„Nieuw-Holland" liep binnen Avontuurlijk bloed.... ïielevenissen aan boord aan opdracht Marius de Leeuw IN 'T KORT Leden van de In erint-Regenng D. Slootmaekers T Transmigratie naar Nieuw Guynea .VIERDE JAARGANG No. 970 MAANDAG 12 JANUARI 1946 DE LAATSTE STORMLOOP VAN EEN LANGE THUISVAARDER Hij zal de Koningin Wilhelminahal te 's Hertogenbosch decoreren Voor f 600.000 kunstschatten verdwenen De deelnemers aan de zesdaagse te Antwerpen Jongen van 13 jaar reist de wereld rond ONEDEL BRILLANT B" SCHIERMONNIKOOG is een Deens schip gestrand De reddings boot ligt langszij, doch direct gevaar is er nog niet. 780 PASSAGIERS van het bij Ja pan in nood verkerende Rus sische schip „Dwina" zijn allen aan boord genomen van ter hulp gekomen Sovjet-schepen. MGR\ Over een maand x „Heilige Oorlog" in Palestina 7 UIT: Socialisten-congres over plan-Marshall Mijnramp bij Metz Seyss-Inquart rapporteerde Hod strijd tegen Hitier zin Noorwegen centrum van spionnage Ook een Nederlander slachtoffer van de vliegramp bij Parijs BIJ, DE achtervolging van een deser teur loste een maréchaussée in Amsterdam een schot, dat ongelukki gerwijs een voorbijganger levensge vaarlijk trof. DIT JAAR staat Europa een vreed zame invasie te wachten van 125.000 Amerikaanse en Canadese toe risten. NEDERLANDSE PLOEG VOOR ST. MORITZ Zo vielen de punten Zacht weer Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: f j Aernoudts. C. J v Hooteghern. A. E. Langenhorst, Mr. Or. L J. J M. Mes. Mr H. B B de Rechter Versch«nt elke Berkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar- '£aal, per post t 4 25. per week (uitsluitend bu niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen jWroor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) 1 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God. Koningin ea Vaderland (Van een bijzondere medewerker) "TI/TEN KOMT er licht toe vergelijkingen te maken. Een maand geleden zag ik op de Merwedekade in Rotterdam het troepenschip „Sloter- dyk vertrekken met 1700 militairen aan boord, en de onmiddellijke indruk die ik van hen kreeg, was dat hun helm te wijd was en hun geweer te zwaar, omdat hun gezichten eigenlijk nog te jong waren voor een sol daat. Zaterdagochtend was ik aanwezig bij de debarkatie van m.s. „Nieuw Holland", dat 1200 militairen naar Nederland bracht. Een groot vers? heb ik evenwel niet gemerkt. Ze zyn iets ouder, iets bruiner, maar op het eerste gezicht lijken ze zeer op die anderen. Maar als je hen spreekt, zie je, dat ze wereld-ervaring en een ruimere horizon gekregen hebben. Of de oorlog hen werkelijk veranderd heeft weet ik niet. Zij zelf zullen het ook niet zeker weten, omdat het zeer lastig is, zichzelf te analyseren. En misschien zal het geliefd „Bij ons in Amerika" der Mariniers hun woon plaats te klein gemaakt hebben... ft\e donkerte lag nog over het IJ, toen we naar de Java-haven voe ren, maar toch hadden de vele licht jes iets feestelijks en hier en daar wapperde er een vlag, want Vrijdag was het eerste grote contingent mi litairen uit Indië aan boord van de „Nieuw Holland" in Amsterdam aan gekomen. Daar de verschillende fa milieleden, die om begrijpelijke ie- denen niet op het ontschepingsterrein waren toegelaten, toch hun moeite beloond wilden zien; voeren zij, over een afstand van twintig meter een zeer luidruchtig gesprek met de hoge scheepsromp, hoewel die gesprekken bedoeld waren voor de figuurtjes hoog aan de railing. Om kwart over negen begon de ontscheping! En terwijl het trompet- lercorps uit Amersfoort het Eim- Bburgs Volkslied inzette, daalden de i&eerste Limburgers de loopbrug af. Om voortdurend muziek te hebben, was er ook een versterkers wagen van de NI WIN, en de VHK-ster die tot taak had om zoveel mogelijk geluid uit de zes luidsprekers te halen, dook tëlkens wanneer