Laatste beroep op In Duit is 17 milliard voor Europa geallieerde bestuursraad wordt actief Prov. Staten van Zeeland Australië blijft VIERDE JAARGANG No. 954 ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 J Minister-president Beel kondigde spoe- dige vorming van federale verenigde J staten van Indonesië aan - Republiek moet spoedig beslissen Min. Mansholt mag geen secretaris hebben Truman vraagt het Congres in een boodschap om goedkeuring van het Marshall-plan W oningtextielpunten? Dr. de Brouwer Geheim Kamerheer DRPC de brouwer, die gister in intieme kring zijn gouden pries terre^st heeft gevierd, is bij die gele- eenheid benoemd tot Geheim Kamer- ,a?- j de Paus- M&f- Mut- j "Souden doctor" ging en, deelde hem de hoge on- Wisselende bewolking Suikerbon-puzzle Het begon met een bruiloftsmaal Nijdige en kribbelige sfeer in Lissabon iT \:»y* Suikercampagne valt tegen Toeslagen in het bakkersbedrijf Reacties op bisschoppelijke brief Moderne Koepenick liegt zich rjjk „Ex-nazis" wilden vergaderen MEL INGANG van 12 Januari a.s. Een kijkje in de afdelingsverslagen MARKTEN Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts C J v Hooteghem: A. E. Langenhorst: Mr. Dr A J J M Mes. Mr H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bü vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal. per post t 4 25. per week (uitsluitend bü niet postbestelling) t 0 26 Losse exemplaren 6 cent Postrekenmg 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstre Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau; Oostburg. Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Waarn directeur: P J Alberts, hoofdredacteur- J J H A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage). I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. S 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. rVEE ZEER BELANGRIJKE feiten zijn gister uit Batavia gekabeld. Het eerste is een radiorede die minister-president Beel voor radio-Sumatra heeft uitgesproken en die een laatste beroep op de republiek Indonesia bevatte. Tet tweede is een motie, die met 140 stemmen vóór, nul tegen en 7 onthoudingen in de conferentie van West-Java is aan genomen en die vaststelt, dat op een volgende West-Java-confe- refitie een voorlopige regering voor West-Java moet worden ingesteld, gebaseerd op de status van negara. Ibaar het land, waar hij in de Staten- Generaal mocht vertoeven, te besmeu ren, door Nederland te betichten van overtreding van de order „staakt het *fff I1W vuren" en van toepassing der oude •f j koloniale tactiek van verdeel en heers. Hij verlangde, dat het door de Com- tjister hebben wij het nog gehad miSsie van goede dienst ontworpen over de te verwachten spoedige plan tot uitvoering van de order „staakt vorming van een federale interim- het vuren" onmiddellijk door Neder- regering voor Indonesië en over het besluit dat o.i. op de West-Java-con- ferentie zou vallen. De feiten steUen ons thans in het gelijk. Immers minister-president Beel heeft in zijn radio-rede aangekondigd dat de vorming van de federale ver enigde staten van Indonesië zeer s p o e d i g zal plaats vinden. De minister-president sprak in dit verband zijn grote vertrouwen uit in het door Djokja zo verguisde „Komi- té Indonesia Serikat" de grote be weging van goedwillende, Indonesiërs, die afkering zijn van de Djokjase ter reurmethoden en die met de Neder landers hartelijk willen samenwerken. De Nederlandse regering vertrouwt zei de minister-president o.m., dat ook de republiek Djokja thans daad werkelijk het bewijs zal