De Kamer behandelde verkeer: Korstloze Plannen voor 'n tehuis voor ouden van dagen K.L.M. naar Centraal Amerika Na vijftig uur vasten Hospitaalschip „Groote Bear" vandaag ontscheept IN 'T KORT Vandaag republikeins antwoord verwacht Koning Michael werd gedwongen VIERDE JAARGANG No. 973 DONDERDAG 15 JANUARI 1948 Te land, in de lucht en op het water Ordening streekvervoer DE RIJZEND ZON Grijsaard bedwingt inbreker Is Soekarno dood Eerste Nederlandse vrouw terechtgesteld KOEJEMANS AFGEZET Wisselend bewolkt Zo worden de Marshall-gelden verdeeld Broederdienst uitgebreid V. S. duchten geen concurrentie op de wereldluchtlijnen Truman waarschuwt „Wij moeten op tijd willen handelen" Prinses Juliana en minister FieVez aan boord Eerste Kamer behandelt Gemeentefonds NIEUWE BONNEN Gemeenteraad Goes DE D.O.B. IN DE BRANDING Üïtgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: F J. Aernoudts. C. J v Hooteghem: A E. Langenhorst: Mr. Dr. A. J- J M. Mes. Mr. a B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 026. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstr Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. /GISTERENMIDDAG werden in de Tweede Kamer de debatten rond de begroting van Verkeer en Waterstaat voortgezet. Binnenvaart en ver voer vochten als het ware om de voorrang in de aandacht, terwijl ook de controle op de weg even ter sprake kwam. INISTER VOS erkende de grote betekenis van het vervoer in de nationale economie en zag als taak van zijn departement op langere ter mijn het leggen van grondslagen voor èeii goede ontwikkeling van de ver schillende vervoerstakken. De voorber rejdf wetten terzake ziet hij als een voorlopige ordening. Aangaande de Jfchadevergoedingsregeling aarzelt hij te zeggen, dat .er een algemene rege ling moet komen. Op de duur moeten er streekver- yoerondernemingen k«men met een '"/daar boven staande organisatie, die Vergunningen moet kunnen verstrek ken. De afhaal- en besteldienst van de ATO acht hij als onmisbaar deel van de Spoorwegen. Aangaande de bin nenvaart deelde hij mee, dat de pro blemen van verouderd materiaal en modernisering worden onderzocht, ter wijl zij in de komende wet tot rege ling van oorlogsschade mede zal wor den betrokken. :»De heer Serrarens (KVP) vraagt nader naar 's ministers mening over •invoering van kilometerkaarten. De heer Algera A.R.) wil de ATO niet tot een overheidsbedrijf zien gecre- eerd. De minister zegt toe een en an der nader te zullen onderzoeken, f Er komt daarna een amendement van de heer Beering (CH), die meent dat de uitgetrokken f 15.000 voor on derzoek naar scheepsrampen op de IQENERAAL MACARTHUR ver- klaarde, dat volgens hem de nissionarissen in Japan slechts één [fout hadden: hun aantal. „Voor Jlke missionaris, die nu hier werk |aam is, zouden wij er duizend noeten hebben. Op het ogenblik J is een grote leegte in de harten f van het Japanse volk, die slechts j gevuld zou kunnen worden door het Christendom". Sinds de capi- r.tulatie werden 326 visa verleend aan Kath. missionarissen, 232 hun- tier zijn reeds aangekomen. De I atoombom heeft de oude oor- iïogsgoden verdreven, moge de rijzende zon het symbool worden I voor het allen overstralende Licht des Vredes. pROTESTANTEN verlenen zeer waar H'! devolle hulp aan Katholieken in de Sovjetzone van Duitsland door be schikbaarstelling van kerken en me- Hféwerking in de strijd voor behoud van sociale instellingen en godsdienst ónderwijs. Wl. JONGENSBENDE werd te Rot- j. terdam door de politie ingerekend Onder de strijdkreet „Bastio" grepen zij voorbijgangers aan om hen te mis handelen. Is dc keuring van film en jeugdlectuur te slap? JNDIANEN-AVQiJTUREN brachten 2 Londense broertjes op hol. Na 3 dagen zoeken van ouders, buurt en politie, werden zij in hun wigwam een oude watertank gevonden. JJLEEKGEZICHT SPELEN willen op hun beurt Indianen in Canada, die "a fTew^ger?