Stad en Land -Van de hak op de tak - Het De overeenkomst met de R. K. HAS, Nogmaals de spoorlijn Mechelen-T erneuzen Wat een Wonderlijke Wereld (RADIO „Jantje! DE STEM VAN DINSDAG 20 JANUARI 1948 Raad van IJzendijke De nieuwe regeling met ingang van 21 Januari Boeren, opgepast! Persdelieten Nieuw MAXIMILIAANS BEKER TE VEERE TERDG. Eind vorige week is de monumentale zilveren beker, die keizer Maximlliaan van Bourgondië eens aan Veere schonk in dit Zeeuwse stadje teruggebracht. Zoals bekend is werd de beker in Dec. van het vorige jaar door de burgemees ter naar Utrecht gebracht naar de fa. Brom, om daar op advies van de Rijks commissie voor de Musea te worden gerestaureerd. O.a. moest een laagje ttnsoldeer, dat op het deksel was aan gebracht. door onvakkundigen worden verwijderd; ook moest de beker in de juiste stand worden geplaatst. Evenals voorheen zal de beker in de Oudheid kamer te bezichtigen zijn. BERGEN OP ZOOM HEEFT EEN GARNIZOENSWERKPLAATS. Na een periode van acht jaar non- actief heeft Bergen op Zoom thans weer haar garnizoenswerkplaats, die morgen geopend wordt. De werkplaats (kleermakerij en schoenmakerij) 6taat in dienst van de kwartiermeester-gene raal. Beheerder is de sergeant-majoor Romijn. terwijl mr. kleermaker A. v.d Buggen en mr. schoenmaker de Rooy de scepter zwaaien over de afd. kleer makerij en schoenmakerij. ROOSENDAAL KAN WEER GARNIZOEN LEGEREN. De Engelbrecht van Nassau-kazerne de enige kazerne die Roosendaal rijk is, wordt weer in oude glorie hersteld. Onder leiding van de Genie zijn reeds drie paviljoens hersteld en thans is de nieuwbouw van het bijna geheel ver woeste hoofdgebouw aanbesteed, zodat hiermede de vestiging van een garni zoen mogelijk is. Goes „HAAR KEUS". Voor de leden van de Kath. Vrou wenbeweging te Goes traden in Schut tershof de Rederijekers op met het ro mantisch spel „Haar keus" van Jac. Ballings. Deze Vlaamse auteur heeft wel de kunst verstaan om een smake lijk, goed doorwerkt stuk te schrijven en door een goed berekende afwisseling tussen ernst en luim de toeschouwers te boeien „Haar keus" vertoont al de kwali teiten van Ballings kunnen; alleen ls in het tweede bedrijf de scène tussen de jonge Regina en de onevenwichtige artist Michaël al te pathetisch, terwijl het slot, hoewel verrassend, te ge zocht is. De Rederijekers gaven een voortref felijke opvoering. Het stuk werd ge dragen door Frans van Veen, die van de onverstoorbare broeder der twee gezusters Sol een prachtige creatie maakte. Deze twee stijf-serieuze vrijge- zelinnen, die zich later moderniseerden en alleen eensgezind waren in hun liefde voor de baron, werden goed ge typeerd en vlot gespeeld door de da mes M. van Veen en mevr. Kaufmann- Bos en Henk Pennings maakte van de wat uitgeleefde baron, die op jonger wild jaagde, een aanneembare figuur. Een zeer goede noot verdient mej. S. Hopmans, die ongedwongen het leuke nichtje Regina speelde, twee mannen bij de neus rondleidde en tenslotte een andere keus maakte dan de ro mantici dachten. De zeer moeilijke rol van Michaël was voor de heer A. Kaufmann iets te zwaar. Engel Burgs maakte van de oude bedelaar weer iets bijzonders. De Deken leidde de avond met enige welgekozen woorden in en en mevr. Bos heeft op het eind van de avond de spelers(sters) hartelijk bedankt. In de pauze werden nog wat loten voor de parochiële gezinszorg, aan de man gebracht. De zaal was bijna ge heel bezet. Graaaw Kapellebrug Koningschieting. Door de schut tersvereniging „Stuivenberg" werd de jaarlijkse koningschieting gehouden. R Kammaert, die .ret zijn tweede schot de vogel reeds deed tuimelen, werd tot koning uitgeroepen. Na de schieting vond een gezellige avond plaats. Kruiningen. Willem Barendsz-lezing. Het nuts- departement Krabbendijke gaf een avond in De Korenbeurs, waar de heer Jaap Kolkman, journalist te TJmuiden sprak over; De walvisvaart met de Willem Barendsz. Op vlotte, aangena me en vaak geestige wijze vertelde de snreker over de reis naar de Zuidelijke IJszee, waarvan het publiek, dat de zaal tot in alle hoeken vulde, heeft meegenoten. Terloops wees spreker op de grote economische betekenis van de walvis vangst in onze vet-arme wereld. Wan neer de mens gemiddeld per dag 70 gram vet nodig heeft, betekent dat voor Nederland alleen ongeveer 200 000 ton per jaar. Gelet op de deviezenposi- tie ls het tegenwoordige Nederland wel genoodzaakt zelf de bronnen daarvoor te gaan boren. De heer Kolkman heeft in korte tijd de gehele tocht van de Willem Ba rendsz, die 7 maanden duurde. laren meemaken. Op boeiende wijze hield hij zijn voordracht. Kmadond amme Schieting. De uitslag van de door Vios gehouden schieting op de liggende wip bij M. Bal was als volgt: aantal schutters 21 van 9 sociëteiten. Hoogvo gel PJ. Bal (ADLM); le zijvogel idem; 2e zijvogel Steenbakker (ADLM) bij loting; le hoofdkal J. Bal (ADLM); 2e hoofdkal L. Bal (Victoria); le on derhal P Schreurs (Zeelandta); 2e onderkal P. Daalman (ADLM) bij lo ling; le klep J. Steenbakker (ADLM); 2e klep S. Daalman (ADLM); 3e klep H. Driedijk (Doel naar hoger). Meeste kleine vogels (vier) H. de Jonge, Zee- landia; wisselbeker hoogst aantal pun ten J. Bal (ADLM) met 7 punten. Middelburg Melkbesluit. Tegen de melkslijter A. S. werd proces-ver.baal opgemaakt daar hij in overtreding was met het melkbesluit, waarbij o.a. is bepaald, dat bij slijten in het openbaar melk alleen door een kraan mag worden afgetapt. NED. BOND VAN ZIEKEN VERPLEGING. Het voorlopig bestuur van de afde ling Zeeland van de Ned. Bond van Ziekenverpleging hield in de Socië teit „De Vergenoeging" alhier een drukbezochte propaganda-avond, wel ke door dr. L. Brongers werd geopend De voorzitter van het hoofdbestuur dr. P. Heeres uit Haarlem, gaf hierna in het kort doel cd werkwijze van de bond weer, die artsen, verpleeg sters en belangstellenden in de zie kenverpleging omvat Na de bevrij ding is uit het contact met andere landen gebleken, dat Je verpleging in ons land op een zeer hoog peil staat. Voor de verpleegsters wordt echter zeer weinig gedaan, ondanks de grote druk, welke door de drie vakbonden en bovengenoemde bond op de di verse regeringen is uitgeoefend. Ook de jongste regeling laat zo grote mar ges tussen minimum- en maximum- salariëring bestaan, dat de oude toe stand practisch gehandhaafd wordt. De Bond van Ziekenverpleging, die deze zomer 55 jaar bestaat, behartigt de belangen van zijn leden in zo uit gebreid mogelijk zin. Zo heeft hij het tijdens de strijd om Arnhem verwoes te rusthuis voor verpleegsters kort geleden weer kunnen openen, in Hil versum staat een rusthuis voor oud verpleegsters, terwijl voor diverse doel einden fondsen zijn gesticht. Met een opwekking lid te worden van deze bond, besloot spr. zijn inleiding. Na de pauze hield de schrijver Piet Bakker een causerie over zijn recente toch naar de West. CELLO-RECITAL CAREL VAN LEEUWEN BOOMKAMP. Nadat Neerlands eerste cellist Carel van Leeuwen Boomkamp des namid dags een zeer gevarieerd programma ten gehore had gebracht voor leerlin gen der middelbare scholen, die de Con cert- en Gehoorzaal en zelfs nog een belangrijk deel van het podium vulden, gaf hij 's avonds een uitstekend recital voor de oudere leden der Z.V.U. Deze waren in veel geringere mate opgeko men, hetgeen wellicht mag worden ge weten'aan de mindere bekendheid van dit toch zo mooie instrument. Toch was alleen al de sonate opus 65 van Chopin een gang naar de concertzaal dubbel en dwars waard. Zij mag tot de beste cello-composities gerekend worden en bevat naast een Allegro mo derato, dat slechts zelden goed gespeeld wordt, een magnifiek opgezet largo. De ce'.list zorgde hier voor em moeder lijke vertolking, waartoe de uitmun tende begeleiding van Ce.a.d Henge- veld niet weinig bijdroeg. De aanwezi gen brachten de twee kunstenaars dan ook een ovationeel applaus. De sonate in G van Sammartinl en Beethoven's Ongeval. De landbouwer A. B. was op stap met een Jong paard, dat hem op een gegeven ogenblik een trap op het been gaf, welke zo hard aankwam, dat hij met gebroken been in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Hansweert PATER J. STRUYLAARD NAAR DE MISSIE. Óp Zondag 25 Jan. a.s. zal onze vroegere dorpsgenoot, Pater J. Struy- laard van de orde Missionarissen van het Goddelijk Woord te Steyl, vóór zijn vertrek naar de Missie in Ned. Oost Indië, met standplaats Flores, een bezoek aan onze parochie brengen. Het is de bedoeling van pater Struy- laard door een predicatie een geldelijke bijdrage van zijn oude parochie te vragen, wat hij zeer zeker goed kan gebruiken in aangewezen missie post. Toneeluitvoering In de zaal „Tha- 11a" gaf de R. K. Meisjestoneelciub een geslaagde uitvoering met de daaraan verbonden verloting, ten bate van de nieuwe altaren. Als toneelstuk werd opgevoerd: „De strijd aan het witte front", dat goed werd gespeeld. Met genoegen kan de toneelclub op deze welgeslaagde avond terugzien. Nieuwe hulp-kommiezen Als tijde lijk hulpkommies zijn hier aangesteld de heren Bracke uit braauw, Stoutjes- dijk uit St. Maartensdijk, Overbeke uit Ooltgensplaat en van der Hart uit Huizen. Koewacht i Overplaatsing. Met ingang van 15 Januari j.l. werd de rijksambtenaar L. v. Dijke alhier overgeplaatst naar Vlis- singen. J)E VOORZITTER liet het zo Juist afgelopen jaar de revue passeren en besteedde bijzonde.e aandacht aan de wederopbouw van dat Jaar, waarbij hij aanstipte, dat IJzendijke veel tegen slag moest ondervinden bij de plannen tot de bouw van 16 woningwetwonin gen, met als gevolg dat er veel kost bare tijd verloren ging. De voorzitter was meer tevreden over de wijze waar op het rioleringsplan tot stand kwam en deelde mee, dat de aannemer zeer spoed'g er aan zal gaan beg.nnen. Dat IJzendijke zich niet laat ont moedigen dcor de tegenslagen in de wederopbouw bewijst het feit, dat de Raad op voorstel van B. W. besloot tot het stichten van 26 woningen inge volge de financieringsregeling 1947, daar het met ingang van 1 Jan. 1948 niet meet mogelijk is woningwetwonin gen te bouwen. Dit houdt in, dat de gemeente de gelden voor de bouw der 26 woningen zelf zal moeten bij elkaar zien te krijgen. Vermakelijkheidsbelasting. Achtereenvolgens werd besloten: le het tarief voor onderhoud van ge meentewege van graven 5.