Wapenstilstand en volksstemming Minister Jonkman antwoordt de Kamer 2500 gezinnen naar Canada Rede van minister Mansholt Herverkavelingscommissie Walcheren geïnstalleerd IN 'T KORT Geen uitbreiding Broederdienst D Federalisten geen Wajangpoppen Marshall-landen nemen contact op VIERDE JAARGANG No. 975 ZATE R D A G 17 JANUARI 1948 Van Djokja's gezag hangt het af, wat ervan terecht komt Terugtrekking der Masjoemi versterkt dit gezag niet Vandaag Slaakt het vuren Gevallen Voor het vaderland „We moeten de wapens ontnemen aan onbevoegden PlanM ter bevrijding van wereld-proletariaat Minister Beel: „Wat, ga je nu ook al naar huis man De K.V.P. en kinderbijslag aan zelfstandigen Motie Roolvink aangenomen Nevel of mist Eerst knecht, dan een eigen bedrijf De stakingsgolf in Duitsland De „van Mook-lijn" op Java Mfl Bij de installatie van de herverkavelings commissie Walcheren „Zij zal met eerlijkheid, rechtvaardigheid, nauwgezetheid en doortastendheid haar taak vervullen" Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A. F J Aernoudts. C. J v Hooteghem; A E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J J M Mes. Mr a B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementspri.is bij vooruitbetaling t 338 per kwar taal, per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verst re Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. a A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. VU DAN EINDELIJK nieuws, goed nieuws, zei Dr. van Mook Vrijdag tot de in Batavia samengestroomde journalisten. Hij verwacht een spoedig einde van de onveiligheid, terugkeer van rust en orde, normaal verkeer, herstel van de economische rijkdommen alsmede de mogelijkheid van een krachtige ontwikkeling van de nieuwe staat, mits dit „mits" is al-beslissend de uitvoering der overeenkomst snel en eerlijk geschiedt. Het nieuws is dan ook alleen maar goed, als aan deze voorwaarde wordt voldaan. En men mag het nie mand euvel duiden, als hij er voor alsnog sceptisch bij zit te kijken. Dit scepticisme geldt de beide hoofd punten der overeenkomst: 1. Staking der vijandelijkheden, en beëindiging der terreur; 2. Het organiseren van volksstem mingen over de .vraag, welke staten zich in Indonesië moeten vormen als onderdelen van de Verenigde Staten van Indonesië. Van Nederlandse zijde is voortdu rend en terecht vastgesteld, dat het tweede niet kan geschieden voordat het eerste daadwerkelijk verwezen lijkt is. Twee keer in de laatste vijf tien maanden hebben de kranten al met grote koppen gemeld: Wapen stilstand in Indonesië. Beide keren is het op een grote teleurstelling uitge lopen. Zal het deze derde keer nu beter gaan? We willen het van harte hopen, maar we hebben er vooralsnog een hard hoofd in. En als er geen einde komt aan strijd, terreur en inti midatie,, dan kan een plebisciet na tuurlijk ook nimmer verwezenlijkt worden. Een Aneta-bericht uit Bata via laat gezaghebbende Nederlandse kringen dan ook zeggen: VLOEK OF ZEGEK TTRANIUM is in aanzienlijke voorraden gevonden in Zuid- Afrika. De regering van de Unie zal wetsontwerpen opstellen voor exploitatie en gebruik van deze delfstof. Ze dient nl als uitgangs punt voor de vervaardiging van radio-actieve stoffen en is kost baarder dan goud. Vijftig jaar ge leden werd de ontdekking van goud en diamanten voor de Boe renrepublieken tot eer. vloek, mo ge het hen gelukken de nieuwe vondst tot een zegen te maken, jjf. FEN ATOOMGEHEIM onthulde een verblindende straal in een laboratorium te Londen. Na de bom op Horoshima zijn we wat huiverig voor deze ontdekkingen, r'ROND VESTEN' van een vestingto ren uit de tijd van Koning Lode- wijk XIV werden in Doornik bloot gelegd. pjBT GROOTKRUIS in de kroonorde van België werd verleend aan mr. P. Lieftinck, minister van Financiën. J)E SOVJET-UNIE is bereid de be sprekingen met de V. S. over de betaling van haar schuld te hervatten. Deze schuld bedraagt 11.200.000.000 dollar. Als de V.S. doorbijten, zou de S.U. nog het plan-Marshall betalen. JDETTY GRABLE, een filmster, werd gedreigd 5000 dollar te betalen, wilde ze niet haar dochtertje ontvoerd zien. De schrijfster van de brief is ge lukkig gepakt en wacht nu haar von nis. JJET ZWARTE SCHAAP van Am sterdam heeft reeds 20 vonnissen achter de rug. Hij hcorde nu in Den Bosch voor zijn laatste kraak 5 jaar tegen zich eisen. 