„ te zijn als lid van de v. Jn., 3 millioen schadevergoeding vragen aan Engeland wegens „wan beheer" in begin 1800. nDRYGVE LIE is tevreden over zijn onderhandelingen te Genève in verband met de volgende vergadering van de V.N. Hij zal nog Parijs, Brus sel en Den Haag bezoeken. Wij vre zen, dat dit alleen pro forma zal zijn WEN OPENLUCHTSPEL zal in dit AJ jubileumjaar gegeven worden op het Binnenhof te Den Haag. De prijs vraag hiervoor uitgeschreven werd gewonnen door de Hagenaar A. den Hertog. JTOPEN EN DRAGEN van hoeden opgemaakt met geprepareerde vo gels en veren is bij de Vogelwet straf baar. Dames tooit U niet met ander' mans veren! ^■ALFRED LACOTTE werd gearres teerd, toen hij valse Zwitserse bankbiljetten trachtte te wisselen voor Franse francs. Waarom maakte die man geen valse vogeltooi? JIERSTELD werd met terugwerken- de kracht tot 15 October 1940 de nationale landstorm-commissie. ^yEDERBENOEMD tot Commissaris mt, der Koningin in Drenthe werd Ïh Baron de Vos van Steen S. ,r1J we&e van lechtsherstel, ge rekend met ingang van 14 April 1945. 0NZE VERLIEZEN in Indonesië be- >ondern.egen °P 13 JanlIari tien «e I)F EXPRESSTREIN van Colombo- •«nL„Bechar naar Oran (Algiers) ont- jjpoorde. Zeven doden. 10 gewonden en, zware materiële schade. ■OOR OVERSTROMINGEN werden Jee7i,!„J;en F,rans departement 13.000 draasu u/ get™ffen- De schade be- BËiriJ» milliard francs en 150.000 ■werkdagen gingen verloren. binnenwateren met een derde kan wor den verminderd; een aparte secreta ris acht hij daartoe onnodig; waartoe hebben we anders ambtenaren! Van daag zal hierover worden gestemd. Sinds de oorlog is aan het kanaal door Zuid-Beveland 3.2 millioen be steed, voor 1948 staat nog 1.2 millioen op de begroting, aldus Minister Vos. Voorts zegt hij liever andere dan Lir bertyschepen te bezitten, maar kun nen kopen is ook iets! De luchtvaart doet de vraag rijzen, of we niet teveel grote vlieghavens gaan krijgen. De Minister zegt, dat Eindhoven een uitwijkhaven is voor het buitenlandse verkeer en in het Oosten niet te missen. In het Westen moeten er minstens twee vlieghavens zijn. Over Leeuwarden en de Wadden eilanden staat spr. een onderzoek toe. Het vliegveld Eindhoven komt per 1 Februari weer geheel in Nederlandse handen: in 1948 zal alles voor zover onze vliegvelden aangaat in kannen en kruiken zijn. De vergadering werd daarna ver daagd tot vanmiddag een uur. TLTAANDAG WIST een oude baas van zeventig jaar met waarlijk jeug dig vuur een berucht inbreker. Ger- rit de Stotteraar genaamd, in Am sterdam te overmeesteren. Dit nu was de politie, die al lang op de langvin- gerige medeburger loerde, nog altijd niet gelukt. De grijsaard kwam Maandagavond thuis en kreeg van de buren een seintje, dat in het huis van zijn broer een paar deuren verder een on gewenste gast aanwezig waé. In het portaal stootte hij inderdaad op een grote kerel, drong hem terug in de woonkamer, waar dies letterlijk over hoop lag. De inbreker probeerde „zijn afge leefde tegenstander" te overlopen, maar de zeventigjarige bleek voor geen kleintje vervaard. Hij greep de indringer naar de keel, wierp hem op de divan en riep luidkeels om hulp Op dit geroep kwamen alras een paar agenten toegeschoten, die Gerrit de Stotteraar vrij logies bezorgden. „Doe het maar na, broer", horen we de bewonderende Jordaanbewoners al zeggen, trots als ze zullen zijn op dit staaltje van kracht en moed van één hunner. En ze hebben gelijk. TAe Nederlanders hebben te Djokja een twaalf punten omvattend voorstel aan de Republiek voorge legd, dat tot oplossing van het con flict zou kunnen leiden. De Commis sie van Goede Diensten heeft een voorstel van zes punten ingediend, waarin zou zijn voorzien in een even tuele volksstemming onder interna tionaal toezicht. Men neemt aan, dat Jhr. van Vredenburgh vandaag met 't antwoord van de Republiek naar Ba tavia terugkeert. Professor Graham heeft als zijn mening uitgesproken, dat de toekom stige Indonesische Federatie volgens Amerikaans systeem zou moeten wor den ingericht en dat in die Federa tie de Republiek „rechtvaardig ver tegenwoordigd" zou moeten zijn. Gra ham doet alles wat mogelijk is, aldus „Antara" om de „gulden