Republiek is zo belangrijk niet meer De Nederlands-Indonesische Unie als reële gemeenschap onder het Huis van Oranje De telefoon in Zeeland -Van de hak op de Het beroepsgoederenvervoer DE MATTHEUS PASSION EE HDESÏ 1 Kanttekeningen bij Beelsverklaring Er zit lijn in, maar toch.... (^a3~ Swop I Jan. 1949 blijft nagestreefde einddatum voor de overgangstijd Wat een Wonderlij ke Wereld Sitoop Löonnemü 2 DE STEM VAN WOENSDAG 14 JANUARI 1948 Wi Aanvulling en wijziging Kieswet Militairen stemmen bij volmacht ff iet alleen hersteld, maar zelfs vooruitgegaan Opdringerig Een vacature Zeeuwse beroepsvervoerders protesteren Een evenement voor onze provincie Als rheuraatisciie pijnen U het leven vergallen HOSSt ÜErt POT WAT FR komt op Sosxe'seh wisKi'i HOOFD TERECHT EH DOET DE <J/TWERK"*6 VArt DE TOVERDRANK TEN/ET he ve t Q. he Wi hi al de la: lij du w< de D< tei tei rit pa pa va he bi: fli ve nu PU da vo ha de tei ne he lo1 be lij vo ni: £ii tei ov mi ze vu ce zu ch tif M ge vo de po a a va w< te ve be co m.' sp mï Vj F.l m '2C a 10 c,c pi B« 1 B- S< D IS 13 U X N? A P JN DE VERKLARING van Minister Beel vindt men gekristalliseerd en ge ordend wpt we fragmentarisch al door honderden berichten en geruchten waren te weten gekomen. Tye zien het collegiaal orgaan nu concreet verschijnen als hulpe van Dr. van Mook, nadat de Commissie- Generaal geluidloos van het toneel is verdwenen. We ontwaren de omtrek ken van de interim-regering, hier pre-federale regering genoemd. We zien het legspel van de negara's en daerah's nu officieel als leidraad voor een toekomstige regeling aanvaard. We bespeuren vooral het vervluchti gen van de betekenis der republiek, die zich na de Japanse capitulatie pn met steun der Japanners had op geworpen tot enige draagster van het Indonesische vrijheidsstreven, doch die nu zelf voor het federalistische pad staat te dralen, zich afvragend, of daar nog iets van haar pretenties valt te redden. We vernemen voorts van het on wrikbaar vasthouden aan het begin sel, dat een reëel „staakt het vuren" moet voorafgaan aan verdere politieke besprekingen met de republiek, ter wijl een voorstel dienaangaande, door de Commissie van Drie ontwor pen, is aanvaard. De conceptie van het toekomstige Koninkrijk wordt nog eens geschil derd, waarbij de datum van 1 Jan. 1949 wordt aangehouden als het punt waarop de juridische souvereiniteit van het huidige Koninkrijk over Indonesië zal eindigen, om te worden geërfd door de Nederlands-Indone sische Unie. Tiet klinke allemaal goed en er blijkt ook wel lijn in dit beleid te zitten. Beel c.s. waren toch niet zulke zwakke domoren als men van de zij de der rechtse oppositie telkens hoort beweren. We horen de linkervleugel van de P.v.d.A. al mopperen, omdat het ooilam de republiek wordt, ge bagatelliseerd, of liever omdat ze in de ontwikkeling der gebeurtenissen zichzelf aan het bagatelliseren is. Maar toch.... Er zitten nog pijnlijke weerhaken in het hele geval. Wij hebben steeds voor ogen die lange eentonige lijst van legerberichten met de één, met de twee, met de drie gesneuvelden. Het wordt een optelsom, die onderhand een indrukwekkend getal is gaan op leveren, en die optelsom staat niet stil. Het is allemaal zo zinloos, tekende onze gemobiliseerde redacteur uit de mond van een onzer soldaten op en dat woord wil ons niet verlaten, om dat het een begrijpelijke, maar ook zo gevaarlijke stemming weergeeft. En nu kennen we de redenering, dat de opmars naar Djokja indertijd niet ge riskeerd kon worden vanwege de in ternationale weerslag. We schatten dit argument ook hoger dan de oppositie het doet. We betwijfelen nog altijd ten sterkste, of één der mannen van de oppositie, die nu het grote woord voe ren, als hij werkelijk op een verant woordelijke post had gezeten, dit ,wèl zou hebben aangedurfd. DONDERDAG 15 JANUARI HILVERSUM I 301.5 m: 7 nws„ 7.15 gymn., 7.30 morgengeb., 7.45 Schutte en' de Raaff, 8 nws„ 8.15 Pluk de dag, 9 v. d. vrouw, 9.05 kamerork., 9.30 gr., 10 leger des heils, 10.15 morgend., 10.45 gew. muziek, 11 ziekenbez., 11.45 orgel 12 Angelus, 12.03 sopraan, en piano, 12.30 weeroverz., 12.33 conc., 12.55 Zonnewijzer, 13 nws., 13.20 Welk boek? 13.25 conc., 13.45 hors d'oeuvre, 14 quintet, 14.30 orgel, 14.40 v. d. vrouw, 15 suite, 15.15 strijkkwartet, 15.45 Cor- tot speelt, 16.00 bijbellezing, 16.45 Frank Delius, 17 jeugdjourn., 18 gr., 18.15 roeping, 18.30 reg.uitz., 19 nws. cn weeroverz., 19.15 Goodman ork., 19.30 actueel gel., 19.45 reg.uitz., 20 nws., 20.05 progr. proloog, 20.15 studio Steravond, 21.30 Vaart der volken, 21.50 Met band en plaat, 22.30 nws., 22.45 avondoverd., 23 Toscanini dirigeert werken van Beethoven. HILVERSUM II 415 m: 7 nws., 7.15 gr., 7.30 ochtendrhythme, 7.50 dagope ning, 8 nws., 8.15 gr., 8.32 Georges Bi- zet, conc., 9.15 morgenwijd., 9.30 wa- terst., 9.35 Arbeidsvit., 10.30 van vr. tot vrouw, 10.35 Silvester, 10.50 kleu tertje luister! 