J Goed luchtvaartjaar ligt achter om Van de hsakop de a en het Marshall-plan Ook Nederland staat gereed RADIO West-Europ „Oorlog tegen Anglo-Amerikanen onvermijdelijk" Wat een Wonderlijke W erefd DE STEM VAN DINGDAG 6 JANUARI 1948 Eigen krachtsinspanning blijft het voornaamste Boekenplank Tito snijdt op over de moderne wapens welke hij van Rusland krijgt Verzet der boeren Koffie en thee, sigaretten en tabak zouden van de bon gaan De tegenstelling Luchtvaart-Scheepvaart nog steeds actueel DIT Fantastisch Foetsie 49> RET AMERIKAANSE Congres begint van de week met de behandeling der voorstellen welke men gemeenlijk aanduidt als het Plan Marshall. Dit is een gewichtig ogenblik in de wereldgeschiedenis, het gewichtigst voor het Europese werelddeel. De laatste oorlog heeft zo'n uitputting, verarming en ontwrichting veroorzaakt, dat dit werelddeel er uit eigen kracht niet meer bovenop kan komen. rvit feit nam Marshall tot uitgangs- punt voor zijn beroemde rede van 5 Juni 1947, waarin hij voor het Europese herstel Amerikaanse hulp aanbood, mits de betrokken landen ook gezamenlijk en afzonderlijk de uiterste krachten zouden inspannen Men weet. dat ook een ogenblik de hoop heeft geleefd van een betrek ken van Rusland en zijn onderhori gen in dit veelomvattende plan. Mo- lotof nam de uitnodiging aan, om met Bevin en Bidault te beraadsla gen over de voorbereiding van een conferentie, waaraan alle in aanmer king komende landen zouden deel nemen. Het is anders gelopen. Het plan-Marshall werd „het" teken van tegenspraak tussen Oost en West. Moskou gebood aan Praag zelfs 'n aanvaarding van de uitnodiging weer in te trekken. Zo zal het Europese hulpplan beperkt blijven tot West- Europa mitsgaders Italië, Grieken land en Turkije. Op 22 September hadden de lan den, die de hulp wilden aanvaarden, een rapport klaar omtrent hun be hoeften en hun plannen tot onder linge samenwerking. Ze wachtten ook niet af. totdat de regering der Verenigde Staten op grond van dat rapport haar definitieve voorstellen formuleerde. Er zijn niet zonder re sultaat besprekingen gevoerd over de bevordering van het multilaterale betalingsverkeer op voorstel van de Benelux-landen. Plannen voor een Europese tolunie werden in studie genomen; deze maand zullen de be sprekingen daaromtrent een vervolg vinden. De problemen omtrent de verdeling en uitwisseling van ar.beids krachten vormden reeds het onder werp van een conferentie te Farij en zullen eind Januari in Rome na der besproken worden. In de verschillende landen zijn de departementen, betrokken bij de uit voering van het Marshall-plan, ook reeds bezig geweest met het klaar maken van de plannen, welke effec tief worden, als de Marshall-hulp in derdaad wordt verkregen. Qok hier te lande is men daarmede druk bezig geweest. Er ligggn zelfs alternatiefplannen klaar voor geval de te verstrekken hulp niet die omvang zou verkrijgen, welke de voorstellen doen verwachten. Het kan geen geheim zijn, dat die plan nen zich bewegen in de richting van een uitgebreide industrialisatie, een herinschakeling van Indonesië in de economische productiekracht van 't Koninkrijk en het scheppen van een zodanige verhouding met het Duitse achterland, dat daaruit wederzijds weer een nieuwe opleving van tak ken van handel, industrie en ver keer kan voortvloeien. Ook onze fi nanciële politiek is erop gericht op de duur de zelfstandige welvaarts krachten weer op te voeren. We aanvaarden deswege een drietal fac toren, welke hoofdzakelijk bijdragen tot het aanzienlijke begrotingstekort, te weten: le. de militaire inspanningen, die er mede toe moeten leiden, dat door herstel en beveiliging van orde er rust de economische samenwerking mei Indonesië kan worden hersteld. 2e. de grote uitgaven voor het her stel, welke ertoe bijdragen dat >nzc exportkracht weer wordt opgevoerd. 