Minister Drees in Bata via Ronde Tafelconferentie Hun eerste bestorming der republikeinse veste vond reeds weerklank Opdat wij niet vergeten... Jonkman is op weg IN 'T KORT Mr. J. v. d. Mortel overleden Toonaangevende in Januari Nederlandse politici aangezocht Duitse Chr. Democratische Unie in ontbinding HET EGON. TEGHN. INSTITUUT Franse communisten uit sleutelposities Pastoor van Eekelen 40 jaar priester Bij het nieuwe Ave Maria van een niet-KathoBek Musicus VIERDE JAARGANG No. 955 M A A N D A G 22 DECEMBER 1947 Verplichte verzekering tegen werkloosheid 21 Duitse diplomaten op het matje Sociale crisis een groot gevaar. Bisschop van Gent overleden Krachtige wind Nieuwe bruidegom brengt uitkomst IN de nacht van Zalerdag op Zon dag is te Tilburg tengevolge van een hartaandoening op 67-jarige leef tijd overleden het Eerste Kamerlid en oud-burgemeester van Tilburg, mr. J. C. A. M. van den Mortel. De Sovjets dwingen gelijkschakeling door Prinses Juliana onthulde het nationaal gedenkteken te Vught Weer extra vlees... over enige maanden Twee prefecten reeds ontslagen Dr. P. C. de Brouwer geridderd Cholera in Syrië ft Gestoorde bruidsvlucht Eenvoudige feeste lijke herdenking „Een fijnzinnige en opmerkelijke kijk op hedendaagse Mariale composities Uitgave van de „Stichting l)e Stem" Commissie van Toezicht: A. F. J Aernoudts C J v Hooteghem. A E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J J M Mes. Mr H. B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 3 38 per kwar taal, per post f 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 0.26. Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verst Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7 tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 3o) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden. Goes, Westsmgel 75, telefoon 2236. Waarn directeur. P J Alberts, hoofdredacteur: J J H. A. Bruna Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): l 0.10 per m/m voor Reclames (Ing Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60) Incasso wordt berekend. AiTJNISTER DREES is te Batavia aangekomen en minister Jonkman is Zaterdag op weg gegaan, nadat hij verklaard had, dat de ontwik keling in Indonesië het volstrekt noodzakelijk maakt, dat onmiddellijk begonnen wordt met de vorming van de federale verenigde staten van Indonesië. Tezamen met de minister-president zullen zij de veste thans persoonlijk verkennen en bestormen. DIJ DE TWEEDE KAMER wordt binnenkort een ontwerp-werk loosheidswet ingediend. Dit ont werp beoogt de invoering van een verplichte verzekering van werk nemers tegen de geldelijke gevol gen van onvrijwillige werkloos heid door een wachtgeldverzeke ring en een werkloosheidsverzeke ring, te dragen door bedrijfsleven en overheid. pROF. SPELEERS, de Belgische hoogleraar die in de bezettingstijd op verzoek der Duitsers een bezoek bracht aan het massagraf te Katijn en daarover voor de Russen bezwarende rapporten schreef, is door de Krijgs raad te Gent veroordeeld tot 20 jaar buitengewone gevangenisstraf en frcs 250.000 boete. yiER LEIDERS van de Spaanse com munistische partij zijn in Madrid ter dood veroordeeld, zulks in ver band met het plegen van geweldda den en spionnage. Er stoonden nog 19 communisten terecht w.o. 7 vrouwen, ïij werden veroordeeld tot straffen variërend van 4 tot 30 jaar. TN HET BIJZIJN van 17 Nederlandse en Belgische ministers heeft, ter bekrachtiging van de Benelux-douane overeenkomst, en als blijk van dank baarheid voor hetgeen België voor het Nederlandse volk heeft gedaan, in Brussel een uitvoering plaats gehad van „Hoffmann's vertellingen", uitge voerd door de Nederlandse Opera uit Amsterdam. TJoe zij dit laatste willen doen, viel reeds af te leiden uit de radio rede van dr. Beel Het eerste effect er van werd reeds merkbaar in de vorm van „losse flodders" uit het re publikeinse kamp. „Zowel het tijdstip van het uitspre ken van deze verklaring