V. De balans der Zeeuwse P.R.A. Wereld dse Boys STAD EN LAND Nogmaals het wijkgebouw te Koewacht Officiële mededelingen •A Scheid tuinbouwconsi ilent ir. de Bakker Katholiek sociaal centrum in oprichting SPORTNIEUWS - 3 DE STEM VAN VRIJDAG 9 JANUARI 1948 Gezinsverzorging In O.-Z.-Vlaanderen Goet Op 'n vulkaan Graauw Halst Geen vriendjes-politiek BILJARTEN HANDBAL SCHAKEN Szabo zegevierde te Hastings MARKTEN Interessant betoog van irv. d. Plassche Het heeft de steun van twee bisdommen VOETBAL SCHAATSEN de luie beesten tot daaer. - aan le zetten." Tegenover dit betoo* stelt Bedel dan een anec- i dote van een Chinees, die I in New York kwam. De Chinees komt in I New York aan en het sta. tion uitkomend vraagt hij de weg aan een voorbij, ganger. Deze wijst hem omstandig alle mogelijke i manieren om rijdend zy doel te bereiken, ma&; natuurlijk nooit lopend I Hij raadt hem één weg I aan, die bijzonder eff;I I ciënt is, zoals hij zegt; „want dar.k zij deze wiiy. J ii drie minuten uit." I Waarop de Chinees wijs j glimlachend. zoals <je I mensen van het Hem eb I Rijk eigen is, heir. I vraagt: „En wat deed u 1 met diie drie minuten?" 0OOGOOOGOOOOOOC ;üwe jury :h terugtrekken van de Zeeuwsch-Vlaamse to- na de uitvoering u. kwam dit concours even ichroeven te staan. Ook t inmiddels gespeeld. Op te Westdorpe is na veel ;en besloten dat Kloos- Koewacht zich terug- t deze twee verenigingen eden uit hun eigen ver- aanwijzen, welke dan de uilen vormen voor het1 beperkt is tot de to en van Terneuzen, Sluis- en Sas van Gent. meer heeft dan BW' en te plaats kan bezetten, nb van Elilen op de twee mt, doordat ze dan even heeft als BW (18 pnt) dstrijd minder gespeeld, tvangt TSC, hetgeen in- h hier een titanenstrijd j e plaats gaat ontwikke- f 'SC. dan staan de Oos- maar één punt voor op istrict zes zijn de mees: ïdstrijden MVV-PSV en ad. Het is niet onmoge- Eindhovenaven Zondai. lies te boeken krijgen; orlopig echter nog een De kans bestaat, dat nederlaag tegen Blevsr tweede plaats verdwijnt. vangt Brabantia. Waar- Zeeuwen deze wedstrijd wrede klassers filmprogramma Hieronder volgen de katholieke [keuringseisen voor de onderscheide ne films die deze week lopen. In de worden de Neem mijn le ze advertentiekolommen rijksfilmkeuringseikeiv genoemd. Electro, Middelburg, ven U8 jaar); Schouwburg. Middelburg. Zie je vliegen (alle leeftijden); Grand, Goes, Feest in de Jordaan U* Kar).; Alhambra, Vlissingen. Obsessie, Uo Jaar); Luxor, Vlissingen. Bleke Bet. li» jaar;. Centrum Bioscoop, Axel. Hoe kryg ik een baantje (ontoelaatbaar); Het is voor elkaar (alle leeftijden); Bioscoop en Concertgebouw Hmri. Stad zonder mannen (18 jaar); Man nen zonder vleugels (18 jaar); Ledel Theater, Oostburg. Mane Loui se. (alle leeftijden); Luxor Theater. Terneuzen. Het ge vangen hart (14 jaar); Concertgebouw, Terneuzen, Meet the navy (14 jaar). REPATRIËRENDE MILITAIREN. Het m.s. Grote Beer zal 16 Januari a.s. in Amsterdam voor anker gaan. De navolgende Zeeuwse militairen zullen dan weer voet op Nederlandse bodem zeten: E. J. Causemaecker te Sas van int; J. Giilisse te Middelburg; M. igenaars te Goes. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd zijn tot: Voorzitter van de ilder Walcheren, Mr. Dr. r. W. Graaf van Lynden te Oostkapelle; lid van het bestuur der waterkering van de calamiteuze polders Oudkem- penshofstede en Moggershll. C. M. Elenbaas te St. Maartensdijk, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij zeventig jaar zal zijn ge worden; lid van het bestuur der waterkering van de calamiteuze Nieuw Neuzenpol- der: C. de Jonge H.P.zn. te Terneuzen. HET VRIJE VAN SLUIS. Het Dagelijks Bestuur van het water schap Het Vrije van Sluis heeft met Ingang van 1 Jan. 1948 bevorderd: de adjunct-commies F. A. Kolijn te Oost burg tot commies ter griffie; de klerk E J. J. Mangnus te Oost burg tot adj. nies op het ontvangerskantoor. dstrijden zijn er in 5A t zou TerneuzeivMiddci- jn. waarbij het gaat om an de laatste p.aats. In strijden geven wij RB., ie beste papieren. In ÏB «iminj komen in KmO :esk 'en RKC elkaar >mv t ie maken, wie boYt'--- zal het bij Wllhelmim- toch geven wij RAC lerdc klassers ide Oosterhoutse clubs in, bestaat er nier vet' Den verliezen. WSC tan d nu Sarto in Waaiwiji 3et, oppassen in Roofer.- kan het. vermoedelijk >n met PCP. Boeimeer ir. Bredania met S e aangaat, hier verwaci ininaen van MOC. Z;;- Od;o en RCS. Axel zó goed voor. dat het te en veriieskansen heel'. ;t ook niets te duchten Iteen heeft- o.i. de best; Hulst, ofschoon dJ heel wat in staat zijn. raaie resultaat j.l. Zon- ierde klassers ivendo ongetwijfeld van van Zundert, DEB van :iijk SVG van Groen ft winstkansen in 4 3- >m dito. Terwijl in 16 .V, VES de beste kan- Halsteren in Rucpii echter nog een vr»f De maatschappelijke werkster, Mej. v. d. Heuvel, geïnstalleerd QNDER GROTE belangstelling van 1 geestelijke en wereldlijke autoritei ten vond te Sas van Gent een bijeen komst plaats, welke werd ingeleid door pastoof Smeltzer. