Gandhi Vernieuwing Katholiek Onderwijs IN 'T KORT Brits ontwerp van verdrag met Benelux en Frankrijk Zorg voor na-oorlogse jeugd K.V.P. afd. Vlissingen S fiOOi Het verhoor van de moordenaar Vele arrestaties Stafford Cripps en de vrouwen Jaaroverzicht van de burgemeester VIERDE JAARGANG No. 988 MAANDAG 2 FEBRUARI 1948 „Geen terugtocht volgens plan Belangrijke vergadering van het K.Q.V. te Utrecht UIT. Zuur - zoet i Zacht iveer Commissie van Drie op doorreis in ons land Vertrouwen in Hatta Eindelijk t kabinet Hatta Grote invloed van de Masjoemi Gemeenteraad van Terneuzen Mgr Hoogveld-Instituut opgericht DistributienieuWs Ruimer keuze margarine - roomboter Afscheid Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford Axel kampioen Protest inzake wederopbouw Uitgave van de ..Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: a F J Aernoudts. C. J v Hooteghem. A E. Langenhcrst. Mr. Dr a. j J M Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per posft 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstr Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A, Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse opl%e): I 0.10 per m/m, voor Reclames (Ing. Med.) 1 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. I 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. ALLE DELEN VAN HET LAND waren Zaterdag de pioniers van de onderwijs-vernieuwingscursussen naar katholiek inzicht naar Utrecht getogen, waar door het Katholieke Onderwijzers Verbond deze cursussen .'erden ingeleid. Vele autoriteiten waren aanwezig, w.o. Minister dr. Gielen en Mgr. dr. van Gils. Twee inleiders, dr. J. Th. Snijders en de heer Jos. Aarts, voerden het woord De eerste besprak de houding van het schoolkind ten opzichte van zijn ïooI. terwijl de tweede de onderwijshernieuwing en de schoolpractijk be nden!:. Principe der zelfwerkzaamheid. TVE JAMFABRIEK „Cleo" te Naaldwijk heeft van haar zoe te productie een zoet winstje ge maakt. Het vorig jaar werd zij wegens niet-verant.woorde verko pen van grondstoffen met f 45.000 beboet, thans is de fabriek hals over kop door de tuchtrechter gesloten, omdat enorme hoeveel heden suiker, frambozenpulp en dergelijke zoetigheden clandestien zijn verkocht. Bovendien werden er grote hoe veelheden „zwarte waren' in de magazijnen aangetroffen. Maar wat die lieden allemaal in onze jam verwerkt hebben, is ons voor lopig een raadsel. Gelukkig dat dit zoete winstje voor de fabri kanten een zure nasmaak zal heb ben. fEEN GOEDE KLANK heeft het •Je* bericht, dat er waarschijnlijk een wonder zal moeten gebeuren, wanneer het Marshall-plan er doorkomt bij 't Congres vóór* de vastgestelde datum (X April). UEN EXTRA-uitzending via de B.B. C. kunt u beluisteren van de re de, die H. M. de Koningin morgen om 18.30 uur tot de bondgenoten zal houden via de Wereldomroep. IJiEN BRITS vliegtuig stortte in Z,- ■P Frankrijk neer, hetgeen aan zes van de inzittenden het leven kostte. DE PARTIJRAAD van de Kath. Volkspartij zal 13 Maart a.s. in het Jaarsbeursgebouw te Utrecht hij eenkomen. TENGEL AND wil de commissie voor r' de Palestijnse aangelegenheden in geen geval in Palestina zien verschij nen vóór twee weken voor het be eindiging van het mandaat. /"VRVILLE WRIGHT, die met zijn broer het eerste vliegtuig constru eerde, is in de ouierdom van 67 jaar te Dayton aan een hartaanval over deden. OAMENVATTEND kunnen we zeggen dat uit en op deze druk bezochte bijeenkomst een gelukkig