Interim-Regering op komst DRIEKONINGEN Heeft Stalin kanker? De IJssel stijgt onrustbarend Ook de Republiek uitgenodigd IN 'T KORT Dr. Beel betuigt instemming Ex-koning Michael verliet zijn land Amerikaanse firma leverde springstof aan Palestina Toevallige ©ntdekking in de haven Zweeds specialist ontboden t Gevallen Voor het vaderland Schuman houd! voel bij stuk Herwaardering textielpunten en bonvrij e schoenen vAN Geen subsidie voor de Vos Reinaerde VIERDE JAARGANG No. 964 MAAN DAG 5 JANUARI 1948 TOT IS DE DOOD Veel wind Sovjet-zone zeven tiende republiek Rondom Zutfen één groot meer Rumoer in de Staten van Curasao Over krentenbroodwisselbonnen, restau rants, vlees, brood, melk, boter, sigaretten en serviesgoed DE broodvoorziening blijft één groot vraagteken. Niemand bleek in staat een prognose te stellen. Wel nam men algemeen aan, dat in de loop van de zomer de kort geleden aangekondigde vermindering van het broodrantsoen opgeheven zal worden, terwijl gelijk tijdig de enkele artikelen, die sedert 1 Jan. weer op de broodbonnen moeten worden verkocht, opnieuw bonvrij zul len worden Men wijst or echter op, dat de graanoogst in het afgelopen jaar abnormaal slecht was, waardoor het wereld-graantekort ontstellend is toe genomen. Men behoeft geen optimist te zijn om dit jaar een betere oogst te voorspellen, hetgeen vanzelfsprekend ten goede komt aan ons broodrantsoen. Men achtte het echter uitgesloten, dat brood eveneens tot de artikelen zal be horen, die dit jaar worden vrijgegeven. Voor de lekkerbekken daarentegen is er goed nieuws. Gelukkig zijn de wonderen de wereld nog niet uit. Hoort U maar: krenten en rozijnen zijn momenteel... goedkoper dan tarwe. En bovendien zijn er genoeg. Daarom is men vooniemcns een grote partij krenten te importeren uit Griekenland. De compensatie transactie is reeds afgesloten. Er komt dus krentenbrood. Bovendien bestaan er nog plannen om eveneens rozijnen in het brood te gaan ver werken, waardoor de huidige slechte melange aanzienlijk verbeterd zou worden. Men heeft reeds een bedrag uitgetrokken voor de aankoop van 50.000 ton rozijnen. Raad van Sint Jansteen Er komt een gemeentelijke tennisbaan Wijkgebouw te Koewacht gevorderd WE LEVEN tegenwoordig in een tijd, waarin nijpend gebrek is aan wo ningruimte en iedere mogelijkheid, die aangegrepen wordt om hierin verbete- rng te brengen, dient toegejuicht te worden. Zorg voor onze ge- demobiliseerden DE sociale dienst van het departe ment van Oorlog, die zich de be langen aantrekt van gedemobiliseer de militairen zal zich binnenkort te Middelburg vestigen, om dan in nauwe samenwerking met het Gew. Arbeidsbureau bemiddeling te ver-" lenen aan de uit Indië teruggekeer de en uit de dienst ontslagen mili tairen, die een werkkring zoeken. Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A. F. J. Aernoudts: C. J v. Hooteghem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4.25, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag versti Stem Bureau voor Zeeuwsch-Vlaander en: Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per tn/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God, Koningin en Vaderland UEN Italiaans stoomschip vecht reeds meer dan 48 uur tegen de verraderlijke Goodwin-zand- banken bij de Zuidkust van En geland. De kapitein van het schip weigert aan boord van de red dingsboten te gaan, hoewel er slechts een zeer geringe kans be staat, dat het schip weer vlot Hu roep de bootsman van het red dingsvaartuig toe: „Mijn schip is mijn leven; als het schip gaat, ga ik mee". Is dit heldenmoed of .valse romantiek? Het is moeilijk Keze vraag te beantwoorden, of schoon deze houding