Moskou heft de vuist naar Perzië Zwarte auto's zonder papieren RIJF Republikeinse delegatie gewijzigd Soojets strooien met nota s „Moderne Poespas iNEN Ongerustheid over Amerikaanse activiteit in het nabije Oosten Stalin lonkt naar Palestina IN "T KORT Noorwegen legt eveneens beslag op de 1588 Meter Modder van Walcheren werd autodieven noodlottig Relletjes in India duren voort I: Koop» Imeel" |js-vraag' kin-de* lag Sieo Iet heeft lpan-ne- Jakroeel, VIERDE JAARGANG No. 989 DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 De Olympische Winterspelen Nieuw Olympisch record van de Noor Farstad Goede tijden van de Nederlanders Zacht weer Generaal Spoor is maar matig tevreden Tilburgse markt in tweedehands auto'sbestaat bij de gratie Van zwarte prijzen Export van boomkwekerijproducten Kath. Middenstanders bijeen Centrale contributie regeling aan de orde Bouwplan van Bruinisse niet goedgekeurd. Bericht rELEF. 83!>3 garantie. 216—00 M I e.-^nstratie met paraten te Breda |tel De Poort vain liJtJrundfg en tech lir tot Uw dienst I; meten |Rotterdam-N. 800oo ht van be- 2156- len wekken rsaties met getekenden vertegen- op Amster- fS de VER- ies rederij an der Steen koning Cactus ls ijn bevel wordt uit- et er voor onze- ar» jetwijfeld heel h* Uitgave n. V. Uitgeversmij. Neerlandia Redactieraad t a. F. J- Aernoudts; c. J. v. Hooteghem; A. E. Langenkorst; Mr. dr. a. j. J- M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post 4.25, per week (uitsluitend bij met-postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Stem Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon. 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en 0.60). Incasso wordt berekend. ll|OSKOU is de laatste tijd erg gul met nota's. Nu heeft Moskou weer de vuist gezwaaid naar Perzië, in de vorm van een papieren pro test. Het gaat om de activiteit van de Amerikaanse militaire missie in Perzië. Met geen woord wordt er over olie in dit protest gesproken, maar het ligt er kilometers dik op, dat het juist en vooral om dat kost bare goed gaat. Er is echter ook nog Iets; daarover direct. IN de aan Perzië gerichte nota heet het, dat de Amerikanen het Per- tlsche leger op dezelfde wijze met Amerikanse wapens uitrusten als zü in Turkije doen. Al die wapens worden volgens Moskou op -rediet geleverd. De Amerikanen hebben de Perzische oorlogsindustrie gereorganiseerd, en Vliegvelden aangelegd, voorzien van Ondergrondse benrine-depots. Ook xegt Moskou verontrust te zijn, door het feit, dat steeds meer kazernes door de Amerikanen in gereedheid wor den gebracht en dat langs de Sovjet grens fortificaties worden gebouwd. De activiteit der Amerikanen bete kent een gevaar voor de grenzen der Sovjet-Unie en daarom „nodigt Mos kou Perzië uit aan de arbnormale toe- «tand een einde te maken. Of Perzië aan die uitnodiging ge volg zal geven, wagen wij toch wel sterk te betwijfelen. Slechts uit oeleefdheid. 71/TOSKOU heeft ook in Washington geprotesteerd. Niet de eerste keer overigens. Nu ging het om de Amerikaanse oorlogsschepen die zich in de Middel landse Zee bevinden en speciale be langstelling hebben voor de territoria le wateren en de havens van Italië. Dat betekent schending van het Ita liaanse vredesverdrag zegt Moskou. Washington spreekt echter van zui vere beleefdheidsbezoekjesEn wijst dus de Sovjet-protesten met een luchtig gebaar van öe hand. Ui millioen agenten. ■yAN ITALIË naar Palestina is bij wijze van spreken slechts één pas. Het is geen wonder dat de Sovjets ook van de troebelen in Palestina willen profiteren. Dat is Moskou wel toever trouwd. De delegatie bij de V. N. van het Arabische Hoge Comité is nu met de opmerkelijke mededeling voor de dag gekomen, dat op grond van de meest betrouwbare inlichtingen de Sovjet- Unie voornemens is anderhalf millioen communistische agenten in West-Euro pa en het nabije Oosten te doen in filtreren". De delegatie