van de hoog ste Nederlandse autoriteit als de in houd en de formulering ervan kunnen r ïuwelijks in overeenstemming worden geacht met de fase, het karakter en de belangrijkheid der huidige onder handelingen noch met de zin voor ver antwoordelijkheid, welke in de huidi ge omstandigheden zou kunnen ver wacht worden" luidt de verklaring van het republikeinse ministerie van voorlichting. Terwijl met nadruk verklaard wordt dat de republiek bereid is te spre ken over de vorming van een fede ratie van souverein en democratisch karakter bij de onderhandelingen op de Renville, is de republikeinse re gering van mening, dat deze activitei ten van de Nederlanders een poging betekenen om de huidige onderhande lingen voorbij te gaan en tegenstrijdig zijn aan de methode van oplossing, waarmede de Nederlandse regering zelf accoord ging". TTeel erg overtuigend klinkt die ver- klaring niet en zij ziet er boven dien uit alsof de deur voor verdere gedachtenwisseling niet gesloten wordt De gebeurtenissen van de komende dagen zullen het moeten uitwijzen. Dr. van Mook schijnt er niet veel ver trouwen in te hebben, want bij de sluiting van de conferentie van West- Java heeft hij een rede gehouden, waarin hij o.m. zei, dat het vanzelf- TAE SCHOENINDUSTRIE heeft blijkens het Statistisch Bulle tin een na-oorlogs record gesla gen. In de maand October bedroeg de productie nl. 1.047.000 paar le deren schoenen en 1,797.000 paar pantoffels, rubber en bonvrij schoeisel. De cijfers zijn de hoog ste sedert de bevrijding. tpASS meldt uit Sofia, dat de poli tieke partijen aangesloten bij het Bulgaarse „Vaderlands front" hebben besloten één enkele politieke organi satie te. stichten. gIJ PRAAG is een vliegtuig, dat poogde te landen, verongelukt. Het vervoerde naar men aanneemt „belangrijke passagiers". CTE MAASTRICHT zal Woensdag de dan geheel herstelde St. Servaas' brug worden geopend. DIJ BORGHAREN (L.) zijn vermoe deljjk drie personen in de Maas verdronken. In Maastricht worden te. gelijkertijd drie personen vermist, die van huis gingen om te gaan vissen. Drie fietsen werden aan de oever ge vonden. TN MOSKOU is de politie een actie begonnen tegen de zwarte handel. fpE RAIGACH (India) is in een mos kee een bom ontplofd. Er waren twee doden en 7 zwaargewonden ATINISTER BIDAULT is niet tegen een driemogendheden-verbond. zo verklaarde hij. De geallieerde bestuurs raad voor Duitsland zal wel bliiven bestaan, maar veel zal hij niet kunnen uitrichten, voegde hij er aan toe. rPE NEURENBERG is Zaterdag het „proces van de Wilhelmstrasze" begonnen, zoals de berechting van een en twintig voormalige Duitse diplo maten op grond van oorlogsmisdaden, misdaden tegen de mensheid en deel neming aan de voorbereiding en or- ganisering van een aanvalsoorlog wordt aangeduid. Onder de beschuldigden bevinden zich Ernst van Weiszaecker, de voormalige Duitse ambassadeur bij het Vaticaan; Adolf Steengracht von Moyland, de voornaamste medewer ker van Von Ribbentrop; Wilhelm Keppler, economisch raadsman van Hitier; Wilhelm Bohle, chef van de organisatie van „Duitsers in de vreem de"; dr. Lammers, chef van de rijks kanselarij; dr. Dietrich, perschef van het derde rijk. Allen verklaarden dat zij zich onschuldig gevoelen. Dat zal moeten olijken. Eerste Kamerlid en oud burgemeester van Tilburg sprekend is, dat onder deze omstan digheden van terreur en intimidatie, besprekingen met de republiek op po litiek en economisch terrein moeilijk vruchtbare resultaten kunnen opleve ren, „hoe gaarne wij ook de hulp van de commissie van goede diensten heb ben aanvaard. Dr. v. Mook herhaal de, dat het tevens vanzelf sprak, dat de Nederlandse regering nadrukkelijk heeft verklaard, dat zij het terug trekken van haar troepen niet in over weging kan nemen zolang de huidige toestand niet grondig verandert en zolang de taak van de troepen naar het oordeel van de Ne derlandse regering en van de betrok ken bevolking niet kan worden over