NEN WegensiiBstenti getekend! ELEN Honger in West-Duitsland en Nationale Conventie gaat Grondwet opstellen elie brand te Nieuw Borgvliet „Waarachtige laodspclitiek der K.V.P." De luidklok komt - Meer licht Misselijke grap brengt levens in gevaar >@k Op verzoek van Republiek inwerking- treden 14 dagen uitgesteld IN 'T KORT Surinaamse cefcgaiie aangekomen leds kochten hulst i1 goes Ncgmaals nD| Ooiavaar" Knoeiend tribunaallid te Axel CA v:cr sn 3$B03&SISt aasd over JZE g) étalage VIERDE JAARGANG No. 976 Voor God. Koningin en Vaderland M A A NDAG 19 JANUARI 1948 De Ronde Tafelconferentie „LiquichUe koloniaal regiem ïrseel •raiswerk ertanden van rgedraaide [ker OOSTBURG ;els" irse Ghandi staakt het vasten Zijn voorwaarden aangenomen Buiig Commissarissen K.J.B. bijeen Distributienieuws Schoenenbon op 0 Openlijker strijd der Italiaanse commu nisten tegen de kerk Candidaat 2e Kamer Vissersvaartuig gestrand Wegverkeer minder onveilig f Beivoners moesten zich in nacht gewaad redden Vier woningen aangetast Radio-rede dr. Alberisig Met gramophoonplaten ontmaskerd Raad van Heinkenszand Gefantaseerd S. 0. S. doet reddingsboten uitvaren J)AT de Anglikanen het gees telijk oppergezag van de Paus meen erkennen en aan- Vr»-- 2745 t VERINGEN PRIJZEN bont gegar- adig, ook z.g. ollen stoffen, t voor: 00 tot 500,00 rgette, zwart ste modellen WAKEN -JUREN Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A. F. J Aernoudts. C. J v Hooteghem, A E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.38 per kwar taal, per post t 4 2per week (uitsluitend bij met postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts: hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp I 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. QM ACHT UUR VIJF EN TWINTIG (Ned. Tijd) werd Zaterdag aan boord van de „Renville" de wapenstilstand tussen Nederland en de Republiek getekend. Op verzoek van de Republiek heeft Nederland bewilligd de da tum van ingang veertien dagen te verschuiven. A LLEREERST is van belang, dat een aantal poliÊeke bepalingen ten aanzien van de komende onderhande lingen over de vorming van de Fede ratie, waarvan de Republiek deel zal uitmaken, zijn gemaakt; ditzelfde geldt voor een a.s. volksstemming. De periode vóór de vorming van de Ver. Staten van Indonesië Kent een inter ventie-mogelijkheid van de Commis sie van Drie. den gesteld. Als er nog republikein se strijdkrachten achter de vooruitge schoven posities van de Nederlanders tegenstand bieden, zullen zij ten spoe digste en uiterlijk binnen 21 dagen worden teruggetrokken. De Commissie van Drie: het werk begint. TN EEN REDE zei de heer Kirby, dat de Commissie van Drie eerst thans goed kan beginnen aan het werk, waarvoor zij naar Indonesië is gekomen, nl..het verlenen van goede diensten bij het tot stand komen van een politieke oplossing, waarvoor nu de beginselen zijn vastgelegd. De heer Graham zeide, dat het thans ieders morele plicht is mee te De Grondwet der Federatie onstel- .helpen het Bestand effectief te ma len is het wtjrk Van een constitutionele conventie, waarin de Staten al naar hun bevolkingscijfer vertegenwoordigd zullen zijn. Voorlooig is de van Mook- lijn aanvaard „(Status quo-liin"), de definitieve grenzen lromer later aan de orde. Er zal een burgerlijke poli tiemacht komen om de orde te hand haven in de gedemilitariseerde Re- bicden, tijdelijk met hulp van mili tairen. De handel zal van beide zijden worden hervat. Krijgsgevangenen zullen onverwijld door beide partijen in vrijheid wor- i MINDERJARIGE PROF TAE HISTORIE kent niet veel hoogleraren, die hun ambt aanvaarden nog vóór zij meerder jarig zijn: sinds de 18e eeuw is zo'n geval van jeugdige geleerd heid althans niet voorgekomen. Maar Zwitserland bezit thans een dergelijk wonderman: dr. An- dré Bernard Amman is op 20-ja- rige leeftijd benoemd tot professor in de wiskunde aan de Universi teit van Genève, waar hij in 1945 als student begon! Hü promoveer