11 vrouw in de omroep 11.20 piano, 12.30 spionnetje, 12.35 Schutte en de Raaff, 13 nws., 13.15 Romancers, 14 vrouw binn. en buiten haar huis, 14.20 Sonate, 14.30 kwintet spelers, 15 voor zieken en gezonden, 16 geloven of niet! 16.05 reprises, 17 kaleidoscoop, 17.20 welk dier deze week? 17.30 P. Palla, orgel, 17.50 Rijk over zee, 18 nws.. 18.15 sport, 18.30 progr., Wim lbo, 19 klokje van 7 u., 19.05 Tom Poes, 19.15 guitaar, 19.30 muziekschool, 20 nws. 20.05 Met mi crofoon bij.. 20.15 Philh. ork., 21.15 De vlucht, hoorsp., 22.30 fluit en piano 22.45 causerie, 23 nws., 23.15 Ambrose en ork., i lono^' b«ch«m« l> ttgeo «Ue "cemcvlo^^^ (Adv. 360-OO) Maar dit alles neemt niet weg, dat we, gezien de bittere ervaringen van het jongste verleden, ook sterk twij felen aan de waarde van wat voor overeenkomst ook met de huidige re publikeinse voormannen. „De republiek sterfteen economische doodEr ko men binnenkort uit haar wel mannen naar voren, die verstandig zullen blij kenOnder deze speculaties zit inderdaad een groot stuk waarschijn lijkheid. Hoe lang echter zal de ver wezenlijking ervan nog uitblijven? Dit dunkt ons het zwakke punt in de verklaring, dat men nu wel een „staakt-het-vuren"-voorstel kan aan vaarden met een gedemilitariseerde zone erbij, maar dat de tuchteloosheid van Indonesische benden zich daarvan waarschijnlijk geen laars zal aantrek ken. Wordt in de regeringsverklaring soms verzwegen, dat er ten dezen aan zien toch ook een alternatief is voor gesteld aan' de Commissie van Goede Diensten, namelijk de doorstoot naar Djokja, voor het geval de overeen komst inderdaad een wassen neus blijkt te zijn? We veronderstellen maar. En wach ten intussen met belangstelling het debat af, dat op deze regeringsverkla ring ongetwijfeld in alle uitgebreid heid /al ontbranden. JNGEDIEND is een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Kies wet. Bij de wijziging van de Kieswet in 1946 is verzuimd de personen, wie het kiesrecht ontzegd werd bij een on herroepelijke uitspraak van een tribu naal of ingevolge beslissing tot voor waardelijke buitenvervolgingstelling, van de uitoefening van het kiesrecht uit te sluiten. Die personen moesten naar de letter van de wet ondanks hun antecedenten op de kiezerslijst worden geplaatst, hoewel van tevoren vaststond, dat zij niet aan de stemming mochten deelnemen. Hieraan is nu een einde gemaakt. Een andere wijziging beoogt bulten twijfel te stellen, dat personen, die rechtens van hun vrijheid zijn beroofd, slechts van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten, indien zij op de dag van de stemming rechtens niet in vrijheid zijn. Voorgesteld wordt de indiening van de candidatenlijsten mogelijk te maken tot vijf uur des namiddags. Eveneens wordt voorgesteld de bepaling, dat de candidateniijst door een der onderteke naars persoonlijk moet worden ingele verd, te verruimen tot élke bevoegde kiezer binnen de kieskring. Voor de ingeschrevenen in het cen trale bevolkingsregister wordt een aan zienlijke uitbreiding van de mogelijk heid om aan de verkiezingen deel te nemen ontworpen. Zij zouden zich dan niet meer naar Den Haag behoeven te begeven en kunnen, voorzien van een tijdig aangevraagde „kiezerslegimita- tiekaart" stemmen in de gemeente, waarin zij zich op de dag van de ver kiezing bevinden. Zo'n kaart kan in iedere gemeente ter secretarie in de perode van 1 April tot aan de verkie zing worden aangevraagd. JNGEDIEND is een wetsontwerp waarin voor militairen bij een in 1948 te houden verkiezing de moge lijkheid om bij volmacht te stemmen wordt opengesteld. Zij dienen op of na 10 Mei 1940 in het bevolkingsregister van een gemeen te te zijn opgenomen, Nederlander zijn en de leeftijd van 23 Jaar hebben bereikt. Het verzoek om bij volmacht te stem men moet uiterlijk 20 dagen voor de dag der stemming in het bezit zijn van de burgemeester hunner gemeente. Personen, die in het centrale bevol kingsregister zijn opgenomen, worden op een door de burgemeester van den Haag vastgestelde kiezerslijst geplaatst- Militairen, die daarop voorkomen, zul len te Den Haag (bij volmacht) dienen te stemmen. JN