Wachtgeld- en werkloosheids- te deel win Ier ntels r de AAGSE uitwerpen irckhaert srika lijn averland IN 'T KORT Een misverstand over misverstanden Wat ons boven het hoofd hangt Opstand in de Oekraïne Wettelijke regeling voor alle arbeiders VeFZekeriflQ Canada Koude-golf in N. Amerika Ambtsaanvaarding Presidsnt van Venezuela De stukken van de Renville Het Vaticaan Onbekend jacht in nood VIERDE JAARGANG No. 982 MAANDAG 26 JANUARI 1948 alle bouwwerken ER enz eeuwsch-Vla anderen kelaar bouwers. splukmachlne Goeye Geraamde kostenf 240 millioen per jaar NIEUWE WESTWAL Aardbeving op de Phiiippijnen Toenemende wind Hatta vormt een zakenkabinet Italiaanse communisten gereed Eerst na welslagen Republiek in pre-federale Regering Vredesboodschap van Z. H. de Paus Franse franc devalueert Ontstemming in Engeland en Amerika Duits krijgsgevangene verhaalt van een droevige ontmoeting Roemeens-Hongaars verdrag Volkspartij voor Vrijheid en Democratie over de rede van Bevin Algemene revolutie in voorbereiding *g> iet ec- iwe ssins en kleuren ter, bont, sdot- klede modellen, en rijke keuze te of duchesse en mode tinten nde vlotte sjaal, n 8 Jaar, diverse MORGENUREN uze wilt maken 532-0 Ürtgave van de .Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: F J Aemoudts C J v Hooteghem A E Langenhorst. Mr. Dr A J J M Mes Mr H B B de Rechter Verschunt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 3 38 per kwar taal. per post l 4 25. per week (uitsluitend bij met postbestelling) t 026 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voot buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers" Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): l 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. wij iedere dag met Antwerpse zesdagen. lichtingen betreffende 512—0 TELEFOON 4 rlalen 30GOOOOOOOOOOOOC antiereis maken na van de NS Telefoon 60 uis bezoeken. MARKTEN TE OOST- 559-0 TEL. n XbOÖOOGOOOOOOOOt» HOLLANDS fabrik.) 609—o KOEWACHT (Z üogggogxk r-pid ca van der Steen /eten flersecondeeèn^ tien 'Bus hunnen we niet ld ten zien' flddr xet toch eem toeren r deze hum, of ze niet aderen met een Storm ram1 kte conferenties met ren onder de Jaspan- :e 't nu doen. Let op, van plan is, daar .ken van. I>IJ DE TWEEDE KAMER is ingediend een wetsontwerp tot verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrij willige werkloosheid. De Regering was in hoofdzaak om tweeërlei reden van mening, dat met de indiening van dat ontwerp niet mocht worden gewacht: I Thans onbreekt een werkloosheidsverzekering geheel en zij zou bij uitstel nog we) vrij geruime tijd blijven ontbreken, hetgeen sociaal niet verantwoord |chijnt. 2. Het verdient aanbeveling een verzekering teg& werkloosheid tot stand te brengen in een tijd van geringe werkloosheid als de tegenwoor dige, opdat zij bij toeneming der werkloosheid in de toekomst onmiddel lijk volledig kan werken en alsdan zo nodig ook kan worden geput uit inmiddels gevormde reserves. Algemene opzet der nieuwe regeling T7R WORDT onderscheid gemaakt tus sen een wachtgeldverzekering en een werkloosheidsverzekering, waar- voor het ontwerp een regeling wil treffen. De zorg voor de werkloze werknemer, die aan de regeling betref fende de genoemde verzekeringen geen aanspraak op uitkering kan ontlenen moet geheel van de overheid uitgaan in de vorm van een sociale bijstands regeling. In het ontwerp is de uitkering krach tens de verzekering gebonden aan een maximum-termijn van 128 dagen. Bedrijfsverenigingen, opgericht door werkgevers- en werknemersorganisa