streven naar verfrissing van ons katholiek onder wies naar voren treedt en dat dan met waarderend gebruik maken van het eenmaal verworvene. Ook zou men deze dag het onenbarc begin kunnen noemen van wat reeds lange tiid groei ende is in katholieke onderwüskrin- gen. Dit zal mede met het nimmer verminderde idealisme van de meeste onzer katholieke leerkrachten de sterke basis ziin voor een goede toe komst op dit zo uitermate belangrijke gebied. De eerste inleider, dr. Snijders be sprak enkele thema's uit de psycholo gie van het schoolkind ten opzichte van zijn school. Zijn touding ligt ge compliceerd en geheel anders dan bij het schoolkind van de kleuterschool, dat graag naar school gaat en het een straf vindt als het niet mag. Waarom de kleuter zo graag naar school gaat? Door de psychologie om zijn levens kring wat uit te breiden, om graag groot te zijn en doordat de activiteiten die hij gaat uitspreiden hem lokken. Dp zesjarige gaat graag naar de lage re school, want dit heeft voor hem een zeer positieve kant. Hij gaat daar leren lezen en schrijven. Later gaat hij de school beschouwen als een in perking van zijn vrijheid. Spreker constateerde, dat hij na het derde jaar de vacantie reeds gaat beschouwen als een bevrijding. Hij ziet de onderwijzers «is een person! ficatie van een soort inperking van zijn bevredigingsmogelijkheden. In de 5e en 6e klas openbaart zich een geest van baldadigheid en verzet, die in het zevende jaar overgaat in een zekere onverschilligheid. De schoolvreugde geeft dus bij het L.O. een dalende lijn aan. Het leren is geen aangename be zigheid en er wordt gepoogd het de leerling meer aangenamer te maken. Dr. Snijders sprak zich uit voor het principe van de zelfwerkzaamheid, dat in het centrum van de onderwijsver- frissing moet komen te staan. De acti viteiten van de school moeten worden gemaakt tot de activiteiten van het kind zelf. Spr. acht het van groot be lang, dat in de komende jaren een onderwijs worfet gebouwd, dat aan de mens een maximum aan vorming geeft MINISTER GIELEN sprak de hoop uit, dat hij in staat zal zijn veel te geven. Zo snel als mogelijk is, zal het aantal leerlingen per klas worden verminderd. Z.Exc. sprak van de ver nieuwing in alle vormen en nuance ringen, waardoor de vernieuwing z.i. het beste gekenmerkt kan worden met het woord verwarring. Van vandaag af, zal er echter worden gewerkt, vol gens een vastomlijnd en goed gefor muleerd plan. Daarin is in het bijzon der gelegen de zekerheid dat hierin nooit een „terugtocht volgens het plan" zal geschieden. „Geen leuze, geen collectivering". TVE TWEEDE INLEIDER, de heer Jos. Aarts, besprak onderwijsver nieuwing en schoolpractijk, waarbij hii opmerkte dat de schoolpractijk zelf aansooort tot vernieuwing. Daarbij zal de wil en tenslotte de gave en de aan leg ook een rol spelen. Ook deze spr. constateerde, dat 't in de schoolprac tijk met de vormende taak niet in or de is en veroordeelde de mechanische sleur en theoretische vorm van het onderwijs. Hij gaf een analyse van de school practijk en concludeerde, dat de ver nieuwing ons van vele tradities zal moeten ontdoen. Onderwijs en opvoe ding zullen hand in hand moeten gaan en er zal differentiatie bij de leerlin gen moeten komen, waardoor meer rekening gehouden en meer aandacht wordt geschonken aan leerlingen met handvaardigheid. Tot slot waarschuw de de heer Aarts tegen het gevaar dat de onderwijsvernieuwing een leuze wordt, een