Eerst feiten dan pas vertrouwen IN 'T KORT Minister van den Brink, Benjamin van het Kabinet Hij hdt het mst Lieftinck wÈI os m ds stek gehad Mgr. Pesssrs met Kerstmis nog in leven Opgelet Het carnaval Zes politieke grondslagen op de Renville'wederzijds aanvaard. Djokja maakt echter meteen in breuk op souvereiniteits beginsel Wal Zeeland en Brabant mogen bouwen De weg terug Meer deviezen voor België? Krijgt Hulst een Zeeuws Gemeenschaps oord en een Volkshogeschool? VIERDE JAARGANG No. 977 DINSDAG 20 JANUARI 1948 Den Haag Voorlopig gereserveerd Koningin bij jarig prinsesje Ruhrgebied wacht af Hoe zal Washington reageren? Weinig verandering Geen Engels weekend Duitse krijgsgevan genen huiswaarts Knapen leenden vliegtuig S.O.S.-bericht was kwajongensstreek Het plan-Saeftïngen Met palet en penseel de Seine te lijf Van groot belang voor geheel Zeeland Ültgave van de „Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicnt: A F. J Aernoudts. C. J v Hooteghem. A E. Langenhorst. Mr. Dr. A J J M Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 3 36 per kwar taal. per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0 2(j. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 273841. Prijzen vooi buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstiv Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. OM KWART VOOR VIJF gistermiddag hebben de Neder landse en de Republikeinse delegaties aan boord van de „Renville" de zes punten van de Commissie van goede diensten, welke gevoegd zijn bij de politieke grondslagen van dte overeen komst, officieel aanvaard. fiISTER is de Landsvrouwe van Amsterdam naar het paleis Soestdijk gereden om daar, temid den van de prinselijke tamilie de 5e verjaardag van prinses Mar griet te vieren. 3 PERSONEN zijn gedood bij het neerstorten van een vliegtuig bij Rome. TTARDINAAL van Roey, privaat van België is plechtig geïnstal leerd als lid - der Vlaamse Academie voor Wetenschappen. TV/IETROPOLIET NICOLAI, de ortho- doxe aartsbisschop var. Beieren, is door de Amerikaanse politie gear resteerd onder beschuldiging van spion nage ten behoeve van de Sovjet-Unie. TTITBETALING kolenvelden aan de postkantoren (meebrengen bon 78 B.V. en of 81 B.V.) Vandaag Be t.m. BI. Morgen Bo t.m. Bre. TIET ARABISCHE Hoge Comité heeft de Commissie vooi Palestina der V. N. ijskoud meegedeeld, dat het co mité niet voor de commissie zal ver schijnen, omdat het besluit der V. N. over de verdeling van Palestina als onjuist wordt bescnouwd. WEL EEN ZEER FRAAI heerschap had Heerlen in de oorlog als po- lltie-commissaris in de figuur van Seelen. Deze spionneerde al vóór 1940 voor de Duitsers en kreeg daarvoor een vergoeding van f 100 per week. Tegen hem is 17 jaar geëist. ■pRANKRIJK gaat de franc devalue ren, seint United Press uit Parijs. Volgens een besluit van het kabinet gaan er twee soorten francs komen: de franc voor binnenlands gebruik (waarvan er voor 1 dollar 180 te krij gen zijn) en een e.xportfrano (die een waarde heeft van 240 francs tegen 1 dollar). JJET ZIET er naar uit, dat de po gingen ter verbetering der voedsel voorziening van het Ruhrgebied voor het ogenblik de stakingswoede hebben beperkt. Alleen uit Keulen worden nieuwe stakingen gemeld. Het tram personeel heeft daar namelijk het bijl tje er bij neergelegd. Voor de eerst volgende dagen zijn geen demonstra ties meer aangekondigd en een in Dort mund op touw gezette proteststaking is afgelast. Algemeen blijft men ech ter de komende periode met zorg te gemoet zien en voor het geval in de eerstvolgende weken geen verbeterin gen worden bereikt, dreigen begin Fe bruari stakingen van veel groter om vang dan tot dusverre te beginnen. In de mijnstreken Bochum en Gelsen kirchen