ties, zullen de risicodraagsters moeten zijn en over de aanvragen om uitke ring moeten beslissen, zonder daarbij aan aanwijzingen van enigerlei ande re instantie gebonden te zijn. De wet zal, met name wat de hoe grootheid en de duur der uitkering aangaat, slechts een minimumrege ling mogen bevatten, waarboven een OOVJET-RUSLAND bouwt een fortengordel langs de Oder- Neisse grens tussen Duitsland en Polen. Deze vestinglinie op de „Poolse" oever wordt onder leiding van Russische ingenieurs gebouwd door gevangenen uit de concen tratiekampen in de Sovjet-zone. Na voltooiing van het werk wor den zij naar de S.U. gedeporteerd Als Duitser ervaren der onge- Jukkigen de waaj-heid; Zo men doet zo men ontmoet. De tijd ?al de Sovjets leren, dat men op elke door slavenarbeiders gebouwde Westwal het bordje kan hangen Niet tegenaan leunen.' rrUEKIJE is onder de huidige inter nationale omstandigheden gedwon gen de helft van zijn inkomsten op de begroting te besteden voor het le ger. TAE „VOLENDAM" bracht 1100 mili tairen uit Indië. Op de heenreis had dit schip de gierbrug over het Suezkanaal geramd. Eerst na een vol gende retourreis gaat 't dokken voor reparatie van zijn neus. RONDER PLECHTIGHEID werd ge start voor de 500ste retourvlucht Amsterdam-Batavia. Het KLM-toestel had als passagiers 13 moeders en 34 kinderen aan boord. Ut JJET JACHT „SOLBRIS" met aan boord negen Noorse Quislings, werd door een Braziliaanse torpedo jager opgebracht. Bijna waren ze bij hun vriend Peron. TTUN BESTE VANGST brachten 8 Deense vissers de haven van Esj- berg binnen. Het waren 2 landings schepen. die zij drijvend in de Noord zee hadden aangetroffen. "JJITBETALING kolenvelden aan de postkantoren (meebrengen bon 78 B.V. en/of 81 B.V.( Maandag: Dro t.m. Fa. Dinsdag: Fe t.m. Go. TpEN VAN GOGH werd vermist op de tentoonstelling te Londen. Het bleek, dat de tekening rustig in het Stedelijk Museum te Amsterdam op zijn gewone plaats hing. Ut DEVOLUTIE is in Zuid-Amerika 'n chronisch verschijnsel. Ditmaal mislukte er een in Bolivia. De oude president verklaarde, dat het in het gehele land rustig is Gees- Baas. Voor beiden is de doodstraf veranderd In levenslange gevangenisstraf. jy/JGR. DR. POELS, ile bekende Lim burgse .priester en sociale werker is uit voorzorg voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden. QRATIE IS VERLEEND aan sien Bleeker en J J C. Baas, betlrnfsvereniging mag uitgaan, indien zii dat wenst en werkgevers en werk nemers geacht kunnen worden de fi nanciële gevolgen daarvan op zich te kunnen nemen. Mede in verband met de variatie in de uitkeringsbepalingen zullen ook de premies der bedrijfsverenigingen on derling verschillen. Geldt het vorenstaande ten aanzien van de wachtgeldverzekering, de werk loosheidsverzekering zal op andere wijze moeten worden opgezet en ge financierd. Ook Dij deze verzekering zullen de reeds genoemde bedrijfsver enigingen een taak moeten vervullen, doch de wet zal met name de hoegroot heid en de duur der uitkering voor alle werknemers uniform moeten re gelen, zonder dat de mogelijkheid van verbetering dier regeling voor een be paalde bedrijfstak bestaat. Het bestuur van het Algemeen Workloosheidsfonds zal een reglement moeten vaststellen, dat door alle bedrijfsverenigingen ge lijkelijk moet worden toegepast. Een uniforme premie zal moeten worden geheven, die door de minis ter wordt vastgesteld, terwijl ook de overheid (het Rijk) financiële hulp zal moeten verlenen. Da kosten DIJ DE VRAAG, welke kosten ver- moedelijk aan de uitvoering van de wettelijke