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door Rector P. Backx uit Breda, die namens de Plus X-Stichting sprak en de gezins zorg belichtte. Burgemeester van Hootegem, dlstr.- voorzitter van het gewestelijk comité voor maatschappelijk werk in O. Z.- t Vlaanderenbracht in zijn rede naar b voren, waarom er gezinszorg moet zijn. K Hij gaf een overzicht van wat er tot K heden gedaan is en nog gedaan moet Hi worden V De regeringsvertegenwoordiger Schaata, die sprak namens de stichting voor maatschappelijk werk te plattelande, wees op de noodzakelijkheid van de ge zinszorg en bracht speciaal naar voren dat in de toekomst het kerkelijk initia tief de doorslag zal moeten geven. AUTO MET TAPIJTEN AANGEHOUDEN. Woensdagavond werd bij Rijs bergen een vrachtauto aangehouden, beladen met tapijten, die clandestien werden ingevoerd. De inzittenden werden gear resteerd en de lading werd In beslag genomen. Deze tapijten, die in ons land zwart worden verkocht, zijn van Inferieure kwaliteit. Ze gaan slechts 6 a 7 weken mee, zoals proefondervinde lijk is bewezen. De normale waarde be draagt ongeveer f 50, doch ze worden verkocht voor prijzen, variërende van 180 tot 200. DE RATTENBESTRIJDINGS- CAMPAGNE. Zo men weet wordt in de week van 12—17 Jan. o.a. in Zuid Beveland een uitgebreide rattenbestrijdingscampagne gehouden. Dezer dagen werden In ver schillende centrumgemeenten door ter zake kundige ambtenaren van de plan- tenziektenkundige dienst instructies gegeven aan de uitleggers van het ver gif, dat onschadelijk is voor mens en dier (wel schadelijk voor knaagdieren, dus o.a. ook voor konijnen!) De uitleg ging geschiedt huis aan huis; op de bevolking wordt een beroep gedaan de uitleggers de behulpzame hand te bie den zoveel mogelijk gegevens te ver strekken en hun raadgevingen op te volgen. Personen, die zich vrijwillig als uitlegger beschikbaar willen stellen, gelieven zich zo spoedig mogelijk op de secretarie van hun gemeente te ver voegen. SLUIS TROK 125.000 TOERISTEN. Sluis mag dan al sterk door de oorlog geleden hebben, '*dit oude stadje bleef in 1947 nochtans een sterke aantrek kingskracht uitoefenen op de vreemde ling. Men schat het aantal toeristen dié vorig jaar Sluis" bezochten op niet minder dan 125.000, die merendeels uit de Belgische kuststrook de trip naar Jantje van Sluis ondernamen. Onder hen bevonden zich zeer talrijke Engel sen. Zij vonden „Jantje" echter niet meer terug en de bescheiden restaura tie, weike men thans aan het stadhuis uitvoert, men heeft de kelders weer in orde gebracht was daarvoor geen voldoende vergoeding. In Sluis reali seert men zich dan ook, dat er iets ge beuren moet als men de vreemdelin genstroom in de toekomst wil behou den. ROKERS, DENKT OM UW BONNEN! ^ANAP Maandag 12 Januari moeten alle tabaksdetaillisten hun bonnen inleveren op Maandagmorgen. Tot dus verre kon deze inyevering op de drie laatste dagen van de inleveringsweek geschieden. Bovenstaande maatregel heeft tot gevolg, dat voortaan nï Zaterdag vol gende op de nieuwe bonaanwijzing geen oude rantsoenen meer aangeno men kunnen worden. Men zij dus ge waarschuwd! AFDELING „ST. ELOY" OPGERICHT. Woensdagavond waren in Slot Osten- de de katholieke metaalbewerkers bij een gekomen. De districtsbestuurder van St. Eloy sprak een propagandis tisch woord en wees op de noodzaak van het organisatieleven in katholiek verband. Alle aanwezigen gaven zich als lid op. zodat een afdeling gevormd kan worden. De heer J. Somers, vice- voorz. der K.A.B. in Goes, uitte zijn ken in de organisaties meer "dan ooit nodig is. Nadat nog enkele huishoude- l.Jke punten waren besproken werd het nieuwe bestuur gekozen. De uitslag was als volgt; de heer J. Willen borg, voorz.; de heer H. Schmit, secr. en dhr. P. Schetters, penningm Nieuwe leden kunnen zich bij deze heren opgeven. Qp een terrein te 's Hertogen- bosch, waar dagelijks militai ren oefeningen houden, waar hon derden kinderen hebben gespeeld en waar duizenden mensen een paar maal bijeen zijn geweest bij het afsteken van vuurwerk, zijn al deze mensen gedurende 3 jaar en 3 maanden door het oog van een naald gekropen. Dezer dagen bleek namelijk dat die tijd op het terrein een scherp gestelde landmijn heeft gelegen. Het stuk oorlogstuig werd gelukkig dezer dagen door arbeiders, die er bezig zijn met