Nijdige en kribbige sfeer in Lissabon De Londense Conferentie mislukt Nieuwe terreinen voor klein-industrié aanvullende kinderbijslag v ergoeóing van oorlogsschade Twee belangrijke stichtingen 716 man in indie gesneuveld Vermakelijkheidsbelasting blijft ongewijzigd VIERDF- 1A RGANG No. 950 D I N S D A G 16 DECEMBER 1947 Commissie Cleveringa brengt rapport uit Terwijl het volk verbeten vocht, kibbelden hoge functionarissen Baron v. Harinxma onvriendélijk Koningin ontvangt ere-doctoraat Katholieke Arbeidersbeweging vraagt Op voorstel van Marshall besprekingen voor onbepaalde tijd verdaagd" Herstelbetalingen struikelblok Wanneer loonsverhoging- V Wetsontwerp thans bij Raad Van State Het Zeeuwse opbouworgaan en het economisch technisch instituut Tweede Kamer nie.t klaar vóór Kersjtmis D Een nieuwe partij C.A.O. Schoenindustrie opgezegd Raad van Middelburg Salariëring gemeente- personeel herzien Tussentijdse hulp goedgekeurd Distributienieuios Raad van Terneuzen Nieuw kabinet in Oost-Indonesië Het is al zwart wat de klok slaat Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts C J v Hooteghem A E. Langenhorst. Mr. Pr a J J M Mes Mr H B B de Rechter Verschynt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetalmg t 3 38 per kwar taal, per post t 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0 26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvfeag versie. Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsinge) 75, telefoon 2236. Waarn directeur. P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) t 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp t 0.25 en f 0.60). Incasso wordt berekend. VTA DE PUBLICATIE van het rapport dat het Nederlandse Rode Kruis liet opmaken door de Commissie-Vorrink over nalatigheden van de Londense regering en verschillende andere functionarissen, met betrekking tot de hulp aan Nederlandse krijgsgevangenen en politieke delinquenten in het buitenland welk rapport ontstellend materiaal bevawe is er ook gevraagd naar publicatie van het rapport dat de door de minister inge stelde „commissie-Cleveringa" is opgemaakt over vrijwel dezelfde func tionarissen als in het rapport-Vorrink genoemd. Thans is door de minister van Buitenlandse Zaken vergunning gegeven tot publicatie van het eerste deel van dit „rapport-Cleveringa", dat het beleid raakt van de huidige ambassadeur te Brussel, mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Prof. Cleveringa heeft het zelf aan de pers overhandigd en er daarbij op gewezen, dat de commissie haar taak onbewogen en objectief heeft verricht. de Madrileense diplomatieke lijst en hij had ook de zorg voor de uitge wekenen in Spanje toegewezen gekre gen. Aan die zórg zo stelt de com missie vast heeft het een en ander ontbroken. De heer van Harinxma ontkent echter met deze verzorging van vluch telingen in Spanje belast te zijn ge weest. hetgeen door jhr. ir. O. van Lidt de Jeude, destijds regeringscom missaris voor vluchtelingen te Lon den, wordt bevestigd. A AN Baron van Harinxma thoe A Slooten is destijds de zorg opge dragen voor de zich in het Zuiden van Frai: :rijk bevindende Nederlandse vluchtelingen. Oorspronkelijk is hier bij alleen «gedacht aan legale evacua tie. De illegale evacuatie schijnt eerst van Londen te zijn bevorderd toen in 1943 overste Warners naar Lissabon kwam. Aan alle legale evacuatiemo gelijkheden kwam een einde toen Frankrijk in Nov. 1942 geheel door de Duitsers werd bezet. Over het feit, dat Baron van Ha rinxma thoe Slooten pakjes zónd aan NSBrers zegt het rapport Clevéi'inga, dat de heer van Harinxma pakjes naar Nederland stuurde volgens een uit Londen ontvangen lijst. Naderhand zijn er vergissingen