Ronde Tafel Conferentie geopend no. 5 Het Concertgebouworkest speelde vals mx w Djokja verklaart zich nader Wederopbouw in de Kamer Eieren en Onrust IN 'T KORT Rusland wordt bescheiden Hoe werkt de Benelux Mke'en dubbeltjes en kwar jes 3ct. EP 5 a. N-JUS VIERDE JAARGANG No. 984 f Zelfstandig, gelijkwaardig en verbonden V Spaak waarschuwt België voor minder waardigheidscomplex Weinig verandering t Pater Henricus Veldman overleden Nieuw statuut Nederlandse Bank Republiek houdt inderdaad Vast aan eigen leger eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen Particulier initiatief moet bevorderd worden, zegt Andriessen Lawine van critïek D Smokkelhandel in muziekfoudralen Zilveren hakken niet toegestaan WOENSDAG 28 JANUARI 1948 Roof met dodelijk auto-ongeval als gevolg 31 p y licelli, tdsor. CT. *CT. Vlasbedrijf na G00SSEN3 Co. Sas van Gent 'elefonisch aangesloten RIEKWART en t/e van Siam :n praal in deze ntury Fox film, irme - luister! elijkse leven is aantrekkelijk- ik. 'n Parelende zachtglanzende veel. Perfecte eerste vereiste! itróle, 2 x per tandvlees mas- ProdtnufMttn ispergon tegen frisse Prodent- rjngave van de ..Stichtmg Ue Stem" Commissie van Toezicht: a F J Aernoudts C J v Hooteghem A E. Langenhorst. Mr. Dr A J J M Mes Mr a B B de Rechter Verschijnt, elke werkdag Abonnementsprijs b« vooruitbetalmg 1 3 38 per kwar taal pei post l 425. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0 28 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen vooi buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verst Voor God. Koningin en Vaderland tvttt CTAAT VAST dat in Nederland, Suriname en de Nederlandse V A*iUen gezamenlijk sterk het bewustzijn leeft om als geordende groep ,1 hphnren en dit spreekt voor ons te sterker, waar wij alien opzien tezamen dat onpartijdig tronend boven de staatsdelen - 7^wüdt aan het welzijn van ons allen en waar wij allen steeds de toewij- dinff rnoeen ervaren van H. M. Koningin Wilhelmina, wie de algemene en bij zondere vrijheden en rechten van alle harer onderdanen zo zeer ter harte Onder de bede, dat het u met Gods hulp moge worden gegeven uw 1 faak voorspoedig te volbrengen, open ik deze conferentie. Aldus sprak Minister-president Beel "aan het einde van een lange rede de ^vertegenwoordigers van Suriname en Curacao toe bij de opening der ode-tafelconferentie in Den Haag. Tevoren had hij een uitvoerige ■bhets gegeven van de wordingsge- Khiedenis dezer conferentie. Op 16 „uni 1941 werd in Batavia, Willemstad en Paramaribo bekend gemaakt, dat de aanpassing van de structuur van het Koninkrijk aan de eis der tijden ,erstond na de bevrijding een pro I grampunt zou worden. Toen volgde op 7 December 1942 de bekende ko- 1 ninklijke rede. In de troonrede van 23 Juli 1946 werd ten aanzien van West Indië verklaard, dat wat reeds zonder grondwetswijziging ter bevre diging van de drang naar vernieuwing der staatsinstellingen aldaar zou kun nen geschieden ten spoedigste zou Worden bevorderd Daarna is doo de issie-Generaal het staatkundig inselprogram van Linggadjati ont- irpen. Uitvoering van dit program bleek vooralsnog niet mogelijk. R Thans heeft in elk geval de opkomst en de organisatie van die Indonesi sche nationalisten, die de* vorming van negara's en daerah's tot stand brachten, en de opbouw van de Ver- tnigde Staten van Indonesië in sa menwerking met Nederland voorstaan en heeft met name de Instelling GOEDE NEGOTIE T^EEL SUCCES wensen we toe aan de heer Hij mans, die de producten van 70 Nederlandse fir ma's gaat „leuren" in Amerika. Per auto, met de monstercollectie in een aanhangwagen, trekt hij van New-^Tork naar San Francis co. Het is de oude beproefde ver koopmethode van het kistje met garen en band m moderne stijl. Lukt de tocht, dan wordt de reis voortgezet naar Oost-Azië En het zal lukken, want we zijn nog steeds hét volk van kruideniers, vracht vaarders en marskramers. TTALIAANSE ARBEIDERS; en intel- lectuelen gaan naar Argentinië, dat de kosten van hun cvertocht betaald en volledige burgerrechten verleend. 