— t.e.ug te brengen op ƒ2.50; 2e. de hon denbelasting te verlagen op ƒ10.— voor een hond en voor elke verdere hond op 20.— De heer Calen vond geen genade bij de raad over de door hem voorgestelde bedragen met betrekking tot de hondenbelasting. 3e. Er werd vrijstelling verleend van vermakelijk heidsbelasting voor wedstrijden en prijskampen, die worden gehouden door te IJzendijke gevestigde (sport)- verenigingen, of sportclubs. Tevens on derging de verqrdening op het heffen van vermakelijkheidsbelasting een zo danige wijziging, dat voor dansgelegen heden enz. in tenten of in andere gele genheden wegens vermakelijkheidsbe lasting 0.20 per dag per M2. dans vloeroppervlakte verschuldigd is. De Burgemeester werd in de vorige verga dering rechtsherstel verleend, door herbenoeming lot bezoldigd ambtenaar van de Burg. Stand. In verband hier mee werd besloten de heer J. Dlerikx, wegens ongevraagd eervol ontslag als ambtenaar van de Burg. Stand gedu rende drie jaar wachtgeld toe te kennen. D. W. zag zich gemachtigd tot de aankoop van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan. Bedoeld wordt tfe grond ten zuiden en zuidwesten van de Tramremise. De aankoopprijs werd vastgesteld op: tot een diepte van 40 M„ gerekend over de hele frontlengte; 2.50 per M2 voor de overblijvende grond; 1 per M2. De voorzitter deel de nog mee, dat een der betrokken pa.tijen tot ve.koop zal overgaan. De concept-overeenkomst met de RX. H.B.S. werd gewijzigd. Nu zal de HBS gehouden zijn, als zij eventueel binnen 25 jaar vei plaatst wo.dt naar een an dere gemeente, niet de gehele som van 10.000,te restitueren, maar 6260,- doordat dan een bedrag van 3750 van de hoofdsom mag worden afge trokken, als zijnde de bijdrage in de stichtingskosten ingevolge het feit van vestiging in Westelijk Z. Vlaanderen. Het bedrag van 6250.— mag nog v er- minderd worden met 250.— voor elk jaar van verblijf van de H.B.S. in de gemeente IJzendijke. Bij de rondvraag informeerden de heren v. Damme en Calen hoe het stond met de tekening van het gewij zigde herbouwplan, en vroegen dit zo spoedig mogelijk in te dienen. Dhr. Neele zou graag zien, dat de huurders van de volkstuintjes, die deze tuintjes zullen kwijtraken door de bouw van woningen, een ander tuintje er voor in de plaats zouden krijgen op grond, die zou overschieten van de terreinen voor het uitbreidingsplan. Hierop werd nog geen beslissing genomen. TN AFWACHTING van een defini- tieve regeling zal vanaf 21 Janu ari a.s. door de Nederlandse Spoor wegen te Utrecht en S. A. Interna tionale Spoorweg Mij. Mechelen-Ter neuzen de exploitatie van deze lijn ter hand genomen worden. De Ne derlandse Spoorwegen zullen de op Nederlands gebied gelegen lijnen te weten van Terneuzen over Sluiskil en Hulst naar de Belgische grens en Terneuzen Sluiskil Sas van Gent tot aan de Belgische grens van de S.A. Internationale Spoorweg Mij Meche- len Terneuzen voorlopig in huur ne men en exploiteren. De op Belgisch grondgebied gelegen lijnen t.w. van de grens af over de Klinge naar Sint Niklaas en verder zullen door de Nationale Mij der Belgische Spoor wegen gehuurd en geëxploiteerd wor den. De bestaande tarieven blijven on veranderd. Wat het goederenvervoer betreft treedt enige verandering op zowel van België naar Nederland als omgekeerd zal gebruik moeten wor den gemaakt van vrachtbrieven wel ke zijn voorgeschreven bij de inter- na;ionale overeenkomst betreffende het goederenvervoer per spoorweg. De dienstregeling van de personen treinen blijft voorlopig ongewijzigd, variaties op een thema uit de Zauber- flöte droegen ook veel tot het succes van voor de pauze bij. De sonate van Debussy, waarmee de tweede helft werd geopend, werd zeer boeiend gebracht, de werken van Salnt-Saëns en Fauré vermochten het hoge peil van de voor gaande werken niet ten volle te evena ren. Het dankbare gehoor wist nog een toegift af te dwingen. F. S. VERONACHTZ AMING VER KEERSREGELING. Het komt veelvuldig voor, dat het grote verkeer weinig begrip ei-voor toont, dat de aangebrachte stoplichten bij de kanaalbiug en omgeving er zijn, zowel voor eigen veiligheid als voor anderen. Vele weggebruikers slaan niet het minste acht op deze stoplichten en rijden door alsof ze er niet staan. Waarschuwingen zullen er daarom niet meer gegeven worden, doch de politie zal terstond maatregelen nemen tegen de overtreders. JEUGD-RUILHANDEL. De landelijke actie voor inzameling en lullen van reclamezegels heeft on der de jeugd te Middelburg een ware opschudding gebracht. De huisbellen hebben de gehele dag door geklin geld en in de verschillende stadcentra's groepen de kinderen bijeen om een tuiltje te leggen, dikwijls tot groot plezier van de grote mensen. Het voornaamste punt