Regering vraagt opheldering Meer melk en kaas ep komst Ethiopische Kerk en Rome Kink in de kabel IN 'T KORT Minister legt verklaring af Van de republiek wordt verlangd, dat het accoord zal worden aanvaard zonder restricties N ïeu we onnen Graham krijgt pluim Overeenstemming over Duitsland Wijziging Enquêtewet gevallen Nederland zat met stemme radio's VIERDE JAARGANG Now 979 DONDERDAG 22 JANUARI 1948 Indië-abonnementen 270 mensen verdronken Commissie van Drie Er zijn misverstanden Hoera, alwéér één ei! Somber weer Stakingen duren echter voort Eerste Kamer wilde geheim van de Ministerraad beschermen Bommen als St. Nicolaas-surprise Betrokkene in appèl Voor Mil. Gerechtshof Rijwielen en banden van de bon Als gevolg van licht st oring in Amsterdam Hereniging staat voor de deur Uitgave van de ..Stichting De Stem» Commissie van Toezicht: f J Aernoudts C J v Hooteghem A E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J J M- Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling l 3 38 per kwar taal. per post t 4 25. per week (uitsluitend bij met postbestelling) 026 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voot buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg. Nieuwstraat 22. telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75. telefoon 2236. Waarn directeur. P. J Alberts, hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60) Incasso wordt berekend. T\E VERVOERSKOSTEN van ons blad naar Indië zijn der mate gestegen, lat de gehele verzending in gevaar komt. Tenzij gij lezers, evenals wij 'n offertje brengen. Wij staan 50 pet. van de abonnementsprijs af en gij lezer? Stuurt uw bijdrage onder het motto: „BIJDRAGE LUCHT POST ABONNEMENTEN" op postrekening no. 278841 van het Dagblad DE STEM te Breda. Doe het vandaag! TAOOR onbëkende oorzaak is op een rivier in Zuid-Chili, een Chileens schip gekanteld en ge zonken. Men vreest, dat er ruim 270 mensen om het leven zijn ge komen. Niet meer dan een dertig zijn gered. Het schip was bere kend op 100 passagiers. IJOEWEL de geruchten over nieuwe ontslagaanvragen van ministers nog steeds de ronde doen, verneemt onze Haagse correspondent thans uit goede bron, dat minister van Boetse- laer (Buitenlandse Zaken) voorlopig nog zal aanblijven. Wei had de minis ter-president reeds een candidaat ge polst. TJE SALEZIANER pater Marega ont dekte onlangs aan de hand van gerechtelijke stukken, die hij vond in een Japans paleis, de graven van 2000 martelaren uit de tijd der grote kerkvervolging in Japan tijdens de jaren 1615—1678. TTITBETALING kolengelden aan de postkantoren (meebrengen bon 78 B.V. en/of 81 B.V.). Vandaag: Bri t.m. Co. Morgen: Cr t.m. Dri. DE NEDERLANDSE REGERING heeft de zes punten, voorgesteld door de Commissie van goede diensten, in hun geheel onvoorwaardelijk aanvaard als basis voor politieke besprekingen met de republiek. Het is thans gebleken, dat de republiek deze punten slechts aanvaard heeft onder voorbehoud van eenzijdige Interpretaties. De Nederlandse regering heeft opheldering gevraagd. Zij meent, te mogen verlangen, dat de zes punten door de republiek worden aanvaard zonder restricties zoals zij door de Commissie van goede diensten zijn voorgesteld alvorens zij de nadere uitwerking ter hand kan nemen. Alleen op deze wijze wordt bereikt, dat over de verplich tingen van beide partiien geen misverstand ontstaat. derlandse delegatie niet bekend. De Nederlandse delegatie heeft hierop nog dezelfde dag in een brief aan de Commissie voor goede diensten gewezen en stelde uitdrukkelijk vast, dat de Nederlandse regering zich uitsluitend gebonden acht aan de in de zes punten geformuleerde beginselen. Nog wordt op nadere opheldering over deze aangelegenheid gewacht. Deze nadere opheldering kan zeer binnenkort worden tegemoet gezien. De Nederlandse