hebben de bedrijfsraden reeds besloten op 2 Februari in permanente staking te gaan. indien de voedselei sen niet ingewilligd zijn. Nog niet in 't oog. Het betreft de volgende punten: a. Kwestie van de souvereiniteit. b. De representatie van de voorlo pige federale regering. c. Het continueren van het gebruik maken van de goede diensten der Commissie van de Veilig heidsraad. d. Het plebisciet. e. De conventie voor het samen stellen van de grondwet. f. De Speciale verhouding tot de Vereni"ie Staten van Indonesië. Van Nederlandse zijde is nog mee gedeeld, dat de Nederlandse delega tie op deze zes punten commentaar zal geven in een later te zenden brief zodra nadere instructies uit den Haag de delegatie zullen hebben bereikt, Afwachten! yAN ENIG OPTIMISME over het verloop der verdere besprekingen met de republiek nlijft in den Haag weinig te bespeuren, zo seinde onze Haagse correspondent. Het standpunt de oppositie is genoegzaam bekend. Ka tholieke politici wagen zich niet aan commentaar doch slaan de toestand nauwlettende gade. In de kringen der Partij van de Arbeid gewaagt men van „enige voldoening" zonder even wel enthuosiast te worden over 't be reikte resultaat. In het algemeen is de stemming in parlementaire kringen nog vrij mat. Vertrouwen komt eerst nadat feiten zullen spreken. In regeringskringen was men niet verrast door het besluit der Masjoemi om uit het republikeinse kabinet te treden, waardoor zoals wij reeds berichtten de positie van Sjarifoed- din aanmerkelijk is verzwakt. Wrevel vyREVEL heeft inmiddels bij gezag hebbende Nederlandse kringen in Batavia gewekt het besluit van het voorlopige republikeinse parlement tot aanneming van het wetsontwerp betreffende een vriendschapsverdrag tussen Djokja en Egypte. Met noemt dit besluit in flagran te strijd met het eerste der hierbo ven genoemde zes punten. Immer dit punt vormt de basis voor onderhandelingen t.a.v. de politieke regeling. Er wordt toch vastgesteld, dat de souvereiniteit voor geheel In- dië is en zal blijven aan het Konink rijk der Nederlanden totdat deze zal worden overgedragen aan de verenig de staten van Indonesië. De handelwijze van het voorlopige republikeinse parlement is zeker niet de manier waarop Djokja vertrouwen kan wekken ten aanzien van haar wer kelijke bereidheid om zich te hou den aan hetgeen is cverengekomen. D E BENOEMING van Prof. Dr. J. R. M. van den Brink tot Minister van van Economische Zaken is thans een feit. Zij gaat in op 21 Januari. LIET HEEFT dus inderdaad niet lang geduurd, eer er een opvolger voor Minister Huysmans was gevonden. Het merkwaardigste in deze benoeming is de jeugdige leeftijd van de Minister. Op 12 April a s wordt hij pas 33 jaar. Mr. Steenberghe en Mr. Donner hiel den totnutoe het record. Zij waren 35, toen hun zo'n gewichtige portefeuille ten deel viel. Ondanks het gering getal zijner le vensjaren heeft de nieuwe Minister toch al wat men noemt „een staat van dienst". Hij is geboortig uit Hilversum en behaalde in 1940 te Tilburg com laude het doctoraat in de economie. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot adviseur bij het directoraat voor handel en nijverheid aan het betrok ken departement en een jaar later wa hij chef der afdeling prijzenpoli tiek. Hij hield 't tijdens de bezetting echter niet lang uit in een ambtelijke functie. Hij nam toen de studie weer op en promoveerde in December 1942 cum laude op een proefschrift: „Maat schappij-structuur en werkgelegen heid". In 1945, dus op 30-jarige leeftijd werd hij tot hoogleraar te Nijmegen benoemd. Verder verleende hij aan de K. A. B. zijn diensten als economisch advi seur. QOK in de politiek ging hij zich be- wegen. Aanvankelijk had de N.V. B. zijn steun. Bij