middenweg" te vinden. Misschien worden de onderhandelingen vergemakkelijkt, wanneer het vol gende geheimzinnige bericht waarheid bevat: Op 29 December maakte een vliegtuig te Singapore een noodlanding. Dit vliegtuig had een „niet geïden tificeerd tijk" bij zich. De hardnekkige geruchten willen nu, dat het hier gaat om het stoffelijk overschot van niemand minder dan Soekarno. Nadere gegevens ontbre' en. Geen tien procent der Roemeense bevolking Communist TJIT WENEN wordt door U.P. ge meld, dat Koning Ïïichaël, „de meest geliefde vorst van de wereld", ten offer is gevallen aan een politiek spel, dat een unie beoogde tussen Roe menie. Bulgarije en Joegoslavië. Daar om alleen moest hij afstand doen, want het spelletje meespelen was een on mogelijkheid. De zegsman van dit al les, een lid van de koninklijke fami lie, voegde eraan toe, dat de weldra op te richten Unie steun wil verlenen aan de guerilla's van generaal Mar- kos en binnenkort deel zal uitmaken van de Sovjet-Unie. Leden van het koninklijk gevolg vertelden ook, dat minder dan tien procent van de Roemeense bevolking communistisch is. Roemenië gaat ge bukt onder een terreur, waarvan An na Pauker, de voornaamste figuur is. Reeds drie dagen voor de feitelijke abdicatie had zü deze al georgani- ceerd; zij staat ook voortdurend met Moskou telefonisch in verbinding. Pijnlijk is het te vernemen, dat de troonsafstand werd afgedwongen, ter wijl het koninklijke paleis geheel was omsingeld door militairen, onder aan voering van een Sovjet-kolonel. Bit ter klinkt de bijzonderheid, dat de Roemeense politie prinses Elisabeth een groot deel van baar juwelen ont roofde voor zij het land verliet.- x/oor het eerst na de oorlog is gis- terochtend een doodvonnis vol trokken, dat uitgesproken was over een Nederlandse vrouw. Het betrof hier de beruchte jodenverraadster Ans van Dijk, die voor de S.D. in Amster dam werkte. Zowel het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam als de Bij zondere Raad van Cassatie hebben haar ter dood veroordeeld. Zij was de tweede vrouw in Neerland, die door een bijzonder gerechtshof ter Jood veroordeeld' was en haar beroep dooi de bijzondere Raad van Cassatie zag verworpen. Hetzelfde was het geval met Geessien Bleelter uit Delfzijl. Ir. deze zaak heeft de verdedigster eer. revisie-aanvrage ingediend. Ans van Dijk vroeg gratie aan, welk verzoek is afgewezen. 0FFICIEEL heeft het Partybe- stuur van de C.P.N. nu bekend gemaakt, dat A. J. Koejcmans is afgezett als hoofdredacteur van „De Waarheid", terwijl hem tevens verzocht is zijn zetel als Eerste- Kamerlid en lid van de Prov. Sta ten ter beschikking te stellen. Koejemaiïs had in Nov. 1946 al een reprimande gehad, omdat hij in de Waarheid ook berichten opnam van de offic. nieuwsdienst en van „reactionaire" Engelse en Amerikaanse nieuwsagentschap pen. Bovendien stelde hij tegen standers van de C.P.N. als zoge naamde vakredacteuren aan. Hem werd bevolen té gaan werken on der onmiddellijke leiding en vol gens de aanwijzingen van het P.B. Hij ging echter door met indivi dualistisch optreden en bemoeilijk te het collectieve werk van de re dactie. In het bijzonder in de laat ste tijd fcleek Koejemans boven dien dnderhevig aan wankelmoe dige stemmingen. Hij blykt nu wel weer een betuiging van trouw aap de Partij te hebben afgelegd, maar dat was toch niet voldoende om hem te kunnen handhaven. Paul de Groot zal nu „De Waar heid" op ecnt-communistische wijs- ze gaan leiden. hed?neav^'aChting geWig t0t Wisselend bewolkt met hier en «w een „jenhuitje. Aan de kust 1 'Udelijk kra"hti"e overigens meest matige wind uit Westelijke rich tingen. In de ochtenduren iets kouder dan gisteren. Zon nn-ter 16.55 uur. Maan on- I tier 1852 uur. Vrijdag: Zon op I °-43 uur. Maan op 10.47 uur ■yOLGENS REUTER zou de verde ling der gelden van het Marshall plan als volgt verdeeld worden: 1. Landen, die uitsluitend schenkin gen ontvangen. Dit zijn Griekenland en Oostenrijk. 2. Landen, die in con tanten zullen kunnen betalen. Zwitser land, Portugal en Turkije. 