De Noordzee sloeg toe Balletgroep „Jeanne ó'Arc" trail te Hulst op ICHT: Frauduleuze vee-uitvoer naar België ^JEON JOUW VIERDE JAARGANG No. 960 DINSDAG 30 DECEMBER 1947 nrës 3 vssxt&n sra Zeeland zoekt cultureel contact met Vlaanderen STAD EN LAND SIJF Ven Goes Laatste man van de „Skoghaug" vertelt Ontroerend in zijn eenvoud IN 'T KORT Ook Republiek aanvaardt de voorstellen C.D.U. wenst Rasser terag Vorst in aantocht Derde party in Amerika Koud Distribulienieuwtjes Een departementale blunder Gentse „Melomansn" spelen te Middelburg Bijz. Politierechter Middelburg ,J)e honing der smokkelaars Vacantie-oord Renesse AK appersbeno- iagt voor do spoedig mo- zij, die over n in arnmer- ta's Reclame 285—oo, 885-00 rel. 8039 êm Uitgave van de „Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts C J v Hooteghem A E Langenhorst. Mr. Ur. A. J J M Mes Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs by vooruitbetaling l 3 38 per kwar taal. per post I 4 25. per week (uitsluitend bu niet postbestelling) 0 26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verst: Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7. tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236 Waarn directeur: P J Alberts, hoofdredacteur- J J H A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp I 0.25 en f 0.60). incasso wordt berekend. J-JE ENIGE overlevende van het voor onze kust op een mijn gelopen Noorse s.s. „Skoghaug", Arnt Rökka, ligt momenteel in hetVCentraal Ziekenhuis te Alkmaar. Hij heeft in eenvoudige woorden, die door hun sterke beeldingskracht en directe aansluiting op de tragische werkelijkheid van het gebeurde de lezei onmiddellijk tot ontroering brengen, het relaas van het dramatische gebeuren verteld. In zijn simpelheid doet dit verhaal aan als een ballade in proza, opgetekend uit de mond van de hoofdper soon zelf. Hieronder volgt dan de letterlijke vertaling van wat Arnt vertelde: i kwam zo dicht bij, dat we hem kon- den grijpen. We zijn toen met ons drieën in die boot overgestapt en hebben de sloep, waarin we de doden achterlieten, la ten schieten. Ook de motorboot was vol water en we konder. de motor wacht hebben van vier tot acht en daarom wilde ik voordien behporlijk TK WAS IN MIJN HUT, die ik .l»1 slapen. Eerst heb ik me helemaal ge wassen en heb wat gegeten, Toen ben ik in mijn kooi gekropen. Ik sliep in het bovenste bed en had alleen maar een khaki-hemd aan. Folleso lag be neden. Ik kan me nog herinneren, dat de donkeyman John Anesen nog even bij ons is binnen geweest. Om half elf 's avonds kwam de explosie. Alles werd in elkaar gedrukt en wij wer den uit de kooi gesmeten. Met Folleso ben ik r.aar boven, naar het dek gerend. Het was echter bijna onmogelijk iets te zien, want er was een geweldige rookontwikkeling. Er waren twee reddingboten aan boord, maar een, de motorboot, konden we niet los krijgen. We hebben daarom de andere sloep genomen en daar is de hele bemanning in gegaan. Ik ge loof niet, dat iemand is achtergeble ven. Ik had nog kans gezien een red dingsvest te bemachtigen en heb dat aangedaan. We waren een honderd me ter van de zinkende „Skoghaug" ver wijderd, toen de „prop" in de bodem van de sloep lossprong. Het water spoot omhoog en de boot sloeg om. Alleen de luchttanks, die aan beide einden van de boot zaten, maakten, dat hij niet zonk. Alle mannen en ook ik kwamen in het water terecht en enkele verdron ken. De meesten echter wisten zich vast te klemmen aan de rand van de boot, die een hele slag had gemaakt, Door de storm en de stroming- begon de sloep in de rondte te draai en en de een na de ander kon bet niet houden en verdween in de diepte. Zo bleven er van de