7 H. DE PAUS verleende Zondag audiëntie aan Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, fractieleider van de Partij van de Arbeid. pLESMAN, directeur van de K. L. M. bepleitte de aanleg van één cen trale luchthaven en wel in het Zuiden van de Haarlemmermeer bij 'Burger veen. laatstelijk van een voorlopige federa le raad in Indonesië de tijd naderbij gebracht, waarop uit alle delen van het Koninkrijk de vertegenwoordigers om een ronde tafel zullen kunnen sa menkomen om de Unie voor te be reid cn. VERTRAGING fj'rrWINTIGDUIZEI^D aanvragen zijn ingediend voor de toewijzing van een bestel- of vrachtwagen voor eigen ^Vervoer, welke aanvragen geacht wor den urgent te zijn. gRIEVEN voor het s.s. „Zuiderkruis" op weg naar Indië, moeten uiter lijk 30 Januari op de brievenbus zijn gedaan. Ze worden dan in Port Said aezorgd. ■JJITBETALING kolengelden aan de postkantoren (mee brengen bon 78 BV en/of 81 BV). Woensdag: Gr t.m. Ha. 4 Februari: He t.m. Ho. TUiet alleen tengevolge van de moei- lijkheden in Indonesië maar ook tengevolge van het tijdrovend karak ter der voorbereiding ener ingrijpen de wettelijke vooizienmg welke voor de overzeese gebiedsdelen gelden moet heeft het proces der staatkundige hervormingen ten aanzien van de West-Indische staatsdelen vertraging ondervonden. De in de troonrede van Juli 1946 aangekondigde herziening van de staatsregelingen van Surina me en van Curasao binnen het raam van de huidige grondwet, kon pas eind November j.l. in een tweetal wetsontwerpen aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De regering besloot echter niet lan ger te wachten op een zodanige ont wikkeling in Indonesië, dat het bij eenroepen van een algemene ronde tafelconferentie mogelijk zou worden, om thans reeds voor de West zulk een conferentie te beleggen. Grondslag voor de arbeid zal zijn de koninklijke rede van 7 December 1-942 de t-oegeeegde zelfstandigheid der rijksdelen en van de van hen ver langde duurzair* samenwerking zul len dus hebben te rusten op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaardigheid en verbondenheid. „Dit betekent thans in het bijzonder voor U. dat Nederland zelfstandig zal blijven en Suriname en de Nederland se Antillen zelfstandig zullen worden, allen in het genot van de rechten en verplichtingen, welke het kenmerk zijn der zelfstandigheid, en allen zodanig geordend, dat de toewijdmg van het Huis van Oranje, en onderlin ge samenwerking en goede internatio nale betrekkingen tot hun recht zullen komen." De regering is er van overtuigd, dat voorbeelden uit vroeger en tegen woordig Nederlands staatsrecht en uit nieuw opgekomen Indonesische staatkundige verhoudingen leerrijk zullen kunnen zijn en dat oplossingen in Noord- en Zuid-Amerikaanse répu bliek-en gevonden-of in Britse en Fran se West-Indische gebieden nage streefd, zullen kunnen dienen tot het vinden van de weg naar wat aanbeve- lens- of begerenswaard is te achten. WENSEN VAN CURASAO |n zijn antwoordrede deelde Minister Jonkman mede, dat de Curacaose delegatie met de meeste klem onder de aandacht der Nederlandse rege ring heeft gebracht dat naar haar oordeel reeds vóór de staatkundige hervormingen uit, waarmed deze con ferentie zich heeft bezig te houden, ten spoedigste in feite hervormin gen noodzakelijk zijn, welke volgens haar woorden in de eerste plaats, als in de koninklijke rede in het vooruit zicht gesteld, de geüjkstandigheid van de Nederlandse Antillen en Nederland erkennen en welke in de tweede plaats Aruba tot een zelfstandig "ge lijkgerechtigd staatsdeel maken, on afhankelijk van de andere Nederland se Antillen. Minister Jonkman wenste de confe rentie toe, dat de wijsheid en toewij ding van Koningin Wilhelmina moge bezielen. „Moge het ons worden gege ven, dat ons werk voor Haar als een geschenk moge zijn." f 1*-/ rr/ wdrrm? heers en m hun rd/izen'.. Vooruit! Idót de ódrmktoren s en de stormrem ddnruhhen'f^ P 290 W. van der Steen Er 7dl ver JJET WETSONTWERP betreffende dienstplichtvoorzieningen is door de Tweede Kamer goedgekeurd. De C.P.N. was tegen. A LBANIE heeft ?ich telegrafisch be klaagd bij de V. N. over „Griekse provocaties". De telegrammen zijn naar de Balkan-commissie te Saloni- ki gestuurd. T^E FRANSE PERS is levendig, gees tig en onderhoudend, zei de heer Berveiller. De Nederlandse noemde hij serieus en degelijk. Zij hebben ge meen hun worstellen met papierge brek en -het zoeken naa„ de juiste vorm van vrijheid en gebondenheid. QOEDGEKEURD door de Tweede Kamer is het wetsontwerp waarbij de heffing van 40 opcenten op de ta baksaccijns bestendigd wordt tot 30 j April 1949. 