sportnieuws szr STAD EN LAND KOEKPANNEN BORGHSTEYN Mechelen-T erneuzen in een nieuwe phase èTopHB,e'- jïf"K s.rttïf.,,.- onder Raamsdonk Doelmatig voederen Spreken is zilver zwijgen is goud Hulst dwong Axel gelijk spel af DE STEM VAN DINSDAG 6 JANUARI 1948 Een kind leert praten Zo is de stand HOCKEY SCHAKEN Officiële mededelingen ;n een u - m f 100 VOOR DE VOS REINAERDE. De raad van St. Jansteen zou beslo ten hebben geen subsidie te verlenen aan de Kunstkring „Van de vos Rei- naerde", meldden wij Maandag. Welk duiveltje ons parten speelde weten wij niet, maar feit is, dat deze mededeling bezijden de waarheid is. De raad was n.I. wijzer en tornde niet tegen Reln- tjes befaamde slimheid op. Hij verleen de de Kring een subsidie van f 100.— En wij? Wel. wij blozen om de fout, welke... eh... het onbekende duiveltje maakte. AFSCHEID IR. DE BAKKER. De voormalige fijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, Ir. de Bakker, die bin- nenkort naar den Haag vertrekt, zal Donderdagmiddag 8 Januari in het Goese Schuttershof officieel afscheid nemen van de organisaties, waarmee hij in contact stond. FELLE BRAND TE BERGEN OP ZOOM Kledingmagazijn in as ye omstreeks 8 uur Zaterdagavond werd Bergen op Zoom opge schrikt door een felle brand, die was uitgebroken in het dames- en he- rcnkledingmagazijn van de heer A. Terhorst in de Kremerstraat. De vlam men grepen snel om zich heen en hl een minimum van tijd stond het pand in lichter laaie. Hoewel het vuur aan stonds met groot materiaal werd be streden, kon toch niet worden voorko men dat het gehele perceel een prooi der vlammen werd. Aardenburg DE HEER G. WIJFFELS MET PENSIOEN. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ambte naar van de burgerlijke stand de heer Gustaaf P. H. Wijffels. DB heer Wijf fels is een oude bekende op de Aarden- burgse gemeente-secretarie. Op 1 Nov. jl. was het 45 jaar geleden dat hij daar zijn intrede deed. Vanaf 1905 was hij ambtenaar van de burgerlijke stand en tot aan de samenvoeging der gemeen ten Aardenburg, Eede en St. Kruis op 1 April 1941 tevens gemeenteontvanger. Vanaf de samenvoeging was hij amb tenaar van de burg. stand en eerste ambtenaar ter secretarie. Gedurende deze lange ambtelijke loopbaan heeft hij vier verschillende burgemeesters als superieuren gehad. n.l. de burgemees ters Hennequin, Reepmaker, van Belle, Overmaat en van Dongen. Op oude jaarsavond nam het college van B. en W. en het secretarlepersoneel afscheid van de scheidende functionaris en werd hem nog een lange levensavond toegewenst. De heer Wijffels zal zich nu wijden aan zijn vele nevenfuncties, waarvan wij noemen: directeur der Kon. Muziek sociëteit Aardenburgse Fanfaren secre taris van het R.K. Beheer der Disch- goederen St. Jan, enz. Met de heer Wijffels heeft het laat ste lid der oude garde de Aardenburgse secretarie vaarwel gezegd. Botsing. Op de rijksweg van Aar denburg naar de grens kwam nabij Eede een motorrijder met een perso nenauto in botsing. De motorrijder, de 29-jarige H. S. uit Aardenburg reed kort achter de personenauto van dhr. A. B. uit Aardenburg. Doordat deze laatste plotseling moest stoppen kon de motorrijder de auto niet meer ontwij ken en reed er tegen op. H. S. liep darbij een beenbreuk op. Burg. stand. Geboren: Eduard M. A. zv E. Musson—Schram; Leonie M. dv A. L. Verstraeten—de Valke; Diana M. dv P. de Vriend—Wmne; Gabriëne A. A. dv M. Dhoore—Blondeel; Daniël R. P. M. zv P. van Maele—Daeninck. Gehuwd: Livinus Ploegaert, 20 jaar, uit Philippine en Cecilia Gijs, 16 jaar; Cornells Uitdewilligen, 30 jr. en Celina Vercraeije, 28 jaar; Georgius Blondeel, 31 jaar en Marle José Cauwels uit Mal- deghem, 24 jaar. Overleden; Louisa Laridaen, wed. van Johannes Maes, 91 jaar. Loop der bevolking. De gemeente Aardenburg had op 31 Dec. j.l. een be volking van 3883 zielen, bestaande uit 1994 mannen en 1889 vrouwen. In het jaar 1947 werden geboren 47 jongens en 49 meisjes, er overleden 21 mannen en 17 vrouwen. Vanwege het geboorte overschot ging de bevolking dus vooruit met in totaal 58 personen. Er vestigden zich 71 mannen en 89 vrouwen, terwijl er vertrokken 98 mannen en 92 vrou wen. In totaal werden er 42 huwelijken gesloten. Sedert 31 December 1946. toen de bevolking 3856 zielen bedroeg heeft de gemeente dus 27 inwoners meer gekregen. Clinge Kunstwerk. Wat in vrije uren tot stand kan worden gebracht, heeft ons Alb. v. d. Branden