Het fuifje van de fietsendief Verval der Oostenrijkse jeugd Een marmergroeve W ereld Buitengewone vergadering polder Walcheren Inwijding in de cultuur Sportnieuws Hulst ontliep degradatiespook „Jantje van Sluis" bracht „Maria Stuart" IP* kSeine Slem Over schoenen, veters en een hoteibo y DE STEM 'VAN DINSDAG 20 JANUARI 1948 Je moet er maar opkomen Een kind leert praten Nieuwe loodsboten De Zeeuwen reizen druk De overheid treedt niet krachtig genoeg op tegen zedenbedervers Kopploegen handhaven zich Toneelconcours te St. jansteen Een uitstekende uitvoering WIELRENNEN Officiële mededelingen cSicht bij huis! Zij trokken hun ge- itrekken in een plooi, de oudjes moest im- eren. en eisten al het op dat in de woning ivezig was. Maar miss sell, de dame van 84, met haar voeten tégen and van de kachel en die kachel hing een Miss Russell greep poolc. En voor de in ters er op verdacht en, hadden zij een meppen te pakken, rvan de meest ind vi le emotie in een ver van Willy Vander- n rret een aantal ster- uitroeptekens en een pleet planetenstelsel uitdrukking zou wor- gebracht. Met andere irden: ze werden naar ten getimmerd. En bo- dien gearresteerd. drie kloeke oudjes »en van rechter Stable pluimpje voor hun d en ondernemings- 51. Hollywood filmster Gloria Swan, son is Journaliste ge- den, en Paul Robeson negerzanger, zal naar zetel in het Ameri- nse Congres dingen als ïvaardigde van de ervleugel der nieuwe lace-partij. OOOOOOOOGOOQO mers op 31 Dëc. 1946 1345 vr„ totaal 12557; ip 31 Dec. 1947 6287 ;aal 12719; aldus ver in. en 87 vr., totaal iten huwelijken 125; erkenningen 4; als ven 13. ^BESTRIJDING ;pen assisteerden de rattenbestrij- met eer.en thousi- de padvindersgroe- g van deskundig per- Gemeentereinigings- zij van het gebouw waar wethouder van belangstelling blijk stad. die een enorm bergt. De jongens na- jken voor hun reke- ook de kanten der Naarstig speurden :n deponeerden het De zeeverkenners be Jollen het kanaal ens, terwijl de meis- s het vergil en een .kten. icen werd het mate- vangst genomen, al n, onder het motto, van ongedierte heo- ,er op willen wijzen, dienstig is het ver- mkele plaatsen, waav oorkéur zouden ku.i- vullnisbakken in Opgemerkt zij, dat idelijk Is voor men- n (honden, katten tr niet voor Konijireu. (ven. - zoals de Kon. tie N.V. Haven vau ation de Prov. Stoom Vlismar e.d. hebben kt met de bestrij- personeel, nadat dit ijze was voorgelicht. reffer.de bestrijding rking nodig. Bet b(- vereende krachten g In onze stad spoe len behoren. rechtbank middelburg De duivenver. hield in het club!o- :ens een groot con- me was zeer groot, en voor de jury. De agen ziin: 1 C. Neyss'en, 2 A. Tlaert, 4 C. de Put- nnen: 1 F. Aerssens 3 E. de Smit, 4 H. oen der doffers! C. duivinnen F. Aers- s: 1 C. de Putter, 2 Neyssen. 1 A. Brevet, len: 1 A. Brevet, 2 l Mussëke. :r werd een triduo® ;ehuwde mannen en van Koningsbrugge i's, die een zeer druk idat deze dagen voor zeer geslaagd mogen larinier FL de Block rblijf van drie jaar jeboorteplaats terug- die vlak na de be- vrijwilliger bij de s. Nu zijn er nog rpsgenoten, die ook ling zijn vertrokken inscheping wachten, nnen korte tijd vei" c. geb.; 22.15 avond- 15 avondoverd.: 23.00 5ach23.30 rustige 415 M. 6.45 weer- 15 muz. bij ontbjt: 8.50 huisvr.; S-00 9.35 Mozait; 10-00 J. Kers; 10.45 Nu>- pop. non stop; l2-00 lino; 12.30 weerpr.. 2,33 Kilima Hawai- 13.15 kalender; 13-° r.; 14.00 gespr. Por' ;dconc.; 15.00 rumoer 15.30 Roodborstjes. 16.15 vragen stM]; id in do krant; 171a uitz. 18,80 nws.. 18.45 De kerken en .00 gem. omr. a ca- g. uitz.; 19.30 VPR°' 0 nws; 20.05 dingen nr. ork.; 21.10 Schul- 21.80 Ned. Verie- rener; 22,25 cello en boek tot boek; 23.00 orgel; 23.35 fileuwe de Oceaan. I den E., een 25-jarige Amsterdamse schilder, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, had na zijn voorwaardelijke invrij- heidsstelling als „SSer" werk gevon den bij het Technisch bureau ..De Combinatie", Weesperstraat 90 te Am sterdam, alwaar zijn vader ook werk zaam was. Als metaalbewerker verdien de verdachte daar 30— per week. p 3 December J.l. zou hij zich gaan ver leven en nu moest een feestje op touw gezet worden. Geld bezat hij met cn om het feestje enigszins te doen slagen, tiachtte hij toen wat geld bij een te krijgen. Hij besloot daartoe een reisje naar Axel te maken en toen den E. aldaar op 2 December 1947 verbleef om zijn grootouders wat 'centen te vragen, haalde verdachte een strop, want deze mensen beschikten niet o- ver geid. Cp weg naar huis in Teine.ii zen aangekomen, nam den E. echter óp een onbewaakt ogenblik zijn kans I waar en nam een rijwiel weg en ver kocht dat later te Amsterdam aan een rijwielhersteller voor ƒ30.—. Het mu;s je had echter nog een staartje, want toen de politie er achter kwam zat den E. weldra in het gevang Ter zitting gaf verdachte alles toe, en zeide, dat hij de opbrengst der fiets nodig had voor een verlovings- fulfje. Zijn strafblad is zeer ongunstig want meerdere veroordelingen komen er op voor. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir dat de feiten vast staan. Verdachte komt regelmatig met de strafrechter in aanraking. Eis: 1 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. jMt. Kurtz, raadsman van verdachte meende, dat het aan de opvoeding van verdachte veel heeft ontbroken. Een gevolg daarvan was ook, dat hij bij de SS terugkwam. Hij zat 1 ié jaar in Dachamen 2'/fe jaar in een Interne ringskamp in Nederland, hetgeen zeer demoraliserend heeft gewerkt. Raads man vroeg een gedeeltelijk voorwaar delijke- en een gedeeltelijk onvoor waardelijke straf met streng toezicht op te leggen. Een wegenschrik. zeide, dat hij 1000 kg. fiercoien kon kopen in de vrije handel voor 125.— Dit geld had hij echter niet en de vrouw van Riemens gaf hem dit te goedertrouw mede. De rest laat zich verstaan. Geen kolen en het geld kwijt. Dit was niet het enige feit het welk verdachte kon worden ten laste gelegd. Door een mooi verhaaltje te gen Mej Lanse uit Oostburg te ver tellen, kreeg hij van haar 5 zilverbon- nen van l.los. Hij had. zo ver telde hij haar zoon gezien, die des tijds geïnterneerd was in Sluis. Hij had voor deze sigaretten gekocht en haar zoon had geen geld gehad om te betalen. Grif gaf toen Mej. L. ƒ5. aan verdachte. Je moet er maar opko men! De Officier van Justitie eiste 1 jaar en 6 maanden gevangenis door te bren gen in de strafgevangenis voor Jonge Lieden te Zutphen. D. v. d. B., een 53-jarige vlaskoop- 'man uit Oostburg reed op 18 April 1947 te Aardenburg als bestuurder van een auto over de Rijksweg aldaar terwijl hij onder invloed van' sterke drank verkeerde. Hij slingerde met zijn wagen van rechts naar links o- ver de weg. De dienstdoende politie hield hem echter staande en proces verbaal werd opgemaakt. Eis: 60.— subs. 30 dagen hechte nis met ontzegging motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 8 maanden. Eicrkool-fantast De zaak der „Comitas" De oude en de nieuwe griffier IN het P.Z.E.M.-gebouw te Middelburg vond de buitengewone algemene vergadering plaats van het bestuur van de Polder Walcheren. Voorstellen betreffende verkoop van enkele percelen grond aan de gemeente Middelburg werden met al. st. aange nomen. Het is gebleken, dat met het herstel der schade door de sleepboot „Maas" op 21 December 1939 aan de oever van de Zuidwatering aangebracht, toen de Maas bezig was het wrak van het Italiaanse s-s. „Comitas" weg te slepen, een bedrag van ruim f 550.000 is gemoeid. De sleepbootdienst is thans bereid een schade te betalen van f 17.000. Mr. P. Loef vond dit bedrag in ver gelijking tot de herstelkosten wel erg klein en zag zich gaarne ingelicht in zake de schuldkwestie. Mr. Portheine zette uiteen, dat niet alle schade voor rekening van de sleepdienst komt. Mr, Loeff voerde echter aan, dat daar de „Comitas" ge- abbanonneerd was, de schadevergoe ding volledig voor rekening van de sleepdienst komt, waarbij de tonnage van de beide schepen in aanmerking genomen moet worden. De heer A. Jeronimus verzocht de raad het voorstel te aanvaarden en het bestuur machtiging te verlenen stappen te ondernemen in juridische richting. De voorzitter nam het voorstel over. Wat het verschil tussen de aangeboden schadevergoeding en de werkelijke her stelkosten betreft, zochten de heren Mr. J. A. Dumon-Tak, J. L. v. d. Harst en Mr. J. H. C. Heysse een oplossing, door dit als oorlogsschade te beschou wen, waar volgens Mr. Porteine inder daad sprake van is. Het voorstel werd hierna z.h.s. aan vaard. Salarissherziening. jT)t 22-jarige L.S., landarbeider te Terneuzen, was vanaf 19 Decem ber 1946 in dienst gekomen bit een ze kere Riemens, een landbouwer te Schoondijke. Op 2e Kerstdag zou hij rhet verlof gaan en aangezien hij wist dat zijn, baas graag kolen wilde ko pen, ging hij naar diens vrouw toe en Wan de griffier Mr. Dr. Graaf van Lynden was een verzoek om eer vol ontslag binnengekomen. De voorzitter richtte zich naar aan leiding hiervan tot hem en hij sprak namens de vergadering zijn vreugde uit dit ontslag te kunnen inwilligen, daar de griffier was benoemd tot voor zitter. Hij wenste hem hiermede ge luk en hoopte dat de samenwerking bestendigd zou mogen blijven. Het bestuur stelde vei volgens voor de nieuw te benoemen griffier als ge volg van de uitbreiding der werkzaam heden een hoger salaris toe te kennen, welk voorstel door Dr. A. Staverman toegejuicht werd. Hij achtte het salaris zelfs nog te laag. De voorzitter antwoordde hem, dat de kwestie der salarisherziening reeds aan de orde is geweest van het gehele personeel in het dagelijk bestuur! Hij deed toezegging in de voorjaarsverga dering hierover met voorstellen te zul len komen. Tijdens de rondvraag werden door Ir. Wiersma vragen beantwoord, ter wijl aan het slot van de veigadering