FEL" Binnenkort federale interim-regering renl I i\mt :NTEN" N ACHT" Trinspraak van iinse verklaringen Stalin is woedend eist 10 billioen Arie Klein jan thans bekeerd HFT ST I Nieuwe activiteit in de K. V. P. Radio in de Tweede Kamer rijke (wedstrijd Komité Indonesia Serikat zou belang rijk deel dezer regering gaan uitmaken IN 'T KORT Aan verkiszingsprogram wordt gewerkt Molotov hield weer propaganda-speech Huurverhoging voor mede-mwoning Hengstenkeuring te Axel VIERDE JAARGANG No. 948 Inr^rmgasa URS 1st jansteen. IG |.s. om 7 uur 'g l&giKHBESB lilETEN" 'EN" Iris rENSTER" STAL" ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 De toestand in Indonesië Ver. Staten ziin royaal DE CHINESE regeringstroepen in het Zuid-Oosten van 'Honan (Centraal China) zijn een algemene opmars be gonnen tegen de omsingelde resten van een communistische strijdmacht, die na een veldslag -van acht dagen van 50.000 tot 20.000 man gereduceerd zou zijn. Distributienieuics Twintig textielpunten In Januari restitutie verhoogde kolenprijzen m B" RAMBOUHjet ten z.w. van Een partij, die een sterke eenheid van-willen manifesteert" Meer wind Breuk tussen C.D.U. en Sovjet Molotov„Flink eten jongen, des te meer kan ik aftappen" Bijz. Gerechtshof Middelburg Percentages vastgeteld De kwestie Gerbrandy Ook Nederlandss zusters in China vermoord BIJDRAGE VERNIEUWING WEG HULST-PAAL ITTELIJK SPORT- |s. sluitend lanes de 779—o l3Ricrus. I' gewoonte. Ikomen voor vijf leis to HULST en Int Jansteen. 15 DECEMBER 5NALD in jttek re schoonheid NELSON EDDY en sprankelende itANG 2,30 uur alle leeftijden. ec. Aanv. 8 uur: RDY in I. Stan en Oliver finten. De gekste lach davert door Toegang 14 jaar. lang 3 UuR. 3DY in 735-0 BER te 8 uur IR te 5 en 8 UUR BER te 8 uur Marie Aulft liefde. Een en al nedie ook. 753-0 om 7.30 uur. 2.30 5.15 en 8 uur am 7.30 uur. nog nooit een aan ouwspel waar zich ;en taal gesproken! A MAR - JOP1E OH AN KAART vergeten de kleine Reeds bij het zien E F'LM MOET *K (Alle leeftijden) jn 7.30 uur: 'ilm vol, humor en wikkelingen. Hu- IO ROSSI'S mees- en) 742-0 Icember. Aanvang la film: Kathleen Ryan. Imaand. De triomf Ischrijft: Een film Tiheid en een dui- en beschouwd als let wittg doek. grootste rol van (.30 uur. Boven 18 734-0 Jo en 9,00 uur; uur BENNETT de vrouw in het st gekweld, moes- ie hun zorgvuldig Toegang 18 jaar r; uur FFORD. den, op zoek. naar 741—0 zen de wolken. Toegang 14 jaar Uitgave van de „Stichting De Stem" Commissie van Toezicht: A F J Aernoudts. C J 'v Hooteghem: A E. Langenhorst. Mr. Dr. A J J M Mes. Mr. H B B de Rechter Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bü vooruitbetaling t 3.38 per kwar taal, per post 1 4 25. per week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0.26 Losse exemplaren 6 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor b itenlandse abonnementen worden op aanvraag versti- Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Huist, Dubbele Poort 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsinge) 75, telefoon 2236. Waarn directeur P. J Alberts, hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uitsluitend voor de Zeeuwse oplage): 0.10 per m/m. voor Reclames (Ing. Med.) f 0.25 per m/m.