Djokja fantaseert weer Onverstandig geflirt De PlEI-statüten aanvaard 36.000 woningen in de steigers Nederlandse actie in het Krawangse om terreur de kop in te drukken Times" wordt wakker Wijziging der invoerrechten Waarom KMA weg uit Breda VIERDE JAARGANG No. 956 D I N S D AG 23 DECEMBER 1947 IN 'T KORT Beulen ter dood veroordeeld Ver.St. en Engeland zitten niet stil Wordt Duitse probleem in Duitsland-zelf opgelost? Tijdelijk regen Van de 4J.000 zwaar beschadigde huizen 4500 nog niet bewoonbaar Fabriekmatige woningbouw De woningnood in W.-Z.-Vlaanderen Distributienieuwtjes Geen verhoging kaasrantsoen Volgend jaar blijven rantsoenen gehand haafd Ruimere rantsoenering veevoeder Gevolgen der Benelux- overeenkomst „Oorlog" in de Tweede Kamer Oost-Indonesische groeperingen lonken naar Djokja Belgisch minister over de sluis te Terneuzen Provinciale Staten K.V.P. voorstel tot opneming van personeel in het bestuur verworpen Uitgave van de ..Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicht: A. F. J Aernoudts. C J v Hooteghem. A. E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J J M Mes. Mr H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 3 38 per kwar taal, per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26. Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstr Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele* toon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. TAJOKJA heeft de Nederlandse troepen het is voorwaar niets nieuws, doch uiting van een be paald systeem weer eens beschul died van roof en doodslag. Natuur lijk is dat onzin. Doch de republi keinen pogen ook nu weer de actie die de Nederlandse troepen thans ondernemen in het Krawang-ge- bied aan de kaak te stellen. De feiten liggen geheel anders. Tot voor kort heerste er in het Krawang se immers betrekkelijke rust. Allengs had er echter infiltratie plaats van republikeinse elementen, die een goed georganiseerde actie op touw zetten. Er werden op grote schaal TYRIÏ EN TWINTIG beulen van het voormalige concentratie kamp Auschwitz zijn door het Poolse gerechtshof te Krakau ter dood veroordeeld. 6 andere kre gen levenslang, en 10 beschuldig den werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen, variërende van 15 tot 5 jaar. T EEMHUIS .Victor en Pegels, de 3 v.m. Haagse rechercheurs, die voor de S.D. werkten, zijn tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. Er was de doodstraf geëist. ÏAE INSTALLATIES van 28 Duitse fabrieken zullen onder verschil lende landen verdeeld worden. Ook ons land krijgt weer wat. r)RIE MAANDEN voorwaardelijk en een boete van f 150.heeft de Amsterdammer F. Horstman ge kregen, die destijds de ontvoering van de operazanger Chris Beumer gearangeerd heeft. TIJDENS HET ELFDE en laatste proces in de Amerikaanse zone van Duitsland tegen leiders van con centratiekampen is tegen 19 Duitse functionarissen van het concentratie kamp te Nordhausen (Thueringen) waar V 2's gemaakt werden, de dood straf geëist. ALS OPVOLGER van wijlen het Eerste-Kamerlid mr. J. van de Mortel komt in aanmerking mr. Th. R. J. Wijers, Vught, Raadsheer in het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. T>E DUITSE grootindustrieel Flick, is door het Amerikaanse militai re gerechtshof te Neurenberg tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld. TNDIEN het verkeer door zware sneeuwval zal worden gestag neerd, kan door de gemeenten een beroep worden gedaan op het rijk om bij het ruimen door inschakeling van de D.U.W. hulp te verlenen. JPEN RUSSISCH OFFICIER heeft in Mandsjoerije een Canadees pries ter van de dood gered door hem uit de handen van de communistische „Volksrechters" te halen. vernielingen aangericht aan bruggen, rijstpellerijen