Binnenkort interim-regering in Isrwepositie tot 1 April verzekerd Oppositie sterk in 't geweer Bijeenkomst Truman-Stalin De nieuwe Commissaris der Koningin De huisvuilophaaldienst komt Regent Sweere 40 jaar priester iN 'T KORT De zaak tegen mr. P. Bieleman VIERDE JAARGANG No. 953 V R IJ D A G 19 DECEMBER 1947 ur wordt op gerekend deze regering besin Indonesië V. üolgend jaar te kunnen samenstellen J Verhoogde activiteit der republike nen Zondagsrijders niet strafbaar Tweede Kamer Moties werden echter Weggestemd Tcsnemende bewolking Warmbloedige Kamerleden ft ft ft Kerstgave van de H. Vader Dienstbode vermoordt pastoor Voorschot op pensioenverhoging Jhr. mr. de Casembroot Zeeuw van geboorte Zondag zal Ypelaer in feeststemming zijn De straf-overwegingen Belgische koningskwestie op de lange baan Raad van 's Heerenhoek Aankoop van grond voor het uitbreidingsplan MARKTEN Uitgave van de .Stichting Ue Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts C J v Hooteghem A E l.angenhorst Mr. Dr. A. J J M Mes Mr H B B de Rechter Verschijnt elke 'werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 3 38 per kwar taal. per post t 4 35. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0 26 Losse exemplaren 6 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse ahonnementen worden op aanvraag vers Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort 7. tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden. Goes, Westsinge) 75, telefoon 2236 Waarn directeur P J Alberts, hoofdredacteur J J H A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): l 0.10 per m/m voor Reclames (Ing Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp t 0.25 en t 0.60) Incasso wordt berekend. (ONAFHANKELIJK van het stagen of mislukken van de besprekingen op de „Renville" rekent men er in den Haag op, dat in de eerste maan den van het volgend jaar een interim-regering waarin goedwillende Indonesiërs zitting zullen hebben voor Indonesië gevormd zal kunnen worden. Worden de pogingen tot vorming van deze interim-regering door kruist door een impasse in de besprekingen op de „Renville" of door een volkomen mislukking van deze conferentie, dan is men voornemens een plaats in de interim-regering voor een vertegenwoordiger van midden- Java te reserveren. Hoe de republikeinen tekeer gaan blijkt o.a. uit twee overvallen, die hebben plaats gehad op de stationshal te Tjileboet aan de spoorlijn Batavia- Buitenzorg. Ze overvielen deze halte en rampokten de kampong Toevallig waren 4 man van het KNIL ter plaat sen om kwartier te zoeken voor een militaire post ter plaatse. De bende, die uit 40 gewapende mannen bestond, moest het hazenpad kiezen met ach terlating van 11 doden. De besprekingen over het uitvoeren van de order „staakt het vuren" blij ven op de Renville voortduren. Veel verder is men echter nog niet geko men. 17OALS onze Haagse correspondent meedeelt, zullen er vermoedelijk nog deze maand of anders uiterlijk Januari nog enkele autonome deelsta ten tot stand komen (men denke daar bij o.m. aan West-Javal. waarna de federatieve opbouw meer tekening zal hebben verkregen. Dit hangt niet alleen af van het verlangen der be volking, doch hangt ook samen met het beschikbaar hebben van leidende persoonlijkheden, die niet alleen dit autonome verlangen kunnen bunde len, maar ook geschikt zijn hun ge bied zelfstandig te besturen. Ernstig rekening wordt er gehou den met de noodzakelijkheid, dat lan ge tijd na het samenstellen der in terim-regering Nederlandse troepen in Indonesië zullen moeten blijven, ter bescherming van de federatieve ge dachte en ter handhaving van rust en orde in bepaalde gebieden. Het mag wel worden aangenomen, dat minister-president Beel over de interim-regering-materie links en rechts besprekingen voert en gaat voe ren. Zijn reis naar Sumatra, gisteren, te zamen met minister Neher begon nen mag ook wel in dit licht worden gezien. Minister Drees zal