graafwerk, op het nippertje ontdekt. Bijna was men er met een spade op gestoten. «oes (Adv. 859-0) Prljskaarting. De uitslag van de bij J. Want gehouden prljskaarting is aidus; le prijs A. "de Cock—C. v. d. Vecke; 2e prijs A. Willems—J. de Rijk; 3e prijs J. Want—L. Mangnus; 4e prijs C. Coolfr—P. Bernaerd. Dames van de K.A. hadden een keu- j tevredenheid over dit resultaat, daar eendrachtig samengaan der katholie- rig nregramma in elkaar gezet, waar. bij vooral tot uiting kwam de bezle- lende kracht, die in het verleden van Mgr. Frencken voor dit werk uitging. Mej. Baert gaf verschillende goede .declamaties, terwijl haar zuster de lei ding van het muzikale gedeelte, rei dansen en voordrachten in handen had. Vervolgens werd de nieuwe maatschap pelijke werkster voor O. Z. Vlaande ren, de in St. Willebrord zeer bekende mej. v d. Heuvel, die meer dan 18 jaar ■tschappelijk werk beoefend heeft, istalleerd. Zij gaf een overzicht van haar werkzaamheden en vroeg de mede werking van allen, die hiervoor in staat zijn, wijzend op het grote belang van dit werk voor Z.-Vlaanderen. „Wij moeten", zo zeide zij, „de liefde brengen tegen de haat van het com munisme, en daarvoor zal gestreden moeten worden. Met een gezamenlijke koffiemaaltijd werd deze bijeenkomst gesloten. HET FEEST VAN BROEDER JUSTINUS. Nadat broeder Justinus, die enige tijd bij zijn familie vertoefd had. Zon dagavond op feestelijke wijze was in gehaald. vond Maandagmorgen in de basiliek een plechtige H. Mis plaats, welke door de hoogeerw. heer Rops werd opgedragen. De Misgezangen wer- den gezongen door de broeders en een jongenskoor. Na de H. Mis werd een gezamenlijke maaltijd gehouden. Broe der Overste voerde het woord en legde in de allereerste plaats de nadruk op het religieus zijn van de jubilaris, ter wijl hij op de tweede plaats naar voren bracht de ijver en toewijding, betoond bij de opvoeding der Jeugd, die hij gedurende 25 Jaar gediend had. De Deken sprak als voorzitter van het schoolbestuur en dankte voor het vele werk. dat verricht werd. Spr. me moreerde in het bijzonder de voorbe reiding voor de H. Communie. De heer J. Bal sprak namens het on derwijzend personeel en wees op de prettige samenwerking. Hij bood een geschenk aan. Des middags werd een receptie ge houden. welke zeer druk bezocht werd. De voorzitter van het patronaat, waar van broeder Justinus secretaris is, dankte namens bestuur en leden voor het vele werk hiervoor verricht en gaf een stqffelijk blijk van waardering. In besloten kring werd het feest verder geverd. Aan de schoolkinderen werd Woensdag een tractatie gegeven. Don derdag was het een feestdag voor de klas, waarin broeder Justinus zijn krachten geeft. Een ijverig en bemind man werd eenvoudige doch waardige wijze huldigd. St. Jansteen en 74 vr. totaal aanwas 255. Over leden 19 mannen en 16 vrouwen. Ver trokken 108 m. en 109 vr. Totaal af schrijvingen 252. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1947 2107 m. en 1979 vr., to taal 4086; bevolking op 31 Dec. 1946: 2105 m. en 1987 vr„ totaal 4083. Alzo vermeerderd met 3 personen. Levenloos werden geboren 2; elders werden gebo ren 30; voltrokken huwelijken 35. Koewacht Biljartdemonstratie. 't Zal de bil jartliefhebbers verheugen te vernemen dat prof. Pardon en de wereldkampi oene mej. Schriers alhier in Hotel Mis- seghers op 12 Januari 'n biljartdemon stratie komen geven. Lezing. Woensdag gaf dhr. Libel van het Mijnbouwmuseum voor de leerlingen van de jongens- en meisjes school een lezing over de Limburgse mijnbouw. Terneuzen MARINIERS WGKDLN VERWELKOMD. Met het s.s. Nieuw Holland komen de Terneuzenaren A. O. Acke, C. A Dees, C. J. Kayser, M. C. Oppeneer, C. W. Vink en J. v. d. Wege, die in het Korps Mariniers ons land hebben gediend, weer in het vaderland terug. Zaterdagmiddag zullen zij in Perk- polder aankomen. Het plaatselijk Ni- wlncomité heeft gemeend deze thuis komst niet onopgemerkt te mogen la ten voorbijgaan en zal Zaterdagmiddag aan de boot te Perkpolder ter verwel koming aanwezig zijn. Vanaf de boot tot Terneuzen krijgt iedere gerepatri eerde met zijn familie een auto ter beschikking, zodat althans het laatste eindje van de lange reis in een vlot tempo zal verlopen. De bewoners van de straten, waarin de terugkerende jongens wonen, zullen die dag de natio nale driekleur uitsteken. Verder worden Maandagavond alle tot nu toe uit In donesië teruggekeerde militairen uitge nodigd in de Raadzaal en daar offici eel welkom geheten door burgemeester Mr. Teilegen. Ook de besturen van Niwin, Kath. Thuisfront, Protestantse Interkerkelijk Thuisfront en de Band Nederland-Indië zullen daarbij aanwe zig zijn. Bij deze