de oprichting der K. V.P. werd hij gekozen tot lid van het Partijbestuur en thans heeft hij voor die partij zitting in de Eerste Kamer. Als zodanig heeft hij enige malen de degen gekruist met Minister Lieftinck ten aanzien van diens financiële po- 'litiek. We moeten aannemen, dat na dere binnenskamerse besprekingen voor Prof. van den Brmk nu toch de mogelijkheid hebben geschapen het complex van de sociale, economische en financiële politiek der Regering te steunen. Een bizonder aantrekkelijke taak moet het voor de jonge minister zijn een voorstel inzake publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie zo spoedig mo gelijk voor de Kamer te brengen en te verdedigen. Naar wij nog vernemen is dr. G. W. M. Huysmans, de afgetreden minister van Economische Zaken, benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. TN VERBAND met Engelands aan- dringen op snelle verscheping van Amerikaans voedsel naar Duitsland, verneemt Reuter dat men hiervan een verhoging van de graanprijs verwacht daar, volgens Amerikaanse ambtena ren. alle verplichte leveringen hebben plaats gehad en door nieuwe leveran ties de markt beinvloed zou kunnen worden. Het enig riternatief zou zijn, dat de voorraden, die voor andere lan den bedoeld zijn bijvoorbeeld Frank rijk en Italië naar Duitschland zou den gaan. Van Amerikaanse ziide is verklaard, dat men deze mogelijkheid „nog niet in het oog heeft gevat." Clay voor Washington. yEEL zal wel afhangen wat de ge allieerde bestuursraad, die van daag in Berlijn b'ieen komt. zal advi seren. Direct na deze bijeenkomst zal de Amerikaanse militaire gouveneur Clay naar Washington vliegen. Weersverwachting geldig tot aeaenavond: Matige, later tijdelijke krach tige wind tussen Zuid en West. Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in tem peratuur. Heden zon onder 17.04 en maan S»5er uur' Woensdag zon op 8 37 uur en maan op 12.05 uur. QNLANGS is door bet ministerie van Wederopbouw bekend gemaakt, dat m 1948 voor iedere woning die gereed komt, de aansteding van een andere woning mag plaats hebben. Het ministerie heeft nu becijferd dat Zeeland 50 woningen mag bou wen voor elke honderd woningen, die in 1948 gereed komen en Noord- Brabant 60. Hoe deze aantallen over de gemeen ten verdeeld zullen worden wordt vast gesteld in overleg met het provinciaal bestuur en de hoofingenieur-directeur van de volkshuisvesting in de betrok ken provincie. Het woningtekort ir. Zeeland is 12 pet. van de woningbehoefte. In Noord brabant is het 15 pet. Op 1 October jl. waren er in Zeeland gebouwd 2600 woningen en in Brabant 9000. Y1RIEKSE REBELLEN, oftewel gue- rillastrijders, hebben bij Platanos (bij de Golf van Corinthe) een ver pletterende nederlaag te slikken ge kregen van de regeringstroepen. DE, DOEL VERDEDIGER van Ajax, Keizer, is door de douanerecher chedienst te Amsterdam onder ver denking van deviezensmokkel gear resteerd. Keizer reisde regelmatig op en neer naar Engeland en werd op een dezer reizen op het smokkelen van deviezen betrapt. \Z"OOR DE 50ste Jaarbeurs te Utrecht (van 6 tot en met 15 April as.) Izullen 5 extra treinen worden inge- I legw Een trein zal lopen van Zee- i land en West-Brabant op Vrijdag 9 April. yOLGENS een mededeling van het Provincialaat van de Paters Min derbroeders te Weert mag met zeker heid worden aangenomen, dat Mgr. Pessers, pater Ruiis en de vier zus ters uit Heerlen, die door de commu nisten in de stad Kiangchow gevangen waren genomen met Kerstmis nog in leven waren. Het schijnt echter vast te staan, dat pater Bruns is vermoord. De Nederlandse consul stelt pogin gen in het werk om de gevangenen te bevrijden. TyjEERMALEN en van verschillende zijden is de vraag gerezen, of het niet wenselijk