^ (Voor de gehele oplage resp t 0.25 en f 0.60). Incasso worc|t berekend. TYE REIS van de Nederlandse mi- nisters naar Indië wordt in wel ingelichte kringen te Batavia ook in verband gebracht niet de plan nen tot vo- vig van een federale ioterimrege g. Naar Aneta ver neemt, kan de vorming van een der gelijke regering binnenkort worden tegemoet gezien. Het Komite Indonesia Serikat, dat, na de oproep dpor 12 vertegenwoor digers van niet republikeinse gebie den, is geconstitueerd en dat in de 2 weken, die sedert dien zijn verlopen, uit alie delen van Indonesië adheasie betuigingen mocht ontvangen, zal, naar men uiteraard verwachten mag, AP DE verenigde vergadering van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat is besloten onmiddellijk 150 millioen dollar te schenken aan Frankrijk Italië en Oostenrijk. HE HOOFDREDACTIES der schend bladen „De Nieuwe Post" en „De Vlam" zullen terecht moeten staan we gens belediging van het openbaar gezag. Opheffing dezer blaadjes is de enige juiste straf, naar onze smaak! Kf in belangrijke mate leden voor deze interimregering leveren. Djokja heeft deze grote beweging van Indonesiërs, die wel met Neder land willen samenwerken, betiteld als een „contra-revolutie". Djokja heeft gelijk maakt het Komite Indonesia Serikat thans bekend. Doch het Komite is in zoverre een contrarevolutionnaire beweging, dat het de revolutionnaire methode van Djokja afwijst. Het wil andere omstan digheden scheppen, teneinde de op bouw van de souvereine en vrije Yel'" enigde staten van Indonesië op korte termijn mogelijk te maken. Het ver werpt niet alleen de revolutie, doch zal deze ook bestrijden, waar zij ge richt is op de vernietiging der pro ductie-middelen door de politiek der verschroeide aarde, zoals die door-de republiek gevolgd wordt'. De verklaring constateert, dat de re publiek Indonesia militair verslagen is en zegt, dat de beste weerlegging van republikeinse bewering als zouden de Nederlanders zich niet aan de wa penstilstand hebben gehouden deze is, dat de Nederlanders niet door stieten naar Djokja, toen Gombong reeds be reikt was. Economisch is de republiek in een impasse geraakt door haar eigen politiek en zij spreekt zelf van een ..economische wurging" -„.dus het Komite. maar dagelijks vernielt de republiek die er finantieel Hopeloos voorstaat rijstvoorraden. Als de toestand van Djokja ocit scherj is getekend, dan is het wel door deze schets van Indonesievs-zoli. De „Commissie van goede diensten" kan er haar voordeel meedoen! Valse verklaring. TTitvoerig heeft de Nederlands-Indi- sche voorlichtingsdienst te Batavia thans gereageerd op de valse repu blikeinse verklaring van gister, waar in gezegd wordt, dat de Nederlanders de voorstellen van de „Commissie van goede diensten" ten aanzien van de order „staakt het vuren" hebben ver worpen. Integendeel is door de Nederlanders een nieuw plan aan de Commissie voorgelegd, dat onmiddellijk effectief zou kunnen zijn. Dit plan hield in: a. het verbieden van sabotage, in timidatie en represailles tegen perso nen en groepen, alsmede van vernie ling van eigendommen, aan wie deze ook toebehoren; b. Het afzien van radio-uitzendingen en elke vorm van propaganda, welke provoceert of troe pen of burgers vérontrust; c. Troepen en burgers via radio of op andere wijze op de hoogte brengen van de de licate situatie en van de noodzaak om het onder a. en b. bepaalde na te le ven, alsmede aan de militaire waar nemers en de civiele assistenten van de commissie van goede diensten al len kansen geven om hun werk te verrichten. Antwoord daarop is nog niet ont vangen. De Nederlandse delegatie ver wacht er spoedig een duidelijk „ja" of „neen" op te krijgen. Heteerst door de Nederlandse dele gatie ingediende voorstel, is door de republiek afgewezen. Het bevatte; a»Aanhouden van de thans bestaan de demarcatielijnen als „voorlopige" demarcatielijnen, b. Ogenblikkelijke uitvaardiging van de order „staakt 't vuren" tot de troepen', die tegenover elkaar staan aan de demarcatielijnen, c Evacuatie naar republikeins gebied van alle republikeinse strijdorganen, die nog verblijven in de gebieden, wel ke door de Nederlanders zijn bezet, d. Beperking van patrouillering in de vooruitgeschoven