Weer wapenstilstands-overeenkomst r Djokja geeft te elfder ure toe Be ex-smiüiierjergier uit St. Jansteen Tor dood veroordeelde SD.-er wil president wurgen Benoemingen in het Bisdom Breda r i Gratis! Nuttige wenken van prof.Romme Aanvulling Regeringsverklaring! MMA IN 'T KORT Palestina een tweede Griekenland? Mansho!t Minister van Econ. Zaken a.i. VIERDE JAARGANG No. 974 K ►RSELEIN g cht oor ioenen :rgang hcht niET "A Nc Reactie van Washington Schouten (A.R.) zegt voorwaardelijk medewerking toe Vandaag minister Beel aan het woord Kouder WILP* ZWIJNEN zijn weer in de Peel gesignaleerd. Een zwijntje van 35 kg. wist men zelfs neer te leg gen. Begroting Verkeer en Waterstaat goedgekeurd Debarkatie van de „Grote Beer" Verdrag tussen Engeland en Irak Goese Tribunaal J h Weinig ernstige beschuldigingen, maar veel Vlaamse leut V R IJ D AG 16 JANUARI 1948 Opzienbarende gebeurtenis te Axel iiedthuyf, t boven in. Naait wij nog S5EN VELUWE nfabriek „De zijn wegens wachten. een plaats icht hadden, n. nbitie is een rkkring ver- 378oo en antiek. Ieder 02-00 bur. van dit Gary Grant en ains in der M P E A en Maandag 8 9 uur; Zon- 502—o agelijks van 11 roegang 18 jaar Mayer Film en, Jose Iturbi, immy Durante prachtige mu re avond 7 en !dag 3 uur. (gelijks van 10 :ang alle leeft. uce Cabot en Iers in rote avonturen :re avond 7 en idag 3 uur agelijks van 10 jaar. 504o outer. Sabu in rabian Nights) i de 1001 nacht n Technicolor. 7 en 9.15 uur Matinee 505—o ttanzf ITTO) der Italiaanse vang avondvoor 2,30 Matinee 506—o Lidia Ro ag Uitgave van de „Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicht. A F J Aernoudts. C. J v Hooteghem. A E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J J M Mes. Mr R B B de Rechter Verschil nt elke werkdag Abonnementsprijs bi) vooruitbetaling 3 38 per kwar taal. per pos» 1 4 2b. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0 26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen vooi buitenlandse abonnementen worden op aanvraag Vt..s J OG ZIJN de bepalingen van de vorige tussen de Republiek en Nederland gesloten wapenstil stand van kracht, nu ons de be richten geworden van een „nieu we" wapenstilstand, door de Re publiek gisterenmorgen om kwart voor twaalf een kwartier voor het verstrijken van de termijn aanvaard. Koewei hierdoor aan de officiële toestand niets is veranderd, bete kent dit toch, dat er een mogelijk heid is geschapen tot het ingaan van een nieuwe fase, nl. die van de onderhandelingen, welke dan de strijd verplaatsen naar de groe ne tafel. Dit gevoegd by de in stelling van de Interim-regering en een Collegiaal Orgaan doet ons ten opzichte van het toekomstige samengaan van de Verenigde Sta ten van Indonesië en het Konink rijk met enige zy het nog wan kelmoedige hoop vervuld zijn. Moge zij bewaarheid worden. l"\e Republikeinen hebben niet alleen de voorstellen voor de wapenstilstand aanvaard, doch eveneens de Nederlandse voorstel len als basis voor de verdere po litieke besprekingen, zoals deze door de Commissie voor Goede Diensten zijn geamendeerd. Het A.F.P. weet nog uit betrouw bare bron te Batavia te melden, dat de Nederlanders hebber toe gestemd in het houden van een volksstemming in de bezette ge bieden, onder toezicht van de ver tegenwoordigers van de V. N. De in te stellen gedemilitariseerde zone zal onder toezicht van ver tegenwoordigers der V. N. worden geplaatst. Het terugtrekken der Nederlandse troepen aldus A.F. P. zal geleidelijk geschieden, al naarmate de handhaving van rust en orde verzekerd zullen zijn. De ondertekening van de militaire en de politieke overeenkomst zal binnen de komende zestig uur aan boord van de „Renville" plaats hebben. TELKENS EEN PERIODE VAN VEERTIEN DAGEN? T^EN bericht van onze correspon- dent te Batavia, verzonden vóórdat de aanvaarding der nieu we wapenstilstandsovereenkomst bekend was, verzekerde, dat de Nederlanders tijdens de 'onderhall delingen bereid bleken zulk een overeenkomst telkens voor veer tien dagen te sluiten. Van Legerzijde zouden eerst termijnen van zeven dagen zijn ge noemd als maximaal verantwoord doch deze termijn zou na verdere bespreking in Nederlandse kring verdubbeld zijn. 