Koloniale gedachte heeft afgedaan Hart èn Verstand Seyffarth won de 10.000 meter Zdhanov Een vrij, federatief Indonesië zal spoe dig zijn plaats tussen de democratische volkeren innemen onder een moordend klimaat IN 'T KORT Minister stelt prof. Romme gerust Grote principiële en practische bezwaren De volksstemming op Madoera VIERDE JAARGANG No. 99Ö WO E N S D A G 4 FEBRUARI 1948 H. M. de Koningin spreekt tot oorlogsbondgenoten Olympische Winterspelen Vroege carnavalsgast J^ANGZAAM-AAN heeft het gemeen- tepersoneel van Marseille het devies genomen, omdat het bij het salaris bankbiljetten kreeg die niet meer gel dig waren. Men zal nu zolang de lijn - trekken, totdat de ongeldige in geldige biljetten veranderd zijn. BIJ HET SCHOONMAKEN van een benzinetank te Rotterdam zijn 3 'arbeiders bedwelmd. Twee ervan zijn overleden. DANK ZU het opsporen van een tot toiu„maal toe ontvluchte SS-er, die Am., j mbrak«i had genleegd, is in wiKto bij een kenn's van de be- Sr "'t'ervriend een complete druk valse bankbiljetten. VerVaardiging Eervolle plaatsen voor de Nederlanders Olympische vlag gestolen Partijen alleen gebonden aan de aanvaarde documenten Iets minder zacht Wet op de materiële oorlogsschade Opportunistisch spel met integraal recht Strandt 't ontwerp in de Tweede Kamer opvolger van Stalin Bijeenkomst Zeeuwse Landbouw Mij. r\ neen, wacht U nog even met Uw ongeduldige opmerking: „En God dan?" U hebt geen overtuigder mede stander aan Uw zijde dan mij. Maar ik ga toch ook weer niet zover met U mee, dat ik zal beweren, dat O. L. Heer het hele zaakje voor ons opknapt. Hier dreigt weer dat gevaar van religieuze eenzijdigheid, dat aan ons katholieken al vaker ongewenst conservativisme heeft bezorgd. Nu wij door Gods ge nade behalve het natuurlijke ook het bovennatuurlijke leven bezitten, bete kent dat niet, dat de natuur er niet meer op aankomt. Nen.and minder dan de grote Thomas stelt uitdrukkelijk vast, dat de genade de natuur veron derstelt, dus; de genade kan de na tuur niet missen. Daarom is kennis van de natuur nuttig en nodig, ook voor de bovennatuurlijke leiding. De redenen, waarom een ongelovig opvoe der de natuur van het kind bestu deert, bestaan ook voor de katholieke paedagoog. Ja, voor hem nog in hoger mate. De juiste leiding wordt immers dringender en belangrijker, naarmate men een hogere opvatting heeft van het doel, waartoe men een kind moet leiden. En het doel waartoe wij onze katholieke kinderen moeten leiden is toch wel oneindig verheven. Wij mogen daarom de profane wetenschappen niet minachten. Wij doen daardoor geens zins afbreuk aan onze bovennatuur lijke beschouwing. Integendeel: onze hoge waardering van het kind eist ver dubbelde ijver voor de kennis van dat kind. Uitgave N. V. Uitgeversmij. Neerlandia. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentiepi ijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. TOT HEN die in de oorlog onze bondgenoten waren heeft H. M. de Koningin gisteravond vanuit Haar Paleis op de Dam te Amsterdam, dat Zij Donderdag gaat verlaten om Haar intrek te nemen in het Huis den Bosch in den Haag, via de Nederlandse Wereldomroep, een radiotoespraak gehouden. Deze radiotoespraak is heruit gezonden naar Engeland, Amerika, Frankrijk, de Brits- Amerikaanse bezettingszone van Duitsland, Oost- e- West-Indië. In Haar rede kondigde H. M. aan, dat er vrij, federatief Indonesië spoedig zijn plaats tussen democratische volkeren der wereld zal innemen. In een Unie verenigd TT. M. herinnerde eraan, dat Zij ze- ven jaar geleden toen Nederland in de macht was van de Duitse dwin geland, het voornemen aankondigde, tot het scheppen van een nieuwe