gemerkt. Dat de heer Harinxma uit Neder land geld ontving met goedvinden van de Duitsers# acht de Commissie Cleveringa niet *bewezen. Haar oordeel over de figuur van Baron van Harinxma thoe Slooten samenvattend, zegt de commissie, dat van gegronde redenen voor ern stige klachten haar niet is gebleken. I)e heer van Harinxma heeft in uiterst moeilijke omstandigheden stellig werk verricht, dat gewaar deerd verdient te worden. Wellicht is het mogelijk, dat hij op wee, mogelijk met elkaar samenhan- ;ende punten van bijkomstige, doch n de gegeven omstandigheden toch .vel van belangrijke aard te kort is jeschoten, doch er kan achteraf hier omtrent te weinig tastbaars worden vastgesteld, dan dat een afkeuring ge rechtvaardigd kan worden geacht. De ze twee punten zijn de bejegening van uitgewekenen te Lissabon, waar in wellicht soms een tooft van wat meer geduldige vriendelijkheid en be reidheid tot uitlegging, wat meer har lelijkheid en menselijke belangstel ling door had» kunnen klinken, en zijn gebrek aan goede samenwerking met andere te Lissabon gestationneerde ambtenaren. Doch bij het laatste is de commissie er wel van overtuigd, dat hij aller minst de enige schuldige is geweest, want de heer Maas Geesteranus, hoofd van de Ned. inlichtingendienst te Lis sabon, is haar gebleken geen persoon 1 ijkheid te zijn om bij de persoonlijke botsingen uit te gaan van algehele on schuld. Dit neemt niet weg, dat de com missie onaangenaam is getroffen, door de kennelijk nijdige en krib bige sfeer, die er te Lissabon heers te en die af en toe de indruk van kleinzieligheid maakt. Het moet een ellendige indruk ge maakt hebben (en het maakt nog een ellendige indruk), dat, terwijl land en volk betrokken waren in een gewel dige worsteling om het bestaan, die het uiterste vergde aan heilig vuur en eensgezindheid, enige leiders op een belangrijke post zodanig kibbelden, dat er van een samenwerking geen spra ke meer was. Deze bedorven, soms kinderachtige sfeer heeft stellig kwaad gedaan. Deze zaak af te doen met een enkel „waar twee kijven, hebben bei den schuld" zou al te simplistisch zijn; de commissie acht zich hiertoe nie gerechtigd. Tot haar spijt heeft zij niet kunnen vaststellen, waar de hoofd oorzaak heeft gelegen. De heer van Harinxma. stond op ALS blijk van erkenning van en waardering voor Haar gro te verdiensten in de verdediging van recht en rechtvaardigheid tijdens de jongste oorlog, heeft de universiteit van Leuven H. M. de Koningin het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid aangeboden. Deze aanbieding en de overrei king van de bul geschiedde gis termiddag in het Koninklijk Pa leis te Amsterdam door een dele gatie van Leuvense hoogleraren. 92 man vermist TN VERBAND met de legerreorgani- satie merkt de minister van Oor log in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de oorlogsbegroting op, dat er gestreefd wordt naar zo spoedig mogelijke sa mensmelting van de Landmacht en K.N.I.L. De regering zal daartoe een strekkende advies van de gecombi neerde staf binnenkort in behandeling nemen. Het ontwerp van wet tot wijziging van de dienstplichtwet is reeds door de Raad van State advies uitgebracht. Het zal spoedig voor indiening gereed zijn. De minister deelt mee, dat in het tijdvak van 15 October 1945 tot Nov. 1947 in Indië sneuvelden: K.N.I.L.: voor politiële actie 121, tij dens de actie 27, er na 67. K. L.: voor de actie-201, tijdens 62 en na de actie 238 man. In totaal 716 man. Vermist worden van de K. L. 92 man, bij het K.N.I.L. geen. Later dan voorzien werd zullen de onderdelen van beide lichte divisies in 1948 uit Indië terugkeren. Ook de terugkeer van de divisie „7 Decem ber" en