RBARON" EN „Economische opmars" naar Djokja Na tien jaar energieke arbeid IS JISE Rode Spin weeft geheim web e Vereniging - IAVY" Militairen keerden terug Belangrijke beslissingen op til. „Com missie van goede diensten" heeft meer begrip voor Nederlands standpunt IN 'T KORT Druk gecoufereer in Djokja Munster schonk ons onafhankelijkheid 1T VJ K L Dl VIERDE JAARGANG No. 969 LVOND Markt, Goes :n u koopt Japon - lme koopt BREDA /LEUGELS HART" z A T E R D A G 10 JANUARI 1948 ROGRAMMA'S n VLISSINGEN 9 JANUARI Kan de republiek Indonesia worden afgeschreven Cursus in babytaai 4200 LITER MELK, 351 kilo kof- Overtrekkende depressie Effectievere strijd tegen veesmokkel De Nederlandse Maagd: Hij heeft toch n aapje voor me meegebracht Geheime Sovjet-politie op alle eventualiteiten in West-Europa Voorbereid Ook agenten in Nederland Spoorwegen gaan drastisch bezuinigen Distributienieuws Prof. dr. L. G. J. Verberne belichtte de betekenis van de wede van 1648 Rijksweg Breda—Moerdijk officieel geopend De laatste verkeersschakel in het grote verbin- Zwaluwe een zodanige wijziging in dingsplan Noord-Zuid - Ook voor verkeer met «ke moPlnsteu?nge' tanzfemfk België van grote betekenis Benzinevaten rolden Dr. Mes geen Kamerlid meer Christiansen in Febr. voor zijn rechters >or de opvoering van iWl XiD worden op DON. LNUARI a.s. ijzen bij „Sigarenma- raat, Goes. HET BESTUUR VDAALSE BAND TARS" 855—00 VOENSDAG 14 JA- komieken van on- nergie laten iedere van de lucht. Komt 870-O gang alle leeftijden. DAG 12 JANUARI, luccesfilm. jaren. hoonheid en emotie, doet trillen, ne edelstenen, schit- e. zo, dat u zich voor eft te schamen. net de hoogste on- 857-0 O u. Alle leeftijden. u. Op ZONDAG 11 i dramatisch, kome- A.RNELL ehandetl van vrou- der beruchtste ge- ontspanning en aan stelling door ieder (18 jaar) Op MAANDAG 12 lm van ee.. onver- e spanning en van het Internationaal nderscheiding. Een (18 jaar) G l'J JANUARI- ippodroom sensatie ian Navy loyal Cadian Navy revue en kleuren» het seizoen. Ver- NVANG 2.30 UUR DEN U1UARL Aanvang Basil Radford. Jngelse militairen rankrljk gevangen sver het leven van en 4.30 uur. Uitgave van de „Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicht; A F J Aernoudts O J v Hooteghem. A E. Langenhorst. Mr „r a. J J M Me^. Mr H B B de Rechter Verschynt elke rerkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3 38 per kwar ia!, pel post r 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestellmg 0.26 Losse exemplaren 6 cent" Postrekenmg 278841 Prijzen jvooi buitenlandse abonnementen worden op aanvraag ver- Bureau voor Zeeuwseh Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236 Waarn directeur F J Alberts, hoofdredacteur; J J H. A. Bruna Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m voor Reclames (Ing Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp t 0.25 en t 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God. Koningin ert Vaderland 3OOOOOOO0OOOOGO ngekondigde films voor a.s. doch vanaf OOOOOOOGOOOOOOO i- AM 4 UUR gisterenmiddag meer- I de te Amsterdam de „Nieuw- Holland", die het eerste grote con- tingent gedemobiliseerde militairen t nit Indonesië naar het vaderland B heeft prebracht. In totaal waren 1205 pasaeiers aan boord, waarvan 83 le den van de Landmacht. ^254 man- schappen van de luchtstrijdkrachten 387 mariniers. 149 marinemannen met hun vrouwen en kinderen en 181 leden van h»t hernens-K N.I.L. met hun gezinn-n. Slechts 17 burgerpas- sa-ie-s hebben deze reis meege- c maakt. 'Gen.