alhier dezer dagen getoond in de etalage van de Firma BolMorres. Wij-kunnen hierin zien de R.K. kerk van Clinge in miniatuur vorm. Een kunstig stuk werk, waaraan zelfs de kleinste kleinigheden niet ont breken. Menige voorbijganger heeft met volle aandacht dit imitatiegebouw staan bewonderen, zodat het niet aan belangstelling heeft ontbroken. De Klokkengieter. Door de R.K. To neelvereniging St. Aloysius werd in het patronaat de Klokkengieter van A. Coolen opgevoerd, welk toneelspel op zeer verdienstelijke wijze werd weerge geven. De hoofdrollen werden goed ver tolkt, het decor was prima, de grime ring goed en de stemming in de zaal uitmuntend. De geestelijk adv. hield een korte inleiding en wees erop, dat dit stuk voor het toneelconcours in Steen zal worden opgevoerd. In ver band hiermede wachten wij met de be oordeling. De belangstelling was zeer groot. Eede Wederopbouw. Het eerste geheel nieuw gebouwde huis in ons dorp is be trokken, n.l. dat van de heer Cam. van Bellegem. Het tweede zal binnen enkele weken volgen n.l. dat van E. Standaert aan de Rijksweg. Beide zijn tot stand gekomen onder leiding van een parti culier architect en gebouwd door een plaatselijke aannemer en met behulp van plaatselijke, Belgische en Holland se werklieden in korte tijd gebouwd-. Waar de laatste tijd veel lof wordt toegezwaaid aan stichtingen en grote aannemersbedrijven is hier een woord van waardering voor de kleine parti culiere bedrijven wel op zijn plaats. Groenendijk In een sloot. De 85-jarige P. v. D. kwam, door de duisternis misleid, in een modderige sloot terecht. Nadat hij door enige jongens op het droge was gebracht en geneeskundig en geeste lijke hulp was ingroepen is hij in zeer zorgwekkende toestand huiswaarts ver voerd. 24 c.M. HULST °ok schriftelijk te bestellen. Graauw Verslag kerkelijk jaar. Er werden niet minder dan 55 H. Doopsels toege diend, een getal, dat sinds 1923 niet meer was bereikt. Er werden 24 hu welijken gesloten, terwijl niet minder dan 21 volwassenen en 3 kinderen ten grave werden gedragen. Het aantal uitgereikte H. Communies bedroeg bij na 2000 meer dan vorig jaar en is ge stegen tot 35.900. Wanneer immers de vrachtprijs zo- gesteld kan worden, dat gecon curreerd kan worden teg^n hef ver- zeTdTv AnJrrpen da" zal zen de voordelen plukken. Een spoorwegveer. Van de gesloten overeenkomst hoopt Zeeuwsch-Vlaanderen goede vruchten te kunnen plukken J^nige dagen geleden publiceerden wij een bericht, waaruit bleek, dat in de exploitatie van de spoorlijn een belangrijke wijziging zou komen en wel met ingang van 19 Januari 1948. Ingevolge een tussen Nederland en België in 1867 afgesloten verdrag rust op beide landen de verplichting een concessie te verlenen voor een spoor lijn van Terneuzen naar St. Niklaas. Deze concessie nu was in handen van een Belgische maatschappij, die 6e laatste jaren niet meer rendabel kon werken en naar middelen heeft uitgezien om verandering in de be- ..ancle toestand te krijgen. Oorspron heeft men getracht een sub- S' i"i.ue- bekomen' waardoor de mo- 5 zou geschapen worden om f ju'" s'?n<^ *e houden, maar men s.ond bsj bride regeringen op een af- azend standpunt, zodat naai- een an- Oere oplossing gezocht werd. «,LV°n/en ^csPrekingen plaats met do n i f nict dp regeringen maar woooo j ,°.cn de Nederlandse spoor woT i„,i Jn n,'len overnemen en Al h; .°p hun eigpn gebied, ncn v-nrj Z0U,dc vraag gesteld kun- bolan~>' door deze overname Plaatsvind veranderingen zullen vra-g nnien' 'lc' a'gemeen zal de nen wordooen?end bca"t™°rd kun- stnnd zal blijvcTb^aon geen verantv"^ tari<*pgeling treedt zelfde km,prijzen zuSen feMen vrachtprijs wordt. kl<?Wer de grootste belang' voor Z vin i p dit verband zullen in de toekomst ook wel weer plannen voorbereid worden om te komen tot een spoor- wegyeer over de Schelde, zodat het lijntje Hoedekenskerke-Goés weer van grote betekenis zal worden. Ook voor het reizigersverkeer is de overname van de lijn Mechelen-Ter- neuzen van groot belang. Op de Bel gische spoorwegen had de lijn reeds bijzonder goede aansluitingen. Wan neer nu de Nederlandse Spoorwegen hun belangen begrijpen en dit zal wel gezien de overname dan zul len er zeer zeker pogingen in het werk gesteld worden om vanuit België goe de aansluitingen op Nederland te krij gen. Voorlopig is er met de huidige maat schappij, die de spoorweg exploiteert een huurovereenkomst gesloten. Dit kon niet anders, omdat de verleende concessies tot 1961 van kracht zijn en eerst bij wet een definitieve verande ring in de bestaande toestand kan plaats vinden. Naar wij vernemen zou deze wet reeds binnen enkele maanden tot stand komen. Het materieel van de maatschappij wordt dan door de Nederlandse en Belgische Spoorwegen overgenomen en wat belangrijker is aangevuld. Het is duidelijk, dat door de thans gesloten overeenkomst goede perspec tieven voor de toekomst aanwezig zijn, waarvan Z.