'der! Debat over Indonesië hervat Rijkswerken en PIT. in de Kamer KINGER IEDT IN 'T KORT Boeren houden voet bij stuk George Ketmann te Brussel gepekt Het rumoer reed de franc [e Eerste banier over Landbouw Nederlanders in puike vorm Frankrijk wil bij de Benelux De Vrede van Munster Politieke theorieën van Einstein wat de katholieke Nederlanders aan gaat: ook na de Vrede van Mun ster bleven de plakkaten tegen het ka tholicisme gehandhaafd: eerst in 1796 zouden zij definitief worden ingetrok ken. Echter, vap een rigoureuze toe passing was en werd geen sprake, tot. veler ergernis. Nimmer hebben de re genten, de eigenlijke machthebbers in de Republiek de totale heerschap pij van één kerkgenootschap gewild. Men onderschatte dit niet. In die tij den van felle tegenstellingen was elke negativisme reeds winst, zelfs posi tieve winst. Het gaf aan ons beproeid geslacht van de schuil- en schuur- kerkjes, zij het in isolement, maar in vaste trouw aan de Kerk, in vasts trouw ook aan het Vaderland, eigen bijdragen te leveren ter vervblmakmg van de nog primitieve-vrijheid-van- geest gedachte van de zestiende eeuw. VIERDE JAARGANG No. 986 Handels, respondentie Talen r. van der Steen VRIJDAG 30 JANUARI 1948 MOTIES VAN ROMME EN SCHOUTEN Collegiaal Orgaan moet nader bij de wet worden ingesteld Geen kampplaats, maar bouwplaats BEVOEGD EU KUNDIG D® VEILINGEN onderzoeken in hoeverre er animo bestaat bij be trokkenen voor een pensioenverzeke- nng voor zelfstandige tuinders. KIT ERE-DOCTORAAT zal door de ï^uvense Universiteit on 12 Fe- br'is'i vp-'ecn-i worden aan de Kar- iv ei™ d<> 'Ned.jSwllman, Samenstelling van Hatta's kabinet Het kapitalisme heeft niet alleen schuld Werkeloosheid een chronische kwaal N.C.B. teleurgesteld oVer regeringsbeleid Na lang wachten kunnen zij op 6 Februari eindelijk met de minister gaan overleggen Zacht weer h SP,di' Distributienieuws Alg. vergadering „Dinteloord" „Faillissement van het koninkrijk" Wetsontwerp distributie-centrales op komst De de franc en gulden De ondertekening Van het verdrag van Munster FRANSE REGERING ZET DOOR De Ronde Tafel conferentie N Conferentie begonnen e hand te koopt DEUREN X 3.- M. 3 RAMEN s 0.95 x 1.15 M. Te n onder no. 881-0 bur blad. TeteringsedUk 11». st voor opleiding e Ltie, Hoofd-Correspon. V.T.H,) elüke en mondelinge lessen. 1 et, werd een. ;r wereld zal 953—6 ongevalletje voor door de bier-lust esteit. Deze kijkt dt. onbewust, voor» door Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht. A. F J Aernoudts C J v Hooteghem. A E- Langenhorst; Mr. Dr. A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3 38 per kwar taal. per post t 4 25. per week (uitsluitend by niet postbestelling) t 0 26 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen vooi buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verst" Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau; Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsmgel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). incasso wordt berekend. Voor God. Koningin en Vaderland TV ADAT de begroting van de P.T.T was goedgekeurd, werden de debatten over de Regeringsverklaring inzake Indonesië voortgezet. Nadat de heer Schouten een motie, mede gesteund door Tilanus, Bierema en Zandt, had aangekondigd, verkreeg Romme het woord. De motie-Schouten had de vol gende strekking: de Kamer is van oordeel dat instelling van het Collegiaal Orgaan en de centrale organen bij de wet behoort te geschieden. De heer Romme diende een motie in, waarbij de Kamer het genomen K. B. sanctio neert en daarna de instelling van een Collegiaal Orgaan regelt bij de wet hebben mee te werken het aanzien aan een regering te schenken. Voor de heer Romme staat vast, dat regeling van het Collegiaal Orgaan bij Koninklijk Besluit in strijd met de wet is. Spr. kan begrijpen, dat de Rege ring bij de snelle evolutie behoefte eraan gevoelt het Collegiaal Orgaan zonder verwijl in te stellen, maar z.i. zal dan na instelling rij K. B. onver wijld moeten volgen de indiening van een