STAD EN LAND 'n Gesprek met Indische gedemobiliseerden DE STEM VAN DONDERDAG 15 JANUARI 1948 Biervliet Dris Ex-burpmsestsrs veer M hekje Installatie Sierverkavelingscoinmissie Raad van beroep en 14 leden Walciieren Gess-Metaskerke Groenendijk De metarmorphose van Soerabaja Oorlogsherinneringen ME?\ twee van de j.l. Zaterdag te Goes uit Indië teruggekeerde mili tairen, n.l. met sergeant P. Wortman en korporaal L. Melse, twee buurjongens, die samen uit en samen thuis kwamen, hadden wij een gemoedelijk onderhoud over hun ervaringen in het Verre Oosten. Op SPORTNIEUWS WIELRENNEN SCHAKEN SCHAATSEN HARKTEN FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films die deze week lopen. In de advertentiekolom men worden de rijkskeuringen ge noemd. Grand Theater, Goes: Berucht (vol wassenen). Alhambra, Vlissingen: Muziek voor millioenen (14 jaar). Olympia-bioscoop, Sas fan Gen Het meisje met de blauwe hoed u» jaar). Gejaagd in de nacht (volwas senen). „„u Electro. Middelburg: Arabische nacn ten (of Duizend en een nacht) jaar). TERUG UIT INDIK- Zaterdag arriveerden de achttien Oost-Z.-Vlaamse militairen, die met de „Nieuw Holland" Vrijdag te Am sterdam uit Indië -varen teruggekeerd tegen 's avonds 6.30 uur in Ki inningen waar zij door enkele afgevaardigden van de Band Nederland-Indie met bondsvlag hartelijk werden ontvan gen Bij aankomst sprak de heei Roe lans als voorzitter de- Band hun een hartelijk welkom toe Ook zorgde hij er voor dat telefonisch Niwin en Ka tholiek Thuisfront met hun komst in kennis werden gesteld, die de man nen van Torneuzen en omstreken met een zestal auto's op Pcrkpolder kwa men afhalen. Bij aankomst der boot werden zij verwelkomd door enkele heren van de Niwin en mevr. Galle van het Ka tholiek Thuisfront. Op enkele na wa ren zij allen in 1945 als vrijwilliger naar Indië vertrokken, Hoewel ver schillenden van hen de vuurdoop on dergaan hebben was 't geluk met hen geweest en keerden zij ongedeerd in hun ouderlijk huis terug, waar zij met grote vreugde werden ontvan gen. „EN WAAR DE STER BLEEF STILLE STAAN". - Toen de R. K. Jeugdvereniging uit Groede (in West-Z.-Vlaanderen) voor een overvolle zaal, dit bekende Kerst spel van Felix Timmermans voor het laatst op keurige wijze ten tonele brachten, mochten zij tot hun tevre denheid constateren, dat het hen in het algemeen aan belangstelling niet had ontbroken. Zowel te Groede, waar tweemaal werd gespeeld als te Hoofdplaat was deze overgroot. Al leen te Llzendijke is je opkomst mis gelopen, daar de toegezegde propa ganda niet was uitgevoerd. Het spel, voorafgegaan door enkele Kerstliederen, was oedoeld als een parochiële Kerstavond en is als zo danig buitengewoon in de smaak ge vallen en gewaardeerd. Door opoffering van de leden, maar met hun volle enthousiasme, is er iets bereikt door de jeugdverenigingen uit Groede, dat zijn nut ook zal hebben gehad voor de velen, die de diepe en mooie zin van dit schone Kerstspel hebben begrepen. STOOMSCHIP VLOT GEKOMEN. Het .Noorse stoomschip „Germa" dat 5 mijl ten Oosten van Vlissingen op een wrak was gelopen is vlot geko men. Het achterschip staat gedeelte lijk onder water. Doof pompen blijft hel vaartuig drijvende. De sleepboot Adriaan Letzer uit Vlissingen verge zelt de ..Germa" om eventueel assisten tie te verlenen, op haar weg naar Ant werpen. UITSPRAKEN. Het Goe.ee Tribunaal kwam tot de volgende uitspraken: P W., voormalig marechaussee te Axel, twee Jaai inter nering voorwaardelijk. Dit oetekent 's mans Invrijheidstelling. iVsl wordt liij gehouden aan zijn belofte werkzaam te blijven In de mijnen. A n„ koopmaan te Axel, kreeg 11 maunder internering, eveneens voor- waaroelijk. Schieting. Het resultaat van de schieting met de liggende wip was j maar heel gering. Er werd heel onge lukkig geschoten. L. Brake uit Biervliet had meer geluk dan de anderen; hij schoot een zijvogel. Monumentatie. De Vereniging West Zeeuwsch Vlaanderen afd. Bier vliet heeft een actie ingeluid voor het verkrijgen van gelden voor het Neder- lands Vrijheidsmonument op het Dam plein. Men kan 1 cm2 damterrein ver krijgen voor een bijdrage vanaf 50 ct Ook zullen voor deze gelden enkele nevenmonumenten in het rand worden opgericht, n.l. te Eede (Z.V1.) Het be stuur denkt het hele dorp er in te betrekken, door huis aan huis over een eventuele bijdrage te komen spreken. Graauw Vergadering „St. Cornells" Op de jaarlijkse verplichte algemene ver gadering van de varkensverzekering St. Cornells werd het jaarverslag on gewijzigd goedgekeurd. Hieruit ne men we o.m. over: In kas per 1 Januari 1947 f 1242.53. Inkomsten over 1947 bedroegen 1315.18 gulden. Uitgaven over 1947 f 1360.81. Te kort dus f 45.63. In kas per 1 