K. V. P. Komt B.V.V. niet meer aan ile top Wet van de Wraak heerst m Palestina Van de Stak op de Sak- De ziekenhuiskwestie te Terneuzen en Regeringscoalitie RADIO Wat een Wonderlijke Wereld DE STEM VAN VRIJDAG 16 JANUARI 1948 Wens naar een breder basis leeft in de fractie Progressiviteit voorop Economisch leven vrijwel stil gevallen Bevolking vertrekt naar veiliger streken F, SOMMIGE streken van het Heilige Land is ieder stap gevaarlyk. Achter iedere muur, achter ieder venster, achter iedere struik kunnen Joden of Arabieren verborgen zitten, die loeren op wraak. Ook de weinige buitenlan ders, die in Palestina vertoeven, kunnen eigenlyk slechts onder bewaking door sommige streken reizen. De wet van het bloed, de wet van de wraak is afgekondigd en wordt in volle hevigheid uitgevoerd. De Haven van Ylissingen in 1947 De Alliance zal het makkelijk in Etten hebben Schermerhorn onlhult Dollars en Christendom MEN„ SPREEKT graag en veel over „De ondergang van het Westen", er zijn zelfs hele boeken over verscheren en zowel de spre kers als de schrijvers worder gemakkelijk uitgekre ten voor cultuur-pessimisten. Dat is temeer begrijpe lijk, omdat het veelal moeilijk is hun beweringen aan de werkelijke feiten te toetsen. Af en toe kóm n ons echter bedroevende werkelijkheden ter ore, die maar al te duidelijk „het gelijk" van die pessimisten komen bewijzen. Zal de Westelijke Hockey suprematie gebroken worden Het eerstgeboorterecht van de R.K. Verpleging te Sluiskil E* HEERST in katholieke kring geen algemene tevredenheid over de KVP. Die heeft ook nimmer geheerst over de R.K. Staatspartij. We hebben in een korte notitie al herinnerd aan dat wat er na de eerste wereldoorlog geschiedde. De R.K. Staatspartij zette zich in voor een vervulling van de uitbouw der sociale wetgeving, waarvoor de omstandigheden toen gunstig waren. Ze verstond de befaamde „polsslag van de tijd". De naam Aalberse is voor altijd verbonden aan een indrukwekken de reeks van sociale hervormingen en maatregelen, waaaronder we vooral noemen de achturendag en de woning wetgeving. We kregen helaas ook iets te pakken van de ontwapeningskoorts welke in Europa begon te heersen. Nooit zijn we zo ver gegaan, om het „geen-man-en-geen-cent" der socialis ten te propageren, doch wel heeft een vleugel der Staatspartijfractie mee gewerkt aan het doen kelderen van de Vlootwet in 1923. Het een en het ander wekte misnoegen in een deel van het katholieke kamp. Er kwam verzet tegen de bedrijfsorganisatie plannen en allerlei andere dingen, kortom tegen wat men noemde het achternalopen der socialisten. Notaris Cranenburgh uit Haarlem kristalli seerde dit misnoegen in een befaamd geworden manifest. Het werd een verzamelpunt voor de malcontenten en men kwam zelfs voor enkele ja ren tot eigen partijvorming. Veel diep gang bleek het schip niet te hebben, al was er wel veel deining verwekt. ^willekeurig trekt men een parallel binnen dit stukje historie en de ontevredenheid, welke zich thans in bepaalde katholieke kringen open baart. Voorop sta, dat de thans zich groe perende ontevredenen beslist en lui de verkondigen: „We willen de ka tholieke eenheid niet breken". Zal echter het feit, dat men zich reeds een eigen organisatievorm koos, niet op de duur toch tot reglemen taire botsingen en het gevaar voor afscheiding leiden? De vraag heeft reden van bestaan. Vooralsnog echter aanvaarden we de besliste verzeke ring, dat de politieke eenheid der katholieken deze ontevredenen ook zeer ter harte gaat. Dat moet trou wens wel, als men het opdringen der anti-christelijke machten gadeslaat, waartegenover er een sluiten der rijen genoden is. De ontevredenheid is echter een feit. Na zich aanvankelijk vooral ge spitst te hebben op het Indonesisch beleid der Regering, heeft ze zich tnans cntvcowd over een veel wijder terrein. Al haar misnoegen wordt het best samengevat in de kreet: „Breekt de coalitie met de Partij van de Ar beid:" De P. v. d. A. zien deze men sen als de wortel van alle kwaad in politiek Nederland. Als die maar in de oppositie gedrongen wordt en de K VX. het aanlegt met andere par tijen A.R., C.H. Partij van de Vrij heid dan zal het volgens de onte- vrederen wel goed gaan in Neder land. vye kunnen de bezwaren tegen de P. v. d. A. ook best aanvoelen. We hebben ons al dikwijls critiek veroorloofd op haar houding en haar daden. Maar tussen ons en de ZATERDAG 17 JANUARI HILVERSUM I 301.5 M.: 7.00 nws., 7.15 gymn., 7.30 Morgengebed., 7.45 Maria ter Ere, 8.00 Nws., 8.10 pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw,9.05 Tsjechi sche muziek, 10.00 kleutertje. 