Stad en Land Geraffineerde eiersmokkel -Van de fa&fkr op de Geen rijksvoorscitst voor de aanbestede woningen aan de Belgische grens tegen pijnen q ("r adToJ Nieuwe regeling voor ziekenvervoer van verzekerden Krijst Zieüwsclr-Vlaaiülereü stre-ciüÉsifaiiriÊ? Wat een Wonderlijke Wereld In memoriam Josef Simons Ingrijpende reorganisatieplannen De kip in het ledikant ALMEÏIIIIE Grote bezuiniging uterdt daarvan Verwacht 7 erneiïzen Raad van Hulst Vivat de Nederlandse wet Een lacune in de administratie MARKTEN Onverschilligheid. Een scheutje water Overname Mechelen- Terneuzen een feit X- J i LrtVi. V ri\jN V i\ijj_yAi,o Z'J J/-V1 Or-vKi 1948 FILMPROGRAMMA. Hieronder volgen de kaholleke keu ringseisen voor de onderscheidene films, die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijksfilm keuringseisen genoemd. Het Centrum, Axel: Jericho (18 j.i Boemelstudenten (alle leeftijden); De hand van het gezag (14 Jaar.) Bioscoop- en Concertgebouw, Hulst: Gevaarlijk spel (18 Jaar); Gemengd bloed (14 jaar). Hofzicht theater,' IJzendijke: De leifde van Marianne (14 Jaar). Ledel theater, Oostburg: Dageraad (14 jaar). Concertgebouw. TemeuzenBloed wraak (18 jaar). Luxor theater, Terneuzen: Zwevende gratie (14 jaar). In Cadzar.d, St. Kruis, Aardenburg en Draaibrug draait de filmt: Oliecon- flicten (bij de K.F.'C. niet bekend.) WONINGBOUW. Te Westkapelle is men dezer dagen gereed gekomen met de bouw van het eerste blok van 12 woningen met schu ren, welke thans overgedragen zijn om bewoond te worden. In 1946 was de bouw aanbesteed. De woningen dragen overwegend het karakter van het vroe gere dorp; zij zijn zo sober mogelijk gehouden. Architect was de heer W. Roelse te Westkapelle. HENGSTKNKEUKING. De keuring van tot dekking bestem de hengsten, welke zijn ingeschreven in de stamboeken der vereniging veebe vordering van het landbouwtuigpaard en het Noord-Nederlands waimbloed- paardenstamboek, zal op 4 Maart in de Bossche veemarkthalien gehouden worden. Goes EEN KUNSTAVOND VOOR EN DOOR BLINDEN. Ten bate van de Nederl. Blinden- bond zal volgende week Dinsdagavond in Schuttershof een bijzondere kunst avond worden gegeven. Het bijzondere steekt hierin, dat als solisten bekwame blinde musici optreden, die hun oplei ding op het conservatorium kregen. Ter afwisseling wordt een flim ver toond over de geleide-honden der blinden. ter een woordje, waarin hij speciaal de wens van een prettige samenwerking t.o.v. de. gemeente liet uitkomen. Na een fijne koffietafel sprak kapelaan Heemskerk uit Middelburg over: „Ons antwoord aan het godloos communis me" Onder buitengewone stilte luister den allen naar dit boeiend betoog. Mu ziek en voordrachten wisselden deze spreekbeurten af, terwijl na de koffie tafel nog een buscollecte voor onze t.b.c patiënten werd gehouden Hulst COMITÉ VOOR MAATSCHAP PELIJK WERK. Op een vergadering, waarop vel schillende verenigingen op charitatief gebied vertegenwoordigd waren, werd een comité gevormd en richtlijnen vastgesteld voor wat betreft de R.K. gezinszorg en hulp in de huishouding De noodzakelijkheid van dit werk is duidelijk voor allen, die bekend zijn met de moeilijkheden, waarmede tal rijke gezinnen te Kampen hebben. Besloten werd Je organisatie ten spoedigste ter hhnd te nemen. Voor wat de financiering betreft zal be roep worden gedaan op diverse ver enigingen en instanties. Tot bestuurs leden werden benoemd: de heer J. F. van Heukelom, voorzitter, mevr. J. Fruytier, secretaresse, mej. Hoppen- brouwers, penningmeesteresse. Kapelle-Biezelinge EEN PRUIM EN-CAUSERIE. Voor onze fruittelers trad hier ir. v. d. Slikke. de Friese tuinbouwconsu- l*nt op met een causeiie over de prui- menteelt, die heel moeilijk rendabel is te maken in volle grond. Spreker begon met er op te wijzen, dat er een achte: uitgang is te consta teren in de teelt van steenvruchten in de volle grond. Hoewel er een afzetge bied is en de prijzen ook niet tegen vallen moeten hiervoor oorzaken ge zocht worden. Als groot nadeel noemde hij de lood glansziekte, waarmee men in de prui- menteelt in verschillende streken te kampen heeft. Vooral op de zandgrond is het moeilijk een behoorlijke prul- mencultuur op te bouwen. Op vocht- houdende gronden gaat dit beter. De oorzaak van deze ziekte ligt niet 1 Edm. Vermandei, 2 A. v. d. Vloet, 3 L. Vercouteren, 4 J. Gijsel, 5 en 6 Edm. Vermandel. Voor de tweede par tij: 1 en 2 A. v. d. Vloet, 3 J. Drubbel. Nieuw