0 CHILDERSP ATROON S zullen in navolging van het elders in het bouwvak genomen besluit geen „zwar te lonen" meer betalen. Als nu de prijs voor schilderwerk ook maar daalt. CTERKE WAS trad weer op in de Waal bij Nijmegen. Het hoge wa ter zette de Waalkade opnieuw blank. ZONDAGMIDDAG, 15 uur houdt dr. Albering, partii-secretaris van de K.V.P. een speechje voor de K.R.O over plannen en richtlijnen voor 1948 T)E BELGISCHE AMBASSADE te Den Haag is overgebracht van het Nassauolein naar Andries Bickcrweg 1 C. Telefoon 392390. De landbouw- attaché heeft tel. no. 320837. gLUITZEGELS worden uitgegeven door het Haags Jubileum Comité 1948. Deze hebben betrekking op het regeringsjubileum van H. M. de Ko eingin en de herdenking van het 700- jarig bestaan der residentie. Elke uitspraak des volks is slechts mogelijk op basis van volledige veilig heid en op voorwaarde van vrijheid van meningsuiting. Niet slechts open lijke geweldpleging, doch ook intimi datie dan wel „aanzetten" daartoe, be horen volstrekt uitgesloten te zijn, voordat een uitspraak in vrijheid mo gelijk isAls mocht biijken. dat het boven de krachten van D jok ja gaat, om alle terreur en intimidatie te bedwingen, kan er zelfs geen sprake zijn van politieke discussies, laat staan van politieke beslissingen of samenwerking met de republiek". '4Ju zal veel afhangen van de bete kenis, welke moet worden toege kend aan het terugtrekken van de vijf ministers der Masjoemi (de Ma homedaanse partij) uit de regering te Djokja. Enerzijds is het thans moge lijk aan de gematigde het overwicht te verlenen in het nieuwe Kabinet. Niet zonder reden wordt Soetan Sjahrir weer als minister gedoodverfd. Ook het onderhandelen met een dele gatie, waaruit de twee scherpslijpers der Masjoemi zijn verdwenen, zal ge makkelijker gaan. Aan de andere kant kan men ech ter met het „Dagblad" uit Batavia zeggen, dat dit niet veel goeds voor spelt voor de kracht, die de gereor ganiseerde regering kan opbrengen om een wapenstilstand daadwerkelijk te verwezenlijken. Haar invloed op de vechtersbazen zal heel wat geringer zijn. „Het Vrije Volk" is dan ook rijkelijk voorbarig, als het boven de berichten van Donderdag zet: Wapenstilstand in Indonesië een feit. De handtekeningen van vandaag moeten ook nog gehonoreerd worden door de daad TAE ORDERS „plaats rus', (stand fast) en „staakt het vuren", waaraan binnen 48 uur zal moeten worden voldaan, zullen, naar Peu ter uit betrouwoarc bron "er- neemt, vandaag door de Neder landse en de Republikeinse auto riteiten na de cr dertekening van de wapenstilstand worden afge kondigd. ttET MINISTERIE van Oorlog maak te dezer dagen bekend dat er uit breiding kwam van broederdienst, met dien verstande, dat iedere d e r- d e broer vrij zou zijn, wanneer deze tot dan toe geen oproep voor dienst neming had ontvangen. Gisteren werd door datzelfde Minis terie bericht, dat hiervan geen spra ke is: er zullen slechts uitzonderings gevallen voorkomen. Uiteraard weten we niet, wie voor een dergelijke berichtgeving verant woordelijk is. Zeker is echter, dat iemand, die zulke teleurstellende mis grepen doet, in geen geval de juiste man op de juiste plaats is. ;E REGERING maakte bekend, dat in de afgelopen week bij de Ko ninklijke Marine één gesneuvelde is gerapporteerd. Bij de Koninklijke Landmacht waren er over diezelfde periode tien gesneuvelden, w.o!: Sergeant P. Arendse, legernummer 240408002, afkomstig uit Oost- en W.