van een zee man in de barre werkelijkheid van het gevaar ons eerbied afdwingt. ANDERE EERBIED hebben wij voor de handelsgeest van hen. die erin slaagden 2000 auto's uit Tsjecho-Slo- wakije te doen overgaan in Neder lands bezit. De betaling geschiedt inharing. T EVERTRAAN krijgen we van de „Willem Barendsz", die op 20 De cember al bijna 8000 vaten aan boord verwerkt had. TUITJNEN worden door de Wester- storm blijkbaar losgeslagen. Een •Amerikaans schip liep Zondagmorgen ter hoogte van Terschelling op een magnetische mijn, doch kon na enkele uren de reis vervolgen. TAE VEILIGHEIDSRAAD zal morgen „onverwijld" besprekingen voeren over Pakistan en Indië in verband met het geschil over Kasjmir. T»IRMA werd Zaterdag zelfstandige republiek, Gemeld wordt, dat er in de stad „een krankzinnig lawaai losbrak". Voorlopig is dat nog van onschuldige aard.... ■W- ^IEKENVERVOER per hefschroef- vliegtuig werd ijl ons land giste ren voor de eerste maal in Europa beproefd. Men verhoopt hiervan goede resultaten. ZILVEREN GULDENS en rijksdaal- zullen waarschijnlijk weer wor den aangemaakt. Kwartjes en dub beltjes worden van nikkel. OONVRIJ ETEN. kan men in restau rants nog wel, alleen zal er naar versobering in de menu's moeten wor den gestreefd. Hoe men zich dat ove rigens precies indenkt, is ons nog niet duidelijk. JTET ONGELUK te Breezand, waar een autobus versplinterd werd, heeft nu een vierde slachtoffer geëist: een onbekende dame overleed aan de k gevolgen ill het ziekenhuis te Den Helder. De VOORSPELLING van onze Haagse correspondent in ons blad van 19 December werd blijkbaar gedaan, nadat hij uitstekende informaties had ingewonnen; gelijk toen werd geschreven zou begin 1948 een Interim-rege ring in Indonesië zijn te verwachten. De bijeenkomst van gisteren tussen de vier ministers, dr. van Mook en de vertegenwoordigers van de negara's en de daerahs leidde tot zeer belangrijke beslissingen op de weg naar de in stelling van een Interim-regering, zo melden betrouwbare berichterv Er wer den twee resoluties aangeboden, waarvan wij hieronder de inhoud weer geven: donesië uit, deel uit te maken van de souvereine Verenigde Staten van In donesië. JJOOR DE vertegenwoordigers van Oost-ïndonesië, Oost-Borneo, Groot-Dajak. West-Borneo. Banka. Riouw, Oost-Sumatra, het comité Daerah Istimewa West-Sumatra, het comité van voorbereiding Negara W. Java, Madoera en het K.I.S. wordt met de meeste aandrang in overwe ging gegeven om onverwijld stappen te nemen tot; 1. De instelling van een interim regering ter voorbereiding van de tot standkoming van souvereine Verenig de Staten van Indonesië. 2. De regeling van medezeggen schap van de interim-regering in het gebruik van de strijdkrachten die in Indonesië aanwezig zijn als gezags- apparaat ter verzekering van de bin nenlandse veiligheid. 3. Herziening van de Nederlandse grondwet. Een afschrift van deze resolutie zal worden aangeboden aan de Ned.-Indi- sche regering, de Commissie van goe de diensten, de Republikeinse rege ring te Djokja en het Nederlandse parlement. In de tweede resolutie brengt de conferentie van vertegenwoordigers de eerste aan de Nederlandse Rege ring aangeboden resolutie ter kennis van de Republikeinse regering en no digt de regering der Republiek In- TLTINISTER BEEL, die de bijeen komst van vandaag presideerde, kon na een uitvoerige gedachtenwis- seling en toelichting van de in de re soluties neergelegde uitspraken zijn instemming betuigen met de strek king van de eerste resolutie, terwijl hij de verwachting uitsprak, dat de tweede resolutie tot een oplossing van de moeilijkheden met de Republiek en tot een goed resultaat van de arbeid