beweert overigens, dat de Sovjets een geheim verbond met de Joden hebben gesloten en dat daar om de Sovjet-Unie haar politiek ten opzichte van het zionisme heeft ver anderd, ofschoon zij tevoren het zio nisme als een instrument van Brits imperialisme beschouwde. De Joden hebben daarna, toen er iets uitlekte over het verbond, een splitsing in het Joods bureau teweeg gebracht als gevolg daarvan de leider der Haganah (de Joodse verzetsgroep) uittrad en thans alle communisten en linkse groe pen in Palestina organiseert. De Sovjets zijn niet uit vriendschap voor de V. S. óók voor het verdelings plan van Palestina, zegt het Arabische Hoge Comité verder, doch enkel en uitsluitend omdat zij door dit plan een mogelijkheid zien troepen naar Palestina te brengen, die dan de stalen barrière, die de Amerikanen in Grie kenland en Turkije tegen het commu nisme hebben opgeworpen, te kunnen omsluipen. Indien deze visie van het Arabische Hoge Comité juist is, kunnen wij de fortificatie in Perzië nog beter be grijpen! MILL10NNAIRE EET DROOG BROOD TTRSULA is een Berlijnse jonge dame, die over het sprookjes achtige vermogen van 19 millioen dollar kan beschikken, doch in werkelijkheid zo arm is als een rat. Dat zit zo. Zij erfde met haar broer in 1938 het fabelachtige dollarbedrag van een Amerikaan se nicht van haar grootmoeder. Men moest 8 jaar zoeken eer men Ursula had gevonden, maar toen verbood Hitier de jongelui naar Amerika te reizen. En nu krijgen zij geen visum van de Amerika nen. Trouw dan met een Ameri kaan, adviseerde men Ursula. Doch dat doet ze niet. En nu moet zij nog steeds droog brood eten en kapotte schoenen dragen T?EN DER LIEDEN, die op 8 Januari A een Rotterdamse tabakshandelaar heeft ontvoerd, heelt weten te ont snappen. Het is de Rotterdammer P van Dijk. KftP 31 FEBRUARI op de 90e •ver jaardag der le verschijning in Lour des. wordt daar de „Gebedenactie '48" geopend. Dan zullen in de heiligdom men van Lourdes drie H.H. Missen worden gelezen, één voor alle jon gens in Indië en op zee, één voor de rieken en gewonden en één voor de flelerust der gevallenen. nt NOORSE HARDRIJDERS behaalden Maandagmorgen hun derde Olympische succes. Nadat Helgesen de 580 M. en Liaklev de 5000 M. hadden gewonnen, nam Farstad de 1500 M. voor zijn rekening en nog wel in een nieuwe Olympische recordtijd. Hij verbeterde met de tijd van 2 min. 17,6 sec. het oude record dat sedert 1936 met 2.19.6 ten name stond van zijn landgenoot Charles Mathiesen met 1.6 sec. Ook de Zweed Seyffarth met 2.18.1 en de Noor Odd Lundberg met 2.18.9, die resp. twee de en derde werden, bleven binnen de tijd van het oude Olympische record. TJITBETALING kolengelden (mee brengen bon 78 B.V. en-of 81 B.V.) Woensdag 1 Febr.: He t.m. Ho. Donderdag 5 Februari: Hu tan. Ka. JJE MINISTER van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de componiste Saar Bessem een prijs van 1 1500 toegekend voor de door haar gecomponeerde kinderopera: „Zwaan kleef aan" ?n aan de componist Hugo Godron een prijs van f 1000 voor zijn „Concertsuite voor piano en strijkorkest". TAE wereldvoedselproductie In 1947- 1948 is 7 pet. lager uan voor de oor log terwijl de bevolking met 200.000 000 mensen gestegen is, aldus een rapport van de sociale en economische raad der V.N. PERSONEN zijn in Maastricht gearresteerd toen zij bij elkaar waren om valse textielpunten te ver handelen. De hoofddader was 'n Belg terwijl verder o.a. 6 Hagenaars in het complot zaten. A MERIKA heeft te Rome voor de tijd van tien jaar een vriend- schaps-, handels- cn scheepvaartver drag met Italië gesloten. HT NIWIN-cantinewagens, waar onder een van Noordbrabant, wor den 5 Februari naar Indië verscheept. ftU TWEE SCHEPEN met 2500 ton brons, van indertijd door de Duit sers weggevoerde kerkklokken, te Ant herpen zijn aangekomen, is bijna al het Belgische klokkenmetaal uit Duits «nd teruggekeerd. CORRESPONDENTIE. Een bestuurslid der loterijgezel- scnappen: Kunt U ons uw naam en dres opgeven? We wilden graag na der met U praten. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Zwaarbewolkt met tijdelijke op klaringen en enkele buien. Weer wat afnemende, maar langs de wadden-eilanden nu en dan nog harde Zuid-Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Heden zon onder 17.29 uur en maan onder 11.42 uur. Woens dag: zon op 8.18 uur en maan op 4.31 uur. P venals op de 5000 M. hebben de Ne- derlanders een behoorlijk figuur geslagen. In het bijzonder Kees Broek man en Jan Langedijk. Langedijk reed tegen de Engelsman Peppin, nam dadelijk de leiding en reed vooral de eerste twee ronden uitstekend, doch daarna haperde het even. in zijn laatste ronde herstelde hij zich en in een tijd van 2 mm. 21,9 sec. ging hij door de finish. Langedijk plaatste zich naar later bleek hierdoor als de dertiende op de ranglijst. Bij de Olympische Spelen in 1936 in Garmisch werd hij veertiende met een tijd van 2 min. 24.6 sec. Kees Broekmanleverde echter een nog betere prestatie. Ir. van der Scheer had voor hem een schema op gesteld, dat er als volgt uitzag: 300 m.: 29 sec.; 700 m.: 1.05, 1100 m.: 1.42, 1500 m.: 2,20 Broekman slaagde erin zich vrijwel aan dit schema te houden, het geen uit zijn tussentijden blijkt: 29.5, 1.05.5, 1.42,5 en 2,21. In deze rit was Huiskes zijn tegen stander en van deze jonge rijder uit Wierden mag getuigd worden, dat hij zich moedig door de moeilijkheden van zijn eerste grote internationale wed strijd heeft heengeslagen. Zijn tijd van 2,25 mag er zijn. Inmiddels plaat ste Broekman zich als negende op de ranglijsten dat is een resultaat dat voorheen nog nimmer door een Ne derlander op de 1500 meter werd be reikt. Aat de Koning startte als een der laatste en wel tegen Choi Young. De Purmerender gaf alles wat hij te ge ven had en deed een tijd noteren die maar weinig bij die van Huiskes afstak. Ook hij kan over zijn 2 min. 25.3 heel tevreden zijn. Bronzen medaille voor Lunberg gverre Farstad behaalde zijn Olym pisch kampioenschap in een rit tegen de Canadees Stack. De Noor startte schitterend en reed zijn ron den in een prachtige stijl, vloeiend door de bochten draaiend en energiek op de rechte einden, daarbij zijn krachten voorbeeldig verdelend. De dag tevoren was hij niet op de 5000 m. uitgekomen, teneinde zich geheel voor deze wedstrijd te kunnen sparen Zijn tussentijden waren: 300 m.: 29 sec., eerste ronde: 34 sec., tweede ronde 36 sec., derde ronde 38.6 sec. Farstads's tijd van 2.17.6 is daarna tweemaal in gevaar geweest. De eerste keer in de rit van zijn landgenoot Odd Lundberg tegen de Amerikaan Werket die de meest spannende werd van de gehele ochtend. De Amerikaan sprong als een duivel van de startlijn weg en joeg met een razende vaart door de bochten. In de laatste ronde bleek, dat de Amerikaan dit tempo niet vol kon houden. Op hetzelfde ogenblik greep Lundberg zijn kans, passeerde en wen de race in de uitstekende tijd van 2,18,9, welke hem de bronzen medaille opleverde. Werket werd met 2,20,2 nog zesde. Lundberg had zijn krachten op merkelijk goed verdeeld, en greep in toen 't Amerikaantje de adem ontbrak. Zege hing aan zijde draad. J)e tweede maal dat Farstad's gou den medaille aan een zijden draad hing geschiedde in de rit tussen de beide Zweden Seyffarth en Bolmstedt. De 1500 m. is Seyffarth's beste afstand en hij had er zijn zinnen op gezet op dit nummer kamnioen te worden. Aan vankelijk leek het er op dat hij in zijn poging zou slagen. Zijn tijd over de eerste 300 meter was verreweg de beste van alle: 27,5 sec. Zijn laatste 400 meter waren echter niet snel ge noeg. Hij bleef precies een halve se conde achter bij Farstad. Huiskes werd 24e en De Koning 25e. President Truman i« ere-lid van de Kon. Zangvereniging „Mastreechter Staar" geworden. Uit erkentelijkheid voor het feit, dat de Amerikaanse troepen op 