*sT Een weekeinde vol rampen Eén kans op de duizend Ex-koning Victor Emmanuel overleden iten mse ■AAT KG Ikbriita enraistsn gifgas Luchtvaartterreinen in ons land Wanneer de Weekmarkt te Terneuzen ontstond Bij Steenbergen rust een beroemd piloot flinck uwwerken 1 ;rlingen IN 'T KORT „Ons hart is bij U" Nog dit jaar wapenstilstand markten MA'S \IERDE JAARGANG No, 959 MAANDAG 29 DECEMBER 1947 Kouder Honderden mensenlevens gingen verloren Sneeuwval, watersnood, scheepsramp en vliegtuigongelukken K.L.Mtoestel vliegt 7 k.m. op anderhalve vleugel - Noodlanding zonder weerga Nieuwe wachtgeldregeling distributiepersoneel Duitse fabrieken gaan voor Nederland draaien Zijn droom Romeins Keizerrijk Deze maand 316 doden in Palestina Teleurstelling voor Gilze-Rijen Griekse communisten buiten de wet Het materiaal op de lijn Dordrecht-Vlissingen In 1584 werd toestemming verleend Hier verloor Guy Gibson in een donkere nacht zijn leven bben liggen, ver- willen strooien, in, die ze op bet even hoeveel zij Ichot 4an kunnen een tekort aan 583-0 TEL. 119 3OOOOGQO0C-X2 DOOOOOOOOOO eft plaats voor dagelijks van 291—0' -AND" GOES g 29 en Dins- 'STE MAN film der M.P. lynn en Oliva 3-7 en 9 uur; g 8 uur. dagelijks van 14 jaar. irsavond geen 268-0 g 29 en Dins- raldine Fitzge- nountfilm der ACHT spanning en rond 7 en 9 u. uur. dagelijks van irsavond geen 269-0 g 29 en Dins- 20th Century E.A. JIT TOVEREN Oliver Hardy rond 7 en 9 u. uur, dagelijks van rsavond geen t/m Dinsdag ppsy Rose Lee l Burns in YUKON" rnbia film. jaar. stellingen7 3.30 matinée. 10-12 uur Tel. 2181 van 271-0 - 8 uur. rse misterie, zand, bloed anders en een half an Abessinië Zia, de exo- jebeurtenissen voor ont- en voor de opgenomen aanvang r» 30 mt nu ►AVID NI VEN gemaakt kan 314—o Uitgave van de „Stichting üe gtem" Commissie van Toezicht: A. F J Aernoudts. C. J v Hooteghem: A E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J. J M Mes. Mr. H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post t 4 25. per week uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstro Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn directeur: P. J. Alberts; hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): i 0.10 per m/m; voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. gTONDEN DE KERSTDAGEN in het teken van de scheepsrampen, het weekeinde na Kerstmis 1947 zal in de annalen staan beschreven als gekenmerkt door natuurrampen en ernstige ongelukken van allerlei aard. Een typhoon te Manilla, onheilvolle sneeuwstormen rondom en in New- York, een scheepsramp op de Yangtse in China, overstromingen in ons eigen land, 'n vliegramp in Voor-Indië zijn daarvan de voornaamste, terwijl ongetwijfeld nog een groot aantal andere „minder belangrijke" ongevallen binnen of buiten onze grenzen het totaal-beeld zullqn kunnen completeren. New York lijkt door de overdadi- ge sneeuwval van de laatste dagen op een „spookstad", waarvan het ruimingswerk naar schatting onge veer drie millioen dollar zal kosten. Er zijn al minstens 55 mensen om het leven gekonqen, van ruim 2000 auto bussen weet men niet eens, waar ze zijn, het verkeer ligt geheel stil, ook vliegtuigen kunnen niet meer lan den. Duizenden New Yorkers moes ten de nacht van 27 op 28 December doorbrengen in onverwarmde treinen die in de buitenwijken waren blij ven steken; wat dit betekent, zal men zich maar al te gemakkelijk kunnen indenken. Tekenend is ook de doodsoorzaak van de slachtoffers, waarvan gezegd wordt: „wegens te grote inspanning in de strijd tegen de elementen." Minder tragisch gelukkig tot nu toe tenminste zijn de berichten uit ons eigen land over het hoge water, dat voornamelijk Overijssel bedreigt. Er zijn reeds overstromingen gemeld uit Vriezenveen, Almelo