de reeds vorig jaar. «f TAE WERELDJAMBOREE voor de Voortrekkers, Rover Moot genaamd zal in 1949 plaats hebben. Noorwegen heeft de uitnodiging aanvaard, de gas ten uit de gehele wereld te ontvan gen. De laatste Rover Moot werd ge houden in 193.9 in de Schotse Hoog landen. een maand voor de oorlogs verklaring Engeland-Duitsland. ken. Er is veel geduld vereisend werk nodig om de onafhankelijkheid en de samenwerking van het Indonesische volk met Nederland te organiseren. Abdoelkadir noemde het Bestand 'n mijlpaal en Sjarifoedding sprak van teleursteling bij de Republiek, die iettemin oprecht zou trachten het Be stand volledig na te komen. Zo blijft dus de Nederlandse sou- vereiniteit gehandhaafd totdat de Fe deratie definitief de oppermacht zal overnemen. De eerste stap is nu, dat op democratische wijze een staatkun dig conventie zal worden gekozen om een Grondwet voor re Verenigde Sta ten van Indonesië op te stellen. Tenslotte komt er een Unie tussen het onafhankelijke Indonesische volk en het Koninkrijk en daarmee zal dan naar wij hopen het doel bereikt zijn samenwerking.'vrede en welvaart, we derzijds vertrouwen en begrip met de daaruit voortvloeiende hulpvaardig heid. Vowel general Soedirman als generaal Spoor hebben de Wapenstilstand vor de radio afgekondigd. Generaal Spoor zei o.m.: „Ik moet wederom het uiterste aan discipline en besef van de troepen vragen." Over ongeveer twee weken zullen de leden van de Commissie van Drie te Lake Sucess aan de Veiligheidsraad rapport gaan uitbrengen. De voorlo pige indruk, die het Bestand in Ame rika en Engeland heeft gevestigd, is wel deze. dat Nederland alles wat in zijn macht lag heeft gedaan om tot een vredelievende oplossing te gera ken. Wij kunnen daar hoogstens aan toevoegen: als het nu maar vooral door de Republiek in voldoende ma te wordt gewaardeerd. ^ATERDAG omstreeks 13.15 uur ar riveerde per KLM-constellation uit New-York op Schiphol de delegatie uit Suriname, die aan de Ronde Ta felconferentie. welke aan het eind van deze maand in Den Haag gehouden zal worden, deelneemt. De delegatie bestaat uit de volgende leden: Mr. dr. J. A. E. Buiskool (president vrn het Hof te Suriname), mr. Pecey Wijngaarde, de heer A. Karamat AH (Statenlid), de heer J P. Kaulesar Sukul, de heer Salikin M. Hardjo en de heer J. A. de Miranda (Statenlid). Van de zijde der Regering was ter jy^ORGEN aan dc Postkantoren uitbetaling kolenvelden (mee brengen Bon 78 B.V. of 81 B.V.) voor de letters Be t.m. BI. MET LEDIGE hVEN. Ivoor N. Brabant 739-0 llEBEDRIJF iAS VAN GENT Ichijven lline-fabriek 238 HULST 304—o U op Donderdag ledrijven en I 3.30—12 uur in 8e Ie avond der voor- [laanderen. in onze |S, WIEGEN, fOELEN, |?TEN. 785~« De WAARDE van onze landbouw- productie bedroeg over het vorige jaar 13H millioen, dat is eens zoveel als in 1938. JN ATHENE staakten de redacteu ren van 5 van de 6 kranten, omdat ze maar liefst 60 pet. salarisverhoging KWensten. JöIJ ANTWERPEN liep het Liberty- schip „Simon Bolivar" van Ame rika aan de grond en brak in tweeën. Met zuigers probeert men de lading, graan en meel, te redden. pRINS OLUF van Denemarken trad ket huwelijk met een niet- adellijke juffrouw cn deed afstand van zijn recht op de Deense troon. Hij heet nu graaf van Rosenborg. TN PARIJS werd een conferentie ge houden om te komen tot de bouw van een Kanaal-tunnel. Engeland voelt meer voor twee tunnels tegelijk, een voor auto's en een voor een trein. Het zal ongeveer 50 millioen pond kosten. In Londen gaan de besprekingen ver der. N'A RUIM vijf dagen te hebben ge vast heeft Gandhi een klein glas sinaasappelsap genuttigd en zijn vas- I ten geëindigd, daar de ministers van de Indische regering onder leiding van I Pandit Nehroe samen met de leiders van alle partijen, gemeenschappen en organisaties de belofte hebben onderte kend, aan de zeven door Gandhi ge- noemde voorwaarden gehoor te zullen geven. I Gandhi heeft hiermee voor de vijf- tiende maal