huldiging ontvangen alle militairen een zilveren herin ne ringsmedaille. Indien enigszins moge lijk zal ook het Terneuzens Muziek korps acte de presence geven en een serenade komen brengen. TUAAR AANLEIDING van een i» ons blad geplaatst artikeltje over de vordering van het wijkgebouw van bet Wit-Gele Kruis te Koewacht hadden wij een onderhoud met B. en w. dezer gemeente. Het volgende bleek; Tijdens de bezetting werd het wijkge bouw vrijwillig door het bestuur der plaatselijke afdeling afgestaan aan een alleenwonende dame, wier woning door de bezetter gevorderd was. Gedurende een tweetal Jaren had zij het gehele pand in gebruik en werden de toentertijd te verrichten werkzaam heden voortgezet in een tweetal loka liteiten van de Zustersschool. Na de be vrijding werd de oude toestand hersteld en nam het Wit-Gele Kruis het ge bouwtje weer in gebruik. Daar er in Koewacht een grote woningnood heerst 63 gezinnen moeten momenteel ge holpen worden en B. en W voor een noodgeval stonden een gezin dat in een zwingelstal gehuisvest was, waarin bovendien regelmatig arbeid verricht werd, hetgeen een onhoudbare toestand betekende leek na rijp beraad het enigst geëigend object om te helpen het ter beschikking stellen van een gedeelte van het gebouw van het Wit- Gele Kruis. Oorspronkelijk waren drie kamers be nevens de zolder gevorderd, maar op i verzoek der wijkverpleegster werd nog één vertrek aan het Wit-Gele Kruis door B. en W. afgestaan. De polykliniek, die in 1947 slechts 130 patiënten trok, kon daar gehandhaafd blijven, terwijl het consultatiebureau tijdelijk bij de plaatselijke geneesheer werd ondergebracht, omdat door de wijkverpleegster een religieuse te kennen gegeven werd, dat er elders geen gelegenheid voor was. Waarom geen beau geste. D en W. vragen zich af, waarom men momenteel, nu er toch een gezin moet geholpen worden dat zeer zeker niet in de lege lokaliteiten der Zusters school kon worden ondergebracht, niet de beau-geste gemaakt is om de lege lokaliteten, die vroeger ook door het Wit-Gele Kruis gebruikt werden, ter beschikking van dit werk te stellen. Men merkte op, dat van een vriendjes politiek door B. en W. in geen geval sprake is en dat het algemeen belang zeer zeker niet met voeten getreden wordt. De omvang van de inventaris, beho rende bij het wijkgebouwtje, is van die aard dat die gemakkelijk elders kan worden ondergebracht. Het is thans aan de minister om in de be roepsprocedure te beslissen aan welke mening de voorkeur zal moeten worden gegeven. Vlissingen BEGRAFENIS VAN DE HEER J. J. VAN DE JAGT. Vele autoriteiten, om. mr. v. d. Weel als vertegenwoordiger van het provin ciaal bestuur, collegas en andere be langstellenden woonden Donderdagmid dag te Vlissingen de teraardebestelling bij van het stoffelijk overschot van de heer J. J. v. d. Jagt, in leven directeur van het provinciaal gasbedrijf te Zee land. Op verzoek van de commissie voerde slechts een tweetal sprekers het woord. De eerst^was burgemeester Kolff, die met enkele woorden de loopbaan vat? de overledene en diens grote plichtsbe trachting vooral tijdens en na de oor logsjaren releveerde en herinnerde aan zijn activiteit op verenigingsgebied. De tweede spreker was generaal-majoor b.d.. Best, welke de overledene als vriend herdacht. Hij wees op de grote mensenkennis en de tact van de heer v. d.. Jagt en ook op de voor hem zeer moeilijke jaren na 1940, toen hij leed aan de gevolgen van laster. Met onge broken kracht heeft hij zich toen aan het herstel van het zwaar getroffen gasbedrijf gezet. De zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. VAN VLIET SLOEG OPNIEUW MOONS. Gisteravond werd te Den Haag de derde en laatste partij van de wed strijd kader 45/2 tussen v. Vliet, kam pioen van Nederland, en de Belg Moons gespeeld. Evenals beide vorige partijen eindigde ook deze in een overwinning voor de Nederlander. V. Vliet 500 19 96 26.32 Moons 283 19 80 14.89 COMPETITIEPROGRAMMA Zondag 11 Januari 1948; Heren A: Marathon 1—Tonido 1! Heren B: Marathon 2—Tonido 2; Volharding Walcheren; Dames A: Marathon 1de Zeeuwen 1, Dames B: Mara thon 2Tonido 1; Marathon 3To nido 2. SPORT IN 'T KORT Adraenssens, v. Steenbergen Ockers, e.a. de Fransen Lapébie Serès en LouviotGirar.d ook onze landgenoten SchulteBoeyen, Pe ters—Bijster. Bellenaarsv. d. Voort en SmitsLakeman deel. Ook de Australiërs StromArnold zijn van de partfi. In de laatste ronde van het interna tionaal schaaktoumooi te Hastings wer den de volgende partijen gespeeld; Szabo won van Abrahams, Grob won van Alexander, Fairhurst speelde remi se met Raizman, terwijl ook de par tijen Golambek-Spanjaard en Muehring Thomas remise werden. Winnaar van het tournooi werd Szabo met 7Vi pnt; na hem volgden; 2, 3, 4 Exaequs Muh- ring (Ned.) 5!2, sir George Thomas (Eng.).5y2, Grob (Zwits.) 