delegatie heeft zich uiteraard alle rechten voorbehou den met betrekking tot de opvat ting der republikeinse delegatie en de toelichting, op oe zes punten, door de Commissie voor goede diensten gegeven tijdens de vorenvermelde bijeenkomst. VONDAG 27 Juni zal te Utrecht in de beide hallen van het Jaarbeurs gebouw door de 'KAB een grote lan delijke Kaderdag van de KAB wor den gehouden, waarvoor circa tien duizend afgevaardigden uit de plaat selijke afdelingen worden verwacht. ■pNGELAND en Frankrijk zijn het er over eens geworden Nederland, België en Luxemburg uit te nodigen tot een politiek verdrag, dat zou kun nen worden beschouwd als een uit breiding van het indertijd te Duin kerken tussen Frankrijk en Engeland gesloten verdrag. T4/TACKENZIE KING, de Canadese premier, heeft bekend gemaakt, dat hij zich terug trekt ais leider van de liberale partij. pROF. VAN DEN BRINK, de nieuw benoemde minister van Economi sche Zaken is gister door H. M. de Koningin op het paleis aan de Dam te Amsterdam beëdigd. rpENGEVOLGE van een sneeuwbui is te Schoonhoven een automobi list in de haven gereden. Zijn vrouw en zijn 7-jarig zoontje kwamen om het leven. rpWINTIG PASSAGIERS en een vijf koppige bemanning zijn aan de dood ontsnapt, doordat zij net op tijd door de ingang een vliegtuig konden verlaten, dat bij Boston een noodlan- ding moest maken en in brand vloog. Enkele passagiers zijn gewond w.o. twee Nederlanders. T\ERTIG MILLIOEN moet een 21- jarige jongeman verdiend hebben met zijn oplichterspraetijken. Hij tooi de zich met de naam graaf de Bosu- mont en maakte er o.m. werk van schrijfmachines van dagbladbureaux te laten verdwijnen. 71/TET HET wetsontwerp betreffende de nationalisatie van de Nederl. Bank is de Tweede Kamer gister niet klaar gekomen. Minister Lieftinck weerlegde enige geopperde bezwaren. T>EZE MEDEDELING is van officiële zijde gister, na de bijzondere zit ting van de Ministerraad en na de Tweede Kamerzitting verstrekt over de ontstane merkwaardige situatie in Indonesië, waarover wij gisteren reeds uitvoerig berichtten n waarover men ook in het hoofdartikel van heden (laatste kolom van deze pagina) na dere bijzonderheden kan lezen. Zoals wij gister reeds veronderstel den moest aan het uitstel van het Ka merdebat over Indonesië iets onge woons vastzitten. Dit is juist geble ken, want niet alleen heeft de minis terraad zich intensief bezig gehouden met de nieuwe complicaties, ontstaan door het uitermate bevreemdende ge- schaats der Commissie van goede diensten, maar ook heeft minister Jonkman in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd over de geheime beloften aan Djokja, gegeven door de Commissie van goede diensten. De minister zei het volgende: Tot goed begrip van de gebeurte nissen, welke zich hebben afge speeld na de ondertekening van de zes, door de Commissie voor goede diensten aan de reeds gesloten over eenkomst toegevoegde punten, moet ik de Kamer mededelen, dat de re publikeinse delegatie de zes punten heeft aanvaard met verwijzing naar de „conceptions and clarifications" die door de Commissie voor goede diensten, tijdens de. bijeenkomst te Kalioerang op 13 Januari jl. aan de republikeinse delegatie waren ge geven. Deze toelichting was aan de Ne- Kamerdebat uitgesteld ya deze ministeriële verklaring kwam de Kamer voor de vraag te staan: behoren de debatten over de regeringsverklaring kort geleden door minister-president Beel afgelegd, thans te worden voortgezet? Zowel de heer Schouten (A.R.) als irof. Romme (KVP) en de heer Joe- res (P. v. d. A.) waren van oordeel, dat eerst dan de debatten kunnen worden voortgezet, indien de rege ring nadere gegevens bezit over de nieuw-ontstane complicaties. De Kamer besloot dan ook de be raadslagingen tot 'n nader te bepa len datum uit te stellen. Misverstanden DE TROEBELEN te Palestina blijven voortgang vinden. Gewapende Ara bieren en Joden raken telkens weer slaags. Deze zwaar bewapende Ara bier schijnt voor geen geruchtje ver- -Vanmiddag zal de Kamer de kwestie vaard. Met een gra^t in de hand ls verder bespreken. hü op alle eventualiteiten voorbereid. kWWW^VW yOOR HET TIJDVAK van 25 Januari t.m. 7 Februrai geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 147 algemeen: 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gr. versnaperingen. 