is voor de rijksdienst als regel over te gaan tot sluiting van de kantoren en bureaux ap Zaterdag ochtend. De minister van Binnenland se Zaken heeft nu bepaalde in over eenstemming met het oordeel van zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, dat het zgn. Engelse weekend om economi sche en sociale redenen in het belang zowel van de dienst ais van het bur gerlijk overheidspersoneel geen aan beveling verdient en dat dan ook tot „het Engelse weekend" niet besloten kan worden. Dit is uiteraard niet in tegenspraak ermee, dat de brandstof- fenschaarste tijdelijk gedurende het stookseizoen tot 'n andere gedragslijn zou kunnen nopen. Te Luik werden Zondag de wedstrij den om het Europees kampioenschap groot biljart cadre 45/2 beëindigd. De Europese kampioen de Antwerpenaar van Hassel ontvangt uit handen van de Gouverneur van Luik, de heer Leclércq, een kristallen vaas. yANDAAG hebben we een kleine reorganisatie in de indeling van onze krant ingevoerd. Het zou te ver voeren, U uit te leggen, hoe door deze reorganisatie de actuali teit kan worden bevorderd. Maar in ieder geval is het van belang te weten, dat uw en onze dierbare vrienden Suske en Wiske voor taan hun ijselijke avonturen be leven op de achterpagina onder aan de advertenties. Van het feulleton krijgt U op de oude plaats iedere dag wat meer te lezen en het zal voortaan geflankeerd worden door het radioprogramma. Het hoofd artikel verschijnt van heden af in de laatste kolom van de voor pagina. Pagina 2 opent met het provinciaal nieuws. Het zal even wennen zijn, maar we vertrouwen, dat de lezers de nieuwe Indeling spoedig weer heel gewoon zullen vinden. En dat ze de beoogde verbetering ook zullen merken en, waarderen. (Van onze Haagse correspondent). Jk/TOMENTEEL bevinden zich nog on geveer 180 Duitse krijgsgevange nen in Nederland. Spoedig zullen ook deze iaatsten huiswaarts keren, want aan het einder der maand zal er we derom een groep vertrekken. De Ne derlandse instanties hopen binnen 2 maanden de laatste Duitse krijgsgevan gene over de grens te hebben gezet. (Van onze Haagse correspondent). TTIT BETROUWBARE BRON ver- nemen wij, dat er thans in het ka der der Benelux, besprekingen wor den gevoerd over het beschikbaar stellen van deviezen aan Nederlanders die naar België willen reizen. Vele Nederlanders maken weer evenals voor de oorlog hun uitstapje naar Antwer pen en Brussel. Hun kooplust wordt evenwel automatisch tot een minimum beperkt omdat particulieren meren deels slechts 200 Ircs. deviezen krij gen, mits zij nog een invitatie hebben voor België. Speciaal in kringen der Antwerpse zakenlieden heerst hierom trent ontevredenheid. Over het te ver wachten resultaat der besprekingen wenste men zich niet uit te laten. TIMMY HARTZELL, een 13-jari- ge knaap uit Ohio, heeft blijk gegeven iets opgestoken te heb ben van de tochtjes, welke hij in het particuliere vliegtuig van zijn vader had mogen meemaken. Hij besloot het namelijk eens op zijn eigen houtje te proberen. Tezamen met drie kameraadjes sleepte hij de machine uit de hangar, stapte in, startte envloog. Twee uren lang bleef het ondernemen de viertal in de wolken. Toen kre gen de „passagiers" er genoeg van en Jimmy zette de kist net jes aan de grond op een stuk bouwland. Jimmy begreep niet best, waarom, hij achteraf toch nog straf kreeg te incasseren. XXet raadsel van het S.O.S.-bericht in een fles, die Zondagmiddag op het Scheveningse strand is gevonden is thans opgelost. Het is gebleken, dat men hier te doen heeft met een kwa jongensstreek. Twee jongentjes van 13 en 11 jaar uit den Haag hebben be kend het bewuste SOS-bericht te heb ben geschreven en vervolgens 't be wuste flesje in zee te hebben gewor pen. Toen een van de jongens via de radio hoorde, welke gevolgen hun daad had, kreeg hij wroeging en biechtte alles aan zijn ouders op. Deze stelden de politie van de toe dracht op de hoogte. De twee Haagse jongens beoogden met het S.O.S.