d Plebisciet voor geheel Indonesië? Nederlandse officieren knoeiden Protest Iepen „rapport Vorrink" •t I II arse/? Aflossing der troepen onder de Kath. Zeeuwsch-Vlaamse woningbouwvereniging e Splitsing van Duitsland IN 'T KORT Ee botraanslagen tc Brefa Wielerronde door Nederland €11 f JAARGANG No. 951 INDIEN REN VILLE-BESPREK IN GEN MISLUKKEN D jok ja zal dit eventueel de Veiligheidsraad voorstellen. „Vorming van aparte Staten in strijd met Linggadjati" Wisselende bewolk Ulfi Distributienieuwtjes Tweede Kamer Het, Kerstverlof voor de bouwvakarbeiders Tip opgelicht van de sluier, die om de Berlijnse militaire missie hangt Molotov al op weg: naar Moskou Graansmokkel in Zeeuwsch-Vlaanderen Voormalige Rode Kruis-bestuurderen schrikken van de reacties WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 Eerste Werkzaamheden aangevangen - Principiële medewerking Van gemeenten reeds toegezegd HÜL De 100.090 is er m Route thans in kannen en kruiken i 47 08Q-54 )ND Ha Crime kje Denk 2 nek. wat in. U I N 8863 plaat- 901-oo Uitgave van de ..Stichting De Sti i" Commissie van Toezicht: F J Aernoudts. C. J v Hooteghem: A El Langenhorst. Mr. Dr A J J Mes- Mr h. B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal. per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) 1 0 26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstr Voor God. Koningin en Vaderland NDIEN de onderhandelingen op de „Renville" zouden mislukken, zal de republiek Indonesia bij de Veiligheidsraad een plebisciet voor geheel Indonesië aanvragen. Deze mededeling is op een persconferentie gedaan door Mohammed Roem, de republikeinse minister van Binnenlandse Za ken en lid van de republikeinse delegatie voor de besprekingen qp de Renville". Djokja vindt het vormen van de staten Oost-Indonesië en West-Borneo in strijd met Linggadjati, terwijl de vorming van andere staten waarbij o.m. gedoeld wordt op de vorming van een apart gebied West-Java, waarover gister de besprekingen tussen de Indonesiërs zijn geopend binnen en buiten het defacto-gebied van de republiek in strijd is met het recht en de wet. Deze dikke woorden zijn gebruikt in een verklaring gister uitgegeven door Djokja. Het beroep op Linggadjati en de uitlating „in strijd met recht en wet" doen ons, laten wij het zacht uitdrukken— vreemd aan, omdat Djokja zich zowel van Linggadjati als van het rechtelijke en wettlijke totnutoe niets heeft aangetrokken. yolgens ns Djokja blijkt uit de besluiten de Veiligheidsraad duidelijk, dat de Raad het geschil tussen Ne derland en de republiek beschouwt als een aangelegenheid waarbij ge heel Indonesië is betrokken. Het besluit van de Veiligheidsraad voorzag aldus de verklaring in bemiddeling bij de oplossing van dit geschil, zulks door middel van de „commissie van goede diensten". De verklaring, noemt het Komité Indonesia Serikat (de grote groep Indonesiërs die met de Nederlanders wil samenwerken) „slechts een bewe ging van enkele personen, die op onbezonnen wijze vooruitlopen op de taak, welke tot het ressort van de commissie van goede diensten be hoort". Deze personen hebben vol gens Djokja. geen georganiseerde aanhang bij het volk" Over de conferentie in West-Java wordt gezegd in de verklaring, dat deze vooruitloopt op de taak van de Commissie van goede diensten. „De bijeenroepers van de conferentie van West-Java zijn niet erkend als leiders van het volk". /Gelijktijdig is een andere verklaring uitgegeven door de republikeinse minister van voorlichting. Daarin wordt gezegd, dat het thans duidelijk is, dat naar democratische maatsta ven de conferentie van West-Java ten doel heeft een deel van de republiek af te scheiden, in dit geval