Ja nuari 1948 f 1196.90. De contributie werd vastgesteld op 50 cent per mnd. en per varken. De uitkering op 75 cent per kilo. De entrée voor oude leden op f 5 en voor jong-gehuwden op f 2. Dezelfde bode van 1947 werd Denoemd tegen een salaris van f 100 Per jaar. De aftredende bestuursleden de heren L. van Goethem, P. de Rijck en Al. van Immerseel werden allen herkozen. Tot commissieleden werden Dariman Va" de Vijver en Lod' de presentielijst werd afgele zen bleek, dat er van de 200 leden 136 waren opgekomen. Uitvoering st. Genesius. - Onze to- rit i n gaf haar jaarlijkse uitvoe- p"g' °®»Peeld werd het drama „Als C|"wild dler en het blijspel Aaron hl? i wordt filmster". Het spel bij „fldr.ama Was behoudens enkele klei de aanlW?rkeliik heel g°ed ZoWel past rrders,der str°Pers als de hun boswachter vertolkten dan ooLmtSt^kend aI was de Matste was o i SLur ™ivast- Het blijspel bedriif h»H u voora! het le ziin H„t e?n uur 'torter mogen laser dan hu wiag hier beduidend tfan J"! het drama'ofschoon een g«nee1d ko°'dr°Uen goed werden Generi ^tegenstaande dat mag St. h=P„ w genoegen terugzien op dicm*» K?ienng» ne de werkelijk ver- dérvinden. 3 ook mocht on' hun gouden huwelijksfeest vieren. De Harmonie St. Caecilia zal de krasse oudjes 's avonds een serenade brengen. H. Familie. Voorafgegaan door een driedaagse oefening van leden en ad- spirantleden en een algemene H. Com munie had -in onze parochiekerk de plechtige opdracht van een zeer groot aanta) nieuwe leden en uitreiking van diamanten- gouden- en zilveren medail les plaats. Gerust mogen we hieraan toevoegen, dat dit triduum, alsmede de verdere plechtigheden alle verwachtin gen heeft overtroffen, daar ruim 90 ledetfhun plechtige opdracht deden en nog meerderen zich opgaven, die nu tot een volgende opdracht adspirant blij ven. Het triduum alsmede de verdere plechtigheden werden in hoofdzaak verzorgd door een Pater Redemptorist. Goes Middelbaar Onderwijs In de door het ontslag nemen van de heer Joh. Pilaar ontstane vacature in het cura torium van de gymnpsiale afd. der H.B.S. en in de commissie van toe zicht op het M.O., heeft de raad mevr mr. Gosses-Kamphuizen benoemd. Een ongenode gast Dinsdagavond werd een bediende van de Korenbeurs gewaar, dat in de garage achter het hotel iemand rondscharrelde. Hij greep de ongenode gast in de kraag en trok hem mede naar bulten en in het licht. Personeel van het hotel herkende toen de Insluiper, die zijn aanwezigheid in de garage trachtte te verklaren met een uitvlucht. De jonge man heeft men daarop losgelaten cn de politie de volgende dag ingelicht. s-Heerenhoek FEESTVERGADERING VOLKSBOND «De R.K. Volksbond hield zijn jaar- l'kse feestvergadering. Zoals altijd slaagde de feestdag volkomen. Be gonnen werd met een H. Mis en al gemene H. Communie. In de Jeugdhoeve werd het middag programma geopend door de voorzit ter die naast de talrijke aanwezi gen o.m. welkom kon heten de heer Keepen, afgevaardigde van ,het hoofd bestuur en burgemeester van Hor- sigh. Na een kopje thee en een ge bakje werden verlotingen gehouden Ondertussen zorgde een bandje voor aangename muziek. De heer Keesen nam hierna het woord. Hij gaf tdc R.K. Volksbond een propagandistisch Speechje mee. De tonelisten kregen een kans op de planken te komen en benutten de ze voortreffelijk. De heer A. Franse bezorgde, met zijn mannen en het stuk „Rammershof in opschudding", de gasten een onvergetelijke avond. De. avond werd tenslotte met een dansje besloten. DE D AM-CERTIFICATEN De burgemeester schrijft ons: Als verkoopkantoren voor de Certifica ten van vierkante centimeters Dam- plantsoen Amsterdam ten behoeve van de op te richten oorlogsgedenk tekens in Nederland zijn in deze ge meente aangewezen enige winkels. De 's-Heerenhoekse inwoners zul len zeker niet achter willen blijven bij het bewijzen dat zij goede Ne derlanders zijn en gaarne een certifi caat van 0.50 voor 1 vierkante cen timeter en f 1 voor twee vierkante centimeters kopen. De verschillende verenigingen voor de schoolvrije jeugd zijn door middel van hunne geestelijke adviseurs aangezocht de ze certificaten te kopen, waardoor ook zij hunne bijdragen kunnen leve ren. De verkoop heeft plaats tot 1 Februari 1948. I.oop der bevolking. Op 1 Januari 1947: totaal 1512 waarvan 764 man nen en 748 vrouwen. Geboren in '47: 12 jongens en 19 meisjes: ingekomen in 1947: 23 mannen en 24 vrouwen; overleden in 1947: 7 mannen en 9 vrouwen; vertrokken in 1947: 38 man nen en 47 vrouwen, zodat de bevol king op 31 December 1947 bedroeg: 1489 waarvan 754 mannen en 735 vrouwen, dus een echteruitgang van 23 personen. Heinkenszand een cursus van ongeveer 80 cursis ten onder leiding van Dr. Gaspari, die