Truman rammell met millioenen dollars Republiek Djokja benut laatste kans Duitsland blikt naar Frankfort Dr. Beel optimist IN 'T KORT Terugbetaling van „Kofengelden" Gedetailleerde ramingen van het Marshallhulpplan thans gepubliceerd Een ei, waspoeder en scheerzeep De inpoldering van het Zuidelijke Sloe VIERDE JAARGANG No. 967 DON DERDAG 8 JANUARI 1948 Hedenmiddag Kabinetszitting Republiek wil toetreden tot de Verenigde Staten van Indonesië en tot de Interimregering PROF. POST GEHEIM KAMERHEER Voorstellen die weer zelfstandig handelen beogen Wanneer Tweede Kamer verkiezingen De repatriëring in dit jaar Geblokkeerd tegoed bij de Rijkspostspaarbank N.C.B. vergadering: 29 Januari Amerikamodern land van belofte Kouder Samenvoeging gemeenten op Zuid-Beveland Geen windeieren Nieuwe Bonnen Drie gemeenten zullen de aanwinst delen De wereld-actie voor Zeeland Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: f j Aernoudts. C. J v Hooteghem: A E. Langenhorst. Mr. Ur. A J J M. Mes. Mr. H B B de Rechter. Verschijnt elke iverkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag vers Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7. tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg. Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m: voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God. Koningin en Vaderland DJOKJA heeft de verstandigste weg gekozen en thans gerea geerd op de mededelingen kort geleden door dr. Beel g£- daan, waarbij deze het vormen van een interim-regering voor een verenigde staten van Indonesië aankondigde en Djokja daarbij de kans gaf deel uit te maken van deze staten en regering. In een officiële verklaring heeft de republikeinse regering nu meegedeeld, „bereid te zijn deel te nemen aan de vorming van de souvereine en democratische verenigde staten van Indonesië". TTe republiek vindt echter dat deze federatie niet kan plaats vinden zonder overleg met de „Commissie van goede diensten" Zij is reeds met deze commissie in bespreking over de wijze waarop de Nederlands-Indone sische kwestie het best kan worden opgelost. Dit is grootspraak van Djokja, im mers het ligt tóch voor de hand, dat met graagte de laatste en wel zeer loyale kans die Nederland Soekarno c.s. heeft geboden, is gegrepen. Na tuurlijk zal de republiek met bepaalde voorwaarden voor de dag komen; daarvoor is men in Djokja arrogant genoeg. Ging een paar dagen geleden niet het gerucht, dat Djokja 5 van de 9 portefeuilles van de interim-rege ring voor zich zou opeisen? ■pEN hoge onderscheiding is de rector magnificus der Nij meegse universiteit te beurt ge vallen. Door Z.H. de Paus is prof. R. R. Post verheven tot de waar digheid van Geheim Kamerheer. Z. E. Kardinaal De Jong heeft dit grote nieuws aan de betrokkene ter kennis gebracht. OPAAK zou het voornemen hebben I de samenstelling van zijn rege ring te wijzigen. In liberale kringen is men er van overtuigd, dat de libe ralen bij deze vergadering enkele portefeuilles toegewezen zullen krij gen. TVE Nederlandse verliezen in Indië bedroegen gisteren 2 gesneuvel- den en 4 gewonden. rvOOR opsporingsambtenaren zijn bij 1" de rijksverkeersinspectie te Arn hem gepleegde fraudes tot klaar leid gebracht. Twee ambtenaren en een lie van de commissie welke adviseert over eventueel te verstrekken toew;j- zirigen, ziin gearresteerd. TIET verhoor van Tojo door het in- ternationale gerechtshof te Tokio is nu beëindigd. Tojo heeft toegege- j ven, dat hij de enige levende Japan ner is, die de Japanse keizer geadvi seerd heeft Engeland en Amerisa de oorlog aan te