't Zou dus hierop neerkomen, dat na een periode van veertien dagen telkens wordt na gegaan, of de overeenkomst in derdaad is nagekomen. Wat er gaat gebeuren, als ze weer een wassen neus blijkt te zijn, valt nog slechts te bevroeden. gens verheugt hij zich over de gang van zaken: een gezonde federatie met politiek gelijkwaardige deelstaten. Met de Unie zal net gaan als met de federatie, zij moet op een goed spoor worden gezet en steeds worden uit gebouwd, opdat de beide partners ge legenheid krijgen naar elkaar toe te groeien. Romme wenst aan het hoofd van de Unie-departementen één minister met een vice-minister, en wel om en om een Nederlander en een Indonesiër. Maar ook hij ziet een wettelijke grond slag van het Collegiaal Orgaan als be ter dan de door de Regering gevolgde weg. De samenstelling van dit orgaan heeft spr. verwonderd: waarom een man als Neher aan een zo belangrijke post onttrokken en waarom het Or gaan zo eenzijdig samengesteld, hij zou uitbreiding tot vijf leden willen zien. Een advies-college van de Indonesi sche minderheden acht hy gewenst. De heer Tilanus fC.H.) vindt, dat het hoog tijd wordt, dat de Indische kwestie onttrokken wordt aan de po- Het succes van de kommissie van Drie heeft te Washington het vertrou wen gewekt, dat deze maal de over eenkomst tussen Nederland en de Re publiek effectief zal blijken. Ook de Nederlandse ambassade heeft nog geen mededelingen gedaan, maar men bleek zeer tevreden. "^yELINGELICHTE kringen wisten mee te delen, dat volgens de aan vaarde voorstellen de Tndonesische re publiek zal deel hebben aan de voor lopige regering voor geheel Indone sië, naast de vertegenwoordigers van tien andere autonome gebieden. 'Men verwacht, dat de voorlopige regering maximaal een jaar na de onderteke ning van de nieuwe overeenkomst in functie zal zijn. Tenminste een half jaar en ten hoog ste een jaar na de ondertekening, zo gaan de inlichtingen verder, zal een plebisciet plaats hebben in alle auto nome gebieden, waarbij cle bevolking vrijelijk zal kunnen beslissen aan gaande: a. Het al dan niet blijven binnen de federatie, in het laatste ge val zullen directe betrekkingen met Nederland door het gebied in kwestie worden onderhouden, b. Het al dan niet permanent blijven van de uitge strektheid van een autonoom gebied. Er zijn op het ogenblik b.v. drie autonome staten op Borneo, die mis schien tenslotte met groter succes tot één staat verenigd zouden kunnen worden. Ook zal de bevolking van :n bepaald gebied kunnen kenbaar ma ken, dat zij er de voorkeur aan geeft, dat hun landstreek zich bij een an dere staat aansluit dan waarvan zii nu deel uitmaakt. Men is hier over het algemeen van opinie, dat dit laatste punt de grote moeilijkheid zal kunnen vormen bij de practische samenwerking met de Indonesische Republiek in de voorlo pige regering. 'M'ADAT DR. BEEL gisteren in de middag-zitting van de Tweede Kamer een aanvulling op de Rege ringsverklaring had gegeven, werden de debatten geopend door de oppositie bij monde van de heer Schouten (A. R.l, die opmerkte, dat de plaats van de Republiek een gans andere is ge bleken dan men aanvankelijk dacht. Hij meent, dat de oppositie het juiste standpunt heeft ingenomen. Hij breekt een lans .oor betere ver zorging en uitrusting van de militai ren en vraagt nadere inlichtingen over de militaire positie in het algemeen. Ook wil hij gaarne een globaal over zicht van de kosten alsmede gegevens over de, naar