der commissie van de V. N. belang rijk zou kunnen bijdragen. De uitwer king van het eerste punt van de eer ste resolutie zal volgens deze verwach ting aanstonds door de L. G. G., teza men met de verschillende gebieden en groepen alsmede met vertekenwoor- digers van de minderheden, ter hand genomen worden. Het communiqué brengt tenslotte in herinnering dat de grondwetsher ziening in Nederland reeds wordt voor bereid. In de Republiek overheerst de me ning. dat aan de huidige toestand zo spoedig mogelijk een einde moet ko men. en wel omdat voortzetting van de republikeinse tactiek van de ver schroeide aarde en een verdere Ne derlandse opmars binnen korte tijd op een totale catastrofe moeten uit lopen. Men is te Djokja van oordeel, dat een eerlijk compromis even aan vaardbaar is als destijds Linggadjati aanvaardbaar was. De Nederlandse ministers zijn voor nemens morgen naar ons land terug te keren. jgX-KONING Michael van Roemenië heeft Zaterdagnacht om drie uur per speciale trein zijn land verlaten. Hij reis ais prins Michael van Hohen- zollern. Siegmaringen en is in gezel schap van zijn moeder, Koningin He lena, die als Hertogin van Sleeswijk Holstein reist. Zij behben een gevolg van dertig personen, die evenals de ex-koning en zijn moeder, paspoorten hebben, die niet geldig zijn voor een reisterug over de Roemeense grenzen Michaël zou Boekarest nog niet heb ben verlaten, omdat hij met de com munisten nog steeds onderhandelen zou teneinde zoveel mogelijk bloed verwanten en vrienden, alsmede hun persoonlijke bezittingen, mee te kun nen nemen. De reis gaat via Honga rije naar Lausanne, aldus de latere berichten. Men verwachtte reeds gis teren, dat de trein, waarvan de lui ken voortdurend waren neergelaten de Hongaarse grens zou passeren. JN DE HAVEN van Jersey City wer<^ een zeeschip, o.m. geladen met 74 kisten, waarvan er plotseling één uit de grijper op de kade viel. De als „ge bruikte industriële machinerieën" op gegeven inhoud kwam uit de versplin terde kist rollen en toen bleek... dat die gevuld was met de uiterst gevaarlijke springstof T.N.T. (Trimtrotolucol) be stemd voor Haifa en Tel Aviv in' Pa lestina. Onmiddellijk werden de kisten, die waren geleverd door een firma in New-York, aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen, waarbij niet minder dan 7400 pond van dat ge vaarlijke goedje voor de dag kwam, voldoende om vijfmaal een stad als Jersey City in de lucht te doen vlie gen. Bij een nader onderzoek in de pak huizen van de afzender bleek, dat er nog meer voorraad ter latere versche ping aanwezig was; ook vond men militaire uitrustingstukken, patronen en radio- en veldtelefoonverbindin gen. Uiteraard werd alles met haas tige spoed door de politie in beslag genomen. Dat men in Palestina overigens weg weet met springstoffen kan nog blij ken uit het volgende bericht: In het centrum van Jaffa kwamen twee jeeps aangereden die stopten voor het ge bouw van de Barclays Bank. De ehauf feur van de eerste jeep sprong over in de tweede, waarna deze snel weg reed. Enkele ogenblikken later ont plofte de achtergebleven jeep met 'n enorme knal, daarbij een ravage aan richtend, waarbij zover tot nu toe be- TAE BEKENDE Zweedse kanker-spe- clalist, professor Elis Berven ver trok Zaterdag uit Stockholm, nadat h(j een telegram had ontvangen, waar in hij volgens zijn collega's ontboden werd naar Moskou „om een onbeken de patiënt te behandelen, van wien de verzekering werd gegeven, dat hij een uiterst belangrijk persoon was". Bij aankomt te Helsinki, waar een speciaal vliegtuig op de professor stond te wachten om hem naar Mos kou te brengen, sprak hij dit bericht tegen. Opmerkelijk