ze een plaat opge zet had, diep weg in haar kraag.... vanwege het lawaai. En heel hoog voor me zag ik over de railing het blauw van de Mari ne, met de witte muts, het donke re kaky van de Mariniers, het grijs blauw van de LSK en het gewone Ir kaky, met een zeldzame „vecht- y' pet". Langs een aparte loopplank brachten witkielen de bagage van r boord, en verscholen onder een grijs blauwe jas, gluurde een klein aap je naar buiten, en vlak ernaast een soldaat met een baby in zijn ar men en een... melkfles in zijn jas- i 'l zak. - Toen zag ik opeens de lange thuis- vaarder. Hij klom heel bëüaard Van boord, net als de anderen, maar hal verwege de trap, ziet hij ineens.... zijn meisje staa.n Toen zette hij zijn laatste militaire stormloop in: met 'n onberispelijke sprong nam hij de laat ste treden, en struikelend over zijn lange benen, rende hij de laatste me ters, hij haalde zijn armen uit, alsof hij sterren moest plukken en het meisje, dat toevallig erg klein was, keek eerst een beetje beduusd, toen ze zo'n woeste kerel op haar af zag stuiven, ze wist niet of ze zou gaan huilen, of lachen, in ieder geval stoof ze ook op hem af: ja, dat houdt ook geen sterveling uit.drie jaren zijn ook lang, ongelofelijk lang, en als je nu eenmaal bij de boot mag komen, omdat je verzorgster bent.... afijn, laat ze maar betijen, ze hebben het hard verdiend. De commandant vertelt EN TERWIJL de organisatie in de debarkatieloods op volle toeren ging draaien, vertelde ons de Com mandant van de „Nieuw Holland" Overste F. C. Werdmölder (Zwitser se afkomst, Heren") over de legale scheepshond (met papieren), en het aapje, dat ondanks zijn illegaliteit toch zeer populair was geweest, kort om over zijn belevenissen op de reis. Dit schip vervoerde een klein ge deelte repatriërende burgers, en een militair contingent, bestaande uit L. S.K. afgekeurd voor verdere dienst, f Verlofgangers der KNIL demobilise- I rende Mariniers en verlofsmensen van I de Marine. Zeer veel officieren en on derofficieren hadden de reis meege- maakt, en de altijd enigszins bestaan de rivaliteit tussen de verschillende legeronderdelen in aanmerking geno men, was de stemming zeer goed ge weest. Daar het schip in beheer was, hebben de koks van de Lloyd ook op deze reis, zeer vele vrienden gemaakt, en de soldaten waren zo verrukt ein delijk weer eens aardappelen te eten, dat de blauwe en glazige exemplaren (de aardappelen waren niet lang houd baar) zonder commentaar achter de kiezen en in de doofpot gestopt wer den. Op 11 Dec. waren ze uit Priok vertrokken en via Batavia en Soera- baja, waren ze de reis begonnen. In de Middellandse Zee had men 24 uur vertraging gehad door het zware weer daar in verband met de zware lading niet op volle kracht gevaren kon wor den. TTET tot troepenschip omge- bouwde m.s. „Nieuw Holland" bereikte Vrijdagmiddag om vier uur de Java-kade in Amsterdam na een reis van 28 dagen. Gene raal Kruis en Mevr. Kruis waren Zaterdagochtend ter begroeting aanwezig. Dit contingent vormt het grootste dat tot heden uit In donesië terugkwam, en dat direct na debarkatie zal kennis maken met de nieuwe demobilisatiemaat regelen. De organisatie van het geheel rustte, zoals altijd, in de zeer ervaren handen van de Di recteur van het Verkeerswezen Gen. A. H. Nijhoff. Er waren 276 Brabanders en 148 Zeeuwen en Zuid-Hollanders, onder hen. TAERSTMIS vierden ze in de Rode Zee, met Kerstbomen en Kerst mannetje en Nieuwjaar met oliebol len en rumgrok. De kinderen aan boord hadden een eigen Kerstmaal gehad. Onder de reis was er een baby ge boren, en na veel peinzen besliste de vader: de nasm zij Nicolaas Huibert, als dankbare herinnering aan Nieuw- Holland. Sabang. Aden en Port Said en Al giers waren de bunkerplaatsen ge weest, en gisteren om vier uur waren ze de sluizen in IJmuiden