hem gebleken is, on veilige toestanden op Java, waar nog steeds planters worden vermoord. Aangaande het Collegiaal Orgaan merkt hij op, dat er een ontoelaatba re vermenging plaats vond van Op perbestuur en algemeen bestuur. Naar zijn oordeel zouden zowel de Interim regering als het Collegiaal Orgaan bij de wet en niet bij K.B. moeten worden ingesteld. Ook vraagt hij zich af, of de Nederlands-Indonesische Unie een staat zal zijn met souvereiniteit. Spr. critiseert toeiating van de Re publiek tot de Unie, wijl dat betekent gif toe te laten in het lichaam; zelfs de Veiligheidsraad biedt hier geen waarborgen. Hij verklaart echter ten slotte in constitutionele ain te zullen meewerken aan de uitwerking van de federale gedachte en het in leven roe pen van daerahs en negara's en hij zal zich niet verzetten tegen de Unie, mits deze in het karakter van het Rijksverband werkelijk gehandhaafd wordt. De heer Romme (KVT) brengt hul de aan het leger en stelt dan de Re gering onmiddellijk voor de vraag: hoe wordt er voor de jongens gezorgd Men zegt, dat de sigaret die zij ro ken slechter is dan de onze: dat zou een volksschandaal zijn! Hij zegt gereserveerd te zijn om trent de uitvoering van dc nu weer bekend geworden cease fire" en ver meldt nadrukkelijk het A.N.P.-be richt, dat de Mashoemi uit de Repu blikeinse regering is getreden. Overi- QISTERENMIDDAG omstreeks 3 uur heeft de Minister-president, dr. L. J. M. Beel, nog de volgende aanvullende verklaring betreffende Indonesië afgelegd: „Hoewel er nog geen officiële mededeling door de Commissie voor Goede Diensten is gedaan, is er alle reden om aan te nemen, dat de voorzitter der republikeinse delegatie heden officieel heeft aanvaard het voorstel no pens de uitwerking van de wapenstilstand, alsmede het voorstel, dat als ba sis zal dienen voor verdere politieke besprekingen, met welke voorstellen wij ons reeds hadden verenigd.. Voorts, dat de wapenstilstand zeer waar schijnlijk Zaterdag a.s. door beide partijen zal worden ondertekend. Het verheugt de Regering, dat de Commissie voor Goede Diensten dit reeds thans heeft weten te bereiken". litieke sfeer, terwijl ook hu van oor deel is, dat het Collegiaal Orgaan bij de wet moet worden ingesteld. Spr. hoopt, dat de Regering eraan zal vast houden, dat er niet met de Republiek wordt gesproken voor de vijandelijk heden inderdaad gestaakt zijn. Hij blijft van mening, dat het Koninkrijk nu in twee delen uiteenvalt. De heer de Groot (Comm.) vraagt duidelijker voorlichting. Hij betoogt, dat zowel de Veiligheidsraad als de Commissie van Drie tekort zijn ge schoten, de regeringsverklaring geeft volgens hem geen oplossing in demo cratische geest. Waar is het zelfbe schikkingsrecht van de Indonesische bevolking? zo vraagt hij en bestrijdt de mening, dat er vrijheid van wils uiting is in Indonesië. De heer Vonk (Vrijh.) wenst niet een personele band met de Unie, maar een zakelijke en betoogt, dat men met de Republiek de duivel in eigen huis haalde en vraagt zich af, wat, nu de Regering de Kamer voortdurend voor voldongen feiten zet, de commissie tot herziening van de Grondwet nog te beduiden heeft. Daarentegen uit de heer Joekes (Arb.) vele woorden van waardering, wil wel gaarne nadere gegevens heb ben, maar acht het bij een debat over de uitvoerige regeringsverklaring daar toe niet de juiste tijd. dering bij het Sloe kan thans begin nen, de overige plannen hebben de aandacht van de Regering. Nadat de heer Roolvink nog een motie over de spoedige verbetering van de bevaarbaarheid van de IJssel had ingediend, werd de begroting van Verkeer en Waterstaat z.h.st. goedge keurd. jyjAANDAG 19 Ja nuari wordt Prinses Margariet vijf jaar: zü is naar waarheid de „Parel" aan de Kroon, waar mee wij blij zjjn en die wij met gerecht vaardigde trots en oehoedzame genegen heid koesteren. Wij wensen haar, die in den vreemde geboren werd, nog vele ge lukkige jaren toe op vaderlandse bodem. 