is uchter, dat Ber ven instrumenten heeft meegenomen en dat Stalin de enige „belangrijke persoon" in Moskou is die ziek gemeld werd. Ook verzekert men in Stock holm, dat de professor zijn werk in het radium-ziekenhuis zeker niet in de steek zou hebben gelaten voor een minder-belangrijk geval. Hoewel de Sovjet-ambassade ge heimhouding bewaart en men van de geneesheer waarschijnlijk nimmer na- aere gegevens zal verkrijgen, geven omeaareriChten toch alle aanleiding mLr^h ue 8ezondheidstoestand van Maarschalk Stahn te twijfelen In Stemitea!« vw derSeIijk gerucht te stellen 0m nog eens vast van de SovW r de gezondheid Tïï? I Sovjet-republiek dpor de offi ciële Russische instdnties beter wordt geoordeeld, wanneer de leider offi cieel kern-gezond is". geldig tot Weersverwachting hedenavond: Meest krachtige nu en dan storm achtige, geleidelijk meer naar West draaiende wind. Meest nvSr bewolkt met enkele regenbui^ Later iets kouder. Zon onder 16.43 uur. Maan on- der 12.44 uur. Dinsdag: Zon 0D uur. Maan op 1.34 uur. 8.48 kend niet minder dan zeventig men sen het leven lieten. De ongeveer 2000 ingesloten Joden in Oud-Jerusalem hebben momenteel hevige gevechten te leveren met bin nengedrongen zwaarbewapende Ara bieren; deze strijd vindt plaats bij de oude Klaagmuur. JJE UIT de Sovjet-zone van Duits land ontvluchte ex-premier van Thueringen heeft tegenover het on der Amerikaanse licentie verschijnen de blad „Neue Zeitung" verklaard, dat de Sovjet-zone als zeventiende republiek bij de Sovjet-Unie zou wor den ingelijfd. Hij Daseerde deze ver klaring op een gesprek, dat hij als premier van Thueringen heeft gehad met de Commandant van de Sovjet zone, Maarschalk Sokolofsky. De zware regenval heeft ook het water van de Waal tot bijzonder grote hoog te opgestuwd. De weg naar het veer staat onder water. Dat het ook nog nut heeft bewijst deze vrachtautochauffeur, die van gelegenheid gebruik n^aakt om de auto te wassen. OEDERT ENKELE DAGEN is het peil van de IJssel zeer snel geste gen, reeds Zaterdag werd verwacht, dat de Baakse Overlaat (tussen Zut fen en Baak) in werking gesteld zou moeten worden ên Iaat in de namid dag is dat dan ook inderdaad ge schied. De boomkruinen geven nog aan. waar land was, terwijl verschei dene boerenhofsteden geïsoleerd zijn komen te liggen. Ook in Zutfen zelf wordt in de buitenwijken ieder lager gelegen woongedee'te der huizen ge ruimd. J Ook de verbindingswegen tussen Deventer en het Oosten zijn voor rij- j verkeer ontbruikbaar geworden, het stadspark „de Worp" is ondergelopen De Bergweidepolder nabij Deventer, die twee grote arbeiderswijken en industrieterreinen telt, loopt ernstig gevaar overstroomd te worden. De Waal bij Nijmegen gedraagt zich minder onrustbarend, hoewel ook daar de dijken voortdurend worden be waakt. Het grote verkeer over de rivieren gaat thans over de bruggen bij Nijmegen en Zaltbommel. Ver wacht wordt, dat de stijging nog korte tijd zal aanhouden. TN DE DINSDAGAVOND gehouden vergadering van de Staten van Curasao stelde het li,d Jonckheer voor aan de Tweede Kamer een telegram te zenden, waarin zou worden gepro testeerd, tegen het feit, dat in de voor gestelde wijziging der Curagao'se staatregeling geen ••ekening wordt ge houden met de iii aé staten van Cu rasao tot uiting gekomen wensen. Het telegram bevatte het verzoek aan de Tweede Kamer, de voorgestelde rege ling zodanig te wijzigen, dat zij in overeenstemming zou zijn met het door de Staten gegeven advies. Het voorstel van de heer Jonckheer werd verworpen met vijf tegen vier stem men. Gedurende de behandeling was het op de publieke tribune woelig. De aanmaningen van de voorzitter tot het publiek, om de orde te bewaren, had den geen effect. De voorzitter gaf tenslotte het be vel, de tribune te ontruimen, hetgeen alleen met bijstand van de politie kon geschieden. TN DE afgelopen week werden o.m. de volgende verliezen uit Indië gemeld: Soldaat N. Kuypers, legernr. 