3. Landen, die leningen zullen ontvangen: Zwe den, Noorwegen en Eire. 4. Landen, die ten dele leningen en ten dele schenkingen zullen krijgen: Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, België, Luxemburg, Denemarken en IJsland. Volgens de „New-York Times" is W. Duitsland in een speciale afdeling op genomen, aangezien eventuele sur- plus-ontvangsten uit dat gebied reeds toegezegd zijn aan de bezettende mo gendheden. De derde heeft vrijstelling Tot dusver kan vrijstelling van de militaire dienst slechts worden verleend aan hen, die kunnen wijzen op drie broeders, die een voor broe derdienst geldige dienst hebben vol bracht. Thans hebben de ministers van Oorlog en Marine, teneinde tege moet te komen aan de gezinnen, ale leeds een belangrijk aandeel bij de vorming van het leger hebben gele verd, voorlopig voor de lichting 1948 beslist, dat ook dienstplichtigen, die twee broeders hebben, die dienen of gediend hebben, in aanmerking kun nen komen voor bestemming tot bui tengewoon dienstplichtige. Zij moeten daartoe voor 1 Februari een aanvraag indienen bij de burgemeester van de gemeente voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. Van hen, die reeds zijn ingelijfd of een oproeping ter inschrijving hebben rntvangen, kan geen aanvraag in be handeling worden genomen. (Door onze luchtvaartmedewerker) J^AAR DE HOOFDSTAD van Mexico vertrekt binnenkort een Nederlandse missie, samengesteld uit regeringsvertegenwoordigers en K.L.M.-deskun- digen om een luchtvaartverdrag tussen beide landen te sluiten. Dit houdt in, dat ook Mexico in het luchtnet van de K.L.M. zal worden betrokken. De maatschappij komt daarmee nog verder in het gebied, dat lan ge tijd het monopolie was voor de Amerikaanse luchtvaart. naar Mexico City willen, in San José, de hoofdstad van Costa Rica, soms Jïi feite is de K.L.M. de enige lucht- verkeerscnderneming in de gehele wereld, die zover in de Amerikaanse invloedssfeer is doorgedrongen. Voorlopig houdt dit nog geen geva ren in voor onze positie. Voor de oor- lig waren de Amerikanen er bewust op uit om een expansie vin onze luchtvaart tegen te houden. Zo Kon 't ons niet gelukken toestemm. voor landingen op Manilla (als schakel tus sen Indonesië en San Francisco) en te Miami (in de route Curacao-New York te verkrijgen, doch thans hebben ae Amerikanen ae bakens in hun lucht- vaartpolitiek radicaal gewijzigd. Ook hier is de Monroe-doctrine verworpen en wel, omdat Amerixa zo uitgespro ken dominerend als iuchtvaartmo- gendheid uit de wereldoorlog kwam, dat het aan de gehele wereld beperk- te concessies wil geven, mits net daar i voor in ruil ook naar alle landen vlie- gen kan. Amerika ducht geen buiten- j landse concurrentie op de wereld- i luchtlijnen en kan zich derhalve de ze ruime opvatting veroorloven. K.L.M. profiteert bijna een etmaal moeten wachten al vorens in een vliegtuig van de P.A.A. te kunnen stappen. Het is geen wonder dat de K.L.M. dus haar lijnen wil uitbreiden tot Mexico-City, daarmede de kans grij pend de 'wachttijd in San Jose aan zienlijk terug te brengen. Dit Klemt temeer, omdat de Mexicaanse hclfd- stad met haar twee-en-een-half-mil- iioen inwoners, die ruim 2600 meter boven de zeespiegel ligt, een steeds be langrijker plaats gaat innemen in het internationale handelsverkeer en de politiek. TJ1 EN CONVOOI van muilezels en gemechaniseerde eenheden voert proviand en munitie aan voor de Griekse regeringstroepen, die rond' Konitza een harde strijd hebben te voeren tegen rebellen-formaties. Waar nemers van de Balkan-commissie con stateerden dezer dagen dat de 43ste brigade van het Griekse leger van Al banees grondgebied af met artillerie vuur werd bestookt. rpRUMAN richtte een economische boodschap tot het Congres, waar in hij waarschuwde tegen een onmid- lijke depressie, als niet onmiddellijk maatregelen werden genomen om de lopende inflatie tegen te gaan. Nood zakelijke maatregelen achtte hij de volgende: 1. De uitvoer moet in even wicht komen met de invoer. 