de Pasoen- dan. Verklaard wordt, dat dit in strijd is met Linggadjati. daar het doel van de nationale federatie is de bestaande samenstellende delen tot een sterke, volmaakte nationale eenheid samen te voegen. Vervolgens zegt de verklaring, dat de bevolking door de Nederlanders niet in staat wordt gesteld haar me ning en wensen vrijelijk te uiten in democratische geest. De republi keinse regering, aldus de verklaring doet een beroep op de bevolking van de Pasoendan en op de Indonesi sche bevolking om voorzichtig te zijn en elke poging tot afscheiding af te wijzen. De vestiging van een staat West- Java zou vooralsnog door de repu bliek niet beschouwd worden als een reden om de besprekingen op de „Renville" af te breken, heeft Roem op de in de aanhef genoemde persconferentie meegedeeld. Vol gens Roem zijn Oost-Indonesië en alle andere staatkundige eenheden buiten de republiek niet op demo cratische wijze tot stand gekomen. Op„ deze republikeinse verklaringen is nog geen officiële Nederlandse reactie verschenen. Wel is er door Batavia gereageerd op een door de re publiek aan de „Commissie van goe de diensten" overhandigd memoran dum. Over de economische positie der republiek, die naar het daarin heette „wordt aangetast door on gewettigde militaire actie van Neder landse zijde". De Nederlandse delega tie, die aan de onderhandelingen op de „Renville" deelneemt, heeft hierop gister een antwoord ingediend, even eens gericht tot de „Commissie van goede diensten". Het republikeinse memorandum verzocht om maatregelen voor een ge lijke verdeling van voedsel en ge bruiksartikelen over geheel Java en Madoera. In 't Nederlandse antwoord wordt er op gewezen, dat de repu bliek zich niet heeft behouden aan de afspraak de door de Nederlanders be zette gebieden van rijst te voorzien in ruil voor textiel. Niettemin deed in dezelfde tijd de republiek bij monde van Sjahrir een aanbod tot levering van 700.000 ton rust aan Voor-Indië. Dit aanbod had een anti-Nederlandse strek- king- omdat in de Nederlandse ge- bieden een groot gebrek aan rijst heerste. Bovendien was het aanbod aan Voor-Indië nadelig voor geheel Indonesië. Het Ned. antwoord voegt hieraan toe, dat het rep. aanbod kennelijk de propagandistische bedoeling had de buitenwereld de indruk te geven, dat er op republikeins gebied, in het' bij- ,°P Java, voldoende voedsel anwezig was, en vestigt er vervolgens de aandacht op. dat enkele maanden cijfers n.o,rte MaIanS pessimistische brengst on t 6 0Ver de °°gst°D- met het a en Madoera. zulks NederlandSe1Seeb11yedenrekking 330 verder op^dnT'rf6 antwooI'd wijst er de voedselsituatie V" 33n dC vern'elingen dCT ÏU8&2 tot hedeneaToe„rCht!nff en^afëen S^ÏL? Zwakke tot matige wind uit Noor- dcl'.ke richtingen. I„ het Oostë- vankelHk t?" het ,an(I *an- vankelijk .nkele nevel- of mist banken. Iets kouder dan gisteren. Heden zon onder 16.29 uur en 21.04 uur. n-udo-rfa- uur °P 8 44 UUr Cn maan op 12 41 benden en de terrreur die op de be de politiële actie werden notabene nog 177 rijstpellerijen vernield. volking is en wordt uitgeoefend. Na Daar het in de Nederlandse gebie den toch al krap is, is het onmo gelijk de republikeinse gebieden te helpen, zegt het Nederlandse ant woord. Ten aanzien van het door Djokja voorgestelde hervatting van het handelsverkeer tussen de republiek en de overige gebieden van Indo nesië concludeert het Nederlandse antwoord, dat in het huidige sta dium herstel van het verkeer over land tot de onmogelijkheden be hoort. Dit door het aanmoedigen van de terreur door Djokja. Voor Kerstmis tabak Op 23 December zal er wederom 'n bon worden aangewezen voor zes rant soenen tabak. De feestdagen zullen