met zijn echtgenote eveneens aan wezig was, gegeven wordt. Vervolgens verenigde men zich aan een mosselmaaltijd, waarna er een vrolijke avond van gemaakt werd, die onder muzikale begeleiding van de HBS band in alle opzichten ge slaagd is. Er werden nog een tweetal verlotingen gehouden, terwijl aan de aanwezigen verversingen en versna peringen werden aangeboden. Het was een prettige en feestelijke herdenking waarbij tot uiting kwam de uitmuntende geest, die in deze vereniging heerst. DE ZONDVLOED A.S. Zondag zal in het groot patro naat de première gegeven worden van een specifiek Zeeuwsch-Vlaams toneelspel de Zondvloed genaamd, dat door de Hulsterse leraar L. Lockefeer geschreven is. Naar wij vernemen, wordt dit toneelspel zeer goed be oordeeld en zal het ook op het to neelconcours te Steen "gespeeld wor den. „VAN BINNEN VOOR BUITEN DE WALLEN" Het eerste nummer van de krant voor de jongens in Indië, die om de 14 dagen zal verzonden worden, is verschenen en hoewel in een een voudige kledij gestoken, zal zij toch haar dienst wel bewijzen en de jon gens op de hoogte houden van al les, wat in Hulst gebeurt. Deken Rops schreef een inleidend woord, de redactie leidde het nummer m, kapelaan de Kort gaf een Kerst- en Nieuwjaarswens, de heer v. Dors- selaar een overzicht van de ver richtingen van Kath. Thuisfront m 1947, 't boekje van Blauw Geel ont brak vanzelfsprekend niet en werd verzorgd door de heer Boddaert, hockey, borrel en wielerclub „De Sportvrienden" vonden er een plaatsje in, de burgerlijke stand werd niet vergeten en de Ditjes en Datjes geven een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen. Het begin is nu gemaakt en de redactie zal het op prijs stellen regelmatig kopij te mogen ontvangen. OOK ZIJ KWAMEN TERUG In het afgelopen jaar kwamen 3 missionarissen van ons missiehuis uit de tropen terug en het is opmer kelijk, dat aan deze terugkomst zo weinig aandacht werd besteed. Ook zy zijn soldaten al zijn het dan gees telijke en hun weric dient even goed zo niet beter gewaardeerd te wor den dan het werk "van talloze an deren. Immers zij gingen vrijwillig evenals onze - oorlogsvrijwilligers en het is onze taak daaraan de no dige aandacht te besteden. Kath. Hulst heeft ook te dien aanzien een plicht te vervullen en als we weten, dat Hulsterse zonen in Noorwegen,-Frankrijk, Afrika en de Stille Zuidzee hun geestelijke plicht vervullen, dan moet toegege ven worden, dat we in het verleden tekort geschoten zijn. Laten we ho pen, dat in de toekomst ere gegeven zal worden aan wie ere toekomt. St. Jansteen 1UIET MINDER dan drie voorma- lige burgemeesters uit West-Bra bant zullen binnenkort voor het Bij zonder Gerechtshof in den Bosch moeten verschijnen om zich te ver antwoorden voor bun verkeerde ge dragingen in de bezettingstijd. Op 28 Jan. a.s. moet van Eyndhoven, destijds burgemeester van Zevenbergen voor het hekje komen, tegelijkertijd raden. De politiechef voerde Zevenbergen M. Heymans. Belden heb ben namelijk goede Nederlanders ver raden. De tweede politiechef voerde desbetreffende opdrachten van de bur gemeester uit. Hij vermomde zich in een geval zelfs onherkenbaar om een onderduiker te kunnen arresteren. Hij liet zich met deze onderduiker door twee politiemannen die volgens een door hem vooraf beraamd plan een overval deden op het „duikadres" geboeid wegvoeren om zo tegenover de buitenwereld de indruk te vestigen, dat hij niet slecht was. De tweede voormalige burgemeester die terecht zal moeten staan is de vroegere burgemeester van Dinteloord. Fijnaart en Willemstad, van Campen. Zijn zaak is enige tijd geleden nfet geheel behandeld kunnen worden, daar bepaalde onderdelen nog nader beke ken moesten worden. De zaak van Campen zal nu op 4 Febr. a.s. worden voortgezet. Op 17 Februari komt de voormalige burgemeester van Steenbergen, v. d. Graaff, voor het Bijz. Gerechtshof. In deze zaak zijn niet minder dan 10 ge tuigen gedagvaard. dorpsgenoot A. Rombout speelde een partij tegen mej. Schriers en wist 't tot 150-200 te brengen. Bij de verlo ting viel de hoofdprijs, een queu, ten deel aan A. de Waele. Auto botst tegen trein Op het ge hucht Bormte botste dhr. A. L. (sinds enige tijd woonachtig te Stekene) met zijn auto op een onbewaakte overweg, tegen een trein. A. L. zal een arm moeten missen en liep verder ernstige verwondingen op. Kruiningen. Maria Stuart. Door de vereniging Jantje van Slius zal a.s. Zaterdag voor het toneelconcours een uitvoe ring gegeven worden van Schiller's drama Maria Stuart, een klassiek to neelspel, dat aan ,de spelers en aan het publiek ongetwijfeld hoge eisen zal stellen. Er bestaat voor deze uit voering zeer grote belangstelling. Ontslag. Aan de heer P. Polspoel, die bij de technische dienst van het P.T.T.