en spoorlijnen, terwijl er ook tankvallen werden gegraven. Deze organisatie oefende een krach tige terreur uit. Vele mensen werden onthoofd, waarna de lijken in een kali werden geworpen. De toename van al deze terreurda den maakte het noodzakelijk, een ac tie in te zetten tot afsluiting van het gebied, waarin zij werden gepleegd. Hierbij is komen vast te staan, dat de Kampong Rawagedeh het centrum was, van waaruit de bende opereerde. Toen deze kampong werd omsingeld, openden de bendeleden het vuur op de Nederlandse troepen, waarop deze 150 verzetslieden neerlegden en 8 ge vangenen maakten. Van Nederlandse zijde is bij deze actie geen gebruik gemaakt van zwaar der wapens dan lichte mortieren. In de volgende algehele doorzoekingen van het terrein kwam het tot een reeks kleine gevechtsaanrakingen met vijandelijke benden, waarbij deze ver liezen leden, meestal ter grootte van om en nabij de 5 man. Wanneer dergelijke benden bij de nadering der Nederlanders in de kam pongs vluchtten, staakten onze troe pen het vuren, teneinde te voorkomen dat onschuldigen zouden worden ge troffen. VOWEL de Britse als de Amerikaan- se militaire gouverneur in Duits land hebben gister een verklaring af gelegd over het Duitse probleem. Sir Robertson, deelde mee, dat Engeland zal blijven streven naar een viermo- gendhedenovereenkomst ten aanzien van Duitsland, waarbij de eenheid van Duitsland voorop staat. De nieu we fase in de beide Westelijke zones van Duitsland noemde hij „een voor uitgang". Generaal Clay sprak ook over deze fase, Amerika zal nog een poging doen om Duitsland meest urgente probleem op basis van overeenkomst tussen de vier mogendheden op te lossen zei hij, mocht deze laatste poging echter fa len, dan zullen alle mogelijke stap pen worden gedaan om de economie in de Westelijke zones gaande te hou den. Beide uitlatingen zouden er dus op kunnen wijzen, dat de militaire be velhebbers door besprekingen in Duitsland zelf het negatief resultaat van de Londense conferentie zullen trachten weg te werken. In deze rich ting zijn er kort geleden trouwens al suggesties gedaan. Weersverwachting geldig tot hedenavond: Meest zwaar bewolkt met tij delijk regen of motregen. Weer tot matige, aan de kust tijdelijk tot krachtig toenemende wind. tussen West en Noord-West. Wei nig verandering in temneratuur. Heden zon onder 16.31 uur en maan onder 3.08 uur. Woensdag: zon op 8.47 uur. en maan op 14.03 uur. De actie heeft tot resultaat, dat de benden naar de Noordkust zijn ge dreven. TAe hierboven geschetste gebeurte- nissen tonen weer eens heel dui delijk aan, dat Nederland zich terecht op het standpunt stelt en moet blij ven stellen, dat eerst de order „staakt het vuren" naar behoren door de re publikeinen moet worden uitgevoerd alvorens met succes gepraat kan wor den over politieke vraagstukken. Gis ter hebben de Nederlanders dit op de „Renville" nog eens naar voren gebracht en per memorandum het be kende standpunt verdedigd, dat de republikeinen de „zakken" moeten ontruimen in de door de Nederland se troepen bezette gebieden. Djokja's onbekwaamheid begint in tussen ook in het buitenland op te vallen. Het heeft wel lang geduurd, maar uit een artikel in het Engelse blad „Times" blijkt toch, dat men nu eindelijk in Engeland wakker is ge worden. De „Times" zegt namelijk onom wonden, dat zonder tussenkomst van de Verenigde Naties het Djok- jase bewind reeds zou zijn ineen gestort, zowel als gevolg van de door Nederlandse troepen uitgeoe fende druk als door eigen onbe kwaamheid. De republikeinse regering kan thans nog slechts spreken namens een deel der bevolking". Het valt te prijzen van de „Times" dat zij thans de waren toestand wil zien. pER 1 NOVEMBER 1947 waren er rond 38.000 