5',2, 5 Fair hurst (Schotl.) 5, 6 Abrahams (Eng.) 4j'2. 7 Golombek (Eng.) 4, 8 Alexander (Eng.) 3%, 9 Raizman (Frankr.t 3. 10 Spanjaard (Ned.) 1 pnt. De eindstand in de hoofdgroep van de premier reserves luidt: 1 Kovacs, 6>/2 pnt., 2, 3 Newman en Sergeant, 6, 4 Truscott, 5; 5, 6 Rhodes en Thomas 4'/z, 7, 8, 9 dr. Atken dr. List en v. d. Doesburgh, 4, 10 Sanger, V2 pnt. HENNEBERKE SLAAT O'KELLY. Prins behoudt voorsprong. In het hoogoven-schaaktournooi ein digde de afgebroken partij Cortiever-— Kramer in remise, terwijl de partij van Scheltingav. Steenis voor de tweede maal werd afgebroken. Voor de 6e ron de weiden gespeeld; HenneberkeO' Kelly de Galway 10; v. SteenisKra mer VzVi, 2 WoodCortiever 1—0, Prins—v. Scheltinga 1-0 en Rossolimo- Kottnauer 10. Voor de tweede ronde van de dames zeskamp werden gespeeld: mevr van Schaikmevr. v. Aalst 01; mevr. Klijnmevr. v. d. Veen 01; mevr. Roodzantmevr. Peening afgebr. De stand is nu: 1 Prins, 41», p.; 2 en 3 v. Steenis en v. Scheltinga, 8V2 P- en 1 afgebr.; 4 en 5 Kottnauer en Rosso- limo 3 p.; 6, 7 en 8 O'Kelly de Galway Wood en Henneberke 2y2 p.; 9 en 10 Cortiever en Kramer 2 p. Zaterdagavond vindt in 't Antwerp se Sportpal. de laatste zifting voor de a.s. zesdaagse plaats. Aan de wed strijd over 145 min. nemen naast de Belgen DekuyscherSpelte, Naye Bruneel Thjjssen—Depauw, Bruylandt 'S HERTOGENBOSCH, 8 Jan. Op de paardenmarkt van heden werden aangevoerd 553 stuks. Grote aanvoer voor de wintermarkt, met enorme be langstelling zowel inkopers als verko pers. Over het geheel was de handel zeer goed. Slachtpaarden voor België werden vlug gekocht. Eerste soort slachtpaarden voor het binnenland gin gen vlug van de hand. Ook in jonge paaden was iets meer handel. Hitten matige handel. Weinig aanvoer van veulens, handel zeer goed. De prijzen waren als volgt: voljarige ƒ500—ƒ800. driejarige 400—700, met papieren duur der, tweejarige 300600, met papieren duurder, werkpaarden 300—550, hitten 300—600, slachtpaarden 0.6—1.30 per kg. gesl. gew. Eerstvolgende paarden markt 5 Febr. 1948. ST. JANSTEEN. Zaterdag 10 Januari. Toneelconcours. „De Klokkengieter" van Antoon Coolen door de vereni ging Clinge. op ge- Loop der bevolking over 1947. Ge boren 55 m. en 52 vr„ gevestigd 74 m. epERWlJL IN BRABANT sinds enige tijd op verschillend gebied een bun deling van krachten valt waar te nemen, blijkt Zeeland niet achter te blijven. Ook daar is men er op uit alle krachtsinspanning te coördineren om daardoor energieverspilling te keren en elke krachtsontplooiing zo sterk mogelijk te doen zijn. Te dien einde is een katholiek sociaal centrum in oprichting, dat zowel ver tegenwoordigers van KA.B. als van N.C.B. van jeugdbeweging en Gezins zorg, van L.T.B. en talrijke andere corporaties en verenigingen zal omvatten. Dit streven heeft de laatste tijd een bijzonder belangwekkend uitzicht ge kregen, doordat het de steun ondervindt van de beide, de provincie Zee land, bestrijkende bisdommen Breda en Haarlem. Is de Zeeuwsch-Vlaming in zijn Katholiek organisatorisch leven uiteraard gericht op Breda, en de eilanden op Haarlem, zo gaat er sinds enige tijd van deze beide bisschops steden een stuwkracht uit om de gemeenschappelijke belangen te coördi neren. De ontwikkeling der kath. sociale actie in Zeeland belooft daarom een vruchtbare tijd tegemoet te gaan. Veel documentatiemateriaal gevonden. Weinig Duitse oorlogsmisdadigers gevat. W. van der Steen Jotmoeder zó had ge- ch diep zou schamen, navi in aantocht, ons mot w bazin* AAet ingang van 1 Januari J.L ls aan het zelfstandig leven der Zeeuwse PJtA. een einde gekomen. Het heeft dus wel enige 7-'n om thans de balans van deze instelling te ma ken. Zonder voorbehoud kan gezegd worden, dat de Zeeuwse P.RA. haar lang niet gemakkelijke taak naar be horen heeft vervuld. Jn het begin, toen onder het publiek de neiging bestond om iedereen te gen wie men politieke of onpolitieke grieven had, te laten oppakken, zijn er onder invloed van die rage ook door de P-RA. fouten gemaakt, maar deze wer den merendeels spoedig gecorrigeerd. Zeer bemoeilijkt werd het werk in Zeeland door het feit, dat in Septem ber '44 de zware jongens bijna allemaal hfcar het Noorden waren getrokken en sommigen zich daar uitstekend wisten schuil te houden. De onderzoeken wer den grondig uitgevoerd. Ze bepaalden zich niet bij het constateren van fel sen, maar gingen ook in op de motie ven, die de verdachten tot zijn daden brachten. Voor het bepalen der straf maat was dit van