regeling verbonden zou den zijn is een werkloosheid van ge middeld 6 pet. als uitgangspunt ge nomen. Berekeningen leidden tot de conclusie, dat voor wachtgeld- en werkloosheidsverzekering te zamen door de werkgevers, de werknemers en het Rijk 'in totaal ruim 6 pet. van het loon moet worden opgebracht Weliswaar zullen de gezamenlijke werkgevers en de gezamenlijke werk nemers een grotere last hebben te dragen dan het Rijk, doch deze last zal voor elke van eerstgenoemde par tijen toch niet ver boven 2 pet. van het loon uitgaan. Wil men de kosten der wettelijke regeling uitgedrukt zien in bepaalde bedragen., dan kan uit de hierboven vermelde cijfers, in verband met het totaalbedrag dat over 'n jaar aan loon wordt uitgekeerd, worden opgemaakt, dat de totale kosten van wachtgeld en werkloosheidsverzekering voor de werkgevers, de werknemers en het Rijk gezamenlijk ongeveer 240 mil lioen gulden per .jaar zullen bedra gen. Het aandeel van het rijk hierin zal dan omstreeks 60 millioen gulden be lopen. De kleine zelfstandigen zullen niet onder de wettelijke regeling vallen. Ook de losse arbeiders zullen ver zekerd zijn op grond van de bepalin gen dezer wet. De Land- en Tuinbouwarbeiders zul len eveneens in de verzekering wor den opgenomen. De regering meent, dat bij de be antwoording van de vraag, of voor DUW-arbeiders de wettelijke regeling moet worden opengesteld met grote omzichtigheid te werk moet worden gegaan. Wie er niet onder vallen yOOR DE toepassing van deze wet worden niet als werknemer be schouwd: a. ambtenaren, b. onderwij zers. c. zij, die behoren tot een groep van personen, voor welke de voor waarden van uitkering ingeval van onvrijwillige werkloosheid publiekrech telijk zijn geregeld, d. personeel in de huishouding, e, zij, wier overeengeko men vast loon in geld meer bedraagt dan 6000 gulden per jaar; f. zij, die al leen in buitengewone gevallen geduren de korte tijd in loondienst werkzaam plegen te zijn; g.tzij, die in loondienst werkzaamheden verrichten, die voor hen van bijkomstige aard zip- h. zij, bereikt van jaren hebben de bedoeling-, dat in nor male gevallen een werknemer, die werkloos wordt, aanvankelijk uitke ring krachtens de wachtgeldverzeke- nng ontvangt over tenminste 48 da gen Per uitkeringsjaar, terwijl hij bij langer durende werkloosheid daarna aanspraak heeft op een uitkering krach yOLGENS radio-berichten zijn de centrale Phiiippijnen getroffen door een der hevigste aardbevingen sinds vijftig .iaar. Uit Manilla wordt vernomen, dat tenminste twintig per sonen gedood en etteliike tientallen Rewond ziin. Er ziin in totaal elf schok ken waargenomen. Het ergst is klaarblijkelijk Panay ei* aan toe, waar dertien personen om het leven kwamen. Enige mensen zijn daar bedolven door het puin van de klokketoren van -ie Tohpling-kathe- draal. Ook de eilanden Cebu, Megros en Leyte zijn getroffen. Weersverwachting hed navond: geldig tot Toenemende Zuid-Oostelijke wind Meer b-wo'kmg met hier en daar nevel of mist en later plaatselijke regen. Weinig verandering van temperatuur. Zon onder 17.35 uur. Maan on- de- 9.11 uur. Din- iag: Zon op 8.29 uur. Maan op 15.46 uur. tens de werkloosheidsverzekering over 78 dagen per uitkeringsjaar. Heeft iemand geen recht op wacht geld, dan kan hjj onmiddellijk aan spraak maken op uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering. In dat geval zal de werknemer iaastbedoelde uitkering ontvangen over tenminste 48 78 126 dagen per uitkerings jaar. Het wachtgeld-reglement van een bedrijfsvereniging stelt het wachtgeld per dag vast op niet minder dan 80 pet. van het loon voor gehuwde man nen, gehuwde vrouwelijke kostwin ners en ongehuwde mannelijke of vrouwelijke kostwinners. 