aansluiting op hetgeen we op pagina 1 mededelen omtrent de rege ringsverklaring van Dr Beel laten we hier nog enkele fragmenten volgen. ATir.ister Beel vertelde allereerst, dat hij en zijn ambtgenoten in Indië enige militaire hospitalen en troepen- onderdelen heboen bezocht. Tijdens deze contacten hebben de militairen hun moeilijkheden en bezwaren met betrekking tot hun uitrusting, hun verzorging, hun toekomst, openhar tig ontvouwd. Hun zorgen zijn met de legerleiding besproken. Zij hebben de volle aandacht. Minister Beel braeht hulde aan de leiding, en de man schappen van leger en marine, voor de wijze, waarop zij zich van hun moei lijke taak kwijten. PERSONEELSVOORZIENING Jt/rinister Beel heeft verder het voor nemen aangekondigd tot het in stellen van een commissie, welke tot taak zal hebben het gehele vraagstuk van de personeelsvoorziening van In donesië met name door de Neder landse overheidsorganen, nader onder de ogen te zien. Zij zal o m. een re geling moeten ontwerpen, op voet waarvan ambtenaren naar Indonesië gedetacheerd kunnen worden. Voorts zal eerstdaags een team begrotings deskundigen naar Indonesië vertrek ken. De Ministers Gielen en Jonk man hebben een zeer vruchtbare be spreking gevoerd met curatoria en rectores der universiteiten en hoge scholen ter beraming van maatrege len voor de opbouw van de verenig de universiteit van Indonesië. De ministers hebben contact opge nomen met vrijwel elk der delen van het eilandenrijk door middel van hun vertegenwoordigers. Ook met de ver tegenwoordigers der minderheden met name de Indische Nederlanders. Mede in het licht van de belangen dezer laatste groep hebben zij oun. de toe komstige positie van Nieuw-Guinea onder het oog gezien. In de gebieden, bij de politiële actie betrokken, wordt overal door spontane medewerking van de bevolking hard gewerkt aan herstel van orde, veilig heid en welvaart. SUMATRA. Tc Malino had men voor Sumatra een federatieve staat ontworpen, gevormd door vier grote deelstaten, vier negara's, die ieder op zich weer zouden kunnen bestaan uit zogenaamde daerahs. Zo zou het eiland Sumatra in zijn geheel een deelstaat worden, waarbinnen vijf of zes daerah's zouden bestaan. Onze contacten nu op Su matra, aldus de Minister, hebben ons tot de overtuiging gebracht, dat het van een verkeerd inzicht zou blijk ge- veil, indien gestreefd werd naar een heden, die door de bevolking der be trokken gebieden zelf als kunstmatig worden aangevoeld. Met name immers op Sumatra zijn de tegenstellingen tussen de verschillende gebieden tussen de bevolking van Sumatra's Oostkust bij voorbeeld en de Atje- hers, tussen de Bataks en de Menang- kabauers groot. Mitsdien moet worden verwacht, dat Sumatra meer negara's zal tellen. DE REPUBLIEK. fen aanzien merkte Dr. van de Republiek Beel op, dat zij wel een belangrijke uiting blijft van het nationalisme, doch dat het een fout zou zijn te menen, dat dit nationalis me alleen in het streven van de re publiek tot uiting zou komen. Vervol gens beschouwde hij het als een denk fout de republiek te vereenzelvigen met iedere regering van de republiek. De ontwikkelingen in de laatste maanden hebben bovendien aan het vraagstuk van onze verhouding tot de republiek, hoe belangrijk ook op zich zelf, zijn overheersend karakter in het Indonesisch beleid ontnomen." DE UNIE. A an de commissie van goede dien sten is uiteengezet, dat Nederland in zijn beleid tegenover Indonesië door drie beginselen wordt geleid: 1. Erkenning van het zelfbeschik kingsrecht der Indonesische volken; 2. Volledig begrip voor het streven naar verwezenlijking van dit recht, dat zich bij de Indonesische volken openbaart; 3. Het streven om in vreedzaam overleg en in overeenstemming met de Indonesische volken de staatkundi ge vorm te vinden voor een duur zaam samengaan van Nederland met inbegrip van Suriname en Curasao met deze volken op basis van vrijwil ligheid en ter verzekering van beider recht en beider welpijn. In de plaats van het ene souvereine koninkrijk der Nederlanden treedt een Nederlands-Indonesische Unie, ge vormd door twee souvereine staten, te weten: 1. het Koninkrijk der Ne derlanden gedacht ais omvattende Ne derland, Suriname en Curacao; 2. de Verenigde Staten van Indonesië, om vattend een aantal deelstaten (ne gara's), die ieder voor zich weer kun nen zijn onderverdeeld in daerah's met autonome bevoegdheden. Beide souvereine staten zullen bij de organisatie der Verenigde Volken zijn aangesloten. De Nederlands-Indo nesische Unie zal een reële