoogte van Kruiningen een bus pas séren. Doordat de jeep niet ver ge noeg uitweek en de bus een lichte zwenking naar links maakte, kwa men beide met elkaar in aanraking. De jeep schoot vóór de bus om over de kop in een brede sloot. De inzit tenden van de jeep, drie personen, werden spoedig door enige ijlings toe geschoten voorbijgangers uit hun be narde positie bevrijd. Aleen de chauf feuse van de jeep was licht gewond aan het hoofd. De bus en de jeep lie pen schade op. De politie onderzoekt de schuldvraag. De bus kon eerst ge ruime tijd later haar weg vervolgen naar Walcheren en haar wederopbouw arbeiders naar huis vervoeren. De jeep werd op het droge gebracht, z Koewacht Bonte avonden. De Fanfare gaf Zondag in Don Bosco bonte avonden. Beide keren was de zaal goed bezet. van drieduizend schoolgaande kinde ren. In bepaalde gevallen neemt het rijk met een kleiner getal genoegen, doch dc grens schijnt bij 2600 te liggen, Tal van moeilijkheden. Mu wil het geval dat het dekenaat Middelburg momenteel ruim 2300 schoolgaande kinderen telt, waarbij nog komt, dat op het eiland Tholen niet te rekenen valt, daar dit zich oriënteert op Bergen op Zoom, waar ook een katholieke school voor Bl.O. is. Om de financiële medewerking van het rijk te bekomen, zal het dus wel nodig zijn dat aansluiting wordt ge zocht met een ander Zeeuws gewest. Oost-Zeeuwsch Vlaanderen valt uit, omdat dit zelf een school heeft; de enige mogelijkheid blijft daarom West Zeeuwsch Vlaanderen zonder dat men natuurlijk daarmee het bestaan van de Hulster school zou kunnen bedreigen. Voor het geval dat die samenwerking mogelijk is, zit men weer met het be zwaar van de afstand. Dagelijks op en neer reizen naai* Goes de plaats die men zich als vestlgliig denkt is niet doenlijk. Behalve een school zou dus ook een bescheiden internaat nodig zijn wat zijn moeilijkheden ook weer meebrengt. Voorshands zal er nog heel wat fe doën zijn om de weg voor een katho lieke B.L.O.-school op de eilanden te effenen. 1 Toch hopen wij, dat dit de moed der initiatiefnemers niet zal verslap pen. Voor de achterlijke en debiele kin deren moet iets gedaan worden. Op een gewone school kunnen zij onmogelijk meekomen. Zij blijven in een of andere klas hangen tot zij veertien Jaar zijn en gaan dan de samenleving in met het neerdrukkend gevoel, dat zij onvol waardig zijn en met de grote belem mering. dat zij ongeveer niets mee krijgen, wat hen zou kunnen voorthel pen. Bovendien remt hun aanwezig heid op de gewone school het onder wijs aan de anderen, ook omdat zij zoveel van de aandacht en concentra tie der leerkrachten opeisen. De B.L.O.-school met haar veel ster kere bezetting van onderwijzers, haar speciaal leerprogram, waarin ook han denarbeid is opgenomen, werkt zo goed, dat een groot deel der leerlingen in het normale arbeidsproces worden op genomen. Dit resultaat wettigt de op offeringen, welke het B.L.O. vraagt. Sketches en conferences, alsmede de muzieknummers vielen bij het publiek, in goede smaak. Kwadendamme UITVOERING CON AFFEZIONE. De muziekvereniging Con Affezione, gaf haar jaarlijkse uitvoering. De to neelvereniging De Amateurs uit Ove zande verleende daaraan hun mede werking. Gezien het gebodene en de opkomst