Licht in dc moordzaak-van den Enden? s A VERPLAATST DIEPVRIES PHILIPS yiopmoioon Maria Stuart HONIG'S STAD EN LAND inname van Axel In 1586 T Burg. Geillstraat 11 1450.- uzen n Gesprek met Indische gedemobiliseerden SPORTNIEUWS Toneelconcours St. Jansteen eld wasmachine fa. D. F. v. Heyden, Hulst 2 pleging Ongelijke beloningen Critiek op de Niwin De distributie in Indië FANTASTISCH VERHAAL, DAT NOG NIET BEWEZEN IS Schooltassen. ETUI'S r=JL Hoe Prins Maurits de stad heroverde Legionnair zou gezegd hebben: „Ik ben de moordenaar van mej. Van den Enden" Snusf en wrijf Officiële mededelingen BUISKACHEL 'OttlAGNfe H. JGOSSE -GOES KINDERJURKJES vaste arbeider PI AN TERNEUZEN 8 M Coöp. Ver, van Beroepsvervoerders BILJARTEN DE tweede helft der 16de eeuw was voor West-Europa een rumoe rige tijd. Ook boven onze streken Vlaanderen pakter zich don kere wolken samen. Katholieken en Hervormden, Staatsgezinden en Spaansgezinden maakten zich op te gaan strijden voor die overtuiging, welke zij de enig juiste achtten. Zeilmakerij Jac. P. v. d„ SNEPPEN DE NIEUWE Prijs sgevaar-bij- ■tr ij nzij n vlees, dat inrdc verte van onge- rchie. own, 'n sol- het Ameri- heeft aan en de mc.de- dat hij jking van 't in de Stille >r.ing is uit- wn is op het en zijn Fakai Lou- Peni. Hij is troon te be- hij gedemo- ijn. fde- uit Hamburg nan trouwen, im geen man halve zij een plaatste van inhoud: 27 jaar, knap «aam, wenst met jonge igt maande- rote pakket - rika". ee dager., na van het be- gblad had zij binnen. 2OOO0OOO ïkil toen nog dreigde de ten industrie te komen, iiet verwach- en zijn elke te gaan ver in der tame- uit de omge- ,en echter ae ,st toen deze -estigden. 1905 be de R.K. Ver- gelukte het en tobben en vonden ijk bereid dit inrichting ir kwam dit ankelijk voor an en waren dan inkom- zo, dat de staf moesten het levenson- ten zorgen en het taai voi- :n der Paters de inrichting de officiële wensen over. werd de toe- ook de niei- van het zie- en, zodat de derden. Voor- 918 bracht op n goede. aren volgende loorlog, kwam te boven en anig. dat men gaan denken, n kwam deze d niet alleen aantal bedden inrichting te- dokters hierin den, wat deze nodig hebben, verwonderen, langzaam-aan van de streek ier, die specia- daar aanklopt, nu zal ontwik- beperkt gebied 3 ziekenhuizen rerkzaam zijn. afgewacht er, 10k maar slecht is, dat beide in- i weinig floris- !t zouden kun- tijd aanwezig, het geval zijn ;e nu gevallen ^est en dat met op eerstgeboor- ïschetste begin- nde rekening Is opname-capacl- en, dat er be- geheel nieuw (Adv óöl-oo. in der Steen koning Cactus de sterretjes Poefke ver- coilt.ua aan- ir. MA ENIGE TIJD over extremist» en oorlog te hebben gesproken in formeerden wij naar dc .stemming on- der de militairen op dit moment. i het marine-onderdeel waarbij onz Goesenaars dienden, is die zeer Desas goed. hoorden wij. De voeding die lang tijd niet zo best was. is thansheel goed; kleding heeft men. dank zij a uitrusting m Amerika bekomen, nog voldoende en aan de "J?1 sc nr~ ging ontbreekt niets. Een zeei v naam ding bij de Marine is de stevige salariëring, daar het leven bui kazerne zeer duur is. Wel ls a 'aH bekomen in Soerabaia. maai dt prijzen ZljëePmaWrinlman krijgt evenwel een flink- rakceld De mannier eerste klas en practise is dit ieder, die geen rang bezit verdenwl reeds 140 per maand; een korporaal krijgt t 170 en een ser geant 200. Daar is nog wel iets mee tC Ijj wie landmacht is de soldij stukken lager; daar ontvangt de soldaat name lijk slechts f 45 per maand en dit moet de voornaamste reden zijn, dat bij sommige onderdelen de stemming minder goed is. Bovendien