binnengelo pen. Hier werden ze verwelkomd door de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, J. C. Buhrmann, terwijl Gen. Nijhoff in Amsterdam ter begroeting aanwezig was, namens de Minister v. Oorlog. Van boord A LS EERSTEN gingen de Limburgers van boord, gevolgd door Braban ders en Zeeuwen. In de feestelijk ver sierde debarkatie-loods werden de sol daten geregistreerd, .kregen ze geld, koffrie, fruit, een lunchpakket, sigaretten, en op het einde de bus naar huisIk zag er staan, bij de afdeling Zeeland L. Felius uit Renesse en de Marinier de Jong uit Middelburg, na een dienst tijd van 11 jaar ging Houmis van de KNIL weer eens vjer maanden in Zee land kijken. Maar veel van Brabant of Zeeland kon ik nog niet vinden. Iets „Goes" heb ik dan toch gevon den, en wel midden tussen de lunch pakketten: de VHK-ster S. Timmerse, een van de meisjes die vandaag het enorme werk gepresteerd hebben om 1200 hongerige soldatenmagen te vul len. Zielsgelukkig rpOEN ZAG IK.... weer de lange thuisvaarder die stevig gearmd al leen maar glunderde. Ik kan er niets aan doen, maar voor mij was dit stel letje van veel meer belang, dan alle feiten en bijzonderheden die er aan zo'n massale ontscheping vastzitten. Laat hij nu een beetje erg lang. en zij een beetje erg klein geweest zijn. ze waren zielsgelukkig, en je gunt hen dit zo graag. Want wat geeft het nu of ze in de Middellandse Zee wind kracht 7 tot 8 hadden en dat er bij Biscaje 70 pet. voor lijk over de ver schansing hina of het nu een kranig marinier uit Soerabaja is, of een ad ministrateur uit Batavia: ze zijn weer thuis. Van de nieuwe demobilisatiemaat regelen weten ze over het algemeen nog zeer weinig. Ze hebben alleen in de Indische pers gelezen dat er in Ne derland 100.000 arbeidskrachten nodig zijn, waarop ze reageerden met „dan zijn wij de eersten", maar anderen zien op tegen de weg terug: Wij zul len ons nooit meer kunnen aanpas sen." Nu zijn het nog soldaten, straks burgers, die veelal opnieuw moeten beginnen, die op ons rekenen, zoals wij net op hen deden. Wat me opviel, was aat. ze zich vol komen niet bekommeren over de gro te politiek. Toevallig hoorde ik dat hun commentaar, bij het passeren van de „Renville" zich beperkte tot: „Mot je kaike, wat een sloepe" en dat kan ik goed begrijpen. Veel zijn er die naar Indië terug willen. Eentje gaat terug.als omroeper bij radio Ban doeng, en anderen willen planter wof den. Maar ze zijn allemaal dolgeluk- dig om weer thuis te zijn. En vanmiddag of uiterlijk vanavond zullen ze allemaal hun laatste storm loop ondernemen, naar hun meisje, naar hun thuis. Eindelijk thuis, want dat is toch de allesoverheersende gedachte die soms wel schuil kan gaan onder vlagver toon of de spanning van een actie, maar die toch altijd blijft. Het grote verlangen van de 1200 thuisvaarders van vandaag en van hen, die nog ach terblijven en de dagen afkruisen op hun kalender. Voor mij was die lange Limburger de belangrijkste soldaat. TN Augustus van 1947 brandden de Veemarkthallen in Den Bosch af. De Bosschenaren klaagden: ook dit nog! Ze legden de handen niet in de schoot en spoediger dan verwacht mocht worden begon men het zwaar gehavend complex te herstellen. De enorme houten spanningen leverde Tsjecho-Slowakije en de aannemer begreep zijn taak en vordert zo snel dat vóór de zomer in het land zal zijn het troetelkind van oud-burge meester van Lar.schot weer van zijn brandwonden zal zijn hersteld. Er komt, zo men weet, de nationale ten toonstelling van „De Zilveren Schelp" en burgemeester Loeff, die voorziet dat de hallen ook kimnen dienen' voor tentoonstellingen, congressen, meetings e.d., heelt nu besloten de hallen niet meer te noemen naar de dieren, die er verhandeld worden, maar naar de leden van ons vorstelijk, huis. De grootste hal zal de