woningen in ons land in aannbouw. Van de 41.000 zwaar beschadigde woningen zullen per 1 Januari 1948 circa 4500 nog niet bewoonbaar zijn. Van de rond 400.000 licht bescha digde woningen zullen per 1 Jan. 1948 vrijwel alle weer bewoond kun nen worden. Verwacht mag worden, dat van de per 1 Nov. in aanbouw zijnde woningen er in het tijdvak van 1 November 1947 tot 1 Jan. 1948 nog circa 2000 woningen gereedkomen. Uit de voorgaande mededelingen van de minister van Wederopbouw in zijn Memorie van Antwoord over zijn begroting aan de Tweede Kamer volgt, dat per 1 Januari 1948 ca. 36000 woningen in aanbouw zullen zijn. Van een aantal grotere bouwblokken staat niet vast, dat zij in 1948 geheel kun nen worden voltooid. Ofschoon niet voorspeld kan wor den in hoever de algemeene econo mische ontwikkeling van ons land het in de komende jaren mogelijk zal maken belangrijke bedragen voor de woningbouw te investeren, kan wor den aangenomen, dat indien het aan tal in de naaste toekomst te bouwen woningen afhankelijk is van de capa citeit van het bouwbedrijf, in 1949 een dusdanige productie zal worden bereikt, dat van een verergering van de woningnood geen sprake meer zal zijn. Met ingang van 1948 zal het niet meer toegestaan zijn na gehouden aanbestedingen wijzigingen in be stek en tekeningen aan te brengen, teneinde zodoende tot aanvaardbare prijzen te geraken. Het ligt in de bedoeling van de mi nister van Wederopbouw om in 1948 de uitvoering van alle bouwwerken, welke niet strikt noodzakelijk zijn, af te wijzen. In zijn M. v. A. geeft de minister toe, dat er inderdaad in Nederland TN DE KOMENDE tien jaren zal de woningproductie moeten opge voerd tot vel- boven de grootste wo ningproductie van voor de oorlog om de achterstand op woninggebied in te halen. Daarvoor zal de fabriekmatige bouw moeten worden gestimuleerd, zet de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting uiteen in zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer. Fabrieken zullen moeten worden opgericht, welke te zamen in staat zijr een productie van 10.000 5 20.000 woningen of woningonderdelen te le veren. XJET „voorlopig Kath. comité van actie", waarover wij gister reeds berichtten, zal in de loop van deze week een manifest publiceren. Te Groningen is om het kampioen schap van Nederland biljart Hoofd klasse 45-2 gespeeld. De hee. Th. de Both, voorzitter van de Groningse Bil jart Vereniging, overhandigt V. Vliet de wisselbaker voor xjjn behaalde kampioenschap. nog een aantal gezinnen is, hetwelk verblijft in kippenhokken, schuren en bunkers. Maar.... daarbij moet men echter wel in aanmerking nemen, dat verschillende van deze kippenhokken bunkers e.d. van zodanige omvang en indeling zijn, dat zij bruikbaar zijn als tijdelijke woning, zegt de minister. De minister en zijn ambtenaren be hoeven echter niet in dergelijke „rui me kippenhokken" te huizen.,.. Minister geeft cijfers QFSCHOON ten volle kan worden be aamd, dat het herstel In West- Zeeuwsch-Vlaanderen sneller voortgang zou moeten vinden Is het voor eeh goed begrip van de werkelijke toe stand wel illustratief aan de hand van enkele cijfers te laten zien wat reeds gedaan is en wat nog noodzakelijk is om ieder gezin aan een woning te hel pen, zo zegt de minister van wederop bouw en volkshuisvesting in zijn me morie van antwoord over de begroting 1948 aan de Kamer. Volgens de gegevens van de jong ste woningtelling waren er op 1 Juni j.I. in W. Zeeuwsch-Vlaanderen 7129 woningen nodig (totale bevolking 24815). Op 1 November jl. waren 11.404 woningen beschikbaar, terwijl 6955 woningen nog niet in gebruik waren. Dit betekent, dat zodra alle wonin gen hersteld en de woningen die nu in aanbouw zijn, gereed gekomen zijn, het woningtekort