de heer J. C. Blaupot ten Cate namens de commissarissen dank bracht aan de scheidende griffier, van wie hij hoopte dat hij spoedig een waardig plaatsver vanger zou mogen vinden. ^aar wij van Welingelichte zijde vernemen, zal het aantal" loodsbo ten van liet district Vlissingeri van het Nederlandse loodswezen dit jaar met twee worden uitgebreid, t.w. de „Aicturus" en de „Markpab". Deze twee schepen zijn op de werf „De Nieuwe Waterweg" in aanbouw, ter wijl elders in Nederland nog vier bo ten voor het loodswezen op stapel staan. De beide genoemde boten zijn zus terschepen van 800 ton, met een leng te van 56 meter, een breedte van 8.60 meter, een holte van 4.80 meter en een diepgang van eveneens 4.80 meter (de schepen varen met stuurlast). Zij zijn uitgerust met motorboten van de beloodslng op zee, erwijl bij ongunstig weer van joüen gebruik gemaakt kan worden. Dc inrichting is uiterst com fortabel en overtreft, volgens onze zegsman, die van de legendarische „M I", de loodsboot dia kort voor de oorlog, nauwelijks in dienst gesteld, op een mijn liep. De bemanning be staat uit 26 man, terwij! aan boord accomodate is voor 24 loodsen voor wie een apart dagverblijf en aparte hutten aanwezig zijn. Men deelde ons mede, dat var. de zes in aanbouw zijnde schepen de voor Vüssingen bestemde „Aicturus' het eerst gereed zal zijn. De proeftoch: _J|M zal voigerde maand plaats hebben, is toegenomen. Tevens moet hierbij in De provinciale stoomboot diensten cijferen 2° JUIST ontvingen wij van de di rectie der prov. stoombootdiensten in Zeeland het jaaroverzicht van 1947. Hieruit biijkt, dat het vervoer via de provinciale veren in stijgende lijn gaat. Vergeleken bij 1939 is de vooruitgang zelfs fantastisch, vooral op de lijn Kruinlngen—Perkpolder. In 1939 wer den er op deze lijn vervoerd 83.511 pas sagiers; in 1936: 566.748 en in het af gelopen jaar 827.882. Voor VlissingenBreskens waren deze cijfers: 362,832: 748,326 en 922,574 voor Terneuzen-Hoedekenskerke 96.099, 38.699 en 160.332; ZierikzeeKatseveer 50.484; 108.513 en 117.856; Kortgene- Wolfaartsdijk 138.130, 203.885 en 233.442; VeereKamperland 24.045, 52.567 en 62.776. Totaal in 1947 dus 2.324.862 tegen 1.718.738 in 1946 en 788.241 in 1939. Het aantal vervoerde auto's steeg van 130.694 in 1946 tot 259.038 in 1947. In 1939 bedroeg dit aantal slechts 102.239. Kruiningen-Pcrkpolder had het leeu wenaandeel met 141.634 tegen 69.741 in '46 en 19,331. VüssingenBreskens liet een verdub beling zien, nJ. van 69.741 tot 141.634. Hoewel op de lijn TemeuzenHoe- dekenskerke het s.s. Koningsplaat dienst doet, is vervoer van auto's op deze lijn nog niet mogelijk, doordat dc aanlegplaatsen te Tei neuzen en Hoe- dekenskerke nog niet geschikt zijn. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat het vervoer over 1947 zowel van passa? giers als van auto's op alle lijnen sterk terwijl het schip in Maart in dienst gesteld wordt. Men mag aannemen, dft. de „Markab" in September ge reed zal komen. aanmerking worden genomen, dat in bet begin van het jaar alle diensten (behalve KiuiningenPerkpolder) we gens ijsgang enkele weken hebben stil gelegen. (Van onze onderwijsmedewerker) TITanneer men rond zich ziet hoeveel moeite er door enkele idealisten wordt gedaan om hun medemensen een open oog te doen hebben voor het schone en goede, en hoe vaak alle in spanning vergeefs is, beseft men dui delijk, dat de liefde voor het schone niet per cursus kan worden bijge bracht. Wil men een waarachtige schoonheidsgenieter vormen, dan dient men hem het schone te laten bekijken met de ogen van personen, die er reeds van houden. En wanneer het een kind oetreft, moet het tevens van die per sonen houden. D. Lord zegti hierover; „Als een moeder houdt van schone poëzie en die voorleest aan haar kin deren, zullen ze geen regels nodig heb ben om een mooi sonnet te onderschei den van een versvorm, die niets dan sentimentele kletspraat omhult." De smaak die de ouders tonen in hun keuze van schilderijen, grammofoon platen, "radioprogramma's, lectuur, meubels, kleding enzovoorts, is van grote Invloed cp de smaak van nun kinderen. Een mooie keuze van vertelsels voor de kleine peuters kan van grote In vloed zijn op hun aesthetische ontwik keling. In elk huis dient men te be schikken over een aantal waarlijk goe de boeken. Niemand kan de invloed van 'boeken in de eerste levensjaren overschatten. Ze treffen het gemoed op een onvergetelijks manier. In zijn roman „Hoe groen was mijn dal" ver telt R. Lleweliijn op schitterende wij ze van de onvergankelijke indruk die eer. enkel goed boek, goed van inhoud en stijl, voor het gehele leven op hem maakte. Een kind, dat vóór de tijd dat het naar school gaat, nog niets heeft ont vangen van de grote meesterwerken der literatuur, heeft een prachtige kans op geestelijke verrijking gemist, cmdat maar al te spoedig een stort vloed van moppen, krantensnippers