van samen komst is daarbij de Markt, waar na schooltijd honderden leerlingen van alle leeftijden zich verzamelen en het ruiltje ieggen het aanzien heeft ge kregen van een jeugdruilbeurs. DEMOBILIS ATIES A AD SAMEN GESTELD. De Demobllisatieraad Middelburg is samengesteld als volgt: Ere-voorzltter: Jhr. Mr. W. C. Sand- be; g tot Essenburg, burgemeester der gemeente; Voorzitter Mi-. J. M. Pilaar, Park van Nieuwenhcve 2Seoretaris- oennlngmeester: dhr. Huson, Dam 2. Leden: J. Van Kamer, chef afd. Soc. Zaken; J. Maljers, G.O.I.W.; W. Mul- lié, hoofd gemeertelijk evacuatle'-ur.; II. Holthuyzen, N.I.W.I.N. J. I er, secretaris van de Prot. Christelijke Re- classeringsvereniging Zeeland; J. Oor ver, directeur Gewestelijk Arbeidsbur Ds. F. Don. vertegenwoordiger P.ot, Christelijke Kerken: B. Scheers, secre taris van de Raad van Ovc'leg: mevr. Wreesmanv. d. Pol, vertegenwoord'g- ster Katholiek Thuisfront; mevr. SchreuderRuitenbeek, sociaal we- k- ster; mevr. BattenPaa-lbe~g U.V.V. Adviseur: luitenant Dankers, vertegen- woord'ger van de so-iale Dienst van de Mm'ster van Oorlog. U'tgenodigd zal nog worden Mr. P. C. de Jonge, directeur van de Handels- scho'en en e°n vertegenwoordiger van de Band Nederland-Indië. die der goederentreinen ondergaat enige verandering welke van geen invloed zal zijn. De Nederlandse Spoorwegen en de Mij. Mechelen-Ter neuzen zullen gezamenlijk de exploi tatie van de op Nederlands gebied gelegen spoorlijnen regelen. Naar wij vernemen zullen de Nederlandse Spoorwegen alles in het werk stellen om de belangen van het publiek te behartigen en vooral die van de ;e- laties van de vroeger exploiterende maatschappij. Als algemeen vertegen woordiger werd met ingang van 21 Januari benoemd de heer J A van Oorl-Merssen die als inspecteur '<-r standplaats Terneüzen de exploitatie zal behartigen. Installatie Verkenners. Zaterdag middag had de installatie plaats van zes nieuwe leden bij de O. L. Vrouw v. d. Poldergroep in hun clubhuis aan de Pljpstraat. Kapelaan v. d. Graaff sprak het inleidend woord tot de aan wezige ouders, de Groep en de a.s. nieuwe leden en ging daarna over in gebed. Hierna werden de insignes en de halsdoeken gewijd. Door de vaandrig werden de aspi ranten een voor één voor hun Hopman P., de Reepen geleid, om in zijn han den de gelofte van trouw aan God, Kerk en Land af te leggen en de hals doek en andere insignes als teke nen van aanneming te ontvangen. Overtreding IJkwet. Bij controle bleek de groentenventer L. G. in ge bruik te hebben een gewicht van 5 kg., dat niet voorzien was van het vereiste goedkeuringsmerk. Proces verbaal werd tegen hem opgemaakt Stormschade. De storm van de laatste dagen heeft bier en daar haar sporen achtergelaten. Op de Kanaal- weg werden van een boom zware tak ken afgerukt, terwijl van de afschut ting van de Lange Jan een groot ge deelte tegen de grond werd gesmakt. Philippine K.V.P. OPGERICHT. In onze gemeente ls nu definitief de K.V.P. opgericht. De voorlopige voor zitter dhr. O. Cornelis opende de druk bezochte vergadering. Direct werd het woord gegeven aan dhr. Lansu, die in een kernachtige rede het doel van de K.V.P. uiteenzette. Waarom is het nu zo hard nodig dat men zich in die ene grote organisatie, de K.V.P. organi seert? Dat konden wij horen toen dhr. Lansu het grote gevaar van het com munisme voorstelde. Zij hebben een doel, dat voor onze Christelijke begin selen totaal onaanvaardbaar ia Dat de rede van dhr. Lansu diep insloeg bewees het langdurig applaus op het e'nde van zijn betoog. Hierna werd de K.V.P. definitief opgericht en direct gaven zich 57 leden op. De contributie werd vastgesteld op 2.voor het eer ste lid; voor ve-dere leden van het ge zin op f 1.50. Het bestuur werd als vo'gt gekozen: voorzitter dhr. F. Barbé leden de heren O. Cornelis, R. Geilleit, Pr. Wiïne, R. Barbé, F. Begijn en D. Hoefijzer. F as van Gent Bevolkingsstatistiek. De loop der bevolking der gemeente over 1947 was als volgt: bevolking op 31 Dec. 1946 1739 m. 1761 vr., totaal 3500, vermeerderd met: geboorten in de gemeente 23 m., 27 vr., totaal 50, geboorten buiten de gemeente 24 m. 19 vr. totaal 43, vestiging 71 m. 92 vr. totaal 163. Totaal: 118 m. 138 vr. totaal 256 Verminderd met: over lijden in de gemeente 10 m. 11 vr., totaal 21: overlijden buiten de ge meente 4 m., 4 vr., totaal 8:-vertrek 97 m., 122 vr. totaal 219. Totaal: 111 m.. 137 vr. totaal 248. Bevolking op 31 Dec. 1947 1746 m., 1762 vr. to taal 35C3. Er werden 30 huwelijken gesloten. 