-briefje de Schevening se reddingsboot „Arthur" voor niets de zee op te sturen, omdat zij „het land hadden aan de Scheveningers". Heeft de aandacht van de minister DIJ DE BEHANDELING van de be handeling van de Begroting van Verkeer en Waterstaat zei minister Vos over het plan-Saeftinge het vol gende: Wat het plan-Saeftingen betreft, daarvan is niet alleen het vraagstuk van de inpoldering in studie, maar ook het vraagstuk van de stroming in de Schelde. Het zal enige moeite kostne daarvoor goede plannen te maken, plannen, welke zullen uitwij zen, dat niet aiieen het plan tot land aanwinning verantwoord is, maar ook, dat het doel, dat wij nastreven, zodanig verbeteringen brengt, dat de stroming in de Schelde niet een ver slechtering, doch een verbetering zal ondergaan. Daardoor zullen de moei lijkheden in verband met het ver krijgen van overeenstemming met België op dit aanmerkelijk geringer worden. Deze inpolderingen, ook de zuidelijke, hebben dus mijn volle aandacht. TN DE TOEKOMST kunnen slechts bij hoge uitzondering gehele of ge deeltelijke vooruitbetaling op in Bel gië geplaatste bestellingen worden toegestaan. Internationale Bidweek. Intentie voor 21 Januari: DAT de Lutheranen en andere Protestanten van Europa zich mogen wenden tot de éne. Katholieke Kerk. fV'sv' K - Ook „la vilie lumière" heeft te maken met ernstige wateroverlast, doordat de Seine bniten haar oevers is getreden. De man van palet en penseel heeft in I etteriyke en figuurlijke zin de stoute schoenen aangetrokken en is met zijn materiaal het Seine-water ingewandeld om een stuk nat Parijs te vereeuwigen. Berichten uit ons land maken er melding van, dat de Yssel weer balorig is geworden en inmiddels drooggevallen landerijen andermaal onder water heeft gezet. Ook de Waal is weer aan het wassen. Tengevolge van de hoge waterstand in het Rijn-Waal-gebied zijn op de steenfabrieken daar niet minder dan 3 millioen stenen verloren gegaan. IJ ET is nog maar kort geleden, dat een bericht gepubliceerd werd waar uit bleek, dat Zeeland in het bezit zal komen van een .Gemeenschapsoord en een Volkshogeschool. Men moet dit echter goed begrijpen. Inderdaad is onlangs door het hoogwaardig episco paat goedkeuring gehecht aan een plan, dat reeds jaren bij veie Zeeuwen bestond. Begin Januari werd in een oprichtingsvergadering besloten de plannen voor een vormingscentrum ten spoedigste te verwezenlijken. Wil men echter bij de werkelijkheid blijven, dan dient er de aandacht op gevestigd te worden dat de volvoering van een der gelijk plan uiterst moeilijk is en de medewerking van geheel Zeeland be hoeft. Het is nuttig in een kort bestek de plannen open te leggen. Het opgerichte comité hoopt spoedig in de gelegenheid te zijn alle belangstellenden en al de genen die eraan willen meewerken om op deze wijze voor Zeeiands bevolking geestelijke, culturele en materiele voor uitgang te bewerken, daarvan in kennis te stellen. Centrum van vorming. IJet Gemeenschapsoord wil, zoals de naam reeds aanduidt, een centrum zijn van vorming, overleg en samen werking, speciaal voor de jongeren bo ven de 18 jaar die op het punt staan het ruwe maatschappelijke leven bin nen te treden, maar ook voor de vol wassenen die met een onbedorven, fris se geest, blijk geven beg.ip te hebben voor de noden van deze tijd. Want als er aan een ding behoefte is in de kleine gemeenschap aan weers zijden van de Schelde, dan is dat een plaats van samenkomst voor allen, die uit welke kring ook met elkander