doen. Tojo verklaarde, dat de oorlog „onvermijdelijk" was geweest. rtE behandeling van de strafzaak Rauter kan omstreeks half Fe bruari voor het Bijzonder Gerechts- hdf te den Haag verwacht worden. FTP de onbewaakte overweg te Apel- doorn is een 75-jarige man, toen hij op het laatste moment wilde pas seren, door de trein gegrepen en op slag gedood. QP 11 en 12 Febr. zal in de Stads- schouwburg te Utrecht een congres Ivan „Vreemdelingenverkeer" worden 5 gehouden. JAE ontscheping van het troepen- jjfi transportschip Nieuw-Holland zal, onvoorziene omstandigheden daarge laten, geschieden Zaterdag a.s. op de terreinen van de Mij. Nederland te ..Amsterdam. JN de nabijheid van Savannah in de 6 Amerikaanse staat Georgia is een Dakota-oassaeiersvliegtuig neerge stort. Hierbij kwamen 15 personen om het leven en werden er 9 gewond. JJEVORDERD is tot kapitein ter zee van de Kon. Marineres. voor spe ciale diensten, kapt. luit. ter zee van Schagen van Leeuwen, oud-minister van Marine. TN Jerusalem is door Joden weer met bommen gewerkt, waardoor acht Arabieren zijn gedood en 42 gewond. De Britten zetten een tegenactie in, waardoor 3 Joden doodgeschoten zijn. TyTinister-president Beel, die met de ministers Drees en Jonkman gis teravond van Batavia op Schiphol ar riveerde, zei nog niet op de hoogte te zijn van de mededeling der repu bliek, dat zij wilde toetreden tot de federatie. Evenmin was hem ter ore geko men, dat de staat Oost-Indonesië zijn toetreding tot de federatie afhankelijk zou stellen van de deelneming van de republiek. Wel was hem bekend, dat Oost-Indonesië grote aandrang op de republiek heeft uitgeoefend. De minister-president, zijn indruk ken samenvattend, deelde mee over de verdere ontwikkeling in Indonesië op timistisch te zijn. Ook voor de toe komst zag hij de wenselijkheid van re gelmatig persoonlijk contact met het Rijk overzee. Vandaag om 2 uur zal er reeds een ministerraad zijn, waarbij de hele In donesische kwestie bekeken zal wor den. Zo spoedig mogelijk zal er een regeringsverklaring worden uitgege ven. Waarschijnlijk de volgende week zal de Tweede Kamer bijeenkomen. JLTET veel belangstelling kijkt deel Duitsland thans naar Frankfort, waar sinds gister besprekingen plaats vinden tussen de Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs van Duitsland en Duitse ministers der 8 „Laender" in de Britse en Amerikaanse zone. Omdat men na het mislukken der Londense confe rentie van de besprekingen te Frankfort gehoopt wordt, dat zij Duitsland een heel eind op weg zul len helpen. Het Duitse volk wil uiteraard de eenheid van Duitsland en daarom acht men het loffelijk, dat Clay en Robert son de mogelijkheden voor een com promis met het Sovjet-bezettingsbe stuur niet willen afsnijden. De besprekingen te Frankfort wor den echter begeleid door ernstige uitingen van onrust in delen van het Rijnland en in Hamburg, waar grote stakingen zijn uitgebroken. Het ge vaar dat deze stakingen zich zullen uitbreiden is niet denkbeeldig. Wie de aanstokers van deze stakingen zijn, is niet moeilijk te raden. De communis ten willen de besprekingen te Frank fort zoveel mogelijk doen mislukken; voor de confererenden is het dus noodzakelijk snel door te tasten met het economische en politieke pro gram a JAe Amerikaanse miliaire gouverneur Clay heeft zes vcorstellen gedaan welke de Duitsers meer politieke en dus ook meer economische zelfstandigheid kunnen bieden. Robertson, de Britse militaire gouverneur, stemde met deze voorstellen in. Zij behelzen o.m. het vormen van een grotere bizonale eco nomische