3e. het tegengaan van loon- en prijs stijging met behulp van aanzienlijke subsidies, waardoor we tevens in staat worden gesteld de concurren tiemogelijkheden op de buitenlandse mark^ te behouden en op te voeren. Men kan er zeker van zijn, dat ook Een autobus van de dienst Den HelderWielingen is op de spoorwegover gang nabij Breezand door een trein, komende uit de richting Den Helder gegrepen. Vier der inzittenden van de autobus verloren hierbij het leven, twaalf werden gewond, waaronder drie zwaar. De zwaar beschadigde autobus. WIJSBEGEERTE IN WORDING. Daai kijkt men toch wel even van op, dat Godfried Bomans zich gezet heeft tot het vertalen van een wijs gerige verhandeling van André Bie- mond S.J. Maar het is geen hand boek voor hooggeleerden of voor die dat willen worden. Het is voor U en mij en alleman, die op geestige wijze wil ingeleid worden in de grondpro blemen der filosofie. We leren eruit, hoe de primitieve mens zich van het „zijn" en van zijn mens-zijn bewust werd en hoe in de bloeitijd der Griekse filosofie al die problemen de grootste geesten bezig hielden, terwijl alles heenwijst naar het ideaal en bet einde van het menselijk kennen: bewuste ge meenschap met God. Pater Biémond is een docent van de eerste orde, dat hij de ingewikkeldste problemen zo helder doorlicht en met plezierige humor weet op te sieren. Een boekje, dat geest en gemoed verrijkt (Uitgave „Het Spec trum"). anaere landen druk bezig zijn met het opstellen van plannen, welke door de Marshall-hulp bevrucht, nieuwe welvaartsperspectieven ope nen. TTit dit alles blijkt, dat West-Euro- pa niet lijdzaam wacht tot de rij ke oom het weer goed in de spulle tjes zal zetten. Het wil de hulp slechts aanvaarden, omdat het buiten eigen schuld in een berooide staat is gekomen en zich nu weer wil op werken, zo veel mogelijk uit eigen kracht, doch beseffend, dat die voor alsnog steun niet kan ontberen. n (Van onze Haagse redacteur) JN ONS EERSTE artikel over dc distributie in 1948 hebben we reeds ge zien, dat, hoewel het nog niet 'alles rozengeur en manenschjjn zal zijn, dit schrikkeljaar toch enige verbeteringen op dit gebied zal brengen. Ook serviesgoed en tabak zal zeer waar- WOENSDAG 7 JANUARI HILVERSUM I 301 M.: 7 nws., 7.15 Bach, 7.45 woord voor de dag. 8 nws., 8.15 Ned. Herv. Kerkkoor, 8.30 Mozart program, 9 zieken, 9.30 vrolijke mor- genkl., 10 sopr. en piano. 10.30 mor- gonw., 11 kamermuz., 11.15 Straat Ma- gelhaen, 12.30 weeroverz., 12.35 St. Muz A'd Pol, 13 nws., 13.15 Fr. Piano muz., 13.45 orgel. 14 Continental quintet, 14.30 gem. omr. koor, 15 Roem. rhap sodic. 15.15 Ens Donauklanken, 15.45 Vertelling voor kleuters. 16 jeugdige postz. vera., 16.15 meisjes en jeugd- klasse, 16.45 voor onze jongens en meisjes, 17.30 Ned. Ver. voor Maat- schapp. werk, 17.35 Amati trio, 18 Ned. koren en korpsen. 13.30 Ned str. kr„ 19 nws., 19.15 gr., 19.30 Achter de ha ring aan. 19.45 Eng. gevorderden, 20 nws., 20.05 omr. ork., 21.15 Plaats en Taak v. 't Christel. Onderwijs, 21.35 orgel, 22 koor, 22.30 nws., 22.45 avond- overd., -23 Beethoven, 23.40 avondki. HILVERSUM n 415 M.: 6.45 weerber 7 nws., 7.15 muz. bij het ontbijt, 8 nws. 8.15 gr., 8.50 huisvr., 9 Slow suite, 9.30 w. St.. 9.35 kwartet in F gr. v. Beetho ven, 10 moreenw. 10.20 Onze keuken: P. J. Kers, 10.35 Prima Ballerina, 10.45 Het avontuur van tante Mijntje: Heyermans, 11 Populair non stop, 12 Carlo Carcassola, 12.30 weerpr., 12.33 platteland, 12.38 Kilima Hawaiians, 13 nws., 13.15 kalender, 13.20 ens Vincen- tino. 13.50 Rina Ketty, 14 Gesproken Portretten: Henr. Roland Holst, 14.15 jeugd conc., 15 rumoer om Dikke Dries 15.30 Roodborstjes, 15.45 De Regen boog, 16.15 Vragen staat vrij, 16.45 Het stond in de krant, 17.15 Muz. favorie ten in de Sowjet Unie, 17.45 R. Over zee, 18 nws., 18.20 Ramblers, 18.45 De Partij v. d. Arb. en het Onderwijs, 19 piano, 19.15 reg. uitz., 19.30 Amster dam 1948, 19.45 bijbel, 20 nws., 20.15 Metropole ork.. 21 De Koning en de varkenshoeder, 21.30 Corduwener, 21.50 populaire ork. werken. 