10.15 Reisje langs de Donau Gr.. 11.00 Zie kenbezoek, 11.45 orgel Franck, 12.00 Angelus, 12.03 orgel, 12.30 weeroverz., 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer, 13.00 Reg. uitz., 13.30 lunchcon cert, 13.50 film van Domburg, 14.10 Kentucky Minstrels, 14.20 Eng. les ueg. 14.40 Elk wat wils, 15.15 sopraan, pia no, 15.45 kiosk, 16.00 Mannenkoor. 16.20 Sobrietas, 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam 18.00 de Raaff e. Schut te. 18.15 weekoverz., 18.30 Reg. uitz., 19.00 Nws., 19.15 Cantus populorum, 19.35 Banden die binden, 19.45 Reg. uitz., 20.00 Nws., 20.05 Gewone mao, 20.12 Wie weet deze plaat, 20.30 licht baken, 21.00 opera concert, 21.40 koets vol verhalen, 22.00 week-end serena de, 22.37 actualiteiten, 22.45 Avondgeb 23.00 Nws., 23.20 Kamerork., HILVERSUM II 415 M.: 7.00 nws., 7.15 Ambrose ork„ 8.00 Nws., 8.15 orgel 8.40 morgenklanken, 9.30 water.st., 9.35 gr., 10.00 morgenw., 10.20 Radio feuilleton, 10.35 tenor, 11.00 arb. In cnnt. bedr., 12.00 Lucienne Boyor, 12.30 weerpr., 12.33 Ensemble Vincen- tino, 13.00 Nws., 13.15 Kalender, 13 20 luchtige klanken, 14.00 A.J.A., 14.15 harmonie-muz. 15.00 lezing, 15.15 Gev. progr., 16.00 lezing, 16.15 kleinkunst- progr., 16.45 Artistieke Staalkaart, 17.15 volksconcert, 18.00 Nws., 18.15 sport. 18.30 nabij de twintig, 18 55 kwartet Joh. Brahms, 19.30 voor de jeugd, 20.00 Nws., 20.05 Varia, 20.08 dingen van de dag. 20.15 En nu... oké, 21.15 Soc. commentaar, 21.30 weekend ork.. 22.00 Lady Dona <3) hoorsp.. 22.30 Ramblers. 23.00 Nws. 23.15 llob- by-Hoek-Lest-best. andere partyen splyten toch ook be- langiijke verschillen open. Zo veel jaren van regeren samen met AR. en C.H. hebben bewezen, hoe we daardoor dikwijls geremd wi rden in onze wil tot vooruitstre vendheid. Het woord „Christelijk" aleen waar borgt nog geen radicale sociale poli tiek volgens de richtlijnen der ency clieken. In een rede te Venlo heeft Prolessor Romme gezegd: „Er zijn critici, die wyzen op de verschillen tussen het program van de KVP en dat van de P. v. d. A Maar bij toetsing zal men op verschil len stuiten tussen de programs van alle partijen. Het gaat in de practijk tussen het KVF-program en het Re geringsprogram. Wie het programma beziet van het kabinet-Beel zal moe ten erkennen, dat er zeer veel in is opgenomen, dat voorkomt op het program der KVP. Dat men niet al les hiervan kan uitvoeren, ligt voor de hand. Het program was gebaseerd op een termijn van vier jaar. Op de helft van deze periode moet het ech ter reeds worden afgebroken. „Toch is er reeds veel tot stand gebracht, terwijl andere maatrege len reeds in een vergevorderd sta dium van voorbereiding zijn zoals wijziging echtscheidingswet, subsi diëring bijzonder H.O. steunverlening Jeugdbeweging, wet Centraal Plan bureau, uitbreiding land- en turn- tuinbouwonderwijs, verzorging ouden van dagen, enz. „Er blijft intussen nog veel te wensen over. Bij alle wensen be denke men echter, dat geen enkele partij meerderheidspartij is, zodat men altijd met anderen moet samen werken. Die anderen nu, leven uit een ander levensbeginsel. Dit is een rea liteit, waaraan men niet kan ontko men. „De fractie acht een bredere basis voor de toekomstige regering zeker in 's lands belang. By de vaststel ling van deze basis moet men zich ook de vraag stellen, of het wel juist zou zijn de brede massa van niet- christelijke arbeiders, die georgani seerd zijn in de P. v. d. A. te ver hinderen toe te treden tot de rege ringsverantwoordelijkheid. Iedereen moet begrijpen, dat ontheffing van die verantwoordelijkheid slechts met grote nadelen voor het landsbelang gepaard kan gaan." rpot zover Professor Romme, die hier mede van meer werkelijk heidszin getuigt dan zij, die de stand van zaken vereenvoudigen door één party met alle kwaad te bela den. wy hopen ook van harte, dat de verkiezingsuitslag de gelegenheid zal scheppen voor een breed natio naal kabinet, doch die breedheid mag de goede en ware vooruitstrevend heid niet in de weg staan. We staan nog steeds voor de taak van diep-ingrijpende hervormingen als daa rzijn een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie bevordering der be- zitsspreiding, grondige hervorming van het vennootschapsrecht. Tegenover het radicaal-verkeerde radicalisme, dat de wereld dreigt te overrompelen, kan behoudzucht de redding niet brengen. Wel echter moet er binnen onze r'jcn plaats zijn voor oen nuancering in opvattingen en wensen, welke 'n levende partij niet kan ontberen. Als bepaalde nuanceringen zich be wust afzijdig houden van het (Van onze speciale verslaggever) E'EN IEDER zal grote bewondering moeten hebben voor het handjevol Britse militairen, dat steeds weer op nieuw met gevaar voor eigen leven poogt de kemphanen te scheiden. Nu eens staan zij aan de kant der Joden, dan weer moeten zij Arabieren helpen, die door de Joden worden overvallen. De laatste maanden van het Britse mandaat wegen zwaar en eisen bloed. Het officiële verliescijfer loopt thans tegen de duizend, doch men neemt aan dat het werkelijke aantal Joodse en Arabische slachtoffers in werkelijkheid minstens het dubbele is. Zelfs de begrafenis der slachtoffers is levensgevaarlijk. De Joodse begraaf plaats ligt ver buiten Jeruzalem en de weg er heen biedt grote mogelijk heden voor de Arabische scherpschut ters. Keer op keer vormen de Arabie ren langs deze weg kleine overval- patrouilles, die zodra een begrafenis stoet in zicht komt, tot actie overgaan. Zelfs geen rust voor de doden! De Joden richten thans een nieuwe be graafplaats in op de westelijke helling van de Olijfberg, waarheen de route minder gevaarlijk is. Treurige aanblik. Dalestina biedt een treurige aanblik- Het economische leven is vrijwel stil gevallen. Er wordt nagenoeg niet meer gewerkt De brievenbestellers wei geren te werken i.v.m. het grote gevaar neergeschoten te worden. Eenieder, Jood of Arabier, die op straat moet werken, verkeert rond Jeruzalem, Jaffa en Tel Aviv in doorlopend levensgevaar en legt er het bijltje bij neer. Een actie veroorzaakt tientallen anderen. En deze tientallen anderen veroorzaken wederom honderden grotere of kleinere moord- en plunderpartljen. Vele nering doenden zijn thans doende om hun voorraden en bezittingen naar meer beveiligde oorden over te brengen. De winkels zijn gesloten, de deuren afge timmerd. Autobussen rijden niet of zeer ongeregeld. En overal kraait de rode haan. Voor millioenen guldens gaat er in de vlammen op. Tot op heden groepeerde de strijd zich in en tussen Jeruzalem, Jaffa en Tel Aviv. De laatste dagen breidt de terreur zich uit tot in iedere streek waar Arabieren en Joden samenwonen. Plaatselijk doen zich ernstige voedsel tekorten voor. Weliswaar is de aanvoer van overzee even groot als voor de troebelen, doch men weigert te lossen. De haven van Haifa ligt vol met schepen. Beide bevolkingsgroepen heb ben dringende behoefte aan de levens middelen welke er in liggen opgeslagen. Enorme verhuizingen. ken in de partij, mogen ze niet kla gen, als ze geen medezeggingschap hebben by de samenstelling van pro gram en candidatenlijsten. Dan zijn zij daar zelf schuld aan. Zij alleen. J^Je ernst van de toestand wordt wel licht het duidelijkst geiilustreerd door de enorme ve. huizingen. Joden, die in gebieden wonen met een over wegend Arabische meerderheid trekken weg naar Joodse centra. Transportmid delen zijn schaars en honderden ver huizingen die men dagelijks kan mee maken geven dan ook een schril en somber beeld. Treurige tafereeltjes spe len zich af. En aan de Arabische zijde gebeurt hetzelfde. Het risico van de verhuizing is overigens zeer groot, daar om vertrekt men in convooi. Niettemin worden ook de convooien grif aangeval len, de slachtoffers gedood en hun have tot goede buit ve.klaard. De Brit ten staan machteloos. De woedende orkaan, die hier is losgebroken sleept ™?r" alles mee. verlangen zowel Joden als Arabieren naar orde en rust. In beide kampen betwijfelt men ech ter of de rust binnen afzienbare tijd zal komen. De wildste geruchten doen de ronde. Sensationele verhalen gaan van mond tot mond en geven weer moed. Sterke legertjes zwaar bewapende Arabieren dringen in steeds groteren getale en steeds frequenter het land binnen om hun broeders te helpen. Dat schept geestdrift en hoop in het Ara bische kamp en weer wordt er ge schoten. De stemming van de Palestijnse Ara bieren is evenwel in mineur. Al weet men de Arabische Liga achter zich, toonaangevende kringen onderschatten de economische en straks wellicht mili taire macht der Verenigde Naties niet. Men vecht, men strijdt met een fana tieke haat en een fatalistische overtui ging, doch ook de gewone man ziet weinig licht. Joden vol vertrouwen. vallen van het economisch leven en in iedere groep gelooft men steeds meer dat het nog jaren zal duren voor de gemoederen weer tot rust zullen zijn gekomen. Geen Britse soldaten, geen militaire macht van de Ver. Naties kan het pro- ce.