en Bergent- heim. De nabij de Overijsselse rivie ren en beken, die sterk gezwollen zijn door de zware regenval van de laaste dagen, gelegen landerijen staar blank en hoewel de toestand nog niet verontrustend is te noemen is toch allerwegen waakzaamheid ge boden. In Vriezenveen werden reeds enkele woningen ontruimd. Waar schuwingsborden zijn geplaatst, met man en macht wordt er aan dijkver sterkingen gewerkt. Van kwaadaardiger soort is de ramp op de rivier de Yangtse bij Hankou in China, waar een brand nitbrak op een rivierboot. Onder de 700 opva renden onstond een paniek, tenge volge waarvan men vreest, dat 500 VERZAMELAARS TUCIFERSMERKEN, bierviltjes, munten, bluitzegels, rozen kransen, tegels, scheepsmodellen, en wat niet al worden door tal van personen In heel het land verza meld. Deze verzamelaars krijgen de gelegenheid eens kennis te ne men van elkanders hobby op de contactmiddag, welke Zaterdag 3 Januari zal worden gehouden in „Hof van Holland", Wagenstraat 44 te Den Haag. Daar is tevens een kleine expositie te bezichtigen uit materiaal van bekende verza melaars. Niet uitgenodigd is broe der Dood, die zoals hierna blijken zal, zijn verzameling steeds uit breidt. J)OOR GASVERSTIKKING kwamen in Wenen tijdens de Kerstdagen 15 personen om het leven. CjNEEUWLAWINES in de bergen, bij Salzburg begroeven ten minste 9 mensen. yERDRONKEN in de Waal is Zon dagmorgen de 74-jarige J. W. de B. uit Tiel, vermoedelijk door de duis ternis misleid. J^OODGESTOKEN werd de caféhou der Meyer te Sliedrecht door een 24-jarige vechtersbaas, die in enigs zins beschonken toestand verkeerde. yERMOORD is te Beekbergen in z'n huis gevonden, de 49-jarige alleen wonende Tj. de Bo. Naar de dader(s) wordt gezocht. QNZE VERLIEZEN in Indonesië be droegen op 23 December een ge sneuvelde en drie gewonden. JJET DOODVONNIS werd te War schau uitgesproken over twee le den van de „Poolse ondergrondse ver- zetsunie". ZYNDER DE SNELTREIN raakte een auto bij Groningen. De inzit tende drie jagers werden als bij won der slechts gewond. TTEILIGSCHENNENDE „verzame laars" ontvreemden uit een kerk te Milaan talrijke gewijde voorwer pen. die een waarde van verscheidene millioenen lire vertegenwoordigen. TTNRICO DE NICOLA, de Italiaanse president, tekende de republikein se grondwet. J^UDOLF PAUL, de vroegere min.- president van Thüringen, die in September spoorloos verdween, is te Münehen opgedoken. Wat zijn verde re plannen zijn, is nog niet bekend. j^ANG ONDERWATER blijven kon den reeds de Nederlandse duik boten O 19 en O 20. De Duitsers gap ten van ons deze uitvinding, die nu in handen is gekomen van de Engelse admiraliteit. J^NGEI,AND EN RUSLAND hebben een handelsovereenkomst getekend waarbij Engeland 750.000 ton eraan zal ontvan"FT> In ruil voor machinerieën en werktuigen. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt" met enkele regen- of hagelbuien. Toenemen de wind uit Westelijke richtingen. Daling van temperatuur. Heden zon onder 16.35 uur. Maan onder 10.45 uur. Dinsdag: zon op 8.48 u. Maan op 10.54 uur. personen het leven hebben verloren. Het vunr sloeg over op drie schepen en twaalf jonken, die zich in de na bijheid van het brandende schip be vonden. Twintig minuten na het vertrek uit Karatsji in Vcior-Indië stortte een Dakota neer met 19 passagiers en vier leden bemanning. Allen zijn om gekomen; onder de passagiers waren een Amerikaanse pater en een Brits kolonel, de oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Omtrent een reeds sinds Dinsdag j.l vermist Amerikaans superfort, werd Zondag meegedeeld, dat de resten 160 km. ten Noorden "an No- me (Alaska) zijn gevonden Slechts vijf leden van de bemanning zouden nog in leven zijn. Prins Bernhard tot de troepen in Indie troepen ZIJN