laat de kle ding te wensen over. Over het rook gerei is men over het algemeen niet tevreden. Wel worden per maand 500 rokèrtjes verstrekt, maar het zijn hoofdzakelijk inlandse van inferieure kwaliteit. Over de Niwin was men te Soerabaja niet erg te spreken. Slechts enkele ma len is er voor de militairen daar een gezelschap gekomen om voorstellingen te geven en dan moest er nog f 2.50 entrée (half geld) worden betaald. De Sinter klaaspakket ten der Niwin waren de laatste keer zeer tegengeval len. Zo goed als de inhoud in 1946 was, zo slecht was die in 1947. Werken des vredes. Oehalve de oorlog heeft de Marine ook de vrede gediend. Wanneer voor dringend nodig herstel geen in landse werkkrachten te bekomen wa- ren, pakte de Marine aan. Zo legde zij o.m. te Soerabaja een groot terrein aan ten behoeve van een Amerikaanse petroleummaatschappij. De werklust keert echter onder de inlanders, nu er weer voedsel en veiligheid is, van lie verlede terug. In het binnenland, al thans binnen de z.g. van Mooklijn, lig gen de sawahs er weer prachtig bij, ter wijl op de grote ondernemingen het werk weer wordt hervat, veelal met het oude personeel. Deze ondernemin gen krijgen beperkte militaire bescher ming tegen eventueel doordringende extremisten. De voedselvoorziening in het door de Nederlanders gecontroleerd gebied is behoorlijk; van honger is geen sprake meer. Veel artikelen zijn vrij te koop en de noodzakelijke levensmiddelen worden gedistribueerd Het distributie stelsel is, voor onze begrippen althans, zonderling georganiseerd. Er zijn drie soorten bonkaarten en deze worden uitgereikt naar de stand van de inkom sten. Wie tot 100 per maand verdient krijgt een A-kaart en zij die hogere inkomens hebben B- of C-kaarten. Suiker is vrij te koop en kost te Soerabaja ongeveer van 80 tot 90 cent per kilo. Over het algemeen zijn er veel voorraden van inlandse producten, daar de uitvoer nog gering is. Nog even terugkomend op de oorlog hoorden we, dat de verliezen bij de Marine naar verhouding gelukkig niet groot zijn. Ruw geschat sneuvelden er ongeveer tweehonderd manschappen van hen en dat bij een sterkte van omstreeks 10.000 man. Van de batterij. I waar korporaal Melse was ingedeeld, sneuvelden twee man. De politiek brengt onder de soldaten minder beroering dan hier te lande. Kranten worden veel minder gelezen dan hier. De waarden die het leven beheersen van onze jongens in de vuur linie of daarachter zijn ook van geheel ander gehalte dan bij het thuisfront. Tegen hetgeen zich de laatste twee jaar afspeelde in politieke kringen kijkt men m het algemeen niet hoog op. Wel was er de laatste tijd ver trouwen in de besprekingen van minis ter Beel en zijn confraters. De toekomst. in het doen en denken van de militai ren, hetzij ze vrijwilligers dan wel dienstplichtigen zijn. Naast de vreugde der repatriëring staat onmiddellijk de vraag: wat nu? Met meer ernst denkt men over die vraag dan in Nederland beseft wordt. Laaiend geestdriftig was de stemming dan ook niet op de Nieuw Holland. De fotograaf, die in IJmuiden aan boord kwam stond er vreemd van te kijken en moest er kunstmatig wat stemming in brengen voor hij zijn kiekjes knipte. De koude die de jongens gedurende het laatste deel der reis in de onver warmde ruimen leden, zal aan deze depressie enige schuld hebben, maar de zorg om de toekomst zal mede een factor van betekenis zijn geweest. De meeste oorlogsvrijwilligers hebben nog geen vaste werkkring in de maat schappij gehad: daar waren ze te jong voor toen ze gingen. Ze komen dus niet in een opgemaakt bedje. Boven dien is er iets veranderd in de menta