22,15 zang en guitaar, 22 30 operette mannenkoor, 22.45 van boek tot boek. 23 nws., 23.15 orgel, 23.30 lichte avondki. de voorziening van vlees, sniker, schijnlijk iets ruimer Worden. Het servlezenraadsel TN alle toonaarden is de wanhopige toestand van onze servieskast in de pers al bezongen. Hieraan behoeven we weinig toe te voegen. Wel is het minstens opmerkelijk te noemen, dat de minister vertelde, in antwoord op de vragen van het kamerlid Andries- sen, dat hij geen kans zag de voorzie ning van serviesgoed te verbeteren. Dit antwoord kwam nl. op een ogen blik, dat er onderhandelingen waren om het serviesgoed vrij te geven. Met ons vonden velen liet antwoord niet alléén'teleurstellend, doch i.v.m. boven staande, ook raadselachtig en onbe grijpelijk. Op onze .stiooptocht" heb ben we geen enkele autoriteit kunnen vinden, die iets over de distributie in 1948 durfde te vertellen. Vermoedelijk zijn zij even hard geschrokken van 't ministeriële antwoord. In vakkringen beweert men echter, dat de 'productie in het afgelopen jaar niet onaanzien lijk is gestegen en vermoedelijk ook dit jaar zal stijgen. Men beoordeelt de situatie dan ook iets gunstiger. Uit goede bron vernemen we voorts, dat er in enkele bedrijven plannen bestaan om te komen tot een pro ductie-omschakeling van het luxe artikel op het dagelijkse gebruiks voorwerp, zoals koppen, schotels, borden, enz. Ook hierdoor verwacht men een verbetering van de situa tie te krijgen. Van andere zijde vernemen wij voorts dat de handel blijft aanhouden op een bonvrije verkoop van ce serviesgoede ren en hierin gesteund zou worden door de Vakgroep en het bedrijfschap. Binnenkort zijn er nieuwe onderhan delingen te verwachten. Meer vlees bonloze sigaret plus de bonloze tabak zou brengen. Reeds in de herfst van 1947 had men ernstige plannen in deze richting. In principe was men zelfs reeds besloten om met ihgang van 1 Jan sigaretten en tabak in de vrije handel te brengen. De winkeliers waren evenwel huiverig en voorzagen grote moeilijkheden. Mede hierdoor werden de plannen op geschort. De toestand verbetert evenwel met de dag. De voorraden shag en rookta bak zijn formidabel, en ook de siga- rettenproductie is in het afgelopen jaar belangrijk verbeterd. Volgens onze zegsman was het dan ook zeker, dat 1948 getuige zou zijn van de bonvrije sigaret. Nog enkele verrassingen ijiot de andere artikelen, die vermoe delijk in 1948 van de bon zullen gaan, behoren o.a. koffie, thee, rijwie len, banden. Suiker zal daarentegen ook dit jaar op de bon blijven. Wel hoopt men de rantsoenen iets te kun nen verhogen. Er is niets definitief. (~)ver 8 a 10 weken kan een nieuwe periode tegemoet worden gezien van extra rantsoenen vlees. Een kleine blijvende verhoging van het vleesrant soen ligt eveneens in het vooruitzicht. Boter, melk en vet tl venals een wereldgraantekort is er ook een wereld-vet-tekort. De si tuatie op dit gebied ziet er nog steeds vrij somber uit. Het zou dan ook voor barig zijn verbetering der rantsoe nen te verwachten. Vooral blijft schraalhans de meester van de boter- vloot. Hetzelfde geldt voor melk en vetten. Met de eieren is het anders gesteld. Onze hoenderstapel is in het afgelopen jaar sterk gestegen, doch staat nog steeds niet op de halve sterkte van voor de oorlog. De kippen boeren voorzien echter, dat de hoen derstapel in 1948 op een dusdanig peil zal komen, dat de rantsoenering van eieren minstens verdrievoudigd kan worden. Laten we het hopen. Sigaretten en tabak definitief van de bon Tjien der meest toonaangevende auto- riteiten vertelde ons, dat volgens zijn vaste overtuiging 1948 definitief de Ren hooggeplaatst autoriteit verzocht ons nog er op te wijzen, dat er ondanks alle goede verwachtingen niets definitiefs is. De mate, waarin wij in 1948 