in West Zeeuwsch- Vlaanderen nog 7129 minus 6955 is 174 woningen bedraagt, hetgeen een tekort is van nog geen 3 procent (de noodwo ningen uiteraard niet meegerekend.) De melkpositie is dermate ongun stig, dat het voorgenomen herstel van het kaasrantsoen voorlopig moet wor den uitgesteld. (Van onze Haagse correspondent). psR IS GEEN REDEN om aan te ne- men, dat de rantsoenen in 1948 verder terug zullen lopen. De mogelijkheid bestaat, dat som mige artikelen in de loop van 1948 bonvrij verkocht kunnen worden, terwijl zuivelproducten, textiel, vlees vet enz. wellicht iets ruimer kunnen worden gedistribueerd. (Van onze Haagse correspondent). TAE VEEVOEDERSITUATIE is Inigs zins verbeterd, daar men gunsti ge aankopen in het buitenland heeft kunnen doen. Hierdoor zullen de vee houders in de z.g. droge gebieden een groter rantsoen veevoeder ontvan gen. Men neemt aan, dat als gevolg van deze minder ongunstige situatie de extra slachtingen tegen het einde van deze winter nog wel zullen mee vallen. R.K. BOND VAN HARMONIE GEZELSCHAPPEN. In de bovenzaal van de Beurs te Breda hield de R.K. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in het Bisdom Breda zijn najaarsvergadering. Voor zitter Titulaer kon wijzen op het stij gende muzikale peil der korpsen, waar toe ook de solistenwedstrijden en de uitwisseling van concerten bijdroegen. Het experiment van de Bondswedstrij den werd geslaagd genoemd. De begro ting 1948 werd goedgekeurd en de con tributie gehandhaafd. Besloten werd tot een jaarlijks concours met verplich te deelname om de twee jaar, nadat een bestuursvoorstel om art. 1 van het competitiereglement ongewijzigd te la ten met geringe meerderheid was ver worpen. In 1948 zullen van bondswege muziekexamens worden Ingevoerd. BIJNA EEN MELLIOEN VOOR DE KLOKKENBERG. Op de jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis te Etten deelde dr. Mol mede, dat het Sanato rium de Klokkenberg zijn actie om de 1 millioc.u geslaagd mag noemen. Door de vele acties is men er bijna in geslaagd deze grote som bij elkaar te brengen. Nog een laatste stoot en het be drag is rond. SERENADE VOOR JHR. DE CASEMBROOT. De burgerij van Oostkapelle in deze gemeente woont de toekomstige Commissaris der Koningin heeft Za terdagavond jhr. mr. de Casembroot gehuldigd met zijn eervolle benoeming. Het fanfarekorps Crescendo bracht hem bij die gelegenheid een serenade. De voorzitter der vereniging, de heer A. Rotte, sprak namens de bevolking, en jhr. mr. de Casembroot antwoordde hem, zich erover te verheugen dat de band tussen Oostkapelle en Westkapel- le is verstevigd als gevolg van de eva cuatie. Hij dankte hartelijk voor het medeleven en nodigde de muzikanten uit iets te komen gebruiken. Op gees tige wijze onderhield hij zich met hen en met het bestuur. Na afloop van dit samenzijn heeft het corps nog enige nummers ten gehore gebracht. AT ET INGANG van 1 Januari zal het tarief van invoerrechten, dat deel uitmaakt van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douane-overeenkomst in werking treden. Tussen de rege ringen zijn besprekingen gevoerd in zake de tijdelijke opschorting van de heffing van enige invoerrechten. Tot de meest belangrijke goederen, waarvoor de heffing van het invoer recht wordt opgeschort, behoren: vee, vlees, zuivel, gedroogd fruit, koffie, meel, plantaardige vette oliën, mar garine en spijsvetten, worst van alle soorten, vleesconserven (andere dan leverpastei), vleesextracten (voor zo ver niet verpakt), sardines en zalm in blik, suiker, deegwaren, kalk en cement, zeep, lucifers, gezaagd hout en triplex, kistplankjes, garens (met uitzondering van zijden en kunstzij- dengarens), kousen en sokken van wol en katoen, zakken van textiel- stoffen, delen