van de 12 bewakingsbataljons zal enige maanden later geschieden dan in het voornemen lag. Dit wordt voorjaar 1949. Daarna komt de twee de divisie aan de beurt. TAe niet-communistische mijnwerkers en metaalarbeiders in de Noord- Franse departementen besloten ^ich af te scheiden van het door de com munisten beheerste algemene verbond (c.G.T.). - Aarde uit alle provincies werd Zaterdagmiddag op het Damplantsoen bijeengebracht, om te dienen als Nationale grond voor het centrale monu ment ter herdenking van de oorlogsgcvallenen. Na het plaatsen van de urnen legde H.M. de Koningin een krans bij het monument. jy/JARSHALL is het beu geworden in Londen. Na de langste bijeenkomst van de huidige conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken zag hij andermaal het nutteloze in van de pogingen om Molotov tot rede te brengen en stelde hij voor de conferentie „voor onbepaalde tijd te verdagen". Bevin en Bidault sloten zich daarbij aan. QP DE BONDSVERGADERING van de Kath. Arbeidersbeweging, gis ter te Utrecht begonnen, heeft voor zitter A.C. de Bruyn een kernachtige rede gehouden, waarin hij fel van leer trok tegen het communisme, dat hij „een nog kwadere geest dan het nat.- socialisme" noemde. De meeste belangstelling bestond er uit de aard der zaak voor de visie van de K. A. B. over de loon- en prijs politiek. De' heer de Bruyn zei daar over o.m.: Of er aan een nieuwe, over de gehele lijn toe te passen, loonsver hoging te ontkomen zal zijn, zal af hangen van de door de regering te voeren prijspolitiek. Lukt het haar enerzijds niet een aantal prijzen, waaronder ook de huren, in de hand te houden en anderzijds een aantal prijzen te verlagen, dan zal aan een nieuwe algemene loonsverhoging niet zijn te ontkomen. Intussen kan bezwaarlijk worden gewacht met het nemen van maatre gelen ten bate van de grote en grotere gezinnen. Recente onderzoekingen heb ben aangetoond, dat in de grote ar beidersgezinnen van een absoluut te kort /moet worden gesproken. Er dienen maatregelen te worden genomen om aan deze „krepeer"-ge- vallen een einde te maken. Dat ware mogelijk, door de kin derbijslagwet zo te wijzigen, dat aan de arbeiders, vaders van gezinnen met meer dan 3 kinderen, een pro gressieve duurtetoeslag wordt ver leend, beginnende bij het 4e kind. Laat de regering althans toestem ming verlenen, dat werkgevers, die bereid zijn een aanvullende kinder bijslagregeling, toe te passen, zulks mogen doen, zei spr. JTET WETSONTWERP betreffende de materiële oorlogsschade is thans bij de Raad van State. Het bestaat uit 125 art., waarvan wij de hoofdgedachten hieronder weerge ven. De ^Kamers zullen er straks wel meer over zeggen. In aanmerking komen over het al gemeen gezien zij, die van hun scha degeval aangifte deden voor 1 Maart 1946 bij de schade-enquête-commissie, aldiis meldt DeGe lderlander waaraan we deze bijzonderheden ont lenen. Geen bijdrage wordt o.a. ver leend als voor de vergoeding reeds afzonderlijke wetten gelden, als eigen schuld of nalatigheid in het spel is geweest, als de schade op andere wij- 5e of..is goed gemaakt of als e schade vrij gering is en gevergd kan worden dat betrokkene haar voor eigen rekening neemt. (Schadegeval- en van minder dan honderd gulden D.VJ. Pe vervangingswaarde is blijkens r sontw^rp van toepassing on een onherstelbare woning, een be- Plaatselijk lichte regen Weersverwachting: geldig tot heaenavond: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen oï mot regen ïwakkc tot matige, langs cle V "eneilanden tijdelijk vrij kra-: - Noordelijke wind. Wei nig ndering van temperatuur. Lr den zon onder 16.29 uur en Man on 'er 19 53 uur. Woensda- zon op 8.43 uur en maan ou 12 2' uur. e