spoedig bij hen zijn, want deze is gisterenmiddag naar Batavia gevlogen. Paul van Zee land is inmiddels al in Indië gearri veerd. Liet is overigens wel zeer opvallend, dat de republikeinen zich van allg goedwillende pogingen der Neder landers om de geschillen te beslech ten en een oplossing te vinden voor de militaire problemen, geen zier aan trekken en zelfs tot verhoogde activi teit in Oost- en West-Java zijn over gegaan. Er worden hier ophitsende pam fletten verspreid en er circuleren geruchten over grote aanvallen van republikeinse strijdkrachten op de Nederlandse troepen. Beschietingen en ontvoeringen vinden regelmatig plaats, hetgeen de wederopbouw uiterst moeilijk maakt. De Neder landse troepen zijn daardoor genood zaakt contra-acties uit te voeren, die met een toenemend succes ver lopen. AUTORIJDEN op Zondag is niet strafbaar, heeft de Gro ningse rechtbank uitgemaakt in 'n proefproces tegen een advocaat uit Groningen. De kantonrechter had ie advocaat ook vrijgespro ken, doch de ambtenaar van het O.M was in hoger beroep gegaan De rechtbank heeft de advocaat nu ook vrijgesproken. Het is een uitspraak van geen geringe bete kenis. De rechtbank was van me ning. dat een rijvergunning gel dig is en blijft tot het moment van intrekking en tot algemeen "erbruik van het voertuig strekt "ie geldigheid der verdunning ver valt volden* de rechtbank niet al* deen ontheffing is verleend voor bef verbod om op Zondag te rij den. *70 STERK als gister is de reactie van de oppositiegroepen tegen het Indisch beleid van min. Jonk man nog nooit tot uitdrukking ge komen. Voor 't eerst kwamen zelfs moties tegen zijn beleid voor de dag De minister, die toch al niet op z'n vlotst bleek, tijdens de duur der begrotingsdebatten misschien een gevolg van zijn ziekte? heeft het waarlijk niet gemakkelijk gehad. Uiteindelijk viel alles nog mee, om dat h\j de steun kreeg van de twee grootste politieke partijen, echter niet dan na bepaalde toezeggingen te hebben gedaan. De in recordtem po behandelde begroting werd z.h. st. goedgekeurd. De reactie van de oppositie is in feite tot twee punten terug te bren gen. Het eerste is een motie van de handige debater Schouten van de A. R.-fractie, die de verdere behandeling der begroting wilde uitstellen tot de minister een nader inzicht kon ver schaffen over Indonesië, niet alleen over het politieke maar ook over het financiëel-economische. Over deze motie is nog al een en ander te doen geweest. Ze werd ten slotte met 40 tegen 24 stemmen ver worpen, waarbij de A.R., C.H., S.G. en P. v. d. V. voorstemden. Minister Mansholt heeft een dure secretaris WEER ZIJN DE LONEN en prijzen in de Tweede Kamer ter sp-, ake gekomen en wel bij de voortgezette be handeling van de begroting var Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Minister Mansholt die tijdens de afwezigheid van minister Drees ook Sociale Zaken zal waarnemen is er uitvoerig op ingegaan Hij constateerde allereerst dat onze lovenstandaaril nog te hoog is en dat deze •.ermoedeiijk nog meer terug zal moeien gaan. Volgens de minister is er e"T- te grote consump tie van niet-essent'eie goederen. Bij het bekijken van de bedrijtsuit- komsten. zei hij zich speciaal rich tend tot de boeren moet men met uitgaan van het jaai 1947, omd-u dit jaar er een is zoals er één in de hon derd jaar voorkomen". Beter leek het hem 1946 te vergelijken met de uit komsten van voor de oorlog. Doet men dat, dan moet men tot de slotsom ko men, dat de relatieve verbetering voor de boeren dezelfde is als voor de land arbeiders. De arbeiderslonen in de landbouw hebben een grotere sprong gemaakt dan die in de industrie, zei de mi nister en hij was dan ook van oor deel, dat er voor de landbouw geen speciale maatregelen nodig zijn. Hij erkende evenwel, dat de gemeng de bedrijven op de lichtere gronden een veer hebben moeten laten. De wet op de vervreemding van land bouwgronden zal nog dit zittingsjaar worden