wetsontwerp, waarin deze zaak wordt geregeld. Hij kondigt een motie in die geest aan. Met ce motie-Schou ten kan hij zich niet verenigen. Ten aanzien van de ter zake door de minister aangevoerde argumenten verkeert deze in dwaling, zo be toogt de heer Romme, Vervolgens geeft hij met nadruk te kennen, dat weer op tafel moet komen het begin sel, dat we in de nieuwbouw, waartoe in Linggadjati de grondslag is gelegd, krijgen drie souvereiniteiten: De souvereiniteit van het Konink rijk nieuwe stijl, de souvereiniteit van de Ver. Staten van Indonesië en het souvereine staatsverband der Neder lands-Indonesische Unie. De voorzitter geeft daarna voorlezing van de inmiddels inge diende motie-Romme. Deze luidt al dus: „De Kamer, gehoord de voornemens der regering in haar verklaring van 13 Januari 1948 met betrekking tot de instelling van een Collegiaal Orgaan; van oordeel, dat het belang om on verwijld tot deze instelling over te gaan rechtvaardigt, dit te doen. ge schieden bij Koninkliiik Besluit; doch dat in onmiddellijke aanslui ting hierop de definitieve regeling de zer instelling behoort plaats te vinden bij de wet, nodigt de Regering uit, bij de uit voering van haar vorenbedoelde voor nemens met het vorenstaande reke ning te houden". De heer Tilanus vraagt, of het de bedoeling is de vier vacatures in de Federale Raad open te houden voor mannen uit Djokja. Hy zou het erg vinden, als deze moesten mee spreken bij het dirigeren der Neder landse troepen; daartegen blijft hij .bezwaar hebben. Dit had in handen moeten blijven van dr van Mook. Vanmiddag wordt de vergadering voortgezet. De heer Romme (KVP) verklaart nog steeds veel belangrijker te vinden de ontwikkeling van zaken, niet op de kampplaats, maar op de bouwplaats, m. a.w. de ontwikkeling in het overgrote deel van Indonesië, dat constructief bezig is en de ontwikkeling van de verhouding tussen Nederland en dat overgrote deel van Indonesië. Tegen niet nakoming door de repu bliek van haar verplichtingen moet stelling genomen worden, niet slechts met woorden, maar ook metterdaad. Dat betekent in de allereerste plaats, dat als het Bestand niet reëel wordt nagekomen, zeker tijdens de duur der niet-nakoming de politieke besprekin gen niet zullen worden voortgezet. Vijandelijkheden sluiten besprekingen uit. Vast moet staan, dat over de Fede ratie en de Unie overeenstemming moet worden bereikt in de geest als de Regering en de Kamer in Decem ber 1946 hebben bedoeld. Spr. heeft een stamboomprognose samengesteld, welke er aldus uitziet: een voorlopige Federale Raad, die heeft voor te bereiden het centrale orgaan ter voorbereiding van de voor lopige Federale regering, die ertoe zal U EN ZWENDELAAR te den Haag die geen brief foutloos kan stellen, dreef een accountantskan toor en een instituut voor schrif telijk onderwijs. Beide verkocht hij voor f 12.000. De kope ont dekte achteraf, dat het kantoor geen 60 doch 10 cliënten had en het instituut geen 300 leerlingen doch slechts één. Dat hij zijn goed geld kwijt raakte aan deze verlo pen zaak. had koper kunnen voor komen door een nauwkeurig boe kenonderzoek vooraf doo" een be voegd accountant. Koper blijkt dit echter zelf te zijn. waaruit tevens blijkt, dat "bevoegd en kundig niet steeds samengaan. T~y RIE MILLIARD francs is het be- drag van de transacties volgens de nieuwe BelgischRussische han delsovereenkomst. België ontvangt graan en hout en levert aan de Sov jets ijzer en staal. -pSTLANDSE PATRIOTTEN moes- ten door Finland aan de S. U. worden uitgeleverd. Het protest van een bekende Engelse schrijfster zal hen niet terug doen keren. PROTESTSTAKING tegen de lage voedselrantsoenen, nu ook al in de Am. zóne van Duitsland. Gene raal Clay heeft de Am. congres-com missie verzocht om een gift waarmee in Bizonia het dagrantsoen op 1800 cal. gebracht kan worden. OORLOGSSCHEPEN der U. S. ma rine brengen een bezoek aan Ta rente in Z. Italië. Vijfduizend Engel se soldaten zijn nog in Italië en even veel in Griekenland. TTENRY FQRD II zal spoedig een bezoek aan Nederland brengen