goed e kleding sleerhng Frankrijk vertegenwoordigt West-Europa Arabieren hongeren Joods Hoofdkwartier uit s.'ïrsr 849 De Matiheus-Passion te Hulst „Zeeland in de patriottentijd NK KOI K KOEWACHT BERGE OOMDiENDE, STER HT Terugreis Ministers ui gesteld EDEN LEBROECK Duvekot ïlle - Goes IN 'T KORT Gemeenteraad Hoedekenskerke Het portret van Anna Pauker ctie [HJ IJZENDIJKE Goes n CURSUS COUPEUSE PERATEUR VIERDE JAARGANG No. 963 ZATERDAG 3 JANÜARI T9W Regering trekt financieel plan in> Schuman wenst „gezag" Zelfs begrafenissen worden beschoten Autobus door trein gegrepen Zacht mm BEHUISD DE, PRIJS van zachte houtsoorten (dennen- en vurenhout) is heden met f 15.per M3 verlaagd. Deze af braak is een stut temeer voor onze goede verwachting op de Wederop bouw of niet? TEN BATE van haar steunfonds voor oorlogsslachtoffers organiseert 10 Januari in de Dierentuin te Den Haag ?e,N 1 e g een feestavond. (Ned. ma. bond van ex-krijgsgevangenen en -geïnterneerden). Woord van wijsheid ,„DE» zwaarste fout van de chris- tenen der 20ste eeuw, die hun nakomelingen hun niet zouden ver geven, zou erin bestaan de wereld zich te laten ontwikkelen buiten hen en buiten God om. Zeer strenge vorst in New-York 24 Amerika helpt Frankrijk Chocolade wordt duurder MARKTEN De „rooie kaalkop' van f 100.-- r\e heer Boone, als eerste spreker bij de rondvraag, informeerde naar de afloop der besprekingen met de di rectie der PZEM wat betreft de eleo- trificatie van wijk C. De voorzitter deelt daarop mede, dat zowel G.S. als de Directie der PZEM het in de voor gaande vergadering voorgestelde plan goedkeuren. Hoe de koele Zeeuwen zich vergaten DEn MINISTERS BEEL. Drees en Jonkman zullen Zondag nog niet naar Ned. vertrekken, zulks in ver- band met besprekingen met hoofden van Negaras en Daerahs, welke Za terdag en Zondag zullen plaats heb ben en waarvoor o.a. -eeds de sultan van Pontianak te Batavia is aangeko men. De Oost-Indonesische minister- president, Anak Agoeng en de minis- ter van Economische Zaken, Hoesein worden hedenmiddag te Batavia ver wacht. evenals dr. Mansoer en Dzoel- karnain van Sumatra's Oostgust en een vertegenwoordiger van de Daerah Istimewa Palembang. Demping van sloten HET. verzoek om subsidie voor de Textielpunten gestolen en verhandeld Bloemen op moeders verjaardag - ■ekening-boekjes leze te willen a.s. ten kantore role en rente- De kassier: J. GEERARDS racht sortering 57.50 24.75 IE BELASTING EN - Tel. 50 et Verlies Winst- es Itingzaken. n we komen gaarne 5-0 zijn de verantwoor- nen tijdens afwezig- pgave van verlangd aan het bureau van de avonduren GOES Is - TERNEUZEN J opgeleid te worden JANUARI a.s. Buitenweg 64, AXEL aar. TERNEUZEN inketbakkerij. Niet uur en 4 uur: Spe- :stellingen van: 'tijd. 102-O ct. en zaal 35 cent. Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts. C. J v Hooteghem: A. E. Langenhorst: Mr. Dr. A. J J M. Mes. Mr H. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3.38 per kwar taal, per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0.26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verst: Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. Voor God. Koningin en Vaderland vrAUWELIJKS was het bericht binnen, dat de anti-inflatiewet in Frankrijk was aangenomen, of we werden opgeschrikt door een in het oog lopend bewijs van de wispelturigheid van alles wat mens heet in het algemeen en van alles wat regering heet in het bijzonder. Want wie mocht menen, dat het Franse Kabinet verheugd was met het behaalde succes, is precies honderd procent bezijden de werkelijkheid met zijn veronderstellingen: de Franse Regering heeft n.l. besloten haar finantiëele plannen in te trekken en deze door nieuwe te vervangen. tutAAR