kwaliteit voorzitter TN ZIJN kwaliteit van van het Niwin-hoofdbestuur heeft Z.K.H. Prins Bernhard een korte ra- dio-tqespraak tot de Nederlandse troepen in Indië gericht, waarin hij o.in zeide: „Wij hebben getracht u een stukje Nederlapd it brengen doe- .r.iddel van kerstpakketten en kerstboom versierselen. Wij weten echter, dat zeii's deze gaven van het Nederlandse volk u niet zullen brengen datgene waarnaar gij verlangt, als u 'niet de overtuiging hebt, dat ook het haft erbij is. Het prachtige slagen van de kerstpakketten-actie heeft echter het tastbare bewijs geleverd, dat vooral nu het hart van het Neder landse volk wel degelijk bij u is. Het is. nu bij u in uw gevaren en in uw nood, het is bij u in de ge trouwe vervulling van uw harde plicht. Op dit feest van bet Kerstkind dat op de wereld kwam om vrede te brengen, willen wjj met u bidden nra de ware vrede, welke een voorwaar de is voor een gelukkig leven voor mensen en volkeren". yATERDAGMORGEN moest een tweemotorige Douglas (D.C. 3, „PH-TC V) van de KLM met gezagvoerder Robinson een noodlanding maken op een weiland bij Boksum tussen Sneek en Leeuwarden. Dit op zichzelf gevoegd bij het feit, dat de eerste berichten meldden: de tien passagiers hebben in een autobus de reis naar Leeuwarden kunnen voortzetten wijst geenszins op de ongemeen grote sensatie, die deze „vliegramp" toch on getwijfeld alom zal verwekken. Immers, na een mislukte landings poging te wijten aan laaghangende wolken boven het vliegveld Leeuwar den, raakte het toestel, dat werd be stuurd door vlieger F. S. Kroon, met zijn linkervleugel de punt van de tachtig meter hoge toren van de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden, w&ar op de vlieger besloot een noodlan ding te maken met ingetrokken wie len Nu is er tussen het remen van een dergelijk beriuR en de uitvoering daarvan een aanmerkelijk verschil, want het vliegtuig was aan de lin kerzijde niet minder dan drie meter vleugel kwijt geraakt. Dat de piloot desondanks kans zag om nog ongeveer zeven kilometer met zijn vleugellamme machine ver der te vliegen werd door een lucht- vaartdeskundige terecht een staaltje van buitengewone vliegkunst ge noemd. Dezelfde woordvoerder sprak over „er is één kans op de duizeo een toestel in gelijke omstandigh- den veilig aan de grond te krijgen! Het afgebroken stuk vleugel, dat mid den op het kerkplein terecht kwam, veroorzaakte geen ongelukken. Nadat inmiddels de vlieger met an derhalve vleugel over de stad Leeu warden was „gevlogen" wist hij zijn toestel neer te zetten op een weiland ten Zuid-Westen van de stad, vlak bij de spoorlijn LeeuwardenSneek. De tien passagiers schrokken hevig van de flinke schok die het vliegtuig kreeg op het moment, toen de vleu gel afknapte, maar bleven kalm, vnl. omdat het toestel vrijwel onmiddel lijk normaal scheen door te vliegen. En dit, terwijl toch rakelings onder de draden van de hoogspanningska bel werd doorgevlogen en tenslotte onder ongekend moeilijke omstandig heden een noodlanding moest wor den uitgevoerd. Tot tweemaal toe sprong het vliegtuig over een sloot, waarvan, gezien de diepe sporen, de berm werd geraakt om tenslotte juist over de weg naar Boxum neer te ko men. De onderdelen van het vliegtuig liggen her en der over het weiland verspreid, beide propellers zijn afge rukt. De halve linkervleugel ziet er ongeveer uit als een afgescheurde pa pieren zak en is verder vrijwel on beschadigd. Een fietser, die op d< weg naar Boxum reed, zag het vlieg tuig naderen. „Het was het vreemd ste schouwspel, dat ik ooit zag", ver klaarde hij. WU nemen het maar al te graag aan van de man en we hebben, na het gehele relaas te hebben verno men, grote bewondering voor de pi loot van de KLM, die dit kunststuk wist