13 September 1944 Maaatricht als eerste Nederlandse stad bevrijd hebben. De Nederlandse ambassadenr te Washington, van Kleffens, overhandigde Truman het diploma in het bijzijn van de heer Jamin uit Maastricht, (rechts), thsns student op de universiteit te Baltimore. rpWEE AMSTERDAMMERS wisten een adres in België waar zij auto's met Nederlandse papieren voor een flinke prijs konden verkopen. Na enig speuren ontdekten zij, dat o.a. een ingenieur in de Beethovenlaan te Am sterdam iedere avond zijn nieuwe Studebaker met de papieren erin voor zijn woning liet staan. s Zaterdagavond sloegen zij hun slag. Zij stapten in de wagen en reden met grote snelheid naar Vlissingen, om vandaar naar Breskens over te varen. Zij kwamen echter juist te laat voor de laatste boot en parkeerden toen de wa gen net buiten de kom van Vlissingen terzijde van een weg. Zij hadden echter niet gerekend op dt nog steeds dikke laag modder, die de Walcherse velden bedekt Nauwelijks startte de wagen dan ook, of deze zakte tot de assen in de zilte brij. De pogingen van de mannen om de auto weer los te krijgen trokken de aandacht van een voorbijganger, die de politie waarschuwde. Toen de dieven de politie zagen naderen sloegen zij op de vludht. Een hunner werd Zondag in de vroegte door de Vlissingse politie in zeer bemodderde toestand aangetroffen en gearresteerd. De ander werd door de Amsterdamse recherche in Amsterdam opgewacht. Men verwacht, dat hiermede een goede vangst is gedaan en meerdere autodiefstallen zullen worden opgehelderd. TJATTA, de nieuwe republikeinse kabinetsformateur, heeft gister met Sjarifoeddin en Moh. Roem een bezoek gebracht aan dr. van Mook. Bij dit onderhoud was ook minister Neher aanwezig. De besprekingen hebben een uur geduurd, doch vol gens Hatta is het bezoek slechts een beleefdheidsvisite geweest. Op een persconferentie te Batavia deelde Hatta o.m. mee, dat hij met Sjarifoeddin en Sjahrir naar Sumatra zal gaan om de republikeinen daar in te lichten over de wapenstilstands overeenkomst. Belangrijk was de mededeling van Hatta, dat de republikeinse delegatie gedurende de duur der verdere on derhandelingen met de Nederlanders een andere voorzitter zal hebben. Sjarifoeddin's plaats wordt na melijk ingenomen door Roem, de voormalige tot de Masjocmi beho rende minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet Sjarifoeddin. Deze wijziging is een gevolg van „de politieke moeilijkheden" in Djokja. Over de figuur van Sjarifoeddin verneemt Aneta nog, dat deze waar schijnlijk naar Lake Success zal gaan om de republiek bij de Veiligheids raad te vertegenwoordigen. TT ATT A had het op de persconferen tie ook over de uitvoering van het Bestand. Wijzend op de vele inciden ten, zei hij, dat de uitvoering van het Bestand „niet zo bevredigend" ver loopt. Dit is wel erg voorzichtig .uitge drukt, want uit een radiorede van ge neraal Spoor zijn wij te weten geko men, dat het met het nakomen der wapenstilstands-voorwaarden zeer slecht is gesteld. Gen. Spoor legde er sterk de nadruk op, dat hij daarover geenszins tevreden is. Hij behield zich dan ook voor zijn troepen de nodige tegenmaatregelen te laten treffen in dien er niet zeer spoedig veranderin gen ten gunste zullen optreden. Voor al in Oost-Java is de toestand verre van rooskleurig. Volgens de speciale Indië-redacteur van de Maasbode zijn de planters zelfs van plan Oost-Java te verlaten, indien de lucht niet zeer binnenkort gezuiverd wordt. de al te groot optimisme over het kabinet- Hatta, aangezien deze regering te veel TYVER het algemeen .heerst er bij Nederlanders 'n Indië geen al Op de 500 meter hardrijden tijdens de O.ympïsche Vv fnterspe en, ging de gouden medaille naar de Noor Finn Helgesen. (Van onze redacteur). ■yyEL, ZEIDEN WE tot de man die op de Tilburgse automarkt, ondanks de druilende regen trouw b(j zijn autotje de wacht bleef houden, wel wat moet dat wagentje