HET nu eigenlijk op neer komt is dit: Frankrijk heeft mo menteel een enorme behoefte aan I geld, daarom en daarom alleen is er eigenlijk kortelings een nieuwe Re gering gekomen. Deze Regering kwam met een vernuftig plan om aan het onnozele sommetje van 150 milliard francs te komen en door middel van amendementen heeft de Nationale Ver gadering dit oorspronkelijke plan zo zeer verminkt, dat er voor een zich zelf respecterende regering geen aar- digheid meer aan was het plan als zodanig te handhaven. Daarom heeft I Schuman besloten eens te laten zien, 1 dat hij over werkelijk gezag be- l schikt althans wenst te beschik- I ken en eenvoudig de voorstellen 1 (aangenomen en al) terug te trekken lom aan te kondigen, dat hij nieuwe voorstellen zou indienen. De Minister van Financiën, Mayer, zag inmiddels reeds zijn nieuwe „plan tot redding van de franc" goedgekeurd 1 door de financiële commissie yan de Nationale Vergadering, die a.s. Woens in 'n buitengewone zitting zal bij eenkomen om over een en ander te beraadslagen. Aangetekend dient te orden, dat dit succes moet worden bestempeld als ,,mct de hakken over sloot", want er was slechts een Istemmenverschil van drie in het voor deel van het plan. De 150 milliard kijn geslonken tot 125 en het wil ons Voorkomen, dat Schuman het hem ver leende recht de vertrouwenskwestie stellen a.s. Woensdag brood-nodig al hebben om het plan er nu einde- ijk door te slepen. Immers, de communisten willen met |lle geweld torpederen, want aanne- pen impliceert het binnenhalen van plan-Marshall en het dankbaar anvaarden van een tussentijdse Ame- [ikaanse hulp, die iedere Sovjet-in- in Frankrijk van tevoren reeds chijnt uit te sluiten. Frankrijk, ge- Iwongen door de nood der tijden, zit lelijk op de wip: het communisme doet een uiterste poging om staande te blijven, het zelfbehoud van de T,rechtsen" verwacht alles van Ame rika (en haalt daarmee een natuur lijke tegenstander binnen van eerst- genoemden), terwijl de Gaulle zijn kans afwacht om laat ons hopen tijdig Frankrijk van een wisse on dergang te kunnen redden. i Tn zekere zin vertegenwoordigt Frankrijk West-Europa. Amerika heeft gisteren de tussentijdse hulp pan dit land goedgekeurd in de weten kchap, dat het hoog tijd werd een de finitieve beslissing te nemen. Maar >ok andere landen van West-Europa hebben dringend behoefte aan bij stand, ook Nederland. En nu is het naar de vraag, of het gezonde ver- jtand en een redelijk besef van wat pr op het spel staat voldoende sterke gumenten zullen blijken te zijn om' kiezen (het m o é*t ons uit de pen) pgen het communisme. Want daar pat het momenteel tenslotte om, J Laat degenen, dip beweren dat Ame rika ook uit eigenbelang handelt, nu een.- geljjk hebben, daarmee blijft toch altijd nog staan, dat ook ons genbelang vordert, dat we de V. S. refereren boven het Oosten. En dan ijgen we nog maar van ideële waar den, zelfs al zijn ze in wezen eigen lijk veel belangrijker dan de economi sche, «Frankrijk staat voor een crisis de leider van het Kabinet heeft dat 'vol komen begrepen en dienovereenkom stig de harde eis gesteld: ik moet nu mijn zin hebben of ik ga heen. De a.s. Woensdag wordt :n principe over het toekomstige lot van geheel West- Europa beslist. De nieuwe voorstellen ter sanering van economisch Frank rijk, nagenoeg geheel overeenkomend met de plannen die door hun vermin king voor het Kabinet onaanvaard baar waren geworden, moeten er doorkomen andersJa, wat anders eigenlijk? We vrezen, dat dan de chaos niet is te overzien. Drie a-!q zwaar gewonden QISTERENAvoND circa 8 uur is 'r. Naco-autobus van de dienst Den Helder-Wieringen, op de onbewaakte spoorwegovergang aan de Lovink- straat te Breezand door eenuit Den Helder komende trein gegrepen. De gevolgen waren verschrikkelijk. I De bus, die aan de achterzijde in de I met volle snelheid rijdende trein werd 1 gegrepen, werd tientallen meters mee- gesleurd over de spoorbaan .en kan- telde tenslotte van de spoordijk. Drie van de vijftien inzittenden kregen zulke zware verwondingen dat I zij vrijwel direct overleden. 