dus niet rookloos behoeven te zijn. Afleveringsverbod voor chocolade Konden wij enige dagen geleden reeds berichten, dat de geruchten als zou de chocolade binnenkort bonvrij worden verkocht volkomen --uit de lucht waren gegrepen, doch dat inte gendeel de pure chocolade vermoede lijk uit de handel zou worden geno men, thans vernemen wij dat met in gang van 19 Dec. een afleveringsver bod voor de chocolade-fabrikanten van kracht zal worden. Dusook het chocoladetandje kunnen we (weer) uittrekken! Nieuwe kunstmestbonnen Met ingang van 15 December 1947 worden de stikstofbonnen, voorzien van opdruk 2 en de kalibonnen, voor zien van opdruk 3 geldig verklaard. Deze bonnen behouden hun geldigheid tot nader order. VOOR-INLEVERINGSBON VOOR VERSE ZUIDVRUCHTEN. In het begin van het volgende jaar zal de distributie van verse zuid vruchten weer een aanvang nemen. De bonnenlijst van Donderdag a.s. be vat voor alle consumenten een voor- inleveringsbon, die tevens koopbon is. Personen van 5 jaar en oud zullen t. z.t. op deze bon 500 gram en kinderen van 0 tot 5 jaar 1000 gram sinaasap pelen kunnen betrekken. T>IJ DE BEHANDELING van de rijks begroting Overzeese Gebiedsdelen zijn er verschillende woorden gewijd aan het gevangenentransport Bondo- woso-Soerabaja, waarbij 46 republikei nen door een „samenloop van om standigheden" om het leven zijn ge komen. De eerste die dit punt aan sneed was de heer Ruys de Beeren- brouck (KVP), die strenge bestraf fing der schuldigen eiste. De commu nist de Groot bracht over deze mate rie naderhand zelfs een motie uit. Uiteraard kwam ook de aflossing der troepen ter sprake, waarbij o.m. betoogd werd dat het personeel van het KNIL recht heeft op definitieve aflossing. De heer Ruys de Beerenbrouck, die een studiereis naar Indië maakte, wees ook op de minder gelukkige uit latingen van Ned. Indische autoriteiten op de conferentie te deh Pasar, waar godsdienstvrijheid beperkt werd door motieven van rust en orde. Het sta tuut van West-Borneo vond de spr. in dit opzicht geruststellender. Hij zei overigens gesterkt te zijn in zijn overtuiging, dat de Britten de grootste schuld dragen van de gang van zaken in Indië. Zij gaven de re publiek gelegenheid tot consolidatie. Noodzakelijk is zo spoedig moge lijk over te gaan tot instelling van het parlementaire stelsel. Er is moei lijk een meer autocratisch bewind denkbaar, dan thans in Batavia ze telt. Dit wekt ook in het buitenland de indruk, dat de huidige staten- vorming van bovenaf is opgelegd. Ook de commissie van drie zou in dit geval een andere indruk krijgen. Van A.R.-zijde (de heer Meyerink) werd betoogd, dat de basis-artikelen van Linggadjati nog steeds de volle instemming dezer fractie hebben. Er werd bovendien opgemerkt, dat de sta tenvorming van onderaf in Indië reeds voor de oorlog door dr. Colijn is ver dedigd. De vorming van deelstaten tot autonome gebieden en de vorming der verenigde staten van Indonesië heeft de instemming van de A. R. Onderhandelen met de republiek blijft de fractie echter onaanvaardbaar vin- Hij vond ook, dat de minister van O. G. te veel in zijn verantwoordelijk heid beperkt wordt door het optre den van de ministers Goetzen en Ne- re*s van ,.een kwart van het kabinet" naar Indië bewees volgens de heer Meyerink, dat van de consti tutionele verantwoordeijkheid van de minister van O. G. niets meer over is. Het vertrouwen in de minister van O. G, heeft de fractie dan ook geheel ver loren. Ook „het ontwaken van de West" kwam ter sprake. Hiervoor interes seerde zich o.m. de heer Tilanus (CH) Over de finantiële situatie in Indië sprak de heer JoekeS (P. v. d. A.) uit voerig. Hij wees er ook op namens zijn