Geheime beloften aan Djokja Indië f Pan- Kamerdebat uitgesteld tot vandaag Moskou organiseert vrijcorpsen Recherche uit 's Hertcgenbosch slaat goecle slag Even naar de Eigen leger en eigen buitenlandse betrekkingen aan de republiek toegezegd iENBANK IN 'T KORT Nationalisatie der Ned, Bank 3-landen-conferentie over Duitsland Geruditenstorm in Frankrijk 1.253.000.000 dollars voor Nederland Slavisme VIERDE JAARGANG Na 978 WOENSDAG 21 JANUARI 1948 DESTSIRO OP Commissie Van Drie gaat buiten haar boekje irpstraat A 19. Bomaanslag op Ghandi Een pittig rokertje Ingrijpen in Griekenland MOETEN BLIJVEN ONTVANGEN! DOET HET VANDAAG OF DAT WIJ HET AANTAL LUCHTPOST-ABONNEMENTEN KUNNEN VERHOGEN BESEFT WAAROM HET GAAT EN STORT NOG HEDEN UW BIJDRAGE OP POSTREKENING N°. 278*41. Veesmokkelcomplot ontmaskerd Herwaardering textielpunten niet vóór 1 Mei Nog vry koud Tweede Kamer Geallieerde bestuurs raad bijeen Geheimzinnige vliegtuigen die niet bestaan Grenswachters voor de Krijgsraad Herdenking Vrede van Munster Het Nazidom ligt verslagen, maar precies eenzelfde verschijnsel vertoont zich nu in de stelselma tige exploitatie van het Slavische gemeenschapsbewustzijn door de Sovjets. In dit opzicht zijn de heer sers van het Kremlin dankbare erf genamen van de Tsaren. Dit Pan- Slavisme omvat gelijk een spe ciale correspondent van de Daily Telegraph dezer dagen uitlegde niet minder dan 200 millioen men sen in een gebied, dat zich uit strekt van Tsjecho-Slowakije tot de Stille Zuidzee, van de Noordelijke IJszee tot aan de Zwarte Zee. ÜTtgave van de ..Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicnt: f j Aernoudts C J v Honteghem A E I,angenhorst. Mr. ür A. J J M Mes Mr H B B de Rechter Verschynt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling l 3 38 per kwar taal, pel post I 4 25. per week (uitsluitend by niet postbestelling) t 026 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60) Incasso wordt berekend. Voor God. Koningin en Vaderland Als hij maar dóór lijft hoesten... als en bronchitis zijn szondheid onder ijnt, dan is het OURY Hoestsi- >op Blauwband elke hem verlich- ig zal brengen! jrecte en blijven- verliclïting -ekeningboekjes, welke erd, worden beleefd loen gedurende deze HET BESTUUR. het missen ior anderen. enten-Com- naar ING 1917 keningboekjes. welke :rd. worden beleefd oen gedurende deze HET BESTUUR. 82-00 an der Steen aan haar vork e en Suske heb- iet hondje zit te- botjes. AP MINDER dan tien meter af- stand van Mahatma Gandhi is een bom ontploft, toen de Ma hatma in gebed verzonken was. Niemand werd gewond en Gandhi ging voort met het gebed. Een jonge man, die in het bezit bleek van een tweede bom, is gearres? teerd. TTX-KONING Leopold van België is gisteren met zijn echtgenote, prins Boudewyn en prinses Josephine naar Lissabon vertrokken. rpRYGVE LIE, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, die momen teel in Brussel vertoeft, wordt as. Donderdag in den Haag verwacht. T"\OOR de gladheid van de weg zijn op de rijksweg van Amsterdam naar het Gooi bij Naarden zes auto's tegen elkaar gebotst. TTITBETALING kolengelden aan de postkantoren (meebrengen bon 78 B.V. en/of 81 B.V.) Vandaag: Bo tm. Bre; Morgen: Bri t.m. Co. TN DE tweede helft van Januari ko- men nieuwe frankeerzegels in om loop, ip de waarde van 45, 50 en 60 cent. /CLAUDIA JONES, de neger-schrijf- ster, secretaresse van „het natio nale vrouwencomité van de commu nistische partij in de Verenigde Sta ten" is gearresteerd. Zij is gedepor teerd als „vreemdelinge" die de wet overtreedt door propaganda te voeren voor gewelddadige omverwerping van de regering" maar zal tegen een los geld worden vrijgelaten. MINISTER LIEFTINCK blijft be- zwaren koesteren tegen de vier kante stuiver. Er zijn bevolkingsgroe pen zegt hij die persé een ronde stuiver verlangen. Wij hebben die groepen nog niet ontdekt, maar we zijn ook geen