kosten? Peinzend keek de man ons aan en schatte met toegeknepen oogleden onze financiële kracht, die in werkelijkheid op een paar dubbeltjes en wat losse centen na precies een tientje was. De man schatte ons echter stukken hoger, hetgeen ons bijzonder vleide. na in het café aan de overkant nog 2300 gulden van de koper verlangen. „Onder de tafel" noemen ze dat in vak-jargon. En doe er daar maar wat tegen als politieman of controleur. „Die wagen meneer, is voor 3800 gulden verkocht wordt dan met een stalen gezicht be weerd. En over die 2300 gulden „on der de tafel" wordt geen woord 'ge rept. Ook niet door de koper, want „mondje dicht hoor!" is van tevoren afgesproken. TT bent koper? vroeg de man. En op ons bevestigend geknik voegde hij er aan toe in onvervalst Overijsels dialect: „Nou biedt dan maar eens". Maar bieden was nu net iets wat wij niet wilden; hoe kun je nu bieden op. een autotje met een tientje op zak en bovendien: we wilden een ver haaltje. Daarom zeiden we maar zo koopmansachtig mogelijk: „Da's ook onzin, jij bent verkoper en jij moet dus vragen. Per saldo kunnen wij wel een paar dubbeltjes bieden". De man met de toegeknepen oog leden moest dat blijkbaar eerst ver werken, want eerst na een korte pauze klonk 't „5000 piek moet-ie kos ten" Vijfduizend gulden voor een tweehands Duits wagentje, wat een zwart gedoe dachten wij. Maar intus sen bleven wij plechtig de „Wande rer" bestuderen, alsof 't wagentje ons werkelijk interesseerde en vroegen: „Dat is zeker de vastgestelde waar de?" Weer pauze. Neen, bleek het toen, die 5000 gulden was niet de vastge stelde waarde. Een taxateur had het dign slechts op 2300 gulden geschat! Zo gaat het op de Tilburgse auto markt. Men vraagt wat men wil voor de tweedehands vehikels, om dat de vraag nu eenmaal groter is dan het aanbod. Men vraagt wat men wil en krijgt betaald wat men wil, omdat er nog altijd mensen zijn die graag een auto willen hebben en omdat er nog steeds zwartepieten zijn die geen raad weten met hun geld. Ja, op de Tilburgse auto markt wordt er werkelijk gespot met de waarde van de Nederland se gulden. „Onder de tafel" J)e man van Wanderer was nog een tikje eerlijk, ofschoon het ons een raadsel is hoe hij aan het Duitse wa gentje is gekomen. Er zijn veel ge- ver^°Pl l's, die hun auto voor 3800 gulden aanbieden, doch die daar» Dat is nu het gekke van de Til burgse automarkt, dat ook de kopers niet klagen. Ligt dit aan het gehalte der kopers? Soms wel, want we maak ten het mee, dat iemand graag 14 mil le voor een Hudson over had, terwijl de wagen misschien maar 10 mille waard was. Maar die iemand was dan ook een man die wel erg grof geld had verdiend. Gesmokkelde wagens Thlburgs automarkt is wijd en zijd in het land bekend. Bij de auto handelaren en bij de politie-instanties. Bij de laatsten omdat men maar al blaam op het Zuiden, te goed weet, dat er wagens op het Tilburgse Piusplein komen, die ge smokkeld zijn en dus geen nationali teitspapieren hebben. Dat hebben razzia's uitgewezen. Vorige week nog kon men 18 wa gens in beslag nemen. Er waren óf geen geldige papieren bij óf de verkopers hadden bij aankomst van de politie zich maar haastig tussen het publiek gemengd. Het staat vast, dat de gesmokkelde auto's vrijwel steeds uit Duitsland komen, waar ze zijn geruild tegen gesmokkelde Nederlandse koffie, si garetten e.d. Als de smokkelaar zijn auto nu niet hij een denier of iemand anders kwijt kan, gaat hij er mee na?." de T'lburgss markt, omdat hij weet dat hij er daar een zwarte prijs voor kan maken. Voor het kopen van een tweedehands auto heeft men immers geen vergun ning nodig. Tweedehands auto's .schreven wij. Ja, maar op de Tilburgse markt ziet ge heus niet alleen tweedehands au to's. Zo goed als fonkelnieuwe pracht- wagens kunt ge er bewonderen, waar bij ge U afvraagt waarom deze auto's van de hand gedaan worden. De meest gunstige oplossing die ge