-bedrijf werkzaam was, is op zijn verzoek eervol ontslag uit deze dienst verleend. Koewacht Bil.jartprijskamp Aan de prijskamp op het biljart ti.i dhr. van Hove na men 34 spelers" deel. De uitslag is als volgt: le prijs: A. de VosC. Rom bout, 2e: J. de Guchtenaire- A v.d. Bilt, 3e: A. InghelsA. Rombout. Hoogste serie: A. de Vos 21 car. Biljartilemonstratie Prof. Pardon cr. mej. Schriers gaven in hotel Mis- seghers een biljartdemonst.ratie waar voor veel belangstelling bestond. Onze Certificaten Damplantsoen. In deze gemeente treedt het college van B. en W. op als plaatselijk comité voor de verkoop van certificaten voor het Dam plantsoen te Amsterdam. Zoals bekend is de opbrengst bestemd voor de op richting' van een centraal nationaal monument ter herdenking van de oor logsslachtoffers, het verzorgen van de oorlogsgraven en steun aan achterge bleven betrekkingen van oorlogsslacht offers. De certificaten vanaf ƒ0.50 zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Dames-comité gevormd. In deze gemeente is zowel te Kruiningen als te Hansweert onder leiding van mevr. Vogelaar een plaatselijk damescomité gevormd, met het doel gelden in te zamelen voor de tentoonstelling „De Nederlandse vrouw 18981948" t.g.v. het 50-jarig regeringsjubileum van H.M de Koningin. „HET VRUCHTBARE LAND". In Dt Korenbeurs weid door de Coöp. Zeeuwse Aankoopver. te Wemeldinge in samenwerking met de plaatselijke land bouwdorpsvereniging de film „Het vruchtbare land" vertoond. Deze film behandelde achtereenvolgens de inter- ressante onderwerpen: door droogleg ging en ontginning verkregen land (o.a landaanwinst in Zeeland, drooglegging van de Wieringermeer en N.O. Polder i, de werkers van het land, karakteristiek van de bedrijven in de provincies, de vrucht van de arbeid en de winning en bereiding van chilisalpeter. Middelburg niet alleen een goed goochelaar te 1 zijn, doch ook de kunst verstond bij de kleinen alleraardigst de spanning I er in te houden. Het was dan ook voor de kinderen een uitbundige mid dag. 's Avonds trad voor een geheel ge vulde zaal in Schuttershof het ge zelschap De Cabolinf's uit Alkmaar op, waarbij speciaal Dixie de muzi kale excentriek veel bijval genoot. Ook goochelaar Catrie gaf menigmaal blijk van grote behendigheid bij zijn mys terieus optreden. De afd. Middelburg Ned. Vrouwenbeweging heeft hier mede weer eens haar leden een ge zellige dag bezorgd. Overslag Loop der bevolking over 1947. Aan tal inwoners op 31 Dec. 1946: 173 m„ 139 vr-, totaal 312; geboren in de ge meente 3 m., 3 vr., totaal 6; geboren in een andere gemeente 3 m„ 2 vr., totaal 5; ingekomen 5 m., 5 vr., totaal 10; overleden 1 m.; vertrokken 21 m„ 11 vr„ totaal 32; aantal huwelijken 4. Stand op Dec. 1946 312; op Dec. 1947 300. Vermindering 12. Prijsschieting. In de'zaal bij G. Willems werd een prijsschieting gege ven, waaraan 40 schutters deelnamen- De uitslag was; hoogvogel Geerts (Kruisstraat); le zijvogel J. Migom (Overslag); 2e zijvogel Landuijt, (Wachtebeke). Philippine. PRACHTIG GESLAAGDE DUI VENTENTOONSTELLING. In de bondszaal bij dhr. F. Haers werd een duivententoonstelling gehou den door de vereniging De Reisduif. Er waren niet minder dan 126 duiven aan gebracht. Keurmeester was de duiven- deskundige R. Vereecken uit Zaamslag. Bij het einde van de keuring kon deze dan ook verklaren dat er hier zeer goede duiven waren. De uitslag was als volgt: Oude duivinnen: le prijs R. Everaerd 2e C. de Clerq, 3e A. v. Cranenbroek, 4e en 5e Nolschaele, 6e Am. Rammeloo, 7e A. v. Cranenbroek, 8e A. Rammeloo (z.e.v.), 9e idem (z.e.v.). Jonge duivinnen: le prijs A. de Ca- luwé, 2e Ant. Ploegaert, 3e C. de Clerq, 4e L. Haers, 5e C. de Clerq, 6e A. v.d. Bossche, 7e en 8e A. v. Cranenbroek, 9e Th. G. de Decker. 10e A. de Caluwe, lie G. v. Steenbergen (z.e.v.), 12e Lip pens, (e.v.) Oude doffers: le Joh. Ploegaert, 2e R. Everaert, 3e C. de Clerq, 4e L. Haers 5e Alex Ploegaert, 6e Lippens, 7e K. de Clerq, 9e en 10e Lippens, 11e F. de Smet, Hoek (z.e.v.), 12e idem (e.v.) Jonge doffers: le prijs Am. Ramme loo, 2e L. Haers, 3e K. de Clerq, 4e E. de Decker, 5e A. de Caluwé, 6e A. van Hurck, 7e A. v. d. Bossche, 8e Am. Rammeloo, 9e K. de Clerq, 10e F. de Smet, lie A. van Hurck, 12e C. de Clerq, 13e J. Ploegaert, 14e F. de Smet, 15e Ant. Ploegaert (z.e.v.), 16e J. Ploeg aert (e.v.) Rest ons nog te vermelden dat de Jonge Joh. Ploegaert de kampioen wera en L. Haers de mooiste uitslag ver wierf. Beiden werden hiervoor met een prachtige tulband beloond. rVE MINISTER VAN LANDBOUW Visserij en Voedselvoorziening zal Vrijdag a.s. te Middelburg niet alleen de herverkavelings-commissie