145 algemeen: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel. 144 algemeen: 1 ei. 142 algemeen: ca. 225 gram huis houdzeep of 180 gr. toiletzeep 141 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Februari a.s.). 140 algemeen: 1800 gr. brood (gel dig t.m. 31 Jan. a.s.). 135 reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 31 Jan. a.s.) 138 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 31 Jan. a.s.). BONKAARTEN KD, KE 802: 647 algemeen: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. ver snaperingen. 646 algemeen: 500 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop, enz., of 500 gr. versnaperingen. 645 algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. G44 algemeen: 1 ei. 642 algemeen: ca. 450 gr huishoud zeep of 360 gr.-toiletzeep. 641 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Februari a.s.). 640 algemeen: 200 gr. brood (gel- dig t.m. 31 Jan. a.s.). 639 algemeen. 400 gr. brood (gel dig t.m. 31 Jan. a.s.). 634 reserve. 400 gram brood gel dig t.m. 31 Jan. a.s.). 638 reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC. MD, MH, 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1045 suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 01, 02 tabak: 2 rants, sigaretten of kerftabak. 05 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 03 Versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 06 Versnaperingen: 100 gr. versna peringen of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Januari wor den gebruikt. Een rantsoen gebak bedraagt: ca. 280 gr. beschuit (2 hele rollen), of 'iOO gram biscuits, ongevulde wafels, crackers, mat zes, toast of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai-taai, Amsterdamse korstjes, of 600 gram stroopwafels, of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloeh en-of zetmeel is ver werkt, met uitzondering van pof fertjes, verse Hollandse- en Pa- rijse wafels en oliebollen. voorgeven en dat dus de republikeinen weer eens volgens het pude recept chicanes zoeken. Blijft intussen dat er toch beloften laat ze dan eventueel niet zó ver gaan gedaan zijn, waarvan de Ne derlandse delegatie niet op de hoogte was. Onze Haagse correspondent ving in zijn stad in veroand daarmee zelfs de uitdrukking „diplomatieke zwen- delpartij" op, ofschoon officiële krin gen voorlopig nog niet geloven in een opzettelijk bedrog der Commissie van Drie. Later verschenen" TV/Terk waardig blijft intussen een me- dedeling van Je zijde der repu blikeinse delegatie, dat zij in de ver onderstelling verkeerde, dat de Ne derlandse delegatie van de gedane be loften der Commissie op de hoogte was, hetgeen door de Nederlandse de legatie pertinent is ontkend. Het Belgische lid van de Commis sie, Paul van Zeeland, die gister in den Haag op doorreis naar Brussel arriveerde, heeft meegedeeld, het mo gelijk te achten, dat „compte-rendu" van de besprekingen, op 12 en 13 Ja nuari te Kalioerang gevoerd, pas na de ondertekeningsplechtigheid van Zaterdag jl. is verschenen en dat daaruit de moeilijkheden zijn ontstaan Deze „compte-rendu" gevat een ver slag van conversaties over een gehele reeks van punten, welke naar aan leiding van tal van zaken tussen de republikeinse delegatie en de Com missie voor goede diensten zijn be handeld, aldus Paul van Zeeland. Wil