'WONINGNOOD is er ook in België. Het Kamerlid de Taeye weet er ffr 9?los?,',ng voor' die de staat ech- lfikt L la'L francs zal kosten. Het moeilijkheid ver<*huiven van de Weersve-wachting geldia tot hedenavond: sciaig tol Half tot zwaar bewolkt met tij- delnke re-en. later plaatselijk over gaand in sneeuw. Daling van tem peratuur. In het Zuiden verandïï- lijke wind. Bi. v"" Saterdag: Zon op 8.42 uur. Maan op u.02 uur. WOORD GEHOUDEN J^ERSTVERLOF in eigen land, was bij wijze van proef ver leend aan 3500 Duitse krijgsgevan genen, die thans in de Belgische mijnen werkzaam zijn. Mer had aangenomen, dat een groot aantal van hen thuis wel zou onderdui ken. Groot was de verrassing toen alle verlofgangers op de vastge stelde datum terug bleken te zijn. Hadden zij ervaren: „Oost West, thuis is het ook niet alles", of moet hieruit blijken, dat Duitsers ge leerd hebben hun woord te hou den? ^yERKLOOSHEID is in België lang zaam stijgende (behalve dan in ?„e„"l1J"en)' *n de laatste week van 1947 bedroeg het aantal volledig werk lozen zelfs 60.000. gEN STAKING brak uit te Livorno (Italië), om de regering tc dwin gen maatregelen te nemen tegen de aldaar heersende werkloosheid. Wel de manier. JN HET RUHRGEBIED gingen 24.000 arbeiders één dag in hongerstaking als protest tegen de „hongerrantsoe- T UID PROTESTEERDE een burger te Londen, toen hij uit een post trein werd gezet. Na i e nationalisatie was die spoorweg van hem, zei hij. Verkeerd gedacht. yOOR VERSCHEPING van een twee van 1000 ton anthraciet naar Neder land heeft de Care machtiging ont vangen. Daar komen weer veel land genoten warmpjes mee in te zitten. r ID DER EERSTE KAMER is be noemd verklaard, de heer Th. Wijers te Vught in de vacature van wijlen Mr. J. van de Mortel. QNIANOF, een vriend van Petkof, heeft kans gezien uit Bulgarije naar Turkije te ontvluchten. Hiervoor zal Dimitrof wel in Moskou op het matje moeten komen. JJE VERLIEZEN in Indonesië be droegen op 14 Januari vijf ge wonden. OATTEN VANGEN door ze te lokken met een fluitje, beweert een En gelsman te kunnen. Wij probeerden het vroeger al met zout op de staart. /APGEHANGEN zullen worden 21 beulen van 't kamp Auschwitz. De Poolse president heeft slechts 2 art sen begenadigd tot levenslang. /GISTERENMIDDAG werd bij de stem ming het amendement Beernink (C.H.) strekkende om de post onder zoek naar scheepsramoen op de bin nenwateren met f 5000 te verminde ren met 50 tegen 26 stemmen verwor pen. De landaanwinning had wat betreft inpoldering IJsselmeer en Zeeland nog enige aandacht, terwijl de heer van Maenen (KVP) de minister erop at tent maakt, dat de voortschrijdende industrialisatie van ons land grotere geldvoorzieningen inzake uitvoering van het wegenplan noodzakelijk maakt Hij dringt aan op een spoedige ver binding van het Westen via Eindho ven met de mijnstreek. De minister deelt mee, dat er plan nen gemaakt zijn voor afdamming van de Brielse Maas en de Botlek alsme de voor de Gelderse IJssel. De inpol- IFE JERUZALEM weerklonken Woens dagavond zware ontploffingen. Men meent, dat de Haganah met mor tieren een aanval deed op het kwar tier van de Arabische sjeikh Djarrah. Ook kon men machinegeweervuur ver nemen. Bij de gevechten in het ge bied tussen Tel Aviv en Jaffa werden vier Arabieren, waaronder een klein kind gedoid. Twee leden van het Arabische Ho ge Comité en de districts-commissaris van politie zijn naar de Joodse plaat sen nabij Hebron gereden om te trach ten de aanval te doen eindigen. Een woordvoerder van het Britse leger verklaarde, dat dn Britse troepen nog niet te hulp waren geroepen. Britse politie in gepantserde auto's zijn te hulp gesneld. Volgens Joodse berichten zouden de nederzettingen