raad, door de Duitse poli tieke partijen te benoemen. Voorts vormen van een tweede wetgevende Kamer, bestaande uit 16 leden, te be noemen door de acht staten der ge combineerde zones; er zou een soort kabinet moeten komen, een hoogge rechtshof en een bank, die zou werken onder toezicht der militaire gouver neurs en toebehoren aan de banken in de verschillende stateji. (Van onze Haagse correspondent) TN tegenstelling met andersluidende berichten vernemen wij uit parle mentaire bron, dat de datum voor de Tweede Kamer-verkiezingen in 1948, welke noodzakelijk worden door de grondwetswijziging, nog niet is vastge steld. Indien de commissie voor de Grondwetswijziging tijdig gereed komt, wil men pogen de verkiezingen te doen houden voor de vacantie-pe- riode. Vermoedelijk zal dat Juni wor den. Indien deze commissie langer werk heeft, worden de verkiezingen uitgesteld tot September. Men neemt echter aan, dat het zeker niet later zal worden. TN 1948 zullen in totaal 15000 per sonen uit Indië gerepatrieerd wor den, waarvan 10.000 leden van het KNIL met hun vrouwen en kinderen. De overige 5000 personen zijn bur gers, die dan wel de laatste zijn, die voor repatriëring rn aanmerking ko men. Buiten deze getallen vallen na tuurlijk de oorlogsvrijwilligers. Be halve met de Nieuw-Holland die Za terdag a.s. in Amsterdam gedebar- keerd wordt, zullen ook met het hos- pitaalschio Grote Beer, de Volendam, en de Willem Ruys kleine groepen O.V.W.-ers naar Nederland komen. Zij arriveren resp. op 16 Jan.. 26 Jan. en 24 Jan. in Amsterdam. Het perste werkelijk grote contingent O.V. W -ers komt met de Johan van Olden- barnevelt die op 24 Jan. uit Tandjong Priok vertrekt. "MA een afwezigheid van vijf jaar zal men de komiek Buziau dit jaar weer op de planken zien. TN VERBAND met de door de rege ring vastgestelde regeling voor de afwikkeling der geldzuivering wordt aangenomen, dat inleggers bij de rijks postspaarbank hun geblokkeerd tegoed wanneer dat in een optie-rekening is omgezet, zoveel mogelijk op beleg gingsrekening laten staan, voor zover door hen niet anders wordt verzocht. Voor de omzetting van een geblok keerde rekening in een optie-rekening dienen de inleggers zich te wenden tot de ontvanger der directe belas tingen, die de desbetreffende machti ging rechtstreeks aan de rijkspost spaarbank zal zenden. Indien het geblokkeerde bedrag van een spaarbankboekje kleiner is dan f 500 wordt dit -automatisch op een optierekening ten name van de inleg ger overgeschreven. HOOGWATER IN P€ DSSEISTREEK De val van de IJssel gaat gestadig voort. Volgens mededelingen van de Rijkswaterstaat te Arnhem kan de eerstvolgende dagen een steeds voort gaande val worden verwacht. Sinds Zondag is de stand van het water in de Waal voor Nijmegen langzaam gedaald. Keulen seinde gis ter lichte val, terwijl uit Mannheim nog was werd gemeld. De steenfa brieken langs Waal en Rijn hebben veel schatle geleden van het hoge water. De landelijke vergadering van de NCB wordt gehouden op Donder dag 29 Januari a.s. te Tilburg. Door verschillende afdelingen zullen ingrijpende voorstellen worden gedaan. Zo zal o.m. de tuchtrechterskwestie ter sprake komen. In de kringen worden momenteel vergaderingen gehouden, die gel den als laatste voorbereiding voor de landelijke bijeenkomst. Bre da vergaderde reeds vorige week, Steenbergen deed het Dinsdag j.l. terwijl Roosendaal morgen, 9 Jan. bijeenkomt. Jn de loop van deze maand zal een aanvang gemaakt worden met dé terug betaling van het geld, dat teveel betaald werd bij de aanschaffing van de huisbrandstoffen. Uit