-Vlaanderen voor een gedeelte de zoete vruchten hoopt te plukken. Dader inmiddels gearresteerd ZONDAGAVOND omstreeks half twaalf had op de rijksweg onder de gemeente Raamsdonk nabij de Dongebrug een ernstige aanranding plaats. Een jonge vrouw B.. afkomstig uit Raamsdonksveer, 32 jaar, komen de van de richting Oosterhout werd aangesproken door een onbekende man, die met haar opfietste. Nabij de Dongebrug sloeg hij haar plotseling van haar rijwiel en sleurde haar in de berm aan de overzijde van dc weg. waar hij haar hoofd met handen en voeten zodanig bewerkte, dat zij het bewustzijn verloor Op dat ogenblik naderde vanuit de richting Raams donksveer twee fietsers en de aan rander sloeg op de vlucht met me- denemen van een portefeuille met in houd. Door 't gekreun werden de 2 wielrijders opmerkzaam gemaakt. Zij vonden de vrouw overdekt met bloed in de berm van de weg. Onmiddellijk werd de rijkspolitie te Raamsdonks veer gewaarschuwd, aan wiens ijverig werk te danken is, dat nog dezelfde nacht de aanrander van zijn bed kon worden gelicht. Het bleek een zekere v. G. te zijn, 23 jaar. afkomstig uit Oosterhout. v. G. was gehuwd. Na overgebracht te zijn naar Raamsdonksveer heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Het was hem om het geld te doen geweest De vrouw werd naar haar woning ver voerd en verkeert in zorgwekkende toestand. s-Heerenhoek Uitvoering. Zoals altijd stond de Jeugdhoeve met de toneelclub der Ge zellen weer in het teken der belang stelling tijdens de opvoeringen van het bekende toneelstuk „Gelijk ook wij vergeven". Beide avonden was de zaal geheel bezet, en niemand had er spijt van dit spel gezien te hebben. Het oude vijftal was weer op zijn best, ter wijl de nieuwe speelsters en spelers zeer goed debuteerden, ja enkelen vie len zelfs op. Mej. Uiterhoeve wisselde met haar zang en mandolineclub de bedrijven af met muziek en zang in gepaste stemming, en dhr. Grim was present met zijn Music Crackers. Al bij al waren het zeer mooie avon den, alleen was het jammer dat wat kwistig met de tijd werd omgespron gen. Een gedeelte van de opbrengst zal worden afgestaan aan Kath. Thuis front. Tevens was hiervoor op beide avonden een verloting georganiseerd van twee pracht-schilderijen. 's-Heerenhoek Schieting. Uitslag concours op de liggende wip bij A. Janse. Deelname 32 schutters. Hoofdvogel H. Driedijk, Wolfaartsdijk: le klep Jaap Vermeule. Heinkenszand; 2e klep C. Westdijk, Ovezande; 3e klep A. de Jonge, Hein kenszand; le zijvogel Is. Slabbekoorn. Heinkenszand; 2e zijvogel H. de Jonge, Heinkenszand; le hoofdkal L. C. Ver- donk, 's Hecrenhoek; 2e hoofdvogel L. Baert, Goes; le kleine kal C. Rijk, Ove zande; 2e kleine kal L. C. Verdonk v.n. hoogst aantal vogels (6) L. C. Verdonk v.n. Hontenisse Burg. stand. Geboren; Mathilda A. I de Waal d.v Josephus B. en van Wa tc-rschoot E., Francois J. M. van Dors- selaer z.v. Eugene J. en van Muller Angela F. Gehuwd: Leenknegt. George Al. met Morcus, Maria. Overleden: Neve, Anna C. oud 88 jr. wed. van Buijsrogge, Josephus, Parijs Petrus J. oud 79 Jr., .Collet Petrus oud 72 jr., echtgen. van Mannaert Maria C., Sponselle Louisa P. oud 54 jaren, wed. van #Ivens Eduardus. Hoofdplaat Burg. Stand. Geboren: Petronella Aar. d.v. C. de Poorter-Oudenbroek, Jo hanna M. d.v. J. Stuy-Kok, Delphina E. d.v. P. Heyaert-Pycke, Johannes 'C. z.v. J. de Giringel-van Acker, Ria Ire ne d.v. G. Termole-Thomaes, Adriann Sara d.v. I.. Jacobse- v.d. Slikke, Pe trus Joh. z.v. P. de Ruysscher-Cconibs Louisa Leontine d.v. A. Martens-Ver- hcosel. Overleden: Fernandus de Rycke 28 jr. Gehuwd: George de Krijger 27 jaar JuStina Verhoosel 31 jaar, Marcel Moens 19 jaar en Louisa Temmerman 24 jaar, Petrus de Wael 2.9 jaar en Christina Boone 21 jaar, Marcel Ver- donck 25 jaar en Martha Bogaerd 23 jaar, Johannes Verstraete 22 jaar en Cornelia de Koster 26 jaar, Charles Pielaet 30 