-maj. Niiho. sprak de manschap pen vanaf de kade namens de minis ter, van Oorlog toe. Voor hun' toekomst hebben vele der teruggekeerde militairen nog geen Vast; plannen: sommige willen de Kstand in Nederland aanzien om eventueel, als zij geen behoorlijke baan kunnen krijgen weei naar Insu- iinde terug te keren Anderen zijn blij dat zij weer in Nederland terug zijn cn gaan weer in hun oude be trekkingen. zoals sergeant Dirken uit Zundert, die weer naar de Raad van 'Arbeid in Breda gaat. Over het algemeen gesproken zijn de joneens erg blij, aat zij in Indo nesië zijn geweest, maar over hun oor SÖgservaringen spreken zij nog niet veel. Hedenmorgen om 9 uur 5 is de debarkatie begonnen. JN AFWAf HTING van de regeringsverklaring over de gewijzigde si tuatie in Indonesië, welke Dinsdag zal worden gehou den als de Kamer na haar Kerstreces weer hü één komt, doen er thans in parlementaire kringen geruchten de ronde als zou het optimisme van Dr. Beel niet zo zeer gebaseerd zijn op de betere verstandhouding met de republiek Djokja dan wel op het spoedig samenstellen van de in terim-regering cn een maatschappelijke, economische en staatkundige opbouw van Indonesië zonder de republiek. ET NIEUWSTE van het nieuw ste komt nu eens uit Engeland, aar een Londense kinderarts 'n •sus in babytaai op touw heeft [ezet. Hij heeft het babytaaltje platen opgenomen en de moe- Iers worden nu in de gelegenheid :esteld deze „taal" te beluisteren, e krijgen er tekst en uitleg bij. En zijn dan in staat hun babies te verstaan en eventueel in het zelfde taaltje van antwoord te die nen. Naai' onze ervaring is het eer- 'Ste niet zo verbazend moeilijk, het tweede wel. ofschoon wij .grote mensen" kunnen het op dat gebied toch ook een Reel eind - brengen, zonder speciale cursus. picrst wanneer onze levensstandaard weer omhoog gaat, zal er op rui mer schaal boter kunnen worden ge consumeerd, heeft minister Mansholt gisteren in zijn radiotoespraak over onze voedingsmiddelen verteld. <7 EM. JOH. KARDINAAL DE JONG heeft luit. kol. baron van Voorst tot Voorst, hoofdaalmoezenier van het K.N.I.L. op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Maj. aalmoezenier R. Verhoeven, plaatsverv hoofdlegeraal- t moezenipr in Indië neemt nu de taak bij. het K.N.I.L. ook op zich. Hoofdaal moezenier der Ned. strijdkrachten is ■geworden Mgr. H. van Straelen en hoofdaalmoezenier der zeestrijdkrach ten kol. de Sain. HPROEPEN der Chinese regering heb- ben met krachtige steun van de luchtmacht communistische troepen, die een aanval deden op Moekden, .Mandsjoerije's grootste stad, verdre ven. QOK IN KRINGEN, die in direct contact staan met de regering ver nam onze Haagse correspondent T,rii- dag, dat men in orede kring de hui dige republiek heeft afgeschreven. De economische en financiële inéénstor ting zou slechts een kwestie van maan den ziin. In dit verband wijst men niet alleen on het feit. dat de machts factor in Midden-Java zienderogen af neemt, doch dat er in feite ook niet gesproken kan worden van 'n geregeld en georganiseerd bestuur van Djokja over de grote uitgestrektheden van Sumatra. Daarnaast vernemen wü van diolo- matieke zijde, dat er vooral de laat ste weken bij de Commissie van Drie een beter begrip is gegroeid voor het Nederlandse standpunt (ook de Eng. Ders is verstandiger gewor den!, onder de druk der feiten wan- hooot ook de Commissie van Drie. Wel gelooft men in deze '-ringen, dat het mogelijk is de nartijen op een panieren contact büee.n te bren gen, doch men betwijfelt het te recht ten zeerste of dn bewindvoer ders van de failliete D >nk"i-bn-d-1 voldoende invloed en macht heb ben afspraken na te leven. Een ultimatum. men in Den Haag algemeen aan, dat we aan de vooravond staan van grote beslis- rvVERIGENS neemt TTaatr aldpmppn aaJ singen. De berichten