T Volksstemming op Madoera 't Gist in ds Oskraine Macht tegen Macht ML IN Jer Ven Wéér een aanrijding te Breda De val van de Franse franc Mr. Dr. Mes over de oorlogsschaderegeling P*U c* S»P!, mtine BEDRUt- Dr. van Mook verwonderd, de Republiek woedend v IN 'T KORT Het republikeinse leger vecht door Vandaag: Rijksconferentie Niissie-avsnde:? in Zcsuwsch-Vlaanderen Mig auto-ongeluk op de jswog Een Prijzencommissie te Sas van Gent kerel9'! \,dd# iodsteek LANDSCHE EMBOLLEN .VIERDE JAARGANG No. 983 DINSDAG 27 JANUARI 194S 95 pd stemde üoor zelfstandige deelstaat Andere landen vrezen ondermijning van hun valuta E®. LESTOESTEL kwam te Parijs In botsing met een werkplaats. Van de twaalf inzittenden van het vlieg tuig wonden zeven de dood. Overwegend droog 17 n„r. on1er Curacao had verlangens Suriname is vol goede verwachting De Belgische Koningskwestie Britse militaire trein door Russen opgehouden Onteigening Om de li dagen zUtting I sprak de leraar: Idégelijke basis en dén: Inls voor de praktijk l:SA-curjuïsen U talen- toch modern I Idvertentie U iets zegt. Tl de daad. verlang alJe van RESA en |ECTUS: Frans - Engels I Praktijkdiploma dministratie. beste uw haar i-m, voor hem neer te uf hij is er dol op. tidhejd door afdoende Onschadelijk voor >ijzonder geschikt voor ffdenfaeidsbetuigingea. wederverkoper t<)R DE *iST te WAGENLNGEN tl) AM U familie of vrien- het buitenland I >T DAN EEN PAKKET 9 M.r ALLE LANDEN. Ie Pakketten voor li de lijk Halfrond. CH BUREAU NIEUWBOUW 1925. 707-00 Telefoon 8039 Uitgave van de „Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts C J v Hooteghem. A E Langenhorst. Mr. Dr. A. J J M Mes Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs by vooruitbetalmg l 3.38 per kwar taal. per post l 4 25. per week (uitsluitend b(J met postbestelling) 026 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Pryzf vooi buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers" Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsmgel 75, telefoon ;236. Waarn directeur P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. /AP GEHEEL MADOERA en de b(j Madoera behorende omliggende eilanden O heeft op 24 Januari een volksstemming plaats gevonden ter vaststelling van de statos van Madoera. Ruim 95 procent van de opgekomen kie zers stemde voor de vorming ener negara Madoera. Opgekomen waren 290.464 kiesgerechtigden, zijnde ongeveer 75 pet. der kiesgerechtigden, 271.164 kie zers bestemden voor de instelling der negara, 9.853 stemden tegen, terwijl 9.447 stemweu blanco werden ingeleverd. De stemming vond dessa-gewijze plaats, in ongeveer 2000 desa's. De or ganisatie dezer stemming onder de on geveer 2% millioen zielen tellende Madoerese bevolking berustte bij een hoofdcomité van elf leden. In een met betrekking tot deze volks stemming opgestelde resolutie wordt overwogen, dat de bevolking van Ma doera thans, conform de bepalingen van Linggadjati, het r.-cht heeft, over zijn eigen lot te beslissen en dat de politieke situatie in Indonesië thans I zodanig is dat kan worden overgegaan tot vaststelling van de status van Ma doera, Ingevolge een in deze resolu tie aan de bevolking van Madoera ge- Stelde vraag, zal de verantwoordelijk- beid voor het regeringsbeleid van de staat Madoera, berusten bij R. A. f Tjakraningrat. De heer Tjakraningrat zal worden aangewezen als afgevaar- digde van Madoera in de „voorlopige senaat der Interim-regering". De resolutje verzoekt tevens aan de Nederlandse regering, de statns van Madoera als negara te erkennen. Het hoofd van de staat Madoera zal o.a. gemachtigd zjjn. een regeringsvorm WOORD CR DAAD A NGLIKANEN achten de tijd angebroken, waarop hun kerk zich principieel bereid ver klaart alle redelijke en algemeen erkende publiciteitsmiddelen te gebruiken. Een juist beginsel, dat wij reeds 20 eeuwen toepassen. Minder gelukkig is hun voorstel een propagandachef te benoemen op een