Konin-" ging Wilhelminahal worden gedoopt en het zal juist deze hal zijn die voor grote bijeenkomsten geknipt is. Ze kan verwarmd worden, heeft een effen vloer en nu krijgt ze nog een imposante decoratie, welke een blij vende herinnering zal uitmaken aan het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin, dat in Augustus a.s. zal worden herdacht. Toen Den Bosch in 1895 700 ja ren bestond, waren het kunstlievende Bosschenaren die de jonge Bossche kunstenaar Antoon Derkinderen op droegen in het Bossche stadhuis wand schilderingen aan te brengen. Die opdracht slaagde ten volle en nog steeds vormen ze een bezienswaar digheid van de eerste orde. Wat in 1895 geschiedde, wordt in 1948 herhaald. Het is nu de jonge Bossche kunstenaar MARIUS DE LEEUW, die opdracht zal ontvangen om in de Koningin Wilhelminahal een muurvlak van 50 x 8 meter te vuïlen met een staal van monumenta le decoratieve schilderkunst, dat het gouden majesteitelijke jubileum tot uitgangspunt zal hebben. Het zijn wederom kunstlievenden In IJmuiden liet het enthousiasme nóeh aan boord nóch aan de wal, iets te wensen over, toen de Nieuw-Holland binnenliep. die De Leeuw hiertoe in staat zullen stellen en daar de jongste Prix de Rome-winnaar wegens de onzekere toestanden in het buitenland niet de opdrachten kan uitwerken, welke zijn talent oproept, zal hij in zijn vaderstad een oeuvre kunnen schep pen, dat kan voldoen aan de voor waarden, welke aan de prijs zijn verbonden. Den Bosch is voornemens bet Ko ninklijk jubileum in de week van 31 Augustus6 September zo te vie ren dat het culturele element een duidelijk accent zal krijgen. Zo zal Herman Moerkerk de optocht ont werpen en er is nog veel rneer. Een dezer dagen gevormde groep Bossche kunstenaars en organisato ren gaat met grote voortvarendheid werken aan de reeds in Augustus j.l. door de vereniging „Koninginnedag" ontworpen plannen, waarvoor zij ve ler hulp inriep en waarvan burge meester Loeff voorzitter, en de voor zitter van „Koninginnedag", de heer Carel Verhees vice-voorzitter is ge worden. Borne in rep en roer (Eigen berichtgeving). JN DE bezettingstijd werd een villa te Borne (O.), bewoond door een zekere familie Jageneau, waarvan een zoon SS-er was. Onmiddellijk na de bevrijding werd de familie ingere kend, aangezien ook de andere leden bezwarende feiten werden tenlaste ge legd. Kort nadien werd de villa ge vorderd door geallieerde legerautori- teiten. Inmiddels blijkt thans, dat de waardevolle antiquafe inboedel spoor loos is verdwenen. De Centrale Ver mogensopsporingsdienst speurt thans met de naar België uitgewezen mevr. Jageneau de gehele omgeving af. Ve le inwoners van het anders zo rustige dorpje worden aan de tand gevoéld. TJE VOLGENDE achttien ploegen zullen deelnemen aan de Zes daagse die van 6-12 Februari a.s. te Antwerpen plaats heeft: Schulte-Boeyen (N.), Strom- Arnold (Austr.), Lesueur-Giorget- ti (Fr.), Lapébie-Seres (Fr.), Pe ters-Bijster (N.), Bruneel-Naeye B.), De Meulemeester-Verboven <B.), Carrara-Le Nizerhy (Fr.), Adriaenssens-Bruyland (B.), Kint- Depredomme (B.), v. Steenbergen- Ockers (B.), Janssens-v. Mierlo (B.), De Kuysscher-Spelte (B.)., Thyssen-De Pauw (BV Verhaegen- Labrosse (B.), Kaers-Fruythof (B.), Acou-Somers (B.V en de Baeker- de Stobbeleire (B.). Rector Mommer- steeg Hugh Gibb- son (comm. 82ste Airborne-divisie) en James M. Gavin bespreken de plan nen tot wederop bouw van onze R.Kr Universiteit te Nijmegen. Aan boord van het Amerikaanse schip s.s. .Hastings" dat Dinsdag ochtend uit Rotterdam vertrok, werd 's nachts, toen de boot juist buiten gaats was, een 13-jarige verstekeling ontdekt, die zich Jack Macdonald noemde en zeide in Missouri geboren te zijn. De kapitein, die er weinig voor voelde de jongen mee te nemen, daar het meebrengen van versteke lingen in Amerika