zeven en twintig man nog zeven over. De anderen hadden in de Noordzee hun einde gevonden en een naar die wel ln de boot had den kunnen klimmen, maar van uit putting waren omgekomen, lagen dood OP de bodem van de sloep, die bijna geheel met water -was gevuld. Zo bleven er zeven levenden in de sloep. De dekjongen was erbij en mijn hut genoot Folleso, de telegrafist, de eer ste' stuurman, een matroos en ik en nog iemand. Vier man zijn overboord geslagen. Ze waren doodop en had den vreselijke krampen. Ze zijn te gen de wand van de boot gaan leu nen en zijn door de zware zeeën weg geslagen, omdat ze geen weerstand meer konden bieden Er bleven toen nog drie man over. Een matroos, de eerste stuurman en ik. Toen we on geveer een uur of vijf op zee hadden rondgedreven zagen we de motorsloep, die we eerst niet los hadden kunnen krijgen, onbeirfand ronddrijven. Hij Wallace candidaat-president "DEUTER meldt uit Amerika, dat de voormalige vice-president der V. S„ Henry Wallace, zich candidaat wil stellen voor het presidentschap der V. S., en wel aan het hoofd van een nieuwe „derde partij". Wallace is een der laatste aanhan gers van Roosevelt's „New Deal". Men neemt aan, dat Wallace in dertig sta ten als candidaat voor het president schap der V. S. hoopt voor te komen. Hij zal een politieke organisatie op houwen om zich in alle staten tegen over de republikeinen en democraten te stellen. Zijn partij zou thans geen zetels in het Congres willen verove ren, maar zich concentreren op het presidentschap en het vice-president- schap. Het yice-presidentschap der nieuwe partij is aangeboden aan de linkse de mocraat Glen Taylor uit Idaho, die Wallace ondersteunt. Men gelooft over het algemeen niet, dat Wallace kans maakt president der V. S. te wo-den te 1948. Hij zal echter steun aan Tru man onttrekken, hetgeen ertoe zou kunnen leiden, dat er een republikein, president zou worden. Wallace's sterk ste aanhang, zo redeneert men, be vindt zich in de staten New-York en Cahfornië: als Truman hier geen meer derheid verwerft, dan zouden de re publikeinen in deze twee staten de meerderheid krijgen en met hun ver ia"6 aanhanS zouden zij dan het pre sidentschap kunnen veroveren. Wallace geniet krachtige ondersteu ning van de uiterste linkervleugel der vakverenigingsleden, voorts van de negers en de radicale jongeren, maar men verwacht, dat er géén vakbonds leiders achter hem zullen staan. Ook de meerderheid der vakverenigings leden zou het niet steunen we"°ns zijn vriendschap voor de Sovjet-Uni» De gemiddelde aanhanger van de New Deal zou evenmin od hem stem- mem Wallace verklaarde zich te«en Tnmum-^ctrine en het plan-Mar shall. zoals die naar voren worden ge bracht, daar deze „Europa verdelen in twee kampen". Om de motorboot in balans te hou den besloten we, dat ik voor in de boot zou gaan zitten en de twee an deren achterin. De pogingen om de motor op gang te krijgen hebben we maar laten va- deel heeft. ren. „Als het licht wordt merkt een schip ons misschien wel op", zei de stuurman. In die hoop zijn we de nacht ingegaan. De matroos en de stuurman hadden de armen om elkan der heengeslagen. Zo zijn ze samen gestorven. Toen de motorboot de kust naderde, was ik de enige die in leven was. De boot is toen tegen de strek dam geslagen en de rest weet U. De tweede boot, die aangespoeld is, met twee lichamen op de bodem, Is de sloep, waarin wij eerst gezeten hebben tot we de motorboot bereik ten". TVis is het relaas van de enige, die van zijn zeven en twintig ka meraden de Kerstnacht van 1947 heeft overleefd. „Een kalme patiënt", zeg gen de verpleegsters van hem en we nemen net graag aan. Maar wie zal de diepten der vele gedachten