van rijwielen en ten slotte enkele werktuigen, zoals stoom machines en gereedschapswerktuigen. Van de goederen, waarvoor de hef fing van het invoerrecht gedeeltelijk wordt opgeschort, mogen hier worden vermeld: thee, azijnzuur, binnen- en buitenbanden (andere dan voor rij wielen), enkele soorten papier, en kele soorten weefsels van wol, ka toen, vlas en jute, voorts schoeisel en glas. Jgoals bekend hief Nederland voor en tijdens de oorlog op de meeste goederen eveneens invoerrechten. Na de bevrijding is deze heffing echter geschorst in verband met de grote noodzaak tot goederen-invoer. Prac- tisch betekent dus de invoering van het gemeenschappelijk tarief voor Ne derland. dat de prijs van de ingevoer de goederen met het volle bedrag van het invoerrecht wordt verhoogd. De prijzen van verschillende con sumptiegoederen zullen daardoor 'n zekere verhoging ondergaan. De om vang hiervan dient men echter niet te overschatten. In de eerste plaats immers worden op tal van goederen, nl. grondstoffen en halffabrikaten geen of slechts zeer lage rechten geheven. Voorzover voor die goederen bovendien België en Luxemburg als leveranciers optreden (en dit is in zeer belangrijke en nog steeds toenemende mate het geval) blijft heffing van invoerrecht ge heel achterwege. Voor alle van deze goederen vervaardigde producten, komt in de prijs dus geen of geen noe menswaardige wijziging. Slechts voor goederen, die voor 'n zeer belangrijk deel uit geïmporteer de onderdelen zijn samengesteld of die geheel gereed uit het buitenland worden ingevoerd, zal de prijsverho ging merkbaar zijn. In het budget van de grote massa der consumenten is de relatieve betekenis van deze goe deren echter niet groot, terwijl bo vendien ook hier nog rekening ge houden moet worden met het feit, dat Belgische en Luxemburgse goe deren niet in prijs verhoogd worden. Onder zeer grote belangstelling van autoriteiten en nabestaanden heeft Zaterdagmiddag H. K. H. Prinses Juliana te Vught een gedenkteken onthuld, opgericht ter nage-d&chtenlt van hen die in het beruchte kamp te Vught al» slachtoffers in de oorlog gevallen zijn. TE begrijpen valt, dat bij de debatten over de oorlogsbegroting gister in de Tweede Kamer begonnen de troepenuitzendingen naar Indonesië aan bod zijn gekomen. Natuurlijk was er erttiek, maar toch kan niet gezegd worden, dat minister Fievez gister een zware dag had. Verschillende sprekers hebben het gehad over de aflossing der troepen en de lange diensttijd in Indonesië, doch of hun opmerkingen de minister zullen nopen tot een wijziging van zijn stand punt is niet aan te nemen, omdat de situatie in Indonesië geen standpunt verandering mogelijk maakt. De heer Tilanus (C.H.) bleek Breda goed gezind te zijn. Hij vroeg name lijk waarom toch ovewogen wordt de „K.M.A." daar weg te balen. Zijn con clusie was: de K.M.A. moet in Breda gehandhaafd blijven! De heer Vorrink (P.v.d.A.) stak een pleidooi af inzake de noodzakelijkheid van regionale samenwerking in het kader der Verenigde Naties. Hij kreeg enige steun van andere zijde. Vorrinks partijgenoot Vermeer liep warm voor de democratisering der weermacht; hij vond dat zo langzamerhand weer een teruggang aanwijsbaar is naar de oude verhoudingen tussen meedere en min dere in het leger. Helemaal niet eens was hij het met de voorlichting, die Welter, Meyer Ranneft en Geretson in de Waalsdorper-kazerne aan de mili tairen geven. Daar moet een eind aan worden gemaakt, vond hij. Speciaal over een betere uitrusting van de luchtmacht sprak de heer Vonk (Pv d.V.) Weer kwam de heer Ruys de Beeren- brouck terug op de wensen die bij de K.V.P. leven ten aanzien van het vrou welijke personeel bij het leger. Hij had „matige bewondering" voor dit perso neel. De