groite moeilijkhe den voor de gezagvoerder oplevert, liet zijn schip voor de Nieuwe Wa terweg kruisen, om de jongen aan de loodsboot mee terug te geven. In H. van Holland ontfermde de politie zich over de knaap en leverde hem af aan de vreemdelingendienst te Rot terdam. Daar vertelde de jongen zijn levensgeschiedenis. In 1939. toen hij dus vijf jaar oud was. arriveerde hij met zijn vader die met een vlooien theater de kermissen afreisde uit Amerika in België. De oorlog kwam en vader en zoon werden door de Duitsers gevangen genomen en in 'n gevangenis te Breslau opgesloten. Toen deze stad door de Russen be vrijd werd werd de jongen vrijgela ten; van zijn vader -was echter geen spoor te bekennen. Al zwervende kwam hij bij een Amerikaans leger onderdeel terecht dat hem tot mas cotte promoveerde. Ook na de wa- Denstilstand bleef hij bii het leger en bereisde verschillende Euronese lan den om tenslotte weer in Duitsland terecht te komen. Dsar probeerde hij nanieren te krijgen'om naar zijn ge boorteland terug te keren hetgeen hem echter niet gelukte. Men advi seerde hem naar Nederland te gaan en zich daar tot de Amerikaanse con sul te wenden. In het begin van het jaar wist hij clandestien met een verlofgangers- trein in de Hoek te komen waar hij echter gesnaDt werd. Men wilde hem over de grens zetten doch voor dit plan tot uitvoering kon worden ge- ^E ARRESTEERT) werden in Eindhoven notaris D„ accoun tant G. en makelaar P., in verband met een grote smokkelaffaire, die te Eindhoven werd ontdekt. De verdachte personen zouden zich bezig gehouden 'hebben met het verhandelen van geld- en gelds waardige coupures, benevens edel stenen, die in Duitsland van in nood verkerende burgers zouden zijn aangekocht. Een juffrouw smokkelde de diamanten en edel stenen over de grens. Wel een zeer onedele handel in brillant. jyjAASTRICHTSE RECHERCHEURS borgen vijf opgeschoten jongens op, die met een machinegeweer een bakker in Amby dachten te beroven. Het M.G. werd ook opgeborgen. A CHTER SLOT EN GRENDEL kwa men Hitiers tolk, Dr. Paul Schmidt in de Am. zone van Duitsland, alsmede drie complotteurs van de Zwarte Ma quis in Frankrijk. J)E FRANSE BEVOLKING nam sinds de telling in 1946 toe met 700.000 zielen. Toch acht men het van belang m de komende jaren 2.800.000 buitenlandse arbeiders op te nemen. x QVERLEDEN is op 74-jarige leeftijd de heer H. Nijgh, oud-divecteui van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. pTROFESSOR PARHON zal president van het presidium der Roemeense volksrepubliek worden. JpRANKEERZEGELS van het nieuwe type zullen aan de postkantoren verkrijgbaar zijn in de waarden van 5 cent (geelgroen), 7,5 cent (roodbruin) en 12.5 cent rood. F, .T(JO STEN', Apostolisch Vi caris van Tatung Fu in Noord- China heeft om gezondheidsredenen aan de Paus ontslag als zodanig ge vraagd. e MAN heeft des Zondags dienst met zijn rijwiel en omdat ik ook wil. fietsen heb ik maar een rijwiel gestolen, beweerde een vrouwtje van een agent in Parijs. Als alle politie vrouwen zo zouden denken.. bracht, nam hij weer de benen en trachtte opnieuw Hoek van Holland te bereiken. In Rotterdam wist hij zich toen aan boord van de „Has tings" te verstoppen, daar dit hem wel zo doeltreffend leek. Ook deze poging liep op niets uit. De vreem delingendienst zal nu met behulp van het consulaat uitzoeken, of hij wer kelijk de Amerikaanse nationaliteit bezit. T^E VOLGENDE zes namen worden genoemd als vermoedelijke leden van de Interim-regering in Indonesië: Raden Abdoelkadir, Wisaksono Wir- jodihardjo (burgemeester van Buiten zorg), professor Hoessein Djajadining rat (voorzitter van het Komité Indo nesia Serikat), Pangeran Kartanegara (voorzitter van de Raad van zelf be stuurders in Oost-Borneo). mr. Teung koe Dzoelkarnain (lid van de voorlo pige raad van