jaarsalaris van rond 20.000 gulden. Helpen wij jloor gebed en offer onze geloofsverkondigers in K.A. en missie, die gelijk de Apos telen zonder salaris werken. Het beste lekenapostolaat blijft de be leving van het Christendom in woord en daad. r EKENRECHTER H. Diemer hoopt 30 Jan. a-s. zijn 25-jarig voorzitter schap van de Centrale Commissie, het hoogste rechtsprekend college voor het typografenbedrijf te herdenken. PHILIP NICHOLS zal, naar ver wacht wordt, Sir Neville Bland als Brits ambassadeur In ons land opvol gen. Sinds 1942 is hij ambassadeur in Tsjecho-Slowakije. Ut T AFF A-SINAASAPPELEN, 33.600 kisten, z(jn in /Amsterdam aange komen. Spoedig volgen er meer. Die Jaffa's smaken beter dan de Suri naamse. gIMON SANCHEZ, een rare snaak, zal Maandag terecht staan voor zijn poging tot een staatsgreep in Su riname. De Regering geeft vandaag 'n receptie ter gelegenheid van de Rijks- conferentie met Suriname en Curapao QNDERSCHEIDEN met het ..distin guished flying cross" werden te Batavia Lt. P. Tideman en Lt. R. Ane- ma, terwijl serg. G. van Haarlem de „distinguished flying medal" kreeg. ÏPEN STAMBOEKKOE in Engeland onderscheidde zich door het we reldrecord te slaan wat het geven van melk betreft. De wonderkoe krijgt be halve het normale voeder per dag ruim 2 liter bier. vast te stellen, welke is gebaseerd op de democratische beginselen van Ling gadjati en om het aantal afgevaardig den in de senaat van de Interim-re- gering te brertgen op drie leden. Hij zal tevens het aantal comité's voor de vaststelling van de status van Madoe ra, voorzover nodig, kunnen opvoeren Het bericht van deze volksstem ming kwam als een volkomen verras sing te Batavia, waar niemand op de hoogte was, dat zij zou worden ge houden. Een en ander zou zijn ge schied op initiatief van de recomba voor Oost-Java, de heer van der Plas en van pro-Nederlandse plaatselijke Indonesische autoriteiten. Gelijk bekend, '.al volgens de door de Nederlanders en de republikeinen aanvaarde politieke beginselen, zoals deze door de Commissie voor Goede Diensten zijn opgesteld, de volksstem ming op Java, Sumatra en Madoera, die de wensen der bevolking over al dan niet aansluiting bij de Republiek tot uiting zal moeten brengen plaats hebben „binnen een periode van niet minder dan zes maanden niet langer dan een jaar" na de ondertekening der politieke overeenkomst Volgens een mededeling van Neder landse zijde, was dr. van Mook zelfs niet op de hoogte van de organisatie der volksstemming.' Van officiële republikeinse zijde aldus vervolgt het A.F.P. ken schetst men het gebeurde als een „raadpleging op anti-democratische wjjze" en noemt men dit „plebisciet" een scherts. Er wordt protest aange tekend tegen het feit, dat de Repu bliek over deze volksstemming in vol komen onwetendheid werd gehouden. ■pEN WOORDVOERDER van het republikeinse leger heeft Za terdagavond via radio Pjokja in opdracht van de republikeinse op perbevelhebber net volgende be kend gemaakt: „In verband met berichten en geruchten, als zou de aanvaarding der vredesvoorstellen op de „Renville" voornamelijk haar grond vinden in het feit. dat de republikeinse strijdkrachten niet meer kunnen instaan voor het voortzetten van de strijd, wordt door de opperbevelhebber met na druk verklaard, dat deze berich ten en geruchten leugenachtig zijn De republikeinse st'ijdmacht heeft nimmer de strijd gestaakt en zal dit ook niet doen, voordat de wen sen betreffende de verdediging van de volledige vrijheid zijn ver wezenlijkt. Voorts is het besluit tot aanvaarding var, het bestand in het bijzonder door het kabinet genomen. Mondeling en schrifte lijk hebben de commandanten van alle eenheden van de strijdmacht hun vastbeslotenheid te kennen gegeven, dat zij zullen instaan voor de voortzetting an de strijd ter verdediging van de souvereiniteit en de vrijheid van de Indonesische Republiek". lLTaandagmiddag had in de VJjjver- straat