Arrogante wensen van Djokja 5 maal vertrouwen in Schuman Weer een schippersdrama te Breskens De republiek zou 5 van de 9 porte feuilles in de komende interim regering opeisen IN 'T KORT Rumoer rondom een wandtapijt teis™00 ton Nec,eriand Zutphen op een eiland Wapenschouw in Winterlaer Export van uien houdt aan VIERDE JAARGANG No. 965 DINSDAG 6 JANUARI 1948 Overeenstemming over Collegiale Orgaan 4 gesneuvelden 2 gewonden 4 vermisten Weer bomaanslag in Palestina Mgr Stepinac's celraam bijna dicht gemetseld. Franse kabinetscrisis van de baan ~TWEE KEER DE DOODSTRAF De B.R.-I met 5 man aan boord keerde niet terug Ex-Konmg Michael in Zwitserland Minder wind Kerk gebarricadeerd Een betrekking behoeft hij niet direct te zoeken Communiste uit de gratie Komt er nog meer Water uit Duitsland? Sympathiek Versterking en verdieping van bezieling bij Katholieke jeugdleiders A i zsmmi Smokkelcomplot opgerold Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A. F. J Aernoudts. C. J v Hooteghem: A E. Langenhorst: Mr. Dr. A- J J- M Mes. Mr. H. B B. de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden- op aanvraag vers) Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. TEN AANZIEN van de vorming van het zgn. Collegiaal Orgaan in Indonesië de instantie die met dr. van Mook de problemen zal be kijken is in beginsel overeenstem ming bereikt, heeft minister-presi dent Beel op een persconferentie te Batavia meegedeeld. Nadere uitwer king kan thans volgen. In zijn verdere verklaringen wees de minister-president erop, dat het veelvuldig contact met de „Commis sie van goede diensten" geleid heeft tot een verdere verduidelijking van het Nederlandse standpunt, dat o.m. inhoudt reële doorvoering van het staken der vijandelijkheden door de republiek, vooraleer verdere politie ke besprekingen met Djokja kunnen worden gevoerd. De heer Beel ver trouwde erop, dat de republiek de redelijkheid van het Nederlandse standpunt zal inzien en ..dat binnen enkele dagen klaarheid zal worden gebracht". Met vreugde releveerde de minis ter-president de contacten met de goedwillende Indonesiërs en hun ster ke aandrang om onverwijld te komen tot het stichten der souvereine staten van Indonesië. Aangaande dit laatste is het interes sant mede te delen, wat „Het Dag blad" uit Batavia over de komende interim-regering weet te berichten. Volgens dit nogal eens goed geïn formeerd blad, zou deze regering uit 9 ministers komen te bestaan, waar van er 6 op zeer korte termijn be noemd zullen worden. De 3 resteren- ^ERWIJL een tropische storm Jeru- zalem teisterde, is gister kort na middernacht het Seminaris-hotel op geblazen. Zes lijken zijn reeds gebor gen, doch men vreest dat 20 mensen om het leven zijn gekomen. Het hotel was het hoofdkwartier van de Arabische jeugdorganisaties Aangenomen wordt dat de aanval uit Wraak gepleegd is door Joden Tengevolge van de ontploffing op het bankgebouw waarvan we gisteren in ons blad melding maakten, zijn reeds 14 doden en 98 gewonden in het ziekenhuis opgenomen. Bij de Joodse verzetsorganisaties, zijn ook vrouwelijke leden aangeslo ten, zoals uit de foto blijkt, een echt vrouwelijke bezigheid lijkt het ons niet. £)E DAG nadat de zeven Amerikaan se dominees Mgr. Stepinac in zijn cel bezochten, is hem zijn gehele b#e- kenvoorraad ontnomen en is'het ven- Ister van zijn cel tot op eenige centi- Inv ters van de bovenkant dichtgemet- Is™- Deze maatregelen, die eerst nu bekend zijn geworden, moeten gezien worden als een réDrésaille van de com munistische autoriteiten, omdat de ge vangen