jaar en Emma Tanghe 29 jaar. Gemeente Statistiek. In de ge meente Hoofdplaat zijn in t afgelopen jaar geboren 42 personen. Overleden II personen. Gehuwd 24. St. Jansteen PRIJSKAMP TE KOEWACHT. Aan de prijskamp op het biljart bij dhr. Misseghers namen 36 spelers deel. Uitslag: 1 E. de Schepper-M. Matthijs; 2 C. MeirvischJ. de Guchtenaire; 3 A. van Goethem—P. van Hove; 4 P. de BockE. Poppe; 5 J. BaertA. v d. Bilt. Series; F. d'Hollander 21, E. de Mayer 17, E. Poppe, 12 car. Aankoop grond. Om over te kun nen gaan tot de bouw van een aantal nieuwe woningen ligt het in de bedoe ling van gemeentewege diverse perce len in de Schoolstraat aan te kopen. Thuiskomst. Sergeant A. Misseg hers zal na een bijna driejarig verblijf In Engeland, Australië en Ned. Oost- Indië als piloot bij de Ned. luchtmacht op 10 Januari in het vaderland terug keren. Alweer diefstallen. De diefstallen in onze gemeente houden aan. Ditmaal waren enkele kalkoenen van dhr. P. voorwerp van ontvreemding. Brand. Zondagavond brak brand uit in de zwingelstal van dhr. do P. Ondanks de pogingen om stal met in houd te redden, gingen beide vrijwel geheel in vlammen op. Kwadendamme Kath. Thuisfront. Kath. Thuisfront begint het nieuwe jaar goed door maar direct te starten met een revue. -Het is o.i. overbodig om de mensen voor dit evenement nog op te wekken. IJiemand mag ontbreken, wanneer er iets voor de Jongens overzee op touw wordt gezet. Middelburg Geslaagd. Voor het diploma wachtmeester le klas slaagde de heer Ph. Wieme, wachtmeester alhier. Kerkel. overzicht. Kerkelijk over zicht van de parochie van de H. Jo annes de Dooper over het jaar 1947: H- Doopsel toegediend aan 84 k., ge sloten huwelijken 34, overleden 24 Pers., uitgereikte H. Communies 52500. Burg. stand. Geboren: Marcus zv M. Verschueren-van Eek; Josephus zv J. Vinck-de Rechter. Gehuwd: A. v. Landeghem 25 jaar en S. Schelfhout 21 j. Overleden: J. de Backer 85 j. Kloosterzande Schieting. In café „Modern" had een schieting plaats waaraan door 31 schutters werd deelgenomen. Onder groot applaus werd de hoofdvogel af geschoten door B. de Smet van Kapelle brug, die ook het grootste aantal kleine vogels voor zijn rekening nam, n.l. 4 stuks, twee groene en twee witte. De le zijvogel moest het ontgelden door een welgemikt schot van J. de Waal te Ossenisse, terwijl de 2e zijvogel het genadeschot kreeg van A. de Waal te Groenendijk. Koewacht Parochiestatistiek. In de loop van 1947 werden in onze parochie 36 kinde ren geboren, 34 mensen stierven, 26 huwelijken werden gesloten. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, brengen ter algemene ken nis, dat bij hen is ingekomen een ver zoek van J. C. Denevers, Nieuwstraat 23 te Middelburg, om een slijtvergun- ning ingevolge de Drankwet voor per ceel Kuiperspoort 4 te Middelburg. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verlenen van deze ver gunning schriftelijk bezwaren bij hen indienen. Middelburg, 31 December 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 559-0 FEESTAVOND SCHELDE- GOUWEN. Genoemde club hield voor haar leden de eerste feestavond na de bevrijding in de grote zaal van Schuttershof, dat tot de laatse plaats bezet was. Opge voerd werd de motor-revue „De Knal- pot". geschreven, samengesteld en on der regie van dhr. Peca-Castemiller, bekend humorist en conferencier in Zeeland. Het programma dat werd uit gevoerd door leden-amateurs was zeer uitgebreid en bracht veel verscheiden heid. De revue was werkelijk geheel in de lijn van de motorclub. Er werd vaak en niet zuinig geknald, ofschoon rusti ger nummers evenmin ontbraken, waar bij speciaal genoemd moet worden zang van mej Rie Levering. De grootste sen-, satie bracht het optreden van Jimmy en Sandro als rijwielacrobaten en met hun cascades. De uit eigen leden sterke bezetting van een orkest bracht mooie muziek ten gehore. De soli's van de violist Adr. van Ieren werden heel bijzonder ge waardeerd; ook de pianist en accor deonisten genoten met hun extra num mers grote bijval. De voordrachten van dé humorist-conferencier P. Castemiller vielen eveneens bijzonder in de smaak van de aanwezigen. Het clublied werd menigmaal in de revue ten gehore ge bracht en meegezongen, waardoor de stemming nog werd opgevoerd. Een ge animeerd bal besloot deze feestavond, waarvan eenieder ongetwijfeld een prettige herinnering zal hebben mede genomen. Te diep in het glaasje