- bespoedigen. Want— er is haat ge zaaid en de oogst zal bestaan uit puin hopen en lijken. Jn het Joodse kamp is de stemming evenwel anders. Objectieve beoorde laars menen te kunnen constateren, dat de Joodse bevolking vooral de laatste maand een agressievere hou ding heeft aangenomen als het beste defensieve wapen. Men is zich bewust van eigen kracht. Daartoe is reden. Want niet minder dan 100.000 zwaar bewapende en goed geoefende vrijwil ligers van eigen bloede staan gereed en zijn dag en nacht in touw. Men weet, dat de Ver. Naties achter het verdelingsplan staan en rekent daarom op hulp van buiten. Of ze komen zal? Inmiddels wordt het mooiste deel van het Heilige Land te vuur en te zwaard door beide partijen verwoest In iedere groep rouwt men om zijn doden, iedere groep begint de gevolgen te voelen van de nationale verarming, van het stil- Goede vooruitgang. Y^AT het bedrijf van de N.V. Haven van Vlissiagen aangaat, kan wor den vermeld dat in 1947 deze N.V. de beschikking kreeg over 2 kranen op rupsbanden en een ketelinstallatie ten behoeve van het melassestation. De hoeveelheden verwerkte lading waren belangrijk groter dan in 1946. Van eind Juni tot begin September werd vanuit Vlissingen een vracht- dienst op Engeland geëxploiteerd door een Rotterdamse firma. Deze dienst vervoerde met 48 afvaarten, die werden gegeven door kustvaarders, fruit uit Italië, België en Nederland. Doordat Engeland de import in September ver bood, kwam deze dienst te vervallen. De N.V. trad op als stuwadoor. In Januari en Februari werd 1700 ton verse haring aan de buitenhaven gelost door 113 visserschepen. Het melassestation was goed bezet. In September en December arriveerden 2 tankers uit Cuba. De vrachtdienst van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" met een kustvaartuig gaf 45 afvaarten. De passagiersdienst werd nog niet hervat. Enkele cijfers in vergelijking de vergelijking is niet overal mogelijk aan gezien in 1947 een nieuw statistieksys teem werd ingevoerd met 1946 laten het volgende zien: Door de N.V. verwerkte hoeveelheden: de cijfers geven resp. de Jaren aan 1946 —1947: Diversen 32.892 ton, 66.258 ton; Melasse 11.672 ton, 23.637 ton; Vis niets, 1.701 ton; Hout niets. 2.077 load; niets, 971 std.; Stenen 6.138.000 st., 7.024.000 st.; Dakpannen 263.000 St., 139.000 st. Aan tal aangelopen schepen: zeeschepen 856 (327.173 B.R.T.); visserschepen 113 (9.604 BR.T.), binnenschepen 797 (214.417 ton dgv.), benevens een aan tal schepen van het Loodswezen, Ma rine en Prov. Scoombootdienst. vliegende schotels. ;iie een paar maan den geleden in verschei dene .enden beroering en nieuwsgierigheid verwek ten, begonnen al weer 'n beetje in het vergeetboek te raken Een voorval, de zer dagen in Amerika, heeft hen echter weer in het centrum der belang stelling geplaatst. Enkele personen in de staat Ohio zagen een draaiende schijf, die een groene mist scheen achter te la ten op haar baan, met grote snelheid hoog langs de lucht schieten Eén van hen had de tegenwoordig heid van geest, om een vliegveld, waarvan hij vermoedde dat het onge veer m de lijn *'an het merkwaardige ding lag. op te bellen en de staf erop te wijzen, dat het dien stig kon zijn enkele ma- cfhines te laten opstijgen voor een onderzoek-va:i- dichtblj. Een drietal jagers ging de lucht in en zette koers in de richtirg, van waar men de vreemd schotel verwachtte De pi loten ontdekten hem in derdaad en één van hen bedacht zich geen mo ment. Regelrecht steven de hij op het rond° draaiende ding af. Toen hij nog enkele honder den meters er vandaan was, sprong zijn machine met een enorme klap uit elkaar. De piloot werd gedood Bn het raadsel der vliegende schotels is een raadsel gebleven De rap porten van de twee an dere vliegers zijn naar een professor van de Harvard-universiteit ge stuurd. Maar of dio klaar heid zal brengen in de raadselachtige kwestie? Pas op rpwee Oostenrijkse agen- ten in burger, op zoek raar zwarte hande laren, zagen ir. het dorp Scheibbs een grote vracht wagen rijden met twee er.orme ketels er op. Op één der gevaarten was 't opschrift aangebracht: „niet aanraken, levensge vaarlijk." De agenten be sloten de waarschuwing in de wind te slaan en eens even te kijken wat toch wel de oorzaak var het Daymond Brown, óaat van het j bewuste levensgevaar-bij- aanralcing mocht zijn. Zij vonden een ton vlees, dat een zwarte waarde verte genwoordigde van onge veer f 2000. Monarchie. 