in contact willen treden, om gezamen lijk het goede te behouden en eensge zind zich te weer te stellen tegen de funeste invloeden die het gezonde Zeeuwse volksleven dreigen te onder graven en deerlijk te verminken. Het maatschappelijk leven is als een raderwerk van in elkaar grijpende en zelfstandig werkende onderdelen. Daar om baat het niet met min of meer benepen critiek zijn medemensen te belemmeren in het vervullen van hun taak, maar is het absoluut noodzakelijk dat ieder zelfstandig en de voor eigen werk verantwoordelijke persoon gele genheid krijgt om met anderen samen te komen, teneinde te overleggen wat dient te geschieden om voor allen de voorwaarden te scheppen, die het gees telijk en tijdelijk welzijn zullen bevor deren. Standsorganisaties treffen elkaar. De methodiek van het Gemeenschaps oord is die van het levende woord, het practische werk en de gezonde ont spanning. Dit zijn de middelen en vol gens ons de enige, waarlangs men el kander vinden kan. Vooral in een open hartig gesprek met anderen, in het rechtstreeks contact van mens tot mens, in een solidair streven on der leiding van bekwame medewerkers, weet het Gemeenschapsoord het levens peil in hogere banen te leiden. Ook de standsorganisaties zullen elkaar daar ontmoeten, zodat elk streven niet uitsluitend in eigen kring beDerkt blijft maar uitgedragen naar buiten. Om 'echter te weten wat men wil en ook wat men te zeggen heeft, is een wezenlijke overtuiging noodzakelijk. Het Gemeenschapsoord is geen plaats voor wederzijdse afbraak en vijandig heid. maar een oord, waar mensen met overtuiging de hoognodige samenwer king zoeken en vinden. Daarom legt het Gemeenschapsoord zich primair toe op de vorming der persoonlijkheid, het trekt allen naar zich toe, die tot verdieping bereid zijn, het leert het wat, het hoe en het waar om, het leert denken en SDreken, het brergt goede smaak en levensstijl, ge baseerd op een gave levensovertuiging. Samenwerking met anders denkenden. horend omschreven door de Katho lieke Kerk. Daarom woidt het Zeeuwse Gemeenschapsoord een katholiek te huis, een huis voor allen, die door de kerk worden opgeleid tot het christe lijke levensideaal, waardoor ons per soonlijk en gemeenschapsleven moet worden beheerst. Wie vorming op het Gemeenschaps oord ontvangen heeft, wie dus een gees telijk vergroeid mens met de katholie ke overtuiging geworden is, wie in ver band hiermee ook de nodige oordeels kracht verworven heeft, zal in de gele genheid gesteld worden om deel te nemen aan cursussen, die ook op het Gemeenschapsoord zullen worden be legd en waai vooi- tegelijkertijd anders denkenden zullen worden uitgenodigd, teneinde over bepaalde problemen van gedachten te kunnen wisselen. De katholieken in Zeeland hebben rekening te houden met het feit, dat daar vele andersdenkenden wonen en ook ten opzichte van hen is een ware sociale gezindheid vereist. Met hen moet worden samengewerkt aan de ver wezenlijking van het algemeen welzijn van dit gewest. En dat is dan het eigen lijke volkshogeschoolwerk. Het oprichtingscomité. IJet ligt in de bedoeling om in Zee land te komen tot een Gemeen schapsoord en tot een Volkshogeschool. Hulst is de uitverkoren plaats van ves tiging en daar voor dit doel een uitge strekt terrein, alsmede een gebouw noodzakelijk is, dat tijdelijk onderdak zal moeten bieden aan een flink aantal personen, is de moeilijkheid van dit streven zeer evident. Mén heeft echter reeds contacten opgeromen en er be staat een zeer goede mogelijkheid, dat het plan binnen afzienbare tijd werke lijkheid zal worden. Voor het bereiken van het gestelde doel is een oprichtingscomité gevormd, waarin zitting hebben genomen deken Nieveen van Dijkum uit Goes, deken Rops