Lieftinck. T>P 16 JANUARI vertrok het m.s. „Johan van Oldebarnevelt" van Priok met 2000 demobiliserenden naar Nederland (o.m. het bataljon „Zee land"). Het wordt nu ook begrijpelijk, waar om Djokja gisteren zo fris en vrij be sloot een vriendschapsverdrag met Egypte te sluiten. Dit was immers ge- sanctionneerd door de Commissie van goede diensten. De toelichting is in zuivere strijd met het souvereiniteitsprincioe. Im mers in het eerste punt van de over eenkomst is vastgelegd, dat de sou- vereiniteit over geheel Indie alleen bii Nederland berust. Nog één vraag blijft er slechts over: zal Nederland op zo'n scher pe manier haar wantrouwen in de commissie van goede dien sten uit te sprekm. dat deze he ren roemloos retireren naar Lake Success? Een vraag die slechts bevestigend beantwoord kan worden! DE TWEEDE KAMER zou gistermiddag de debatten over de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië voortzetten. In verband met de inmiddels door de Regering' ontvangen teksten der op de „Renville" tot stand gekomen wapenstilstand en politieke overeenkomsten ziin de debatten echter uitgesteld tot hedenmiddag, om gelegenheid te hebben deze stukken te bestuderen. TT ET is echter niet onmogelijk, dat er nog iets anders achter dit uit- stel steekt. De indruk was gisteravond zelfs in den Haag. dat de mini ster-ure- sident voor de aanvang der debat ten een verklaring zal afleggen. Want volgens onze Haagse corres pondent is er door de Commis sie van goede diensten, die enige dagen geleden In de Engelse en de Amerikaanse pers zeer grote pluimen op haar hoed heeft gestoken ge kregen, vreemd geschaatst. Zó vreemd, dat we de drie heren graag eens onder vier ogen zouden willlen vragen of het gentlemanlike is een diplomatiek succes te willen forceren ten koste van de Nederlandse zaak. Zoals wii gister mededeelden heeft zowel de Nederlandse als de republi keinse delegatie dc zes punten over de politieke grondslagen van de ko mende overeenkomst geaccepteerd. Van Nederlandse zijde is gezegd, dat er nog commentaar zou komen indien men officiële instructies uit den Haag zou hebben ontvangen. Wij vonden deze „slag om de arm" om het zo maar eens pooulair te zeggen gister nogals opvallend, thans is de zaak ons heel wat duidelijker geworden. Want de Commissie van goede diensten schijnt tevoren in Djokja een toelichting op de zes punten ge geven te hebben (al of niet onder pressie?), die geenszins strookt met de Nederlandse visie. Van Neder landse zijde bevjeert men van deze toelichting niet op de hoogte te zün gesteld en er slechts „onderhands" achter te zijn gekomen. Het ligt voor de hand, dat deze uitermate merkwaardige figuur in een dergelijke belangrijke kwestie, moei lijkheden teweeg heeft gebracht. Het wordt bovendien begrijpelijk waarom Djokja gister zo rustig toehapte op de Renville. Want in de geheime toelich ting spreekt zich de Commissie van Drie uit voor het recht van de republiek op eigen financiën eigen leger en eigen buitenland se betrekkingen, hetgeen, ge zien het standpunt dat Neder land inneemt, nimmer door de Nederlanders zou zijn aan vaard. QNDERNEMENDE lieden uit den Bosch vervoegden zich dezer dagen op verschillende pTaatsen bij sigarenwinkeliers voor de ver koop van prima uitheemse siga ren. met Deli dekblad en zo Menige sigarenwinkelier en par ticulier had daar éren naar en gaf een bestelling op van idem zo veel stuks. Bij vooruitbetaling zou voor toezending van een pittig rokertje worden zoi ggedragen. Na enkele dagen kwamen in derdaad de rokertjes (groot en klein). Misschien waren ze wel pittig, maar aroma, tint of van prima overzeese tabak waren ze echter zeker niet. In plaats van prima kwaliteit was h°t een slecht product van ei«?sn bodem, bekend onder de naam: eigen teelt! De voorlopige federale raad voor Indonesië v.l.n.r. Pangeran Kartanegara, Prof. Dr. Hoesein Djajadiningrat, Raden