Thee Van de hak op de tak- OredkEiiringsbevoegdheid voer bouwwerken ICoffie Waar de nieuwe spelling al niet goed voor is cr a pTo r~ Gok Hengstenkeuring te Hulst Laatste vergadering van Volksherstel De kwestie Brinckman in de raad van Terneuzen Wal een Wonderlijke Wereld DE STEM VAN VRIJDAG 30 JANUARI 1948 HU weer en Een „omzet" van ruim 7 ton Scherpe motie tot de minister gericht Dr. P. Korringa naar Amerika [Tommy Lawton en zijn huisje Bijz. Politierechter te Middelburgjj Lelijke beurt 'De West-Europese Unie Ged. Staten wenden zich tot de minister ^OALS bekend heeft het college van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw besloten, dat de in een aantal, door de minister a&n te wijzen, gemeenten de voor het uitvoeren van bouwwerken vereiste rijksgoedkeuring wordt geacht te zijn verleend, indien door B. en W. een speciale schrifte lijke goedkeuring wordt verstrekt. Daar in de provincie Zeeland de aanwijzing van gemeenten nog niet heeft plaats gevonden, hebben gedepu teerde Staten van Zeeland de betrok ken minister met aandrang verzocht ook aan gemeenten van dit gewest deze machtiging te verlenen. In de overige provincies hebben de aangewe zen gemeenten onder bepaalde voor waarden het recht gekregen bouwwer ken in 'haar gemeente goed te keuren tot f 3.000,— als 't inwoneraantal loopt van 10.000 tot 25.000 personen terwijl aangewezen gemeenten van 5.0000 in woners goedkeuringsbevoegdheid is verleend voor bouwwerken tot f 10.000 Nader vernemen wij van officiële zijde dat deze regeling, die in werking is ge treden op 1 Januari 1948, zeer binnen kort ook van toepassing zal worden verklaard voor de provincie Zeeland. FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheidene films, die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks- filmkeuringseisen genoemd. Olympia-bioscoop, Sas van Gent: De tweelingbroeders (18 jaar); Het Centrum Bioscoop Axel: Jeugd op drift. (14 jaar); Carmen (volwas senen) Bioscoop on Concertgebouw, Hulst: Zwevende gratie (14 jaar); De zwar te adelaar (14 jaar); Ledel-theater, Oostburg: Stille hel den (14 jaar); Concertgebouw Terneuzen: Voort- vluchtigen (volwassenen) Luxor theater, Terneuzen: Marie Louise (alle leeftijden); Hofzicht theater, IJendijke: Zie je ze vliegen, (alle leeftijden). UITSPRAKEN GOESE TRIBUNAAL A. L. S., landarbeider te Hoofdplaat, beschuldiging vervallen verklaard. G. J. de B„ kantoorbediende te Am sterdam, idem. J. A. R.. vrachtrijder te Oostburg: gesi oplegging van maatregelen. Wilhelmina de H., kantoorbediende te Vogelwaarde, bevestiging uitspraak 2e kamer tribunaal met vervallen van van een bijzondere voorwaarde (geen omgang met N.S.B.-ers). J. C. de P. smid te St. Jansteen, 2I/2 jaar internering en ontzetting rechten. Janna van H„ verpleegster te Oost burg, ten dele handhaving van vroe gere uitspraak. Dina van T.v. d. B., uit" Bruinisse, maatregel van internering vervallen. Petronella F., keukenmeisje te Ter neuzen, idem. L. G. v. G. uit Antwerpen, Idem. MFER DRINKWATER OP SCHOUWEN De watervoorziening op Oostelijk Dul veland is* nog steeds niet ideaal. Voor al in de afgelopen zomer was dit 'n groot, ongerief, waardoor ook de we deropbouw ernstig gestagneerd werd. Niettegenstaande dat de door de Duit sers opgeblazen watertoren niet zal worden herbouwd en 't nog wel enige jaren zal duren eer alles nörmaal functioneert, is er toch vooruitgang merkbaar. De waterleiding maat schappij zal n.'l. volgende week be ginnen met ook des nachts water te leveren, wat tot nu toe niet mogelijk was. ZEEUWSE AGRARISCHE RAAD. Te Goes vergaderde gisteren deze raad. Mr. H. J. Louwes van de Natio nale Coöperatieve Raad te 's-Graven- hage hield een inleiding over „Het principe, het bestaan en de bestaans voorwaarden van de landbouwcoöpera tie ln Nederland. Ir. D. In' 't Veld uit Rotterdam sprak over het onderwerp: „Aan en Verkoop-coöperatie." Absdale PrijspieringDe uitslag van de prijs- pierlng bij C. Schout te Absdale is aldus 1 A. Schalkens, Absdale; 2 R. Baart, Koewacht; 3 J. Hulshout, Absdale; 5—6 A. Schalken. Absdale; 7 C. Schout, Absdale; 8 A. Want, Absdale; 9 A. de Vlieger, Absdale (voor de minste houten.) Axel Repatriërenden. Met de Kota Inten komt 12 Februari uit Indië