0P EEN JAPANSE BANK bood een onbekende aan de 16 bedienden 'n d'-ankie tegen „dreigende dysenterie'. Elf zijn eraan gekorven en vijf wér ken ernstig ziek. Proost J)E MOEILIJKSTE OPERATIE ver- rirMte een Zweedse chirurg. Hii verkortte de grote li^hnamsslagader een natont in enkel»» seconden on°ra,tie slaagde i'ifwuntenii en de patiënt heeft deze everlèefd ook nog. 2J) FERRUARI loemde Trvfve T,ie ais de dag. waaroo de VN. ieder zal vpx7o°ken te geven wat hii kan. liefst v.ef loon van die dag, voor het Kinderfonds. JN EEN REDE heeft minister-presi- dent Spaak stelling genomen tegen j steeds meer veld win nende mening, dat dit land in de Unie aer Drie zou worden opgeofferd ten gunste van Nederland. Spaak meende hierin een vorm van een zeker min- derwaanhgheidsgevoel te zien van de Belgen, dat vooral optreedt, wanneer zij met Nederlanders handel drijven. Hij wees erop, dat België in het af gelopen jaar ruim 1 milliard 200 mil- lioen franc meer aan Nederland had geleverd, dan dat was ingevoerd. Daarvoor werd een bedrag aan goud betaald, waarmee de Belgische han del met Amerika kon worden be taald. Tenslotte zeide hij, dat wat voor Nederland gezegd werd ook voor Frankrijk kon gelden. pen .om zelfs bij het zwaarste muren nog zijn; hoe, dat zullen ■ervolg dezer geschle- Weersverwachting gcltlig tot he denavond: Overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oos- telöke richtingen Hier en daar vorming van och'en'mist. Over dag ongeveer dezelfde temn»ra tuur als eist«ren. Zon onder: '".18 uur: Maan onder 9.44 uur F"" op: ,8.27 uur; - m on: 20.24 uur. TN DE OUDERDOM van 54 jaar is te Heiloo overleden de bekende Pa ter Henricus Veldman S.V.D. Hij werd in 1893 te Zwollekerspel geboren Na zijn studies vertrok hij als missio naris naar Midden-China. waar hij zes jaar lang verbleef. Pater Veld man had een der zwaarste missies, hij woonde 72 dagen van zijn bisschop en 18 dagen van zijn mede-missiona ris af. In Nederland teruggekeerd reisde hij de provincies af en vertóonde hij in vrijwel alle plaatsen de bekende film „De witte dood". In 1938 vertrok de missionaris naar Argentinië, om nog later arbeid in Paraguay te verrichten In 1946 werd hij voor de twee maal in Nederland verwelkomd, waar hij ziek en uitgeput tien operaties moest ondergaan. Hij ruste in vrede. (GISTERENMORGEN om elf uur werd de Ronde-tafel-Conferen tie met de West geopend in de vergaderzaal van de Eerste Kamer Behalve de gedelegeerden de waar nemers, de adviseurs en de me dewerkers waren tal van autori teiten aanwezig, w.o. de directri ce van het Kabinet van H. M. de Koningin, de voorzitters der beide Kamers en vele anderen. De plechtigheid droeg een sober karakter, er was geen vertoon van vlaggen of versiering van enige aard. Op de publieke tribune was de belangstelling opvallend groot. Tnmiddels zijn de besprekingen begonnen. Volgens goed gebruik: met gesloten deuren. Maar Curagao heeft niets te verbergen en daartegen rees al enig verzet. Achter deze dichte deuren werd 'n centrale commissie gevormd, be staande uit Prof. Romme, Dr. Da Costa en Dr. Pos (Suriname), die een voorstel zal maken betreffen de de te volgen procedure. Boven dien heeft dr. Da Costa die met beperkte bevoegdheden (symp toom der verdeeldheid) tot leider der Curagaose delegatie is benoemd een voorstel ingediend „van or de". dat tenslotte verwezen werd naar de centrale commissie. Dit voorstel „van orde" is aldus vernemen wij gedeeltelijk ge baseerd op het mandaa' dat de staten van Curaqao hebben mee gegeven. Het zal niet de laatste moeilijkheid zijn. waarva' de ver gaderzaal getuige zal zijn. Eisen tegenover Oostenrijk gehalveerd DUSLAND heeft voorstellen gedaan met betrekking tot de Duitse ac tiva in Oostenrijk, welke voorstellen