ingediend en ten aanzien van vestigings-eisen zijn er spoedig wet telijke maatregelen te verwachten, zei hij verder. (Aver onze tarwepositie liet de minis- ter zich niet erg optimistisch uit. De vooruitzichten zijn onzeker. Echter onze tarwepositie is thans verzekerd tot 1 April, hetgeen be tekent, dat iedereen per week 2100 gram brood kan ontvangen, met in begrip van eventueel andere tar- weproducten. Enige artikelen van de begroting werden daarna z.h.st. goedgekeurd. JJE WINTER is dus tot dicht bij onze grenzen doorgedrongen De verdere ontwikkeling van het weer in ons land zal worden be paald door de bewegingen van 'n diepe lenressie, die nu over het Groet'mdse plateau trekt waar door de aanvoer van warmere lucht in de richting van Scandi navië en de Noordzee weer wordt versterkt. verwachtingen voor vandaag zijn: Aanvankelijk hier en daar nevel of mist. Overigens geleide lijk tnenerm-v-ie bewolking met la ter nlaatsepik enige sneeuw of ffen. Lan-zame stijging van tem Peratuur, bij wat toenemende wind u,t Noordelijke richtingen. "•Hen -on ni-i-r in 20 uur en i" -n r„ 2327 uur Zat„-rtae *01 op 8.45 uur en maan op 13.08 uur. Tn het resterende deel der debatten had de minister enkele opmerkin gen te slikken. O.m. over zijn secre taris, die een salaris ontvangt van f 12.000. Zowel prof. Romme (KVP) als de heel Stapelkamp (AR) hadden bezwaar tegen deze post, omdat zij het een merkwaardige figuur vinden, dat de minister er een politiek ge oriënteerde staatssecretaris op nahoudt en dan nog wel zo'n dure. Tot aller vrolijkheid vroeg de heer Tilanus of deze secretaris soms ook nog een se cretaresse heeft. Inderdaad zei de minister er is ook een secretaresse, maar zij behoort bij het kabinet. Op voorstel van prof. Romme zal oveh de betreffende begrotingspost vandaag gestemd worden. DIJ de verdere debatten kwam de heer Hooy (KVP) met het verzoek het weer on de bon plaatsen van be schuit, koekjes e.d. een maand of 14 dag°n op te schorten, in verband met de komende feestdagen. De minister voelde daarvoor echter niets. Tot 25 Dec. is een en ander vrij te konen, maar de winkeliers houden de biscuits etc. liever vast om straks werk- voorraad te hebben', zei hij. Aan de orde kwam nog des avonds om half 12 het wetsontwerp tot vast stelling van de begroting voor het landbouw-egalisatiefonds, dat z. h. st. werd aangenomen na re- en dupliek. 24 der uit Frankrijk 'gezette Sovjet burgers hebben er zich bij Mo- lotof schriftelijk over beklaagd dat zij ..als vreedzame burgers" zomaar uit Frankrijk zijn gezet. Molotof zal die vreedzaamheid natuurlijk beamen, doch of Frankrijk zijn grenzen weer vreedzaam zal openen, voor de Sov jets is een andere vraag. Prof, Romme had van te voren de oppositie de wind uit de zeilen geno men door de minister de toezegging te ontlokken, dat de Kamer na de terugkomst der ministers uit Indone sië de nodige inlichtingen zal krijgen. Den tweede punt waarop de opposi tie de regering aanviel was art. 1 waarover o.a. de heer Vonk (P. v. d. V.) het had. Hij vroeg stemming over dit artikel, om daarmee uitdrukking aan zijn afkeuring te uiten over het ministeriële beleid Het bewuste artikel wordt evenwel goedgekeurd met 43 tegen 32 stem men (tegen stemden de A.R., C.H., S.G. en P. v. d. V. en Comm.). De motie van communistische zijde waarin geëist werd, dat de minister binnen een bepaalde termijn de no dige opheldering zou geven over het beruchte dodentransport van Bondo- woso en de verzekering dat de schul digen gestraft zouden worden, kreeg geen schijn van kans, omdat de ter minologie dezer motie erg ongeluk kig gesteld was. De minister had al een streng onderzoek beloofd. (Aver de motie-Romme dacht de Ka- mer sympathieker. Ze werd zelfs z.h st. aangenomen. Deze motie behelsde de noodzake lijkheid van een ronde-tnfel-cooferen- tie tus*en VPri"«enwo''>"c"<*ers der dri° rijksdelen. De heer Jockes (P. v. d. A.) wilde nog een aanvulling in die