U dan kunt denken is die, dat de koper kort gele den een vergunning tot het kopen van een auto van de rijksverkeersinsDectie heeft gekregen, doch dat hij de auto thans niet meer nodig heeft of dat het verbruik hem te duur komt te staan. Waarbij men dan echter toe de conclusie moet komen, dat een ver gunning wel wat lichtvaardig is aan gevraagd en....' ook is gegeven. Niet gelegaliseerd (~)ok de wagens die voorzien zijn van geldige papieren komen dus op de Tilburgse automarkt. Waarom? Kan men die wagens niet op andere manier kwijt? zo zal men Vragen Er schijnt slechts één antwoord hierop mogelijk. Namelijk dit, dat men in Tilburg een betere prijs kan maken voor zijn wa gen dan hij feitelijk waard is Dit alles zou tot de constatering kunnen leiden, dat de Tilburgse automarkt bestaat bij de gratie der zwarte prijzen. Die indruk krijgt men wei zeer sterk als men een wandeling op deze markt maakt en de gesprekken aanhoort. De Tilburgse markt is geen gelega liseerde markt: er behoeven geen marktgelden betaald te worden en iedereen kan ter markt met zijn wa gen verschijnen, met of zonder papie ren. Binnenkort hoopt mer. daarin echter een verandering te brenger., zo vertelde ons een Tilburg» raadslid, tevens vice-voorzitter der Kamer van Koophandel. De K.v.K. heeft namelijk een bepaald advies uitgebracht, waar door de automarkt meer aan rege len zal gebonden worden en waardoor er ook marktgelden in de gemeente kas terecht zullen komen. Het lijkt ons inderdaad hard nodig, dat de automarkt van Tilburg gelega- li: cord p, it v.orden,' want door de thans aanwezige uitwassen werpt deae enige automarkt in ons land een TAE OVERBLIJFSELEN van Gandhi's beenderen zijn bij een plechtigheid die meer dan een uur duurde en ge paard ging met het uitgeDreide ritu eel van de Hindoe-godsdienst, in het „heilige water" van de Ganges gedom peld en daarna in een eenvoudige ko peren urn geplaatst, temidden van rozebladeren, melk, boterolie en an dere ingrediënten. De plechtigheid had plaats enige uren nadat nieuwe ongeregeldheden te New-Delhi en andere plaatsen waren uitgebroken in verband met Gandhi's dood. Zij vielen samen met een onder zoek van de politie door het gehele land naar een samenzwering, die ten doel had behalve Gandhi, andere lei ders te vermoorden. Pandit Nehroe heeft in de constitu erende vergadering verklaard, dat schuld voor de moord op Gandhi zoverre berust bij zijn aanhangers, deze niet in staat zijn geweest hem beschermen. „De moord op Gandhi het gevolk van ons falen", zei hij. Vragen aan de minister rjOOR het Tweede Kamerlid, de heer U van den Heuvel zijn aan de minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1) Is het juist, dat de exporteurs van boomkwekerijproducten behalve het half procent, dat ze aan het hoofd bedrijfschap moeten betalen, een pet. van de waarde van hun uit voeren pro ducten moeten betalen aan de „onder vakgroep export voor boomkwekerij producten"? 2) Is het juist, dat voor 1947 de in komsten van dtóe ondervakgroep, met inbegrip van de heffing van f 40,- lid, ongeveer f 10° 000,zullen dragen? 3) Is de minister bereid mede - delen, welk deel van dit bedrag nodig is voor de simpele administratie dezer exportvergunningen o.a. door gegevens te verschaffen over: a. aantal personen, op dit bureau werkzaam; b. de door hen genoten salarissen c. de kosten van huisvesting, enz. 4) Wil de minister bevorderen, dat deze heffing zo spoedig mogelijk be langrijk wordt verlaagd? - per be te onberekenbare elementen bevat en er van de vertegenwoordigers der Mas- joemi-partij geen grote soepelheid kan verwacht worden. De commissie van goede diensten is inmiddels op het New-Yorkse vlieg veld La Guardia aangekomen. Giste ren hebben de drie het rapport opge steld, dat aan de Veiligheidsraad zal worden ingediend. (Van onze correspondent). TN HET KADER van de reconstruc- tie van de Ned. Kath. Midden stands Bond, is