Abdulkadir, Mr. Dzulkarnain, M. Wisaksono, overste Soeria Santoso. npiJDENS EEN bijeenkomst, i vember j.l. te Moskou geh in No- j.l. te Moskou gehouden, en waaraan vertegenwoordigers van alle communistische partijen in Euro pa deelnamen, werden richtlijnen ge geven betreffende de in Griekenland te voeren actie. Tevens werd een op roep opgesteld teneinde nog meer vrij willigers in alle Europese landen te werven; dit ter aanvulling en uitbrei ding van de vrijkorpsen, die van de Griekenland omringende landen uit zullen moeten ingrijpen in de binnen landse gang van zaken aldaar. Het verzamelpunt voor de vrijwil ligers uit Frankrijk, België, Italië en Spanje is Albanië, waar de eerste in ternationale divisie, die geheel is sa mengesteld uit leden van de Euro pese communistische partijen, zich gevechtsklaar bevindt. De eenheden van deze divisie zijn gelegerd in Pu ke, Spas, Alessio, Durazzo, Valona, Koritza, Berati, Kruje en Albesan. De tweede internationale divisie is in Zuid-Szrvië gestationneerd, en wel in Skoplje, Kicevo, Prilep, Veles en Orid. Acht bataljons in de buurt van Skoplje zijn reeds gevechtsklaar; drie daarvan zijn naar de Griekse grens gezonden. De divisie-staf bevindt zich te Prilep. De derde divisie, geschat op 10.000 a 12.000 man, vertoeft in Bulgarije in de steden Kvustendil, Dzhumaya en Melnik. In November j.l. werd een volledige brigade groepsgewijze in vrachtauto's van Albanië naar Joego-Slavië over gebracht, en is daar gevoegd bij de „Als het nu persé moest, zouden wij hier natuurlijk „nog wel dingen kunnen missen, maar toch zeker „niet „D eS te m", die ons elke dag als het ware, „weer een uurtje „thuis" doet zijn". Dat is het steeds weer terugkerende thema in de brieven, die wij geregeld van onze in Indië vertoevende jongens binnen krijgen. En tóchmisschien moet het zover komen. Er dreigt een krak in de kabel te komen. Vanaf 1 Februari a.s. worden de vervoerskosten voor de luchtpost-abonnementen voor Indië gewijzigd. De Staat springt bij en niet onbelangrijk, want zij neemt 2/3e gedeelte van de vervoerskosten voor haar reke ning. Maar desondankszal er èlk kwartaal voor èlk lucht post-abonnement nog ongeveer 10— „uit andere bronnen" bij een moeten worden gebracht om de resterende kosten van het vervoer dei- luchtpost-abonnementen te dekken. Die „andere bronnen" ziin U en wij. Wij staan 50 pet. van de abonnementsprijs van elk luchtpost-abonnement voor dit doel af. En U? Weet U, dat één luchtpost-abonnement van „De Stem" vaak door 20. 40, 50 jongens in Indië wordt gelezen Dat „D e Stem" er letterlijk wordt stuk gelezen? DatOch, "wat doet het eigenliik terzake. Waar het om gaat is. dat'onze jongens in Indië hun courant per luchtpost moeten blijven ontvangen. Maakt dat mogelijk. Hebt U een zoon. vader of verloofde in Indië. dan is elke aansporing overbodig. Hebt U dat niet, dan is elke aansporing zéker onnodig. Stuurt ons een kwartje, een gulden, een tientje, maar in elk geval: stuurt ons wat. Stort Uw bijdrage onder het motto „Biidra<*e lurhtnost-abonnementen" od postrekening No. 278841 van het Dagblad „D e S t e m", Breda, en doet het snel want tussen nu en een week moeten wij weten of er een aantal luchtpost-abonnementen zal dienen uit te vallen. Ook dat is mogelijk. Maar tenminste dient het huidige aantal te kunnen worden gehandhaafd. "TJe recherche uit 's-Hertogenbosch heeft de hand kunnen leggen op em aantal veedieven, die waaischijr- lijk in contact hebben geslaan met het srnokkelcomplot. dat jarenlang de grenzen in het Zuiden onveilig heelt gemaakt. Het is n.l. gebleken dat een aantal inwoners uit de Langstraat «e gemeente 's-Grevelduin-Capelle niet vreemd was geweest aan de vermis sing van koeien op de wekelijkse Eossche veemarkt Het kwam de laat ste tijd in den Eosch nog al eens voor. dat koeien op de markt plots De Benjamin van het Nederlandse Kabinet prof. dr. J. R. M. van den Brink, die dr. Huysmans opvolgt als minister van Economische Zaken. (van onze Haagse correspondent) TJit goede bron vernemen wij, dat de herwaardering der textielpun ten vermoedelijk niet zal ingaan voor 1 Mei. Zoals bekend overweegt men belangrijke wijzigingen aan te bren gen in de distributie der textielgoe- deren, o.a. wil men enkele artikelen in de vrije handel brengen. De be kendmaking wélke artikelen in de vrije handel komen, zal gelijktijdig geschieden met de herwaardering der punten, aangezien het een met het ander in verband staat. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Zwaar bewolkt met opklaringen Hier en daar nog enige neerslag Geleidelijk toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Heden zon onder 17.06 uur en maan onder 2.06 uur. Donderdag zon op 8.36 uur en maan op 12.25 uur. spoorloos verdwenen waren. Thans zijn deze diefstallen opgehelderd, doordat de Eossche recherche dezer dager heeft kunnen toeslaan en ter plaatse (de Bossche veemarkt) een der dieven arresteerde. Zekere B. uit 's-Grevelduin-Capel- le werkte samen met de veehande laar van der H. aldaar. Ze reden naar de Bossche veemarkt, zochten enkele koeien uit en namen deze mee in een veewagen waarna het vee aan G. K. in Capelle werd gegeven. Deze zorg de er waarschijnlijk voor, dat het vee over de grens naar België verdween. Toen K. echter een der koeien min der geschikt vond voor de verkoop, heeft hij het beest geslacht, maar prompt werd hij door de rijkspolitie wegens clandestien slachten gearres teerd en naar het Huis van Bewa ring in den Eosch overgebracht. B. en van der H vonden het toen maar raadzaam de overgebleven koeien direct naar de Bossche vee markt terug te brengen, maar daar stond de recherche hen reeds op te wachten. Van der H. kon direct ge grepen worden. B. maakte zich uit de voeten maar werd in 's-Grevelduin- Capelle gearresteerd. Er volgde nog een arrestatie van de heler C. R, uit Capelle. Het onderzoek is nog in vol le gang. Het wordt niet onwaar schijnlijk geacht, dat nog meer ar restaties zullen volgen. tweede internationale divisie. Hun wapens, van Duitse en Italiaanse ma kelij, bestonden hoofdzakelijk uit mi trailleurs en granaatwerpers. De meeste manschappen waren in bur ger gekleed terwijl sommigen, of schoon zij uit Midden-Europa afkoms tig waren, in Albanese of Macedoni sche nationale klederdracht lieoen. Een 300 k 400 man tellend bataljon toegerust met mitrailleurs werd in de buurt van Zelenika in Albanië ach tergelaten. Voorts is aan de tweede divisie een uit 600 a 800 man bestaande stoot troep toegevoegd. Deze is samenge steld uit jonge communisten, die zich uit talrijke Europese landen onder 't mom van buitenlandse arbeidskrach ten te Belgrado verzamelen. De grensposten in de streek van Bitolj worden scherp bewaakt door detachementen van de OZNA, de Joe- go-Slavische geheime politie, die de paspoorten van alle zich daar ver plaatsende personen controleert. Ook de oorspronkelijke bewoners moeten voorzien zijn van een speciale pas. yOLLEDIGE INSTEMMING met de plannen van minister Lieftinck tot naasting der aandelen van de Ne derlandse Bank bleek er gister in de Tweede Kamer geenszins te bestaan. Integendeel, de heer de Wilde, de fi- nantiële expert van de A.R., noemde het zelfs ..de hals omdraaien van d» zelfstandigheid der Ned. Bank". Hij had velerlei bezwaren tegen de onbe perkte bevoegdheden van de minister. Ook de heer B i e r e m a (Vrijh.) had niet veel goeds over de ministe riële plannen te zeggen evenals de heer v. d. F e 1 t z (C.H.). Daartentegen vond de heer Sas sen (KVP1 die de zaak een van grote principiële betekenis achtte de naasting eensdeels juist en ander deels wenste hij ze te onderscheiden van socialisatie. Hij betoogde dat de Bank ten aanzien van de regering niet onafhankelijk is. Ook de heer H o f s t r a (P. v. d. A.) was het met de minister eens. Hij zag