Djokja niet? /"knze Haagse correspondent vernam gisterenavond nog, dat men er niet op rekent, dat Djokja het „naakte" Renville-accoord zal kunnen accepte ren op grond van grond van sterke binnenlandse oppositie. Daarna is er maar één uitweg meer: De enige weg, die ook een einde maakt aan de steeds weer terugkerende ver liescijfers! TTOE ingewikkeld en verward de si tuatie wel is, blijkt uit een ont kennende verklaring van de Commis sie van goede diensten. Jegens het persbureau Aneta heeft deze Commis sie nl. verklaard, dat de ontstane moei lijkhedenop een misverstand be rusten! „De Nederlanders" aldus de zegs man van Aneta „hebben de zes addi tionele punten van ce Commissie voor goede diensten geaccepteerd, voor wat ze zijn, zoals de Nederlanders beloofd hadden". t De republiek dient h e t z e 1 f- d e te doen en niet de aanvaarding afhankelijk te stellen van wat dan ook, nadat zij zich verbonden had, de zes punten te aanvaarden. In het bijzonder niet, nu de verduidelij kingen niet zijn, zoals de repu bliek het voorgeeft." Chicanes van Djokja? T Tit deze verklaring zou moeten blij- ken, dat de toegiften der Com missie niet zo ver gaan als Djokja wil Met ingang van 1 Februari zal het meikrantsoen op het oude peil van vóór October 1947 worden gebracht. Het meikrantsoen zal dan bedragen voor volwassenen van 21 jaar en ouder 2 liter per week, de jeugd van 5 t.m 20 jaar 3V2 liter per week en de kin deren van 0 t.m. 4 jaar 6 liter pei week. Naast dit herstel van het oude meikrantsoen is eveneens een ruimere verstrekking van kaas mogelijk ge worden, zij het dan dat het oude kaas rantsoen van vóór October 1947 nog niet kan worden hersteld. Met ingang van 15 Februari zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder en kinderen van 5 t.m. 14 jaar 75 gram kaas en de zgn. rijpere jeugd van 15 t.m 20 jaar 125 gram kaas per week ontvangen De rantsoenering voor de allerjongsten blijft dezelfde als in October 1947, n.l. kinderen van 1 tan. 4 jaar ontvangen 50 gram kaas, terwijl de kinderen van 0 t.m. 1 jaar geen kaas krijgen. VETTOEWIJZ1NGEN VOOR BANKETBAKKERS. Voor het vervaardigen van produc ten, welke thans op de keuzebon voor gebak en brood verkrijgbaar zijn (be halve brood) krijgt de banketbakker en de z.g. „gemengde bakker" vet toe gewezen. Tot nu toe bedroegen de vet- toewijzingen voor deze bakkers en de koekindustrie resp. 15 en 20% van het vooroorlogse verbruik. Met ingang van Februari worden deze percentages ge nivelleerd op 22i/2%. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist. Tijdelijk enige re gen of sneeuw, voornamelijk la ter op de dag in het Zuiden van het land. Aanvankelijk meest zwakke later wat toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt. Heden zon onder 17.08 uur. Maan onder 3.26 unr. Vrijdag zon op 8.35 uor en maan op 12.52 uur. TTET AMERIKAANSE departement van Buitenlandse Zaken heeft de op de „Renvtlle" gesloten over' eenkomsten begroet als een „gezon de basis voor de politieke en eco nomische ontwikkeling van Indone sië" en verklaard, dat de Amerikaan se regering „wegen en middelen on derzoekt om economische en finan ciële hulp te bieden". De Amerikaanse regering feliciteert de Commissie van goede diensten met haar uitstekend werk en de Nederlan ders en Indonesiërs met de geest van groot staatsmanschap, waarmee zij de onderhandelingen in tegenwoordig heid van de Commissie van goede diensten hebben beëindigd. Deze felicitaties uit het land van Graham doen nogal komisch aan. Bo vendien interesseert het ons in hoge mate, of met de bedoelde steun hulp bedoeld is aan Djokja. Iets wat in het kader van de geheime toegiften van Graham c.s. niet zo heel erg onwaar schijnlijk zou klinken. JK GELOOF tot volledige overeen stemming over de kwestie-Duits- land te zijn gekomen tijdens een on derhoud, dat ik met de Ambassadeur van Frankrijk te Washington heb ge had", zo heeft Marshall, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken verklaard na de conferentie die hij met Henri Bonnet heeft gehad. Nadat geduerende enkele dagen in het Ruhrgebied geen stakingen van enige omvang hadden plaats gehad, hebben gisteren meer dan 100.000 ar beiders te Keulen en omgeving ge durende 24 uur de arbeid neergelegd. De staking van net trampersoneel te Keulen duurt reeds drie dagen en heeft een chaos bij het verkeer te weeg gebracht. 