Blok tegen het communisme Molotof feliciteerde Hitier Dimitroüeen snoever en bullebak Verduistering van f 15000 Bioscoop weinig of niet duurder een addertje onder het gras Benelux Benelux-Ianden uitgenodigd om toe te treden tot een West-Europees blok IN 'T KORT Beieren willen niet helpen Onbekende punten met Van Zeeland staat er buiten 0*% REPARATIE VIERDE JAARGANG No. 980 VRIJDAG 23 JANUARI 1948 Prinses Margriet kreeg een pop Demobilisatiespeldje voor goede dienst Moord in Tiel Rondborstige taal van Bevin ^Bemande koffers Bewolkt Kronkelige verklaring van de Commissie van Goede Diensten Djokja meldt: bestandsschending Wegens de schitterende successen in het Westen Hoe Moskou en Berlijn Europa verdeelden Oester-expert naar Amerika n r/ 'K C> t 2.^ 4* lydh/VUXVt fóeep mMwmrwiW van der Steen Mm harnas n ver. ropst,c//e moet met re/r/ameren, wont Sushe en IWistre 20//en het smeren L uw van het Leger iske en Wiske zul- rote rol In moeten Ie tijd dringt. willen nemen dat onze Zeeland is gevestigd te .ONDENSE KAAI 19-19a eeland geen ander adres is een kostbaar bezit, i bij ..Singer" herstellen g, goedkoop en afdoend I SOORTEN NAAÏMA- ONS GEREPAREERD, 1AREN MEE. ad naar bovengenoemd 122—oo ilden, olie, garens enz. MAATSCHAPPIJ N.V te modernste Ame- xsendaal op Maan- "entraal, Stations- aakkundig en tech 'uur tot Uw dienst j rig meien Rotterdam-N. 20900 Uitgave van de ..Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicht. A, F J Aernoudts C J v Hooteghem A E Langenhorst. Mr. Dr. A J J M Mes Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij-vooruitbetaling 1 3 38 per kwar taal. per post t 4 25. per week (uitsluitend bu niet postbestelling) 026. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen vooi buitenlandse, abonnementen worden op aanvraag verstiv Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsmgel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. rpER GELEGENHEID van haar vijfde verjaardag heeft H. K. H. Prin ses Margriet van de Nederlandse koop vaardij een pop cadeau gekregen, ge kleed in een matrozen-uniform van de Koopvaardij. Daarbij behoort een kle renkast, die alle bij de Koopvaardij in gebruik zijnde officiers-uniformen van kapitein tot derde stuurman bevat. "W'A EEN woordenwisseling in een café hebben een 37-jari- ge fruithandelaar en een 31-jarige havenarbeider de ruzie op straat voortgezet. De havenarbeider ge bruikte daarbij een broodmes, waarmee hij de fruithandelaar zo danig stak, dat deze ter plaatse overleed. rr H. DE PAUS heeft goedgekeurd de stichting van een nieuwe pro vincie van de paters Maristen, welke provincie België, Luxemburg, Neder land en Noorwegen omvat. Tot pro vinciaal hiervan werd benoemd pa ter dr. Eduard Pisters, geboren te Hulsberg (Limburg). pRINS BERNHARD, die enige da- gen in Engeland verbleef, is vergezeld van de Hertog van Glouces ter (een broer van de Engelse koning) gister in ons land teruggekeerd. rpRYGVE LIE, de secretaris generaal der Ver. Naties, is gisteravond in den Haag gearriveerd om te zien of de residentie genoeg ruimte biedt om een vergadering der V. N. daar te houden. De kans voor den Haag is echter niet groot. OP HETZELFDE MOMENT, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, in" het Lagerhuis anderhalf uur lang zijn met spanning tegemoetgeziene verklaring over de buitenlandse politiek van Engeland aflegde en daarbij besprekingen aankondigde met de Benelux-Ianden over met deze landen door Engeland en Frankrijk af te sluiten verdragen, is gister in Parijs namens de Franse regering een gelijknamige verklaring- afgelegd. De Britse en Franse vertegenwoordigers te Den Haag, Brussel en Luxemburg hebben