- Souburg, gesneuveld 10 Januari 1948. Strijd op leven en dood in de a.s. winter HE Britse „Secreet Service" wist be slag te leggen op een geheim docu ment, „Plan M" geheten, dat instruc ties bevat voor een uitgebreide sta kingsactie in het Ruhrgebied, welke ten doel heeft „het Marshall-plan" te doen mislukken. Dit document werd opge steld door de Kominform te Belgrado, bevat 1.200 woorden en vijf paragrafen. De socialistische Eenheidspartij in de' Sovjetzóne heeft ervoor gezorgd, dat het „Plan M" in handen kwam van de communisten in het Westen. De inleiding behelst het volgende: „De aastaande winter is beslissend voor de arbeiders van Duitsland. Een strijd op leven en dood ter bevrijding van het wereld-proletariaat staat voor de deur." Verder staat er nog, dat de Duitse arbeiders een sleutelpositie in nemen en moeten strijden voor het centrale punt van de Europeese pro ductie: de Ruhr. De hoofdzaak van het eigenlijke plan komt neer op een aanval tegen het Marshall-plan. dat een monopolis tische samenzwering van het kapita lisme tegen de arbeiders heet te behel zen. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken maakte bekend, dat het plan authentiek is; de bewijzen zijn voorhanden, dat van enige vervalsing geen sprake is. Het tweede sabotiage-object is vol gens het „M plan" het onklaar maken van de transportmiddelen in het Ruhr gebied, waarbij dan de communistische leiders om tactische redenen niet op de voorgrond moeten treden. Dortmund moet van de transportstaking het cen trum zijn, Essen daarentegen zal zor gen voor een wilde staking. De beno digde gelden worden door de commu nisten gefourneerd: als uitbetalers tevens organisatoren, worden met name genoemd: de kameraden Rau, Perleberg, Siegmund en Krajewski. Internationale Bidweek. Intentie voor 18 Januari: Dat alle dwalenden tot de éne Schaapstal van Petrus mogen terugkeren, Intentie voor 19 Januari: Dat de Oosterse afgescheide nen de Katbólieke eenheid mogen vinden. verzoek van de leiding der K. V. P. besloot het Centrum voor Staatkundige Vor ming over te gaan tot de instelling van een commis sie die tot taak heeft op korte ter mijn een vooront werp van wet sa men te stellen op de toekenning van Kinderbijslag aan Zelfstandigen Prof Mr. C. P. M. Romme is advise rend lid der com missie, de secre taris is de heer G. J. M. Veld kamp. Verder hebben in de commissie zitting de heren: A. B. Michielsen, W. J. Andriessen, mr. F. F. H. Ce- rutti, Th. S. J. Hooij, J. W. F. v. Meegeren en mr. A. C. M. v. d. Ven. Naar een woordvoerder van het Franse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, hebben de Britse en de Franse regering een ge meenschappelijk communiqué opge steld, waarin de beide landen verkla ren. dat zij thans de tijd gekomen achten overleg te plegen met de 14 andere aan het plan-Marshall deel nemende landen. Aan deze landen wordt voorgesteld, dat een Brits-Franse commissie van onderzoek hun hoofdsteden zal be zoeken en een rapport zal opstellen van de resultaten, die tot dusver bij de economische samenwerking en voorbereiding op het plan-Marshall zijn behaald. ITAGANAH, een Joodse verzetsgroep heeft te Haifa een Arabisch huis opgeblazen. Zeven kinderen en een vrouw werden gedood. Verder zou zij gisterennacht daar nog 82 Arabieren vermoord hebben en 19 Arabische bus sen vernield. /"USTEREN werden in de Tweede Het aantal zieken en gewonden der Kamer de debatten over Indone- j militairen is ruim duizend, aan de vei zorging ook de sigaretten wordt gedaan wat mogelijk is. JJOOR de Tweede Kamer werd gis termiddag de door de heer Rool vink (KVP) ingediende motie, hou dende dat de Gelderse IJssel van een behoorlijk bevaarbare waterweg dient te worden