bisschop weigerde, een gesorek beginnen met zijn Amerikaanse be zoekers, die afwel communist zijn of met het communisme sympathi- de portefeuilles zullen ter beschik king komen van de eventuele later tot de federatie toetreden negaras. Dit laatste zal echter geschieden in on derling overleg met alle betrokkenen. Hardnekkige geruchten gaan er in Batavia, dat de republiek zich tot de Nederlandse regering zou heb ben gewend om toe te treden tot de federatie op voorwaarde, dat zij in de interim-regering minstens vjjf plaatsen krijgt, zodat slechts vier plaatsen bezet zouden kunnen wor den door niet-republikeinen. Nogal ruim arrogant zouden wjj zeggen. Als republikeinse candidaten wor den o.m. genoemd Hatta en Sjahrir. Yyanneer dit verzoek van Djokja inderdaad juist is, dan begrijpen wij niet goed waarom „politieke krin gen" te Djokja zich in totaal andere geest hebben uitgelaten tegen het re publikeinse persbureau Antara, dat de goedwillende Indonesiërs voor „Quislings" uitmaakt. Men wacht slachts op het geschikte ogenblik om de actie door te zetten" zo maakt dit persbureau wereldkundigDe Neder landse tactiek zal geen succes heb ben", zo profeteert Antara op gezag van Djokja verder. rpe oordelen naar de berichten van gister voelen de republikeinen er nog altijd niet veel voor om het vu ren te staken. De Nederlandse troepen moesten tenminste weer optreden in verschillende gebieden op Java. On gelukkig genoeg kost dit optreden te gen de republikeinse benden steeds weer mensenlevens. In het totaal wa ren in het afgelopen weekeinde de verliezen der Nederlandse troepen: 4 gesneuvelden, 2 gewonden en 4 ver misten. RA. VEEL vieren en vijven heeft de Franse Nationale Vergade ring de door het kabinet Schuman ingediende anti-inflatie belasting wet aangenomen en wel met 315 tegen 268 stemmen. Dit betekent een belangrijke overwinning voor Schu man, Dat alleen is echter niet de be tekenis van het aannemen der wet, doch vooral ligt de waarde hierin, dat thans een kabinetscrisis van de baan is, zij het dan misschien voor lopig. rpWEEMAAL de doodstraf heeft de advocaat-fiscaal van het Bossche Bijz. Gerechtshof, zitting houdend te Maastricht, gister ge- eist. En wel tegen de 37-jarige ex- scheikundeleraar Wolffram. die be last is geweest met de leiding van de SS in Nederland. Hij was een der meest gevaarlijke figuren uit de bezettingstijd. De andere ver dachte was de ex-timmerman Ver- hoeks die als kampbewaker te Vught gruwelijke dingen deed en meehielp 39 landgenoten te fusil leren. TI/JET ingang van 10 Januari zullen, schepen, die in Nederlandse ha vens bunkeren de kolen moeten be talen met Amerikaanse dollars. J\E WERELDBOND van padvind- sters zal in de tweede helft van April een conferentie in Nederland houden ter bespreking van de ge meenschappelijke belangen. WAN DE ZOMERZEGELS 1947 zijn ..verkocht: van 2 cent (met toe slag 4 cent) 1.170.066; van 4 cent (met toeslag 6 cent) 876.88; van 7V2 cent (met toeslag 10 cent940101; van 10 cent, (met toeslag 15 cent) 1.553,994 van 20 cent (met toeslag 25 cent) 841.885. De opbrengst boven de frankeer- waarde bedroeg f 184.235.55'/2. 