'n sol daat van het Ameri kaanse leger, heeft aan zijn superieuren de mede deling gedaan, dat hij door ds bevolking van 't eiland Samoa, in de Stille Oceaan als kor.ing is uit geroepen. Brown is op het eiland geboren en zijn ware naam is Fakai Lou- vala Lcetoe Peni. Hij is van p an de troon te be stijgen, zodra hij gedemo biliseerd zal zijn. Liefde. "eten meisje uit Hamburg wilde gaan trouwen, maar er kwam geen man opdagen, weshalve zij een advertentie plaatste van de volgende inhoud: „Juffrouw, 27 jaar, knap uiterlijk, minzaam, wenst kennismaking met jonge man Ontvangt maande lijks twee grote pakket - ten uit Amerika". Binnen twee dagen na verschijning van het be treffende dagblad had zij 2437 brieven binnen. Er wordt geleden ln Palestina, gele den door beide pa. tijen. Wat hier ge beurt is een felle klacht tegen de on macht der grote mogendheden. Toch CITTARDSE BOYS—BW is de big- match van a.s. Zondag in het Zui den. Het is niet u'tgesloten, dat de winnaar definitief op de eerste plaats blijft. Sitt. Boys staat er 't best v<>or met 18 pt. uit 12 wedstrijden. BW be haalde evenveel punten doch deed er 13 wedstrijden over. Het zou ons in derdaad niet verwonderen, indien de club van Ehlen de Bosschenaren in de Limburgse klei zou laten bijten. Alhoewel, bijster opvallend spel heb ben de Limburgers j.l. Zondag bij Ba ronie niet laten zien. De Baroniers gaan naar Juliana en het lijkt ons dat Dielemans c.s. het te moeilijk zullen hebben tegen de club van Vondenhof. TSC krijgt de Spech ten op visite en dat betekent een kans je voor de Oosterhouters om beslag te leggen op een of twee punten. NAC moet naar Helmondia. Wij dur ven er niets van te zeggen. Als de Bre danaars winnen valt het ons mee, want NAC speelt de laatste tijd bar slecht en de Helmondenaars zijn in hun eigen plaats beslist niet makke lijk te kloppen. Vlissingen staat ei eigenlijk een beetje hopeloos voor nu PSV daar komt. "POEN INDERTIJD de politiële actie pas was begonnen, kwam het P.v.d.A.-Ka merlid Frans Goedhart uit Batavia aangevlogen met de n-.ededcling: „Schermerhorn is ertegen!" Prompt is dit door de regering ontkend. De C.G. had volgens haar inlichtingen de actie ook noodzakelijk geoor deeld. Schermerhorn heeft nu in een rede te Ensche dé verklaard, dat de regering strikt juridisch gelijx had. maar dat Gcedhart het, toch ook niet bij net verkeerde eind had. Want hij „baseerde zijn uitlatin gen op de Indruk, die hij van mij en mijn werk had Ik had niet nadrukkelijk gezegd, dat ik tegen de mili taire actie was, en dus, zo redeneerde men, was ik er voor. Goedhart zag de menselijke zijde van het geval en hij is bepaald niet de leugenaar, waarvoor hij door de regering en later ten dele ook door mij, is gedoodverfd Eerlijk gezegd, gaat het ons wel een beetje duizelen bij dit „nee", dat geen „ja" was en dit „ja" dat geen „nee' was. Als een staatsman zich op ogenblikken van het hoogste gewicht zo weinig gedecideerd toont, dan ontbreekt er tóch wel wat aan zijn staatsman schap. Schermerhorn heeft ook nog verteld, dat de P. v.d. A de motie-Romme in December 1946 slechts be sloot te steunen, omdat de communisten weifelden. „Pas een kwartier voor de stemming, wist een lid van de P.v.d.A. de communisten te bewegen voor te stem men. Was dat eerder bekend geworden, dan zouden wij de motie in deze vorm zeker niet hebben aan vaard." Dit heeft meer weg van een politiek geknut sel dan van een principiële houding. Eér. van die in-trieste waarheden ligt verscholen in het bericht van de New Yorkse „Daily News' waarin we kunnen lezen, dat de Amerikaanse solda ten minstens een half millioen onwettige kinderen, verspreid over de gehele wereld, hebben achtergelaten Wij staren ons soms blind op de materiële voorde len van een Marshall-plan en beweren gaarne, dat daar de redding van West-Europa vandaan moet ko men. Realiseren wij ons wel, dat er