peilen, die sinds het drama door zijn jonge hoofd rondwervelen, feller waarschijn lijk dan de vele stormvlagen, die hü in zijn veelbewogen zeemansleven reeds heeft moeten doorstaan? De zee, de natuurlijke tegenstandster v. d. La ge Landen sinds onheugelijke tijden, heeft een van haar offers geëist: mo ge het althans voor Arnt Rökka het laatste zijn, waaraan hij persoonlijk Dit is de anderhalf jaar oude Merry Christmas (letterlijk: Gelukkig: Kerstfeest) uit ^Iiami-Florida. Zo te zien doet zij haar naam wel eer aan Goedgeslaagde avonden voor Kath. Thuisfront QP INITIATIEF van de R.X.V.V. schotel van deze avonden. Ze waren Hulst vond in samenwerking met qua zang. spel en costumering in alle het comité Katholiek Thuisfront In opzichten af. het groot patronaat te Hulst het op treden plaats van de bekende Gentse Het was jammer, dat het décor zc Balletgroep Jeanne d'Arc, welke eenvoudig was en niet veranderd onder leiding stond van Mej. Prof. M. kon worden. Geringe wijzigingen hier Wattelet. Voor dit optreden bestond een zeer grote belangstelling en de avonden zijn dan ook in alie opzichten ge slaagd. Kapelaan de Koit sprak een kort openingswoord, waarin hij het werk van het Thuisfront in eenieders belangstelling aanbeval en de steun en medewerking van alle belangheb benden en belangstellenden vroeg. De heer J. van Mierlo sprak het sluitingswoord en wees erop, dat Hulst zich steeds van zijn goede zijde had getoond. In het bijzonder dankte hij de leidster en haar groep op wie niet tevergeefs een beroep gedaan was om naar Nederland te komen, teneinde in het kader van onderlinge samenwer king ook tets voor onze Jongens in Indië te kunnen doen. Haar werden bloemen aangeboden, terwijl ieder lid een boek ontving, waarin de namen voorkwamen van al degenen, die ge durende enkele dagen als gastheer of gastvrouw waren opgetreden, een geste, die zeer op prijs gesteld werd. De uitvoering zelf Weersverwachting geldig tot hedenavond: Krachtige, aan de kust nu en dan storma-hti"e wind t"sscn West en Noord-West. Wisselend be wolkt met regen-, hagel- of sneeuw buien. Koud. Zon on-'er 16.36 uur. Maan on- d"r II21 v-r, 7*>n cp 8.48 uur. Maan op 21.25 uur. foede wijn behoeft geen krans en en Mej. Wattelet heeft zich met haar groep van de beste zijde laten zien. Er was g.ote verscheidenheid ,en door een vlotte afwerking werd een prachtig geheel verkregen. Een groep jongens en meisjes uit Hulst en om geving gaven enkele zangnummers en schetsen onder leiding van de heer Boessen, waardoor niet alleen aan de dansjes de voorkeur gegeven werd, hoewel deze de hoofdschotel vormden Er was voor een prima programma zoig gedragen en klassieke, Tiroolse. Franse, Zigeuner, Belgische. Neder landse, Napolitaanse en Volksdansen wisserien elkander af. In „Isabella", een klassieke dans trok het optreoen van de 8-jange Alice Claeys bijzonder de aandacht en door haar volkomen zelfbeheersing onder de moeilijkste omstandigheden toonde zij wat door oefening te bei eiken is. Een welver diend appiafts viel haar ten deel. Francine Peeters in „Op Wande ling" en The.ese Bultinck in „Mary. beide klassieke dansen gaven blijk van hun kunnen. Ook de Hongaa.se dans van Dénise Tremmerie oogstte veel bijval. Acrobatische dansen wer den gegeven door Simone Claeys in „Pierrot" en door een meisjesgioep die „de Matrozen" vertolkten. Het menuet, een typische Franse dans van Raymonde Neyt en Simone Claeys werd zeer goed vertolkt. Bij de tam- boerijnendans rinkelden de tamboe rijnen en in prachtige kleurschakerin- 1 gen zweefden de meisjes over het toneel. De Paardenkoets met zijn i kleine koetsier was een zeer goede vertolking en een daverend succes.. De jongens in Indië ter eere werd een veitoiking van „de Soldaatjes" ge geven. In de Mozaiek der geallieerde lan den zagen we volksdansen van ver schillende aard en speciaal Mis Ame rika, wederom de kleine „Alice" boeide de gehele zaal Het „Goede Nacht" _dat door a'.le medespelenden werd meegezongen voimde de slot- in hadden de dansen neg beter tot hun recht doen kome.