willen leve ren bereid te zijn met ons tezamen de voorgenomen staatkundige op bouw mede te voltooien. Nederland wenst, dat ook de republiek de haar toekomende plaats in het nieuwe staats bestel zal innemen, omdat te grote en te vitale belangen voor de volkeren van Indonesië en Nederland en uit eindelijk voor de gehele wereld op spel staan en verdere vertraging niet verantwoord is. Het zal ten zeerste zijn te betreu ren, indien dit appèl, dit laatste ap pèl niet wordt verstaan. Ik kan hier aan moeilijk twijfelen zo ging hij verder tenzij onverantwoordelij ke elementen de boventoon zouden voeren, doch dan moet ik als mijn overtuiging uitspreken, dat het de hoogste tijd is, dat deze elementen I land zou worden aanvaard (zoals men zich wellicht herinneren za! is de re publiek met dit plani.accoord gegaan, terwijl van Nederlandse zijde een te genvoorstel is gedaan, dat nog bestu deerd wordt). Op voorstel van de Nederlandse ge delegeerde Snouck Hurgronje, die ge steund werd door Belgische en Ame rikaanse afgevaardigden, besloot de Raad de debatten over bet Indonesi- Tweede Kamer ILTINSTER MANSHOLT heeft de wijste partij gekozen door de post van f 12.000 die hij op zijn begroting had uitgetrokken voor zijn politiek- secretaris terug te nemen. Prof. Rom- me en enkele ^ndere Kamerleden had den hem gister over deze secreta ris geattaqueerd. Een amendement was in het vooruitzicht gesteld door prof. Romme. Daar de minister nu zijn visie wijzigde, trok prof. Romme zijn amendement in. De begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning werd daarna z.h.st. goedgekeurd. Op vragen van de heer van Sleen (P. v. d. A.) heeft de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witte- man, o.m. in de Kamer meegedeeld, dat een wetsontwerp in voorbereiding is om de na 1 Jan. 1945 gepension- neerden ook een extra-nitkering te geven. Verder werd o.m. behandeld een voorstel van wet, behelzend enige wij zigingen betreffende de werkzaam heden der enquête-commissie die het regeringsbeleid 1940-1945 te onderzoe ken heeft Het voorstel ging na lang gedebat- teer er z.h.st. door. Daardoor wordt het mogelijk oud-ministers uit de Landense tijd te horen over beraadsla gingen in de ministerraad. TUEN jaar luidde het arrest van het Leeuwarder Hof tegen een 28-ja- sche probleem op te schorten tot hetlrige visventer uit St. Jacobi Parochie interim-rapport van de Commissie van I die in een weiland met zijn aanstaan goede diensten binnen is. Dit zal ver- I de vrouw liep te wandelen en haar moedelijk 22 Dec. zijn. daar in een sloot heeft verdronken. MAAR WIJ VERNEMEN over weegt men in Den Haag bin nenkort de speciale vergunningen voor de aankoop van vitrage, bed- degoed en tapijten te vervangen door zogenaamde woningtextiel punten voor stoffering." Men mene echter niet, dat deze gewijzigde maatregel verbetering zou betekenen. Integendeel, in de loop van 1948 wordt een verslech tering van de puntenpositie ver- wgpht vergeleken met het huidi ge' jaar. Kantongerecht Oostburg pRECIES EEN HALF JAAR na Marshalls rede in Harvard Uni versiteit te Cambridge in de Ame rikaanse staat Massachusetts, waarin hij de gedachte van een steunpro- gram voor Europa naar voren bracht en op de laatste dag van de spe ciale zitting van het Amerikaanse Congres, heeft president Truman in een 10.000 woorden tellende bood schap het Congres verzocht zl)n goedkeuring te hechten aan het voor 4 '1/4 ja»r (van 1 April 1948 tot 30 niet langer In de leiding waar-1 - van zij de hoge verantwoordelijkheid I I I I I 1 I dan blijkbaar niet beseffen