slagwoord. Hij verbond hieraan tevens een waarschuwing te gen collectivering, uniformering van de vernieuwing, waardoor de vernieu wing geen onderwijsverbetering zou worden. De belangrijkste wedstrijd in het Zui den was de ontmoeting tussen BVV en Eindhoven, die in en 3-0 zege voor de Bosschenaren eindigde. BVV heeft daardoor haar eerste plaats voorlopig veilig gesteld. JJAAR TE PARIJS vernomen wordt bestudeert het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken thans een önts ontwerp voor een bondgenoot- schansyerdrag. dat afzonderlijk door "anknjk en Engeland aan Nederland geleed e" LuxemburS zal worden voor Naai- verluidt heeft Engeland zich on het ontwerp gehouden aan de be- pa mgen van het Verdag van Duin- «eriten. dat tussen Frankrijk en En geland is gesloten. Men verwacht niet va!, wnïe.!e Franse suggesties veel van het Britse voorstel zullen afwij- TJET VERHOOR van de moordenaar van Gandhi, aldus A.F.P., ge schiedt in het grootste geheim. Hij is lid van van „Mahasabha", waarvan de voormalige voorzitter, Prasa Moe- cherdjie, thans minister is van indus trie in het kabinet van Nehroe en waarvan de huidige voorzitter Bhopat Kar is. De Mahasabha is een conser vatieve Hindoe-partij, wier politiek streven gericht is op de vestiging van een theocratisch Hindoe-regiem in 'n Verenigd Indië. Bij de laatste verkie zingen werd de Mahasabha door de Congrespartij verslagen. A.F.P. meldt, dat de leider van de „Mahasabha"-partij Desjpande, Zon dagmiddag te New-Delhi Is gearres teerd. De politie te Bombay heeft tot nog toe bijna 20 personen gearresteerd, die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij een samenzwering tot het vermoorden van Gandhi en andere nationale leiders, wier namen nog op de „zwarte lijst" staan. De crematie. honderdduizenden personen, velen van hen openlijk wenend, ston den langs de acht km. lange route, die de rouwstoet volgde. Gandhi's li chaam werd op eenn met bloemen over dekt legervoertuig gelegd. Zyn ge zicht was onbedekt, zijn lichaam ge huld in een wit kleed. Er waren meer dan honderd kransen. De rouwwagen werd getrokken door eenheden van 't leger, de marine en luchtmacht. Pan dit Nehroe, Sardar ^atel en Baldef Singh hadden plaats genomen naast Gandhi's lichaam. Ook aan de oever van de Heilige Rivier, waar de crematie plaats zou vmden. hadden zich honderdduizen den mensen verzameld, waarvan ve len openlijk uiting gaven aan hun droefheid. De baar met het stoffelijk overschot van de Mahatma werd neer gezet op een brandstapel van sandel hout. Dakota's van de Koninklijk Indi sche Luchtmacht scheerden duikend over de plaats heen en strooiden bloe men uit over de ontslapene. Volgens 'n verslaggever van de Indische Radio- he?Xvon7aChtinér M ?waar b«wolkt met plaat- w. i?ü'^-,repr<,n- VooraI aan de tbdehjk krachtige Zuidwes- telyke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. eoder 17.28 uur. Maan on- R10 ,liur' Dinsdag: Zon op 8.19 uur. Maan op 3.16 uur. .De kansen op een nog optreden- k!,w v™1? D?r,ode worden snel kenter. Voorlopig ekene men op voortduren van het zaelite. enigs Jins onstuimige weer met nu "en klaringen" afgeWisse,a »P- pER K.L.M. arriveerden Zaterdag morgen prof. Graham en rechter Kirby op Schiphol, het Amerikaanse, en het Australische lid van de Com missie van Drie. In de avond zijn zjj tesamen met Paul van Zeeland naar Lake Success vertrokken om rapport uit te brengen. Bij aankomt legde prof Graham een