1 echtscheiding ingeschreven, 1 kind als levenloos geboren aange geven, 2 overlijdens ingeschreven ivan personen niet behorende tot de TN DE AFGELOPEN WEEK zijn de West- Brabantse boeren door anonymi be zocht. Daar was allereerst een onbekende meneer Waarink, de belangstel"—» den wenste toe te spreken over „voedselvoorziening en C.C.D." Daar was ver volgens een krantje met een onbekende redactie en daarboven een onbekende raad van toezicht, dat ook al iets tegen de C.C.D. bleek te hebben. Onbekenden pleegt men stilzwijgend voorbij te gaan, zelfs al spreken en schrijven zij over een der dankbaarste onderwerpen der Ned. geschiedenis. Déze onbekenden verdienen echter de uitzondering op de regel te vormen, want wie, zoals het krantje „Boeren- recht" geld vraagt en propaganda voor zijn denk beelden, dient zich te legitimeren. Wie is die meneer Waarink en wie „Boerenrecht". Wij zeiden het reeds in de aanhef, m*ar helemaal onbekend zijn althans de klanken, welke zij produceerden niet, want in ruil voor nu komma nul invloed, moeten de aangeslote nen „buurtschappen" vormen, een uit de nat socia- listiscne Jaren welbekend begrip en in ruil voor nul komma nul zegggingschap anders dan die de onbeken de promotors hen verschaffen, moeten zij de politieke partijen „binnendringen". Waar hebben wij dit be grip en dat der celvorming meer gehoord? Intussen constateren we ook nog even, dat het jongste congres der C.P.N. besloot bizonder veel werk te gaan maken van de propaganda onder de boeren.... TARIE LIEDEN hebben weer terecht ge- staan voor een persdelict Het toeval wilde, dat een ervan was Koejemans, die zo juist door de C.P.N. onwaardig is bevonden nog langer het blad te leiden, waarin de belediging voorkwam. Een belediging van Minister Beel, op een plaat voor gesteld als de moordenaar van de Indonesiër. Twee andere zaken betroffen de leiders van de specifieke schar.Jaaljagers „Ochtendpost" en „Nieuwe Post". We zullen zien, of dit soort vervolgingen iets uithaalt. Wat men wettelijk (misschien) grijpen kan, is trou wens niet eens het ergste. Er is een manier van be ledigen en ophitsen op-het-kantje af, die de gemoe deren van velen vergiftigt en in moeilijke tijden bi- zonder gevaarlijk werkt. Met een beroep op de pers vrijheid propageert men openlijk systemen, die de persvrijheid onmiddellijk om hals zullen brengen, als ze hier aan de macht komen. Zo wordt het bederf van het beste het slechtste. Bjj de komende grote grondwetsherziening mag het vraagstuk wel degelijk bekeken worden. Take Bird is een neger uit de Amerikaanse staat Washington. Een jaar 3#ledcn werd hij we gens moord ter dood ver oordeeld, maar elke keer opnieuw moest de execu tie van het vonnis worden uitgesteld, omdat Bird er een goede gewoonte van maakte, telkens één dag voor de datum van zijn terechtstelling, de po litie te vertellen, dat hij r.óg een moord had ge pleegd. De wet wil dat een dergelijke bekentenis door een onderzoek wordt gevolgd en degene, die de bekenten's aflegt, mag niet worden gestraft voor de zaak tot klaarheid is gebracht. Dat wist Bird en hij maakte er een dark- baar gebruik van. Het merkwaardige van het ge val is, dat twaalf van de bekentenissen die hij in middels heeft afgelegd, inderdaad op waarheid bleken te berusten. Het onderzoek betreffende de 13e zaak is nog aan de gang. Inm'ddels echter heeft Bird de politie-lnstanties medegedeeld, dat hij be halve de reeds bekende misdaden nog 18 andere moorden op zijn naam heeft staan en dat hij van een 14-tal misdrijven het één en ander af weet. Deze mededeling deed hij enkele dagen geleden. En weer heeft men hem 60 dagen uitstel van executid gegeven. Want waarde volle inlichtingen kan 'n dode niet meer geven en beter is het één m'sdadi- ger wat langer te doen leven dan een aantal an dere, die door hem kun nen worden aangebracht, op vrije voeten te later.. Zo redeneert niet alleen de Amerikaanse wet, maar zo redeneert boven dien het gezonde Ameri kaanse politiële (of Is 't politionele?' verstand. En Bird, de slimme vogel, zoals zijn naam ten dele* zegt, kent het denken en doen van de dienaren der wet. Warme ontvangst rpwee Engelse matrozen drongen een huis b'nr.en te Maidenhead (Eng.) waar drie oude da mes, van 84, 78 en 69 jaar een kaartje zaten te leg gen. Zij trokken hun ge laatstrekken in een plooi, die de oudjes moest im poneren. en eisten al het geld op dat in de woning aanwezig was. Maar miss Russell, de dame van 84, zat met haar voeten tegen de rand van de kachel en aan die kachel hing een pook. Miss Russell greep de pook. En voor de in brekers er op verdacht waren, hadden zij een paar meppen te pakken, waarvan de meest lnd vi- duele emotie in een ver haal var. Willy Vander- steen met een aantal ster ren, uitroeptekens cn een compleet planetenstelsel tot uitdrukking zou wor den gebracht. Met andere woorden: ze werde, naar bulten getimmerd. En bo vendien gearresteerd. De drie kloeke oudjes kregen van redhter Stable een pluimpje voor hun moed en ondernemings geest. Hollywood ■p|c filmster Gloria Swan son is Journaliste ge worden, en Paul Robeson de negerzsnger. zal naar een zetel in het Ameri kaanse Congres dingec als afgevaardigde van de linkervleugel der nieuwe Wallace-partij. :X3OOOOOOOOOOO0OOOOOOOOOOOOOOO^ Het aantal inwoners op 31 Dëc. 1946 was: 6212 m. en 6345 vr„ totaal 12557; aantal Inwoners op 31 Dec. 1947: 6287 werkelijke bevolking dezer gemeen te, 4 geboorten ingeschreven van personen niet behorende tot de werkelijke bevolking Jezer gemeen te. 190 personen verhuisden binnen de gemeente. De verdeling der na tionaliteiten was op 31 Dec. 1947 als volgt: Nederlanders 2851, Bel gen 618, Duitsers I, Polen 1, Italia nen 18, statenlozen 15, Fransen 4, samen 3508. De verdeling der Kerkelijke Ge zindten was als volgt: R.K. 2931, Ned.