liteit van hen, die niet alleen de wereld ontdekten, maar ook de dood in de ogen zagen. Zal Nederland niet te klem geworden zijn? Is het niet typerend, dat op onze vraag aan de twee jongemannen wat zij gingen doen. we als uit één mond het antwoord kregen; nog wat studeren en dan naar Amerika. En de motivering? Nederland is overbevolkt en overla den met intellect. Wij Hollanders heb ben meer in de mars dan de massa elders en met onze scholing komen we in Amerika sneller vooruit dan in eigen land. Zo'n voornemen, men begrijpt het, wordt door jongelui, die weten wat verlangen naar tehuis is, niet zonder strijd gevormd. We weten wel dat tus sen voornemen en daad ruimte ligt en dat niet ieder gerepatrieerde de vreemde zal gaan opzoeken, maar daar om is het van zo'n groot belang, dat de samenleving deze jongemannen, die veel doorworsteld hebben, zo spoedig mogelijk opneemt. De demobilisatie-comité's hebben hier een belangrijke taak. In het donker. Doordat een kabel der electriciteitsleidlng nabij de boter- fabiiek niet in orde was, kwam Aar denburg een paar dagen zonde; electri- citeit te zitten. Aanvankelijk werd ge dacht. dat de storm de oorzaak was, doch de oorzaak bleek in de grondkabel te liggen. Verschillende bakkers kwa men hierdoor in moeilijkheden, evenals de pas in werking getreden confectie fabriek. De inwoners haalden weer kaarsen en petroleumlampen voor de dag. evenals na de beschieting. Ambtenaar ter secretarie. Tot amb tenaar ter secretarie alhier i.v.m. het met pensioen gaan van de heer O. V. H, Wijffels, werd door B. en W. be noemd de heer W. C. Klooté, alhier. Goes Kijwieldief gegrepen. Te Haam stede is door de politie aangehouden F. de W„ die deze week werd betrapt, toen hij in de garage van hotel de Korenbeurs binnengeslopen was. De jongeman heeft bekend dat hij met Kerstmis uit dezelfde garage een rijwiel gestolen had en dit is thans in beslag genomen. D aflossing en de kans daarop heb ben een hele omwenteling gebracht Aardenburg aoes (Adv. 552-0) Sas van Gent AUDIËNTIE Z. H. Exc. Mgr. Baeten zal 19 en 20 Januari geen audiëntie verlenen. H. T. LYSEN OVERLEDEN. Op 65-jarige leeftijd is te 's-Graven hage overleden de heer H. T. Lysen, een bekende figuur in de dagblad journalistiek. Geboren 11 November 1882 te Middelburg, begon hij zijn journalistieke loopbaan aan de Mid delburgse Courant om vervolgens ver bonden te worden aan dagbladen te Terneuzen en Delft. In 1911 werd de heer Lysen benoemd tot chef-redac teur van de Haagse Courant. MGR. HOPMANS ONGESTELD. Naar „Sancta Maria" meldt is Mgr. Hopmans wegens ernstige ongesteld heid niet bij machte te antwoorden op verschillende verzoeken tot hem gericht. AFDELING „DE SCHELDE" TE TE BRESKENS. Op 21 Januari a.s. des namiddags te drie uur zal de nieuwe afdeling van de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Breskens officieel worden geopend. Vermoedelijk zal de Commissaris der Koningin de opening verrichten. LICHTERS VOOR CURAgAO. In Vlissingen is aangekomen het stoomschip „Van Ostade" van de ko ninklijke Nederlandse Stoomvaart Maatschappij. Het schip heeft hier als deklast met behulp van een drijvende Belgische bok twee lichters aan boord genomen, die van Amsterdam door een sleeoboot naar Vlissingen zijn ge bracht. De lichters zijn bestemd voor Curacao. Burg. stand. Geboorten: Cornelia G. M. dv W. van Gils en M. van Kil; Leontine Th. M. dv E. Weemaes en J. van Acker: Ingrid E. F. M. dv M. Lauret en L. v. d. Branden; Maritza dv A. Vlnke en A. Timmers; Cornells zv C. Sloot en J. Dees; Johannes P. W. zv W. Stellenaar en M. Boeckhout. Huwelijksvoltrekkingen; Cayseele