70 pet. voor ongehuwden, niet-kost winners, van 18 jaren en ouder, «Jie niet bij hun ouders inwonen en 60 pet. voor de overige werknemers. Renville-overeenkomst basis van zijn programma TAE Republikeinse kabinetsfor- mateur, Moh. Hatta, heeft na besprekingen met politieke par tijen verklaard, dat het nieuwe kabinet voorlopig een presidenti eel zakenkabinet zal zijn. totdat een verantwoordelijk ministeriëel kabinet kan worden gevormd, al dus deelt radio-Djokja mede. Het kabinet zal o.m. het volgen de nrogramma tot richtlijn ne men: 1. Voortzetting van de onder handelingen op de „Renville" op basis van de bereikte grondbe ginselen. 2. Bespoediging der vorming van de Verenigde Staten van In donesië. 3. Rationalisatie. 4. Opbouw. Op een vraag of Sjahrir en Sjarifoeddin in het nieuwe kabi net zitting zullen hebben, ver klaarde Hatta, dat hij zulks gaar ne zou zien. Ze bereiden een tegenregering voor TAp 27 December j.l. werd tijdens een vergadering van het Centrale Uit voerend Comité der Italiaanse com munistische Partij besloten, om in 't geheim de oprichting van een com munistische tegenregering in Italië voor te bereiden. Deze zou dan naar buiten optreden op het daarvoor ge schikte moment. Aldus werd aan de KNP-correspondent te Rome mede gedeeld uit een zeer goed geïnfor meerde bron. Togliatti's woord op het partijcon gres te Milaan met het oog op de algemene verkiezingen van 7 Maart a.s. krijgt nu een bijzondere beteke nis: „Als wij als overwinnaars uit de verkiezingen komen, zal onze ac tie vredelievend zijn; zo niet, dan zullen wij overgaan tot de revolution- naire actie...." Koning Leopold en de prinses van Réthy helpen het blinde Spaanse prin sesje Margarita, dochtertje van Don Juan, bij het afda.en van de trap in de vlieghaven van Lissabon. Achter de koning ziet men prins Boudewijn en Prinses Maria van Spanje. DE POLITIEKE BESPREKINGEN: Dr. Beel: Op zijn vroegst: 31 Janüari Commissie van Drie: 28 Januari TN EEN GISTEREN uitgegeven com Djokja deze kwestie besproken heeft Z. H. PAUS PIUS XII heeft be sloten een bijzondere vredesbood schap aan alle volkeren der we reld te zenden, ongeacht geloof of nationaliteit. De boodschap zal in zijn eigen handschrift geschre ven zijn. Een foto van het hand schrift zal langs radiografische weg worden verspreid. Dinsdag morgen zal de uitzending te Ro me plaats hebben en Dinsdag middag een uitzending uit Lon den. De boodschap zal gesteld zijn in de Engelse taal. Dit is de eerste maal, dat de Paus zich tot de wereld in haar geheel wendt. Hij zal een beroep doen op alle volkeren om te trachten „vrede en vertrouwen onder de mensen te brengen". De boodschap komt ook op het titelblad van een werk over men sen „die hebben bijgedragen tot de verbetering van de wereld" te staan. Reeds 23 doden, vliegtuig met 5 personen vermist TAe Oostelijke staten van de V. S. en in het bijzonder de stad New York worden geteisterd door een he vige sneeuwstorm. Het New Yorkse vliegveld, Laguardia is voor vertrek kende vliegtuigen gesloten. Men vreest, dat een vliegtuig van de kustwacht met vijf personen aan boord als verloren moet worden be schouwd. Het toestel heeft de lucht haven van Baltimore doen weten, dat het door de sneeuwstorm niet kon landen, doch daarna heeft het niets meer van zich doen horen. In verschillende gebieden zijn reeds 23 personen ten gevolge van het weer overleden. Treinen hadden dikwijls