niet hebben nagelaten Oostenrijk op timistisch te stemmen voor de toe komst Men heeft nl. niet minder dan de helft laten vallen, zegge en schrij ven 400 millioen dollar. Het komt nu hierop neer, dat de Russen gedurende 50 jaar twee derden van de oliebron nen in him zak steken en e»n kwart van de Donau-scheepvaart. Dan moet er nog binnen twee jaar een bedrag van 200 millioen contant worden be taald. Tot oordelen bevoegde waarne mers menen, dat een dergelijke pres tatie zelfs voor Amerika nog moei lijkheden zou opleveren. Desalniette min is Oostenrijk optimistisch, waar uit we dus maar concluderen, dat ze bijzonder weinig verwend zijn de laatste tijd 1W-ADAT DE VORIGE WEEK het ontwerp tot naasting van de Ned. Bank was goedgekeurd door de Twee de Kamer, is thans ook het nieuwe statuut van de Bank aanvaard en wel met 55 tegen 21 stemmen Op de laat ste dag zijn nog enkele voorgestelde amendementen verworpen. Aangeno men is een ameniement-Sassen, be ogend in afwachting van de totstand koming ener publiekrechtelijke be drijfsorganisatie bij de samenstelling van de Bankraad te streven naar een vertegenwoordiging van handel en verkeer, van de nijverheid, het agra risch bedrijfsleven, de centrale werk nemersorganisaties en het geld- en bankwezen. TT ATT A, de Kabinetsformateur ■tl heeft ionrnalist J JJE DOODSTRAF werd te Tirana (Albanië) uitgesproken tegen 7 „sp'onnen, verraders en agenten van de Engels-Amerikaanse imperialisten" in Djokja heeft aan journalisten nog eens verklaard, dat de republiek de zes punten van de Renville- overeenkomst onvoorwaardelijk zonder eigen interpretatie aanvaardt. Zjj houdt zich slechts aan de vijf avis d'opinion. En daarbij legde hij de nadruk op verklaring nummer 2, volgens welke de aanvaarding der zes punten van de CGD in 't geheel geen verandering zou brengen in de status der beide oartijen, voorname lijk op het stuk van de verhouding tot de Veiligheisdraad. Hier is al een verschil van hou ding met de Nederlandse delegatie, die wel de '.es punten der overeen- 'komst onvOL. "aardelük aanvaardde, doch de vijf avis o'opinion slechts voor kennisgeving aannam. Tiet verschil in standpunten blijkt echter nog groter te zijn, als men kennis neemt van een verklaring van Mochtar Loebis in „Merdeka", ^en verklaring, waarvan in bevoegde re publikeinse kring wordt gezegd, dat ze te zamen met die van Hatta het officiële republikeinse standpunt weergeeft. Wat schrijft immers die meneer Loebis Dat er tijdens het bezoek der Com missie voor Goede Diensten te Djokja, een uitgebreide gedachtenwis- seling heeft plaats gevonden, waarin de gevolgen van het aanvaarden der zes punten onder ogen werden ge zien. Uit deze gedachtenwisseling is dui delijk gebleken, dat de aanvaarding dezer zes punten niet betekent, dat er in de huidige status der republiek een verandering Komt, Volgens repu blikeinse kringen is het derhalve dui delijk hier komt de aap uit de mouwdat dit standpunt is ver vat in het eerste der zes door de Commissie toegevoegde punten, zodat de status der republiek blijft, gelijk zij thans is: D.W.Z. MET BEHOUD VAN EEN EIGEN LEGER, EIGEN FINAN- ClëN EN EIGEN BUITENLANDSE BETREKKINGEN. De status der beide partijen zal zich eerst dan wijzigen, wanneer eenmaal de Verenigde Staten van Indonesië zullen zijn gevormd. Hieruit blijkt duidelijk, dat alles wat de C.G.D. in de laatste dagen aan plechtige verklaringen heeft ont lokt, niets veranderd heeft aan het feit, dat er een principiële kloof blijft gapen tussen de standpunten der beide partijen. En zolang de Republiek niet de stel ling aanvaardt, dat ze zich rechten aanmatigt, welke straks slechts aan de Verenigde Staten van Indonesië toekomen, zo lang zal een hervatting der onderhandelingen niet doenlijk zijn. Onze Haagse correspondent meldt nog, dat dr. Beel in het begin van de volgende week waarschijnlijk met een nieuwe regeringsverklaring zal ko men. E«n foto van de totaal verwoeste auto, nadat deze op de Terheydenseweg eerst een wielrijder had doodgereden. De wagen reed daarna enkele kilo meters door, en reed op de hoogte van de Oude Tol tegen een boom te pletter. E