volgens welke de Nederlandse Regering de Commissie van goede diensten heeft laten weten, dat Nederland-zich alle rechten voor behoudt, indien niet onmiddellijk over eenstemming wordt bereikt, hebben grote aandacht. In feite betekent de Nederlandse mededeling een ultimatum aan Djokja, een ultimatum dat volgens sommige berichten uit Batavia half Januari zou aflopen. Betekent nu dit alles dat er straks een militaire opmars naar Djokja zal plaats vinden, een radicaal middel dat meteen aan vele problemen een einde zou maken? Regeringspersonen weigeren welis waar niet deze mogelijkheid onder ogen te zien, doch betwijfelen of het zover zal komen. Eerder zijn zij ge neigd te spreken over een „economi sche opmars" naar Djokja. Immers, indien de Verenigde Staten van In donesië inderdaad tot stand komen en de verschillende autonome gebiedsde len voldoende sarnenwe-ken, ontstaat er een sterke economische eenheid en wordt de republiek in een hoek ge drongen. nog te meer omdat de repu bliek niet over middelen beschikt het contact tussen Java en Sumatra Vol doende innig te onderhouden Het ge volg van deze economische opmars zou een economische inéénstorting ziin van de reoubliek, die daarna, onder nieuwe leiding, wel genegen- zou ziin tot oprechte samenwerking te komen. Djokja-Makassar. T?EN GRANAAT van notabene 7 ton is bijgezet in het oorlogs museum te Londen. Het is een Duitse granaat, die door de Duit sers gebruikt had moeten worden bij het beleg van Sebastopol. Met het monsterkanon konden maar twee of drie schoten per dag gelost worden. Er waren 1500 man voor nodig om kanon en granaat te han- teren. JjJEN DERDE Rotterdammer is gear- T* resteerd in verband met de ont voering van de 71-jarige Rotterdamse tabakshandelaar. De sieraden die de gangsters de oude man hebben afge nomen, zijn nog niet terecht. Wel een deel van het geld. JjUZIAU zelf is stom verbaasd over de vele berichten volgers welke h(j weer zou gaan spelen „Er is niets van waar" zei hij onze Haagse cor respondent. „Ik ben nu 71 jaar ge worden enhet is welletjes ge weest." Buus blijft dus gewoon Bu- ziau en komt niet meer terug. OPAAK, de Belgische eerste minister, heeft zich rechtstreeks in verbin ding met Koning Leopold gesteld om zo te trachten een oplossing in de Ko J ningskwestie te vinden. Koning Leopold zal op 20 Januari J voor een vacantiereis aaar de Antil len vertrekken. Hij zal denkelijk met ^Ide „Sommelsdijk" reizen. IER AMERIKAANSE onderzeebo ten zullen worden overgedragen |n Turkije. Ze zijn »en deel van de 115 oorlogsscheoen die Turkije uit de S. krijgt. Griekenland krijgt 6 on- erzeeboten. Puur uit vriendelijkheid. pETERS, de simpele huisschilder uit Berlicum, bi'ikt inderdaad een aartsleugenaar. Al z"n verha'en over aijn ontsnapping uit een Russisch kamp ziin onjuist. Hü heeft het nu J zelf toegegeven. ^'e' kilo suiker en 500 gul- gesf°'cn te Amsterdam door en een 18-iari«e knaap. Zij I J Êevat en tegelykertijd 10 helers. 6«fonavondfaChtinS t0' Tijdeliik tot krachtige toenemen- e," naar richtingen tussen Noord en West draaiende wind. Meest zwaar bewolkt met nu en dan ouien. Iets kouder. Heden zon onder 16.49 uur en maan onder 15.05 uur. Zondag: zon op 8.45 uur en onder 16.50 unr maan op 8.44 uur en onder 15.34 unr. Maandag: zon op 8.45 nar en maan op 9.29 uur. Teneinde de smokkel van vee en paarden effectiever te kurtnen bestrijden, heeft het Bedrüfschap voor Vee en Vlees enige nieuwe wij zigingen aangebracht in de „Veror dening- grenscontrole vee 1946". ïn net vervolg zijn houders van paarden en runderen verplicht bij vervoer van deze dieren binnen 't grensgebied, zich tevoren bij hun plaatselijke bureauhouder