zin. dat de redering sooedig de datum dezer conferentie zal va'Mellen en delegaties zal benoemen D-ar een amendement op een motie ni"t m""e- 1 Uk is. voedde nrof Romme h-t door de heer Joekes bedoelde aan zijn mo tie toe. Ook de minister was deze motie sym pathiek. Het wachter, is nu eigenlijk op hetgeen de minister straks de Ka mer nog te vertellen zal hebben na zijn terugkomst uit Indië. Dat is veel belangrijker dan het hele Kamerde bat over de begroting, dat over het algemeen aan de oppervlakte bleef, hetgeen echter niet anders kon. rpiJDENS de debatten over het nieuwe regeringsprogram in de Italiaanse constituerende vergade ring zijn communistische afge vaardigden met republikeinse dito slaags geraakt, omdat de commu nist Togliatti het beleid van de premier fel becritiseerde en zei, dat deze Italië tot slaaf van de V. S. maakte. „Gij haalt onze vlag door de modder" schreeuwden de republikeinen en gaven toen een bokspartijtje van 10 minuten ten beste. ÖIGAREN uit inlandse tabak moeten met ingang van 1 Januari voor zien zijn van een accijnszegel, waar op een opdruk van 2 rode balken is aangebracht, zodat iedereen kan zien met dit soort sigaren te doen te heb ben. ti/tEN VERWACHT in China een gro- i-™- te veldslag tussen rcger.-troepen en communisten ten W. van Moekden Deze slag zou over het lot van Mand sjoerije beslissen. MARSHALL is gisterenmiddag per vliegtuig uit Londen naar New- York vertrokken. rpUSSEN Italië en Frankrijk is een overeenkomst getekend volgens welke Frankrijk afziet van het recht om overeenkomstig het vredesverdrag te beschikken over het Italiaanse be zit in Frankrijk. In ruil hiervoor ver leent Italië aan Frankrijk een crediet van 15 milliard lire. rs HET de minister bekend, dat vele officieren ir Indië zich ernstig on gerust maken over het weerstands vermogen van de oorlogsvrijwilligers in Indië. van wie het uiterste is en wordt gevergd onder spannende en vaak neerdrukkende omstandigheden, zo heeft het Kamerlid Algra de mi nister van Oorlog gevraagd. TAE geldigheidsduur van de in Oct. 1947 uitgereikte speciale aankoop vergunningen voor dekens, met de opdruk „gerepatrieerde" is verlengd tot en met 15 Jam-ari 1948. pvOORDAT een Amerikaans en een lJ Argentijns tankschip bij Curaqao met elkaar in botsing kwamen, vlogen de schenen in brand en verloren 23 leden der bemanning het leven. WEN speurtocht naar oorlogsmisda - divers maakt oo het ogenb'ik 'n Nederlandsp delegatie door de Britse zone van Duitsland. Mr Deelen en mr. bason van Voorst tot Voorst van het Biiz. Gerechtshof te Den Bosch behoren tot deze delegatie. tvtEDERLAND gaat een grote hoe- 11 vee'h°id wintergroenten aan Frankrijk leveren. De prijzen schijnen goed te zijn. lORiNS Bernhard moet wegens een ■n* jy-norhi+i* on dnktersa(ivies enige dagen het bed houden. rj. H. DE PAUS heeft, zoals in vorige jaren, ook dit jaar we derom een belangrijk bedrag als Kerstgave aan Nederland geschon ken. De Pauselijke internuncia- tuur ontving uit Rome een bedrag van f 28.000, om dit via de bis schoppen te doen verdelen onder de meest behoeftigen, voorname lijk aan kinderen. Trnrnnn nooZl ov n/i/ir sluiten geen deuren. Engeland zal blij- i lil nu ll UljKll t;r VVV! ven trachten de noodzakelijke eenheid (-RAAG zal ik Stalin weer eens ont-tot stand te brengen", zei hij. T,™,. -Wij zijn van p an verklaarde hij moeten, heeft president Truman gister op een persconferentie te Washington verklaard. Maar dan al leen in Washington, zo voegde hij er aan toe. Hij had er geen bezwaaT tegen om dan r* -leen ook Att'ee uit te nodigen, zodat bet dan een confe rentie van de Grote Drie zou worden. Truman vertelde erbij niet terneer geslagen te zijn door het mislukken van Londen, want hij had nog steeds het vertrouwen, dat de wereld tenslotte de vrede die zij zo zeer nodig heeft, zal verkrijgen. Deur blijft open J^etgeen Bidault kort na het misluk ken der Londense conferentie heeft, meegedeeld, n.l. dat