en onbenullige tijdschriftjes het kind onvatbaar maker, voor een werkelijke cultuur. Jn aansluiting op hetgeen ik schreef over de verschillende zijden van goed spreken, wil ik hier benadrukken dat men geen gedicht ten voile op .zijn klankwaarde kan genieten, als men niet de waarde van klankvol en melo dieus spreken kent. Kinderen, die zich vroeger hebben moeten tevreden stel len met een aanleren van het tech nisch kiankensysteem onzer taal, zijn later mensen, die een boek lezen en kel om het verhaal en gedichten kort weg als .flauwekul" bestempelen, maar kinderen bij wie gevoel is aangekweekt voor de_ schoonheid van onze taal, zul len later genieten van poëzie en be schrijvingen Ze zullen kianken proe ven en herproeven en zich rijk voelen in dat genot. Ouders, die hun kinde ren nooit het genot van een stemmig verteluurtje schenken of die geen moei te doen, de werkelijk heerlijke verha- lei (Evangelie, Andereen, Grimm) te bemachtigen, of geen moeite doen hun grotere kinderen te stimuleren tot het schoonste der literatuur, onthouden hun een rijkdom van geest en gemoed, die niet te vervangen is. B. IN HET 10e district van Wenen verstoorden op Kerstmis tijdens een Nachtmis een groot aantal be dronken jonge mensen op de meest lage wijze de godsdienstoefening. Dit is een symptoom, zo zegt Dr. Steiner, een vooraanstaande figuur in christelijk-sociale kringen. Het slnit aan bij een reeks -van berichten, die een schrikwekkende verwaarlozing van onze jeugd aan bet licht brengen. In de dagelijkse misdadigheidsstatis tiek komt de jeugd voor met een aan zienlijk procent. Herhaaldelijk zijn oorlog en de omstandigheden van de -na-oorlogse tijd met hun veelvuldige noodtoestanden cn demoraliserende uitwerking hebben eveneens de ver dorvenheid der jeugd in de hand ge werkt. Maar in het openbare leven wordt feitelijk toch ook al het moge lijke gedaan, om de jeugd het laatste restje van zedelijke kracht te ontne men. Een vloed van de meest schun nige en losbandige lectuur overspoelt haar, terwijl niemand optreedt tegen de geldgieren, die uit het zedenbederf van de jeugd munt slaan. Vermake- den van allerlei aard: sluikhandel en bedrog, diefstal, roofovervallen en moord. De gevallen, die door de jeugd- rechtbanken moeten worden behan deld, bedragen een veelvoud van het vroeger aantal. De sexuele ongebreideldheid onder dc jeugd is maar al te zeer bekend. Een politiebericht van deze laatste da gen deelt mede, dat in Wenen 15 a 20 pet. door venerische ziekten zijn aan getast; op 600 meisjes zijn er 100 aan getast. Zulke feiten moeten tot be zinning brengen, en schreien om drill gende hulp. De schuld van deze verschijnselen treft blijkbaar niet in de eerste plaats de jeugd zelf, maar zeer beslist diege nen, die voor haar verantwoordelijk zijn; in vele, al te talrijke gevallen, reeds het ouderlijk huis en de ver waarloosde familie. Ongetwijfeld heeft de ontbindende invloed van de Hitler- tijd hierin een belangrijk aandeel. De J. jlVJICLlCit verdacht allooi zijn als paddestoelen uit de grond gerezen, en openen hun deuren telkens weer, ook voor de jeugd. De verderfelijke invloed, die uit gaat van vele publieke voorstellingen en van het door de bioscoop en zelfs door de radio aangebodene, is welbe kend. ür bestaat een politiebesluit tot be- scherming van de jeugd, dat nog van kracht is en waardoor de jeugd in de late avonduren geen toegang mag verschaft worden tot de drank huizen, danslokalen en zedelijk min derwaardige cabaretten. Er bestaan wettelijke voorschriften om de jeugd te beschermen tegen verderfelijke en schunnige lectuur. Maar slechts zeer uitzonderlijk worden deze gehand haafd. Moeten hier niet de overheid en de officiëel verantwoordelijke in stances veel meer doen, om onze jeugd tegen alle vormen van zeden bederf te beschermen? T)E wedstrijd Hulst I-Biervliet I werd aan beide zijden slecht gespeeld, waarbij Hulst van begin af aan in de meerderheid was en bieef. Na ongeveer 10 min. scoorde midhalf Kramers van Hulst met een laag schot in de bene denhoek. Dikwijls dacht men dat Hulst de score zou opvoeren, maar door slor dig afwerken werd geen resultaat be reikt. Biervliet kwam er slechts spora disch aan te pas en de enkele uitvallen brak de rust aan. Na de thee had Hulst de wind mee, maar de aanvallen werden zo slecht en doorzichtig opge zet, dat de Biervliet-verdediging er geen moeite mee had. Een paar maal kwam Biervliet gevaarlijk voor het Hulstdoel, maar goals bleven uit. Geen der partijen wist echter te doelpunten, zodat de thuisclub 2 puntjes verwierf, waardoor het degradatiespook voorlo pig weer op een afstand gehouden is. IJZENDIJKE 1-HOOFD- PLAAT I 9-3.. IJoofdplaat is met windvoordoel direct weg. Na een minuut is het al 01. Een kwartier later maakt zij er 02 van. Dan komt IJzendijke los en weet door Dujardin en Poecke gelijk te ma ken. Nog voor rust neemt de thuisclub