te Breda een aanrijding plaats, waarvan mevrouw Walter uit Zundert het slachtoffer is geworden. Op een gegeven ogenblik stak zij de rijweg over, doch toen zij een auto zag aankomen, bleef zü midden op de rijweg staan en aarzelde. Dit werd haar noodlottig, want op dit moment werd zij door de vrachtauto gegrepen Toen men haar opnam, bleek Mevr. Walter op slag gedood te zijn. it BETALING kolengelden aan de postkantoren (meebrengen bon 78 B.V. en/of 81 B.V.) Dinsdag: Fe t.m. Go. Woensdag: Gr. t.m Ha. DRINS BERNHARD vloog naar Lon den. In het restaurant „Le bon vi- veur", waar hij de lunch gebruikte, brak brand uit. Deze was echter zo spoedig geblust, dat de prins zijn maal t(jd niet behoefde te onderbreken. J^UNSHOF, die de geheime notulen van Linggadjati publiceerde, en niet wil zeggen, wie hem deze ver schaft heeft, werd in hoger beroep veroordeeld. Nu ?al uiteindelijk de Hoge Raad moeten beslissen. jgESCHULDIGD van systematische soionnage, in het bijzonder inzake de politieke houding van Hongaren in Zwitserland, werd de vertegenwoordi ger van het Hongaarse Nieuwsbureau m Zwitserland. QENERAAL VON FALKENHAUSEN zal aan BeMë worden uitgeleverd om daar terecht te staan Oostenrijk h°°ft de uitlevering vlocht van rranz von Papen en Baldur von öchirach. AMSTERDAMMERTJES haalden In k*t Snortfondsenbad hun zwem- Diploma's. Allen deden hun uiterste Jest, want H. M. <le Koningin sloeg de verrichtingen gade. TAE DEVALUATIE van de officiële Franse franc komt hierop neer, dat het buitenland voor elke oude franc er nu 1.8 krijgt. Voor Neder land komt de franc op 1.25 cent. Verder wordt waarschijnlijk a.s. Don derdag of Vrijdag de vrije handel ta dollars en Portugese escudo's inge voerd. Met Zwitserland wordt onder handeld, om ook de Zwitserse francs er onder te doen vallen, terwijl later ook andere valuta tot die vrije markt zullen kunnen worden toegelaten. De exporteurs zullen de helft van hun buitenlandse valuta afdragen tegen hun officiële koers en de andere helft op de vrije markt mogen verkopen. Iedereen zal op de vrije mailt mogen verkopen, doch om valuta te kunnen kopen moet men in het bezit zijn van een invoervergunning of van een daag mede gelijk te stellen valuta-certifi caat. De financiële redacteur van Reuter schrijft, dat het voorna am se bezwaar van Engeland en vele andere landen tegen de maatregel van Frankrijk is, niet de vrees, dat hun export door de Franse devaluatie zal verminderen, doch dat hun valuta door de Franse vrije markt ondermijnd zal worden. Op de beurs te Amsterdam werden gisteren vrijwel alle fondsensoorten op een hoger koerspeil verhandeld al was er geenszins sprake van een bepaalde inflatiestemming. De regering der V. S. is dezelfde opinie toegedaan als die van Enge land wat betreft de vrije markt voor harde valuta. In Frankrijk levert het besluit der Franse regering misschien geen voordelen op, zo meent men, ter wijl terzelfder tijd de politieke be trekkingen vee! slechter zouden kun nen worden. Dit zou weer ongunstig kunnen inwerken op Bevin's plan tot een Westerse Unie, hetgeen weer een ongunstige invloed op het Amerikaan se Congres zou kunnen hebben in ver band met het plan-Marshall, daar het Congres nauwkeurig nagaat, in hoe verre de zestien landen, die belang hebben bij-het plan-Marshall, kunnen samenwerken. Stafford Cripps over de houding van Engeland. DE BRITSE MINISTER van Finan ciën, Sir Stafford Cripps, heeft heden in het Lagerhuis bijzonderhe den medegedeeld over de besprekin gen, die hij in de afgelopen 10 dagen met de Franse minister van Financiën en Economische Zaken, René Mayer, heeft gevoerd. „Ik heb er de nadruk op gelegd", zo zeide Cripps, ,dat wij volkomen sympathiseren met het doel, dat de verhouding tussen de franc en de dol lar. Voorts hebben wij verklaard, dat wij bereid zijn dit streven bij het In ternationale Monetaire Fonds te Was hington te steunen, doch dat wij