andere en meer waardevolle dingen in dit leven bestaan, die noodza kelijke voorwaarde zijn onszelf te handhaven? Zal de gedachte „Reddend Christendom' ons helpen be seffen, dat er juist op het gebied van ons natuurlijk en bovennatuurlijk zelf-respect iets moet gebeuren om het Westen te redden? Iets moet gebeu ren? Het lijkt erop, dat „alles" moet gebeuren, willen we tenminste een kans maken het Westen, het Chris tendom én.... onszelf te redden. Dat gaat niet niet dollars alleen! De tweede klassers Jn 2 B heeft Desk het al heel makke lijk. De mannen van Kaatsheuvel die het kampioenschap practlsch voor 't grijpen hebben, kunnen Mulo klop pen met cijfers zoals ze zelf willen. RKC kan zich door een zege op Kol- plng weer wat herstellen. In 2 A gaat onze belangstelling uit naar het re sultaat van de ontmoeting Internos Alliance. De derde klassers VfWVO zal Zondag toch moeten op passen bij Taxanöria, anders Ko men deze Oosterhouters te ver achter bij SCO en WSC. SCO speelt het o.l. wel klaar bij Sarto. In 3 D zien we overwinningen tegemoet van BSC. Rood-Wit, SET, Boeimeer, terw. in 3E Gdio en MOC zeker van de overwin ning zijn. In Z.-Vlaanderen kan Axel natuurlijk weer geen kwaad en Hulst naar onze smaak ook niet. De vierde klassers VWat de vierde klas C aangaat, hier zal Advendo het heel kwaad ,n Boxtel hebben. ZundertGroen-Wit. is interessant omdat het hier gaat lus sen twee vrijwel gelijkwaardige kracu ten. Gilze zal het niet makkelijk heb ben bij Were Di, maar toch geloven wij in puntenwinst voor de vliegveld- lui. In 4 E gaat het geducht spannen tussen Meto en VES, de twee koplo pers in deze klas. JN het kader van de districtswed- strijden vindt Zondag op een der velden van Klein-Zwitserland te Den Haag de ontmoeting tussen West en Zuid plaats. Het is de eerste wedstrijd, welke het zuidelijke districtselftal te spelen krijgt Toegegeven dient te worden, dat de ploeg wel voor een zeer zware taak wordt gesteld. De elftalcommissie heeft terdege begrepen dat het Z. een drage lijke figuur tegenover het W. heeft te slaan. Het W. heeft nog altijd de naam dat het aan de ^pits van ons heren- hockey staat, maar heeft Venlo niet reeds bewezen, dat zij voor geen enkele W. ploeg hoeft onder te doen? Vier maal achtereen veroverde de Limburg se ploeg: toch het landskampioenschap. Dit is iets, waarvan de Westerlingen nog altijd een bittere smaak in de mond hebben. Volkomen begrijpelijk is het dan ook, dat W. op revanche zint. De W.-ploeg is een zeer sterke. De samenstelling van het Z. elftal OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGXDOO^^ '70ALS vrijwel overal in ons land was er ook in Zeeuwsch-Vlaanderen gedurende de laatste jaren een nijpend gebrek aan ziekenhuisruimte en kwam het meermalen voor, dat iemand, alvo rens te kunnen worden opgenomen, een zekere wachttijd moest doormaken. Af gezien van het feit, dat wachten nooit prettig is staat toch wel vast, dat wach ten op een plaatsje in een ziekenhuis dubbel onaangenaam is en het is dan ook wel verklaarbaar, dat getracht werd aan deze moeilijkheden een eind te maken. Ook in Terneuzen werd hieraan ge werkt en zelfs van meerdere zijden, want behalve dat de R.K. Verpleging te Sluiskil een vergunning tot uitbrei ding aanvroeg, verzocht de Stichting Protestantse Ziekenzorg in Zeeuwsch- Vlaanderen toestemming tot de bouw van een nieuw ziekenhuis, terwijl bo- t vendien nog van neutrale zijde pogin-t iJoewel deze bescheiden inrichting ir gen werden gedaan om te komen tot *1 gen behoefte voor2ag, kwam dit stukje pionierswerk aanvankelijk voor grote moeilijkheden te staan en waren aanwinst, maar daar Sluiskil toen nog geen eigen kerk rijk was, dreigde de zielzorg van de te verwachten industrie arbeiders in het gedrang te komen. Men mocht nu eenmaal niet verwach ten, dat deze bereid zouden zijn elke week hun Zondagsplichten te gaan ver vullen in de parochiekerken der tame lijk veraf gelegen dorpen uit de omge ving! In aeze nood brachten echter ae Paters Capucijnen uitkomst toen deze zich in 1897 te Sluiskil vestigden. Enkele jaren later ln 1905 be gint de geschiedenis van de R.K. Ver pleging! In dat Jaar toch gelukte het de Paters na veel zoeken en tobben een ziekenhuis te stichten en vonden zij de Zusters van Moerdijk bereid dit te k- men bedienen. Pionierswerk. de stichting van een gemeentelijk zie kenhuis. Wat er zich in verband