door vasten een politiek I of moreel doel bereikt. Sandhi wenst o.m. clat de 117 mos- f!" te Delhi, die na de ongeregeld- I "e'"on van September tot tempels of ü/r kenties z''n om?ebouwd, door niet I Mohammedanen weer in hun oor- I kPro"'5e'tike staat worden terugge- I v-Ü zonder enme pressie van de I ai u c'er redoring. Voorts moeten niet- I Mohammedanen te Delhi e. geen be- I zwaar tegen maken, dat Mohammeda nen uit Pakistan naar Delhi terug- heren. geldig tot Weersverwachting hedenavond: Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. Wisse'end be wolkt met voornamelijk in de kuststreken enk»le regen- hagel- of natte sneeuwbuien. Weinig ver andering in temperatuur. Zon onder 17.43 uur. Maan on der 0 "0 uur. THnsdag; Zon op 8.38 uur. Maan op 11.50 uur. Belangrijke besprekingen te Oisterwijk ttit ALLE DELEN des lands waren ze gekomen, van Gronineen tot Middelbure. de Districts-commissaris- sen der Katholieke Jeugdbeweging, waaronder vallen De Verkenners. Het Gilde en de Jongensclubs en ze had den er een mooi -punt voor uitgeko men: het temidden van het Oisterwijk- se natuurschoon gelegen hotel Bosch en Ven. De commissaris voor organisatie, Mr. J. Cals had zijn functie eer aan gedaan; alles klopte als een bus en de sfeer was super-best. Hoofdaalmoeze nier Verhoeven en Hoofdcommissaris Baron van Voorst tot Voorst waren mede aanwezig op deze zeer belang rijke bijeenkomst, waar de grote pro blemen in de organisatie van de kath. mannelijke jeugd werden aangesneden Aalmoezenier Verhoeven wekte óp tot grotere deelname aaft het paro chiële leven, welk punt nog even na der werd toegelicht in de avondbij eenkomst, waar o.m. het volgende ter sprake kwam: het junioren- en senio renstelsel bij de verkennerstroepen, waaromtrent men op rapporten en meerdere ervaring wacht om er een definitief oordeel jver te kunnen vel len. De kwestie van de subsidies door de overheid, ten aanzien waarvan een vermindering 'valt te verwachten. De financiering van de beweging, die in tensief werkzaam is en daardoor aan haar activiteit evenredig inkomsten dient te beschikken. De verhouding tot de Ned. Jeugd Gemeenschap, wel ke organisatie zich beperkt tot een binding in de top en de districts-or- ganisatie overlaat aan de bij haar aan gesloten verenigingen. De in aantocht zijnde kampeerwet en de wellicht daaruit voortvloeiende consequenties ten aanzien van kampeerkaarten en paspoorten, welke dezelfde betekenis voor de kampeerder zouden krijgen als de rijbewijzen voor de automobi list. De Zondag werd ten dele gebruikt vooi een beschouwing over het werk van Gilden en Jongensclubs, welke takken der K.J.B. zich nog in hun be- ginstadium bevinden. Vandaar dat er in de toelichting van het Hoofdkwar tier en in de discussies nog niet die strakke lijn viel te bespeuren als in de verkenners-tak. Het was een vruchtbaar weekend dat voor de vele opgekomenen ver-^ helderend en begeesterend zal hebben gewerkt. begroeting aanwizig: de secretaris generaal van conferentie mr. Th. H. Both, vertegenwoordiger van de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, de secretaris der conferentie mr. Raden Prajogo en mr. C. C. de Rooy. In de douaneloods gaf mr. Buiskool de volgende verklaring aan de pers: „Wij gaan naar de Ronde Tafelcon ferentie in Den Haag om mede te wer ken aan de volledige liquidatie van het koloniaal regiem. Als wij niet de verwachting hadden, dat ook Neder land daaraan wil medewerken zouden wij niet naar Nederland gaan. Wij zijn voorstanders van overleg en samen werking en zien daarin het belang van alle delen van het Koninkrijk der Ne derlanden, dat wij vernieuwen, maar in stand willen houden Omtrent de plaats, welke Suriname in het Konink- rij zal innemen, kunnen wij ons niet uitlaten, omdat wij niet op de Con ferentie willen vooruitlopen Surina me is als land van bet Westelijk half rond Amerikaans geouënteerd, maar dat doet niet af aan het Ned. karak ter van Suriname. Een juist