goede bron vernemen wij thans, dat men op 19 Ja. nuari een begin zal maken met de terugbetalingen. De gezinshoofden, die 'n te hoge prijs betaalden, zullen, zoals bekend f 4.00 terug ontvangen, de kamerbe woners, die teveel betaalden, krijgen een bedrag van f 2.60 gerestitueerd. De terugbetaling geschiedt aan de postkantoren. Er zal nader aangekondigd worden welke tijdstippen en in welke volgorde men zich met de brand- stoffenkaarten naar de postkantoren kan begeven. Op de kaarten TA 707 voor de hoofden van het gezin zullen twee bonnen aangewezen worden. De ene bon geeft recht op een terugbetaling van f 2.40, de tweede op die van f 1.60 zodat in totaal f 4.00 ontvangen kan worden. Op de kaarten TB 707 voor de kamerbewoners wordt één bon aangewezen, welke op de ont vangst van f 2.40 recht geeft. Bovenstaand kaartje geeft een goed beeld van de thans in Griekenland plaats vindende acties. Volgens de laatste berichten zijn 1000 prima uit geruste Amerikaanse mariniers op weg naar Griekenland om daar hulp te bieden tesamen met de zich daar bevindende Britse troepen. Truman het gisteravond in zijr boodschap aan bet Congres doorschemeren, dat het noodzakelijk zal zijn nog meer hulp aan Griekenland te bieden. c,Amerika en Engeland hebben Joego slavië en Bulgarije meegedeeld, dat ZU de tegenregering van Markos niet zullen erkennen. Weersverwacnting, geldig tot Donderdagavond: Krachtige tot harde wind uit richtingen tussen N W. en W. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien Kouder Heden zon onder 16.46 uur, en maan onder 13 39 u Vrijdag zon op 8.46 u.. en oiaan op 6.39 u. TIET AMERIKAANSE departement van Buitenlandse zaken heeft de gedetailleerde ramingen gepubliceerd van de hulpverlening, welke de Europese landen in het kader van het Marshall-plan zullen ontvangen. Deze voorstellen moeten echter nog door het Amerikaanse Congres worden aanvaard. yolgens de ramingen zou ons land zich mogen verheugen op het vol gende: Broodgraan April-Juni 1948 155.000 ton; Juli 1948-Juni 1949 315.000 ton; Juli 1949-Juni 1950 300.000 ton. In de volgende jaren 250.000 ton per jaar. Grofkorrelig graan April- Juni '48 nihil, Juli 1948-Juni 1949 315.000 ton; Juli 1949-Juni 1950 200.000 ton. De volgende jaren 250.000 ton per jaar. Kolen April-Juni i94? 779.000 ton; Juli 1948-Juni 1949 2.090.000 ton; Juli 1949-Juni 1950 533.000 ton. Nihil in de volgende jaren. Staal April-Juni 1948 100.000 ton afgewerkt staal; Juli 1948- Juni 1949 399.000 ton; Juli 1949- Juni 1950 394.000 ton; Juli 1950- 268.000 ton. Juni 1951 112.000 ton; Juli 1951 Machines voor de kolenmij nen Juli 1948-Juni 1949 voor een waarde van 2.3 millioen dollars; Juli 1949-Juni 1950 2 millioen dol lars; Juli 1950-Juni 1951 1.8 mil lioen dollars; Juli 1951-Juni 1952 3.8 millioen dollars. Landbouwmachines Juli 1948-Juni 1949 voor een waarde van 6.4 millioen dollars; Juli 1949- Juni 1950 7.6 millioen dollars; Juli 1950-Juni 1951 6.8 millioen dollars. Juli 1951-Juni 1952 5.4 millioen dollars. Olie April-Juni 1948 253.000 ton; Juli 1948-Juni 1949 1 065.000 ton; Juli 1949-Juni 1950 1.092.000 ton, Juli 1950-Juni 1951 1.118.000 ton; Juli 1951-Juni 1952 1.169.000 ton. Engelsman houdt z'n eitje. gngeland zal in 414 jaar voor 493 mil lioen aan tabak ontvangen, voor 24 millioen olieproducten, voor 75 millioen machines en grote hoeveel heden voedsel en grondstoffen. aan dit levensmiddel gewoon is". Zo zal de export van gedroogde eie ren bij voorkeur naar Engeland ge schieden. ,daar het Britse volk aan dit levensmiddel gewoon *s." Gelukkig Brits volk dat nog