2ES NIWIN-cantinewagens zullen op 7 Januari met het m.s. „Tabinta" naar Indië vertrekken. Het zijn wagens geschonken door Leiden, Assen, Vlaar- dingen, Enschedé (twee) en Rotter- i dam. j LIMBURG heeft uit het vreemdelin genverkeer in 1947 meer dan 15 millioen gulden getrokken. Over de bewuste wet is heel wat te doen geweest. Het eerste ontwerp moest de regering terugnemen. En toen zij daarna met het tweede ont werp kwam, steldd Schuman meteen de eis, dat het ontwerp compleet moest worden aangenomen, daar de regering anders zou heengaan. Dat was een ultimatum van de zuiverste graad. Doch dergelijke krachtige taal kan thans voor Frankrijk geen kwaad. Communisten en Gaullisten zijn vol doende in het geweer geweest om het Schuman moeilijk te maken. Zij brach ten verschillende amendementen ter tafel, echter Schurnan sneed hen de pas af door met vijf moties van ver trouwen te komen. Over deze moties is gisteren gestemd. Zij zijn alle met vrijwel dezelfde stemverhouding als dë in de aanhef genoemde stemcijfers goedgunstig voor de regering uitge vallen. TX7"EER GAAT een golf van droef heid over Breskens. Vrijdag vertrok de vissersvloot ter haring vangst onder Ostende. Zondagmor gen om 7 u. werd de thuisreis aan vaard waarbij door de andere vis- ensers de BR. I nog werd opgemerkt. Nadat de vloot Breskens was bin nengelopen mistte men de Br. I. Hoe meer de tijd verstreek, des te angstiger werd de bevolking van Breskens, Verschillende informaties uit Belgische havenplaatsen hadden geen succes. Van een Belgische loods boot kwam evenwel bericht dat een wrak was opgemerkt. Hoewel men nog hoopt, leeft de be volking onder zware druk. Nu nog steeds geen gunstige berichten zijn bin nengekomen is het algemeen vermoe den dat de BR. I is vergaan. De be manning bestaat uit 5 personen, nl.: de schipper Jan v. d. Heuvel en zijn drie zoons Jos., Isaac en Rienus, de laatste resp. 26, 22 en 14 jaar oud. De zoons zijn ongehuwd. Tevens was aan boord P. de Bath welke kortgeleden in het huwelijk trad. Maandagmiddag heeft een te Vlis- singen binnengevaren Nederlandse TN EEN DER ZALEN van het Belgische senaatsgebouw hangt een tapijt rondom hetwelk de laatste tijd nogal stof is opgewaaid. Het eeeft de plechtige eedsaflegging van Leopold III weer. Onder de op dit tapijt uitgebeelde hoge persoonlijkheden merkt men o.a. Prins Hendrik op. Het bureau van de senaat heeft thans opdracht gegeven dit wandtapijt, dat tijdens de bezettingsperiode is vervaardigd, weg te nemen, daar gebleken is dat er bepaalde personen op zijn weggelaten en andere, die niet bij de plech tigheid aanwezig waren er wel op voorkomen. Het is komen vast te staan dat voor deze „vervalsing^ van de historische waarheid", zoals de Belgische bladen het noemen een zekere Gaston Pulings verantwoordelijk is, die tijdens de bezetting directeur-generaal van het senaatsbureau was. Deze liet in het ontwerp van de kunstenaar Antoine Carte eigenmachtig veranderingen aanbrengen en heeft de heren van Cauwe- laert. Pierlot en Theunis, die uit België gevlucht waren, eenvoudigweg laten schrappen. Pulings, die zeer pro-Duits was, gaf daarentegen opdracht de beeltenis van de toenmalige Duitse nazi-ambassadeur op het doek aan te brengen, terwijl hij zichzelf een ereplaats toedacht op de voorgrond.... Thans is. bepaald dat deze „historische vergissingen" zullen worden wegge werkt en het tapijt aan de hand van de lijst der bij de plechtigheid aanwezige personen in overeenstemming zal worden gebracht met de waarheid. £En Nederlandse firma, is het gelukt een oplossing voor het vf'+?rJL aan ,^°gellagers voor wat betreft de rijwiel-industrie te vin- aen. Men heeft voor fiets-peda- Pasties een lager vervaar j niet alleen het schaar dt "Stalen vervangt, maar zelfs belangrijk beter is. DE Amerikaanse koienexport zaï s 8JS1 LFe.bvua? iets groter nl J'piia.