Walcheren installeren, maar ook de Raad van Beroep. De herverkavelings-commissie wordt belast met de uitvoering van de her- verkavelingswet-Walcheren en haar zijn grote bevoegdheden toegekend. Boven de commissie staat een tweede onafhankelijke instantie, de raad van beroep, die in hoogste ressort beslist na afweging van de bezwaren der be langhebbenden tegen de motieven der herverkavelings-commissie. De raad van beroep is als volgt samen gesteld: voorzitter: Jhr. Mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, lid van de Nederlandss pachtraad en Centra le-grondkamer te Arnhem. Leden: Ir. M. A. Geuze, voorzitter Zeeuwse Landbouw Maatschappij, iandbouwer en fruitteler, te Poort vliet. A. Minderhoud, directeur van het landbouwbedrijf „De Wilheltnina- polder" te Wilhelminapolder. Mr. W. Rip, lid Eerste Kamer der Staten Ge neraal, secretaris Christelijke Boeren- en Tuidersbond in Nederland te Voor burg (Z.-H.) W. P. J. Staal, landbou wer te Vogelwaarde. Leden n volgende veertien personen htb- ben hun officiële benoeming tor leden van de Herverkavelings-commis sie Walcheren ontvangen: Mr. A. J. van der Weel, lid van Ged. Staten (tot voorzitter) en de heren A. W. Cevaal, Grijpskerke; A. Geschiere J. Hzn. Grijpskerke; D. Kasse, Veere; D. Kodde, Burgemeester van Zoute- lande; J. Ovaa, Ritthem; W. Ovau, Koudekerke (deze heren vertegenwoor digen de Walcherse landbouwers); F. Verhage, Westkapelle (vertegenwoor diger van de landarbeiders); Mr. Dr. R. W. Graaf, voorzitter van de polder Walcheren, Ir. C. W. C. van Beekom van Lynden, *Rijkslandbouwconsulent; C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent; Ir. H. D. J. Swaters, hoofding. van de Prov. Waterstaat; Ir. Th. Heij- blom, hoofding.-dir. van de Rijkswa terstaat en Ir. M. de Vink, dir. van de Prov. Planologische Dienst. Sluiskil Toneel. Het is van de Parochie- een goed idéé geweest om de toneel groep „Jantje van Sluis" uit te nodi gen. We zetten 1948 goed in, aldus ünr. de Rooy in zijn openingswoord, temeer daar we een van de beste toneelgroepen uit Zeeuwsch-Vlaanderen het eerst Jn dit nieuwe jaar op de planken zien komen. Inderdaad: zijn woorden ble- Ontspanningsavond. - Dc afd. Mid delburg v. d. Ned. Kath. Vrouwenbe weging bood haar leden een kinder feest en een ontspanningsavond aan, waarmede zij in alle opzichten vol komen voldoening heeft kunnen óogs ten. Het kinderprogramma bevatte het optreden van de goochelkunste naar Catrie uit Alkmaar, die toonde De klachten over de bus WAN DE Auto-Mij. Zeeland verna men wij, dat wat wij schreven over het busvervoer niet geheel juist was. Wel komt het voor dat passagiers geen zitplaats kunnen krijgen, maar nooit laat men ze staan, in de zin dat men ze niet meeneemt. Op iedere bus is tegenwoordig een imperiaal, zodat fietsen meegenomen kunnen worden. Wei Is er ontevredenheid over het feit dat de bus onderweg geen passa giers mag opnemen, doch daar kan de Mij. niets aan doen, daar haar dit officieel verboden is. Gouden bruiloft. - De echtelieden r- v. HeeseBurin /u"en op 22 jan „JE HEBT 'T OF JE HEBT 'T NIET'. Onder deze titel cpeelde het toneel gezelschap der K.A Jalhier een twee tal avonden een dolle klucht. Een re clame-agent die wegens geldgebrek zijn loterijlot door zijn dochter liet betalen wordt plotseling verrast door het krantenbericht dat hierop een prijs is gevallen. Zijn minderjarige dochter, die volgens papa het geld niet beheren kan, ziet haar f 25.000 door vader verbrassen. Een studente in de rechten weet echter dit gezin, hetwelk de weelde van geld niet verdragen kan, voor algeheel verval te behoeden, zodat het toch nog een gelukkig gezin mag wor den. Het gezelschap dat door mili taire dienst tot op 2 .nan was uitge dund was thans flink met jonge krach ten aangevuld. Zelfs was er medewer king verkregen van enkele dames die hun rol zeer goed wisten te spelen. Zonder afbreuk aan de andere spe lenden te willen doen, moeten wij toch vermelden dat de hoofdrolspeler J. PompernoIIe, die tevens de leiding van het gezelschap had, de rol van reclame-agent buitengewoon goed speelde. In dé pauze gaven Bas en Frans 'n pittig nummertje muziek Alles bij alles waren het fijne avonden. Jam mer dat er zo weinig bezoekers wa ren. Het is te hopen dat onze Hein- kenszandse mensen eens wat meer belangstelling gaan tonen voor het eigen werk. Hulst R.K. E.H.B.O. VERENIGING VIERDE 10-JARIG BESTAAN In de zaal van de heer Cattoir vond Dinsdagavond een bijeenkomst plaats van genodigden en werkende leden, teneinde het 10-jarig bestaan te herdenken. De heer Jansen, de ijverige voor- ziter sprak een kort welkomstwoord waarin hij naar voren bracht het op prijs te stellen, dat afgevaardigden