gemeen schap vormen, aan welks hoofd het Huis van Oranje staat. Zij beschikt over eigen organen, die in naam des Konings handelen en die de gemeen schappelijke belangen der beide sta ten behartigen met name op het ge bied der buitenlandse betrekkingen, der defensie, der financiën en der economische en culturele aangelegen heden. Het statuut der Unie dient te wor den vastgesteld door een conferentie van vertegenwoordigers der beide staten op basis van gelijkwaardig heid en door derzelver wetgevende macht goed te keuren. VERENIGDE STATEN VAN INDONESIË. TTe Verenigde Staten van Indonesië zullen een democratische staat op federatieve grondslag vormen. De grondwet van deze staat, welke zal worden vastgesteld door een consti tuerende vergadering der toekomstige deelgenoten waaraan eveneens ver tegenwoordigers der minderheden zul Ien deelnemen, zal erkennen en waarborgen het zelfbeschikkings recht en het recht van zelfregering der volken van Indonesië, de rechten der minderheden en de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, be doeld in het handvest der Verenigde Naties. Ook op financieel 'en economisch gebied zal de eenheid van Indonesië behouden blijven, o.m. door het schep pen van eenheid van muntstelsel, de- viezenregeling en douanestelsel. Ge durende de overgangstijd, voor welk tijdperk als nagestreefde einddatum 1 Januari 1949 blijft gelden, zal juri disch de souvereiniteit van het Ko ninkrijk der Nederlanden over ge heel Indonesië gehandhaafd blijven. Dr. Beel prees het Komite Indone sia Serikat om zijn constructieve ar beid en zijn voortvarendheid, terwijl hij beloofde, dat van de kant der Nederlandse regering ook de grootste voortvarendheid zal worden be tracht. JJET IS EEN ZEER OPMERKELIJK VERSCHIJNSEL, dat de bestaande en goed geleide staatsbedrijven zo'n reusachtig aandeel hadden in het her- steL Terwijl nieuwe instellingen over het algemeen begraven worden onder het papier en uitpuilen van ambtenaren, hebben spoorwegen, posterijen, te lefonie en telegrafie, staatsmijnen, enz. met vaak minder mensen dan voor de chaos, bergen werk verzet en dat zonder onnodige rompslomp en dikdoenerij. TNE „telefoon" heeft haar partijtje, mede zeer goed geblazen en zeker in Zeeland, hoewel de door de Duitsers aangerichte verwoesting enorm was. Dezer dagen ontvingen wij de laatste officiële cijfers over de telefoonaan sluitingen in onze provincie en konden daarbij tot ons genoegen constateren, dat niet alleen de oude toestand her steld, maar ook, dat er grote vooruit gang is bij 1940 vergeleken. In laatstgenoemd Jaar n.l. had Zee land 7311 telefoonaansluitingen en thans is dit getal opgelopen tot 8744, dus een. vooruitgang met 19 procent. Noord- en Zuid-Beveiand, dat gro tendeels geautomatiseerd is had hier van het leeuwendeel; van 1924 aan sluitingen kwamen de twee eilanden op 2522 Dan volgt Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren met 1765 aansluitingen tegen 1427 in 1940. Walcheren ging met 242 aansluitingen vooruit en heeft er thans 2235. Schouwen boekt met 817 aansluitingen een winst van 148; Wesl- Zeeuwsch-Vlaanderen steeg met 110 aansluitingen tot een totaal van 806. Alleen Tholen en St. Phlipsland bleef, zij het slechts met 3 aansluitin gen, beneden het peil van 1940. Dit komt omdat zich op Tholen in het voorjaar van 1947 een bijzondere tegenslag voordeed, die een onverwach te vertraging in de werkzaamheden tengevolge had. Stad en land. IJit de cijfers blijkt, dat de toename in de steden groter is dan op het platteland. Dit is verklaarbaar. De telefoonaansluitingen in de steden kun nen n.l. met minder werk en materiaal worden gemaakt dan op 't platte land (Adv. 363-00) van Oranje hoog houden. Niet hinderlijk volgen, ook niet met de pen. TNE DRIE PRINSESJES brachten de vo- rige week onverwacht een bezoek aan een warenhuis te Utrecht, om een cadeautje te ko pen voor een jarig kameraadje. We lazeh daarom trent in enkele kranten uitvoerige mededelingen met de opmerking erbij, dat de meisjes gevolgd werden door een nogal opdringerig publiek. Die opdringerig heid schijnt het publiek maar niet te willen afleren, doch werken de bladen met hun „leuke" beschrijvin gen het verschijnsel niet in de hand? Waarom "moet zo iets in de krant? „Zoals alle kinderen plegen te doen, maakte Beatrix alle dozen openZoals alle kinderen plegen te doen.... Juist door die vermel ding wordt he't denkbeeld in de hand gewerkt alsof het iets bizonders is, dat een prinses net doet als alle kinderen. Laten we toch waarachtig