hun j w a w lx plaats innemen. Dit ernstige woord heb ik gemeend te moeten spreken op dit ogenblik en van deze plaats af besloot de mi nister-president in de innige over tuiging welke door hetgeen ik in deze dagen hier heb mogen er varen nog belangrijker is gesterkt dat het ogenblik rijp is met vereende krachten dit schone 'and weer op waarts te voeren, een gelukkige toe komst tegemoet. TAe Indonesische kwestie is gister ook weer in de Veiligheidsraad ter sprake gekomen. In deze zitting is het besluit ge vallen, dat Australië lid van de Commissie van goede Diensten" zal blgven, ook na 1 Januari a.s., de da tum waarop 't Australische lidmaat schap van de Veiligheidsraad af loopt. Palar, tie republikeinse gedelegeer de, vond het natuurlijk weer eens oir- boï g mee* Weersverwachting hedenavond: geldig tot Wisselende bewolking met plaat- seifok enkele regenbuiten. Meest matige, tijdelijk nog vrl) krachti ge Noordelijke wind. In het Noor den val het land ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. In 't Zuiden nog Iets zachter. Heden zon onder i(L3ll uur Zon dag zon op 8.46 uur en onder 16.30 U"-. M-sn op 13 20 uur en onder uur. Maandag zon op 8.46 uur en maan op 13.32 uur. DON 030 van de bonkaarten KA, KB en KC 713 is aangewezen voor 200 gram suiker of versna peringen. „Die bon bestaat niet, is dat geen vergissing?" zo werd van verschillende zijden gevraagd Ter geruststelling van vele huis moeders zij vermeld, dat deze bon op een plaats zit, waar men hem niet verwachten zou, nl. helemaal boven aan de kaart, ongeveer in het midden. Er is geen prijs uit geloofd voor het oplossen van deze puzzle. TAE leiders van de niet-communis- tische minderheid in het Franse Algemene Vakverbond (de C.G.T.) hebben met grote meerderheid beslo ten zich onmiddellijk van de C.G.T., die onder communistische leiding staat, af te scheiden. VTA een bijeenkomst van de Gaul- listisch gezinde afgevaardigden van het Franse parlement is mede gedeeld, dat door leden van de R.P. F. een motie zal worden ingediend, waarin zal gevraagd worden om ont binding van de Nationale Vergade ring en het houden van nieuwe ver kiezingen in Maart a.s. ÜEN grote fruitmand met orchideeën, zal als Kerstgroeten namens de Nederlandse strijdkrachten van land en zeemacht in Ned.-Indië aan H.M. de Koningin worden aangeboden. gEFOLST is voor de portefeuille van het ministerie van Marine, de hoofdofficier administratie 2e klas der Marine S. D. Duyvemans. TN ECHT Hollandse mist en regen gingen gister 850 Nederlanders en 150 buitenlanders, onder wie Engel sen, Zuid-Afrikaners, Zwitsers, Polen en Duitsers aan boord van het door de Nederlandse regering gecharterde m.s. „Sibajak" om in het zonnige Z. Afrika hun fortuin te gaan zoeken. TAE „Nieuw-Holland". die 12 Dec. met 1230 Nederlandse militairen, die uit Indië repatriëren uit Batavia is vertrokken, wordt 9 Jan. in Am sterdam verwacht. ATA EEN REIS van 36 uren kwam gisterenavond met grote vertra ging een trein met 500 Oostenrijker- tjes uit Wenen te Venlo aan. Ze gaan naar Tilburg e.o. OESPREKINGEN worden er tussen Amerika en Engeland gevoerd, over de verschepingen van de ont mantelde fabrieken naar het Oosten TAE ITALIAANSE Assemblee heeft met 303 tegen 118 stemmen haar vertrouwen in de nieuwe regering van Alclde de Gasperi uitgesproken. Juni 1953) geldende program van 17 milliard dollar voor het herstel van Europa. Truman verzocht om spe ciale toewijzing van 6.8 milliard dol lar voor de eerste 15 maanden. In zijn boodschap stipt de Ameri kaanse president aan, dat het herstel