terug de heer J, A. van Overmaire, Kijkuit L 15 Goet BAADSVACATURE. Naar tfcij vernemen gaat de heer Somers, lid van de gemeenteraad voor de K.V.P., Goes vre»aten. Zijn onmid dellijke opvolger op» de candidatenlljst is de heer Beliën, die echter geen in woner van Goes meer is en daarom zal de heer Oomes, zo hij zijn benoeming althans aanvaardt,- zijn intrede in dg raad doen. JDE OPENBARE LEESZAAL. De voorbereidingen, die getroffen worden om hier een openbare leeszaal te stichten, vorderen goed. Met de in richting van het daarvoor bestemde gebouw dat van het B-A. naast het christelijk lyceum aan de Singelstraat is een begin gemaakt en wanneer het niet al te zeer tegenloopt, zal de leeszaal in April of be gin Mei kunnen worden geopend. Onder de gemeentënaren is een be drag van zeven A achtduizend gulden aan renteloze obligaties geplaatst, welk bedrag hoofdzakelijk aangewend wordt om nieuwe boeken te kopen. Dank zij de boekgeschenken, die men ontvangen mocht, kan aangenomeri worden, dat bij opening de bibliotheek een goede drieduizend banden zal bevatten, zo dat het begin niet slecht is. Het is nog niet mogen gelukken een vaste bibliothecaresse te vinden. Geluk- k'g heeft mevr. Flinterman, die weleer m den Haag deze functie waarnam, zich bereid verklaafd, Voorlopig de zaak in handen te nemen. Tot haar assistente is benoemd mej. M. Bal. Met de Rijkssusbldie is alles nog niet in orde, maar men heeft goede hoop, dat ook dit voor elkaar komt. Hartsweer t Benoemd. Dhr. Hardenberg, sluls- knecht' te Wemeldipge is met ingang van 1 Februari as. benoemd tot hulp- sluismeester te Hansweert. Koewacht Prijskaarting. De uitslag van de prijskaarting bij dhr. L. Seghers is als volgt: 1 Chr. CeelaertH. Sturte- wagen; 2 J. DrubbelF. de Block; 3 R. Wouters—J. Gijsel; 4 J. v. Acker— C. de Block; 5 R. Adam—A. de Nijs; 6 E. de Schepper—R. v. Gremberghe. Aanrijding. In de Hazelarenstraat werd mej- B. aangereden door een motorrijder. Mej. B. bracht het er won der boven wonder goed af en kon met enkele lichte kwetsuren en bezeringen naar huis worden gebracht. Die C.C.D. toch! Gedurende de laat ste weken keert de C.C.D bij veel boeren de boel geregeld om, soms drie of vier dagen achtereen. Zou de C.C.D werkelijk denken, dat er te Koewacht ooit zaken-met-een-fraude-luchtje wor den gedaan? Prijskamp. Aan de prijskamp op het biljart bij de heer Misseghers na men 32 spelers deel. De uitslag was: 1 E. van PoppeAug. Ysebaert; 2 P. de BockFl. Bonne; 3 H. de Vliegher A. v. d. Bilt; 4 Fl. MannensA. de Waele. Series: Aug. Rombouts (18) en A. v. d. Bilt en A. de Vos (12 car.) Uitstekend materiaal aangevoerd QNDER grote belangstelling uit paar denfokkers- en landbouykringen vond Donderdag, begunstigd door prachtig weer op de markt te Hulst een hengstenkeuring plaats, welke uit ging van „het Nederlandse Trekpaard" en waarvoor de jury, welke geen ge makkelijke taak had bestond uit de heren W. de Groof uit Kruiningen, H Boonen uit Neer (L.) en A. Bax uit I Zevenbergsche Hoek. Er was prima materiaal aangevoerd en verschillende bekende stallen waren vertegenwoordigd. Goedgekeurd werden; Willy van de Mariahoeve 141840, eigen. Gebr. van Campen te Graauw (Z.); Odilon van Melo 139044 eigen. E. Verstraaten te Graauw (Z.)Leon van Graauw 141984 eigen. Gebr. van Mol te Graauw (Z.) Nervier van Alstein 140441 eig. P. J. Boenne te Graauw (Z.); Nico van t Hoogland 130339 eigen. Al. Serrarens te Ossenisse; Frans 133433 eigen. Gebr. Serrarens te Ossenisse; Pedro van „De Liter" 122475 eigen. R. Hendriks te Stoppeldijk; Solon van Clinge K 2236 eigen. P. J. Boenne te Graauw (Z.)en H. Bisschop te Hoefkensdijk gem. Hon tenlsse; Nico van Zuiddorpe 126728 eig. Gebr. Serrarens te Ossenisse', Leonard van Nico K 2235 eigen. Hon. Kerckhaert te Breda en H. de Maat te Stoppeldijk; Majeur van de Kleikamp K 2237 eigen. R. Hendriks te Stoppeldijk en Karei v. Certain K 2237 eigen. P. J. Boenne te Graauw en H. Bisschop te Hoefkens dijkHontenisse Verschillende autoriteiten gaven door hun aanwezigheid blijk van hun be langstelling IJzendijke Opnieuw het herbouwplan. Heden zal de raad van IJzendijke opnieuw het herbouwplan bespreken. Het ls ge wijzigd. Ir. Hooft zal aanwezig zijn om het plan nader toe