ons niet kunnen verenigen met de metho de, die de Franse regering zich voor stelt te volgen". Cripps verklaarde vervolgens, dat de Britse regering niet voornemen: is op grond van de Franse devaluatie maatregel over te gaan tot wijziging van de koers van het pond in verhou ding tot andere valuta's, daar zij niet gelooft, dat dit noodzakelijk of raad zaam zal worden. Wel zullen er door Groot-Brittannië voorzorgsmaatrege len moeten worden genomen. De po litiek der Britse regering zal tweele dig zijn: enerzijds zal al het mogelijke worden gedaan om de Franse regering te helpen haar doel van een vastge stelde, uniforme wisselkoers zo spoe dig mogelijk te bereiken, terwijl an derzijds de nodige maatregelen zul len worden getroffen om in -de tijd, die nodig zal zijn om dit doel te ver wezenlijken, de terugslag van de Fran se maatregel op het Britse pond en op de andere geldeenheden, waarmede Engeland ten nauwste betrokken is, te beperken. Moskou zet propaganda-actie in T>ADIO MOSKOU bracht verslag uit over de rede van de voorzitter van de Oekrainse ministerraad, Kroesjtsjef die verklaard had: „Het is niet toeval lig, dat de vijanden van het commu nisme en de aanhangers van het ka pitalisme alles gedaan hebben en nog alles doen om tweedracht te zaaien tussen het Oekrainse en het Russische volk teneinde de fundamenten van on ze socialistische staat te ondermijnen Wij moeten tezamen strijden tegen de internationale reactie en tegen alle vorm van vijandelijke manifestaties der bourgoisie, waar zij zich ook voor doen, en in de eerste plaats tegen de Oekrainse-Duitse nationalisten, die na de nederlaag van. hun nazi-meesters in dienst zijn gegaan van de Brits- Amerikaanse imperialisten, de groot ste vijanden van de democratie en de vooruitstrevende mensheid. De Oekrainse natie heeft het onbe tekenend aantal Oekrainse nationa listen op de vlucht gejaagd en zal de sporen die zij achtergelaten hebben, uitwissen. In de uitzendingen van radio Mos- Fransp rofrerimr T)flcti.flü«"Z u~I Ta h°u werd niet verwezen naar de be- ranse regenng nastreeft, t.w. het tot richten, dat er in de Oekraine on- stand brengen van een reële waarde- stand zou zijn uitgebroken P Weersverwachting geldig tot he ienavond: Overdrijvende wo'ken- velden en vrijwel overal droog weer. Matige, tijdelijk krachtige 7nid-Oostelijke wind, later uit zuidelijke richtingen. Weinig "—•mderin- van temperatuur J 5 uur. Woensdag; zon op 829 uur. Maan op 15.46 nur. Abdul K^a-Ier, commandant van de in Palestina opererende Arabische vrij willigere (3e van links) met een schilderachtige groep van zijn mannen vlak voor een van zjjn overvallen. Christiaan Johannes Lannoy, de be kende Nederlandse pottenbakker, die Zaterdag J.l. plotseling te Epe (Gld.) is overleden. K.V.P. voor integrale vergoe ding voor alle getroffenen /AP EEN VERGADERING van de K. V. P. te Groede heeft dr. Mes een uiteenzetting gegeven van het stand punt van de K.V.P. met betrekking tot de vergoeding der oorlogsschade. Hij verklaarde, dat indien de publi catie ten aanzien van het wetsontwerp juist is, tegelijkertijd blijkt, dat het standpunt van de Regering vergele ken met de vorige voorlopige regeling een wijziging heeft ondergaan. Thans Immers stelt de regering zich op het standpunt, dat de vergoeding Integraal moet zijn voor slechts 35 ptc. van de getroffenen (d.i. eigenaars van een huis en/of een bedrijfspand met een max. inhoud van 500 M3 met een bouwprijs van max. f 5000.) Dr. Mes was van mening, dat de K.V.P., gezien de resoluties van het laatste Partij-Congres, het standpunt van de Regering geenszins zal delen. Deze resoluties immers eisen voor alle getroffenen oen integrale ver goeding op grond van de eisen der verdelende rechtvaardigheid en wel met uitzondering van die gevallen, waarin tengevolge van een dergelijke maatregel aan de sociale recht- TAE OPENING der Rijksconferentie is definitief vastgesteld