met deze kwestie achter de schermen heeft af gespeeld is natuurlijk niet bekend, maar wc! de uitslag van al deze aan vragen en deze luidde, dat de Protes tantse Stichting toestemming kreeg tot de bouw van een nieuw ziekenhuis met maximum 135 bedden, terwijl de R. K. Verpleging mag uitbreiden tot eveneens 135 bedden. Zo op het eerste gezicht hebben beide partijen hier dus evenveel gekregen, maar als we de zaak eens wat nauw keuriger bekijken, blijkt, dat dit nog zal moetei, worden afgewacht. Industrie en zielzorg. QP het eind van de vorige eeuw was Sluiskil een gehucht, zoals Zeeuwsch-Vlaanderen er nu nog zovele telt en waarvan ae bewoners hoofdza kelijk hun levensonderhoud in de land bouw moeten vinden. Op een gegeven moment echter kwam hierin grondige verandering en wijzigde zich het ka rakter van dit plaatsje geheel en al doordat er zich de nu nog bestaande Cokesfabriek vestigde. Materiel gezien was deze vestiging natuurlijk een grote er doorgaans meer zorgen dan inkom sten. In feite was het zelfs zo, dat de Paters, die zelf de bedelstaf moesten opnemen, ook nog voor het levenson derhoud der Zusters moesten zorgen en het is dan ook enkel aan het taai vol houden en de opofferingen der Paters en Zusters te danken, dat de inrichting ln stand kon blijven. Ook de officiële medewerking liet alles te wensen over. Langzaam aan echter werd de toe stand beter en begonnen ook de nie.- katholieken meer en meer van het zie kenhuis gebruik te maken, zodat de financiële zorgen verminderden. Voor al de oorlog van 1914—1918 bracht op dit punt een ommekeer ten goede. Uitbreiding. heeft gedegen voorbereiding gekost en nu rijst de vraag, hoe de Zuiderlingen zich tegen hun W. collega's zullen hou den. De bezetting der plaatsen van de voorhoede heeft in het Z. nogal wat stof doen opwaaien, vooral de vleugel A. v. BeurdenJ. W. Taminiau onder vond enige kritiek. De elftalcommissie zal zich zeker op het standpunt gesteld hebben, dat deze vleugel een Tilburgse combinatie is. die zo op elkaar afgestemd is, dat een gevaar voor de vijandelijke verdediging voortdurend aanwezig zal zijn. Indien de midvoor Kuijpers van zijn kniebles sure hersteld Is, vormt hij met zijn andere confraters Steinz, Bolsius een aanvalslinie, die uiterst snel in het veld kan opere'en, waarbij het verrassende element aanwezig is. De middenlinie, welke wordt gevormd door drie Venlo- spelers, zal een hechte schakel tussen verdediging en voorhoede vormen en Is wat misschien de doorslaggevende betekenis kan zijn volkomen op el kaar ingespeeld. Ook het verdedigings trio kan met succes een W. stormloop weren. Waarschijnlijk schuilt in de techniek de grootste kracht der Wes terlingen en misschien zal het daarin zijn meerdere moeten erkennen. Laten de Zuiderlingen zich door dit feit niet intimideren en daarbij hun eventuele achterstand ln techniek aanvullen met een grote dosis enthousiasme en een fabelachtige snelheid, dan zien wij met vertrouwen het eindresultaat van dit interessant hockeygevecht tegemoet. Y^eer wat later, in de jaren volgende op de eerste wereldoorlog, kwam men alle moeilijkheden te boven en werd de toeloop zelfs zodanig, dat men aan uitbreiding moest gaan denken. Na lang wikken en wegen kwam deze in 1937 tot stand en werd niet alleen het gebouw en dus het aantal bedden vergroot, maar werd de inrichting te vens zó gemaakt, dat de dokters hierin vrijwel alles konden vinden, wat deze bij hun zegenrijk werk nodig hebben. Het is dan ook niet te verwonderen, dat van toen af Sluiskil langzaam-aan het medisch centrum van de streek werd en dat vrijwel ieder, die specia listenhulp nodig heeft, daar aanklopt. Hoe de toestand zich nu zal ontwik kelen, als op een vrij beperkt gebied twee goed geoutilleerde ziekenhuizen naast elkaar zullen werkzaam zijn. moet natuurlijk worden afgewacht en kan een leek trouwens ook maar slecht beoordelen, maar de kans, dat beide in richtingen wel eens een weinig floris sante toekomst tegemoet zouden kun nen gaan, is toch altijd aanwezig. Mocht dit nu werkelijk het geval zijn dan zou blijken, dat de nu gevallen beslissing foutief is geweest en dat met de billijkheid, gegrond op eerstgeboor terecht en de boven geschetste begln- moeilijkheden onvoldoende rekening Is gehouden. Gebrek aan opname-capaci teit wil nog niet zeggen, dat er be hoefte bestaat aan een geheel nieuw ziekenhuis! 