belang. Goed gezien was ook, dat men bij de meeste PH. A 's in Zeeland do zaken schiftte in zware, middelzware en Uchte geval len en de lichte en middelzware zo veel mof">lük vooiTang gaf bij de be rechting. Daaidoor werd meestal voo; •romen, dat verdachten te lang m ""or-interncring bleven. Een buitenkansje voor de Zeeuwse P.R.A. wa», dat de Duitsers met de hun eigen grondigheid complete kaart systemen en dossiers aanlegden van al wat zij beleefden, ontvingen en uit zonden cn dit alles achterlieten. De archieven van Münzer en het kaart systeem van de Sicherheitsdienst, verd noodlotting voor menige Zeeuw, die er anders tussen uitgedraaid was. Ook werd belangrijk documentatie materiaal in diverse kringhuizen der N.S.B. gevonden DE PJLA te Middelburg (Jet grootst aantal dossiers heeft de Middelburgse P.R.A moeten sa menstellen en verwerken. nJ. 2782 Van deze 2782 „gevallen zijn er 850 geïnterneerd geweest. De reet werd te licht geacht om tot die in grijpende maatregel over te gaan. Het beste bewijs, dat er niet met de botte bijl op werd ingehakt. Nog geen tien procent van al deze mensen is nog geïnterneerd, n.l. ruim zestig, maar dit zijn dan ook de zeer zware gevallen. In het Middelburgse rayon zijn 61 verdachte personen^ nog niet opgespoord. De mecsten van hen bevinden zich Ir. de Russische zóne van Duitsland 7 '.in om het leven gekomen De oorlogsmisdadigers ^an de Middelburgse P.R.A. was ook verbonden de subcommissie opsporing oorlogsmisdadigers voor geheel Zee land. Van veertig dezer Duitse schelmen had men de namen te pakken gekre gen, benevens voldoende gegevens om hen te doen veroordelen. Omdat de ke reis echter allemaal naar Duitsland waren teruggekeerd en daar vrij ge makkelijk konden onderduiken, voor zover zij niet ln krijgsgevangenschap waren geraakt, was opsporing uiterst lastig, temeer daar dit overgelaten moest worden aan de United Nations War te Londen, die ook te beslissen had over de eventuele uitlevering. Slechts acht van de veertig misda digers zijn uitgeleverd, o.w. de Beauf- tragte Willy Münzer. Beruchte typen als Korte en Lamm kreeg men niet te pakken, evenmin ais de lafaards, die te Renesse zich zo beestachtig te buiten gingen, tegenover de ter dood veroordeelde Schouwenaars op het eind van 1944. De Middelburgse PRA, die behal ve geheel Walcheren ook Noord Beve land bestreek, is van de Koepoort- straat verplaatst naar het bureau er gemeentepolitie, die de zaken verder zal afwikkelen. De PH.A.C. die zich speciaal bezig houdt met de collabo rateurs. blijft in de Koepoortstraat. maar komt te. ressorteren onder den Bosch. Het Beheersinstituut daarentegen verliest zijn zelfstandigheid en is ver plaatst naar Goes. Over de P.RA.'s te Terneuzen. Goes en Zierikzee, zullen wij in een volgend artikel nog enkele gegevens "rstrekken. AfET INGANG van 1 Januari j.l. is <le nog jeugdige ir. G de Bakker, die tuinbouwconsulent was te Goes sinds 1941. benoemd tot in specteur van de tuinbouw te Den Haag, om zich speciaal met het we tenschappelijk onderzoek bezig te notiden. Donderdagmiddag nam de Zeeuwse tuinbouw afscheid van hem en on een wijze, die ondubbelzinnig blijken liet, welk een plaats Ir. de Bakker zich in ons gewest veroverd heeft. Ruim twintig sprekers hebben enthou siast de verdiensten besproken van deze actieve consulent, die met groot doorzettingsvermogen uitgerust was c-n op ieder gebied de belangen van de tuinbouw en fruitteelt voorstond. De rij sprekers werd geopend door dc heer J Lenshoek, voorzitter van het huldigingscomité, die de vele aanwezi gen verwelkomde en daarna de capaci teiten van de scheidende consulent breed uitmat. Behalve onderwijs en voorlichting steunde hij het weten schappelijk onderzoek, had oog voor de schadekwestie en het herstel van de tuinbouw en fruitteelt in de geïnun deerde gebieden. Dank zij de stimule rende kracht van Ir. de Bakker werd Zeelands proeftuin uitgebreid en kreeg een laboratorium; twee fruitscholen werd Zeeland rijker en krachtig bevor- de-de hij ook de uitbreiding van koel ruimte. Vol erkentelijkheid gewaagde spr nog van de talrijke lezingen door geheel Zeeland en bood ir. de Bakker tenslotte, na hem te hebben gelukge wenst met zijn promotie, een geldsom aan voor aankoop van twee fauteuils. Mevr. dc Bakker offreerde hij bloemen. Ir. v. d. Plassche. de mentaliteit der Zeeuwse tuinders en fruitkwekers, die eensdeels vooruitstre. vend is en anderszins voorzichtig, zo dat Zeeland daarom ook door de be- I reidheid tot samenwerking, een ideaal 1 werkterrein voor iedere consulent ls. Tenslotte richtte spr. welwillende woorden tot ir. van Soest, de_ opvolger van ir. de Bakker. De andere sprekers. ^amens