2. Er moet controle komen op de lonen, de prijzen en de rantsoenering en 3. Lo nen en prijzen moeten met elkaar in overeenstemming worden gebracht. De moeilijkheden van de handel tus sen volken met een staatscontrole en een vrije handel kunnen gemakkelij ker overwonnen worden naarmate de goederen vlotter te krijgen zullen zijn. „Tenzij wij als volk", aldus Truman, „in staat zijn te tonen onszelf beper kingen op te kunnen leggen, lopen wij groot gevaar, dat de prijzen met spron gen .omhoog gaan". Tenslotte handhaafde hij zijn voor stel inkomstenbelasting met 40 dol lar r persoon te verminderen en wel ten 1 n van de winsten op de maat schapp jen. „Wy moeten bereid zyn op tyd te handelen, wanneer wij onze belofte aan de wereld en aan onszelf te bewijzen, dat het economische stel- stel van vrije instellingen efficiënt zal kunnen werken, willen nakomen". Ghandi: „Ik zie er niet tegen op te sterven" TAERTIG UUR na zijn laatste maal- tijd heeft Gandhi, de geestelijke leider van India's millioenen, tegen het advies van zijn geneesheer in, op hese fluistertoon een gehoor van 500 personen die zijn gebedsbijeenkomst bijwoonden, toegesproken. Er is geen teken van verandering in de toestand van de*Mahatma te be speuren behalve dan dat hij niet zo veerkrachtig meer loopt en bedaarder spreekt dan gewoonlijk. „De dag is niet ver meer, dat ik niet genoeg kracht zal bezitten om te spreken of mij te bewegen", aldus Gandhi. „Ofschoon de dokters mij aan geraden hebben deze bijeenkomst niet bij te wonen, ben ik toch gekomen. Mijn leven is niet in de handen der dokters, maar in die van God. Ik zie er zelfs niet tegen op, te sterven". Gandhi zeide, dat de Mohammeda nen in Pakistan definitief het bewijs moeten leveren van hun goede ge zindheid jegens de Hindoes en Sikhs. De recente gebeurtenissen in Karats- ji, waarbij onschuldige Sikhs werden vermoord, stelden Pakistan niet in het licht als een „werkelijk land van de Reine" (de betekenis van „Paki stan"). Gandhi doelde op de slachting van Hindoes uit Bannoe, 160 km. ten Zuid-Westen van Pesjawar, toen hij zich afvroeg „hoe lang kan het volk van India dit nog dulden en zich be heersen, indien zulke dingen in Pa kistan blijven gebeuren?" J^aarvan profiteert de KX.M. liet meest. Alle vroegere moeilijkhe den zijn verdwenen en nu komen de „Vliegende Hollanders" wel in Miami en sinds de vrede ook nog in New York. Dat de nfeatschappij zich hoe lan ger hoe steviger nestelt in Midden- en Zuid-Amerika jnoet in Washington toch enige verontrusting wekken. Op dit ogenblik ontwikkelt de K.L.M. een uitgebreid luchtnet in de Zuid-Ame rikaanse staten en er is ook reeds vas te voet verkregen in Midden Amerika en wel door de luchtlijn van Curacao naar San José, de hoofdstad van Cos ta Rica. Dit land ligt ten westen van Panama en men verkeert er reeds midden in de militaire Amerikaanse invloedssfeer. Bij de uitbreiding van de K.L.M.-belangen in Midden Ame rika naar de hoofdstad van Mexico wordt reeds gedacht ook Nicaragua, Honduras en Guatemala op het Ne derlandse luchtnet aan te sluiten. Tot nu toe is 't de PAA. (de Pan A merican Airways), die de luchtreizi gers van Curacao, via Aruba-Barran- quilla naar Costa Rica gekomen, ver der naar Mexico vervoert, waarbij Ni caragua en Guatemala gepasseerd worden. Het was heus geen wonder dat de „Plying Dutchman" het rood-wit- blauw in Costa Rica toonde. Dit land met zijn mild klimaat en prachtig na tuurschoon is het vaeantie-oord bij uitstek voor degenen, die in dit deel der wereld rond de Caraïbische zee verblijven, Alleen is het jammer dat zij, die van Curacao door de lucht /ANDER LUIDE toejuichingen van 't talrijke publiek voer het hospitaal schip de „Grote Beer" gisterenmiddag om half drie de sluizen van IJmuiden binnen. Dit tot hospitaalschip omge bouwde Victoryschip keert hiermede van zijn eerste reis naar Indonesië terug met aan boord ongeveer 700 pas sagiers, onder wie 384 zieken, 96 af gekeurde en terugkerende militairen en 208 mariniers. Gezagvoerder van het schip is de heer Hemmes, com manderend officier der troepen is over ste Lambert. De ontscheping begon vanochtend om negen uur te Amsterdam, onder de persoonlijke leiding van de di recteur verkeerswezen, de gen.