heer Ruys de Beerenbrouck brak ook een lans voor salarisverbete ring in het leger, vooral voor de jonge ren. In zijn uitvoerig betoog critiseerde hij ook de z.i. bevoorrechte positie die de dienstweigeraars genieten in de Jeugdgevangenis te Zutphen. Andere KVP-sprekers waren de heren Hooy en Koersen. De eerste sprak er zijn vreugde over uit, dat verschillende grote gebouwen PROV. COMITÉ RIJKSEENHEID OPGERICHT. In een te Goes gehouden bijeen- komst, die geleid werd door de heer Zuidema en waar personen uit ver schillende delen en allerlei groepen vertegenwoordigende aanwezig wa ren, heeft de heer Hemmers van het Nat. comité een korte toelichting ge geven. Daarna besloot men een prov. co mité voor Zeeland op te richten. Er zullen zeven kringen worden ge vormd, die elk drie vertegenwoordi gers voor het provinciaal comité zullen aanwijzen, n.l. Walcheren Z Beveland (Oost en West), N Beve land, Zeeuwsch VI., Tholen en St. Philipsland en Schouwen-Duiveland. DE OPHEFFING VAN DE P.R.A.'s. Behalve te Goes worden ook te Mid delburg en te Zierikzee de politieke re cherche-afdelingen met 1 Jan. a.s op geheven. 1 Ook in die plaatsen zal, wat er nog op dit gebied te doen valt, door de gemeente-politie worden verricht. QVEREENKOMSTIG iTet rapport der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven heeft de Tweede Ka mer gister besloten tot toelating van het nieuw benoemde lid, mr. J. c. M. Sweens uit Dongen. In een volgen de vergadering zal de heer Sweens beedigd worden. (Van onze Haagse correspondent) JJET heeft in Den Haag bevreem- ding gewekt, dat het parlement Oost-Indonesië zich heeft uitgespro ken voor inlijving van Nieuw-Guinea Wel was men er van op de hoogte dat bepaalde groeperingen in Oost- Indonesië gaarne hun gezag zouden willen uitbreiden met deze grote uit gestrektheid, doch het heeft de Ne derlandse autoriteiten verbaasd, dat thans het parlement zich officieel over deze materie heeft uitgelaten. Men beschouwt het echter als on waarschijnlijk, dat Nieuw-Guinea bij Oost-Indonesië zal worden gevoegd. Volgens geruchten zou de verstand houding tussen Oost-Indonesië en Den Haag de laatste weken niet verbe terd zijn. Uit krineen, die nauw contact on derhouden met de regering verne men w(j nog, dat vooral de laatste weken bepaalde groeperingen in O.- Indonesië een zij het voorzich tige flirt zijn begonnen met de republiek Djokja, kennelijk om zich naar beide kanten te dekken. Het zou voorbarig zijn hieruit conclu sies te trekken. Nader vernemen wij nog, dat op in stigatie van dr. van Mook enige tijd geleden een concept-overeenkomst is ontworpen, houdende een juiste rege ling van de betrekkingen tussen Ne derland en Oost-Indonesië. Den Haag heeft hieraan evenwel nog geen goed keuring willen hechten, omdat Beel de betrekkingen tussen Nederland enerzijds en de diverse deelstaten an derzijds zo uniform mogelijk wil re gelen. opdat straks weer geen nieuwe moeilijkheden ontstem in de interim regering van geheel Indonesië. door „oorlog" zullen worden ont ruimd. Hij vroeg de minister verder dringend geen vaders van 4 of 5 kin deren meer naar Indië te zenden als militair. De tweede vroeg belangstel lend naar een vervroegde demobili satie. Enfant terrible was de heer F o k- k e m a. Waarom is de echtgenote van gen. Kruis kapitein bij het V. H.K.? vroeg hij. En waarom geniet zij daarvoor een salaris van f 3000? En waarom krijgen ze nu allebei hogere militaire rantsoenen? En waarom ont vangen ze allebei 25 cent vergoeding per nacht voor het slapen buiten de kazerne? Zijn hier geen motieven aan wezig om de regelen ten aanzien van de huwende ambtenaren van toepas sing te brengen, zo was zijn slotvraag, waarmee hij bedoelde: laat men toch mevr. Kruis ontslag