thans het vraagstuk van de centrale contributieregeling in de Bondsvergadering te den Haag aan de orde gekomen. Door deze regeling wordt de laatste hand gelegd aan de eenheid in de Katholieke Middenstands Bond. Alle onderdelen, zowel de plaatselijke stands- als vakafdelingen, als de dio cesane middenstands organisaties in de nationale vakbonden zullen hun contributie in een bdrag samenvoe gen, zodat daarmee bij alle leden der grote middenstandsbeweging een eenmalige contributie-inning wordt doorgevoerd. Met overgrote meerderheid werd 't voorstel door de Bondsvergadering aanvaard. Besloten werd vervolgens, dat de commissie die het contributie-voorstel heeft uitgewerkt, met enkele perso nen zal worden uitgebreid, die de hoogte der contributie en de wijze van inning nog meer gedetailleerd in beschouwing zal nemen. Wanneer de voorstellen van deze commissie er aan leiding toe geven, zal de Bondsverga dering opnieuw een beslissing nemen J-JET Bouwplan voor de gemeente Bruinisse, zoals dat door het Streek bureau Noord-Zeeland voor de wederop bouw is ontworpen, is door de desbetref fende instanties in Den Haag niet goed gekeurd. Het was in dat plan de bedoeling om ten behoeve van de bouw van een nieuw gemeentehuis en van een Nederl. Herv. Kerk met pastorie, een aantal panden, dat de bombardementen had overleefd af te breken, zoals de Oost zijde van de Korte Ring en de woning van de heer Braber e.a. Deze afbraak nu zal geen doorgang vinden en het centrum van de gemeen te zal in het betreffende plan dan ook grondig moeten worden gewijzigd. De Ned. Herv. Kerk, die men had gedacht op dezelfde plaats van vroeger doch omgeven door een ruim plein, komt in het gedrang, d.w.z. het gedach te plein komt te vervallen, wat tot ge volg heeft, dat waarschijnlijk nodig zal zijn dat de Kerkvoogdij voor de kerk een nieuw ontwerp zal moeten maken, daar de kerk zoals hij thans gedacht is, dan niet in de omgeving zal passen. Voor het Herbouwplan Bruinisse wordt echter op de nu gedachte ma nier een aanmerkelijke besparing be reikt. deerd is op een wetenschappelijke basis. Deze resultaten van het weten schappelijk onderzoek zijn al zozeer in het dagelijks leven doorgedrongen, dat men zich hun herkomst niet meer rea liseert. Ook de gewone regels voor de gezinsopvoeding zijn thans niet meer dezelfde van honderd jaar geleden. Moet ik U nog zeggen, waarvandaan de verbeteringen kwamer.? In een volgend artikel nog meer hierover. I TAe Stichting „De Stem" heeft van de aanvang van haar bestaan af tot doel gehad in de provincie - Ho v-sehijning van een katholiek dagblad met een eigen gewestelijk karakter te verzekeren, met waarborging van de invloed van de lezerskring door middel van een Commissie van Toezicht, „o- o.aü werd gedrukt met behulp van de technische outillage der Uitgeversmaatschappij Neerlandia. Genoemde uitgeversmaatschappij heeft het recht herkregen om zelf als uitgeefster op te treden nu een nieuwe Raad van Commissarissen is aangewezen. Van die nieuwe raad is Mr. E. Sassen te Vught, lid van de Tweede Kamer, president; Ir. F. Wijffels te Brunssum, oud-minister van Sociale Zaken en lid van de Eerste Kamer, secretaris; terwijl eveneens een lid van het Stichtingsbestuur van „De Stem" als commissaris in genoemde raad zitting zal hebben. Hierdoor is tot onze vreugde het pad geëffend voor een regeling, waarbij de Stichting „De Stem" onveranderd haar doelstelling kan blijven nastreven. Ook de Com missie van Toezicht, voortaan Re dactieraad geheten, blijft m functie. (Van cnae onderwijsme de werker Beste mijnheer, met alle respect voor Uw goedbedoelde stukjes over onderwijs en opvoeding, wil ik als be jaard huisvader toch graag onder Uw aandacht brengen, dat ik zonder alle wetenschappelijke en moderne snufjes van mijn kinderen behoorlijke mensen heb weten te maken. Met Gods hulp en een behoorlijke dosis gezond ver stand is dat niet alleen