toepas sing van de democratische beginselen brengt mee, dat Suriname zelf voor zijn belangen zal opkomen. Het Hand tn HET TIJDVAK van 19 Januari tot en met 13 Maart a s. zal een schoe nenbon naar keuze worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 0, dan wel op de cijfercombinatie 54, 64, 74, 84 en 94 voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het inlegvel, waarvan bon 612 zal wor den verwijderd. Omtrent de regeling voor kinder schoenen volgen binnenkort nog na dere mededelingen. TAE STEEDS openlijker wordende strijd van de Italiaans., commu nisten tegen de Kerk en de Kerke lijke waardigheidsbekleders sticht da gelijks meer verwarring in het land. De Bisschop van Leece (bij Milaan) wilde de gelovigen toespreken in het plaatsje Tuglie, ter gelegenheid van de sluiting van een Triduum, dat aldaar gehouden was. Er hadden zich ech ter onder de menigte enige commu nisten verspreid, die luid begonnen te roepen: „Abasso i Preti, Abasso il Vescovo" (Weg met-de priesters, weg met de Bisschop!"). Een en ander gaf aanleiding tot ge vechten. De Bisschop kon niets an ders doen dan vertrekken, voordat hij gemolesteerd zou worden. De politie arresteerde een der gang makers, lid van de Comm. Partij, die in het bezit bleek vantwee hand granaten! In de afd. Middelburg van de Ka tholieke Volkspartij is de heer W. L. M. Groffen te Vlissingen candidaat gesteld voor de a.s. verkiezingen der Tweede Kamer. Ter hoogte van Zoutelande is een vissersvaartuig uit Harlingen, de H A 105, gestrand op de paalhoofden. De bemanning is door een ander vissers vaartuig uit Vlissingen aan boord ge nomen en daar aan land gegaan. Men veronderstelt, dat de vier vis sers de tocht naar de Scheldemonden hebben aanvaard om deel te hebben aan de rijke haringvangsten, die daar de laatste dagen worden gedaan. Hst scheepje is naar alle waarschijn- "pERWIJL het aantal geregistreerde verkeersongevallen in 1947 aan zienlijk groter was dan in 1946, al blijft het aantal belangrijk kleiner dan voor de oorlog, blijkt het aantal doden en ernstig gewonden in dalende lijn te zijn, aldus meldt ons de KNAC. Over de eerste 10 maanden van 1946: 6392, dezelfde periode 194^: 6228. Het aantal lichtgewonden blijkt vergroot te zijn. Ook relatief bezien is het weg verkeer minder onveilig geworden, om dat de verkeersdichtheid in 1947 weer groter was dan in 1946 en deze zelfs aanmerkelijk boven de voor-oorlogse intensiteit uitkomt. Het wagenpark is wat de kwantiteit betreft op vooroor logs peil, behalve de personenauto's, die daarbij nog 30% achterstaan. Het bes-h'kbare wagenpark wordt derhalve zeer dv-uk p^h-irkt., «o<r ~<q voor sociale en economische doelein- ■den en ten behceve van oe wese.op bouw, hetgeen tot uiting komt in een veel hoger ber^neverbrirk dan voor 1940. De opbrengst van de motorrijtui- genbe'asting in 1947 heeft een record hoogte bereikt. lijkheid verloren. De sleepboot „B'an- i uniaiitjcu zal 'jprVUillCII. fit: L XXctXlU vest der Verenigde Volkeren kan daar Kenburg van L. Smit en Co. zal nog bij als richtsnoer dienen. Wij hopen pogen het te bergen, dat deze Conferentie een nieuwe en betere periode zal inluiden". Vervolgens begaven de gedelegeer den zich naar Kasteel Oud-Wassenaar waar zij tijdens hun verblijf in Ne derland zullen vertoeven. veer anna jacoba-ziipe. Ter verbetering van de veerdienst; Anna JacobaZijpe, zal binnen enkele maanden een nieuwe veerboot in de vaart worden gebracht. De Rijkswater staat zal de aanlegplaatsen verbeteren. Te Nieuw-Borgvliet is in de nacht van Zaterdag op Zond ig greie consternatie gewekt door een felle brand aan de Antwerpsestraat Weg, welke vier woningen heeft aangetast Een er van is geheel een prooi der vlammen geworden, ter wijl van de andere drie de daken verbrandden. Verder liepen deze hui zen veel waterschade op. De vier huizen (vroegere gemeente woningen) zijn in eén aaneengesloten blok gelegen, even voorbij de Rembrandtstraat aan de rechterzijde