-Herv. 456, Remonstr. 1, Geref. Kerk. 20, Evangel. Luth. 4, Geref. Gemeente 3, Oud-Geref. KerkeL 6, Doopsgezinden 1, Oud-Geref. Gem. 1, geen gezindten 85. Totaal 3508. Sluiskil BEHOUDEN THUISKOMST VAN KEES SNOEYS. Vrijwel onverwacht deed de blijde mare de ronde: „De eerste van Sluiskils zonen komt vanavond thuis uit de verre Oost". De buurtbewoners togen in allerijl aan het werk. De ouderlijke woning werd met dennengroen, lamp jes en bloemen versierd, terwijl een „welkom thuis" in een erepoortje werd aangebracht. Tien uur was reeds ge passeerd toen de auto, die de verwach te van Perkpolder was gaan afhalen, zich liet horen. Zonder trompetgeschal maar begvoet door talrijke dorpelingen haastte hij, Kees Snoeys, naar binnen, waar een moeder hem wachtte. Na deze eerste be groeting trad hij naar bulten. Fier stond hem het marine-blauw in de lichtbundels van schijnwerpers en kleu rige" lichtjes, blij zijn gelaat, gebruind door de tropenzon. Het zoontje van dhr. Harms heette hem in dichtvorm welkom en bocd namens de buurt een fruitmand aan. Ook dhr. Mattheeuws wenste hem namens Kath. (Thuisfront ge'.uk met zijn thuiskomst. We hebben getracht, aldus spr., u een feestelijke thuiskomst te bezorgen. We nodigen u uit om binnenkort, daar we nog enkele vrijwilligers spoedig thuis verwachten, een feestavond bij te wonen. Een prachtruiker was de tolk van blijheid en medeleven. Spr. besloot met een driewerf hoera, dat door de aanwezi gen werd bekrachtigd, voor zijn dien sten, die hij het vaderland ruim 3 jaar als vrijwilliger had betoond. Kees dank te in korte maar oprecht gemeende woorden voor zijn fijne thuiskomst. Ontspanningsavond. De KAB hield haar eerste ontspanningsavond in het winterseizoen door het leggen van een prijskaarting. Het spel dat ge speeld werd, was bieden zonder roem. Talrijke arbeiders waren m. en 6432 vr„ totaal 12719; aldus ver- meerderd met 75 m. en 87 vr., totaal 162. Aantal gesloten huwelijken 125; echtscheidingen 6; erkenningen 4; als levenloos aangegeven 13. Vlissingen DE RATTENBESTRIJDING Padvindersgroepen assisteerden Vlissingen heeft de rattenbestrij ding aangevangen met eer.en thousi- asi offensief van de padvindersgroe pen. Onder leiding van deskundig per soneel van de Gemeenterendeings- dienst zwermden zij van het gebouw van die dienst (waar wethouder van Popering van zijn belangstelling blijk gaf) uit over de stad. die een enorm aantal ratten herbergt. De jongens na men de buitenwijken voor hun reke ning en vergaten ook de kanten der watergangen niet. Naarstig speurden zij naar holen en deponeerden het gif in de gaten. De zeeverkenners bc werkten met hun Jollen het kanaal en de binnenhavens, terwijl de meis jes huis aan huis het vergif en een toelichting aanreikten. Over het algemeen werd het mate riaal vlot in ontvangst genomen, al weigerden enkelen, onder het motto, dat zij geen last van ongedierte beo- ben. We zoud ener op willen wijzen, dat het dan toch dienstig is het ver gif te leggen op enkele plaatsen, waav de ratten toch voorkèur zouden kun nen tonen (bij- vuilnisbakken in schuurtjes b.v.) Opgemerkt zij, da' het vergif onschadelijk is voor men sen en huisdieren (honden, katten kippen, enz.) m?.ar niet voor komjus De grote bedrijven, zoals de Km. Mij. „De Schelde", he N.V. Haven van Vlissingen, het station de Prof. Stoom bootdiensten, de Vlismar e.d. hebben een begin gemaakt met de bestri ding met eigen personeel, nadat op deskundige wijze was voorgelicht. Voor een doeltreffende bestrijdms is ieders medewerking nodig. Bet be gin is er en met vereende krachten zal de rattenplaag In onze stad spoe dig tot het verleden behoren. fJzendijke Duivenconrours. De duivenver. opgeko- j „Steeds Sneller" hield in het clublo- men. Er gaven zich niet minder dan t ,.:aai ju; Martens een groot con- 60 deelnemers op. De eerste prijs be- cours Qe deelname was zeer groot. banden werden de° wacht0 gfsleept 171 duiven kwamen voor de jury. De door L. van Hijfte—P. v. d. Muren, j voornaamste uitslagen zun: Vervolgens bereikten de volgende Jonge Doffers: 1 C. Neyssfen, 2 A. -,heren de finish met de 2e prijs; R. de WaalG. van I,eeuwen; 3e P. Pien broek—CL de Ridder; 4e R de Grae- vt.Verhage; 5e F. JurriensCh. v. Hecke; 6e A. EggermontJ. de Waal; 7e J. Luycks—J. Vos; 8e R. de Febar I'. v. d. Muren. De extra prijzen vielen ten deel aan: 1. C. v. d. Muren Czn—P. Jansen; 2. D. Strijdonek Fr. Andriessen; 3. A. ObrieL. v. Aerdt; 4. E Lambert—E. Dhaenc; 5. P. Rijk- aertG. Vanhijfte. Terneuzen K.V.P. Zondagmiddag hield de afd. Te. neuzen van de K.V.P. een ledenver gadering, waarin werd besloten de con tributie op 2.