op heden om 11 uur. In aansluiting op de berichten, dat de delegatie van Curagao nog voor 't begin der Rijksconferentie bepaalde verlangens bij de Nederlandse Rege ring naar voren zou willen brengen zonder inwilliging van welke ver langens de delegatie niet bereid zou zijn, aan de Rijksconferentie deel te nemen verneemt het A.N.P„ dat de leden der delegatie gisterenmorgen te 10.30 uur door de minister van Over zeese Gebiedsdelen zijn ontvangen. Het onderhoud duurde ruim twee uur. Na afloop was de delegatie niet bereid, een verklaring af te leggen, doch wel deelde men desgevraagd me de, dat men „morgen hoogstwaarschijn lijk bij de opening van de Rijkscon ferentie aanwezig '.al zijn". In de kring van de delegatie van Curacao vername men dat de delegatie in onderling overleg besloten heeft „dr. M. F. da Costa Gomez onder zeer be paalde restricties aan te wijzen als woord voerder van de dele gatie". Omtrent de aard der restricties was men niet beleid nade re mededelingen te doen. Aan de vooravond aer Rondetafel conferentie verklaarde de vertegen woordiger van Suriname in Nederland tevens lid der Surinaamse delegatie ter conferentie, mr. R H. Pos: „Ook hier geldt „11 faut étre d'ac- cord pour se discuter". Daar van Ne derlandse zijde herhaaldelijk bereid- Dr. M. F. da Costa Gomez. ertoning van de film „De Zwarte Zuster" VtJIE een avond lang wil meeleven met het leven van onze Missio narissen onder de wilde Zoeloes van Zuid-Afrika, wie een missievolk wil zien' in een hoogst dramatische ver wikkeling, wie hun klankrijke taal wil horen en hun zangen en dansen en oorlogskreten, die verzuime niet een missieavond te bezoeken, waarop de prachtige geluidsfilm uit de Zoe loemissie „De Zwarte Zuster", het hoofdnummer van 't program vormt. Deze film behandeld op meeslepende wijze een spannerd spel van heiden se haat en christelijke liefde, een ware dramatische gebeurtenis waarin sluwe list, bedrog en toverij de strijd aanbinden teger. het christerdom, maar overwonnen worden door de on weerstaanbare macht van de christe lijke offervaardigheid Dikwijls werden we teleurgesteld in onze verwachtingen, wanneer op 'n missieavond „film" werd aangekon digd en het moesten doen met stun telig amateurswerk, al of niet bege leid met een gramofoonplaatje en 'n min of meer geslaagde uitleg. „De Zwarte Zuster" is de enige echtspre- kende film op missiegebied bovendien met ongelooflijke moeiten en kosten vervaardigd door een grote filmmaat schappij, een filmwerk dat volkomen gelijk staat met de beste producten der moderne filmkunst. Niemand verzuime dus, de missio- avonden te bezoeken, die blijkens de advertentie in dit nummer in ver schillende parochieën in Zeeland ge organiseerd zijn. Spaak tegen onmiddellijke troonsafstand ^TIJDENS een vergadering van de algemene raad van de Belgische Socialistische Partü, verklaarde de Belgische eerste minister Spaak gis terenmorgen: „Ik ben geen voorstander van een onmiddellijk aftreden van de Koning. Een dergelijk aftreden zou namelijk in September van dit jaar Prins Bou- dewijn op de troon brengen, hetgeen een ongeluk voor hem zelf zou zijn, voor de dynastie en voor België". „Men vraagt mij, zo vervolgde Spaak, of ik er goed aan heb gedaan mij naar de Koning te begeven. Ik kan hierop volmondig: „ja" antwoor den. Indien wij tot een oplossing van dit probleem willen komen, zullen wij vroeg of laat toch met de Koning in contact moeten treden. Een linkse, noch een rechtse meerderheid kan tot een oplossing komen en daarom dringt persoonlijk contact met de Vorst zich op. Verder is het goed geweest, dat de Koning ook eens gesorok-n heeft met iemend die nu niet juist behoor de tot de Katholieke Volkspartij of het Nationale Koningscongres". heid is te kennen gegeven, de conse quenties van de zelfstandigheied, ge lijkberechtigdheid en het zelfbeschik kingsrechte der Overzeese Gebiedsde len te aanvaarden, kan ik niet