Leven. De duivenmij. Nieuw Leven, gevestigd bij L. de Kind, hield haar 57e jaarlijkse teerdag. Nies min der dan 60 leden waren opgekomen. Na het diner werden de in ons blad van 17 dezer vermelde kampioenen gehul digd. Vervolgens bracht het gezelschaj een bezoek aan de leden-herbergiers. Om 8 uur werd in het clublokaal het souper gebruikt. Een dag van gezellige duivenkout, rijke maaltijden en een stevige dronk. Telefoon. Dezer dagen is de P.T.T begonnen met de aanleg van een serie nieuwe telefoonaansluitingen. Aan een zeer dringende behoefte is hiermede voorzlea Jammer dat de toestellen uit oudere tijden stammen. Knip- en naaicursus. Eerstdaags zal wederom een knip- en naaicursus worden gegeven. Evenals vroeger wor den de lessen gegeven in café de Schepper—v. Goeye. Kwadendamme St. Deus Dcdlt. De katholieke landarbeidefsbond hield zijn Jaarver gadering. De opkomst was zeer groot. De voorzitter wees op de achterstelling in het uurloon ten opzichte van andere bedrijfstakken en deed enige medede lingen over het landbouwpensloen- fonds. Na verslagen en notulen sprak de geest. adv. over de landarbeid in dierst der gemeenschap en van God. Bij de verkiezing werden de aftredende bestuursleden herkozen. Met een gezel lig samenzijn en tombola werd be sloten. Oostburg JN ZEEUWSCH-VLAANDEREN zijn besprekingen gevoerd om te komen tot oprichting van een stro-cellulose fabriek teneinde het aldaar in ruime ma te beschikbare stro tot stro-cellulose te kunnen verwerken. Deze fabriek zal gevestigd moeten worden in een plaats, die in technisch op zicht daartoe het meest geschikt is en waar men zal moeten kunnen beschik ken over water, een gelegenheid om het afvalwater kwijt te raken, terwijl de ligging van de fabriek centraal moet zijn, opdat stro, kolen, chemicaliën enz. kunnen worden aangevoerd Bovendien moet er een geschikt procédé be schikbaar zijn, dat de gewenste kwaliteit cellulose levert. Het is zo goed als zeker, dat de hieuwe industrie in Sas van Gent, dat aan alle te stellen eisen kan voldoen, zal worden gevestigd. Groenendijk Succes. Dat de rattenbestrijding met Finiratblokjes groot succes ople vert blijkt wel hieruit, dat in het St. Franeiscusgestlcht alhier op één dag niet minder dan 11 ratten werden ver delgd. Heinkenszand •i FEESTAVOND IÏ.A.B. De Heinkenszandse K.A.B. gaf een feest bij een komst in de zaal van de heer Knuit. In een kort welkomstwoord begroette de voorzitter de vele mannen en vrouwen, die in groten getale waren opgekomen. Als eerste spreker hoorden we Fr Schets uit Vlissingen. In een gloedvol betoog zette hij de geschiede nis der K.A.B. uiteen, uitgaande van het feit, dat de K.A.B. dit jaar haar 65 jarig bestaan viert. Onderwijl thee werd geschonken sprak de bürgemees- in de onderstammen, maar wel spelen de variëteiten en de gronden een enorme rol. Hij achtte de vartëteiten- keus onvoldoende en wees er op deze te verbeteren om de prulmenteelt op een gezondere basis te brengen. Koewacht VLAMMENDE VLEUGELS EEN SUCCES. Geertje was geestig. Donderdagavond gaf de Sint Eloy- g.oep naar Jaarujk.se tonee.uitvoe.ing. Dat de bevoikmg van Oostburg nog steeds sterk met ue ve.enig.ng meeleeit bewees ae luoe.mate grote oe.angstel- ilng. voor de pauze weid „Vlammende vleugels", qen spel uit het vliegers-even in a bedirjven ten tonele gebracht. Geertje de loopjongen (C. de Poo.ter) debuteerde en zo.gue voor een geestige noot Deze stal de naiten der bezoeke.s door zijn rake antwoo.den en speelde zijn rol zo vooi treffelijk, dat men de indruk kreeg, dat nij de hoofdrol speel de. Ook Bas Gomme.s (A. de Scnot) was zeei goed. De rest zoigde voor goed spel. ofschoon niet altijo feilloos. Na de pauze K.eeg men de klucht: Schoolmeester Pieterse. Een oud en degelijk stuk, dat wondei veel succes ocgstte en natuurlijk... de zaal aan de ba.ken deed hangen van het lachen. Deken A. Lievegoed sloot de gezellige avond. Philippine. Kamercanöldaai. Door de afdeling Philippine van de K.V.P. is aangewe zen a'.s voorlopige candidaat vooi de Tweede Kamer Sjef van Dongen, bur gemeester van Aa.denburg. Prijspitring. De uitslag van de prijskaartlng bij L. Seghers is als volgt 70ALS bekend geeft het Ziekenfond- sonbesluit aan de verplicht verze kerden recht op vergoeding voor zie kenvervoer per auto. indien dit vervoer volgens medische veklaring niet met een openbaar middel van vervoer kan nlaats hebben. Met ngaijg van 17 Febr. 