kunnen exporteren, de ont wikkeling van de toestand in Indone sië plus de uitwerking van het plan- 1 larshall zijn de drie grote factoren, die het bestaan" van de distributie-ambte naren kunnen verlengen of verkorten. Ook in regeringskringen is men evenwel niet pessimistisch gestemd. Men blijft vasthouden aan de voor zichtige economische politiek van het afgelopen jaar. Bovendien wijst men er op, dat niets aangeeft dat de gelei delijke verbetering van onze nationale economie in 1948 niet zou doorzetten. Eer is er reden om aan te nemen, dat onder de kunstmatige injectie van de beoogde dollarcredieten de verbete ring zich in een versneld tempo zal kunnen voltrekken. WAN EEN GEWOONLIJK goed over Zuid-Oost-Europa ingelichte bron ontving het K.N.P. de volledige tekst, die Tito, de Joegoslavische dic tator op 18 November j.L te Zagreb heeft gehouden in een geheime bij eenkomst van de O.E.O. (de Uitvoe rende organisatie van het land). Uit deze rede, waarvan slechts enkele korte passages in de pel's bekend zijn geworden, blijkt duidelijk, weïke Tito's ware bedoelingen zijn en te vens, hoe in Yoego-Slavië stelselma tig een oorlogsstemming wordt aan gekweekt. A lhoewel ik door de lopende werk- zaamheden zeer druk bezet ben, heb ik mijn tegenwoordigheid bij deze zitting nodig geoordeeld, omdat hier alle onvermijdelijke kwestes geregeld dienen te worden, welke ons in staat stellen de reactie definitief te ver nietigen. In het belang van de verde diging van de Staat en van de partij staat het ons vrij, de reactie een on aangename verrassing te bereiden. Reeds verscheidene malen hebben wij de reactie verrast; zowel.hier te iande als in het buitenland heeft zij al haar activiteit tegen ons en het Joego-Sla- vische proletariaat ontplooid met be hulp van de Anglo-Amerikaanse kapi talen. Ook dit keer zullen wij de reac tie ven-assen. Als die heren denken, dat wij verslagen zijn, vergissen zij zich sterk. Wij moeten niet vergeten, dat ai wat wij door middel van ons ideaal in deze verwoede strijd gewon nen hebben, door ons betaald is met het bloed van de besten onder ons. Daarom zullen wij onze vrijheid met alle middelen en in gelijk welke om standigheden verdedigen. Het is niet nodig dat ik u herhaal wie achter de reactie staat en wie, door haar te helpen, een nieuw Joegoslavië wil scheppen met ais doel, een basis te te vormen voor de aanval op het pro letariaat en onze jsusterstaat, de Sov jet-Unie; doch wij zij» niet bang van hen, die ons bedreigen: le, omdat wij een zeer sterk leger hebben, dat goed georganiseerd is en niet gevoerd wordt met chocolade en gebakjes, doch gereed staat niet alleen om onze grenzen te verdedigen, doch ook om de gangsterdivisies te verjagen, die in Italië en Oostenrijk geconcen- cl worden; 2e. omdat wij klaar staan om hun vloot in de Adriatlsche Zee tot zinken te brengen; 3e omdat wij hun atoombommen met de onze zullen beantwoorden. Wij staan niet alleen". Wij staan niet alleen en ditmaal zal de verroeste bewapening, die van tijd tot tijd door de Anglo-Arrteri- kanen geparachuteerd wordt, hen niet helpen. Onze soldaten zijn uitgerust met de meest moderne wapens en een mate riaal. welke de meest vernietigende uit werking van de atoombom overtreft. Onze jagers met straalaandrijving en onze artillerie zullen de vijandelijke luchtmacht het verlangen ontnemen, om ons te komen zien. Wij ontvangen ons materiaal 1 bronnen, die nooit zullen opdrogen; onze transportwegen zullen nooit afge sneden worden. De Russische wapenfa brieken fabriceren'dertigduizend tanks per maand. Het Russische Hoofdkwar tier beschikt over honderdvijftig dui zend divisies, die in staat zijn, in be weging te komen binnen acht en veer tig uur en die alle hindernissen op hun weg kunnen overwinnen en Farijs be reiken. Er blijft ons niets "ander over dan de reactiee, die wij nog niet hebben kun nen ontmaskeren of