- teaen quotum in aft DE Duitse politieke leiders hebben 1 Brit™ ^enover Lord Pakenham. de Siiit.1 m!mster verantwoordelijk voor mini en Oostenriik. tegen de vor Sproken. West"Duitse staa£ "it- beteo™hting geWig l0t nayrier Jaf,,ï,em/T?d? en Ialer «'«ei" Wkl.!.'i,..,'Tmpen,,c wind V'sselende bewolking Vrijwel over ai droog weer. Later weer iets oplopende temperatuur Heden zon onder 16 43 uur en BK» n onder 12.26 uur. Woensdaa wn op 8.27 uur en maan op 4 09 u. 0P„aAANVRAGEN om vergunning vervoer Wnl°bUS^ensten in o£ groePa der door hof"v,G.en gemeente zal we stuur kunnol u i?en ëemeentebe- lanvraeen Z beschlkt word^- Op busdiensten bi mTeTl™0^ aut°" meente zal de commi«i„ een ?e~ gen personenvervoer beschikken""'11" T°IlsTeMerLGdef Ka'th 'S en hoofdbestuurslid der Kfa MERKWAARDIGE situatie heeft zich voorgedaan bij de Herst. Evan gehsch Luth. Kerk te Amsterdam Voordat de dienst in deze kerk name lijk kon Jieginneh moest men eerst deuren en ramen forceren en de po litie, die een cordon om het gebouw had getrokken, ervan overtuigen dat de dominee en zijn helpers eigenlijk helemaal niets kwaads in hun schild voerden. Voor de Herst. Ev. Luth. Gemeente was namelijk het parochiestelsel inge voerd en in verband daarmee waren de colleges van ouderlingen en dia- knen ontbonden en waren nieuwe col leges ingesteld. De leden der ontbon den colleges vonden dat zó onprettig, dat zij de ramen ap de deuren met balken lieten dichtspijkeren, zodat de dominee en de kerkgangers voor een heuse gesloten deur kwamen Met ver eende krachten heeft men daarna eerst de ramen ontbalkt en vervolgens zich met mannenmoed op de deuren geworpen. De politie zag intussen toe, dat de „anti's" op een afstand bleven. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO PX-KONlNG MICHAEL van Roe- menié, die vandaag een officiële verklaring zal afleggen over zijn troonsafstand en zijn plannen voor de toekomst is in Zwitserland gearriveerd. De ex-koning zal een tijdje in Lau sanne blijven en daarna naar Amerika, gaan Ze was verontwaardigd over graanverschepingen OERICHTEN uit Bulgarije bewij- zen, dat de verwijdering tussen de twee leidende Bulgaarse commu nisten, Eerste Minister Georgi Dimi- trov en de vrouwelijke algemeen se cretaris van het Patriottische Front, Tsola Dragoicheva, heeft geleid tot een aanzienlijke inkrimping van de macht van laatstgenoemde, die on langs terugkeerde na vier maanden in de Sovjet-Unie verbleven te heb ben. Tsola Dragoicheva is, volgens een der berichten, door het Kremlin ernstig berispt vanwege haar hou ding. Ook werd zij gedurende haar verblijf in de Sovjet-Unie geheel af gezonderd van de buitenwereld ge houden. De oorzaak van de verwijdering tussen de beide communisten is ge legen in de verscheping van Bui- gaars graan naar de Sovjet-Unie. Toen Tsola Dragoicheva verleden zomer haar geboortedorp bezocht, vernam zij klachten over het feit, en graan naar Rusland moest worden gestuurd, terwijl het volk in Bulga rije kon blijven hongeren. Toen zij dit ontkende, brachten de boeren haar naar een nabijgelegen haven, waar zij met eigen ogen kon zien, dat het graan in Russische schepen werd geladen. Hierover verontwaar digd, spoedde zij zich terug naar So fia en had daar een stormachtig on derhoud met Dimitrov. Kort daarop vertrok zij naar Rusland, waarheen "U klaarblijkelijk door de commr tische machthebbers werd ontboden. Ook Dimitrov vertoefde onlangs twee maanden in de Sovjet-Unie. Het is bekend, dat hij in de Sovjet-Unie in gezelschap van Stalin enige tijd in diens vacantie-oord Sochi aan de Zwarte Zee verbleef. loods gerapporteerd, dat ten Westen van Blankenberghe bij eb een mast boven water uitstak, welke