van de grote verkeersweg Bergen op Zoom Hoogerheide. Het was te omstreeks half vier in de nacht, toer de aannemer-architect, de heer Th. Benning, werd gewekt door een sterke brandlucht. Hij steide aanstonds een onderzoek in en kwam bij de opening van de deur tot de ont dekking, dat deze kamet geheel vol rook stónd. Hij zag geen kans meer tot de kamer door te dringen, doordat de vlammen hem reeds tegen sloegen. Het vuur greep daarna zo snel om zich heen, dat alle huisgenoten genood zaakt waren in nachtgewaad het nuis te ontvluchten De kinderen van B. moesten zich in veiligheid stellen door van het bal- con te springen. Gelukkig liepen zij daarbij geen letsel op. Moedige pogingen. Qndanks de grote verwarring had Mevrouw Benning toch nog de te genwoordigheid van geest naar de te lefoon te grijpen om de politie op te bellen. De vlammen sloegen haar daar bij in het gelaat, zodat ze niets meer kon uitbrengen dan een gil, met het gevolg, dat de politie aanvankelijk in de mening verkeerde dat er ergens een vechtpartij gaande was. Mevr. B. liep brandwonden op in het gezicht, echter niet van ernstige aard. Intussen had de heer Engelman, die aan de over zij de woont, de brandweer gewaarschuwd. Deze rukte met twee motorspuiten uit en bestreed het vuur onder leiding van de brandweercom mandant, de heer Borrie. Door de felle wind aangewakkerd stond de woning van de heer B. spoe dig in lichterlaaie en het duurde niet lang, of ook de woningen van de familie's van Dordt, E-ril en -Ste- ketce werden aangetast. Het echt paar Bril lag nog in diepe slaap, toen het dak van zijn woning reeds in brand stond. Eerst nadat de deur was geforceerd, bleek hun in welk gevaar zij verkeerden. De inboedels van de familie's van Dordt, Bril en Steketee konden wor den ge.ed, die van de familie Benning ging echter geheel verloren. Vermoedelijke oorzaak TAe brandweer kon aanvankelijk niet veel uitrichten, aangezien er wei nig druk stond op de waterleiding in de Antwerpsestraatweg.. Men zag zich daaiom genoodzaakt de slangen over een grote afstand uit te leggen naar de waterleiding in de Rembrandt straat. De juiste oorzaak van de brand is niet bekend. Men acht het niet uit gesloten, dat hij is veroorzaakt door een electrisch straal kacheltje, of door vonken uit de haard. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig burgemeester Ir. H. Witte en hoofden van takken van ge meentedienst. tiet AANTAL doden en gewonden op de weg loopt terug. Het aan tal licht gewonden wordt groter, zwaar gewonden echter minder: we winnen aan veiligheid, aldus meldt de K.N.A.C. In de beslissende partij om het Europese Biljartkampioenschap cadre 45/2 te Luik tussen van Hassel en van de Pol, wist de Belg in 13 beurten de 400 vol te maken terwijl onze landgenoot op 300 bleef staan. v. Hassel veroverde hiermede de titel van Europees kampioen. Vol aandacht kijkt de nieuwe kampioen toe, hoe de Nederlandse kampioen van Vliet de ballen btj elkaar houdt. Rechts op de foto staat P. v. d. Pol, links de Belg Gabriels. TAE SECRETARIS van de K.V.P.. di L. A. H. Albering, gaf gisteren voor de K.R.O. een korte uiteeniet- ting over de ,.KVP in 1948" Het jaar 1948. aldus dr. Albering. zal de belangstelling voor elke poli tieke partij zien groeien met het oog op de verkiezingen in dit jaar. In 1946 ging de KVP de verkiezingen in ondei de leuzen „Haar beginsel beproefd en „Haar program vooruitstrevend' De sfeer en de doelstelling blijven de zelfde. De partij Ï6 niet gebonden aan enige partij, tenzij uit vrije wil. met het oog op de doorvoering van dit program ma, gezien in het licht van een waar achtige landspolitiek. IJ ET artikeltje van een medewerker op medisch gebied, dat sprak over tie verschijning van de ooievaar thuis of in het ziekenhuis, schijnt bijsom- mgen de valse indruk gewekt te heb ben, dat er aan de ziekenhuisverple- ging wel een en ander mankeert. Dat is echter zeker niet de opzet van de schrijver geweest. Hij