1947 hebben de vrijwillig verze kerden bij de Ziekenfondsen even eens dit recht gekregen. Voorwaarde is echter, dat dit auto vervoer vooraf (behoudens in spoed gevallen) wordt aangevraagd op for mulieren, die in de Ziekenhuizen en bij de medici, alsmede bij de Zieken fondsen en Verenigingen voor Zieken hulsverpleglng voorradig zijn. zodat de controlerende geneeskundige dit tijdig kan beoordelen. Geconstateerd moet echter worden, dat velen zich aan deze bepaling niet hielden en meestal de aanvragen pas indienden, als het ver voer reeds had plaats gevonden. Aan deze bepaling zal echter nu in het vervolg de hand worden gehouden. Zij, die dus in gebreke blijven, het ziekenvervoer per auto tijdig vooraf aan te vragen, verliezen het recht op uitkering. Hier komt nog bij, dat de kosten van dit autovervoer zodanig zijn gestegen, dat hierop bezuinigd moet wo:den. Dit kan, zonder dat de patiënten daardoor in hun belangen worden geschaad. Het komt n.l. herhaaldelijk voor, dat patiënten uit een en dezelfde gemeente op dezelfde dag naar het ziekenhuis het consultatiebureau of de specialist worden vervoerd of uit het ziekenhuis huiswaarts keren maar... ieder met een afzonderlijke auto. Dit nu is niet te verantwoorden. Dezelfde auto kan zon der bezwaren twee of mécr patiënten tegelijk uit dezelfde gemeente of na burige gemeenten vervoeren. Om deze coördinatie te bereiken, heeft de in Juni 1947 ingestelde com missie van toezicht op het ziekenver voer in Zeeland, waai van het bestuur wordt gevoimd door do heien M. Ger- stel en A. Korteweg te Vlissingen en A. de Lange te Goes, de volgende cen trale posten Ingesteld: Dhr. P. Regoort, administrateur Zie kenhuis „Schouwen-Dvl." Nooidgouwe, voor Schouwen; dhr. J. Meyers, adm. Algemeen Ziekenfonds, Goes, voor de Bevelanden; dhr. de Waard. Admini strateur der Godshuizen te Middelburg voor Walcheren; voor Middelburg en omgeving en Vlissingen en omgeving dhr. de Waard, voornoemd; Alg. Zie kenfonds Walcheren; Adm. Ziekenhuis „Bethesda" of adm. St. Josephzieken- huls; dhr. M. I. Hoste secr. van het Ned. Roode Kruis voor W. Z. VI.; dhr. L. W. Rijnberg, adm. ziekenhuis voor O. Z. VI. (speciaal voor de gemeenten Terneuzen, Sluiskil, Axel, Hoek en Zaamslag; voor de overige plaatsen de adm. van het Ziekenhuis te Hulst. Tholen en St. Phillpsland ressorteren ender de ziekenfondsen in West- Brabant,. Op deze plaatsen, waar men een overzicht heeft over de aanvragen voor ziekenvervoer, kan men. waar mogelijk combinatie van vervoer regelen. Deze zal ongetwijfeld, zowel in het eigen rayon en vooral voor het vervoer op lange afstanden tot bezuiniging lelden. Ook aan de medici en de ziekenhui zen is medeweking gevraagd. De verze kerden zijn dus nu gewaarschuwd, dat vanaf heden alle ziekenvervoer per auto vooraf (en liefst zo spoedig mo gelijk) op vastgestelde formulieren bij hun Ziekenfonds of Vereniging voor Ziekenhuisverpleging moet worden aangevraagd. Wie dit nalaat, heeft geen recht op uitkering. Wie zijn aanvrage tijdig heeft inge zonden ontvangst nader bericht. J2EN jaar na de dood van Felix Timmermans moest Vlaanderen opnieuw een schrijver afstaan in de eenvoudige Josef Simons, die op zestig jarige leeftijd te Turnhout overleed. Josef Simons werd op 21 Mei 1888 te Oelegem geboren, waar zijn vader ge meentesecretaris. koster en organist te gelijk was. Op het klein-semlnarle te Hoogstraten maakte de jonge Josef kennis met de Vlaamse beweging, die hem aan het schrijven bracht. In de oorlogsjaren 1914—1918 kwam de schrijver aan het IJzerfront terecht, waar hij de stof opdeed voor drie van zijn beste boeken: „Eer Vlaanderen vergaat", „Kanonnier" en „Dientje Goris". Vooral het eerste werk, waar in zo boeiend over het soldatenleven verteld wordt, trok sterk de aandacht van de Vlaamse literatoren. Simons mocht van dit boek meer dan tien drukken beleven. Een tweede schrijfperiode brak voor do Oelegemse jongen aan, toen hij zich na de wereldoorlog te Leuven vestigde, waar hij het bureau van de boerenbond leidde. In die tijd maakte hij veel reizen en schreef hij hoofd zakelijk reisliteratuur. „In Spanje, Scandinavië, Italië en naar Oberam- mergau". In 1930 verhuisde Simons naar Turnhout, waar hij de directiestaf voerde over de uitgeverij van Mlerlo- Proost. Zijn hart kon weer meeleven met het volk van de Kempen, dat hij lief had als geen ander. „Bij ons in de Kempen" geeft tafereeltjes van het