in het wetsontwerp „een synthese van het particuliere telang en het ge meenschapselement dat in de Nederl. Bank is gelegen". De voorgestelde maat regel bezegelde volgens hem slechts een onherroepelijke ontwikkeling. TN DE Tweede Kamer is gister de begroting over I et Zuiderzeefonds z.hst. goedgekeurd. De begroting van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmui den ging dezelfde öoornloze weg. TN DE KWESTIE Kasjmir gaat de Veiligheidsraad bemiddelen. Er zal weer „Commissie van Drie" uit de bus komen, net als bij de Indonesi sche kwestie. Misschien werkt die ook met geheime toegiftjes? Internationale Bidweek. Intentie voor 22 Januari; J)AT alle christenen van Amerika één worden in het geloof en de leiding volgen van de plaatsbekleder van Cnrlstus. TN HET vroegere Berlijnse gerechts gebouw heeft na de mislukking der l ondense conferentie gister de eerste bëeenkomst plaats gehad van de ge allieerde bestuursraad. Tijdens deze bijeenkomst heeft maarschalk Sokolofsky verklaard, dat hel Sovjet-opperbevel op het standpunt bijjft staan dat de cen tralisatie van het bizonale bestuur in Frankfort niet mag woeden voort ge~et, <:aa*- zij door de Sovjets in strijd geacht, wo-dt met de overeen komst van Potsdam en met de over een'-omsfen, die in de bestuurs raad gesloten zijn. Het verwachte Amerikaanse voor stel tot het doorvoeren van een geld- sanering voor alle zones is op de ver gadering niet gedaan, doch men neemt aan, dat dit voorstel ter tafel is ge- TjlEHEIMZINNIGE vliegtuigen boven FrankrijkBende werpt wa pens per parachute neer.... Dat waren de headlines de vorige week in de Franse pers. Het hele ge val is evenwel een canard, want pa rachutes zijn in het geheel niet uit geworpen en de geheimzinnige vlieg tuigen waren de oormale liinvliegtui- gen op de route Parijs-Algiers. Alles zou veel sneller zijn opgelost indien de politie zich de moeite zou hebben getroost om de dienstregeling van de Air France eens even door te pluizen. Nu komen er weer geruchten uit Frankrijk. De Maasbode maakt er mei diijg van. Het zou nu om een heuse staatsgreep gaan, waarbij betrokken zouden zijn allerhande landverrader- lijke lieden uit de bezettingstijd. Vol gens de geruchten moet het een ge weldige anti-communistische onder grondse actie zijn, 'he toebereidselen maakt voor een staatsgreep Men weet zelfs ai precies waar zich het hoofd kwartier van deze liefhebbers voor een zwaar-anti -communistische rege ring bevindt. Luzern is dat namelijk, zo zegt men. Het zou ons niets verbazen indien ook deze geruchten weer zuivere fan tasie zouden ziin, ge-uebten geboren uit een angstpsychose voot het com munisme. ui Katholieke jeu"didders verdwenen Tn het kader van het optreden van het Milüaire Sovjet-bestuur in Duitsland tegen de Christen Demo cratische Unie werden de laatste tijd, zoals bekend, verscheidene arresta ties verricht Een tweetal gevallen worden hier met name omschreven. Eernd Becker, voorzitter van de Christen Democratische jeugd-groep te Frankfort a.d. Oder werd op 4 Ja nuari j.l. toen hij. zich naar de kerk begaf op straat aangehouden door le den der geheime Sovjet-politie, welke hem vroegen om mede te gaan naar de plaatselijke „Kommandantura". Sindsdien is men zijn spoor bijster. Kurt Wandrey, een andere jeugd leider in de CDU. keerde niet terug, nadat hij zijn moeder in Biere, nabij Schoenebeck aan de Elbe, had be zocht. Hij werd het laatst gezien op de „Kommandantura" Ais vertegenwoordiger van de Freie Deutsche Jugend had Wandrey op het Deutsche Volkskongress voorgesteld, dat de Duitse gebieden beoosten de Oder en de Neisse eveneens zouden worden „teruggeëist" ter gelegenheid van de bijeenkomst van de grote Vier te Londen. Genoemd congres werd gehouden onder communistische aus piciën; en alhoewel het handelde over de Duitse „eisen" aan de Grote Vier" verklaarde de communisten-leider Wilhelm Pieck, dat