door een aanzienlijke Arabische macht aangevallen worden. Arabische bronnen melden, dat Ara bieren uit de nabije heuvels de aan vallers te hulp ko-nen. De Arabieren zouden de wegen barricaderen om te voorkomen, dat de Britse politie de nederzettingen zou kunnen bereiken. Naar verluidt, hebben alle consula ten te Jeruzalem van de Palestijnse regering toestemming gekregen troe pen uit hun eigen land te laten ko men voor consulaire bewakingsdien sten- De Irgoen zwai Leoemi heeft de Haganah ervan beschuldigd leden van haar organisatie ontvoerd tc hebben. Zij waarschuwen ertegen, dat Palesti na „een tweede Griekenland" zou worden. Grotendeels Limburgers en Brabanders /ANDER DE persoonlijke leiding van de directeur van het verkeerswe zen, generaal-majoor A. H. Nijhoff, begon gisterenmorgen om kwart voor tien de debarkatie van het hospitaal schip de „Grote Beer". Allereerst gingen van de ruim 500 lopende patiënten en gedemobiliseer- den, Limburgers en Brabanders van boord, omdat deze de verste reis moe ten maken. De 80 niet-iopende patiën ten werden op brancards uit de zieken boeg gehesen, waarna de brancard op de kade op een lorrie werd geplaatst waarmee de patiënt het speciaal voor de zieken gereserveerde gedeelte van de repatriëringsloods werd binnenge reden. Na de nodige formaliteiten te hebben ondergaan stonden wagens van de militaire geneeskundige dienst ge reed om de zieken naar de hospitalen en sanatoria te vervoeren. Bijna alle lopende patiënten worden eerst 14 dagen met verlof naar huis gestuurd; maar moeten zich dan bij de militaire geneeskundige dienst mel den. Zij worden dan cfwel in sanato ria opgenomen ofwel als klinisch pa tiënt behandeld. j?NGELAND EN IRAK hebben een verdrag van wederzijdse bijstand gesloten voor geval van oorlog. Diplo matieke waarnemers voorzien hier de opbouw van een verdedigingssysteem voor het gehele Midden-Oosten, te meer daar het verdrag voorlopig voor de tijd van 20 jaar geldig is. De faciliteiten, die beide landen aan elkaar verlenen zijn vooral op mili tair gebied van zeer verstrekkende aard; doch ook op economisch en so ciaal terrein is bij dit verdrag bij stand bedongen en verzekerd. (OJ ::3 OENSDAG kwam voor het Goese tribunaal weer een van die za ken voor, waarbij men zich afvraagt hoe 't mogelijk is, dat de persoon in kwestie daarvoor nog in een kamp zit. Het was het geval van de 41-jarige J. C. P.. die weleer te St. Jansteen de gemeenschap diende als smid en herbergier der Zeeuwsch Vlaamse ge meenschap. De acte van beschuldiging had weinig om het lijf. In 1940 was hij lid geworden der NSB maar vertrok reeds in de zomer van 1941 naar Duitsland, omdat hij hier de kost niet meer verdienen kon en bedankte toen voor de Beweging. Nog werd hem vriendschappelijke omgang met de Duitsers in de schoe nen geschoven en zou hij gelachen hebben, toen een Duits soldaat de drie gebroeders Block in P.s café bedreigd had. De „hulp aan de vijand" had be staan uit werken aan de Reichsbahn en het verklappen van een Hulster dokter, die in verdachte's slaapka mer foto's van Hitler en Mussolini omgedraaid had. Verdachte gaf toe naar Duitsland te zijn gegaan en een blauwe Maan dag bij de Reichsbahn te hebben ge werkt. Weldra was hij echter over gestapt naar een tapijtenfabriek, die veel orders had zeker in verband met des Führers neiging maar had daar 't lijntje getrokken. De voorzitter, die wat ongeduldig werd, vroeg toen op de man af hoe t gegaan was met de broeders de B. „die gepest zijn in jouw kroegje". Verdachte zei zich van het geval niets meer te herinneren. Er waren zoveel Blocks in St. Jansteen. Wat het „verraad" betrof: verd. had het geval van de portrettendraai- ende dokter verteld aan zijn broer; dit was toevallig gehoord door een zekere Mollema, die het doorgegeven had. Om klaarheid te