in verband met zijn inspectiereis langs de Europese Fordfabrieken. fFECHNISCHE DESKUNDIGEN w.o. A Nederlanders, bekijken in de Am. zóne van Duitsland 60 fabrieken, die voor uitlevering in aanmerking ko- mèn. TN BENELUX-KRINGEN maakt men zich steeds meer bezorgd, dat men slechts „geraadpleegd" zal worden i. p.v. tot volledige deelneming toege laten by de a.s. drie mogendheden- conferentie over W. Duitsland. rrOT EERSTE-KAMERLID werd in de vacature Prof. v. d. Brink be noemd verklaard Ir. H. Verhey te Di- dam. TABOUR VERLOOR voor het eerst sinds 1945 bij een tussentijdse ver kiezing een parlementszetel aan de Conservatieven. JJET EILAND REUNION werd door een cycloon zwaar geteisterd. Het aantal slachtoffers en de verwoestin gen zijn nog niet te scheftten. Alle ver bindingen zijn verbroken. J^OEJEMANS, oud-hoofdredacteur r van De Waarheid werd vrijge sproken. De rechter achtte de bele- d'gen ie vorm van de plaat, waarop Mui. Beel a's mensen jager stond afge- - beeld, niet bewezen. u: Pn Gri'f'n (Ene.) en aan de bisschop van Luik, Mgr. Kerkhoffs. PRESIDENT SOEKARNO heeft niet gelijk in het voornemer lag gisterenavond de samenstelling van het nieuwe republikeinse kabinet bekend gemaakt. Het is mogelijk, dat de be kendmaking morgen zal plaats heb ben. Volgens een mededeling in „Mer- deka" zal het nieuwe kabinet-Hatta de volgende politieke samenstelling hebben: Vier leden der P.N.I. (nationalisten) vier leden der Masjoemi, drie leden van de partijen ier linkervleugel, 2 partijlozen en een vertegenwoordiger der Parkindo (Partai Kristen Indone sia). pROFESSOR ALBERT EINSTEIN, heeft verklaard, dat het verlangen der Sovjet-Unie zich te isoleren, hoe wel begrijpelijk als verdedigingshou ding, ramosnoedig zou kunnen worden voor de Sovjet-Unie en andere landen. Iri een ooen brief m het bulletin voor atoom weten schap zeide hij. dat de Soviet-gedelegeerden te veel nadruk legde op het 7-antagonisme tussen socialisme en kapitalisme". „Wij moe ten niet de fout maken' het kapitalis me alle schuld te geven van de be staande sociale en politieke euvels en aannemen, dat de invoering van het socialisme alleen reeds in staat zou zijn om de politieke en sociale ziek ten van de mensheid te genezen". Professor Einstein zeide te geloven, dat het particulier initiatief niet in staat zou blyken te 7yn de werkloos heid tegen te houden. De werkloos heid zal meer en meer chronisch wor den, en het particulier initiatief zal niet een gezond evenwicht tussen de productie en de koopkracht van het volk kunnen handhaven. Hij voegde er echter aan toe, dat het socialisme niet beschouwd moést wor den als een oplossing voor al deze sociale problemen doch slechts ge zien moest worden als*een raam, waar binnen een oplossing mogelijk is. v7.''n,hrI,>n<l '""ht "'"cr met aan rtn"en TT"" f«dp'!iRe oPk'a- „!m„" i\tpr v'°- Qenemende „ii v pn mi ha-de wind dei'*i/o -i"ht-ueen. Ht°r tü- mend Zuidwest of West rui- e,..0? ™t,cr 17.22 uur. Maan on- 10 3 uur. Zat.e-flPe; Zon uur- Maan op 21.53 uur. tot WEL HEBBEN DE BOEREN in het voorbije jaar verschillende re sultaten bereikt in hun strijd om 'n redelijk bestaan, doch alle wensen zijn nog lang niet verwezenlijkt. De boeren zullen evenwel niet versa gen en op de bres blijven staan voor hun verlangens. Dit is duidelijk gebleken op de roe rige algemene vergadering van de N. C.B., gisteren te Tilburg. Er was grote teleurstelling over het feit, dat door de minister van Landbouw nog geen beslissing is genomen, over de in de motie-„Groen" te zijner kennis ge brachte belangrijke desiderata door de georganiseerde landbouw. Van deze beslissing hangt de medewerking tot verwezenlijking van het regeringspro gram in de agrarische sector af, zo stelde voorzitter J". Zegers vast. De kring Hulst wilde zelfs, dat de NCB zou bepalen dat na 1 Februari de NCB zijn medewerking zou ont houden aan de uitvoering der rege ringsmaatregelen, indien vóór die da tum de minister voor de agrarische dige prijszetting voor de agrarische producten zou bekend gemaakt heb ben. De heer