fractie, dat terugtrekken van de troe pen uit Indië niet gewenst is, zolang er geen deugdelijk politiecorps is, of schoon hij de vertraging in de aflos sing der troepen teleurstellend vond. Deze vertraging achtte hij evenwel onvermijdelijk. De Kamer heeft ook een begin ge- (Van onze Haagse correspondent). UJERICHTEN, welke de indruk wek ken dat de bouwvakarbeiders in de noodgebieden een Kerstverlof zou den krijgen van 23 Dec. tot 5 Jan. zijn onjuist, aldus deelt men ons van be voegde zijde mede. De algemene re gel is, dat de bouwvakarbeiders ver lof hebben vanaf 23 Dec. tot 29 Dec., dus dat zij alleen „de derde" Kerst dag vrij hebben. Om evenwel moei lijkheden uit de weg te ruimen heeft het College van Rijksbemiddelaars besloten de mogelijkheid tc scheppen dit verlof uit te breiden tot 5 Januari aangezien uit kringen der arbeiders organisaties een dergelijk Kerstver lof werd gevraagd. Nader vernemen wij nog, dat het merendeel der werk gevers (o.i. terecht), niet bereid zijn dit verlof te geven. De vorst, kan thans iedere week intreden en daar om zou het jammer zijn als we de zg. bouwdagen niet ten volle zouden ge bruiken. maakt met de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het is te begrijpen dat hierbij spe ciaal de lonen in de landbouw ter sprake zijn gekomen, omdat hierover de laatste tijd nogal een en ander is te doen. Zo wees de heer Zegers (K. V.P.) erop, dat de prijszetting voor de landbouw straffer is dan voor de han del en industrie. Ze is volgens hem gebaseerd op de opbrengst der betere gronden. Daarom wilde hij een com pensatie-toeslag voor de lichtere gron den. Hij verklaarde zich tegen een bodemegalisatiefonds, omdat dit z.i. te zeer in de richting van sociali satie gaat. TNE EERSTE van een reeks van za- ken, alle betrekking hebbend op door officieren van de Nederlandse militaire missie in Duitsland begane strafbare feiten, diende gister voor de Krijgsraad te velde te Rotterdam. De 36-jarige res. Ie luit. E. S., die als transportofficier deel uitmaakte van de Ned. militaire m'ssie in Berlijn, stond wegens overtreding van het de- viezenbesluit en wegens smokkelarij terecht. Hij zou van Nederland naar Duitsland circa 80 pond koffie over de grens hebben laten brengen in mi litaire auto's, van Duitsland naar Ne derland 30.000 RM. hebben gebracht en twee auto's, een voor de overste H. en een andere voor hem zelf, van Duitsland naar Nederland hebben ge reden. Uit het verloop van de zitting bleek, dat het met het aanschaffen van auto's voor de Nederlandse missie in Berlijn als volgt toeging. Vele offi cieren wilden ook na hun demobili satie over een wagen de beschikking hebben. Zij kochten dan in Nederland goe deren, zoals koffie, sigaretten, thee e.d., die in Duitsland als waardevol ruilmiddel werden gebruikt. Met mi litaire auto's werden deze goederen over de grens gebracht en in Duits land geruild voor auto's. Soms ook werden uit de kas van de missie voorschotten in marken opgenomen om het ontbrekende of het geheel van de koopprijs in Duitsland te voldoen. Deze voorschotten werden teruggestort met marken, verkregen door de verkoop van in Nederland met guldens gekochte goederen op de Duitse zwarte markt. De officier bood dan zijn op deze wijze verkregen wagen ter tijdelijke WU DE CONFERENTIE der Vier te Londen is mislukt, acht men het in Londen niet onwaarschijnlijk, dat Marshall en de twee B's vandaag nog eens bijeenkomen om beslissin gen te nemen over de toekomst van Duitsland. Verwacht wordt, dat Bevin voor Vrijdag, wanneer het Britse par'e- ment op Kerstreces gaat, een verkla ring in het Lagerhuis zal af'cgen. Marshall, die Vrijdag thuis komt, zal die avond een verklaring