de leiding door P. Verstraete. Na rust wordt Hoofdplaat helemaal in de ver dediging gedrongen. IJzendijke voert de score regelmatig op. De spil van de thuisclub, Driessen, was de beste van het veld en maakte 2 prachtgoals. IJzepdijke voert de stand steeds op, piaar kan niet verhinderen dat ook Hoofdplaat nog eens aan de beurt komt zodat het einde 93 wordt. AXEL-OOSTBURG 3-0. Tn een matige wedstrijd beheerst door sterke wind, wist Axel met 30 te winnen. Voor de ritst waren de ploegen tegen elkaar opgewassen. Beide doelen kwamen beurtelings in gevaar. Na 25 min. weet A. v. d. Velde te doelpunten uit een prachtige voorzet van rechts. Onmiddellijk daarna lost J. Dey op 1 meter afstand een keihard schot, dat echter schitterend door de Oostburg- lceeper gestopt werd, hoewel hij gedu rende enkele minuten wegens het to taal buiten adem zijn niet aan het spel kon deelnemen. Na de lust is Axs! sterker. Als er 20 min. gespeeld is weet P. Döbbelaer er met een schuiver 2—0 van te maken. Na een mooie combina tie van de rechtsbuiten, de rechtsbin nen en de midvoor, een vliegend schot en een zo goed als zeker schijnend doel punt. Een der Biervliet-achterspeiers slaat de bal achter uit het doel en de hierop volgende strafschop wordt door A. v. d. Velden feüloos in een doelpunt omgezet. Het spel wordt dan kalmer en gaat als een nachtkaars uit. AARDENBURG-CORN. BOYS 1-1. yanaf de aanvang gaat Com. Boys met de wind mee in de aanval en dringt Aardsnburg totaal terug. Na een half uur krijgen de bezoekers een strafschop, die benut wordt (0-1). Kort hierop weet de midvoor van de thuis club met een kopbal gelijk te maken. JN DE AFGELOPEN JAREN heeft men in Z. Vlaanderen verschillen de toneelspelen kunnen bezoeken. Hoewel er op tal van uitvoeringen goede prestaties geleverd werden, kon men dikwijls toch niet aan de in druk ontkomen, dat men maar al te raak in een speciale richting bleef werken, zodat het gebodene op de duur weinig afwisseling bood. Jantje van Sluis" echte/ heeft met deze slemtraditie gebroken en met de vertolking van „Maria Stuart" be wezen, dat ook in Z. Vlaanderen een voering icon worden gegeven die practisch in alle opzichten is ge- sioagd en op zodanig hoog peil stond, oat sommige scènes het beroepsto neel benaderden. wil wat zeggen zich los te ruk sen uit een sfeer, waarin men jaren lang geleefd hoeft om met dit klas sieke spel, dat blijkens het applaus der aanwezigen tên zeerste geap precieerd werd. voor de dag te dur ven komen. Want een durf was het en men kan slechts de moed bewon deren van kapelaan Weijnen, die dit geregisseerd heeft. We kunnen rust zeggen, dat „Jantje van Sluis" Pen ernstig pretendent voor een goe de plaats in dit toneelconcours zal zijn. Dit spel stond ver boven de an dere uitvoeringen en hoewel er soms weinig actie was en men meer de indruk kreeg een aantal tableaux te zien voldeed het geheel uitstekend. Alle details waren keurig verzorgd en het spelersmateriaal was op een zodanige wijze uitgebuit, dat de zwak kere rollen toch nog een behoorlijke figuur sloegen. Het was jammer, dat het décor wat tegenviel, belichting, grime en costumering waren uitstekend ge troffen en men zou het haast een „belichtingsstuk" kunnen noemen, daar de lichteffecten een belangrijk onderdeel vormden. De dictie was zeer behoorlijk? al leen de mannelijke rollen verwissel den nog al eens de g en de h en ook de mimiek kon de toets der critiek goed doorstaan, hoewel van sommige figuren en we denken hierbij dan speciaal aan de baron van Burleigh (J. de Klerck) en de graaf van Shrewsbury (A. de Paauw) wel wat meer had kunnen utgaan. Speciaal de eerste viel tegen en zijn rolveitol king leek ons niet de juiste opvatting te zijn. liet was een typisch verschijnsel,' dat de hoofdrollen in dit stuk ver tolkt werden door twee dames, die op een weergaloze, het beroepsto neel benaderende wijze, hebben aan getoond, dat dit maal door de dames rollen het stuk „gemaakt" werd. Ma ria Stuart (mej. F. de Paauw) was wel de beste speelster van deze avond, hoewel Elisabeth (mej. j. Du sarduyn) eveneens een uitstekende vertolking gal'. Een pracht scène was het treffen tussen de beide Koningin nen en het afscheid van Maria Stuart, gevolgd door haar biecht. De sch erm scène leek ons minder goed getroffen en de onnatuurlijke hou ding van de officier van de wacht na het neersteken van Mortimer deed afbreuk aan de totaal indruk. De graaf van Leicester (D. v Dae- le) en huishofmeester Mei-vil (P de Broek) vertolkten hun rollen zeer be hoorlijk- Poulet (J. Verschoore) tn Mortimer (R. de Smet) waren ram de.