Rooyakkers, de secreta ris van de Stichting van de Land bouw kon de zwaar verhitte ge moederen echter heel wat afkoelen door zyn mededeling, dat op 6 Fe bruari a.s. de vertegenwoordigers van de landbouw een byeenkomst zullen hebben met de minister-pre sident en de minister van Land bouw, om verschillende kwesties te bespreken. Graan, varkens, kuikens jQRUKT de graanlevering als een lo den last op vele bedrijven: in vele gevallen is de aanslag zelfs volkomen onuitvoerbaar, zo werd vastgesteld. Men is bereid mede te werken aan een redelijke graanaanslag, omdat er nu eenmaal consumptiegranen be schikbaar moeten zijn, maar men kan niet dulden, dat men vraagt naar het geen er niet is. Door de NCB is aan overheidsinstanties medegedeeld, om bijtijds aan de boer de aanslag in kilo grammen graan bekend te maken en mogelijk te maken tegen de aanslag eventueel in beroep te gaan. Wat de varkens betreft z(jn er ge gronde redenen dat er een punt zal worden gezet achter de zozeer ge wraakte fokzeugenregeling. De ge organiseerde landbouw is tot besluit gekomen voor te stellen aan de Re- gerftg de varkensfokkerij over het algemeen vrij te laten, tot bedrij ven van 12 H.A. Daarboven een ma ximum van 4 fokzeugen. Met voldoening kon worden gezegd dat in het werkgeoied van de NCB voor 1948 de kuikenloewijzing is ver ruimd en wel van 1.300.000 op 2.000.000 Dit wil geenszins zeggen dat daardoor de pluimveestapel het vooroorlogse peil zal hebben bereikt. Sociale kwesties bedrijfspensioenen. Hoewel in eerste instantie hiervoor in aanmerking komen de landarbei ders, toch zit hier ook de bedoeling voor, de zelfstandigen er in te betrek ken. Deze regeling is in principe toe te juichen, doch zo we horen er zal slechts toe worden overgegaan onder voorwaarde dat de premies voor dit bedrijfspensioen in de prijzen der landbouwproducten worden doorbere kend. Te begrijpen valt, dat ook fle kin-I derbijslag voor de zelfstandigen ter sprake kwam. De "onclusie was, dat alles in het werk moet worden ge steld om van de regering gedaan te krijgen, dat zij het dan bij een noodwet deze kinderbijslag tot stand komt. Besloten werd een telegram aan de minister-president .e stnren, waar bij op een spoedige tot stand ko ming van een dergelijke noodwet werd aangedrongen. Te straffe tuchtrechters? V^AN verschillende kringen kwamen er schriftelijke klachten binnen over de houding der tuchtrechters, tegenover de boeren. Het Hoofdbestuur beloofde deze kwestie te bestuderen. Uit de Zeeuwsch-Vlaamse afdelin gen kwam de mening.naar voren, dat de 'lonen der landarbeiders 'n hoogte hebben bereikt, welke bij de heersen de omstandigheden niet meer moet worden overschreden. Werkkleding voor particulieren die werkzaam zijn in een zelf- standig beroep of in een bedrijf met minder dan \ijf werkkleding- dragende arbeiders, voor zover zij na 30 September jl. geen werkkleding hebben ontvangen, kunnen op een for muiier MD 333-06 een aanvraag om werkkleding bij de distributiedienst in dienen. Veertigjarig bestaan op 30 October a.s. TTONDERDAG hield de Coöp. Sui- kerfabriek en Raffinaderij „Din- teloord" haar algemene ledenvergade ring de Kath.- Kring te Roosendaal In zijn openingsrede besprak de voor zitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten, de diverse moeilijkheden, waar mede men te kampen had en welke voor een groot deel voortspruiten uit de grote verdeeldheid, w"aar onder de suikerindustrie gebukt gaat. Hij wees er voorts op, dat Dinteloord op 3 Octo ber 1948 haar 40-ja-ig bestaan zal herdenken en dat het de bedoeling is dit jubileum van „Dinteloord" niet on gemerkt voorbij te laten gaan. Ten slotte vestigde hij er de aandacht op, dat door de oprichting van de Vere nigde Coöperatieve Suikerfabrieken gevestigd te Dinteloord, voor een be langrijk deel een einde is gekomen aan het zelfstandig bestaan van Din teloord. Men had hiertoe besloten om het algeméne coöperatieve belang te dienen. Door deze oprichting is een richting gekozen, die tot verdere ver steviging der coöperatieve suikerpro. ductie