brengen in de ze „zware zaak" waren zes getuigen gedagvaard en hun verhoor leverde Vlaamse leut met volle scheuten. De eerste getuige, de vlasbewerker de Block, verhaalde in sappig dia lect en brede gebaren, hoe „Alex de Duitser" hem en zijn twee broers be volen had in Joeps cafétje te komen. „Was het Joep niet die je riep?" vroeg de president. Getuige geloofde het niet. Hij liep achteraan en had niets ge zien, maar er werd zo geschreeuwd, dat hij wel dacht dat het de Duitser was geweest. „Deden jullie maar direct wat die Mof wilde?" „Ik had in die dagen zoveel schrik van hen als van de dood" zei getuige. Volgde een smeuiig verhaal over de Duitser, die hun passen afnam en in het voorbijgaan met zijn revolver dreigde. 't Bleek, dat Alex hen verdacht van smokkelarij en dat Joep een broertje dood had aan een der drie de Block's maar er was geen touw aan vast te knopen wat er precies was gebeurd, temeer omdat getuige zich af en toe tegensprak. De ene keer zou Joep gelachen hebben om de nood van het drietal en de ande re keer zou er, indien alles aan hem gelegen had, niets gebeurd zijn. Alcohol en liefde van het gelach om de fraaie dialo gen. De getuige P. de Block was iets positiever in zijn verklaringen, maar gaf toch ook toe, dat alles meer ge munt was op zijn broer Desire, die wegens ziekte thans afwezig was. De vreugde groeide weer tot een orkaan, toen getuige Robijn, zich door de pres. liet promoveren tot deskun dige op het terrein der „pruvers" en omstandig meedeelde, hoe verd. hem eens bedreigd had, toen hij een gru welsprookje opdiste. „Was hij toen ook dronken" infor meerde de pres. „Ja menier, hij had z'n portie braaf te pakken, maar ging toch nog niet over de kop". In een zwart hemd alcohol bleek al even zeer in het gebeurde te zijn gemengd ais de liefde en de tribunaalzaai dreunde J^adat allen de tranen uit hun ogen hadden geveegd kwam de gemeen tebode vertellen, dat hij P. in een zwart hemd had zien lopen en dat hij hem niet vertrouwd had. Burgemeester Geernaerds zei dat P. wel als NSB-er bekend stond en dat hij hem wel eens op het verkeerde daarvan had gewezen. Verd. was geen overtuigd nat. soc. geweest, maar een brood-NSB-er. Tenslotte werd de vrouw van ver dachte nog geëxamineerd over de „in nemendheid" van haar man en hoor den we dat hij borrels niet lekker vond, maar bier prefereerde. „Wel eens dronken daarvan?" „Dat gebeurde wel eens meneer" klonk het vergoelijkend. Mr v. Son hield een pittig betoog en liet niet veel van de beschuldiging over. Het ernstigste geval: de vrij heidsberoving der gebr. de B. voor enkele uren is geschied in kennelij ke staat, zodat men dit P. niet ten volle kan aanrekenen. Het z.g. „verraad" heeft niets om het lijf. Het is wel erg flink om een portretje om te draaien, maar min der flink is het om mensen te gaan keuren voor uitzending naar Duits land. Verstoord over die inconsequen tie heeft P. het avontuur verteld aan zijn broer, wat toevallig is opgevan gen door een NSB-er. Pleiter wees er op. dat P. nu al anderhalf jaar vast zit voor die klei- nigheden en dat zijn vrouw voor zich en twee kinderen de kost moet ver dienen. Ernstig drong hij op clemen tie aan. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m, voor Reclames (Ing. Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. TAE PRESIDENT van 't Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, Mr. M. van Vugt, is gisterenmorgen ter terechtzitting ternauwernood ontsnapt aan een moordaanslag, op hem gepleegd door een voor hem verschijnende ge tuige, de op 22 September 1947 ter dood veroordeelde S.D.