Wandrey's voor stel ontoelaatbaar was. Om hun arrestaties door de Sov jets te ontgaan zijn weer talrijke CDU-leiders uit de Sovjet-zóne naar de Westelijke zones gevlucht. Onder dezen bevinden zich: Johannes Bohl- mann. lid van het Saksisch Parle ment; Dr. Schnabel, gedeputeerd dis trictscommissaris van Neustrelitz- en Dr. Hermann Mai, CDU-expert voor umversiteits-agngelegenheden te Leip zig. yOOR de Krijgsraad te Den Haag zullen zich binnenkort zeven en twintig oud-grensbewakers te verant woorden hebben wegens het fraudu leus verhandelen van c-ote hoeveel heden benzine (188.000 liter werd reeds opgespoord), luxe en vracht auto s. alsmede motoren, autobanden, transformatoren, lasapparaten enz. De verdachten, een transportoffi cier. onderofficieren en soldaten be hoorden allen tot de Staf van de Grensbewaking (F-ontiereard) voor de bevrijding gev s'igd te Brussel en na de bevrijding te Breda en 's-Gra- venhage. bracht tijdens een korte bespreking die na afloop van de bijeenkomst is gehouden en waaraan slechts vier ver tegenwoordigers van elke delegatie deelnamen. De Franse bevelhebber, generaal König, nam niet aan deze laatste bespreking deei. Generaal Clay is twintig minuten na afloop der vergadering per vliegtuig naar Washington vertrokken. Hij was vergezeld van zijn politieke adviseur Robert Murphy. Volgens de laatste berichten is het zeer wel mogelijk, dat binnenkort te Londen een drie-landen-confèrentie over Duitsland zal worden gehouden tussen Engeland, Amerika en Frank rijk. T^OLGENS de vooriouige en op geen geen enkele wijze bindende ramin gen, die bet Amerikaa^'-e Departe ment van Buitenland4;0 Zak°n beeft geoubli^erd over -Je financiële huln aan de Eurooese landen in het kader van het nlan-Marshall, zu"°n G^oot- Prittannië. Frankrijk, de Bnts-Ame- rikbezettingszones van Duitsland en Italië tezamen iets m°er dan 2/3 ontvangen van 't bedrag ad 6 300 000 p00 dollar, dat voor de b'dnv°^ening in de eerste 15 maanden beschikbaar zou worden gesteld. Nede-'and zou In deze periode krijgen 7°5 miltioen d°'1ar en Bel gië en Luxemburg 323.1 millioen dollar. Turkije, Zwitserland en Portugal zullen noch in de vorm van schenkin gen. noch in de vorm van leningen in het kader van bet plan-Marshall hulp van de Amerikaanse regering ontvangen. Het is vrijwel zeker, dat deze ra mingen nog wijzigingen zullen onder gaan. 20 a 40 van de voor hulpverle ning bestemde bedragen zullen als leningen en 60 a 80 als schenkingen woeden verstrekt. In het totaal zou Nederland 12-3 000.000 do!Ia-s uit de V.S. moe ten ontvangen, heeft men becijferd in Washington. gen plechtige herdenking van het feit, dat 300 jaar geleden te Mun ster het Vredesverdrag werd getekend zal op Vrijdag 30 Januari in de Nieu we Kerk te Delft plaats vinden Deze herdenking wordt georganiseerd door het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschap-en en het Ge meen* bestuur van Delft. Min. Dr. Jos. J. Gielen zal een her denkingsrede uitspieken. stellen. Het mag niet blijven hech ten aan versleten methodes, hoe dierbaar de historische herinnerin gen daaraan ook mogen zijn, het zal stoutmoedig nieuwe wegen moeten durven inslaan, mits het de kernen zuiver houdt; de vrijheid van de persoon, het recht op parti culiere eigendom, een rechtspraak vrij van willekeur, openbare con trole op de Overheidsdaden, het recht van eerlijke critiek, die niet uitspat in persoonlijke beledigin gen, periodieke vrije verkiezingen. Wie nu echter aan pietluttigheden hangt en ook geen nieuwe vormen van internationale samenwerking aandurft ln het aangezicht van het gevaar, dat zich in het Oosten zo krachtig en methodisch organiseert, is als een kapitein, die in de storm de zeilen niet mindert en rèeft, om dat hij de zeilen zo'n mooi schouw spel vindt. WE HEBBEN GELACHEN om de dwaasheden van de zogenaamd wetenschappelijke rassenleer der Nazi's. Maar door middel van die