vermoe delijk toebehoort aan de Breskens 1. De toestand in de omgeving van het wrak van de ..Maciver" is buitenge woon gevaarlijk te meer daar de al daar aangebrachte lichtboei in het on gerede is geraakt. Men vermoedt dan ook, dat de Breskens 1 op de „Ma civer" is gevaren en gezonken. De BR. 50 die samen met de BR 1 uit de ha ven van Zeebrugge voer, heeft met moeite bet wrak omzeild Aan boord van de 50 heeft men hierna de Br. I uit het oog verloren. Bij aankomst te Breskens verwonderde men zich er over, dat de BR. 1 nog steeds niet was aangekomen, omdat dit schip een zwaardere motor aan boord heeft en daardoor ook sneller vaart. Toen nu later de Breskens 1 nog niet was bin nengelopen, is de 50 opnieuw uitge varen om te zoeken, zonder iets te kunnen ontdekken. De te Breskens gestationneerde mo torreddingsboot „M. C. Blankenbeim" zal hedenmorgen uitvaren teneinde ter plaatse een onderzoek in te stellen ^UTFEN ligt thans geheel op een eiland. Het water om deze stad is namelijk verder doorgedrongen en heeft de buitenwijken reeds bereikt. De weg Zutphen-Doetinchem is ge stremd. In de situatie rondom Steenderen in de Gelderse Achterhoek is weinig ver andering gekomen. Men man en macht wordt gewerkt aan de om het dorp lojjende Eurnedijk, die het wel zal houden. Steenderen is een gemeente van 5000 H A. groot, ongeveer 70 pet. staat er onder water. Bij Doesburg en Dieren staat naar schatting 2500 H.A. land onder water. Het hoge water in de rivieren heeft thans ook Schoonhoven bereikt. De veerdienst ondervindt daar belang rijke hinder. In verband met 't hoge water op de Merwede moest bii de veerdienst Gor kurn-SIeeuwijk in de weg Breda- Utreeht een uurdienst worden inge steld. De peilschaal van de Rijn in Keu len wees gister een val aan van 63 cm en Trier .meldde 15 cm. val. Veel hangt er van af. of de wind gaat lig gen. Bezorgdheid hebben de berich ten teweeg gebracht, die spreken over het smelten van de sneeuw aan de bovenloop van de Rijn. Zodat men uit Duitsland eigenlijk niet veel goeds verwacht. Leden van het gevolg van de ex- koning deelden mee, dat Michael slechts zijn kleren, vier Amerikaanse autos en flessen wijn had meegenomen Kunstvooiwerpen en andere waarde volle dingen had hij met bij zich; deze bevinden zich in zijn paleizen te Boe karest en Sinaia. De regering van Roe menië zal nog uitmaken wat de ex- koning daarvan zal krijgen. Uit dezelf de bron als het vorenstaande stamt de mededeling, dat de ex-koning niet vrij- MOSSEL-EXPORT willig afstand van de troon heeft ge daan, doch dat drie dagen vóór de j In de vurige week werden door öe troonsafstand de Roermeense minister kwekers te Biuinisse ongeveer 2700 ton- van defensie uit Moskou terugkeerde j nen mosselen aan de handelaars afge- bralf'"daai' de-eis tot alslkhd mee- j ievevd, bestemd voor Frankrijk, België r c en de inleggerijen. Uit/de Waddenzee Alhoewel Michael niet zo rijk is, als werden aangevoerd ongeveer 275 lon- sommigen wel dachten, behoeft hij nen mosselzaad, toch met direct naar een betrekking om te zien, weet Reuter nog te ver tellen. „Leve de vrijheid!" rPOEN Michaël op het station van Lausanne aankwam juichte een menigte van duizend mensen hem toe Kreten als „Lang leve de Koning" en „leve de vrijheid" konden gehoord worden. De koning reed in zijn grote blauwe Cadillac, welke sinds zijn laatste be zoek aan Lausanne daar was geble ven, naar het hotel „Beaurivage" aan het meer van Genève. Michaël's aide-de-camp, zei, dat prin ses Anne de Bourbon-Parma waar schijnlijk naar Lausanne zou komen. Prinses