van zusterverenigingen, de geestelij ke adviseur kapelaan van Dongen, en de voorzitter van het Wit-Gele Kruis de heer J. v. Waesberghe aanwezig waren. Hij f c"H knrt historisch overzicht over het afae'open decennium rn me moreerde. dat er in Hulst 124 ge diplomeerden zijn, terwijl momenteel J£ORT na de bevrijding hadden zij zich, evenals zovelen opgege ven, als oorlogsvrijwilliger en wer den ingedeeld bij de Marine. In April 1945 gingen zij naar Amerika om te worden getraind. Die trai ning was niet voor de poes, maar maakte van onze jongens ook sol daten, die hun mannetje desnoods konden staan. Na ongeveer acht a negen maanden zo te zijn opgeleid, vertrokken de twee Goesenaars met een paar duizend kameraden naar de Oost en arriveerden Maart '48 te Soerabaja om in deze stad de in Oost-Java deerlijk verstoorde orde te hersteller;. Wortman werd inge deeld bij de Staf en Melse beland de bij een artillerie-batterij van een zestig a zeventig man, die voor heel wat hete vuren is geplaatst. In Soerabaja was het in Maart 1946 nog een totaal desolate boel. Dichtge spijkerde étalages, levenloze stra ten, geen verkeer van trams, enz. Pas na enkele dagen bewind van onze militaire macht kwam er ver andering. Eerst kwamen er wat Chinezen te voorschijn, die een be scheiden toko'tje op straat openden cn nadat men de schietlustige ex tremisten mores had geleerd, meest kwajongens, ging Soerabaja zich weer herstellen. Thans, nu ze het de laatste keer zagen, gonsde de stad weer van leven; de oude toe stand is hersteld: het leven van blank en bruin is er weer veilig. Dankbaarheid J)e dankbaarheid tegenover-de Ne derlandse militairen duurt nog altijd voort in Batavia is dat heel anders en komt tot uiting in de grote welwillendheid waarmee onze jongens worden behandeld in het publieke leven en in gezelschap pen. Diep is de teleurstelling geweest toen de politiek marine, landmacht en luchtstrijdkrachten tot werke loosheid doemde en als een opluch ting werd het gevoeld, toen het op 20 Juli 1947 eindelijk werd bekend gemaakt, dat men tegen de terro risten, die een gruwelijk schrikbe wind gaande hielden, de volgende dag zou gaan optreden. 21 Juli 1947 Qm nooit te vergeten is de vroege morgen geweest van 21 Juli. toen tegenover de 1250 meter hoge Goenoeng Ringgit, bij Pasir Poetih, waar het hoofdkwartier was van de republikeinse marine, het marine smaldeel positie koos De inleidende artilleriebeschieting var de „Piet Hein" duurde precies tien minuten en toen schoten reeds de pijlsnelle stormbootjes voorwaarts. Zes minu ten daarna schuurden de kielen het witte strand-zand en even later wap perde onze driekleur in de vlagge- mast voor het Al'i-hoofdkwartier. De „dappere" republikeinen hadden de benen genomen op enkelen na, die zich gevangen gaven. Daaron der was een Alri-officier, die met grote bereidwilligneid alle moge lijke gegevens verstrekte. En het waren goede ook! De bibliotheek van deze marine basis der republiek stikte van de communistische lectuur. .Geduld wordt beloond met Sta- lins liefde", las een marinier een slagzin uit een Maleis weekblad voor. Even vlot als de landing verliepen de andere operaties en de opgeluch te bevolking stond met opgeheven duimen te juichen langs de wegen. Onbegrijpelijk voor leger en vloot was de order staakt het vuren, die 5 Augustus inging. Pas later hoor de men dat de „Veiligheidsraad" hier achter zat. Geen goede soldaten. onze vraag of Djokja vlug be reikt zou zijn, kregen we een bevestigend antwoord. Het mate riële overwicht en vooral vecht- kracht en legerleiding waren van de onzen zo superieur, dat men de op mars wel belemmeren, maar niet verhinderen kon. De Javanen zijn geen goede sol daten en de benden waren hoofd zakelijk met steek- en slagwapens uitgerust. „Als ze 'n geweer afschieten, doen ze eerst hun ogen dicht", zei ser geant Wortman. Tri en Alri waren beter uitgerust, hoofdzakelijk met Engelse wapens, doch de artilleristen schieten mise rabel. Alleen de afdelingen die on der leiding stonden van een Jap of een oud-gediende van het Kon. Ne- derl. Ind. leger, deden het beter. Het uit hinderlaag en dan liefst met grote overmacht, bespringen van 'n tegenstander gaat hun beter af en heel graag opereren ze ook met de zg. trekmijnen, die midden in een weg worden geplaatst, om dan door een op veilige afstand zittende Ja vaan, te worden afgetrokken met 'n touwtje, als een Nederlands soldaat passeert. Na het „staakt het vuren" keerde het zelfvertrouwen der republikei nen hier en daar terug en kregen de onzen het soms bij grote overval len hard te verduren. Korporaal Melse vertelde ons althans enige avonturen bij Modjokerto, waar zijn battery stond, die