vernietigen. Enige duizenden bandieten in de bergen be tekenen niets, zelfs als wij erkennen, dat zij ons hinderen, want zij hinderen ons niet zo erg als de honderduizenden van hun gelijken, die onder ons leven, ons bespionneren en Londen en Was hington langs onbekende wegen op de hoogte houden. Onze Anglo-Amerikaanse vrienden waarschuwen ons, dat hun ministers van buitenlandse zaken volkomen op de hoogte zijn van elke activiteit van onze partij. Kameraden, dat moeten wij op alle manieren verhinderen zonder ons er druk over te maken of dit de Westerse democratie al dan niet zou bevallen. Buitengewone maatregelen dienen te worden genomen om aan dat alles een einde te maken. Het is nodig om onze gelederen te zuiveren en ons vervol gens bezig te houden met de emigratie Laat deze kwestie aan mij over. Thans ben ik in staat om haar persoonlijk op te lossen. Het spreekt vanzelf, dat een omvangrijke amnestie nodig is, doch, weest gerust, zelfs een geschreven tekst verbindt ons tot niets. Het gaat er niet om, te weten, of wij 10 piocent dan wel 100 procent van die bandieten grijpen; maar het is van kapitaal belang, alle verbindingen af te snijden en hun overtocht naar Ame rika te verhinderen, waartoe Trunman besloten is. De oorlog tegen de Anglo-Amerika nen is onvermijdelijk. Dit is misschien een kwestie van nog slechts enkele weken. Doch als dc Anglo-Amerikanen er ln zouden slagen, om door middel van parachutes enige honderden ge- emigreerden op ons grondgebied neer te laten, zou dit een groot gevaar voor onze partij vormen. „Het volk is niet met ons" /"J ij weet zeer goed, dat het volk niet met ons is. Dit wordt onweerleg baar bewezen door het ontbreken van het graanoverschot, dat de boeren vrij willig moesten afstaan. De boer is doortrapt en halsstarrig. Zijn geloof in de pastoors en de go den 'kan men niet uit zijn hersens weg praten. Ik wil mij niet bezig nouden met godsdienstige kwesties, doch als de pastoors alarm slaan, zal de boeren opstand totaal zijn: niet vergeten mag worden, dat de boeren zeer goed bewa pend zijn. Ook in dezen hebben wij. om succes te krijgen, tijd nodig. En thans aan het werk! Er blijft ons slechts weinig tijd ter beschikking. Ik wens, U, kameraden, veel geluk en succes met Uw werk. Op het ogenblik ben ik verplicht, om U te verlaten.". Goocheltoer Tn de tiein tussen Goes A en Kruiningen zat een auhttal jonge meisjes. Zij praatten en gichelden. zo als jonge meisjes, speels sn levenslustig, dat ple gen te doen. Toen de con- lucteur binnen kwam wegen ze en bereidden dch kennelijk voor op 't cwartjesceremonieel. Dat vil zeggen: nummer één in de rij haalde demon stratief haar weekkaart to voorschijn en duwde die onder de neus van de man in uniform. De an dere zeven scharrelden in haar Jaszakken en hand tasjes. Een van nature ach tërdochtlg mens zou opge merkt hebben dat er iets vreemds was in de wijze, waarop ze dat deden. Hij zou ook gezien hebben, dat bakvis nummer één het kaartje met een goo- chelachtig gebaar deed verhuizen in de zak van nummer twee en dat nummer twee hetzelfde trucje uithaalde ten op zichte van nummer drie en dat nummer drie.«.. enfin tot en met acht De conducteur evenwel was geen achterdochtig mens. Hij keel: en hij knikte en hij zei dat het in orde was. Tot hij, na de handige meiskes reeds de rug te hebben toege keerd, opnieuw de rij in iijn géést voor zich zag en ets bevreemdends ont dekte aan dat beeld. Wes- nalve hij op zijn schreden terugkeerde en het ach't- al verzocht op één en hetzelfde moment acht kaarten te iaten, zien Dit laatste zou natuur lijk mogelijk zijn geweest in twee gevallen. Ten eerste wanneer er acht kaarten waren geweest en ten tweede wanneer één der meisjes behalve van- goochelen ook kaas gege ten had van auto-sugges tie. Maar geen dezer twee voorwaarden was aanwe zig. Dus viel het achttal met een figuurlijke doffe plof door de mand en moesten in plaats van de kaarten de portemonnaies te voorschijn worden ge haald.... Wet en liefde Cten vijftiental Ameri- kaanse oudstrijders veroorzaakte op het New- Vorkse vliegveld Laguar- jla een formeel op stootje. daar dc Immigra tie-autoriteiten weigerden hen toe te laten bij hun verloofden. Italiaanse meisjes die per vliegtuig var. de Transworld Air ways uit Rome waren ge arriveerd. De weigering was ccn gevolg van rt feit dat juist 31 "December te middernacht de wet tv..