inmiddels de ministers van-Buitenlandse Zaken dezer drie landen voorgesteld de middelen om de betrekkingen met Frankrijk en En geland tot ontwikkeling te brengen, te bestuderen. De voorstellen hebben betrekking op het sluiten van over eenkomsten die zijn te vergelijken met het verdrag van Duinkerken. TTITBETALING kolcngelden aan de postkantoren (meebrengen bon 78 B.V. en/of 81 B.V.), Vandaag: Cr. t.m. Dri. Maandag: Dro t.m. Fa. ttET BEWUSTE verdrag van Duin- kerken is op 4 M,aart 1947 tussen Engeland en Frankrijk gesloten. Het is een bondgenootschap en behelst o. m. dat ingeval van agressie of van een op agressie gerichte politiek van de zijde van Duitsland tegen een der beide landen, deze landen elkaar met alle mogelijke militaire en andere hulp zullen bijstaan. Treden de Benelux-Ianden dus België, Nederland en Luxemburg tot dit verdrag toe, dan wordt een stevig blok van 5 partners gescha pen, in wier handen de „consolida tie van West-Europa ligt". In dit blok zullen ook andere Europese landen van historische be tekenis worden opgenomen, zo deel de Bevin zijn Lagerhuis mee, on der meer het nieuwe Italië. De organisatie van het Westen van Europa moet economisch gesteund worden, zei Bevin o.m. verder. Dit sluit volgens hem in: De nauwst mogelijke samenwerking met het gemenebest en de Overzeese gebiedsdelen, niet alleen de Britse, maar ook de Franse, Nederlandse, Belgische en Portugese. Zij bezitten grondstoffen, voedsel en hulpbronnen, die tot groot weder zijds voordeel aangewend kunnen worden en in het belang van de be volking van het gebied zelf en in dat van Europa en de hele wereld. Verwante zielen direct of indirect te doen beheersen door een macht, waarbij van elk middel gebruik wordt gemaakt, ben ik genoodzaakt de conclusie te trek ken, dat dit zal leiden tot een nieu we wereldoorlog". Dit was eerlijke en rondborstige taal. Net zo rondborstig als de wijze warop Bevin Dimitrov tekende als 'n „snoever en een bullebak". Geen verbrokkeling OPREKENDE over Duitsland beklem toonde Bevin, dat Engeland nog steeds tegen verbrokkeling van Duits land is. Omdat „de verbrokkeling van Duitsland onvermijdelijk het ontstaan van een soo-t irredentisten-beweging tot gevolg zal hebben, die niet de her rijzenis van een vredelievend Duits land maar van een oorlogszuchtige geest met zich zal brengen". TN aansluiting op Bevin's rede seint Reuter nog uit Londen, dat België Nederland en Luxemburg waarschijn lijk zullen betrokken worden bij het werk van de aanstaande driemogend- hedenbesprekingen over Duitsland, welke denkelijk over twee weken te Londen zullen worden gehouden. gingen van Duitse zijde, doch veel eer bedoeld is als een tegenblok te gen het communisme. Bevin zei nog meer over de Sovjet- Unie, die hem uiteraard zwaar op de maag ligt. Het is de politiek van de Sovjets ge weest, aldus Bevin, om met alle mid delen communistische controle in O.- Europa te bewerkstelligen en het blijkt dat in het Westen hetzelfde doel wordt nagestreefd. Wij hebben deze metho de kunnen opmerken in Polen, Bul garije en Hongarije en onlangs in Roemenië en volgens deze informaties worden elders soortgelijke pogingen aangewend. Nieuwe wereldoorlog TJIJ WEES er verder op, dat de na- buren van Griekenland in de Bal kan de spot hebben gedreven met de Verenigde Naties. Er bestaat echter 'n zeer groot gevaar, zo waarschuwde Bevin, dat zij en hun Sovjet-mentors hier een grote misslag begaan. „Ik zou hier plechtig tot de grootste voorzich tigheid willen adviseren Provocaties van deze soort leiden tot ernstige ver wikkelingen." „Als men voortgaat met een poli tiek waarbij getracht wordt Europa Ontrouw Goese expediteur rjE Goese