-man Willemsen VylLLEMSEN moest als getuige op- treden en had naast een bewaker plaats genomen op het getuigenbank- je. Toen hij werd voor geroepen, za gen alle aanwezigen tot hun ontzet ting de 1 meter 90 lange kolos naar voren springen en met een onmense lijke kreet via de groene tafel zich als een roofdier op de president stor ten. Het was doodstil in de zaal, al leen het hijgen van de worstelenden was te horen. Maar reeds na enkele seconden had den de vijf aanwezige parketwachten hun tegenwoordigheid van geest te rug en snelden toe om de bedreigde president, wiens keel reeds door zijn woeste aanvaller was dicht geknepen te ontzetten. Met enkele slagen van de gummistok wisten zij de S.D.-man van TN VERBAND met het aftreden van minister dr. G. W. M. Huysmans, zal van heden af als min. van Eco nomische Zaken ad interim optreden de minister van Landbouw, S. L. Mansholt. Er is reden om aan te nemen, dat de interim-periode slechts van korte duur zal zijn, aldus de officiële ver klaring. Naar het A.N.P. verneemt Impli ceert de benoeming van minister Mans holt niet, dat hij ook de begroting van Economische Zaken in de Tweede Ka mer zal verdedigen. De mogelijkheid daarvan blijft echter open. Prof. van den Brink opvolger? Als vermoedelijke opvolger van mi nister Huysmans wordt in welinge lichte kringen prof. dr. J. R. van den Brink genoemd, hoogleraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. zijn slachtoffer los te krijgen, waarna zij hem aan handen en voeten de ge rechtszaal uitsleepten. Een ogenblik later stond de presi dent, die waarlijk klein maar dapper is hij meet maar 1 meter 60 cm. op, stofte zich zorgvuldig af. trok zijn witte bef weer in de officiële stanil en kondigde aan: .De zitting is thans voor enige minuten geschorst". Het talrijke publiek had met ademloze ont zetting de worsteling gade geslagen. FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke film keuringseisen voor de onderscheidene films, die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks- filmkeuringseisen genoemd. Ledel Theater, Oostburg: Rapsodie in blue (18 jaar). Concertgebouw, Terneuzen: Het huis der verloren kinderen (18 jaar). Centrum Bioscoop, Axel: Feest in de Jordaan (14 jaar). Razzia in Texas (14 jaar). Smokkelaars van El Rio (14 jaar) Hofzicht theater, IJzendijke: Het spook van de opera. (14 jaar). Schouwburg, Middelburg. De ban diet (volwassenen). Grand Theater, Goes: Berucht (vol wassenen) Alhambra, Vlissingen: Muziek voor millioenen (14 jaar). Olympia Bioscoop. Sas van Gent: Het meisje met de blauwe hoed (18 jaar). Electro Middelburg: Arabische nach ten (18 jaar). Bioscoop en Concertgebouw Hulst: Gullivers reizen (alle leeftijden). Het portret (14 jaar). Luxor Theater, Terneuzen: De zi geunerin (bij de KFC onbekend) Belle of the Yukon (18 jaar). Aalmoezenier J. van Osta wordt pas toor te Breda en krijgt kapelaan J. Stam als opvolger Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. heer A. A. Damen als Pastoor van de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Breda en heeft benoemd tot Pastoor van de O. L. Vrouwekerk ten Hemelopneming te Breda de Zeereerw. heer J. v. Osta. heett aan de weleerw. kapelaan J. Stam eervol ontslag verleend als kapelaan te Klundert om zich beschikbaar te stelien als aalmoezenier van het Leger, heeft benoemd tot Kapelaan te Klundert de weleerw. heer A. Rompa, priester van het Seminarie, heeft eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. heer A. J. Bouwers als Rector van het Pensionaat te Hulst en godsdienstleraar aan het Lyceum te Hulst en heeft benoemd tot Rector van het Pensionaat te Hulst en godsdienstleraar van het Lyceum te Hulst de Zeereerw. heer H. van Loon, tot conrector van het Ignatiusziekenhuis te Breda de weleerw. heer M. v. d. Vegt, tot kapelaan te St. Willebrord de weleerw. heer M. Huybregts priester van het Semenarie, tot kapelaan te Steenbergen (H. Gummarus) de weleerw. heer F. Siurm, tot kapelaan te Oosterhout (H. Ant. van Padua) de weleerw. heer C. Uitdewilligen; heeft