- geëxpireerd, welke aan verloofden cn bruiden van oudstrijders toestond do Verenigde Staten binnen te komen. De meisjes we den op transport geste'.d naar Ellis-Islar.-ö', in af wachting var. nader ver hoor. De teleurgestelde mannen vonden een u;t- weg voor hun veron' - waardiging in het leeglco- pen van de lekkernijen- winkel op het vliegveld, teneinde hun verloofden de nodige .zoete troost"' naar Ellis-Island te kun - nen nazenden. Brand T^en nieuwe brandweer - auto, die een proeïrit maakte in Derby (Eng.). vloog im brand en mots' door vier andere brand - spuiten voor algehele vc, nietiging worden behoed. 5O000000G00000GO00000GG0G000000000G00000G000000Q0 NA DE BOMAANSLAG bil de Damascus-poort op een (roep Arabieren, namen deze het zekere voor het onzekere. Zij hebben barricaden opge- worpen en houden eenieder aan, die zich, hetzij te voet of per voertuig, toegang wil verschaffen tot de Arabische -wijk van Jezuzalem. (Door onze luchtvaartmedewerker) RE KLM werkt nu met tienduizend man en gemiddeld verdient ieder employé 1000 gulden per maand voor zijn maatschappij. Wat hij uit geeft per maand is ook niet gering, maar winst maakt onze luchtvaart tegenwoordig wel en dat is een mijlpaal in de geschiedenis van het lucht verkeer. Wij vliegen op het ogenblik in een rustige vlucht van 55;) lometer per uur en voor 250 dollar worden wij van Amsterdam naar i overzijde van de Atlantische Oceaan gebracht. W'ic om vijf uur dc middags op Schiphol in het vliegtuig stapt, is de volgende morgen om acht uur in New York. moet ook omtrent brengen. deze gebeurtenissen klaarheid ]YJR VAN HEUVEN GOEDHART, die Mi nister van Justitie in Londen was, toen het Zuiden bevrijd werd, heeft op een congres van oud-illegalen stoom afgeblazen. Hij verweet de ille galiteit in het Zuiden, dat ze niet op haar democra tische qui vive was geweest en M.G. en de B.S. hun gang lieten gaan. Hij vertelde, dat de illegaliteit de procureur-generaal Speyart van Woerden had willen wegwerken en zelfskidnappen! Volgens de spre ker zou er op last van het M.G. bij hem ingebroken zijn, omdat men voor hem belastend materiaal in handen hoopte te krijgen. Het klinkt allemaal nogal fantastisch, maar er heersten in die tijd ongetwijfeld fantastische verhoudingen. Hoe kon het ook anders, waar we hier in het Zuiden nog in het frontgebied lagen en er in de door de Duitsers achtergelaten chaos van alles geïmproviseerd moest worden. De enquête LyE weten nu. dat in de M.G.-tijd 'n kleine vijfhonderd auto's zijn achterover ge drukt. Merkwaardig is in de officiële opgave het verschil, dat gemaakt wordt tussen motorrijtuigen, die administratief niet verantwoord kunnen worden en motorrijtuigen, die ontvreemd zijn. Het eerste klinkt iets netter dan het tweede. Maar een feit blijft, dat de auto's van beide categoriën foetsie zijn. De schuldigen? De Minister mompelt nog iets over de politie, die het in handen heeft, maar na zo geruime tijd zal er wel niet veel meer te ontdekken zijn. We zetten het maar op de grote rekening van een wilde tijd. is allemaal zo heel gewoon ge worden. En denk maar niet alleen in een vliegtuig te zitten, zoals voor de oorlog wel eens kon voorkomen. Met K.L.M.