gedragen aan 'n goed gedisciplineerde en niet politieke politie. In zijn rede terugkomend op de con ferentie van West-Java zeide dr. van Mook, tenslotte dat de toetreding de zer conferentie tot de federatieve krin<* betekent, dat deze groot genoeg zal zijn geworden om een voorloper van de'federale regering zelf te organise ren". (Van onze Haagse correspondent). JAN VOORZIENE omstandigheden voor behouden zal de Ronde Tafel Con ferentie tussen Nederland, Suriname en Curacao op Woensdag 21 Jan. te Den Haag worden geopend. Het voor zitterschap zal worden bekleed door de minister van Overzeese Gebieds delen, Jonkman. Romme zal optreden als waarnemend president. Nader vernemen wij nog dat over enkele dagen een K. B. tegemoet kan worden gezien waarin de namen van de gedelegeerden bekend zullen wor den gemaakt. De Nederlandse delega tie zal bestaan uit 11 personen waar van drie R.K., drie P. v. d. A„ twee C.H. twee A.R. en één P. v. d. V. Om deel uit te maken van de Ne derlandse delegatie zijn aangezocht: Nieuwe encycliek van Z. H. de Paus pADIO VATICAAN meldt, dat Z.H. de Paus in een nieuwe encycliek zijn grote bezorgdheid heeft uitgespro ken over de haat en de gevaarlijke sociale onrust in de wereld. Hij roept op tot eenheid en gebed. „De vrede, waarnaar wij na de lange en bloedi ge oorlog zo vurig verlangen, is nog niet /erzekerd. Voor vele lan den is de toekomst nog onzeker. On der de bevolking van vele landen heerst bittere haat en een gevaarlijke onrust en het is dringend noodzake lijk, dat aan dit kwaad een einde komt Terwijl aan de ene kant ver scheidene door de oorlog uitgeputte staten hun economische problemen niet kunnen oplossen, wordt aan de andere kant de nood der arbeiders vergroot en met sluwe berekening ge bruikt. De sociale crisis houdt op het ogenblik zo'n groot gevaar in. ook voor de toekomst, dat het algemeen belang boven het individuele moet worden gesteld. De oorzaak vÉn alle kwaad, dat de laatste tijd over ons gekomen is. is dat men zich van het geloof in Christus heeft afgekeerd aldus de encycliek. MG«- COPPIETERS, Bisschop van Gent, is Zaterdagmorgen op 73-ja- rige leeftijd te Gent overleden. Mgr. Loppieters was commandeur in de Leopoldsorde en erekanunnik van Haarlem. Hij was n autoriteit op het geb'ed van de exegese en Oosterse talen. In 1946 heeft hij zijn vijftig jarig priesterjubileum gevierd. hedXSondTaChtinfr ge,diK t0t Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Krach- if». aan de 'tus' 'Udelijke storm achtige wind. Aanvankelijk nog iets zachter. Later weer iets kou der. Zon onder 16.30 uur. Maan on der 1.52 uur. Dinsdag: Zon op 8.47 Uur. Maan op 13.46 uur. ETET 21-jarige Italiaanse meisje Ma- ria Formicola verkeerde wel in een heel onpleizierige toestand, toen zij enige dagen geleden te New-York aankwam. Haar aanstaande echtge noot, een gedemobiliseerde soldaat, bleek te zijn overleden en de Ame rikaanse autoriteiten waren van me ning, dat er geen reden meer bestond om Maria in de V. S. toe te laten. Een jonge New-Yorkse muziekleraar, Al- fidi geheten, die Maria's foto in de krant zag. schijnt nu uitkomst te bren gen. Hij heeft Maria een huwelijks aanzoek gedaan en zij heeft vlug van aannemen het aanvaard. Al fidi is er reeds in geslaagd haar de verlovingsring aan de inger te schui ven. doch Maria's bevrijding uit het immigratiestation Ellis Island kan hij nog niet bewerkstelligen. TAE KONINGIN deed als slot van haar rit door Amsterdam-Zuid Za terdag een onofficieel bezoek aan Am sterdam's Luchthaven Schiphol. Een grote mand met diverse soor ten fruit en bloemen werd aangebo den als gesch°nk van de iongens over zee aan H. M. de Koningin. JJET PLAN-MARSHALL zal op 7 Jnmarj ee: het Huis van Af- "evarrUUjdef, en Senaat worden be handeld. prof. C. Romme, prof. J. v. d. Brink en dr. W. de Kort (KVP), prof. J. Lo- gemann, prof. R. Kranenburg, Ir. J. Albarda (P. v. d. A.), Prof. W. de Gaay-Fortman, J. Meyerink (A.R.), prof. J. d. Zwaan, H. Tilanus (CH), D. Stikker (P. v. d. V.). Mr. Th. Both zal optreden als se cretaris van de Rode Tafel Confe rentie. Zowel de Nederlandse als de Surinaamse en Curagaose delegaties zullen versterkt worden met specia listen van de diverse departementen, die als adviseurs zullen dienen. Mr. van de Mortel werd 19 Juli 1880 te Tilburg geboren als zoon van notaris van de Mortel Verheyen van Estvelt. Hij studeerde te Katwijk op het R.K. gymnasium en daarna aan de rijksuni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1903 promoveerde tot meester in de rechten Korte tijd oefende hij in zijn geboortestad de rechtspraakpractijk uit om in 1905 te worden benoemd tot griffier van het kantongerecht te Til burg. In 1919 droeg minister Aalberse hem het voorzitterschap op van de Raad van Arbeid, welk ambt hij tot de opheffing in 1933 bekleedde. In 1911 werd mr. van de Mortel gekozen tot lid van de gemeenteraad van Tilburg. In 1919 volgde zijn benoeming tot wethou der Als zodanig kwamen verschillende portefeuilles onder zijn beheer. Op 15 Januari 1940 werd hij benoemd als op volger van mr. dr. F. Vonk de Both tot burgemeester van Tilburg. In de Prov. Staten van Noordbrabant nam mr. van de Mortel zitting in 1916. In deze kwaliteit werden hem talloze functies toevertrouwd, o.m. die van het commissariaat van de Prov Noord Bra bantse Electriciteits Maatschappij. Einde 1939 volgde hij jhr. mr. A. Sasse van Ysselt na diens overlijden op als lid der Staten-Generaal. In ver schillende stichtingen en instellingen had mr. van den Mortel zitting. De overledene was ridder in de Orde van de H. Gregorius en ridder in de Orde van Oranje-Nassau en van de Nederlandse Leeuri De plechtige uit vaart vindt plaats Woensdag a.s. om 10.30 uur in de parochekerk van de Ko ningshoeven. „Dit gedenkteken vormt de vervul ling van een sinds de bevrijding van ons vaderland gekoesterde wens", aldus Jhr Mr. F. van Rijckevorsel, burge meester van Vught in zijn rede. Met dankbaarheid hebben de gemeente Vught en haar burgerij het gedenk teken aanvaard en wij zullen deze plek naar uiterst vermogen beschermen, waardig en eenvoudig. Den vaderland getrouwe tot in den dood, zoals gebei teld staat in dit monument. l^ET velen stonden wij geschaard rond het gedenkteken, waarin de 308 namen vereeuwigd staan der Ne derlandse martelaren. De namen der Belgen zullen nog worden aangebracht. Na de korte rede, uitgesproken door Jhr. Mr F. van Rijckevorsel, was het ogenblik aangebroken dat Prinses Ju liana het monument zou onthullen, hier geassisteerd door de naaste fami lieleden van twee zwaar getroffen ge zinnen n.l. twee zoons van de familie de Koning uit Heeze en twee dochters van de familie van Es uit Kaatsheuvel. Prinses Juliana spreekt PEN triestige regen zeefde de middag en een diepe stilte hing tussen de bomen. Kalm. ontroerend en verkwik kend waren daartussen de woorden van Hare Koninklijke Hoogheid: „Wij gedenken op deze dag, op deze gewijde plek in het kamp Vuglit, hen, die de dood vonden, hen in het bijzon der, die bij het naderen der bevrijders op deze plaats het leven lieten. Dit gedenkteken is als een symbool voor ons en de geslachten, die na ons ko men. Zij waren de pioniers. Zij wezen ons de weg, die nóg als een lichtend spoor voor ons ligt. Hun levens werden afgesneden, opdat onze zielen zouden leven. Zij eindigden als overwinnaars over de macht van de boze. Zij gaven ons het land met zijn vele mogelijk heden. Aan ons de plicht deze te ver wezenlijken in hun geest". Kransen TAAN werden de vele namen onthuld, in relief gebeiteld op dit Enville- stenen monument. Wij stonden met de anderen in pieus herdenken, terwijl de Militaire Kapel het Volkslied speelde. Prinses Juilana legde de eerste krans en eerde hiermede alle gevallenen op TAE VOORZITTER van de Christelijk democr. Unie in Duitsland, Ja kob Kaiser, is evenals de vice-voor- zitter van deze partij, Ernest Lemmer op last van het