G. F. E. oud 25 j. uit Gent en Polspoel A. M. oud 30 j.; Goverde J. A. oud 26 J uit Rotterdam en van Belleghem E„ oud 26 j.; Vermeule J., oud 26 J„ uit 's Heer Arendskerke en Bruggeman A. M.. oud 20 jaar. Overleden: de la Ruelle, Fl. oud 69 J echtg. van Lammens E. M.; Puijlaert B. C. oud 84 j., echtg. van Pauwels, M. R. F.: te Terneuzen: Vereecken A. J. oud 80 j. weduwn. van Deneve, Ch. P.; Bakker G. A. oud 56j„ echtg. van Gras A. H. Terneuzen GEMEENTE TERNEUZEN. Burgemeester en Wethouders ma ken bekend, dat op Dinsdag 20 Jan 1948, des namiddags 8 uur in het zie kenhuis te Terneuzen (Axelse straat 58) door de gemeente-arts de Koek, en te Sluiskil ten huize van de ge meente-arts Wechgelaar (Midden straat) gelegenheide zal worden ge geven tot kosteloze inenting en her inenting tegen pokken. Er bestaat tevens gelegenheid tot kosteloze inenting tegen diphterie, voor kinderen van 2 tot 6 jaar, welke niet één dér bewaarscholen bezoeken In de geneeskundige wereld wordt algemeen aanvaard, dat de inenting tegen diphterie het krachtigste wa pen is. Wanneer iemand volledig is ingeënt, daalt binnen enige maanden de vatbaarheid voor diphterie sterk, terwijl de ziekte bij geënten slechts uiterst sporadisch de dood ten ge volge heeft. Terneuzen, 13 Jan. 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 594-0 TfR WAS geen enkel spoor, dat leid- ria naar oon evPTitiipIe dader en rvNGEVEER 19 jaar geleden, om precies te zijn 17 Mei 1929, werd in Breda een moord gepleegd, die de gemoederen jarenlang heeft be zig gehouden. Op die morgen na melijk ontdekte een schoonbroer van mejuffrouw W. van den En den-Hagenaars het ontzielde li chaam van deze juffrouw in een ka mer achter de winkel. Mejuffrouw van den Enden was pas vijf weken gehuwd en haar man (zij dreven 'n groentenzaak) was die morgen met paard en wagen zijn klanten af. Het bleek al spoedig, dat roof het mo tief van de moord was geweest. Men miste namelijk een geldkistje, waar in zich een bedrag van f 200 be vond. Het slachtoffer bleek met een zeer hard voorwerp te zijn neerge slagen en was in de rug aangeval len. Mejuffr. van den Enden was vier en twintig jaar ond. middelburg Botertje tot de bodem. Het was voor de melkslijter J. geen botertje tot de bodem, toen, tengevolge van een zware windstoot, zijn bakfiets over de kademuur op de Korendijk in de bin nenhaven werd geslingerd. Na het op het droge brengen der bakfiets bleek een gedeelte van de boter op de bodem van de haven te zijn achtergebleven. Uitvoering. De propagandaclub St. Paulus bracht in het ontspannings lokaal de bewoners van het werkkamp aan de Selsweg enige recreatie met de opvoering van het blijspel: De distel. De kampbevolking stelde dit op hoge prijs en was zeer voldaan over het ge- bodene. St. Paulus is voornemens bin nenkort ook het kamp aan de Nadorst een bezoek te brengen. PHILIPPINE. Zaterdag 17 Januari. Propoganda-vergadering der K.V.P. in de zaal van G. Taalman om 19 u jarenlang heeft de politie zich met deze zaak bezig gehouden. Bepaalde personen werden geschaduwd, arres taties werden verricht, doch moesten later weer te niet gedaan worden, om dat ieder bewijs volkomen ontbrak. Hoe de politie zich ook inspande, hoe zij ook zocht en welk spoor zij ook volgde, enig licht in deze zaak ver mocht zij niet te brengen. Nu doen de laatste dagen allerlei geruchten omtrent deze roofmoord opnieuw de ronde. Zij zijn fantastische ongeloofwaardige geruchten. Zij zijn spannend als een detective-roman, ro mantisch als een sprookje. Maar wat ervan waar is? Wij hebben er ook onze neus in ge stoken en zijn op onderzoek uitge