politie heeft licht gebracht in een zeer ernstige verduisterings zaak, waarvan verschillende rederijen de dupe zijn géworden. Verdachte in deze affaire is de expediteur W. v. d. H. te Goes, die samen met zijn broer de firma vormt. Verdachte heeft de slechte gewoonte gehad om gedurende een geruime tijd de gelden welke hij op rembourszendin- gen ontving, voor zichzelf te gebruiken, cmdat hij financieel moeilijk zat. In totaal is door deze handelingen een 15.000.zoek geiaakt, waar alleen reeds de rederij Koppe te Amsterdam voor 8000 bij betrokken is. Toen onlangs de gebroeders hun fail lissement aanvroegen, hebben zij de achtergehouden gelden wel in het pas sief laten opnemen, maar dit wiste de gepleegde verduistering niet uit. Tegen W. v. d. H. is proces-verbaal opge maakt. yOLGENS de „Daily Telegraph" zal Finland waarschijnlijk gedwon gen worden evenals andere nabuur- staten der Sovjet-Unie een defensief militair verbond met dit land aan te gaan. ACHT Groningse meisjes van ca. 13 jaar maakten er een gewoonte van uit winkels lippenstiften, potloden, ci- garettenkokers, poederdozen, zakmes sen etc. te gappen. Zij huilen nu tra nen met tuiten, omdat de politie ach ter de „bende" is gekomen. A MSTERDAMS begroting vcor het nieuwe jaar sluit met f 170.353.555 aan inkomsten en uitgaven. Dit is voor het eerst sedert jaren, dat da hoofdstad een sluitende begroting heeft. ("JADOGAN Brits gedelegeerde bij de V. N„ heeft medegedeeld, dat de Britse regering weigert een haven voor Joodse immigratie open te stellen voor de beëindiging van het man daat (15 Mei). nriNUS OSENDARP, de destijds zwaar bewierookte hardloper werd op aandringen van zijn vader NSB-er en werd rechercheur bij de SD Hij arresteerde goede vaderlanders en schoot op illegalen. Verschillende ar restanten vonden le dood Tegen Osendarp is nu 15 jaar geëist AI AAR VERLUID f blijft Engeland krachtig protesteren tegen de even tuele devaluatie van de Franse franc. /AN VOOR ZIE NE omstandigheden voor v behouden wordt het s.s. „Volen- dam" dat met ruim 1100 militairen uit Nederlandsch-Indië aan boord op de thuisreis is. Zaterdag in de vroege morgen te Rotterdam verwacht. De ontscheping zal Zaterdagmorgen om 10 uur een aanvang nemen. n JJET WETSONTWERP tot nationali satie van de Nederlandse Bank is gisteren na re- en dupliek door de Tweede Kamer met 52 tegen 23 stem men aangenomen. ]N 47 zijn in de t/estelijke bezettings zones van Duitsland 60 noodker ken gebouwd, waarvan 24 in de Britse zone. jjf yANDAAG vertrekt uit Rotterdam het ss. „Watcnan" met aflossings troepen naar Indm yOLGENS sommige berichten wordt T.'r-00 Goede Week een opstand n Ita.ie verwacht, cd touw gezet door de communisten. .Buitenlanders" ne men reeds maatregelen om deze op stand via een aanval cd de Italiaanse Actriaanse kust te ondersteunen- TTET WAS te verwachten, dat de openhartige Bevin ook z'n woord je zou zeggen over de Sovjet-Unie. „Niets van hetgeen Engeland gaat ondernemen zal gericht zijn tegen de Sovjet-Unie. of tegen enig ander land, maar wij hebben het recht de verwan te zielen in het Westen te organise ren zoals de Sovjet-Unie de verwante zielen in het Oosten heeft georgani seerd, zo betoogde hij Deze uitlating wijst dus erop, dat het pogen om een groot West-Euro pees blok te vormen niet alleen be trekking heeft op samenwerking bij eventuele toekomstige agressicpo MENSEN SMOKKELEN in kof- fers is niets nieuws. Doch dat diplomaten zulks doen is wel nieuws en zeker als die smok kelhandel in Rusland .gebeurt. Twee Argentijnse diplomaten zijn namelijk tegen de lamp gevlogen toen zij trachtten per vliegtuig twee „bemande" koffers van Mos kou naar Praag te brengen. Het