voor de radio afleggen. Molotov is innjiddels al afgereisd en wel in zo'n haast, dat hij nu al Berlijn is gepasseerd en op weg is naar Mos kou, ondanks de zware sneeuwstormen die het verkeer ten zeerste belem meren. De Russische kranten zijn al nauw keurig ingelicht oiler de boosdoeners die de arme Molotov zo lelijk hebben dwars gezeten. Wij behoeven er niet verder op in te gaan. Alleen willen wij nog even aanstippen, dat het Rus sische persbureau Tass heeft uitgevon den, dat er een soort geheime overeen komst tussen de Westerse delegaties bestond om de Sovjet-Unie te belasten met de verantwoordelijkheid voor het Londense fiasco. Zowel de Amerikaanse als de Brit se pers is van oordeel, dat Amerika, Engeland en Frankrijk thans de pro blemen alleen moeten trachten op te lossen cn dat nu niets meer de ver deling van Duitsland in twee delen kan voorkomen. De Duitsers zijn ruw opgeschrikt door de berichten over de mislukte conferentie. Menziet nu in de op 20 Dec. in Frankfurt te houden bizonale conferentie met de minister-presiden ten der verschillende Duitse staten een middel om bepaalde verwachtingen in vervulling te doen gaan. Eüdault heeft op een persconferentie te Londen dit uitgelaten: „Ik heb de indruk, dat men de deur voor verdere onderhandelingen van de vier mogend heden wil open laten." Hij legde er echter de nadruk op, dat de kwestie van het Saargebied niet opengelaten zou worden. Het was Bidault niet bekend of er misschien in Washington besprekingen tussen de drie Westerse mogendheden zouden worden gevoerd. „Maar mis schien weet ik niet alles," voegde hij er aan toe. Deze uitlatingen van Bidault laten ruimte over voor bespiegelingen, ze zijn militairisatie aan de missie aan en gebruikte hem meestal geruime tijd ten dienste daarvan. Na hun demo bilisatie namen de officieren de nog steeds gemilitairiseerde wagen mee naar Nederland hetgeen dus aan de grens geen moeilijkheden oplever de lieten hem in Nederland de- militairiseren en betaalden de invoer rechten ten departemente van Finan ciën, hetgeen inhield dat de auto een nationaliteitsbewijs kreetf en dan voor privé-doeleinden gebruikt kon wor den. Maj. mr. A. W. baron van Imhoff, de auditeur-militair, zeide o.m. in zijn requisitoir, dat reeds geruime tijd al lerlei geruchten over de Nederlandse militaire missie in Berlijn de ronde hebben gedaan, zo zelfs, dat In de Tweede Kamer de zaak te berde is gebracht. Het comité-Visser is toen opgedra gen een rapport over deze instantie samen te stellen, dat vervolgens ter vertrouwelijke kennisneming aan de Tweede Kamerleden is voorgelegd Helaas echter heeft de militaire audi tie tot nog toe niet de gelegenheid gehad, ook van dit rapport kennis te nemen, terwijl toch de krijgsraad met de behandeling van deze zaken is be last. De auditeur-militair eiste een ge vangenisstraf van vier maanden met aftrek ven voorarrest, een geldboete van f 5000 en ontslag uit de militaire dienst Na raadkamer werd de zaak terug gewezen naar de officier-commissaris voor nader onderzoek. TN Z.-VLAANDEREN werd een grote graansmokkel ontdekt, die zich zowel over 'het Westen als het Oosten uitstrekt en overal vertakkingen heeft. Door de Rijkspolitie te Hulst werd in samenwerking met de C.C.D. een uitgebreid onderzoek ingesteld en wer den verschillende personen o.a. G. H., A. V. en een zekere B. uit Hulst ge arresteerd en aan de officier van Justitie in Middelburg voorgeleid, die hen in bewaring heeft gesteld. Een persoon uit Hoek, werd, nadat hij bekend had bij deze smokkelarij betrokken te zijn in vrijheid gesteld. Verdachten zouden grote hoeveel heden tarwe en gerst naar België ge smokkeld hebben al dan niet met