I :htig PISE .DEN De Vader der Natie is niet meer" I Mahatma Ghandi door Hindoe vermoord TROEPENSCHIP r lTIE !aar De Ronde Tafel Conferentie Benelux-Coaferentie bereikt accoord Gandhi MARIA LICHTMIS z A T E R D A G 31 JANUARI 1948 René Mayer heeft gewonnen .LING iEN VIERDE JAARGANG No. 987 ff Voorvechter der Voor-Indische onaf hankelijkheid. Z n levenstrijd voor geweldloosheid HOE HET GEBEURDE Prinses Beatrix wordt tien jaar De naam van het kind hield op zichzelf een andere belofte Beatrix, zij die gelukkig maakt; schoon en zinvol tegelijkertijd, oopvol ook voor ons allen, juist nu wij staan aan de poort van een toekomst, die niets dan duisternis schijnt te voorspellen. Tweede Kamer NOG STEEDS DE REGERINGS VERKLARING Nieuwe Niwin-actie Dinsdag Marshall-conferentie in Den Haag Distribütienieuu)s Besprekingen over het gemeenschappelijk staatsverband Gevallen Voor het Vaderland Een schip vol soldaten..., Een schip vol dromen J Joods en Arabisch leger in Palestina IN 'T KORT OUD EU EENZAAM Moeder Koninkrijk „Hemeltje, wat zijn ze plotseling zelfstandig geworden Vrij veel wind lur. ZONDAG 1 (jean Marais in: firing. Een prach- le opera van Bi- i Toegang 18 jaar WOENSDAG 4 er lieratie. ffilm, een van de Toegang 14 jaar Zaterdag 31 Ja- I Februari, aanvang liur, vertoning van Ijdens de voltrek- lionprinses, Prinses [EN ZIEN I:et en Eerste rang 34-o FEBRUARI, aan- IRAIS in Ide toe het publiek l;n film waar «chot |?ang boven 18 Jaar ISNSDAG 4 FEBR., lisfilm: an schoonheid «n lie het mensenhart van kleine edel- an tederheid en maar zo, dat u i traan niet behoeft |de hoogste onder- Alle leeftijden. ello weer allerkos- de grootste nurks nzin maken Idereen. deze 81-0 i 3 uur. Op MAAN- |sest in Technicolor! van het ijs. tovert luze lenigheid voor dartelende ijsfeeën Ijk schouwspel met 1 warme romantiek! _\G MISSEN (A.L.) luur. Op^DINSDAG Tiots van opzet, met Ktourage en liefdes- Brazzsgino Cervi land doen? Of moet |em belet te doden? Een film vol 32-0 'MAND MISSEN (14 jaar) 1 FEBRUARI, aan- eerbied voor de na- egisseerd door Leslie il Air Force, reeksen toont hoe de [vaagde. diep zal ontroeren. uur. Toegang alle 5-o W. van der Steen Uitgave van de ..Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts. C. J v Hooteghem; A. E. Langenhorst: Mr. Dr. A J J M Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3 38 per kwar taal, per post f 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) I 26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voot buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstin Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236, Waarn. directeur: P. J. Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m. voor Reclames (lag. Med.) 1 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God. Koningin en Vaderland I YrAN DICHTBIJ werden op Mahatma Ghandi. toen hy zich zoals gewoonlijk naar de gebedsplaats begaf, vier revolverschoten gelost. Dit gebeurde I om'zeventien uur plaatselijke tijd op Vrijdag 30 Januari. werd in de buik jjpfr en in de borst getroffen en viel, badend in zijn bloed, neer. De moordenaar, I een jonge Hindoe genaamd Nathoeram Vinajak Gode en afkomstig uit de provincie Bombay, droeg een khaki-uniform. Reeds spoedig na de aanslag f trad de dood in, niet echter voordat Ghandi nog de gelegenheid had aan de politie te vragen clement te zijn voor zijn moordenaar. Voor de Indische radio-omroep zeide Pandit Nehroe met van ontroering verstikte stem: „Ik weet niet, hoe ik het u vertellen moet: de Vader der Natie is niet meer.'