te ver voegen en hem tevoren de ideuti- teitsbeschciden van de betreffende dieren over te leggen. Tegen afgifte van een aankoopver gunning zal dan de plaatselüke bu reauhouder een geleidebiljet afge ven. De ontvanger van de dieren is verplicht binnen 2 x 24 uur geleide- biljetten en identiteitspapieren over te leggen bij zün plaatselijke bureau- houder, die vervolgens deze stukken op de nieuwe eigenaar stelt. By vervoer uit het grensgebied moet de leverancier zich met de iden titeitspapieren bij de plaatselijke bu reauhouder vervoegen, die een ge leidebiljet afgeeft voor vervoer via een nader te bepalen doorlaatpost, waar de controle op de uitvoer uit het grensgebied plaats heeft on wel ke post vermeld wordt op het ge leidebiljet. lyrEN IS er evenwel van overtuigd, dat het einde van de moeilijkheden nog niet in zicht is Dit door het ke- flirt tussen Djokja en Makassar. Het zou immers wel eens kunnen blijken, dat Oost-Indonesië zich als officieel pleitbezorger voor de republiek gaat opwerpen. Uit het jongste besluit van de mi nisterraad van Oost-Indonesië is in middels al iets daarvan merkbaar. Men heeft zich aanstonds tot volle medewerking bereid verklaard tot het onverwijld vormen van een voor lopige federale regering voor Indo nesië. Eraan toegevoegd wordt ech ter: „en dat daarbij steeds rekening zal worden gebonden met eventue le dl;idwerkelijke deelname van de republiek". Eensdeels wordt verondersteld, dat de vrüage tussen Djokja en Makassar 'n gevolg is.van 't feit. dat den Haag naliet een volledige detail-regeling met Oost-Indonesië te treffen in den Haag wordt er op gewezen dat een principiële overeenstemming is bereikt en dat thans de ontwerp-overeen- komst wordt uitgewerkt anderdeels wordt de merkwaardige houding van Makassar geweten aan de omstandig heid, dat het het Oost-Indonesische kabinet president Soekawatti te pro- Nederlands vindt en dat er tussen hem en zijn kabinet moeilijkheden zijn. Batavia wil natuurlijk precies we ten wat er in Oost-Indonesië gaan de is en daarom zijn gisteren de he ren van Vredenburgh en Enthoven naar Makassar vertrokken om pools, hoogte te nemen. Einde Commissie van Drie. TJjokja vormt op het ogenblik een politiek centrum. Sjahrir en Hat- ta zijn er, beiden gehaald door Sjari- foeddin in een Amerikaanse Dakota, en ook de Commissie van goede dien sten is er au grand complet. Zondag wordt er vergaderd, ,om de bespre kingen te voltooien" heeft de Com missie meegedeeld. Daaruit wordt op gemaakt, dat de Commissie het einde barer werkzaamheden nabü acht, zo dat de komende dagen de grote be slissingen zullen brengen. Sjarifoeddin heeft intussen mee gedeeld, dat Djokja wel bereid is toe te treden tot de federatie, doch dat de republiek de half-autonome ge bieden op West-Java, Oost-Sumatra en andere gebieden welke onder Ne derlandse controle zijn gekomen, niet erkent. De republiek kan zich niet aansluiten bij staten waarvan het gebied aan haar behoort, zo zei hij. Hetgeen o.i. betekent, dat het aan sluiten van de republiek bij de fede ratie een farce is en dat dus van het deelnemen aan de federatieve rege ring door Djokja geen sprake kan zijn. En Djokja derhalve misgrijpt! /"'EN.