gekeken. - B. G., die waarschijnlijk nog te veel in Nieuwjaarsstemming verkeerde en daar bij te veel aan Bacchus had geofferd, werd op het politiebureau ingeslotei}. Na uitgeslapen roes en opgemaakt pro ces-verbaal kon hij weer huiswaarts keren. Men make gebruik van de voorlichting JTje Rijks veeteeltconsulent voor Zee land schrijft ons: Vele bedrijven hebben dit jaar veei minder ruwvoeder beschikbaar dan an dere jaren, doordatin het bijzonder de pogst van de voederbieten en hooi belangrijk onder de verwachting is ge bleven. Gezien het feit dat het kracht voer ook nog slechts in beperkte hoe veelheden toegewezen Kan worden is de- prijs van alle veevoedermiddeien aan de zeer hoge kant. De hoge unj- zen en de beperkte voorraden nopen tot een zo oordeelkundig mogelijk ge bruik der voedermiddelen. In zeer vele gevallen kan men zelis zijn dieren een slechts onvoldoende rantsoen verstrek- ken en dan dient men zich af te wa gen „hoe breng ik mijn vee- en paor- denstapel zo goed mogelijk door de winter?" Een eenvoudige opgave is dat niet en wij kunnen ons voorstellen dat ve len hierbij goede voorlichting ten zeer ste op prijs zullen stellen. De land- bouwvoorlichtingsdienst wil ieder, die dat wenst, met raad ter zijde staan. Men kan zich daartoe wenden tot de Assistent van de Rijkslandbouwconsu- ient uit zijn omgeving. Deze zal gaarne do voederpositie en de toegediende rantsoenen bespreken en aangeven op welke wijze de meest voordelige op lossing verkregen kan worden. De Assistenten hebben voor deze taak juist een uitvoerige cursus ge volgd vanwege het Veeteeltconsulent- schap in Zeeland en bij het geven van voorlichting worden zij voortdurend ter zijde gestaan door onze dienst. Mede namens de Rijkslandbouwcon- sulcnten in Zeeland wekt schrijver de zes alle belanghebbenden gaarne op van deze voorlichting gebruik te ma ken. In vele gevallen zal dit tot een beter resultaat der veehouderij in de ze winter kunnen leiden. rpOT nu toe heb ik enige aspecten van het spreken bezien, die alle bepaalde kwaliteiten waren. Daarmee zijn we er nog niet. Ook de kwanti teit speelt een rol. Wanneer een onderwijzer in zfjn klas een kind aantreft, dat eindeloze verhalen vertelt op ieder geschikt en ongeschikt ogenblik, weet hij al voor uit, dat hij zich bij een bezoek van de vader of moeder op een gelijke woordenstroom heeft voor te berei den. Het spreekwoord „zo de ouden zingenis immers omkeerbaar. Men heeft vaak aan een bepaald soort radiobezitters het verwijt gericht, dat ïij geen begrip hebben voor de waar de van de muziek. Zij laten hun ra dio maar spelen als achtergrond van het huiselijk bedrijf en waarachtige aandacht wordt eigenlijk aan geen enkele uitzending geschonken. Ik kan het met dit verwijt eens zijn. Maar erger nog en algemener is de veelvuldige onderschatting van de waarde van de spreektaal. Zoals men honger moet hebben geleden om een spijs ten volle te kunnen genieten, zo als men kou moet hebben gehad om 't vuur te kunnen waarderen, zoals men arm moet zijn geweest om de waarde van het geld te kennen, zo moet men de stilte en het zwijgen kennen, om begrip voor de waarde van de taal te hebben. Ik ging eens een ziek leerlingetje opzoeken en trof daar een ongelofe lijke hoeveelheid geluid aan in een beperkte ruimte samengeperst. De ra dio speelde een mengsel van twee zenders, een stofzuiger raasde, een kleuter kegelde met zijn blokken over de vloer, en intussen gaf de moeder mij een omstandige uiteenzetting van de ziekteverschijnselen van haar kind. Het goeie mens bemerkte niet eens, dat ik moeite had, haar stemgeluid te onderscheiden, ofschoon ze permanent sprak met een behoorlijke verheffing van stem, die inderdaad met de stof zuiger kon wedijveren. Intussen, het is duidelijk, wat heeft het voor nut met zulke mensen over de waarde van een melodische stern- vorming te spreken. Het omringende lawaai dwingt hen, hun stem zodanig uit te zetten, dat alle praten feitelijk roepen wordt, waarbij geen plaats is voor fijne nuanceringen. De veelpra- ters, de snateraars, de schreeuwers, zij belemmeren iedere fijne taalontwik keling van hun kind. Tegen deze praatmachines verweert de kleine zich soms met een opmer kelijke stilzwijgendheid. Het kind kan er niet tegen op. Maar meestal doen de peuters mee aan de huiselijke ge woonten en roepen en schreeuwen vlij tig mee. Hoe licht wordt dan boven dien veel-praten tot