geval kwam uit omdat de man in het ene koffer het te benauwd kreeg en beleefd op de koffer- wand klopte om „uitgelaten" te worden. Dat gebeurde toen het vliegtuig al ettelijke kilometers in de lucht had afgelegd. De diplomaten zijn nu uit de Sov jet Unie gewezen. In Moskou spreekt men vol verontwaardi ging van „schromelijk misbruik der diplomatieke rechten en schandalige schending van het in ternationale recht". In Argentinië '■'"f geschil op vriendschappelijke wijze is bijge legd.... Weersverwachting geldig tot ne cnavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan eni^e regen of sneeuw en plaatselijk nevel of mist. Aanvan- Ksiiïk zwakke en veranderlijke wind. Later wat toenemend en draaien-J naar Oostelijke richtin gen. Enige daling van tempera tuur met voornamelijk in het Noorden en Oosten van het land Ii"hfe vorst. Lat-r op d» dag zal de '-irm-ratuur in het Zuiden en roi-'den weer enige graden oplo pen. Heden zon onder 17.09 uur en maan onder 4.50 uur. Zaterdag i on 8.33 ennur en maan op 13.31 uur. JN BEiE-.EN dreigt een staking uit te breken waarbij 1 millioen ar beiders zijn betrokken. In verband daarmee is gisterenavond het Beierse kabinet in spoedzitting bijeengekomen Beieren was aangewezen om voedsel te leveren aan andere gedeelten van Duitsland, daar het een overschot heeft. De vakbonden voelen er ech ter niets voor hun landgenoten te helpen en zijn plotseling met meer voedseleisen voor de dag gekomen reden om te veronderstellen dat een' bepaalde politiek achter dit alles schuilt. Inmiddels heeft het Anglo-Ameri- kaanse bestuur maatregelen kunnen nemen om meer vet en suiker in de hulpbehoevende gebieden te distribue ren, het broodrantsoen is echter klei ner geworden. Het geallieerde bestuur blijft er echter op -vijzen dat de crisis uitsluitend aan Duitse sabotage-daden en opzettelijke slechte distributie- maatregelen der Duitse instanties is te wijten. JJOOR geknoei met postwissels is op het postkantoor van Ensche de een bedrag van enige duizenden guldens verduisterd. yHANS IS BEPAALD, dat de Ronde Tafel Conferentie officieel zal worden geopend op Dinsdag 27 Ja nuari te '0 uur cm. in het gebouw van de E - ste Kamer der Staten- Generaal. QVER DE KWESTIE van de verhoging der vermakelijkheidsbelasting, waar* over al heel wat te doen is geweest hebben de ministers van Binnenland se Zaken en Financiën zich nader beraden. Zij hebben thans in een circu laire aan de gemeenten hun nieuw standpunt uiteengezet Voor bioscoopvoorstellingen wordt een vermakelijkheidsbelasting van 45 procent over het algemeen door de ministers verantwoord geacht. Voor voorstellingen, die echter dienstbaar gemaakt worüen aan de opvoeding en voorlichting van het publiek kan worden volstaan met een belasting van 35 procent. Onder deze voorstellingen vallen die waarin naast andere films, een Nederlands journaal en/of culturele en wetenschappelijke films worden vertoond tot een gezamenlijke lengte van tenminste 500 meter. Waar nu vrijwel alle bioscopen 500 meter culturele film brengen, zal over het algemeen het publiek niet of niet veel duurder uit zijn. Hoog stens lean dit 5 of 10 procent zijn. Dit mede door het feit, dat met in gang van 1 April de bioscooptaricven met 12 procent moeten verlaagd worden. Vermakelijkheden die gerangschikt worden onder de „levende kunst" wor den ingedeeld in klassen, waarvoor 20, 45 of 50 procent belasting kan geheven worden. De hogere belasting op deze voorstellingen kan op het publiek ge heel worden verhaald. A AN gedemobiliseerde militairen van de Koninklijke Marine, die tussen 10 Mei 1940 en 1 November '45 gedurende zes maanden werkelijke dienst hebben gedaan en