voorzien, aangenomen m^t 50 te^n 26 stemmen (tegen P. v. d. Arbeid). Weersverwachting geldig tot hedenavond: Zwaarbewolkt met op vele plaat sen nevel of mist, doch hier en daar opklaringen. Vrijwel overal droog weer en weinig wind. La ter in het Westen van het land naar Zuidelöke ri-htingen draai-' ende en geleidelik toenemende wind. Weinig verandering van temperatuur. Zon onder 17.38 uur. Maan on der 21.55 „ur. Zondag: Zon op 8'1 uur Maan on 11.14 uur. 7. nu oo'-r I- go .,«r. Maan onder 22.4 uur. Zon Vn-, ;|u; sië en de Regeringsverklaring voort' gezet: De heer Zandt uit critiek op dr. van Mook en zegt bevreesd te zijn, dat de liquidatie van het Koninkrijk nabij komt. Hij kan het optimisme van dr. Beel niet delen. De heer Hoog- carspel (Comm.) is het met de heer Romme eens (waarom ook eigenlijk niet?) dat instelling van een Colle giaal Orgaan bij K. B. niet juist is. Dit behoort bij de wet te geschieden. Voorts heeft hij scherpe critiek op de figuren van Neher en van Vreden- burgh. Daarna merkt de heer Bruin Slot op, dat de sfeer in Indië dank zij de Republiek bedorven is. Wanneer de heer Stokvis (Comm.i nog heeft ge zegd, dat de Republiek een souve- reine staat is, komt Minister Jonk man aan het woord: Hij betoogt, dat we staan voor een verouderd staatsbestel en dat we in de overgangsperiode moeten komen tot een nieuwe rechtsorde. Verder protesteerde lijj ertegen, dat in de kringen van de heer de Groot (Comm) de Indische federalisten worden voor gesteld als Wajangpoppen en vraagt wat deze heer ervan zou zeggen, wan neer hetzelfde gezegd werd van Mos kou: dergelijke uitlatingen zijn on- nederlands en ondemocratisch. Namens de Regering betreurt de minister het, dat in het Dagblad een geheim stuk van generaal Spoor heeft afgedrukt gestaan. Als er een lek is in de ambtenarij dan heeft de betrokken functionaris zijn langste dienstperiode gehad, zo verzekert hij. Hij merkt op, dat de voorlopige federale Raad slechts de voorbereiding betekent van een pre- federale regering; het lijkt spr. het beste, wanneer de leden van die Raad departementshoofden worden. Er is bezwaar gemaakt tegen over leg met de Republiek; er moet ech ter met haar gerekend worden als 'n politieke realiteit. Het beginselpro gramma van Linggadjati vormt nog steeds richtlijn van het regeringsbe leid. Aan Federatie en Unie zal ge1 jj K Romme wil inderdaad ge lijktijdig moeten worden gewerkt. Over de positie van de Koning in de Unie is er niets nieuws onder de zon. Als er geen overeenstemming be staat in het Collegiaal Orgaan zal de Landvoogd handelen op eigen gezag. Da Regering is bereid de Algemene Maatregel van Bestuur inzake het in stellen van een Collegiaal Orgaan te doen bekrachtigen bij wet. Hij deelt men" dat Nederland en Oost-Indone- sië samenwerken in federatie en Unie op basis van Linggadjati. De Regering acht het niet juist te zeggen, dat de Republiek moet wor den ontwapend; juist is: de door de Japanners achtergelaten wapens moe te.» aan onbevoegden worden ontno men. De Commissie van Goede Diens ten heeft aan onze delegatie ver klaard, dat de Jappen en Duitsers in dienst van de Republiek moeten wor den uitgeleverd. Ten aanzien van de financiële en economische vraagstuk ken merkte minister Jonkman op. dat de nota's terzake nagenoeg gereed zijn. Te zes uur wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag I uur. Zo ongeveer ziet een landing eruit van illegale Joodse immigranten aan de Palestijnse kust. De hier afgedrukte foto Iaat zien, hoe de kustbewoners de immigranten van het schip „United Nations" helpen aan land te komen. t\IT JAAR vertrekken nog ongeveer 10.000 boeren met hun gezinnen naar Canada; de eerste uittocht ge schiedt op 12 Maart met de „Kota In den", die twaalf maal met circa 800 passagiers aan boord de grote plas zal oversteken. In Canada