benoemd tot Kerkmeester van de H. Onbevl. Ontvangenis te Breda de heren W. Baars en A. Bechtold, tot geestel. adv. van het R.K. Gemengd Koor Volksadel te Breda de weleerw. heer Jos. Strater, tot lid van het Hoofdbestuur van de KFA de weleerw. heer J. Klep te Breda, heeft namens het Hoogw. Episcopaat benoemd tot geestelijk adviseur van de R.K. Vrouwenbeweging in Nederland de Zeereerw. heer A. Scheermakers te Breda. Tribunaallid gearresteerd /AP LAST van de Justitie is men j.l. Zondag te Axel overgegaan tot de arrestatie van de heer, W„ lid van het Zeeuwse tribunaal (Zeeuwsch-Vlaamse Kamer). Verdachte is naar Middelburg overgebracht. In verband met deze arrestatie werd Woensdag de zitting van het tribunaal te Goes afgelast en begon ze Donder dag veel te laat. Het andere Zeeuwsch- Vlaamse lid bleek n.l. van de arrestatie niet in kennis te zijn gesteld en haa, volgens afspraak op zijn collega aan vankelijk gewacht Donderdag werd de heer W. in het tribunaal vervangen door de heer A. Buijs. Dit pijnlijke geval heeft vooral in tribunaalkringen en te Axel een diepe indruk gemaakt. ST. GERARDUS.RET RAIT E. HUIS SEPPE Januari. Zaterdag 1720 Jan. K.A.B.; Dins dag 2023 Jan. Militieplichtigen; Za terdag 2427 Jan. K.A.J.; Dinsdag 27— 30 Jan. MilitieDlichtigen; Zaterdag 31 Jan.3 Febr. K.A.B. Februari. Dinsdag 36 Febr. Militieplichtigen: Zaterdag 710 Febr. K.AB.; Woens dag 1114 Febr. Jonge Boeien; Zater dag 14—17 Febr. K.A.B.Dinsdag 17— 20 Febr. K.A.V.; Zaterdag 21—24 Febr. Militieplichtigen; Dinsdag 24—27 Febr. B.J.B. (Jonge Boerinnen); Zaterdag 28 Febr.—2 Maart V.K.A.J. Maart. Dinsdag 25 Maart Dames K.A.; Zaterdag 69 Maart St. Silvesterschool Breda; Dinsdag 912 Maart Gehuwde boerinnen; Zaterdag 1316 Maart Heren Middenstand; Dinsdag 1619 Maart B.J.B. (Jonge Boerinnen); Za terdag 2023 Maart Jonge Dames Ver loofden; Woensdag 2427 Maart He ren (gereserveerd). Apri!-Mei. Vrijdag 2—8 April Eerw. Zusters; j Zaterdag 1720 April Heien; Dinsdag 2730 April Landbouwschool Roosen daal; Zondag 2 Mei Propagandisten- dag; Dinsdag 1114 Mei Gehuwde da mes; Zaterdag 15—18 Mei Jongeman nen: Dinsdag 18—21 Mei Jongedames; J70 TVTpi sters; Dinsdag '2528 Mei Gehuwde dames; Zace.u„g *9 Mc. „„m J.J.CU Cl) Vineentianen. Pastoor J. van Osta |Ae nieuwe pastoor van de Ginne- kenstraatse kerk te Breda werd in 1899 te Roosendaal geboren. In 1925 werd hij tot priester gewijd, waar na in 1929 zijn benoeming volgde tot kapelaan aan de H. Hartparochie te Breda. In November 1944 werd ka pelaan van Osta belast met de gees telijke verzorging van de Nederland se militairen, die in Engeland hun opleiding kregen. Na twee jaar al daar werkzaam te zijn geweest keer de hij in Maart 1946 naar het va derland terug, waar hij dezelfde func tie ging bekleden voor het Zuiden met standplaats Vught. In Mei 1947 werd hij ingedeeld als hoofdaalmoe zenier bij de staf van het 3e oefen centrum. Aalmoezenier J. Stam yot opvolger van aalmoezenier van Osta, met standplaats Bergen op Zoom is benoemd de eerw. heer J. H. J. M. Stam. kapelaan van de pa rochie v. d. H. Joannes Baptist te Klundert. Kap. Stam werd 27 Juli 1912 te Den Heider geboren en in 1938 priester gewijd. Nadat hij in de pa rochie Steenbergen één maand assis tent was geweest, werd hij op 7 Oct. 1938 overgeplaatst naar klundert. Kapelaan Stam is dus ruim 81/2 jaai in Klundert geweest. Hij heeft zich bijzondere verdiensten verworven als geestelijk leider van de mannelijke jeugd en geest. adv. van de KAB. Hij deed zich kennen als een bijzonder actief werker. Van zijn hand ver scheen het bekende boek Katholicis me en Protestantisme, waarvan tot op heden 4000 exemplaren zijn uitge geven Eveneens schreef hij een boek je over de geschiedenis van de pa rochie Klundert. Kapelaan Stam zal de rang van kapitein bekleden.

de Stem | 1948 | | pagina 1