Vlaamse leven weer en moet gerekend worden tot de best vertelde boeken van Simons. Een ijverig en eenvoudig literator ls gestorven. Simons was een stille figuur, die zichzelf niet op de voorgrond stelde. De waardering voor zijn werk ligt misschien het beste uit gedrukt in het feit, dat enkele van zijn boeken vertaald werden hl het Frans en het Duits. TlZe hebben een brief ont vangen van iemand die tms verhaal van de kaartende kat in twijfel txok; van de man die met de kat kaartte, twee gul den op tafel smeet en te gen de kat zei, dat ze één keer van hem gewonnen had, maar dat het geen tweede maal zou gebeu ren. De mijnheer die ons de brief stuurde, beweert dat het onmogelijk is. want dat katten r.det kunnen kaarten. Nu hadden wij natuurlijk het verhaal al lien maar van horen zeg gen, zodat we moeten toe geven, dat we voor de fei telijke waarheid van het bericht niet kunnen tn- •taan. Maar wel zijn we overtuigd van de moge lijkheid van het gebeuren Waarom zou een kat niet kunnen kaarten? We hebben katten gekend, die niet alleen konden kaar ten, maar die de kaarten zelfs k «pot beten. En het zien en verschuiven van een kaart is toch nog heel wat gemakkelijker, den die bewuste kaart eerst te bekijken, dan te verschui ven en daarna nog kapot te bijten bovendien. We zouden trouwens nog veel meer staaltjes van kat achtige of kattelljke in telligentie naar voren kunnen brengen. Maar dat laat de ruimte niet toe, zo dat inzender zal moeten geloven, zon'der dat we al te veel gesproken hebben. Schryf-manie. ■jy/Tary Plekford, een goe- 1 A do bekende van de oudere filmliefhebbers, gaat haar eigen fllm-blo- grafie schrijven. Meer filmsterren gaan daar, blijkens berichten die we de laatste maanden in Amerikaanse bladen tegen kwamen, mee beginnen. Maar deze kwaal is niet nieuw. Ook in ons land meende kort ra de be vrijding iedereen, die iets meer mee had gemaakt dan andere mensen, dat liet zijn plicht was korte en lange - soms zelfs erg lange - verhalen te publi ceren. Zondagsjager rohn Reynolds, de dlree- teur van een Ameri kaanse luchtvaartmaat schappij, werd tot 75 dol lar boete veroordeeld, om dat hij var.uit een vlieg tuig op herten had ge jaagd. Hij deed het bo ven «en plaats waar de jacht nog niet geopend was. Vandaar de boete. Want op slot van reke ning blijft het natuurlijk gelijk of men het wild van achter een struik of boom stam. of van achter een vliegtuigmotor neerlegt. Ofschoon we ons de be twaren van Jagers, die nog per pedes apostolo - rum op Jacht gean, enlgs- tlns 7orden kunnen In denken. Concurrent'enljd echter is er altijd geweest Overstroming remand die het niet goed kon vinden met de eigenaar van een hotel ln het Engelse plaatsje Ros- alngton, draalde ln het nachtelijke uur twee bier tapkranen open, met het gevolg, dat tijn echtge note de andere morgen tot aan haar enkels ln het vloeibare brood atapte, 't vloerkleed ln een groot formaat dweil werd ge transformeerd, de meu bels uitbeten en het ho tel wegens een teveel en toch ook weer een tekort aan nattigheid enkele da gen moest worden geslo ten f Monumentenzorg. Ook hier is een plaatselijk connte opge.lcht voor ae ve.koop van certificaten als bewijs van aankoop van één of meer cM.2 Dam- te-.ein te Amste.dam. Deze cert.Lca- J>E ten zijn verkrijgbka. in de boaekame. van het gemeentehuis en op het bu reau Sociale Zaken aan de Schooliaan. Vier ton voor reinigingsdienst van Middelburg gemeentelijke reinigingsdienst JN een kort bericht meldden wij dezer dagen dat er aan de Isa- bellahaven een man uit Bouchaute dood werd aangetroffen. Daar het een Belg betrof moesten er. eer de man begraven kon wor den. nogal wat formaliteiten wor den vervuld. Dat is gewoon. Wat voor ons echter niet gewoon is, is het volgende: Alvorens die man naar zijn woonplaats zou ge bracht worden, zou ben te Philip pine de kist laten maken. Een in woner van Philippine zou deze on kosten in Nederlands geld betalen. Wet. is wet, zegt de Nederlandse ambtenaar. Door hem werd last ge geven dat de kiët hier niet gemaakt mocht worden, want'er mag geen uitvoervergunning voor gegeven worden. De kist moest in België gemaakt worden. Invoeren mag bliikbear wel. De Nederlandse wet is van die aard, dat. al is een geval nog zo ernstig of droevig, er toch geen haarbreedte van kan worden afge weken, Een soepele uitvoering er van kent men niet. Wat vooral vreemd aandoet is, dat in dit geval van een