die dienst op goede wijze hebben verricht, zal een demobilisatiespeldje worden uit gereikt. Dit speldje (links) uitbeeldend een onklaar anker met kroon, gedragen door twee palmtakken, is vervaardigd van verguld metaal en mag slechts woruen gedragen ">p burgerkleding. Aan gewezen militairen bij de Ko ninklijke Marine, lie tussen 15 Aug. 1945'en een nader te bepalen datum ten minste zes maanden dienst heb ben gedaan in Nederlandsch-Indië en die dienst op goede wijze hebben ver richt zal een demobilisatie-insigne D. N.I. worden uitgereikt. Dit insigne (rechts) vertoont dezelfde voorstelling als het demobilisatie-speldje. TEERST THANS is uit Batavia de verklaring in ons land aangekomen, die namens de Commissie van goede diensten Zaterdag jl bij het sluiten van de wapenstilstandsovereenkomst is voorgelezen. Deze verklaring, vijf punten omvattend, was totnutoe in ons land onbekend. Het is de verklaring waarover ook Paul van Zeeland gisteren en vandaag heeft gesproken. In deze vijf punten valt het tweede op, dat zegt: Door de Comissie wordt verstaan, dat het uiteindelijk aanvaarden door de partijen van de 6 politieke begin selen, aangeboden door de Commis sie, in geen enkel opzicht de status van partren ka* veranderen of wij zigen, in het bijzonder met betrek king tot de verhouding tot de Vei ligheidsraad. De goede lezer voelt hier ongetwij feld met ons een addertje onder het gras. Dat heeft de Nederlandse dele gatie op de „Renville" blijkbaar ook wel gevoeld. En dat zal dan ook wel de reden zijn waarom deze delegatie een slag om de arm heeft gehouden en zich een eigen nadere motivering, na contact-opname met den Haag, heeft voorbehouden. Immers uit deze passage zou kun nen blijken, dat de republiek een apart geheel blijft zoals zij dat wenst en dat aan alle mogelijke en on mogelijke eisen van de republiek niet getornd kan worden. Bezien in dit licht wordt ons pas duidelijk, het gezegde van Graham, het Ame rikaanse lid der Commissie van goede diensten, tot Djokja: „You stay what you are". In ons oog blijft het echter onbe grijpelijk, waarom de Nederlandse de legatie, alhoewel nattigheid aanvoe lend, deze verklaring Zaterdag jl. al leen maar met een slag om de arm heeft aanvaard. Waarschijnlijk, omdat ze geen gelegenheid heeft gekregen de 5 verklarende punten vooraf te bestuderen? Beter was het evenwel geweest niet te tekenen! Het is ook heel goed begrijpelijk, dat over de bewuste passus in Djok ja door de Commissie van goede diensten flink is gepraat en dat daar op nu de geheime beloften slaan, ervat in de notulen, die slechts „onderhands" aan de Nederlanders bekend zijn geworden. Want naast het kronkelige punt 2 der commissie-verklaring blijft het feit bestaan, dat er door de commis sie een toelichting is geschreven die jyjOLOTOF GING GEHEEL ACCOORD met Duitslands aanvallen op Dene marken, Noorwegen, Nederland en België in het voorjaar van 1940, aldus blijkt uit de documenten, welke het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken thans heeft bekend gemaakt en welke handelen over de Duits Russische betrekkingen na het ontslag van Litwinof in Mei 1939 tot aan Hit- Iers opmars tegen de Sovjet-Unie op 22 Juni 1941. T>e Duitse ambassadeur te Moskou, deelde Molotof op 7 April 1940 mede, dat de invasie in Noorwegen en Denemarken was uitgevoerd in verband met „absoluut betrouwbare berichten over een dreigende Engels Franse inval" in die gebieden. Mo lotof heeft toen geantwoord, aldus 't telegram van de ambassadeur dat de Sovjet-Regering ten volle begreep dat Duitsland gedwongen was maatrege len te nemen en dat de Engelsen ze ker veel te ver waren gegaan. Zij hadden zich niets gelegen laten