* /"tNGEVEER vijfhonderd personen stonden op Ghandi te wachtten, toen hij zich van Birla House naar de kleine houten katheder begaf, van- y waar hij gewoonlijk de mensen toe ft sprak. Hij leunde op de schouders van zijn kleindochters en toen hij naderde ging de menigte opzij om hem door te v laten. Wat er toen gebeurde ging zo plotseling, dat niemand onmiddellijk begreep, wat er voorviel. Een jongeman vuurde vanuit de menigte vier schoten op de Mahatma, waarna zich bloedvlekken op Ghandi's kleed vertoonden. Enkele vrouwen vielen flauw, terwijl anderen trach ten hem te beschermen. Personen uit de menigte wisten de moordenaar te overmeesteren en hem in bedwang te houden, totdat de politie gearriveerd wat. Onmiddellijk nadat het bericht be kend was, werden in de oude stad de "vensters met blinden afgesloten en de winkels gingen dicht. Nog onlangs ge tuigde Pandit Nehroe. dat „Ghandi doden zou betekenen de ziel van In dia doden" en men is dan ook van mening, dat deze moord, die waar schijnlijk het gevolg is van een uitge breid politiek complot, verstrekkende gevolgen zal hebben. Vandaag zal in India gebeden en gevast worden, maar het kan als zeer twijfelachtig worden beschouwd, of daarvan voldoende invloed zal uitgaan om de rust in de komende weken te 5 verzekeren. Ghandi was tijdens zijn leven de bindende schakel tussen alle Indische gemeenschappen en hij kwam 1 op voor de rechten van de minder- heden: de Moslems in India, de Hin- does in Pakistan. Reeds enkele uren y na zijn- gewelddadige dood werden K vanuit Bombay ongeregelheden ge- f meld. Er hadden steekpartijen plaats, I waarna de politie het vuur op de vechtenden opende. Er is al om ver- sterking van troepen gevraagd. Gisterenavond zijn in geheel lijdia L veiligheidsmaatregelen genomen en aan de commanderende officieren van het leger is bevel gegeven zich ge- reed te houden de burgerlijke auto- H riteiten bij te staan. De Franse Assemblee heeft een mo tie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt: ..Ghandi was een vriend van ij Frankrjjk, een goed patriot en boven al een wijs mens, wiens voorbeeld eenieder kan Ieren, dat liefde sterker is dan haat." r Bewijzen van deelneming kwamen «.eveneens binnen van Truman, Attleé en Zuid-Afrika. Te Lake Success zijn de vlaggen van de 57 Verenigde Na ties halfstok gehesen. Zijn leven Tt-Tohandas Karamchand Ghandi, door zijn aanhangers Mahatma genoemd stamde uit een aanzienlijke familie en werd in 1869 als de zoon van een mi nister te Porbandar (Kathiawar in Voor-Indië) geboren. Van 1888—1891 studeerde hij te Londen in de rechten, waarna hij advocaat te Bombay werd. Van 18931914 vertoefde Ghandi in Zuid-Afrika, "waar hij zijn streven voor de vrijheden van de in dat land gevestigde Voor-Indiërs begon. Hier ontwikkelde zich dan ook zijn opvat ting over verzet zonder geweld. Hij zeide het advocatenbestaan, waar hij grote inkomsten van ontving, vaarwel en stichtte bij Durban een op Tolstoi- aanse leest geschoeide kolonie voor zijn landgenoten. Ghandi keerde in 1914 naar Voor- Indië terug en zette daar zijn actie voort. In 1920 riep hij een algemene actie uit voor „niet-gewelddadige niet- samenwerking". De Hindoe-bevolking beschouwde hem als een heilige en gaf hem de titel Mahatma („grote ziel"). In 1921 was Ghandi op het top punt van zijn macht Het Nationaal Congres droeg zijn gehele bevoegd heid aan hem over en machtigde hem zjjn eigen opvolger te benoemen. T"Ve beweging voor niet-samenwerking had echter een dergelijke onrust in het land verwekt, dat hij in Maart 1922 werd gearresteerd en beschul digd werd van pogingen de regering omver te werpen. Tot 6 jaar gevan genisstraf veroordeeld, werd hij in 1924 vrij gelaten. In 1930 drong hij aan op „ongehoor-» zaamheid der burgers", tengevolge waarvan hij weer werd gevangen ge nomen. In 1931 vrijgelaten trad hij in onderhandeling met de Onderkoning, hetgeen leidde tot het sluiten van het verdrag van Delhi. In 1934 legde hij zijn voorzitterschap van .het Nationaal Congres neer. Door voortdurende pe riodes van vasten trachtte hij