van Europa van direct belang is voor het handhaven van de beschaving en ongeschondenheid van een groep lan den, die een bolwerk vormt voor de beginselen der vrijheid recht en waar digheid van het individu. Wij moeten niet blind zijn voor het feit, zei Tru man o.m., dat de communisten uiting hebben gegeven aan hun welbewust plan zich te verzetten tegen elke po ging Europa op de been te helpen. Er zal zo benadrukte Truman on getwijfeld verder tot staking worden aangezet, niet om de wettige grieven van een bepaalde groep naar voren te brengen doch om chaos te stichten in de hoop dat hierdoor de weg ge baand zal worden tot totalitair beheer. Volgens het voorstel yan Tru man zal het grootste deel der gel den als schenking geschieden. Er wordt gerekend op een aanvul lende hulp van 2.2 milliard dollar van de Wereldbank en particuliere beleggers en van 1.7 milliard van Canada en Latijns Amerika. De ontvangende landen worden ver plicht deviezenwinst uit de verkoop van goederen, in het kader van het Marshall-plan te ontvangen, te storten in een fonds, dat onder gedeeltelijke Amerikaanse leiding gebruikt zal wor den voor hersteldoeleinden. In de boodschap worden geen be dragen genoemd die aan elk land zul len worden toegewezen, doch aange nomen wordt dat Engeland 15 pet. minder zal krijgen dan waarop men gerekend had. De toe te wijzen bedragen zullen overigens maand voor maand bepaald worden in overleg met een aan te TAe laatste zitting in het jaar bracht nogal afwisseling. Niet minder dan drie advocaten traden voor een 5-tal zaken in het strijdperk. De eer ste partij eindigde in match nul waar bij J de K. te Axel voor een overtre ding van het rooiverbod werd verde digd door mr. Tichelman. De return match vindt plaats op 22 Januari. Op 18 Sept. had de chautleur OH. te Oostburg met zijn autobus een bruidspaar met familie en gasten te vervoeren. Op uitnodiging van de gastvrije Cadzandse familie had hij deel genomen aan het bruidsmaal, na dien had hij te Oostburg in verschil lende cafe's nog een paar borreltjes en bier gedronken. Het gevolg was dat S een dutje deed terwijl hij de auto bus bestuurde en te Zuidzande door een haag vloog. Bij conti ole bleek toen ook nog dat S. zijn werkboekje niet had bijgèhouden. De ambtenaar van het OJVt. wilde voor deze keer verd. rijbewijs nog niet intrekken en vroeg ƒ20 of 10 dg en ƒ15 of 8 dg. De verdediger, mr. Adriaansen, was het er niet mee eens dat ieder mens op eten en drinken reageert met sla pen en' becritiseerde het proces-ver baal van de verkeerspolitie. De Kantonrechter sprak zijn afkeer uit tegen het gebruik van sterke drank bij snelverkeer en veroordeelde verd. tot ƒ50 of 2-5 dg. en ontsloeg hem voor de 2e tenlastelegging van rechtsvervol ging. Voort vielen nog de volgende uit spraken: m. v.d. J. te Sliedrecht aan rijding ƒ40 oi 20 dg. c. v.d. W. Rotter dam verb strook fj of 3 dg. c. T. _a,:„c.ndijke verb, 'strook vrijspraak. J W. V. Biervliet 1 rooiverbod vrij spraak. c. J. K. Slqjs overtr. Kaplast ƒ35 of 10 dg. I c.,Zuidzande, overtr. Kaplast ƒ10 of 5 r g. B. R. IJzen- Uijze v_. J. strook 1 tO of 5 dg. J. de W. 7 zande werkt. besl. ƒ26 of 12 dg. l. A. v. s. Vogelwaarde aanrijding fZC of 10 dg. Rapport-Cleveringa) „Mijnheer heeft het te druk en kan niet ontvangen prOEWEL de uitzaai ongeveer 10 pet. groter was dan in 1946 was de bietenoogst dit jaar als gevolg van de lange, strenge winter en de droge, warme zomer kleiner dan vorig jaar. De oogst bedroeg dit jaar 1523 mil- lioen kg. bieten, hetgeen ongeveer 100 millioen kg minder is dan in 