drjjfsgebouw, een combinatie van beiden en een schip. Deze vervan gingswaarde van een woning be draagt nooit meer. dan f 4500. Voor een bedrijf is het maximum f 3500 en voor genoemde combinatie van woning en bedrijfsgebouw f 7000. Alles vermenigvuldigd met de bouw index geldend op 't tijdstip van de bouw. Voor de bouwindex gelden de bouwkosten van 9 Mei 1940 als uitgangspunt. Indien de eigenaar voor bovenbe doelde te vergoeden percelen op 30 Dec. 1945 meer dan f 20.000 bezit, wordt bovenbedoelde bijdrage, ver minderd met het bedrag, waarmee 's mans vermogen het bedrag van f 20.000 overschrijdt. Hetgeen zeggen wil. dat iemand, die f 30.000 bezit en f 7000 schadevergoe ding zou ontvangen, niets krijgt. Vobr gebouwde onroerende goede ren wordt de bijdrage gesteld op het bedrag, nodig voor herstel van oor logsschade of voor herbouw, een en gnder tot een maximum van f 3000 (ver minderd met 25 pet. als diverse wel- gesteldheids-bepalingen in acht wor den genomen eri van toepassing blij ken te zijn). De Rijksbijdrage in de huisraad- schade mag in geen geval meer be dragen dan f 12.500, vermeerderd met toeslagen wegens inwonende gezinsleden. Het bedrag aan bijdra gen in geval van vernietiging van een gehele of nagenoeg gehele huis Bij het behandelen der reorganisa tie der sociale verzekering wees de heer de Bruyn erop, dat de invalidi teitsverzekering op een sociaal ver antwoord peil gebracht moet worden, terwijl ook een wettelijke wachtgeld en werkloosheidsverzekering in ster ke mate zal kunnen bijdragen de so ciale zekerheid of bestaanszekerheid der werkers te versterken. TAIT BESLUIT van Marshall komt niet onverwacht, want voor het begin der conferentie wij hebben er destijds op gewezen was reeds bekend, dat Marshall het gedraai van Molotov niet zou slikken. En toen de Rus van bijna de eerste dag af al begon met zijn obstructiepolitiek, door drenkt van propagandistische leuzen, hing er om de conferentie dra een zwaar pessimistische sfeer. En nu kan Moskou nog zo hard rondbazuinen, dat „Rusland steeds bereid is tot het doen van concessies" en het misluk ken van Londen te wijten is aan Mar shall en zijn collega's, maar voor ieder onbevooroordeeld insider staat het als een paal boven water, dat alléén de Sovjet-Unie de schuld is van de mislukking en dat juist de anderen JJET PROVINCIAAL bestuur van Zeeland zond alle burgemeesters onzer provincie een circulaire, waar in het meedeelt dat, nu op 1 Janu ari de Stichting Herstel Zeeland gaat verdwijnen, haar taak overeen komstig de wens der regering zal worden voortgezet door twee nieuwe organen. De eerste is de door de Commis saris der Koningin opgerichte stich ting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk (het z.g. Opbouw- orgaan.) Deze wil coördinerend werkzaam zijn tussen de organisaties in onze pro vincie, welke maatschappelijke en cul turele belangen van de bevolking be hartigen en het wvrk dezer organisa ties stimuleren. Zij beoogt inzonderheid de zelfwerk zaamheid op maatschappelijk en cul tureel gebied te bevorderen.' In de twee plaats werd door Ged. Staten te zamen met de Kamer van koophandel en fabrieken opgericht de stichting „Economisch technologisch instituut voor Zeeland" (E.T.I.) gevestigd te Middelburg. Laatstgenoemde stichting is ener zijds een wetenschappelijk instituut, anderzijds zal zij ook een stimulerende en bemiddelende taak hebben te ver vullen op haar gebied. Zij beoogt het doen van onderzoekingen op techno logisch, economisch en geografisch ge bied ter bevordering van de economi sche welvaart en de maatschappelijke oraenmg in dit gewest. Zij kan voorlichting op dit gebied geven en haar medewei king en tussen komst verlenen