Sumatra's Oostkust). De zesde naam is Santoso. Vermoedelijk wordt bedoeld Raden Soerio Santoso, adviseur van dr. van Mook. Sjarifoeddin pessimistisch. HET HOOFDKWARTIER van de Arabische guerilla-strijdkrachten in Palestina, dat zich ergens in de bergen bevindt, werd meegedeeld, dat duizenden Arabieren zich bij de gue rilla strijdkrachten hebben aangemeld en nu intensieve training ondergaan. Over een maand zou een gedisciplineer de strijdmacht tot actie gereed zijn. Deze actie zou tevens het sein zijn voor grootscheepse gevechten om het bezit van Palestina. De legendarische Arabierenleider Fawzi Bcy Kawoeki bereidt een invasie uit Syrië voor. In de Arabische vesting in de bergen wordt vol verwachting en opwinding over de komende gevechten gespro ken. T\E CONFERENTIE van socialisti- sche partijen over het plan-Mar shall te organiseren door de Britse Labourpartij, zal te Londen gehouden worden* op 21 Maart aanstaande. De uitnodigingen zullen door de Britse Labourpartij en de Franse socialisti sche partij gezamenlijk worden gedaan Aan de conferentie zullen, behalve de Engelse en de Franse, ook deelnemen de Zweedse, Noorse. Deense, IJsland se, Nederlandse, Belgische. Luxem burgse, Duitse en Oostenrijkse partij. Negen doden ^TENGEVOLGE van een ontploffing in een mijn bij Metz werden on geveer 50 mijnwerkers van de buiten wereld afgesneden. Volgens tot nu toe binnengekomen berichten konden alle slachtoffers op vijf na worden bevrijd. Er zijn reeds negen doden te betreuren, terwijl on geveer dertig personen met ernstige brandwonden en vergiftigingsverschijn selen in een ziekenhuis werden opge nomen. rpOEh OJARIFOEDDIN, A goes Salim en Sjahrir hebben Vrijdagavond te Singapore urenlang geconfereerd over de politiek van de Republikeinse re gering. Zaterdagmorgen becaf het ge- zeisehao zich op we» naar Sumatra. Uit goede bron wordt nog vernomen, dat de Nederlanders een antwoord in zake het cease-fire" binnen enkele dagen zouden eisen. Deze eis zou door een lid van de Commissie van goede diensten, wiens naam niet genoemd is, aan Sjarifoeddin voor diens ver trek n"ar Singapore zijn meegedeeld. Sjarifoeddin zeide pessimistisch te ziin over de situatie. Tevens dee°lde hij mede, dat hij naar Fort de Koek zou vertrekken om overleg te pleeen betreffende de sensationele ontwik kelingen en de situatie op Java. Hij zeide voorts, dat de Republiek haar eigen ideeën heeft omtrent de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. De Republiek stelt zich bijv. niet zulke kieine staten als Ban- ka voor en voorts zijn er bij de hui- ge staten gebieden, waarvan het be stuur en de „onafhankelijkheid" niet door de Republiek worden erkend. Voorbeelden daarvan zijn West-Java en Madoera. Kaiser over Sovjet-methoden TN GESPANNEN verwachting wordt in Duitsland thans de eerstvolgen de zitting van de geallieerde bestuurs raad tegemoet gezien, waaroo het Sov- jetbestuur zal worden uitgenodigd, deel te nemen aan een geldsanerings- plan voor geheel Duitsland. Afwijzing hiervan zal de voorlopige verdeling van Duitsland bekrachtigen. De bij eenkomst was aanvankelijk vastgesteld op 20 Januari, doch een woordvoer der van de Britse bestuurs-commissie liet doorschemeren, dat een uitstel der bijeenkomst waarschijnlijk is. Jakob Kaiser gaf wat hij noemde een pijnigende schildering van de me thoden volgens welke in de Sovjetzo ne politieke druk wordt uitgeoefend. Hij zeide, dat de verandering door dwang nooit zo sterk is geweest als thans en vroeg zich af welke zin de stryd tegen Hitler heeft gehad, wan neer thans opnieuw de rechten van de mens met de voeten worden getre den. TTET CONSERVATIEVE, te Oslo ver schijnende blad „Morgenbudet" be vat op de frontpagina een artikel on der de kop: „Uitgebreide spionnage in Noorwegen". Hierin worden de grote mogendheden