zal leiden. Het jaarverslag, de Balan per 30 September 1946 en de exploitatie-re kening over 1945-46 van de Venn, tot Expl. van Suikerfabrieken gevestigd te Dinteloord en van de Coöp. Suiker fabriek en Raffinaderij „Dinteloord" werden met algemene stemmen goed gekeurd. Verder werden 75 afgevaardigden en 75 plaatsvervangende afgevaardigden voor de algemene vergadering van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrie ken U.A., gevestigd te Di' teloord, door de vergadering benoemd. Naaste medewerker van Mussert en oorlogscorres pondent aan het Oostfront TN SAMENWERKING met de Am sterdamse politie heeft de Belgi sche staatspolitie te Srussel gearres teerd Georges Willem Ketmann. Hjj is een der naaste medewerkers van de gefusilleerde Nederlandse NSB-leider Mussert geweest. Ketmann is Nederlander van ge boorte. Hij stond Mussert sedert 1933 terzijde, o.a. als redacteur van het NSB-weekblad „Volk en Vaderland" en als redacteur van het anti-semiti- sche weekblad „De Misthoorn". In 1942 heeft Ketmann dienst ge nomen bij de Germaanse S.S. en werd oorlogscorrespondent» aan het Ooste lijk front. Later is lij medewerker aan de Berlijnse omroep geweest en onderhield betrekkingen met S.D.- agenten. Bij zijn aankomst in België heeft hij zich uitgegeven voor repatriërend po litiek gevangene en gezegd, dat hij zijn papieren kwijt was. Ketmann..die onder valse naam te Brussel gewoond heeft is ter beschikking gesteld van de procureur des Konings. Nederland, aldus Belga, zal vermoedelijk zijn uit levering verzoeken. "V*OOR DE RADIO heeft oud-minis ter Gerbrandy weer een felle rede gehouden tegen het regeringsbeleid in Indonesië. Op de Renville, zo betoog de hij is 't faillisement van het ko ninkrijk door het kabinet-Beel aan vaard uit handen van vreemden en van willekeurige figuren, die repre sentanten der volken ginds heten, als of de ministers nooit onder aanroe ping van God almachtig trouw aan de grondwet hadden beloofd. Men kan nu nog wel zeggen: volk van Nederland, straks kunt ge u uit spreken bij een herziening der grond wet of ge dat goed vindt. Maar wie dat zegt, spreekt de aarheid niet. hij liegt. Want het huidige kabinet stelt u voor het faillissement van het ko ninkrijk als voor een /oldongen feit. JN DE VERGADERING van de Twee- de Kamer van gisteren verklaarde minister Vos, dat er richtlijnen in voorbereiding zijn inzake de Rijks dienst voor het nationale plan, waar na het betreffende gedeelte van de begroting z.h.st. wordt goedgekeurd. Door de C.P.N. en de P v. d. A. worden opmerkingen gemaakt over de DUW-arbeiders. De minister zegt, dat de toestanden de laatste weken niet bevredigend zijn geweest, doch dat er overleg met de vakbonden gaan de is om alle klachten weg te nemen. Hij zegt toe, dat alle contracten een clausule inzake regenverlet zullen be vatten. Daarna wordt de begroting Uitvoering van werken" z.h.st. goed gekeurd. Hierna was dc begroting van de P. T.T. aan de orde. De minister deelt mee, dat een wetsontwerp inzake de distributie-centrales de Raad van State is gepasseerd en binnen enkele weken ingediend zal kunnen worden Lonen van het personeel der P.T.T. acht hij een zaak van overleg tnssen directie en personeel. HEL^,TREVEN va,n de om| De heer Teulings .K.V.P.) dient 'n nil,e 'e(en mln,of neer onbezorgde amendement in met het doel de be- eèleid l=f ,Wau'b0r!e° j e1 toe Uroting met een post van f 100.000 te geleld, dat voorbereid is de wet op verminderen, welke post bestemd is voor het verlenen van subsidies „waar aan behoefte zal ontstaan". Hoewel de minister tegen dit amendement waar schuwde, werd het .net 42 tegen 26 stemmen aangenomen. Daarna werd begroting z.h.st. aangenomen. Geen onmiddellijke schade TAE KOERS VERHOUDING tussen franc en gulden is door de Franse maatregelen gewijzigd van 44.89 Fran se francs voor een gulden tot 80.81 francs voor een gulden. Op de vrije deviezenmarkt, die door de Franse autoriteiten is ingesteld, zal de Ne derlandse gulden niet worden verhan deld, zodat een vrije koers zich niet zal