260522080 van 4-III R.I., afkomstig uit Esbeek (gem. Hilvarenbeek), overleden 26 December 1947 te Tjimahi. Soldaat A. L. Adriaansen, leger nr. 260203131 van 4-X R.I., afkom stig uit Gilze-Rijen, gesneuveld 27 December 19^47 te Warong Kon- dang. Soldaat J. C. J. van der Brugge, legernr. 250618106, afkomstig uit Willemstad, gesneuveld 28 Decem ber 1947, nabij Cheribon. TAE NIEUWE anti-inflatiewet van Minister Mayer heeft de gemoe deren in de Franse Nationale Verga dering alweer danig in beroering ge bracht. Desniettemin zijn ondanks de obstructie van de communisten al zeer veel punten aangenomen. Dat premier Schuman ook al vijf keer 'n motie van vertrouwen heeft gesteld, waarover vandaag zal worden beslist, tekent de roerige gang van zaken bij de debatten. Maar in ieder geval houdt- Schuman vast aan het eenmaal aangenomen principe: zonder amen dementen moet de wet erdoor, anders gaat de Regering heen. 2<5ALS DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN reeds heeft me degedeeld zullen in de loop van dit jaar sommige artikelen van de bon gaan. Allerwege vraagt men zich af, welke artikelen dit zullen zijn. Deze vraag is niet pertinent en volledig te beantwoorden. Immersons distributiesysteem is volkomen verankerd in de beweging van de in- en uitvoer en.... de invoer en uitvoer is niet los te maken van het Mar- hall-plan. Niettemin heerste er rond de jaarwisseling bij de autoriteiten een zeker optimisme. N.A.C. leed tegen Bleyerheide een 04 nederlaag. Berenschot, de Bredase midvoor lost een kogelprecies in de handen van de Bleyerheidc-doelman. KOUSEN KOMEN VRIJ. QNZE nieuwjaarswandeling langs rijksbureaux, vakgroepen, onder vakgroepen, bedrijfschappen, departe menten plus onze telefoontjes aan in dustrie en handel hebben wel enig journalistiek resultaat gesorteerd. Zo vernamen we o.m. dat in de loop van dit jaar zeer waarschijnlijk de kousen van de bon zullen gaan. De productie hiervan is thans voldoende om de behoefte te dekken. Aangezien de kousenbonnen in de hete zomer in de prullemand gegooid zullen worden, hoopt men een run te voorkomen. Gelijk met de dameskousen geschiedt hetzelfde met... herensokken, overhemden en sommige lingerie-artikelen. Cos- tuums, jurken, mantels, kortom de duurdere stukken blijven daarente gen op de bon. Voorts vernamen wij uit welingelich te bron, dat er zeer binnenkort weder om een herwaardering der textielpun ten in het vooruitzicht ligt. Enkele ar tikelen, die voorlopig nog op de bon zullen blijven, zullen daarbij opnieuw worden gewaardeerd, d.w.z. het aantal punten, dat men er voor over moet hebben, zal opnieuw worden vastge steld. Deze verandering zal vermoede lijk even ingrijpend zijn als die van enkele maanden geleden. Over het aantal punten, dat dit jaar beschikbaar zal worden gesteld voor het verkrijgen van textielproducten staat nog niets vast. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen om de raming op 100 punten te stellen, doch aangezien het tijdstip waarop en kele textielproducten bonvrij zullen worden verkocht, nog niet juist is mede zolang aanhouden. Hoewel het in 1948 met de textiel nog lang geen koek en ei zal zijn, is een gematigd optimisme zeker gerechtvaardigd. OOK SCHOENEN MOETEN VAN DE BON. t WAN de meest gezaghebbende zijde vernamen wij voorts, dat het al zo goed als zeker is, dat ook schoenen dit jaar van de bon zullen gaan. De situatie in de schoenindustrie is gunstig. Wel belemmert het personeels tekort de productie vrij sterk, doch niettemin is deze zo, dat de voorziening verzekerd is. Het aantal bonnen, dat gedurende het voorbije jaar voor schoe nen werd aangewezen was al dusdanig groot, dat er ook in 1947 niet of nau welijks gesproken kon worden van een tekort aan schoenen. Een bewijs voor het volkomen nutteloze van de schoe nenbon is wel, dat er in bepaalde krin gen in de centra van de Nederlandse schoenindustrie geen waarde meer aan wordt gehecht. Ook in de consumptie centra, zoals Amsterdam, Rotterdam, en Den Haag hebben schoenenbonnen vrijwel geen zwarte waarde meer. Reeds in 1947 heeft men er enkele malen ernstig aan gedacht de schoenen bonvrij te verkopen en thans kan het als zeker worden beschouwd, dat 1948 de bonvrije schoen zal brengen. Distri butie van schoenen heeft geen zin meer, aldus onze zegsman. Het wel vaartspeil van de gemiddelde Neder lander is dusdanig laag, dat hij er niet aan denkt een paar schoenen te kopen als hij ze niet hard nodig heeft. Legio groote en middelgrote gezinnen hadden in 1947 al geen behoefte meer aan boenen E n rim on de m^-'riinen is dien... de zolders van sommige fabri kanten kraken van de voorraden... VOLGENDE WINTER 16 MUD KOLEN JNDIEN de toestanden inzake de ko- lenproductie zich aldus blijven ont wikkelen en een nog sterkere passivi teit van de betalingsbalans voorkomen kan worden, mag eveneens worden ge rekend op een verbetering van het ko- lenrantsoen. De autoriteiten streven er naar voor het seizoen '48—'49 16 een heden bandstof beschikbaar te stellen. Overigens blijft de passiviteit van de betalingsbalans grote zorgen wekken en alle in het vooruitzicht liggende ver beteringen worden automatisch uitge steld indien zulks noodzakelijk is i.v.m. de deviezenpositie. KRENTENBROOD EN WISSELBONNEN. te delen, moet men een beslissing tot j dan ook niet te verwachten en boven- Een laatste nieuwtje over de brood- rantsoeneïing, dat vooral de bakkers zal interesseren is, dat er wisselbonnen komen, zoals die er ook vroeger waren. De e w'scp'honnen worden de bakkers in vooi schot binnenkort verstrekt. hoi OUDSHER heeft het Kerstge beuren zozeer de katholiek tot vreugde gestemd, dat hij niet op één dag kon uitgejubeld komen, maar dit feest omringde met een cyclus van feesten, waarin de Herstemming na klonk en de personen op de voor grond traden, die rond de kribbe ver schenen. En zo viert de Kerk ook reeds eeuwen lang de Driekoningen, niet enkel om het bezoek, dat zij de nieuw geboren Koning brachten, maar zij zag daarin bovendien de openba ring van de Godsmens aan de heiden wereld. Heel dit bezoek is, trots de spaar zame gegevens der H. Schrift, vol van diepe waarden om te overdenken en van een meeslepende kracht, die ede le gevoelens oproept in hem, die in het mysterie der menswording gelooft Wat moeten deze Wijzen zelf een diep geloof hebben gehad in de be lofte van de Verlosser en wat moet er een sterke wilskracht in hen heb ben gewoond, om door alle moeilijk heden heen hun weg naar de kribbe te vinden. Moest men het gebeuren van deze dag plaatsen in onze samenleving, dan zou dit veel punten geven van een scherp contrast. Of is niet een alge- ïïfhne en vaak herhaalde klacht, dat er zo ontstellend velen zijn, die prac- tisch geen geloof meer hebben? Of denkt U dat men degenen, die nog geloven, veel moeiten of inspanning zou moeten vragen voor de beleving van dat geloof? Ja, ik zie ze al zitten in onze kerken, de velen die daar maar liefst „een kort miske zonder preek" prefereren; of die met een verveeld gezicht zitten te wachten tot