„. De op het to neel geplaatste souffleurskap vormde bij verschillende dansen voor de toe schouwers een beletsel om de been- en voetbewegingen tot haar volle recht te brengen. De costumering was prima en ver goedde veel van het gemis aan goede, décors De zang en schetsen, die tus sen het programma door verwerkt waren, kwamen niet altijd tot hun recht, daar de bezetting dikwijls zeer zwak was. Een uitzondering mag ech ter voor het herentrio gemaakt wor den. Mej. van Helsiand, hcewel enigszins zenuwachtig, wist door haar liedjes de gevoelige snaar te treffen en speciaal de eerste avond waren vele ouders en familieleden onder de indruk van hetgeen zij naar voren bracht. De H.B.S.-band begeleidde uitmun tend en hield er de stemming wel in Het organiserend ccmité kan mst vol doening op deze avonden terugzien De laatste avond vond nog een ge zellig samenzijn van de gasten met hun pleegouders en het comité plaats Voor velen brak de tijd van scheiden nog te vroeg agh. SCHEIDSRECHTER fEVAARVOL is het beroep van scheidsrechter in het warm bloedig Italië. Daar had er een bij een voetbalwedstrijd niet ge floten naar de zin van de toe schouwers. Deze stormde en mas se het veld op, waarna de politie een half uur nodig had om de on gelukkige onder de woedende massa uit te peuteren. Zou het niet gewenst zijn aan de scheids- rechterscursus een cursus jiu- jitsju te verbinden? /CONTACT tussen de blinden in Ne- v-' der land en België is vergemakke lijkt, doordat de Spoorwegen ook aan geleiders van buitenlandse blinden vrij vervoer toestaan. yERVOER door de lucht naar en van Groningen is stopgezet in ver band met de slechte bodemgesteldheid van het vliegveld Eelde. yLIEGTUIGEN stortten neer bij Na- pels en bij Mexico City. In 't eer ste geval 2, in het laatste geval 9 do den. ("lEDOOD door zijn eigen geweer, werd de jager P. van Doesburg te Loosdrecht, doordat bij het aan land stappen de haan bleef haken. ("i ESNEUVELD zijn ln Indonesië van 18 tot 22 Dec. vijf Nederlandse militairen: vier werden gewond en een verdronk Op 27 en 28 December: zes gesneuvelden en veertien gewon den. ïyrEER* KRITIEK, is de toestand ge- A worden bij de Rijn in Frankrijk, waar de regenval aanhoudt. Steden en dorpen worden door de overstro mingen met volledige isolatie be dreigd. (GEÏSOLEERD op het eiland Heard aan de Zuidpool zit een Australi sche expeditie, die zich daar bezig houdt met kosmische, topografische en geologische observaties. yyATERSNOOD in Twente is niet uitgebreid tot verdere gebieden. Zondagavond begon het water juist te zakken, toen de toestand kritiek dreigde te worden. TVOOR WAARNEMINGEN kwam Gerard Kuiper te Chicago tot de conclusie dat koolzuurgas in dezelfde verhouding als op de aarde voorkomt op de planeet Mars. Wie weet emi greren we toch nog eens naar die planeet. TZRIJGSRUMOER vervult nog steeds Pakistan en Java. Pater Dr. A. v. Leeuwen, provinciaal van de Minder broeders zal een vlsitatiereis maken naar deze gebieden en naar Nieuw- Guinea. Ooit daar zal het Licht des Vredes moeten schijnen. TICHTPETROLEÜM zal 2 cent per liter in prijs stijgen. De maximum prijs zal in de verschillende zones 14)4, 15 et. en 15'/j et. bedragen. MAANDAGMIDDAG overleed te te Utrecht op 78-jarige leeftijd, prof. dr. H. Th. Obbink, oud-hofp~e- diger en