ontwikkelen. Het betalingsaccoord tussen de beide landen voorziet in de maatregelen die in geval van een koerswijziging moeten worden getrof fen. Het in Franse francs luidende sal do van de Nederlandse Bank in de boeken van de Banque de France zal worden verhoogd, zodanig dat de te genwaarde in Nederlandse guldens gelijk blijft. Een reproductie van het schilderij van Gerard Terborgh Jr., waar van een copie in het Rijksmuseum in Amsterdam te zien is het orgineel hangt- of hing- in de Vredeszaal in Munster). In het 14e- eeuwse stadhuis had de hier afgebeelde plechtigheid plaats. De Spaanse gezant, Don Diego de Saavreda, legt de eed af met de hand op een exemplaar van het evangelie, waarop een crucifix ligt. De Staten-Generaal waren met acht gedelegeerden vertegenwoordigd; men ziet hen op de foto met de rechterhand opgeheven. Aan de lin kerkant van de tafel staat de Stadscommandant van Munster. A BELIN woordvoerder van de Franse regering, heeft verklaard, dat Schuman bij de stemming over de instelling van een vrije goudmarkt in de Nationale Vergadering geen ver trouwenskwestie zal stellen, daar de ze stap hem 48 uur zou kosten, wat in de huidige omstandigheden on wenselijk is. De socialistische fractie van het Franse parlement heeft de regerings voorstellen tot instelling van een vrije goudmarkt en intrekking van de bank biljetten van 5000 frs. aanvaard. De mogelijkheid bestaat, dat de socialis ten zekere amendementen op de oor spronkelijke voorstellen zullen indie nen. De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering heeft het gehele wetsontwerp der Franse regering, strekkende tot intrekking van de bankbiljetten van vijfduizend franc verworpen. Er stemden twintig personen vóór en twintig tegen. Eén onthield zich en één lid was afwezig Marshall, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de devaluatie van de Franse franc nodi®; wm om Frankrijk in staat te stellen aan z;jn verplichtingen in het kader van het Europees herstel te voldoen. De maaif resel zou geen ongunstige terugslag hebben op de rol van Frankriik in het program voor het herstel van Europa. riISTERENMORGEN heeft in de commissiekamer van het ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen een bespreking plaats gehad tussen de Curacaose delegatie en de centrale sectie van de Ronde-Tafel-Confe^entie In verband met 'het West-Indische Congres te Amsterdam hadden er geen verdere bijeenkomsten plaats. Vandaag vindt de tweede plenaire besloten vergadering plaats in de Trè- ves-zaal. De delegatie van Suriname heeft besloten tot de benoeming van een woordvoerder uit haar midden. Hier voor is aangewezen mr. dr. J. A. E. Buiskool. Barometer gaat vooruit. Hoe staat het met de motie-Groen? TN HET VOORLOPIG VERSLAG der Eerste Kamer over de begroting van Landbouw werd gevraagd of de Minister t.a.v. de In overweging zijn de grootscheepse rationalisatie- en mechanisatie-plannen wel overleg pleegst met h"t georganiseerd bedrijfs leven. Het. ontmoette bezwaar dat de Minister die plannen in redevoerin gen buiten de Kamer bekend maakte, Men merkte op, dat de Minister in de Tweede Kamer heeft "e we zen op het overle"-. dat het gevolg zou zijn van de motie-Groen c.s. van 26 Sep tember 1947. Was men juist ingelicht, dan was met dit overleg nog geen aanvang ge maakt. Gevraagd werd hoe lang het nog zal duren, voordat het wordt ge opend en daarvan resultaten mogen worden tegemoet gezien. De oplossing van het kleine-boeren vraagstuk zagen vele leden in de over gang der jongeren naar ambacht en industrie. De Regering dient volgens hen de 'mogelijkheid van industria lisatie meer te bevöïdéren en het am- bachtsonderwjjs op iet platteland nog sterker uit te breiden. Gevraagd werd waarom de herziening van de salariëring van het personeel van het lager land- en tuinbouwon derwijs nog steeds niet heeft plaats gehad. Met belangstelling ziet men verder nog altijd uit naar een nieuwe jachtwet. TyERD GISTEREN de stemming in het Curagaose kamp ronduit „slecht" genoemd, thans is de baro- ter aanmerkelijk