uit te halen. Het zal zeker niet nalaten onze uitstekende Nederlandse vliegersfaam overal in de wereld te bevestigen en te verstevigen: (Van onze Haagse redacteur). "M'AAR WIJ van gezaghebbende zij- de vernemen is binnenkort een nieuwe wachtgeldregeling te verwach ten voor distributie-ambtenaren. De eerste twee wachtmaanden ontvangen Zii volledig salaris, de derde en de vierde maand 85 pet. cn daarna gedq- rende nog achtmaanden 60 pet. Momenteel worden er nog bespre kingen gevoerd om de wachtgeldre geling uit te breiden voor een tweede periode van 12 maanden, waarin de ontslagen ambtenaren 60 pet. of 50 pet. van hun salaris zouden ontvan gen. Nederland aanvaardt 80 tot 90 procent der voorstellen T^AAR UIT welingelichte Nederland- se bron verluidt, hebben de Ne derlanders 80 a 90 pet. van de nieuwe voorstellen met betrekking tot de sta king van het vuren, die Vrijdag door de Commissie van goede diensten zijn ingediend, aanvaard De Nederlanders hebben na een informele vergadering van de leden der commissie, dr. Beel en de Nederlandse delegatie, de Com missie van goede diensten schriftelijk van hun standpunt ten aanzien van de voorstellen op de hoogte gesteld. Men wijst er op. dat deze aanvaar ding niet van toepassing is op de po litieke principes, die de Commissie zou hebben vervat in haar plan, dat de basis moet vormen voor een rege ling van het geschil. Tot dusver is van republikeinse zij de nog geen antwoord op de voorstel len van de Commissie ontvangen. Zou dit betekenen, dat wc nog een kleine kans hebben op wapenstilstand in 1947? AI zijn we in dit opzicht geenszins optimistisch, toch kunnen we niet nalaten nog eens onze gegron de? hoop hierop ui( te spreken. De strijd in China (Van onze Haagse redacteur). T^EDERLAND heeft met de autori- teiten van de Britse bezettings zone in Duitsland een overeenkomst getroffen volgens welke Duitse fa brieken voor Nederland zullen gaan draaien en onze gehele behoefte aan walserijproducten veilig zal worden gesteld Het betreft hier een voorraad walserijproducten ter waarde van meer dan 10.000.000 Nederland zal evenwel hiertoe de grondstoffen le veren alsmede de stookolie en de ko len. De ertsen hiervoor zal Neder land importeren uit Zweden. Noor wegen en Spanje. Ook Rotterdam zal belangrijke voordelen krijgen uit deze transactie, doordat men deze haven voor het transito zal gebruiken. Voor deze overeenkomst van kracht werd TN DE SECTOR ror.d Tsjangtsjoen, de hoofdstad van Mandsjoerije, wor den de communisten ijeruggeslagen. Daarentegen wordt de toestand in Noord-China „uiterst spannend" ge noemd. Een troepenmacht, van 60.000 man vormt de communistische bedrei ging aan beide zijden van de spoor lijn Peking-Hankow; in de provincie Sjanhsi zouden de communisten gif gas gebruiken om Joeng Tsjen, dat zij nu een maand belegeren, te vero veren. Volgens de communistische ra dio-omroep zou de stad reeds vero verd zijn. Rondom Peking yinden he vige gevechten plaats. De regering heeft versterkingen gezonden. T7X-KONING Victor Emmanuel var Italië is Zondag te Alexandria overleden. Sinds hij in Mei 1946 dc troon verliet verbleef hij in balling schap in Egypte De ex-koning was 78 jaar. Hij kwarr in 1900 op de troon en heeft op vijl Juni 1944 zijn koninklijke bevoegdhe den overgedragen aan Kroon prinr Umberto, die het ambt van luitenant generaal van het Rijk aanvaardde. Victor Emmanuel heeft geen afstanc gedaan van de troon, bleef de static van Koning van Italië voeren en bleef hoofd van het huis van Savoye; zijn koninklijke bevoegdheden bleven ech ter in handen van de Kroonprins zo lang deze leeft. Na het referendum v.an 2 Juni 1946. toen de Italianen met 12.717.923 te gen 10.719.284 stemmen vóór de re publiek stemden, volgde Umberto zijn