behulp van legale papieren. Er wer den hoeveelheden graan in beslag echter te vaag om er enig houvast aan genomen. Het onderzoek wordt met te hebben. kracht voortgezet. WAKKER GEWORDEN door de reacties tegen hun leiding (uit gebracht in het „rapport Vorrink") hebben zes leden van het voormalige dagelijkse bestuur van het Ned. Ro de Kruis een protest tegen dit rap port het licht laten den. De opstel lers van dit protest zijn mr. W. ba ron van Lynden, dr. H. Offerhaus, Ch. Winckel Lucardie, de Waal en Maas. De protesterende ex-bestuursleden van het Ned. Rode Kruisvinden de commissie-Vorrink te eenzijdig van samenstelling en zijn van oordeel, dat de conclusies van de commissie licht vaardig en bevooroordeeld zijn. Be zwaar wordt er gemaakt tegen het feit, dat niemand der bestuursleden door de commissie-Vorrink is onder vraagd over de geconstateerde nalatig In Jeruzalem kwam het Zaterdag weer tot hevige botsingen tussen Ara bieren en Joden. Nadat de eersten enkele winkels in het Joodse stads deel in brand hadden gestoken, werd een bom geworpen, temidden van een groep Arabieren, waarbij zes doden vielen. Eèn der slachtoffers wordt naar een ambulance-auto gedragen. heden. Wel heeft de commissie enige ambtenaren gehoord, doch deze wa ren volgens de protesterende heren niet voldoende op de hoogte. De protesterenden, ingaand op de beschuldiging dat zij te formalistisch zijn geweest, wijzen er op, dat reeds van het begin af het lot der politieke gevangenen en hun verzorging een onderwerp van grote zorg voor hen is geweest. Medegedeeld wordt dat in 1940 aan politieke gevangenen te Sche veningen Kerstpakketten zijn bezorgd en dat later meerdere pakketten volg den. Met min of meer succes is ook getracht pakketten te zenden naar Duitse concentratiekampen en gevan genissen, zo heet het verder, waarbij al bitter weinig Duitse hulp werd on dervonden. Aan verschillende gedelegeerden van het intern. Rode Kruis is verzocht on ze politieke gevangenen in Duitsland te helpen, doch erkend wordt dat dit niet veel resultaat heeft opgeleverd. Tegen de zin der Duitsers werd toch doorgegaan met de pogingen om ge vangen genomen Nederlanders te hel pen, met het gevolg, zo ongeveer zegt 't protest, dat enige hoofdbestuursle den van het Rode Kruis door het Kriegsgericht tot geldboeten zijn ver oordeeld. In het protest wordt ook gezegd, dat het de heren van het Rode Kruis onbegrijpelijk is, dat de illegaliteit zich niet met hen in verbinding heeft ge steld om te trachten samen een op lossing te zoeken. Als men het ons eerlijk vraagt, klinkt het protest der ex-Rode Kruisbestuurs leden niet erg sterk! Het protest maakt er verder o.m. melding van, dat in het begin der be zetting vier ambulances naar Frank rijk zijn gezonden or_ leke en ge strande vauenanders naar Nederland terug te brengen. Ook wordt de aan dacht gevestigd op het uitstekende werk dat mevr. van Overeem alleen en tezamen met mevr. gen. Prins uit Breda heeft verricht op Rode Kruis- gebied. Gememoreerd wordt verder het stichten van zg. Vughtcomité, waarin o.m. zitting hadden mevr. van Beu- rilngen, mevr. van Overeem, burge meester Loeff en de heer Dols, en dat rce'mat'g bijeenkwam om de belan gen der politieke gevangenen te be spreken. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefbon 2236. Waarn. directeur: P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): I 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. is een verheugend feit, dat de 'oplossing van het woonruimtepro bleem n Zeeuwsch-Vlaanderen thans actief ter hand is genomen, temeer daar het initiatief hiertoe van katho lieke zijde is uitgegaan. Reeds enge tijd geleden werden besprekingen gehouden teneinde te kunnen komen totde oprich ting van een Katholieke woningbouw vereniging voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze kwam op 25 October j.l. tot stand. Er werd een voorlopig hoofdbestuur samergesteld, dat in nauwe samenwerking met de K.A.B. dit belangrijke probleem in studie heeft genomen. Statuten werden ont worpen en ter goedkeuring aan ver schillende instanties voorgelegd, zodat de koninklijke goedkeuring eerstdaags verwacht wordt. Het doel van deze vereniging is het woningvraagstuk in Zeeuwsch-Vlaanderen in zijn volle om vang aan te pakken. Bouw van woningen r\aartoe zal zo spoedig mogelijk over gegaan worden tot de bouw van woningen in Zeeuwsch-Vlaanderen. waartoe reeds verscheidene gemeenten zowel in Oost als ln West medewer king hebben toegezegd. Van diverse andere gemeenten kan medewe-k'.ng worden verwacht. Er zal naar ge streefd worden deze woningen zo spoe dig mogelijk in eigendom aan de ge gadigden over te dragen. Vanzelfspre kend genieten de bij de vereniging aangesloten leden hierbij de voorkeur Evenals bij het in huur verkrijgen van woningen. Inlichtingen worden verstrekt door de se—etaris van de vereniging, de heer F. P. de Waal. Groenendijk 71, tel. 12, Kloosterzande. r<ISTEREN kwam de 100.000 uit de Staatsloterij. De gelukkige winnaar is een ongehuwde arbei der uit Schiedam, die op het ogen blik te Souburg aan de wederop bouw werkt. Toevallig had de ar beider een geheel lot genomen. RA EER EN MEER wordt er door de Kath. ministers in België aange drongen op het houden van een volks raadpleging over het terugxeren van Koning Leopold. De socialisten zijn daartegen echter zwaar gekant. U)E NEDERLANDSE ambassadeur te Ottawa, <Jr. van Royen, heeft na mens Prins Bernhard een bronzen me daille overhandigd aan luit.-gen. Foul- kes, die de operaties der Canadese troe pen ln Nederland leidde. yOLGENS OPGAVE van de militaire geneeskundige dienst te Batavia bedroegen de Nederlandse verliezen in Indië van 5 Aug. tot 6 Deo. 323 gesneu velden, 952 gewonden en 25 vermisten. Gisteren bedroegen de Nederlandse ver liezen een gesneuvelde en 6 gewonden. JJET NIEUWE Iltaliaanse kabinet heeft besloten, dat de alg. verkie zingen, die 7 Maart zouden worden ge houden dienen te worden uitgesteld tot een dag in de periode van 4 tot 18 April a.s. MIN. DREES zal a-s. Donderdag naar Indonesië vertrekken. De minister van Overzeese Gebiedsdelen Jonkman zal hem vermoedelijk niet vergezellen, doch eerst Zaterdag of Maandag afreizen. A LLE BRITSE en Amerikaanse troe pen zullen op 15 December, de in het vredesverdrag vastgestelde datum uit Hongarije zijn teruggetrokken. Over de Sovjet-troepen is nog niets naders bekend. TTENRÏ BRUNING is door de cen trale ereraad voor de Kunst iedere publicatie voor 6 jaar verboden. QP 24 JANUARI zal te Amsterdam de stichting van de nieuwe pajtij „Volkspartij voor vrijheid en demo cratie" (de combinatie Oud en Stik- ker) plaats hebben. TTE GASPERI heeft zijn kabinet on der de druk der omstandigheden gewijzigd. 7IJ, DIE gepensionneerd zijn ten laste van het Alg. Burgerlijk Pen sioenfonds, moeten voor het voorschot op de toeslag op het pensioen 1947, zich melden aan de postinrichtingen, op dezelfde werkdag als in November De daders gearresteerd minnenijd het vermoede lijke motief. TN DE ZAAK van de twee bomaan- slagen te Breda op 9 Juli en 6 De cember van dit jaar gepleegd, is ein delijk licht gekomen. Dezer dagen is de Bredase recherche overgegaan tot de arrestatie van een zekere G. M. uit Raamsdonksveer, die indertijd reeds gearresteerd was bij de eerste bomaanslag, doch vrijgela ten moest worden bij gebrek aan be wijs. Thans werd hij opnieuw