anders verwachten, dan dat de besprekingen uitsluitend zich h zakelijk terrein, zul len bewegen. Do Surinaamse delega tie wacht rustig de ontwikkeling der conferentie af. Zij is eensgezind en weet in hoofdtrekken, wat zij wenst ten aanzien van de toekomstige ver houding Suriname tot Nederland". Man uit Teteringen gedood Zondagavond is de 24-jarige wielrij der M. A. uit Teteringen onder Ter- heijden door een auto aangeieden. De wielrijder reed rechts van de weg, rich ting Breda, terwijl de auto uit Breda kwam en links van de "weg reed. Nog voor het Witte Huis in de laatste bocht heeft de auto de wielrijder gegrepen, waarbij deze in aanraking kwam met de knop van een kapspant. Daar de auto snel reed kwam de klap zodanig hard aan, dat de aangeredene op slag gedood moet zijn. Waarschijnlijk hebben de inzittenden van de wagen (6 personen, waaronder 2 vrouwen) niets van de aanrijding bemerkt, want de wagen reed door. Een twee kilometer verder echter in de buurt van de Oude Tol sloeg de wagen met kracht te pletter tegen een boom. Van de auto bleef niets anders over dan een verwrongen staalmassa. Vier van de zes inzitenden zijn naar het Ignatiusziekenhuis overgebracht, doch drie daaivan zijn de volgende das alweer ontslagen. Enige van hen zijn in arrest gesteld. Drank blijkt de oor zaak van dit ernstige ongeluk te zijn geweest. TAO(?R BRAND werd de grootste zak- kenfabriek van Antwerpen geheel vernield. Millioenen zakken gingen in vlammen op. vaardigheid geweld zou worden aan gedaan. De spr. was dan jok van mening, dat de K.V.P.-fractie in de Tweede Ka mer zich ten sterkste zal verzetten tegen het thans ingediende wetsont werp. Twee wagons met Duitsers teruggestuurd /AP BEVEL van Sovjet-Russische be- ambten werd zen Britse militaire trein tegengehouden en op een zij spoor gereden. De militaire bevelheb ber had geweigerd aan de Sovjet- Russische grensambtenaren toestem ming te geven de zegels op de coupé deuren te verbreken en de papieren van Duitse passagiers te controleren. De Britse autoriteiten hebben ge protesteerd en de zaak opgenomen met het militaire Sovjet-bestuur, zo deelt het Britse leger mede De Duit se passagiers bevinden zich nog in de trein. De Engelse zijn met een andere trein doorgereisd. Behalve militairen vervoerde de aangehouden trein per soneel van de Bestuurscommissie, waaronder zich ook vrouwen bevon- <ïen- De Britse militaire trein heeft on gehinderd de Sovjet-Russische zone verlaten, aldus deelde een Britse spoor weg-functionaris te Berlijn mede. Twee wagons met 60 Duitse passa giers zijn naar Berlijn teruggezonden. Later werd gemeld, dat ook een tweede Britse militaire trein in de Sovjet-zone van Berlijn door de Rus sen is aangehouden. op het gebied van perswezen Wetsontwerp ingediend tfOEN bij de behandeling van de wet Noodvoorziening Perswezen de heer Burger een amendement indien de, heeft de Regering beloofd binnen afzienbare tijd zich bezig te zullen houden met de vaststelling van 'n aan tal bepalingen over onteigening op 't gebied van het perswezen. Een wets ontwerp te dier zake is thans inge diend. Het betreft hier een voorstel om te komen tot wettelijke regeling van her distributie van apparatuur en des noods ook van gebouwen, zijnde een vervanging en verbetering van de bestaande regeling. De grondslag van de event, onteigening zou dan nl. 'n an dere worden, door minnenlijke overleg moet zoveel mogelijk overeenstemming inzake- een vergoeding worden bereikt De omstandigheden zullen ertoe lei den, dat voor algemene onteigening in de regel in aanmerking zullen ko men drukkerijen, welke leiding zich gedurende de bezetting .heeft misdra gen en die thans slechts als loondruk kerij fungeren. AANBESTEDING De aanbesteding van sloping van bouwvallige peroelen en het oprui men van puin in de gemeente Bres- kens was als volgt: J. van Damme, Hontenisse, f 9500; H. Homan, O. en W. Souburg f 7135; C. F. Hoornick, Vlissingen f 7000;P J. v. d. Sande, Breskens f 5444j fa. Gebr. de Bokx, Terneuzen f 4250; fa. de Meijer en de Rooij, A'dam f 3600; Th. Cambier en P. Vermeulen, Breskens f 3540; fa. Gebr. Vergouwe, Breskens f 3000; fa. H. en B. Meeuwsen, Rilland-Bath f 2835; Joh. Vergouwe, Breskens f 2600. De verloofde van ex-koning Michaël van Roemenië, Prinses Anna van Bour bonParma, is in Zwitserland aangekomen. Zij werd op het station te Da- vos begroet door haar toekomstige echtgenoot, die haar zelf in een Jeep naar het hotel reed. 