gaan. Links en rechts hebben wij ge ïnformeerd en ontdaan van alle franje en sensatie, kwamen wij tot het vol gende resultaat: De man-met-de-baard PEN BREDANAAR (wij zullen zijn naam niet noemen), die lid is ge weest van de Organisation Todt, voel de zich bij het naderen van „bijltjes dag" allesbehalve rustig en nam de benen. Hij week via België uit naar Frankrijk. Hij was echter zonder mid delen van bestaan, zwierf dagenlang met honger in zijn maag rond en meldde zich tenslotte bij het Vreem delingenlegioen om tenminste gebor gen te zijn. Na gedrild te zijn, vertrok hij naar Afrika, waar hij na enige tijd in een hospitaal verzeild raakte. Dit hospitaal zou in Oran gevestigd zijn en hij kwam daar terecht op een zaal, waar hij onder meer kennis maak te met een man, die wij, omdat hij een baard droeg, in het vervolg van dit verhaal de-man-met-de-baard zul len noemen. Het viel deze man op, dat de Todt-man sprak met een Bre da's dialect, zodat hij hem op de man af vroeg, waar hij vandaan kwam. Zodoende kwamen de twee mannen met elkaar in kennis. De man-met-de- baard zou daarbij zijn naam verzwe gen hebben en zich hebben voorge steld met de woorden: „Ik ben de man, die mejuffrouw Van den Enden vermoord heeft". Aan deze mededeling schonk onze Todt-man echter niet voldoende aan dacht, omdat hij nog te jong was om de moordzaak Van den Enden te ken nen, zodat hij de draagwijdte van deze woorden niet begreep. Ontslagen uit het ziekenhuis, zag hij later kans aan het Vreemdelingen legioen te ontsnappen. Via veel om zwervingen bereikte hij de kust en werd daar opgepikt door een Ameri kaans schip. Later kreeg hij de kans naar Nederland terug te keren en be reikte zodoende weer zijn geboorte stad Breda. Hier deelde hij en familie (en zonder zich van het gewicht dezer mededeling bewust te zijn) mee. dat hij in het Vreemdelingenlegioen met iemand in kennis gekomen was, die beweerde de bewuste moord te heb ben gepleegd. Dit zijn in het kort de feiten, die wij voor publicatie geschikt achten. Er lopen nog meer verhalen, maar het lijkt ons niet juist hiervan reeds nu mededeling te doen, omdat wij daar door persoonlijk zouden moeten gaan worden. En dit kan niet in de bedoe ling liggen, want het gaat niet aan mensen te beschuldigen zonder dat men enig bewijs in handen heeft. Onbewezen verklaringen Ook de feiten, die wij hierboven weergaven, zijn slechts onbewezen verklaringen. Vanzelfsprekend heb ben wij onze gegevens vergeleken met die, welke de politie-autoriteiten ter beschikking stonden en zij klop ten vrij aardig. Maar het is onjuist de hierboven gepubliceerde gegevens als waar te beschouwen, ofschoon de mogelijkheid dat zij met de waarheid stroken, niet uitgesloten is. Het is immers niet uit gesloten. dat de jongeman, die deze mededelingen verstrekt heeft, zich alleen interessant wilde maken. Mogelijk is ook, dat deze medede ling inderdaad door de man-met-de- baard is gedaan, Joch alleen om zijn kameraad in de maling te nemen. Ten slotte kan men hier te doen hebben met een geval van valse zelfbeschul diging. zoals meer voorkomt. De com missaris van politie te Breda vertel de ons daarvan enkele frappante staal tjes. Het is indertijd b.v. eens voor gekomen, dat achttien jaar na een be- Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met poos (Adv. 563-00) paalde moord iemand zich kwam mei den als de dader. Het later onder zoek wees uit, dat de man zich op het moment van de moord in Indië had bevonden. Een recent geval is dat van de bomaanslag, toen iemand strak en stijf volhield de dader te zijn. terwijl hij er niets maar clan ook niets mee te maken