Anne heeft van haar wo ning te Kopenhagen uit een vrij lang telefoongesprek met Michaël gevoerd. TAE GEMEENTE Kerkwerve is noodlijdend en kon, met een budgetair tekort, bezwaarlijk over gaan tot het voteren van een be drag voor aankoop van een stukje damplantsoen als bijdrage van deze gemeente bij de totstandko ming van het nationaal monu ment. Burgemeester en raadsleden van de Zeeuwse gemeente hebben echter persoonlijk een som voor dit doel bijeengebracht. In het betref fende raadsbesluit wordt de hoop uitgesproken dat hun voorbeeld sti mulerend zal werken en tot voor beeld zal dienen voor andere ge meenten, verenigingen en stich tingen. SLEEFKAST GEBORGEN. Ook het tweede stuk van de in 1943 in het Volkerak gezonken Belgische sleepkast „Elizabeth" is thans* gelicnt en bij het andere deel op de slikken van Oude Tonge omhoog gezet. -pvAT de redactie van De Stem meer dan gewone belangstelling toont voor het Winterlaer, j.I. Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden op initia tief van de Katholieke Jeugdbeweging in het bisdom Haarlem, is gelegen in het feit, dat dit diocees een belangrijke enclave vormt in het gebied, waar ons dagblad verschijnt. Jonge Zeeuwen waren dan ook verschenen op dit jeugd-appèl, en zij zullen geen spijt hebben gehad van de verre reis naar 's lands hoofdstad. Zij hebben kunnen mee-doen en mee-genieten van zoveel schoons in de katholieke verkennerij; vooral konden zij zich bezinnen op het bisschoppelijk woord dat mgr. J. P. Huybers sprak over de vastheid van beginsel en op het vermaan van Anton van Duinkerken, persoonlijkheid te vormen en gemeenschapszin aan te kweken. Ongeveer twee duizend leiders en leidsters uit het bisdom Haarlem namen Zaterdag en Zondag deel aan het Winterlaer in het RAI-gebouw in Amster dam. Ook Z. D. H. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem was aanwezig. A AN het Centraal Station stonden Amsterdamse leiders gereed, om hen, die van verre waren gekomen, naar het R.A.I.-gebouw te gidsen. De gekozen omweg leidde langs verschil lende historische punten plekjes, die men bovendien in het omvangrijke gebouw van het Winterlaer in verken- nerstrant had nagebootst. Zo kon men in deze vermaarde sport- en vergader plaats de St. Joriswinkel treffen naast de Scout-shop, het Maagdenhuis naast het Bagijnhof, „O. L. Heer op zolder" nabij het Huis met de hoofden, en het „Gebed zonder end" in de buurt van- de Bank van lening. En nóg was er plaats om de honderden en honder den jeugleiders en -leidsters met htm aalmoezeniers en de vele genodigden te kunnen herbergen. De nachtverblij ven lagen verspreid in de stad; zij wa ren nochtans van die aard, dat allen konden tevreden zij. Het R.A.I.-gebouw, één grote zaal van een paar honderd meter diepte, kan tienduizenden personen bevatten. Zoveel waren er dit Winterlaer niet,; doch als men zakelijke ruimte en de interessante tentoonstelling van werk stukken aftelt, bovendien de demon stratie-plaats kan worden getuigd, dat geen vierkante meter onbezet was ge bleven. Telkens wanneer nieuwe groepen de hall binnendromden en zich opstelden onder de kleurrijke vlaggentooi, was er gejuich in deze massale familie. In de tweede middag waren behalve de verkenners ook de Amsterdamse welpen toegelaten; met tromgeroffel werden zij ontvangen. ,>De Lichtkring" Fender deze titel voerden de ver- schillende Districten een program ma uit, waarin de trouw het hoofd motief was. Tegenover de ontstellende ontrouw in deze dagen stelde onze jeugd de daad van trouw. De regie had daarvoor pakkende beelden