zijn in vloed op de gebeurtenissen te behou den. In 1947 eerde Nehroe, thans minis ter-president van het dominion India, hem op. de onafhankelijkheidsdag van Indik met de volgende woorden: .Op deze dag gaan onze eerste ge dachten uit naar de maker van het gebouw der vrijheid, de vader van ons volk, die de toorts der vrijheid hoog heeft gehouden en een licht heeft doen schijnen in de duisternis, did ons om ringde. Niet alleen wij, doch komen de generaties zullen in hun hart het beeld meedragen van deze grote zoon van India, schitterend in zijn geloof en kracht en moed en nederigheid." Het vatten van „De grote Ziel vijandelijke kamp en haar vaart ren®en' actus zal wel blij zÜn onverwacht present!*' gijzelaarster! J-JOE KORT is het eigenlijk nog maar geleden, dat wij allemaal in grote spanning de eer ste berichten verwachtten over de geboorte van het eerste prinselijke kind en hoeveel is er intussen niet over onze hoofden heengegaan. Op 31 Januari 1938 brak Nederland los in een opgetogen en spontaan ge juich, omdat het kind geboren was, dat de belofte van een voortzetting van de Oranje-dynastie met zich *nce bracht. Vorst der Vorsten kracht fe!d Moge de aan Ilaar de geven de taak, die ongetwij- eenmaal op de nu nog zwakke schouders zal komen te rusten, tot van land richten. en volk te ver- Dinsdag antwoordt Minister Jonkman TAE BERAADSLAGING over de sta- tus in Indonesië en de regerings verklaring werd gisterenmiddag in de Tweede Kamer voortgezet. De ver schillende sprekers houden voorna melijk theoretische beschouwingen en de heer van Hoogcarspel dient een motie in. waarin de Kamer uitspreekt, dat zowel het Collegiaal Orgaan als dè omschrijving van ziin taak bij de wet dient te geschieden. Verder wordt er nog een en' ander gezegd over „geheime notulen en be- sorekingen" en de communist de Groot vindt een nieuwe souvereiniteit uit, nl. die van Wallstreet! Zonder dat blijkbaar iemand het de moeite waard acht daar een souvereiniteit van Mos kou tegenover te stellen, krijgt Mi nister Jonkman het woord. Dez» ver zoekt hem uitstal tot a.s. Dinsdag te willen verlenen, hetgeen geschiedde. TJet langst vastte Ghandi in Septem AX ber 1924 (21 dagen), Mei 1933 (21 dagen) en Augustus 1933 (23 dagen). Hij trachtte met zijn /asten stakingen bij te leggen, uit de gevangenis ont slagen te worden en deed er namens de Onaanraakbaren boete mee voor ongeregeldheden tussen Hindoes en Mohammedanen. Ghandi verklaarde eens: „Voor mij zijn deze vasten een middel om het edelste in de natuur van de mens te ontdekken, niet min der in die van de Engelsen dan van de Voor-Indiërs". Ghandi stond steeds bij het aanbre ken van de dageraad (vier uur- op en ging om ongeveer 10 uur 's avonds naar bed. In zijn voeding bracht hy slechts weinig verandering: sinaasap pelsap, fruit, groenten, geitenmelk, geen vis, vlees of gevogelte. Des Maandags sprak hy nooit. Wel ontving hij dan bezoekers, die hy de Indoegroet bracht (handpalmen tegen elkaar) en met wie lij zieh in geba rentaal onderhield. Ghandi was net Jongste kind van de vierde vrouw van zyn vader. Ghandi speelde een voorname rol in alle besprekingen, die leidden tot het verlenen aan India van de onaf hankelijkheid in Atigustus 1947. En kele dagen voordat leze droom van zijn leven vervuld werd. maakte hij zijn besluit bekend, zich uit de poli tiek terug te trekken. Samen met Hoessein Soehrawardy, een vooraan staand leider der Mohammedanen, vestigde hij zich metterwoon in een van de meest door opstand bezochte gedeelten van Calcutta. Ghandi moedigde nooit anderen aan ook te vasten. Gh3ndi noemde twee voorwaarden noodzakelijk om tot vas ten over te gaan: een levend geloof in God en een opdracht van God. „On nodig de derde voorwaarde te noe men", aldus Ghandi, „een definitieve innerlijke opdracht vap God