oud-hoogleraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amster dam en aan de rijksuniversiteit te Utrecht. KOFFIE EN THEE Voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Januari a.s. is bon 118 Alge meen aangewezen voor 125 gram kof fie en bon 119 Algemeen voor 50 gram thee. In verband met de feest dagen kan men reeds van Dinsda 30 December af op bovenstaande bon nen kopen. Belangrijke besprekingen van Dr Beel yOLGENS berichten uit republikein se bron, zullen de nadere voor stellen der Commissie voor goede diensten door de republikeinse rege ring worden aanvaard Deze aanvaar ding zou onvoorwaardelijk zijn, doch naar men meende te weten, zouden er in het republikeinse antwoord „nut tige" suggesties worden gedaan. Het antwoord van de Republiek is gesplitst in een militaire en een po litieke paragraaf. Maandagmiddag vier uur plaatselij ke tijd heeft op het Amerikaanse con sulaat-generaal een informele ontmoe ting plaats gehad, tussen de minister president, dr. L. j, M. Beel en de re publikeinse vice-premier, Setyadjit. De ontmoeting was oorspronkelijk bepaald tussen dr. Beel en de repu blikeinse eerste minister, Sjarifoed- din op verzoek van laatstgenoemde. Wegens ongesteldheid van Sjarifoed- din kon deze echter onmogelijke aan wezig zijn. yorige week ontving de familie H. te Heinkenszand bezoek van twee leden der Militaire Politie. Die kwa men eens kijken of de zoon des hui zes, die zich per 4 December j.l. op de Slo.erdijk zou ingescheept hebben misschien in de ouderlijke woning ondergedoken zat! Grote ontsteltenis bij de betrokker familie, want die wist niet beter of de jongen was normaal vertrokken. De politiemannen hielden echter vol. dat hij gedeserteerd was en zet ten hun nasporingen voort, zonder dat zij echter resultaat boekten. Ongeveer een hele week lang ver keerde de familie H. in béangstigende onzekerheid. Toen ontving ze een nuchter bericht van het departement van oorlog, dat er een vergissing in het spel was en dat de „deserteur" wel degelijk met de Sloterdijk was meegegaan om zijn plichten in hét vere Indië te doen. Toevallig kwam even daarna ook de eerste brief van de jonge soldaat binnen. SLEEPBOOT GELICHT. In de vluchthaven aan het Zijpe te Bruinisse werd dooi een drijvende bok binnengebracht de sleepboot „Ko- fra" uit Dordrecht, die in 1943 door eg R.A.F. op de Oosterschelde nabij Stavenisse tot zinken werd gebracht. Het is de bedoeling ie Bruinisse de kogelgaten te dichten, zodat de boot weer drijvende wordt gemaakt. Krachtige houding (~tP DE interzonale conferentie der Chr. demcr. en Chr. Socialistische cratische en Christelijke SocialistischelAiiiiaci uitgesproten, ue iciuer uer partijen in Duitsland hebben de alge-' gasten bood hem een door een der TOEN het uit particulier initiatief sur it de c m te „Kïcskenfönds stadhuis Midde'.burg" korte tijd ge leden beraadslaagde .over de wijze. waa:op de geiden zouden kunnen worden bijeengebracht voor de aan koop van nieuwe stadhuisk'.okken en het verloien gegane steekspel, kwam men op de gelukkige gedachte dit o.m te doen door het o. ganiseren van culturele ontmoetingen, zo mogelijk c~k met onze Belgische zuiderburen E c.mede hoopte men tever.s bij te dragen in de steeds groeiende be langstelling tussen Zuid en Noord waaraan Zeeland nog geen deel had Dit werd in het Schuttershof mede gedeeld door de voorzitter van ge noemd comité de heer G. Bailintijn. in zijn openingsrede bij gelegenheid n d» p-'ste -meelvcorstel'ng door de Gentse amateurveren'ging .De Melomanen". Ook door de burgemees ter -van Middelburg, jhr. mr. W C Sandberg tot Essenburg, die met wet houder L. van 't Westende aanweztg was. werd de vreugde over dit