-MAJ. Tchaparidze, de vroe- gere chef van de Sovjet-Repatri ëringscommissie in Duitsland, die weigerde om naar Rusland weer te keren en thans in Wcst-Ouitsland verblijft, heeft bijzonder interessante gegevens verstrekt over de na-oorlogse activiteiten van de geheime Sovjet- poVtie in West-Euorpa. Volgens Tchaparidze is het de 1NO, de AfC. Buiten'and van deze geheime politie (MGB) die het contact handhaaft met de leiders, van de communisti sche partilen iu Noorwegen, Neuer- land. België, Frankrijk, Zwitserland, I'alië en de bezettingszones van de Westelijke Geallieerden in Duitsland en Oostenrijk. Zo bevinden zich onder het perso neel van de talrijke Sovjet-repatrië- ringsaemmissies vele agenten van het MGB (Ministerie voor de veiligheid van de Staat, eertijds NKVD genoemd) Deze agenten worden zorgvuldig uit gekozen en daarna soeciaa.1 opgeleid. Verscheidene der meest bekwamen Wer den en worden benoemd in hogere functies, die welhaast steeds gecamou fleerd zijn. De luitenant-generaal Dra- Departementen ter navolging (Van onze Haagse correspondent). JJE NEDERL. SPOORWEGEN gaan drastisch saneren.. Een speciale commissie, welke met deze taak is be last, onderzoekt afdeling na afdeling. Op een afdeling werden drie van de vijf ambtenaren weg gesaneerd. Op grond van de tot dusver verkregen re sultaten gelooft men, dat op de mees te kantoren der N. S. vijftien procent vafi het personeel gemist kan wor den. Misschien willen de Spoorwegen deze commissie eens lenen aan Va dertje StaatOp departementen. gun. Hoofd van de Sovjfet-re>atriëririgs- missies in België en Frankrijk, en zijn adjudant, de generaal Vikhorex, heb ben in samenwerking met het MGB een belangrijk aandeel gehad in de opbouw van dit nieuwe systeem. In ieder van de bovenvermelde lan den heeft de INO er in de eerste plaats op gestaan, dat de volgens haar nooo- zakelijke centra van „politieke veilig heid" werden gesticht. Deze geheime centra moeten dienen als basis voor de communistische macht ingeval van ge wapend optreden tegen de reactie. Het behoort tot de taak van de centra voor „politieke veiligheid", ervoor te waken, dat het initiatief in handen van de „democratische" krachten blijft en tot en met wordt uitgebuit. De INO wordt sinds 1946 bijgestaan door agenten van de Poolse en Joego slavische geheime politie, alsmede door Russen, die een buitenlandse nationa liteit hebben verworven. Onder hun leiding werken talrijke organisaties, welke door de communisten gecontro leerd worden, zoals bijv. de Internatio nale Federatie van Vroegere Politieke Gevangenen. Onlangs werden talrijke agepten van de Poolse geheime politie door de INO gebruikt in Frankrijk, België en Neder land, maar de recente „affaire Chlod- niki" heeft het vertrouwen van de INO in deze lieden min of meer geschokt. Chlodniki, Chef van de Afdeling Bui tenland van het Poolse Ministerie van Veiligheid, bevindt zch momenteel in de gevangenis, onder beschuldiging van verduistering van fondsen, welke hem door de INO waren toevertrouwd om de activiteiten van de Poolse geheime agenten in het buitenland te bekosti gen. tot 15 pet. beperkt blijven. JJET JAAR L948 is het jaar der herdenkingen hij uitstek. Het gouden regeringsjubileum van onze Koningin, het 300-jarig bezit van onze onafhankelijkheid, en tenslotte het eeuwfeest van een waariük de mocratische grondwet, dat is zo de trits van nationale gebeurtenissen, die we dit jaar gaan vieren. De vereniging Katholiek Leven in Breda heeft dè herdenkingen ingezet met een waardige avond, gewijd aan de vrede van Munster, die ons land in 1648 de onafhankelijkheid schonk. Prof. cir. L. O. J. Verberne sprak deze avond over de betekenis van deze vrede. Na een schets van de po litieke verhoudingen op het einde der tachtigjarige oorlog het ging toen al niét meer om de onafhankelijkheid van Noordelijk Nederland, maar om de staatkundige leiding in W.