1 Drie andere passagiers wer- I den evens zwaar gewond en werdén I reeds ter plaatse bediend. De trein, waarvan de voorkant van J de locomotief werd beschadigd, heeft I na een kort oponthoud de reis voort- tgezet. Van alle zijden kwamen onmiddel- luk na het bekend worden van de 1 ramp doctoren en leden van eerste hulpdiensten toegesneld, die de talrij ke gewonden eerste hulp verleenden. P INDONESIË sneuvelden op 31 December en 1 Januari drie Ne- I "'danders en werden er 22 gewond. IJ]EN ZWARE BRAND vernielde in I New-York 2 huizenblokken. Het «was de ergste brand in 20 jaar. Do lden vielen gelukkig niet te betreuren. IH r SV C 'd V a h t11 geldig tot Meest zwaar bewolkt met tjjde- JJk regen of motregen. Matige, nu en1 dan vru krachtige Zuid-Wes- telOke wind. Zeer zacht voor de •va van het jaar. d£°V.oder 161° uur' o«- 2 9 ,U,Ur' z<">dag: Zon op JnLTe.42Mr Maa*n" onder 12 32 TJE ARABIEREN hebben op alle we- gen, die naar het Joods hoofd kwartier van het oude Jeruzalem lei den, versperringen opgericht en bij alle acht poorten met geweren en gra naten gewapende eskadrons opgesteld die alle verkeer, zelfs van Britse zij de, tegenhouden. Meer aan 1500 Joden worden in deze wijk door ruim 20.000 Arabieren omsingeld. Alle voedseltoe- voer wordt afgesneden. De burgemeester van de Joodse wijk heeft een beroep gedaan op de Joodse organisatie der voedselcon- voois, de Arabische blokkade te bre ken. De Joden zitten reeds drie da gen zonder brood. Andere levensmid delen raken op. Naar verluidt heeft een autobusonderneming te Jeruza lem een aantal 214 tons ..pantser- landkruisers" gebouwd, die gebruikt kunnen worden om met voorraden door de blokkade heen te breken. De Arabische gordel om het Joodse kwar tier is versterkt sinds 15 Arabieren door een bomaanval bij de Damascus poort zijn omgekomen. rpRYGVE LIE zoekt in de stad, waar de e.v. algemene verga dering der V. N. gehouden zal worden, 2400 kamers voor de af gevaardigden en hun staven. In tegenstelling met Londen, Parijs, Amsterdam en Genève kunnen die in Brussel gemakkelijk ter be schikking gesteld worden. Aldus verklaarde de voorzitter van de bond van Belgische hoteleigenaars Wij, die wonen op het stoepje van de woningnoodcommissie, voe len ria dit bericht nog meer voor Benelux. TJELGIE is meer huiverig voor deze samenwerking. Zoals wij meldden, verlangde het plotseling de registra tie van alle autobanden aan de grens Wegens de ernstige verkeersstrem ming aan de douane-kantoren protes teerde nu ook de A.N.W.B. te Brussel QTREMMING veroorzaakte het hoge water bjj bijna alle veerdiensten over Waal, Rijn en Lek. Alleen Cu- lemborg en Amerongen functioneren voorlopig nog normaal. A BNORMAAL is de behoefte aan pasmunt in Indonesië. Ter voor ziening hierin zullen tijdelijk munt biljetten van 10 en 15 cent in omloop gebracht worden. j£EN DUBBELTJE goedkoper wor den de citroenen, die thans op in geleverde bonnen te koop zijn. De ma ximum verkoopsprijs is vastgesteld op 74 cent per kg. J>RETTIG is ook het bericht, dat met ingang van Maandag wederom gelegenheid zal worden gegeven voor het collectief aanvragen van werk kleding. J-JET VERZOEK van Prins zu Hol- stein aan Koning George om ver goeding of teruggave van zijn juwe len werd afgewezen. De prins beweert dat deze in Mei 1945 door Britse mi litairen gestolen zouden zijn. pUEDERLAND heeft mjjn hart ge stolen, zei de Amerik. ambassa deur bij het vertrek naar de V.S. voor een korte vacantie. Als hij bij terug keer de Marshall-dollars meebrengt, vieren wij feest. pLECHTIG GEVIERD zal op 15 Aug. worden de 700ste verjaardag der eerste steenlegging van de Keulse Dom. Kardinaal Frings heeft talrijke buitenlandse kerkvorsten hierbij uit genodigd. J£LEIN-GRENSVERKEER met Duits land zal waarschijnlijk binnenkort verruimd worden. Vooral in het be lang van neringdoenden, arbeiders en turfstekers. 