slordig-praten. Gevoel voor taalschoonheid heeft men daar niet te zoeken. Is voor de een de stem een viool, voor hen is het een claxon. En voeg daar nog bij, dat veel-pra ten gemakkelijk overgaat in veel lie gen. Arme kinderen, die in hun leven nog zo vaak verschrikt de hand voor de mond zullen slaan, wanneer hun mond weer eens te vlug geweest is. Ja werkelijk, „le silence est d'or". Overslag Toneeluitvoering. Door de muziek vereniging „Concordia" werden enige toneelavonden gehouden. Tevens wer den zangnummers en voordrachten ge geven. De avonden mógen ten zeerste geslaagd worden genoemd, zowel wat betreft de opvoering als wel de be langstelling. Beide avonden was de zaal geheel uitverkocht. Het blijspel „Ratteke" viel voornamelijk zeer in de smaak te meer daar alle rollen bijzon der goed werden gespeeld. Ook de Ver rassingen van de beroepsspeler. Piers, waren bijzonder interessant. Verre groet. Dezer dagen werd een brief ontvangen van Zuster Elia- na Pollet van Overslag welke thans in Congo missiewerk verricht. Belang hebbende vroeg uitdrukkelijk aan alle vrienden en kennissen de beste groeten over te brengen. Sluiskil Overgeplaatst. De Eerw. Zusters Geertruid en Mariette, resp. hoofd der R.K. Lagere School en onderwijzeres aan de Naaischool zijn verplaatst. Zr. Geeftruida is naar Tilburg vertrokken, terwijl Zr. Mariette haar werk voortzet in de noordelijke provincie Groningen. Ongetwijfeld zullen velen, en vooral d e jeugd, deze beide Zusters niet gaarne hebben zien vertrekken. T erhole TBC-bestrijding. De collecte voor de TBC-bestriiding bedroeg f 45.70. Terneuzen GEMEENTE TERNEUZEN. Lezing en film inzake ratten bestrijding. Op Dinsdag 6 Januari 1948 om half zeven uur zal in het Concertgebouw vanwege de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen een lezing wor den gehouden inzake de rattenbestrij ding. Tevens zal hierbij vertoond wor den de z.g. rattenfilm. In verband met de in de eerste helft van Januari in de gemeente te hou den actieve rattenbestrijding wordt iedere ingezetene aangeraden deze le zing bij te wonen. Toegang vrij. 586-0 Rattenbestrijding. Van 1217 Jan. gaat men op grondige wijze de ratten bestrijden. Alle kosten, die deze actie meebrengt, zullen door de Gemeente worden gedragen, terwijl gemeenteper- soneel, waar nodig, nog voorlichting zal geven. Bovendien wordt heden avond nog een lezing met film over dit onderwerp gegeven, die gratis voor iedereen toegankelijk is. Opgepast! sinds enkele dagen is de Gemeentepolitie een actie begonnen bij de Axelsebrug, om te zorgen dat. \/OOR rust een technisch goed spe- lend Axel, welke ploeg het de thuis club danig lastig maakte. Het duurde echter 20 minuten eer de Axel-linksbin nen van dichtbij met een tam rollertje de stand op 0—1 bracht. Axel bleef do mineren en haar uitstekend spel deed het ergste voor de thuisclub vrezen. Hulst verdedigde echter kranig en haar keeper, die na geruime tijd afwezig ge weest te zijn, weer meespeelde, weerde zich op een zo uitmuntende wijze, dat de rust met 01 inging. Na de thee kwam Hulst geweldig op zetten en wist de linksbinnen al vrij spoedig een prachtig doelpunt te sco ren (11). Het werd thans een ver woede strijd om de winnende goal er, beide partijen ontsnapten enkele ma len ternauwernood aan een doelpunt. Axel, dat technisch veel sterker was kon maar niet loskomen en daar Hulst zich fanatiek weerde bleven doelpun ten uit, Tien min. voor het einde leek het of Hulst de winnende goal zou maken. De Axel-keeper was reeds ge passeerd, maar de bal bleef liggen en de spelers waren zo onthutst, dat ze van de geboden kans vergaten te pro fiteren. De leiding van deze wedstrijd was uitstekend. Ruw of fors spel werd niet getolereerd, terwijl nauwkeurig de hand aan de spelregels gehouden werd. AARDENBURG-OOSTBURG 0-0. DEIDE partijen deelden in' een spor tieve wedstrijd de punten. De ver dedigingen oyerheersten geheel en hielden de voorhoeden danig in be dwang, zodat gevaarlijke aanvallen slechts sporadisch voorkwamen. Oost burg kroop tot driemaal toe door het oog van de naald, waarbij de onder kant van de lat tweemaal redding bracht. Toen de gastheren even voor Zo vielen de punten AFD. ZEELAND. le klasse A. Schouwen l-'s Heer Arendskerke 2-3. le klasse B: Groe- de 1-Sluis 1 1-1. Res. 2e klasse A: PSK II-Vogel- waarde 2 0-1. Terneuzen 3-Sluis 2 2-0 Rapenburg 2-Axel 3 3-2. 