meer dan 7 uren vertraging en het vertrek van de oceaanstomer Queen Elizabeth uit New York moest wor den uitgesteld. Te Montpellier in de staat Vermont was van Zaterdag op Zondag de tem peratuur min 43 graden Celsius. Zuid-Californië beleeft echter zijn 31e dag zonder regen en de grote hitte brengt de oogst in gevaar. muniqué verklaart de Commissie voor Goede Diensten, dat zij duide lijk wenst te maken, dat zowel de Nederlandse als de Republikeinse de legatie de zes punten van de Com missie onvoorwaardelijk als basis voor de politieke besprekingen aanvaard den. Het communiqué zegt voorts, dat vanwege het misverstand, dat gerezen is naar aanleiding van de brief der republikeinse delegatie betreffende de zes punten, welke brief op 19 Januari is bekend gemaakt, de Commissie te I slag van het Franse geldsysteem te TIET FRANSE KABINET heeft he- den een wet aangenomen, „die betrekking heeft op de regeling van de markt in buitenlandse deviezen en in goud", aldus meldt een officieel communiqué. Pierre Abelin, secretaris van het Kabinet, deelde mede, dat het wets ontwerp voldoet aan de bestaande de- viezenbepalingen en de instelling van een vrije markt in goud en bepaalde buitenlandse valuta beoogt. Het ont werp zal vandaag aan de Nationale Vergadering worden voorgelegd. In een gemeenschappelijke verkla ring hebben de Britse en de Franse regeringen medegedeeld, dat zij het oneens zijn over het Franse besluit aangaande een vrije markt voor hare valuta, maar dat een nauwe samen werking in technische zin onmiddel lijk zal beginnen teneinde de terug slag op de handelsbetrekkingen tus sen sterling- en francgebieden zo ge ring mogelijk te doen zijn. Aan het Internationale Monetaire Fonds heeft de Franse regering doen weten, dat haar voorstel de enige oplossing vormde voor de huidige noodtoestand. Het was niet de bedoeling de betrok ken maatregelen tot blijvende grond- /AP 12 OCTOBER 1947 werden wij v op het station van Stalino op transport naar Duitsland gesteld, al dus vertelde een uit de Sovjet-Unie teruggekeerde Duitse krijgsgevan gene. Wij hadden tot dan toe in de mijnen van Stalino gewerkt. Op dezelfde dag werden de mensen, die onze plaatsen daar moesten inne men op het naastliggende trein spoor uitgeladen. Het waren 1400 zusters van de H. Vincentius. Zij maakten een ellendige indruk en zagen er even slecht uit als wij. Ongeveer de helft van de zusters droeg nog het, natuurlijk besmeurde en gescheurde ordekleed, de overigen droegen werkpakken. Ik kon met twee zusters spreken. Zij vertelden mij, dat zij in 1946 uit hun huizen in de Oostelijke zóne waren gehaald en in Pommeren tot een groot transport tezamen waren gevoegd De ene zus ter kwam uit Stargard, de andere, uit Leipzig, de ene was 34, de andere 39 Jaar. Volgens mij waren er ook zus ters bij van ongeveer 50 jaar en ouder. In 1946 hebben de zusters bij de brug- gebouw over de Dnjepr zware man nenarbeid verricht. Toen werden zij opnieuw In een transport samenge voegd en hun werd medegedeeld, dat zij in de mijnbouw zouden komen, dat zij een betere verpleging zouden krij gen, tot April moesten werken en het dan huistoe zou gaan. De zusters geloofden hiér niets van behalve dan dat zij naar de mijn gin gen. Zij waren erg bedrukt. De slech- e voeding, de zware arbeicj, de arm zalige huisvesting, de miserabele lom pen, de vuiligheid, dit wilden ze allemaal dragen, zelfs ziekte en dood, maar wat zij te lijden hadden van de bewakingsmanschappen was niet te dragen". Bizonderheden besparen wij u. Dc zusters vertelden nog, dat zij