van het publiek konden deze avonden zowel van de muziekvereni ging Con Affezione als van de toneel vereniging De Humoristen als schitte rend geslaagd worden beschouwd. Moedercursus. Met Ingang van 10 10 Februari zal alhier een moedercur sus worden gegeven van het Wit-Gele Kruis, onder leiding van Zr. Vemim- men uit Sas van Gen.t 74) Opgetogen en vereerd door het grote vertrouwen, dat de bruid van Tegleff haar schonk, 'n vertrouwen, dat veel Weg had van vriendschap, nam ze af scheid. En Alexandra bleef achter met van spanning bonzende slapen. Zou het gelukken? 'n Dochter van Roemjanzow liep geen gevaar in de wacht aan de lijve te worden gevisiteerd. Vlei de brief in handen van de commandant dan was ook Miehaë! verloren. Daarom bad ze stil: „O God, help me nu!" 'n Ogenblik later waren de belde man nen de kleine ziekenkamer binnenge treden. Toen was voor Alexandra de gruwelijkste proef begonnen, die zo ooit had moeten doorstaan. Ze had er niet het minste vermoeden van dat daar, naast Tegleff 'n politieke misdadiger stond, die reeds vijf jaar in deze vrese lijke gevangenis had doorgebracht. „M'n lieve Alexandra", begon de speur hond. haar toesprekend alsof ze wer kelijk reeds z'n vrouw was, „hier breng ik je de specialist, professor Jegor Josisky. Hij is 'n zeer bekwaam genees heer en daarbij 'n psychiater van naam. Hij stelt z'n diagnose met be hulp van de gelaatsuitdrukking, de zo genaamde „ogendiagnosenaar het voorbeeld van de grdte Griekse Wijs geer Lavater." Zij keek de Pool strak aan en zei: „M'n voet geneest prachtig ik heb hoegenaamd geen pijn meer en koorts heb ik heletnaal niet gehad, ik voel me heel wel." Ze wilde haar hoofd afwenden, maar dat kostte haar onbe grijpelijk veel moeite, want Jesisky's geheimzinnige, wijd-geopende ogen hiel den haar hoofd als naar één kant ge trokken. Dat magere, gebruinde gelaat scheen haar monsterachtig-giöot en dan weer als ineenkrimpend, ver weg wijkend, om dan weer, snei en dreigend op haar toe te glijden. Toen was het opeens of 'n band haar hoofd omklem de, haar oog'eden werden zwaar, zwaar als lobd, zakten neer. Ze sliep niet. toch was ze machteloos haar ogen te openen. In half-wakende toestand hoorde ze 'n holle, stem: „Gij slaapt... gij slaapt, nietwaar?" „Ik slaap", voelde zij zich zeggen. Jegor Jesisky had, voor het eerst na vijf jaar, een enorm, onverwacht suc ces te boeken. XV. - Het „Effort Suprème". Michaël was, na drie dagen en twee nachten vruchteloos door de stad ge zworven te hebben, wanhopig weer te ruggekeerd naar de Basiliek-Steeg bij de oude Fetroff, die doodsangsten uit stond, telkens als hij iemand van de militaire bezetting of van de politie z'n huls zag naderen. „Je zult zien", herhaalde hij telkens in zichzelf, „dat loopt weer ongelukkig af. De spionnen zullen hem op het spoor komen en dan zal zuster Alexandra fr niet meer zijn om me te beschermen." 