veronder stelt, dat de zaak, waarvoor men gaat vasten, rechtvaardig is en dat zij zich op dat bepaalde tijdstip leent voor 'n vasten. Hieruit volgt, dat vooraf een lange voorbereiding vereist is. Laat niemand daarom lichtvaardig een der gelijk vasten op zich nemen". Grootscheepse hulp voor gewonde militairen 1~\E NIWIN zal dezer dagen- een nieuwe grootscheepse hulpactie inzetten ten bate van de gewonde mi litairen in de hospitalen in Indië. De ze actie heet ..Actie aandelen Mevr. Spoor" en heeft een drieledig doel: het verstrekken van radio-installaties aan hospitalen, het inrichten van een geschenken-dienst voor de patiënten en tenslotte de .z.g. revalidatie. Dit laatste behoeft enige toelichting: het weer inschakelen van de invalide in het maatschappelijk arbeidsproces. Tassen Engeland, Frankrijk en Benelux F)E BESPREKINGEN over het Mar- shall-plan. welke Dinsdag 3 Febr. a.s. te 's-Gravenhage tussen vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk. België. Luxemburg en Nederland zul len gehouden worden, zijn te beschou wen als de voortzetting van een con tact, dat tussen de 16 landen, welke betrokken zijn bij het plan. bestaat. De landen nemen onderling contact op en wisselen van gedachten over het plan, de economische toestanden in de betrokken landen en de eventuele ver anderingen, die zich in. de toestanden hebben voorgedaan. Feil vertegenwoor diger van Engeland, de heer Berthoud en een van Frankrijk, de heer Marjo- lin, hebben op die wijze reeds met enige andere landen van gedachten gewisseld. Beiden komen thans naar ons land. In het kader van „Benelux" komen de vertegenwoordigers van de drie landen hier bijeen onder leiding van dr. H. M. Hirschfeld, zodat de ver tegenwoordigers van de Engelse en Franse regering tegelijkertijd met de drie landen het Inter-Europese con tact kunnen voortzetten. Bon voor bananen In de bonnenlijst van Donderdag a. s. zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 50Ö gram bananen be kend worden gemaakt. Uiteraard zal. zodra bananen beschik baar komen, de afwikkeling van de be gin October aangewezen bon voor gaan. Vrije markt in goud een feit TYE FRANSE Nationale Vergadering heeft thet wetsontwerp der Re- ring. strekkende tot het instellen van een vrije markt in goud pn harde va luta's. aanvaard mat 324 tegen 226 stemmen. Tie Eerste Kamer (Raad van dp Republiek heeft de wet on het blokkeren van de 5000 franc bil ietten aangekomen m^t 168 tegen 126 stam men. De» geblokkeerde gelden zuR*n worden terugebefaald en niet worden frpHruiV-t von** lenioeren O^ bplp^tinf. 7o hoeft dus Maver z^n gedurfde voorstellen erdoor gebaald, dc rege ring-is voorlonig weer gered en nu wa^Men we maar weer op de vol gende .spanning. /GISTEREN had in de Trèveszaal de besloten plenumvergade- tweede ring Dlaats van. de Ronde Tafel-Con ferentie, welke bijgewoond werd door de voltallige delegaties, de adviseurs der conferentie en de Indonesische wrarnemers. Er 'werd besloten zoveel mogelijk het reglement van orde der Tweede Kamer te volgen. De besürekingen handelden over: 1. De grondslagen var. de koninklijke rede van 7 December 1942. 2 De indeling van het te her vormen gemeenschappelijk staatsver band. N.a.v. ontvangen telegrammen werd vastgesteld, dat het niet de taak van deze conferentie was de status van N.