staat kundige verhouding tussen Nederland en de andere delen des Rijks. Een jaar later, in het hevigst van de oor log, gaf Zij de lijnen aan waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten vol- trekken. Thans is deze ontwikkeling een le vende werkelijkheid, die snel haai' uit eindelijk doel nadert: de Verenigde Staten van Indonesië in een Unie TWEE VADERLIJKE Haagse politieagenten ontfermden zich over een jong meisje, dat zielig' en bleek door de straten strompelde Zij brachten het meisje naar het politiebureau om haar daar wat op verhaal te laten komen. Het bleek dat het meisje echter.... een jon geman in meisjeskleren was. Het was geen vroege Carnavalsgast, doch een jeugdig arrestant die uit het Huis van Bewaring met ge stolen kleren had weten te ont vluchten. verenigd met het Koninkrijk der Ne derlanden, Suriname en de Antillen, zei H. M. Zij herinnerde aan het gemeen schappelijke streven van de oorlog, destijds onder woorden gebracht door Roosevelt („mijn onvergetelijke vriend zei H.M.) en Churchill („de onver schrokken strijder voor de vrijheid") zo drukte H. M. het uit: het herwin nen der onafhankelijkheid en het ma ken van de wereld tot een plaats, waar de mens vrij is God te dienen op zijn wijze en waar hij vrij zijn mening kan uiten. Het stemde H. M. gelukkig, dat mannen in Indonesië en hier de wijs heid en de bekwaamheid bleken te bezitten om staatkundige vormen te vinden, die aan vele millioenen men sen de vrijheden en rechten zullen waarborgen waarvoor tezamen is ge streden. Zij hebben nog veel werk te doen, beklemtoonde Zij evenwel. ,.ïn die delen van Indonesië waar terro-isten ook thans nog moorden, plunderen en brandstichten is de ge wone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in de wereld, moeten de machten van anarchie en wanorde, die het herstel der volke ren trachten te verhinderen, worden overwonnen. Ik vertrouw, dat deze hindernissen zullen worden overwonnen". Voorbeeld voor anderen OMSTREEKS JUNI zal een boek ver schijnen over het verblijf van Prinses Juliana in Canada. De Prinses corrigeerde het manuscript, geschre ven door mevr. Marsman, zelf, en voor- i zag het van de nodige aanvullingen. Ook stond zij uit haar eigen archief nog niet gepubliceerde foto's af. JJITBETALING kolengelden (mee brengen bon 78 B.V. en-of 81 B.V.) Woensdag 4 Febr.: He tan. Ho. Donderdag 5 Februari: Hu tan. Ka. JN ALKMAAR was een huwelijksbu reau. Nu is het er niet meer. De ■directeur en zijn assistent zitten name lijk vast. Zij troggelden hun cliënten geld af en lieten daarna niets meer 5 van zich horen. Is meer gebeurd Ut QNGEVEER duizend mannen zijn in Portugal gearresteerd omdat zij j een betoging tegen de regering op touw wilden zetten. Het schijnen vooral lie den te zijn die in relatie met commu- K nisten staan. Ut orr DE voortgezette vergadering te Brussel van de studiegroep voor een Europese douane-unie is besloten de vier bezettingszones van Duitsland uit te nodigen voor de eerstvolgende I conferentie, waarvan de datum ech- I ter nog niet is vastgesteld. JJNGELAND en de Ver. Staten heb ben krachtig bij de Roemeense re- gering geprotesteerd tegen de gevan genisstraffen opgelegd aan de leiders oer boerenpartij. „Deze processen droe gen een politiek karakter en zijn in «rijd met de clausule betreffende de menselijke rechten van het Vredes verdrag met Roemenië". J7EN 23-JARIGE communistische Griekse guerillastrijder heeft een dorp m het gebied van Konitza ge terroriseerd door de hoofden van zes Personen, die hij had gedood, door de •traten te laten dragen. 