dwaasheden waren ze er toch in geslaagd grote volksgroepen in en buiten de Rijksgrenzen te begoo chelen tot de overtuiging, dat ze allen te samen geroepen waren he den Groot-Duitsiand, morgen Euro pa en overmorgen heel de wereld te beheersen. gr steekt ook iets reëels in de ras- saamhorigheid en ze kan een machtige factor worden in de we reldpolitiek, als bekwame agitato ren erin. slagen de daarin verbor gen instincten te prikkelen tot een superioriteits- en heerserswaan. Tweehonderd millioen In een ruime behuizing en rijk van geldmiddelen voorzien, zetelt in Moskou een commissie, die zorgt voor de culturele en semi-politieke contacten in de Slavische landen, die ook een tijdschrift uitgeeft, waarin de Slavische deugden en kwaliteiten worden verheerlijkt. Er gaat bijna geen dag voorbij, of men leest in de Oost-Europese pers iets over Pan-Slavische con gressen. Op die congressen worden de toehoorders bedwelmd met alle mogelijke opzwepende frases, welke bedenkelijk veel lijken op het ge bral over de Herrenvolk Kultur. Men doet er verbazingwekkende onthullingen. Zo bijvoorbeeld, dat de radio-telegraphie niet is uitge vonden door Marconi, maar reeds veertien maanden eerder door de Russische geleerde Alexander Po pov. Het was ook een Russische ge leerde, die in het begin van deze eeuw de penicilline uitvond, doch door reactionaire Tsaristische auto riteiten werd verhinderd haar ver der uit te werken. Ook de Russi sche geschiedschrijving wordt ge heel herzien. Zoals de Nazi's de oude Germanen afschilderden als ideale lieden met een prachtige ge meenschap en een hoge graad van ontwikkeling, waarin de Romeinen en later ook de Christen predikers slechts het bederf brachten, zo ver tellen de Russen nu ook, dat er niets waar is van het primitieve leven van de Slavische stammen, waarin volgens de gangbare ge schiedschrijving Rurik en zijn Scan dinavische bevelhebbers de bescha ving zouden hebben gebracht. De Orthodoxe Kerk £Je Orthodoxe Kerk laat zich ge willig inschakelen in deze Pan- Slavische propaganda. In de eerste periode van het bolsjewisme werd ze ook zwaar vervolgd. Thans ech ter is ze herontdekt als factor om ver buiten de grenzen de Russische invloed te helpen verspreiden. Daarbij tracht men ook met alle middelen de met Rome verbonden Oosterse Kerken tot scheurmakerij te bewegen. De Staat biedt daarbij de helpende hand met zijn machts apparaat van leger en geheime po litie. V/ereldheerschappij lo tracht het Kremlin door de sa menkoppeling van de interna tionaal ingestelde Sovjet-ideologie met een op Rationalistische passies speculerend Pan-Slavisme ook een worp te doen naar de wereldheer schappij. Alles wat nog hecht aan vrije persoonlijkheden en openhartige onderlinge gedachtenwisselingen wordt onder het zware gewicht van de Russisch gemodelleerde „volks democratieën" weg gedrukt. Het Pan-Slavisme krijgt gldus een politieke pantsering, welke on getwijfeld zie weer het Nazi dom tot geweldige krachtsin spanningen kan voeren. Onder de sldfeen van het Hitle- risme is de Westers-democratische wereld op de rand van de onder gang gebracht. Op de duur heeft ze zich hersteld door de geleidelij ke mobilisatie der innerlijke en uiterlijke krachten, echter niet dan na een tragedie van vijf volle ja ren. Het Russische imperialisme hoopt natuurlijk de fouten van het Hitlerisme te vermijden en het zal dan ook niet zo spoedig militair toeslaan. Het zal nog langer zijn doel trachten te bereiken door han dig diplomatiek manoeuvreren, spe culaties op Westers goed fatsoen, ten halve uitgevoerde overeen komsten, een ongebreidelde, altijd maar dezelfde leugens en overdrij vingen herhalende propaganda, het uitbuiten van de traagheden en ge breken in de democratische metho des. Daartegenover kan het Westen slechts een onverbiddelijke inspectie van zijn zwakke punten Zie vervolg onderaan kolom 6.

de Stem | 1948 | | pagina 1