posten. De Nederlandse delegatie heeft dui delijk naar voren gebracht, dat als de republiek oprecht de resoluties van de Veiligheidsraad wil naleven, het de acties van dg troepen welke onder republikeins gezag staan behoort te veroordelen en dat zij hieraan een einde moet maken. Geconstateerd wordt voorts, dat de verliezen toege bracht aan de Indonesische economie, sedert de capitulatie van Japan, reeds veel zwaarder zijn dan die geduren de de Japanse bezetting. In enkele bijlagen bij het voorstel zijn de Commissie van goede diensten bewijzen overgelegd, dat van 1 tot 25 Nov. niet minder dan 41 ontvoeringen, 36 brandstichtingen en 30 moorden hebben plaats gehad. Er zijn ook bewijzen overgelegd van de republikeinse methodes om haat en nijd tegen de Nederlanders te kwe ken. Zo o.a. de oproep om geruchten te verspreiden dat de Nederlandse militairen hardvochtig zijn en gaarne plunderen en omtrent tiet ontvoeren van personen door de Nederlanders. ^ABIJ DE GEMEENTELIJKE lucht haven van Memphis in Tennessee is een militaire Dakota neergestort en in brand gevlogen. De twintig inzitten de militairen kwamen om het leven. J (Van onze Haagse correspondtn) ETOEtVEL de te.xtielpositie zorgelijk is, overweegt men binnenkort we derom 20 textielpunten beschikbaar te stellen, waarop na 1 Januari gekocht kan worden. Verbetering der textiel- voorziening is in 1948 alleen te ver wachten, indien de Marshall-dollars komen. Uitbetaling van de restitutie op de verhoogde kolenprijzen zal volgende maand plaats hebben. De uitbetaling zal geschieden op de postkantoren tegen inlevering van twee nader aan te Wijzen bonnen van de kolenkaart. J TAE VERLIESHJST van de Ko ninkiijke Marine, met inbe grip van de mariniersbrigade, over November 1947 luidt: gesneuveld I onderofficier en 3 manschappen aan bekomen verwondingen over leden: 1 korporaal en 1 manschap overleden door dienstongeval 1 korporaal en 5 manschappen, ge wond 1 onderofficier. TAE FRANSE Nationale Vergadering heeft met 411 tegen 183 stemmen de regeringspolitiek ten aanzien van de ^ovjet-U»ie goedgekeurd. rpE ROME wordt officieel meege deeld, dat de algemene staking te Rome vandaag zal eindigen. QP 27 DEC. zullen de PTT-kantoren als op gewone-Zaterdagen, open zijn. JJOORDAT een vrachtauto te Alk maar In de Leidsevaart reed, zijn de twee inzittenden verdronken. JJET HOOFDBESTUUR van de N.C. B. zal niet op emigratieplannen in gaan alvorens deze terdege zijn be studeerd. TAGERS hebben in de Wijlresex bos sen onder Wiih-e-Gulpen vijf wil de zwijnen neergelegd. rjEGEN 3 LEDEN van het lagere per soneel der Haagse politie is de doodstraf eeëist wegens het uitleveren van verschillende mensen aan de Duit sers. Om dezelfde reden is tegen de hoofdcommissaris te Amsterdam de doodstraf geëist. JN VERBAND met de precaire blikpo- sitie is bepaald, dat het na 1 Febr. verboden is alle in blik verpakte con serven van pluimvee en wild voorhan den. in voorraad te hebben, dan wel af te leveren. £EN 86-JARIG VROUWTJE, dat op het Rozenhofje te Amsterdam woon de, is door uitstromend gas bedwelmd en overleden. JN DE RK. Kerkmuziekschool te Utrecht is door Z. Em. Joh. Kardi naal de Jong een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan de Apostolische Vicaris, bisschop Fhilippus Rovenius. die daar 23 jaar ondergedoken geleefd "fT ,en_, tot zijn dood in 1651 vanuit huis de Hollandse zending bestuurde Prijs is een militair vliegtuig neer gestort en verbrand. Zes personen kwamen daarbij om het leven. (Van onze redacteur). -yOORZITTER Andriessen consta- teerde gisteravond in zijn rede ter opening van de K.Y.I'.