uit Hulst, Mr. Dr. Mes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Heinkenszand, A. Lockefeer, lid van Ged. Staten, B. Truffino, burgemeester van Hulst, Drs. J Boezeman, rector van het Jansenius-lyceum te Hulst, J. Andriessen uit Vllssingen en kapelaan C. v. Dongen te Hulst. Over de con crete plannen hopen wij spoedig iets te kunnen publiceren. Die 'evenshouding is voor ons katho lieken tot welke kring ook be gen. We denken bijvoorbeeld aan de mogelijkheid om jeugdigen het ver blijf op straat na een bepaald uur te verbieden tenzij in gezelschap van ouders of voogden. De gemeentebe sturen mogen er eens tijdig hun ge dachten over laten gaan. De Ouders JJet allervoornaamste zal echter al tijd blijven het aankweken van verantwoordelijkheidszin, vooral bij ouders en opvoeders. Het lijkt er vaak op, of ze in hun kinderen de gevol gen der erfzonde afwezig achten: „Mijn kind doet zo iets niet, ik heb het altijd braaf opgevoed", is dikwijls de dooddoener, waarmee men het ge weten sust, als dat kind vrij gelaten wordt tot in nacht en ontij carnaval te vieren. „Ze zijn maar éénmaal jong schijnt ook al opgeld te doen als argument, terwijl het toch zó is, dat men dan ook maar éénmaal een jeugd kan verknoeien tot schade van het hele verdere leven. „Och, in de moderne tijd moet men iets door de vingers zien", is ook al een dier dwa ze uitspraken, waarachter de ouder lijke plichtvergetenheid zich ver schuilt. Modern blijft tot aan de laatste we relddag de waarheid, dat de overtre ding van Gods geboden een verfo i- lijk kwaad is en iemands eeuwig on geluk kan veroorzaken. En wie die a'tijd moderne waarheid ten aanzien van het eigen kind uit het Oog ver liest, laadt zich al een heel zware srhu'd op de ha's. Laten we dit nog eens even in het volle licht zetten. £JARNAVAL staat over enkele we ken voor de deur. De Prinsen Carnaval zijn reeds aan het oefe nen, om zo waardig, dus zo zot mogelijk voor de dag te komen. Er wordt gepeinsd en gearbeid aan het in elkaar zetten van fleurige stoe ten. Daar waar de publieke viering van de triomf der dwaasheid was ingesluimerd, tracht men haar te doen herleven. Het ziet er naar uit, dat 1948 een uitgebreider carnavals viering te zien zal geven dan nog ooit sinds de oorlog is vertoond. Nu is het maar al te goed bekend, hoe deze viering, van oudsher een onderwerp van twistgedingen is ge weest. Men kan erin zien een typi sche uiting van de zwierige zuidelij ke volksgeest. Men kan oog hebben voor de humor en schoonheidszin, welke uit een fraai samengestelde op tocht spreken. De boog mag ook niet altijd gespannen zijn. Leut en zotte klap moeten op hun tijd oppermach tig zijn. Dat kan een mens eens ver lossen van de muizenissen en stof nesten, welke zich in de sleur van het daagse leven vormen. Een echt. in goede stijl gevierd feest is als de kruiderij in het levensgerecht, dat niet altijd even gemakkelijk te ver orberen is. In een pas verschenen bundel opstellen van Anton van Duin kerken is zijn bekende essay „Ver dediging van Carnaval", geschreven in Februari 1928, ook opgenomen en in een kanttekening achterin hand- ha- "t hij het nog. Een vuriger verde diger dan deze echte Zuiderling en echte katholiek kan het carnaval zich niet wensen. Verantwoordelijkheid Jhlaar dan horen we aan de andere kant mensen, die toch ook waar achtig niet als uitgestreken zéde- meesters en droogpruimen te be schouwen zijri en die met droefenis constateren hoe velen onder het mom van een volksfeest zichzelf als het wa re verlof geven, om enige der tien geboden buiten werking te stellen. Carnaval, zo schijnt een aantal lie den te menen, mag op de dag wel iets bieden voor de brave goegemeen te, maar voor de echte vierders vindt het in