militaire Sovjet-be stuur uit zijn functie ontzet, aange zien de politiek van de C.D.U. in de Sovjet-zone niet in overeenstemming is met de wensen van de Sovjets. In het bijzonder maken deze bezwaar te gen de weigering der C.D.U. het door de communisten geïnspireerde „volks congres" te steunen. Een verbindingsofficier van het Sov jet-hoofdkwartier te Berlijn heeft Kai ser aangezegd, dat hij en Lemmer voor lopig van alle politieke functies zijn ontheven en dat hun voorlopige op volgers Hickman en Lobedanz zijn. Ook Wilhelm Gries, de hoofdredac teur van het partijblad der Christe lijke democraten „Neue Zeit" is afge zet. Karl Brammer en zeven andere redacteuren hebben daarop hun ont slag ingediend. Tijdelijk opvolger van Gries zal zijn professor Hugo Hickmann, voor zitter van de C.D.U in Saksen. Als tweede voorzitter wordt door de Sovjet-auto riteiten Lobedanz uit Mecklenburg beschouwd. De correspondent van A.N.P. voegt hieraan toe, dat „in partijkringen wordt verklaard, dat de CDU. zich practisch in volle ontbinding bevindt." Ook daar schrijdt het proces der ge lijkschakeling dus voort. Nu het niet goedsehikt ging, kwaadschikts Omtrent de reacties op deze gebeur tenissen kwam althans spoedig enig nieuws door, dat die in die richting ÏTOEWEL thans de grootste aanvoer van'slachtvee voorbij is, waardoor ook aan onze extra vleesrantsoenen ongeveer een einde is gekomen, ziet het er naar uit, dat we op het einde van deze winter wederom een korte periode zullen krijgen van grotere aan voer van rundvee. In het najaar waren vele rundvee houders door de slechte veevoederpo sitie gedwongen meer runderen naar de markt te brengen. In vakkringen schat men dat deze extra uitstoot on geveer 50.000 runderen bedroeg Over enkele maanden mag men dus weer op extra vleesrantsoenen rekenen, ten zij de veevoederpositie plotseling sterkt verbetert en daarop rekent men niet. TN ITALIË is Zaterdagmorgen een JL staking seprnelnmeerd ondpr het nersnneel van de levensmiddelen-in dustrie. tengevolge van het mislukken vah besnrekineen nver °en nieuw na- ♦inrtonl ai-hoiA<-„nr>tract Men vreest driehonderdduizend zal oplopen. wijst. Hoezeer de Sovjet-publiciteits- organen zich ook beijveren de terzij destelling als een interne partij-aan gelegenheid voor te stellen, in overeen stemming met de wil van de partij, belieft niemand zulks te geloven. Te minder omdat onmiddellijk begonnen is met de propaganda voor 'n nauw samengaan met de socialistische een heidspartij en voor een volkscongres. De laatste democratische camouflering van de in de Oostelijke zonen heersen de partij-dictatuur is daarmede opge heven. 1 Maart in werking ■Maar wij vernamen zal het Zeeuwse E.T.M. pas 1 Maart 1948 zijn werk kunnen beginnen, daar de onlangs be noemde directeur, de heer Wittebol uit Groningen zich niet eerder ter be schikking kan stellen. Voorts deelde men ons mede, dat het bestuur van het E.T.I., behalve de directeur bestaan zal uit negen leden, waarvan de Commissaris der Konin gin ambtshalve voorzitter is, de he ren Alb. Lockefeer en A. Schout zul len mede het Prov. Bestuur vertegen woordigen, en eerstgenoemde zetelt ook in het dagelijks bestuur. Voorts zal de Kamer van Koophan del drie vertegenwoordigers moeten aanwijzen, de Stichting van de Land bouw één, de afd. Zeeland der ver eniging van Nederlandse gemeenten eén en het negende lid wordt de direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg. Ook is reeds eerder bepaald, dat de alg. secretaris der K. v. K., de heer A S. de Jonge als secretaris van het Eti zal fungeren. TAE FRANSE Nationale Vergade ring heeft het eertse artikel van een wet goedgekeurd, welke beoogt communistische afgevaardigden het voorzitterschap van parlementaire commissie te ontnemen evenals het vice-presidentschap. Het artikel vormt een amendement op 't huishoudelijk reglement van de Assemblée. Het is aangenomen met 385 stemmen vóór en 183 (van de com munisten) tegen. Volgens