TWEEDE KAMER heeft gisteren een aanvang gemaakt met de be handeling van hoofdstuk IX (Wederop bouw en Volkshuisvesting) van de Rijksbegroting voor 1948. De heer Andriessen (KVP) bepleit een rationele organisatie. Ern stig moet worden nagegaan of geen vereenvoudiging mogelijk is: z.i. dient gestreefd te worden naar decentrali satie. Aan het particulier initiatief dienen meer kansen te worden gegeven, de particuliere woningbouw zal natuur lijk aan bepaSlde voorwaarden moe ten voldoen. De financieringsregeling 1947 moet zo spoedig mogelijk op de helling, een regelmatige verdeling van bouwvolu me en arbeidscapaciteit is nodig. De heer Andriessen acht verder noodza kelijk, dat de arbeidsproductiviteit zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Voor arbeiders, lie in de geteister de gebieden worden geplaatst acht spr. het gewenst, dat emolumenten verstrekt worden, want met hoger loon alleen komt men er niet. Het werk moet aantrekkelijk gemaakt worden. Voorts is hij van oordeel, dat in tensief gezocht moet worden naar we gen teneinde geïndustrialiseerde wo ningbouw te verwezenlijken. Onder nemers van montagebouw dienen z.i. financieel gesteund te worden. Bij de financiering moeten zij behandeld wor den als fabrikant. De heer vanVliet (KVP) be spreekt vervolgens de financierings- politiek bij de woningbouw en vraagt hoe de minister zich voorstelt op kor te termijn de moeilijkheden op te lossen. Kan er spoedig overeenstem ming zijn tussen de exploitatielasten en de exploitatie-opbrengst. Kunnen de lasten van honderden millioen.en guldens op anderen worden overgehe veld en ziet de minister dekkingsmo gelijkheden? Het bezit van een eigen huis moet bevorderd worden. De heer Stapelkamp (A.R.) constateert, dat er een stijgerfde on rust in het land bestaat met betrek kring tot de Wederopbouw. Hij be toogt, dat arbeidskrachten en bouw materialen oneconomisch gebruikt worden, met het gevolg, dat er veel meer aanbesteed wordt dan er afge bouwd kan worden. Particuliere bouw moet blijven be staan, maar spr. zou daarnaast gaarne zien, dat de minister de bouw door woningbouwverenigingen krachtig zal steunen. Voorts pleit hij voor de wen selijkheid van een eigen woning voor de arbeider. De heer Steinmetz (KVP) acht versobering van de bouwvoor schriften in de huidige omstandighe- (Van onze redacteur). QE KUNT NU wel vreselijk mop peren op de Nederlandse doua niers, dat ze ontzettend krenterig zijn aan de grens en dat ze U zelfs geen pakje Belgische sigaretten gun nen, maar dan hebt ge het toch lelijk mis/ Want wij hebben juist de indruk, dat onze douanemensen de laatste tijd zeer soepe' zijn. Zeker, als ge met een auto zon der nationaliteitspapieren aan de grens komt, znilen ze heus niet tot U zeggen: „O.K. meneer rijd U maar verder." Maar een nakje Belgische sigaretten gnnnen ze U toch wel en wel meer ook. En als ge uw Belgi sche buit netjes declareert wel, dan valt er met de douane best te pra ten. Maar weet ge waarmee de laatste tijd niet goed te praten valt? Dat is met de Belgische douane. De Belgen zijn tegen hun gewoonten in ijselijk secuur geworden. Zeker door de Be nelux? In het kader van deze veel geroemde samenwerking tussen de buurlanden hebben we kort geleden de straffe autobanden-controle aan de Belgische grenskantoren gekregen. En bovendien veroorlooft de Beleische douane U niet meer wat mee uit Bel gië ^te nemen. Zo vertelde ons een heel beteuterde meneer in Wernhout, dat de Belgen hem even te voren zijn kilo koffie en zijn kilo suiker hadden afgenomen toen hij een en ander wilde declare ren. „Ge moogt niets meenemen" had den de Belgische douar.e-mensen hem verteld, „al wilt ge het honderd keer declareren". Die meneer mopperde na tuurlijk heel flink en wijdde heel wat sarcastische woorden aan de Bene lux. Geen lieve jongens. TTIT HET bovenstaande moet ge na tuurlijk niet concluderen, dat on ze douaniers lieve jongen, zijn. Als ge dat doet, zit ge er vlak naast. Dat ondervond de chauffeur wel, die op de bodem van elke kist die appelen heette te bevatten, tientallen kilo's rozijnen meesjouwde. En dat onder vond ook de chauffeur, die in