deviezen- kwestie geen sorake is; de kist zou met Nederlands geld worden be taald. Waarom zo'n wet in een der gelijk geval zo streng moet door gevoerd worden, begrijoen wij niet. In d"n Haag kan m°n het leven in een grensstreek maar slecht be grijpen. Jn verband met het feit, dat be richt ontvangen was, dat dc bouw van de 47 in het kader van het bouwplan 1947 aanbestede wo ningen niet met rijksvcorschot zou kunnen geschieden, werd Donderdag avond een Spoedvergadering van de gemeenteraad bijeengeroepen, onder voorzitterschap van wetho ader Geerts. Namens B. en W. werd een voorstel ter tafel gebracht om eer stens een besluit te nemen, dat de gemeente zelf deze woningen zal financsjken cn tweedeirs om te be slissen, dat B. en W. gemachtigd zouden worden voor deze cn alle in dc toekomst te bouwen woningen die financiële maatregelen te tref fen (leningen enz.) die volgens hun mening nodig zouden zijn. Al spoe dig bleek, dat in de raad tegen het tweede gedeelte van dit voorstel ernstig verzet bestond. Bij monde van de heren Lockefeer en Martens werden bepaalde bezwa ren naar voren gebracht. Over het algemeen voelde men er niets voor om B. en W. voor ln de toekomst te bouwen woningen, waarvoor nader hand nog een besluit zou moeten ge nomen woiden, voor wat het financië le gedeelte betrof, carte-blanche te verlenen. Er werd op gewezen, dat de raad dit zelf moest kunnen bezien. Na enige discussie werd tenslotte be sloten, .dat van de 101 woningen, waar voor men in 1947 een besluit geno men had ze te bouwen en waarvan er al 47 ln aanbouw zijn, de gemeente uit eigen middelen de gelden zal voteren, terwijl alleen voor deze woningen aan B. en W. de machtiging werd ver leend om een lening aan te gaan. Mochten echter ln dc toekomst mee: dere woningen toegewezen dan zal de raad beslissen op welke wijze de lei,mg zaï worden aangegaan en zo nodig B. en W bepaalde mach tigingen geven. Door een ambtenaar der secretarie werd nog een toelichting gegeven voor het eventueel ln huurkoop te kunnen geven van de te bouwen woningen, terwijl tot uitdrukking kwam dat hoe wel de gemeente zeil de gelden moet gaan lenen, toch van het Rijk 75% vergoeding zal worden ontvangen. van Middelburg zal ingrijpend ge reorganiseerd worden, wanneer ten minste Ce desbetreffende voorstellen, die B. en VV. aan de gemeenteraad hebben gedaan, worden goedgekeurd. De paardentraotle zal worden vervan gen door autotractle. De verwaarloosde dienetgebouwen zullen worden ver nieuwd, het afhalen van huisvuil uit gebreid en een nieuwe startplaats wor den ingericht. I ken van de oude stortplaats en het Inrichten van de nieuwe, 120.000.— voor de aankoop van def grond en het bouwen der dienstgebouwfen, 70.000.— voor noodzakelijke ve: beteringen aan de weg, die naar het terrain leidt. De kosten van de reinigingsdienst zullen pc jaar ƒ119.030 bedragen In verband met deze hoge kosten stellen B. en W. aan de gemeente: aad voor, nieuwe rei nigingsrechten te heffen. Dc kosten van deze plannen worden op 4 ton ge.aamd. Deze kosten zullen gec.ee.te„jk woiden betaald Uit de op- b.er.gsten van de reinig-ngróelastmg Aan de raad is voo.geste.d op het nieu we mdustrieterrein een n'euw gebouw ZnrriZ', i te plaatsen, opdat de .autotractle be- hoorlijk onde. komen knjgt. Het is I ha:d nodig, dat er verder een n.euwe stortplaats vooi vuil komt. Hiervooi is eveneens een terrein uitgezocht, waar ook een onderkomen voor het peiso-l neel van de stortplaats zal wo.den ge- i bouwd. De huidige dienst vereist twee chauffeurs en 15 man in vaste dienst Spruiten ien 10 man op arbeidscontract. Bij autotractie komt er een besparing van 7 man, want dan zijn er slechts 8 chauffeurs nodig en 12 man. In totaal zal een bedrag van 4C0.0G0 nodig zijn n.l. 150.000.— voor aanschaffing van materiaal, 60.000.