4 ALKMAARDERS zijn in de cel ge stopt, omdat zij 9000 valse textiel punten aan de man hebben gebracht. Y\ JjIT JAAR ra] het effectief van het eIgisehe 'eger tot 62.626 man- «cnappen worden teruggebracht. In 11450o'aS dU getal 70'555' in 1945 JN DE BRITS-AMERIKAANSE zone Duitsland zijn gister ongeveer «lui millioen hoofdarbeiders in ,.„515 ?egaan als protest tegen de rage rantsoenen. JB HET SPELEN met een revolver (Wat een speelgoed!) richtte een r'-lange Jongen in Helmond het wapen op een 16-jarig vriendje. De revolver »vatte echter een kogel, die het vriend- n hoo*d kreeg. In levensgevaar- ;V'pestand is de jongen naar het ziekenhuis gebracht. TAE volken van Indonesië zijn vast besloten de verantwoordelijkhe den en de plichten op zich te nemen, welke verbonden zijn aan een demo cratisch bestel, zoals gij en wij" dat kennen, ging H. M. verder. „Wij weten, dat in onze dagen geen besloot H M. Haar rede. kkingen tussen volken kunnen udhouden tenzij zij gegrondvest zijn op wederzijdse instemming en op de wil tot samenwerking. Daarom moedigen wij hen aan en heipen wij hen bij hun streven". De koloniale gedachte heeft afge daan, benadrukte H. M. Wij verloo chenen ons verleden niet, noch het grote werk dat daar is verricht. Maar een volk moet de kracht hebben om een nieuw begin te ma ken. Wi) hebben die kracht. Wellicht zal de oplossing, die in In donesië wordt tot stand gebracht, als voorbeeld kunnen dienen in andere gebieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der de mocratie, zoals wij die kennen. Dat is een grote gebeurtenis. Een Verenigd Indonesië, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan een groot aandeel nemen in de gemeenschappelijke strijd tegen honger en gebrek. In vrije samenwerking met Neder land, Suriname en de Antillen, zal 'r souverein Indonesië voort kunnen werken aan zijn economische ontwik keling. die reeds voor de oorlog in Azië haar weerga niet vond. Door Europa en Amerika te voor zien van ziin producten en grond stoffen zal Indonesië een aanzienlij ke bijdrage kunnen leveren tot de gewelddadige krachtsinspanning, die thans, onder het plan Marshall van het Amerikaanse volk wordt ge vraagd. Zowel Nederlanders als Indonesiërs zien uit naar de dag dat de verenig de staten van Indonesië, op voor dracht van Nederland, de hun toeko mende plaats zullen innemen temid den van de verenigde volken. Op die dag zal weer een stap zijn gezet op de moeizame weg naar de vrijheid, z<^ TAE OLYMPISCJTE wedstrijden in het hardrijden zijn Dinsdag be ëindigd met de races over de 10.000 meter, waaruit de Zweed Seijffarth als overwinnaar te voorschijn trad met een tijd van 17 mina 26.3 sec. Er is gereden onder een moordend klimaat dat een ware slachting on der de 28 deelnemers aanrichtte en waarbij favorieten en staalhare ke rels als een Laitinen en een Liakler om er maar enkelen te noemen, een veilig heenkomen zochten in de kleedkamers. Het is dan 6ok niet te verwonderen dat het Olympisch record, dat met 17 min. 24.3 sec. op naam van de Noor Baliangrud staat, niet werd gebroken. Prachtig werk verrichtten de koene Nederlandse knapen. Broekman plaatste zich op de vijfde, Langedijk op de zesde en Huiskes op de veertiende plaats. r»ROEKMAN en Langedijk kwamen in de vijfde rit tégen elkaar uit. Men kreeg de indruk dat hier niet om een Olympisch kampioenschap werd gereden, maar dat hier een strijd werd uitgevochten, tussen twee riva len. Broekman won de rit, zijn tijd was 17 min 54.7 sec., die van Lange dijk 17 min. 53.3 sec. (Hun beste tij den op deze afstand zijn: Broekman 17 min. 43.8 sec., Langedijk 17 min. 28.2 sec.) In de tweedê rit hadden de Zweed Seijffarth en de Fin lamio tijden ge maakt van resp. 17 n :n. 26.3 sec. en 17 min. 42.7 sec.; en n de derde