-partij- raadsvergadering te Utrecht, dat na het partijcongres niéuwe activiteit in de partij was gevaren en dat door de vorming van een propagandaraad de „dood in de pot" zou verdwij nen. Onverschilligheid is in deze tijd in hoge mate onverantwoorde lijk. Een strijd om de hoogste en heiligste rechten is in de wereld ontbrand. Hiertegen is bundeling van krachten een noodzakelijkheid. Onze staatkundige verantwoordelijk heid dwingt ons tot deelname in deze huiveringwekkende worsteling. Spre ker wees op de komende verkiezingen en wekte de partijinstellingen op tij dig gereed te zijn. Hiertoe behoort ook het vaststellen van de reglementen, waarmede deze partijraad zich bezig heeft te houden. Bij de ontwerpen is leidraad ge weest een stevige leiding naast re delijke vrijheid der kiezers. Voorts ^Weersverwachting geidig tot Matige en vooral langs de Wad den-eilanden krachtige Noord- Westelijke wind. Meest zwaar be wolkt mei plaatselijk enige regen Aanvankelijk weinig verandering van temperatuur, maar later iets kouder. Heden zon onder 16.28 uur en maan onder 16.48 uur. Zondag: zon op 8.40 uur en onder 16.28 uur. liaan op 10.49 uur en onder 17.41 uur. Maandag zon op 8.41 uur en maan op 11.31 uur. Massa-ontslag bij de C. P. N. Y/ADERTJE STALIN is woedend! Het Kremlin davert op zijn grond vesten van vadertjes boze dreunstap- pen. De Franse communistenleider Thorez heeft dat meegemaakt en hij is bleek van angst in Frankrijk te ruggekeerd. Vadertje Stalin is echter ook vreselijk boos op zijn volgelin gen in Nederland. En daarom gaan er communisten de laan uit. Het is zo erg zelfs, dat er binnenkort een massa-ontslag uit de C.P.N. is te verwachten, meldt „Het Vrije Volk" thans. De eerste die aan de dijk gezet wordt is de heer Koejemans, hoofdre dacteur van „De Waarheid" en lid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal. Hij zal zich op het congres der C.P.N. moeten verantwoorden voor zijn euveldaden en wel in die zin, dat hij moet bevestigen zich misdragen te heb ben en uit de partij dient geworpen te worden.... Lang leve de democratie dus! De arme heer Koejemans is van dat alles zo overstuur geraakt, dat hij geruime tijd wegens een zenuwover spanning het bed moet houden. Met hem zullen ongeveer 40 andere vooraanstaande communisten® worden geroyeerd. Ja. ja om vadertje Stahn een plezier te doen is niet zo makke lijk! JJET BUREAU van de Belgische Ka mer van volksvertegenwoordigers heeft besloten de beide parlementsle den, die Dinsdagmiddag tijdens het de bat inzake de Koningskwestie met el kander slaags geraakten, voor tien zit tingen te schorsen. J^WEE AMBTENAREN van het rijks bureau voor genees- en verband middelen te Amsterdam zijn gearres teerd als verdacht van het plegen van onregelmatigheden. dienen waarborgen te worden ge schapen voor een deskundig samen gestelde fractie. Inzet van onze arbeid moet zijn te bouwen aan een partij, welke ook door haar structuur een sterke een heid-van-willen manifesteert en door deze eenheid aan 's lands welzijn dienstbaar wordt gemaakt. De voorzitter deelde verder mede, dat een commissie was samengesteld tot het ontwerpen van een verkiezings program, in welke commissie zitting hebben de heren: Prof. Romme (voor zitter) Matzer, Sassen, Albering, Pa ter Stokman Engelbertink, Kraayvan- ger, Lucas D van Spaandonk en An driessen. Voor1; werd vastgesteld, dat men voor het deelnemen aai de groslijsten nog op 1 Febr. a.s lid moet zijn van de Par "...i Ook werd besloten dat de Partij deel zal nemen aan de tentoonstelling van het kath. onderwijs. Tenslotte werd meegedeeld, dat aan het Centrum van Staatkundige Vorming i.