- Guinea te bepalen. West-Indischt dag te Amsterdam rvNDER AUSPICIËN van de Amster- damse Universiteiten beleefde on ze hoofdstad gisteren in een West-In dische Dag, waarbij de gedelegeerden ter Ronde Tafel-Conferentie van Su riname en Curagao, verschillende hoogleraren en vertegenwoordigers van enkele departementen aanwezig waren. De gedelegeerde van Surina me, dr. Pos, voerde het woord over „Suriname op staatkundig gebied", terwijl dr. da Costa Gomez hetzelfde onderwerp over Curagao behandelde. Voor de laatste rijn rede begon, ver lieten de drie democratische afgevaar digden van Curagao demonstratief de zaal, hetgeen Gomez wellicht even la ter inspireerde te zeggen: de demo cratische Partij is in tegenstelling tot de Katholieke in Curagao zeer actief, maar het meest actief zal de Volks partij worden (die da Costa Gomez momenteel in hoogst eigen persoon aan het oprichten is!). Op de hem gestelde vraag, wat Go mez dacht van de Pan-Amerikaanse besprekingen te Bogota, waar Guate mala de vertegen u-oordigster van Cu ragao zal zun, zeide hij merkwaardi- gerwyze, dat de Cnragatose kwestie daar vermoedelijk zal worden behan deld, als de Conferentie hier te lande mocht mislukken. TNE REGERING heeft bekend ge- maakt, dat in de afgelonen week 13 leden van de Koninkiyke Landmacht in Indonesië hun le ven voor het vaderland hebben geeeven. Daaronder was: Korporaal 3. A. de Broos uit Bergen op Zoom. overleden ten gevolge van «o-iogsverwonding op 24 Januari 1948. TJoewel onze „Sloterdijk", wanneer u dit zult le zen, weeral op de terugreis is met een detachement En gelse soldaten aan boord, wil ik u toch nog eenmaal schrijven over het leven aan boord van een troepenschip, of liever over een van de lichtpunten in het hete stomvervelende alledags-leven, dat we bijna een maand lang gesleten hebben: een filmavond aan boord, Zoiets betekent voor ons meer dan u waar schijnlijk zult beseffen, dat betekent voor velen hier de eerste werkelijke con frontatie met de vrouw, de enige vrouw aan boord, ook al is ze maar van celluloid. Tj^ERLIJK gezegd, het woord „ac- tualiteit" ligt me wat zwaar op de maag In ieder geval zwaar ge noeg om te begrijpen, dat ook ik on danks alle abnormale omstandigheden van het heden, gebonden ben haar enige en. onveranderlijke wet te vol gen. Al zitten wij nu .hier in de In dische Oceaan zo'n beetje de „hoe veelste" te vergeten, in Holland is het anders. Met de regelmaat van de klok gaat.daar het krantenleven haar gang. Iedere dag blijven daar de ge wone, de laatste en allerlaatste nieuwtjes binnenkomen. Iedere nacht opn-ieuw gaan in Breda de persen draa'en en iedere morgen komt dan weer de krant Mede daarom zag ik er van af u te vertellen over gebeurtenissen die aan een vaste datum gebonden zijn. En met Buning zég ik: „In de hoop dat u me nog hoort, schrijf ik vlijtig voort: Muze een nachtelijk décor." Britse besprekingen begonnen N WELINGELICHTE kringen ver wacht men, dat Engeland toe zal stemmen in de vorming van een Ara bische en Joodse militie in Palestina alvorens het Britse mandaat afloopt. In verband met de Donderdag door de commissie voor Palestina van de V. N. genomen beslissing, zullen het Britse departement van Buitenlandse Zaken het departement van Koloniën en de Britse Hoge Commissaris in Palestina ir Alan Cunningham, over het op- rmoien van milities besprekingen voe- JJHTT waait behoorlijk en zo nu en dan sproeit een boeggolf kleine zoute druppeltjes op de honderden sol daten, die naast en op elkaar gedron gen op eeh ruim zitten, en vol verwach ting omhoog kijken naar wat komen gaat. Practische geesten hebben tussen de twee hoge masten een doek gespan nen en daar komt de film. „Nispen gao daor is weg met oew dikke kop!" wordt er geschreeuwd tegen een stevige boerenzoon, die zich juist, om vooral toch maar niets te missen, vlak voor het doek gezet heeft op een lege olieton. „Nispen verdwijnt en de film verschijnt. Een Amerikaanse draak, met veel show, en zonder een woord Nederlands. Maar wat hindert dat... we zien en horen weer eens een band spelen, we zien weer eens gewone burgers dansen, eeu luxe-leven uit een wereldstad, we zien weer eens een meisje... U moet dit heel goed begrijpen en werkelijk trach ten U in te denken wat dit voor zeer zeer velen van ons betekent. Dan zult U zien, dat