-vliegtuigen gaan gemiddeld per week^lO.OOO passagiers de lucht in. Voorwaar, het gaat niet slecht met onze luchtvaart. Onze vliegtuigen ko men in de verste hoeken van de we reld, in Chili en in Zuld-Afrika, in Australië en nu ook in China. Doch wanneer wij zo de balans opmaken van de stand onzer luchtvaartzaken, bijna drie jaar na de oorlog, zou het beeld onvolledig zijn. indien wij het tot de werkzaamheid van de K.L.M. beperkt zouden laten. Er zijn ook minder rooskleurige ver houdingen in ons land en dat zijn in de eerste plaats de verhouding lucht vaart-scheepvaart en de moeilijke po sitie. waarin onze vliegtuigindustrie is geraakt. Weinig levensvaarbaarheid. WELISWAAR is de fusie tussen alle industrieën in ons land tot stand gekomen, doch ook dit collectief biedt nog weinig levensvatbaarheid. Belang rijke delen van Duitse vliegtuigfabrie ken zullen naar ons land komen, waar mede het industriële vermogen van de Nederlandse Vliegtuigfabrieken Fokker sterk opgevoerd wordt, doch tegenover de Amerikaanse suprematie op de we reldmarkt en naast de in Europa over heersende Britse productie is er slechts een zeer beperkt afzetgebied voor onze producten mogelijk. Fokker beperkt zijn productie tot klei ne toestellen voor de groot-zakenman en tot lesvliegtuigen voor onze jonge jonge piloten. Ook wordt thans het ex periment van een klein Nederlands straalvliegtuig ter hand genomen, doch met dergelijke projecten bouwt men geen nationale industrie op. Nu is in het afgelopen jaar een merk waardige scheidingslijn door de ge hele Nederlandse luchtvaartwereld ge trokken, aan de ene zijde is de. K.L.M. gekomen, geheel ingesteld qua organi satie en materieelpolitiek op Amerika; aan de andere kant ziin langzamer hand alle belangen gegroepeeid. die min of meer een front vormen tegen over de K.L.M. Dat zijn dan: de Neder landse industrie, die de K.L.M. maar niet als afneemster kan krijgen, ae Nederlandse scheepvaart, die ae mono polistische positie van de K.L.M. vruch teloos trachtte te doorbreken en tei - slotte het taxibedrijf van Frits Diepen, de enige luchtvaartonderneming in.on; land, die voor 't vliegbedrijf een cor. cessie heeft, zij het ook voor een ree- klein object. Deze drie, gezamenlijk zeker krachtige bedrijven worden steeds hechter opeen gedreven en trach ten nu tot een belangengemeenschap t« komen van een wilde-luchtvaarton- derncming, welke over de gehele wereld werkzaam zal zijn. Twee van de drie groepen, Diepen en de S.M. Nederland zijn reeds tot elkaar gekomen en de kans van Fokker hierbij is, dat de reeds gevormde combinatie zal trach ten van de regering concessies te ver krijgen op voorwaarde van steun aan de Nederlandsë vliegtuigindustrie. Wan neer de Nederland, de meest actieve rederij op luchtvaartgebied, voorstelt om met Fokkertoestellen het bedrijf te zullen uitvoeren wordt de regering in een moeilijke positie gebracht. Zij tracht immers het K.L.M.-monopolie te handhaven door de scheepvaart te dwingen tot kapitaaldeelname zonder uitvoerende bevoegdheden in de K.L.M. De scheepvaart wil een eigen lucht- verkeersbedrijf en zal speculerend op de regeringsbeloften tot stimulatie van de Nederlandse industrie, een kans krijgen die de regering haar bezwaar lijk zal kunnen weigeren. De ontwikkeling van deze nieuwe richting in onze nationale luchtvaart zal dit jaar vaste vormen aannemen en dat wordt een alleszins belangwek kende strijd tussen de vooruitstrevende reders en de K.L.M. Zulk een concu rentie kan alleen gevaarlijk of ontoe laatbaar worden indien onze nationale krachten hierdoor versnipperen. En dat laatste is niet denkbeeldig. Oorspronkelijke roman uit 't Russische spionnen leren. ,,'t Moet. Er valt teganovar dergelijke duistere machten, niet met oprecht heid te vechten. Wij moaten dezelfde wapenen als zij hanteren. Denk er om dat ik op me genomen heb, U over te halen, met hen één zelfde lijn te span nen. Om dit doel te bereiken heb ik van m'n vader vergunning gekregen, U in deze kamers, in dit paviljoen te laten overbrengen zonder bewaking." „Hoe lang zal ik hier moeten blijven? „Dat. weet