z.i. de deur voor verdere onderhandelingen zou open blijven, is thans ook door Bevin in het Lagerhuis gezegd, toen hij zijn verkla ring over de conferentie aflegde. ,Wij verder, „er zo goed mogelijk voor te zorgen dat het Duitse volk niet de nadelige gevolgen van de huidige stand van zaken ondervindt. In tegenstelling tot alle ins'nuaties blijft het ons stre ven van Duitsland een politieke en economische eenheid onder geallieerd toezicht te maken' Bevin deelde verder nog mee. dat Engeland van zijn aanspiaken op Duits bezit in Oostenrijk afstand zal doen wanneer die activa niet „aan andere geallieerden toevallen", een toe zegging die Karl Gruber met pleziei zal vernemen. H. M. de Koningin overhandigde de burgemeester v Amsterdam Mr. Am. J. d'Ailly de vlag, welke Hare Majesteit de Ge meente Amsterdam schonk, als blijk van waarderin voor de moedige houding tijdens de bezettingsja ren. Hare Majes teit kijkt vol belang stelling bij de vlag- 'tijsing, links een gemeente - bode, -echts burgemeester d'Ailly. t>EZE ZOMER is te Borgerhout, in België de 73-jarige pastoor Vrints op afschuwelijke wijze van het leven beroofd. Onmiddellijk na de moord hield de Belgische rijkswacht twee jonge Nederlanders uit de omgeving van Arnhem aan. die ervan verdacht werden de moord te hebben gepleegd De recherche was tot hun arrestatie overgegaan op aanwijzing van de 76- jarige Joanna Grauwman. de dienst bode van pastoor Vrints, doch al spoe dig bleek dat de Nederlanders een alibi hadden en niets met de moord uitstaande konden hebben. Het is nu gebleken, dat de 76-jarige dienstbode zelf de moord heeft be gaan, eensdeels om zich op de pastoor te wreken in verband met een me ningsverschil, dat tussen hen op de middag van de moord plaajs heeft ge had. anderdeels omdat de pastoor de dienstbode niet in zijn testament had opgenomen. TN verband met de toezegging van de minister van Binn. Zaken in de Tweede Kamer, dat nog vóór 25 Dec. a s verhoging der pensioenen zal worden verleend van 25 pet. van het pensioen, heeft genoemde minister aan de gemeentebesturen medegedeeld dat zijnerzijds geen bezwaar bestaat tegen de overeen'-omstJ"e handeling der sem<-ooten rv-t b-tre'-'-ing tot d" pensioenen, welke ten laste van de gemeenten komen. RIJ Kon. Besluit is gister tot Com missaris der Koningin in onze provincie benoemd jhr. mr. Auguste Francois Charles de Casembroot. De vox populi had met neg een an dere, zijn naam in dit vei band ge noemd en heeft dus goed geiaden. Ook hieruit mag geconc.udeerd wor den, dat men in deze opvolger van jhr. Quarles van Ufford, de rechte man op de rechte plaats bracht. Ook wij voor ons geloven dat men moeilijk een meer geschikte kan vin den dan deze jonge Zeeuwse ede.man, die zijn sporen heeft verdiend in het piovinciaal- zowel als gemeentelijk Be stuur en zich gedurende de bezetting als een man van karakter gedioeg en terstond na de bevrijding zich als mili tair commissaris van Zeelano vele ver diensten verwierf door zijn doortas tend optreden. Naai velerlei ander gebied ging ere belangstelling van jnr de Casemo.oot eveneens uit Wij noemen bijvooi beeld het voor Zeeland zo belangrijke polder en waterschapswezen. Reeds veie ja. en ligt dit object in de onmiddellijke be langensfeer van jhr. de Casembiuol, doordat bij secretaris is van de Zeeuw se polder- en waterschapsbond en die functie ambitieus en vol-ijveiig ver vult. Ook is jhr. de Casembroot lid der Snelccmmissie Walcheren. Als eenvoud het kenmerk van net ware is, zoals het spieekwoo.d zegi, dan heeft men ncgmaals een ga: an tie voor de kwaliteiten van deze keus, want jhr. de Casemb.oot, wars van alle aanstellerij, is voor lede.een toe gankelijk en wo:dt dan cok in Wexl- kapelle door de bevolking op de han den gediagen. Deze beknopte karakteristiek, die in jounalistieke haast moest worden neer gepend, willen we besluiten met enige personalia. Levensloop Jhr. de Casembroot zag 17 Dec. 1903 