beschuldigd van spion nage op grote schaal. Het artikel is voornamelijk gericht tegen de Russen, die volgens het blad de methode toe. passen, waarbij een schip bij een stra tegisch punt in de buurt van een of andere verdedigingsstelling aan de grond laten lopen. Bij de hierop vol gende bergingswerkzaamheden zouden een groot aantal Russen zich lange tijd in de omgeving ophouden. Bij Kristiansand b.v. zouden de Rus sen maanden bezig zijn geweest met het bergen van een klein walvisvaar tuig Hetzelfde zou bij Bergen geschied zijn. Onlangs zou een Russisch schip de „Ryskir", dat uit Odessa kwam, vlak in de buurt van een fort buiten Harstad (in 't Noorden van Noorwe gen) aan de grond gelopen zijn. Deze drie plaatsen zijn, aldus het blad. de hoofdkwartieren van resp. het Zuide lijk, Westelijk en Noordelijk militair district. De geallieerde mogendheden zouden tevens pogen, te weten te ko men, welke Noren met haar sympathi seren. TN het St. Laurentiusziekenhuis te Gimiékéh is Zatérdag 10 Januari op 66-jarige leeftijd overleden, de heer D. Slootmaekers uit Oosterhout. De overledene was een bekende strijd bare figuur op middenstandsgebied en in de Katholieke Middenstandsbewe ging vervulde hij verschillende func ties. Zo was hij o.m. Voorzitter van de Kath. Middenstandsbond in het Bisdom Breda en lid van het hoofdbe stuur van de Ned.. Kath. Middenstands bond. Ook op ander terrein was hij actief werkzaam. Voor zijn vele verdiensten op sociaal gebied werd hij bij gelegenheid van zijn 60ste verjaardag door Z H. Paus Pius XII begiftigd met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De overledene was tevens Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Woensdag a.s. zal de uitvaart plaats hebben om 10 uur in de parochiekerk van St. Jan te Oosterhout, waarna de begrafenis op het R. K. Kerkhof aldaar IN SEYSS INQUART zes we ken in ons land was. vertelde hij in een lang rapport aan de Führer, wat hij over mensen en toestanden hier te lande dacht. Dit rapport is thans openbaar gewor den. Enkele karakteristieken, door Hitiers trawant ten beste gegeven, mogen hier volgen: Mussert: naai- zijn geaardheid een liberaal nationalist met een poging tot fascistische methoden, die uiteindelijk bang is voor het Groct-Duitse Rijk. Zijn politieke kwaliteiten zijn nauwelijks die van. een gemiddelde gouwleider. Rost van Tonningen: een harts tochtelijk en indrukwekkend spre ker met zeer veel energie, die zijn kracht niet in zichzelf vindt. Graaf d'Ansembourg: geen uit gesproken persoonlijkheid. Van Geelkerken: zeker een vast besloten tegenstander van de de mocratie, echter gereserveerd te genover het Groot-Duitse Rijk. Arnold Meyer: leider van een katholiek-fascistische groep, die in de zuidelijke provincies zijn aan hangers heeft, ongetwijfeld aan het katholicisme is gebonden, maar die beslist stelling neemt tegen de liberaal-democratische rich ting. Colijn: ofschoon hij is door drenkt met liberaal-Westerse op vattingen en als uitgesproken Cal vinist ontoegankelijk voor natio- naai-socialistische denkbeelden van welke aard dan ook, zou toch zijn heerszuchtige natuur en zijn behoefte zich te laten gelden hem wel eens kunnen verleiden op po litiek gebied zaken met de bezet tende macht te doen. Nog een interessant nootje uit het rapport: Er ziin concrete aan wijzingen, dat NSB-ers in de uni form ran Nederlandse soldaten ten gunste van de binnerukkende rUkstroepen hebben ingegrepen.... TWTAAR BEKEND is geworden is een van de veertien slachtoffers van de vliegramp nabij Parijs zoals men weet stortte op 6 Januari een li.in- vliegtuig van de dienst Brussel-Parijs der Air France- met elf passagiers en een vijfkoppige bemanning neer ir. Felix Leo Pelster. De heer Pelster was opgegeven als een der beide slachtoffers van Engel se nationaliteit. Hij was