niet-officiële verklaring af, waar in hij nadrukkelijk wees op de grote historische traditie van Nederland als onzichtbare stuwkracht achter de met succes gevoerde besprekingen. Hij noemde Indonesië een landbrug tussen continenten en een zeerbrug tussen Ocenanen. Hij ^ag de toekomst van de Unie als een *rije scheppende samenwerking, waardoor aar de we reld het beste en het hoogste zou kunnen worden geboden. Hij zeide vertrouwen te hebben in Hatta en rechter Kirby verzocht na drukkelijk te willen melden, dat dit alles evenzeer zijn mening was. omroep kwam Pandit Nehroe, de mi nister-president van India, voor het aansteken van de brandstapel naar voren, viel op zijn knieën en kuste Gandhi's voeten. Devadas, de zoon van Gandhi stond bij het hoofdeinde van de baar. Nadat de brandstapel was aangestoken, wierp hij er steeds vers hout op. Er werd wierook, kamfer en cocos aan toege voegd en de zich vormende rookwolk onttrok tenslotte de br'andstapl aan het gezicht. De Paus heeft uitdrukking gegeven aan zijn gevoelens van diepe smart wegens de dood van „de grote man, die de geestelijke leider was van mil- lioenen Ihdiërs en die immer voor de vrede gestreden heeft." GMNDELIJK is dan toch door presi dent Soekarno het nieuwe repu blikeinse kabinet bekend gemaakt. De verdeling over de verschillende par tijen is als volgt: vier leden van de Masjoemi-partjj, drie leden van de P.N.I. (Nationalistische partij), één lid van de Partai Sarikat Islam Indo nesia, één lid van de christelijke en één lid van de katholieke partij (n. Kasimo). De overige drie ministers zijn partijloos. In het algemeen wordt in Neder landse kringen de sterke invloed van de Masjoemi een „onberekenbare fac tor" genoemd, terwijl gewezen wordt op het ontbreken van figuren als Sja- rifoeddin, Sjahrir en Setyadjit. Ook Gani en Roem zijn niet uit het vori ge kabinet teruggekeerd. Zeven van de nieuwe ministers zetelden ook in het onlangs afgetreden kabinet Sja- rifoeddin. Hatta heeft .zijn kabinet aan gekondigd als een „presidentiëel ka binet, waarvan de formateur zelf de dagelijkse leiding heeft. De sultan van Djokja is minister zonder portefeuille, OIR STAFFORD CRIPPS is een koel man, een ras-Engelsman van binnen en van buiten om zo te zeg gen. Daarvan is bij zichzelf waar schijnlijk goed bewust en nu gaan we aan het veronderstellen van daar zijn euvele moed om een pers conferentie te beleggen van louter en alleen vrouwelijke journalisten. Nu hebben wij in geen geval iets tegen de vrouwelijke collega's, maar w(j zou den het toch niet in ons hoofd halen om een zo in zijn gevolgen onbereken bare daad te stellen. Misschien wel, omdat wij niet zo uitgesproken koel zijn als Sir Cripps Edoch, als wij het wel hebben, zal ook deze nuchtere Brit voorlopig zul ke revolutionaire plannen niet meer maken: hij heeft er om kort te zijn geducht van langs gehad. Vrouwen tongen plegen in de wandeling scherp genoemd te worden. Sir Cripps zegt waarschijnlijk, dat een gilette-mesje er nog bot bij moet worden genoemd. Nu moeten we niet vergeten, dat sinds de persconferentie met alleen maar vrouwen Stafford Cripps niet meer als een onbevooroordeeld man kan worden beschouwd. Hoe dit alles ook zij, wellicht kan het hem troos ten, als we hem verzekeren, dat we levendig met hem meevoelen,... "yROEGER dan verwacht kon wor- den heeft Amerika bekend ge maakt, dat de Duitse zone geen ex- tra-voedsel krijgt. VOET-GEVOOISD zijn de mensen, die een R. K. Bond