-, hoewel niet onvoldoende. Haima (mej A. v. Morrelgem) herstelde zich na een zwak begin en was na de beide koninginnen wel de beste toi- vertolkster. De overigen hadden te kleine rollen om er een oordeel over te vellen, maar aandacht besteed aan het kleine is dikwijls op het grote van enorm veel invloed. Alle medespelenden hebben zich echter met energie aan hun taak ge geven en het geheel gemaakt tot een kijkspel, dat ook op cultureel gebied een uitstekende weergave is geweest. Jantje van Sluis heeft het Z. Vlaams toneel een dienst bewezen door met dit stuk te komen. PARCOURS RONDF. VAN FRANKRIJK. Het parcours van de Ronde van Frank rijk 1948 neemt langzamerhand vaste voim aan. De oiganisatoren hebben thans in grote lijnen het zuidelijk tra ject vastgesteld tussen de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Het ziet er als volgt uit; Woensdag 7 Juü: Biarritz—Lourdes, over de passen van de Osquich en de Aubisque; Donderdag: Lourdes-JTou- louse over de Tourmalet, de Aspin en de Peyresourde; Vrijdag: rustdag te Toulouse; Zaterdag: Toulouse—Nimesj Zondag 11 Juli; Nimes—Marseille. De voornaamste verandering vergeleken bij 1947 is dus dat er twee etappes in de Pyreneeën komen, tegen één in het vorig jaar. RONDE VAN KLOETINGE OP 15 MEI. De wielerclub VIOS te Kloetinge heeft besloten de jaarlijkse Ronde van Kloetinge dit jaar te laten verrijden op 15 Mei. Een wedstrijd op gewone rijwielen zal voorafgaan. De heren L. Zwartepoorte en J. de Toonder traden af resp. als secretaris en penningmees- te. In hun plaats werden gekozen J. Schipper en A. Hollestellef DAMMEN ZEEUWSE DAMCOMPETITIE. De wedstrijd Goes IISouburg I ein digde met een overtuigende zege (3-17) voor Souburg. De gedetailleerde uitsla gen zijn: E. EkkelenkampJ. v. Eenennaam 02; L. DekkerC. de Zeeuw 02; J. Behage—L. Leynse 11; D. v. Heze— G. M. de Huas 02; H. C. Steinmetz— A. Kats 0—2; W. v. Dalen—M. Kluy- mers 0—2; P. Bliek—B. v. Eenennaam 1—1: Ph. Haverboek—H. Roelse 02; M Kik—A. de Pagter 02; J. Rovers— P. v. Sorge 1—1. 74a de thee is Aardenburg sterker, maar Corn. Boys houdt vol en komt in de aanval. Beide partijen missen enkele kansen en komt het einde met een gelijk spel (1—I). HONTENISSE-CLINGE 1-3. IJontenisse verschijnt in het veld mei een zeer gewijzigde opstelling. Voor de rust zagen we Hontenisse van haar mooiste kant. Zeifs bleek de thuisclub bij momenten zeer gevaarlijk voor het Clinge-doel. Het geluk was echter niet aan hun kant. Toen er ongeveer een half uur gespeeld was, kon bij een aanval van Clinge de Hontenlsse-doel- man, zich mede door 'tzeer modderige terrein, niet op de been houden zodat Clinge een doelpunt als het ware ca deau kreeg. Hiermede treedt de rust in. De spelers, alsmede talrijke Hon- tenissepubliek, is dan ook optimistisch, maar bij een Clinge-doorbraak, waar de Hontenisse-backs wat ver zijn opge drongen, komt tegen ieders verwach ting in het tweede doelpunt voor Clinge. Hontenisse is hierdoor ontmoe digd, Clinge doet er nog een schepje op en spoedig is het 03. Bij een der vele aanvallen op het Clingedoel maakt een der backs hands en Fr. de Nijs Zo vielen de punten Afdeling Zeeland. Volharding '32-Schouwen 4-0; Hansw. BoysZonnemaire 11—0; le Klasse B; Groede—Koewacht 2—7: 2e Klasse C: Luctor IILewed. Boys 05; 3e Klasse A: Noo-mannen IIZeelandia III 81 3e Klasse C; Graauw II—Koewacht 3 1—1; Zaterdag 17 Januari 1948. 2e Klasse A: De Bevelanders I—Kats I 04; Kapelle I—Nieuwland I 24; 's Heer Arendskerke II—Arnemuiden II 5—2; 2e Klasse B: Wemeldinge II— Colijnspl. Boys II 50. Bekerwedstrijden. Groep D: Nieuwdorp I—Wolf aarts? dijk I 3—1; Groep E: Rilland Bath I— Wemeldinge I 41. Juniores. Robur—Yerseke 2—1; Vlissingen II- Vlissingen I 15; Groep IV: De Zeeu wen IIKruiningen 02; Vlissingen 3 De Zeeuwen 01; De Noormannen— Zeelandia 6-0; Groep V; Hulst—Vogel waarde 0—9; Hontenisse I—Rapenburg 50; GraauwHontenisse II 13. AARDENBURG II-CORN. BOYS II 0-0. Van beide zijden werd vurig gespeeld. De partijen gaven elkaar niet veel toe Aardenburg II had voor rust een paar mooie kansen, doch deze werden niet benut. Na de rust golfde het spel op en neer. De doelverdediger van Corn. Boys n was goed op dreef en bij de talrijke aanvallen bracht hij redding door kordaat ingrijpen. P.S.K.-SLUIS 2-3. De PSK-clubs kunnen tevreden zijn over hun wedstrijden van Zondag. De gasten Sluis I hebben de puntjes met ■PSK I moeten delen. Het sterkere Sluis kon het niet verder brengen dan 1—1. PSK n heeft weliswaar het bijl tje moeten leggen. Met veel geluk en een beetje pech van de PSK'ers II kwam het voor Sluis II toch maar tot 3—2. TERNEUZEN II KAMPIOEN. Het tweede tiental der Terneuzense schaakclub wist in Axel te winnen van de Axelse schaakclub Landau (64) Terneuzen II werd met deze overwin ning kampioen. De gedetailleerde uit slagen zijn: J. v. d. Hagen—J. v. Bemmelen 0—1; C. de PutterP. Stadhouders 01; P. v. Hoeve—J. v. d. Hooft 0—1; J. Ruy- tenburg—H. Versteegh 0—1; J. 