'Kardinaal Geiler. Aartsbisschop van Lyon)., Verdekt opgestelde Arabische scherp schutters hebben op de weg van Je ruzalem naar het Joodse kerkhof aan de voet van de Olijfberg begrafenis sen beschoten en de ter aarde bestel ling verhinderd van ongeveer 25 Jo den, van wie sommigen reeds Zater dag 1.1. gestorven zijn. Uit Joodse bron wordt gemeld, dat hedenmorgen een massabegrafenisstoet onder gewapend geleide van de Haganah .onder in cidenten het kerkhof heeft bereikt. Meer dan 100 deden UUR VORST heeft het verkeer te New-York bijna even ernstig ontwricht als de sneeuwstorm van 'n week geleden. Alle wegen zijn met een laagje ijs bedekt. Het spoorweg verkeer op sommige ondergrondse lijnen is gestaakt, daar de electrische stroom tengevolge van het neervallen van met ijs beladen bomen op het bovennet is afgesneden. Alle lucht verkeer van en naar de beide vlieg velden is stilgelegd. Sneeuw en ijzel van de afgelopen nacht heeft vele millioenen dollars schade veroorzaakt Meer dan 100 personen kwamen om het leven. Ook in vele andere steden is het telefoonverkeer en de electri- citeitstoevoer gestremd. TAE BETEKENIS van het program- ma tot hulpverlening aan Frank rijk der V. S. komt het best tot uiting in de aankomst in Frankrijk van de schaarse goederen, die onontbeerlijk zijn voor het steunen van het econo misch herstel. Zonder de onderteke ning der overeenkomst (die Vrijdag te Parijs is geschied), af te wachten zijn uit het Amerikaanse hulpverle- nin«sfonds reeds betalingen verricht voor dergelijke goederen, die thans reeds in de Franse havens worden ge lost. Onder deze goederen bevindt zich een gedeelte van de Amerikaanse toe wijzing aan Frankrijk /an 343.500 ton broodgraan voor December-Januari en een gedeelte van de toewijzing van 1 millioen ton kolen voor December '47. De Amerikaanse graantoewijzing aan Frankrijk voor December, welke 183.500 ton groot is, komt overeen met 70 pet. van het broodrantsoen in Frankrijk gedurende die maand. En we krijgen minder TVAET INGANG van 5 Januari a.s. zullen de prijzen van cacaopoeder maximaal mogen bedragen per 100 gram: los uitgewogen 24 cent (18 ct.), stukgoed (repen) ongevuld 36 cent (30 cent), gevuld 31 cent (27 cent), wicht goed ongevuld 45 cent (35 cent), ge vuld (bonbons enz.) 35 cent. (32 cent) chocoladekorrels los uitgewogen 28 cent (22 cent). Voorts zullen bij deze nieuwe prijs regeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsarti kelen met uitzondering van repen en ander stukgoed tegen hogere prijzen mogen worden verkocht en wel chocolade aan stukjes voor ten hoogste 60 cent (oude prijs 50 cent) en bonbons enz. voor ten hoogste 63 cent (oude prijs 60 cent) per 100 gr. De prijsstijging van cacaobonen, heeft, zoals men weet, tevens ten ge volge, dat er bezunigd moet worden op het binnenlandse verbruik, zodat zonder wijziging van het versnaperin genrantsoen, in het versnaperingen assortiment een verschuiving naar de suikerproducten zal optreden Het ca caopoederrantsoen zal binnenkort tot ongeveer de helft moeten worden te ruggebracht. GOES, 2 Jan. 1948. Groenten: Bloem kool 1 62, id. II 31—39, per 100 stuks; Groene savoyekool 18-20, Boerekool 19, Spruiten 2550, Witlof 1 4850, idem