te lichten. Tevens zal er een bespreking gehouden worden met het bestuur der R.K. HBS over de te bouwen semi-permanente school. Potvertering De Schutterver. St. Seba'stiaan en de Muziekver. Geduld Overwint, hielden hun jaarlijkse teer dag. Zoals gewoonlijk werd er een har-tig brokje gegeten en tot ln de kleine uurtjes „gepuukt". Toneel Dat het tóneelleven in Yzendijke bloeiend is, bewijst wel 't feit dat binnenkort de R.K.J.B. op de planken komt met „Vlammende vleugels". Dit wordt dan- de derde uitvoering van die verschillende ver enigingen uit Yzer.dijke, binnen drie weken. Trokken, de' twee eerste uitvoe ringen volle zalen, de derde zal dit ongetwijfeld ook doen. De wederopbouw van het beroemde Stadhuis te Middelburg, dat zozeer door het oorlogsgeweld geleden heeft, vindt gestadig voortgang. Exterieur zijn de werkzaamheden zover gevorderd, dat men reeds bezig Is met de nieuwe dakbedekking. Wat is er te doen? CLINGE. Zaterdag 31 Januari. Teer- dag aoor de fanfare. CINDS 1 Januari j.l. is Volksherstel in liquidatie en thans heeft het prov. bestuur zijn laatste vergadering te Goes gehouden, onder leiding van dr. Sissing uit Vlissingen. Aan de versla gen, die door de secretaresse, mevr. Vlaming uit Yerseke en de penning meester, de heer Hoegen uit Middel burg, werden uitgebracht, öntlenen wij het volgende: Aanvankelijk had het bestuur het niet gemakkelijk, wegens onvoldoende financiën en het ontbreken van de Juiste sfeer. Ondanks deze moeilijkheden ging het bestuur met taaie volhardng ver der en op 10 April 1946 werd het Provinciaal Bureau, waaraan tevens verbonden een Sociaal Advies Bureau, ln, het pand Wijngaardstr. 41 te Goes, geopend. Vanaf die tijd nam het werk snel ln omvang toe en bleek het Sociaal Advies Bureau ln een grote behoefte te voor zien. In totaal zijn door dit Bureau meer dan 400 adviezen verstrekt. Was dit voor sommige zaken betrekkelijk eenvoudig, voor andere daarentegen was dit niet zo gemakkelijk. Tientallen mensen werden in hope loos schijnende gevallen uit de nood gered. Zo wist men f 5000.— bijeen te brengen voor een t.b.c-patiënt, die een kuur in Zwitserland moest gaan volgen; een schipper wist men aan een scheep je te'helpen, enz. Er werd gedaan aan vacantle- en gezinszorg en aan consu- menten-crediet. Jn samenwerking met de stichting Herstel Zeeland zijn o.a. de gelden verdeeld welke „Scheldemon- den" beschikbaar had gesteld, zo ook de financiering van de extra-textiel- verstrekking aan oorlogsslachtoffers. Van de f 126.000,die voor dit doel voor Zeeland beschikbaar waren Overslag (95—00) Teerdag. Dezer .dagen werd de Jearlijkse teerdag gehouden van de leden der muziekmaatschappij Concor dia. Niet minder dan 115 leden namen aan het hun aangeboden middagmaal deel Ook de H. Mis, opgedragen voor de overleden leden, werd door velen bijgewoond. De gezellige rondgang met muziek voorop bracht veel drukte. Om 8 uur begon het bal, waartoe de vrou wen of verloofden van de leden even eens waren uitgenodigd. Tot laat in de avond heerste er een gezellige drukte. Vlissingen R.K. Middenstand Op 2 Februari a-s. zal de georganiseerde R.K. Mid denstand in onze stad zijn leden de traditionele carnavals-avond aanbie den, in het gebouw Concordia, Pa- Jingstraat. SCHULDVORDERINGEN. Burgemeester en wethouders der ge meente Vlissingen verzoeken ieder, die over het dienstjaar 1947 nog iets van de gemeente Vlissingen te vorderen heeft, de rekening(en) zo mogelijk vóór 1 Maart 1948 m te zenden ten gemeentehuize. Vlissingen, 21 Januari 1948. 90-o JJONDERDAGAVOND vond te Terneuzen een raadsvergadering plaats, waarin door het oudste raadslid, de heer Colsen, namens alle fracties de volgende motie naar voren werd gebracht: t)e gemeenteraad van Terneuzen heeft met groot leedwezeri kennis ge nomen van het voornemen van de minister van sociale zaken tot het weder in zijn functie herstellen van de heer J. Brinckman als directeur van het bijkantoor te Terneuzen van het G. A. B. De gemeenteraad is van oordeel en weet zich bij deze uitspraak vertol ker van de geheie streek en van de gemeenten Axal, Zaamslag en Hoek, waarover de werkzaamheden van genoemd bijkantoor zich uitstrekken, dat deze wederindiensttreding- noodlottig zou zijn voor