altijd gewend is eieren (zij het dan ge droogde) te eten Die gewoonte hebben wij allang afgeleerd! Frankrijk zal 1.175.000 ton graan krij gen en verder steenkool, staal, ma- chines en olie. Dezelfde producten krijgt ook Italië, alleen veel minder. Zweden daarentegen zal geen steen kool ontvangen, wel graan, staal, ma chines en olie. Oostenrijk moet alleen tevreden zijn met graan en machines, en Ierland met steenkool en machines. België is veel beter bedacht en krijgt van alles flinke hoeveelheden, zelfs meer graan dan Frankrijk, het geen wel opvallend is. Wonderbaarlijke resultaten T/an al deze hulp als ze tenminste wordt goedgekeurd door het Con gres verwacht men in Amerika „wonderbaarlijke resultaten". Ijzer staat niet op het hulppro gram. De Ver Staten kunnen dit niet missen. En wat de nulp aan staal aan gaat, de genoemde cijfers zijn maar 20 pet. van het door de betreffende landen gevraagde. Wat het graan betreft, de be schikbare hoeveelheden zijn lang niet genoeg om aan de vraag te vol doen. Voor dit jaar was gevraagd 30 millioen ton; er bleken echter slechts 19 millioen ton beschikbaar. Begindatum: I April? Jn zijn aanbevelende toespraak tot de verenigde vergadering van het Amerikaanse Congres heeft Truman 't Congres gevraagd het Europese her stelprogram ten spoedigste te ratifi ceren. Hij achtte het-van het hoogste be lang dat het Congres de uitgave van 6.800 millioen dollar voor de eerste 15 maanden van de hulpverlening zon goedkeuren. Truman legde er de nadruk op, dat deze hulpverle ning uiterlijk I April zon moeten beginnen. De Amerikaanse president blijkt dus aan de oorspronkelijk vastgestelde da tum de hand te willen houden. Of dit mogelijk is. is evenwel een andere vrkag. In o-m hoofdartikel van gister (pag. 2) hebben wij daarop de aan dacht gevestigd. Deze beschouwing bevat overigens verschillende inter essante bizonderheden over het Mar shall-plan, zodat wij 't ter lezing aan bevelen. Truman, die een groot deel van zijn boodschap wijdde aan een program van sociale verbetering in de Ver. Staten, waarschuwde ervoor, dat de huidige inflatie tot een nieuwe depres sie dreigde te voeren. Nog geen omlijnd plan pi ENKELE bladen zijn over een even tuele samenvoeging van gemeenten in de Zak van Zuid Beveiand tame lijk alarmerende berichten versche nen. In het Zeeuws Dagblad spreekt het Eerste Kamerlid, de heer Hom mes, zelfs reeds van „dreigend ge vaar" en uit zijn ongerustheid over het onderbrengen van het protestant se Borsseie in een katholieke combi natie, alsof er na niet lang reeds van dergelijke combinaties bestaan, men denke bijv. aan Hoedekcnskerke- Kwadendamme. Van een vast om lijnd plan is evenwel geen sprake. De commissie van negen personen, die in opdracht van Ged. Staten en onder leiding van mr. Mes, deze pre caire zaak moeten aansnijden, heeft niets meer gedaan dan het opmaken van een schema, als uitgangspunt voor de besprekingen. In grote lijnen komt dit schema op het volgende neer; Heinkenszand, 's Heerenhoek en Borsseie zullen één gemeente worden met een inwonertal van pl.m. 5200. Ovezande, Driewegen, EUewoutsdijk, Oudelande en Baarland worden één gemeente met ruim 4200 inwoners. Hoedekenskerke, 's Gravenpolder, Nisse en 's Heer Abtskerke zullen samengevoegd worden en ca. 4000 in woners teilen. Naar dit schema zouden dus 12 ge meenten samengevoegd worden tot 3. Maar daar het slechts een schema is en rekening wordt gehouden met de wensen, die uit de betrokken gemeen ten en groepen van gemeenten voort komen, is het even goed mogelijk, dat er vier of vijf combinaties