II 13—32, Waspeen 12, Peen II (afw.) 23, alles per 100 kg. Nederlandse Opera raakt goedkoop pruiken kwijt I^ATUURLIJK is het pijnlijk te moeten vermelden, dat men bij gelegenheid van een vriende lijk bezoek aan goede kennissen, buren bovendien, kostbare zaken kwijt raakt op onverklaarbare wijze. Pijnlijker wordt het nog, nu het gaat om de Nederlandse Ope ra uit Amsterdam, die in het ka der van de Benelux een gala-gast- voorstelling gaf te Brussel van „Hoffman's Vertellingen en bij thuiskomst moest bemerken, dat de gehele voorraad pruiken was gestolen, althans verdwenen. Nu zal het Opera-gezelschap voorlopig niet kunnen optreden, hetgeen betrekkelijk erger is dan het verlies Van pruiken ter waarde van f 5000 (65 stuks). Nasporin gen hebben tot nu toe te Brussel geen resultaat opgeleverd, al wil het ons voorkomen, dat geen ster veling al of niet op het toneel, b.v. met de bekende pruik van „rooie kaalkop" 'waarde ongeveer f 100) kan gaan paraderen zon der onmiddellijk te worden opge merkt. Hoe dit ook zij, de Bene lux werkt nog niet op alle gebied even voortreffelijk.... Overigens hopen we toch nog dat deze „vos als we een ogenblik de Neder landse Opera zo oneerbiedig mo gen vergelijken niettegelijk met zijn haren ook zijn „streken heeft verloren: dan kunnen we tenminste ondanks dit gevoelige verlies weldra weer opvoeringen tegemoet zien. JJE sneeuw in New- York was niet voor iedereen een ramp, een eskimo familie voelde zich op perbest thuis in deze witte wereld en maak te een pleziertochtje met de hondenslee. Uitvoering door het Amsterdams Oratoriumkoor met de Haarlemse Orkestvereniging UET is ongetwijfeld een goede ge- j deze uitvoering, welke een evenement dachte geweest van het daarvoor j voor Z. Vlaanderen is, werkelijkheid gevormd comité om te trachten in de j worden. basiliek van Hulst te komen tot een j niet rainder dall ,50 man be_ uitvoering tier Mattheus Passion van staand Amsterdams oratoriumkoor, be- Joh. Seb. Bach. i Hoewel de moeilijkheden eerst bijna onoverkomelijk waren en men gezien de financiële opzet met verschillende factoren rekening had te houden, heeft men het toch aangedurfd de nodige voorbereidingen te treffen en op Zon dag 14 Maart 1948 (Passie-Zondag) zal De nieuwe regeling Bouw- en Woningtoezicht aanvaardtEen uitgebreide rondvraag- AAN DE ORDE kwam de behande- ling der begroting '48. Op verzoek van de heer Boone werd echter de zaak aangehouden tot een volgende vergadering, zodat men haar wat be ter bestuderen kan. Onder dagtekening van 19 Decem ber 1947 is aan de deelnemende ge meenten er Dienst Openbare Werken Bevelanden toegezonden een concept besluit tot wijziging dezer gemeen schappelijke regeling. De voorzitter deelt daarop uitvoerig mee waarom het gewenst is aan de bestaande toe stand een einde te maken en hoe de toegezonden regeling tot stand is ge komen. Deze nieuwe regeling is noch de Bur gemeester noch de raadsleden sympa thiek, doch deze moet dan ook gezien worden als een noodoplossing om het huidige trage systeem te beëindigen. Daar de Minister een top-organisatie voorschrijft, moest deze wel in de re geling worden opgenomen, ook zal de ze In de practijk zo klein mogelijk worden gehouden. Ondanks op- en aan merkingen van o.a. de heren Boone, Franse en Menheere wordt de voorge stelde regeling toch zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. De rondvraag De heer Franse had aanmerkingen ap de keuze van de architect voor de woningbouw. Aangezien een en ander vrij vaag is, zal de heer Franse trach ten met feiten voor de dag te komen. Dezelfde spreker merkte op, dat de termijn voor aanbesteding voor de drie te bouwen woningwet-woningen in de ze gemeente, te kort is geweest, en dat van