vader in ballingschap naar Portugal Victor Emmanuel was de man, die Mussolini en het fascisme aan de macht heeft geholpen. HU was er voor verantwoordelijk, dat Italië in twee burgeroorlogen van zijde is verapderd Ofschoon hü gedurende het lange fas cistische regiem algemeen werd be schouwd als een paradefiguur, ver toonde hU toch in twee opzichten een opmerkelijke vasthoudendheid: hij bleef hardnekkig op de troon en hield blind vast aan zijn droom van een groot nieuw Italië: een nieuw romeins Keizerrijk. Toen Italië's nederlaag dreigde, ont snapte Victor Emmanuel uit Rome en hij slaagde er in Zuid-Italië te berei ken, dat reeds door de Britse en Ame rikaanse legers bezet werd. Toen Mussolini's bewind in Juli 1943 omver werd geworpen gaf de Koning zijn steun aan maarschalk Badoglio, zijn nieuwe eerste-minister en beloof de de geallieerden te helpen, na Ita lië's onvoorwaardelijke overgave in September 1943. TJIT PALESTINA worden nog steeds wederkerige overvallen en aan vallen van Joden en Arabieren ge meld. Zo zouden Joden in de buurt van Haifa een tienjarig Arabisch kind hebben gedood, terwijl in Jerusalem twee Joden hef leven verloren De Palestiinse politie heeft meege deeld. dat sinds 1 December bij de onlusten ?!5 doden zijn gevallen, wnar had Nederland al belangrijke orders onder 125 Joden, 162 Arabieren en 9 walserijproducten geplaatst in Ameri ka. Deze heeft men echter kunnen annuleren. De daardoor vrijgekomen Britten. Bovendien zijn er nog ruim 701 gewonden. In Acre zou een Brits sergeant, toen dollars worden gespendeerd aan j hij de orde in een gevangenis, waar ongeveer 100.000 ton Amerikaanse uit Arabieren poogden te ontvluchten steenkolen, benodigd voor het ver- mede wilde herstellen, ziin doodge- vaardigen van de walserijproducten slaven. In alle delen van Palestina is in Duitsland. het nog zeer onrustig. TN ZIJN Memorie van Antwoord geeft Minister Vos de volgende opsomming van de bestemming der verschillende luchtvaartterreinen in ons land: 1. Schiphol als centrale luchtha ven voor transatlantisch, transconti nentaal, Europees en binnenlands luchtverkeer. 2. Eindhoven als uitwijkhaven voor Schiphol, tevens opleidingscentrum voor de burgerluchtvaart. 3. 4, 5 en 6. Eelde, Zuid-Limburg, Haamstede en Texel als secundaire luchtvaartterreinen voor binnenlands en gedeeltelijk voor Europees lucht verkeer. Baronie D.N.L. behaalde een mooie 3-1 overwinning op Helmond. De foto geeft een moment weer van een der talrijke Helmond-aanvallen voor het Baronie-doel. 7, 8 en 9. Ypenburg, Ter ge en Hil versum als luchtvaartterrein voor de sportluchtvaart tevens voor het lucht taxiverkeer. Voor Rotterdam, Walcheren en Z. Vlaanderen zijn plannen in voorberei ding, terwijl voor wat betreft de ter reinen Twenthe en Leeuwarden nog overleg gaande is over de vraag, of ze onder burgerlijk dan we! militair be heer zullen worden gesteld. Men ziet, dat volgens dit schema over de bestemming van Gilze-Rijen definitief beslist schijnt te zijn. Het zal louter en alleen voor militair luchtverkeer dienen. Zelfs de oplei ding van leerlingen voor de Rijks luchtvaartschool verdwijnt daar. Ook het luchttaxiverkeer krijgt er blijk baar geen klein hoekje. De klemmen de argumenten, zo dikwijls naar vo ren gebracht, om Nerhoven een al thans bescheiden rol te laten vervul len in het burgerluchtvaartverkeer. zijn op zijde geschoven. Het is een grote teleurstelling. TTET GRIEKSE KABINET heeft bij decreet de wet van 1929, die de Communistische partij buiten de wet plaatst, weer van kracht doen wor den. Het decreet is Zaterdagavond in de Staatscourant bekend gemaakt en onmiddellijk van kracht geworden. Tengevolge hiervan zal de commu nistische partij worden ontbonden, grote zuiveringsacties zijn