7500 arbeiders van de I.G. Farben in Hoechst hebben een protestbetoging gehouden. In Neurenberg hebben 100.000 man het werk neergelegd. Het Brits-Amerikaanse bureau te Frankfort heeft nogmaals een verkla ring gepubliceerd, waarin alle tekor ten worden geweten aan gebreken in het Duitse systeem van oogstvorde- ring. Er is o.m. geraamd, dat meer dan 731.000 stuks noornevee, 4*4 mil- lioen varkens en 1.3 millioen schapen uit de beide zones in de zwarte han del zijn verdreven. pEN GROOT SCHANDAAL is in Athene ontdekt. Enige departe ments-ambtenaren hebben kans gezien een knoeipartij op touw te zetten, waarmee 300 millioen Drachmen ge moeid zijn. DE H. VADER zegent tijdens een re ceptie enige vooraanstaande katholie ken en hun kinderen. De vrouw' met de zwart sluier, die opblikt naar Z.H. is prinses Torlonia, dochter van de ex-koning Alfonso van Spanje. Komt de regering met een ontwerp? rjE EERSTE KAMER heeft het wetsontwerp tot wijziging der Enquêtewet verworpen met 27 te gen 15 stemmen. Alleen de leden van de Partij van de Arbeid en de communisten stemden voor. Betekent dit nu, dat de meerder heid der Eerste Kamer de enquête niet nodig, althans niet gewenst acht? Geenszins. Namens de KVP-fractie heeft Mr. Kropman duidelijk betoogd, dat men daar vóór is en ook dat men wijzigingen in de Enquêtewet wense lijk acht,. Overwegend bezwaar had men echter tegen één der voorgestelde wijzigingen, namelijk die, volgens wel ke de enquête-commissie ook net recht zou krijgen inlichtingen in te winnen omtrent de vertrouwelijke besprekin gen in de Ministerraad. Dat vindt men veel te gevaarlijk. Dat zou het vrijuit spreken in de Ministerraad belemme ren. Soortgelijke bezwaren lieten Prof. Anema (AR), de heer Pollema (CH) en de heer Molenaar (P. v. d. V.) ho ren. Van de Partij van de Arbeid heeft niet alleen Mr. in t Veld een krach tig woord ter verdediging gesproken maar ook het Tweede Kamerlid Don ker, die in de Senaat kon optreden, omdat hij een der indieners van het wetsontwerp is. Hij betoogde o.a., dat het zo nodig is deze wijziging toe te staan in het belang van enkele oud- ministers zelf. De Commissie heeft beschuldigin gen ontvangen tegen enkele oud-mi nisters, die bij de wisseling van het opperbevel een rol gespeeld zouden hebben met de bedoeling een door tocht van Duitse troepen toe te staan. Zonder opheffing van het minister- raadgeheim van vroegere kabinetten deze beschuldiging niet te onder zoeken en kunnen de betreffende oud ministers eventueel niet van blaam gezuiverd worden. Het betoog bekeerde geen enkele tegenstander. Het wetsontwerp viel. Vyat gaat er nu gebeuren? Op Mi nister van Maarseveen, die het debat aanhoorde, werd door enkelen een beroep gedaan om nu met een ontwerp tot wijziging van.de Enquête wet voor de dag ie komen, waaruit het grote Struikelblok verwijderd is Hij sprak ten antwoord de sfinxach tige woorden: „Men kan van de re gering niet eisen, dat zij met een wets ontwerp zal komen als de Kamer dit wetsvoorstel verwerpt. Deze els is on redelijk, maai- hiermede wil spr. niet zeggen, dat de regering ook aan deze onredelijke eis niet zou voldoen". Gebeurt het nu of gebéifrt het niet? Het zou verdraaidjammer zijn, als de enquête als gevolg van een ver ouderde wet een