ge bruikt, eensdeels geillustreerd door lied, spel en dans, anderdeels door treffende aanschouwelijke voorstel lingen De grote voortrekker Jan van Hoof, die de Waalbrug redde, werd geëerd als de held van trouw-tot-de- dood; een geestig Driekoningenspel letje van Godfried Bomans welkte op tot voortgezette trouw. De zwarte ko ning herinnerde ons de mens-van-de- dag, op rfiis naar het geluk; de gou den koning sloot zich bij de zwarte broeder aan bij het vinden van de juiste pelgrimsbaan; tezamen met de priesterlijke koning vonden zij de apotheose, gelegen in de beleving van trouw En dan werd de Moeder van alle verkenners uitgebeeld in een schone vertelling, eindigend in een Zeven zware jongens in arrest voorstelling van het Goddelijk Kind; „onze grote Hopman Het gezamenlijk avondgebed met Avondwake sloot deze eerste dag af. De volgende ochtend begon met een Jeugdmis, eveneens in het R.A.I.-ge bouw opgedragen door de Vicaris-gene raal van het bisdom Haarlem, met een korte preek van de diocesaan aalmoe zenier J. van Dael. Na het ontbijt volgden niet minder dan zes sessies, waarin optraden; aal moezenier van Dael voor zijn collega's, commissaris Seebregts voor de hoofd leiders, majoor Goossens voor de voor trekkersleiders: commissaris Schütten- helm voor de verkenners, commissaris van Oldeneel en commissaris Schei- bergen voor de welpenleidsters en commissaris drs. Brons voor Gilde en clubléiders. In een kort samenvattend betoog heeft Anton van Duinkerken een hart gestoken onder de uniformriem van zovele leiders en leidsters. Hij wees er op, dat de mens van deze eeuw steeds meer bezield raakt van een massa mentaliteit. Daartegen moeten wij ons verzetten, omdat anders de per soonlijkheid dreigt verloren te gaan. Die persoonlijkheid zal ook de katho lieke jeugdbeweging moeten handha ven en dienstbaar maken aan de goede gemeenschap. Na de maaltijd moest heel wat tijd worden besteed aan instructie, opdai, de te houden massa-demonstratie goed zou verlopen. De yells waren niet van de lucht en galmden na door de enor me ruimte. De jeugd gehecht aan haar Bisschop Rauwelijks was mgr. Huybers het gebouw binnengetreden en door de Deken van Amsterdam voorgesteld aan de belangrijkste jeugdleiders, of op een gering teken stormden welpen horden naar voren, in bedwang ge houden door een keten van voortrek kers. Daarachter sloten de verkenners, leidsters en leiders zich aan. Het was een massale groep van ongeveer 2400 geüniformeerde jongelui en toch nog slechts een gering deel van de georga niseerde jeugd in het Haarlemse. Niet eens bijvoorbeeld was hier Vere- enigd het Jongensgilde, waaraan af zonderlijke aandacht wordt besteed. Na anderhalf ja%r jeugdorganisatie sedert de bevrijding mocht de leider van deze bijeenkomst getuigen, dat er gang in zit. Als ter ondersteuning gingen hon derden stokken, verkennershoeden en welpenpetten de lucht in. Na een demonstratie van de nieuwste jeugdspelen, werd stilte gevraagd: het Jeugdlof zou beginnen. Bij die gelegen heid heeft de Bisschop herinnerd aan Pauius' woord op deze Zondag, dat al ons werk moet geschieden tot glorie van God. Zo moeten de leiders en leidsters van de Katholieke jeugdbewe ging nimmer tekort schieten: van hen hangt het welslagen af. Zelf moeten zij principiëel zijn, want wat zij zelf niet bezitten, kunnen zij anderen niet geven. In het jeugdwerk moeten zij de priesters bijstaan. En, als zij goed zijn. zo besloot Mgr. dan is hun in- F)E AANHOUDING door de Ossen- drechtse kommiezen van eer. Kc'g'sche veesmokkelaar, die drie koeien