bij de voorbereiding of uitvoering van daartoe wenselijk ge oordeelde maatregelen. Omtrent de or ganisatie der beide stichtingen zij ver- vermeld, dat zij ieder Worden bestuurd door een algemeen bestuur en een daardoor «n daaruit aangewezen dage lijks bestuur. Voorzitter van het alge- TAE Tweede Kamer zal in tegen- stelling met "hetgeen traditie was dit jaar niet voor Kerstmis ge reed zijn met de behandeling der be groting. Het ligt in het voornemen, dat de Kamer ook in de Kerstweek vergadert, waarna voor het gebrui kelijke Kerstreces slechts korte tijd zal overblijven. Want het ligt in de bedoeling, dat de begrotingsvërgade- ringen op 6 Jan. zullen worden hervat. Oud en Stikker hebben elkaar gevonden onderhandelingen tussen de :par- tij van de Vrijheid en het comité- hov-Mng, bedraagt niet minder dan Oud hebben een gunstig resultaat op- f 1250.— Voor onherstelbaar beschadigde en geheel verdwenen goederen wordt de Rijksbijdrage bepaald op de waarde die het goed had vóór het ontstaan van de schade, eventueel verminderd met de waarde van de restanten. Voor "-"i" beschadigde goederen bepaald naar rato 'i-7 voor dat herstel. meen bestuur van het orgaan voor maatschappelijk en cultureel werk is de Commissaris der Koningin, terwijl van het E.T.I. het voorzitterschap wordt bekleed door een persoon aangewezen door G. S. HERSTEL VAN WELVAART. J)e inkomsten van beide Stichtingen zullen in hoofdzaak bestaan uit rijks- en provinciale subsidies alsmede uit bijdragenrf'an derden. Het behoeft wel geen betoog, dat het werk van beide instituten van buitengewoon be lang zal zijn voor het herstel van de welvaart van de nog steeds onder de gevolgen van de oorlog zo zwaar lij dende provincie. Er blijft zowel op geestelijk als op stoffelijk gebied nog aanzienlijke nood te lenigen. Voorts wordt gewezen op het feit, dat door nagenoeg alle gemeenten de Stichting Herstel Zeeland 1945" gesub sidieerd wordt met een bedrag van f 0.10 per inwoner. Het ligt naar de mening van Ged Staten voor de hand, dat, gezien het grote belang dat de inwoners onzer provincie hebben bij een doeltreffende werkzaamheid van de beide stichtin gen, de subsidiering wordt voortgezet ten bate van beide organen en mits dien voorlopig ieder jaar een bedrag berekend naar 0.10 per inwoner op de gemeentebegroting wordt gevoteerd. De daarvoor vereiste machtiging werd meteen door G.S. verleend. hun bereidheid tot concessies hebben getoond! Het grote struikelblok is geweest de Duitse herstelbetalingen. De Sovjet-Unie wilde geen afstand doen van herstelbetalingen uit de lo pende Duitse productie. De anderen wilden daarvan niets meer horen, om dat het Duitse productie-apparaat op de been is en wordt geholpen door Anglo-Amerikaanse middelen en En geland en Amerika op de keper be schouwd dus betalen wat de Sovjet- Unie in zijn' zak steekt. Marshall verklaarde gister dan oo£ dat alleen de Sovjet-Unie weigert ac- coord te gaan met een behoorlijke re geling en dat het geen enkel nuttig doel heeft de besprekingen voort te zetten. Hij bracht de^ kwestie van de herstelbetalingen ter'tafel toen Mo lotov met het verzoek naar voren kwam om „het Duitse volk" te horen in Londen over het vredesverdrag. Marshall verweet Molotov, dat hij met herstelbetalingseisen voor da dag is gekomen, die ver uitgaan boven de schade, die Rusland heeft ondervon den. Hij vestigde er de aandacht op, dat -de Sovjet-Unie nog steeds heeft geweigerd opgave te doen van het geen er in Oost-Duitsland „als her stelbetaling" is weggehaald. Tiet schijnt, dat het Oostenrijkse pro- bleem nog verder zal besproken worden door de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken. Waar deze echter aan dat probleem al een hele tijd dokteren zonder kans op succes, is het niet onmogelijk, dat het verder praten over deze kwestie nog niets zal uithalen. Hetgeen een lelijke streep door de rekening van Gruber zou zijn, die een paar dagen geleden de vier ministers nog wel een naar fessen Oostenrijkse wijn zond. kennelijk onder het motto „drinken doet gedenken". Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat Mar shall waarsehünljjk Vrijdag Uit Lon den naar Washington zal vertrekken jgIJ DE REEDS geruime tijd lopen de onderhandelingen over wijzi ging en aanvulling van de Collectieve Arbeidsovereenekomst voor de Schoen industrie is geen overeenstemming verkregen kunnen worden. De fa brieksarbeidersbonden, die in een be- drijfsunie samenwerken, meenden daarom de C.A.O. niet te kunnen laten voortbestaan en hebben deze nu op gezegd; daardoor loopt de C.A.O. op 31 December a.s. af. j geleverd. In de volgende maand Zul- I len beide instanties de „Volkspartij voor vrijheid en democratie" oprichten met mr. Stikker als voorzitter en mr. Oud als ondervoorzitter. Van de zijde der partij van de Vrij heid wordt nog medegedeeld, dat de algemene vergadering van de partij aan dif voorstel van het hoofdbestuur alsnog haar goedkeuring zal moeten hechten. I Chinese zeerovers over vallen Nederlands schip Als passagiers vermomde zee rovers hebben ter hoogte van de Zuid-Chinese kust in de buurt van Swatow zonder succes ge poogd een Nederlands schip te ka pen. Het betreffend schip, de 5000 ton metende Van Heutsz, keerde naar Hongkong terug, waar de po litie aan boord ging. De zeerovers hebben het schip 10 uur lang in hun macht gehad. Tenslotte moesten zij echter de vlucht nemen, hetgeen zij deden met een van het schip gestolen motorboot. Zij namen tevens zes passagiers mee, alle vooraanstaande Chinese functionarissen en kooplieden. Zij zijn aan boord van het Nederland se schip gekomen door handlan gers. dfe hen des nachts een hand je hebban geholpen. De rovers fouilleerden de passagiers en roof den wat van hun gading was. TT ET belangrijkste punt van agenda was ongetwijfeld het voteren van geiden voor het aan leggen van terreinen waar de Mid delburgse kloin-industrieën zich in de toekomst kunnen vestigen. Hier mede is een bedrag van 1 100.000,— gemoeid. De raad heeft zich ter dege over dit voorstel van B. en W. beraden. In hoofdzaak gingen de bezwaren echter uit naar de plannen, welke met het bovenfctaande nauw samen hangen en een langdurig debat uit lokten tussen de heer Wattel (A.R.) en wethouder van 't Westende (KVP) Wegens gebrek aan speelruimte voor de jeugd wildden B. en W. n.l. een terrein als oefenveld inrichten en dit eerst later eveneens ter beschikking van de klein-industrie stellen. Boven dien werd bezwaar gemaakt tegen het aanleggen van een geheel nieuwe toegansgweg tot de zuiveringsinrich ting van rioolwater. Waar beide pro jecten een bedrag van totaal f 110.000 vorderen, meende de heer Wattel, dat, met verbreding van de Oude Veerseweg volstaan kan worden, het geen door de wethouder op techni sche gronden bestreden werd. Verschillende industrieën hebben reeds belangstelling ten deze getoond en met een firma, die zich bij de Seisweg wilde vestigen, is het ge meentebestuur in onderhandeling. Tevens worden besprekingen gevoerd om de verfspuiterij in de Breestraat buiten de stad te krijgen, zulks uit een oogpunt van volksgezondheid. Een voorstel tot een nieuwe sala risverordening voor het gemeente- personeel had heel wat voeten in de aarde. Speciaal de heer Hoek (A.R.) verweet B. en W. dat zij daarin zo weinig, mogelijk risico had den genomen, "waardoor verschil lende wensen onvervuld waren ge- blevpn. Het