met 1500 zusters uit Dnjeprope- trowsk vertrokken waren. Tot aan Stalino waren ongeveer 50 doden en evenveel doodzieke zusters uitgela den. Alle zusters droegen hun kruis nog zichtbaar op de borst. Tot dege nen die vertrokken, wenkten zij en riepen hun toe: „Groet het vader land!" Zelfs de hardste soldaat lie pen de tranen over de wangen. De geloofwaardigheid van dit re laas is van Duitse kerkelijke zijde bevestigd. Het is gedateerd op 5 Ja nuari 1948. maken. Zij zijn een stap in de rich ting van een stabilisatie der valuta op de basis van één enkele wissel koers. In een communiqué heeft het In ternationale Monetaire Fonds te Was hington te kennen gegeven, dat de devaluatie van de Franse franc nood zakelijk was, maar dat het Fonds het Franse voorstel tot een vrije markt in harde valuta's van de hand wees. Het Fonds drukte er zijn spijt over uit, dat Frankrijk niettemin de be slissing in kwestie genomen had. Het Fonds blijft samenwerken met Frank rijk teneinde te trachten een oplos sing te vinden voor de Franse moei lijkheden. Tegen opleving van Duits" imperialisme Uet te Boedapest getekende verdrag tussen Hongarije en Roemenië voorziet in het verlenen van weder zijdse bijstand, indien een der beide landen aangevallen wordt, zijn onaf hankelijkheid bedreigd ziet, of in ge val van inbreuk op de territoriale in tegriteit van een der beide landen. Het verdrag zal nagekomen worden „in de geest van het Handvest der Verenigde Volken" en is gesloten voor de duur van 20 jaar. Voorts voorziet het in de mogelijkheid aparte eco nomische. culturele of andere verdra gen te sluiten. In de preambule wordt gezegd, dat de twee landen zich zullen verzetten tegen een opleving van Duits impe rialisme en tegen alle pogingen om de herleving te steunen. Thr. Dr. A. Loudon, oud-ambassa- deur te Washington, en lid van de Raad van State, zal aan het hoofd van een bijzondere ambassade naar Venezuela vertrekken. Deze ambassade heeft tot taak H. M. de Koningin en het Kabinet te vertegenwoordigen bij de aanstaande ambtsaanvaarding van de nieuw-ge- '-ozen president van Venezuela. Voorts zullen als leden dezer bij zondere ambassade optreden Dr. P. Kasteel, gom—meur van Curacao en de heer F. \V Kraandijk, Nederlands gezant te Caracas. met de leden van de republikeinse regering. Na deze bespreking, aldus 't communiqué, adresseerde president Soekarno een brief ami de Commissie waarin wordt verklaard, dat de re publikeinse regering de zes punten van de Commissie onvoorwaardelijk aanvaardde. De Commissie verwacht, dat de onderhandelingen tussen de beide delegaties Woensdag 28 Januari zullen worden voortgezet. TN DE Nieuwe Rotterdamse Courant lezen we het volgende officiële be richt: De jongste ontwikkelingen in Indo nesië en met name. het standpunt der Republiek ten aanzien van de politie ke artikelen waarbij zij zich, zoals bekend, baseert op ie notulen van Kalioerang en het statement van de Commissie van Drie van Zaterdag jl. - doen de vraag rijzen in hoeverre een en ar.dcr invloed zal hebben op de deelneming van de Republiek aan de prae-federaie regering van Indonesië Met deze vraag hebben wij ons ge wend tot de minister-president, dr. L. J. M. Beel, die op deze brandende vraag het volgende antwoord gaf: De regering van de Republiek kan nas na het welslagen van de politieke besprekingen aan de orae-federale re gering deelnemen. Tijdens de onder handelingen is gebleken, dat bij de delegaties van Nederland en van de Re publiek over dit punt volkomen de zelfde opvatting bestaat. „De regering van de