rit deden de Fin Parkki, en en de Hon gaar Pajor er resp. 17.36 en 17.45.6 over. Voor de derde olaatse kwamen de Nederlanders dus geenszins in aan merking. De conditie van he ijs was minder goed dan tijdens de eerste ritten, waar door het glijden minder gemakkelijk ging en dus de rondentijden ongun stig werden beïnvloed. Men had hej schema aangehouden van Lamio, die op het moment, toen Broekman en Langedijk reden, op de derde plaats stond. Van der Scheer verklaarde, dat in verband met de situatie van het ijs het onmogelijk was geweest bene den de tijd van Lamio te komen, zo dat aan het eind van de rit niet meer ging om de medaille, maar om de eer, wie van beide Nederlanders op het ogenblik de beste lange-afstandrijder zou zijn. Uit de volgende ritten bleek, dat de tijden door de toestand van het ijs steeds slechter werden-en boven del8 min. kwamen. Huiskes heeft in een prachtige re gelmatige rit royaal van de Engels man Cronshey gewonnen, die vier ronden voor het einde in een bocht kwam te vallen, toen hij reeds een halve rond achter lag, waarna hij de strijd staakte. De tijd van Huiskes was 20 min. 16.4 sec. Het klassement TAE VIJFDE Olympische Winter- spelen zijn niet onder een gelukkig gesternte geboren. Er heeft zich nl. het «ngehoorde feit voorgedaan dat de officiële Olym pische vlag, welke bij de openings ceremonie op Vrijdag jl. werd ge hesen. met koord en al is gestolen In het protocol van het I.O.C. staat dat deze vlag moet waaien van het moment der openings plechtigheid af tot aan de slui tingsplechtigheid toe. Ook van 't Olympisch geel-rode 'vuur was weinig meer te zien. Slechts een zwarte walm kwam boven de gro te 'schaal uit. Neen, de echte Olympische sfeer is er in St. Mo- ritz niet! TVIEER dan 80 rijders van verschil- i*J- lende landen hadden" voor de Olympische wedstrijden in het hard rijden op de schaats ingeschreven. Slechts acht van hen hebben alle vier de afstanden gereden en ook vol bracht. Nu doet zich het opmerkelijke feit voor dat van dit achttal er drie zijn uit Nederland, nl. Broekman, Lan gedijk en Huiskes. Verder is er één Zweed, Seijffarth, één Fin, Parkkinen, twee Hongaren, Pajor en Ruttkay en één Belg Huy- lebroeck. Wy laten hier een officieus klasse ment volgen van deze acht rijders, berekend over de tijden, op de 500, 5000 en 10.000 meter gemaakt. Dit klas sement ziet er als volgt uit: 1 Seijffarth 195.138. 2. Parkkinnen 197 033. 3 Broekman 198.765. 4 Pajor 198.900. 5 Langedijk 199.95. 6 Ruttkay 207.982. 7 Huiskes 207.993. 8 Huyle- broeck 217.470. Uit dit alles blijkt wel, dat de Olympische wedstrijden meer voor specialisten zijn bedoeld dan voor all round rijders. De bestuurderen van de I.S.U. heb ben dit ook wel gevoeld en zijn thans van oordeel dat de Olympische wed strijden met de daaraan verbonden re glementen eens nauwkeurig moeten worden bestudeerd en waar nodig wijzigingen aangebracht. MINISTER JONKMAN heeft gis ter in de Tweede Kamer tijdens de verdere beraadslaging over de re geringsverklaring betreffende de ont wikkeling der gebeurtenissen in In donesië, prof. Romme gernst ge steld over de kwestie van de sou- vereiniteit der Nederlands-Indone sische Unie. Prof. Romme vreesde namelijk, dat de souvereiniteit dezer Unie niet ge heel au serieux genomen werd. Mi nister Jonkman heeft nu" meegedeeld, dat de regering onverkort vasthoudt aan vroegere uitspraken ter zake van de Unie. Men kan nu spreken van drie sou- vereiniteiten. Voorop in Linggadjati staan de verenigde Staten van Indo nesië en ook de souvereiniteit van het koninkrijk der Nederlanden-nieuwe- sti.il, De Unie is souverein in eigen kring, zoals ook in lagere rang de deelstaten