« opgedragen op korte ter mijn advies uit te brengen. Ten eer ste ove» het vraagstuk van de kin derbijslag aan de zelfstandigen. En ten tweede over bepaalde aspecten van het middenstandsvraagstuk. Een ut voeiige behandeling had plaats van het Di zonder reglement op de Kringen. Een voorstel Utrecht om die 'behandeling voorlopig uit te stel len werd verworpen. Verschillende amendementen werden op voorstel van het Partij bestuur overgenomen, doch een groter aantal werd afgewe zen. Aanvaard werd o.a. een amende ment Middelburg, volgens hetwelk het aanvragen van een Kringvergadering door een bepaald aantal leden door het Kringbestuur geweigerd kan wor den, waarna bedoelde leden echter recht van beroep hebben op het Par tijbestuur. Op voorstel van Tilburg werd be paald, dat een Kringvoorzitter geen lid van de Kamer kan zijn. Het bizonder reglement op de Par tijraad werd goedgekeurd. OIJNA de gehele zitting der minis- ters van Buitenlandse Zaken is gister gewijd geweest aan een lange opgestelde verklaring van «Molotov over de Duitse herstelbetalingen. Hij herhaalde de reeds eerder geuite be schuldigingen tegen Engeland en de V. S.: het profijt trekken van de ver koop van steenkolen en hout, het ge bruik maken van buitenlands kapitaal om Duitse firma's op te kopen en het pogen om de verdeling van Duitsland te bestendigen. Bevin verklaarde na Molotov's re de niet te hebben verwacht, op deze wijze aan beledigingen en schimp scheuten blootgesteld te worden. „Wat erger 'is: na herhaalde d'ementi's en verklaringen zijn deeelfde onware be weringen naar voren gebracht alsof zij nog nooit beantwoord waren". Bidault bepaalde zich er toe te zeg gen, dat Molotov's beschuldigingen in strijd met de waarheid zijn. Volgens Marshall was de rede van Molotov duidelijk bedoeld voor 'n an der gehoor. „Een dergelijke methode kan moeilijk eerbied wekken voor de waardigheid van de Sovjet-Russische regering," zei hij. JJE BREUK tussen de C.D.U. (Christ Dem. Unie) met het Sovjet-be stuur in de Sovjet-zone van Duits land schijnt volkomen te worden. Wil len de Sovjets het aftreden van de voorzitters Kaiser en Lemmer en 'n andere richting van de partij, de lei ders der C.D.U. daarentegen hebben hun vertrouwen in de voorzitters uit gesproken en hebben hardnekkig de j zelfstandige richting van de partij be pleit. Zij staan afw'jzend tegen de richting die de Sovjets willen en stel len zich dan ook op het standpunt, dat een samenwerking met de Sov jets niet meer mogelijk is. A ANGEZIEN het wetsontwerp betr. de badrijfspensioenen niet tijdig gereed is komt er een noodwetje, dat het mogelijk zal maken ongeorgani seerde arbeiders, die onder collectie ve arbeidsovereenkomsten vallen in bedrijfstakken, waarin door de orga nisaties bedrijfspensioenfondsen wor den opgericht, ook in deze fondsen op te nemen. QP EEN VERGADERING van de provinciale kringen der vakgroep makelaars in assurantiën en assuran tiebezorgers heeft men zijn wantrou wen uitgesproken tegen de voorzitter dezer bedrijfsgroep, mr. R. Mees. die door minister Lieftinck de hand bo ven het hoofd wordt gehouden. Met het beleid van de secretaris van de bedrijfsgroep was men het eens, in tegenstelling tot min. Lieftincks me ning dus. 0000<>0<X><>000<>0<><>0<>0<><X>00<>000<><X><X>00< OOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCiOOOOOOOOOO A/JET INGANG van 1 Februari 1948 treedt een nieuwe regeling in wer king, waardoor de huiseigenaar voor onderverhuur van zijn woningen de oorspronkelijke huurprijs kan verho gen. Hij heeft daarvoor geen spe ciale toestemming meer nodig. In het algemeen bedragen de ge oorloofde opslagpercentages: voor één mede-inwonende 5 pet. voor twee mede-inw 10 pet. voor drie en vier inw. 15 pet. voor vijf en zes inw 20 pet. voor zeven of meer inw. 30 pet. Ingeval de hoofdhuurder een pensionhouder of kamerverhuur der is, ingeschreven bij Bedrijfs- horeca 30 pet. In