-maj. der generale staf A. H. Nijhoff. TIET WAS een grote verrassing voor de manschappen aan boord van de „Grote Beer", het hospitaalschip, dat gisterenavond om nalfzes aan de Ja- vakade te Amsterdam meerde, toen H. K. H. Prinses Juliana, vergezeld van haar secretaresse mej. mr. Snel ler, zich om zes uur o/er de kade be gaf om aan boord van het schip te gaan. Een spontaan driewerf hoera van de soldaten galmde langs de loodsen. De Prinses werd ontvangen door de directeur van het verkeerswezen, ge- neraal-majoor Nijhoff en begaf zich vervolgens aan boord van het schip, waar kapitein Hemmes, gezagvoerder van de „Grote Beer" haar rondleidde. De Prinses bezocht vrijwel alle af delingen van het schip, waaronder de ziekenboeg en de psychiatrische afde ling. Om kwart voor zeven verliet Prinses Juliana het schip weer. Op de kade was aanwezig de mi nister van Oorlog A. H. J. Fiévez, die mede namens de minister van Over zeese Gebiedsdelen de manschappen toesprak. De minister heette de mannen har telijk welkom in het .vaderland en vermoedde dat dit wel een belang rijke dag in hun leven is, omdat zij binnen korte tijd weer met hun ge zin verenigd zullen zijn. „Ik ben blij", zo zei de minister „dat ik deze trouwe vaderlanders als eer ste mag begroeten en ik ben ervan overtuigd, dat de maatschappij kerels die getoond hebben dat zij bet hart op de goede plaats dragen, gaarne in haar midden zal opnemen." Verder waren ter begroeting aan wezig de chef van de generale staf luitenant-generaal Kruis, kolonel Kal- meyer en de ritmeester-adjudant van Lith de Jeude. Kolonel Lambert, die de gehele reis heeft meegemaakt, vertelde, dat het schip een buitengewoon snelle reis heeft gemaakt. Op 23 December ver trok de „Grote Beer" uit Batavia en nu precies 3 weken later arriveerde het in Amsterdam. Van de 650 mili tairen die aan boord zijn, is een ge deelte dat niet ziek is, maar gedemo biliseerd wordt. J^e Berste Kamer heeft (justeren in een korte vergadering een aantal kleine wetsontwerpen afgedaan, o.a. de begroting 1948 van het Gemeente fonds. Hierbij heeft minister Lieftinck enige vragen beantwoord, welke ge steld waren in het Voorlopig Verslag. Hij zei daarbij oun. dat de begroting gebaseerd is op de huidige toestand. Zodra de noodvoorziening gemeente- financiën tot stand zal zijn gekomen, zal een en ander bij suppletoire begro ting worden geregeld. De Kamer zal Woensdag 21 Janua ri te 2 uur weer bijeen komen ter be handeling van de wijziging der en quêtewet. vuvwwvs yOOR HET TIJDVAK van 18 t. m. 31 Januari 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAAttTEN KA, KB, KC 802 121 melk: 4 liter melk. 124 melk: 6 liter melk. 125 melk: 6V2 liter melk. 126 vlees: 100 gr. vlees. 127 vlees: 300 gr. vlees. 128 boter: 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet. 129 boter: 250 gr. margarine of 200 gram vet. 146 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 148 algemeen: 1600 gr. brood (gel dig t.m. 24 Jan. a.s.) 149 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (gel dig t.m. 24 Jan. a.s.). 133 reserve: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 134 reserve: 800 gr. brood (gel dig t.m. 24 Jan. a.s.). 136 reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 24 Jan. a.s.). BONKAARTEN KD, KE 802. 624 melk: 10 liter melk. 625, melk: 11 liter melk. 626," 627 vlees: 100 gr. vlees. 628 boter: 250 gr. boter of marga rine of 200 gr. vet. 629 boter: 125 gr. margarine of 100 gram vet. 648 algemeen: 400 gr. brood (gel dig t.m. 24 Jan. a.s.). 649 algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (gel dig t.m. 24 Jan. a.s.). 633 reserve: 400 gr brood (geldig t.m. 24 Jan. a.s.). 635 reserve: 100 gr. kaas of 125 korstloze kaas. BONKAARTEN MA. MB. MC, MD, MF, MG, MH 802 (bijz. ar beid, a.s. moeders en zieken). 1043 brood: 800 gr. brood. 