een geheime bergplaats van zijl auto een massa zakjes pinda's had verborgen. „Het was voor een waarde van 200 gulden, maar ik kon er in ons land makkelijk 2000 gulden van maken, zo gek is men tegenwoordig in ons land op pinda's", vertelde de man., Smokkelende musici TA, IN WERNHOUT kan men nogal typische smokkelgevallen meema ken. En het is bijna toverachtig hoe de douanemensen achter alle geraffi neerde methodes der dames- en he ren smokkelaars komen. „Een aparte neus, een apart gevoel meneer", zei ons een douaneman. En we geloven het warempel. Misschien heeft die neus of dat gevoel ook iets te maken met het Amsterdamse Concertgebouw Orkest, want dit heeft gister in Wern hout wel een zeer slechte beurt ge maakt. De dames en heren van het Am sterdamse Concertgebouworkest- heb ben namelijk bar vals gespeeld aan de grens. Zij hadden tijdens een concert te Brussel de gebruikelijke triomfen en tegeüikertüü e»»i ncr- tie f-ancs geoogst. Weet jc wat, dacht het Concertgebouw-orkest, ze doen ons toch niets, laten we tex tiel, nylonkousen, sigaretten, choco lade, sinaasappelen, rozijnen etc. koj»en voor onze francs en in onze muziekkisten stoppen. Het moet al heel erg gek gaan, air de douane al dat lekkers vindt. Maar het ging wel zo gek. Want de douanemensen bleken wel zeer veel respect voor de muzikale prestaties der dames en heren te hebben, doch niet voor hun smokkelliefhebberijen. En dus moest de grote vrachtauto met muziekfoudralen geopend en uitgepakt worden. Voor de ogen der beteuterde musici werden de muziekinstrumen ten uit hun kleurige bewaarplaatsen gehaald en tegelijkertijd allerhande dingen, die aantrekkelijk zijn voor 'n man of een vrouw. De dames en he ren van het Concertgebouworkest, speelden een aanmerkelijk toontje la ger dan ze gewend zijn en de stem ming daalde stukken beneden mi neur toen bleek, lat de douane niet van plan was het bij een oppervlakkig onderzoek te laten. Eerst na ruim 5 uur wachten kon het orkest de reis verder doorzetten fel een bar-onvrien- delijke stemming. De stapel smokkel waar bleef natuurlijk achter. En men mocht van geluk spreken, dat de fou- dralen met hun muzikale inhoud niet in beslag werden genomen. Waarbij de douane kennelijk van de gedachte uit ging dat het hanteren dezer instru menten in het buitenland deviezen voor ons land betekent. Holle* hakken JJEVIEZEN, ja over deviezen wordt wel eens gelachen Maar de juf frouw uit Amsterdam die deviezen Wilde smokkelen lachte helemaal niet Geen wonder ook, Iaat men U maar eens 400 gulden afnemen. Die Am sterdamse juffrouw had die 400 gld. echter wel op zeer merkwaardige plaatsen zitten. Zij had zich namelijk holle hakken onder haar schoenen laten bevestigen en in iedere holle hak 200 gulden ge stopt. Maar toen zij gisteren aan de grens bij Wernhout kwam peuterde men netjes de hakken leeg. En daar stpnd de juffrouw nu op haar nylons en zonder haar 400 gld. Neen. onze douane-mehsen zijn niet flauw, maar „zilveren hakken" kun nen ze toch niet toelaten! Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, WestsingeJ 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. rpEGEN de als onbillijk beschouwde boeten en straffen ontstaat nood zakelijkerwijs reactie onder de boe ren, schreven we aan het slot ener beschouwing over de eierenkwestie. Reactie, voortspruitend uit het ge voel ets misdreven te hebben en toch gestraft te zijn: over de terecht- gestraften, die- in dit geval meehui len, praten we uitteraard niet. VTTanneei' deze reactie zich gezond voelbaar kan maken in de orga nisatie en daar uiteindelijk kan lei den tot opheffing van de bezwaren, waarvoor voorwaarde is, dat de organisatie zich als blok op de be hartiging van deze belangen werpt is er geen reden tot ongerustheid. Anders wordt het, als onruststokers deze ontevredenheid gaan uitbuiten en zelf achter de schermen blij vend bepaalde acties aan de boe ren gaan influisteren, waaronder die van de staking natuurlijk wel het ijverigste gepropageerd wordt. Dan ontstaat die „wilde" stemming, die we al meer op het platteland hebben zien groeien, en die zo gemakkelijk aanleiding geeft tot onbezonnen