gevallen, waarbij in Mei 1940 reeds mede-inwoning plaats vond, is geen huurverhoging op grond van me de-inwoning toegestaan. Bij de plaatselijke prijzencommissie zijn vanaf 17 Dec. over deze materie meer gegevens te verkrijgen. EXPORT VAN MOSSELEN. In kringen van mosselhan"delaren te Bruinisse wordt actie gevoerd tegen een huns inziens ongerechtvaardigde uitsluiting van een groep mosselhan delaren. Een van de oorzaken der uit sluiting schijnt te zijn, dat de hande laren niet hebben geleverd in de -ja ren, die als basis werden aangeno men. De handelaren brengen daar te- ge in, dat het in de jaren (omstreeks 1937) nu eenmaal onmogelijk was te leveren daar het Veer te Zijpe niet bereikt kon worden wegens de slech te toestand van de weg Anna Jacoba Polder-Steenbergen. Een der oudste exportfirma's, die reeds jaren geleden naar Frankrijk exporteerde, doch in de basisjaren eveneens niet in staat was het Veer te Zijpe te bereiken, heeft thans op nieuw bij het centraal verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom te gen de uitsluiting geprotesteerd en li centie aangevraagd, om in de mossel- hande] op Frankrijk te worden inge schakeld. IJ ET IS EEN zeer eigenaardig ver schijnsel in de bezettingstijd ge weest. een verschijnsel dat toentertijd sterk te denken gaf - dat er onder de veeartsen heel wat meer sympathie voor de N.S.B. bestond dan onder de gewone medici. Zo was ook de Goese veearts Arie Kleinjan in 1940 tot de N'.S.B. toegetreden en weldra tot „hoog heid" gekomen. Behalve van de W.A., was verd. ook lid geweest van vele an dere N.S.B.-organisaties en tenslotte benoemd tot lid van de N.S.B.-vier- schaar. In Dec. 1942 werd hij, als opvolger var de heer ie Roo, die door de Duit sers was ontslagen, tot wethoude: van Goes benoemd Een krampachtige po ging om burgemeester van Does te wor den nadat zijn kameraad Lenshoek was gevlucht, mislukte, damt zij het optreden van mr Dieleman en de Goe se wethouder Vermaire. Find October vluchtte Kleinjan uit Goes, tekende voor het NSKK. maar werd later bij de veterinaire dienst aer S.S ingelijfd De dagvaarding verweet verd voorts, dat hij te Goes fietsen en paarden had gevorderd. Verdachte gaf de eerste feiten grif toe. maar merkte op dat hij de fittsen had gevorderd op last der prov. griffie en dan nog getempeid, terwijl de pa'ar- den waren gevorderd door de Ortskom- mandant. „Wat deed u dan op de Goese markt?" vroeg de president. „Als belangstellende", zei verdachte. De proc.-fiscaal vond de feiten ern stig en rekende ze verd. te zwaarder aan, omdat hij als ontwikkeld man ten volle verantwoordelijk is voor zijn da den. Hij eiste 4VS> jaar met aftrek. Mr. Tichelman vond die eis te zwaar. Hij schetste zijn cliënt als een eerlijk en bekwaam veearts, die rich niet gehaat hpeft gemaakt gedurende de bezetting. Hij vroeg een veel lich tere straf. Op de vraag van de pres hoe of hij nu tegenover het nat.-soc stond, ant woordde verd., dat hij van de dwalin gen zijns weegs volkomen is terugge komen. D( uitspraak was 3 Jaar net aftrek sinds Juni 1946. Zware jongens. yEEL IS ER GISTER in de Tweede Kamer gesproken over het radio- vraagstuk bij de voortgezette behan deling der begroting van O. K. en W. Minister Gielen vond de belangstel ling naar de nieuwe radiowet begrij pelijk. Hij kon alleen zeggen, dat hij zo spoedig mogelijk met een ontwerp hoopt te komen. Hij achtte het niet opportuun, thans op de beginselen in te gaan. Een suggestie met betrekking tot de controle op de luisterbijdrage zal de minister overwegen. De wereld omroep behoort volgens hem niet be taald te worden uit de luisterbijdrage. Indien een overschot ontstaat op de luisterbijdrage zal dit natuurlijk voor de radio moeten