1048 boter: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 1042 margarine: 250 gr. margari ne of 200 gr. vet. 1044 kaas: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 1049 eieren: 5 eieren. 1047 melk: 5 liter melk. 1041 vlees: 300 gr. vlees. 1046 vlees: 200 gr. vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Januari wor den gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 19 Januari a.s. mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. be draagt 300 gram vermicelli, maca roni, spaghetti, noedels, mie, mai- zena, tarwezetmeel, aardappel meel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, puddingpoeder, custard. tarwe- griesmeel of 400 gram vermicelli- soep (d.i. droge soep, waarvan tenminste 75 pet. uit vermicelli bestaat of de vermicellivorm heeft) TN ZIJN Nieuwjaarsspeech zei de burgemeester dat de woning bouw in 1948 voornamelijk de aan dacht van het gemeentebestuur zal hebben; nieuwe plannen zijn in de mars. De heer Zuidema beantwoordde de speech. Ket eerste voorstel, waarover de degens werden gekruist, was dat om gelden b< jchikbaar te stellen voor de samenstelling van een plan voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. De heer Roose vond het niet ver antwoord f 1000 uit te trekken vpor een plan waarvan de verwerkelij king nog niet zeker is; bovendien, zei spr, hebben we toch zelf een bu reau van gemeentewerken. De voorzitter zei, dat voor dit plan een vakman nodig is en wethouder de Roo wees op het voorlopige klan rakter van het plan. De heer Zuidema sloot zich aan bij de heer Roose, maar de heer de Muynck verklaarde, namens de P. v. d. A„ dat zijn fractie sterk voor is; deze spreker zag er tevens een prin cipe-besluit in. Wethouder de Roo bestreed dit krachtig, ook al neemt de raad het voorstel aan, dan blijft zij vrij, later te beslissen of er al dan niet een gemeentelijk rusthuis moet komen. Andere leden meenden dat men ruimte moest laten voor het parti culier initiatief. Dat is er reeds, zei wethouder de Roo en zij die daar ach ter staan juichen ons voorstel toe. De raad legde zich er toen bij neer. Met een kleine door de heer Roose voorgestelde wijziging werd een nieu we verordening haven- en sasgeld aanvaard. Ditzelfde geschiedde met enkele an dere verordeningen. Op advies der financiële commis sie werd besloten voorlopig voor één jaar subsidie te verlenen aan het z.g. Opbouworgaan en de ETI, die in de plaats komen van „Herstel Zeeland '45 De heer Visscher ried aan zich zo spoedig mogelijk de hulp van het ETI te verzekeren. Aangenomen werd het voorstel tot restauratie van ons carillon. Een langdurig debat y eer uitvoerig en soms scherp is ge- discussieerd over het voorstel me dewerking te verlenen tot opheffing der gemeenschappelijke regeling bouw en woningtoezicht, die voor 10 jaar is aangegaan en alleen doo- partijen zelf de 25 Bevelandse gemeenten, eer der kan wqrden opgeheven. Volgens het gevoelen van verschil lende leden was dit ingrijpende voor- s'el te zwak gemotiveerd. De heer Roose, die het debat open de, drong op een uitvoerig rapport van B. en W. aan en bleef op dit zelfde verder in de avond ook aan dringen. Spreker vond het vreemd, dat de nieuwe regeling principieel weinig verschilt van de bestaande en dat alleen het centrum wordt ver legd van Goes naar 's- Heer Arends- kerke. Nog vond spreker dat de be trokken dienst gelegenheid moest worden gegeven om zich te verdedi gen en bepleitte daarom aanhouding. De heer Visscher was het met de zienswijze van de heer Roose eens en vond dat indien er grote bezwaren zijn, men die op moet heffen, maar niet de dienst zelf. Ook de heer Stoel vroeg of er geen reorganisatie mogelijk was. De heer Zuidema verdedigde het voorstel. Reeds bij de begroting vo rig jaar is aangetoond dat de dienst faalde en dat de belangen van Goes er door geschaad worden. Wethouder de Roo zei dat de dienst een mislukking is geworden. Van al les is geprobeerd maar hij is niet te redden. Ook voor Goes is het nuttig dat de D. v. B. zo spoedig mogelijk verdwijnt. Alles stagneert. Duizend kleinigheden hebben de