beschouwt men deze 10.000 als een voorlopertje van wat aan de graag geziene Ne derlanders in de komende jaren zal wensen te emigreren. Iedereen vraagt: hoe gaat dat nu allemaal? In het kort komt het hier op neer. Men vraagt officieel de be nodigde papieren aan (Stichting Land verhuiiing Nederland, Lange Voor hout 20, den Haagt, vult die in en wacht af. Maar stel nu, dat iemand er zwaar over den Kt de grote stap te wagen, wat staat hem dan zo ongeveer te wachten? Er wordt gezorgd voor een werkge ver, die voor een eenvoudige behui zing zorgt (meestal zonder meubilair en beddegoed) en men zal moeten te ren op hetgeen met werken verdiend wordt. In het algemeen, concentreert men zich op boeren en boerenzoons beneden de vijftig jaar, die zich dan verplichten voor tenminste een jaar. Dan is er ook nog zoiets als een me dische keuring, omdat alleen kernge zonde mensen worden toegelaten. Men dient ook te bedenken, dat de heeft, zodat men er verstandig aan doet eventuele contanten te beleggen in het betalen van vracht voor goe deren, die men graag meeneemt. Ook de spoorkaartjes voor de reis op Ca nadese bodem kan men hier in gul dens betalen. En blijft men dan knecht? De za ken staan zo, dat er stilzwijgend op wordt gerekend, dat iedere immigrant ernstig probeert binnen niet al te Ian ge tijd een eigen bedrijf te stichten; er zijn genoeg gronden aanwezig van een kwart vierkante mijl om alien tc voorzien. Ook zijn er bestaande be drijven te koop en is er nog de mo gelijkheid van z.g. deelpacht. In het algemeen zijn juist voor de Nederlan der de vooruitzichten vrij gunstir, mits hij zich met de inheemse bevol king vermengt'. De meeste families zijn op weg naar een gebied waar de Nederlandse land bouwproducten het beste tot hun recht komen, b.v. Ontario. De beste tijd om te vertrekken is het voorjaar, om dat in die tijd de Canadese boeren 't hardst om werkkrachten verlegen zijn.' Rest ons nog te vermelden, dat de Stichting Landverhuizing Nederland onderhandelingen heeft lopen met Ar gentinië, Brazilië en Uruguay. DUISBURG, c*e grootste binnenha -eu van de wereld, Muelheim en Dins- laken werden '/rijdag door een alge mene staking van 24 u ir lamgelegd. Leiders van de vakverenigingen schat ten het aantal stakers op 140.000 man. Zij verklaarden, dat de stiking een protest was tegen de hongerrantsoe- nen". Slechts de noodzakelijke dien sten worden voortgezet. onder 22.45 op 8.41 uur. VOORSTE NEDERLANDSE POSITIES CIËL OFFICIËLE GEGEVENS f L :N SPOORLIJNEN WmÖCËAANi tv. PELT [477"; Het aantal doden en gewonden in Palestina DE Britse gedelegeerden bij de V. N. hebben medegedeeld, dat sinds het begin der woeiingen in Palestina op dertig November tot 10 Januari 123 Britten gewond, of gedood waren, 769 Joden, 1039 Arabieren en 23 anderen. De cijfers waren gebaseerd op gege vens van de Palestijnse regering. •yRIJDAGMIDDAG heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt, in het gebouw van de P.Z.E.M. te Middelburg de Herverkavelingscommissie Walcheren en de raaa van be roep voor de herverkaveling geinstalleerd. TN ZIJN installatie-rede richtte de ml- nister zich in de eerste plaats tot de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quaries van Ufford, die zoals bekend, 1 Februari a.s. door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot als zodanig zal wor den opgevolgd de land- en tuinbouw. Het doel, dat de regering zich daarbij voor ogen stelt, is niet slechts een reconstructie van de oude toestand, maar een ver nieuwing, waarbij men met het woord „sanering" de principiële richting, van waaruit men werken wil. het beste kan aanduiden. kan plaats vinden voor 1 Februari a.s., de datum, waarop U uw Min. Mansholt taak zult neer leggen. Immers, het herstel en de herverka veling van Walcheren heeft niet al leen uw voortdUl'ISW (indacht gehad