2e klasse C: Volharding '32 2-Luctor 2 2-1. 2e kl. D: Zierilczee 3-Schouwen 3 5-1. 3e kl. C: Steen III-Rapenburg 3-5-2. Koe wacht 3-Hulst 4 7-1. Kruiningen 4- Graauw 2 0-4. Zaterdag 3 Januari. le klasse: Wemeldingc 1-Col. Boys 1 3-1. Nieuwdorp 1-Kloetinge 1 0-8. Wissenkerke 1-Rilland Bath 1 2-6. 2e klasse A: 's Heer Arendskerke 2-Ka- pelle 1 1-3. Kats 1-Nieuwdorp 2 6-1. Cortgene 1-Arnem. 2 9-2 Kattendijke 1-Nieuwland 1 4-2. 2e klasse B: Col. Boys 2-Kats 2 2-3. Ingelaste wedstijden: Junioren afd. O. Z.-Vlaanderen: Hontenisse 1-Hon- tenisse 2 0-0. Vogelwaarde-Rapenburg 3-0. Hulst-Graauw 2-1. MOS EN v. d. VLIET NAAR T. S. C. De bekende Goese spelers D. Mos en ir. H. v. d. Vliet resp. rechtsbuiten en doelverdedigcr van Goes gaan deze club verlaten, omdat zü zich in Oos terhout moeten vestigen. Het volgend seizoen komen ze voor TSC uit. P. S. K. BEGON GOED. Het jaar 1948 is voor de PSK-bewe- ging al zeer prettig begonnen. Vooral het le elftal heeft een hoogstaand spel laten zien. Wat niet verwacht werd is toch gebeurd, want het ster kere Vogelwaarde werd verslagen met 3-1. Het 2e elftal had een be'etje min der succes. Vogelwaarde 2 kon hier, zij het dan met veel moeite een punt je bemachtigen. PSK II-VOGELWAARDE II. Vogelwaarde II heeft dan ook einde lijk voor de eerste maal in deze compe titie het zoet der overwinning mogen smaken door FSK II met 1—0 te ver- sldan, en verrestte met deze overwin ning vriend en vijand. In de 35ste min. gaf de kleine Poppe met een keiharde kogel de PSK-doelman het nakijken. (0—11. Na de rust is PSK steeds in de meerderheid, maar door het kranig verdedigen van de Vogelwaardejongens blijven verdere doelpunten uit, of schoon PSK wel een gelijk spel ver diend had. Ille klasse E Odio 14 10 3 1 23 MOC 13 9 3 1 21 RKFC 13 8 2 3 18 Zierikzee 14 7 2 5 16 Nw. Borgvliet 13 5 3 •5' 13 Iersekc 14 4 3 7 11 R.C.S. 13 3 3 7 9 Burgh 15 3 2 10 8 Zeelandia 12 2 3 7 7 Robur 11 2 2 7 6 IVc klasse E Meto 12 10 1 1 21 NSV 13 8 1 4 17 VES 14 7 3 4 17 Virtus 12 7 2 3 16 HSC 15 7 0 10 12 Patrijzen 11 5 1 5- 11 EMM 10 2 3 5 7 Halsteren 14 2 3 9 7 RSV 10 2 2 6 S Hoeven 11 2 2 7 6 wanneer de aldaar geplaatste stoplich ten op onveilig worden gezet, het ver keer zich daaraan ook houdt. Reeds zijn enkele onwilligen verbaliseerd. Uitvoering. Op de bovenzaal van La Belle Vue gaf de Chr. Gymnastiek vereniging „Eendracht Maakt Macht" een welgeslaagde uitvoering. Vooral de door de Jeugdige gymnasten uitgevoer de oefeningen vielen zeer in de .smaak van de talrijke aanwezigen. Biljarten. In café La Belle Vue werd een biljartprijskamp gehouden, die gewonnen werd door: 1 C. Goethals M. Kouwijzer; 2 W. RiemensW. de Vries; 3 M. MoensL. Koole, 4 j. de DoeiderJ. de Mul. Rattenbestrijding. De kosten van de bestrijding worden voor Terneuzen door de gemeente gedragen. De uitleg der bestrijdingsmiddelen wordt ver richt door gemeentepersoneel, even tueel aangevuld met vrijwilligers. Ge zien het gevaar voor de volksgezond heid. dat de ratten veroorzaken en de nadelen welke zij aan de voedselpositie van ons land toebrengen, wordt ver wacht dat alle inwoners aan deze actie hun volle medewerking zullen verlenen. Onder verwijzing naar de geplaatste advertentie wordt ieder aangeraden te gaan luisteren naar wat de Planten- ziektenkundigen Dienst over de ratten bestrijding en over eventuecle ratten- weringsmaatregelen te vertellen heeft het einde geweldig kwamen opzetten wist de Oostburg-keeper een van dicht bij gelost schot van richting te doen veranderen, zodat de wedstrijd in een draw eindigde. HOOFDPLAAT-STEEN 1-2. IT EN wedstrijd van twee gelijkwaar- dige ploegen. Na 10 min. weet de Steenmidvoor te doelpunten (0-1). Aan dit doelpunt was het onoordeelkundig uitlopen van de Hoofdplaatkeeper niet vreemd. Na ongeveer 35 min. weet de Ruyscher echter gelijk te maken, waar mee de rust aanbreekt. Na de thee is Hoofdplaat iets sterker, maar doelpun ten blijven uit. De rechtsbinnen van Steen is echter actief en weet na een kwartier spelen zijn ploeg de leiding te geven. (1—2). Een strafschop, die 20 min. voor het einde aan Steen werd toegekend, werd door doelman Ver- donck keurig .gehouden, waarna de stand geen verandering meer onder ging. GEFLATTEERDE OVERWINNING VAN VENLO. Monster-nederlaag van T.H.O.R. De inzet van de competitie om het afdelingskampioenschap is voor Bre da niet al te gunstig verlopen. Dat zij het in Venlo tot een overwinning