'M'ADAT burgemeester Den Boer de slechts in het belaag van de gemeen- genodigden alsmede de inleider te kan werken werd deze officieel van de avond welkom had geheten en geïnstalleerd. De commissie zal be- zijn dank had uitgesproken over de staan uit; Mevrouw van Schaick- welwillende medewerking, zette hij Wijnacker en de heren H. Stevens, uiteen dat de bijeenkomst gehouden voorzitter, P. J. Piessens, secretaris; werd op initiatief van de divense vak verder de heren Sarneel Em, W. L. verenigingen KAB, NW en Midden- Lammens als leden, stand om te komen tot het instellen Besloten werd om iedere eerste en van een commissie voor de prijzen. I derde Donderdagavond om ha'f 8 zit De heer Laarhoven van Rotterdam ting te houden in de secretariskamer contactambtenaar van de prijzencon- op het gemeen ehuis. Het eerst op trole lichtte daarna het werk van de Donderdag 5 Februari a.s. commissie nader toe, waarin hij o.m. uitlegde dat, wanneer iemand met 'n ^eze avonden zullen dus de klacht bij de commissie komt, hier- met klachten kunnen komen van iemand persoonlijk naar de win- door de commissie nader zul- kelier zal stappen om hem nadere in n ^^den onderzocht. Het is te ho- lichtingen over het geval te vragen. Pefl,,at door effectief optreden de Blijkt dat werkelijk teveel is betaald £anaeI irl onze gemeente zal worden daiv kan de man van de commissie bevorderd en de mensen zullen wor- vragen het teveel betaalde aan de dta aangetrokken tot kopen in eigen gedupeerde terug te betalen en loopt het geval zonder verbaal af. Is ech ter de winkelier wars en wil van 1 j a geen terugbetaling horen, dan wordt ÜflSl8" de commIssle te ver«!e het geval aan de commandant te Ter- gemeente, wat niets dan voordeel kan opleveren voor geheel de bevolking. Ieder helpe zoveel mogelijk mee om neuzen doorgegeven en volgt proces met alles daaraan verbonden. Ofschoon het niet rechtstreeks on der hen hoort, werd de commissie toch verzocht zoveel mogelijk ook controle te houden op de prijsaandui- 'Ing. Cok de kwcs'ie vnn het te geven aantal texiiclpunj/ n behoort tot de prijzencommissie. makkelijken. Tot slot dankte burgemeester Den Boer nog voor de gegeven medewer king vooral ook van de zijde van de heer van Laarhoven. De heer Stevens dankte namens de initiatiefnemers voor de medewer king van burgemeos'pi- "po-Po-w r->- dervonden en hoogte dat eeirc "er de commissie naar genoegen zou weten te waarderen. rpOEN CHURCHILL IN FULTON zijn befaamde rede uitsprak, waarin hij tegenover de Sovjet- Russische machtsontplooiing de vorming van een Westelijk blok bepleitte, werd hij van communis tische zijde natuurlijk uitgeschol den voor een „oorlogsophitser" Dat was niets bijzonders en daar aan behoefde men geen waarde te hechten. Echter keek men ook van socialistische zijde bedenkelijk. Daar koesterde men nog altijd de hoop, dat de imperialistische Sov- jet-diplomatie maar een tijdelijke bevlieging betekende, dat er tussen de Westerse opvattingen van demo cratie en het als „volksdemocratie" vermomde Russische despotisme bruggen zouden zijn te slaan. Men moest de heersers van het Krem lin niet op stang jagen, de verzoe nende hand blijven uitsteken, een en ander door de vingers zien. Dan was de noodlottige verdeling van de wereld in twee blokken best te voorkomen. Socialistische vak verenigingsmen - sen en half-zachte politici konden zo nu en