maar u en het gehele college van Ge deputeerde Staten hebben het werk steeds gestimuleerd. De regering is u daar zeer dankbaar voor. Reeds werd in Februari 1945, in de onder uw lei- dinf staande vergadering aan het z.g. „driemanschap" opgedragen een voor lopig plan van wegen en waterlopen te ontwerpen. Daarnaast belastte u in De ruilverkavelingswet maakt het mogelijk een cultuurtechnische sane ert verheugt ring uit te voeren, terwijl de herver- mij", aldus de mi- kavelingswet Walcheren tevens een nïster, „dat de in bedrijfssanering inhoudt, stallatie van de I Bit zwaar getroffen eiland heeft er herverkavelings- l recht op, dat de overheid zich grote commissie en financiële offers getroost om de grond raad van beroep slagen te leggen voor de opbloei van de land- en tuinbouw, waarbij tevens door het projecteren en uitvoeren van een goed verzorgd landschapsplan dit eiland zijn luister kan herkrijgen. Hel is mede hierom, dat ik gemeend heb de heer Benthem als deskundige op dit gebied aan uw commissie te moe ten toevoegen. Walcheren heeft door de aanvaar ding dezer wet recht op 3000 H.A. in de Noord-Oostpolder. Ik wil er ook bij deze installatie cp wijzen, dat dit voorkeursrecht voor Walcheren van niet te onderschatten betekenis is. lm mers geheel agrarisch Nederland ziel reikhalzend uit naar deze nieuwe pro vincie en op u rust de schone, maar moeilijke en zeer verantwoordelijke A^^L^l5c^^°T„T"?e..3ide,V„ai!' taak in overleg met de afdeling do Gedeputeerde Staten, de heer van Bom mei van Vloten, met het voorzitter schap van de zg. „Snelcommissie", welke commissie binnen de daarvoor vastgestelde tijd haar apport over het nieuwe Walcheren heeft uitgebracht. Ik wil heden niet nalaten bij de instal latie van de commissie, belast met de herverkaveling van Walcheren, u, mijnheer de commissaris, wel te ver zoeken, mijn dank over te willen brengen aan het oud-lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, de heer van Bommel van Vloten en de overi ge leden der „Snelcommissie" voor het belangrijke voorbereidende werk, hetwelk zij voor de herverkaveling van Walcheren hebben verricht". Sanering. /"J.ELUIDSFILM zal vertoond worden i n Tsjechoslowaakse lijnvliegtui- gen. De luchtlijn Praag-Beygrado is naar Sofia doorgetrokken. Het Fox Movietone News zal wel niet gedraaid worden. GTich vervolgens tot de leden van de Herverkavelingscommissie rich tend, zeide de minister o.m.: „Namens de regering' dank ik u voor uwe bereidwilligheid zitting te wil len nemen in de commissie, welke be last wordt met de uitvoering van de herverkavelingswet Walcheren. U hebt daarmede een zeer zware taak op uw schouders genomen. Bij het herstel van Walcheren heeft de regering bij voortduring gestreefd naar een zo doel treffend mogelijke wederopbouw van TN TEGENWOORDIGHEID van vele autoriteiten is Vrijdagmiddag de bovengenoemde commissie en de Raad van Beroep door de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening Ir. S. L. Mansholt, geinstalleerd. Z.E. werd welkom geheten door de Commissaris der Koningin. Jhr. Mr. J. W. Quaries van Ufford, die herin nerde aart de maa'regelen, welke ter stond na de bevrijding voor Walche- ren's herstel, ook óp instigatie van het provinciaal bestuur vrn Zeeland, zijn getroffen. Daarop nam minister Mansholt het woord. Voor diens rede zie men elders in dit blad. „Zowel zorg als vreugde vervullen ons vandaag", aldus beantwoordde mr A. J. van der Weel als voorzitter dei- Commissie de minister. Zorg niet al leen omdat haar de taak is opgedra gen een nieuw eiland te boetseren uit de klei. die gebleven is, maar ook en vooral omdat het hier gaat om de toe komst van vele geslachten. Dat sluit tevens in de vreugde, dat de Commis sie ma-* werken E i groot e! V e.nin' --!e is op Walche ren gebo-en en <r éigen en spreker bracht Z.Exc. dank, dat