— voor het afwer- •X3OOOXDOCXDOOOOOeOOOOOOOOOOeX3e)OOOC)OO©O0O0©O00C00©0O TN VERBAND MET DE SMOKKELAFFAIRE van eieren te CUn(e, waart# 46.800 eieren in beslag werden genomen is het volgende wel Interessant Het is bulten k|)f dat men al gedurende lange t|]d op een zeer geraffineerde wijze eieren naar België trachtte over le brengen; zeer dikwijls met resnltaat. om een bepaald kwantum eieren, waar voor een uitvoervergunning gegeven AMBTENAREN SLAAN TOE Hoewel de douane steeds actief was, heeft men toch tengevolge van een lacune ln de administratieve bepalin gen, t.o.v. het vervoer van eieren, meer dan eens de gelegenheid gehad dt wet te ontduiken. Als men weet, dat aan elke vracht ongeveer 5000. verdiend was, dan kan men nagaan, dat het de moeite loonde iets te wagen In velband met deze aangelegen heid werd te Rotterdam nog van zijn bed gelicht dc heer O., directeur van een bekende exportfirma en groothan del in eieren. Vanuit België kwam ton Belgische wagen naar Nederland KLOOSTER ZAND F. Zaterdag 24 Jan. Groot solistenconcours. KOEWACHT. Zr.'erëag 24 Januari. Uitvoering door lm. v. d. Eeckhout's A--o' deonorkest in Don Bosco om 7.30 uur. GOES Veilingsver. Zuid Beveland. Velling van 21 Januari 1848. Groenten: Spruiten 1135; witlof I 1829, idem II 9.50—18; prei 33—35. groene savoye kooi 22—29. rode kool 11, witte kool 4.50—6, koolrapen 0.50—3, waspeen 7, peen III 10—11 kroten 7, uien 21—28, idem (stek) 1—10 g'.d. alles per 100 k g. bloemkool 71, knolselderij 10, idem III 1.50—4.50 alles per 100 stuks. ook niet onvatbaar voor de zuigtng van onverschil ligheid en.... erger. JN BELGIE worstelt men sterk met 't pro bleem van de godsdienstige onverschil ligheid onder de arbeidersmassa, met name in het Walenland doch ook in sommige streken van Vlaan deren zoals in Gent en omgeving. Een studiecongres te Charleroi heeft er diepgaande aandacht aan ge wijd en heeft o.a. geconstateerd een gebrekkige aan passing van het kerkelijk leven aan de volksmassa's, te gering contact tussen geestelijkheid en volk, de ergernis gegeven door onsociale rijke katholieken, de nog steeds voortdurende ellende onder brede arbei dersmassa's. Daarop aansluitend pleitte men voor een ruimere cn betere verspreiding van de ware katho lieke leer voor een meer directe activiteit van de geestelijkheid, welker eerlijkheid en apostolische wil men overigens buiten twijfel stelt, alsmede voor een meer rechtvaardige verdeling van het bezit. Het probleem ligt te onzent lang niet zo scherp als in België. Maar het blijft toch cok hier bestude- renswaard. De Nederlandse arbeidersmassa is zeker jVTINISTER WITTEMAN had aan de ge- Xmeentebesturen geschreven, dat ze de be lasting op het bezoeken van bioscopen en andere „lichte kunst" moesten opvoeren tot 50 procent. Men kent de deining, die daardoor is ontstaan. De Minis ter hectt nu wat water in de straffe fiscale wijn ge daan. Hij acht het goed, dat van bioscoopvoorstellin gen, waarin Nederlandse journaals en/Of Nederlandse films tot 'n lengte van minimaal 500 meter (in elke voorstelling) vertoond worden, niet meer dan 35 pro cent belasting wordt geheven. Dat is al een prijzenswaardige daad. Dat zal de voorkeur voor al wat buitenlands is wat afremmen. We zouden echter willen blijven pleiten voor nóg een scheutje water. Namelijk een verlichting van belasting voor die films, waaromtrent een bevoegd lichaam vaststelt, dat ze beslist van culturele bete kenis zijn. Kan dat er ook nog niet af, Excellentie? Drukte te Temeuzen JN de nacht van Maandag op Dinsdag is het Nederlands gedeelte van de Spoorwegmaatschappij Mechelen-Ter- neuzen door de Nederlandse Spoorwe gen ove; genomen. Het was ln Terneu zen dan ook te merken dat er iets op til was, want alle hotels waren vol met functionarissen der N.S., die voor de dienstovername naar Zeeuwsch Vlaan deren waren gekomen. Voor de eerste maal in haar historie verschenen ook de N.S.-petten in de straten. Ook in Axel, Huls 'en Sas van Gent waren voor dat li oei ambtenaren der N.3. aanwe zig. Na al hetgeen reeds omtrent deze overname is gepubleeerd, kunnen wij nog berichten, dat alle rijdiensten, dus ook op het Nederlands gedeelte, door de N.M.B.S. zullen worden verricht. Uit de aard der zaak moet de N.s voor deze diensten betalen, maar deze vorm is gekozen, omdat het Nederlands gedeelte te klein is, om daarop een locomotievenloods, reparatiewerkplaats, enz. te laten drukken. Voor de N.M.B.S gelden deze bezwaren niet, omdat deze in de nabijgelegen grote Belgische sta tions over al het nodige beschikken. Wel zullen alle rangeerwerkzaamheden in de diverse stations door de N.S. zelf worden verricht, die ten behoeve daar van reeds enkele moderne diesel-elec- trtsche locomotoren via België naar Temeuzen hebben gezonden, zodat dus enkel de rijdiersten van station tot station door de Belgische locomotieven zullen worden verzorgd. Met deze overname is Zeeuwsch- Vlaanderen weer een stukje dichter bij Nederland gekomen, wat vooral tot uiting zal komen als binnen afzienbare tijd al het personeel in Z. Vlaanderen van N.S.