avonden en nachten van los bandigheid pas zijn hoogtepunt. Nee, men spreekt dat niet zo openlijk uit. maar de practijk is toch niet zelden zo. Laten we onszelf in dit opzicht niet begoochelen. Degenen, die het weten kunnen en met de gevolgen naar ziel en lichaam te maken heb ben, zijn niet zonder reden zo ern stig bezorgd. Er komt in deze tijd nog zeer bijzonder bij, dat de nood zaak van levensversobering voor heei ons volk op zulke dagen niet zelden in het gedrang komt. Er zijn mensen die dan de plicht vergeten schijnen te hebben, om hun verdiensten aller eerst en in voldoende mate te be steden aan het huishouden. Geen oog kleppen voor! Geen vergoelijkingen! Dit gebeurt. En we moeten er aan stonds bij zeggen: Dit gebeurt niet alleen op carnavalsdagen, doch ook tijdens de kermissen en andere volks feesten. Laten de charitatieve en so ciale werkers of werksters maar eens spreken. Daarom rust op de organisatoren van het Carnavalsfeest en ook op de Overheid een zware verantwoordelijk heid. Men dient goed te beseffen wat men begint. Maatregelen Tn het vóórgaande ligt reeds opge- sloten in welke richting dit ver antwoordelijkheidsbegrip zich dient te bewegen. Pogingen om de carnavalsviering in het openbaar geheel te doen ver dwijnen voorspellen we geen succes. Het terugdringen naar café's en be sloten clubs biedt trouwens geen op lossing. We zouden willen zeggen: juist het tegendeel. Een optocht, met goede smaak en zin voor humor sa mengesteld, zal zeker geen aanstoot kunnen geven, mag ais onderdeel van een volksfeest hogelijk gewaardeerd worden. Doch we zeggen nadrukkelijk: met goede smaak samengesteld. De wed ijver moet door dit criterium geprik keld worden. Hierin kan zich uitle ven, wat er in het gewone volk slui mert aan artistieke zin en humoris tische geaardheid. Het is een graad meter voor het verbeeldingsleven. Deze optocht zouden we ook liefst waarlijk ais het middelpunt en hoog tepunt willen zien, als een echt fa miliefeest der plaatselijke gemeen schap. Als we de toppunten echter verschuiven naai- de avond- en nacht feesten, dan komen de grote en ern stige gevaren van dronkenschap, on eerbaarheid en verkwisting. Vrij al gemeen is wel de overtuiging dat het masker ai te licht aanleiding biedt tot plicht- en eervergetelheid. We ge loven, dat het geen „vooruitgang" is, als de gemaskerde bals e.d. weer worden ingevoerd. De organisatoren dienen hun verantwoordelijkheid ten deze zeer goed te beseffen. Verder dienen er ten aanzien van het drankmisbruik o.i. ook beperken de bepalingen te bestaan. Men moet de zon in het water kunnen zien schijnen en het electrische licht in 't glaasje. Doch er zijn grenzen en op dagen als deze worden die maar al te licht uitgewist. Men zou allereerst een beroep willen doen op degenen, die de sterke drank slijten, om zelf hardnekkig weerstand te bieden aan de drang naar meer, meer, meer van hun klanten. Ons dunkt ook, dat de politie op zulke dagen juist niet de hand moet lichten met de bepalingen inzake openbare dronkenschap. Als ze die streng handhaaft, dan gaat daar voor het vervolg zeker een pre ventieve werking van uit. Het vorig jaar ls het op vrij rui me schaal voorgekomen, dat de men sen zelf de drankflessen en de jene verkruiken meenamen naar de oor den des vermaaks en dat heeft aan leiding gegeven tot taferelen, die met „onstichtelijk" veel te zacht zijn ge tekend. Strenge controle zal deze en andere mogelijkheden tot uitspatting moeten uitbannen. Organisaties en ge legenheden, die hun goede naam wil len bewaren, zullen zeker deze stren ge controle willen onderhouden. Van Overheidszijde zijn wellicht nog andere maatregelen te overwa- (Zie vervolg onder aan kolom 6> t

de Stem | 1948 | | pagina 1