het prov. bestuur sprak de heer C. Philipse zijn dank aan ir. de Bakker uit, die alles deed om de productiviteit v. d. bodem op te voeren tegelijk met het peil van de tuinbouw, opdat zoveel mogelijk jonge mensen een emplooi in Zeeland konden vinden. Nadat nog een twintig andere tuin- bouw-autoriteiten en vertegenwoordi gers van allerlei organisaties op dit ge bied het woord hadden gevoerd, heeft ir. de Bakker uitvoerig gedankt voor de hem gebrachte hulde. Zijn Zeeuwse periode zal de mooiste in zijn leven zijn en hij hoopte de banden met Zee land intact te houden en in zijn nieu we functie ook voor ons gewest nog veel te kunnen doen. ^adat verversingen waren rondge deeld heeft de directeur van de tuinbouw, ir. v. d. Plassche toegelicht, waarom den Haag tot deze benoeming besloot De zorg voor de tuinbouw neemt steeds groter vormen aan en eist steeds meer krachten. In 1932 werd de eerste fruitschool in Limburg opge richt; thans telt men er vijftig. Naast de achttien consulentschappen staan nog tien speciale consulenten met bij zondere opdrachten. Het aantal assis tenten dézer consulenten steeg in wei nige jaren tot driehonderd. Om bij te blijven kwamen er laboratoria met biologen. Zozeer breidde de dienst van spr. zich uit. dat hij het alleen niet meer aan kon en hulp zocht. Dat hij de bekwaamsten kiest moet men hem niet kwalijk nemen en zo viel zijn oog ook op ir. de Bakker. Spr. was dankbaar dat hij zich ter beschikking wilde stellen, ondanks zijn gehechtheid aan Zeeland en nu zijn krachten op breder terrein gaat geven aan de tuinbouw, die mee moet gaan met de tijd., wil het buitenland hem niet overvleugelen. Nog loofde sp; STANDENLIJSTJË 4e fcl. E. Meto 12 10 1 1 21 VES 13 7 3 3 17 NSV 13 7 1 5 15 Virtus 11 6 2 3 14 HSC '28 15 7 0 8 14 Patrijzen 11 6 1 4 13 EMM 10 2 3 5 7 Halsteren 14 2 3 9 7 RSV 10 2 2 6 e Hoeven 11 2 2 7 6 De Koning maakt goede vorderingen Op de baan te Hamar zijn weder om selectiewedstrijden gehouden voor de rijders, die in de voorlo pige Olympische ploeg zijn opgeno men Eerst werd de 500 meter gere den Het resultaat was: 1. de Koning, 46.6 sec.; 2 en 3. Langedijk en Broekman, beiden 47.6 Sec.; 4. van der Voort 48 sec.; 5 en 6. Huiskes en Buyen beiden 49 sec.; 7. Panne- koek 49.9 sec.; 8. Kortenoever 50.9 sec. Na de 500 meter werd de 5000 meter gereden met als resultaat: 1. Broekman 8 min. 50.7 sec.; 2. de Ko ning 8 min. 55 sec.; 3. Huiskes 8 min. 57 sec.; 4. Langedijk 9 min. 0.7 séC.; 5. van der Voort 9 min. 8 sec.; 6. '."on 0 min. 27 sec.; 7. Kortenoever lip. 28 sec. 8. Pannekok 10 min D. D. GOES. Indienen van aanvragen om transportbanden. Tot 24 Januari a.s. kunnen aanvra gen om transportbanden worden inge diend ten distributiekantore, Ravelijn de Groene Jager 2a. Indienen van aanvragen om rijwielen. Tot 24 Januari a.s. kunnen ten dis tributiekantore. Ravelijn de Groene •Tager 2a. aanvragen om rijwielen wor den ingediend. Rijwielbanden. Aanvragen van Bewijien van Inschrijving. Van 12 tot en met 16 Januari a.s. kunnen ten distributiekantore. Rave lijn de Groene Jager 2a. formulieren ter verkrijging van Bewijzen van In schrijving BI 702 t.m. 706 worden af gehaald door personen, die in een der maanden Februari tot en met Juni 1947 voor de laatste maal één of twee bon nen voor één buitenband hebben ont vangen, alsmede door personen, die tussen 1 Januari 1945 en 31 Januari 1947 voor de laatste maal één .of meer bonnen voor een buitenband hebben ontvangen doch tijdens de uitreiking van de inschrijvingsbewijzeh BI 606 tot en met BI 701 verzuimd hebben een inschrijvinesbewijs af te halen. Bij het afhalen der formulieren dient men de Tweede Distributiestamkaart over te leggen. Zaterdag, 17 Januari a.. zal worden gepubliceerd op welke dagen de for mulieren moeten worden ingeleverd. 941-0 DISTRIBUTIEDIF.NST HONTENISSE Aanvragen voor transportbanden In het tijdvak van 12 t/m 23 Januari a.s. kunnen voor transportrijwielen en carriers, die gebruikt worden voor de uitoefening van bedrijf of beroep aan vragen worden ingediend. Na 23 Jan. 1948 worden voorlopig geen aanvragen voor transportbanden aangenomen. Aanvragen voor Bewijzen van Inschrij ving voor Rijwielbanden. Personen, die in een der maanden Februari t/'m Juni 1947 voor de laatste maal één of twee bonnen voor een tourbuitenband hebben ontvangen kun nen een Bewijs van inschrijving BI 702 t/m BI 706 voor vervanging aan vragen. De formulieren MD 333—30 moeten in het tijdvak van 12 t/m 16 Januari 1948 tegen overlegging der Tweede Distributiestamkaart van be trokkene worden afgehaald en volledig ingevuld in het tijdvak van 19 t/m 23 Januari 1948 met TD worden ingele verd. daar