eerste contact uitgesproken. De leider der vaardigden met algemene stemmen hun vertrouwen uitgesproken in de twee in de Sovjet-zone verwijderde Christelijk democratische leiders, Ja cob Kaiser en Ernst Lemmer. De voor zitter van de C.D.U. in de Britse zone Holzapfel, verklaarde, dat tegen Kai ser en Lemmer ter conferentie geen klachten waren ingebracht. Hij voeg- te er aan toe, dat de C.D.U. er grote waarde aan hecht, dat Kaiser en Lem mer gehandhaafd kunnen blijven als functionarissen. Gentse dames (mej. L. de Vos! ver vaardigd bord aan. waarop de spreuk „dan mocht beyaard spelen" de om trekken van het Middelburgse stad huis en het Belfort te Gent kunstig aaneenblndt. De heer A. de Frenne zeide eveneens het een en ander over de kunstbroederlijke betrekkingen van deze dag, welke hij zag in het kader van de Nederlands-Belgische samenwerking en die een voorbeeld bedoelt te zijn voor de andere Vlaam se toneelverenigingen, Het KLM-toestel, dat door de weerhaan van de St. Bonifaclus kerktonen vleugellam geslagen werd, ziet u hierboven afgebeeld zoals het was na de buitengewoon „knappe" noodlanding. „Meisjeslyceum" p.it toneelwerk van Ladislaus Fedor is b.j de beroepsgeze.schappen ten onzent niet onbekend, doch in oelei e ve. taling dan die van V. de Ruyter, welke ons deze avond werd voorgezet. De plaats van Handeling is een meis jespensionaat, welks le.arencorps ln al zijn verscheidenheid tijdens net eerste bedrijf op de planken wordt gebracht. Ai spoedig kemen er ook enkele leerlingen opdagen en dan wordt een zee: goed opgezette intrige uit de doeken gedaan, welke alle ge legenheid bieat om ste.k toneel te brengen. En dit gebeurt deze avond in zo grote mate, dat „De Meloma nen" de zaal stormenderhand vooi zich weten te winnen. Op de eerste plaats wel door de lerares Clothiiöe Wimmer, die met haar wiskunde-coi lega Spindler de atmosfeer in de school bederft, gelijk een der Ieerlin- zic.i Vcrs.o. ce zeggen in ietwat krasser termen tijdens het tweede be drijf, dat het hoogtepunt van de avond is. Om deze leerlingen Kaethe Seidl draait trouwens de hele inhoud en zij toont zich deze centrale plaats waardig door een knap beheerste ver tolking van haar rol. welke zo licht tot overdrijving verlokt. Daarnaast -n u.rsieaenae p.es.aties van dr. Hoffenreich, de directeur der schooi, en Anna Mathé, wélke laatste voorat b iiUi. sv.aardig soee.t. Anion de huisbewaarder en de gymlerares vol- r s- re', v/e'. de andc.e coiegas van haar in geringere mate. terwijl de nog niet vermelde leerlingen zich ver dienstelijk van hun taak kweten. IJet is te hopen, dat deze spelers bij een volgende gelegenheid een be ter verzorgd toneel ten dienste staat en wellicht kan dan ook bij het grlmcien de afwerking nog beter zijn. Bij de voorstelling van deze avouti wogen deze kleine tekortkomingen licht door het overrompelende spel, dot ae uitvoeren den met een schier niet te stuiten applaus, dat staande gebracht weid, beloonde. De heer Schenk voegde hieraan een fraaie bloe mcnhulde toe namens „Het Middel burgs Dilettanten Toneel welke ver eniging voor een tegenbezoek aan Gent geïnviteerd is. Door te geringe belangstelling kan de Zaterdagmiddagvoorsteiling van Het de'tige dorp" niet doorgaan. ..De Me'.cmanen" stellen zich voor met dit stuk 'later terug te komen. Dr. Beel neemt te Batavia een parade af. Rechts van hem Schout bU Nacht G. B. Salm, aan zijn linkerzijde luit.