— per jaar te brengen. Bevolkingsstatistiek. Er werden in 1947 geboren 279 jongens en 254 meis jes. H.ervan behoorden tot de bevolking van andere gemeenten 115 jongens en 95 meisjes. Elders werden gebo.en, be horende tot de bevolking van deze ge meente 8 jongens en 4 meisjes. In 1947 overleden in deze gemeente 92 mannen en 80 vrouwen. Hiervan behoorden tot de bevolking van andere gemeenten 38 mannen en 29 vrouwen. Elders over leden 6 mannen en 7 vrouwen, beho rende tot de bevolking dezer gemeente. In 1947 vestigden zich alhier 279 man nen en 346 vrouwen en vertrokken 310 mannen en 868 vrouwen. Suweijn, 3 P. Detlaert, 4 C. de Put ter. Jonge Duivinnen: 1 F. Aerssetis 2 C. de Putter, 3 E. de Smit, 4 H Veldhoen. Kampioen der doffers: C. de Putter. Kampioen jonge duivinnen F. Aers- sens. Oude doffers: 1 C. de Putter, C. Neyssen, 3 A. Neyssen. Oude duivinnen: 1 A. Brevet. Jonge Duivinnnen: 1 A. Brevet, J. v. d. Sande, 3 A. Musseke. Trlduum. Alhier werd een tridié gehouden voor gehuwde mannen vrouwen. Pater van Koningsbri® hield de predikatie's, die een zeer dl® bezoek hadden, zodat'deze dagen voo' onze parochie als zeer geslaagd moge» worden genoemd. Zuiddorve Thuisvaarder. Marinier FL de BW1 J keerde na een verblijf van drie jaar 1 in Indië in zijn geboorteplaats terug f Het was de eeiste, die vlak na de te vrljding zich als vrijwilliger bij 1 Marine aanmeldde. Nu zijn er noé twee van onze dorpsgenoten, die ook kort na de bevrijding zijn vertrokken en nu in Indië op Inscheping wachter- Zij worden ook binnen korte tijd ver wacht. Oorspronkelijke roman uit 't Russische spionnenlew-n. «1) Ze moest handelen voor het laat was. Snel liep ze naar de tweede ver dieping, toen naar de derde, en nier, in een nis, was de kleine ijzeren deur, die naar de toren leidde. Ze stak de sleutel in het gat. wrong die naar rechts, twee-, driemaal om. Toen week de dikke deur zuchtend naar binnen open. Ze rende de ijzeren treden op. tikte aan de deur, kreeg geen antwoord Michaël. met het hoofd op de armen, was op tafel in slaap gevallen. Z'n brochure was gereed. Hij bad er negen uur aan één stuk aan gewerkt, had er z'n nobelste bedoelingen in uitgedrukt Want. zo redeneerde hij, wat Tegleff ook met dit geschrift voor mag hebben de waarheid moet onder alle omstan digheden beleden worden. Opeens werd-ie gewekt door gekras tegen de deur, om ergens een slot of grendel te vinden. Hij stond zacht op. naderde op z'n tenen de kleine ijzeren deur. die plots open kraakte. Alexandra had eindelijk gevonden, wat ze zocht, Ze wist. dat deze deur. behalve met de sleutel, ook door het drukken op 'n knop geopend moest worden, maar, sinds hier indertijd Rogoginsky gevan gen zat, had Tegleff er een bijzon dere grendel op laten maken, welker werking alleen aan hem bekend was. Deze grendel moest anderhalve slag om haar spil gedraaid worden. Dit ge lukte Alexandra bij toeval. Ze stond plots in het felle licht van de elec- trische zolderlamp: „Michaël" hijgde ze. „Alexandra- Juffrouw Alexandra.... Gij „Stil", fluisterde ze, „niemand weet dat ik bier ben." Hij zonk voor haar op de knieën, kuste haar hand en zei zacht, ais in aanbidding: „Ge komt, als... 'n engel". XIL De gevaarlijke vlucht- „Sta op", zei Alexandra, „we hebben geen tijd te verliezen. We moeten 'n besluit nemen. Het is tussen vader en Tegelff tot een worsteling gekoifien. Ge moet alles weten: die worsteling ging om mij! Tegleff eist mij op als z'n vrouw. Hij heeft mij en m'n vader voor de keuze gesteld: Geef ik hem mijn ja-woord niet, dan zijn we ver loren. Op wat mijn vader gedaan heeft staat onverbiddellijk de dood straf. Vader is ziek. Hij ligt te bed. Ik heb zijn sleutels gestolen en ben geko men. om U... in vrijheid te stellen. Haast U. pak bij elkaar wat ge wenst mee te nemen, kleed U. ik zal U, langs mijn vertrekken, uit het venster later vluchten. Maar, haast U dan toch!" Michaël verroerde zich niet. Hij zag doodsbleek en vroeg: „En, gij? Wat zult gij dan doen?" „Ik? Bekommer U niet om mij. Er schijnt 'n vloek op mijn bestaan te rusten Ik heb nog geen dag geluk in m'n leven gekend." „Zult ge, uit eigen vrije wil. de vrouw van Tegleff worden?" „Uit eigen vrije wil? Nooit...! Want, ik verafschuw heml" „Waarom stemt ge dan toe?" „Ils weet niet of ik toe zal stemmen. Hij heeft me nog acht dagen toege staan om na te denken. Och, lk weet soms zelf niet meer, wat ik doen zal. Ik voel me soms zo moedeloos." „Dan staat mijn besluit vast, Alexan dra. Moedeloosheid is het gevaarlijkste wat ons bedreigen kan. Komaan, zo lang er leven is, blijft de hoop. Ge hebt nog acht dagen tijd. In acht dagen kan er veel gebeuren. Mag ik U bijstaan, Alexandra met m'n leven? Gij zegt, dat ge Tegleff haat, welnu,: één woord van U en ik worg hem. Ik krijg daar de gelegenheid toe. Hij komt dagelijks twee maal hier om een uur les te ne men. Ik heb me afgevraagd, wat hij toch voor heeft met dat hardnekkig Frans leren." „Hij vertrekt naar Parijs, om daar propaganda voor het communisme te voeren.". „Aha, dan begrijp lk meteen de be stemming van m'n brochure". „Hij ï.s do duivel in persoon. Met op zet schildert hij het communisme veel gruwelijker af' dan het in werkelijk heid al ls om dan later te kunnen doen zien: „Zulke onzinnige en valse ge ruchten verspreiden nu onze vijanden'-. „Maar, als hij naar Parijs gaat, zijt ge toch van hem verlost, Alexandra", zei-ie hoopvol en nam haar hand in de zijn. Ze sloeg de ogen neer: „Hij wil dat ik met hem heenga,, als z'n vrouw. O, 't ls monsterachtig!