groot deel van haar betekenis zou verliezen. J^RÏE MENSEN zjjn in den Haag, in 1946 het slachtoffer geworden van Sint Nicoiaas-surprises. Enige militairen voelden zich namelijk geroepen op eigen houtje rechter te gaan spelen en deden dat met bom men. Deze bomaanslagen hebben des tjjds heel wat opschudding veroor zaakt. De schuldigen zijn reeds door de Krijgsraad veroordeeld, Zjj zijn evenwel in appèl gekomen bii het Militair Gerechtshof te Den Haag. Acht der betrokkenen stonden nu gister voor dit Hof terecht. Korporaal J. Peterse, die de bom bij de familie Boer in den Haag be zorgde, hoorde weer 9 jaar gevange nisstraf tegen zich eisen. Hij vertelde o.m., dat hij tijdens de oorlog graag illegaal zou hebben gewerkt, doch er geen gelegenheid toe had gekregen. Toen hij van sergeant de Boer had vernomen, dat met liquidatie van be paalde personen het vaderland ge diend zou zijn, leende hij zich daartoe direct Soldaat J. van Haastrecht, die des- tijd anderhalf jaar kreeg, kwam er nu beter af. De eis was thans nl. een half jaar en f 25 boete. Deze soldaat had een bompakket naar Amsterdam vervoerd, doch onderweg was het projectiel ontploft. De zaak tegen sergeant Hoogerhuis werd uitgesteld in verband met diens (Van onze Haagse correspondent.) IT IT goede bron vernemen wij, dat er thans wederom onderhandelingen worden gevoerd tussen de autoriteiten en het bedrijfsleven, om de rijwielen van de bon te doen. Tevens wordt er aan gedacht om ook de distributie van de rijwielbanden op te heffen. De voorraad rijwielen bij de handel wordt steeds groter, hetgeen tot moei lijke problemen aanleidng geeft. Het is niet uitgesloten, dat de op heffing van de distributie van rijwie len en rijwielbanden gelijktijdig zal worden afgekondigd met de aankondi ging van andere distributie-vrije ar tikelen. De standaardfiets wordt thans in grote hoeveelheid aangemaakt. Men verwacht dat dit product een dezer weken in de handel zal worden ge bracht. De prijs van de standaardfiets blijft echter hoog, namelijk f 108,25 voor een herenrijwiel en f 111,25 voor de dames fiets. ziekte. Soldaat Tighelaar, die in het complot zat, doch niets bizonders had gedaan, hoorde 4 maanden voorwaar delijk en 2 maanden onvoorwaardelijk tegen zich eisen. Hij was veroordeeld door de Krijgsraad tot een half jaar. Sergeant de Boer, de samensteller der bommen, werd destijds tot 13 jaar veroordeeld. „Ik was verknocht aan het Huis van Oranje", zei hij, en ik heb gemeend dat ik door moest gaan met het werk dat ik voor de oorlog deed". Hij kwam in contact met ka pitein ter zeeT Gerritsen, die vertel de hoofd te zijn van een illegale or ganisatie, waarvan 6000 man lid wa: ren. De sergeant kreeg de indruk, dat hij door bommen te fabriceren 'n goed werk deed. Hij hoorde nu 10 jaar en 100 gulden boete tegen zich eisen. Kapitein baron van Heemstra moest daarna op het matje komen. Hij gaf toe adressen verstrekt te hebben van personen die voor het „be-bommen' in aanmerking kwamen, doch van het verzenden der' bom-pakketten zei hij niets geweten te nebben. Zijn gedra gingen werden gekwalificeerd „als een officier onwaardig" Een psychiater verklaarde, dat de kapitein vele ka raktereigenschappen miste om officier te zijn. De eis tegen hem was 8 jaar. \TAN ONGEVEER kwart voor zeven tot ca. kwart voor acht zat heel Nederland gisteravond met stomme radiotoestellen. De beide stations ver tikten het een syllabe uit te zenden. Slechts een tergende bromtoon was te horen. Heel wat mensen dachten met een schrik dat hun radiotoestel kapot was. Een zucht van verlichting ging echter op, toen ca kwart voor acht de bromtoon verdween en de radiospeaker vertelde, dat in Amster dam Noord een ernstige lichtstoring was ontstaan, die niet alleen dit deel van Amsterdam, doch ook het Gooi stroomloos maakte De