het nieuwe artikel moeten vice-presidenten en voorzitters van parlementaire com missies voortaan aanvaard zijn door de meerderheid van de Assemblée, terwijl ze tot dusver naar gelang van de sterkte der fracties werden aange wezen. Onder de oude regeling is de com munistische afgevaardigde Jacques Duclos eerste vice-president van de Assemblée geworden. Volgens de grond wet zou Duclos tijdelijk hoofd der re gering worden, indien tussen een ont binding van het parlement en de nieu we verkiezingen de voorzitter van de Assemblee de taak van tijdelijk rege- t ingshoofd niet zou kunnen vervullen Tegelijkertijd is men begonnen met de discrete verwijdering van commu nisten uit sleutelposities in het be stuursapparaat. gelijk .lijkt uit de ko lommen van de staatscourant. Twee communistische prefecten hebben hun ontslag gekregen. De communistische directeur van de genationaliseerde ko lenmijnen heeft vorige maand zijn ontslag genomen en zijn opvolger, eveneens een communist, is thans ver wijderd na veroordeeld te zijn wegens handtastelijkheden jegens „een mijn werker, die bezwaren had tegen de jongste staking" Ook de communisti sche burgemeesters van een aantal ge meenten binnen Parijs wil men ont slaan. Een reeks uitzendingen, die als „zuivere pro-Sovjetpropaganda" be schouwd worden zijn uit de program ma's der Franse radio geschrapt. QISTEREN is dr. P. C. de Brouwei te Hilvarenbeek bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest op grootse wijze gehuldigd. Minister Gielen deelde daarbij mee, dat de jubilaris benoemd is tot ridder in de Ode van de Neder landse Leeuw. Reeds 7 personen gestorven JN HET DORP MUHAJO (Syrië) zijn zeven personen aan cholera ge storven, een twintigtal nieuwe geval len heeft zich voorgedaan, zo meldt hierover net eerste regeringscommuni- qué De Syrische regering heeft inen ting verplicht gesteld en heeft een crediet van een millioen Syrische oon eten gevraagd om een cho1 ^a-epid iie te b-ririid-m Zuid <v-rië tot ge. vaarlijke zone verklaard worden. rjiE ELKTON (V.S.) dreigt een hevige brand de gehele binnen stad te vernietigen. Twee hotels, een theater en verschillende huizen zijn geheel vernield. jy/TINISTER MANSOLT, zal op 23 December te Londen de Neder landse geschenkenzending van 500 vaarzen officieel aan de Engelse re gering aanbieden. gTALIN vierde Zondag zijn 68ste ver jaardag. Tegelijk met Stalins ver jaardag werden in de gehele Sovjet- Unie gemeenteraadsverkiezingen ge houden, waarvoor ook Stalin candi daat is. Het waren de eerste, die sinds 1939 werden gehouden. iJiE RASTAT begint op 15 Januari het proces egen Hermann Roech ling, voormalig voorzitter van de ver eniging van ijzer- en staalindustriëlen Hij zal worden berecht door een in ternationaal gerechtshof, bestaand» uit Franse, Bp'rrische. Nederlandse, Lu xemburgse en Poolse rechters. deze plaats. Kransen werden voorts gelegd door de Commissaris der Ko ningin de burgemeester van Vught en het Comité „Kamp Vught", de depu tatie der Belgische Vereniging van Ex- Politieke gevangenen. „Nooit werd vergeefs geleden" werd ingezet door de Vughtse Gemengde Koren en de woorden van dit lied, dat geschreven werd door een onbekend gebleven gevangene zijn een Kalmeren de weldaad in de grenzeloze stilte. En begeleid door de ontroerende muziek van Beethoven trokken in een lange rij nabestaanden en genodigden langs net gedenkteken en legden bloemen en kransen van verering en piëteit. Zaterdagmiddag om half drie maak tc- eer. toestel van een luchttaxi-onder neming uit New Castle on Tyiie een landing op het voormalige vliegveld Vlissingen. Het toestel (gemerkt G- AHTD van het type „Proctor") was in Keulen gestart met bestemming Lympne (Oost-Engeland), doch door de ongunstige weersomstandigheden, tot- een noodlanding gedwongen. Deze landing verliep goed, doch bij het uit rollen kwam het toestel in een grep pel terecht, tengevolge waarvan do propeller en het landingsgestel