gearres teerd. Hij was de ex-verloofde van mejuffr. B., aan wie het pakket van de tweede aanslag was geadresseerd. Doordat de heer V., bij wie mejuffr. B. veel thuis kwam en bij wie het pakket was bezorgd, argwaan kreeg, werd het aan de politie overgedra gen. Deze stelde een onderzoek in met Röntgenstralen, waarbij bleek, dat het inderdaad een scherp gestelde hand granaat bevatte. Het pakket was vanuit Oosterhout verzonden door een jongen, die hier toe was aangezocht door A. M., de broer van G. M. Ook A. M. werd daar op gearresteerd. Tijdens het verhoor verklaarden zij, dat zij de handgra naat, het zilverpapier en het kistje bij iemand uit Oosterhout vandaan hadden gehaald. Deze persoon werd daarop eveneens in arrest gesteld. G. M. zowel als A. M. ontkennen iets te maken te hebben met de eer ste bomaanslag, doch de aanwijzingen dienaangaande zijn van die aard, dat twijfel uitgesloten moet worden ge acht. Jhr. Mr. Quarles van Ufford gaat heen. Bij K. B. is met ingang van 1 Februari 1948 eervol ontslag verleend als com missaris der Koningin in de provincie Zeeland aan jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, onder dankzegging voor de vele door hem bewezen diensten en wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. VISSERSVAARTUIG GERAMD. Het vissersvaartuig Bruinisse 16, schipper P. de Koning is voor de Bel gische kust nabij Oostende, waar het de haringvangst uitoefende, door een mijnenveger van de Belgische marine geramd. Het schip werd ongeveer ter hoogte van de stuurhut getroffen. De schipper, die aan het roer stond, kon zich ternauwernood in veiligheid stel len. Het schip bleef drijvende en is door een Belgische visser in de ha ven van Oostende binnengebracht. BELGISCH SLEEPSCHIP GEDEELTELIJK GELICHT Drijvende bokken hebben het eerste stuk van het in 1943 in het Volkerak, door oorlogshandelingen gezonken Bel gische sleepschip ..Elizabeth" thans boven water gebracht en op het droga gezet. Aan het tweede stuk wordt nog gewerkt. DE VOORBEREIDINGEN voor de „Ronde van Nederland", die van 24 April t/m 2 Mei 1948 zal worden gehouden, zijn reeds zover gevorderd, dat de route in grote lijnen kon worden vastgesteld. De ronde, die 9 dagen zal duren, gaat behoudens nadere goedkeuring van het departement van Waterstaat en Verkeer over een afstand van 1700 K.M. verdeeld over de vo'gende etappes: Zaterdag, 24 April: start te Amsterdam en via de Zaanstreek, Alkmaar, Afsluitdijk, Sneek, Leeuwarden naar Groningen. Zondag 25 April: Groningen, Winschoten, Assen, Meppel, Zwolle, Almelo Hengelo, Enschede. Maandag, 26 April: Enschede, Zutphen, Deventer, Apeldoorn, Voorthuizen, Barneveld, Ede, Wageningen, Grebbeberg, Rhenen, Veenendaal, de Klomp. Ede, Arnhem, Nijmegen. Dinsdag 27 April: Nijmegen, Veghel, Helmond, Venlo, Sittard, Geleen, Maastricht. Woensdag 28 April: Rustdag. Donderdag 29 April: Maastricht, door Zuid-LimbUrg over de Cauberg, terug naar Maastricht, Sittard, Roermond, Eindhoven. Vrijdag 30 April: Eindhoven, den Bosch, Tilburg, Breda, Bergen op Zoom, Krabbendijke, per boot naar Ossenisse, Terneuzen, Sas van Gent, Hulst. Zaterdag 1 Mei: Hulst, Sas van Gent, IJzendijke, Breskens met de boot naar Vlissingen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Dordrecht, Schiedam, Rot terdam. Zondag 2 Mei: Rotterdam, den Haag, Leiden, Hillegom, Haarlem, Heem stede, Aalsmeer, Uithoorn, Hilversum, Bussum, Weesp, Amsterdam. Volgens deze met zorg gekozen route wordt ons land in alle richtingen doorkruist. Door inschakeMng van het Zuid-Limburgse heuvelland, Cauberg en Grebbeberg krijgt deze internationale krachtmeting een bijzonder inte ressant karakter.

de Stem | 1947 | | pagina 1