de arbeidsbemid deling. Dit oordeel is gegrond op de wijze, waarop de heer Brinckman reeds voor de oorlog meende de bemiddeling te moeten verzorgen. Zijn brutaal en arrogant optreden verdraagt zich niet met de gemoedelijkheid der bevolking, doch prikkelt zowel werkgever als werknemer. Deze ge voelens zijn nóg verscherpt gedurende de bezetting, toen men in het optreden van de heer Brinckman een ombuigen zag naar de verkeerde richting, waardoor het laatste restje vertrouwen verloren ging. Met klem wordt derhalve verzocht de heer 'Brinckman niet meer deze streek als zijn werkterrein toe te wijzen. De voorzitter van de raad, mr. Teilegen, deelde vervolgens mede, dat heden avond te Terneuzen een bespreking zal plaats vinden tussen het gemeente bestuur en enkele hoofdambtenaren van het departement van sociale zaken, waarbij hij naar voren bracht, dat er een zeer grote mogelijkheid bestaat, dat deze benoeming zal worden ingetrokken, waardoor aan de verlangens der streek tegemoet gekomen zal worden. gesteld is een bedrag ad f 71.078,30 aan deze gezinnen uitgekeerd. Het reste rende bedrag ad f 54.921.70 zal be stemd worden vöor doeleinden zoals die voor de besteding van de gelden uit het Fonds Noodgebieden zijn vast gesteld. - Ongeveer Juli 1946 ontving het Prov. Bestuur van Ned. Volksherstel in Zee land de verheugende mededeling, dat een groot bedrag via het Fonds Nood gebieden voor Zeeland beschikbaar zou komen. Hierdoor werd het werk van Ned. Volksherstel aanmerkelijk uitgebreid, waardoor de benoeming van de heer J. S. Visscher tot Directeur nodig werd De vele werkzaamheden, verbonden aan een zo rechtvaardig mogelijke" verdeling van dergelijke bedragen, la ten zich moeilijk weergeven. Tal van besprekingen, vergaderingen enz. ble ken daarvoor nodig te zijn geweest, omdat de moeilijkheden daaraan ver bonden legio zijn. rr valt nog aan gelden te verdelen f 482.000. Is dit geschied dan Is totaal uitgegeven 776.371. Een deel van het nog te verrichten werk zal geschieden door de nieuwe prov. stichting voor maatschappelijk en cultureel werk, terwijl de uitkeringen uit het fonds noodgebieden, waarvan hopelijk ook nog ,een derde uitkering zal volgen, verzorgd zullen worden door een daarvoor opgericht comité, waarin zitting zullen hebben mevr. Vlamingde Koek, dr. Sissingh, D. Hoegen, Jhr. van Citters en Ds. Ter Beek. waaraan toegevoegd in dagelijk se dienst J. S. Visscher. Door de liquidatie van Ned. Volks herstel verdwijnt wederom een stich ting, die als gevolg van de tweede wereldoorlog ln het leven was geroepen. Een stichting, die in onze zo zwaar getroffen provincie veel heeft bijgedra gen tot de wederopbouw van medisch, hygiënische, sociale en culturele waar den en die zeker de dank verdient van de Zeeuwse benelking. Onderzoekingen omtrent de oestei eelt F)R. P. Korringa uit Bergen op Zoom bioloog bij het rijksinstituut voor visserijonderzoek, zal, als zodanig be last met onderzoekingen betreffende de oestercultuur, binnenkort een reis van enkele maanden maken naar de Ver enigde Staten en Canada. De heer Korringa hoopt ln Mei a.s. te vertrek ken. De „National Shellfish Associa tion" organiseert in samenwerking met 't „Oyster Institute" ieder jaar in de eerste week van Juni een bijeenkomst, welke een drietal dagen duurt (Annual convention) en waarbij de wetenschap pelijke onderzoekers voordrachten hou den over hun onderzoekingen betref fende "de oester en de oestercultuur. Er wordt volop gelegenheid gegeven tot discussie in het bijzonder aan de oesterkwekers, die deze bijeenkomsten in groten getale plegen te bezoeken. Op de conventie van 1948 zal dr. Korringa enkelp voordsachten houden over het wetenschapoe'ijke onderzoek, verricht ln het Nederlande centrum voor oes- tercultUur, de Oosterschelde. TJoogloperude ruzie ls er op het moment tus sen de gemeenteraad van het Engelse Wembley cn het bestuur van de voet balclub Chelsea Toen Tommy Lawton namely van Clielsea overging naar Notts County en z'n huis leeg kwam staan, stapte er een mijnheer van het woninigBureau naar binnen, die de ruim te in ogenschouw nam en daarna één van de vele wachtende families be richt 5ond, dat er een aardig huisje voor haar beschikbaar was. De familie trok erin