'n Tweede keer zullen ze me niet meer sparen." Hij had van de plotselinge ziekte van Rrylów gehoord eh tot Mi chaël gezegd: .Allemaal ongëluk. alle maal doodvonnissen, let er maar op Blijf in Godsnaam in je schuilhoek ik zal 'n gat in de schoorsteen kappen, die niet meer gebruikt wordt, en daar moet je jezelf maar in zien te bergen, 't Is 'n brede, jij bent niet al te lang, je kunt er gehurkt in zitten." Maar lang had Michaël dat verstop pertje-spelen niet uitgenotiden. De da gen en nachten verliepen, zonder dat er enig teken van leven van Alexandra Was binnen gekomen. Plotseling werd net sombere huls van de oude huiden handelaar hem te nauw. Hij móest er uit, naar de wijk in de binnenstad, waar Alexandra woonde. Hij moest er zich van overtuigen of ze, al of niet, gevangen zat. Hij had z'n baard laten gloeien en schafte zich 'n donkere bril aan. Met 'n paar grote schoenen van Petkoff aart de voeten, diens ouwe. tot op de draad versleten pels om de schou ders, doorlien-le enkele zijstraten in ae buurt van Krylow's woning en nam er z'n Informaties, voorzichtig, uiterst voorzichtig. De Volkscommissaris was naar een zenuwlijdersgesticht overgebracht, dat was uitgelekt, maar wat er van zijn dochter geworden was wist niemand Die zou ook wel in een of ander zieken huis liggen, want et- was 'ti Rode Kluis auto gezien, die de binnenplaats van 't gebouw was opgereden, 't Was best mogelijk dat ze daar In had gelegen. Er liepen allerlei vreemde geruchten. De een vertelde dat ze iemand had wil- len laten vluchten en toen door 'n ge weerkogel van 'n schildwacht Werd geraakt: 'n derde zei, dat zij en haar vader beschuldigd waren van contra revolutionaire actie. Enfin, 't was met die twee niet in de haak. Binnen het tijdsverloop van 'n halve dag waren er drie dokters gezien, die het ijzeren hek in en uit reden. Michaël werd niet wijzer door al die verhalen, die de waarheid benaderden maar tevens met de meesi-gewangde veronderstellingen werden omhangen In elk geval: Krylow deed geen diensf meer 'n kleine, vreemde man - 't leek helemaal geen Rus en die mén Te gleff noemde maar dat moest ook al weer gelogei zijn, was immers drie jaren geleden vermoord., werd in de kamers en de gangen gezien on gaf in naam van Krylow bevelen. Michaël wist niet Wat dat alles beduidde A- 'exandra was voor hem verloren. 'Wordl vervolgd DONDERDAG 5 FEBRUARI. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtendgj-mn.; 7.30 morgengeb.; 7.45 Ballet Egyptien van Luigini; 8.00 nws, 8.15 pluk de dag; 9.00 vrouw; 9.05 Kolisch kwartet: 10.00 L. d. Heilskwar- tler; 14.15 morgend.; 10.45 suite voor orgel; 11.00 zonnebloem; 11.45 Passa= eaelia V. Bach; 12.03 lichte pianomuz." 12.30 weetoverz.; 12.35 KI. v. Beeck; 13.00 nws; 13.25 KI. v. Beeck; 13.45 hors d'oeuvre; 14.00 Glaconda ensembl. 14 30 orgel; 14.40 orgel: 15.00 Eng. com ponisten; 15.31 viool en piano; 10.00 bijbel', 16.45 licht klassiek; 17.00 jeugd journaal; 17.30 Het moderne Franse lied; 18.00 Hawaii; 18.15 NCRV-kwar- tier; 18.30 reg. uitz.; 19.00 nws; 19.15 radio bazuin kwartet; 19.30 actueel ge luid; 19.45 l'eg. uitz.: 20.00 nws; 20.15 studio steravond: 21.30 radiowedstrijd in vernuft en vaardigheid; 21.50 met band en plaat paraat; 22.15 vaart der volken; 22.30 nws; 22.45 avondoverd.; 23.00 kamerkoor; 23.30 klassiek. HILVERSUM II 415 M. 7.00 nws; 7.30 ochtendrythme; 7.50 dagopening; 8.00 nws; 8.15 Monia Liter; 8.45 Diver timento v. Mozart; 9.15 morgenw.; 9.30 w.st.; 9.35 arb. vit.; 9.30 w.st.; 10.36 vi'. tot vrouw; 10.35 Paul Weston en zijn ork.: 1050 kleutertje; 