liet denken, dat we door zulke prietpraat, de eerbied voor het Huis "V1ÏNISTER NEHER stapt van de Weder- opbouw over in de Indonesische zaken. Indonesië is belangrijk. Maar Wederopbouw is ook belangrijk. Het is hard nodig, dat deze geleid wordt door een energiek bewindsman, die er niet „wat an ders" bij doet Voor een interim-portefeuille is dit departement allerminst geschikt. Er dient dan ook in de kortste keren weer een volwaardig en vakkundig minister te zitten op de stoel van Neher. Wie? Zeker iemand van de Partij van de Arbeid heeft „Het Vrije Volk" al gezegd. Witteman, die de regerings ploeg pas versterkte, was immers K.VP-er. We kun nen voelen voor die redenering, mits men de eis van de grootste bekwaamheid er nftet aan opoffert. Ten aanzien van de Wederopbouw zeker geen politiek ge pruts! waar het soms voorkomt dat voor één aansluiting 50 palen en 80 klio koper draad nodig zijn. Middelburg staat nog bovenaan met het getal aansluitingen; dit ls thans 948 tegen 929 in 1940. Dan volgt Goes met 766 tegen 632; Vlissingen met 743 tegen 689; Temeu- zen met 535 tegen 400; Zierikzee met 363 tegen 314, Hulst met 235 tegen 182 en Oostburg met 148 tegen 123. Aan de top. JJiemlt blijkt dus dat Terneuzen aan de top staat met een winst van 135 aansluitingen; direct daarop volgt Goes met een winstcijfer van 134 en Vlissingen en Hulst met een vooruit gang van resp. 54 en 53 aansluitingen. In de landelijke gemeenten spreken de winstcijfers minder sterk, hoewel pro- centsgewijze de vooruitgang nog ster- ,ker is. Zo kwamen om slechts enkele voor beelden te noemen Nieuw en St. Joosland en Arnemuiden van 47 op 93 aansluitingen; Oost Souburg en Ritt- hem van 45 op 94; Borssele en 's Hee- renhoek van 57 op 95; Colijnsplaat van 55 op 83; 's Heer Arendskerke en Hein- kenszand van 73 op 101; Hoedekensker- ke en Baarland van 73 op 101; Kapelle van 97 op 149; Nisse en Kwadendamme van 19 op 38;; Sas van Gent van 126 op 143; Terhole van 13 op 24; St. Jan steen van 46 op 57; Aardenburg van 49 op 61; IJzendijke van 60 op 73. De automatisering. JJoewel men er weinig van hoort wordt aan de voorbereiding der automatisering van geheel Zeeland kalm doorgewerkt. Het eerste is het district Vlissingen aan de beurt. Daar Duitsland niet meer leveren kan is de nieuwe installatie in Engeland besteld en over enige maanden hoopt men haar binnen te hebben. Alles wordt er dan op gezet nog dit jaar Vlissingen te auto matiseren. SCHEEPVAART. In December 1947 passeerden door het kanaal door Zuid-Beveland in to taal 3832 schepen met een totaal laad vermogen van 1.330.956 ton, waarvan 1916 schepen met 694.330 ton laadver mogen richting Wemeldinge-Hansweert en 1916 schepen met 636.626 ton laad vermogen in tegenovergestelde rich ting. Van dit aantal waren bestemd voor de Rijnvaart: 367 motorschepen met een laadvermogen van 210.301 ton. 381 sleepschepen met een laadvermo gen van 375.293 ton, 748 schepen met een laadvermogen van 586.194 ton. Van het totaal van 3832 schepen waren schepen geladen of ledig van of naar de Rijn. Aan goederen werd er in to taal door het kanaal vervoerd 769.732 ton, waarvan 459.256 ton richting We- meldingeHansweert en 310.476 ton richting HansweertWemeldinge. Olympus cn Kilimandsjaro A ttiiio Gatti, de Afri- kaanse onldekikings- reiziger, is uit de Ver enigde Staten ii« Tanga- nika aangekomen. Hij wil op de lioogsfce berg van het zwarte werelddeel, de Kilimandsjaro, een zend station bouwen, dat over de hele wereld zal kun nen worden gehoord. Na tuurlijk is. dit op zichzelf niet zo gek. Het is in tegendeel' een luisterrijk idée. Alleen vragen we ons af wat .emand die tussen gorilla's van de Ki limandsjaro zit, aan de rest van de wereld te vertellen kan hebben. Het lijkt ons niet een plaats voor uitzendingen van een vrouwenpraatje of van een kinderkoor. Ver beeld je dat je iedere keer. wanneer Je voor de microfoon iets te -'ertellen of te kwelen hebt, de Ki limandsjaro moet gaan be klimmen. Niet alleen loop je dan kans van vermoeie nis om te komen voor je in de studio bent beland, maar bovendien zijn er allerlei akelige beesten, die onderweg op je loeren en je fixeren in verband met hun eerstvolgende middagmaal. Tarzan zat ook in die contreien en die weet ervan mee te praten Maar misschien kijken we er helemaal verkeerd tegen aan en is .nijnheer Gatti alleen maar een vooruitziende geest, die met het bouwen van zijn zendstation de eerste voorbereidingen gaat tref fen voor de missie- en herbeschavingsactie, die van Afrika uit over ette