het zeer begrijpelijk is, dan ook zult U even iets beseffen van het grote verlangen, de grote weemoed, de grote dromen van alle troepenschepen, r':" schroefslag verder weg gaan van thuis. En dan is het niet sentimenteel en banaal wanneer alle gedachten mijlen ver zijn van het filmdoek, dan ls het ook niet afgezaagd, wanneer er boven het grote water een prachtige tropische sterrennacht staat. Ze denken terug aan thuis, ze pakten een bioscoopje met een meisje, maak ten hier of daar een dansje, gingen eens thuis kijken, en brachten het meisje dan nog „eventjes" naar huls. Nu zijn ze hier, alleen onder de 1700 j vrijwel wildvieemde msr.sen. Nu zitten ze hier samengepakt, liggend en han gend op een heel klein dek. en kijken ze naar een luidruchtige Amerikaanse film boven in de mast. Muziek schalt over het dek, en een „lovely star" zingt iets zeer sentimenteels. De man uit Diesen (N.B.) naast me kijkt gespan- i nen toe, hij verstaat niet al te vee' van wat er gesproken wordt, maar toch i hangen zijn ogen aan het doek. Zou hij de band zien, de show girls bewonderen die vreemd aandoen -op het scherme dat door de wind telkens bol komt te staan, zou hij zelfs zien, dat de maan even komt kij ken vanonder het doek? Ik weet het niet zeker.... Het lijkt me veel begrij pelijker wanneer hij in de fantastische filmband al leen maar ziet de dorps harmonie uit Diesen, op een Zaterdagavond, op 'n klein marktplein, waar hij ook staat met aan zijn arm zijn Trees. Hoe kan het ook anders, wan neer Je twee weken gele den nog 's avonds de maan zag staan boven Brabant Hoe kant 't ook anders op dit wondere uur, nu ieder met zijn eigen ge- dachtensfeer leeft met duizend sterren boven zich als duizend lieve herin- ringen. Dit is het uur, waarop ze in een eenzame Bra bantse hoeve de lamp laag draalen en „wel te rusten" zeggen, waarop de Westkappelse vuur toren haar lichtbanen begint te trekken door de omtrek. Vreemd en heel ver af lijkt dit uur nu voor ons, die leven te gen de coulissen van een troepenschip dat hoe lan ger hoe meer ons 'even is gaan beheersen. En daar door komt het, dat dit uur voor ons ontdaan is van veel gezelligheid, van huiselijkheid. Daarom ls het slechts een uur van herinnering, het uur van groot verlangen. Ja, dit moet wel h°t verlangen zijn van alle troeoensche- pen, het verlangen dat soms schuil gaat onder begrippen als heimwee, als bange angst voor het ko mende, als bange wil om terug te komen. Vage vrees komt dan over Je, maar Je waakt ertegen dat deze een vaste gestalte kan aannemen. Bange vragen komen dan bij je op, maar je waakt ertegen dat deze uitgesproken worden. En alleen de brieven van haar kun nen die zorgen breken, of groter maken.... Misschien vindt U dit hele ver haaltje vrij goedkoop. Accoord. IR heb U ook niet verwend met „mo rele steun", „erepllcht" en „onont beerlijkheid van een sterk achter land" Ik heb ook niet „gestaafd" met statistieken van jongens die er daarom onderdoor gingen, en sterke staa'ijes van „zie je wel, lieve kind", want die heb ik niet Ik had a ''een een flavpere-id projectiescherm, heel veel „dure" sterren, en nog meer zwij gende so'daten, die me deze avond leerden dat het goed'roonste senti ment meestal toch het felste raakt. Volgende week antwoord op Frans verzoek om aansluiting TVTET BETREKKING tot het Franse voorstel om onderhandelingen te openen over een Douane-"Unie, ver klaarde de Belgische minister-presi dent Spaak gisteren tegenover de pers dat de landen van de Benelux in ant woord op dit voorstel hebber, mede gedeeld. dat deze kwestie besproken zal worden op de oij^enkomst van de studiegroep voor een Europese Douane Unie. die de vólgende week tè Brus sel zal nlaats vinden. Minister S^aak deelde voorts mede. dat op d^ ïUnelux-conferentie over eenstemming was bereikt over de uit voering van het handclsaccoord. dat tuisen de Beneluxlanden is gesloten. Vandaag zal nog een plenaire ver gadering worden gehouden, waarop het Frans-Britse voorstel betreffende een West.