van Mondhar monica-spelers hebben opgericht. Voor zitter is de Eerw. Broeder Philiber- tus te Laren. QP INITIATIEF van hoogleraren aan de Universiteit van Nijmegen en paedagogische leiders bij het Hoger en Middelbaar Onderwijs over het gehele land, is door katholiek Nederland een wetenschappelijke instelling tot stand gekomen, welke zich voorstelt bijzon dere studie te maken van wetenschap pelijke voorlichting en richtlijnen te geven voor de vorming en opvoed i-g der moderne, na-oorlogse jeugd, welke bijzondere paedagogische zorg behoeft voor haar toekomstige taak. Het We- tenschappelijk-Paedagogisch Instituut werd gesteld onder het patronaat van wijlen mr dr. Hoogveld, die 't eerst iftn de Nijmeegse Universiteit paeda- gogie doceerde en die in de Duitse tijd, viel als slachtoffer voor de strijd onzer geestelijke vrijheid. Directeur van de instelling is dr. A. Perquin S. J. en secretaris is mr. M. L. G. M. Custers te Nijmegen. MR. BLOEMERS WORDT RAADSHEER. De vice-president van de Middelburgse rechtbank en leider van het Bijzonder Gerechtshof, mr. J. Bloemers, is be noemd tot raadsheer in het Gerechts hof te Arnhem. Durgemeester Mr. Tellegen hield bij de opening een rede. waarin hij een terugblik wierp op het voorbij gegane jaar en tot uiting bracht, dat hij met groot vertrouwen de toe komst tegemoet meende te kunnen gaan. Er was ruime reden tot dankbaar heid. De bevolking breidde zich uit, in Indonesië leed Temeuzen geen verliezen. De haven zal in de toe komst ten bron van welvaart wor- ÜEKENING HOUDEND met de ten- gevolge van de instelling van de keuzebon optredende verschuiving van de boter- naar de margarine-consump tie en ter ruiming van de voorraad koelhuisboter, deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening mede, dat bij de eerstvolgende bonaanwijzing de bonnen voor het gehele rantsoen voe- dingsvetten (500 gram voor veertien dagen) naar keuze opgenomen kun nen worden in boter of margarine. Het is de bedoeling deze mogelijk heid van opnemen van het rantsoen voedingsvetten in boter of margarine naar keuze voorlopig te handhaven. Duidelijkheidshalve zij hieraan toege voegd, dat het niet mogelijk is het rantsoen voedingsvetten te verhogen. BANDENBONNEN GELDIG. Het C. D. K. deelt mede, dat t.m. 31 Maart a.s. op de bon D 47 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van rijwielbanden BI 702 een toer- binnenband verkrijgbaar is en op bon C 34 een toerbuitenband. Verder is eveneens t.m. genoemde datum op bon A 17 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een fcuitendand en op bon B 17 een binnenband verkrijg baar. VEREENVOUDIGING VAN DE DISTRIBUTIE VOOR A.S. EN JONGE MOEDERS. Ter vereenvoudiging der distributie regeling ten behoeve van a.s. en jon ge moeders zijn de volgende maatre gelen getroffen. Met ingang van 1 Februari a.s. zullen moeders in het bezit worden gesteld van een z.g. CA- kaart. Op deze kaart komen zeven bonnen voor, bestemd om als inwisse lingsbon te dienen voor de kaartjes voor extra rantsoenen levensmiddelen Voorts bevat de CA-kaart 20 bonnen a tien textielpunten, een bon voor een paar damesschoenen, een bon voor 2 dekentjes, een bon voor matrasje met kussentje, een bon voor een rantsoen huishoudzeep en een bon voor brand stoffen. Op deze laatste bonnen kun nen de desbetreffende artikelen recht streeks gekocht worden. Na de geboorte van het kind zal de jonge moeder een zg. CB-kaart ont vangen, waarop vijf inwisselingsbon