zou brengen, lag niet in de lijn der ver wachtingen. Jammer, dat na een blan ke ruststand, de Bredanaars op on fortuinlijke wijze sneuvelden. In de na-competitie le kl. B. be greep Push wat zij te doen had en stuurde MOP met een nederlaag naar huis. Ware de voorhoede productiever gewecst, ongetwijfeld was het niet bij twee doelpunten gebleven. Zwart-Wit had in deze competitie een slechte start. De nederlaag heeft zij voor een deel aan zichzelf te wijten, omdat de nodige vechtlust ontbrak. In tech niek was JMHC absoluut beter. Bij de dames vond de wedstrijd tus sen Push en MOP geen doorgang, ter wijl ook de ontmoeting tussen Tilburg en Breda Van bondswege afgelast werd THOR heeft van haar reisje naar Eind hoven weinig plezier beleefd; de geel bruinen werden figuurlijk onder de voet gelopen en kregen een monster nederlaag te slikken. Het gaat niet goed met de Thorren! In de 2e klas A wist Push II zich weer even veilig te stellen door van Tempo te winnenè Onze raadgeving werd op de juiste wijze ter harte ge nomen! De reserves van Breda stel den teleur door van Tilburg II te ver liezen. De doelwachtster had schijn baar haar dag niet! BOKSEN BERGEN'S EERSTE A-KLASSEK. Duyvelaar uit Bergen op Zoom heeft in een Zaterdagavond gehouden boks wedstrijd het A-klasserschap veroverd. Dit is voor het eerst dat Bergen op Zoom een bokser in de A-klasse heeft. HET TOURNOOI TE HASTINGS. Szabo aan kop. De voor de zesde ronde gespeelde partij Spanjaard-Grob werd door laatst genoemde gewonnen. Voor de vijfde ronde werden nog twee afgebroken partijen gespeeld, nl. Sr. George Tho- mas-Grob en Raizman-Golom- bek 1-0. Voor de zevqnde ronde werden van daag de volgende partijen gespeeld: Abrahams-Spanjaard 1-0. Sir. Geor ge Thomas-Raizman 1-0. Golombek- Mehring V&-%. Szabo-Alexander Vi-1/2 Szabo gaat thans in de hoofdgroep aan kop met 6 punten. Prins aan de spits in Hoogovenschaaktournooi De derde ronde had het volgende resultaat. Ir. v. Steenis-Rossolimo afgebr. Henneberke-Prins VJ-ii. O'Kelly de Galway-Wood afgebr. Kottnauer-Kramer 1A-%. Van Scheltinga-Cortlever afgebr. De stand na de derde ronde is: 1 Prins l'i p. en 1 afgebr. partij. 2 v. Scheltinga 1 p. en 2 afgebr. partijen. 3 O'Kelly de Galway, 1 p. en 2 af gebr. partijen. 4 Rossoiimo 1 p. en 2 afgebr. part. 5 Wood 1 p. en 1 afgebr. partij. 6 Kottnauer 1 punt. 7 Henneberke 1 punt. 8 Kramer 1 punt. 9 Cortlever V2 p. en 2 afgebr. part. 10 ir. van Steenis 0 p. en 2e afgebr. partijen. De partij Cortiever-Kottnauer uit de tweede ron'e werd zonder verder te spelen door Cortlever remise gegeven. Prins heeft de leiding genomen door de in dc tweede ronde afgebroken par tij tegen Rossoiimo te winnen. De in de eerste ronde afveb-^lcen partij O'Kelly de GalwayCortlever werd remise. SPORT IN 'T KORT In de hoofdklasse speelde Kuist tegen Goes en wist met 21 matchpun- ten te winnen. Voor de le klasse speelde Hulst A tegen Hulst B, welke wedstrijd door Hulst A met 14 matchpunten in haar voordeel beslecht werd. D. K. MIDDELBURG. Werkkleding. Door bedrijven, waarin 5 of meer - werkkleding dragende arbeiders (sters) werkzaam zijn, moeten van 5 t.m. 24 Januari 1,848 voor allem het bedrijf werkzaam zijnde arbeiders (stersl on geacht dc sedert de laatste verstrek king verstreken tijd, met uitzondering van uniform dragend en administra tief personeel, formulieren MD 333- 26/27 worden afgehaald en ingediend. Door Rijksdiensten en -instellingen en voor arbeiders werkzaam in D.U.W. kampen e.d. mag niet worden aange vraagd. Formulieren kunnen worden afgehóald hij het Kringkantoor,Dam 43, lokaal 2 of bij de Agentschappen. 561-o D. K. TERNEUZEN. Aanvragen werkkleding. Door werkgevers of directies van bedrijven, waarin 5 of meer werkkle- dingdragende arbeiders(stersl werk zaam zijn, moet in het tijdvak van 5 t.m 23 Januari 1948 voor alle in die bedrijven werkzame arbeiders, met uitzondering van het uniformdragen- de en administratis personeel, per formuüer MD 333-"6 -n begeleidend formulier MD 33? in duplo collec tief een aanvraag om werkkleding worden ingediend, ongeacht de sedert de laatste verstrekking verstreken tijd. Aanvraagformulieren kunnen vanaf Maandag 5 dezer worden afge haald. Afhalen formulieren zeep vuilen arbeid. Slagers, melkers, artsen e.d. kun nen aanvraagformulieren voor extra zeep afbalen en indienen vanaf heden t.m. 16 Januari 1948. 595-0

de Stem | 1948 | | pagina 3