-Europa, die door Frankrijk werd begeerd schilderde prof. Verberne in den bre de de directe voorgeschiedenis van de vrede van Westfalen, met zijn gekon- kei en intriges, die ondanks het én rijksbureaux enz. zou het zeker niet j langdurig verzet van Zeeland 1 1"'" I Utrecht eindelijk op 15 Mei 1648 tot dering in het feit, dat de katholieken de ratificatie van 't verdrag leidden. Ondanks alle menselijke kleinheid, die zich bi.i de totstandkoming van het verdrag openbaarde, bleef toch dit grote feit, dat de onafhanke lijkheid van de Republiek nu defini tief gevestigd was. Het traag verloop van de onderhandelingen werd riiet veroorzaakt door Spaans verzet, tegen de onafhankelijkheid, maar het grote obstakel was, of de Reoubliek zich al dan niet van Frankrijk zou distan- ciëren. Daarom was het feit, dat de Re publiek het Franse bondgenootschap doorbrak even belangrijk als de er kenning van onze onafhankelijk heid door Spanje. Het Franse ab solutisme immers was op dat ogen blik het grote gevaar voor West- Europa. Dat de Republiek alle gedachten aan de 17 provinciën opgaf, is een onmid dellijke inleiding op de taak, die de historie haar in de volgende halve eeuw zou opleggen. Spoedig al moest ze de Zuidelijke Nederlanden tegen de Franse expansielust beschermen. Voor deze bescherming van de eigen Ne derlanden, tevens verdediging van 't Europese evenwicht, legde Munster de grondslag. TVaarop behandelde prof. Verberne de vraag, noe wü als Katholieken moeten staan tegenover de Munsterse vrede. Die vrede bracht geen veran- (Van onze redacteur) J)E LAATSTE SCHAKEL in het wegennet ter verbmding van het bar- ??rd,er ™et het warrae Zuider> is gelegd: gisteren werd de rijksweg Bieda—Moerdijk officieel door de burgemeester van Breda, mr. dr. Claudius Prinsen, opengesteld. Een laaghangend wolkendek legde als het ware de nadruk op de plechtigheid van dit ogenblik, waarin het resultaat van tien jaar energieke arbeid van ontelbare mannen met een enkel woord en een symbolisch gebaar in gebruik werd gesteld van het algemeen belang. Algemeen in de meest ruime zin van dit woord, want met slechts Noord-Brabant, maar ook het gehele Noorden van ons and en met te vergeten handeldrijvend België ziet hier als met één sl<ig de oeiricsde tussen Noord en Zuid weggevssgd. werd vertraagd. Spr. wees voorts op de technische bijzonderheden van de weg zelf, zwaaide lof toe aan de Bailey-bruggen en was niet minder karig in zijn lof aan de politieke de linquenten, die met ongemeen grote werklust en ijver aan dit voor het algemene welzün zo belangrijke ob ject hadden gewerkt. Industrialisatie /GISTERENMORGEN om elf uur werden büeengekomen autoritei ten en belangstellenden door ir. Le Cocqigne de Bussy, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, die een over zicht gaf van de totstandkoming van de verkeersschakel BredaMoerdijk, de laatste in de grote verbindings plannen van NoordZuid, toegespro ken. Hij gaf aan, hoe het nu veer tien jaar geleden was, dat er een verbinding tussen Den Haag en Het Haagje van het Zuiden tot stand kwam en hoe men al die jaren daar na de moeilijkheden en ongemakken van die eenmaal toegejuichte ver binding. vol bochten en dicht be bouwd op vele plaatsen, had ver duurd. En nu gaat dan eindelyk de onde weg verdwijnen als verkeersader, en we nemen afscheid van haar met een gevoel van dankbaarheid voer dc h-wc-en d'ensten, want WÜ hebben veel van haar geleerd, al was het alleen maar „hoe het niet moet zijn." Voorts meende spreker vooral te moeten wijzen op de door alle wer kers geleverde prestaties. Het ver keer in ons land is immers reeds zo kort na de oorlog op een peil, dat zou doen denken, dat er in het ge heel geen oorlogsgeweld over onze hoofden was heengegaan, terwijl daarentegen de verkeerswegen door de te overwinnen grote moeilijkheden slechts moeizaam in een enigszins dragelijke toestand konden worden