-petten zal zijn voorzien. DIJ de familie B. Kuijl te Rijen was dezer, dagen de dienstbode alleen thuis. had het zo druk met de was, dat ze niet bemerkte, dat een kip van de buren het huls binnenliep en doodgemoedereerd de trap opklauterde. Toen moeder de vrouw 's avonds de kindereu naar bed ging doen. klonk er plot- seling gekakel ln een ledlkantje. De indringster was spoedig verwij derd, maar ze had als beloning voor de gastvrijheid in het bedje een el gedeponeerd. was, op te laden. Deze vergunning was b.v. geldig voor 21 Januari. Men vervoerde nu de eieren op 20 Januari naar do grens. Dit vervoer werd ge dekt door een gelelde-biljet voor bin nenlands vervoer, dat door de export firma of eierhanel was afgegeven voor een handelaar die ln de buurt van de grens woonde. Was men een maal vlak aan de grens dan trachtte men na te gaan of bij eeu bepaalde doorlaatpost 's avonds geen controle was. Men vervoerde dan de eieren op het ultvoerblljet van 21 Januari. Werd men toch bij dc grens aangehouden en gecontroleerd, dan toonde men dit biljet en zei aan de grens te willen wachten tot de andere morgen, het geen natuurlijk geen verwondering wekte, daar alle papieren in orde le ken en mun een alleszins betrouwoaar relaas gaf. Werd men niet aangehouden, dan waagde men de kans en ging de zaak de grens over, waarmede de eieren het land uit waren. De uitvoervergun ning ging dan per luxe wagen onmid dellijk naar de exporterende firma, die op dezelfde vergunning, desnoods aan een ander kantoor, met een an dere Belgische wagen, die in de p.aats van herkomst der eieren wachtte, weer een gelijke hoeveelheid eieren oji de een cn twintigste normaal en legaal uitvoerde. Het kwam dus hierop neer, dat men een keer illegaal en oen keer le gaal op een vergunning de grens oier ging en men de eerste maal het vor- voer in het binnenland doste op oen eigenhandig ingevuld en geschreven geleidebiljet, dat gemakkelijk te krij gen was en waarop door de instaniie die dat biljet uitgaf, nimmer controle werd uitgeoefend. Enkele ambtenaren hadden echter een bepaald vermoeden gekregen, dat er lets niet in orde was, waarop een intensieve controle aan de grens volg de met als resultaat, dat aan dit lucra tieve bedrijf een eind kon worden ge maakt. ORGANON oss (Adv. 315.00) (Adv. 314.oo> Oorspronkelijke roman uit 't Russische spionnenleven. 64) Maar, als ze leeft, zal ik haar terug vinden, al moet ik m'n eigen leven duizendmaal op het spel zetten. En. hij besloot, getrouw aan de afspraak zich naar de oude volksbuurt te bege ven, waar zijn vroegere teringachtige makker gewoond had. Die buurt lag aan de andere zijde van de Newa. ver weg, wel twee uur gaans. Er liepen op dit uur geen trams meer. en 'n taxi nemen, wilde hij niet, omdat-le wist, dat de meeste chauffeurs, die des nachts de taxi's bedienen, geheime spionnen waren, of voor speciale dien sten betaald werden In de Russische hoofdstad was na de revolutie niemand meer te vertrouwen. Hij ging te voet in de richting van de Anisjkobrug over het Petersplein met het schitterende Winterpaleis, waarom door de Rode en Witte Garde zo bloedig was gestreden. Dan ging-ie, dwars door tie Wasilll-Ostrow-wijk waai de aanzienlijke Duitse kooplieden voor de oorlog woonden en wier huizen door de soldaten der Rode Garde werden leeggeplunderd. Wei schrijnend was de tegenstelling tussen de paleizen en de opeen-gehoopte krotten in de volks buurt waar Jewssje eenmaal woonde. Hier was geen licht, geen lucht, geen ruimte. De autoriteten hadden welis waar in den beginne de deftige hulzen der rijken ter beschikking van de dak- lozen gesteld, om de grote hongerende massa aan zich te binden, maar die vreugde was van korte duur geweest. De huizen zagen er spoedig uit als vee stallen. Er moest geld bij om ze te doen onderhouden Nadat de daklozen er een jaar gehuisd hadden, waren de won'n»en waarde'oos. De ru'me be'ss- ting. die er vroeger door in de rijkskas vloeide, hield niet alleen op: de rege ring moest bijpassen, en het geld daartoe was niet disponibel. Michaël, somber gestemd en vol angstgedachten over Alexandra's lot. vervolgde z'n weg, diep in gedachten Het grote geluk, dat hij, één ogen blik gezien en bezeten had, was hem met één slag weer ontrukt. Dat maakte z'n verhittei ing des te Intenser. O, als het hem eens gelukt was, met haar ae Zweedse grens te bereiken. Welk een heerlijk