inmiddels reeds begonnen, tal van arrestaties hebben plaats gehad, terwijl b.v. het communistische weekblad „Rizospas- tis" door de politie geheel in beslag werd genomen. Een en ander is het antwoord van de Griekse regering op de door de guerilla's ingestelde rege ring van generaal Markos. Er wordt hevig gevochten, voorna melijk in de buurt van Konitza bij de Albaanse grens, waar naar verluidt de guerillastrijders met zware verlie zen werden teruggeslagen. Tsaldaris, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan de Joegoslavische zaakgelastigde te Athene een nota overhandigd, waarbij geprotesteerd wordt tegen de steeds meer openlijk verleende steun van Joegoslavië aan de opstandelingen. De opmerking, dat de Nederlandse Spoorwegen het oudste materiaal op de lijn Dordrecht-Vlissingen zouden gebruiken, noemt Minister Vos in zijn M. van A. onjuist. Goede en slechte rijtuigen worden, zo zegt hij, gelijk matig over alle lijnen van het net net verdeeld Het is regel over het ge hele land, dat zich in een trein ge middeld één onverlicht rijtuig be vindt. BLOEDTRANSFUSIEDIENST NED. RODE KRUIS Door het Ned. Rode Knus zal een bloedtranslusie-actie worden gehouden in de loop van de volgende maanden. Deze actie zal speciaal op het platte land plaats hebben, omdat de stadsbe woners zich verdienstelijk kunnen ma ken voor de ziekenhuizen. De actie wordt gevoerd voor de jon gens in Indië. Men hooot in éen dorp /een 30 a 40 liter bloed te kunnen verkrijgen. De dorpsbewoners werden eerst door de huisdokter gekeurd. Als dit gebeurd is volgt voor de afneming van het bloed nog een keuring door 'n specialist, zodat er geen gevaar bestaat voor de betrokkenen Verwacht wordt dat velen zich zullen aanmelden. Immers een groot percen tage zal niet geschikt zijn voor de bloedtransfusie. fWER HET voor- of nadeel, dat 'n weekmarkt voor de neringdoen den van een betreffende plaats mee brengt. zijn reeds heel wat woor den gevallen. In een dikwijls felle tweekamp betoogt de ene partij, dat iedore handeldrijvende ingezetene ge baat is bij een goed lopende week markt, terwijl een andere groep weer beweert, dat deze juist de ondergang XJOE kort is het nog geleden, dat grijze stippen tegen een lichte achter- ieder van ons avond na avond en I grond, worden zichtbaar. Twee man nacht in nacht uit luisterde naar het zoemen van overvliegende geallieer de vliegtuigen. Waar zou déze aan val op gemunt zijn, rees dan telkens weer de vraag en wie zouden de mannen zijn, dié elke keer weer hun leven op het spel zetten? Soms lazen we het antwoord op de eerste vraag de volgende dag in de krant, maar van de mannen zouden wij wellicht nimmer iets geweten heb ben, als niet enkelen hunner 'n laatste rustplaats gevonden hadden op Neder landse kerkhoven. Daarvan bleven er enkelen spoorloos, ook die van Guy Gibson, V.C., D.F.C.. D.S O. en bezit ter van een hond die dol was op bier en deswege door zijn baas gedeco reerd was als de teste drinker van zijn squadron. Maar niet lang bleef deze dode onbekend, want geleidelijk drong het tot Engeland door, dat het Guy was, die in een donkere nacht bij Steenbergen was gevallen. Wie was hjj P"uy Gibson was een ier beroemdste vliegers van het Verenigde Ko ninkrijk, uitstekend organisator en leider van de aanvallen op de beken de Möhnedammen. Hii had reeds 170 operationele aanvallen voltooid toen hij op zich nam een squadron te vor men en het voor de aanval op de dam men voor te bereiden. Onvermijdelijk was dat voor hem niet geweest, want enige keren werd hem een plaats als instructeur aangeboden maar liever bleef hjj vliegen, na zijn eerste begin als nachtjager, idaarna als bombarde mentsvlieger. Hij leidde aanvallen op Danzig, Milaan, Le Creusot. Driemaal ging hij naar