te Middelburg het levenslicht. Na zijn gymnasiale vo.ming studeeide hj te Utrecht rechten en p.omoveerde al daar in 1231. Hij koos de ambtelijke looobaan en werd 27 Mei 1932 burge meester van het typisch dorp Westkapelle. Enige jaren later kwam hij in de Prov. Staten voor de Vrijheidsbond om in 1940 lid van Ged. Staten te worden wegens het bedanken van de heer van Vloten. Dit bracht mede, dat hij moest aftreden als bur gemeester van Westkapelle In 1943 kwam jhr. de Casembroot in conflict met de bezetter en werd als lid van G.S. tot heengaan gedwongen Te ver wonderen was dit niet. want zijn con necties met de O.D. waren intussen van zulk een Innige aard geworden, dat hij, na van Woeiderer.s heengaan commandant voor Zeeland werd. Direct na de bevrijding, toen jhr. Quarles naar Engeland was gegaan voor overleg met de regering, trad jhr. de Casembroot op als waarnemend Commissaris en nadien weei als lid van G.S Tevens kwam hij in de lei ding van het Militair Gezag, eerst als toegevoegd hoofdofficier bij de Militai re Commissaris en later als Militair Commissaris zelf. Daar deze functie niet te combine ren was met die van Ud van G.S. liet jhr de Casembroot dit ambt varen. Inmiddels was het zwaar geteisterde Westkapelle neg Immer zonder burge meester. Liefde voor deze kleine ge meenschap bracht hem er toe een nieuwe beroeming als haar burgerva der .te aanvaarden. Op 15 Januari haalde de bevolking hem daar met ge- Jubel ln. Zij neg gemeld dat de nieuwbenoem de Commissaris der Koningin gehuwd is. maar geen kinderen heeft. Sinds 1940 is hij niet meer bij een politieke partij aangesloten. Naar ver luidt staat jhr. de Casembroot thans het dichtste bij de Chr. Hist. Unie. Wij hebben hem naar dit laatste niet persoonlijk kunnen vragen, daar hij gister in den Haag vertoefde. Wij hebben daarom ook niet rechtstreeks kunnen complimenteren. Wij doen dit nu bij deze en voegen de wens er aan toe, dat jhr. de Casembroot voor Zee land evenveel zal kunnen doen als zijn voorganger. heeft aangesloten bij de Neder landse S.S.. Het verweer van besch. dat hem toen niet bekend is geweest, dat de Nederl. S.S. een nat. soc. org. was, komt het tribunaal niet aanneme lijk voor. Ook acht het tribunaal bewezen, dat besch. omstreeks Mei 1941 zijn bekende brief over de griffier der Staten, mr. Tellegen, schreef. Het tribunaal verwernt het ver weer van de verdediger, dat le brief over liet Jood-zijn van mr. v. Zanten, geen openlijk bliik van in genomenheid met de vijand ople vert, da-r de raadsman door „open lijk" gelijk te stellen met „open baar", een vere'ste in het geding brengt, dat het tribunaalbesluit niet kent. Het tribunaal erkent, dat besch. zich vóór 1940 zeer verdienstelijk voor Zeeland heeft gemaakt en dat gedurende de bezetting zijn be stuursbeleid erop is gericht ge weest de kwade gevolgen van de oorlog voor Zeeland zo gering mo gelijk te doen zijn, waarin hij stel lig ten dele is geslaagd, doch niet kan worden voorbijgezien dat be schuldigde tijdens de bezetting zulks heeft bereikt door z'ch ta nauw met de vijand te verbinden. Het tribunaal ziet niet in hoe be schuldigde het Nederlandse volk kon dienen met de reeds eerder ge noemde brieven. Wel neemt het tribunaal aan dat besch. zich met de S.S. inliet: in een Duitse soldaten krant en door zijn brief aan Mun- zer een zekere goodwill bekwam, waardoor hij in het belang der be volking iets bereiken kon, doch is ook van oordeel, dat een van zijn waardigheid bewust Nederlander van dergelijke afkeurenswaardige middelen nooit gebruik had mogen maken. Ten aanzien van zijn gedragingen tegenover mr. van Zanten, zou het tribunaal de maatregel van ontzet- (ANGEVEER een jaar geleden was er tijdelijke zaken. Een blik. die vooruit feest op Ypelaar, omdat Mgr. P. ziet in de toekomst en erop vertrouwt, Sweere ziin zilveren jubilé vierde als gestrengheid, die een liefdevol mede regent. Wederom zal Zondag de vlag leven niet uitsluit