't Gilde C. B. Boerman 01; M. JansenM. de Putter 1—0; D. Jansen—M. Harinck 10; A. de ConinckJ. Francois 10; C. BoyeH. Barentsen 1—0; P. Geen- sen—A. Vreeswijk 01. RIA H-VOGELWAARDE D 3-4. Ria nestelt zich direct voor het Vo gelwaarde doel, maar met kunst en vliegwerk weet de Vogelwaarde-ach terhoede doelpunten te voorkomen. De druk van de Ria-jongens echten wordt zo zwaar, dat de Vogelwaarde keeper eenmaal moet vissen (1-0). Na de thee maakt Ria er 2-0 van. Dan komt echter de Vogelwaarde speler Jozef Arens los en maakt er 2-1 van en de kleine Poppe 2-2. Van Darome weet met een schot vanaf de vleugel de staand op 3-2 te brengen. De Ria-jongens laten de moed niet zakken en brengen de gelijkmaker 3-3 Doch Jozef Arens is niet tevreden voordat hij met een prachtkogel de stand op 4-3 brengt in het voordeel van vogelwaarde. ZUIDZANDE I-RAPENBURG L Direct na de aftrap onderneemt de thuisclub enige aanvallen ,die echter door de Rapenburgse verdediging wer den afgeslagen. Hoewel Rapenburg zich voortdurend tracht los te wer ken, blijft toch Zuidzande steeds aan vallen, echter zonder resultaat. Na 20 min. krijgt de linksbuiten van Zuid zande de bal, geeft prachtig voor, de in buitenspel staande rechtsbinnen aar zelt niet het is 1-0. Na de rust over speelt Rapenburg geheel haar tegen stander. De drukt op het Zuidzande- doel is zo groot dat alles helpt ver dedigen. Uit een corner weet Rapen burg gelijk te maken, waarmede het einde kwam. BILJARTEN BILJARTDEJViONSTRATIE TE SLUISKIL. Een serie van 183 caramboles. Biljartliefhebbers hebben Zondag te Sluiskil een staaltje van biijartkunst kunnen zien in hotel De Kroon. Dhr. R. de Graeve (Sluiskil) speelde een partij tegen Mej. Schriere, wereldkam pioene. Laatstgenoemde wist natuurlijk met een groot verschil in caramboles te winnen. Dhr. de Graeve gaf echter verdienstelijk spel. Vervolgens had een ontmoeting plaats tussen prof. Pardon en mej. Schriere. Eerstgenoemde wist deze partij zeer verdienstelijk te win nen. De hoogste serie boekte profPar don met niet minder dan een serie van 183 caramboles. Een daverend applaus mocht hij hiervoor in ontvangst ne men. Ook van kunst- en fantasiestoten hebben we genoten. De oueue, die werd verloot viel ten deel aan P. v. Troost. te zoudt het misschien niet geloven, als je er zelf niet geweest was, maar op nog geen 100 km afstand van de Nederlandse (Limburgse) grens be vindt zich een groeve, waar twee soorten marmer worden gedolven. Niet bij kleine stukjes, maar bij blok ken, wel van 'n huis groot! Vlak bij die marmergroeve ligt een Trappistenabdij, de Abdij van St. Ré- my, waarvan de bewoners in het hart van het Walenland voor het grootste deel Nederlanders zijn. Broe der Pauius, eens vaandrig van een verkennerstroep in Bergen op Zoom, is als gids opgetreden van een ver- kenuerstroep uit Breda, die een be zoek aan de abdij cn aan de groeve bracht. Het „logboek" van die ver kenners is ons in landen gevallen en het blijkt dat de gasten enthousiast waren over de ontvangst die ze geno ten, niet het minst door de prettige en echt-scoutlike manier waarop Broe der Pauius ze gidste. Over de vindplaats en de winning van het marmer lezen we het volgen de: Een hoekig en glinsterend steen klompje dat nu als presse papier dienst doet op m'n schrijftafel her innert me dagelijks aan die merkwaar - dige tocht naar de indrukwekkende groeve. Marmer wordt ait de steenbodem gesneden. Niet met messen, maar met een dunne, stalen kabel, die, gespan nen tussen een paar grote katrollen en regelmatig nat gehouden, als een drijf riem in beweging wordt gebracht en dan langzaam zichzelf door de, mar- merwand heen „slijpt". Het spreekt wel vanzelf, dat zulk een kabel gauw versleten is! De blokken, die aidus worden losge werkt, zijn van respectabele afmetin gen. Dat zie je al wanneer je de groeve, breed als een straat, inwandelt en een rossig-gevlamde achterwand, huizenhoog, voor je oprijsc. Vóór de Franse evolutie, dus tegen het einde van de 18e eeuw, was de groeve in het bezit var de Trappisten. Tijdens de revolutie ging ze, samen met alle andere bezittingen, voor de orde wrloren Maar nu nog kun je de sporen zien van de ouderwetse ".erkwijze van de monniken die zelf het marmer los werkten en de groeve exploiteerden. „Monnikenwerk" ylak bij de ingang van de groeve en alweer stevig /erweerd zien we allemaal evenwijdige en vlak naast D. D. GOES. Rijwielbanden- Na-uitreiking bewijzen van inschrijving. Vrijdag 23 Januari a.s. zal nog een na-uitreiking worden gehouden van Bewijzen van Inschrijving BI 702 t.m. 706 ten distributie-kantore, Ravelijn de Groene Jager 2a. 87-o DISTR. KR. 's H.-ARENDSKERKE. Uitreiking bonkaarten. In het tijdvak van 26 Jan.