1946. Hoe wel het gehalte der bieter. goed was, zal de totale suikerproductie dit jaar de 200.000 metrieke tonnen nauwelijks halen. TNGAANDE 15 Dec. zijn de volgende toeslagen voor het bakkersbedrijf vastgesteld: werknemers wier werk zaamheden op 4 of meer werkdagen per week aanvangen te 6 uur of vroe ger, ontvangen een wekelijkse toeslag op hun weekloon van f 2; zij wier werkzaamheden op 3 of minder werk dagen per week aanvangen te 6 uur of vroeger, ontvangen een wekelijkse toeslag op hun weekloon van f 1. TAE EERSTE duidelijke aanwijzing, dat de Westelijke vertegenwoordi gers in de geallieerde bestuursraad te Berlijn niet langer willen volharden in hun lijdzame houding tegenover d<_ stagnaties, door tweespalt ontstaan in het werk van de Raad, wordt ge zien in de zelfstandige actie, welke door de Britse, Amerikaanse en Fran se vertegenwoordigers in de coördi natie-commissie is ondernomen, naar aanleiding van de brief van de Duitse katholieke bisschoppen, waarin wordt gevraagd om opheldering over het lot van tweeduizend ieugdige perso nen, die zonder opgaaf van redenen door de Sovjets gearresteerd zijn en over wier verblijfplaats in de meeste gevallen niets meer is vernomen. Deze brief kon niet aan de bestuurs- steïlen administrateur "en een ambas-i raadworden doorgezonden, daar de sadeur voor Europa. De landen die geholpen worden moe ten aan 7 basisvoorwaarden voldoen. Truman wil o.a. dat tijdelijk in de oorlog gebouwde Amerikaanse sche pen aan Europese tanden zullen wor den overgedragen. Deze verkoop of overdracht dient dan gepaard te gaan met een vermindering van het aantal nieuw te bouwen schepen in de hulp- ontvangende landen. Het hulpprogram bevat verschillen de concessies aan het Congres, het is echter nog lang niet zeker dat het voetstoots zal worden aangeflomen. Russische vertegenwoordiger weigerde ervan kennis te nemen op grond van 't feit, dat de inhoud in de pers was gepubliceerd. De Britse, Amerikaanse en Franse vertegenwoordigers in de commissie hebben thans elk vooi zich aan Kar- diaal Frings te Keulen bericht, dat zij, voor zover het hun zones betreft, een onderzoek zullen instellen en dat zij zeer getroffen zijn door de ernst van de genoemde feiten. Deze antwoorden moeten als een geste tegen het Sovjet-bestuur wor den beschouwd. BENOEMINGEN. Met ingang van 1 Januari werd de oirecteur van de A.T.O. Je neer Rie- mens te Hulst benoemd tot handels agent voor de Ned Spooi w-gen en de a t.o vooi geheel Zeeland Hij blijft echter in Hulst wonen. Tot di'fcteur van net kantoor van Van Aend Loos werd in ?.in plaats beroemd de heei Fraas, "hans adj.- commies te Breda. JJERR HELMUT RIEGGE is niet alleen reiziger mottenballen, maar hij is ook een sluwe jongen, die via een gefantaseerde zoon van Hitier een half millioen rijk ij geworden. Op reis vond hij een Engels magazine, waarin een foto van Hitier en Eva Braun voorkwam. Eva Braun torst een pracht van een ruiker. Die ruiker en het onderschrift van de foto brachten Herr Riegge op een lumineus idee. Het magazine beweerde n.L dat Adolf en Eva een zoon hadden. Weet je wat, dacht de mottenballenreiziger, ik verander de ruiker in een zoon, fantaseer er een verhaaltje omheen en het brengt me geld op. En inderdaad, na veel gepruts toverde hij een prentje voor de dag, dat Hitier en Eva Braun liet zien met een jongen. Stad en dorp reisde de uitvinder van Hitiers zoon nu af en fluisterde iedereen in het oor terwijl hij de foto liet zien: „Ik ben belast met een speciale missie, ik collecteer voor Hitiers zoon. Het is voor de nationale