komen. Voor grote ongerustheid en alarme ringen lijkt ons daarom de tijd nog niet gekomen. (Van onze Haagse correspondent) A CHT personeelsleden van een bekend Haags amusementsbe drijf hadden een aardige bijver dienste ontdekt, die hen zeker geen windeieren legde. Indien men ter controle aan de ingang de juist gekochte entréebewijzen van het publiek innam om er het be kende strookje af te scheuren, gaf men een oud, reeds afgescheurd kaartje terug, terwijl het nieuwe in de cassa wederom werd ver kocht. Het complot is ontdekt door de inspecteur der Verma kelijkheidsbelasting. Een der per soneelsleden heeft een bekentenis afgelegd De anderen blijven hard nekkig ontkennen. yOOR het. tijdvak van 11 t.m. 24 Ja- nuari geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van; BONKAARTEN KA, KB, KC 713: 113 Algemeen 112 Algemeen 109 Algemeen 110 Algemeen 111 Algemeen 105 Reserve 108 Reserve 115 Algemeen 750 grain suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram ver snaperingen. 250 gram waspoeder 1 ei 1600 gram brood (geldig tot 17-1 a.s.) 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig tot en m. 7 Febr. a.s.) 800 gram brood (geldig tot 17 Jan. a.s.) 400 gram brood (geldig t.m. 17 Jan. a.s.) 500 gram sinaasappelen (voorinleveringsbon) BONKAARTEN KD, KE 713: 613 614 Alg. 612 Algemeen 609 Algemeen 610 Algemeen 611 Algemeen 604 Reserve Reserve 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram ver snaperingen 500 gram waspoeder 1 ei 400 gram brood (geldig t.m. 17 Jan. a.s.) 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 17 Febr. a.s.) 400 gram brood (geldig t.m. 17 Jan. a.s.) 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. 615 Algemeen 500 gram sinaasappe len (voorinleveringsb.) BONKAKARTEN MA, MB, MC, MD, MH 801 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): 1035 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gram jam. stroop, enz. of 250 gram ver- snaperingen. TABAK- EN VERSN APERINGS- KAARTEN enz., QA, QB, QO 711: V-01 V02 tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. V-03 tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. V-01 versn. 200 gram versnaperin- ringen, of 200 gram suiker, boterhamstrooi sel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. V-03 versn. 100 gram versnaperin gen, of 100 gram sui - ker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam. stroop, enz. Tabak 4-Res. 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheer- crême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Jan. worden ge bruikt. De bonnen 115 en 615 Alge meen voor sinaasappelen moeten uiter lijk op 17 Jan. a.s. bij een handelaar in groenten en of fruit worden inge leverd. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Een rantsoen gebak bedraagt: on geveer 280 gram beschuit (2 hele rol len) of 300 gram biscuits, ongevulde wafels, crackers, matzes, toast, of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai-taai. Amsterdamse korstjes of 600 gram stroopwafels of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gr. bloem en/of zetmeel is verwerkt, met uitzondering van poffertjes, verse Hollandse en Parijse wafels en olie bollen. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen: 049, 051. 549, 551, 554, Algemeen, 040, 041, 042. 048, 547, 548, 070. 071. 072, 077, 576. 577, Reserve, 032, 033, 533, 062, 063. 