lig gen aan de rechten van neutrale lan den. Tot besluit zou Molotof hebben gezegd: „Wij wensen Duitsland een volledig succes bij zijn defensieve maatregelen" Op 18 Juni meldde de Duitse am bassadeur aan von Ribbentrop, dat Molotof hem bij zich had ontboden ter overbrenging van de hartelijke ge lukwensen van de Sovjet-regering met het schitterende succes van de Duit se strijdkrachten. INVLOEDSSFEREN AFGEBAKEND aan de republikeinen bekend was en die voor de Nederlanders onaanvaard baar was. Nog een verklaring T>E COMMISSIE van goeae diensten heeft nog een verklaring tijdens het tekenen der wapenstilstandsover eenkomst het licht laten zien, waar van totnutoe in ons land geen weet was. In deze verklaring wordt ge vraagd republikeinse officieren met de leden van de Commissie van goede diensten toe te laten in de door de Nederlanders bezette gebieden ter eva cuering van republikeinse elementen in deze gebieden. Uitgesteld. (OORSPRONKELIJK zou vandaag weer een bijeenkomst op de Ren ville plaats hebben. Deze bijeenkomst schijnt echter uitgesteld te zijn tot volgende week. Intussen heeft de Ne derlandse delegatie haar commentaar aan de Commissie van goede diensten overhandigd. Geprotesteerd is daar bij ook tegen het sluiten van een vriendschapsverdrag van Djokja met Egypte. Terecht wordt dit inbreuk op het souvereiniteitsbeginsel genoemd, Nederlandse actie TNTUSSEN heeft Djokja al weer een schending van het wapenstilstands bestand door de Nederlandse troepen rondgebazuind. 300 man Nederlandse troeoen zouden namelijk volgens re publikeinse berichten kamoongs bij Malang hebben aangevallen en „zware schade hebben veroorzaakt" Deze ac tie is nog niet van Nederlandse zijde bevestigd, heeft zij echter plaats ge had dan is dit uiteraard niet zonder dringende reden geoeurd. Samenwerking QOST-INDONESIE en de republiek Djokja hebben gisteren gelijktij dig hun wederzijdse erkenning als deelstaat in de Verenigde Staten van Indonesië bekend gemaakt Beiden zul len zij nu „samenwerken aan de ver wezenlijking van de gemeenschappelij ke idealen van het volk van geheel Indonesië". rse teksten van verschillende ge- hei me protocols, behorend bij de verdragen tussen Duitsland en de Sovjet-Unie zijn thans in Washing ton ook gepubliceerd. O.a. een pro tocol waarbij de Noordelijke grens van Lithauen werd vastgesteld als grens tussen de Duitse en Sovjet-in vloedssferen. Het bevatte de clausule, dat Polens onafhankelijkheid latei- zou worden bepaald door een vriend schappelijke overeenkomst, terwijl Duitsland verklaarde geen politieke belangen te hebben in Zuid-Qost-Eu- ropa. Een ander geheim protocol bij het vriendschapsverdrag van 1939 plaatste Lithauen in de Sovjet-Rus sische invloedssfeer. Er was ook een protocol, waarbij Duitsland en de Sovjet-Unie overeenkwamen, Poolse agitatie tegen een van beide mach ten in haar respectieve delen van Po len te onderdrukken. DE BREUK A ndere Vina e documenten beschrijven, hoe Hitier en Molotof in Novem ber 1940 te Berlijn onderhandelden. Wat daai besproken werd, was reeds volledig bekend door de onthullingen var Byrnes in zijn boek „Eerlijk ge- u&mt-a zegd". Hitier schetste toen, hoe na de Engelse nederlaag Duitsland zijn oude Afrikaanse koloniën terug zou krijgen, Japan zijn gang mocht gaan in Groot Oost-Azië en de Sovjet-Unie haar aspiraties in de richting van de Indische Oceaan kon uitkuren. Van Z. O. Europa zou Duitsland afblijven en het zou de wens der Sovjet-Unie inzake een vrije doortocht door de Dardanellen ondersteunen. Molotof noemde dat alles zeer be langwekkend, doch hij had enkele wensen, welke hij direct vervuld wil de zien: terugtrekking der Duitse troepen uit