het uit is. En heeft u ze wel eens be keken onze Zondagse kerkgangers als ze uit de Mis komen? Dan zal U toch wel niet bijzonder zijn getroffen ge weest door de roomse blijdschap, die er van hen uitstraalde! En dan zijn dat de goeden. Dan moest U de uit vluchten horen van hen, die helemaal niet gaan. Ze hebben geen tijd voor de kerk, want ze hebben toch al zo'n zwaar levend) en ze mogen toch wel eens een dag uitslapen. Want ze moe ten immers 's middags op visite en 's avonds naar bioscoop of balzaal en wat denkt U, dat ze dan tijd over houden om Zondags naar de kerk te gaan? En waag het niet bij deze „ge lovigen" bezwaren te maken tegen 'n dergelijk verwaarlozen van deze goe de Christenplicht, want ze hebben een serie antwoorden voor u klaar, die zo ongeveer van deze strekking .zijn: „als wij tekort komen, zal mijnheer pas toor het ons ook niet komen bren gen". Aan deze allen gaat de feest- kring der Kerk voorbij zonder de wel dadige, de warme invloed, die er voor de gelovende ziel van uitgaat, en die hem versterkt en bezielt in zijn le ven; die hem over de moeilijkheden heenhelpt en zijn kijk op de dingen verdiept; en die in hem het bewust zijn onderhoudt, dat hij zonder God geen leven heeft. En als hij dat goed doorziet dan zal hij als die echte Wij zen de moeite niet schromen om God te vinden, want dat is niet alleen goed voor nu, maar vooral voor later is het zo'n probaat middel. \7AN DE KUNSTKRING ,.Van de vos Reinaerde" te Hulst was een verzoek binnengekomen om een sub sidie te verkrijgen van f 500. Een zelfde verzoek was gericht tot de vroe de vaderen van Hulst. De raad van Sint Jansteen voelde er bitter weiuig voor en wel om de volgende drie dui delijk omschreven redenen. Op de eerste plaats moet het ver zoek niet beperkt blijven tot de ge meenten Hulst en Sint Jansteen. In dien een bijdrage uit de gemeentekas te rechtvaardigen is moeten alle ge meenten van O.Z. Vlaanderen uitge nodigd worden een bijdrage te leveren omdat heel de landstreek van de voor stellingen kan profiteren. Op de tweede plaats is het niet ge rechtvaardigd om te trachten de las ten gelijkelijk te verdelen over twee gemeenten. De voorstellingen immers hebben plaats in de gemeente Hulst en dus.... de financiële voordelen zijn voor de neringdoenden daar Tenslotte is er de merkwaardigheid, dat in dien de bewoners van O.Z. Vlaanderen werkelijk behoefte gevoe len een visite af te leggen bij de „Vos Reinaerde", de daaraan verbonden kosten niet door de toegangsgelden kunnen worden gedekt. Tennisbaan £Ten verzoek was ingediend om over te gaan en te be. liten tot o.et aanleggen van een gemeentelijke ten nisbaan. De raad besloot het sportter rein uit te breiden en tot de aanleg van een tennisbaan over te gaan. Een ander verzoekschrift kwam van enkele bewoners uit de Wilhelmina- straat, die graag demping zagen (op kosten van de gemeente) van de straat sloot voor hun deur. Een riolering zou de oplossing brengen van het hele ge val. De raad had het echter snel ge zien, want het onderhoud van de be trokken watergang hoort bij de polder „Sint Jansteen" thuis. De ambtenaren ter gemeente-secre tarie kwamen er beter af. Want de raad besloot de salaris-regeling vast te stellen volgens de richtlijnen van de minister. De invoering van een straatbelasting vermakelijkheidsbelasting en honden belasting of verhoging daarvan kreeg de kous op de kop. B. en W. meenden dat het niet aangaat vooruit te lopen op een ingediend wetsontwerp. Het verdient aanbeveling eerst de tot stand koming van de wet af te wachten en voorlopig alles e laten zoals het is. Hieraan werd toegevoegd, dat de huidige financiële toestand van de ge