zal zeker ook niet bestrijden, dat in de huidige om standigheden vaak sterke factoren c'.wingen tot hét kiezen van de zieken- huisverpleging. Dwingen omdat tal van toekomstige moeders jong zijn en pas gehuwd, terwijl zij tot samenwoning gedoemd zijn, welke samenwoning na tuurlijk de nodige bezwaren met zich mee brengt. Bovendien is het onder 4e huidige omstandigheden niet zelden onmogelijk om goede kraamverzorging en gezinsverzorging te bekomen, afge zien nog van het feit, dat de dienst bare vaak ontbreekt. De tegenwoordige kraamvrouw, die thuis haar bevalling wil ondergaan, heeft dikwijls zoveel beslommeringen en zo weinig hulp, dat zij eerder dan goed voor haar is, haar huishoudelijke plichten wil gaan waarnemen. De schadelijke gevolgen openbaren zien meestal veel later, maar dan is de fout gemaakt en het ongeluk dikwijls moeilijk te herstellen. Men bertriidt van ziekenhuisziide ook het motief, dat aan de voeding t- weinig aandacht besteed wordt en dat de kraamvrouw niet voldoende zou verzorgd worden. Hoe het ook zij, aan beide vormen van verpleging zijn natuurlijk voorde- len en nadelen verbonden en men zal i zich al naargelang de huiselijke om-1 standisheden dienen te beraden, welke verpleging in een bepaald geval de I voorkeur zal verdienen. ri-GALS wv) reeds in een gedeelte van onae oplage hebben gemeld, werd te Axel het tribunaal-lid G. W„ gearresteerd, verdacht van fraude. Inmiddels zijn ons allerlei bijzonderheden ter ore gekomen, wel ke het geheel tot een romantisch-fantastisch verhaal maken, dat men bijna niet geloven zou, indien de feiten niet zo vast stonden, 't Een com binerend met het ander komen wij tot het volgend relaas: TTE derde Kamer van het Zeeuwse tribunaal, die te Terneuzen, welke in eerste instantie de zaak tegen de groothandel der fa. v. d. P. te Terneu zen behandelde, bestond destijds uit mr. Kegge en de heren de Roo en W. Geadviseerd werd de genoemde fa. een boete van ongeveer f 100.000 op te leggen, maar de „hoge autoriteit" te Den Bosch, weigerde hierop haai fiat, omdat zij die som te hoog vonci. Een herbehandeling was daarom no dig en overeen werd gekomen, dat die zou geschieden door en voor de vierde Kamer" te Zierikzee. Hoewel de heer VV. daardoor dus alle invloed op de revisie verloor is hij toch naar de heer v. d. P. gegaan. Hij heen toen laten doorschemeren dat hij ge negen was zijn invloed aan te wenden, dat een lagere boete door het tribu naal zou worden vastgesteld, mits er ook voor hem iets zou overschieten. Oogenschijnlijk werd op die voorstel len ingegaan, maar in werkelijkheid begreep de heer v. d. P., hier met op lichting te maken te hebben en ver telde zijn bevindingen aan een ander. Naar verluidt moeten personen, des tijds bij de illegaliteit betrokken, toen alles er op gezet hebben W. op heter daad te betrappen en volledig te ont- Bazelt-figssutcriteiten moeten ingrijpen KAN er lang of kort over pra ten, vast staat, dat in de Brits- Amerikaanse zone van Duitsland een ernstig tekort aan voedsel is, ten min ste voor zover het de simden betreft. Zelfs ais de schuld ligt bij de Duitse boeren, dan is toch eveneens zeker, dat de bezettende autoriteiten ofwel de plicht hebben de weerstand "an die (misdadige) boeren onverbidde lijk en snel te breken ofwel om an derszins te zorgen, dat hel nijpend ge brek in de steden op een of andere wij ze wordt opgevangen. Dit alles uit menselijkheid en plicht evenzeer als uit welbegrepen eigen belang, want blijkens het onlangs ge vonden geheime M-plan doen da com munisten uiterste neringen om in dat zeer troebele water knapen van vis sen te vangen Er dreiet een algemene staking in WcsriDuiriland. er zijn reeds demon stratie-stakingen geweest in enkele grote steden. Tot dan toe verliepen zij volgens de berichten disciplinair en duurden niet 'an-rer d'n enkel uren. Maar het kan ook weldra "»heel anders worden en dan is de ellende niet te overzien. Thans heeft Bevin een brief naa- Amerika