-Europese Unie zal worden be sproken. ■pEN ENGELSE VROUW te Brid- -gend (Wales) had medelijden opgevat met een der bewoners van het kamp voor Duitse krijgsge vangenen in haar woonplaats, een oude man op krukken, die zo erg eenzaam scheen te zijn. Zij bakte wat koek en deed dit aan het kamp voor de oude man bezorgen. Eni ge dagen later ontving zij een por tretje van de krijgsgevangene met als begeleidend schrijven: „Ik verzoek u dit kleine geschenk je te aanvaarden ?ls een blijk van mijn dankbaarheid. Dit is alles, wat ik u kan aanbieden". Het briefje was ondertekend: von Rundstedt, veldmaarschalk.... T)E HERTOG VAN SPOLETO, één jaar koning van Kroatië, is op 47- jarige leeftijd in Zuid-Amerika over leden. pEN AANWIJSPL'CHT voor het veilen van ponuliwrn is door het Ri'ksbnreau voor hout ingevoerd on ve-zoek van de groep klompenindus trie. WEDEROPBOUW in Engeland gaat crescendo. In December kwamen ?i 919 worinven gereed. Vanaf 1 April 1945-zijn 3°6.771 woningen voltooid en 565.984 gezinnen oMerdag gebracht. TONEN EN TARIEVEN in het taxi bedrijf zijn erop gebaseerd, dat de passagier 10 pet. fooi geeft. Het is de chauffeurs echter uitdrukkelijk ver boden deze fooi direct bij de ritprijs te berekenen. TyriSDRlJF OF *ÖNGEVAL is de vraag, die de politie moet oplos sen bij de dood door verdrinking van een visser te Medemblik. De man had juist f 1000 gebeurd, die niet meer op het Ijjk werden gevonden. OCHOKKERWAARD zal hoogstwaar sch'jnlijk de naam worden van de Noord-Oostpolder, hoewel Urkerwaard ook nog een klein kansje maakt. pEN PAK SLAAG kreeg voor de volle klas een schoolmeester te Abcoude van een vertoornde vader. Diens dochtertje had verteld dat mees ter haar geslagen had met een stok, wat achteraf verzonnen bleek. Daarop maakte pa nog een tweede broekje warm. C ERVIESGOED gaat /an de bon, nu een automatische bordenmachine met een capaciteit van 30.000 borden per dag in Amerika is gekocht. Eerst zien en dan geloven. JTJE KNUPPELAAR van Amersfoort, bloc-oudste nr. 112, hoorde 12 jaar tegen zich eisen door de proc.-fiscaal van het Amsterdamse bijz. gerechts hof. llJINISTER GIET.FN hield gisteren in de Nieuwe Kerk te Delft een re Te bi) gelegenheid van de herden king van de vrede van Munster. /TRAGISCH is het sterven van de- ze profeet der geweldloosheid. Een jonge geloofs- en rasgenoot heeft hem gewelddadig om het leven ge bracht. De droom der vrijheid, waar voor hij zwoegde en leed, hongerde en gevangenissen trotseerde, blijkt bij de verwezenlijking zijn land te ver strikken in onafzienbare twisten. Hij had nog gezag, het is tijdens de laat ste vastenperiode weer gebleken, maar toch niet voldoende, om de gods diensthaat en het klassevooroordeel geheel te dempen. De fanatici heb ben hem als verzoenend en bindend element willen elimineren en nu dit# gelukt is, valt te vrezen, dat verwar ring en twist nog hoger zullen op laaien, 'dat er misschien nog een dag moet komen, waarop een macht van buiten als arbiter en orde-scheppend element moet optreden. nro staat de dood van Gandhi in het teken der mislukking, naar uiter lijke maatstaven gemeten. Maar ieder heeft toch de overtui ging, dat al zijn woorden en werken gedragen werden door de zuiverste in tentie: liefde voor zijn volk, liefde voor de mensheid; dat hij zo vrij was van alle baatzucht en alle hunke ring naar roem, dat geen staatsman of politicus in deze tijd met hem te vergelijken valt. De armen en misdeelden en ook de kinderen hadden zijn bijzondere lief dé. Met vasten en bidden heeft hij de geesten rijp willen maken voor de emancipatie der paria's en het op heffen van het