563 Melk. DE AFLEVERING VAN SINAASAPPELEN De thans in Rotterdam aangekomen sinaasappelen uit Palestina zullen binnenkort in distributie worden ge bracht. De voorinleveringsbonnen 0-89 algemeen en 5-89 algemeen, aan gewezen op 18 Dec. 1947 zijn tevens koopbonnen, zodat de groente- en fruithandelaren onmiddellijk tot af levering aan hun klanten kunnen overgaan, zodra zij de zuidvruchten hebben ontvangen. In de bonnen- lijst van deze week worden nieuwe voorinleveringsbonnen van 500 gram sinaasappelen aangewezen. Hierop mag pas worden afgeleverd als alle oude bonnen zijn gehonoreerd. De prijs ,naar gemeld vastgesteld op 76 cent per kilo, geldt zowel voor Pa lestijnse, Spaanse als voor Surinaam se sinaasappelen. NIEUWE MAXIMUMPRIJS VOOR BANANEN TVE maximumprijs van bananen is vastgesteld op f 1,38 p.kg. Dit be tekent 'n kleine prijsverhoging de oude prijs was f 1.32 per kg welke haar oorzaak vindt in de overeen komst, die de Benelux-landen hebben gesloten-ten aanzien van invoertarie ven, die per 1 Jan. van kracht zijn ge worden. ."i.VWU"WWWWAVJWAWAW Een uitvoerige apologie yAN de stichting Wereldactie voor Zeeland te Amsterdam, die naar men weet veel verwijten te horen kreeg, nadat zij de zg. „Gouden rit" naar West Zeeuwsch-Vlaanderen had gemaakt, ontvingen wij een zeer uitvoerige verdediging van haar herkomst en beleid. Daar wij destijds slechts zeer be scheiden de opgeworpen critische bezwaren meldden, kunnen we vol staan met een beknopte samenvat ting. Het rapport, dat samengesteld is door de heren J. Schouten en A. J. de Nobel, twee politiek onverdach te figuren, (de een werd slachtof fer van de Duitse en de andere van de Japanse practijken), weerlegt eerst de geopperde bedenkingen te gen de „zuiverheid" uer stichting. Wel is indertijd tegen de voorz., de heer P. v. d. Heuvel, een klacht ingediend, maar deze werd door de procureur-fiscaal terzijde gescho ven. Omdat er indertijd geen andere krachten te bekomen waren, zijn, met medewerking der stichting Toe zicht op politieke delinquenten, twee colporteurs aangesteld, die ge ïnterneerd zijn geweest, maar die geheel van de dwalingen huns weegs zijn teruggekeerd. Het kostenpercentage heeft inder daad, kort na de oprichting een hoogte bereikt van 41 pet., maar liep na de eerste noodzakelijke uit gaven terug tot 28 pot. en is verder dalende. Met de voorzitter verricht het JN naansluiting op hetgeen wij i reeds over de plannen tot indij king van het Zuid-Sloe schreven, kunnen we nog meedelen, dat de aan te leggen dijk is geprojecteerd van de Zuid Kraayertpolder op Z. Beveland uit naar de Bijleveldpol- der op Walcheren; de lengte van de dijk bedraagt 1740 meter, wat dus 740 meter langer is dan de Sloedam. Op de Zuid Bevelandse oever wordt met de dijk begonnen, 300 m. ten Zuiden van het haventje van Nieuwdorp, dat daardoor komt te vervallen. Dit is eerder een opluchting voor de gemeente 's H. Arendskerke dan een verlies, omdat er practiseh geen gebruik meer werd gemaakt van dit haventje en de uitgaven de in komsten overtroffen. Bij deze inpoldering zijn als be langhebbende gemeenten betrok ken 's Heer Arendskerke, Arncmui- den en Nieuw en Sint Joosland. De grenzen dezer gemeenten lopen nl. dwars door het Sloe. Aan de Wal- cherse zijde zullen aan het in te polderen gebied grenzen de Su- zanna-. Rapenburg-, Nieuw St. Joosland (ged.) en Bijleveldpolder en aan de Zuid-Bevelandse kant de Jacob- en de Zuid Kraayertpolder. Over de afsluitdijk ban nog wor den medegedeeld, dat het in het diepste deel van de geul voor de Z. Kraaj'ertpolder gelegen dijksgedeel te (ongeveer 60 m) met het oog op zetting en inklinking een 50 cm hogere kruinshoogte is ontworpen dan het dijkgedeelte op het schor, Deze hoogten gaan geleidelijk in normale over. Uitwateringssluis. I» de