de naderhand verleende verlen ging niet alle aannemers bericht is verzonden. Verder verzoekt spreker spoed mes de tot stand koming van een begio- tmg inzake de afgraving der Kwaden- damse dijk. Daar deze begroting door de D.O.B. moet worer, opgemaakt, kon tie Burgemeester hieromtrent geen oe 'ofte doen Wat betreft het uitzetten der te bou wen woningen volgens de bouwplannen waarop de heer Franse eveneens wijst, zei de voorzitter toe, dit zo spoedig mogelijk te laten verrichten, zodat tie JJE CONSERVATOR van het Goese Museum, de heer A. M. Wessels, schreef onder bovenstaande titel een boek, dat keurig werd uitgegeven door de N.V. Oosterbaan en ie Cointre te Goes. De titel belooft iets meer dan het boek geeft, want hoofdzakelijk bestaat dit uit schetsen over de Oranje-furie, .die in 1787, evenals elders, in Zeeland uitbrak, na het bekende incident met de prinselijke familie te Goejanver- wellesiuis. Daarnaast staan dan enkele losse verhalen over moeilijkheden met de Oostenrijkers in het Zeeuwsch vlaamse grensgebied, over het verraad van de vaandrig Jacob de Witte uit Brouwershaven en de z.g. Franse tijd. De brokkeligheid die daaruit onst- stond, heeft de schrijver, naar het ons lijkt, proberen te ondervangen, door met een uiteenzetting over de algeme ne situatie zijn boek te openen. Ten dele is dit slechts gelukt, omdat de Zeeuwse toestanden er alleen terloops in bespoken worden. Intussen laten de schetsen zich sma kelijk lezen. Veel materiaal heeft de schrijver daar eerst voor moeten sa menbrengen en zijn verwerking daar van is over het algemeen te prijzen. Het gelukte hem uitstekend de ontstel lende verscheurdheid van ons volk te tekenen, die uiteindelijk tot de diepe vernedering onder de vreemde over heersing voerde. Het is haast ongelofelijk hoe zelfs de koele Zeeuwen zich hebben laten vervoeren tot een orgie van haat en verkettering De verguizing van de slap pe maar toch geenszins ontaarde Oran je-vorst, waaraan de Patriotten zich schuldig maakten, ging* ook in Zee land alle perken te buiten en de Oran gisten toonden geen greintje geeste lijk hoger te staan, toen zij de macht kregen en die op meer dan schandelij ke wijze misbruikten. Predikant stond tegenover predikant magistraat tegenover magistraat en burger tegenover burger. Tegen macht en invloed der patriotten brachten ten slotte de Oranjeklanten het graauw in het geweer, wat tot de plunderingen en gewelddaden in alle Zeeuwse steden en in sommige Zeeuwse dorpen leidde. Alleen te Veere, waar het stadsbestuur ruggegraat toonde, werd het ergste voorkomen. Geheel objectief lijkt de schrijver niet tegenover zijn onderwerp te heb ben gestaan want men krijgt af en toe de indruk, dat hij milder over de exessen der Oranje-klanten dan over die der Patriotten denkt. Al te gemak kelijk verontschuldigt hij althans de uitbarstingen der eersten door ze te verklaren uit het optreden der laatsten wat natuurlijk niet geheel juist is. 'n Onbevangen oog ziet wel de onvolko menheid van deze conclusie. Hoewel wij gaarne hadden gezien, dat de schrijver ons wat meer aspec ten had getoond van de patriottentijd in Zeeland, kunnen wij hem dankbaar zijn, dat hij uit stoffige archieven veel wetenswaardigs bijeenbracht en bun delde. Het boek is verdienstelijk geïllu streerd door de Bevelander Nico Cor- stanje. zodat het Zeeuws in het kwa draat is. PAHOCHIëN MET MEER DAN 5000 ZIELEN Mgr. Hopmans vermeldt in zijn ge bruikelijke jaarlijkse kroniek van het bisdom de volgende parochiën met meer dan 5000 zielen: Breda (H. Sacrament) 7068, Roosen - daal (H Jos.) 6490, Oosterhout (St. Jan) (>400 Bergen op Zoom (O. L. Vr. van Lourdes) 5937, Etten 5800, Breda (H. Anna) 5786, Breda (K. Teresia) 5735, Bergen op