Berlijn, leidde de grote aanvallen met 1000 bommenwerpers van 1942. Later brak hij er telkens even uit bv. om Churchill naar Ame rika te vergezellen en daar spreek beurten te houden en toen dan einde lijk D-day reeds gepasseerd was en de eerste stoten van de oprukkende legers verzwakten, viel Gibson.... De Engelse bladen wijdden er op 30 November grote artikelen aan, ruim twee maanden na diens vermis sing Soms van meer dan een kolom lengte. Dat was veel in die tijd van extra papierschaarste. Een verlichte cabine. A an de laatste ogenblikken van Guy Gibson wijdde Trouw dezer da gen enige suggestieve gedachten. Een nacht in September van het laatste oorlogsjaar. Steenbergen ligt in het donker. Het middernachtelijke uur is voorbij. Het wijde luchtruim, waarin een enkele ster zichtbaar is trilt van geluiden. Golven vliegtuigen zwermen over. Honderden bommenwerpers vliegen naar Duitsland. Andere keren terug. De vliegdienst Is intensief. Im mers millioenen mensen wachten! De vliegmachines, nu zonder lading, heb ben reeds opslagplaatsen, fabrieken en spoorlijnen verwoest. Plotseling verlaat een toestel, terug van een aanval op Rheidt, het eskader. Het zwenkt af. het komt lager. Nacht waker A. de Bruyn van de Centrale Suikerfabriek merkt het. Het lijkt 'n bommenwerper op de thuisvlucht La ger, steeds Lager cirkelt het toestel over Steenbergen, waar de bevolking slaapt Er gaan iedere naclit vlieg tuigen over. Het is oorlog. Dan, een lichtplek. Cabinelichten worden ont stoken. Illegale werkers, sluipend door de nacht met levensmiddelen en bon kaarten, zien het ook. Twee hoofden, grond. nen zien naar de aarde, twee Engel sen, die waarschijnlijk vurig hebben gehoopt, dat de motorstoring hun nog zal veroorloven behouden te landen. Maar dan klinkt een metalen dis sonant. De mótoren draaien ongelijk matig. Drie mannen, ergens in Steen bergen, Brabants stadje, waarvan Guy en zijn metgezel nimmer hebben ge hoord, kijken strak, ademloos omhoog. Een explosie en een vlam. Het toestel valt. eerst in een flauwe boog, dan loodrecht en snel. héél snel Nog geen honderd meter van de suikerfabriek, aan de overzijde van het kanaal boort het zich in de aa-de Het bouwland •an Van der Riet. de boer aan de Ha- vendiik. vormt het tc-rein van de dood van twee vliegers. Het' toestel is ernstig vernield. Duitsers snelden toe. De gebruikelijke maatregelen. Onbekend Tr is een bommenwerper neerge- '-J stort, zeiden de mensen in de Westhoek van Brabant de volgende dag en de klank van hun stem ver tolkte de rest. Zó was het gegaan in die Septembernaeht, toen men niet wist, dat Guy Gibson in het harnas was gestorven. Zijn metgezel identi ficeerde men terstond als de eskader leider Warwick, welk eskader zonder commandant die nacht ergens in En geland was neergestreken De Duitsers gaven toestemming tot de begrafenis der stoffelijke resten op de katholieke begraafplaats, waar een priester en een predikant een laatste groet brach ten. Later speurden Steenbergenaren rond in de omgeving van de plek, waar het toestel was gevallen. Men vond brieven, aantekeningen en een sok, gemerkt G. Gibson. De stellige zekerheid, dat het Engelands gevier de piloot was, die ten grave was ge dragen, die had men nog niet. Men vond ook een logboek, waaruit bleek, dat de machine, een Mosquito, een vlucht had gemaakt naar Brunswijk. Tot aan deze Duitse stad waren de aantekeningen bijgehouden. Met een losse opmerking, dat de bemanning 't vliegveld in Enschedé had gepas seerd, eindigde het logboek. Het ver moeden bestaat, dat Gibson boven Twente in een gevecht is gewikkeld, waardoor de machine zou zijn be schadigd. De oorlog ging voort. Anderen na men de plaats van Gibson en War wick in. Propellers bleven draaien, bommen vielen, vliegtuigen