Finland, een Russisch— Bulgaars pact, een garantie van de nieuwe Roemeens—Russische grens. Hieruit ontstond de onenigheid, wel ke de conferentie deed mislukken. Een magnd later gaf Hitier bevel een operatieplan tegen Rusland uit te werken. In Januari 1941 liet Moskou nog aan von Ribbentrop weten, dat de Sovjet-Unie bereid was zich bij net viermogendhedenpact aan te sluiten, nuts de Duitse troepen Finland on middellijk verlieten, een Russisch Bulgaars bijstandspact kon worden afgesloten, de Sovjet-aspiraties in de richting van Irak en de Perzische Golt werden erkend en Japan Noord Sakhalin zou opgeven. Op dit aanbod heeft Moskou nooit een antwoord ontvangen. T}E HEER VAN ZEELAND heeft tegenover de correspondent van het ANP te Brussel een heel lange verklaring afgelegd, die doet uitkomen, dat hij niets weet en ook eigenlijk niets begrijpt van de jonaste ontwikkeling van zaken te Batavia. De stukken, welke Zaterdag j.L op de „Ren ville" ter tafel zijn gekomen, kent hij en hij weet ook, dat ze door beide partijen waren aan vaard. Het is vanzelfsprekend, zo voeg de er aan toe, dat het secretari aat van de 'commissie in de loop van haar onderhandelingen ver slagen (compte-rendus) opstelt. Het is altijd de politiek van de commissie geweest aan beide par tijen de verslagen te doen toe komen, die hen in het bijzonder betreffen. (Maar dat ene verslag heeft ons dan toch veel te laat bereikt. Red.) Ik ben er zeker van dat het niet bij de commissie ligt re bepalen, wat de rechten van de partijen zijn Ook zei de heer van Zeeland, dat de commissie als zodanig slechts gebonden is door haar officiële beslissingen. De individuele ver klaringen van onverschillig welk van haar drie leden, kan de com missie als zodanig niet binden. Ondertussen echter klampt de republiek zich blijkbaar vast aan een haar ter kennis gebrachte in- terpretatie, welke wel een over schrijding van de bevoegdheden der commissie betekent. Als de republiek die interpretatie niet zonder voorbehoud los laat, kan er van verdere onderhandelin gen geen sprake zijn. CEDERT HET BEGIN van dit jaar, heeft het leven der lage landen een andere vorm gekregen. Op de eerste Januari van het jaar 1948 werd de eerste stap gezet op de weg naar de verwezenlijking van de Benelux- gedachte, een weg, waarop nog vele hindernissen en struikelblokken val len weg te nemen, doch welke uit eindelijk leidt en leiden moet naar het einddoel: het totstandbrengen van een Economische Unie tussen België. Nederland en Luxemburg. Als dat doel is bereikt zullen nóch invoer rechten, noch goederencontingente- ringen of deviezenrestricties de han del tussen deze drie landen belem meren en zullen de voorwaarden ge schapen zijn voor een gemeenschap pelijke handelspolitiek. rjover is het thans nog niet, doch wel is op het scheidingsuur van 1947 en 1948 de nieuwe douane-over eenkomst in werking getreden en het daaraan verbonden gemeenschappe lijke tarief ingevoerd. Van Nederland se zijde werden de invoerrechten van voor de oorlog, vervat in de Tarief- wet 1934, ingetrokken. Ze waren reeds geschorst op 13 November 1945. Hiervoor in de plaats kwam het nieuwe gemeenschappelijke tarief volgens het Tariefbesluit 1947, waar door tegenover het buitenland een geheel nieuw systeem voor onze tol- diensten ontstond. Het reizigersverkeer zal in het al gemeen weinig moeilijkheden onder vinden van de nieuwe bepalingen. De invoerbelasting en de equivalente rcehten, samenhangende met de bin nenlandse accijnzen worden nog steeds geheven maar voor het goe derenvervoer zijn er wel degelijk in grijpende veranderingen gekomen. Een importeur van dameskleding stoffen uit Frankrijk bijv., die vóór