gebracht. Veel moeilijkheden yervolgens gaf de heer ir Bekke ring-Vinkes een overzicht van de totstandkoming van de weg zelf. De grootste handicap' is geweest, dat het werk in de oorlog twee jaar stil lag en dat na de oorlog nog eens twee jaar moest worden gewerkt om de aangerichte vernielingen- te her stellen. Bovendien bracht het her stel van de vernielde brug bij Lage JJe burgemeester van Zevenbergen, de heer Schaminee, meende te moeten wijzen op de betrekkelijke nadelen aan de aanleg van een vrij uitgebreid wegennet binnen de Kom van Zevenbergen voor de lan 'bou wende bevolking verbonden, maar troostte zich met de eveneens evi dente voordelen, terwijl oos de over weging, dat het algemeen belang ne ven het bijzondere benoort 'e v or den gesteld, hiertoe in niet geringe mate kan meewerken. Ook deze spre ke> gewaagde van dank en vreugde, dn laatste vooral, omdat de voort schrijdende industrialisatie van Wcst- Btébant met deze weg tenzeerste is gediend en tenslotte, omdat er nu ge, n scheiding meer bestaat tussen Noord en Zuid. ]^A EEN hélve dag gebruik deed zich echter reeds een stagnatie voor. Bij de kruising var de oieuwf' weg en de weg naar Zevenbergen de Gelderse dijk, heeft men in ve'band met de aanleg van de nieuwe w-g de waterle'dtng en gasleiding moeten verlagen. Door het verkeer is nu de water leiding gesprongen. Het verkeer wordt nu W-er tijdelijk over bet oude tracee geleid. De .rijkspolitie was direct present om het verkeer keurig te regelen. Links de hoofdingenieur van rykswaterstaat by zyn speech. FIETSBANDEN VOOR VER VANGING. Van 11 t.m. 24 Januari zal door de distributiediensten gelegenheid wor den gegeven tot het indienen van aanvragen voor inschrijvings- bewyzen voor fietsbanden voor vervanging aan personen, die sinds 1 Jan. 1945 reeds een of meer bonnen voor een buitenband ontvingen. WE WORDEN VERWEND MET EIEREN. De tegenwoordige eierproductie rechtvaardigt de verwachting, dat in de komende periode tot Pasen aan alle leeftijdsgroepen acht eieren verstrekt kunnen worden. Onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden zal de verstrekking als volgt plaats heb ben: op 22 Januari wordt een bon aan gewezen voor een ei, op 12 Februari eveneens een bon voor een ei, op 26 Februari een bon voor twee eieren Op 11 Maart wederom een bon voor een ei en tenslotte op 18 Maart (ruim een week voor Pasen) een bon voor drie eieren. het recht misten om hun godsdienst in het openbaar uit te oefenen en niet benoembaar waren in openbare amb ten, maar toch vierde Vondel de vre de in zyn feestelijk landspel de Leeu wendalers, en hij niet alleen. Men voelde zich nl. veilig,. De Staten zijn nimmer van plan geweest het katho licisme metterdaad uit te roeien, -en men ontdook ijverig de plakkaten. Dank zij het stil verzet en de trouw kon de in ons oog schamele verdraag zaamheid der 16e en 17e eeuw zich ontwikkelen tot ons nationaal erfgoed de geestelijke vrijheid. En hoe moe ten de Brabanders hun houding be palen? Staatkundig was Brabant ge neraliteitsland, geestelijk was het het Noordelijk grensgewest der contra reformatie. Maar vooral dit is belang rijk: in 1648 werd beslist, dat Bra bant bij het Noorden bleef, dw.z. het behield zijn Nederlands karakter en stond niet. zoals het Zuid-Brabantse volk in Vlaanderen bloot aan de ver- fransingspolitiek. Zo kon Brabant al zijn krachten wijden aan de emancipatie om zich aldus voor te bereiden op zijn grote taak. dat het zal moeten vervullen, namelyk middelaar te zyn tussen Noord en Zuid. Vermelden we tenslotte nog, dat de belangwekkende rede van prof. Ver berne werd omkranst door declama tie van Henk Schaer, en door plech tige