'Adv. 557-00' Oorspronkelijke roman uit 't Russische spionncnleven. 58) „Ge spreekt, alsof ge 'n vijand waart van de Republiek!" „Niet van de Republiek, maar van haar regeringsmannen!" „Alexandra... gij contra-revolutlon- nair „ja,! Ik, contra-revolutionnair!" „Zwijg, als één sterveling je hoort, is ons lot beslist!" „Dat is tóch al beslist!" „Niet. als ge toestemt" „Ik zal weigeren." „Is dat je laatste woord?" „Dat is m'n laatste woord". Alexan dra ging heen. „Dan, dan Krylow was in z'n gevallen met de handen aan 't hoofd... „dan is alles verloren", kreunde hij. „dan moet Tegleff sterven.". Hij bedacht 'n middel daartoe., ver gif? Dat zou het minst opzienbarend werken. Tegleff gebruikte nu en dan het middagmaal bij de minister van justitie Eeiden hadden veel geheime vij anden. Was het niet natuurlijk als een van di bedienden vergif in een van de gerechten deed, om be'de te doen ste:- ven en was het niet even natuurlijk, als Krylcw toevallig niet van het ge recht, waarin de dood loerde had ge geten? Alt. Krylow even geslepen ge weest was als z'n gevreesde onderge schikt" zou-ie al lang opgsmerkt heb ben dat deze nooit één schotel aan geraakt had, waaruit z'n chef zich niet bediend had. Tegleff wist maar al te goed, dat het Krylow wat waard zou zijn, als hij voor goed van het levens- toneel verdween. Nu zou het ernst wor den. Krylow zou hem te souperen vra gen op de avond waarop Alexandra haar besluit moest kenbaar maken, maar het lot had anders beslist Te- g'.eff's groots-opgezette p'.an, om Rus land in het geheim in Frankrijk te d.enen, door zich uit te geven voor d'Artillac en een hardnekkige pro paganda voor het communisme te be ginnen, de door Tegleff aangevraagde spoed-vergadering, alles had medege werkt om het moordplan in duigen te doen vallen. De duivelse satyre, die er steeds uit Tegleff's woorden flitste, had Krylow's zelfsbeheersing dood-gestoken Deze was z'n doodsvijand naar de keel gevlogen en had door die gevaarlijke onvoorzichtigheid, alles verspeeld.... De grote Speurhond zag de aarze ling op Alexandra's gezicht en hij haastte zich, hiervan partij te trekken; „Ik heb je besluit niet willen force ren. Dat deed je vader. Ik begrijp ook heel goed. dat ik. met m'n groene an derhalve oog, met m'n stro-haar en m'n pessimistisch uiterlijk, geen ideaal ben voor 'n mooi, jong meisje, maar. lieve genade de harde noodzakelijkheid heeft in het leven nog altijd een woordje mee te spreken. Wilt ge acht nieuwe dagen uitstel. Ik kan tóch nog niet vertrekken Ik ben nog aan het Frans leren. De bekeerling, die ge gemaakt hebt ril die ge zo liefderijk verpleegde" „Wie bedoelt ge?" vroeg het meisje, terwijl ze zich inspande, om 'n koud cn onverschillig gezicht te trekken. „Ik bedoel Michael Gorocha.... m'n leraar, die zeer tevreden is over me Ik denk hem tot m'n secretaris aan te te stellen, dan hebt ge later gelegen heid Russisch te spreken in Frankrijk, als ik op reis ben. Want, de uren, waarin ik thuis ben, zult ge kunnen tellen. Ge ziet; ik doe alles, om m'n voorstel zo aannemelijk mogelijk te maken." Alexandra voelde plots een golf van hoop, van moed, door zich heen slaan. Michël zou meegaan, als particulier secretaris van Tegleff? Misschien was dan nog niet alles verloren. Kon ze hem maar te spreken krijgen, om hem z'n mening te vragen. Zou haar dat in de komende acht dagen beter gelukken dan in de weken die verstre ken waren? Ze had op alle manieren getracht in persoonlijk contact met hem te komen, maar steeds was haar dat mislukt. Haar vader en Tegleff schenen strenge bevelen gegeven te hebben Elke list. om. door middel van de huistelefoon, van de bediende, of zelfs van de kleermaker, die enkele cosiiuim- Kwam afleveren, met ncm te spreken, was vooraf verijdeld. 'Wordt vervolgdi De Avonturen van Suske en Wiske DE KONING DRINKT door W. van der Steen Terwyi Wiske haar aanval van achteren deed, is Suske met kracht het offensief van voren begonnen. Hij gééft do boze Si don ia 'n zware oplawaai midden in haar gezicht en zie, dat gezicht spat in allerlei gruizelementen uileenHet was een gezicht van was en de lelijke tronie van koning Cactus komt er van achter te voorschijn. Daarmee is aan alle geheimzinnigheid een einde gekomen en koning Cactus ligt thans rustig naar de sterretjes tc kijken, terwijl Poefke ver ba. d zijn slechte collega aan staart.

de Stem | 1948 | | pagina 2