-" En, snikkend leunde ze met het hoofd tegen z'n schouder. Zacht klonk zijn vraag: „Ge hebt 'n ander lief Alexandra?" Ze antwoordde niet, daarom herhaalde hij zijn vraag en toen zei ze aarzelend: „Ik heb iemand in m'n leven ontmoet, die me eerbied afdwingt door z'n ka rakter, z'n moed en z'n edele levens opvatting. Heel m'n leven heb lk niet anders rond me gezien dan egoisme, knoeierij en karakterloosheid, is het dan wonder, dat ik die man lief heb gekregen?" „Wat belet U, naar die man toe te gaan en met hem te vluchten?" Niets be'.et me dat, want ik sta tegen over die man. Ik sta tegenover Mi chaël Gorochal" 'Wordt vervolgd) WOENSDAG 21 JANUARI. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nws; 175 gymn.; 7.50 Reveille; 7.45 woord voor de dag; 8.00 nws; 8.15 orgel; 8.30 opgewekte muziek; 9.00 zieken; 9.30 symph. conc.; 10.30 morgend.; 11.00 Schubert; 11.30 jeugd maakt werk; 12.00 orgel; 12.30 weeroverz.; 12.33 An- cora trio; 13.00 nws: 13.15 piano; 13.45 Tëleman cyclus; 14.15 marsen; 14.30 Continental quintet; 15.00 Gabriël Pier ne; 15.15 kamermuz.: 15.45 kleuters luisteren: 16.00 jeugdige postz. verz.; 16 15 meisjeskoor; 16.45 voor onze jon gens en meisjes; 17.30 Ned. Ver. voor maatsch. werk 17.35 Metropole orkest; 18.00 Ned. koren en korpsen; 18.30 reg. ultz.; 19.00 nws; 19.15 gr.; 19.30 *ptueel geluid; 19.45 Eng. gevord.; 20.0O nws; 20.05 programma-proloog; 20.16 Fritz Kreisler; 20.25 Conc. geb. ork.; 21.15 Plaats en taak van H. Chr. ond.: 21.35 Verv. uit het Conc. geb.; 22.15 avonó kl.; 22.30 nws; 22.45 avondoverd.: 23-1" fluitsonates v. Bach; 23.30 rustig avondkl. HILVERSUM II 415 M. 6.45 )V«r; ber.7.00 nws; 7.15 muz. bij onttW'- 8.00 nws; 8.15 gr.; 8.50 huisvr.; gr.; 9.30 waterst.; 9.35 Mozait: lv°, morgenw.; 10.20 P. J. Kers; 10.45 Ma teloos alibi; 11.00 pop. non stop; 12.00 ensemble Vincentino; 12.30 weerpt- 12,33 platteland; 12,33 Kilima Ha*3' lans; 13.00 nws; 13.15 kalender; «.-» Malando; 13.50 gr.; 14.00 gespr. Por' tretten: 14.15 Jeugdconc.; 15.00 run»* om Dikke Dries; 15.30 Roodborstje*- 15.45 Regenboog; 16.15 vragen vrij: 16.45 Het stond in de krant; H musette; 17.45 reg. uitz. 18,80 o* 18.20 Ramblers; 18.45 De kerken het socialisme; 19.00 gem. omr. a pellakoor; 19.15 reg. uitz.; 19.30 VPH 19.45 Bijbel; 20.00 nws; 20.05 dlnge» v. d. dag; 20.15 omr. oik.; 21-10 S=w dig of onschuldig?21.80 Ned. Ve.r den: 22,05 Corduwener; 22,25 cello piano: 22.45 Van boek tot bock; nws; 23.15 zang en orgel; 23.35 nie" successen van over de Oceaan. staa» J den E„ e schilder. Huis van B had na zijl heidsstelling den bij het Combinatie", sterdam, alw zaam was. Al de verdachte 3 December leven en nu touw gezet w en om het f slagen, tiach een te krijger reisje naar A E. aldaar op om zijn groo vragen, haalt want deze m ver geid. Op zen aangekor op een onbev waar en nam kocht dat late rijwielherstell je had echtei toen de polit den E. weldrs Ter zitting en zeide, dat fiets nodig h fuifje. Zijn st want meerdei er op voor. De Officier requisitoir da Verdachte ko strafrechter i Els: 1 jaar trek van voor >Mr. Kurtz, meende, dat h verdachte ve gevolg daarva: de SS terugkv Dachau\en 21 ringskamp in demoraliserent man vroeg oei delijke- en waardelijke st op te leggen. Eeii G. D v'f;® man uit O 1947 te Aard van een auto terwijl hij on drank verkeer zijn wagen vi ver de weg. hield hem cc! verbaal werd Eis: ƒ60.- ms met ontze besturen voor Eic Q 22-jarige Terneuzen ber 1946 in die kere Riemen: Schoondijke. met verlof gai dat zijn, baar pen, ging hij ^Jaar wij vernemen, ten van het het Nederlanc met twee woi .Alcturus" en twee schepen Nieuwe IVatei wijl elders in ten voor het Etaan. De beide ge terschepen vai te van 56 met meter, een ho een diepgang (de schepen v zijn uitgerust beloodsing op weer van joile worden. De in fortabel en o( zegsman, die „M I", de loot oorlog, nauwe! op een mijn staat uit 26 aceomodatie wie een apart hutten aanwez Men deeldp zes in aanbouv Vlissingen bei eerst gereed zal volgende terwijl het sc gesteld wordt dft de „Mark reed zal kom i ii TN DE men de tor. Hoewel goede men druk vaak werk duur AFG in Z. deze de wezen toneelspe! ™sl er or prestati dikwijls ontkomt in een n, zoda weinig ntje van sleurtrai 'ï'ken. ■Jantj e slcu. tl cl| vertolking dat oo nilvoering koi practisch in ld en op sommige benadert t wil wal uit een i geleefd spel, d aanwezig ieerd wer komen, men kan i van ka geregisjse gerust zeggen ernstig p; slaagd dat neel Het ken lang sieke der precieerd ven en deren spel gerc een

de Stem | 1948 | | pagina 2