géven. Benieuwd zijn we wat de minister aan dit nieuwsgierige Kamerlid te antwoorden zal hebben. TN antwoord op een desbetreffende vraag heeft de Belgische minister van openbare werken de volgende ge gevens verstrekt over de bouw van de sluis te Terneuzen. Het vraagstuk betreffende de bouw van een grote sluis te Terneuzen en de haven van Gent wordt niet uit het oog verloren. Bedoelde werken, die zich tot buiten ons grensgebied uitstrekken kunnen evenwel slechts uitgevoerd worden in overleg met de Nederlandse regering. Aangezien nog andere vraag stukken, die eveneens de zee- en rivier- vaart betreffen, bij de Nederlandse re gering hangende zijn. heeft de Belgische regering een tijdelijke commissie belast met het opstellen van een regeling van voorrang, uit te voeren in het kader der Nederlands-Belgische betrekkingen. Deze commissie, die op 11 October 1947 werd opgericht en waarin ook de stad Gent vertegenwoordigd is, heeft haar I werkzaamheden nog niet beëindigd. ALS EERSTE onderwerp kwam in de tweede vergadering der win- terzitting van Provinciale Staten de behandeling der nieuwe Statuten voor de N.V. P.Z.E.M. aan de orde Mr. Bouwman (P. v. d. A.) meende, dat men de draagwijdte der wijziging niet kan overzien, omdat men niet weet op welke wij ze een en ander In practijk zal worden gebracht. Hij stelde aan houding tot de volgende zitting voor De heren v. d. Fcltz (C.H.), Met selaar (A.R.), Vercauteren (K.V.P.) en Kodde (S.G.P.) verklaarden zich tegen, evenals mr. v d. Weel, spre kende namens Ged. Staten, die de bezwaren van de voorstellen niet zo ernstig ooordeelde. Het voorstel werd daarop met 25-13 stemmen verworpen. De heer Kodde opende daarop de algemene beschouwingen. Hij wees erop, dat door verschillende le den in de afdelingen over eij bin dend mandaat der Staten-afgevaar- digden in het bestuur der N.V. is ge sproken. Maar op welke wettelijke bepaling kan dit bindend mandaat steunen? Op welke wijze kan het practisch uitgewerkt worden? De heer Meliefste (A.R.) toon de zich namens zijn fractie dankbaar voor de gedane voorstellen. Er zijn nog moeilijkheden, maar spr. ver wacht, dat Ged. Saten in de volgen de zitting met welomschreven voor stellen inzake de oplossing dier moei lijkheden zullen komen. De heer Ste rn e r d i n g (C.H.) deelt niet de op vatting van de eerste spreker, dat hier een vermenging van privaatrech telijke en publiekrechtelijke kwesties plaats vindt. Nu gaat het om de be voegdheden van de bestuurscolleges der P.Z.E.M., de macht der Staten komt in de volgende zitting aan de orde. Spr.'s fractie is principieel te gen een bindend mandaat gekant. Mr. Bouwman (P. v. d. A.)) acht P.Z.E.M. en provincie één geheel te zijn; de N.V.-vorm is alleen maar een kwestie van organisatie. Het gaat er om, hoe groot de invloed der Sta ten zal zijn. Zó eenvoudig ligt de zaak toch niet. aldus opponeerde de heer Stemerding, anders had den de Staten niet zoveel uren moe ten praten over die vorm! Sprekend namens het Gedeputeerd College, releveerde Mr. v. d. W e e 1, de voorgeschiedenis van het voorstel. De statuten dienen alleen te bevatten de rechten en verplichtingen van de N.V. intern en in het rechtsverkeer met anderen. Er zijn noodzakelijk enige elementen in verwerkt, die de schijn hebben van publiekrechtelijke aard te zijn, maar in werkelijkheid zijn zij dat niet. De heer Kodde kan het geen ernst zijn om over „Ged. Staten" en „Prov. Staten" uit de sta tuten weg te laten. Dat zou in strijd zijn met al hetgeen hij in vorige ver gaderingen heeft voorgestaan. Spr. sloot zich aan bij hetgeen de heer Stemerding heeft opgemerkt. De heer Kodde preciseerde daar op zijn mening: hij is van mening, dat overal waar in de statuten de Sta ten genoemd worden zij reeds voor de toekomst gebonden women, ter wijl de machtspositie der Staten in de Zomerzitting nog moet worden omschreven. Na dupliek van mr. v. d. Weel volg de de artikelsgewijze behandeling, waarbij als eerste de heer v. 