trots van groot belang, dat het kind, 'dat thans in het geheim in een kasteel in Saksen wordt opgevoed, naar het Westen wordt overgebracht, want in de Russische zóne is het te gevaarlijk". Duizenden mensen liepen er in offerden gaarne voor het „goede doel". En Herr Riegge werd rijk. Hij veranderde zijn titel van mottenballenrei ziger in „grootgrondbezitter en industrieel." En had zodoende nog meer succes. Totdat hü bij een echte grootgrondbezitter kwam, die tijdens een diner Herr Riegges tafelmanieren zo onhebbelijk vond, dat hij onraad rook en eens informeerde naar 's mans werkelijke identiteit. Maar Herr Riege is een sluwe jongen, ook hij rook lont en verdween spoorloos. Nog steeds heeft men hem ipet gevonden Het is een humoristisch geval.- Men kan het moderne Koepenick-ery noe men. Maar er zit Ook een moraal aan vast. En wel deze, dat het Duitse volk blijkbaar nog steeds zo verzot is op Hitier, dat het noemen van diens naam alleen al nodig is om de mensen tot dwaasheden te brengen. Voor eenheid. TAe huivering voor de gevolgen die de vorming van een Westduitse staat voor de eenheid van Duitsland kan hebben, is sterk tot uiting geko men op de vergadering, die de eco nomische raad voor de Brits-Ameri kaanse zone, vaak beschouwd als een voorloper van het parlement, gisteren te Frankfurt heeft gehouden. Er is een resolutie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat voor de raad ook thans als principe blijft gelden alle maatregelen zodanig te nemen, dat de weg tot politieke en economische eenheid van .Duitsland open blijft. Wat zich sedert vandaag in Duitsland afspeelt, kan worden beschouwd als een zenuwenoorlog, waarbij de com munisten in de aanval zijn. Zij stape- le. beschuldiging op beschuldiging aan het adres van Westelijk georiënteerde politici, die verdacht worden van be reidwilligheid zich neer te leggen bij een Duitse splitsing. TAe Amerikaanse Senaat heeft intus sen een tussentijdse hulp aan Euro pa van 568 millioen dollar goedge keurd. De senaat wees 550 millioen toe aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk en 18 millioen aan China. Het Huis van Afgevaardigden had eerder een bedrag goedgekeurd van 509 millioen voor de drie Europese landen alleen, met uitsluiting van China. Het wets ontwerp zal nu verwezen worden naar een gemeenschappelijke commissie van de Senaat en het Huis van Afge vaardigden voor het vinden van een uiteindelijk compromis De re'gering had om 597 millioen gevraagd voor hulp, uitsluitend aan Europese landen. QISTERAVOND zou in het gebouw van de A.M.V.J, te Amsterdam 'n openbare vergadering plaats hebben van de stichting „The friends of Ame rica". „De Volkskrant" betoogde ech ter van te voren in een uitvoerig ar tikel. dat hier sprake is van een lan delijk net van ex-nazi's, met als „lei der" dr. Bob Smit. vroeger als Adal bert Smit een groot man in de partij van Van Rappard, de NSNAP. In 1933 werd men verzocht gelden te storten voor de bakenkruispropa- ganda in postbus 161, Den Haag. Thans vraagt Dr. Bob Smit propagandagel- den in.... postbus 61, Den Haag. De directie van de A.M.V.J., opge schrikt door deze publicatie, weigerde de heren in haar zalen te laten ver gaderen. wordt het r aximum gewicht voor nostnakkett°n in het binnenland ver hoogd van 5 tot 10 kg Het port voor pakketten boven 5 kg. t.m. 10 kg. be draagt f 1.00. CLECHTS enkele dagen voor de ope- ning der tweede vergadering van de Winterzitting der Provinciale Staten zijn de leden in het bezit gesteld van de afdelingsverslagen en de betreffen de antwoorden van