nen voor extra rantsoenkaartjes voor levensmiddelen voorkomen. A.s. en jonge moeders, die reeds in het bezit zijn van 'een CM-kaart zullen de hun toekomende verstrekkingen op laatst genoemde kaart blijven ontvangen. den, de outillage verbeterde belang rijk, een kleine industrie werd reeds aangetrokken en met grotere worden onderhandelingen gevoerd, de gas- voorziening geeft perspectieven voor de toekomst, de omzetting van de spoorlijn Mechelen—Terneuzen kan voor de plaats grote betekenis heb ben, mits het personenvervoer niet verwaarloosd zai worden. Grote problemen van interne aaid moesten tot een oplossing gebracht worden en speciaal de woningbouw en de huisvesting werden op behoor lijke wijze aangepakt. Niet minder dan 300 woningen zijn in aanbouw of werden aanbesteed. Van particu liere bouw kwam niet veel, daar oe linanciele verpiicntrngen te zwaar werden, maar de gemeente is actief en zal trachten de helpende hand te bieden. Het particuliere initiatief dient in tensiever te woiden en in het alge meen moet de Z.-Vlaming, speciaal wat de arbeidscapaciteit oetreil, op een hoger plan gebracht worden. Cij fers toonden aan, dat de capaciteit de vergelijking niet andere gewesten met kan doorstaan. De nand diept in eigen boezem gestoken te worden. Z.-Viaanderen immers komt met klem op voor een minstens gelijk waardige benandeling met andere delen van het .and, maar moet dan ook zelf meer presteren dan tot op heden. Centralisatie vanuit Den Haag verslapt de energie en de au tonomie der gemeenten dient ge handhaafd te blijven. 'DE VEILINGKWESTIE Qnder de ingekomen stukken was een brief van het veiiingbestuur m verband met de plannen voor een nieuw gebouwencomplex. Het door de veiling ingediende pro ject werd door Ir. de Groot afgewer zen, terwijl naar voren gebraent werd, dat de architecten niet be kwaam genoeg waren om deze mate rie behoorlijk te behandelen. Daar het bestuur geen rekening schijnt te willen houden met gerecht vaardigde en door deskundigen naar voren gebï'achte verlangens, stelde de voorzitter voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, ondanks dr daarin naar voren gebrachte be dreiging, dat de veiling wel eens naar een andere gemeente zou kunnen verplaatst worden, waarmee de Raad accoord ging. Dc salarissen van de administrateur er. controleur voor Sociale Zorg wer den gelijk gesteld met die van klerk le en 2e klasse, hoewel de heer Hen ry trachtte daarin verbetering te brengen. Misschien kunnen de ran gen in de toekomst, wanneer daartoe reden mocht bestaan, verhoogd wor den, zodat de salariëring beter zal zijn. Voor de verbetering van de weg St. Annapolder werd 4200 gld. beschik baar gesteld. Er werd 'n kasgeld-lening van '50000 a/s Commissaris dei Koningin Op 31 JANUARI was voor Jhr. Mr. Quarles v. Ufford 't einde van zijn ambts vervullin^als Commissaris der Koningin in Zeeland gekomen. Vrijdag j.l. nam hij afscheid van het College van Gedeputeerde Staten, welks oudste lid, de heer C. Philipse, de scheidende toesprak. Op diens uitdrukkelijk ver langen werd hem geen geschenk aangeboden. Zaterdagmorgen was het de beurt der ambtenaren om een laatste handdruk te wisselen met hun hoogste chef. Bij monde van de heer mr. J. M. Pilaar boden zij Jhr. Quarles van Ufford een cigarettendoos aan. Tn de namiddag verzamelden zich de burgemeesters der Zeeuwse gemeenten in de Concert- en Gehoorzaal. De burgemeester van