storing is ont staan door een ketelontploffing, waar door een brand ontstond, die evenwel spoedig kon geblust worden. T>IJ HET SPELEN bij een ren dn f gravingsplaats *e IJmuiden is een vierjarig ventje onder een achteruit rijdende vrachtauto gekomen. Het was op slag dood. ■yOOR ZIJN VERTREK nit Rome, waarheen hjj een groep studenten voor het Ethiopische College bege leidde, legde Mgr. C-hidanè Maryan Cassa, Katholiek Bisschop van As mara, belangrijke verklaringen af. Hjj deelde o.a. mede, dat de hereniging van de Ethiopische Kerk met Rome binnen afzienbare tjjd verwacht mag worden. Hij wees er op, dat door zich los te maken van de Alexandrjjns- Egyptisehe Kerk, waar zij tot dan toé bij aangesloten was, en door zich zelf. standig te verklaren met als Hoofd wijlen de bisschop van Godar, de me tropoliet Abraham, de Ethiopische Kerk de eerste stap op de weg naar Rome zette. Mgr. Cassa herinnerde eraan, dat bij gelegenheid van 1 et eerste Congres der Apostolische Vicarissen en Pre fecten van Oost-Afrika te Addis Abe ba, de Metropoliet Abraham in een toespraak tot de Apostolische Delega tie, hulde bracht aan de vertegen woordigers van de Paus. Hierop volg de een lange reeks gesprekken tus sen hem en Mgr. Chidané, die een grondig kenner is van de problemen der afgescheiden Kerken. Na diepgaande studie kwamen bei den tot de conclusie dat er thans geen Monophysisme (de leer, die aan Christus enkel de goddelijke natuur toekent) meer bestaat in de theolo gie van de Ethiopische Kerk, maar dat enkele onjuiste uitdrukkingen, niet gebaseerd op de waarheid, de voornaamste dwaling uitmaken be- treffende de natuur van de Verlos se.". De Metropoliet Abraham had een grote verering voor de Katholieke Kerk, die hij beschouwde als de Moeder van alle Kerken. Daarom ver langde hij vurig, de Eeu-wige Stad te bezoeken en de Paus zijn grote droom de hereniging van de Ethiopische Kerk met Rome, die volgens hem niet moeilijk was, uiteen te zetten. Na de dood van Mgr. Abraham werd tot zijn opvolger het Hoofd van alle Ethiopische kloosters, Aboena Johannes, gekozen, die het werk van zijn voorganger zal voortzetten, zo dat men hoopt, dat de Ethiopische Kerk binnen afzienbare tijd tot Ro me zal terugkeren. Intussen zal de volksmassa uit haar langdurige onverschilligheid gewekt wot den en door de uit Rome terug gekeerde priesters de nodige culture le voorbereiding ontvangen. Velen echter keren reeds rechtstreeks terug tot de Katholieke Kerk, zonder de hereniging zelve af (e wachten. yR HEERSTE gisteren in de Twee- de Kamer eenstemmigheid over de noodzaak om de voortzetting van het Indisch debat tot nader order op te schorten Er is een kink in de ka bel gekomen welke geen goede noot betekent voor de werkwijze der Com- missie van Goede Diensten, De loop van zaken kan aan de hand van de beschikbare gegevens als volgt worden geschetst. Loop van zaken Op 13 Januari, dus de vorige week Dinsdag besprak de C.G.D. in Kalioerang met de republikeinse de legatie de grondslagen, waarop de politieke onderhandelingen zouden kunnen worden hervat. De C.G.D. gaf er een toelichting bij. als zouden de ze grondslagen een eigen weermacht eigen financiën en eigen buitenland se betrekkingen voor de republiek niet buiten sluiten. Deze toelichtin gen zijn vastgelegd in een compte- rendu oftewel notulen, waarvan men mocht veronderstellen, dat de Ne derlandse delegatie er onmiddellijk kennis van zou krijgen. Toen Zater dagmorgen de ondertekening van de zes punten plaats had, wist de Ne derlandse delegatie echter nog niets van deze notulen af. Wel zijn er toen een vijftal punten ter toelichting voorgelezen en gepubliceerd, waar mee de Nederlandse delegatie zich kon verenigen. De befaamde notulen kwamen echter pas Dinsdagmiddag ter kennis van de Nederlandse dele gatie. En toen bleek