nieuwe dijk is een uitwate ringssluis ontworpen, waardoor men het overtollige polderwater kan lozen. De toevoer van het polderwater zal plaats hebben door het overblij vende gedeelte van de geul voor de Jacob- en de Zuid Kraayertpolder en de binnenbermsloot van de nieuwe dijk. Het polderpeil is op 0.50 m bene den AP ontworpen. De uitwaterings sluis, die in beton wordt uitgevoerd, krijgt twee kokers met een dag wijdte van 1.50 m een slagdrempel- gehele bestuur der stichting haar arbeid gratis. I Uitdrukkelijk protesteren de rap- Iporteurs tegen de aantijging dat de Zeeuwse autoriteiten buiten hun ivoorkennis op de lijst van aanbe veling zijn geplaatst Zowel de bur- 1 gemeester van Sluis, Westkapelle, Aardenburg, Cadzand als Scb djjke verklaarden zich schriftelijk daartoe bereid, terwij) de burge meester van Oostburg zich mede achter die stichting stelde. Nog memoreren de heren de No bel en Schouten, die als directeur en secretaris der stichting fungeren, dat zij reeds na acht maanden 36.000 gld. aan getroffen Zeeuwse gemeen ten konden uitkeren. diepte van 0.88 m beneden AP en een hoogte onderkant dek van 50 cm boven NAP. Zij wordt in elke koker voorzien van twee wachtdeu- ren en een schuif, alsmede van de nodige schermen, ontvang- en stort- bed. De suatiegeul is ontworpen met een bodemdiepte van 1 m, beneden NAP nabij de sluis, terwijl deze van het eind van het stortbed af 'n bodembreedte van 7 m zal krijgen. De wegen Qngeveer op het midden van het in te polderen gebied is in de richting Noord-Zuid een weg ont worpen met een verhardingsbreedte van 5 m. De wegen, die slechts toe gang zullen geven tot enkele ka vels, krijgen 'n verhardingsbreed te van 3.5 m. Ook in de richting Oost-West is een doorgaande dwars weg ontworpen. Deze zal, evenals de binnenbermweg van de nieuwe dijk, door de aanleg van opritten tegen en over de dijken van de Su- zanna- en Bijleveldpolders in ver binding worden gebracht met het wegennet op Walcheren en Zuid- Beveland. Onder de kruisingen van wegen met_ de hoofdwaterleiding en voor- zovêel nodig onder de toegangs- dammen voor de latere kavels zul len betonbuizen worden gelegd. De grond, die voor het aanleggen van de dijk nodig is, zal ontleend worden aan de uit te graven bin nenbermsloot en aan de buiten dijks blijvende gronden. Met de grond uit de te graven wegsloten, zullen enige kreken en lagere ge deelten der ingedijkte gronden wor den worden aangevuld. De onkosten 2Joals wij reeds schreven worden de kosten der inpoldering ge schat op f 1.125.000. Hierbij komen nog de kosten van het in cultuur brengen der gron den. Voor de aanleg van de dijk en het graven van de binnenbermsloot is een bedrag van f 575.000 begroot, 't aanbrengen van de steenglooing en van een kraagstuk met bestor- ting zal f 126.000 kosten; de bouw van de sluis wordt op f 98.000 ge raamd en het araven van de suatie aeul on f 32.500, met de aanleg van de aarden banen der wegen, oprit- t<m. enz., zal een bedrag van f 265.000 gemoeid zijn en voor on voorzien en risico is een bedrag van f 92.000 uitgetrokken. Men is van plan om van dit voor jaar genoemd wordt April met het werk een begin te maken. Het zal zoveel mogelijk machi naal geschieden. CANDIDAAT TWEEDE KAMER. De heer Devolder, die bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer in 1946 van de niet-geadviseeraen het hoogste aantal stemmen behaalde in onze pro vincie, is door het bestuur der afd. Koe wacht van de K.V.P. verzocht zich als candidaat voor de a.s. verkiezingen be. schikbaar te willen stellen.

de Stem | 1948 | | pagina 1