had. Het geval begint anders te worden, wanneer inlichtingen, onafhankelijk van deze bron, overeenkomen met wat deze heeft meegedeeld. In deze rich ting wordt gezocht, maar zover is het nog niet. •waar RESTITUTIE VERHOOGDE KOLEN- PRIJS 2 Het Directoraat V d. Prijzen deelt mede dat de restitutie op de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs aan de houders vap een kolenkaart TA 707 en TB 707 z»l geschieden vam 19 Januari tot en met 96 Febr, a.s. De terugbetaling zai door de PTT-kantoren plaats vinden tegen inle vering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffenkaarten TA 707, wa op resp. f 2.40 en 1.60 zal worden gekeerd en tegen inlevering van de ren 73 BV van de orandstoffenkaa TB 707 waarop f 2.40 zal worden gekeerd. De terugebetaïingen door PTT-kantoren volgens onderstaar.de ter-indeling geschiedt op de daarvoor aangewezen dagen van 9 uur vm. tot 3 uur nam.: 19 Jan. A t.m. Ba, 20 Jan. Be t.m. BI, 21 Jan. Bo t.m. Bre, 22 Jam. Bri t.m. Co. 23 Jan. Cr t.m. Drl, 26 Jan. Dro t.m. Ti, 27 Jan. Fe t.m. Go, 28 Jan. Gr t.m. H», 4 Febr. He t.m. Ho, 5 Febr. Hu t.m. Ka, 6 Febr. Ke t.m. Ko. 9 Febr. Kr t.m. Le, 10 Febr. Li t.m. Me, 11 Febr. Ml t.m. No, 12 Febr Nu t.m. PI, 13 Febr. Po t.m. Rod, 16 Febr. Roe t.m. Scha, 17 Febr. Schè t.m- Si, 18 Febr Sm t.m. Sto. 19 Febr. Str t.m. Tij, 20 Febr. u t.m. Vtr, 23 Febr. Vis t.m. War, 24 Febr. Was t.m. Wo», 25 Febr. Woi t.m. Z. «M-oo D. D. TERNEUZEN. Mannelijke personen geboren In '30 of eerder aan wie een versnaperings- kaart of gemengde kaart is uitgereikt en die dus niet in 't bezit zijn van de bon Tabak Reserve 4 v. d. Tabaks- kaart QA 711 kunnen t.m. 30 Januari a.s. een rantsoenbon G 43 voor 50 gr. scheerzeep afhalen bij de Distributie dienst. Stamkaarten meebrengen. 595-o te koop aangeboden een zo goed als nieuwe met acht stoelen en een grote spiegel. Te bevr. bij de agent van de Stem, te Koewacht. 583-0 hMIAZÜN-^. LANGE VQSSTSTBAAT S1-F lange- of korte mouw, in katoen of wol, ef fen of geruit. ZOEKT U maar UIT. GEVRAAGD tegen 1 Maart a.s. een Zij, die met paarden kunnen omgaan, genieten de voor keur. CORN RIJK, Hofstede „De Kouse", Heinkenszand. TE KOOP: een i. g. met motor, geheel gereviseerd JOH. FRANSE, Nieuwstraat B 52, Kwadendamme. 620-o TE KOOP Prima Duitse kruissnarige Br. no. 11787-0 bur. De Stem, Goes. van Nieuwstraat 52 naar (WEGTRANSPORT) ZWEMMEN TOEGESPITST CONFLICT. Het in de zwemwereld bestaande con. flict over de training vooi de Olympi sche spelen heeft zich opnieuw toege spitst Een aantal zwemsters en zwem mers, die niet aan de centrale training van mevr. Braun willen deelnemen en in het conflict de zijde van Stender, hun trainer hebben gekozen, hebben op het distributiekantoor vernomen, dat de toegewezen extra rantsoenen levensmiddelen zijn ingetrokken Bij deze zwemsters bevinden zich ook Nel van Vliet en Hanny Termeulen. KAMPIOENSCHAPPEN VAN EUROPA Gisterenmiddag zijn in Luik de bil jartwedstrijden oegonnen om 't kam pioenschap van Europa 45-2. De uit slagen waren: N) (N. Van de Pol Van v Van Hassel (B) Gabriels ib. Albert (F. Chaesereau 'F. Reicher(O) Nusberger tzw) 400 9 217 44 44 369 9 108 41.— 400 13 64 30 77 352 13 299 27.07 400 19 70 21.05 366 19 121 19.26 400 32 54 12.50 289 32 61 9.03 SPORT IN' T KORT besloten rflt,aIi?a,nS(' Wielerbond heeft Ronde lm :,Ueen dan aan de n ^a?krl->k 1948 deel zal ne- twee oloewnr 1 evenals BelSiè met fieicle en een .mschriNen, een of- ners zou bestap JOngc beroePsre"- Saovt" heéfataZ,blaC! "Gazetta De"a haanse rennenJegedecld dat de Ita liaanse rennti Coppi noch aan de Ant werpse no-6 -an de r.i i zal deelnemen. entse ^daagse - Nel van Vliet. Europees-Ameri-kaans kampioene 300 m SchMfefof^ïïJ - ■•.mme tijd inn Pen in Chicago on,J.