lijke jaren zal worden in gezet, met het doel de rest grip voor orde en cul- van de wereld weer be tuur bij te brengen. Het goede voorbeeld T>ij al zijn technisch ver- nuft tracht de mens nog steeds te leren van 't dier. Zo is men in Enge land thans aan het expe rimenteren met walvismo dellen in tanks en wind tunnels teneinde doelma tiger vormen voor super duikboten te kunnen ont werpen. Men heeft bere kend, dat een blauwe wal vis een energie va-n meer dan 1000 paardekrachten kan ontwikkelen, dat is ongeveer het vermogen van een locomotief van middelmatige grootte. Met zijn gewicht van 100 a 120 ton kan het dier onder water een snelheid van ruim 16 mijl bereiken en deze twee uur lang vol houden.' Branden deed het Tn de Solostraat te Am- sterdam wilde Zondag ochtend een driejarig jon getje zijn oudere zusje be hulpzaam zijn bij het aan maken van de kachel de ouders lagen nog te bed. Het jochje nam een blikken trommeltje van de tafel of uit cle kast, maar dat komt er minder op aan en gooide de inhoud in het vuur. Be ter ware het geweest, wan neer hij het trommeltje zelf in de kachel had ge gooid en de inhoud op ta fel had terug gelegd. Dat zou wel. minder goed ge brand hebben, maar moe der de vrouw had dan toch niet hoeven te con stateren dat Pietje of Jantje, maar dat komt er ook al weer minder op aan haar trouwboekje en alle distributiebeschei den van' de familie dooi de schoorsteen had ge jaagd. Want die dingen vormden de Inhoud van het blikken trommeltje. Maar wat wist Pietje ook van de waarde van een trouwboekje en rantsoen bonnen af? Op slot van rekening brandt het lek ker en wat doe je al niet als de kachel het vertikt.. OOGOOOOOGOOOOOOGOOOOGOOOOOOGOOOGGOGOGOOOOOOOOOOOfc IJET ONTWERP-WET .Autovervoer Goederen", dat enkele maanden geleden door minister Vos bij de Tweede Kamer is ingediend heeft heel wat stof in de kringen der beroepsgoe- derenvervoerders doen opwaaien. Hun organisatie stelt thans alles in het werk om wijzigingen in de wet te doen aanbrengen. Ruim' vijfhonderd Zeeuwse vervoer ders hebben zich demonstratief naar Middelburg begeven om in de Schut tershofzaal te protesteren tegen de bepalingen van het ontwerp-Vos. Deze vergadering werd geopend door mr. M. A. Terwoest, secretaris van het dis trict Zeeland van de Vakgroep Goede- renvervoer-langs-de-weg, die de secre taris der Kamer van Koophandel voor Zeeland en de voorzitter van de afd. vervoer van die Kamer, vertegenwoor digers van de Mij. Zeeland voor Nijver heid en Handel, de BOVAG en „Han delsbelang" welkom hehette. waarna de heer Den Herder, voorzitter van het Bekende solisten zullen hun medewerking verlenen AJen kan het niet genoeg waarde ren, dat er een comité gevormd is. dat het heeft aangedurfd om te trachten in de basiliek van Hulst een uitvoering te doen geven van de be roemde Mattheus Passion van Joh. Seb. Bach, welke van 1685 tot 1750 leefde en een der meest beroemde persoonlijkheden in de toonkunst is. Talrijke werken werden door hem gecomponeerd en van de 5 Passions- musiken, die hij componeerde zijn er vermoedelijk 3 verloren gegaan, daar ons alleen de Johannes en do Mat- theuspassion bekend zijn. De laatste nu, die wereldberoemd is. en bijv. ieder jaar in Naarden wordt uitgevoerd, zal in de basiliek van Hulst ten gehore gebracht wor den. Het Amsterdams Oratoriumkoor, dat uit niet minder dan 250 krach ten bestaat en de Haarlemse Orkest vereniging met 45 musici komen naar de oude vestingstad in Z. Vlaanderen en zullen met medewerking van tal van beroemde en in ons land zeer bekende solisten in de basiliek een uitvoering geven, waarop niemand, die ook maar iets voor het culturele leven van zijn gewest voelt, mag ont breken. Het wil iets zeggen in deze tijd, gezien de financiële opzet van dit gebeuren, een zodanige organisatie in het leven te roepen, die het mo gelijk zal maken, de plannen te ver wezenlijken en dat zij verwezenlijkt zullen worden, staat nu vast. De EvangeUstcnpartU zal vertolkt worden door de tenor Louis van Tul der, de Cbristuspartjj door de bas Herman Hülsroann, terwijl de clave- cimbei door Johan de Jong cn het orgel door Alex Schelle vis zal be speeld worden. In geheel Zeeland bestaat belang stelling voor deze goed voorbereide uitvoering en het ligt dan ook in de bedoeling van de organisatoren bij 't volkomen slagen van de vastgestelde plannen in de toekomst ieder jaar met de Mattheuspassion te komen t- geen slechts kan worden toegejuicht, daar men er én de provincie èn Z. Vlaanderen zowel op cultureel als op