't W e s t e n d e (K.V.P.) bezwaar aanvoerde omtrent het leveren van apparaten door de P.Z E M. Hij diende een mo tie in, waarin de wens wordt uitge sproken, dat deze verkoop binnen 2 jaar wedt beëlo^gd. Er ontspon zi"h daarop een debat tussen deze spr. en de heer vanOorschot (P. v. d. A.), maar de heer v. d. W e e 1 vroeg zich af, of dit iets met de sta tuten te maken heeft. De motie werd daarop met 18-17 stemmen aangeno men (voor stemde o.a. de gehele K. V.P.-fractie). De heer Schets (K.V.P.) sprak de teleurstelling der KVP-fractie uit over de afwijzing van het verzoek dier fractie om een lid van het per soneel in het bestuur der N.V. P.Z.E. M. Zij wil een stap zetten op de weg naar de bedrijfsdemocratie. Deze nieu we statuten zijn een unieke gelegen heid om deze stap nu te zetten. Spr. wees op de door minister van Maars- seveen aangekondigde wijziging van het Vennootschapsrecht. Het gaat er om de tegenstelling tussen kapitaal en arbeid te overbruggen. De werk nemer is medewerker in het bedrijf. Ook het bedrijfsklimaat zal er gun stiger door worden. Spr. diende een motie in, dat althans één lid van het personeel in het bestuur op te ne men. De heer Stemerding (K.V. P.) vroeg zich af, of bij aanneming van het voorstel geen scheve verhou dingen zullen ontstaan. Dat lid zou een beslissende stem in het bestuur hebben, de directeur echter slechts een adviserende. Daar komen moei lijkheden uit voort! De heer Van O o r s c h o t (P. v. d. A.) bestreed de mening van de vorige spreker. Het productie-apparaat wordt gevormd door kapitaal en arbeid, maar alleen het eerste bestuurt de onderneming. Dit is niet juist, ook de andere pro ductie-factor heeft recht op medezeg genschap. De heer Meliefste (A.R.) wil liever wachten op de wet die aangekondigd is. Principieel is spr. echter niet tegen de motie. De heer Kodde (S.G.P.) acht de zaak niet aan de orde en is tegen de motie De heer Raas (K.V.P.) hoort te veel spreken over personeelsbelan gen, maar dat is niet het onderwerp, dat de personeelsvertegenwordiger bij voorkeur moet behandelen. Spr. wijst op de psychologische gevolgen, die 'n dergelijke vertegenwoordiging op de werknemers kan hebben. De heer v. d. W e e 1 acht de tijd voor opneming niet rijp. Met 19-16 stemmen wordt de motie verworpen. (Vóór stemden de KVP- en de P. v. d. A.-fracties, behalve de heren mr. v. d. Weel en Hamelinck). De statuten werden daarop zon der ingrijpende wijzigingen aanvaard z. h. st. De electrificatie. TAe mededeling van Ged. Staten om trent de mogelijkheid van uitbrei ding van het electricitei snet. De P. Z.E.M. eist te hoge garantiebedragen, aldus de heer Vogelaar (C.H.) Het is volgens spr.'s fractie niet juist, dat velen een zwaar offer moeten brengen, iets te krijgen, waar anderen niets voor te betalen hebben S' r. stelde een motie voor, waarin ter ver sterking van het PZEM-fonds n ver hoging van 1 cent per KWH wordt verzocht. Hij suggereerde zelfs, dnt de Zeeuwen de nun toekomende resti tutie op de kolenkaart in dat fonds zouden moeien sto-ten. Teleurstelling Klonk in de woorden ven de heer M e 1 e f s t (A.R), maar de heer v. 't W e s t e n d e (K. V.P.) had grote waardering voor de mededeling van Ged Staten. Ir' ver- t end met een uitlating van de vorige spr. bezwoer hij het college om toch niet tot bovengrondse leidingen terug te keren. Zij zijn zekere op de duur niet goedkoper dan ondergrondse en het benodigde hout is daarenboven zeer schaar;. De vergadering duurt voort.

de Stem | 1947 | | pagina 1