met de talrijke pro- uitgaan en zal het Seminarie in feest blemen, die zich in het leven van stemming zijn, want de regent viert jongens voordoen, het zijn enkele der thans zijn veertigjarig priesterschap, eigenschappen, die we in de ideale Mgr. Sweere viert dit jubilé op een leider van jeugdige levieten voorstel- der voornaamste en meest verantwoor ien. En we denken des te gemakke- delijke posten van het bisdom Breda, lijker aan al deze hoedanigheden, om Want de opleiding van de jeugdige dat we daarbij de persoon van Regent studenten, die in zich de roeping voe- Sweere voor de geest hebben als een len tot het priesterschap, stelt hoge ideaal, dat gedurende de ruim vijf- eisen aan hen, die met die leiding entwintig jaren, dat hij regent was en zijn belast: wetenschap en de kracht gedurende al de jaren van ziin pro van het goede voorbeeld, tact en fessoraat. die daaraan voorafgingen, doorzicht worden er van hen vereist jn een dagelükse om»ang werd ge- Walcherse naast een voortdurende zorg voor veel toond. En wanneer nu Zondfeg de deg gevierd wordt van ziin 40-jarig p-ies terschap, is dit jubilé wel heel b'i- zoud"re aandacht waard, omdat h"t 't priesterschap was van deze waardige, voorname en f'in beschaafde mens, dat aan al die eigenschappen zijn in- nerli'ke kracht gaf en omdat hij juist hierdoor bij de jeugdige levieten het priester-ideaal vaster omlijnde en er vmi"er naar deed verlangen. De plaats, waarop Mgr. Sweere zijn 40- jarig priesterfeest viert is er een, die van belang is voor het gehele bisdom Breda en daarom meenden we open lijk van onze waardering te mogen den blijken. Een zware beproeving blijft het voor hem en bovendien een zware last, dat het Klein Seminarie verwoest en nog niet herbouwd is. Maar noch de be proeving, noch de last hebben zijn kracht gebroken en we hebben het vaste vertrouwen, dat hij het zal her bouwen en er de zijnen, als in een herbouwd Sion. zal binnenvoeren. Dit zal wel het meest aangename zijn, dat we hem op deze dag kunnen toe wensen. WET tribunaal achtte in de zaak' ting van het recht om het beroep tegen mr. P. Dieleman alleen van advocaat en procureur uit te bewezen, dat beschuldigde zich om oefenen hebben opgelegd ware het streeks Mei 1941 als begunstiger njet, dat besch. naar aanleiding van TUJDENS EEN redevoering, die de Belgische minister van Justitie, Struyg, op een vergadering van de Christ. Volkspartij te Brugge heeft gehouden, verklaarde hij. dat het op het ogenblik voor de C V.P onmoge lijk is een meerderheid in het parle ment tot stand te brengen, die gun stig staat tegenover een terugkeer van de Koning of het houden van een ple bisciet, De taak der Volkspartij is, zei de heer Struye, onvruchtbare debat ten in het parlement te voorkomen en te trachten de tegenstanders voor haar inzicht te winnen. Op deze wijze hoopt men te berei ken dat in 1950 een indrukwekkende meerderheid in de volks verte ven woor dising zich voor een raadpleging van het volk zal uitspreken! De minister lerde er de nadruk op dat het in afwachting daarvan in het belang van het land en de Koning zelf is. dat de beide prinsen en de nfi-ises naar België terugkeren Hier- 'ae zou het evenwel noc-Gakelijk z"n dat de aanvallen on de Koning, voort aan achterwege blijven. die brief reeds in hoogste instantie is veroordeeld tot schrapping van 't tableau van de advocaten en procu reurs, weshalve het tribunaal aan besch. deswege geen maatregelen wenst op te leggen Tenslotte verklaart het tribunaal mr. Dieleman schuldig aan het feit, zich als begunstiger aangesloten te hebben bij een nat. soc. organisatie en openlijk te hebben doen bliiken van ingenomenheid met de vijand en hulp verlenen aan deze. waar door hij geacht moet worden zich desbewust te hebben gedragen in s'riid met de belangen van het Ne derlandse volk of desbewust afbreuk te hebben gedaan aan het verzet te gen de vijand en d'ens handlangers On die gronden legde het