de B.v.I. 702—706 gelijktijdig worden uitgereikt. Personen, die tussen 1 Jan. 1945 en 31 Jan. 1947 voor de laatste maai één of meer bonnen voor een tourbuiten band hebben ontvangen, doch nog niet in het bezit zijn gesteld van een der inschrijvingsbew. BI 606 t/m 701, kun nen thans alsnog in de gelegenheid worden gesteld een aanvraag in te dienen. Zij ontvangen een BI 102. De aanvraagformulieren moeten op boven staande data worden afgehaald en Ingediend. Personen, die een aanvraag hebben ingediend voor een rijwiel en nog geen afwijzing of toewijzing ontvangen heb ben kunnen geen Bewijs van Inschrij ving voor banden aanvragen. Aanvragen voor Rijwielen Personen, die menen in aanmerking 1 te komen voor een rijwiel en minstens 3 k.m. van hun werk verwijderd zijn of per dag minstens 12 kan. voor de uitoefening van hun beroep per rijwiel moeten afleggen kunnen een aanvraag voor een rijwiel indienen in het tijdvak van 12 Jan. t/m 23 Jan. 1948. Na 23 Januari a.s. kunnen voorlopig geen aanvragen voor rijwielen worden inge diend. 896-o D.K. OOSTBURG Aanvragen werkkleding voor bedrijven Van 5 t.m. 17 Jan zal tijdens de openingsuren op alle I .intoren van de dlstr.dienst gelegenheid bestaan tot het afhalen van aanvraagformulieren voor collectieve aanvragen voor werkkle ding voor bedrijven, waar 5 of meer werkkledingdragende arbeiders (sters) werkzaam zijn. In de week van 19 t.m. 24 Jan. worden deze formulieren in gewacht, waarbij de TD van alle op de lijst voorkomende personen moet worden getoond. Alle werkkleding dragende personen dienen op deze lijst voor te komen ongeacht de se dert de laatste verstrekking verstre ken tijd. Uniformdragend en admini stratief personeel mogen echter niet worden opgegeven. Na-uitreiking. De na-uitreiking van de bonkaar ten 802 zal plaats hebben te Oostburg op 13 en 14 Jan. 1948. 893-0 Distributie van rijwielbanden. In het tijdvak van 11 t.m. 24 Jan. 1948 bestaat gelegenheid tot het aan vragen en in ontvangst nemen van in- schrijvingsbewijzen B I 702 tot en mot B I 706 voor vervanging van banden aan personen welke in een der maan den Febr. t.m. Juni 1947 voor de laat ste maal een of twee bonnen voor een toei'buitenband hebben ontvangen. Personen welke tussen 1 Jan. '45 en 31 Jan. '7 voor de laatste maal een of meer bonnen voor een buitenband hebben ontvangen, doch nog niet in het bezit zijn van een inschrijvings- bewijs kunnen thans eveneens een aanvraag indienen voor een BI 702. Transporthanden. In het tijdvak van 11 t.m. 24 Jan. 1948 bestaat gelegenheid tot het aan vragen van transportbanden voor transportrijwielen en carriers aan hen die deze moeten gebruiken voor de uitoefening van hun beroep en niet uit een verhuurinrichting worden ge huurd. Door verhuurinrichtingen kun nen aanvragen voor transportbanden worden ingediend; le. voor carriers, welke per dag worden verhuurd; 2e. voor carriers, welke volgens contract voor lange tijd zijn verhuurd. Rijwielen In het tijdvak van 11 t.m. 24 Jan. 1948 kunnen aanvragen worden inge diend voor rijwielen aan personen, welke dagelijks een afstand tussen huis en werk resp. school afleggen van 3 km of in de uitoefening van hun be roep 12 km per dag van het rijwiel gebruik maken. 892-o D. K. VLISSINGEN. „Bewijzen van Inschrijving" voor rij wielbanden kunnen worden aange vraagd door personen, die in één der maanden Februari t.m. Juni 1947 voor de laatste maal één of twee bonnen voor 1 toerbuitenband hebben ont vangen. Bovendien kunnen personen, die tussen 1 Januari 1945 en 31 Januari 1947 voor de laatste maal één of meer bonnen voor een buitenband hebben ontvangen, doch nog niet in het bezit zijn gesteld van één der Inschrijvings bewijzen BI 606 t.m. BI 701 thans als nog in de gelegenheid worden gesteld een aanvrage in te dienen. De formulieren MD 333-30 zijn van 12 tm. 17 Januari 1948 verkrijgbaar op het distributlekringkantoor en de agentschappen. Bekendmaking over rijwielen en transportbanden. Rijwielen. Van 11 Januari t.m. 24 Jan. wordt de gelegenheid openge steld tot het indienen van aanvragen voor rijwielen. Na 24 Januari 1948 zullen tot nader order geen aanvra gen voor rijwielen meer kunnen wor den ingediend. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar op het distributie kantoor en bij de agentschappen. Transportbanden. Van 11 Jan. t. m. 24 Januari zal wederom algemeen de gelegenheid bestaan tot het aan vragen van transportbanden voor transportrijwielen en carriers voor hen die deze moeten gebruiken voor de uitoefening van hun beroep. Na 24 Ja nuari 1948 mogen tot nader order geen aanvragen voor transportbanden meer worden ingediend. 940-o I

de Stem | 1948 | | pagina 3