Ged. Staten. Me de met het oog op de korte tjjdsruim te, welke ons van de openbare behan deling scheidt (de vergadering wordt reeds a.s. Maandag des nam. te twee uur geopend, menen we goed te doen ons bij de bespreking der ver slagen en antwoorden tot enkele belangrijke kwesties te bepalen. De begroting voor 1948 'M'aast voldoening over het feit, dat de provincie niet meer noodlij dend is, zijn de leden toch teleurge steld, dat de commissie-Oud niet met zulke vergaande voorsteilen Is geko men als men meéritïïftê mogen ver wachten. Ged. Staten zijn van het zelfde gevoelen en betreuren het, dat daardoor de achterstand op sociaal, hygiënisch en cultureel gebied welke in de provincie te constateren valt, nog niet kan worden Ingehaald. In dit verband wordt de oprichting van een Opbouworgaan toegejuichd. Ten aanzien van de inpolderingen is in de afdelingen de vraag gesteld, of de berichten omtrent bezwaren van Belgische zijde tegen de inpoldering van de Braakman juist zijn. Ged. Sta ten antwoorden er slechts op, dat het College te dezer zake diligent blijft. Voor de oorlog waren de plannen voor een brugverbinding tussen Zuid en Noord-Beveland gl in een verge vorderd stadium. Thans zijn Ged. Sta ten met een voorstel omtrent verbe tering van steigers en schiD gekomen Kunnen deze uitgaven niet achterwe ge blijven en voor de financiering van de brug worden gebruikt? Het ver- keersvraagstuk eist voor dit eiland de nodige offers, maar Noord-Beve land is zelf ook niet ongenegen om offers te brengen. Ged Staten leggen ln antwoord daarop een uitvoerige begroting over. waaruit bliikt dat een brug een jaarlijkse uitgaaf van ruim f 120 000 zou vergen, terwijl de veer dienst na uitvoering van de voor gestelde werken een nadelig saldo van f 30 000 per jaar zal opleveren. Bovendien acht het Rijk onder de jiui dige omstandigheden het brugplan niet te verwezenlijken. De benoeming: van ambtenaren QPMERKELIJKK is, dat geen vra gen zijn gesteld nopens de benoe ming van katholieke ambtenaren ter provinciale griffie. Van de 45 ambte naren in de rang van klerk en hoger zijn er slechts twee katholiek. Van de neen sedert de bevriiding benoemde ambtenaren, (biila»e 35 D der begro ting: „Staat betreffende de jaarwed den van de ambtenaren, enz." is on volledig!) is er niet één katholiek. Reeds vele jaren voor de oorlog trok deze kwestie de aandacht, tijdens de bezetting was er een kentering, maar na de bevriiding doet zich de vroe gere toestand -véér voor T'idens ver gaderingen van verschillende afdelin gen der .K.VP is de kwestie aant de orde geweest, ook oo de Kaderdag te Hulst is er over gesoroken. tenslotte heerft de Kringvergadering op voor stel van het Kringbertuur de fractie uitgenodigd om aan deze kwestie de nodige aandacht te schenken. We had den dan ook o.i. moeen verwachten, dat de katholieke fractie deze voor de Zeeuwse Katholieken o belang- riike kwestie (en zij maken ruim 20 net van de bevolking uit) bil de be groting, ook in de afdelingen, ter sprake zou hebben gebracht. De statuten van de P. Z-E.M, is de indirecte invloed de. Staten op het bestuur der N.V. vergroot, maar zij hadden gemeend een grotere, di recte invloed te mogen verwachten. Ged. Staten constateren in hun ant woord, dat er kennelijk een misver stand heerst omtrent de betekenis van hun mededeling nopens de statuten. Dit is slechts een étappe op de weg die voert naar vermeerdering van de invloed der Staten op de electriciteits voorziening. In de vorige zitting is de eerste stap gezet, thans wordt in- gelost de toen gegeven beloften