Republiek heeft voor de afkondiging van de wapen stilstand 14 dagen uitstel gevraagd. Zolang de wapenstilstand geen reëel begin van uitvoering heeft gekregen, welke uitvoering op zijn vroegst op 31 Januari a.s. zal aanvangen, en zo de politieke punten niet volledig uit de weg zjjn geruimd, kan met de po litieke besprekingen, waarvan het wel slagen, zoals ik reeds zei, grondslag is voor deelneming van de Republiek aan de prae-fede.a'e le-cving, geen voortgang worden gemaakt". TAE MEESTE MENSEN is het gaan duizelen bij alle berichten, die in de laatste week over de Indonesische kwestie zijn verschenen. Laten we daarom een opsomming geven van de stukken, welke In 't ge ding zijn: Eerst heeft de Kamer ter inzage gekregen: le. De bestandsovereenkomst. 2e. Een basis voor politieke be sprekingen. 3e. Zes additionele beginselen voor politiek gesprek. 4e. Technische regelingen in ver band met het bestand. 5e. De order „staakt het vuren". Drie dagen later werden door de Regering overgelegd: twee stukken, welke op de Renville nog waren voor gelezen: 6e. Een nota van de Commissie van Goede Diensten. 7e. Vijf „avis d'opinion" van de C. G. D. Tenslotte is er een stuk, dat nog onbekend is: 8e. De „conceptions and clarifica tions" oftewel het verslag van de be sprekingen tussen de C.G.D. en de re publikeinse delegatie te Kalioerang. Verwondering is gewekt door het feit, dat de regering de avis d'opinion ook niet meteen heeft overgelegd met dt vijf andere stukken. Daarin werd gezegd, dat het aanvaarden van de politieke beginselen op geen enkele wijze verandering kon brengen in de status van de partijen, in het bijzonder ten aanzien van de in het bizonder ten aanzien van de Veiligheidsraad. De Nederlandse dele gatil heeft dit stuk voor kennisgeving aangenomen en gezegd, dat ze daar over nadere instructies van Den Haag zou vragen. Toen de C.G.D. het zelf had gepubliceerd te Batavia, heeft de Nederlandse regering de Kamer er zelf van op de hoogte gesteld. Achteraf beschouwd is het zeker jammer, dat dit stuk niet onmiddellijk met de vijf eerstgenoemde aan de Ka mer kon worden overgelegd. Het wan trouwen, dat In deze aangelegenheid de verhoudingen binnenlands zo moei lijk maakt, heeft er weer nieuw voed sel door gekregen. Reeds is van be paalde zijde geinsinueerd, dat de re gering onder één hoedje speelde met de C.G.D. om de goegemeente en de Kamer een rad voor ogen te draaien. Tegenover zulk een wantrouwen kan slechts de grootste openhartig heid een geneesmiddel vormen. Per slot is het voornaamste wat er door de C. G. D. aan de republi keinse delegatie te Kalioerang is toe gezegd. De regering wacht blijkbaar op toestemming der commissie om het verslag daarvan te publiceren. Even als de vijf „avis d'opinion" vormen Stikker voorzitter, Oud vice-voorzitter TAE VOLKSPARTIJ voor Vrijheid en Democratie is tot stand gekomen, nadat de Partij van de Vrijheid in algemene vergadering met 189 tegen 2 stemmen had besloten samen te gaan met het comité-Oud. Mr. Stik ker werd bij acclamatie benoemd tot voorzitter, Mr. Oud tot vice-voorzit ter. Eerstgenoemde heeft in een rede gezegd, dat de niéuwe partij het ver enigingspunt wil zijn - an allen, die overtuigd zijn, dat vr.jheid, verant woordelijkheid en sociale gerechtig heid de fundamenten behoren te zijn van een op christelijke grondslag be rustende samenleving als de Neder landse en zij wil de christelijke geest in ons volk versterken. De partij blijft in oppositie tegen het tot dus- ,eze n. u een eenzijdige verkla ver door dit kabinet gevoerde be- nnK- dle