souverein zijn, aldus de mi nister. Motie Romme aangenomen JN DE vorige Kamerzitting zijn enige moties uitgebracht over het instel len van een „Collegiaal Orgaan" en de vorming van „centrale organisatie, welke zich zal ontwikkelen tot een voorlopige federale regering van In donesië". De heer Schouten wilde dat het instellen dezer instanties bij wet zou geregeld worden en niet eerst bij K. B. Prof. Romme daarentegen kon begrijpen, dat de regering in nood gevallen stappen neemt bij K. B. In zyn motie werd dan ook tot uitdruk king gebracht, dat het instellen van bedoelde organen hij K. B. kan ge schieden. doch onmiddellijk daarop een wetsontwerp betreffende een en ander moet worden ingediend. Toen de Kamer aan het stemmen ging over deze twee moties bleken er 60 leden tegen de motie Schouten te zijn en 24 voor, zodat de motie werd verworpen. Voor stemden de A. R., C. H„ S, G. en de V.V.D.. De motie Romme haalde 52 stemmen iKVP en P. v. d. A.) terwijl er 31 tegenstem mers waren. Alleen aanvaarde documenten J)E MINISTER deelde nog mee, dat aangaande de wapenstil standsovereenkomst, op de „Renvil le" gesloten, de partijen alleen ge bonden zijn aan de door haar aan vaardde documenten en wel de be standsovereenkomst, de 12 en de 6 Weersverwachting geldig tot hedenavond: Vooral langs de Wadden-eilan den tijdelijk harde, geleidelijk naar West ruimende wind. Zwaar bewolkt met enige buien Later enkele opklaringen. Iets minder zacht. Heden zon onder 17.31 uur en maan onder 12.08 uur. Donder dag zon op 8.16 uur en maan op 5.41 uur. additionele beginselen als basis voor de politieke besprekingen. „Het „statement" van 17 Januari komt al leen voor rekening van de Com missie van goede diensten zelf. De basis voor de politieke besprekingen sluit aan op de beginselen van Ling gadjati, waaraan de regering on verkort vasthout, zo lichtte de mi nister toe. Minister Jonkman ging ook nog in op de felle critiek door leden der op positie uitgebract op dr. v. Mook. Wat bereikt is, is voor een groot deel aan de luit.-gouverneur-gen. te danken. Als de landvoogd niet had geïmpro viseerd op de grondslag van noodbe- sluiten, zou de staatsmacine zijn vast gelopen, zei de minister. Een groots overzicht op de grote Olympische springschans te St. Moritz. de voorgrond paarden-sleeën, die de toeschouwers van de hotels naar schans brengen. JT HEBT EEN BEWONDERENSWAARDIG WERK gepresteerd, doordat U hebt weten aan te tonen, dat er een principiëel recht op vergoeding van oorlogsschade bestaat, wat de meerderheid van de juristen der laatste twee eeuwen voor onmogelijk hielden". Dit was het getuigenis van prof. Langemeyer over de brochure „Oorlogsschade en Recht", geschreven door rector A. Schoenmakers en de heer J. Ch. A. Merx, de grote verdedigers van de belangen der oorlogsgetroffenen. En het is juist op dit kardinale punt het bestaan van een principiëel recht op vergoeding van oorlogsschade dat het bij de Tweede Kamer kortelings ingediende ontwerp van Wet op de Materiële Oorlogsschaden te kort schiet. Zowel principiëel ais practisch is er weinig goéds van te zeggen. A LDUS bleek de mening te zijn van rector A. Schoenmakers, toen hij de pers Dinsdag in Breda ontving. De regering zoekt het recht In be staande rechtsprincipes en aanvaardt in deze kwestie niet het bestaan van een principiëel recht, waardoor zu het beginsel, dat door de K.V.P., blij kens de resolutie van het partij-con gres, wordt gehuldigd en dat door de Nederlandse Federatie van Oorlogs slachtoffers nu reeds bijna drie jaar met klem wordt verdedigd, met voe ten treedt. Hierdoor wordt het aanvankelijk aangenomen leidende beginsel direct al afgeleid naar: vergoeding naar draag kracht, waarna in de M. v. T. dit be grip weer verder wordt afgebogen naar de gédachte, dat de economisch sterkeren onder de oorlogsgetroffenen van de geleden oorlogsschade meer dienen te dragen dan de economisch zwakkeren. Het gaat echter bij de ver goeding van oorlogsschade, in eerste instantie althans, niet om de verhou ding van de getroffen economisch zwakkeren tot de economisch sterke ren, doch veel meer om de verhou ding van de groep getroffenen tot de groep niet-getroffenen. Het enige ar gument, dat een grond van waarheid kan bevatten is het beroep op 's lands economische toestand, daar de volle dige schadevergoeding een zo zware last op de gemeenschap zou leggen, dat deze daardoor practisch er niet meer bovenop zou kunnen komen. Nieuwe Generaliteitslanden? JAIFFERENTIATIE wordt daarom aan vaardbaar geacht, hoewel daarbij terdege dient overwogen te worden, wat de gevolgen zijn van een gediffe rentieerde regeling in de getroffen ge bieden. Zo deze noodlotting zijn voor de streek, dan dient hiertegen verzet te worden aangetekend. Een ander as pect is, wat de gevolgen van een ge differentieerde regeling zijn voor de welvaart van een streek in verhou ding tot de welvaart van ons land. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de getroffen gebieden, speciaal die in het Zuiden, hierdoor Ja-eer tot de staat van Generaliteitslanden worden verlaagd. 4 Onderzocht dient te worden of, ge zien over een lange termijn, de ver goeding niet volledig kan worden ge- effectueerd. Zo dit niet mogelijk is, dan dient men aan een sociale diffe rentiatie de voorkeur te geven en de beschikbare finantiën zo goec" moge lijk te verdelen. Tegen de voorgestelde regeling voor onroerende goederen, voor huisraad, voor handels- en bedrijfsvoorraden en bedrijfsuitrusting bestaan zo grote be- .zwaren, dat deze practisch onaan vaardbaar zijn. De cumulatie-regeling is onvoldoende, tegen onteigening heb ben de getroffenen practisch geen mid del tot verweer. De oude beroepsre gering is gehandhaafd, „zodat de prul- Iemand in ere is gehoudenl" De dekking der uitgaven. T.a.v. de dekking van de uitgaven werd opgemerkt, dat drie in we zen geheel verschillende vormen van Protest JNDIEN HET ONTWERP van wet op de Materiële Oorlogsschade in de vorm, waarin het thans bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is ingediend, zou worden aanvaard, ziet het er voor de ge troffenen somber uit. Ontmoet het daarentegen in de Tweede Kamer ernstig verzet, dan is er over de lengte van de weg, die de strijd om» het recht en alles wat daar mede annex is, nog zal moeten af leggen, weinig definitiefs te zeg gen, doch dan is er voor de oor logsgetroffenen hoop, vertelde rector Schoenmaker? van de cen trale bond van plaatselijke vere nigingen van oorlogsgetroffenen. Vanaf Vrijdag a.s. zullen over het gehele land de protestvergaderin gen tegen het huidige wetsont^ werp begin m! Donderdag 5 Februari in Zeven bergen in het parochiehuis. Vrijdag 6 Febr. te Roosendaal in de Erato-zaal. Woensdag 11 Febr. te Bergen op Zoom in de Hollandse Tuin. Donderdag 12 Febr. te Gilze in het Parochiehuis. Er volgen nog vergaderingen te Zierikzee, Den Bosch en Eindho ven. TN DE Tweede Kamer is gister ook de jongste volksstemming op Ma doera ter sprake gekomen, waarover Djokja zo kwaad is geworden. Minister Jonkman deelde mee, dat de regering nog nadere gegevens over deze stemming wachtende is; voorals nog is deze stemming echter nog niet beslissend, zei de Minister. Bijna tegelijkertijd bereikte ons ech ter een bericht uit Batavia, bevattend een verklaring van een woordvoerder van de regeringsvoorlichtingsdienst. Deze