kastenstelsel, dat zo diep verankerd was in de Hindoe samenleving, doch ook zo strijdig was met de gelijkheid aller mensen voor God Gandhi leefde niet in het licht dei- Christelijke waarheid. Het goddelij ke had voor hem iets vaags en zwe- vends, de kennis der deugd werd in hem niet verhelderd door de Chris telijke openbaring. TyTaar terwijl hij niet bezat wat wij onverdiend wel verwierven, be reikte hij tóch een graad van liefde en zichzelf-wegschenken, welke me nige Chris» '■n met zijn jacht naar geld en macht, naar comfort en genieting Hioet beschamen. Zo bezien, mag men toch niet van een mislukking spre ken. Want wie het beste geeft wat in hem is ten bate van de medemens zal bij God zijn beloning vinden. De volle waarheid is hem 'nu geopen baard. Hij moge reeds nu gekomen zijn tot de aanschouwing van het eeuwige Licht. ■yerbijstering en droefheid strijden nu met diepe bezorgdheid in het grote land van India en ook in En geland, dat de juistheid van zijn be sluit, om zich uit de Indische zaken terug te trekken, nog sterker ziet aan gevochten. Reeds voltrokken zich in het „vrije India" de verschrikkelijk ste drama's, thans is er een rem weg geslagen, welke het afglijden naai- nog vreselijker rampen doet duchten. Het is de grote tragiek, dat de dooi' van deze edele mens zich on der zulke onheilspellende tekenen vol trekt. Hij echter gaat de geschiede nis in als een. voorbeeld van idealis me en opofferingsmoed, waarvoor ook het nageslacht zich in eerbied zal bui gen. ALS EEN LATE naklank van het Kerstfeest viert de Kerk a.s. Maan dag de dag van Maria Lichtmis. Het is een der meest bekende feestdagen van Maria, waarop we de H. Moeder zien gaan naar de tempel van Jeru salem om daar haar eerstgeborene aan de Heer op te dragen, zoals de Wet dat voorschreef. Onze christen-moeders zullen zich wel bijzonder tot Maria voelen aan getrokken op deze dag, waarop zij Haar in de de glorie van Haar moe derschap zien opgaan naar de tempel dragend op Haar armen die onverge lijkelijke gave Gods, die Haar deed zingen van de grote dingen, die God aan Haar gedaan had. Maar behalve dat iedere moeder in de verheven Moeder Gods haar meest verheven toonbeeld ziet, voelt zij zich in Haar ook op innige wijze verbonden in de smart, waarvan dit moederschap on afscheidelijk is vergezeld. Want waar Maria de meestuitverkoren Moeder was, daar is zij ook degene geweest die in en om Haar Kind de diepste smarten heeft geleden. Waren het tij dens de jaren van oorlog en bezetting niet de moeders die de zwaarste las ten droegen als zij moesten zien. hoe weinig die levens werden geteld die zij met zulke grote offers hadden op gekweekt en verzorgd; hoe zijn het ook nu de moeders weer, die de scheiding het diepste voelen, wanneer hun zoons naar Indië moeten of wan neer ze denken aan een ander va-^ derland, wanneer het eigen land geen bestaansmogelijkheid meer bieden kan. Bij al deze harde werkelijkheden van de tijd, waarin we leven, zijn het telkens de moeders die het zwaarste deel dragen, en die dat doen met be wonderenswaardige sterkte en berus ting. Zij vormen dé kracht van een volk en zijn er het schoonste sieraad van en in haar wordt Christus door het leven gedragen, die de volkeren verlicht. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Aanvankeiyk tijdelijk stormach tig, later wat afnemende wind. Meest zwaar bewolkt met enkele buien. Zacht weer voor de tijd van het jaar. Zon onder 17.24 uur. Maan on der 10.38 uur. Zondag: Zon op 8.22 uur. Maan oo 0.40 uur. Zon onder 17.26 uur. Maan onder 11.06 uur. Maandag: Zon op 8.21 uur. Maan ap 1.58 uur. rjINSDAG 3 FEBR. om 18.30 uuv spreekt H. M. de Koningin voor de zender Nederl. Wereldomroep tot onze bondgenoten uit de wereldoorlog over de verhouding tussen Nederland en Indonesië.

de Stem | 1948 | | pagina 1