licht beschadigd werden. De inzittenden, de Britse piloot Capt. Villa en Fraulein Daburge (die op weg was naar Enge land om daar in het huwelijk te tre den kwamen er ongedeerd af. Angelus-klokje aange boden r* EHEEL in overeenstemming met de eenvoud van de jubilerende paro chieherder was de feestelijke herden king van het 40-jarig priesterfeest van pastoor van Eekelen van de parochie van O.L. Vr. van Lourdes te Bergen op Zoom. 1^lokslag half elf werd de jubilaris het kerkgebouw binnengeleid, voor afgegaan door een stoet van bruidjes, die een haag van palmtakken vormden en het feestcomité. De plechtige Hoog mis werd door pastoor van Eekelen ge celebreerd, geassisteerd door zijn neef als diaken en kapelaan de Jong als sub-diaken, terwijl zijn broer, de pas toor van Rijen, als presbyter-assistens mede de H. Mis opdroeg. Pastoor Oomen. eeu_ jeugdvriend van de jubilaris, hfèld de fèestpredicatie onder de titel: „Glorie aan God in de hoge en vrede op aarde aan de mensen van goede wil". Met deze intentie had pastoor van Eekelen ook zijn eerste H. Mis in de St. Albertuskerk te Etten opgedragen. Spr. memoreerde de ver diensten van de jubilaris èn als paro chieherder èn als bouwpastoor, die het moeilijke werk door het ontijdig over lijden van pastoor de Meulemeester ge stagneerd, met zoveel succes voortzette en tot een goed einde bracht. Van de 40 jaar die pastoor van Eeke len als priester achter de rug heeft, heeft hij 26 jaar de parochie 't Fort als pastoor geleid en een vrijwel on verbreekbare band gesmeed tussen pa rochieherder en parochianen. Na afloop van de H. Mis had in het parochiehuis een korte plechtigheid plaats, die door het zangkoor werd ge opend met een toepasselijk welkomst lied. Behalve talrijke parochianen en naaste familieleden merkten we op burgemeester en wethouders van Ber gen op Zoom, en tal van geestelijken. Het geschenk Dhr. C. Quick, voorzitter van het feest comité, feliciteerde de sympathieke pastoor namens de parochie en bood een Angelusklokje aan, waarin de zeer toepasselijke snreuk gegraveerd werd: „Aan Gabriël ben ik gewijd, In dees veertigjarig priestertijd." Nog kon dhr. Quick mededelen, dat dank zij de spontane bijdragen van vrijwel alle parochianen er nog vol doende gelden waren overgebleven om het hek rond de doopkapel volgens het bekende ontwerp aan te brengen. Dan sprak pastoor van Eekelen zijn dankwoord. Eenvoudig, oprecht, vol dankbaarheid en liefde voor zijn paro chianen. De burgemeester ir. H. Witte felici teerde namens de gemeente de pastoor en opende daarmee de lange rij van hen, die meenden de jubilaris persoon lijk te moeten gelukwensen. Met woord en daad, ook op, godsdien stig gebied, heeft de gehele parochie dit jubileum herdacht. ^aar aanleiding van de eerste uit voering van Jan Kuilers vleistem mig Ave Maria, door het R.K. Da meskoor „Animato", hebben wij eens een bezoek gebracht aan de Muzen tempel van deze componist. Wij trof fen hem aan hoe kon het haast anders voor zijn piano; maar on middellijk was de Heer Kuiler bereid een ander thema aan te slaan. Hoe kwam U op de gedachte een Ave Maria te schrijven? Vraagt U mij liever, waarom ik dit Ave Maria heb geschreven, want het is met de figuur; Maria, als met de Persoon van Onze Heer Jezus, daar kan men als gelovige mens en zeker als gelovig kunstenaar niet zo maar tegenover staan als tegenover welk ander object ook vooi een composi tie. Deze beide Personen vragen niet slechts je hoofd of je hart, maar ze eisen je helemaal op, zonder voorbe houd. Enige tijd geleden, kreeg ik inzage van een bundel kerkelijke composi ties van verschillende hedendaagse Katholieke Nederlandse Kerk-compo- nisten. Hieronder waren verschillende toon zettingen van het Ave Maria. Wat mij echter het meest opviel en mij als niet-Katholiek zelfs pijnlijk ver wonderde was, dat vele Ave Maria's welke deze bundel bevatte, zo weinig melodieus en innig van karakter wa ren. Juist de schoonheid, de