heeft in een radio-commentaar meegedeeld, dat de volksstemming is gehouden nadat de Madoerese bevol king een resolutie had aanhoord be treffende de staatkundige toekomst van het eiland. Daarbij is tot vorming van een eigen negara besloten. Het resultaat van deze stemming kan moeilijk worden genegeerd, zei de betreffende commentator, op een of andere wijze zal aan de wensen der bevolking tegemoet moeten wor den gekomen. TN GOED ingelichte buitenlandse kringen te Rome is men van op vatting, dat de eventuele opvolger van Stalin zeker niet Molotov zal zijn. De ze laatste, alhoewel een uitstekend po liticus en diplomaat, zou geen massa organisator zijn. Daarentegen houdt men Zdhanow voor de waarschijn lijke opvolger; hij heeft het gros van de partij op zijn hand en leidt de Ko- minform. Het wordt als kenmerkend beschouwd, dat Zdhanov vooral gedu rende de laatste maanden talrijke rei zen naar het buitenland heeft gemaakt en persoonlijk contact heeft gezocht met communistische leiders in ver schillende landen. In bovengenoemde kringen houdt men er evenwel reke ning mede, dat, indien Zdhanov Stalin zou opvolgen, de Generaals ,die thans door Stalin gevierd worden, een op stand zouden verwekken. De Zeeuwse landbouw maatschappij zal ter bespreking van het wetsont werp vergoeding materiele oorlogs schade op Dinsdag 10 Februari in een buitengewone vergadering bijeenko men. TOT LECTOR in de dagbladweten schap aan de Universiteit van Nij megen is benoemd de heer Hans Her mans, secretaris van de Minister- President en oud-parlementair redac teur van „De Tijd" en „de Maas bode". JN BRUSSEL zullen Donderdag be sprekingen gevoerd worden tussen de 3 ministers van Buitenlandse zaken der Benelux-groepering en Mc. Neil, de Blitse minister van staat. uitgaven in én adem worden genoemd. De uitgaven, die nodig zijn voor d< getroffen burgers, zijn van een gehee andere orde dan die welke verbann houden met de uitvoering van de zee- en luchtvaart-verzkeringswet en naar het zeeschepenbesluit en de uitgaven ten behoeve van het herstel en de wederopbouw van de aan de Staat en oe Staatsbedrijven toebehorende eigen dommen. Op totaal 16 cardinale punten spreekt de Regering zich niet definitief uit en wordt een slag om de arm gehou den. Het ligt in de verwachting, dat de Wet by de behandeling in de Tweede Kamer oiet zal worden aangenomen, waardoor ze zal biyven liggen tot na de verkiezingen. Wellicht, dat minis ter Lieftinc-k uit dit politieke tour- nooit om de ellen Ie van zovelen toch nog een bepaalde consequentie zal trekken. (Van onze onderwijsme de werker ir)E Z.G. MODERNE POESPAS is ,«or de opvoeding toch van grote, zegenrijke betekenis, zo heb ik in het eerste artikel betoogd. Intussen geef ik maar al te graag toe, dat de mensenkennis, de natuur lijke tact en het gezonde verstand ab soluut omisbaar zijn. Immers, alle wetenschappelijke uit komsten moeten het kind ten goede komen door de handen van de opvoe ders. De prachtigste vondsten kunnen in stumperige handen waardeloos en zelfs schadelijk worden. Inderdaad lie ver een vader of moeder met intuï tieve tact en gave liefde, dan een we- tenschaps-mens zonder deze natuur lijke gaven van geest en hart. Maar niemand kan ontkennen, dat een op voeder die deze natui lijke gaven bezit en bovendien toegerust is met hetgeen het wetenschappelijk onderzoek hem als hulp aanbiedt, dat zulk een opvoe der nóg beter voor zijn taak geschikt is. Natuur en bovennatuur Veel studie van de kinderziel is ge maakt door ongelovigen en andersden kenden. Maar dat maakt hun werk •voor ons niet Waardeloos. De goede elementen daaruit kunnen ook trij ons ten nutte maken. Wanneer wij