11.00 vrou wen in de omr.; 11.20 licht ork. conc.; 12.00 orgel; 12.30 weerpr.; 12.38 Papa vers: 13.00 nws; 13.15 Metropole ork; 14.00 vrouw binnen en buiten haar huis 14.20 piano; 14.36 gr.; 15.00 zieken; 18.00 van vier tot vijf; 17.00 AVRO- kaleidoscoop; 17.20 welk dier deze week dr. Portielje; 17.30 Skymasters; 17.50 reg. uitz.; 18.00 nws; 18.15 sport; 18.30 Natuurdecors prog. v. dr. Merkelbach; 19.00 Het klokje van Zeven; 10.05 Tom Poes: 19.15 Beniamino Gigli; 19.30 volksmuz. school; 20.00 nws; 20.15 Conc geb. orkest; 22.30 piano; 22.45 achter grond v. d. Interne politiek; 23.00 nws; 23.15 averrifnelcdieën. Lamswaard KJl.B. van dhr. J. Oi Ass arbeidersbewegl - de ve penni ring. Uit de taris en groei en woei Het ledental terwijl de Jina-n Dhr. P. van bracht zijn waaruit bleek is bijeen gebrai t.b.c. Evenwel meer dselnamc Dhr. D. Platjoi controle-commls An dt „Hei-won ie m fir ningmeester heer. Tot leden voor "S48 jou' A. trac dhr. die De leden onthaald, w Alles tesamen mooie avond. 0 Middelburg PUI Burgeimeestei vo di werd Ha H. sandacl wei g vat bri rij ,Ka Middelburg kennis, dat Stichting in de gemeente 29 Januari 194 lijst* van instel heid. Middelburg 2 Burgemi benoemt Essenbu Mr au; K Jhr. ssei J. P. OPENINC Op initiatief va van de bond van in de ijzergieter van de frma Bo ning plaats van sen. Hierbij ware dagelijks bestuur alsmede de heer van bedoeld be Wagenvoorde, co telijk leerlingwez van de zijde der gezellen was hier ling. Dank zij de king van de dlre drijf is het mogi cheren dit onder De theoretische zullen worden ge p Wagenvoord! hier ter plaatse. Benoemingen. tot verificateur d tarie de heer N. provinciale griffi derd werd tot hc tarie W. F. van le klasse; tot c heren C. H. van der Veen en H. adj. commies en heren H. Moor ambtenaar le kis Bekneld Eer uit Goes, was s bij aankomst o; om door de gel .nooduitgang de dacht daarmede sluiting met de reiken. Dit wer lcittig, want hij kneld tussen eer dende bus, en wendige kneuzir eerste hulp ter mau, werd hij Middelburg verv Nieuw-Nam K.V.P.-vergade tronaat vergader tijd was de opkc tien leden 't besti zich de moeite g de vergadering, stuk nam geruirr gesteld werd eer voor het gezins vijftig als voor kinderen. De aa zich bereid de halen daar de rr ren zulks te doei worden getracht op te richten en avonden te gevt binnen enige tlji spreker te vragt stuurders van V standsorganisatie hun leden op te ker tc komen lui de Kamer -verkil daat gesteld de uit Hulst en W. burg. Goedgekeurd. ring te Hulst we hengst Dirk van gebr. Kerckhaer: Oudersavond. Leo XHI-gebou groep'een oude rijk gehoor opi deze avond me spraak, waarin 1 ven van 't verki uiteenzette. Hij sympathie dei- werd geinstalle! over wat de vi en uitrusting n< warm medeleve en verkenners neel en maakt! stige nummert; lijk uitgevoerd gevolgd. De St. voldoening op Ovezande Monumenten-co georganiseerd monumentencoi genoemd worde f "'10.certtfli Missie-collecte - de Witte Patei te voor de zii - Missie van Afi buit, f 280.- Via de kansel nen bedankt v Auto te water van de firnla de wegsverbete te in het Acht dc sloot. Met e de auto uit zij den bevrijd, p deden zich nie Sluiskil ÜITVOERl D& buurtveri ©©n geweldige

de Stem | 1948 | | pagina 2