stortten neer. De harde werkelijkheid van de grote strijd bleef! Om Steenbergen werd strijd gele verd. Canadezen, Duitsers vonden de dood. Soldaten werden begraven in dit gewone land. .Nóg wist men niet, dat een der doden die te midden van zijn medestrijders ter ruste was ge legd, drager van het Victoriakruis en Guy Gibson was. Na maanden, toen de R A F. kennis nam van het num mer van het verongelukte toestel en van de motor, werd bekend, dat Guy Gibson onder het onbeschreven kruis op de stille dodenakker begraven lag. Toen heeft men met zorg zijn naam op het witte kruis geschreven, het witte kruis, met in de top een ge schilderde Engelse vlag. Op de verlieslijst van de R-AJ. werd achter Gibson's naam de be merking: „Vermist", doorgestreept en ingevuld: gevallen in Holland, Steen bergen, 19-9-'44. van de eigen middenstand kan zijn. Beide partijen hebben bovendien ar gumenten te over om hun mening te staven. Onze voorouders echter waren heel wat eensgezinder op dat punt en zij beschouwden het als een bijzonder voorrecht, wanneer in hun stad een weekmarkt mocht worden gehouden. Bovendien bezaten lang niet alle plaatsen dit recht. Pas als deze tot een zeker aanzien waren gekomen, en als middelpunt voor de omgeving konden gelden, kon het plaatselijk bestuur met enige kans op succes bij de Vorst een verzoek daartoe indie nen. Terneuzen nu is eeuwenlang een weinig meetellend aanhangsel geweest van Axeler-Ambacht en was voor wat betreft bestuur en rechtspraak volledig aan Axel ondergeschikt en bezat dan ook niet het recht een weekmarkt te houden. Volgens een Privilége door Philips van Boergon- dië in het jaar 1394 verleend, bezat Axel als hoofdstad van Axeler-Am bacht dit recht wel. Op het eind van de 16e eeuw was er echter van Axels oude roem niet veel meer over. De oorlogen van die tijd het begin van de vrijheids strijd tegen Spanje hadden het hunne daartoe bijgedragen. Terneu zen echter was in aanzien toegeno men en zag kans op 23 April 1584 van Prins Willem van Oranje toestem ming te krijgen tot het houden van een weekmarkt. Het privilege Tn de taal van die tijd luidde deze Prinselijke toestemming ver kort als volgt: „Volgens Privilege van Zijne Prin- celijke Exelentie zal aan de Stad van ter Neuzen vergund zijn, dat alle Woonsdags binnen de voor zegde Stad eene weekmarkt zal worden gehouden, ten effecte van het welcke zullen alle de Inwoon- ders en ingezetene iian de voorzeg de Steden en Ambachten en ap- pendentien gehouden wezen alle specien van granen en zaad, mits gaders vlas, gaaren, liwaat,, boter, kaas, melk, eieren en ander aldaar vallende, ter voorzegde markt te brengen, om aldaar te verkoopen, zonder dat iemand, wie hij zij, de voornoemde granen, zaad en ande re waren uyt de voorzegde Steden en Quartieren zal moogen bren gen, vervoeren, verkoopen, of ver- alieneeren in eenige maniere, aleer dezelve binnen de voorzegde Stad van Neuzen ter markt gesteld en eens verkocht zullen zijn geweest, op verbeurte van het goed en daar boven de boete van 3 ponden Pa- risis" .(f 1.50). U ziet een florissante markt orga niseren was in die tijd niet erg moei lijk. Men beval eenvoudigweg dat. als men iets te verkopen had, men dit naar de markt moest brengen. Ver koop buiten de markt was op ver beurte van het goed en een voor die dagen stevige boete, verboden. Ongetwijfeld zal het in die dagen op „Woonsdag" reeds gezellig druk m Terneuzen geweest zijn. GOES, 24 Dec. 1947. Groenten: Bloemkool I f 38-63 per 100 stuks. id. II 24-33. idem III 14-20. idem stek 4-8 Knolselderij 050-3. Spruiten f 20-77 p. 100 kg. Veldsla 30-36. Prei 26-28. Wit lof 51. Boerekool 9. Rode kool 1.50-15 Uien B en stek 4.50-8. Selderij f 2.50-3 per 100 bos. Guy Gibson

de Stem | 1947 | | pagina 1