vooruit gegaan, on danks het feit. dat schijnt vast te staan, dat minister Jonkman de eisen van de Staten niet heeft ingewilligd. De algemene indruk is. dat men be zig is de delegaties los te weken van het mandaat: men neemt aan. dat de minister in principe enkele toezeggin gen heeft gedaan. Olympische winterspelen Kampioenspr etend ent brak een been TJET ZIET er met de Olympische Winterspelen te St. Moritz niet al te best uit. Op de eerste plaats is er een conflict, dat als het conflict blijft de Amerikanen uitschakelt. Verder waren er ongelukjes bij de vleet. De beroemde Fransman. Jean Blanc, die als een der beste skiërs van Europa werd bestempeld, brak zijn been en kan dus niet starten. Twee Oostenrijkse meisjes kwamen zo ongelukkig terecht tijdens het ski- lopen, dat zij naar het hotel vervoerd moesten worden. De Engelse hardrijder Cronshey heeft veel last van zyn enkel en loopt com pleet te hinken, zodat hij waarscbijn- lyk niet aan de 500 en 1500 meter zal deelnemen. De Nederlanders daarentegen zijn in de wolken, want zij maken snelle tijden en voelen zich bijzonder op dreef Langendijk is wellicht niet zo sneï als zijn jongere makker Kees Broek man. maar hij is in staat prestaties te leveren, die tot internationale klasse behoren. Ook Huiskes en de Koning draaien uitstekend, oz goed zelfs, dat van dit viertal gezegd wordt, dat zij de sterkste ploeg vormen, die Neder land sinds 15 jaar gehad heeft. Van de dertig deelnemers op de 10000 meter blijken vrijwel allen spe- £JaLlst?n te zijn dc lan£e afstand. Nederland zal op dit nummer, ondanks het gereduceerd aantal deelnemers, toch met zijn vier rijders uitkomen. 'A HERNIEUWDE BOTSING mee vechtlustige jongelui moest een marechaussee te Beek (L.) van zijn re volver gebruik maken. Vier der belha mels kwamen in 't ziekenhuis: 2 met 'n schot door het been, een door de knie en een met een kogel in de voet. rUSTERENMIDDAG begonnen in Luxemburg de besprekingen be treffende de economische samenwer king der drie Benelux-landen. Voor ons land waren aanwezig de minis ters van Boetzelaer, Mansholt, Lief- tinck en v. d. Brink; voor België: Spaak, Orban. Eyskens, van Acker en van Straeten-Waillet. Ook verschil lende Luxemburgse Ministers woon den de besprekingen bij. Reeds in dit stadium heeft de Lu xemburgse minister van Buitenlandse Zaken, Bech, verklaard, dat de voor uitzichten van deze conferentie zeer gunstig zijn. Vandaag zal een commu niqué worden uitgegeven naar aan leiding van de rede van Bevin. Het meest belangrijke agenda-punt der eerstvolgende bespreking is wel het behandelen van de aanvrage van Frankrijk te mogen toetreden tot de Bcnelux-overeenkomst. Tijdens de eerste dag van de Con ferentie zijn de commissies samenge steld: 1. voor handel en douane-aan gelegenheden; 2 industrie en landbouw en 3. voor openbare werken en ver keer. een zegen het geweest is, dat het van zijn klachten' niets heeft behoeven at te staan voor een taalstrijd en zijn verlokkingen tot excessen, dat het al les en allen in dienst kon stellen van zijn culturele en sociaal-economische emancipatie. "pen slotte: er zullen er zijn, die de Vrede van Munster gedenken zul len met gemengde gevoelens. Zij mo gen zich echter herinneren, dat Von del, wellicht de meest gave Nederlan der die ooit leefde, die Vrede vierde in zijn feestelijk landspel De Leeu wendalers en zijn vreugde over het eindelijk strekken der wapenen en het uitdrijven van '„het zwijn des oorloghs" deed opklinken in een ju belend slotaccoord: het is al peis en vree. Moge dit de grondtoon zijn van ónze herdenking van 1648: een diep Verlangen, in alle zielen, in de Lage Landen bi der Zee, in West-Europa, in geheel de wereld naar peis en vreé L. G. J. VERBERNE 1) J. W. Berkelbach van der Spren kel, Oranje en de vestiging van de Nederlandse staat (Amsterdam 1946), blz. 160 en 216 30 JANUARI 1648: te Munster wordt, als onderdeel van de grote Westphaalse vrede het eerste grote Europese congres in de his torie het verdrag getekend, waarbij de koning van Spanje alle gebieden, welke toen los waren van zijn gezag, als onafhankelijk erkende en zich bovendien belastte met de verplichting deze onafhan kelijkheidserkenning van de keizer en het Rijk te verwerven. Hetgeen ook inderdaad, althans wat de kei zer aangaat, geschied is. Dat van een bevestiging door het Rijk nooit iets gekomen is, heeft geen bete kenis: het Rijk was een fictie, een naam...