Middelburg, Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, hield hier een korte rede en bood een fauteuil (op tekening) aan. Van drie tot vijf uur diende zich een pnafgebroken stroom van bezoekers aan, die waarlijk niet alleen uit autoriteiten bestond. Hondauien en nog eens honderden Zeeuwen maakten van de geboden gelegenheid gebruik om afscheid te nemen. J^aar wij vernemen ligt het in de bedoeling van Jhr. Mr. Quarles van Uf ford om eerst enige maanden de provincie te veriaten en zich dan op het buiten Herkenbosch" onder de gemeente Oostkapelle te vestigen. fMHBMP rj oor dat Axel en IJzedijke verloor behaalden de Oranjehemden ver diend het kampioenschap. Aardenburg klopte in een wedstrijd waarin zij de boventoon voerde, Hulst op regelmatige wijze. IJzendij- ke stelde teleur door van Oostbure te verliezen, dat een zeer goede par tij gaf. HoofdplaatHontenisse werd een draw, hoewel Hont. de kans van de dag miste doordat een strafschop op keurige wijze door Hoofdplaat werd gestopt. Axel 20 17 2 1 87 16 36 Corn Boys 18 12 2 4 62 26 26 LJzendijke 18 12 2 4 59 37 26 Steen 17 9 4 4 39 16 22 Oostburg 18 5 5 8 22 33 15 Aardenb. 17 5 5 7 23 37 15 Hulst 20 a 3 11 25 47 15 Hont. 17 6 2 9 26 41 14 Sluiskil 16 6 1 9 34 57 13 Clinge 19 6 1 12 33 50 13 Hoofdpl. 19 4 3 12 37 88 11 Biervliet 18 4 2 12 22 39 10 De prinsesjes Irene en Margriet mochten haar zusje Beatrix, die vandaag haar 10de verjaardag vierde, be geleiden op een „verjaardagsrit", die Trlx met H. K. H. Prinses Juliana maakte in de auto van de Prins. Hieronder: Begunstigd door prachtig winterweer wor den op het ogenblik de Olympische Winterspelen in Sint Moritz gehouden. Hierboven ziet U de Neder landse deelnemers met de driekleur voorop, meetrek ken in de stoet, waardoor men zich aan het publiek voorstelde. JN een Vrijdag gehouden ledenverga dering van de Kath. Volkspartij zijn enkele actuele zaken aangesneden. Dhr. v. d. Dood besprak de propaganda- mogelijkheden in de gemeente en ver zocht medewerking der leden. Naar zijn mening zullen velen lid worden, wanneer zij maar persoonlijk bezocht worden. Dhr. W. Groffen besprak de jongste maatregelen inzake de wederopbouw. De vaststelling van het bouwvolume voor 1948 dreigt voor de getroffen delen van .onze provincie funest te worden. Spr. bepleitte een splitsing tussen wederopbouw en overige bouw. Bij ac clamatie werd. besloten het volgende telegram naar de ministerraad te zen den: „De afd. Vlissingen der Kath. Volkspartij, kennis genomen hebbende van de cijfers bouwvolume 1948. ver zoekt met aandrang handhaving dei- prioriteit voor Zeeland, alles wat weder opbouw betreft buiten gewone bouw volume te houden en overweging van bijzondere maatregelen voor getroffen deel van Zeeland." Dezelfde spreker ging in op het ont werp „Wet op de vergoeding der mate riële oorlogsschade en betoogde, dat dit ontwerp niet voldoet aan de eisen, welke in een dertiental resoluties door het Partijcongres zijn vastgesteld. Naar spr.s' mening is hèt zelfs twijfelachtig of de „integrale" vergoeding voor klei nere panden (tot f 5000) wel volledig zal zijn. Men besloot aan de Kamer fractie der Kath. Volkspartij een schrij ven te zenden, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat deze fractie zich bij de behandeling van het wets ontwerp zal stellen op de basis van de Congres-resoluties. Na een toelichting van de voorzitter ging men over tot stemming over het bestuursvoorstel, om de heer W. L. M. Groffen te Vlissingen, eandidaat