allesbehalve „meer mooi waren". Het ergste was echter nog dat de bevolking, zich na 4 Augustus weer liet intimide ren door de repuolikeinen, die be loofden terug te komen om dan met vuur en zwaard te verdelgen, al de genen die de Nedatlanders niet als vijand hadden bejegend. Ook andere onderwerpen werden nog aangeraakt, doch hierover een volgende maal. ken waarheid te zijn. Het klassieke stuk Maria Stuart" door Fr. v. Schil ler in zeven taferelen werd op zo'n bui tengewone wijze vertolkt, dat het groot aantal aanwezigen met spanning en genoegen het verloop der gebeurtenis sen in een ademloze stilte heeft ge volgd. Speciaal viel de dictie en mimiek op. Weliswaar heeft hierachter een zeer goede regie gestaan. Het alge hele spel werd voorgaande week in ons blad behandeld, ^odat het onnodig is hierop terug te komen. „Jantje van Sluis" haalt alle eer van zijn werk. We durven beweren dat dit spel het beste geweest is wat ooit op Sluiskil's plan ken gebracht is. De wnd. voorzitter sprak in zijn slotwoord de hoop uit, dat „Jantje van Sluis" bij het a.s. to neelconcours te St. Jansteen een groot succes mag boeken. Meisjespatronaat. Ook door oor logsomstandigheden ging het bloeiende meisjespatronaat alhier ten gronde. Er zal nu een poging gedaan worden om het patronaat opnieuw leven in te bla zen. Te dien einde zijn alle meisjes tussen 14 en 17 Jaar uitgenodigd om de mogelijkheden onder ogen te zien. Ze zullen dan niet, zoals voorheen, hun ontspanning op straat moeten zoe ken. Van de ouders wordt hierin de nodige medewerking verwacht. Prijskaartlng. Bij de prijskaarting gehouden bij de wed. Smolenaars en 1 waar 46 deelnemers kampten, was de uitslag als volgt: le prijs P. Dhanis— J. van Tatenhove; 2e R. de Graeve— J. de Coninck; 3e J. van Lang%velde C. v. d. Hooft; 4e F. GelderlandJ. Smolenaers. De extra prijs werd toege kend aan E. VanhijfteE. Tacq. K.A.B. De Kath. Arbeiders Bewe ging maakt een begin met de ontspan ningsavonden in het winterseizoen. A.s. Vrijdag wordt de eerste kaartavond, welke nog door meerdere zal gevolgd worden, gehouden. Voor begin volgende maand staat een variëté-avond op het programma, welke verzorgd zal worden door een bekend cabaret-gezelschap. Terneuzen BEGROETING DER GEREPATRIEERDEN Zilveren gedenkpenning uitgereikt Ir. de Raadzaal vond de officiële begroeting plaats van alle tot nu toe uit Indonesië gerepatrieerde Terneu- zense militairen. De voorzitter van het Niwin-Comité, de heer vV Wete- rings opende de bijeenkomst en gsf allereerst het woord aan Mr. Teüe- gen, burgemeester van Terneuzen. In een uitvoerige rede schetste de ze di moed cn offervaardigh id van degenen, die in een moeilijke rijd voor onze belangen in Indië, een land dat ook Mr. Teilegen uit eigen ran- sei'ouwing kent, zijn opgekomen, Iuj wenste allen geluk met hun behou den terugkomst en hoopte, dat zij spoedig een goede werkkring, waar in zij zich kunnen inzetten voor het heistel van het Vaderland, zu-Jen hebben gevonden. De volgende spreker was de heer W. Weterings, voorzitter van het plaatselijk Niwin-Comité. die een overzicht gaf van de acties, die ge houden zijn ten bate van de „jon gens" in Indië en hij verklaarde te vens, dat deze acties in Terneuzen steeds een goed onthaal hebben ge vonden. Ook verzocht hij de terug gekeerden de Niwin te willen advi seren omtrent die dingen, waaraan de militairen in Indië de grootste be hoefte hebben. Ook deed hij een drin gend bëroep op alle werkgevers, om toch zeker deze mannen aan een hun passende betrekking te helpen. Enig recht daarop kunnen zij toch zeker wel laten gelden! Tenslotte reikte hij aan allen een zilveren gedenkpenning uit. De heer J. Weynen voerde het woord namens het Katholiek Thuisfront en bood namens deze vereniging aan al le militairen een bouquet bloemen aan. Verder voerden het woord de heer Roelands namens de Band Nederland Indië. Ds. Sickesz namens het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront, dr. Caspari van Hulst namens de oud- militairen van 1-14 R.I. en de heer Dees namens de teruggekeerden en hun ouders en familie. In de loop van de avond werd nog een telegram voorgelezen, dat was binnengekomen namens een aantal in de Limburgse mijnen werkende Zeeuwsch-Vlamingen. Met één minuut stilte ter ere van alle in de uitoefening van hun plicht in Indonesië gevallenen en het zin gen van het Wilhelmus werd deze mooie avond, die deze man non zeker niet hebben gevraagd, maar niette min wel zullen hebben gewaardeerd gesloten. Ook het Terneuzens Muziekcorps heeft ondanks de stromende regen van zijn medeleven doen blijken en bracht de in het portiek van het Raadhuis opgestelde militairen een serenade. I „MODERNE MEESTERS" IN HET VAN ABBE-MUSEUM. f Vrijdag 16 Januari om 8 uur nam. zal de heer H. J. Daniels in het Ste delijk van Abbe-Museum te Eindho ven een lezing houden over „Mode - ne Meesters". Hierna zal een rond gang worden gemaakt over de ten- toonstelling. DE ZESDAAGSE TE ANTWERPEN. Aangezien Pellenaers en van der Voort het samen niet eens konden worden over hun deelneming zullen zeer waarschijnlijk van Vliet en Pel lenaers de derde Nederlandse ploeg van de Zesdaagse te Antwerpen vor men. De twee andere zijn Schulte Boeyen en Peters-Bijster. VLISSINGEN-TERNEUZEN 5-4. Tussen Vlissingenl en Terneuzen I vond een schaakwedstrijd plaats. De uitslag was 5-4 voor Vlissingen. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Vlissingen Terneuzen. D. Keetbaas-P. J. v. d. Sande 1-0 G. de Regt-A. v. d. Staal G. Ruygh-J. v. d. Staal 0-1 B. Schreuder-G. Dijselinck afg. P. Vijn-B. Burger Vi-14 J. van Hove-A. Hamerlinck 1-0 M. v. d. Hemel-J. J. Kaan %-% C. Mommaas-J. v. Bemmelen 0-1 J. Jansen-P. Stadhouders %-té G. Steinhauset-A. Stadhouders 1-0 NEDERLANDSE PLOEG NAAR ST. MORITZ. Langedijk, Broekman, Huiskes en de Koning rijn Woensdag per KL.M.-tre- stel naar Zurich vertrokken en reizen vandaag met de trein naar St. Moritz. Op 31 Januari. 1, 2 en 3 Februari zul len zij op de 500. 1500j 5000 en 10.000 meter in het strijdperk treden. GOES, 13 Jan. 1948. Appels: Golden Delicious 3775; Goudreinetten 1764 Jonathan 2987, Bramly Seedling 18— 22, Laxton Superbe 2642, Cox Oranje Pippin 2337, Glorie van Holland 24— 27, Sterappels 16—39, Zure Bellefleur 1435, Courtpendu 2125, Paradijs appels 1627, Zoete Ermgaarde 1548. Pomme d'Oranje 2632, Zoete Belle fleur 2433, Zoete Campagner 1130, Appels (Kroet en fabriek) 7.4018, al les per 100 kg.; Peren: Comtesse de Paris 3460, Conference 62, Gieser Wildeman 32—48, St. Remy 2239, Pondsperen 3135, Kleiperen 2041, Brederode 21, alles per 100 kg. 's-HERTOGENBOSCH, 14 Jan. Op de markt van lieden werden aan gevoerd 2748 stuks vee. zijnde 1156 runderen, 346 nuchtere kalveren, 159 lopers, 1037 biggen, 50 geiten. De prij zen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f 500 tot f 705 per stuk. Guiste koeien van f 300 tot f 450 per stuk. Kalfvaarzen van f 450 tot f 675 per stuk. Klamvaarzen van f 350 tot f 450 per stuk. Guiste vaarzen van f 300 tut f 400 per stuk. Pinken van f 225 tot f 300 per stuk. Graskalveren van f 100 tot f 180 per stuk. Lopers van f 55 tot f 70 per stuk; Biggen van f 30.tot f 55.per stuk. Geiten van f 40 tot f 85 per st. Overzicht: Aanvoer van rundvee nor maal. Ruime aanvoer van kalfkoeien en kalfvaarzen. Kalfvaarzen vlugge handel met dure prijzen. Kalfkoeien minder vraag, lui duur. Varekoeien luie handel. Guiste koeien meestal levenring centrale. Jongvee aanvoer normaal. Extra kwaliteiten vaarzen, en pinken werden goed verkocht. Ove rige kalme handel. Goede soort graskalveren waren verkoopbaar. De rest slepende handel. -Ruime aanvoer van lopers en biggen. Handel zeer goed, weinig aanvoer van geiten. Vet- tc geiten boven notering. WAALWIJK De kalmte in zaken die gewoonlijk rond de jaarwisseling in de schoenen zaken en lederhandel heerst, is dit jaar opmerkelijker dan voorgaande jaren, vooral ook wegens gebrek aan bij-artikelen als rubberlaarzen en dito overschoenen, prima pantoffels en der gelijke, waarvoor deze tijd van het jaar gewoonlijk veel belangstelling be staat. Niet in deze stilte delen de schoenwinktliers, die het betere artikei kunnen aanbieden. Hiervoor bestaat nog altijd meer vraag dan aanbod, een gevolg van het nog steeds bestaande tekort aan prima grondstoffen, terwijl de fabricatie van dergelijke prima schoenen eerste klas vakmanschap ver eist en ook aan goede vakmensen is er nog steeds tekort. In het voorbije jaar is de prpductie van schoenen voornamelijk in het mid den genre vanzodanige omvang ge weest, dat bij het publiek het punt van verzadiging vrijwel is bereikt en bij do schoenfabrikanten tamelijke voorraden aanwezig zijn. Opheffing der schoen distributie zou dan ook volgens de mening van vakmensen wel verant. woord zijn. Als maatstaf hiervoor zou kunnen dienen de geldelijke waarde ring der schoenenbonnen door het pu bliek (niet geoorloofde handel). Deze is thans, in tegenstelling met b.v. een half jaar geleden bijna tot nul gere duceerd. Zal men op spoedige onher- fing der schoendistributie mogen reke nen? Blijkbaar bestaqp er nog redenen niet op korte termijn hiertoe over te gaan. De schoenenexport schijnt zich niet gunstig te ontwikkelen. Eerder kan men een verhoging van de uitvoer van prima ieevrerten verwachten. Aanvul- 1 ng van de deviezenpot zal of wel uit de lengte of uit de breedte moeten komen.

de Stem | 1948 | | pagina 3