worden besteed, wan neer die bijdrage niet verlaagd wordt. JJET SECRETARIAAT van Koning Leopold van België heeft de geruchten, volgens welke de Koning binnenkort een officieel bezoek zou brengen aan de Verenigde Staten, tegengesproken. De minister verdedigde voorts zijn beschikking met betrekking tot de zaak-Gerbrandy, dus verbod aan Ger brandy om voor de radio te spreken. Ware er een controle-commissie ge weest, 'waartegen niemand bezwaï en heeft, dan zou hetzelfde geschied zijn. Men mag dit niet censuur noemen, zei de minister. De mogelijkheid om wij ziging te brengen in de radio uitzen dingen met betrekking tot de kerke lijke uitzendingen, zag de minister niet. Wat de papiervoorziening be treft, de minister had er geen bezwaar tegen de radioverenigingen meer te gemoet te komen, voor hun omroepbla den. Toen de jeugdverenigingen ter sprake kwamen, deelde de mm.ster mede. dat hij geen subsidie aan de A N. J. V. toegekend heeft, omdat zij 'n politieke organisatie is, hetgeen blijk, uit haar orgaan, dat zuiver een po litiek orgaan is. De begroting, waaro/er zoveel druk te is gemaakt, werd uiteindelijk z.h.st. goedgekeurd. Besloten is Dinsdagavond inet de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te beginnen. JN AANSLUITING aan ons bericht van Woensdag, waarin wij meldden, dat Mgr. Pessers en Pater Bruns in de missie van China waren vermoord, vernemen wij nader, dat beide missio narissen in begin November in Ki- angtsau (het tegenwoordige Sin- Kiang), tesamen met vier Nederland se zusters van de Congregatie van de kleine zusters van St. Jozef uit Heer len, gevangen genomen werden. Over het lot Jezer zusters, waarónder waar schijnlijk Zr. Anastasie (Jaeoba de Bont uit Oudenbosch) is nog niets bekend. Twintig kilometer ten Zuid-Oosten van de plaats, waar de gruwelen plaats vonden, nl. in Yun-Tcheng, be vonden zich nog drie Nederlandse zusters over wier lot men eveneens in onzekerheid verkeert. yyiemand minder dan de „grote" Ko Dekker, weleer commandant der Zeeuwse W.A., en de gevierde opper- stormieider der W.A., Peperstrate uit Goes, waren ais getuigen opgeroepen in de zaak tegen de vaandrig der W.A., de 31-jarige Charles Bruinooge uit Goes, die huiszoekingen en arrestaties had verricht en aanleiding had gege ven tot een huiszoeking bij de heer Quant, welke tot de arrestatie en dood van Quant aanleiding gaf. Raad van Graauw QE subsidie aan het Zeeuws Wit-Gele Kruis werd verleend tot eën bedtag van 2 cent per inwoner. Wat betreft een subsidie voor de polders Melo en Willem-Hendrik In verband met bema- lingskosten werd opgemerkt, dat deze niet meer kan worden verleend Be paald is, dat de gelden hiervoor zullen "moeten worden gevonden dooi een hef fing van een polderbelasting, zoals we b.v. dijkgeschot kennen. Aangenomen werd 'n bijdrage in het tekort van het P;ov. Comité Herstel Zeeuwse Vissers vloot. De twee aftiedende leden van het B.A de heren P. Verras en C Ver- haegen, werden met algemene stemmen herkozen. Een aanvrage van het Bu;g Armbestuur '-'e buitengewone subsidie ad 1500 we: ingewilligd. Tevens werd aangenomen tvn bijdrage in de ver nieuwing van üe keiweg HplstPaal. ai zal alsnog worden getracht om ook het gehucht Paal van deze vernieuwing te laten profiteren. Volgens de bestaande plannen, zal de nieuwe aan te leggen weg even vóór Paal ombuigen naar Duivelshoek, zodat Paal er geen profijt van zou hebben, wat in verband met de haven aldaar en tevens met de be staande busverbinding een tegenvaller zou betekenen. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt door de heei Schillemans, die de noodzakelijkheid van een publieke telefooncel met doorverbinding bepleit te. Zoals het nu is zijn de mensen af hankelijk van de welwillendheid van een of ander, terwijl men toch des nachts vaak doktershulp nodig heeft Door de voorzitter wordt toegezegd dat hij zich in deze zal wenden tot de di* recteur der posterijen te Hulst. Ko Dekker verklaarde, dat Bruin- ooge hem zekere keer vertelde ano nieme brieven te hebben gekregen over Q-, later volgde nog mededelingen over Q., waarna hij tot huiszoeking was overgegaan. De pres. merkte op dat deze verklaring belangrijk afweek van een eerder afgelegde en betwijfelde getulge's oprechtheid. Op het protest dat getuige uitte, zei de pres. laconiek: ,,'n Prima naam heeft u anders niet!" Naïef vond de pres. ook de verklaring dat getuige geprotesteerd had tegen het overnemen door de S.D. van de ge arresteerde. De verklaringen van Peperstrate wa ren ten dele in stijd met hetgeen Dek ker zei, wat de stemming tegenover Dekker niet verbeterde. Boos zond de pres. hem tenslotte weg. Verd. gaf grotendeels toe wat hem ten laste werd gelegd en wat ook door andere getuigen was toegelicht. Het verhaal over de anonieme brieven be vestigde hij en ook dat hij aan Dekker in diens opdracht, rapport had uitge bracht over de personen die 9- be" zochten. Gezien de tegenstrijdigheden die zich geopenbaard hadden, stelde de proc.- fiscaal voor om een nieuw onderzoek op te zetten. Het^Hof stond dit toe. Op de vlucht. JJe 34-Jarige Petrus van Heese uit Hontenisse werd beschuldigd van Landwachterïj met huiszoeking en dienstdoen voor de Duitsers De man gaf' zijn feilen toe. Aanvankelijk was hij naar Wit Rusland gegaan om de landbouw te behartigen, maar de par- tisanen maakten het zo gortig, dat v. H. naar Z. Vlaanderen vluchtte en zo in de Landwacht kwam. Tegen zijn zin had hij na Dolle Dinsdag de spoorlijn bij Deventer moeten bewaken. De próc fiscaal eiste 6V2 jaar. Mr v Son wees op het milieu waar uit v. H. voorkwam. Het hele gezin was bij de N.S.B., waartoe het door ar moe gekomen was. Verd. heeft een maagziekte opgelopen in de internering en pleiter vroeg een veel mildere straf. De uitspraak was 4 jaar met aftrek. Prima materiaal aangevoerd QNDER buitengewoon grote be langstelling en begunstigd door prachtig we^r, hield het Nederl. Trekpaard een hengstenkeuring op het sportterrein bij de watertoren te Axel. De jury, die bestond uit de keur meesters W. J. L. de Groot uit Kruiningen en H. Boonen uit Neer (L.) stond voor een zware taak. Er was prima materiaal aange voerd en bekende stallen kwamen met hun beste exemplaren op deze keuring. Goedgekeurd voor dekking wer den: Marquis van Passluis 132515, eig. Abrah. Haak, Zaamslag. La- fleur 139766 eig. Stallen de Dobbe- iaere, IJzendijke. Acron van Frits 140329 eig. fa. F. Dekker te Axel. Roosevelt 141569 eig. Abr. Haak te Zaamslag. Monty van Zandberg 141857 eig. J. Koster en J. Scheele te Boschkapelle. Frank van Kruis berg 142684 ejg. fa. F. Dekker. Axel. Jan v. 't Voorwerk 140027 eig. Fa. F Dekker te Axel. Alex van Heille 142022 eig. M. d'Hoore Sluis, Benno van Nico 142916 eig. fa. F. Dekker, AxeL Opgenomen in het keurstam boek en tevens goedgekeurd voor dekking werden: Nico v. Lunters- hoek 135893 eig. H. Kerckhaert, Bre da, H. de Maat, Stoppeldijk en Jac. de Putter, Axel. Nico van 't Hoog land 130339 eig. A. Serrarens, Os- senisse. Er werden meer dan 50 paarden gekeurd. Op Woensdag 28 Jan. en op Don- derdag 29 Jan. zullen nieuwe keu- ringen te Axel en Hulst worden ge houden. UITSPRAKEN. Het Bijz. Gerechtshof te Middelburg S? de v°lgende uitspraken: Th v. Schoten, Heerle, 3 jaar met aftrek en ten dele voorwaardelijk. Dit betekende voor v. s. de vrijheid. Catli. Bakker-v. Hoevdonk te Vlis- singen. 2H jaar met aftrek wat ook voor haar de vrijheid betekende I

de Stem | 1947 | | pagina 1