religieus gebied een dienst mee be wijst. De bevolking dient de moeite, die men zich troost om haar iets goeds te bieden zeer zeker te waarderen. district Zeeland van de Ned. Organi satie voor Beroepsgoederenvervoer, een Inleidend woord sprak. Vervolgens besprak de heer C. P. G. van Yperen, algemeen secertarls van de E.O.B. het wetsontwerp. Niet minder dan 18 maal, aldus spreker, wordt in dat ontwerp verwezen naar een algemene maatregel van bestuur, waardoor de wet in feite een blanco volmacht aan een Soor de Kroon te be noemen commissie geeft. Deze commis sie verleent vergunningen voor het ge regelde vervoer en de afhaal- en bestel diensten voor ten hoogste tien jaar en wellicht korter. De Rijksinspecteur 1 echter zal beslissen over de vergunnin gen voor het ongeregelde vervoer. Ook hier geldt een maximum-duur van tien jaar. In het algemeen vervoersbelang (wat verstaat men daaronder? vroeg - spr.) kan zij geweigerd worden en ook ingetrokken zonder schadeloosstelling. Coördinatie en „sanering" zullen tot verstarring leiden, indien een en ander van bovenaf wordt opgelegd. De voort gaande nationalisatie kan geen alge meen belang zijn, temeer daar de over heid belanghebbende is. Men mag terecht vrezen, dat het dezelfde kant zal opgaan als met' het autobusver voer destijds, toen de particuliere be- drijven het tegen de Ned. Spoorwegen l moesten afleggen. De vervoerders wi!- I Ien mee kunnen praten en een verte- j genwoordiging van het bedrijfsleven I in de adviescommissies. (Hetgeen het I particulier initiatief goed verzorg! 3 dient buiten de bemoeienis van de I Staat te blijven. De vergunningen 1 moeten voor onbepaalde tijd verstrekrB worden. ;NEL BEVROREN- iN£L OP TAFEL/ GEEN SI De commissaris land ls verhinde: zi.ir gewone spree HET BOUW- EN OP ZUlt Na langdurige eussics werd doo teravond het vo» om mede te wrrll KemeenschappeHjr fende het bouw op gcmecntewerlj stemmen acngeno dc KVP cn de WATERTAN Bij de landboi dorp moest een tl ten behoeve van Toen de zoon vai hove uit Goes h a Kisten tie van dt eens uii Goes, is derde oorzaak he Kort liep een b| Kerkhove jr. er afkwam. Het wi licht beschadig' naar St. Joanna" moedt dat zich ii zine-damp had gi I VERKEERS KRAB Drie sl Even voor de g< op de rijksweg n jCeon ernstig auto van twee Eindl offer werden. F De auto met reed, waarschijnl met grote kracht 'wagen werd zwa bestuurder met een hersenschuc vervoerd worden te Bergen op Zoo vrij ernstig Ongeveer terze! de Rijksweg nog J. Koster een her «Koster werd, te wiel aan de hand een autobus uit den, die met werk opbouw op weg Do aanrijding wi tegen de grond si schudding opliep. HOMERUS D Gisteren lieten ken dat IZeelain tlieenten heeft, die diti schreef dit letterlijk Ju: geval is het zei De klare waarhei de gewest niet Openten rijk is. Wat gekker dan RETRAIT] Verschenen is het St. Gerardu We lezen dat 194' Retraitehuis gedi stond, zeer goed standsorganisatie! dewerking tot ee bij van de zijde stuwende kracht I De retraiten i H.Werden door ^pocht. Voor de j-pagandisten sta, een propagandist Aardenburg Supportersclub, richte supporter; denburg koos hi tei- werd H. Li; J. Herman, Eedi Penningmeester een behoorlijke staan en deze Reeds werd eeh sen als lid inge butie werd vast; maand. Het is öc uitwedstrijd een ters mee te late Groenendijk (Adv. 359-00 E.H.B.O. ir de heroprichting enigïng voor Sï memoreerde dat geleden was da plaats gehad, kers wezen op 1 goede Kath. F voor ieder om werking te ve aanwezigen wei ten verloot. Eet waardevolle, pri gesteld en over dan is het hoog tijd een Krusehen kuur te beginnen. Iedere morgen d( kleine dosis Krusehen doet wonde ren. In thee proeft ge er niets var. maar de weldadige werking doet ziek, spoedig voelen. Krusehen staat be kend om zijn stimulerende invloed oi de bloedzuiverende organen. Die doeraK Joot. Zeven en dan Uw bloed weer krachtig circa Hen omr»n -oi„K leren, onzuiverheden kunnen zich nii meer vastzetten, ze worden regelrru- tig afgevoerd en zo neemt Krusche: de oorzaak weg van die slepende rhe: matische pijn. Weifel niet langer: begin Üw kuur dadelijk. Vraag Krusehen Salts bi Uw Apotheker of Drogist. Adv.-151-fl den gaven zich :?ï®ursus. Hoedekensl (Adv. 362-0^ Oorspronkelijke roman uit 't Russische spionncnleven. 