vrij leven zouden ze daar sa- men geleefd hebbene verlost uit de Russische hel! Daar zou-ie gewerkt hebben aan z'n schrijftafel, om de hele beschaafde wereld te waarschuwen voor 'n regime, dat alleen spreekt van rechten, rechten, maar, dat van plich ten, voor zover het de leiders betreft, niet wilde horen Plichten, Ja, die zijn er inderdaad te vervullen, maar alleen die plichten, die zij voorschrijven en doen nakomen met de knoet en de karabijn, plichten door hen opgelegd en die hun macht des te hechter ma ken ..Ik sta wéér alleen", zei-le tot zichzelf, „maar ik geef de strijd niet op. want nu heb ik een dubbele plicht t,e vervullen.". Diep in de nacht bereikte hij de Basiliek-Steeg, 'n nauw straatje, waar in de hoge, maar zeer smalle, vervallen woning van de oude Petroff stond. Pe- troff was een verarmde huidenkoop man, die zijn pakhuis tot woonruimte had ingericht en het grootste deel van die woning aan arbeiders verhuurde Zou-ie nog ln het sous-terrain wonen? 't Was doodstil in deze Steeg, waar geen enkele lantaarn brandde. Micha el's hart bonsde sneller bij de gedachte dat Alexandra misschien hier vóór hem zou zijn aangekomen. Nu zij hem ontnomen was, voelde hij pas, hoe hartstochtelijk lief hij haar had. Haar bekentenis, dat zij, op haar beurt, hem beminde, had hem een stralend won der toegeschenen, 'n openbaring, waar in iets groots, iets heiligs lag. Nu was het leven weer de moeite waard, ge leefd te worden. Deze twee zielen had den elkaar lief gekregen in de opgang naar eenzelfde ideale doel: doen wat tn hun vermogen ligt, om hun even mensen te vrijwaren voor al te grote ellende n hun een beetje geluk te ve-schaffen. Hij klopte zacht op het luik van het sous-terrain, maar, van binnen-uit kwam geen teken van leven. Hij klopte nogmaals, lang achtereen. Toen hoorde hij een zacht gestommel. Onder aan 'n stenen trap was een deur. Deze ging langzaam open en 'n stem vroeg achter de kier: „Wie daar?" „Zijt gij het Petroff?" -,.Ja, die ben ik. Wat wilt ge midden in de nacht?" Ik ben een van de vrienden van Jewssje, Je weet wel, Petroff." „Jewssje?" klonk de stem geschrok- ken..-" die ken ik niet, die heb ik nooit gekend. Ik ben geen contra-revolutlon- nalr, ik doe mijn plicht als trouwe bur ger van de Sovjet-Republiek. Ga heen en laat me met rust". „Petroff., kent ge_. Gorocha niet meer?" „Nee, nee, ga heen, Ik héb geen ken nissen on vrienden, ik ken niemand" ..Petroff, wat Is er met ie gebeurd? Zie me in het gezicht. Ik ben Goro cha zelf." Nu ging de kleine deur tets verder open. De oude Pctioff stond 'n z'n o"4c"V)ci'cn, met in de hand 'n stompje brandende kaers: 'Wordt vervolgd" ZATERDAG 24 JANUARI. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 nws. 7.15 gymn. 7.30 jnorgengeb. 7.45 Maria teraere; 8.00 nws; 8.15 pluk de dag. 9.00 voor do vrouw; 9.05 Eng. kamerork. muz. 10.00 kleutorvertelling. 10.15 Ce- sar Franck en Vincent d'lndy, 11.00 Zonnebloem. 11.45 guitaar, 12.00 Ange lus, 12,03 piano. 12,30 weerpr. 12,33 Klaas van Beeck. 12.55 zonnewijzer 13,00 Ned. strljdkr. 12,30 Klaas van Beek. 13.50 film en loneel. 14,10 Vera Lynn- en Grace Fields. 14.20 Eng. les beginners. 14.40 kamerork. 15.15 cono. der jongeren 15.45 kiosk. 16.00 Franse muz. 16,20 braille-blb'.iotheek. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Ma rian Anderson. IS.'. 5 buit oil. overs 18,30 Ned. strijdkr. 19.900 nws 19.15 j Nederl. in Dultsl 19.30 ork. z. naam. I 19.50 banden die binden 20.00 nws. 20.05 gew. man. 20.12 welke plaat? 20.30 lichtbaken. 21.00 Negen heit de klok. 22,00 dansles. 22,37 actualiteit. 22,45 avondgeb. 23.00 nws. 23,20—24.00 Mozart. HILVERSUM II. 415 M. 6.45 weer pr. 7.00 nws. 7.15 gr. 8.00 nws. 8,18 Sil- vestri kwartet. 8,35 morgenkl. 9.30 w.st. 935 licht ork. 10.00 morgenwijd. 10.20 feuilleton. 10.35 Russ, lied 11.00 raöto- lympus; 11.30 amateurs. 12.00 koor. 12.30 weerpr. 12,33 orgel, 13.00 nws. 13.15 kalender, 13.20 Miller-sextet. 13.50 musette, 14.00 lied. 14.15 harmonie, 15.00 onderwijs. 15.15 gr. 16.00 lezing recht 16,15 amateurs 16.45 art. staal kaart, 17,15 cone. Beethoven. 18.00 nws. 18,15 sport. 18,30 Om dc twintig 19.00 Mozart en Debussy 19.30 voor de jeugd. 19.45 Bijbellezing. 20.00 nws. 20.08 dingen v. d. dag, 20.15 Winkel van Slnkel, 21.15 bulteal overz. 21.30 Vlndobona, 22.00 hoorsj. Lady Don», 2230 Ramblers 23.00 nw*. 23.15 hob byhoek 25.04—24.00 gi'.

de Stem | 1948 | | pagina 2