de Nederlandse regering met leid. Mr. Oud heeft gezegd, dat de beeft aanvaard. De commissie kan dat partij tot samenwerking met andere niet weigeren zonder een zware ver- politieke partijen bereid is, tenzij ze denking van dubbel spel op zich te door hun beginselen of hun gedrag laden, anti-nationaal zijn. 115 Millioen meer uit de omzetbelasting ^OALS GEMELD worden er nieuwe fiscale voorzieningen beraamd, ten einde de uitgaven ten behoeve van de vergoedingen voor materiele oor logsschade te dekken. De opbrengsten daarvan worden per jaar op de vol gende bedragen geraamd: Huurbelasting 75 millioen, belasting op onroerende goederen dode hand 10 millioen, wijziging tarieven registratie- en zegelrecht 10 millioen, technische wijziging wet Personele Belasting en verhoging van de opbrengst als ge volg van de huurstijging 15 millioen technische wijziging Inkomstenbelasting 10 millioen, jieffing van 30 opcenten op de Vermogensbelasting 15 millioen, verhoging en technische wijziging van de omzetbelasting 115 millioen. ipen Vaticane is Bevins rede over een „consolidatie van West-Euro pa" geïnterpreteerd als een „realis tisch voorstel tot vorming van een anti-communistisch bloc, noodzakelijk lang de huidige misverstanden over j geworden door de onmogelijkheid tot een overeenkomst tussen Oost en West te komen". Men deed verstaan dat de positie van het Vaticaan in geval van een definitieve splitsing van de wereld in twee bloes moei lijker zou worden. TAe Nankingse correspondent van de „Journal American" heeft ver klaard, dat de Chinese gehgime dienst te weten is gekomen, dat de eerste „grote opstand in de geschiedenis van de Sovjet-Unie in de Zuidelijke Oekra ine ontvlamd is". De correspondent beweerde, dat Li Foe, de minister voor de partij-orga nisatie in de Chinese regering, dezé mededeling verstrekt had, uitslui tend bestemd voor de „Hearst bla den". Anderhalf millioen personen zouden bij de opstand betrokken zijn, waar bij een eeuwenoud nationalisme en wrok tegen de slechte behandeling door Moskou een rol zouden spelen. De bevolking in de Zuidelijke Oe kraïne zou de steun hebben van een sterke guerilla-macht. Gedeelten der bevolking zouden naar Siberië gedeporteerd zijn, doch het zou niet gelukt zijn de honderd duizenden guerilla's te verslaan. De ze zouden zich in de dichte wouden verbergen en vaak slagen toebrengen aan de Sovjet-troepen. De guerilla's zouden trachten oud-1 strijders van de andere Sovjet-repu blieken te werven voor een grote al gemene revolutie. IPen groot jacht, waarvan de naam gisteravond om hall negen nog niet bekend was, maar dat volgens de eerste inlichtingen de Chileense vlag voerde, heeft omstreeks zeven uur noodsignalen uitgezonden, die zijn opgevangen door het Deense s.s. „Julius". Volgens het telegram van de kapi tein van het s.s. „Julius" zouden zich aan boord ëen groot aantal mannen en vrouwen van onbekende nationali teit bevinden. Het jacht heeft gemeerd aan de lichtboei ET 9, in de geveegde geul. ongeveer 6 k 7 mijl benoorden Ter schelling. Het Deense stoomschip bood aan 't jacht naar Borkum te slepen, doch dit aanbod werd door de opvarenden geweigerd. Radiografisch heeft het s.s. „Julius" het kustwachtstation IJmuiden toen gewaarschuwd. Hier op is om half acht de motorstrand- reddingboot „Brandaris" uitgevaren. t-n van de spannendste momenten uit de voetbalwedstrijd NAC-BrabanMm, waarin de puntjes werden gedeeld (1-1). Vóór het NAC-doel betwist een kluwen spelers elkaar fanatiek de boa-en hun hoofden zwevende bal.

de Stem | 1948 | | pagina 1