-I3 Maart 1948 zullen de navolgende bescheiden worden uitgereikt. Bonkaarten voedingsmiddelen voor de 4e en 5e periode; Textielkaarten VA 804, voor alle leeftijdsgroepen schoenenbonnen naar keuze, aan per sonen wier T.D. nummer eindigt op 0 of 4; aanvraagformulieren brand stoffen voor het seizoen 1948-1949 aan elk gezin. De uitreiking der bonkaarten ge schiedt op de gebruikelijke wijze. Een ieder kome op het tijdstip, dat op de achterzijde der lopende bonkaart van het gezinshoofd is vermeld. Overgelegd moeten worden de TJD.. de losse inwisselingsbon. die op de lin kerbovenhoek der lopende voeaings- middelenkaart voorkomt en, indien len aan de beurt is voor een schoé- nenbon, het inlegvel waarop de bon 612 voorkomt. Volgens de kinderrege ling worden deze keer geen bonnen uitgereikt. De reserve-bonnen op de textiel kaarten dragen niet alle hetzelfde nummer. Aan elk gezin zullen zoveel mogelijk textielkaarten met verschil lend genummerde reservebonnen wor den verstrekt. De aanvraagformulieren voor brand stoffen moeten bij de volgende uitrei king ingevuld worden ingediend. 72-o elkaar lopende lange ribbels op de wand. Dat duidt op echt - letterlijk en figuurlijk - monnikenwerk. De Trappisten werkten nl. zéér lange boren in, de grond. De boorgaten vormden, naast elkaar een lijn. Vier lijnen maakten 'n vierkant; zó kwam dus een blok marmer aan de zijden los te staan. Maar dan!Hoe dit blok los te wrikken? Men duwde lan ge, dunne takken in de boorgaten en maakte die takken nat. Het hout be gon te werken, zette uit en wel met een kracht die groter was dan die van de hechtheid van het marmer. Zó sprongen de blokken los! Het hier gevonden marmer is van twee kleuren: het „Rouge royale" en het „Bleu de St. Rémy", hoewel in dit laatste ook nog wel rood vertegen woordigd is. Op het blokje op m'n schrijftafel hebben zich mooie kristal len afgezet. Maar de marmergraver vindt die niet zo mooiZo'n serie kristallen vormt een breukplaats in het marmer: daar ;s het bros. Duur marmer is het niet, wat ze hier delven. Je ziet het veel in winkels (toonbanken) en als muurbedekking. Het heeft iets van ge.ardeerde Berli ner leverworst. Tot zover de bijzonderheden over 't marmer, ontleend aan het logboek van de Senior-verkenners van de St. Lau- rentiusgroep in Breda-Ginneken. En we willen besluiten met een be kend refrein van een bekend ge dicht: „En komt het je min gelofelijk voor „Omdajt je 't niet vindt in boeken, „Dan moet je - daar dient het reizen voor - ,,'t Maar zeilevers gaan onderzoeken!" JAnkele jaren vóór de oorlog publi ceerde een bekende Engelse jour nalist, tevens verkennersleider, een boek, waarin hij zijn levensgeschiede nis beschreef (Fred. Haydn Dimmock: „Bare Knee Days", uitg. Boriswood, Londen). Hij nam daarin ook op enkele no tities uit zijn dagboek en een daarvan luidde als volgt: .In een hotel, waar ik eens de nacht doorbracht, zette ik mijn schoenen buiten de deur, zoals dat gebruikelijk is. De volgende morgen, toen het ka mermeisje me 'n kon thee kwam bren gen ik vrees dat het gebruik daar van op de vroege morgen tot mijn allerslechtste gewoonten behoort bracht ze meteen m'n schoenen naar binnen. Toen ik die later wilde aan trekken, vond ik iets in de teen van één ervan: een verfrommeld stukje schrijfpapier, maar ik zag direct dat het keurig opgevouwen was geweest en zo in de schoen was gelegd. Bij het aantrekken van de schoen had ik het zelf verkreukt. Dit stond er in: Geachte heer. Ik vermoed, dat u een verkenner bent of een verkenner geweest bent. Als dat zo is, groet ik u als een broeder-verkenner. Goede morgen. De schoenpoetser. P.S. Ik besloot, dat u een verkenner moest zijn uit de wijze waarop u uw schoenveters draagt. Zo lang als ik me kan herinneren, hob ik altijd mijn veters gedragen op de manier zoals de Chiti Scout die In „Scouting for Boys" heeft aangege ven. Het was verdraaid oplettend van de schoenpoetser en ik vermoed zo, dat hij eer bijzonder goed verkenner moet ziin. Hij had geen dienst toen ik, later in de ochtend, hem eens wilde opzoeken. Ik had hen) graag eens d» hand ge schud. Mocht hij dit ooit te lezen krij gen, laat hij me dan maar eens een briefje sturen dan kunner. we eens 'n praatje met eikaar maken als ik nog eens bij hem in de buurt kom." Wat is dan ,vel die eigenwijze me- nier van het gebruik van veters, die de verkenners er op nahouden? „Kampvuurverhaal" no 9 in Baden Powells „Verkennon voor jongens", geeft er een beschrijving van: „Een verkenner bevestigt zelfs zijn schoenveters netjes; de veter wordt niet gestrikt, of geknoopt doch van boven naar beneden in de schoen ge regen, zodat knopen niet noodzakelijk is." Inderdaad, als je zó je veters rijgt, heb je nooit loshangende einden en gaat je schoen nooit los zitten. We zouden zeggen: probeer het eens! De tekeningen verduidelijken voldoende hoe het moet gebeuren. De veter is door een knoop bevestigd onder het onderste gaatje aan de buitenzijde. Door dit gaatje gaat de veter opwaarts, dan we.er naar binnen door de tegenover gelegen gaatjes en dan naar boven aan de schoen. Ove rigens laten de tekeningen duidelijk zien. hoe verder te aandelen Het dus getekende of gestippelde gedeelte van e veter op de tekening is het gedeel te, dat onder het leer en dus on zichtbaar is.

de Stem | 1948 | | pagina 3