„ Is er reden, nü in 1948, het feit van de onafhankelijkheidserkenning te h»r denken? Men kan immers veilig zeg gen: de onafhankelijkheid van de Re publiek was een feit, dat, al decennia lang, door de Europese diplomatie aanvaard werd, terwijl de Spaanse staatkunde al jaren en jaren wist, dat de Noordelijke Nederlanden voor de koning verloren waren, voor altoos. Er is dan ook volstrekt geen reden om, zoals onlangs nog geschiedde, het gro te gemak, waarmede te Munster al onze verlangens ingewilligd werden, een wonder te noemen. Dat het toch lang, zeer lang duurde eer het ver drag tot stand kwam nog op 30 Ja nuari 1648 zelf weigerde een van de Nederlandse gemachtigden het trac- taat te tekenen is mede een gevolg van de omstandigheid, dat de Repu bliek zich verplicht had, niet zonder Frankrijk vrede te sluiten. De Franse regering nu was niet tot vrede bereid en zette de oorlog door. Juist om de Republiek los te maken van het Frans verbopd was de Spaanse deputatie ui termate tegemoetkomend. Inderdaad, er zijn redenen te over om nu, in onze getourmenteerde tijd, nu ons nationaal besef beproefd wordt ten uiterste, de Vrede van Mun ster te herdenken, in rustige bezon nenheid. Men heeft opgemerkt 1), dat d* Vrede van Munster niet was een o- verwinning maar 'n-eompromis en dat wat de prins van Oranje steeds heeft begeerd, de nationale eenheid van alle Zeventien Provinciën, geschonden was dat er een „Noord-staat" ontstaan was en een „Zuid-staat", Nederland en België ten slotte. Het zij zo, een compromis. Men bedenke echter, nat alt compromis de staatkundige uit-*- drukking was van een historisch on aantastbaar feit: de grote Europese culturele breuklijn tussen het gebied van de reformatie en dat van de con tra-reformatie liep dwars door de Ni - der landen. Men bedenke voorts, dat al had het militante calvinisme toen zijn expansieve krachten reeds verlo ren, de katholiek-protestantse tegen stelling voor onze zeventiende-eeu- wers van zó massieve gestalte was niet ten onrechte heeft men de zeven tiende eeuw een theologische ge noemd dat een andere oplossing niet mogelijk was. Betekent dus de Vrede van Mun ster en nederlaag voor 's prinsen ide alen? Niet dan ten dele. Want niet 111 het godsdienstig motief zoeke men de primaire oorzaak van de Nederlandse opstand tegen Filips II, maar in de nationale afkeer van zijn absolutisme, waaraan hij zijn verdediging van het katholicisme dienstbaar maakte, in de nationale afkeer van de rigeureus- heid, waarmede hij de machtsmidd - len van de staat hanteerde. Dit ver zet nu tegen het vorstelijk absolutis me is geslaagd, ook in de Zuidelijke Nederlanden, die onder zijn gezag werden teruggebracht. En dat. succes is een belangrijke bijdrage tot de vrijheid van geest, welke ook in onze verdwaasde tijd de West-Europese beschaving tot een erfgoed van hoge waarde maakt. In 1640 werd definitief beslist, dat Brabant bij het Noorden bleef, voor goed, een beslissing die in ons gewest nu door niemand betreurd Kan wor den. Inderdaad de historie heeft de beslissing van 1648 bevestigd. Natuur lijk, er zijn moeilijkheden ge wees juist inzake de godsdienst. Het- zou dwaasheid zijn die niet te erkennen, die niet betreuren. Maar dit mag ons niet weerhouden de trouw van het Brabantse volk aan de Kerk als een zeer kostelijk erfgoed te be schouwen, dat óns onder zware plich ten legt, en op te merken, dat dat Bra bantse volk zfjn Nederlandse aard nimmer verloochende. Die nu met lief devolle aandacht beschouwt wat in ons Brabant ln de laatste halve eeuw is omgegaan, zal moeten erkennen, hoe groot,achteraf gezien, hoe groo4 Zie vervolg onderaan kolom 6

de Stem | 1948 | | pagina 1