da den, die uiteindelijk tot niets leiden, maar die juist spelen in de kaart van hen, voor wie chaos en anarchie niet groot genoeg kunnen zijn. Nog de zer dagen signaleerden we zeer con creet een dergelijke campagne in ons blad. Dat daarom onze boeren zich niet op sleeptouw laten nemen, en bij al wat ze willen ondernemen doel en middelen goed in de gaten blijven, houden en vooral niet zo maar zon der meer geloof schenken aan alle verhalen, die men vertelt over „ter reur" van de CCD - en wat al niet meer. In zeer veel gevallen zal er bij ver. baliseerde boeren wel iets fout zijn, maar dat wordt niet verteld, of ge bagatelliseerd: de schuld wordt ver kleind, de straf zoveel mogelijk op geblazen. Als staaltje van de geest van on- tevredenheid vertelde men ons, dat er commissies zijn gevormd in enkele dorpen, die de billijkheid van gemaakte processen en boetes beoor delen en daartegen eventueel age ren. We hebben helaas niet kunnen achterhalen, of het waar is, en even min met welke middelen men denkt te ageren, maar het lijkt ons een ge vaarlijk en weinig effectief middel. Gezonder en veel krachtiger lijkt 't ons we schreven het boven al in en door de organisatie alle ge fundeerde grieven met de nadruk op gefundeerde kenbaar te maken en er massaal een verbetering door te drukken. Gefundeerde grieven TAat er gefundeerde grieven zijn ge loven we, na wat we zo links en rechts aan voorbeelden van zacht gezegd merkwaardig recht hoor den, te kunnen beamen: een boer, die vroege-legkippen had. zijn eieren inleverde, maai* vóór de tijd, dat hij ze volgens zijn aanslag moest le veren, daardoor later te weinig in bracht, en daarom een boete te in casseren kreeg; een ander, die zowat zijn hele kippenstapel door ziekte zag wegschronapelen, maar ondanks een verklaring van de Rijksseruminrich- ting over deze ziekte, zich een fik se straf zag toebedeeld; weer een an der, die op een bepaalde veiling zijn groenten niet geveild kon krijgen, en ze daarom naar een andere bracht, wat hem met de tuchtrechter in aan raking deed komen, die hem zonder meer een zij het kleine boete oplegde Dat zijn zo van die geval len, die veel kwaad bloed zetten en zo het idee wekken van in een hoek gedrukt te worden en rechteloos te zijn. den noodzakelijk; men zal met een voudiger bouw moeten komen. Alles zal moeten getuigen van een beperkt materiaalgebruik; innerlijke en uiter lijke sobe-heid moeten betracht wor den. Aan het volume wil hij niet tor nen. De heer vanderF eltz (CH) ontwikkelt bezwaren tegen het feit, dat het departement zo lang stuur loos blijft en t.a.v. ie materiële oorlogs schade. De betrokken minister stelt hij ernstig in gebreke over de late indiening van het desbetreffende ont werp. De heer Ysselmuiden (KVP) bespreekt eveneens de financiering van de Wederopbouw. Aan de gelde lijke verplichtingenvan het departe ment schijnt niet steeds op passende wijze te worden voldaan. Met wat goede wil zou het z.i. al lang moge lijk geweest zijn tot een natuurlijke verdeling der taken in de wederop bouw te komen. De heer v a n D i s (SG) betoogt, dat de getroffen geb'edcn in het bouw plan 1948, wat het bouwvolume aan gaat, verre achter gesteld worden bij de niet-geteisterdc gebieden. In het bijzonder geldt dat voor Zeeland. Hij verzoekt de minister daar aandacht aan te willen schenken. De heer D r o e s e n (KVP) be spreekt de wederopbouw van boer derijen. O.a. vraagt hij. of het nu wel zeker is. of de aanbestede of in aan bouw zijnde boerderijen in 1948 ge reed zullen komen. Vierduit en halve cent verdwijnen (GISTERENMIDDAG behandelde de 'Tweede Kamer het wetsontwerp inzake het Nederlandse muntwezen. Zo werd er eens op een geheel an dere manier over de dubbeltjes en kwartjes gepraat, zelfs door minister Lieftinck, dan we zo van het hoge College gewend zijn. Er zit iets van onze roemruchte vaderlandse gemoe delijkheid in een debat over het al of niet handhaven van het vierkante stuivertje en het eventueel doen ver dwijnen van de halve cent en de vier duit. Ook geeft het een zeker gevoel van welvarendheid, als Kamerleden ernstig debateren over zilveren gul dens en rijksdaalders. Tenslotte staan de zaken zo: we krijgen zuiver nik kelen kwartjes en dubbeltjes (die zijn fraai, duurzaam en gemakkelijk op vervalsingen controleerbaar zegt de minister), zilveren guldens en rijks daalders voorlopig alleen nog maar in theorie en niet in klinkende nieu we schijven een rond brons stui vertje en bronzen centen. Vierduit en halfje gaan naar het museum, even als het gouden vijfje. Het ontwerp werd z.h.st. aangenomen. Ex-S.S.