en was zo tevreden, dat zij de woning van order tot boven op eigen kosten liet restaureren. Wanneer zij geweten had dat het huis eigendom van de voetbal club was, zou zij dit wel licht niet gedaan hebben. Want cfschoon de voorzit ter van Chelsea graag ge lukklge mensen ziet, kon hij zich moeilijk vereni gen met het feit. dat een wildvreemd gezin de woonruimte bleek betrok ken te hebben, die hij voor Lawtons opvolger had bestemd. De voorzit ter stapte, met wat men euphemistisch als ge mengde gevoelens pleegt te bestempelen, naar het woningbureau en van het woningbureau naar dc ge meenteraad. Hij maakte als zijn mening kenbaar, wat we hierboven reeds omschreven en eiste de woonruimte voor zijn nieuwe aanwinst op. Het gemeentebestuur echter weigerde op grond van de overweging dat er nog 6000 gezinnen, op een huis zaten te wachten. En op het ogenblik ls het dan zover dat de rechter zal moeten uitmaken, wie in Wembley prioriteit dient te genieten bij de uitreiking van hulzen: 'n wonlngloze familie met 6 kinderen, of een voetbal ler. die wel een huis, maar geen dicht bij het voetbalterrein gelegen huis bezit. Afgezien van de 6000 wachtenden blijkt het publiek in en om WemDley aan de zijde van Chelsea's voorzitter te staan. Hetgeen pielt voor de sportiviteit van de doorsnee Engelsman. Juiste maat Gisterenmiddag kwamen we onze overbuur, de timmerman, tegen. Hij schreed voorwaarts zon der op of om tc zien tn zijn armen li'eld liij uit gespreid als oen halleluja engel. Zo, alsof hij zich voorbereidde op een har telijke omhelzing, kwam hij op ons af. Op het mo ment cat we h«m aan zijn. jasje trokken, om te vra gen wat hem in 's hemels naam bezielde, bitste hij ons toe; „Man, ga opzij, zie Je dan niet dat ik de Juiste maat heb van een kozijn!" Erfenis, maar geen visum TTrsula Bauer, de Duitse typiste, van wie wij dezer dagen meldden, dat zij erfge name was geworden van een kleine 20 millioen dol lar, haar door een groot tante In Philadelphia na gelaten, blijkt nog geen visum verkregen te heb ben voor haar reis naar de Verenigde Staten ter aanvaarding van het zak centje. Het Amerikaanse consulaat verklaarde merk waardig genoeg, dat het nog geen verzoek tot het verstrekken van een vi sum had ontvangen. Mis- schien dat Ursula nog bij tijds de waardeloosheid van het slijk der aarde heeft Ingezien. OOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOGX300ÖOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOO© mmS AI, AI, kameraad Dimitrof, heeft een le- lijke beurt gemaakt. De Pravda leest hem op hoge toon de les. Hij had namelijk gepleit voor een tolunie op de Balkan tussen Bulgarije, Yoego-Slavië, .Albanië en Roemenië. Zo'n Unie zou van vitaal belang zijn voor de Balkanlanden. Onzin, zegt nu het officiële Russische blad, dat zou maar iets kunstmatigs zijn. Kameraad Dimitrof moet dc besluiten van de Komintern beter bestuderenTlto lacht in zijn vuistje. Hij verdenkt Dimitrof er van naar het leiderschap van Z. O. Europa te streven. Ter wijl daarvoor toch maar één geschikte candidaat be staat: Tito zelf. We wachten nu op een rouwmoedige bekentenis van Dimitrof, dat hij de politieke Sovjet catechismus verkeerd heeft uitgelegd, dat zijn ver stand een ogenblik verduisterd is geweest door kapi talistische infectie, maar dat in Moskou nu weer een stralend licht voor hem is opgegaan. "WE worden uitgenodigd mee te doen aan een West-Europese Unie. We zullen meedoen. Dat kan o.i. niet betwijfeld worden. Maar we hebben dan toch ook het recht, dunkt ons, mede een stem in het kapittel te hebben bij de beredde ring der Duitse zaken. Althans de zaken van West- Duitsland. Daarmee zijn levensbelangen voor ons ge moeid. Toch hebben we tot nu toe slechts memo randa mogen indienen en bij hoge gunst en gratie één keer mondeling mogen toelichten. Dat is niet in over eenstemming met ons belang, ons recht en onze waar digheid. Als men de West-Europese Unie tot een le vend geheel wil maken, dan zal men de Benelux als een volwaardig partner moeten erkennen en behande len. We hopen, dat onze diplomaten, dat aan Londen duidelijk zullen maken. ur waren in Middelburg valse cou- pures vlees in omloop! Hiervoor had gezorgd de thans in het huis van bewarirrg te