-generaal S. H. Spoor. A LDUS zei dc Officier van Justitie wordt de 48-jarige veehandelaar B. P. te Graauw genoemd. Sinds Mei zit deze handelaar in voorarrest en thans had deze zich te verantwoor- oen voor net doen stallen ca laten vervoeren van vee, dat uiteindelijk in Belgische magen kwam. Hoewel hij zoveel mogelijk achter de schermen b'.eef werd deze grote belager van Neerlands voedselvoorziening uiteinde lijk betrapt. Zijn voornaamste medeplichtigen waren de in de grensstreek wonende landbouwers H. de W. en R. B., even eens wonende te Graauw. Bij hen stalae hij het uit te voeren vee. VERVOER petuige Mattheyssen zei dat hij 50 gld. kreeg voor iedere koe die hi; voor P. vervoerde. Verdachte bestreed dit. maar ook andere getuigen ver klaarden voor P. vee te hebben ver voerd, zelfs wel vanuit Rotterdam.. terwijl B. en de W. zeggen dat zij vee hebben gestald voor P B., ongeveer 30 stuks. Getuige Brasser, de actieve controleur der C.C.D. bleef bij zijn verklaringen. Er waren 82 stuks ge stald geweest voor P. bij 4 boeren. De Officier van Justitie achtte het doen vervoeren binnen de grensstrook bewezen. Hij eiste 1 jaar gevangenis straf met aftrek preventief. Mr. van Son, raadsman van ver dachte zei dat zijn cliënt voor de eer ste maal in zijn leven terecht staat Hij heeft veel tegenslagen gehad. Hil vroeg voor zijn clënt onmiddellijke invrijheidstelling. Uitspraak 9 maanden gevangenis straf met aftrek preventief. Verdachte de W„ die dan terecht staat, ve. klaart, dat hij 4 beesten van P in de wei gehad heeft, waarvoor hij 50 gulden k.eeg. De beesten wa.en er meerdere dagen. Uit verklaringen van getuige Hame. linck blijkt ook ter zitting neg eer.s, dat er meerdere ma'en sporen zijn ontdekt van vee van de hofstede van de VV. naar rich ting grens. Getuige Mattheyssen ver klaart dat hij vee vanaf de noeve vau verd. de W. naar België heeft uitgevoerd. De Officier van Justitie zei in zijn nq r-..o da iïë-.en va:t staan. Verdachte heeft geld in ontvangst ge nomen voor Zijn bemoei.ng_... U.j acht deze verdachte, c.e man die zren het meest aan sta.Lng van vee voor f.aueu.euce uitvoer neelt schulchg gemaard.. De eis luidde 3 maancen. j. cp uz. z.jn cliënt n et een van de grote stallers is; zijn bedrijf Lgi, daa. trouwens te ongunstig voor. Z.i. zal men verdach te op deze dagvaarding moeten vrij spreken. Uitspraak: 3 maanden vooi- waa.aelrjk en f 303,- boete P. B-, die bekende, kreeg eveneens 3 maanden vco.waaideujk en f 503,- boeie. PLUNDEREN EN PAARDEN per. voorname rol in deze veesmok- kelarij heeft ock de?9-jarige land bouwer H. de B„ uit N. Namen ge speeld. Hij heeft mee.dere runde en en paarden verhandeld en afgeleverd op frauduleuze wijze. Verder is hem natuurlijk ock ten laste gelegd het vervoe.en in de grensstrook van vele runderen en paarden, dat hoort er nu eenmaal zo bij België is ook voor deze verdachte het land waar hij tracht zijn fortuin te zoeken. Om deze smokkel behoor lijk te laten functioneren had hij ock de „stallers" H. H. de W. «n R. O. B„ bovengenoemd in Ce arm genomen. Van hun bedrijven uit werd dan ae „export" naar België in orde gebracht Ter zitting bekent ve:d. ongeveer alles. H j heeft gehandeld met Eulteel, die hij altijd op de markt te Hulst ontmoette. Hij leverde vee af bij de boeren en vandaar werd het vee over de grens naar België ge voerd. Hij erkende 12 paarden en 7 koeien gesmokkeld te hebben. Verschillende getuigen bevestigen hetgeen de B. heeft bekerfd. De Officier van Justitie zegt, dat de B. thans zoveel bekent, als hij denkt dat nuttig en nodig voor hem is. Het wettig en overtuigend bewijs acht spreker bewezen. Het smokkelen zit de familie de B. in het bloed. Vroeger opgelegd straffen hebben weinig geholpen, zodat hij thans meent 2 Jaar gevangenisstraf met aftrek preventief te moeten eisen. Mr. van den Oever uit den Haag, acht het requisitoir enigszins tegen strijdig en vindt dat de eis alle gren- te boven gent