tribu naal besch. de maatregel op van ontzetting van het recht om 'open bare ambten te bekleden. pRINS Philip van Hessen, neef van wijlen de Keizer van Duits land en schoonzoon van de Italiaanse ex-koning Victor Emmanuel, is door het zuiveringsgerechtshof te Darm stadt tot 2 jaar ceMraf veroordeeld. (ANDANKS de bezwaren van enkele socialisten en de communisten heeft 't Britse Lagerhuis de jaarwedde van prinses Elizabeth en haar gemaal ver hoogd tot resp. 40.009 en 10.000 pond. FILMPRO GP AMMA. Hieronder vo'gen de katho'ieke keu ringseisen voor de onderscheiden f'ms die deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rijksfilmkeu- rirgselsen genoemd. Centrum Bioscooo. Axel: Judy wordt fi'mster (alle leeftijden; Bioscooo en Concertgebouw Hulst: Dat is Amerika (a''e leeftijden): Atlantic City (18 jr.) Hofzichttheater IJzendijke: De liefde van Marianne (14 Jaar); Concertge bouw Terneu'en: Paniek (volwasse nen): Luxor Theater Te neuzen: Ear- racuda (volwassenen); Ledel Theater, Oostburg: Berucht (vo'.wasssenen) Schouwburg. M'ddelburg: Kit Garson (14 Jaari; Electro, M'ddelburg: Be rucht (vo'wassenen)Grand Theater, Goes: Bieke Bet (18 jaar); Alhambra Vlissingen: Zwevende gratie (14 jaar). WOORLEZING werd gedaan van een K.B. waarbij de verordening op de heffing van rechten voor het oohalen van huisvuil in deze gemeen te werd goedgekeurd. Met ingang van 1 Jan. 1947 wordt het huisvuil dus huis aan huis opgehaald en betalen de hoofden van gezinnen hiervoor per jaar een bedrag van f 3. Op voorstel van B. W. werd het keurloon voor een paard verlaagd van 10 op 7.50 en voor een veulen van f 5 op 1 3.75, voor een big wordt het bepaald op f 1.75. De kasgeld'.ening werd verbmgd voor het p hele jaa- tot een bedrag var f 60 )00; 25.000 zullen hle'.van wj'dcn gebruikt voor de financiering van fis bouw 24 woningwe'woningen, omdat hei Rijksvoorschot niet steeds op tijd ontvangen wordt. Verschillende oude leningen werden ge-onverteerd tegen een rente van 3 Aangekocht werd de grond nodig voor het bouwen en stratenaanleg in het nieuwe uitbreidingsplan. De g.ond welke onte'gend moest worden is inmiddels in eigendom ove: gegaan r.aar de gemeerte. De prijs is echter neg niet bekend. De voorzitter deelde mede, dat de verbetering van de Pr. Hendrikstraat. Prinses Ju'.ianastaat, Achterweg en de opiit onder langs de Tlmansweg publiek is aanbesteed. Laagste Inschrijver was de firma C. Wiskerke en Zn te Nieuw- dorp voor f 13233; het werk is aan dc-c fi ma gegund. Het bouwen van de 24 wonlngwetwo nlngen is gegund aan de gezamenlijke aannemers van 's Heerenhoek. Zodra het materiaal verkiegen is en het weer medewerkt, zullen zij met de werk zaamheden beginnen. Bij de rondv-.aag werd door wethou der Raas gewezen op het slechte af werken van het terrein bij de twee nieuwe woningen in de Werrtlaan; de voorzitter antwoordde dat de aannemer hierop gewezen is. GOES, 17 Dec. Groenten: sprui ten 10-30, witlof 17-40, idem stek 4-5, prei 20-31, andijvie 16-33, peen II 2.50 -8.50, rode kool 3-11. groene savoye- kool 11-12, witte kool 4, waspeen 6-9, kroten 2-8.50, uien stek 2.50-8,50, bl. kool II 13-26, idem III 8.50-13. knol selderij 2.50-3.50 alles per 100 kg of st. KAPELLE, 17 Dec. Appelen: jo nathan 24-82, goudreinetten 11-61, gol den delicious 23-82, coxs oranje pip pin 10-75, glorie van holland 10-43, sterappel 13-18, franse reinetten 17, court pendu 16-23, hollands zoet 20-34, zoete winterkroon 41, reinette d'or 13 -21, pomme d'orange 14, huismahsz. 22, zoete ermgaard 17-50, bramley seed ling 9-25; peren: doyenne du cornice 40-114, comtesse de paris 24-61, con férence 41-52, brederode 27, gieser wildeman 17-38, kleipeer 6-28. saint re- my 13-34, pondspeer 6-28, bonne Ionise d'avranches 27-36; diversen: bl. drui- v~n lT'-i,1l. koolrrn-n 8, r'-n 19-21, rode kcol 10. spruitkool 9-31 alles p! kg., bloemkool 6.5-14 per st., noten 4.60-7.20 per 100 stuks.

de Stem | 1947 | | pagina 1