I Jan. 1948 een bedrag van 3 procent invoerbelasting verschuldigd was. moet nu na 1 Jan. 1948 24 procent van de waarde aan invoerrecht plus 3 procent invoerbelasting betalen. Nieuwe douanevoorschriften Oinds 22 December 1947 hebben de Belgische douanen in Esschen nieuwe voorschriften gekregen, wel ke ten onrechte op naam van „De Benelux" worden geschoven. België begint echter ook de nood zakelijkheid te voelen van een zuinig deviezenbeheer. Goederen, welke niet het karakter hebben van een handelsartikel tot 'n waarde van max. 2500 fr. zijn thans in België vrijgesteld van een uitvoer vergunning. Hieronder vallen dus schoenen, hoeden, stoffen etc., het geen niet inhoudt, dat deze goede ren vrij in Nederland kunnen wor den ingevoerd. In België is uitvoer van goederen, welke wél het karak ter van handelsartikel dragen, in- dieu het een hoeveelheid van meer dan 1 kg betreft, verboden. Uitvoer van pharmaceutische arti kelen, zelfs hoeveelhedei) minder'dan 1 kg is eveneens niet geoorloofd. On der dit verbod vallen ook buiten- en binnenbanden, reSSrvemotorbrand- stof en voedingswaren. Wel mag men meenemen, tot een gewicht van 1 kg. levensmiddelen, die voor het verbruik zijn bereid zoals chocolade, vlees- conserven e.d. Nadrukkelijk worden hiervan uitgezonderd koffie, boter en andere eetbare vetstoffen. Het uit voeren van voedingsmiddelen uit Bel gië is dus verboden en hieronder val len vanzelf bananen en sinaasappe len, omdat dit geen voor het ver bruik bereide artikelen zijn en kof fie, omdat dit artikel extra is uitge zonderd. Er wordt hoger gemikt rpoch hebben deze maatregelen slechts een tijdelijk karakter. Ze zijn noodzakelijk vanwege de grote tekorten aan goederen in de na-oor- logse periode, waardoor weinig sta biele verhoudingen zijn ontstaan. Voor het tot stand komen van de Economische Unie moeten moeilijk heden van veel groter formaat wor den overwonnen. De loon- en prijs politiek In de drie betrokken landen moet aan elkaar worden aangepast. De sociale en monetaire politiek zal moeten harmoniëren, waarna als zwaarste opgave nog overblijft het nivelleren van de verschillen in loon- en kostenpeil, in belastingen en in de handelspolitiek. Om een economisch evenwicht te verkrijgen zullen deze verschillen moeten worden bestu- deeid en aan de hand van deze stu die zal de vraag beantwoord moeten worden, op welke wijze en in welk tempo de bedoelde Unie zal moeten worden verwezenlijkt. We komen daarop nader terug. J£EN AMSTERDAMSE DAME stuur de Amsterdams gemeentebestuur een bedrag van f 2.90 met een schrij ven, waarin zij mededeelt, de tram ritten te willen betalen, die zij zonder betaling heeft gemaakt. HET personeel der Phllipêfabrleken te Eindhoven krijgt de kans om zelf ht'Gen te bouwen. Het worden blokjes van vier woningen. In Mei of Juni zal de bekende bio loog dr. P. Korringa, die verbonden is aan het Rijksinstituut voor Visserij te Beigen op Zoom en in kringen van oesterkwekers als een expert op het gebied van oestercultuur beschouwd wordt, naar Amerika vertrekken. Ame rikaanse biologen hebben hem name lijk uitgenodigo lezingen te komen houden en dr. Korringa heeft deze uitnodiging aanvaard, omdat het hem hierdoor mogelijk wordt de Amerikaan se methodes Inzake oestercultuur na der te bestuderen. Het was de bedoe ling dat dr. Korringa reeds het vorig jaar zou vertrekken. De tijd van voor bereiding bleek toen echter te kort. In een onderhoud, dat wij met deze „oes terexpert" mochten voeren vertelde hij ons grote verwachtingen te koesteren over de te bereiken resultaten. Internationale Bidweek, Intentie voor 24 Januari: QEKEROfa der Joden en der Mohammedanen

de Stem | 1948 | | pagina 1