antwoord luidde, dat salarisherziening dringend nodig was en men het niet verantwoord achtte deze in haar geheel op het hellend vlak te zetten door incidentele ge vallen zodanig te verhogen, dat langdurige besprekingen hierover niet te vermijden zouden zijn. De raad ging met het voorstel accoord, nadat de voorzitter had toegezegd, zo spoedig mogelijk met een defini tieve verordening voor de dag te komen. Het voorstel om de uitkering van ziekengeld aan het gemeentepersoneel gelijk te stellen met de rijksregeling wrd eveneens goedgekeurd; idem het toekennen van achterstallig sa laris en wachtgeld aaji wijlen bur gemeester De Bordes, hetgeen ten laste van het Rijk komt. Grenswijziging ter sprake Aan de heeren J. Heuseveldt en L. Minderhoud werd eervol ontslag verleend als leraar aan de avond school resp. school C. De voor drin gende restauratie van de Singelstraat school benodigde gelden werden goedgekeurd. Drs. J. de Roos werd benoemd tot tijdelijk leraar in de scheikunde aan het stedelijk gym nasium; aan drs. C. Nolte werd rechtsherstel verleend als leraar in het Hebreeuws aan genoemde onder wijsinstelling. Voorts werd f 600, gevoteerd voor de aankoop van een bandenwagen; f 2000,voor ratten bestrijding; f 9795 voor het aanschal- i len van boekhoudmachines voor ie gemeentebedrijven. Verder werd het kasgeldbesluit 4948 aangenomen, dat een maximum-opname van f 2,5 mil- lioen toestaat zijnde f 500,000,min der dan dit jaar. De raad stemde toe in het afstaan van een deel van het industrieterrein aan de coop, land- bouwverenigipg „Eiland Walcheren voor de bouw van een grasdrogerij en keurde de statuten goed van de stichting „Goed Wonen", welke zich ten doel ste'lt de bouw, beheer en exploitatie van woningen krachtens de „Financieringsregeling nieuw bouw 1947'.' Na enige debat werd de verordening, houdende regelen om trent de toepassing van de woon- ruimtewet gefiatteerd. Eveneens ging men accoord met het voorstel van Ged. Staten inzake de grenswijziging met Nieuw- en St. Joosland. In dit verband merkte de heer Schenk (P.v.d.A.) op, dat annexatie van een deel van St. Laurens hem zeer urgent voorkwam. Bij de rondvraag werd van ver schillende zijden verzocht op korte termijn over te gaan tot verbetering van het wegdek op de singels, daar de situatie hier voor het verkeer le vensgevaarlijk wordt. TAE AMERIKAANSE Senaat heeft de uiteindelijke versie van het wets ontwerp betreffende de tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk en China ter waarde van 597 millioen dollar eenstemmig goedgekeurd. Het ontwerp werd vervolgens door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd President Truman zou het gisteravond nog ondertekenen. VERBETERING VAN WEGEN. Aangezien de polderweg Woensdrecht Hinkelenoordpolder reeds geruime tijd in een zeer deplorabele toestand ver keert, heeft men gemeend de koe maar direct flink bij de horens te pakken en het niet bij half werk te laten. Het gehele wegdek zal namelijk worden weggebioken, waarna het van een pri ma klinkerbestrating zal wordqn voor zien. De waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland is reeds druk bezig om de buizen te verleggen en de nodige verbeteringen aan te brengen, waarna met de bestrating kan worden begon nen. Ook de weg van het Pannefllfuis naar het vliegveld, die tijdens de be vrijding zo ernstig werd beschadigd dat herstel is uitgesloten, zal een nieuw wegdek krijgen. Het bitumen- wegdek zal worden uitgebroken waar na er een nieuwe klinkerbestrating voor in de plaats komt. STATIONSCHEF VAN GOES NAAR ENSCHEDé. De heer H. Verplak, die te Goes het ambt van stationschef tien jaar heeft waargenomen, is met ingang van 1 Januari in