ten aanzien van het bestuur der vennoot schap. Wanneer straks de statuten zijn vastgesteld en daarop de ministeriële verklaring van geen bezwaar is ont vangen, zullen de Provinciale Staten zich hebben te beraden over de vra gen, die rijzen bij het verwerkelijken hunner bevoegdheden. Bij de artikelsgewijze behandeling is o.i. terecht de vraag geste]A waarom de Griffier deel moet uitmT- ken van de Raad van Bestuur. Het doel is, aldus Ged. Staten, „doordoor mede te bevorderen de eenheid van bestuur en het verband dat er is met de provinciale financiën, provinciale reglementen, verordeningen en andere besluiten der Staten te meer te accen tuerenen voorts om daardoor het ge hele provinciale bestuursapparaat zo nodig dienstbaar te maken aan de electriciteitsvoorziening". Een zeer zwakke argumentatie! We menen, dat het zitting hebben var het gehele Ge deputeerde College in de Raad v. Be stuur toch wel voldoende is voor de eenheid van bestuur en voor het ver band met de provinciale financiën. We kunnen ons voorstellen, dat i.v.m. de reglementen e.d. de Griffier se cretaris is van de Raad van Bestuur, maar het lidmaatschap van die Raad strookt o.i. niet met de functie, die hem staatsrechtelijk is toegewezen. Tenslotte: in de afdelingen sprak een lid zich uit voor opneming van 'n vertegenwoordiger van het personeel ir de Raad van Bestuur. Ged. Staten hebben op deze opmerking niet geant woord. TAE MENING der Staten over het ontwerp der statuten is verdeeld, blijkens de algemene beschouwingen, welke het afdelingsverslag openen. Een deel hunner betuigde zijn tevreden heid over de wijze waarop Ged. Sta ten hun h°'often tiidens dr 11. Zomer zitt'ng l'-'iben ingelort, anderen daar entcgen zijn teleurgesteld: weliswaar LEEUWARDEN 19-12. Aanvoer: stie ren 17, vette koeien 150, melkkoeien 861 van ƒ220- tot ƒ695-, pinken 125 van ƒ150 - tot ƒ270., graskalveren 114, nuch tere kalveren 288, schapen 220, lam meren 11, varkens 84, biggen 307 van ƒ24.- tot ƒ91.-, bokken 176, paarden 169 van ƒ125.- tot ƒ675.- Totaal aanvoer 2225. In verband met de Kerstdagen wordt de veemarkt op Woensdag 24 Decem ber gesteld. Stieren, melkkoeien, pinken, aan voer ruim, handel matig, prijzen niet hoger. Biggen, aanvoer matig, handel kalm, prijzen niet hoger. Schapen: aanvoer weinig. Paarden: aanvoer ruim, handel zeer kalm, prijzen lager. TERNEUZEN, 17 Dec. Appels: goud- reinetten: St. A 41-67, St B 56-57, St. C 3-44, H. I 28-34, fabr 17-24, Jonathan St. A 60-74, H I 42-52, eng. bellefleur St. A B 26-36, H. I 20-24 pladdy H. I 22-23, fabr. 14-21, keiing H. I 18-19, armgard H. I 40-41, hondsmuil 25-26; peren: comtesse de paris St. A 44-72, St B 41-46, St. C 34-36, St. D 32, H. I 29-34, st. remie fabr. 16-19, St. A B 29 -30, St C D 25-26, H. I 19-22, fabr. 10- 16, diverse stoofperen 11-18; groenten witlof.I 40-46, II 20-24 per kg, bloem kool 2e soort 31-48, 3e soort 14-21 per st, rode kool 7-12, savoyekool 8-9, gr. kool 12-17, uien 17-18, spruiten 24-41, prei 10-26, boerekool 17-18 per kg. De aanvoer bedroeg ruim 800 kis ten plus 100 spanen dozen (verp.), Van de 800 kisten waren er 250 verpakt in standaardkistjes. In de Kerst- en Nieuwjaarsweek alleen Dinsdags vei ling. GOES. 19 Dec. Groenten: B'oemkool 1 3646, Idem II 20—30, idem III 8.50 —22, Knolselderij 0.50—8, alles per 100 stuks; Rode kool 315, Groene Savoye kool 10—18, Andijvie 8—33. Prei 6—33, Selderijblad 1016, Koolrapen 4.507, Boetekool 12—14, Witlof 9—44. Sprui ten 20—34, Spinazie 13, Uien (stek) 312, Peen 3—8, alles per 100 kg.

de Stem | 1947 | | pagina 1