Zoom (H.H Mart. v. Gorcum) 5500, Princenhage (H. Mart.) 5491, Breda (Christus Koning) 5488, Oud Gaste, 5465 Biedt <H Hart) 5100. Bergen op Zoom iH Maagd Maiia) 5073. geleid door de uit 45 musici bestaande Haarlemse Orkestvereniging zal naar Hulst komen en in de eeuwenoude basi liek, welke zich hiervoor uitmuntend leent, dit beroemde werk ten gehore brengen. Vele bekende solisten zullen hun me dewerking verlenen en de algehele lei ding berust in handen van de heer P. van Egmona. Wanneer deze uitvoering zou slagen en wie zai daaraan twijfelen ligt het in de bedoeling om ook in de vol gende jaren de Mattheus Passion in Hulst te doen uitvoeren, teneinde op deze wijze een traditie te vestigen. Zowel uit muzikaal als uit religieus oogpunt is deze gebeurtenis van groot cultureel belang en eenieder, die ook maar iets voelt voor zijn gewest en er daadwerkelijk aan wil meewerken om op cultuurgebied iets te doen bereiken zal door zijn aanwezigheid tonen de waarde van dit gebeuren ten volle te begrijpen. In de basiliek, welke plaats biedt voor niet minder dan 1600 personen, zullen in het middenschip een bepaald aantal plaatsen gereserveerd worden, welke tegen een vastgestelde prijs tot 1 Februari a.s. te bekomen zijn. Activiteit Commissie van Drie Inmiddels hebben de leden van de Commissie voor goede diensten een zeer grote activiteit aan de dag ge legd Waarschijnlijk hebben zij een definitief plan besproken en opgesteld ten aanzien van het „cease fire". Dit plan zou een antwoord zijn op de re acties ven Nederlandse en republi keinse zijde ten aanzien van het reeds gedane voorstel der Commissie van Drie. Raad van Ovezande R. K. Bewaarschool werd ingewil ligd. De Motorbrandweer zal de be schikking krijgen over een vulcamseer- apparaat. De gemeente-rekening over 1946 werd voorlopig vastgesteld met de navolgende cijfers gewone dienst in ontvangst en uitgaaf op 89437.21, met een bijdrage voor het sluitend maken van die dienst van 3512.72, de kapi- taaldienst op 69449.80 in ontvangst en op f 69413.80 in uitgaaf, alzo met een goed slot van 36. De gemeentebegro ting voor 1948 werd de Raad aangebo den. Hoewel het totale bedrag van de kosten van demping en riolering voor de sloot langs de Kerkstraat en achter de R.K. school pl.m. j 100.— hoger is dan aanvankelijk werd geraamd, wordt toch besloten deze sloten te doen dem pen en rioleren. Aan het gemeenteper- soneel zal alsnog de 2 gratificatie (vacantietoeslag) worden toegekend. De rekening van het Burgerlijk Aim- bestuur over 1946 werd voorlopig vast gesteld op 9318.02 in ontvangst en op f 7488.58 in uitgaaf, alzo met een goed slot van 1829.44. pachters der volkstuintjes tijdig we ten, of zij voor het volgende seizoen nog van bedoelde grond gebruik zullen kunnen maken. De heer Lous bracht in het midden, dat de sneeuwploeg, tot welker bouw in de vorige vergadering werd beslo ten, nog steeds niet gemaakt is en dat de voorzitter van het Waterschap hier over zelf niets wist. Een en ander zal door de voorzitter nogmaals met de dijkgraaf worden besproken. Daar verder niets aan de orde is, bracht de voorzitter dank aan de raad voor de prettige wijze waarop in het jaar 1947 is vergaderd en voor hetgeen door de raad in het afgelopen jaar werd gepresteerd. 