te stellen voor de a.s. Tweede Kamerver kiezingen. Vervolgens werd van be stuurszijde betoogd, dat het hoogst- gewenst is om twee geschikte candida- ten aan te wijzen. De ledenvergade ring besloot daarop de heren W. L. M. Groffen en mr. A. J. M. Eikhuizen, burgemeester van Ovezande, eandidaat te stellen. gld. en een vaste lening van 130000 gld. voor de riolering werken in de Dijkshaal, Boeiengang aangegaan. DE BEGROTING 1948 r\e heer Henry (P.v.d.A.) hield een rede waarin hij dank bracht voor 't in 1947 gepresteerde. De toekomst der haven lag hem nauw aan het hart, het plan voor het nieuwe zie kenhuis juichte hij toe, hoewel er be stek en nadruk op het kerkelijke ka rakter gelegd was. De woningbouw gaf redenen tot tevredenheid, de bouw van een nieuw stadhuis werd met belangstelling tegemoet gezien, hij bepleitte meer speelplaatsen voor de jeugd, meer sportvelden, een be tere verfraaiing, een kweekschool voor Z.-Vlaanderen en een kunstma tig strand voor Terneuzen, waardoor meer vreemdelingen zouden kunnen werden aangetrokken. De heer Coisen (Sluiskil) gaf aan waarom hij destijds uit de R. K. Staatspartij getreden was en laakte in de verkiezingsstrijd het optreden van de heer de Waal. Hij vergeleek de oude raad met de nieuwe raad en bracht naar voren, dat men toen onder andere omstan digheden werkte. De aandacht werd gevraagd voor de begraafplaats te Sluiskil, de belangen van de middenstand, het probleem van een woonwagenkamp etc. De heer de Waal antwoordde in het kort op de mededelingen van de heer Colsen inzake de verkiezingsstrijd en betreurde de voor hem in die tijd gedane persoonlijke aanvallen, hoe wel hij naar voren bracht, dat som mige dingen verkeerd begrepen en uitgelegd waren. Ook de heer v. Alphen bracht dank aan B. en W. speciaal voor de voort varendheid inzake de woningbouw. DE VOORZITTER ANTWOORDT. jyjr. Teilegen beantwoordde op korte en zakelijke wijze de opmerkingen der sprekers, waarbij tot uiting kwam, dat de Vereniging voor Havenbelangen weer geactiveerd zal worden, het zie kenhuis buiten het gemeentebestuur om tot stand gekomen was, de gasvoorzie- ning beloften voor de toekomst in houdt, het vliegveld, wanneer er ten minste een in Z.-Vlaanderen komt, ver moedelijk ten O. van de Braakman zal geprojecteerd worden, de middenstands belangen niet uit het oog verloren zul len worden, de opmerking over een kunstmatig strand perspectieven opent. die bekeken zullen worden, terwijl hij de hoop uitsprak, dat de heren Colsen en de Waal elkander zouden vinden, hetgeen de gehele raad ten goede zal komen. De begroting werd vervolgens met enkele kleine onbelangrijke wijzigingen goedgekeurd, een bewijs, <jpt de raad actief is en begrip heeft voor de gang van zaken. De heer Colsen klaagde over de schandelijke tarieven der Z. VI. Tram weg Mij., die van haar monopolie mis bruik maakt en maakte vergelijkingen met andere delen van het land. De raad was het hiermee roerend eens en B. en W. zullen contact op nemen teneinde verbetering c.q. verla ging te verkrijgen. Ir. Lindenbergh deelde mede. dat zijn fractie v. d. Partij v. d. Vrijheid thans behoort tot de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. DE ZAAK BRINKMAN. ^e heer Colsen was als oudste raads lid de tolk van alle fracties, toen hij deze zaak aan de orde stelde en" een motie, die wij Inmiddels reed» plaatsten indiende. Deze motie werd met algemene Hem men aangenomen.

de Stem | 1948 | | pagina 1