Middelburg verblijvende 35-jarige J. S., opperman-metselaar te Groede. Hem was destijds verboden in Zeeuwsch-Vlaanderen te wonen en toen had hij Middelburg uitgezocht om zijn „zaken" te doen. Hij had cou pures vlees in voorraad en ging daar verschillende mensen mee af. (S. heeft ook in Middelburg blijkbaar nogal wat kennissen). Nu is het zo, dat er zakenlui en slagers zijn, die deze dingen beslist graag kopen; soms door een gerezen achterstand in bon nen als het ware verplicht zijn deze te kopen, willen ze niet verder ten achter komen. Aan een zakenman in Middelburg verkocht S. ook zo'n toe wijzing voor 100 rantsoenen vlees. Deze liet hem zien aan een deskun dig persoon, die direct constateerde dat deze coupure vals was. In Bel gië, het land waar deze dingen meest al gedrukt worden, had men blijkbaar geen rekening gehouden met het feit dat er een nieuwe spelling in Ne derland was gekomen, en dat vleesch dus geen vleesch, maar vlees was. Hierdoor kwam het zaakje-uit en aan het rollen. S. vertelde, dat hij niet geweten had, dat de door hem ver kochte coupures vals waren. Anders was hij er nooit aan begonnen. Ter zitting bekende verdachte. Hij verdiende f 5 per coupure en ver kocht ze in Middelburg. Hij heeft in totaal 80 coupures verkocht. De Officier zegt in zijn requisitoir dat het niet bewezen is, dat S. wist, dat de coupures vals waren, doch wel is bewezen, dat hij valse coupures verkocht. S. staat bekend als een niets doener en luiaard. Hij zit nu 7 we ken in voorarrest. Eis: 6 maanden hechtenis en onmiddellijke invrijheids stelling. De advocaat van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, achtte de geëis te straf te hoog en vroeg clementie. Uitspraak: 3 maanden hechtenis met onmiddellijke invrijheidsstelling. J. D. de J., een 47-jarige slager jn Goes, is tenlaste gelegd het kopen van een aantal valse coupures van S., ieder rechtgevende op 100 rantsoenen vlees, terwijl de 27-jarige C. B.«de S., winkelier te Middelburg tenlaste is gelegd het telkens kopen op verschil lende tijdstippen in 1947 van valse toewijzingen van 100 rantsoenen vlees. ,T. do J. bekende ter zitting de ten lastelegging, evenals de Middelburg se winkelier S. Oe Officier achtte voor beiden het bewijs geleverd. Eis de J.: 1 maand hechtenis voorwaarde lijk met 'een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 500 subs. 2 mnd. hechtenis. Uitspraak f 100 boete -min der. S. 3 maanden hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar een een geldboete van f 600 subs. 3 maapden hechtenis. Uitspraak als bij de J. Aannemer en oplichter LTierna stond terecht de 31-jarige aannemer J. de W. uit Zuldzande die aan een ambtenaar van de We deropbouw had verteld,'dat in zijn be drijf dagelijks 2 heen- en terugritten met arbeiders moesten worden ge maakt, aangezien de vreemde arbei ders uit Zeeuwsch-Vlaanderen, in ver band met hun verschillende werktij den afzonderlijk zouden moeten wor den vervoerd. Hij liet bovenbedoelde vervoerbewijzen uitschrijven en die biljetten, terwijl de daarop vermelde ritten' in werkelijkheid niet waren ge maakt, vergezeld gaan van een op de op die biljetten vermelde ritten betrek king hebbende declaratie, ter uitbe taling van de voor die ritten vastge stelde geldsbedragen bij de afdeling Vervoer van het Streekbureau van de Wederopbouw te Oostburg. Een en ander is mislukt, doordat men tijdig van deze zaak de lucht had gekre gen. Verdachte heeft alles reeds aan de Rechter-Commissaris bekend. Het hem tenlaste gelegde pleegde hij in de periode Maart tot Mei 1947. de W. heeft voor dze zaak van 23 Juni '47 tot 11 Juli 1947 in voorarrest in het huis van betvaring te Middelburg gezeten. De Officier van Justitie eiste zes maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd en f 600 subi. 2 maanden hechtenis. Uitspraak: vier maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar en f 400 subs. 2 maanden hechtenis. Het koeien-quintet pi P. G„ een 38-jarige veehandelaar uit Hulst, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg was tenlaste gelegd, dat hij een vijf tal koeien op 20 December 1947 te Rilland Bath had medegevoerd, wel ke beesten voor uitvoer waren be stemd. Een zekere van A., die zijn straf voor smokkel