ik niet. Maar ik veronder stel, dat men U aan de arbeid zal zet ten om propagandistische artikelen te schrijven voor het stelletje gewetenlo ze regeerders, dal nu het lot van ont volk in handen heeft. De dokter heeft me gezegd, dat ge binnen enkele da gen Uw bed voor goed moogt ver laten en dan 'n langere wandeling in het park moogt maken. Wacht me, als U tenmjnste geen oppasser op de wan deling wordt mee gegeven, bij de gro te denneboom. We moeten trachten el kaar zo dikwijls mogelijk te zien, want daar zal heel spoedig 'n eind komen aan ons samenzijn." „Wat bedoelt U?" Alexandra wilde antwoorden, maar op eens fluisterde ze snel: „Pas op, we worden bespied." Ze had 'n schaduw langs het venster zien schuiven, 'n Man met 'n schop in de band, schoof in gebukte houding tussen door de dich te dennenstammen, begon op enige af stand te graven. Michaël richtte zich in z'n bed op, keek door het venster: 't Is 'n tuinman, hij graaft 'n greppel voor de afwatering." „Ja maar 'n tuinman die ik hier nog nooit gezien heb. U kent Tegleff nog niet. We kunnen niet voorzichtig ge noeg zijn... pas op hij lr, het zelf. Ik ga heen." Ze verliet de paviljoenkamer cine dwars door he< dennebos. strijke- ianas ie oude tuinman, die deed of ie niemand zag passeren en rustig bleef doorgraven. Alexandra had nu zekerheid, dat Tegleff haar besplon- neerde. Wilde hij weten, wat ze met Michael besprak? Wilde hij er zich van overtuigen, of zij op vertrouwelij ke voet stond met een of ander jong mens? Ze nam zich voor in de eerste dagen niet naar het paviljoen te gaan. Deze gelukkige inval redde haar en Gorocha, want tijdens de enkele dagen rust die Tegleff genomen had, was plotseling het plagende vermoeden dat Alexandra wel eens sympathie op gevat kon hebben voor die onfortuin lijke contra-revolutionnair, voor de schrijver en idealist, die ze verpleegde en die ter dood veroordeeld was. n Vrouwenhart is grillig. Wie weet? Hij had zich daarvan willen overtuigen en daarom de wachtcommandant verwit tigd, dat er enkele dagen 'n tuinman in 't park te werk zou worden gesteld. Die tuinman moest zich in alle zalen vrij kunnen bewegen omdat ie er alle planten verzorgen moest. De commandant doorzag onmiddellijk de bedoelingen van de gevreesde chef en opende, midden in de nacht, de deur voor de grote spion. Maar Tegleff was spoedig gerustgesteld. Z'n aan staande vrouw was volgens hem onbe- i dorven. Zo kwam het, dat Michaël da gen achtereen aan het einde van het i park, tevergeefs uitzag naar de komst van Alexandra. De vijfde dag echter, toen hij weer tevergeefs naar haar had uitgekeken en moedeloos naar z'n kamer terugkeerde, zag ie haar plots voorbij het venster lopen. Ze wierp hem iets toe. 't Was 'n briefje. Hij vouwde het open en las:,, Goed nieuws 1 Vanavond wordt ge gehaald. Ge krijgt1 de torenkamer in 't huis van m'n va- der." 'n Uur later hield 'n auto voor het pa- 1 vilpoen stil. Achter de chauffeur zat 'n heer, die uitstapte, het paviljoen binnenging en dc deur van Michaël's kamer opende: „U wordt verzocht U te Öeden en mee te gaan," zei ie niet onbeleefd. Michaël gehoorzaamde en stapte in de wagen, die na 'n korte 1 rit 'n tuin binnen reed en voor 'n ho-1 ge. oude gevel halt hield: „Wilt U 1 mij maar even volgen," zei de heer en 1 ging hem voor. i 1 (Wordt vervolgd) 1 De Avonturen van Suske en Wiske DE KONING DRINKT door W. van der Steen Ons vriendelijk koninkje heeft zwaar pech. Niet alleei. zijn.z'n beide vriendjes zoek, niet slechts knijpt een scherpgetande klem in zijn rechterbeen, niet alleen ge schiedt dit onder de meest ongun stige weersomstandigheden, die De Bilt maar zou kunnen uitden ken, maar bovendien vliegt de door hem naar de hut gewoi-pen steen in zijn koninklijk aangelaat terug. Hoe dit technisch te ver antwoorden is. weten we, niet, maar door de schok /liegt de klem weer open

de Stem | 1948 | | pagina 2