zij waardig zijn gekeurd om aan dit doel hun krachten te geven'. Met eerlijkheid, rechtvaardigheid, nauwgezetheid en doortastendheid zal de commissie trachten, haar taak te vervullen. De Walcherse boer verlangt rust en zekerheid, een vaste weg waarlangs de toekomst hem voert. Men is dank baar, dat 3000 hectaren in de Noord- Oostpolder ter beschikking zullen worden gesteld, maar liet is helaas een onafwendbare eis, voor het welslagen van de taak der commissie. Jhr. Mr. F. J. M. van Nispe tot Se- venaer. raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem, en president van de Raad van Beroep, sprak als zijn overtuiging uit. .dat de Commissie met niet min der warmte haar taak zal uitvoeren, dan die, welke tot uiting 's gekomen in de besprekingen van het ontwerp- wet tussen de Regering en de Staten- Generaal. Van diezelfde opvatting zal de Raad van Beroep in zijn werk zaamheden getuigen. De Commissaris dei Koningin be sloot de installatie met een woord van gelukwens aan de leden en de wens. dat God Zijn onmisbare zegen aan bun werk niet zal onthouden. meinen en de directie van de N.O.- polder een zodanige keuze van boe ren te doen, dat er evenwicht moge zijn in ervaring, kennis en financiële draagkracht. Raad van beroep. rpOT DE LEDEN van de raad van beroep zeide minister Mansholt o.m.: „Hoewel uw werkzaamheden pas zullen aanvangen op het momenl dat de herverkavelingscommissie een belangrijk deel van haar taak heeft verricht, meen ik toch. dat het goed is u ook heden te installeren. U zuil. ten aanzien van alle doelmatigheids kwesties, waarover betrokkenen in be roep gaan tegen de beslissingen van de herverkavelingscommissie, uw be slissend oordeel moeten geven. Er is bij de schriftelijke voorbereiding van de herverkavelingswet Walcheren in de Tweede Kamer opnieuw nagegaan op welke wijze uw taak het mee: i juist is. dat uw onafhankelijk karak ter volkomen is gewaarborgd. Ik meen dat daarmede de bevolking volkomen vertrouwen kan hebben in de' toepas sing van deze wet. De herverkave lingscommissie zal wellicht beslissin gen moeten nemen, die sterk ingri - pen in de bestaande verhoudingen ten aanzien van grondeigendom en grond gebruik. Zij moge bij al haar beslis singen over doelmatigheid er van door drongen zijn. dat uw college er is om de aan u voorgelegde gevallen volko men objectief en critisch in beschou wing te nemen". Commissie van toezicht. rp EN SLOTTE sprak de minister tot de leden van de commissie van toe zicht o.m. de volgende woordep: „Nu de herverkavelingswet Walche ren in uitvoering wordt genomen, stol ik er prijs op, dat in het departemen tale verband u bepaalde werkzaam heden namens mij verricht ter bevor dering van een juiste uitvoering. Er zal met deze herverkaveling naar ra ming een bedrag van 50 a 60 miilioen gulden gemoeid zijn. Hiervoor zal het nodig zijn, dat u aan dit werk bij de beoordeling van de prioriteit in ver gelijking met andere werken, de groot ste aandacht schenkt. De financiële administratie zal gedecentraliseerd in Middelburg worden gevoerd. Aan het in gereedheid brengen van de jaar lijkse begroting en het inpassen in de normale rijksbegroting, benevens hel beschikbaar stellen der benodigde gel den, dient u namens mij uw voortdu rende aandacht te schenken. Ik stel er prijs op, dat u mij steeds op de hoogte stelt van de vorderin gen van de herverkaveling en dat u mij tijdig vergewist van eventuele or ganisatorische. technische en finan ciële moeilijkheden, welke mochten rijzen en waarvoor u een beroep op mij meent te moeten doen. Tenslotte zal ik, voor zqver het ii» mijn vermogen ligt, mijn krachten naar beste kunnen aan het herstel en de herverkaveling van Walcheren ge ven. En hiermede, mijne heren, in- s'alleer ik de hcrverhavelintscommis- sic en de raad van beroep".

de Stem | 1948 | | pagina 1