thans in de straf gevangenis te Breda ondergaat, had G. gevraagd om 5 goede beesten voor hem te kopen en zeide tegen G., dat hij die vervolgens zou gaan smokke- len. Voor dezee handel zou G. f 25 per beestje ontvangen. De b este zouden naar een boer in Rilianu-'Sas.v. gebracht moeten worden, hetwelk G. 8 per auto deed. Politie en kommiezen I ontdekten dit frauduleuze vervoer en t G. werd in arrest gesteld. G. bekende ter zitting. Hij zag er echter geen kwaad in, anders had hij het niet gedaan. De Officier zei dat we hier te doen hebben met een overtreding van het Deviezenbêsluit. G. is voorgesteld als een bijloper maar dat kan de Officier niet geloven. Integendeel, de Officier acht hem de hoofdman. Hij is al 5 maal veroordeeld. Eis: 1 jaar gevangenisstraf met af trek tot heden. Mr. H. C. M. van Son, advocaat te Hulst, voerde aan dat G. met de smok ltelzaak niets te maken heeft. "Vcrd. leverde 5 koeien af in Zuid-Beveland en verder stond hij er' buiten. G. heeft ongeveer f 2000 schade aan deze transactie. Overigens is hij niet de grote financier achter de schermer. Er is tegenwoordig in de veehandel zo goed als niets te doen. Spreker vraagt clementie. Uitspraak: *8 maan den gevangenisstraf met aftrek. Oorlogsbuit n het jaar 1946 was de 44-jarige G. J. S. uit Kruiningen werkzaam ge weest ter beschikking van het Mili tair Gezag te Zierikzee. In zijn func tie had hij veel te maken met het opruimen van oorlogsbuit en zo is hij er dan ook toe gekomen, goederen tot die oorlogsbuit behoorende t.w. 'n hoeveelheid oud ijzer zich toe te eige nen en dit te verkopen, waarna de opbrengst in eigen portemonnaie te rechtkwam. S. werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en een geld boete van f 50. (Adv 22—00) Oorspronkelijke roman uit 't Russische spionncDleren. 70) Hij zou reeds lang tevoren naar biiinen zijn gestormd, om die doorzichtige lijn trekkers van specialisten 'n schop on der hun broek toe te dienen, ware het niet dat van hun verklaringen zoveel afhing. Bovendien kwamen onophoude lijk de beide secretarissen, de boden, de telegrambestellers, de chefs der on derafdelingen informeren naar de ge zondheidstoestand en trachtten, on danks het verbod van de wachtcom mandant. tot, de Volkscommissaris toe gelaten te worden. Tegleff Het hen begaan. Dit was 'n mooie gelegenheid om in zijn functie van Chef van de Spionnagedienst achter veel staatsaan- gelegenheden te komen, die anders ge heim voor hem gebleven zouden zijn. Hij zag de stukken ln, die ter tekening voorgelegd móesten worden en voorzag' die van het onveranderlijke onder schrift: „Terug naar de Chef van hét Departement Volkscommissaris van Justitie ls ziek". Toen-le ög diagnose van de beide doktoren vernam, zei-ie met 'n zeer ontstemd gezicht: „Ik wist wel, dat U 'n paar zeer bekwame medici bent. Ze hebben mij m'n mening over U ge vraagd, nu er drie Inspecteurs van Volksgezondheid benoemd moeten wor den. Ik zal om U denken". Onmiddellijk begaf hij zich terug naar de gevangenis, waar hij zich in de par ticuliere vertrekken van den Comman dant 'n maaltijd liet voorzetten, belde Roemjanzow op: „Ben je beschikbaar, adjunct-chef van "den spionnage dienst? „Natuurlijk, genadige heer". „Kcm naar de Peter en Paul. niet naar de bibliotheek. Er is heerlijke zalm" Twintig minuten later zat Roemjanzow tegenover z'n chef aan de tafel. Op 't laatste nippertje had deze weer 'n an der rendez-vous gekozen. Zo had, in vervlogen jaren, ook het Hoofd van de Keizerlijke veiligheidsdienst gedaan als z'n meester op reis moest en de tegen woordige speurhond had dat ook voor zijn persoon een probaat middel gevon den om eventuele aanslagplegers op 'n dwaalspoor te brengen. „En nu, Roemjanzow, begon de blonde duivel, „nu zal ik je eens iets vertellen. We gaan vandaag samen voor het eerst champagne drinken". „Zoals mijnheer beveelt". „Ik beveel, dat je vandaag vrolijk zult zijn. Ik ben... de bruidegom!" ..De brui...?" De mond van den „ad junct" zakte open van verbazing „Zie me dat idiote gezicht!" „De grote Tegleff.... de bruidegom? Ik val uit de lucht! En wie ls als ik de onbescheidenheid zóver mag drijven met dit te vragen de vrouw, die de zeer bijzondere eer geniet de mach tigste aller Russen