dan Rusland bezoeken, waar ze in de Intourist-watten werden ge legd en zelfs uit de hoogsteigen mond van Stalin geruststellende woorden te horen kregen. Doch het Sovjet-im- perialisme ging zijn onverbiddelijke gang. Het kraakte alle oppositie in de onderhorige landeh, stookte in Griekenland de burgeroorlog al fel ler" op en deed een aanval op de Fran se democratie, die slechts met ont zaglijke economische verliezen kon worden afgeslagen. Het moeten wel zeer verstokte theoretici zijn, die nu nog willen volhouden, dat het Krem lin het zo kwaad niet be'doelt. Bevin heeft met de kordaatheid, die hem kenmerkt, nu de stellingen van Ful ton volledig aanvaard. De Britse re gering neemt de leiding bij de vor ming van een West-Europese Unie. die als gevolg van de houding dei- Rupsen noodzakelijkerwijze identiek is met een anti-communistisch blok. Dreigementen ■yol verontwaardiging onthulde de Britse minister, hoe Molotof tij dens de jongste conferentie te Londen tegenover hem en zijn Franse collega had gedreigd: „Als u doorgaat met het Marshall-plan, dan zal dat kwa de jjevolgen voor uw land hebben en in het bijzonder voor Frankrijk". Dat was een duièelijke aankondiging van de oprichting der Kominform en van de revolutionaire stakingsbeweging. Bevin heeft op deze onbeschaamde taal geantwoord: „Groot Brittannië is gewend aan bedreigingen, doch het heeft zich daardoor nooit laten af houden van te doen wat het juist acht". De vergelijking met de Hitleriaanse diplomatie dringt zich als vanzelf op En tegenover deze methodes baat een Miinchen-diplomatie niet. Hier is machtsvorming nodig, allereerst eco nomisch, doch ook militair. Engeland was met Frankrijk reeds door een vej-drag gebonden. Het heeft zich nu ook tot de Benelux-landen gericht als eerste in aanmerking ko mende partners voor het stevig orga niseren van West Europa. Bevin schilderde hoe deze West - Eprope- se Unie ook kon rekenen op de grond stoffen- en voedselbronnen van de overzeese gebiedsdelen van het Brit se Rijk, van Frankrijk, Nederland, België en Portugal. We behoeven ons niet hulpeloos te voelen tegenover de geweldige reeonstructietaak, welke wacht, als we denken aan de rijke mo gelijkheden, welke een aldus opgezet te samenwerking in combinatie met een spoedige uitvoering van het Marshall-plan biedt. Jammer is het, dat de jongste mo netaire maatregelen van Parijs enige vervreemding met Londen geschapen schijnen te hebben, doch dit is maar een kleinigheid tegenover de grote argumenten, welke nauwe „samenwer king voorschrijven. Beslissende stap Tiet is duidelijk, dat ook voor ons land nu een beslissende stap wacht: het definitief een streep zet ten achter de zogenaamde neutraliteits politiek. We geloven ook niet, dat daarvoor nog veel aanhang bestaat, gezien de lamentabele ervaring van Mei 1940. God verhoede, dat er nog ooit weer een wereldbotsing ontstaat, maar als die ontstaat, moet van te voren onze positie bepaald zijn. na melijk aan de zijde van de West-Eu ropese landen en van Amerika. Men kan vele bedenkingen hebben tegen de geest en de methoden van de landen van het Westelijk halfrond, doch ze zijn ons in aard en denkwijze toch veel beter verwant dan de ont zaglijke macht, welke zich in Oost- Europa. Noord- en Midden-Azië heeft geo-ganiseerd. Want die is doortrok ken van een materialistisch despotis me, dat aan de vrije menselijke per soonlijkheid in het geheel geen speel ruimte meer laat. Men kan het nog zo zeer bejamme ren, dat de grote groeperingen in de wereld zich nu reeds weer scherp gaan aftekenen. Het is niet onze schuld. Nu hét feit er ligt, moet er gekozen worden. Laten we ons reso luut op de bodem der feiten stellen. DE VERDÜÏSTERINGSAFFAIRE. De expediteur v.,d. H. uit Goes. di« verdacht wordt ruim f 15.000.— ver duisterd te hebben is op last van üe officier van Justitie, gearresteerd en naar Middelburg overgebracht.

de Stem | 1948 | | pagina 1