1947 heeft belang rijke besluiten met zich gebracht. Hii hoopt, dat ook in het komende jaar op een genoeglijke samenwerking gera kend mag worden en wenst allen een goed uiteinde en God's Zegen toe voor 1948. I\vee Goesenaars aangehouden J^JEZE WEEK kreeg de recherche aan wijzing, dat er te Goes textielpun ten werden verhandeld in tamelijk grote hoeveelheid. Een uitgebreid on derzoek werd opgezet, dat leidde tot de arrestatie van de Goesenaars D. en v. E. Hoewel zij aanvankelijk alles ont kenden, wist de politie hen zo in het nauw te drijven, dat zij door de mand vielen. Het bleek, dat de punten van diefstal afkomstig waren. Een zekere juffrouw B. uit Kloetinge, die werkster is in een confectiezaak te Goes, had kans gezien een greep te doen in de puntenvoorraad om ze daarna over te doen aan beide scharrelaars. Volgens de helers waren het niet meer dan 800 punten geweest, maar zekerheid om trent dit punt bestaat nog niet Na hun bekentenis zijn de twee mannen weer op vrije voeten gesteld. Zij brachten geen vreugde /AP 27 DECEMBER jl. overleed in Ned.-lndië als militair, Anto- nius Lambertus Adriaansen, uit Rijen. Dezelfde dag dat-het droe vige nieuws het dorp bereikte, vierde de moeder van de gesneu velde haar verjaardag te midden der familie. Namens de zoon in dienst, werd via Niwin een bloemstuk binnengebracht en men was de begeleidende felicitatie aan het voorlezen toen pastoor van Eekelen met de mededeling kwam dat Gilze-Rijen in Indië een zoon verloor.... Hij ruste in vrede. „JANTJE VAN SLUIS" VOOR HET VOETLICHT Vandaag treedt de toneelvereniging .Jantje van Sluis" weer op, thans met niets minder dan Schiller's „Maria stuart", waarmede de opgaande lijn, die is ingezet met Henri de Greevc's „Vierde Beest" en vervolgd werd met „Barabbas", wordt voortgezet. Met dit stuk is een greep gedaan naar het klas sieke wereldtoneel. Het ligt in de bedoeling van „Jantje van Sluis" met dit stuk deel te nemen aan de toneelwedstrijd te St. Jansteen en het ook in andere Zeeuwseh-Vlaam se plaatsen op te voeren, hetgeen velen waarschijnlijk de eerste gelegenheid biedt tot kennismaking met het klas sieke toneel. „Jantje van Sluis" ver dient alleen al voor zijn initiatief een grote belangstelling. NACHTrOSTVERBINDINGEN JN zijn Nieuwjaarsrede deelde de dire.Vur-generaal dei P.T.T. mee, dat men in de loon van 1948 hoopt te Komen tot nacutpostver- bindingen ovei geheel Zeeland. D' TN de Kamerzitting van 22 Dec. 1947 gaf de heer Schoonenberg (Comm.) de volgende tirade weg over een in het blad „Paraat" af gedrukte foto van de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker: Het is de(zelfde) armzalige me thode van „Paraat", die een strijdster, die alle ellende, welke een strijder van de arbeiders klasse kan doormaken, heeft door gemaakt (gevangenis, foltering, Vervolging), laaghartig bezwad dert en zelfs niet aarzelt de Goe- belliaanse methode toe te passen de foto zodanig te verminken, dat een afstotend gelaat ontstaat. Een strijdster als Anna Pauker kan niet schoon zijn, maar hoe moet de strijd voor haar volk haar gelaat geadeld hebben, dat Neder landse scribenten nog slechts liet middel overblijft haar afbeeldsel te vervalsen?" Je heer Vorrink meende de dag daarop over deze aangelegen heid in de Kamer het volgende te moeten opmerken: „Nu heeft de heer Schoonenberg zich opgewonden over een artikel over Anna Pauker, dat in het weekblad van de Partij van de Ai-beid verschenen is. Ik heb ech ter ook kennis gemaakt met deze dame en toen ik op de tribune zat op het Congres van de Socia listische Partij van Roemenië, heb ik aan mijn buurman gevraagd wie die dame op het podium was. Toen deze mij dat had meege deeld, heb ik gezegd, dat ik niet gaarne voor een tribunaal zou worden gesteld, waarvan deze dame presidente was. Op scherpe wijze komt eenzelfde indruk bij het zien van haar portret tot uit drukking in een artikel in het weekblad van de Partij van de Arbeid. Helaas ben ik van oordeel dat het maar al te zeer als een rake typering moet worden be schouwd." Wij drukken hferbij een foto af, waaraan niet „geknoeid" is en la ten verder gaarne het oordeel aan onze lezers over.

de Stem | 1948 | | pagina 1