te mogen liefheb ben?" „Keurig uitgedrukt, jij had rederijker moeten worden in plaats van veillg- heidsbewaarder, maar de vrouw, die d» zeer bijzondere eer geniet de machtig ste aller Russen te mogen liefhebben ....heeft 'n ander lief". „Dat bestaat niet; dat is 'n misdaad!" „Toch zal ze m'n vrouw worden!" „Natuurlijk, en op dat heuglijke nieuws ledig ik dit glas, genadige Heer!" Zij klonken en Roemjanzow, die z'n meester van terzijde bekeek, terwijl deze z'n glas langzaam ledigde, dacht: Dat ene oog staat weer zo geweldig- groot open en 't andere lijkt als dicht- geklemd... dubbel oppassen!" Tegleff smakte met do tong: „En nu de zeer- vertrouwelijke opdracht. Ik trouw op de vierde Mei, dat is dus vandaag over veertien dagen, 's m>-- gens om tien uur in de grote zaal van het Gemeentehuls. Jij en de militaire commandant van de gevangenis zullen m'n getuigen zijn. De volkscommissa rissen van binnen- en buitenlandse za ken zullen dat zijn voor Alexandra Krylow." Roemjanzow liet z'n mes op z'n bord vallen: „De dochter van Alexander Krylow, de volkscommissaris van...?" „De gewezen Volkscommissaris van Justitie", verbeterde Tegleff. ,,'n Uur geleden is zt.in entslag inge diend wegens zw.. tc v, i geestvermo gens aan de Hoge Raad van Commis sarissen. Maar, stel Je gerust: die is te vervangen Jij gaat uit mijn naam haar getuigen verzoeken te willen te genwoordig zijn. Ze zullen niet weige ren. Dan zorg je, dat op de vierde Mei 'n extra-trein voor Riga gereed staat. Die trein moet bestaan uit: een salon, een slaap- en enkele gewone wagens, welke laatste moeten dienen voor de buitengewone bagage, die ik mee zal nemen met de boot naar Toulon. De geheime gezant Arthur d'Artlllac moer niet de gewone weg volgen. Die reist langs "n grote omweg, die voor Tegleff en zijn Jonge bruid tevens huwelijks reis betekent. Je ziet: ik weet het nut tige met het aangename te paren." „Maar, genadige heer, veroorloof mij de vraag: als uw aanstaande vrouw 'n ander liefheeft...?" „Ik weet wat je zeggen wilt." „Ik ken het karakter van mejuffrouw Alexandra Krylow." „Ze heeft neg sterker wil dan haar vader wil je zeggen, ze zal weigeren, hé? Daar wordt in voorzien, m'n waar de. Ze zAl ja zeggen, dat zul je horen. (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 31 JANUARI. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 morgengeb.; 7.45 kamerkoor; 8.00 nws; 8.15 pluk de dag; 9.00 vrouw: 9.05 Uit de wmanti- sche pianolitteratuur; 10.00 kleutertje; 10.15 Een kijkje ln drie landen; 11.00 Zonnebloem; 11.45 Concerto grosso v. Handel; 12.05 alt en piano; 12.30 weer- overz.; 12.33 KI. v. Beeck; 13.00 reg. ultz.; 13.30 KI. v. Beeck: 1350 film en toneel; 14.10 Die Fledermaus; 14.20 Eng. beginners; 14.40 Picture parade; 15.10 debutanten conc.; 15.45 KRO- klosk; 16.00 Zang en Vriendschap; 16.15 Derde eeuwfeest vrede v. Mun ster; 16.30 Gregoriaans; 17.00 De wig wam viert feest; 18.00 Cantus Populö- rum; 18.15 joum. weekoverz.; 18.30 reg. ultz.: 19.30 voorrangsrecht op kruis punten; 19.35 piano; 19.50 banden die binden; 20.00 nws; 20.05 gewone man; 20.12 platen raden; 20.30 Lichtbaken; 21.00 radio potpourri; 21.40 wachtend op de wegenwacht; verhalen uit de wereldlitteratuur; 22.00 weekend sere nade; 22.37 actualiteiten; 22.45 avond- geb.: 23.00 nws; 23.15 kath. nws; 23.20 symph. avondprogr. HILVERSUM II 415 M. 7.00 nWS 7.45 gr.; 8.00 nws; 8.18 Malan.do; S-4" lichte morgenk!.; 9.30 w.st.; 9.35 koor zang; 10.00 morgenw.; 10.20 radio feuil leton; 10.35 Coos v. Overboek (piano) 11.00 arb. ln continubedr. 12.00 Cor Steyn; 12.30 weerpr.; 12.33 De Trouba dours; 13.0t0 nws; 13.15 kalender; 13-° Virtuoso trio; 13.50 koren uit opera's: 14.00 Als een bonte vogelvlucht H-13 harmonie ork.; 15.00 Franco Spanje- 15.15 disco matinée; 16.00 organisatie van het onderwijs; 16.15 binnen zonder kloppen; 16.45 artistieke staalkaart: 17.05 De nieuwe woonruimtewet; l'-13 volksconc.; 18.00 nws; 18.15 Olympj; sche winterspelen; 18.30 Om cn nabij de twintig; 19.00 kamermuz.; VPRO; 20.00 nws; 20.08 dingen v. d dag; 20.15 De notenkraker; 21.15 soc- commentaar; 21.30 weekend ork.; 22-iw hoorspel; 22.30 Ramblers: 23.00 nws, 23.15 hobbyhoek: 23.30 Melodie sfeer.

de Stem | 1948 | | pagina 2