Pleiter gaat alle punten van de dagvaarding na en wijst er op dat verdachte het plan heeft naar Canada te emigreren. Hij vraagt zo mogelijk verdachte in vrij heid te stellen. Uitspraak 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. Grote 'plannen TJeeds voor de oorlog werd Renesse op Schouwen een steeds meer gezocht vacantie-oord. Om de vele badgasten te herbergen in de hotel-arme streek, bouwde men talrijke zomerhuisjes. De laatste ja ren kwam daar niets meer van en verschillende der bestaande huisjes geraakten in het ongerede. Thans zijn nieuwe plannen ontworpen. De heren C. de Feiter te Renesse en D. Lucas te Zierikzee beginnen met de bouw van 24 kampeerhuisjes (welk aantal tot 40 kan worden üit- gebreid) op een terrein aan de N. Moolweg gelegen, met een opper vlakte van ongeveer 2i/a H.A. Wat aanleg en bomenscherm betreft is het terrein reeds in orde gemaakt; langs de buitenkant komt een scherm van dennen, terwijl op het terrein scher men van elzen en beuken komen. Op voor- en achterzijde van het terrein kunnen 16 huisjes gebouwd worden, midden in 8, tevens kan een re-reatietent aangebracht worden. Voor een rijwielbergplaats is even- eecs gezorgd. De huisjes bevatten 2 slaapkamers en 1 kamer-keuken en worden voor zien van licht en waterleiding. FILMPROGRAMMA. Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rijksfilmkeu- ringseis-n genoemd. Grand Theater, Goes: „Zonsonder gang" (14 jaar). Alhambra Theater, Vlissingen: ,.De Zig-unerin" (Kath. keuring onbekend). Luxor Theater. Vlissingen: „De zwarte adelaar" (14 jaar), Luxor Theater, Terneuzen: „De Eilandprinses" (boven 18 jaar met enig voorbehoud). DE GRAANSMOXKEL Z. VLAANDEREN IN Naar wij vernemen is het onderzoek in deze graansmokkel niet beëindigd. De verdachten A. V. en G. H. uit Hulst, die 5 weken in voorarrest heb ben doorgebracht, zijn inmiddels ont slagen. Bij hen was 16000 kg mais aange troffen, die ze blijkbaar niet konden verantwoorden. Daar zij een grote jaarlijkse omzet hebben, die in de honderdduizenden kilos loopt, verklaren zij de aanwe zigheid van deze hoeveelheid uit overwicht. In hoeverre de justitie aan deze verklaring geloof zal kunnen hech ten. zal de behandeling op de recht bank wel uitwijzen, daar deze ver dachten zich wegens overtreding van economische bepalingen zullen moe ten verantwoorden. Dat zij echter graan naar België gesmokkeld heb ben is nog niet komen vast te staan. JJAGEN LANG heeft een stroom van warme oceaanlucht grote delen van Europa overspoeld. In de afge'open 24 uur is de warme lucht stroom geleidelijk meer naar 't Z. verschoven. De grenslijn of 't front ligt nu boven Midden-Frankrijk en Zuid-Duitsland. Aan het front trekken kleine storingen met grote snelheid van West naar Oost. Onder invloed van deze storingen zijn in de bovenloop van Rijn en Maas enorme hoe veelheden regen gevallen. De waterstand in de rivieren vertoont dan ook een aanzienlijke was. De verplaatsing van de warme luchtstroom naar Zuidelijker breedten hangt samen met het doordringen van een koude van de Pool afkomstige luchtstroom, die gisteren de Britse eilan den bereikte en vannacht ook onze grenzen heeft overschreden. Hoewel de Poollucht oorspronkelijk een temperatuur heeft van 10 tot 20 graden onder nul. is deze op zijn tocht over de oceaan zoveel verwarmd, dat de temperatuur op de breedte van Schotland tot omstreeks het vriespunt is opgelopen. Aangezien de wind voorlopig nog blijft waaien tussen West en Noord zal de temperatuur in ons land overdag boven het vriespunt blijven, maar in de nacht kan, vooral bij heldere hemel en tijdelijk wat minder wind, plaatselijk flinke vorst optreden.

de Stem | 1947 | | pagina 1