vaderlandse liederen en plezie rige Hollandse liedjes, op uitsteken de wijze vertolkt door het dubbel mannen-kwartet Orpheus o.l.v. de heer G. Buwalda. Tn verband met het feit, dat dit jaar verkiezingen van de Staten- Generaal zullen plaats hebben en de zer dagen voor de afdelingen en le den der Kath. Volkspartij de gelegen heid wordt geopend candidaten voor de partij te stelleh, machtigde het thans zitting hebbende Zeeuwse Ka merlid mr. dr. A J. J. M. Mes te Heinkenszand ons, mede te delen, dat hij in verband met zijn gezondheids toestand zich niet meer voor een can- didatuur beschikbaar wenst te stel len. Langer dan een mensenleven TJe talryke autoriteiten begaven zich daarna over de nieuwe weg naar het punt, waar deze in de gemeente Breda de aloude Napoleontische heir baan snijdt (ter hoogte van „De Ros kam"), waar een reeks lege benzi- ne-vaten de weg symbolisch ver sperden Burgemeester Prinjen van Breda, aan wie de eer te beurt viel 4e weg open te stellen, nam'hier het woord: Een dergelijk grootscheeps werk is in tweevoudige betekenis een le venstaak: het duurt een niet onbe langrijk deel van een' mensenleven om iets zo groots tot stand te bren gen en ten tweede is de leve isduur van een zo hecht geconstrueerd bouw werk waarschijnlijk langer dan een mensenleven. Wü zijn dankbaar en betrekken in die dankbaarheid al en, vanaf -Ie Rijkswaterstaat tot en met de ar beiders en als burgemeester van Breda roep ik bij de nu lot stand gekomen verbinding NoordZuid alle Noorderlingen toe: Gij zijt al len Ivirte'ijk welkom in lil zoiini ge Zuiden. Tenslotte wil ik, die als alle goe de Nederlanders bij tyd en wijle nijn „bezwaren uit tegen de langzame Wederopbouw" uiting geven aan mijn gevoelens van het allerdiepste res pect voor de prestaties van de Rijks waterstaat: zy dóen voor ons volk, dat practische daden wil zien. meer nut dan honderd speeches van de autoriteiten". Symbolische opening JJe plechtige toon van dit gebeu- ren werd nu vriendelijk ver stoord door de symbolische open stelling van de weg, hetgeen eigen handig geschiedde door burge meester Prinsen, terwyl hij een ben- zinevat van het wegdek in de berm rolde. Ook de overige autoriteiten ontza gen zich niet „de handen uit de mou wen te steken" en weldra was de weg voor het doorgaande verkeer ge heel vry. Moge deze verkeers-ver- eniging van Noord en Zuid evenzeer een symbolische waarde bezitten: ook alle obstakels en uacr' iaën die de scheiding nog niet geheel (V< 'iiten hebben doen verdwynen wensen wij bij deze van harte en Voorgoed uit de geruimd. XJOEWEL de dagvaarding nog niet is uitgebracht de instructie is practisch is gesloten zal, Christian sen, de voormalige „Wehrmachtsbe- fehlshaber" verantwoordelijk worden gesteld voor het doen in brand steken van Putten, het wegvoeren van de mannelijke bevolking en het vermoor den van 5 Nederlanders te St. Michiels gestel op 15 Aug. 1942. Waarschijnlijk zal het proces in Fe bruari te Arnhem beginnen. gETREFFENDE de Amerikaanse actie voor Nijmegens Universiteit, wordt ons van bevoegde zijde mede gedeeld: Het staat geenszins vast, in hoeverre de Amerikaanse actie zal slagen en men dient dan ook voor zichtig te zijn in de verwachtingen ten aanzien van het bijeen te brengen bedrag. ^7"EL ERG BRUTAAL zijn twee on bekende lieden in Nijmegen te keer gegaan. Zij stalen een boordevol geladen postauto en toen men nader hand de rode wagen terugvond, wa ren alle stukken weg, waaronder f 20.000 aan aangetekende poststuk ken. JpRINSES Anna de Bourbon-Parma, de verloofde van ex-koning Mi ch ?ël is uit Kopenhagen vertrokken naar Basel voor een onderhoud met Michaël.

de Stem | 1948 | | pagina 1