-:l,-ndfline»nC'H als prof. op tc treden. In Axel merkte men aanvanke lijk niet veel van deze strijd, want hoewel de uitoefening van de Nieuwe Leer verboden was, werd ze toch in stilte toegestaan door de Katholieke Magistraat. Plotseling echter werd dit vredig elkaar ver dragen verstoord, doordat op 25 Augustus 1566 een aantal beelden stormers kerk en klooster binnen drong en er alles vernielde wat maar te vernielen viel. De gevolgen van deze wandaden kwamen op de Hervormden zelf neer.' De Graaf van Egmond, Stad houder van Vlaanderen, stuurde vanuit Gent 100 rm'ters om de orde te herspellen en de uitoefening van de Nieuwe Leer onmogelijk te maken. Gedurende enkele jaren bleef al les nu rustig en bij het oude, maar in de nacht van 23 Juli 1574 lanr' den vanuit Zeeland 500 man voet volk en 200 ruiters te Neuzen. Dit Staatse legertje rukte o\ naar Axel en kwam tegen de morgei daar aan De Spaanse bezetting en een aantal burgers, die een uitval deden, wer den in een hinderlaag gelokt en verslagen en de stad ingenomen. Deze bevrijding is Axel echter duur te staan gekomen, want toen de Zeeuwen eenmaal binnen waren, bleken dit zulke rovers, brandstich ters en plunderaars te zijn, dat de stad tengevolge van hun optreden zeer in welvaart achteruitging. In Spaanse handen JJeze eerste inname bracht Axel echter nor; niet de definitieve onafhankelijkheid van Spanje. On danks dc inderhaast aangelegde ver sterkingen en het geplaatste g schut ging in October 1583 de stad weer in Spaanse handen over. De hoofdbaljuw van het Land van Waas, die geveinsd had de partij van Oranje te zijn toegedaan, liep weer naar Spaanse zijde over en speelde geheel Noord-Vlaanderen weer in hun handen. Intussen was overal in het land de strijd tegen Spanje ontbrand en was de macht der Staatsen toege nomen. Prins Maurits, die vaste voet in Vlaanderen wilde hebben, liet in November 1583 een aantal Duitse troepen in dienst der Staat sen bij Neuzen landen. De Moffe- schans werd aangelegd en gebruikt als uitgangspunt voor aanvallen op de omliggende dorpen en stadjes. In Juli 1586 was Axel aan de beurt! Onder leiding van Kolonel Piron trok men in de nacht van 16 op 17 Juli naar Axel op Een sol daat zag kans over de stenen beer te klimmen en zo de stad binnen te komen, ongeveer daar, waar nu de molen staat. Een aartal andere soldaten volgden de waaghals en samen overrompe'den ze de wacht aan de Noordpoort. De bezetting ook Duitse troepen verdedigde zich maar zwakjes, zodat de onzen, het Wilhelmus spelende, als over winnaars de stad binnentrokken. Deze overwinning was zo vlug van stapel gelopen, dat de Duitse Overste, die in Spaanse dienst Axel moest verdedigen, reeds gevangen was genomen, voordat hij wist, wat er gaande was. De man vreesde, en waarschijnlijk terecht, straf van zijn Spaanse chefs te zullen krijgen én ging dus maar meteen in Staatse dienst over.' Na de inname werd op bevel van Prins Maurits de otad versterkt en met wallen en grachten omgeven. Verder werden de zeedijken door gestoken, zodat Axel vrijwel on noembaar werd on 't is dan ook niet meer terug in Spaanse handen ge vallen. KOUD. SLECHT WEER OPEN JEEP LAAT Terneuzen 271o DEZE DICHTMAKEN!! VAKWERK VERSE AARDBEIEN 2.45 PER 550 GR. VERSE KERSEN 1.84 PER 500 GR. de eerste in zeeland LEVEN SMIDDELENBEDRIJF WILHELMIN&STR.* BREDA ZATERDAG 17 JANUARI A.S. kunt ook U Sluis zien spelen. 653-o Aanvang 7 uur Patronaat St. .Tansteen. iet Platenwisselaar it voorraad leverbaar

de Stem | 1948 | | pagina 3