gelijke functie benoemd te Enschedé. EEN EI VOOR IEDER /AP 18 December a.s. zal voor alle leeftijdsgroepen ecu bon bekend gemaakt worden, waarop 1 ei ver krijgbaar is. EEN ZEER intensief overleg is de nieuwe Oost-Indonesische ka- j binetsformateur Anak Agoeng er in i geslaagd een coalitie-kabinet samen te stellen. Dit kabinet is te beschouwen I als het sterkste, dat tot nu toe aan het bewind is geweest. Om een even-| redige deelname van de parlements- fracties te verkrijgen was de forma teur genoodzaakt het aantal porte feuilles met drie uit te breiden, zo dat de nieuwe ministerraad 16 leden telt. Minister-president tevens minis ter van Binnenlandse Zaken is Anak Agoeng; minister van financiën blijft Hamelink. Het kabinet steunt op drie parle mentaire politieke fracties, nl. de progressieve, nationale en democrati sche fracties, welke tezamen het ge hele parlement, bestaande uit 73 ze tels, vormen. ^Ivorens tot de behandeling der agenda werd overgegaan, felici teerde de heer Colsen burgemeester Tellegen namens de raad met zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau en bracht tot uiting, dat deze verleend werd In in verband met de flinke houding van de burgemeester tijdens de be zetting. De burgemeester dankte hiervoor hartelijk en merkte op, dat hij niets meer dan zijn plicht ge daan had, zoals zovele anderen. De verordening regelende de jaar wedden van het gemeentepersoneel aangepakt aan de rijksregeling werd met een kleine wijziging goedgekeurd, eveneens werd de kindertoelage gere geld. Kleine wijzigingen werden aange bracht in het reglement voor de amb tenaren in verband met verhuiskos ten en in de arbeidsovereenkomsten- verordening. Percelen grond, gelegen in de Noordpolder zullen voor de bouw Twaalf directeuren van de Krupp-fabrieken die «Hitiers wapenarsenaal vulden, hebben zich op het oogenb'ik voor een Amerikaans tribunaal in Neurenberg te verantwoorden. Geheel links in de beklaagdcubank, v.aar en aantal n: -'*n gele Jen ook Go e.s. I vonnis wachtten, ziet men die- van middenstandswoningen opnieuw verkaveld worden, grond A. Meeusen ter uitvoering van het vastgestelde bouwplan werd. aangekocht en met J. Leunis werd een grondruil aange gaan. Aan de woningbouwvereniging WERKMANSBELANG werden gron den in erfpacht gegeven. Ter uitvoe ring van het saneringsplan Werden gronden in de le en 2e Kortestraat aangekoüht. In de begrotingscommissie werden voor afd 1 benoemd Dieleman, Olie- bek, Dekker, v. Alphen, Colsen, He- melsaet en Henry, voor afd. II de Waal, de Vries, Dieleman, Verhaghe, en Lindenbergh. In de commissie van het woningbedrijf werden benoemd de heren v. Alphen, Dekker en de Vries. In tegenstelling met de wens van van de minister van Binnenlandse Zaken besloot de raad, dat alle ver makelijkheden waarvoor entreekaart jes worden afgegeven, belast blij ven met 20% bruto-opbrengst, zodat geen* wijziging in de bestaande toe stand werd aangebracht. De vraag is echter hoe de minister op dit besluit zal reageren. /AOK op het landelijke Zuid- Beveland is het hopeloos mis wat de redelijke prijzen betreft. De ene corruptie schijnt de an dere uit te lokken en vele zien er geen been in om de zwartig heid in te gaan. Zo zijn er tegen radio-hande laren op Z. Beveland prpcessen- verbaal opgemaakt omdat zij amateur-tc) stellen, die ongeveer f 190.—* kosten van fabricage in kochten voor f 300,en weer met f 100,winst van de hand deden. Ilonderdvijftig kopers werden aldus .gevild". Nog is een vervolging inge steld tegen verschillende veilings- verenigineen op Ziiid-Beveland, die jeugdig personeel zwarte lonen betaalden en aldus f 10,000 meer uitkeerden dan geoorloofd is

de Stem | 1947 | | pagina 1