ons maar niet laten verleiden tot verder felijke eenzijdigheid. Want, mijn beste huisvader, die eigenwijsheid van wat zich aandient als wetenschap, heeft U natuurlijk mede tot Uw afwijzende houding ge bracht. Het is toch ook zo verklaar baar, dat een onderzoeker, die na jaren lange studie en proefnemingen een belangrijke vondst doet, meent, da» hiermee alles is opgelost. Hij koestelt en aanbidt het nieuwe, hij pronkt er mee en meent het hele leven door zijn ontdekking te kunnen verklaren. Toen Freud na grondige studie en jaren lange ervaring tot de conclusie kwam, dat het sexuele leven van de mens een grotere invloed op zijn geest en karakter had dan men te voren geweten had, is hij hierover zo enthouiast geworden dat hij meende, alles, alle verschijn selen van het mensenleven, alle ziels conflicten en geestesstoornissen met zijn ontdekking te kunnen begrijpen. En tenlotte is zijn theorie uitgegroeid en vergroeid tot een onjuist en walge lijk systeem. Zo is het met iedere voor uitgang van de wetenschap. Het test- onderzoek heeft in de eerste periode een belachelijke overschatting gekend. Men meende alles te kunnen testen, men verbeeldde zich de hele persoon lijkheid in een tekening te kunnen samenvatten. Later bleken deze hoge verwachtingen ver boven de werkelijk heid. Is nu het testen daasmee ver worpen? Ja, het test-onderzoek is verre van alleen-zaligmakend, maar terugge drongen op het eigen terrein, blijkt het een nuttig hulpmiddel, waarmee vaak aardige resultaten bereikt worden. Paradoxen Gouverneur-generaal graaf Mount- batten of Burma was met z(jn gemalin de gast van de Maharadja van Bika- ner in de staat Rajpoetana (India). Het hoogtepunte kwam, toen graaf Mountbatten tijdens een parade va^i de schilderachtige lijfgarde de Maharad ja onderscheidde met de versierselen van het ridder-grootkruis van de Ver heven Orde van de Ster van India. Zdnerzijds legde de vorst toen een kostbare met edelstenen ingelegde ke ten om de hals van de gravin. j-Joe heerlijk is het echter voor de katholieke opvoeder, wanneer hij telkens weer bemerkt, dat de leer van onze H. Kerk zo eindeloos omvattend is, dat alle nietfwe vondsten en onder zoekingen harmonisch daar in passen. Er is nog nooit een ontdekking ge daan en die zal ook nooit gedaan wor den, die onze geloofsleer heeft kunnen dwingen, wijzigingen in haar opvat tingen aan te brengen. Wanneer een gloednieuw systeem van alle overdrij ving en franje is ontdaan, blijkt tel kens weer, dat de kern volkomen har monieert met onze leer. Chesterton sprak terecht van de „paradoxen van het katholieke geloof". Juist deze schijnbare tegenspraken in Haar leer, maakt de Kerk eeuwig vitaal en van alle tijden. Ik ben op dit godsdienstig aspect wat dieper ingegaan, geachte huis vader, om U vooral er van te overtui gen, dat Godsdienst en wetenschap vol komen harmoniëren, ook in de opvoe ding. Ik durf verwachten, dat U nu gewonnen zult zijn voor de mening, dat opvoeding „volgens het hart" en met Gods genade wel goed en waar devol is, maar dat de wetenschap ook U een niet te versmaden hulp aan biedt. Nooit mogen wij verwachten, zulke technische en methodische middelen te zullen vinden, dat opvoeding mo gelijk is zonder hart en zonder God. Neen, maar wanneer wij ons met onze natuurlijke gaven, met onze onbaat zuchtige liefde voor het kind, geheel geven om het te helpen een goed en gelukkig mens te worden, dan zal God onmisbare hulp onze zwakte ver sterken. Maar laten wij de kostbare hulp «n steun van onderzoekers, die zoeken en studeren ten bate van Uw kind, niet minachtend afwijzen, maar gretig aan vaarden en dankbaar gebruiken.

de Stem | 1948 | | pagina 1