gezonden, waarin sterlc wordt aangedrongen op het zenden van voed sel, vooral vet. Beieren heeft voor de a.s. rantsoeneringsperiode het vetrant- soen afgestaan aan Noordrijn-Westfa- len, een raooic geste maar voor de heersende nood onvoldoende hulp. Het Soc. democratische Congres van Frankfort zag de toekomst dan ook duister in. maskeren. Er werd een z.g. bespreking gearrangeerd in een stamineetje te Antwerpen. Tevoren was daar een microfoon geplaatst en op zo'n wijze, dat het gesprek opgenomen werd op een in een ander vertrek geplaatste gramofoon. Bovendien waren maatre gelen getroffen om de bijeenkomst te kunnen fotograferen of filmen. lil de val. yjd- liep in deze voor hem opgezette val en leverde de speudo-recher- cheurs bewijzen in de hand, die onom- stootbaar waren. Deze bewijzen zijn toen door de betrokkenen overgelegd aan de Justitie te Middelburg, die hier op haar plicht deed en tot arrestatie van W. is overgegaan. De volksmond wist mee te delen, dat men met gramo- foonplaat en film naar de minister van Justitie in Den Haag was gestapt, maar deze lezing is onjuist. Ook hoort ipen allerlei over de hoge som, die W. de firma v. d. P. lichter wilde maken: men zal evenwel goed doen dit met een korreltje zout te nemen en van de genoemde bedragen heel wat af te doen. De meeste mensen begrijpen niet. dat W., die als een fatsoenlijk man bekend stond en zich tijdens de bezet ting als een voortreffelijk vaderlander heeft gedragen, hiertoe is kunnen ko men. Geldgebrek had men bij hem ook niet verondersteld, daar hij een flinke hofstede bewoont en bewerkt. Een gerucht dat ook een tweede lid van het Zeeuwse tribunaal zou 'zijn gearresteerd, kunnen we met stellig heid tegenspreken. Zij nog gemeld, dat de revisie van de zaak-v. d. P., waarmee de Zierikzeese Kamer belast is, nog niet heeft plaats gehad. T>IJ DE OPENING hipld burgemees-Nieuwenhuize, heeft zijn benoeming ter Funk een Nieuwjaarsrede,aangenomen. Van de firma Eysbouts bijeenkomst katholieke onderwijzersverbond. Het Katholieke Onderwijzers Verbond belegt op Zaterdagmiddag 31 Januari in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een bijeenkomst ter inleiding van de on derwijsvernieuwingscursussen naar ka tholiek inzicht. De inleiders zijn Dr. J. Th. Snijders, lector aan de econo mische hogeschool te Tilburg over „De psychologie van het kind in en bij het onderwijs", terwijl de heer J. A. C. Aarts, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie T;'bu - - ken over „Onderwijsvernieuwing en Schoolpractijk." QP HET Scheveningse strand vond gisteren een wandelende jongen een fles, waarin een briefje met de volgende inhoud: .Coaster Annema- rie, kapitein Jongbloed. Verkeer in zinkende toestand, 53 gr. Noord, 4 gr. 3 min. Oost. Radio defect. Kom snel." De jongen ging ermee naar de vuur torenwachter, die onmiddellijk alarm sloeg. Een half uur later voeren reeds de „Dorus Rijkers" en de „Noord- Holland" uit de haven van Den Hel der het zeegat uit. Daar men echter in de register geen Annamarie" onder kapitein Jongbloed kon vinden er waren slechts twee Duitse kustvaarders van die naam Ting men links en rechts op onderzoek uit. De gerezen twijfel aan de juist heid van het S.O.S.-bericht bleek maar al te gegrond, toen de heer Kne vel uit Bussum, een expert op het ge bied van de kustvaart, pertinent ver klaarde, dat men hier met een erger lijke kwajongensstreek te doen moest hebben. Daarop zijn de beide reddingsvaar tuigen teruggeroepen. Het is te begrij pen dat de directeur van de Red dingsmij. hevig verontwaardigd is over dit soort grap, waardoor gespeeld wordt met mensenlevens. Wij kunnen niet anders doen dan mede onze ver ontwaardiging uitspreken. Er wordt echter nog rekening ge houden veiligheidshalve, met de mogelijkheid, dat het bericht toch nog op waarheid berust. Een der boven vermelde scheepjes is nl. momenteel Belgisch eigendom, 'n Vliegtuig staat startklaar om morgen bij het krieken van