over de grens probeerde te smokkelen, heeft de aanhouding van zeven andere veesmokkelaars tenge volge gehad. Verwacht wordt dat hier- i vloed beslissend, mede een geheel complot opgerold is. I Met dit vermaan zijn allen huistoe De aangehouden Belg afkomstig Uit gegaan. Zeeuwsch-Vlaanderen, werd door de J Rijkspolitie en de dienstgeleider duch i tig aan de tand gevoeld en enkele i gegevens brachten de Rijkspolitie er I toe een bekend smokkelaar in Hulst j esn te houden Ook deze kon zijn I hardnekkig zwijgen niet lang volhou- J den en nog 3 personen uit Hulst. 2 Uit Krabbendijke en 1 uit Rilland- Bath werden achtereenvolgens opge- j sloten en verhoord. Het gehelen com- j plot viel tenslotte door de mand en rog meerdere smckkelaffaires werden gelijktijdig aan het licht gebracht. Vier der verdachten werden overge bracht naar Breda en 1 werd opge sloten te Middelburg. Drie der aange- QOOR het gunstige weer blijft de export van uien gestadig aanhou den. De voorraden beginnen al aardig te ruimen. Al met al heeft de uier teelt dit jaar een bijzondere verrassing opgeleverd. Door de droogte mislukte 6e oogst voor het grootste deel en wat houdenen die minder aandeel rn ^e overbleef was klein van stuk, zo kjein, zaak hadden, werden voorlopig weer op vrije voeten gesteld. De geruchten ais zou hiermede het geheim van de „pantserauto" zijn op gelost, blijken onjuist te zijn. Dit is geen duiventil in een boom, doch een eenzame uitkijkpost in de Griekse bergen om de guerillatroepen van gen. Markos te, bespionneren, Mocht er nog enige twijfel over bestaan, dat deze guerilla's geholpen worden door Griekenlands communistisch georiënteerde buurstaten Al banië, Bulgarije en Joego-Slavië, dan kan een thans gepubliceerd lijvig document van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deze twijfel wegnemen. Dit document bevat namelijk bevindingen van de Bal kancommissie det V.N. en toont aan, dat de hulp aan de „democratische" benden op grote schaal wordt voortgezet. dat de meeste landbouwers blij waren het product, toen het nauwelijks van het land was, voor 5 a 6 cent per kg. van de hand te kunnen doen. Boven dien vreesde men, dat het buitenland en met name Engeland het product niet zou accepteren en ook de finan ciële perspectieven voor de handel met dit land achtte men ongunstig. Maar reeds spoedig kwam België als koper op de markt en ook Engeland verstrekte invoervergunningen tot ruim een derde gedeelte van de vooroorlogse basisjaren. De prijs liep inmiddels op tot pl.m. 10 a 11 cent per kg. Naast Belgie kwamen ook Tsjecho-Slowakijë en de Scandinavische landen aan de markt, terwijl ook Ierland Zwitserland. IJsland en West-Indië kwamen Kopen. Een en ander heeft tot gevolg, dat thans Engeland minder uien krijgt dan het vraagt, want de prijs, die thans op de vrije markt betaald wordt, is 22 cent per kg„ een prijs, die Engeland niet geven wil of kan, doch waarvoor naar de andere landen de export nog lonend is. Deze uien-hausse is echter voorname lijk een gevolg van de mislukking van de oogst in Polen en Hongarijë en het laat zich aanzien, dat verschillende nieuwe klanten, die zich nu hebben gemeld, volgend jaar niet meer op de Nederlandse markt zullen verschijnen. De handelaren zijn nu enigszins be vreesd, dat nu Nederland niet aan de gehele Engelse vraag voldoet, dit land zal trachten zich elders te voorzien, met gevolg, dat ook voor volgende jaren de Engelse vraag zich tot andere landen zal wenden en de Engelse markt dus voor een groot deel verlóren zal gaan.

de Stem | 1948 | | pagina 1