zaak bedor ven. Voor een rapport voelde spre ker niets, ook omdat dit de zaak weer ophoudt. Het feit dat G. S. zich met de opheffing verenigden, hoewel ze aanvankelijk niets daarvoor voelden, zegt genoeg. De voorzitter en wethouder van Melle stelden zich achter wethouder de Roo, maar wethouder Buys liet 'n andei geluid horen en meende, dat men de dienst niet genoeg kansen heeft gegeven. Wethouder de Roo bestreed dit en langzamerhand werd de toon der dis cussies scherp. De tegenstanders bleven aandrin gen op nadere motivwing en einde lijk kwam naar voren, dat het gaat om de leiding en dat de directeur op wachtgeld zal komen, wanneer de dienst wordt opgeheven. De voorzitter wees er op, dat de raad dit eigenlijk toch wel wist, om dat er reeds een architectenbureau moest worden ingeschakeld; dat er iemand is aangesteld om bouwterrein te kopen en dat men weer een ander belast heeft met egalisatie. Tenslotte viel de heer Visscher uit: Dus eigenlijk gaat het er om de direc teur aan de dijk te zetten. Wethouder de Roo bestreed dit fel. Het doel van het voorstel is het al gemeen belang; het andere vloeit ei hoogstens uit voort. De heer Zuidema begreep dat B. en W. het persoonlijke element ook in het belang van de betrokkene, in de achtergrond hielden. Hij zag in en dit werd door B. en W. beaamd, dat de andere gemeenten in geen en kel geval en onder geen voorwaarde meer willen samenwerken. Laat men de zaak dus afdoen. De heren Duvekot en Stoel ver klaarden zich thans overtuigd. De laatste zei dat het logisch en tevens democratisch was, dat Goes zich bij de meerderheid neerlegde; 24 ge meenten staan tegen 1 gemeente. De oppositie bleef zich verzetten. In stemming gebracht werd het voorstel met 8 tegen 7 stemmen aan vaard. Tegen stemden de KVP en de P. v. d. A. De St. Jacobstraat P?en vrij langdurig debat ontspon zich'over de St. Jacobstraat, waar B. en W.' een strookje grond konden kopen van de heer Polderman ter ver betering van deze straat a f 25 per m2. Bovendien had laatstgenoemde die onlangs een tijdelijke werkplaats had gebouwd in deze straat, zich be reid verklaard, om, zodra hij die werk plaats zou mogen verbouwen tot eta lage-ruimte, hij dan wederom zo'n strookje zou afstaan. Zakenlui uit de St. Jacobstraat, die streven naar de omzetting van hun buurt in een zakenwijk, hadden in 'n adres destijds bezwaren ontwikkeld tegen de bouw van de werkplaats. Zij meenden, dat de heer Polder man zonder vergunning was gaan bouwen en dat B. en W. met twee maten werkten. De heren Haverhoek en Roose maak ten zich tot tolk van de bestaande grieven. Eerstgenoemde meende, dat men het werkplaatsje radicaal had moeten afbreken en niet zo'n hoge prijs had moeten betalen. Laatstge noemde vond het vooral verkeert}, dat het adres niet was beantwoord. Wethouder Buys en de Roo brach ten de zaak tot de juiste proporties terug. Men moest dankbaar zijn dat de heer P. een strookje grond had willen afstaan. De prijs was niet te hoog, gezien de betekenis der straat- verbetering. Onwettig is niet ge bouwd. De bouwverguning was ver leend door een opzichter der gemeen te, die daarmee buiten zijn boekje was gegaan. Ongelijk werd erkend in zake het niet antwoorden op het adres. Het voorstel werd aanvaard. na dat B. en W. aan mr. Bouwman beloofd hadden pressie uit te oefe nen op de heer F. om ook het an dere strookje grond na enige jaren werkelijk af te staan. Hierna had de samenstelling verschillende commissies plaats. Enig debat ontstond over de menstelilng der commissie van vies inzake de woonruimte. De heer Somers motiveerde waar om hij zijn candidatuur introk. Nu de heer de Nooyer die het arbeiders-ele ment vertegenwoordigt, op de andi- datenlijst staat, is ook de KAB bevre digd Gekozen werden daarop mevrouw Franke-Ewijk en de heren D. Looa J. Hollestelle, P. de Nooyer en J. Janssens. Mevrouw Bouwman, dia zich slechts voorlopig beschikbaar stelde, werd niet herkozen. Tegen middernacht eindigde met de rond vraag de belangrijke bijeenkomst van sa- ad-

de Stem | 1948 | | pagina 1