meente zo gunstig is, dat een even tuele korting van 5% van de uitkerin gen uit het gemeentefonds wegens het ongebruikt laten van bv. 10% van de belastingcapaciteit zonder enig be zwaar kan worden gedragen. Accoord.' Grondaankoop rje raad besloot ongeveer 5 Ha. grond aan te kopen ten behoeve van par tiële uitbreidingen van de gemeente voor de som van f 36239.50. B. en W. werden gemachtigd de grond bouwrijp te maken, plannen te laten ontwerpen en de aanbesteding te houden en de werken te gunnen aan de laagste in schrijver. De raad wil echter de gun ning van het werk zelf in laatste in stantie behouden. Ir. de rondvraag werd gesproken o- ver de waterbrieven van de waterlei dingmaatschappij en de werkzaamhe den van het Centrale Bouw- en Wo ningtoezicht en eert aan te leggen nieuwe weg Julianastraat-Magdalena- straat. J)e R.K. Gemengde Zangvereniging „Sint Cecilia" zou gebaat zijn met een jaarlijkse bijdrage uit de gemeen tekas. De raad besloot f 100.te ge ven tot wederopzegging op de voor waarde, dat elk jaar een afschrift van de rekening bij B. en W. zal worden ingediend. Onder de ingekomen stukken bevond zich ook een schrijven van Ged. Staten waarin werd voorgesteld te besluiten tot wijzinging van de jaarweddingre- geling voor secretarissen en ontvan- j gers in Zeeland. Met de regeling, die ook beoogde deze aan te vullen met een regeling voor de vergoeding van verplaatsingskosten, werd accoord ge gaan. De begroting 1948 van het B.A. sloot voor de gewone dienst met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 6594.73. De begroting wordt doorge geven aan een commissie bestaande uit de heren H. Agten, F. de Kind en A. Vermeersen. Tot lid van het BA werd gekozen de heer E. Franken. Ernstige ontstemming in de kringen van het Wit-Gele Kruis Niet altijd echter wordt met alle fac toren rekening gehouden en al te dik wijls wordt een bepaalde politiek toe gepast, waardoor vriendjes buiten schot gehouden worden en aan ande ren overlast wordt bezorgd, terwijl er heel vaak een andere oplossing zou te vinden geweest zijn. In Koewacht schijnt het college van B. en W. het noodzakelijk geacht te hebben om tot vordering van woning ruimte over te gaan, maar dat men bij deze vordering het algemeen belang met voeten zou treden zal wel niemand verwacht hebben. In dit dorp was een gebouwtje, dat ingericht was voor het Wit-Gele Kruis en waarin een consultatiebureau voor zuigelingen en een polykliniek geves tigd was. Een gebouw dus, waar een tak van dienst was ondergebracht, al lerbelangrijkst voor de hygiene verzor ging van een groot aantal inwoners van Koewacht. In de ogen van B. W. toch nog niet belangrijk genoeg, daar het gebouwtje, dat thans onderdak biedt aan een klein gezin, gevorderd werd en het Wit-Gele Kruis maar moet zien. hoe het zijn patiënten in de toe komst helpt. Dat er een tijdelijke op lossing gevonden is, die tot complica ties aanleiding kan geven doet niets terzake. Ergerlijk is het, dat de goede ren, behorende tot het Wit-Gele Kruis en waarvan iedereen gebruik moet ma ken, op de zolder van dit gevorderde gebouwtje zijn opgeslagen, welke zolder bovendien als slaapgelegenheid gebe zigd wordt. Het hoofdbestuur van de provinciale bond van het Zeeuws Wit Gele Kruis heeft zich thans tot de minister ge wend, teneinde vernietiging van dit on gemotiveerde vorderingsbesluit te kun nen verkrijgen. 'n Bureau te Middelburg Zo men weet scheept op 12 Jan. 'n Zeeuws bataljon zich in te Batavia en kan men het ongeveer half Fe bruari in Nederland verwachten. In elk geval wil men dan klaar zijn, om direct in het belang der gedemobi- liseerden op te treden.

de Stem | 1948 | | pagina 1