in mijn gezin gelukt, maar geslachten lang in ontel bare gezinnen. Mij dunkt, dat U vele ouders in de war zult brengen, ftiplaat* van hen tot steun te zijn." 7IEDAAR een briefje, dat ik onlangs ontving naar aanleiding van mijn artikeltjes in dit blad. De gemaakte opmerking lijkt zo gezond, dat het de moeite loont er even bij stil te staan. De geachte huisvader heeft immers een aanzienlijk aantal aanhangers, die bij allerlei gelegenheden gelijksoortige op merkingen doen horen, zoals: „Het is altijd nog goed gegaan: die nieuwer wetse poespas is maar oplichterij (daar gaan de bureaux voor beroepskeuze! ze denken tegenwoordig een mens als een machine uit eikaar te kunnen'ha len: God komt er in deze tijd niet meer bij te pas, want de heren zoeken het zelf wel uit." De litanie is nog veel langer, maar ik vind litanieën nogal monotoon. Bo vendien is nu de tegenpartij lang ge noeg aan het woord geweest. De kwes tie is kort samen te vatten in deze vraag: Is de opvoedingswetenschap we! van nut? Ja! ïyjijn antwoord is een volmondig: ja! Ik geef toe, dat er alle eeuwen door vaak voortreffelijk is opgevoed, maar dat is geen reden om niet te proberen het nog voortreffelijker te doen. Eeuwen geleden waren er ook geneesheren, die in verschillende ge vallen met goed succes konden optre den. Het is zelfs wel zeker, dat in po pulaire historie-boeken de bekwaam heid van die mensen dikwijls te goed koop belachelijk is gemaakt. Maar niettemin betreurt het toch niemand dat de geneeskunde een grote vlucht heeft genomen en iedereen heeft er in het eigen leven al vele vruchten van geplukt. Jammer genoeg is het resultaat van de opvoeding niet zo lijfelijk te erva ren als dat van een geslaagde operatie. Maar toch is er wel een uitgestrekt terrein, waarop de vooruitgang van de opvoedings-wetenschap zich duidelijk demonstreert, n.l. bij de niet-normale kinderen. Was en is het normale kinü voor de verstandige opvoeder in de meeste gevallen goed te begrijpen, ja zelfs enigszins te „door-zien", het ab normale kind is eeuwen lang een raad sel en een probleem geweest. In vroe ger tijden werd een gedeelte van deze arme misdeelden als door den duivel bezeten beschouwd, anderen dienden tot vermaak en afleiding, sommigen werden als gevaarlijke monsters opge sloten, anderen brachten het niet ver der dan* bedelaar en verschoppeling. En bewees toch alleen reeds het oude corps der hofnarren, dat naast zeer in telligente typen ook zeker afwijkende geesten bevatte, niet reeds, dat er met deze mensen toch wel iets te beginnen was. Blijkt uit de historie niet, dat v deze mensen, tussen alle zotternij die zij beroepshalve uitkraamden, soms waarlijk spitsvondige uitspraken deden? Nu noemde ik nog slechts de ergere gevallen, maar waar bleven vroeger de stotteraars, de hyper-ner- veuzen? Wat deed men met koppige deugnieten? Ach, wat moeten er in die tijden een zielsongelukkige mensen hebben rond gelopen, die hun eigen kwalen niet be grepen of niet aankonden, en waarmee niemand zich wenste te bemoeien, en die niemand bij machte was te helpen. Maar dank zij de opbloei van psy chologie, biologie, erfelijkheidsleer en nog menige andere wetenschap heeft men wegen en manieren gevonden, om tot deze mensen door te dringen, om hen te helpen en op te heffen uit hun ellendig isolement. Vergelijkt U "eens het bestaan van een blind jongetje uit deze eeuw met zijn blinde kameraadje uit bijvoorbeeld de achttiende eeuw. En kunnen onze doofstommen zich niet met hun handen verstaanbaar ma ken, ja slaagt men er zelfs niet in om kinderen, die vanaf de geboorte blind en doofstom zijn, te leren spreken zoals wij? De vruchten Ja zeker, beste huisvader, Uw kinde ren zijn Goddank niet gebrekkig. Maar ook zij hebben de vruchten go plukt van datgene, wat U in Uw har* „moderne poepas" noemt. Vergeet u niet, dat ons onderwijssysteem gefun- ®te voor slot kolom 6

de Stem | 1948 | | pagina 1