haar, dat de re publikeinse aanvaarding der zes pun ten was gebaseerd op een nadere toelichting, welke de Nederlandse de legatie geenszins kon aanvaarden. Zo zitten de onderhandelingen weer vast. Regeringspartijen en oppositie zullen eenstemmig oordelen, dat dit geen manieren zijn. Het aanzien van de Commissie voor Goede Diensten heeft een zware deuk gekregen. Hier mag en kan Nederland niet intrap pen. TToe nu het Indonesische debat ver- der zal verlopen, is nog onbekend. Totnutoe was het voor de Regering niet ongunstig geweest. Ook de par lementaire oppositie gaf blijk van enige toenadering en begrip, zij het met de nodige voorbehouden. Zij schermt niet met grote woorden en dikke uitdrukkingen als „Ondergang van het Koninkrijk", „erger dan de Nazi-dictatuur", „verraad" en andere zware granaten, welke een deel der buiten-parlementaire oppositie nog blijft afvuren. Op het oorlogspad yen deel.... onder de bladen, die tot voertuig der oppositie dienden, behoort naar men weet, ook Else- vlers Weekblad. Dit nu heeft in het laatste nummer, zij bet met de no dige voorbehouden, betoogd, dat de regering thans de juiste weg had gevonden. Het dringt er nu ooi; op aan, dat men de huidige toestand ai beoordelen, los van de overweging, dat er straks successen kunnen wor den geoogst door hen, „die ook voor veel onheil in ons land verantwoor delijk zijn". Elsevier staat in deze echter weer apart van een andere fractie der bui ten-parlementaire oppositie. Profes sor Gerretson is er nog steeds de aanvoerder van. Tegenwoordig zwaait hij in „De Nederlander" dag-in dag- ui'. de hamer, om beurtelings Beei. Jonkman, van Mook, en Romme ais Kop van Jut te gebruiken. Hij zou er geen bezwaar tegen heb ben, Beel straks te zien huldigen als de redder van het Koninkrijk, ais 1 ij niet overtuigd was, dat Regering en Regeringsmeerderheid zich in ge dachten reeds verzoe.id hebben met „de noodlottige consequentievan hun politiek „en het Koninkrijk en de Kroon innerlijk los geiaten heb ben Nu mag men van Prof. Gerretson inderdaad niet het onmogelijke vel gen. Als hij die overtuiging koes tert, moet hij verder strijden. Wel echter kan van hem gevergd worden dat hij zijn overtuiging grondt op deugdelijke argumenten. Beel, Jonkman, van 'Vlook en Rom me verzekerën met de meeste klem dat ze Koninkrijk en Kroon hoog wil len houden. Aanvaarding van de re publiek als reëel gegeven sluit dit h.i. geenszins uit. De republiek staa' nu trouwens al niet meer in bet mid denpunt der ontwikkeling en als ze zichzelf straks nog v >-der compro mitteert door haar onmacht, tot het verwezenlijken van ie wapenstilstand te doen blijken dan schakelt ze zich zelf uit, ook tegenover de Commis sie van Drie. Deze gedachtengang moge aan vechtbaar zijn, het is in ieder geval een gedachtengang, die aandacht en respect verdient. Wie alleen maar op grond van dichterlijke intuïtie of een historische werkhypothese dienaars der Kroon beschuldigt van het erg ste waarvan men hen beschuldigen kan, namelijk innerlijk verraad, haalt de politieke gedachtenwisseling neer tot een niet te omschrijven peil, in hoe fraai proza ze ook verhuld moge zijn. yoals gezegd, we weten niet, hoe het Kamerdebat nu verder zal verlopen. Maar we hopen van harte, dat het verschil in waardigheid van toon en argumentatie tussen die van de parlementaire en de extreme bui ten-parlementaire oppositie bewaard zal blijven. OPAAK zou in het geheim een on- derhoud met ex-koning Leopold gehad hebben vóór diens vertrek naar Lissabon. TtfTET MINDER dan 20 personen zijn in en bij Neede gearresteerd i.v. m. zwarte handel en clandestiene slachtingen. Internationale Bidweek. Intentie voor 23 Januari: DAT de katholieken alles mogen vermijden, wat de terugkeer der afgescheidenen zou kunnen belemmeren.

de Stem | 1948 | | pagina 1