56) XI Ja of Nee Tegleff was naar beneden gegaan, o- pende met de sleutel de werkkamer van de minister van justitie. Krylow lag daar nog op de vloer bewusteloos uitgestrekt. De Speurhond stak een nieuwe cigaret op, schelde en zei tot de bediende: „Zeg aan juffrouw Alexandra dat haar vader haar wacht" In het volgende ogenblik klonken vlug ge schreden op de parketvloer van de gang en werd er op de deur van de werkkamer getikt. Tegleff, wijdbeens, Ie midden van de over de grond ver spreide papieren en snuisterijen, met I de cigaret achteloos tussen de lippen riep: „Binnen" Alexandra deed van schrik een stap zijwaarts, keek met strakke bik naar het lichaam van haar vader en toen naar Tegleff, die zacht grinnikte: „TJe, wat zegt U er van? En dat voor iemand als ik, die zo op orde en gezelligheid gesteld is. Kijk me die mooie schilderij eens „Nacht op de Dniester", daar heeft ie me met m'n hoofd tegen geslingerd. Nog wel een schilderij van de grootvorstin-zali- ger-nagedachtenis." k Alexandra begreep, wat hier had plaats gehad en ze vroeg met hese stem: hebt met m'n vader ge vochten?" „Dat is te zeggen: hij met mij, ik niet met hem. Hij wilde me omhelzen, maar hij deed dat zo hartelijk, dat-le m'n hals niet meer kon los laten" Zij knielde bij haar vader neer. ter wijl Tegleff doodbedaard toezag en z'n cigaret rookte. Met koude, bevelende stem zei ze: „Help me. we zullen hem op de divan in de aangrenzende kamer leggen." Teglef knikte zwijgend, hielp de bewusteloze optillen en wegdragen. Hter schelde Alexandra om water met azijn en compressen. Toen ze daarmee het hoofd van haar vader gebet had deed ze de vleugeldeuren dicht en zei; „Ik verzoek U heen te gaan". .Alexandra ga daar even zitten", zei Tegleff, en z'n stem klonk scherp. „Ik verzoek U heen te gaan", her haalde ze, wit van ingehouden ergernis Tegleff schaterde het plotseling uit; „Hartelijke familie, die Krylow's'. De vader wil je een paardezoen geven en de dochter schopt Je de deur uit". „Ga. of ik schel de bedienden!" Nauwelijks had ze deze woorden ge zegd, of ze voelde haar polsen als door schroeven omklemd. Tegleff was blik semsnel op haar toe gevlogen, drukte haar achterover in 'n fauteuil, terwijl- ie met één hand haar beide handen op haar rug gewrongen nield Met een handige, geroutineerde beweging had-ie 'n stuk koord uit z'n zak gerukt en haar geboeid; .Zo, nu kunnen we ge zelliger praten, m'n engel. M'n geduld ls uitgeput. We gaan nu andere maat regelen nemen. Ik ben wat vroeger ge komen, omdat ik je vader bizonder goea nieuws had mede ve delen. Ik wil de hem het paleisje laten zien, waarin z'n dochter en z'n schoonzoon zullen gaan wonen, ik wilde hem meedelen, dat ze de vrouw zou worden van een gevolmachtigd minister, van Tegleff, die naar het buitenland vertrekt, naar Ja. ik zal 't Jou ook maar verklap pen... Jc krijgt toch de kans n'et meer er veel van na te vertellen die naar Parijs vertrekt. Ik zal Je eens voorlezen wat de vrouw van Teg'eff daar te wachten staat, 'n Paradijs op aarde. Zij zal 'n schitterend hotel betrekken in de ville lumière en 's zomers zal ze haar bevelen geven in 'n klein histo risch kasteel aan de Cóte d'Azur. Ze zal de schitterendste toiletten dragen, die ooit de Parijse ateliers verlaten zullen, ze zal over 'n onbepaald credlet op 'n der Parijse banken kunnen beschikken. Ze zal, in de ogen der wereld blijven: de schone, opofferende dochter van de machtige minister Krylow, en... als ze weigert...". „Spaar U verdere uitleggingen", on derbrak Alexandra, „ik weet dat ai. (Wordt vervolgd) De Avonturen van Su«ke en Wiske DE KONING DRINKT door W. van der Steel Herinneren we ons nog, wat de boze Sidonia weken geleden zei over de uitwerking van haar to verdrank? „Slechts een koud bad kan hen weer normaal maken". Welnu, onbewust bezorgt ze haar slachtoffers zo'n koud bad, waar door Suske en Wiske weer normaal kunnen denken. Hun verrassing is bij hun geestelijk ontwaken zeer groot en omdat ze de voorgeschi*' denis niet kennen, weten ze niet wie de echte en wie de valse Si- donia is. Lang hoeven ze datf' over niet te denken, want Bevolking toegcj tal inwoners opl 73 mannen en I taal dus 1500 pl t De bevolking is toegenomen ouwen, die zi m en met 32 geboren, waarv; De afname be| oen, 18 mannq tigden zich eldj 5 vrouwen kwo: dat het aantal i ,1943 151G persoi Hoofdplaat I Zang- en ton K. Dames Jeug .■gaf een zang- zaal van mej. di leiding van "de ^ezc avond w< in gen van een waarna het Kei bleef stille staa Ue zaal, was t ken bezet. Het -gevocrH en de bliek dan ook zodanig te boei volle aandacht lende tableaux zorgd. In de pauze Ihouden waarin te winnen ware: gewonnen door de nl. een vette te het mooie p Kath. Thuisfron bracht dan aan koop de som o Na afloop da hat jmk

de Stem | 1948 | | pagina 2