Nederlander van origine. Na voltooiing van zijn studie te Delft, waar hij heb» mijnin genieursdiploma behaalde, vertrok hij in Aug. 1926 naar Zuid-Afrika. Daar bewoog hij zich op het gebied der mijnbouw, meer in het bijzonder hield hij zich bezig met de studie der we tenschappelijke gouddelving. Zodra het onderzoek is gesloten en de stofielijke resten van de slachtof fers zijn vrijgegeven, zal dat van ir Pelster naar Amsterdam worden ver voerd en bijgezet in het familiegraf op 'de begraafplaats St. Barbara. (Van onze Haagse correspondent). JJ® ONLANGS opgerichte stichting Transmigratie „Nederland-Over zee is voornemens reeds in Juli of Augustus de eerste groepjes pioniers uit te zenden naar Nieuw-Guinea ter voorbereiding van een grotere trans migratie. Men wil er proefbedrijven stichten en een basiskamp opzetten In September, October, November en December wil men de volgende pio niergroepen laten vertrekken naar Hollandia, Brabantia, Tubantia en Fri- sia. De voorlopige basis heeft men ge- piojecteerd in Hollandia. Frisia meent men geschikt te kun nen oordelen voor veeteelt en Tuban tia voor de katoencultuur. De finan ciering wil men doen geschieden door een nieuwe N.V. Nederland Overzee Ontwikkelings Compagnie (NOOC) die een geprojecteerd maatschaoDelijk ka pitaal dient te krijgen van f iOO.ÖOO.OOO waarvan voorloDig geplaatst worden f 5.000.000. De plannen zijn zeer groots opgezet. Men wil zelfs een Raad van Bijstand stichten bestaande uit 17 le den, die de naam zal ontvangen „He ren XVII" alsmede zal men pogen een regeringscharter te verkrijgen voor bepaalde gebieden van Nieuw- Guinea. De Heren XVII zullen beken de persoonlijkheden zijn uit het Ne derlandse economische- en politieke leven. TVE COMMISSIE voor het hard- rijden van de K.N.S.B. zal het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité adviseren de Neder landse hardrijderspioeg voor de Olympische Winterspelen te St. Moritz uit vier rijders te laten be staan, te weten: Broekman (de Lier), Langedijk (Oudkarspel), Huiskes (Wierden) en de Koning (Purmerend). Het ligt verder in de bedoeling deze vier rijders in te schrijven voor alle nummers, dus de 500, 1500. 5000 en 10.000 meter, terwijl te St. Moritz zal worden uitge maakt, op welke afstanden de vier rijders definitief zullen starten. VOETBAL. Eerste klasse. District III. Quick- AGOVV 5-3. District IV. Spechten-Eindhoven 0-2. Maurits-Longa 2-0. Helmond-TSC 7-1. Bar. DNL-Sitt. Boys 1-2. Distriet VI. VVV-Limburgia 0-1 Sportclub Emma-Helmondia 4-1. MVV PSV 2-2. District IV. Tweede klasse A: RBC- Internos 1-4. Tweede klasse B: Concordia-Schiju del 2-2. DESK-RKC 3-0. Zwaluw-Mulo 5-1. Wilhelmina-RAC 2-1. Derde klasse C. WVO-Hieronv- mus 1-2. Derde klasse E. MOC-RKFC 7-3. Nw. Borgvliet-Zierikzee 2-2. Derde klasse F. Steen-Hulst 4-0 Clinge-IJzendijke 3-2. Axel-Sluiskil 8-0 Vierde klasse E. Hoeven-HSC '28 9-2. Mtto-Virtus 5-1. RSV-Halsteren 2-3. De Patrijzen-NSV 1-2. AFD. BRABANT. BSC II-GSC 8-1. NZM 2-Boeimeer 4 1-5. Noad 2 TSC 2 0-2. AF. ZEELAND. Steen 2-Halsteren 2 3-0. Clinge2- IJzendijke 2 3-2. HANDBAL. Heren. PTT-EBHV 0-21. Fidelis -EBHV 2. Bij 0-0 stand na 17 minuten Dames. Volt 1-EBHV 1 2-6. HOCKEY. Zuid. Eerste klasse. Venlo Girls-Tilburg 1-4. HTCC-EMHC 0-2. Heren. Eerste klasse A. Tilburg- Venlo 3-6. HTCC-Breda 2-2. Eerste klasse B. Maastricht-Zwart Wit 0-2. EMHC-Push 3-4. Tweede klasse B. Forward 2- Eindhoven 2 1-0. Den Bosch-Hoco 1-1. Huac 2-Tilburg 3 7-0. KORFBAL. Zuid. Ie klasse. Eindhoven-Deto 0-8. PSV-Odilo 16-2. Weersverwachting tot Maandag avond: Zwaar bewolkt met nu en dan regenbuien en enkele opkla ringen. Aanvankelijk afnemende-, later weer tot krachtig toenemen de- en aan de kust tijdelijk storm achtige-, naar Westelijxe richtin gen omlopende wind. Zacht weer.

de Stem | 1948 | | pagina 1