-er schuldig aan de dood van eéti dierenarts 0NDER ZOETERMEER had een ge heimzinnig auto-ongeval plaats: Vrijdagavond reed een luxe wagen met een vaart van 120 km. tegen een borstwering langs de weg ter hoogte van de Nutricia-fabriek. Een der twee inzittenden, dr. Rootzant uit Den Haag, brak beide armen en benen en overleed vrijwel onmiddellijk ter plaatse. De tweede was een jeugdig man van 19 jaar, een politiek delin quent, die na verbonden te zijn in 't ziekenhuis te Voorburg weer naar huis kon gaan. Dit laatste althans in theorie, want de politie dacht er andérs over en arresteerde de jongeling, die de por tefeuille van dr. Rootzant in zijn zak bleek te hebben. Gistermorgen bekende hij roof te hebben gepleegd, daarna de dieren arts achter het stuur te hebben weg geslagen en zo tengevolge van de ont stane worsteling het noodlottige on geval te hebben veroorzaakt Hoe ge vaarlijk dit heerschap is voor de maat schappij behoeft verder geen nader betoog. crisis-gevolgen tot een voedselvoor zieningsorganisme in- dienst van de overheid, en of bij deze ontwikke ling weer niet moet worden aange haakt aan het „gemene" voor ieder geldend recht; we willen alleen er nog eens op wijzen, dat veel van de scherpe kanten van het systeem zul len kunnen worden weggenomen door aan de tuchtrechter enkele boerén- dsskundigen waaraan hoge eisen zullen moeten worden gesteld toe te voegen, die rekening houdend met de bijzondere omstandigheden en noden van het ogenb'ik aperte on billijkheden en onjuistheden kunnen helpen voorkomen. Oorzaken Tye kunnen er oorzaken voor op sommen, dat er veel overtredin gen zijn, ook veel werkelijke. Het feit bijv. dat de regelingen onophou delijk veranderen, zodat men wer kelijk niet meer weet, waar men aan toe is: ieder wordt geacht de wet te kennen. Kent u ze? Laat staan, dat men ze kan kennen, als het de ene maand zus is, de andere maand zo en over drie maanden weer anders. En dan: onvoldoende voorlichting betreffende de genomen maatregelen, die er de oorzaak van is, dat veie boeren zondigen, zonder dat ze liet weten: hoeveel verbalen zijn er niet gevallen, omdat er geen label aan de zak hing bij vervoer van graan naai de mulder, verbalen, die even zoveel malen vermeden hadden kunnen wor den. De tuchtrechtspraak heeft bij dit al les de moeilijke taak de overtredingen streng of mild of helemaal niet te straffen. En ze is daarbij licht g'e- neigd tot lopende-band-werk. Te ver klaren mogelijk uit art. 29 van het besluit Tuchtrechtspraak Voedsel voorziening, dat de tuchtrechter de- bevoegdheid geeft het schuldig uit te spreken, als hij maar in gemoede van die schuld overtuigd is, een artikel, dat wel heel wat minder eist dan art. 338 wetb. v. strafrecht, dat van de gewone rechter vraagt, dat hij uit 't onderzoek op de rechtszitting door de inhoud van wettige bewijsmiddelen tot de overtuiging van die schuld moet zijn gekomen. Het is naar onze overtuiging deze „bloot gemoedelij ke" overtuiging, die zo gemakkelijk aanleiding geeft tot Schablone-recht- spraak. waarbij geen rekening wordt gehouden met bijzondere omstandig heden, al worden daarbij zelfs be wijsmiddelen aangevoerd, een recht spraak, niet ongeestig, mogelijk wat te scherp gedefinieerd, als een auto maat: men stopt er verbalen in, en er rollen boetes uit. B oeren-deskund igen \yij zullen hier niet ingaan op de kwestie waarop ons van zeer deskundige zijde werd gewezen in hoeverre de tuchtrechtspraak in zijn huidige vorm en dan met name art. 29, nog wel juist is te noemen, nu de boerenorganisatie een ontwik» keling heeft doorgemaakt, van eeij organisatie ter verdediging tegen de Zie vervolg onderaan kolom 6

de Stem | 1948 | | pagina 1