de dag „de plaats des onheils" af te sneuren. Voorts heeft de politie het briefje en de fles :n beslag genomen voor verder onderzoek. waarin hij alle leden een gelukkig en vonrsooodig jaar toewenste Tevens "ef hij hierin een overzicht van de diverse werkzaamheden welke in het afwonen iaar de Z"mo»r.te Heinkens is bericht ontvangen dat de bestelde luidklok in Februari verwacht kan worden. Bij K. B. van 8 October 1947 is aan de gemeente Heinkenszand voor een 7r-d in uitvoering heeft genomen. j jaar ontheffing verleend als bedoeld Eon modode'ing ws ontvan"»n van I in art. 6 A der Vleeskeuringswet, het- d» Min'ster va.n Wcd"ronbouw en Vn'.kehui"vesting. dat hii aanlei ding vond om de huwmrüs der "e- m.eenfo wrtn-n"wetwonin""n te veria non. Zo bluft de büurnriis voor wo- nin"en aon de Wosterst'an' f5en voo" de te f-'iwcn woningen aan het K-ri-ned f 5 7g_ Het m'"uw benoemde lid van het Burgerlijk Armbestuur, de heer B. J Raad van Hoofdplaat 7lf AJ»i De wederopbouw gaat niet goed "HA gaat niet erg goed met wo ningbouw" aldus de voorzitter. Er zijn 15 woningen aanbesteed de vei gunningen zijn in orde en de bouw kan beginnen, maar er is een r'eu- we regeling gekomen. Iedere ge meente mag nu maar de helft bouwen van de tot nu toe voltooide wonin gen. Dit zijn er voor Hoofdplaat 10. Er zouden dus nu in plaats van 15 slechts 5 woningen komen. De nodige stappen zullen echter gemaakt wor den om aan de zo broodnodige 15 woningen te mogen beginnen. De ver- gurrangen werden immers bekrach tigd. Slijkplaat is niet opgenomen in het wederopbouwplan, dus kan er ooi: geen enkel bezwaar zijn dat er een nieuw parochiehuis wordt gebouwd. De gemeente zal meedoen in het bestrijden van de ratten. De subsi die voor Herstel Zeeland 1945, werd door de opheffing van dit orgaan over gedragen aan de stichting voor cultu reel en maatschappelijk werk en aan het EconomischTechnologisch Insti tuut. Een schrijven van de Waterleiding maatschappij over de aansluiting van de Dijkeputten leverde stof tot dis cussie. De gemeentekas kan de ga rantie a f 62.50 per jaar niet opbren gen en er komt dus geen aansluiting. De begroting 1948 werd aangebo den en zal worden onderzocht door een commissie bestaande uit de he- ren.de Bie, Rijckaart en Dekker. Honden zijn vaak verve'ende bees ten. Geregeld komen er k'achten bin nen. De rmd be-'oot. ('at vooit.ran de honden 's avonds en 's nachts niet meer van het erf af mogen. geen inhoudt dat de z.g. huisslachtin gen voorlopig nog niet gekeurd die nen te worden. Op een verzoek van de Vereniging tot instandhouding van de Bijzonde re Christelijke Schooi werd voor her stel van oorlogs- en bezettingsschade een bedrag van f 4)9.25 beschikbaar gesteld. Besloten werd om een bijdrage te verlenen van 50 pet. boven f 50 on kosten voor de electrificatie van on rendabele gebieden tot een maximum bedrag van f 100 per belanghebbende. Verbouwing O. L. school. TAe kosten welke de verbouwing dei- Openbare Lagere School buiten de oorlogs- en bezettingsschade met zich medebrengt bedragen f 35.000. In het nieuwe gedeelte van de Kerk pad zullen twee lantaarns geplaatst worden, terwijl de kosten van uit breiding en verbetering van straatver lichting begroot zijn op f 2.750. Goedgekeurd werd een verordening ter voorkoming wering of beteugeling van besmettelijke ziekten in scholen en kinderbewaarplaatsen in de gem. Heinkenszand. Eveneens werd aangenomen een ver ordening waarbij het mogelijk is. een leerplichtig kind, hetwelk ingeschre ven is op een der Heinkenszandse scho len, wanneer het binnen de schooltijd zich op de openbare weg bevindt, door een ambtenaar van politie naar het betrokken Hoofd der school te brengen. Het recht van opstal, aangegaan in een overeenkomst met de Hervormde Kerk d.d. 27 Febr. 1847 is per 1 Jan. 1948 ontbonden. Hierop was gebouwd de voormalige bergplaats der brand spuit. Internationale Bidweek. Intentie voor 20 Januari: aanvaarden.

de Stem | 1948 | | pagina 1