beminne lijkheid en de wondere begenadiging van Maria moet m.i. met zich mee- brergen, dat de componist, die zich geroepen voelt een tekst te toonzet ten, waarin de uitzonderlijke verho ging van Maria tot naaste medewerk ster bij onze Verlossing wordt beleden zijn gehele muzikale gevoel zal laten spieken Nu moet ik U eerlijk zeggen, Ik miste, enkele uitzonderingen daar ge laten, de warmte, dat fijne gevoel, die ove:gave, welke hun uiting en be vrijding zouden moeten vinden in een liefdevolle melodieuze muziek. Ik wil niet ontkennen, dat sommige A- ve Maria's soms knappe staaltjes wa ren van geslaagd hersenwerk en van een bewonderenswaardige vaktechni sch» bekwaamhe'd getuigden; maar ze zóngen niet, de me'.odie, die gave vrucht van elke pu;e ontroering in een musicus ontbrak Ik kreeg vaak de indruk dat het „gevraagde" bij dragen waren. Welnu uit dit gemis ontstond in mij het verlangen om eens iets te zingen ter ere van de fi guur; Maria en zo kwam ik er toe, dit Ave Maria te schrijven, hoewel ik natuurlijk niet wil beweren, dat ik het ideaal zelfs maar heb bena- de d Waarom schieef U dit Ave Maria in a Capelle stijl en niet zoals thans veelal geschied: voor een zangstem met O- gelhegeleiding? Om de p=nvouJige reden dat ik dat in dit geval n'>' :o'n g q combinatie vond. De menselijke stem is het meest zuivere en gevoelige in strument, dat ooit heeft bestaan. Zij is de grondslag van de verdere ont wikkeling der toonkunst en bovendien het instrument waar de Katholieke Kerk zich bij haar eredienst bij voor keur van bedient. Immers de autoch tone Kerkzang: het Gregoriaans, is zuiver uitgevoerd volstrekt zonder or gelbegeleiding. Daarom koos ik, juist vanwege het bijzondere onderwerp, deze schrijfwijze. j£unt U ons ook iets vertellen over de opbouw van het door U ge schreven Ave Maria? Die vraag doet me denken aan een tandarts. Deze lieden hebben ook al tijd achter vriendelijke handen een pincet of zo iets geborgen, waarmee ze precies het gevoeligste puntje we ten te raken. Maar er wordt in Uw kerk toch ook geleerd, dat je kwaad met goed moet vergelden? Dan voor uit maar! De opzet van mijn Ave Maria 1s als vo'.gt: Ik trachtte een melodieus geheel te bereiken, waaruit de liefde spreekt voor de figuur; Maria. Van het begin tot aan het „tui Jezus" schreef ik alles in één zin en wel met opzet; want dit gedeelte van het Weesgegroet, dat geheel bestaat uit bijbelteksten is een episch gedicht ter verheerlijking van Maria's groot heid en vormt een geheel. Bij het „tui Jezus" heb ik de melo die doen stijgen en de harmonie door het aanbrengen van een alteratie een glanzender kleur gegeven, hier door heb ik uiteindelijk de centrale figuur. Jezus, in het volle licht ge steld. Het tweede deel, „Sancta Maria" be gint vroom en zacht vloeiend om e- ven in donkere tonen over te gaan bij het nobis peccatoribus, waarna de compositie overgaat in een zeer rustig gedragen, bijna zwevend „A- men". Het is een berustend afwach ten. Iedere pathetiek bij dit mooie en fijne gebed scheen mij misplaatst. Het bescheiden maar nadrukkelijk kucnen van de wachtende leerlingen voor de deur, deed ons terugdenken aan de beperkte omvang, die ons ei gen geduld had in vroeger dagen. En ons herinnerend wat we toen van an deren dachten, verlieten we met spoed onze vriendelijke en kunstzinnige gastheer. Moge de Sterre der Zee hem vol doen worden van haar Licht. HENRI VAN HILINAVEEN DE VERGADERING DER Z.L.M. In de vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Goes werd nog meegedeeld, dat een tuinbouwcom- missie is ingesteld, terwijl in het dage lijks bestuur speciaal voor de tuinbouw belangen de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge en J. Warners te Dom burg zijn opgenomen. Tot hoofdbe stuurslid is benoemd de heer J L J van de Berge te Tholen Het dagelijks bestuurslid P J. J Dekker is benoemd tct hoofdbestuurslid van de Stichting van de Landbouw.

de Stem | 1947 | | pagina 1